Miloš Zeman: Kladivo na imámy a na antiamerikanisty?

24. 01. 2016 | 19:48
Přečteno 9179 krát
Poslyšte slovo Nejvyšší, poslyšte Slovo (z rozhovoru Práva s prezidentem Milošem Zemanem):

„Britové asi před dvěma nebo třemi lety deportovali asi deset imámů, kteří pronášeli štvavá kázání. Proč nedeportovat i radikální skupinky, které šíří terorismus a připravují teroristické akce, nebo svou nenávistnou propagandou vlastně teroristickou psychózu vzývají?

Řeknu vám konkrétní příklad: kolínský imám ve svém kázání řekl, že ženy si za napadení v Kolíně nad Rýnem mohou samy, protože chodí vyzývavě oblečeny. Vyhostit takového imáma by neměl být problém.

Některá média zpochybňují, zda tento imám vůbec existuje a zda si jej nevymyslela ruská televize. Není pro celou migrační krizi symbolické, že se na obou stranách objevují ”zaručené zprávy“, kterým není dobré věřit?


To máte všude. Ale i kdyby ten imám neexistoval, a každý z nás vychází z publikovaných informací, mohu na příkladu britských imámů a na příkladu mnoha nenávistných kázání po 11. září 2001, že si za to Američané mohou sami, říci, že i kdyby zrovna tento neexistoval, tak existují desítky a stovky dalších takových imámů v celém světě. Mám takový dojem, že jedno takové kázání bylo před několika lety v brněnské mešitě a že ten člověk byl vyhoštěn.“


Odpustím Miloši Zemanovi přiznání, že neváží, zda informace, o něž opírá svá silná slova, jsou vůbec pravdivé. Plácne, co mu na mysl a na jazyk přijde, ověřené, neověřené, jen když se stádo vydá za beranem. Ale na to jsme si u něj už zvykli, takže: nešť…

Zajímavé ovšem je, že Zeman zařadil mezi imámy, jejichž kázání nazval nenávistnými, také ty kazatele, kteří vyhlašovali, že strůjci útoku na newyorská „dvojčata“ 11. září 2001 byli sami Američané. Souhlasím s ním, že to je hanebné. Pokud si podobné teorie šíří někteří občané Spojených států sami, jako třeba režisér Michael Moore a další, je to jejich věc. Ať si to mezi sebou vyřídí. Když to ovšem vyhlašují fanatičtí kněžíci v cizích zemích, je to na pováženou. To má hlava státu pravdu. Nevím, zda vyhoštění je adekvátní trest, ale budiž. Zemanovi se to zřetelně zalíbilo. Co však učiní prezident se všemi svými spoluobčany, kteří bez jakýchkoliv argumentů tvrdí o „americkém dvojčatovém spiknutí“ totéž? Navíc se obávám, že značná část Čechů, Moravanů a Slezanů, která tuto konspirační teorii v putykách i na sociálních sítích hlásá, patří do skupiny Zemanových podporovatelů a potenciálních voličů.

Dovolím si říci, že mezi nejzarputilejšími Zemanovými příznivci se houfují i nejzarytější antiamerikanisté. Nenávist ke Spojeným státům se šíří mezi zdejšími „obyčejnými lidmi“ jako infekce. Rád bych to připsal na vrub náletům zlopověstné mandelinky bramborové z 50. let, ale kořeny najdeme hlouběji v minulosti. Jen drobné příklady: na mírové konferenci v Paříži v roce 1946 předváděli českoslovenští delegáti doslova slouhovsko-šaškovskou exhibici při podpoře známého sovětského zločince Andreje Januarjeviče Vyšinského. Ten kázal o americkém dolarovém imperialismu a naši zástupci mu tleskali, až jim dlaně brněly a páteř kňourala. Americký státní tajemník James Byrnes, který na tu ostudu s vytržením zíral, okamžitě telegrafoval do Washingtonu, že Čechoslováci se bojí amerického dolaru jako čert kříže a že tedy bude asi nejmilosrdnější je americkou měnou nesoužit. Vedlo to k zastavení jednání o plánovaných rozsáhlých půjčkách za velmi výhodných podmínek. Jindy jsme zase z obav před zlou Amerikou a z touhy užívat rozkoše moskevské nahajky odmítli Marshallův plán. Kdybychom mu tehdy dali přednost před lokajským slavjano-, ruso- a stalinofilstvím, nejspíš by naše současná životní úroveň byla jiná; blízká té, kvůli níž pociťujeme závistivou nechuť a podezíravost k Západu.

Tehdy se rodil místní antiamerikanismus, který při tom u nás nemá žádné „osobní“ opodstatnění. Ba naopak. Americká podpora masarykovské kliky zásadně přispěla ke vzniku ČSR. Já vím, ve škole jsme se my starší učili, že nebýt VŘSR, nebylo by samostatného Československa, ale že je to nebetyčná pitomost věděli i ti, kdož to do učebnic dějepisu psali.

Marně člověk pátrá v historii, v čem bychom konkrétně my, obyvatelstvo země české, domova našeho, utrpěly od Spojených států nějaký ústrk. Nelze říci, že by všechno v dějinách a chování státu za Velkou louží bylo právě na sukces s dlouhotrvajícím potleskem, ale zrovna vůči nám se USA nedopustily ničeho závažně špatného. Dokonce lze říci, že když Čechům, Moravanům, Slezanům neudělaly dobře, tak jim alespoň neublížily. I ten Hlas Ameriky, Washington, D. C., byl stéblem, skrz které se tonoucí ve smradlavém oceánu bolševických lží mohli dopátrat alespoň jakési pravdy.

Jsme v tomto ohledu zvláštní, až unikátní. Pár let po tom, co Spojené státy přidaly dost zásadní polínko k tomu, že se sovětský imperialistický blok rozpadl, a skončila naše dvacetiletá okupace a více než čtyřicetileté poddanství pod pohrdavou vládou Kremlu, už jsme ve jménu antiamerikanismu zahodili radar, který by byl bezesporu značným příspěvkem k naší bezpečnosti a samostatnosti. A postupně se stáváme centrem odmítání jakéhokoliv vlivu Spojených států v Evropě. Ba v některých okamžicích jako bychom znovu podlézavě a patolízalsky lezli po kolenou, s jazykem vyplazeným, natěšeným, k ruské holínce. Pod hesly o velikosti českého národa, za davového poskakování coby přihlášce k češství a při skandování: „Čechy Čechům!“. Pod touto standartou podávají si ruce neonáckové se starokomunisty. Stáváme se důkazem opodstatněnosti věštby polského intelektuála Adama Michnika: „Poslední fází komunismu bude nacionalismus.“ Dodejme, že u nás (a v některých dalších postkomunistických státech) k zjednodušujícímu šovinismu přibývá ještě obdiv k putinovskému typu autoritářského, až protofašistického státu. Nelze než povzdechnout ono Janu Husovi připisované: „Ó, sancta simplicitas!“

Nedávno proniklo na veřejnost, že ruským a proruským vlivem a působením u nás se začíná zabývat i civilizovaný svět. Včetně toho, že proruské vazby pronikají u nás i do politických vrstev. Ani to není nic nového. Historici nalezli důkazy, že populární poválečný ministr zahraničí Jan Masaryk, ten náš veselý Honza, hlasoval a vystupoval na zakládající konferenci Organizace spojených národů v San Franciscu 1945 tak, jak mu na tajně podstrčených lístečcích ordinoval sovětský delegát.

Dnes je ovšem takové chování na hranici zrady. Dle smluv jsme totiž stále spojenci někoho zcela jiného než Moskvy. A při tom proputinovské projevy některých místních mudrlantů připomínají až velmi naléhavě chování někdejších Stalinových „užitečných idiotů“. Pravda, někteří to byli naivní snílkové, ale mnozí vedli promoskevskou propagandu za slušný peníz od emisarů z Lubjanky. .
Sotva si představit, že by ještě před pár desítkami let někdo veřejně prohlašoval, že Varšavská smlouva je zločinecká organizace v čele s vražednou moskevskou svoločí. Na to měli zdejší občané příliš naděláno v kaťatech. Dnes to o NATO a Spojených státech svobodomyslný, hrdý a otevřený nebojsa Čech vyhlašuje všude. A taky hltá a šíří zaručené a zcela jistě pravdivé (většinou z ruských nezpochybnitelných zdrojů) informace, že americký establishment zinscenoval nálet na newyorské obchodní centrum. (O zfalšování přistání na Měsíci nemluvě.) A že píše scénáře, organizuje dramaturgii a je režisérem všeho zla na širé zemi; ba i ve vesmíru.

Nyní ovšem věřím, že pan prezident Miloš Zeman s tím něco udělá. Řekl, že když to o dvojčatech říkali nějací imámové, byly to nenávistné projevy. Nemůže pod jiným úhlem pohlížet na vystoupení svých spoluobčanů. Protože taková tvrzení jsou zřetelnou kolaborací s musulmanským nepřítelem. Navíc: kdyby tak mohl hovořit Čech a nesměl nějaký Arab nebo Peršan, šlo by o otevřený rasismus a xenofobii. Kdyby to bylo povoleno hlásat zdejšímu bezvěrci a zakázáno muslimskému kazateli, museli bychom hovořit o protizákonném hanobení víry. A Miloš Zeman přece není rasista, ani xenofob; ani hanobitel není. A že by jednal proti zákonu a ústavě? To už vůbec! O tom, že by toužil dělat radost Vladimiru Putinovi a podlézat Moskvě přivíráním očí nad urážkami Spojených států a jejich mrtvých z 11. září 2001, snad nemůže být ani řeči…

Že bychom se tedy dočkali nějakých vyhoštění?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy