Bolševické manýry Jana Stráského

29. 01. 2012 | 14:55
Přečteno 3605 krát
BOLŠEVICKÉ MANÝRY JANA STRÁSKÉHO aneb „TREZOROVÝ“ FILM
Veřejnoprávní obrazovka umí opravdu překvapit, a to v dobrém i ve zlém. Začněme tím „dobrem“. Před koncem roku (19.12. v 18.00) mě ČT2 mile překvapila, když bez předběžného varování uvedla novodobý „trezorový“ film Silva Gabreta (2011). Půlhodinový snímek režiséra Ivana Sříteského fascinoval osobním nasazením a – při veškeré erudovanosti mluvčího - názornou jednoduchostí výkladu. Jak by taky ne, vždyť protagonistou byl špičkový odborník na biodiverzitu, docent RNDr. Ladislav Miko (mj. i ředitel ochrany přírody u Evropské komise a exministr životního prostředí v časech, kdy ještě do ministerských křesel usedali odborníci a ne v daném oboru negramotní partajní Mickeymousové). Nejprve na jednotlivých půdních vrstvách názorně ukázal, jakou důležitost pro koloběh živin v přírodě má mrtvá organická hmota, a celý obrazově vynalézavý výklad (doprovázený hudbou Dana Bárty) zakončil otázkou: Proč nenechat pouhé tři desetiny procenta území republiky, což je 1/3 národního parku, pouze přírodě, bez toho, abychom od ní vyžadovali cokoli kromě možnosti pozorovat úchvatné divadlo přírodních procesů, divadlo zániku a zrodu nového lesa? A teď to nejdůležitější: film si objednala a z peněz daňových poplatníků zaplatila Správa NP Šumava. Poté, co ředitel zjistil, co si to jeho podnik objednal a zaplatil, že totiž snímek překáží tunelářským plánům developerských bossů, jichž je mluvčím (připomeňme, že pozemky, nad nimiž povede skrz 1.zónu NP nová lanovka, patří dvěma největším pozemkovým magnátům Šumavy Taliánovi a Šimkovi), dílo, objednané jeho pracovištěm, prostě zakázal. Film, jenž měl sloužit osvětě milovníkům Šumavy, dal za katr a podřízeným jeho distribuci a prodej zatrhl (už předtím takto na svém šumavském teritoriu bezprecedentně zakázal šíření knihy profesorky Hany Šantrůčkové a kolektivu O čem vyprávějí šumavské smrčiny, kterou také objednala, zaplatila a vydala Správa NP Šumava!). Jan Stráský se opět zachoval jako starý bolševik, který se vědecké pravdy bojí jak čert kříže. Naštěstí je tu veřejnoprávní televize, která si odborně podloženou pravdu dovolila odvysílat. Jenže: zatímco v prime-timu o daném tématu nadále šíří v lepším případě polopravdy, v horším lži, odborníci Mikova (nebo Šantrůčkové) formátu se tu dostanou ke slovu jen výjimečně a vždy, jako v tomto případě, mimo hlavní vysílací časy. A nejen to – Stříteského film záhadně zmizel ze stránek ČT, z programu inkriminovaného dne i ze seznamu odvysílaných pořadů (lze si jej naštěstí objednat mimo ČT na adrese www.skyfilm.cz).
Zatímco dokumenty patří k nemnoha pádným důvodům, proč si luxus veřejnoprávní ČT vůbec vydržovat, jinak je tomu s původní hranou tvorbou. Tady leckdy působí „komerční“ konkurence veřejnoprávněji než ČT. Platí to jak o seriálech (srovnejte si například nejnovější Život je ples – zatím, zdá se mi aspoň po prvních třech dílech, prvoplánovou, místy přisprostlou, a navzdory excelentní Daniele Kolářové veskrze předvídatelnou řachandu Ireny Obermannové - s někdejším Okresním přeborem na Nově a nebo třeba s Terapii na HBO), tak o jednorázových opusech. Příkladem budiž drama Sama v čase normálnosti, uvozené sloganem: Dnes už neuvěřitelný příběh o životě a lásce z roku 1977, ČT 1, 8.1.). Lucie Konášová je zručná autorka, která tím, jak dovede šikovně namíchat historii se sexem, „seriozní“ pohled na minulost s pohledem z postele (Operace Silver A), umí se bezpečně trefit do očekávání širokých diváckých vrstev. Přidají-li se k tomu profesionálně zvládnuté herecké výkony (Nela Boudová, David Prachař, Zdena Herfortová), navíc pod vedením zkušeného režiséra (Viktor Polesný), snadno zapomeneme na donebevolající krkolomnosti scénáře. Především jsou to za vlasy přitažené zápletky (zde pod poštovní schránkou upadlá obálka s Chartou 77, kterou hodná komunistka Marta, jíž vůbec nepřijde divný násilný policejní zátah na chartisty u schránky, chce poctivě, jakoby opravdu žila v čase normálnosti, odeslat adresátům, a zanese si ji tedy do práce a tím i do příběhu), hlavně však z palce vycucané schematické postavy. Nejen uzurpátorská matka, jež sem snad zabloudila rovnou z pohádky o zlé maceše, ale i sama ústřední hrdinka, sympatická nemocniční vrchní sestra a čerstvá vdova, je kupodivu i zapálenou komunistkou, která jakoby tu v posledním desetiletí vůbec nežila (viz její vážně míněné zdůvodňování srpnové sovětské okupace tupými biĺakovskými frázemi o bratrské pomoci).Tahle zralá hrdinka spadla do sedmdesátých let ne-li rovnou z višně, tedy z let padesátých. Tehdy snad můžeme podobné hrdinky, dočasně zlblé ideologií, považovat za věrohodné, ne tak ovšem – zvláště vybaví-li je autorka slušnou inteligencí a charakterem - v cynických letech sedmdesátých. A tak musí nastoupit – jak jinak u Konášové – lekce přes postel: teprve mladý údržbář Oskar s kádrovou skvrnou otevře coby milenec hlavní hrdince oči, a ona se posléze zastane i šikanovaného kolegy, podezřelého z šíření Charty i z homosexuality. Ten se zázračně – a to už působí jako facka logice normalizační nomenklatury – nakonec stane namísto kolegy kovaného komunisty primářem oddělení (!). Nechápu, pro ČT namísto takto mělkého pohledu z rychlíku nesáhne raději k repríze skvělé inscenace na totéž téma, jejímuž scénáři ani realizaci nesahá Sama v čase normálnosti ani po kotníky, totiž ke Kohoutově / Mašínové PF 77.
(Psáno pro Divadelní noviny č.2, 2012, podstatně rozšířeno)


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ghándí napsal(a):

pane juste,
zajímala by mě vaše analýza postav seriálu gynekologie. především pak primaře lexy a profesora čudáka zvaného k...a.
29. 01. 2012 | 15:13

kp napsal(a):

Dotaz
Je p. Just tak významný přispěvatel, že musí svůj úderný název příspěvku napsat velkými písmeny? Co tak si přečíst název blogu
Když pravidla platí pro všechny o něco níže.
Není kus bolševika v p. Justovi samém?
Dobré odpoledne přeje Karel
29. 01. 2012 | 15:15

zdenekbrom napsal(a):

Pod tímto článkem byla košatá debata. Kam zmizela?
29. 01. 2012 | 15:27

Pepa z depa napsal(a):

Jo, dobrý den pane autore a již jste čet NĚKOLIK VĚT 2012? Děkujeme za odpověď? Tak se vůbec uvidí, jest-li jste v reálu a nebo mimo mísu. Hezký nedělní den přeje 8.+4. odboj a Pepa z depa alias JUDr. Josef Hörl.
29. 01. 2012 | 15:27

Občan napsal(a):

Je to "Dežo ví", nebo už tady identický článek jednou byl?
29. 01. 2012 | 15:32

Občan napsal(a):

Aha, tak už tu jednou byl.
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vladimir-just.php?itemid=15413

Mně to bylo hned divné, protože si pamatuji, že jsem pod něj psal, že mně zase vadí bolševické metody ekoteroristů a panelákových rádoby ekologistů.

Takže repete :o)
29. 01. 2012 | 15:35

zdenekbrom napsal(a):

Pohled jiných vědců na danou problematiku:

http://sumava-lesy.webnode.cz/dulezite/
29. 01. 2012 | 15:46

stejskal napsal(a):

Ach jo!

Panu Justovi jsem se již několikrát pokusil vysvětlit, že titulky nemá psát velkými písmeny, protože tím zdůrazňuje své texty na úkor druhých autorů. Vždy s tím nadšeně souhlasil, nicméně zatím jsem pokaždé musel každý jeho titulek změnit z verzál na miniskule (o tom, že jsem všem zdůrazňoval, jak špatně se na netu čte text bez odstavců, ani nemluvě).

Horší ovšem je, když autor smaže svůj blog, pod nímž je docela dlouhá debata. A ta samozřejmě zmizí též (takže vlastně smaže příspěvky druhých). A je úplně jedno, že chce (pravděpodobně bezelstně) jen publikovat rozšířený text či zapomněl, že ho sem již jednou dal.

Tohle už "zachránit" nedokážu.

Obávám se, že s tím nic nenadělám. Tohle je zjevně pod autorovy rozlišovací schopnosti. Ještě jednou: Ach jo!

Hezký den všem.

Libor Stejskal
29. 01. 2012 | 15:51

veverka napsal(a):

Národní park je od toho,aby se v něm nezasahovalo a ne aby se tam kácelo jak o život a stavěly Klausovy lanovky.
29. 01. 2012 | 16:11

Kritik napsal(a):

Autor článku zasluhuje obdiv a uznání, že musel shlédnout z veřejnoprávní televize tolik pitomostí, aby pak zjistil (což už ví každý od dob normalizace a od jejího pokračování po roce 1989), že (citace)

"nadále šíří v lepším případě polopravdy, v horším lži, odborníci Mikova (nebo Šantrůčkové) formátu se tu dostanou ke slovu jen výjimečně a vždy, jako v tomto případě, mimo hlavní vysílací časy."
29. 01. 2012 | 16:25

krajan napsal(a):

Pan Stejskal to pěkně vysvětlil a mne se zdá,že určitou variantu bolševické manýry právě předvádí pan Just.Když se mu diskuze asi nelíbila,tak to smazal celé,aby článek znovu vyvěsil,tentokrát čistý jako lilium.
29. 01. 2012 | 16:27

veverka napsal(a):

Dovedete si představit že by do Yellowstonského národního parku přijel Obama a prohlásil,že v jeho nejcennější části by chtěl postavit hotel nebo golfový hřiště?
29. 01. 2012 | 16:37

ghándí napsal(a):

tak udělejme se šumavskeho národního parku rezervaci pro komunisty.
29. 01. 2012 | 16:47

zdenekbrom napsal(a):

veverka:

Ve zmiňovaném Yellowstonského národního parku se stalo něco jiného. Odtud byli vyhnání původní obyvatelé, aby si tam bílí muži mohli založit národní park.
29. 01. 2012 | 17:01

Kala napsal(a):

Z.Brom - ta čeština se nějak nepodařila - překlep či únava materiálu?
29. 01. 2012 | 17:23

Občan napsal(a):

To Veverka:

Yellowstone je hospodářská monokultura vysázená vlastníky na přelomu 19. a 20. století?
29. 01. 2012 | 17:43

hovorka11 napsal(a):

Jelikož mám Šumavu rád, tak vím, že pan Just má pravdu i kdyby si už nepamatoval co bylo včera.
Šumava se dokázala velmi rychle!! obnovovat. To vadí všem tunelářům, kteří poslali těžké mechanizmy vytěžit napadené stromy a přitom rozjezdili nový smrkový porost.
Ještě bych chtěl podotknout, že je skoro jedno, jestli by tam vyrostl smrk původní "alpský" nebo nepůvodní semenáč. Byl by to vždy ten pravý , vyselektovaný přírodou a různého věku- takže odolný les, který tunelářům řízeným z hradu vadil.

Jak se rychle sama Šumava zalesňovala už v roce 2008 je jasné na tomto odkazu, kde si můžete přepínat historii okolo 1950 s rokem 2008 (třeba i Vašeho pozemku):

http://kontaminace.cenia.cz/
29. 01. 2012 | 19:26

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, v tomhletom ráji se docela normálně sjezduje a všude vůkol se pasou krávy. A na podzím se vylívá na všechny louky odjakživa močka. Nikomu to nevadí. Na fotce je myslím ohradník...
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20south%20tirol/album/slides/wbgarden%20alps%2091.html
29. 01. 2012 | 19:47

DF napsal(a):

Myslet znamená hov.. vědět pane wbgarden.
Pokusme si Vás rozložit na WB zjednodušeně VB neboli vchod bokem a garden tj zahradník.
Obecně se tedy ve Vašem případě jedná o zkrachovalého člena VB který měl to štěstí a zrestituoval zahradu.
Jinak je dobré si zopakovat,tim zeleným nahoru jak říkal Váš instruktor, to je když jste sázeli na brigádě ty stromky a ta láska k přírodě Vám zůstala, znalosti ovšem odpovídají VB.
Vzpomeňte si jak vám instruktor říkal nestrkejte ty jehlice do levé zdířky zásuvky ona kope(může Vám ublížit a Vy nebudete pro stra ... .. použitelní).
Pro členy VB osmička vypadá jako sněhulák,tedy ještě jednou ohradník soudruzi také kope,proto soudruhu wbgardene, tedy aby kopal musí být odizolován od země.
No a nyní jsme dospěli k obrovskému problému jak vysvětlit VB co je to odizolovat.
To prosím zkuste někdo druhý,to není jen tak aby to wbgarden pochopil.
29. 01. 2012 | 21:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, déefko, tak ten ohradník je tam krzeva vás.
Promiňte, netušil jsem. Zdravím.
Veselé krizování...
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20south%20tirol/album/slides/wbgarden%20alps%20130.html
29. 01. 2012 | 21:43

DF napsal(a):

pro VBzahradnika
Já to věděl to je na dlouhé doučování,prostě prozatím začněme s tím jednodušším.
Vodič - prosím to není ten za kterým jste šlapával na kole ale z hlediska el.obvodu podstatná věc.
Živý vodič - zde prosím to není něco co před Vámi uteče, když na to půjdete s pendrekem ale je pod napětím.
Napětí - zde prosím nikdo nikoho nenapíná ani na žebřík ani na skřipec ale je to rozdíl potenciálů.
No jak vidíte pane VB je to velmi obtížné s Váma a to jsme se nedostali ani k tomu, proč nesmí být vodič ohradníku uzemněn.
Proto musíme postupně aby jste to vstřebal a nesnažil se zase chodit s pendrekem do garáže dobijet baterky.
29. 01. 2012 | 22:00

mb napsal(a):

zdenekbrom napsal(a):
veverka:

Ve zmiňovaném Yellowstonského národního parku se stalo něco jiného. Odtud byli vyhnání původní obyvatelé, aby si tam bílí muži mohli založit národní park.
29. 01. 2012 | 17:01

furt někdo někoho oněkud někam vyhání ...

jednou němci čechy a další národy ... pak češi s rusákama němce ...
29. 01. 2012 | 22:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, déefko tu vstřebané, děkuji za váš neutuchající brčálnický zájem. Mám ovšem pocit, že s tou zemí máte spíš problémy vy. Mimochodem mám elektoprůmku, silnoproud atd atd.
Takže příště zkuste něco jednoduššího, do čeho se až tak nezamotáte. Věrné posluchačky už čekají. A zdá se, že jsou opravdu pod napětím. Tak je neračte zklamat. Děkuji.
http://2.bp.blogspot.com/-cB2R4x-p8PU/TlQ1wX67drI/AAAAAAAAATo/Lv6iQzgyJuY/s1600/P1040116.JPG
29. 01. 2012 | 22:16

Baba napsal(a):

To bude tím tvrdým patrem.
29. 01. 2012 | 22:23

honolulu napsal(a):

Pane Just, prominte, ze odbocuji.
Vy jste jednou napsal bloq o VRAZEDNE bestii (30.08.2007), ktera ma svedomi Miladu Horakovu a dalsi lidi. Jmenuje se Brozova. Proc za ty vrazdy nebyla popravena ?
A proc jste napsal, ze pani Bobosikova byla ostudou v EU parlamentu, kdyz jim tam tak krasne vynadala ?
Vzdyt ti vampiri znici Evropu.
29. 01. 2012 | 22:24

DF napsal(a):

pro VBzahradnika
Já to věděl že ta elektoprůmka, byla opravdu silno-proudá rozeznat stožár se Vám nepodařilo no a proto jste musel přistoupit na jiné jisté zaměstnání VB.
VBzahradník protože normální průmyslovák, viděl jak vypadá ohradník, ovšem VB průmyslovák to vědět nemusí ten to zvládne s pendrekem.
Jinak stále vás musí být 9 aby jste na služebně vyměnili žárovku?
29. 01. 2012 | 22:27

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, stožáre jistě mohutný ekopošukovitý. Račte se prosím dovzdělat, není to až tak složité. Ale pozor ať se zase nezamotáte.
Dráte.
Děkuji.
http://fotky.tauchman.cz/fotky/20020700/023.jpg
Veselé krizování...
29. 01. 2012 | 23:08

neo napsal(a):

A pak že lidi nemaj čas, když sledujou takový krávoviny na ČT.
30. 01. 2012 | 08:33

melčákova pohanka napsal(a):

Juste,Juste to už od Vás čtu posté!! Váš vrchol byl za bolševika,když jste vystupoval s bratrem!!!
30. 01. 2012 | 09:56

Radovan napsal(a):

Vážený pane, takový bordel, co teď v Česku není v žádné evropské zemi a možná i dále.
Co chcete vlastně řešit. Řešte raději korupci, řešte neschopnou vládu, poslance a senátory. Řešte neustálé rozkrádání na každém úseku v naší zemí. To jedině pomůže. Plky a plky tuto zemi nezáchrání, to je škoda zabírat místo v diskusích. Tato země potřebuje okamžitovou pomoc, je totiž těžce nemocná a to tím, že bohatí jak úpíři vysávají nejenom ekonomiku Česka, ale také nás slušné a poctivé občany co nekrademe.
Veškerý státní dluh této země je v soukromých kapsách naší české smetánky a my ty peníze musíme z těch kapes dostat. 50% obbyvatel tak nuzně nežila už 60 let jak teď. CHtělo by okamžitě pozvat Sociální komisi z Bruselu ať se podívá jak žijí obyčejní občané a jak žije česká smetánka v zemi, kde ekonmika nemůže utáhnout obrovské platy těchto úpírů. Taková je smutná pravda a vy kecálkové to nechápete, buď máte zamrzlý mozek, nebo už máte sklerozu.
30. 01. 2012 | 10:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy