Političtí „šmejdi“ prodávají za draho levné zboží

06. 09. 2016 | 18:00
Přečteno 3365 krát
Kdysi jsem se na to šel schválně podívat. Na akci „šmejdů“. Nabízeli jakýsi šunt za, když ne ohromující, pak velmi slušné peníze. K tomu dodali zadarmo oběd a malé pivo, případně limonádu. Když začal v sále příliš velký špatně zvládnutelný frmol, zamkli. Aby prý zvenku nikdo nerušil. Později se ukázalo, že hlavně proto, aby nikdo zevnitř neodešel ven.

Připadám si tak v našem dnešním světě. Ano, je tu problém. Ba možná krize. Imigrantů je mnoho. Ještě mnohem víc těch „jiných“, kteří tu sice žijí už v několikáté generaci, ale stále ještě nejsou „naši“. To, co bylo pořád jenom jakousi lapálií, se najednou vymklo z kloubů a hrozí zešílet. I s námi.

Dramatická, pro některé až katastrofická situace není zapříčiněna samozřejmě pouze náhle příchozími, ani našimi „nenašimi“, ale i dalšími frustracemi. Většina lidí má pocit, že se jich nikdo na nic neptá. Že jsou jaksi nepotřební. Zbyteční. Nežijeme si, my, euroamerická civilizace, špatně. Nejlépe v celé naší historii.

Ovšem někteří z nás se mají mnohem lépe. Několikanásobně, řádově lépe; mají proto všeho několikanásobně, řádové víc; několikanásobně, řádově lepšího a krásnějšího. Včetně oné svobody, jíž se pořád oháníme coby úhelným kamenem naší kultury. Neboť peníze přinášejí větší volnost. Žádný duch, to je jenom takové sluníčkářské žvanění, to přece všichni víme. Kolem nás je tolik zboží a tak nádherného. Ale většina z nás na ně nemůže dosáhnout. Že je vlastně nepotřebuje? To jsou hloupé řeči! Když to všechno skvělé existuje, tak to také potřebuji. Také to chci. Proč jenom někdo? Navíc určitě nezaslouženě. Nespravedlivě. Podvodně. Když na to nemám já, starý poctivec, nemůže na to mít nikdo jiný než nepoctivec. To je přece zřejmé. Navíc to tak často skutečně bývá. V pozadí mnohých velkých majetků (řečeno trochu upraveně s Balzacem) je zločin. Nebo alespoň zločinek. Podfuk.

A do toho vstoupili političtí „šmejdi“. Přinesli nabídku. Či, lépe řečeno, hovoří o nabídce. Musíme se osvobodit od „jiných“. Ale ne pouze od zřetelně „jiných“: barvou kůže, vyznáním, zvyky. I od zdánlivě našich „jiných“ se musíme očistit. Vypadají sice stejně jako my, ale myslí oni jako většina? Patří vůbec mezi nás? Vždyť jsou to zrádci. Jacísi „vnitřní čmoudi“ Kdysi se říkalo „bílí Židé“. Odpadlíci. Hanobitelé našich hodnot. Jaké to jsou hodnoty? To je jedno, to teď není třeba rozebírat. To si vyjasníme až potom, až se těch renegátů zbavíme. Kdo není s námi, je proti nám.

Velcí političtí a společenští „šmejdi“ ve veřejném prostoru nabízejí přesně to, co malí, příštipkářští „šmejdi“ při svých prodejních akcích. Levné zboží za draho. Říkají, že musíme odstranit všechno, co překáží existenci našich elementárních, životních a životodárných důležitostí. (Mnozí z nich, pravda, ony principy objevili právě před chvílí, když bylo jaksi potřeba, a nevědí příliš, co vlastně obnášejí; ale to si objasníme, až bude klid na práci, že?)

Co za zboží vlastně ti „šmejdi“ prodávají? Při bližším ohledání vlastně nic. Prázdnotu. Jsou to „obchodníci s deštěm“. Neboť: dokážeme postavit nepřekonatelné jakési Velké evropské (české) zdi, které nás nezdolně ochrání před okolím? Každá zeď se dá přelézt. A budeme ty, kdo přelézají, sestřelovat? Tolik nábojů nemáme. A oni pak začnou přelézat taky se zbraněmi. Ne jenom jednotliví teroristé, ale masově, ublíženě. I ti, kteří na žádný teror a na žádné násilí před tím vůbec nemysleli. Čačtí čeští hasiči jejich rozpálení sotva svými stříkačkami zhasnou.

Ostatně v horším případě se dá zeď i zbořit.

A co ti, co už tu jsou? Ke komu se asi přidají? Jak ty zlikvidujeme? Zplynovat? Vymordovat „čmoudy“ v Paříži, v Belgii, v Británii, na severu Evropy? Vyčistit Moskvu od všeho neruského? Když však mnozí z nich jsou už tak rozptýleni, že by to zasáhlo i některé, možná, ba asi nejspíš, mnohé z nás. Že se nedá nic dělat: když se kácí les, létají třísky?! Že prostě budou oběti? Inu, dobrá. Já to snad nebudu, myslí si každý. A jestli to spláchne Nováka od vedle? Nešť. Stejně měl tlustší a čistší kozu než já. Pořád ji krmil a pucoval. Proč asi?

Proti lidovému gustu není žádný dišputát.

Takhle se to vyřešit nedá. Protože by to nakonec smetlo nejen „nenaše“, ale i nás. Když ne všechny, tak skoro všechny. A když ne skoro všechny, tak hodně. Možná by taky ten požár spálil nejdřív nás a „čmoudi“ by z něj vzlétli jako čistokrevní arabští Pegasové.

Samozřejmě, ne že by tohle „šmejdi“ nevěděli. Je jim to zcela jasné. Ale proč to pořád nekázat, když na to dav slyší. Neptá se: kudy ale ten napalm hnát, aby nevypálil i naše pelíšky?! On jenom poslouchá, co „šmejdi“ halasně vykřikují. A připadá mu to velkolepé, byť je to jenom šunt a použité zboží.

Já neříkám, že to všechno kolem nás není problém. Je. A velký. Řešit se musí. Povšimněte si ale, že „šmejdi“ nenabízejí pražádné řešení. Prodávají pouze nenávist, frustraci a zoufalství. Levné zboží za draho. Naše cenné a vzácné osobní, individuální sebevědomí, rozum a důstojnost koupí za laciný provaz, na němž nás budou vodit. Ostříhávají své ovce z drahé vlny a navlékají je do kolektivních trhoveckých dresů davového běsnění.

„Šmejdi“ nechtějí řešit trabl. Jsou šťastni, že ho mají. Jako Hitlerovi vyhovovalo, že Německo bylo vehnáno do materiální i duchovní bídy. Jako byli spokojeni ruští bolševici, když mužici „žrali hlínu“. Zjednodušeně řečeno. Taky nic v důsledku nevyřešili. Ale uchopili moc. A zbavili se nejen těch „jiných čmoudů“, ale i těch, co zdánlivě vypadají jako „naši“, ale vysedávají v kdoví jaké kavárně a kují pikle.

Nechci nic víc, než abyste si v klidu sedli a zamysleli se: co vám vlastně ti „šmejdi“ nabízejí? Zcela racionálně: lze ty „jiné“ vyhladit? Jste toho vnitřně mocni? A pokud i ano, milí majitelé kachních, ne lidských žaludků, – zvládnete to technicky? Šlo by to vůbec? Vždyť by ani nebylo, kam je pochovat. A neotrávily by naši hodnotově čistou půdu jedovaté pozůstatky „čmoudů“? Zrádci a odpadlíci také přece nesmějí znesvěcovat svatou rodnou zemi.

Hromadně tu verbež vystěhovat? Takovou obří cestovku nezorganizujete. Navíc začnou být kluzcí jako malí úhoři. Že už ho držíš? A jak to, že máš prázdnou dlaň? A příště navíc ještě kousne. Ne už jako úhořík, ale jako piraňa.

Když něco nechceme, neznamená, že to nebude.

„Šmejdi“ to dozajista vědí. Je jim zřejmé, že žádné takové řešení není možné. Ale naznačují je kdesi za obzorem. Aby měli dav v sevření existenciální frustrace. Protože ta se jim hodí.

Lidé si nevšímají, že „šmejdi“ se pomalu a nenápadně posunují ke dveřím, aby je zamkli. Ne vůči příchozím zvenku, To kvůli těm uvnitř. Proti nám.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy