Neopravitelná chyba v konstrukci EU

04. 06. 2014 | 10:39
Přečteno 2907 krát
Jaké jsou její důsledky a jaká bude její budoucnost? Jak bude vypadat evropská geopolitika 21. století?

Každý, kdo se jen trochu zajímá o dění v EU ví, že reálná politika se dělá jinde než v Evropském parlamentu. Zásadní problémy EU se řeší v Evropské radě mezi lídry členských států a na radách EU (poradách ministrů jednotlivých členských států). Evropský parlament hraje jen roli fíkového listu, který má EU dodat punc (zdání) demokracie. Připomínám, že Evropský parlament nemá ani zákonodárnou iniciativu. Uvědomuji si, že se 80% zákonů tvoří v Bruselu, ale ihned dodávám, že až po té, co se k nim vyjádří (schválí je) i zástupci národních států.

Souhrnně řečeno: v EU těžiště rozhodování leží na národních představitelích největších evropských států, jimiž jsou především Francie a Německo. Vladimír Putin, chce-li řešit otázky např. ukrajinské krize, také nevolá do Bruselu, ale do Berlína či Paříže. A tady je skryto jádro pudla, a to nejen pro českého voliče. Nic bych neměl proti tomu, kdyby za EU mluvila Angela Merkelová či Francois Hollande, ovšem za předpokladu, že by byli zvoleni v rámci celé EU. Jinými slovy, kdyby prošli křestem voleb ve všech členských zemích EU.

A právě tady leží základní problém v chybné konstrukci EU: „společnou“ evropskou politiku tvoří politici zvolení (jen a pouze) v rámci jednotlivých národních států! Jejich politická budoucnost záleží právě na tom, zda budou doma znovu zvoleni. Nelze se jim divit, že jednají podle principu „bližší košile, než kabát“. Skutečnou společnou politiku EU mohou moci tvořit až politici, kteří budou zvolení v celé EU a budou se muset zodpovídat všem evropským voličům, tedy i mně. Takovou Unii bych rozhodně volil a rád!

Možná, že některý z laskavých čtenářů namítne, zda to nebyla úmyslná chyba. Podíváme-li si původní cíl otců zakladatelů, pak jejich záměrem byla „likvidace“ národních států, jako zdrojů obou světových válek. Metodou postupného předávání funkcí na nadnárodní úroveň měly úplně zaniknout. Národní politické strany se měly sloučit v nadnárodní a z jednotných unijních voleb pak měl vzniknout jeden evropský parlament, jedna ústava, jedna vláda, jeden prezident a jedna měna. Národní státy a vlády se měly přeměnit v regionální. V projektu jednotné Evropy viděli otcové zakladatelé zaprvé, prostředek, jak zamezit nacionalismu a za druhé, ekonomická spolupráce celého kontinentu měla přinést Evropanům kýžený blahobyt.

Dokud se do centra EU převáděly jen „kompetence“, Unie fungovala. V momentě, kdy s kompetencemi se do Bruselu měla stěhovat i „křesla“, na nichž národní politici sedí, integrace se zadrhla. Vládních křesel v regionální vládě by ubylo, zanikly národní parlamenty, Senáty, prezidenti, vojáci i diplomaté. A tady je skryto jádro pudla - většina národních politiků by byla přebytečná a bez lukrativních příjmů!

EU dnes nápadně připomíná loď s 28 kapitány na palubě. Jak ukázala finanční krize a „sankce“ proti Rusku, zájmy jednotlivých kapitánů se často liší, ba mnohdy jsou až protichůdné. Nelze vyloučit ani variantu, že se oněch 28 kapitánů neshodne na naprosto v ničem a EU čeká osud Titaniku.

Budoucí architektura Evropy má tři základní varianty:

1. loď zvaná EU bude mít jednoho kapitána (federativní uspořádání od samého počátku),
2. každý kapitán bude mít svou loď (vznikne společenství nezávislých evropských států),
3. obnova tradičních evropských impérii (ruského, německého, středozemního v čele s Francií a osmanské říše). Německo dnes zahajuje proces vlastní redefinice svého postavení v Evropě, Rusko bez bázně a hany anektovalo Krym a Turecko podniklo první kroky k tomu, aby se stalo regionální mocností. Stojíme na počátku období, v němž obnovující se impéria, rozehrají svojí vlastní hru.

Osobně se domnívám, že EU zanikne a Evropa bude postavena na spolupráci ruského a německého impéria. Spojí se v něm německé technologie s ruskými přírodními zdroji a vznikne skutečná evropská velmoc. Tak vidím základní geopolitický trend vývoje Evropy v 21. století.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

I já si myslím, že EU v této podobě zanikne a země spolu budou spolupracovat dobrovolně bez potřeby mohutného předrahého úřednického aparátu.
Ale co NATO? Neměly by evropské státy na oplátku pomoci vojensky posádkami v USA? Třeba by tam naši vojáčci byli šťastnější než třeba v Afganistánu a Američané by mohli posílit své základny tam, kde se jejich výběrem vyskytují. Evropa si snad vystačí s těmi, co už tu dlouhodobě (bůhvíproč) jsou.
04. 06. 2014 | 11:10

Joe Ratata napsal(a):

Nevím proč se stále hovoří o Evropské Unii, když je to Němevropská Unie.
Když se podíváte na cíle, co mělo Německo před sto lety, když vstupovalo do války, tak teď se ty cíle začínají naplňovat.
Když to nešlo vojensky, jde to ekonomicky. Ale aspoň nám tu nedupají v okovaných holínkách.
Němci pochopili, že mohou být supervelmoc pouze v rámci spojené Evropy, v níž budou hrát prim a Evropané je budou podporovat, nikoli sabotovat.
Může to být výhodné pro všechny, pokud ti velcí, nebudou chtít válcovat ty malé.
04. 06. 2014 | 11:44

VašeK napsal(a):

Pro začátek by stačilo, kdyby evropskými komisaři byli předsedové vlád členských zemí EU a ne bílí koně jako Telička, apod.
04. 06. 2014 | 11:53

Xury napsal(a):

Pro autora:
úmysl otců zakladatelů jste popsal v zásadě správně, ale problém je, že ani oni ani současní politikové (a nejen politikové) nedokázali počkat až se z mnohonárodnostní Evropy stane alepoň kvazijednonárodnostní Evropa, která bude mít jeden politický národ. To teď není a tak nejen, že máme 28 kapitánů, kteří hájí své zájmy a zájmy svých zemí, ale objektivně máme i 28 států,jejichž národy chtějí, aby v Bruselu hájili především jejich zájmy. Logicky pak snaha o větší centralizaci (resp. integraci) vyvolává přirozený odpor, který není dobré přehlížet. Jaká bude budoucnost EU si ovšem netroufám předpovídat.
04. 06. 2014 | 12:00

hasta siempre napsal(a):

Jistě, v případě, že počet státních ouřadů snížíme na 10% a místo vlády a prezidenta budeme mít guvernéra (mají to tak v USA nepoměrně větší státy než jsme my), Hrad a Malou Stranu vyklidíme pro turistický průmysl a sídlo správních orgánů státu umístíme v plechové hale někde za Uhříněvsí, pravděpodobně nakonec těch dvěstě miliard z daňových peněz najdem.
Budeme mít lepší školy, vyšší (lidské bytosti důstojné) důchody a minimální mzdy které jsou mzdy a ne žebračenky, dostupné bydlení (s nájmem odvozeným z odpisové ceny na budovy) a samozřejmě zákony proti lichvě (13% RPSN)a všem drobným podnikatelům a občanům se uleví od nekonečné buzerace.
V takovém případě by se nám jednotná Evropa vyplatila. S jednotnou legislativou a plně demokratickým mandátem, žádnou fémovou radou reprezentující nějaké hotelové turisty.
04. 06. 2014 | 12:08

resl napsal(a):

autor : Osobně se domnívám, že EU zanikne a Evropa bude postavena na spolupráci ruského a německého impéria. Spojí se v něm německé technologie s ruskými přírodními zdroji
-------------------
proboha nevyhrožujte ruským impériem, to by byl konec míru v Evropě a návrat sto let zpět. kdo se tady musí učit je Rusko, proto Evropa musí držet se Státy zvěř na uzdě, dokud nedojde po celém Rusku k větší informovanosti a svobodným volbám s kontrolou evropských a amerických komisařů.
04. 06. 2014 | 12:10

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Jak se dívat na navrhovanou pokutu cca 200 miliard CZK , kterou má platit BNP Paribas kvůli údajným porušením zákonů na ochranu před terorismem ? V souvislosti s tím, že jak ukázala nedávná studie Královského institutu - tak válka v Íráku měla za následek ESKALACI terorismu a mnoho desítek , ne-li stovek tisíc mrtvých ? Kdo pošle Bushovi a spol. účet za toto ? Která mezinárodní či národní organizace ? Jakou cenu má lidský život ? Má větší cenu než převod peněz z jedné banky do druhé ? A jakou cenu má pak 100 tis. lidských životů ? Je fér cenou celý Wall Street ?
Jak se k tomu mají postavit vlastníci /10 % má belgický stát, 1 % Lucembursko, cca 42 % evropští institucionální investoři/ BNP Paribas ? Mají žalovat US vládu ? Před jakým soudem je vůbec možné zažalovat vládu USA ? Je to vůbec možné ?

Jak se dívat na podporu některých vlád EU a některých EU byrokratů stranám jako je Svoboda či Pravý sektor - v jejich úsilí o násilné potlačení /připomínající místy genocidní praktiky/ odporu ruskojazyčné menšiny, který přece není ničím jiným, než kopií toho, jak se k moci dostali právě že lidé z right wing extremism /viz četné studie institucí zemí EU / stran jako je strana Svoboda či strana Pravý sektor ?
Kde je proklamovaná demokracie coby ochrana menšin před zvůlí většin ?
Kdo tedy chce fašizovat EU a proč ?

Jak se dívat na legitimitu prezidentských voleb v Sýrii pohledem "legitimity" prezidenstkých voleb na Ukrajině..a naopak ?

Odpověď zní - jde vesměs o proticivilizační pokusy, o práci na přípravě a o přímou podporu zločinů velmi závažných, jdoucích proti elementárním hodnotám, na které byla civilizace vybudována a se kterými může padnout.
Ano - jinou možností je to, co uvádí autor, spolupráce Ruska s Německem a Francií /suroviny za technologie a spotřební zboží. To je tou možností lepší a procivilizační /věk ropy ale i pomoc Rusku vyrovnat se s nadcházejícím peak oilem/, snad i do ruské reality vnese prvky kvality a humanity /ale i naopak/, ČR by pak měla umět na tomto participovat.
To je dobrá verze, zejména až v USA začne být díky poklesu USD horko.
Evropa míru a spolupráce, tak je to i v názvu OBSE, pokud tedy to je stále ještě obsahem činnosti této organizace, pokud obsahem nejsou provokace a předpojaté soudy..

P.S. Podle mě se starý mocnář v Bruselu zbláznil, zřejmě už ani nedojde sám na záchod...pokud takový chce vyhlašovat válku / " Mým evropským národům..."/, měli by ho poslat co nejdříve do nějakého ústavu, tam ať smolí paměti, nějakou výsluhu dostane, hlady neumře.
Třeba ať to udělá Merkel s Hollandem - nikdo jim to nebude mít za zlé, snad až na individua podobná tomu infantilnímu gerontovi v Bruselu.
Ale rychle, tak nějak jako by ve vzduchu šlo cítit spálené maso...

V politice se tomu říká " překvapivý obrat" , ve světě rozumu pak "moudré rozhodnutí".
04. 06. 2014 | 12:11

jarpor napsal(a):

Pravdivý obraz toho, kde je v současné formě EU "zakopaný pes" a že takto to funfovat nikdy nemůže.

A vývoj ? Těžko předvídat... nelze dohlédnout co se může dít, když se někdo zblázní...a může to být jak ze strany islámu, tak jiných faktorů existující "sféry" vlivu dnešních mocností nevyjímaje...

Jisté je, že tato forma EU spíše škodí a dusí než přispívá k rozvoji... a zase - jak komu, kterému státu či národu spíše prospívá, kterého dusí... a že změna je nevyhnutná...

Dle mého, Spojené státy evropské ještě dlouho nebudeme... a společná legislativa, tlačená shora do různých, specifických podmínek různé úrovně vývoje jednotlivých států, jak se dnes děje - ke spojování nepřispěje.

Jak si dost těžko ve dnešních podmínkách dovedu představit federaci Německa a Francie... federaci vícečlenou ze zemí dosavadní EU si snad nedovede představit do důsledku nikdo ani z dnešních vrcholných evropských politiků... tvořících špičku EU. Viz např. postoje k Rusku a k Ukrajině...

Hezký den
04. 06. 2014 | 12:38

Dornier napsal(a):

Milý autore,
dokud se voliči v evropských zemích nechají oblbovat zlodějíčky typu Klause a jeho vlezdoprdelků, nebude fungovat žádná varianta. Kdyby dostali rozum a ty grázlíky poslali pěkně všechny tam, kam patří, mohlo ba to k něčemu být.
04. 06. 2014 | 12:58

Anastazie napsal(a):

ad pan resl

Kdykoliv čtu Vaše řádky,dozvím se jediné-že máte jedinou ideu-a to nenávist k Rusku-tak zlou,fanatickou-až je mi z ní smutno až špatně/a není to náhodou ten zavrhovaný princip kolektivní viny?

Mimochodem-na tzv.krizi na Ukrajině se dívám stejně jako na válku o Sevastopol v r.1856-prostě boj mocností o strategicky důležitá místa.
04. 06. 2014 | 13:18

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Rusko tím, že souhlasilo s připojením Krymu k Rusku,
zachránilo krymské obyvatelstvo před vyvražďováním od tzv „prozápadní“ fašistické chunty v Kyjevě, kterou tam pomohly jisté zájmové skupiny.

Vedle vyvražďování neposlušného obyvatelstva na Ukrajině si tito současní ukrajinští vládci a jejich kumpáni v zahraničí mohou připsat na účet i obírání daňových poplatníků ve světě, kdy si tam zajišťují přísun miliard dolarů z institucí jako je MMF nebo EU.
04. 06. 2014 | 13:38

buldatra napsal(a):

Ale jděte, pane autore...

Pan autor opět maluje čerta na zeď.
Ojrokatastrofista je to.
A to dělá do realit...
Mno.

A napíše něco takového prosím zrovínka ve chvíli, kdy se už už odrážíme ode dna a chystáme se konečně, pod vedením Bur... pardon Babiše, dohonit a předehnat nejvyspělejší ojropské státy. Jak nevhodné.
Když se to Kalóskovi s barelem nepovedlo, s Babišem se to určitě povede. Dyť má k ruce aj Sobotku.

Depa, všecko bude v ažůru, jednou si koupíme i ňákej ostrrov v tichomoří, uvidíte, nebo tak něco, popřípadě kus Ukrajiny. Jenom nevím, jestli za koruny nebo za €,
Samotnýho by mě to zajímalo.
04. 06. 2014 | 13:52

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Anastazie
Resl se hlásí k tomu, že vyrůstal v rodině /dá- li se to tak vůbec nazvat, ale vem to nešť/ předrevolučních ruských mužiků, jejich zemljanka byla vybavena periskopem, kterým děti pozorovaly, zda se jejich domnělá hlava rodiny již válí z krčmy domů - to aby včas varovaly celou rodinu, kozu , psa i kočku, někdy i myš. Od těch dob trpí tím, že jeho vnímání reality je dosti zúžené, jakoby na ni stále hleděl jen tím periskopem.
Proto také resl tak důvěrně zná všechny ty zvyklosti - takových věčně opilých nešťastníků a jejich rodin.

Sem chodí kvůli terapií, je mu zde poskytována psychoanalýza - a to zadarmo /nemá mnoho statků, vše utratí za drogy a plyn (neodebírá totiž ten ruský, ale vozí si ho kvůli ideologické čistotě z Bhútánu - propanbhutan)/.

Sám se někdy uvolím k tomu že mu takovu terapii poskytnu, však víte co je mi odměnou ?
Spílání do bolševiků, estébáků, komoušů či zpropadených a méněcenných Čechů.
Přičemž jsem ale nikdy komunisty nevolil, a to i v dobách kdy resl poctivě přešlapoval u agitačního střediska - chtiv uspokojit svou touhu po zvolení kandidátů Národdí Fronty.
No a navíc ani nejsem Čech, jsem totiž Moravožidoněmcokeltoslezoital.

Je to nevylečitelný případ, ale neříkejte mu to, každý člověk má žít aspoň v naději.
04. 06. 2014 | 13:58

Bakalův nezvaný host napsal(a):

A ještě ke slavné EU

„Mudžahedín Sikorski unijním komisařem vnějších vztahů? „
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/mudzahedin-sikorski-unijnim-komisarem-vnejsich-vztahu/
04. 06. 2014 | 14:13

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

http://www.reuters.com/article/2014/06/04/eu-albania-idUSL6N0OL2M820140604

"....The European Commission recommended Albania be granted candidate status to the 28-member bloc on Wednesday, recognizing its progress and urging it step up its reforms before and after the decision of member states later in June.

"Based on our findings, we confirm without any doubt, with no conditionality or any reservations the recommendation that the member states grant Albania candidate status," Enlargement Commissioner Stephan Fuele told reporters in Tirana...."

Ukrajina, Albánie, Gruzie...co tak třeba Pakistán ?
04. 06. 2014 | 14:18

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro 17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde.
Svého času ODS tlačila na vstup Turecka, taky asi požadavek především od USA, ale to pak by bylo lépe z té EU vystoupit, pokud to vůbec půjde , protože na separatisty dnes s požehnáním USA a Bruselu můžete nasadit bombardéry.
04. 06. 2014 | 14:27

resl napsal(a):

Anastazie napsal(a):
ad pan resl
Kdykoliv čtu Vaše řádky,dozvím se jediné-že máte jedinou ideu-a to nenávist k Rusku-tak zlou,fanatickou-až je mi z ní smutno až špatně/a není to náhodou ten zavrhovaný princip kolektivní viny?
Mimochodem-na tzv.krizi na Ukrajině se dívám stejně jako na válku o Sevastopol v r.1856-prostě boj mocností o strategicky důležitá místa.
----------------
Proto je to diskuze, milá A. každý máme odlišný názor a váš pohled z předminulého století je dle mě naivní a Evropa by na něj mohla doplatit. Přečtěte si nějaké dokumenty z nezávislých zdrojů z Ruska. Někdo tu občas doporučuje Timothy Snydera a jeho "Krvavou zemi."

pokud ovšem čtete bláboly truhlíka "bilióna" pak se nic nového nedozvíte, mimo jeho scénářů z vlastního komplexu. zdraví r.
04. 06. 2014 | 14:44

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Bakalův ...
Mně se zdá, že starý mocnář v Bruselu se prostě zbláznil.
Toto se ale v minulosti mnohokráte již vymstilo - ponechávat u vlády starého mocnáře, který se zbláznil. Nevidím to tedy nijak růžově, pokud lidé nevemou věci opět do svých rukou a starého mocnáře, který se zbláznil...neodpoklonkují někam do příslušného ústavu.
Starý infantilní mocnář, který se zbláznil samozřejmě že nalézá ale stále oporu např. u resla apod. individuí ...ale resl je toliko bláznivý narkoman, což chceme společnost pod vedením starého mocnáře, který se zbláznil a který opírá svou moc o přízeň narkomanů ?
Jak by to asi mohlo skončit ?
To věru není moc těžké uhádnout.
04. 06. 2014 | 15:05

Jáchym napsal(a):

Bilion:
“Ukrajina, Albánie, Gruzie...co tak třeba Pakistán ?
04. 06. 2014 | 14:18
Netřeba nám dalšího Pakistanu.

Působením zdejších pátých kolonistů se z Brusele pomalu stane Pakostan - tj. stan pro paka.
(Doufám, že budeme levnější než Ukrajina, co stála Nulinku 5 miliard doláčů.)

V ojrovolbách jsme si mohli svobodně vytrhnout z dlaně chlup a poslat ho, aby zastupoval zájmy zdejšího obyvatelstva.

Co chlup, to drtivá legitimita - až 2,9% oprávněných voličů!
A ani blbej mexickej guláš v plechovce jsme za snahu nedostali.
Tím méně biblickou mísu šošovice.
04. 06. 2014 | 15:11

Anastazie napsal(a):

ad pan resl

Znalosti si osvěžuji v knize Kronika lidstva/doplněné vydání 1994,/přeloženo z německého vydání v Mnichově/.
Boj spojenců s Rusy na Krymu
Válka mezi osmanskou říší a Ruskem,vyhlášena 4.10.1853,nabyla evropských rozměrů zásahem V.Británie a Francie-v září 1854 se jejich expediční jednotky vylodily na Krymu a začalo obléhání Sevastopolu.Připojilo se k nim vyhlášením války 2.12.1854 i Rakousko-a tak se ocitlo Rusko v naprosté izolaci.
Krymská válka byla jedním z nejkrvavějších konfliktů 19.století.Válku ukončil až pád Sevastopolu.

Ve vojenských nemocnicích ve Skutari/Bospor/ a později Balaklavě byly nesnesitelné hygienické podmínky-britská zdravotní sestra Florence Nightingalová převzala organizaci a prováděla nábor zdravotních sester ve V.Británii.

Krymskou válku ukončila kapitulace Sevastopolu 25.9.1855.

Spojenci v krymské válce zkusili oslabit Rusko na rozhodujících místech-Bílé moře,Dálný východ,Baltské a Černé moře-aniž by bylo nutno proniknout k Moskvě.
Cílem války bylo oslabit ruský vliv na Balkáně a v Černomoří,což se podařilo.

Nemáte trochu pocit "deja vu?"/za případnou jazykovou chybu se omlouvám-francouzský jazyk je má slabina/.

P.S.A za pohých 6O let Británie a Francie bojovaly s Ruskem proti Rakousku a Osmanům-ti jim jako poděkování zmasakrovali britský výsadek u Galipoli/s vysokou účastí Australanů/

Obávám se,že kdykoliv někdo z mocných se domnívá,že je dostatečně silný,tak si pro boj
vznešené důvody vždy najde.Protože vznešené důvody lidé potřebují,aby byli ochotní jít bojovat,zabíjet a umírat/pokud to není puška za zády/.

V konečném důsledku někdo z bohatých bude ještě bohatší-v případě špatného odhadu
dojde k pádu některých říší a vytvoření nových/Alexandr Makedonský,Osmané proti Byzanci,Napoleon /.

A obyčejní lidé,kteří to odnesou nejvíce?

Se ztrátami se přirozeně musí počítat.
04. 06. 2014 | 15:51

resl napsal(a):

Anastázie,
bohužel, Krym byl odtržen od Ukrajiny násilně a Rusko nedodrželo mezinárodní dohody, tak jako už několikrát. Je jistě od vás chvályhodné, že se začtete do historie, jenže situace je dávno jiná. Je nad slunce jasné, že konflikty na Ukrajině vyvolávají ruští vojáci s tichým souhlasem Putina. Nemůžeme se vracet do historie dvěstě let staré, v Rusku byl nastolen zločinný zlořád na začátku 20. století a ten trvá dodnes. Já nemám nenávist k Rusům - občanům, já nenávidím jejich kruté vlády, které zničily životy nejen mnoha lidem v Evropě, ale hlavně ubližují téměř sto let vlastním lidem. zdraví r.
04. 06. 2014 | 16:17

Anastazie napsal(a):

ad pan resl

Neshodneme se-to je jasné.
Přesto mi nevyvrátíte,že dějiny mají svou filosofii.
Já zažila rok 68,kvůli komunistům jsem nešla na historii-a nyní jsem ráda.

Víte stejně dobře jako já,že spousta hranic ve světě je dosud utvořena ne dle kmenů v Africe,ale dle bývalých kolonií.

Stejně uměle byly vytvořeny státy v SSSR.
Nikdo nepočítal s tím,že se bývalá carská říše rozpadne.
Napočítal byste asi hodně oblastí-Skotsko/zkuste Seanu Connerymu říci,že má bludné představy/-to čeká referendum.
Pokud si Skotové odhlasují samostatnost,možná budeme překvapeni.
04. 06. 2014 | 16:45

marxík napsal(a):

Autore, a my bychom se jako Slávy synové a dcery měli přiclenit k Německé Říši nebo k Ruskému Impériu?
04. 06. 2014 | 16:49

Jáchym napsal(a):

Autore,
trochu si zatapetuji, už jsem tohle doporučil pod Balabánem.
Myslím, že by Vás to mohlo zajímat:

Zatím nejostřejší (a bohužel značně přesvědčivý) v češtině napsaný článek o zbytkové roli EU
Je od včerejšího večera na

http://www.literarky.cz/blogy/petr-schnur/17656-pokus-o-prosvtleni-mlhy-odpov-michalu-komarkovi
****************************************************************************************
Jedná o slušnou, leč tvrdou odpověď Michalovi Komárkovi - zdejšímu blogerovi, kterého mám jinak rád, - vřele doporučuji !

( Balabán 04. 06. 2014 | 16:50)
04. 06. 2014 | 17:16

Zbyněk napsal(a):

USA přinesly světu mír ve dvou světových válkách, osvobozená území nasytily, pomohly postavit průmysl na nohy a zavedly demokracii, nebo se o to alespoň snažily. Lékařské super přístroje, léčebné metody zachraňující životy, léčiva, nejmodernější technologie, nejlepší university, potraviny, hudbu, operní sály, hokejovou ligu, národní parky jaké nemá nikdo, prostě jednička. Jak je tedy možné, 17,5 bilionů, že se najde tolik zabedněnců, kteří na ně stále frflají? Co dalo světu Rusko? Nenasytí ani vlastní národ, tak se snaží získat Ukrajinu. Průmysl pouze zbrojní a každý rok jim spadne jedna raketa plná zařízení miliardových hodnot, takže přečíst si občas Resla není na škodu.
04. 06. 2014 | 19:20

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Zbyněk
Nefrflám na USA, jen se ptám na jisté okolnosti.
Mimochodem -. mé " frflání" má oporu např. v studii britského Královského institutu, tam se zcela jasně píše o konsekvencích akce v Íráku ve vztahu k eskalaci terorismu, majícího na svědomí snad dokonce statisíce životů.

USA / to je velmi široký / pojem málokdy dávají, většinou investují, ale to každý, i vy investujete sem své blábolení abyste něco získal, například podporu reslovi nebo očernění toho, kdo vám nevoní.
(Klidně pak ,mžete diskutovat i napřímo, nemusíte se vracet k oblíbeným to vámi zřejmě metodám kádrování formou pomluv - metodám nácků a později komoušů.
A prosím vás, abyste svůj chabý intelekt nevydával za " rozum", jde o urážku všech skutečně rozumných lidí.)

Hezký den.

P.S. Rusko se snaží získat Ukrajinu ? A proč by to dělalo ? Když tedy dle rizumbradů jako jste vy si neumí poradit ani samo se sebou :
Co by tam získalo ? Dluhy a bordel který tam nadělali vaši kámoši z right wing extremism stran a ti , co je vodí a pasou ?
O ne, to naopak vy chcete po lidech v EU , kteří na rozdíl od vás platí daně, ať ty dluhy zatáhnou -.,mimochodem velká část těch lduhů, které chcete platit ,, jsou ruskými pohledávkami. To vy jste tím Zbynlerem, co chce zase obalamutit a okrást obyčejné lidi, kvůli ideálům, které ale jsou vyjádřeny brutálními akcemi..
Vy pouze jen používáte útok coby obranu, toť vše.
Klamete sám sebe a chcete přesvědčit sám sebe ...a vydáváte to za rozumné.

Zkuste tedy odpovědět na ty otázky.
Jak se má demokracie EU , založená na ochraně práv menšin k tomu, co se děje na Ukrajině ? Jak to, že je možné přivírat oči nad tím, že ve vládě sedí lidé z right wing extremism stran, kteří řídí reporesivní složky státu tak, že dochází k brutálnímu teroru vůču menšině ?

Pokud byste posuzoval každou aktuální skutečnost tak , že USA se zachovaly výborně během WW2 a tak jsou " na věčné řasy a nikdy jinak" našim přítelem, pak dle stejné " zbyňkovské" logiky a kritéria by Německo mělo být na navždy naším nepřítelem, ne ?
Což to není nesmyslné ?
Chcete za členy EU Albánii, Ukrajinu, Gruzii či Turecko ? A pro ne Pakistan ?
Jak bude silná taková EU ? Pokud navíc dojde k rozpadu obchodních vztahů s Ruskem a vyhnání Ruska do Asie ? Nevude náhodou pak muset dosahovat své energetické bezpočnosti silou, vojenskou silou ? Kdo na tom vydělá ?

Skutečnost není sumou výroků splacaných za účelem přesvědčení sebe sama, taková "skutečnost" je jen deficitem kognitivního poteciálu dotyčného centrálního nervové systému..
04. 06. 2014 | 20:03

Maximus napsal(a):

Zbyněk 19:20
Věř a víra tvá tě uzdraví!

Stručné dějiny intervencí USA od r. 1945 r.2014:
Motor americké zahraniční politiky není poháněný oddaností jakémusi druhu morálky, ale spíše nutností sloužit jiným pravidlům, což lze shrnout následovně:
* učinit svět bezpečnějším pro americké koncerny;
* zlepšit finanční výkazy domácích dodavatelů obrany, kteří velkoryse přispívali členům kongresu;
* zabránit vzniku jakékoli společnosti, jež by mohla posloužit jako příklad alternativy vůči kapitalistickém u modelu;
* rozšířit politickou a ekonomickou nadvládu nad co největší území, jak náleží „velké mocnosti“.
To ve jménu boje údajné morální křížové výpravy, jak bojovníci studené války přesvědčovali sebe i americký lid, proti tomu, čím byla existence zla v podobě mezinárodního komunistického spiknutí, které ve skutečnosti nikdy neexistovalo, ani jako zlo, ani jinak.Spojené státy provedly v onom období neobyčejně vážné zásahy ve víc než 70 národech.
Čína, 1945-49:
Itálie, 1947-48:
Řecko, 1947-49:
Filipíny, 1945-53:
Jižní Korea, 1945-53:
Albánie, 1949-53:
Německo, 50. léta 20. stol.:
CIA zorganizovala rozsáhlou kampaň sabotáží, terorismu, špinavých triků a psychologické války proti východnímu Německu.
Írán, 1953:
Premiér Mossadek byl svržen společnou operací USA a Británie.
Guatemala, od 1953 do 90. let:
Střední východ, 1956-58:
Spojené státy se dvakrát pokusily svrhnout syrskou vládu,
Indonézie, 1957-58:
Sukarno, tak jako Násir, byl ze sorty předáků Třetího světa, kteří nechtěli poslouchat Spojené státy. Britská Guiana/Guyana, 1953-64:
Vietnam, 1950-73:
Kambodža, 1955-73:
Kongo/Zaire, 1960-65:
Brazílie, 1961-64:
Dominikánská republika, 1963-66:
Kuba, od roku 1959 do současnosti:
Chile, 1964-73:
Řecko, 1964-74:
Východní Timor, od roku 1975 do současnosti:
Nicaragua, 1978-89:
Grenada, 1979-84:
Co přimělo nejmocnější národ na světě, aby napadl zemi o 110 000 obyvatelích? Libye, 1981-89:
Libye odmítala být náležitě závislá na Washingtonu. Její předák Muammar Kaddáfi byl drzý. Měl být potrestaný. Letouny USA sestřelily dva libyjské stroje ve vzdušném prostoru, jenž Libye považovala za svůj. USA také shodily na zemi bomby, čímž zabily nejméně 40 lidí, mezi nimi i Kaddáfího dceru.
Panama, 1989:
Reportérova otázka: „Stálo doopravdy za to kvůli tomuhle vyslat lidi na smrt? Dostat Noriegu?“
George Bush: „Každý lidský život je vzácný, a přesto musím odpovědět ano, stálo to za to.“
Irák, 90. léta 20. stol.:
bombardování jednoho z nejvyspělejších národů na Středním východě, jež zničilo jeho starobylé i moderní hlavní město; 177 milionů liber (!) bomb spadlých na Íránce, nejkoncentrovan ější vzdušný útok v dějinách světa; munice s ochuzeným uranem, jež spalovala lidi a vyvolávala rakovinu; v důsledku toho všeho asi milion zemřelých dětí a ještě víc dospělých.
Afghánistán, 1979-92:
Kolik lidí ví, že koncem 70. a po většinu 80. let měl Afghánistán vládu, jež se zavázala přivést neuvěřitelně zaostalý národ do 20. století, včetně toho, že dá ženám stejná práva? Stalo se nicméně to, že Spojené státy nalily miliardy dolarů do děsivé války proti této vládě. Přes milion mrtvých, tři miliony invalidů, pět milionů uprchlíků, celkem asi polovina obyvatel.
Salvador, 1980-92:
Haiti, 1987-94:
Jugoslávie, 1999:
Spojené státy vrhly bombardováním zemi zpět do předindustriální éry.
A dále, znovu Libye, znovu Sýrie....

Hezký večer.
04. 06. 2014 | 20:19

Zbyněk napsal(a):

17,5 bilionu
velice se omlouvám, mým úmyslem nebylo Vás nakrknout, pouze jsem si dovolil vyjádřit, jak vidím USA já. Ve výčtu jsem byl velice stručný, neuvedl jsem úmyslně nejlepší kinematografii ani nejlepší armádu světa, takže Vaše rozhořčení nechápu. Na rozdíl od Vás jsem velice jednoduchý člověk, takže k utvoření názoru nepotřebuji Královskou akademii, stačí mě desítky tisíc Kurdů tím plynem otrávených, takže můžete-li odpusťte.
04. 06. 2014 | 20:23

Zbyněk napsal(a):

Maximus.....
na Vás nemám, tak jen maličkost. Ke kapitalismu žádná alternativa neexistuje, již to zkoušeli Lenin, Stalin, Hitler, Mao, Polpot, Castro, jsou jich desítky a mají společné pouze jedno, všichni dovedli své země k totálnímu krachu.
04. 06. 2014 | 20:35

Maximus napsal(a):

Zbyněk 20:35

S tím souhlasím, ale nedělejte z USA andílka. Je to velmi agresívní země a jak říká můj kamarád, Američan je jen umytej Rus! Amík (politik) vždy jednal pragmaticky a vyčůraně a vždy sledoval svůj zisk a prospěch. Z celé té plejády válečných excesů bych vyzdvihl od Amíka 1. válku se Sadámem Husajnem, kdy pomohl osvobodit Kuvajt, tato válka měla rozměr skutečné pomoci, ale zase to potom Bush st. podělal a Sadáma neudusil přímo v doupěti. To byla přímo brutální politická chyba....
Mějte se.
P.S.
Jinak USA považuji za velmi svobodnou zemi, bohužel se nesmíte dostat za něco do spárů státní administrativy a těch co mají velké politické a ekonomické zájmy v případě, že překročíte jistou mez. Např. Snowden to má dost blbé a řekl bych spočítané.
04. 06. 2014 | 20:47

resl napsal(a):

Zbyněk,
řek bych, že na vás nemá ani "Max", ani "bilión. nechápou vás. to hrubé napadení od "bilióna" stálo za to. je to cvok, mohu - li se vyjádřit zřetelně.
04. 06. 2014 | 21:32

Maximus napsal(a):

Á náš lodní šroub resl,
zase moudro tady hlesl!
Aniž by zde nějaký argument dal,
vydávil nenávisti zase bol a žal.
Hraje si na chytrého soudce, rozhodce,
ale spíše to vypadá na malého řiťlezce.
Jen jeden zdejší borec na resla zde má,
to když duševna tady nadatluje Yosif Ká!
04. 06. 2014 | 23:55

Xury napsal(a):

Pro Maxima:
tak konečně jste se přihlásil ke své politické orientaci - jinak řečeno přiznal barvu. Už dlouho jsem vás považoval za komunistu a teď jste mi to potvrdil. Ovšem klidně jste mohl u svého příspěvku ze 04. 06. 2014 | 20:19 doplnit i zdroj (středočeská KSČM).
05. 06. 2014 | 08:10

Maximus napsal(a):

Xurymu

Jak jste na to přišel, že jsem komanč? Nějak sem si toho za posledních cca 30 let nevšiml, že bych byl u nich. To, že myslím ve větším záběru než nějaké rádoby pravicové gumy a vím třeba, že je třeba dát lidem práci a slušně ji zaplatit a pak ve výsledku je ve společnosti politická a hospodářská a sociální stabilita, tak na to nemusím být levicově orientovaný. To pochopí i hlupák. Nebo, že byste si mě vyprofiloval z toho jak vidím naše nové bratry z USA? To snad nemyslíte vážně, takové gogo přece nejste.
Jestli já jsem komundíra, tak vy jste Kalousek s červeným nosem od chlastu, toho času na antabusu.....
Hezký den.
05. 06. 2014 | 10:25

Libertad napsal(a):

Jsem pro
1. loď zvaná EU bude mít jednoho kapitána (federativní uspořádání od samého počátku),
Z důvodu v textu uvedeném (tedy, že by mnoho politiků ve 28 státech přišlo o obživu) se to nestane.
"Američan je jen umytej" řekl přítel pana Maxima. Mně můj přítel řekl, "USA jsou Rusko, pouze mají vyspělejší technologie".

S pozdravem

Sidonio Libertad
05. 06. 2014 | 10:25

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Zbyněk
Vůbec jste mě nenakrkl, jen jste opět prokázal svůj mizerný intelekt , toť vše.

Zkusím to jednodušeji - dejme tomu, že vás někdy v minolosti /možná i v přítomnosti/ brával na procházy parkem hodný strejček odvedle. Dával vám měsíc a leta bonbonky, ukazoval vám pěkné obrázky v knihách, kupoval vám zmrzlinu a další mls, vykládal si s váma vtipy, hladil vás po hlaviičce...nu a jednoho dne vás zatáh do křoví a tam vás přefik
Co teď budete stále svého hodného strejčka odvedle chválit a považovat si ho ?
Takovým bláznem snad nejste , ne ?

Nebo -li, skutečnost se neprojevuje v idealizaci postav, aktérů skutečnost....skutečnost se vždy projevuje v jejich konkretních skutcích, vedených za určitým záměrem.
Nad těmi skutky pak uvažujeme tak, že chceme danou skutečnost umět popsat právě že na základě těchto skutků.... a nikolivěk idealizací. Kritérii by měla být oedevším míra lidského utrpení . kdy dle VAŠÍ a RESLOVY " logiky" by tedy muselo být konstatováno, že Němci a Německo je jen bandou lidských zrůd nezasloužících si než stálé opovržení a zatracení. Což je stejně nesmyslné jako tvrdit, že USA a Američané je společnost vždy ve své historii vynikající a za každých podmínek obdivu hodná a následování hodná.
V
y jste si spolu s narkomanem reslem zidealizovali jednoho strýčka a druhého démonizovali /zejména narkoman resl/. Toť vše - ale toto dokládá chabost vašich intelektů, ne intelektu těch, kteří vám v takovém nakládání s realitou zcela po právu oponují.

Hezký den.

P.S. Konematografie je úžasná /zejména hollywwodské pič...y, , přidal bych ale ještě blues a big beat, kdy já hrával BBKinga /ano, je původem Afroameričan - potomek dovezených otroků/ už v době, kdy vy jste získával obdiv spolužaček za výkony při zpěvu písní typu " Adin, dva, tri, četyri,pjať...išol zajčik paguljať"

Těm kurdským obětem války irák - Irán ale nevrátíte život tak, že nahromadíte další hromady mrtvol - statisíce mrtvol...a aktivizujete terorismus opravdu velkého a nebývalého rozsahu . Pokud nevíte ani toto, je mi vás líto nejen po rozumové stránce vašeho centrálního nervového systému, ale i po stránce etické.
Ano - jednoduchým jste, to je asi jediný váš intelektuální výkon který jste dokázal verbalizovat správně.
-------------
Maximus
Je to zbytečné, resl vyměnil kdysi to loajalitu fuhrerovi a Zbyněk loajalitu komoušům...za novou loajalitu, která je " in" nyní. Tato loajalita je /dle jejich proklamací/ slepá a jde zřejmě až za hrob /ne ale hrob jejich, takoví vždy mají na mysli hroby jiných lidí, sami jen čekají v zápecí jak to dopadne a ke komu se tedy pak mají přidat tak,a by to bylo výhodné/.
05. 06. 2014 | 11:21

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Maximus
I když...on asi i ten Zbyněk byl loajální spíše tomu fuhrerovi /a bůhvíčemu ještě /.
Kdysi mi totiž opáčil , že " Odpověď na otázku proč vznikl svět, je velice jednoduchá. Protože jej stvořil Bůh." a že " v Reichu jsme díky Bohu všichni. Gott sei Dank.".
Pomatenec, takových je ale po různých místech rozstrkána spousta, jen nechápu proč ta svá " moudra" musí troubit do světa, proč nesedí někde v komnatě a nevyřezává si např píšťalky, bylo by to mnohem užitečnější.

Mějte se. Ani USA ale nejsou démony. prostě země která je velká a mocná a chce v boji o přežití vítězit, jako každá země. Někfy na úkor jiných, ale to už tak chodí leta.
05. 06. 2014 | 11:31

Xury napsal(a):

Pro Maximus :
vaši politickou orientaci jsem odvodil jednak z vašich příspěvků, které zde preentujete od doby svého příchodu a také (jak jsem uvedl) z toho, že web KSČM je pro vás seriózním zdrojem informací o USA.

Jinak vaše věta :
".. je třeba dát lidem práci a slušně ji zaplatit a pak ve výsledku je ve společnosti politická a hospodářská a sociální stabilita .." , pokud si představujete, že tu práci a peníze má dát lidem stát, je téměř definicí levicovosti.
A kdyyž už o tom mluvíme, v čem jste pravicový?
05. 06. 2014 | 13:59

Pavel napsal(a):

"Pokud si Skotové odhlasují samostatnost, možná budeme překvapeni." K tomu přidejme Katalánii, sever Itálie, Belgii, jednou možná Slezsko i Morava. Ve Francii se dlouhodobě kritizuje centralistický systém departementů (viz rozdělení Bretaně do dvou. Takže se začíná uvažovat o jejich slučování ve větší regionální celky - inspirace pro Moravu). Ony i ty národní státy mají své kostlivce ve skříni. Evropa ještě může doznat velkých změn. Jeví se tak jako východisko postupná regionalizace a tedy postupné rozpouštění národních států.
12. 06. 2014 | 17:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy