Eurozóna na rozcestí. Přežije, nebo padne?

10. 05. 2010 | 21:18
Přečteno 6772 krát
Při pohledu na české politiky se mi zdá, že nepochopili význam a rozsah současného vývoje v Řecku. Mnozí se asi domnívají, že se jedná o problém Řecka a eurozóny. Ve skutečnosti se ale jedná o mnohem větší problém, který má rozsah na celou Evropu včetně neutrálního Švýcarska.

Politici si musí nalít čistého vína. Vše začíná u eura. Projekt společné měny selhal. Nevedl k tomu, aby Evropa ekonomicky či politicky rostla. Ekonomický úpadek je jasně vidět v číslech. Podíl HDP eurozóny na globálním HDP klesá a podle predikcí nadnárodních institucí bude klesat dále. Politický úpadek je vidět v činech. Evropa stále není homogenní. Společná měna k tomu nepřispěla. Evropa váhá, nechce Řecku půjčit. Pokud Řecko půjčku dostane, nebude to ze solidarity a evropanství. Bude to z vypočítavosti, protože půjčka bude levnější než selhání Řecka jako dlužníka, které média často nepřesně označují jako bankrot. Řecko totiž dluží z velké části právě evropským bankám. A ty jsou často spoluvlastněné státy. Navíc zmíněný bankrot Řecka by vyvolal ohromný odliv obyvatelstva do zbytku Evropy. Otevřené hranice a možnost pracovat kdekoli k tomu vybízejí jako nikdy předtím. V Řecku by pak už zůstali jen staří a nemocní, což by zem ubilo. Náklady masového exodu by pak zcela zastínily částky, o kterých se dnes mluví. Myšlenka společného evropského domu se tím hroutí jak domeček z karet. Evropanství skončilo u vlastních kapes.

Evropa je na rozcestí. Už to přiznává i německá kancléřka A. Merkelová. Úkol nemá jen Řecko, ale celá eurozóna. Ta se musí uvnitř změnit. Celá Evropa má snad až na jednu výjimku veřejné finance ve špatném stavu. Pakt stability a růstu byl rozdupán jako bezcenný cár papíru. Lze očekávat, že se dočkáme jeho renesance. Brusel začíná chápat, že si musí připravit rozpočtová pravidla a že deficit státního rozpočtu nesmí být samozřejmostí, ale naopak výjimkou, která se musí bedlivě sledovat. Bude ale stačit jen přitvrzení stávajících pravidel? Je možné zachovat stávající stav, kdy eurozóna nemá společnou fiskální politiku? To záleží na politicích. Pokud se jim nepodaří zastavit nákazu na finančních trzích, nic jiného než vytvoření společného ministerstva financí jim nezbude. To ale nebude nikdo chtít. Národní vlády by přišly o svou moc a navíc nikde není psáno, že bruselská politika bude lepší než ta aténská. Belgie má fiskálních problémů více než dost. Mnozí čeští politici to sice asi ještě nepochopili, ale dnes se nepřímo jedná o tom, zda se eurozóna buď jako celek rozpadne, anebo zda naopak vznikne superstát. Diskuse o tom, kdy zavedeme euro, z tohoto pohledu ztrácí smysl.

Problém je, že Evropa musí jednat rychle. Čas na hlubokou analýzu není. Trochu mi to připomíná transformaci z počátku devadesátých let. Také nebyl čas a nebylo se kde učit z minulosti, protože s takovou transformací ve světě zkušenost nebyla. Řada lidí ještě po letech vládu kritizovala za rychlost, která podle nich vedla k přehmatům a obohacení některých lidí. I dnes vzniknou přehmaty, ale jejich náklady budou nižší než váhání. Ukazuje se, že každý den váhání stojí eurozónu několik miliard eur. Původně se mluvilo o pomoci ve výši 45 mld. eur, pak se mluvilo o 115 mld. eur a dnes se mluví o 150 mld. eur. Už nyní pochybuji, že se zastavíme pod 250 mld. eur. Důvode je snadný. Čím více se váhá, tím více je půjčování vládám po celé Evropě dražší. Finanční trh chce za vyšší riziko vyšší výnos. Čím více se váhá, tím více je pravděpodobné, že se nákaza přenese do Portugalska a Španělska. To, že jsou jejich ekonomiky zdravější než ekonomika Řecka, trh už nezajímá. Pokud by Řecko jako dlužník selhalo, strhlo by s sebou nejspíš dominovým efektem i řadu dalších zemí. Náklady na jejich záchranu by dramaticky vzrostly. Pokud by to byly jen dvě země, eurozóna to ustojí. Pokud začne „hořet“ i předlužená a velká Itálie, eurozóna na záchranu už nebude mít. Zdroje nejsou nekonečné.

V minulosti byly peníze kryty zlatem, později bylo zlato opuštěno a dnes jsou ve své podstatě kryty jen naší důvěrou. Poslední dění na finančních trzích ale ukazuje, že stávající evropští politici důvěru ztratili. I po přislíbení pomoci Řecku euro oslabilo, akcie padly a výnosy státních dluhopisů zemí na periferii eurozóny vzrostly, protože v očích trhů přichází pomoc pozdě. Navíc investoři nevěří, že Řecko dokáže držet naordinovanou dietu. Mnozí se bojí, že stále vidíme jen špičku ledovce problémů předlužené Evropy.

Jestliže důvěra v měnu klesá a šance na růst úrokových sazeb ECB neroste, nelze čekat nic jiného, než další pád takové měny. Euro musí dále oslabit. Je příliš silné a Evropa je málo konkurenceschopná. Během dvou měsíců proto čekám oslabení eura ke hladině 1,25 USD/EUR. Je to přitom jen pár měsíců, co jsme byli u 1,40 USD/EUR.

Napsáno 5. 5. 2010 pro MF DNES

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marcus Agrippa napsal(a):

Současné problémy EU nakopnou ke krokům, které by se jinak odkládaly ad acta. To je asi tak všechno. Euro ani EU samozřejmě nepadne - i když by si to takový jako je Klaus asi přáli ( aby se pak mohli zajíkat jak měli pravdu ).
10. 05. 2010 | 21:29

Belgičan napsal(a):

Nevím, proč by mělo Euro oslabovat vůči Dolaru. USA je na tom ještě hůř jak eurozóna.
10. 05. 2010 | 21:29

Tencokida Hnuj napsal(a):

hmm. Vše se odvíjí od algoritmizačních skříněk sell/buy několika bohulibých institucí. /institutional investor/
To dnes pochopila už i Čína.

Že to neví makroekonom?

No možná, že zrovna z činnosti jedné takové skříňky pobírá rentu.

Takže se mu nedivím.

P.S. Státy a občané jsou ovce. Pase je a stříhá někdo úplně jiný.
10. 05. 2010 | 21:38

alarm napsal(a):

Klasický čech stojí za bukem a čeká. Ať se provede to či ono, on to vždy říkal. Jako se čekalo do roku 1989 až se to schnile proboří. Ještě nenadešel čas prohnilosti EU. Ještě je kde brát. Použijme Špidlovo "zdroje jsou". Lidi z Bruselu musíte nenávidět jako jsme nenáviděli Jakeše s Husákem.
10. 05. 2010 | 21:42

Emissary napsal(a):

Pane Pikoro,

nepřežije. :)

Pokud se pod Vámi bude smát ten s plným batohem konopí. Já tomu říkám marihuana.

Ale vážně. Evropa svůj zenit zmrhala, dlouhá desetiletí se topila ve vyřešení sociálních problémů, aniž by si všimla, že sociální problémy jsou to, co řeší vývoj lidstva, nikoliv byrokratické zásahy. A tak máme to, co mnozí z nás ani nechtěli. Pouze socialistů, komunistů a zelených id.....je plno.Shnilá Evropa je jich plná.

Dobrý večer.
10. 05. 2010 | 21:43

Tupelo napsal(a):

Mluvit o tom ze projekt Eura selhal je predcasne, co selhalo byli spis Rekove, kdyz falsovali statisktiky. A kontrolni mechanismy EU, pokud jsem dobre porozumel, ty budou napriste silnejsi (dotkne se i nas). A zeme ktere uzivaji spolecnou menu budou pod vetsim dohledem, coz se da pochopit.
K pomoci Recku (ti by se podle me zachovali cestne kdyby sami zacali pracovat na odchodu`z eurozony), nebylo by pro Nemce levnejsi, kdyby svoji cast pomoci nalelo primo do svych bank?
Je docela mozny kompromis mezi vznikem superstatu a rozpadem EU - proste staty ktere uznaji ze ve vetsim a silnejsim celku e jim dari lip (treba Nemecko, Dansko, Svedsko, Rakousko, Holandsko a treba Francie) si vytvori Spojenou Evropu a ostatni si pujdou vlastni cestou, mozna nejak vice ci mene napojenou na Spojene evropske staty. Rekove budou mit Akropolis, Madari cabajky a my treba Klause... :). Rusu se neni treba bat, ty budou brat stredni evropu jako vedlejsak, budou obchodovat hlavne s asii (Cinou, Indii,...) a mozna spojenou Evropou. Jiste s nimi uzavrem pro nas vyhodne smlouvy. :)
Docela by me zajimalo, jakou roli hraji GS & Co. ve spekulacich kolem Recka a Eura, v sazkach na bankrot. Americky dolar, ktery na tom coby svetova mena nebyl nejlepe, z padu euro bude profitovat. Neci zajem? V dobe kdy americka vlada vydava dluhopisi a zaroven dolary, aby dluhopisy mohly byt (nekym zevnotr USA?) koupeny? :)
10. 05. 2010 | 21:51

RA napsal(a):

vznikl neovladatelný umělý superstát EU složený ze států, které mají málo společného. Vznikl pro byrokraty s ohromnými platy , pro přerozdělovací agentury. Modleme se, aby krach tohoto konglomerátu neskončil válkou. Ostatně ekonomicky už tenhle byrokratickosocialistický moloch zkrachoval. Jen bruselští úředníci se třepou, aby nepřišli o zlaté koryto.
10. 05. 2010 | 21:58

čáryfuk napsal(a):

Osobně jsem pro rozpad eurozony a návrat k tomu, s čím se začínalo a co se osvědčilo - evropský hospodářský prostor založený na volném obchodu, nic víc, nic míň. Evropa bude silná, pokud si jednotlivé její části mezi sebou budou konkurovat, ne pokud ti výkonější budou zdaňováni a ti méně výkoní subvencováni.
10. 05. 2010 | 22:04

Tencokida Hnuj napsal(a):

Židé netouží po přílišné polarizaci společnosti. Ví totiž, že by se to obrátilo proti nim.
Proto zavedli ve Velké Británii hyperprogresivní sazby na hyperbenefity některých bohulibých lidí.
Proto projde Obamova regulace finančních institucí.
A proto budeme znovu dohánět vlak.

http://www.americanbankingn...

http://news.bbc.co.uk/2/hi/...
Ach, ta nesnesitelná lehkost bytí jednotné daně v ČEZku !
10. 05. 2010 | 22:04

jarpor napsal(a):

Emissary

Napsal jste to dost tvrdě... ale ono to tvrdé bude.

Máte recht...

Nezdá se Vám, že se nějak ojrohujeři "vytratili" ? Mě tedy jo...

Hezký večer
10. 05. 2010 | 22:06

hoven napsal(a):

to řešení nemá chybu....když už řecku nechce pujčit nikdo, kdo ma všech pět pohromadě, protože ví, že už by ty peníze nedostal zpátky tak........se sejdou politici a rozhodnou, že se řecku pujčí a basta. navíc evropská centrální banka dostane přikazem , že bude kupovat řecké dluhopisy. pohádka o placení dluhu dluhem dál pokračuje, akciové trhy se uklidnily, volič je spokojený. řítíme se proti zdi zase opět o něco rychleji.
10. 05. 2010 | 22:20

Emissary napsal(a):

jarpore,

ano napsal.

Protože socialisté si musí narazit hubu až do nepříčetnosti, teprve pak na to možná přijdou, Pehe je exemplář.

Vaše vstupy jsou pro mě neochvějnou zkušenosti. Jste ten, za kterého bych vložil ruku do ohně a ještě za některé další. Ale čas se krátí. Musím jít.

Dobrou noc Vám a všem, jež rozum nezahazují ve jménu "rozumu", teda ve jménu nerozumu, tedy ve jménu iracionality.
10. 05. 2010 | 22:21

Jozef napsal(a):

Eurozona
musi prezit,kym nevznikne vsekontinentalna zona.Na tejto stale tesnejsej planetarnej dedinke.

My,ktori mame eura,si musime natlacit eura,aby sme sa ubranili tym,ktori si natlacili cele hory dolarovych papierikov.
Musime si natlacit eura,by sme sa ubranili panom trhov,upirom hospodarskej dzungle.
Natlacenie eurovych bankoviek je jedina mozna okamzita obrana,zastavenie krvacania.

Potom musi prist liecba.Pan ing.Schlimbach ma svoj recept davno prichystany.A je tych pouzitelnych receptov urcite viac.
10. 05. 2010 | 23:32

hoven napsal(a):

josef
lečba je jednoduchá a každý ji zná
(měl by). dokazat prodat svou práci a nežrat na dluh. slováci by meli dzurindovi a miklošovi p...l líbat, za to, že vam provedl reformy. ty tři blbci fico ,mečiar a slota by vas bez těch reforem tak akorát přivedli k bankrotu.
10. 05. 2010 | 23:39

robot napsal(a):

Velmi znepokojivé.
10. 05. 2010 | 23:46

Jozef napsal(a):

hoven,
skuste si pozriet fakty - a zistite,ze opakujete len stupidnu propagandu.Zial,cela katastrofa dnesnej situacie v state i v globale je zapricinena katastrofalnou disfunkcnostou medii.

Miklosovci dokazali len zruinovat krajinu "sokovou terapiou",kuponovou privatizaciou ap.Na Slovensku tvorili zanedbatelnu mensinu ekonomov,ale pridali sa ku Klausovcom.
Ked sa druhykrat dostali k moci,v r.1999 prudko znizili rast hospodarstva a realnych miezd - a odpredali zlatonosne strategicke podniky.

Porovnajte obdobia predmiklosovske a pomiklosovske/v podstate realizoval odporucania zo zahranicia/ s obdobiami miklosovskymi a hned Vam bude jasne,akej propagande ste uverili.Robil politiku v prospech zahranicnych hracov,s podporou medii v rukach zahranicnych hracov.
Na ukor Slovenska.
11. 05. 2010 | 00:01

ACDC-ártůdýtů napsal(a):

Tak jsem to projel a nakonec velmi, velmi dobré, pochvala autore. Tady u Vás na zemi dokonce už lidi globálně pracujou na roboty. To vše během pár století a sami? Impresivní práce :-)

A nyní zpráva pro lidstvo, obyvatelstvo planety země!!
Nějak bylo nějak bude? Nebo JE čas naskočit na vlak, než Vám opět ujede?
11. 05. 2010 | 00:27

Hurá napsal(a):

Podle mého názoru se EU rozpadne, protože ji nebude ochota nahradit jedním superstátem. Asi to bude i lepší a každý samostatný stát si tak bude schopen vyřešit lépe svoje problémy. Dokonce si myslím, že se rozpadnou i některé jednotlivé státy na části schopnější a méně schopné. A bude se muset začít pěkně od začátku. Evropa má dostatek svého prostoru pro to, aby se uplatnil čilý vzájemný obchod a spolupráce. Brzy by nepotřebovala žádné asijské trhy ani exportéry. To by nám mělo stačit, ne ? Jednotlivé státy a státečky by i lépe čelily migraci resp. by ji zastavily a zbavily by se veškeré hodnotové infiltrace. Svoji bezpečnost by dál pěstovala v členství evropských států v NATO. Přestala by naše "intervence" do třetího světa, což by bylo i pro tempo jejich vývoje lepší. Možná by i bankovky začaly být opět podloženy zlatem a ne podvodem. Dobrá prevence proti ekonomickým krizím. Začala by se opět pěstovat zanikající kulturnost lidí vinou globalizace a bylo by lépe vidět na pokusy o podvody (obecně). Nevidím v tom nutném "krachu" zase tak moc špatného, ale spíš akt sebezáchovy. Pokud nám ovšem dříve nevystavý svůj účet příroda a zoufalá přelidněnost planety.
11. 05. 2010 | 03:18

yara ze země krys napsal(a):

Jo,jo, každé impérium se rozpadlo většinou zevnitř Řím, Byzancie, SSSR a teď se rozpadne už na začátku slepenec kočkopsa EU i s její 1200 stránkovou smlouvou. Chyba se stala už na začátku, každý stát EU má vlastní fiskální politiku a své veřejné peníze si utrácí podle svojich pravidel (většinou žádná nejsou) a chybí ekonomické společné centrum, které by toto a jiné věci obstarávalo. Jediné kritérium že schodel HDP nesmí klesnout pod 3% je prachbídně málo a stejně to platilo jen na malé země! Zaslechl jsem, že země EU mají v Řecku 305 mld.Eur
a proto ta půjčka. To vše je ale jen odsunutí problému na "pak"!
11. 05. 2010 | 07:33

hoven napsal(a):

josef,
socbolševický kolovrátek o vytunelované zemi a kuponové privatizaci...to už uráží i podpruměrnou inteligenci. to je pohadka pro lidi mdleho rozumu. nebudu ti to vyvracet, protože to nemá cenu. tvá víra ve stupiditu je silnější než veškerý rozum světa.
11. 05. 2010 | 08:07

Ládik napsal(a):

Češi opět předvádějí osvědčenou vyčkávací politiku. Jako za protektorátu - celou válku byla ČSR zbrojovkou Třetí říše, poslední 4 dny nosili Pražáci kostky na barikády. Jen aby byli na straně vítězů. Nakonec to bylo Pyrrhovo vítězství, soudruh zlikvidoval celý demokratický odboj a naučil Čechy snoubit bídu s nouzí. Kdo se narodil pod stolem, už tam zůstane.
11. 05. 2010 | 08:19

pgjed napsal(a):

Pane Pikoro, neskutečná hloupost: "...Projekt společné měny selhal. Nevedl k tomu, aby Evropa ekonomicky či politicky rostla..."

Na člověka, který si říká finanční analytik, je to pozoruhodná neschopnost jít na jádro věcí.

Je-li EU primárně projekt hospodářské koordinace zemí EU vůči zbytku světa, je zákonité, že takto koordinované společenství potřebuje společnou měnu a k ní koordinovanou politiku daňovou a rozpočtovopu. A zde je jádro problémů. Trvalý život na dluh bez schopnosti splácet úroky i jistinu, nesmyslné bičování růstu nepodložené skutečnými prostředky. Na tentofundamentální problém upozorňují konzervativní politici a konzrrvativní ekonomové léta. Nevzpomenu si, že bych obdobný postoj zaznamenal u vás.

Ano fiskální problém Řecka je vážný a zasahuje celou EU, nejenom eurozónu. Ale teprve řešení či neřešení, poučení či nepoučení se z problému a následná opatření či neopatření a jejich dodržování, či nedodržování ukážou, zda je projekt společné měny životný či neživotný. V tomtosmyslu bych očekával věcnou analýzu, kterou ale váš článek evidentně není. Je to, při vší úctě, traktát o předpokladech a očekáváních měnového spekulanta vůči euru.
11. 05. 2010 | 08:31

Jozef napsal(a):

to hoven

Slovensko od roku 1993 s vynimkou roku 1999 /vtedy nastupili Dzurindovci,ktori slubili zdvojnasobenie miezd/ a s vynimkou r.2009/pokles 4 percenta/ preslo fazou rychleho rastu.Par rokov Slovensko ucinkovalo dokonca v mediach ako hospodarsky tiger.Aj tohto roku sa ocakava niekolkopercentny rast/ale to,co pisem si musite vyhladat,to Vam ziadne dnesne masmedium neda na prvu stranu/.

A vysledok? Sice znasobena produktivita prace,ale priemerne realne mzdy su len trocha vyssie,nez pred 20 rokmi,vysoka nezamestnanost,u Romov takmer vseobecna,priemerny realny dochodok je nizsi,nez pred 20 rokmi,hospodarstvo je odpredane do zahranicia,stat zadlzeny /podobne ako v Cesku/...

Nemusite hladat suvislosti,nemusite hladat logiku,nemusite hladat odpoved.Aj masmedialne fakty aj masmedialne myslenie si u nas sprivatizoval niekto zo zahranicia.
11. 05. 2010 | 08:33

Marcus Agrippa napsal(a):

pgjed:
celý článek je pitomost, která má vzbuzovat negativní emoce jak se celá EU hroutí a jak za všechno může Řecko svou"rozežraností". Samozřejmě to tak není. EU je postavená před první vážnější problém a spíš jí to nakopne k centralizovanému způsobu řešení. Osobně si myslím že EU ve stylu USA se společnou armádou, společnou měnou ( společný jazyk by vůbec nebyl od věci ) a společnou hospodářskou politikou je výborná věc. Jen je chyba že členem EU jsou čecháčkovští křiváci jako je Klaus.
11. 05. 2010 | 08:39

neo napsal(a):

Marcus Agrippa,

kdysi jsem zde napsal, že EU zkrachuje kvůli své sociální politice. Nerad bych měl pravdu.

Řecko přiznejme si je rozežrané.

v zemi, kde 80% zaměstnanců jsou zaměstnanci státní, kde důchod činí 80% mzdy a vyplácí se 13 i 14tý , kde úředníci dostávají příplatky za dodržení pracovní doby, kde jsou od počátku chráněni státní zaměstnanci nemožností propuštění, kde na deset žáků v jedné škole připadá 40 učitelů, kde prebendy přechází na rodiné příslušníky... kde se vyhazují peníze za botičky od Diora:)).... dalo by se pokračovat
11. 05. 2010 | 08:51

hoven napsal(a):

josef,
za meciara byla nezaměstnanost na slovensku skoro 20%. za dzurindy 10%.
11. 05. 2010 | 09:08

JAHA napsal(a):

Ad:hoven
Myslim si, pokial dlhsie sledujete vyjadrenia Jozefa, ze je nanho uplne zbytocne reagovat. Taki ludia si pamataju iba to, co sa im hodi. Nepamataju si Meciarovych novych slovenskych kapitalistov (Majsky...vacsina podnikov skrachovana), napamataju si "ciernu dieru" Europy, unosy vlastnych obcanov vlastnymi bezpecnostnymi sluzbami, nic im nehovori zdravotna a dochodkova reforma, ozdravenie bank, zvysenie ratingu a tym znizene uroky na pozicky, reformy v oblasti dani (jednotna sadzba...), atd., atd. No ako by mohli, ked vytykaju dodnes Dzurindovi (aj ked ho prave nemusim) slub o dvojnasobnych mzdach, ale sluby tejto vlady o dialnici do Kosic do roku 2010, tie uz neregistruju. Ani prechmaty v pozemkovom fonde (pozemky v Tatrach za babku), ani vyber realizatora myta (najdrahsia ponuka), ani predaj emisii firme sidliacej v garazi v USA, ani...Takze, takeho argumentami tazko presvedcite☺.
11. 05. 2010 | 09:58

Marcus Agrippa napsal(a):

neo:
vzhledem k tomu, že od nás Řecku nepůjde nic tak nám to může být jedno. To by mělo štvát ty co tam budou posílat finanční pomoc. A závistiví čecháčkové ať se starají o své a přestanou řešit věci po kterých je vůbec nic není ( většinou je to hlavně to jak někoho podrazit, oškubat atd.).
11. 05. 2010 | 10:33

pařez napsal(a):

Jak může být Eurozona konkurence schopná, když vývoz z Eurozony, (i z celé EU),je teměř nulový, resp. velmi nízký.
EU si vyrábí sama pro sebe.
Od počátku války v bývalé Jugoslávii se mi vnucuje myšlenka, že celé to rozšiřování EU bylo o rozšiřování trhu pro někteté staré státy EU.
Nebo-li EU je pouze nové RVHP. Ale to již zaznělo mnohokrát.
Přezto je potřeba to znova a znova opakovat.
11. 05. 2010 | 11:02

Čochtan napsal(a):

Žádný stát by neměl dělat dluhy, když neví, kdy a jak je zaplatí.
Řecko bylo ohromně sociální, žili si jak prase v žitě, ale na dluh.
11. 05. 2010 | 11:07

neo napsal(a):

Marcusi, nevim, jestli to nevíš, ale i od nás jdou řecku peníze i když v jiné formě a ekonomická situacxe v evropě se nás týká beze zbytku, takže krach řecka má i na čr podstatný vliv
11. 05. 2010 | 11:07

VKrob napsal(a):

Myslím že projekt EURo je jako pohádka před spaním pro děti. Politici jsou rodiče pohádka je EURo a my jsme děti. Všichni chceme slyšet pohádky a rádi je posloucháme a když pohádka nevychází jak chceme tak se zlobíme. Odnesou to hlavní hrdinové nebo rodiče když nám pohádku nechtějí číst. Červ sociálních výdajů užírá body každé měně. Nic nebrání Evropským státům mít znovu vlastní měnu a EURo (s fixací na evropský měnový koš).
11. 05. 2010 | 11:15

vlk napsal(a):

Platí Vaše slova jen pro EU resp. pro eurozonu nebo i pro celý vyspělý svět?
Pokud vidíme vývoj financí v USA a Japonsku, není to o nic lepší! Pokud se podíváme na to, za jakých vlád schodek vznikl, nebyl snad Bush, Nea Demokratia nebo islandská vláda pravicí a nevznikl rozpočtový problém
z různých důvodů?
11. 05. 2010 | 11:21

vlk napsal(a):

Musím uznat, že se editorovi povedl další skvělý kousek . S panem Pikorou!
Když si dám vedle sebe jména Švejnar, Zelený, Brixi, Sedláček Muenich, Miller,Pírko,Pikora,Havel, Michl, Kohout, pak tahle sestava blogerů je skutečně excelentní. K úplné
dokonalosti už mi schází jen Marek z Patrie, Schneider , Bureš s Poštovky a Zahradník ze Spořky.Píši to s vědomím, že první tři z těch 4 jmenovaných nejsou dosažitelní, protože mají svoje blogy jinde.
Ale tohle je už opravdu pozoruhodná sestava. Na mou věru.

Takže vítejte pane Pikoro.
A bohužel - ve spoustě věcí máte pravdu - čeští politici nepochopili, že onen rozměr UE jako superstát nebo.. /ať si sem každý dosadí,co mu libo/ má jeden základní rozměr . nebude li superstát, musí s e EU prostě rozpadnout. S e vším co to přináší. už jsme tady pod jinými blogy na tohle téma psal v diskusi Dni po té. A o nárocích a ceně , který Den +1 vygeneruje.
Jenže nic si nenalhávejme - ten problém ,-superstát nebo Den D+1 řeší dnes úplně všichni. I největší eurooptimisté. A soudím, že jej měli řešit o dost dříve. Mimo jiné v systému pojistek a brzd. Pro případ krize. pro případ toho, že by jeden nebo několik členských s tátů začalo fixlovat, či otevřeně lhát. Chápu, že Normálnímu politikovi západoevropského střihu asi nikdy nemohlo primárně dojít , že se najde vláda, které bud e od počátku jen lhát a podvádět a že na to prostě nepamatovali. Stejně tak jim nedošlo, že prostě může přijít krize natolik nečekaná a hluboká, že i takové Německo bude po krk v dluzích..Což je tragický nonsens.

Prostě jsme skutečně na rozcestí a musíme si vybrat. Jednu ze dvou cest. Buď daleko hlubší a tvrdší evropskou integraci a koordinaci, ať s e to nacionalistům líbí nebo ne, nebo prostě rozvolnění EU , s tím, že každý si více méně pojede na svoje triko. Jak umí.
Ta první cesta je velmi trnitá , zdlouhavá, ale soudím, že jediná nakonec může / a nemusí/ být úspěšná. Z hlediska globální konkurence. Ta druhá je snadná. Nikdo ovšem nemůže tušit, k čemu probuzený nacionalismus a chudnutí převážné většiny zemí povede. Dvě světové války už jsme tu měli: Chceme třetí? tentokráte třeba jen evropskou? Protože už nebudeme nikoho jiného zajímat? Tak jako nás nezajímají války v Africe?

Nicméně - dovolím si také s článkem nesouhlasit. O euru autor píše, že Evropu a její růst neposunulo. To je pravda, lze to doložit na číslech. Ptám s e ovšem, jak s e posunuli ti členové EU , resp, přidružené státy, které si ponechali vlastní měnu. Mám na mysli Švédsko, Dánsko, Norsko, Británii, ale třeba i Švýcarsko , Island nebo Turecko. To abychom s rovnávali stejné s e stejným.
A nemyslím si, že jejich čísla jsou zásadně odlišná od eurozony. S vyjímkou Turecka, které patří k novým ekonomikám.
Takže euro pro mne není univerzálním otloukánkem.
Nesouhlasím a ni s tvrzením autora, že státy si při pomoci Řecku vybrali menší zlo. Sanovat Atény , protože jejich banky drží stejně řecký dluh..
Jestliže EU schválila havarijní plán ve výši 110 miliard eur jen pro Řecko, pokryla tím v podstatě celou jeho dluhopisovou emisi. Tedy nejen to, co drží banky v eurozoně, ale zásadně všechno. Co drží v řeckých papírech všechny banky na světě! Minimálně v tomto rozměru, by bylo lacinější nechat Řecko zhavarovat. Prostě restrukturalizovat řecké dluhy státním bankrotem, . dohodnout se na vyrovnání třeba
pokračování
11. 05. 2010 | 12:39

vlk napsal(a):

30% a zbytek odepsat. Dost velká část je mimo EU . Takže tenhle náklad by odpadl. 30% by bylo návratných, takže to by se také sanovat nemuselo. Vyšlo by to laciněji.
Exodus? No tak ten nejspíš nastane,v ne moc menší míře stejně. Řecko na tom bude hodně špatně a dost dlouho, takže, kdo může , uteče jinam. Tohle také nesdílím.
Důvod, proč se EU rozhodla jak s e rozhodla je jednoduchý! Šlo o celé jižní křídlo a o financování jeho státního dluhu.!
EU chce , aby trhy na jižním křídle dále financovaly... Kolaps Řecka by asi vedl k odepsání Španělska , Portugalska, Itálie, Irska a nejspíš i Belgie a možná Británie... Tohle je ten hlavní strašák! Oprávněný. Jenže si vůbec nejsem jistý, že jsme se jej rezervním fondem zbavili... Nejspíš ne. A uvidíme, co na to velcí hráči. Podle toho jak za posledních 14 dnů vystřelilo zlato a je jedno v jaké měně, bych řekl, že jejich odpověď je jednoznačná spekulace budou pokračovat! Takže se asi lecčehož nadějeme.
V čem má autor pravdu zásadní je, že EU nesnesitelně dlouho váhala. Jak s e k problému postaví. Odpověď měla přijít rychle a jednoznačně! A podle mne nejsprávnější byla -Řecko lhalo a podvádělo! takže ven z eurozony a nechť si své problém y vyřeší. Ostatní s táty ne, mají naši podporu.
Trh by byl prostě Řeky semlel, ale s několika důsledky.
1- všem by bylo jasné, že porušení pravidel nebude sanováno
2- že musí okamžitě začít šetřit, pokud nechtějí být dalším Řeckem

To hle bylo jediné rozhodnutí , které s e dalo přijmout rychle tělem, které má 27 nezávisle myslících hlav. Hlav, které mají jako nejvyšší prioritu neprohrát příští / třeba jen zemské!!! / volby.
Kdyby byl superstát, tohle taktizování / vždycky budou někde volby!!/ by prostě odpadlo.
On totiž už kategorickým imperativem pro vznik a následný chod EU není odstranění starých nepřátelství v Evropě, jako tomu bylo v době vzniku spolku uhlí a ocele, nýbrž šance přežít v globální konkurenci světa 21.století!!
To je to oč tu běží. A co nechápou nejen čeští politici.
Ale jinak pane Pikoro, díky za blog a těším se na další.
11. 05. 2010 | 12:48

vlk napsal(a):

pro zančku

vlk,

která psala v 11:21:50.
Pane kolego , jakkoli je váš dotaz na autora na místě, budu vám zavázán když s i zvolíte jiný nick. tenhle tad y už prakticky od vzniku blogů Aktuálně patří jaksi mojí maličkosti.
Proto vás zdvořile žádám, abyste si našel nějaký jiný.
Děkuji.
11. 05. 2010 | 12:51

Terry napsal(a):

to Tupelo:
"..co selhalo byli spis Rekove, kdyz falsovali statisktiky. A kontrolni mechanismy EU.."

Kdejakému komisaři a poslanci EU muselo být jasné, že NENÍ EKONOMICKY NORMÁLNÍ, aby stát s průměrnou evropskou ekonomikou měl dlouhodobě podstatně vyšší sociální výdobytky a jistoty než lídr evropské ekonomiky - SRN.

Sen každého Řeka? Pracovat ve státním sektoru (http://ekonomika.ihned.cz/c...):

Situace státního sektoru v Řecku je přepychová. Snem každého studenta střední školy je stát se státním zaměstnancem. Vojenské školy a policejní akademie tak praskají ve švech. Odkud taková situace a jakási rozmazlenost státních zaměstnanců pramení?

Život státního zaměstnance v Řecku je záviděníhodný. Jeho plat je v průměru 2,5krát vyšší než zaměstnance v soukromém sektoru. Je mu zajištěna doživotní penze, kterou po jeho smrti přebírá manželka.

Důchod? Již v 53 letech
Samozřejmostí jsou třinácté, čtrnácté, v některých případech patnácté či šestnácté platy. Průměrný věk odchodu do důchodu činí 53 let.
Jenže náklady na státní zaměstnance tak „pokrývají“ až osmdesát procent řeckého rozpočtu.
Veřejný sektor byl v Řecku silný již od konce druhé světové války, nárůst počtu zaměstnanců ve státní správě je však spojován především s osmdesátými lety minulého století.
Tehdy vládě předsedal Andreas Papandreou, mimochodem otec premiéra současného. Za jeho vlády rostl význam politického klientelismu, správná polická příslušnost znamenala vstupenku na lukrativní místo ve státním sektoru.

Odstupné šest ročních platů
Propouštění ve státním sektoru je přitom ojedinělé. Zatímco v soukromém sektoru dostávají zaměstnanci jako odstupné podle zákona 24 měsíčních platů, státní zaměstnanci obvykle obdrží 72 či 100 platů.
Ilustrujícím případem byla situace u státního Telekomu, který potřeboval propustit až polovinu ze svých 25 tisíc zaměstnanců. Vláda tuto nepříjemnost vyřešila tím, že každý, kdo se svým odchodem souhlasil, obdržel jako kompenzaci v průměru 200 tisíc EUR.
(konec citace)

Takže "krutým" opatřením řecké vlády zřejmě bude posunutí odchodu do důchodu na (kolik?!) 55 roků, nebo dokonce 60 roků?!!! Mj. ve SRN je hranice pro odchod do důchodu 65 let!!!!!

Sarkastický dopis Řekům: Jste naši nejdražší přátelé, píší Němci (http://www.lidovky.cz/sarka...)
11. 05. 2010 | 13:01

yara napsal(a):

Vlkovi - cituji Vás:
Prostě jsme skutečně na rozcestí a musíme si vybrat. Jednu ze dvou cest. Buď daleko hlubší a tvrdší evropskou integraci a koordinaci, ať s e to nacionalistům líbí nebo ne....
Tady je ovšem u první asi Vámi doporučované cesty ale velký problém, už i malí kluci když si jdou zakopat fotbálek na louku si stanoví předem pravidla, že se bude hrát na dvě branky, s jedním míčem a třeba čtyři proti čtyřem.EU nemá potřebná pravidla hry v ekonomice a navazujících předpisech (např. jednotnou fiskální politiku) jasně stanovena, chybí rozhodovací výkoné centrum tak jako je to v normálním státě a kdo by řešil případné spory a vzniklé potíže. Vždyť i ty finanční dotace zatím nerozdělovala byrokracie EU spravedlivě! Pokud je vše zastřešeno skutečným federálním státem, pak nevadí např.rozdílné platy zaměstnanců a různá výkonnost lokální ekonomiky např. jako v USA ve státech třeba Arizona, Texas nebo Kalifornie. No a to jsem moc zvědav jak by to chtěla stávající eurobyrokracie a evropská elita provést a celý projekt prosadit. Vždyť ani tu "ústavu" nebyli schopni napsat srozumitelně a jednoduše!
Nejsem proti projektu EU, ale zdá se mi, že to všechno bylo šito rychlou jehlou s možná postraními úmysly některých lidí
a možná s naivitou nebo přílišným
optimismem politiků.
11. 05. 2010 | 13:25

vlk napsal(a):

Yara
pochopil jsme správně vaš e výhrady proti Eu
1- dotac enebudou rozdělovány spravedlivě
2-ani ústavu, tím méně ostatní normy , neumí napsat jednoduše
3- je to šito horkou jehlou
A srovnáváte to s s USA a nejspíš naší rpeublikou.
K bodu 1- a máte dojem , že u nás jsoudotace, subvenc e , podpor y a podobné věci rozdělovány poctivě a správně?
Nebo máte pocit , že nejvíc je toho v tomto směru rozkradeno?
2- ani ústanu nedokázali napsat jednoduše . Na rozdíl od USA říkáte. Hm. Ona s e jinak píše ústava v roc e 1777 pro pár osad a jinak v Evropě pro 27 států v roc e 2008. To sna d uznáte. Dnes je s vět mnohem košatější. A zájmy jednotlivých 27 států rozhodně daleko rozdílnější než v podstatě 13 osad a okolí.

3- je to šito horkou jehlou. No když to srovnáte s US, tak tam to ušili ještě daleko rychleji V podstatě za jedne večer.

takže v tomhle problém a si není.
Problém je v tom, že každý chc e co nejvíc e práv a žádné povinnosti. A vůbec nikdo nechce platit. A navíc národní politici s enechtějí vzdát své moci.
Nic víc e nic méně.
A když už jste vytáhnul USA. ono to ne zcel a fungovalo tam. Až to skončilo občanskou válkou.
11. 05. 2010 | 13:33

jaryn napsal(a):

Řečeno prostě a jednoduše:

Eurozóna jde do hajzlu a brzo bude následovat i tato podoba EU.

Důvod: základem všeho byla politika, vybudovaná na sociálněinženýrských a rádobyekonomických přáních, nikoliv skutečně ekonomických a reálně politických pravidlech a zásadách.

Takže tudy ne, eurosoudruzi!
11. 05. 2010 | 13:33

yara napsal(a):

Vlčku, nějak jste to splácal všechno dohromady. U dotací jsem myslel např. rozdělování peněz v zemědělství a to na úrovni EU, nás bych do toho netahal, že Čech krade je samozřejmé K bodu 2/ bych řekl, že ústava USA pokud si to zjistíte se neustále vylepšovala a zásahy do ní byly stále řidčí a méně časté. Hlavně je funkční a srozumitelná! Nezdá se Vám, že se mělo opsat něco co jinde funguje místo vymýšlení paskvilu? Nebo alespoň struktura a kostra této ústavy? A tvrdíte, že to vše nebylo šito horkou jehlou? Myslel jsem tím hlavně ekonomickou a finanční politiku. Tak proč mají jižní státy EU takové problémy? Pokud by byly v této oblasti stanoveny přesnější pravidla pro fiskální politiku jednotlivých států, nemohla by vzniknout tato šílená situace
se zadlužením jednotlivých zemí EU a vůbec špatným hospodařením!
Když ovšem chceme něco nařídit, tak to musíme kontrolovat a také hříšníky postihovat podle nějakých pravidel a o tom musí někdo spravedlivě rozhodovat. To vše v EU chybí a máme na stole fascikl, kterému se říká smlouva nebo EU ústava, kterou snad pořádně nikdo do konce nepřečetl a většina lidí není schopna to pochopit. No a s tou občanskou válkou jste úlítl úplně. Možná jste mě nepochopil, v podstatě nejsem proti EU, ale tvrdím jen, že se musí jasně stanovit pravidla hry a státy se nesmí rozdělovat na 1. 2.ligu v EU. Např. dovedete si představit, že by třeba Němcům nebo Francouzům Kanada napařila vstupní víza a nic se nedělo jako v případě ČR?
11. 05. 2010 | 14:02

vlk napsal(a):

Yara
budete muset žít s tím, že nejsme ani francie ani Německo. To tak prostě je.
A ohledně těch víz. Velmi si pamatuji jiný vizový problém. S Šlo o viza do USA. Kdy mi jsme vyplázli na EU , která jednala o odstranění viz do US pro nové členy za celou unii, jazyk a vyjednali si to bilaterárně. A když s e Brusel ohradil, vyplázli jsme na ně jazyk opět. S tím, že co je jim jako do toho.
Teď s e divíme, že EU není žhavá nám pomoci?

A ohledně ostatního - zkuste pochopit, že ústava v roc e 1777 s e psala o mnoho snáze než ústava pro 500 milionů lidí v roce 2008.
11. 05. 2010 | 14:11

jarpor napsal(a):

Nejlépe je nejprve jistým způsobem dehonestovat jméno Pikora, aby v následující větě byl "přivítán"....

A to vše jen pro to, že jaksi názory pana Pikory nejsou zcela v souladu s názory pana Vlka. No - vlkovské. Ja jen si ten Stejskal se mohl nezeptat Vlka, kdo sem má přispívat... ???

Jó, Vlkův výběr blogerů by byl jiný... proč ne. Založte si diskuzní klub a pozvěte své oblíbence...
Budete mezi svýma, spokojen sám se sebou...

Hezký den
P.S.
yara : Máte recht... ale nebude to nic platné... Všichni, kdo mají něco proti Vlkovým, jedině správným postojům, se mýlí...
11. 05. 2010 | 14:16

yara napsal(a):

Ještě dodatek:
EU měla být integrována a spojena
jedním společným parlamentem a z rozhodovacích pravomocí by byly vytaženy např. národní věci jako je školství, kultura atd. a předány na nižší státní úroveň. Měl být stanoven na společné parl.půdě jeden hlavní úřední jazyk např. angličtina třeba protože hlavním partnerem EU jsou a budou dále USA a ve světě se nejvíce domluvíte angličtinou.Ovšem to by frantíci zřejmě nikdy nezkousli. Protože žijeme v době peněz a vše je pod diktátem financí, váha hlasu jednotlivé země EU měla být daná výší celkového příspěvku této země samozřejmě přepočitaného na počet obyvatel této země. Zkrátka ať má nejvyšší váhu hlas toho, kdo do systému dává nejvíce! Pokud chceš mít větší váhu hlasu, tak zvyš svůj finanční příspěvek do společného rozpočtu! Ten kdo má dost peněz asi také dobře hospodaří a není třeba se u něj obávat, že bude vymýšlet nějaké hlouposti. Vždyť už i v daleké minulosti byl zvolen většinou starostou obce ten nejbohatší a nejlepší sedlák! Hlavně ale EU měla stanovit v eurozóně podrobně pravidla. A to jasně chybí.
společné ekonomice.
11. 05. 2010 | 14:24

Vico napsal(a):

"Staré země" možná udělaly chybu, že připustily rozšíření EU m.j. i o post-totalitní země východní Evropy.

Rozhodně nelze vidět nic racionálního na tom, že připustily členství např. České republiky, jejíž ekonomika již předtím vůči EU svou pozicí a polohou připomínala holku od E-55. Eufemisticky vyjádřeno souslovím "otevřená ekonomika". Vlk na jiném blogu možná smutně konstatoval, že už dávno nejsme nic jiného, než další spolkovou zemí našeho západního souseda, avšak bez hlasovacího práva v Bundestagu. Přijetím do EU jsme tak dostali to/jakkoliv malé/, co by jsme si jinak ani nevybojovali, ani nevyvzdorovali.

Kdybysme do EU nebyli připuštěni, nikdy by V.K. nezažil svých 15 minut evropské slávy, než nakonec v hradní kuchyni na kozím hřbetu Jakla podepsal dokument, "kterým definitivně ztrácíme národní suverenitu".

Země, které jsou ochotny i dále pracovat na projektu EU, tak učiní bez nás, o tom jsem přesvědčen. Navenek zůstane vyprázdněná slupka EU a uvnitř se vytvoří tvrdé jádro těch, kteří na to mají a kteří to chtějí.

Evropě totiž nic jiného nezbývá. Nikde však není psáno, že nutně v ní musí zůstat kverulantské Česko/ nejvíce žalob k ESLP ze všech zemí unie/, rozežraný a líný jih anebo hladový Balkán.

Na jiných blozích tu pár fanatiků-blogerů vyzývá mladé, aby šli volit. Jó, vypadá to do budoucna tak, že ta talentovanější část volit půjde, ale nohama.
11. 05. 2010 | 14:27

yara napsal(a):

Vicovi:
Myslím, že problémy má eurozóna tj. země kde se platí eurem a né EU jako celek. Nové země určitě
EU neublížily, naopak staré země velmi rádi využili ekonomický jev zvaný dumping. Když se podíváma kdo dělá eurozóně problémy, tak to je hlavně Řecko, Itálie, Španělsko,
Irsko a Portugalsko.
11. 05. 2010 | 14:39

jarpor napsal(a):

Vico

Máte něco proti mladým a výzvám, ať jsou lidé volit ?
Jste si jist, že nebudou volit ty "Vaše" proto to "volení nohama" ?

Jó ti mladí... to za našich let mladých nebylo... tak nějak Vám mám rozumět, nebo tak, že jste nemyl "mladej" ?

Hezký den
11. 05. 2010 | 14:40

Vico napsal(a):

Já absolutně proti mladým nic nemám - zejména představitelkám něžného pohlaví :-)
11. 05. 2010 | 14:47

Tupelo napsal(a):

Terry: ano, ma vyhrada se tykala i kontrolnich mechanismu. Ten system, ktery je v Recku nastaven je katastrofalni, nekde jsem cetl zajimavou teorii, ze diky tomu ze tradicne levicove Recko po 2. sv. valce spadlo do zapadni sfery vlivu, moci se musela ujmout pravicova diktatura, ktera si v podstate kupovala (aby se lepe udrzela) vlastni obyvatele systemem, ktery pretrval dodnes a je duvodem nynejsi krize (nektere vydobytky byly placeny z hospodarske pomoci USA). Jde o desetileti vyvoje, v podstate o valky. Neznam recke detaily dobre, jak jsem cetl, tak pisi ;).

Vlk uz se dotkl toho, ze nejlepsi by byl odchod Recka z Eurozony, jsem presvedcen ze kdyby takova moznost byla realizovatelna, ze by k ni ostatni staty sahly. Bohuzel to nejde. Pouceni pro priste (beude se tykat nas) je radeji desetkrat mer nez nekoho prijmes. A u statu jez sdili menu mezi sebou bych predpokladal za samozrejme mnohem tvrdsi miru kontroly. Doufam ze timto smerem kroky EU povedou.

Vico: ahoj, zdravim a souhlasim s tim ze prijmuti posttotalitnich zemi do EU bylo mozna trochu predcasne. Rikam to docela nerad, protoze si osobne dokazi predstavit Evropu jako jeden stat, ale vice rychlosti integrace by bylo nejspis lepsi. Myslim ze se ji jeste dockame, v casech ktere prichazeji, kdy bude rozhododovat i rychlost reakci (coz zahrnuje touhu zucastnenych se vubec dohodnout) mi to prijde logicke. Bohuzel postavenim CR si nejsem vubec jist.
11. 05. 2010 | 15:09

prirodovedec napsal(a):

Vico, vlk: :) jak jsem napsal jinde. Pirko i Pikora resi situaci v ramci normalniho modelu. Problem podle mne je, ze ze skluzavky nelze uhnout, takze lze vychutnat to zuchnuti a tesit se na nove rozdani karet a trenovat na roli druheho zlodeje. :)

jarpor: Citac = 1789, zajimava hodnota. Jinak se necilte, jak jsem Vam psal jinde, vse dobre pro Vas ve volbach dopadne. :)
11. 05. 2010 | 15:24

JAHA napsal(a):

Boooooze!
Ved je viac, ako samozrejme, ze prvotna myslienka bola, aby sa velke narody (ci sa nam to paci, alebo nie) Nemci, Briti (naschval nepisem Anglicania, lebo Briti nie su Anglicania, i ked ostatni v tomto zvazku su 50 rokov vyschnute mrkvy)a Francuzi konecne dohodli na niecom, aby neustale kazdych 20 rokov nezacinali vojny z primitivnych nacionalistickych hladisk. Ciastocne sa to podarilo. Nemci si sypu popol na hlavu a ako sprosti makaju a financuju. Francuzi, ako vzdy, za to ze nebudu podskakovat, vyzieraju financie EU. Ziadna bohata a rozvinuta ekonomika!!! Financie na agrosektor vyzieraju povacsine Francuzi (ked nic nepestujes, zaplatime ti - samozrejme z cudzich penazi☺). No a Briti? Tvaria sa neustale ako Anglicania, spacifikovali a asimilovali vsetkych, okrem Anglicanov, aj ti su z polovice "stranger" Anglicani. Co v takej situacii a rozlozeni mozu ine staty? To co doteraz neurobili. Neposrat sa pred Sarkezym (napr. chcel ako minister financii jednotne dane - Miklos mu ukazal palec medzi prvam a druhym prstom, a - zrazu sa pridali dalsi). Neposrat sa, tak ako sa neposrali Klaus a Kaczinski. A trvrdo bojovat dalej. Nespokojnych statov je vacsina, mohli by prehlasovat este kadeco. Ale vlezdoritkov z tychto statov v EK a hlavne v parlamente je viac ako dost. Bruselke stedre, neprimerane, chore financovanie ima totiz (uradnikom) zabezpecuje pracu pre pracu. Ved si len predstavte, ze by sa dosiahlo, aby sa zbytocny, nihilisticky cirkus, ktory o nicom nerozhoduje, Europsky parlament, prestal stahovat kvoli debilnej jesitnosti Frantikovm zo Stasburgu do Bruselu a spat. Viete si predstavit tu usporu prostriekov?!!! Grecky dlh (aj ked Grekov by bolo treba vylucit z eurozony i z europskej unie - take hospodarenie sa robi na vychod od Čierneho mora, a tam patria!!!) by bol splateny len nefinancovanim stahovania parlamentu z Bruselu do Starasbirgu a spat!!! O tom, vazeni, nikto z vas nepovedal ani slovo!!! Ani o tom, kolko ide penazi na to, aby som podporoval polnhospodarskeho lenocha z Francuzska, Britanie, Portugalska, Spanielska...a samozreme Grecka), miesto toho, aby som kupoval NEDOTOVANE produkty z Afriky, Azie, z domacich zdrojov...). Zrusenim dotacii (absolutne nezmyselnych - podporovat flakacov a majitelov pozemkov!!!) by sa OKAMZITE naslo tolko zdrojov na sanaciu myslinky europskej unie, ze by kazdy "cumel". Skuste si zistit fakty, cisla, rozpocet, na co ide... Nebidte len barani vo vleku politickych stran. Ved je moderna doba. Mate moznost zistit vsetko. Kolko Francuzsko dava (na pocet obyvatelov) a kolko berie. A Velka Britania - kralovna dostava prispevok z europskych penazi, ze nic na svojej pode nepestuje!!! Kolko Nemci davaju a kolko beru. A Grecko - davno taku krajinu vylucit zo spolku europskej unie. Od II. vojny NIC pozitivneho do Europy nepriniesli. Naopak. Klamstvom v statnom rozmere!!! sa do eurozony dostali, z nej tazili, ju vyciciavali a teraz sa spravaju ako obycajni vandali. Preco? Lebo s Greckom, ako ho chapeme my, ani s Macedonskom, NIC NEMAJU SPOLOCNE!!!
11. 05. 2010 | 15:44

jarpor napsal(a):

Přírodovědec

Já a čílit se ? To jste vedle, mile zlatej.
Jsem v pohodě. I s čítačem.

Občas se zde čílí akorát tak "hvězdnej"... :-)

Hezký den
11. 05. 2010 | 16:25

Vico napsal(a):

Přírodovědec : Velmi vás zdravím..Já nejsem až tak pesimistický, možná i proto, že z hlediska čistě osobně-materiálního na nějakém novém rozdávání karet nemám zájem. Já jsem "sociální" tak trochu z egoistických důvodů. Sociální smír je nejlepší zárukou rovnovážného stavu/ který mi "egoisticky" celkem vyhovuje/.

Proto ty s modrou pěnou u úst vpodstatě nemohu vystát...ale snažím se :-)

Tupelo : My se shodujeme skoro ve všem, že i budu rád, když se najde příležitost s tebou nesouhlasit. Zatím jsem ji ale nenašel:-)

Jarpor . jistě jste si všiml, že vaše kontroverze s vlkem nechávám bez komentáře a ani je "nesčítám". Nezdá se vám ale někdy, že to tak trochu připomíná ten kreslený seriál o kocourovi a myšákovi? I v nerovném souboji se dá vítězit, ale jen tím, že myška včas uteče do nory a děti se pak kocourovi posmívají. Ale i tak - kocour je kocour a myška je myška :-))
11. 05. 2010 | 17:32

jarpor napsal(a):

Vico

O Vaší roli jste se vyjádřil sám :
"Proto ty s modrou pěnou u úst vpodstatě nemohu vystát"

To já se těmi oranžovými bavím.
Jsem spokojen se svou rolí,
jak ji vidíte - je mi srdečně jedno.
Neurážejte Vlka nějakým kocourem... :-)

Hezký podvečer
11. 05. 2010 | 18:07

pgjed napsal(a):

Vlku, zdravím.

Nemyslím, že je nutné jít až tak daleko, jak naznačuješ. Tedy na tvrdou integraci a centralizaci EU, kterou nazýváš superstát. Vidím to, jako opačný extrém ke spíše chtěné, než důvodné skepsi pana Pikory. Jednou k silnější integraci dojde, ale bude to za velmi dlouho. Nejprve musí mnozí dorůst k tomu, že nebudou mít rozhodující slovo, byť je jich mnoho, neb těch ostatních je významně více. Zatím jde trend jiným směrem, jak nás učí smlouva Lisabonská. Vše musí dozrát.

Řecko, to je dílčí epizoda, která nastavuje EU zrcadlo. Žádný sociální stát, žádný trvalý život na dluh! Je třeba vrátit se ke konzervativním myšlenkám, které byly u základů EU. Solidarita ano, ale adresná, podmíněná vštřícnou aktivitou adresáta. Solidarita ve výši, která je úměrná hospodářské výkonnosti systému. Rozpočtový deficit jenom jako ojedinělé, naprosto výjimečné jednorázové opatření s jasnou deklarací kdy, jak a z čeho se schodek uhradí! Základem fiskální politiky musí být vyrovnaný rozpočet každého člena, zahrnující i splátky případných závazků a rezervu na horší časy.
Růst udržovat ve výši spadající do kategorie trvale udržitelného růstu (viz Sedláček). Pak je možno doufat v naplnění toho, co bylo účelem vytvoření společné měny. Společenství sloužící ke koordinaci hospodářské politiky a úspěšného působení členů na třetích trzích, nemůže být funkční bez společné měny a koordinovaných daní. A především je možno doufat ze se země, jako Německo, Francie... vrátí od socialismu k realistické a odpovědné hospodářské politice.

Řešení, které považuješ za levnější, je jak se obávám ve všech ohledech dražší. I když prvoplánově krach Řecka vyšel účetně levněji, následné dopady by těžce zkrušily finanční svět eurozóny i celé EU. Největší škoda by ale byla politická se všemi následnými dopady. Všechny proklamace kolem smyslu a účelu EU by se vypařily v niveč. K tomu nesmí dojít a doufám, že nedojde. I když ukáznit fšechny ty rozmáchlé deficitníky bude těžké.
11. 05. 2010 | 18:29

vlk napsal(a):

pqjed
sekáš to jako Baťa cvičky příteli.
Žádné žití na dluh, návrat ke konzervativním hodnotám, vyrovnané rozpočty.

Pěkné. Ovšem to předpokládá jediné. Komec evropského blahobytu a bourání sociálního státu , někam na úroveň roku 1960. Když budeme mít štěstí. k tomu chdnoucí Evropa. Proč? tak to najdeš u Pírka. V celé nahotě.
Ty jsi politik- já ne. Je to prosaditelné? Sotva.

Říkáš, že pomoc Řecku byla správná. já říkám, stejně jako Pikora, že problém s e jen zametl pod koberec a odložil. A ani to není vůbec jisté! Evropa totiž převzala celý řecký dluh a Řecko má tři roky na to přesvědčit trhy, aby akceptovaly následně jeho dluh za slušných podmínek.
nevidím sebemenší důvod, proč by to trhy a spekulanti měli udělat. Velmi s e bojím vývoje , kd y prostě začnou testovat další země a zkoušet soudržnost Eu a připravenost jejích členů pomáhat jeden druhému. A Řecko je úplná brnkačka, rozměrem, proti Španělsku nebo Itálii! A spekulace na zhroucení eurozony , t zn. půjčt si nedevalované euro a jednou ho splácet nějakým silně oslabeným s fantastickým vývarem s e prostě nabízí sama od sebe. A to je jen jedna z možností. Nic ti nevnucuji. Jen přemýšlím nahlas. V inntencích toho, co napsal Pikora nebo Pírko.
Tupelo
příteli , já myslím, že to šlo. Stačilo , aby němci dali vybrat eurozoně . Buď půjdou Řekové nebo my a bylo hotovo.

pčírodovědče
odpovědlě jsem ti na tvoji otázku u Kohouta, kd e jsem na ni narazil dříve.
jarpora neřeš . To je prostě ztráta času.
Ten prostě čte vlk a už začne slintat! prostě pavovovský reflex jako vyšitý.
z e všeho co jsem napsal si tenhle velký mozek vybral jen dvě věci - že si dovoluji cosi vidět jinak než Pikora a že jsem si dovolil , zcela hypoteticky doplnit zdejší, už tak špičkovou eskadru ekonomických analytiků o čtyři další, z nichž třech vím, že prostě přijít nemohou, aby hvězdná oblha Aktuálně byla kompletní! ta troufalost - nesouhlasi dílčím způsobem s Pikorou! Představ si to! nebo vyslovit přání a vědět a napsat , že je nesplnitelné To prostě takový mozek jako je jar por nemůže vydýchat.
Takže když už musí být na kyslíku, tak ať si ho užije. Ještě doplním jendo kméno, které kdybych mohl, bych tad y moc rád z ekonomických hrozně rád viděl - Singer. Doufám, že chudák nafasoval novou kyslíkovou bombu.
11. 05. 2010 | 20:16

jarpor napsal(a):

pgjed

Zdravím...

S tím Vámi zmíněným extrémem - tvrdou integrací, centralizací - superstátem máte si pravdu. Na to doba ještě dlouho nedozraje... Evropa není a dlouho nebude "USE" - United state of Europe.

Nejsem si však jist Vaším : "A především je možno doufat ze se země, jako Německo, Francie... vrátí od socialismu k realistické a odpovědné hospodářské politice."

To nastane až po té, co si "natlučou", až bude hodně ekonomicky zle... ta politika totiž je tam stejně "těžká" jako tady. A i tam se "obyčejnému lidu" bude těžko vysvětlovat něco o utažení opasků...

Líbil se mi nedávno v TV Pilip : Nikdo dnes nemůže říci, zda "euro přežije Řecko". Pokud ano - jednoznačně posílí - jak ekonomicky tak politicky, ale když ne.... Nepředvídatelnost trhů ani masivní půjčky od dlužníků s vlastními schodky... nemusí přesvědčit...

Konečně - Váš závěr : "I když ukáznit fšechny ty rozmáchlé deficitníky bude těžké." je tom samém.

Hezký večer
11. 05. 2010 | 20:23

jarpor napsal(a):

Vlku,

o Vaší úrovni hovoří nejlépe Vaše texty, repliky a Váš slovník...
To s čím souhlasím - nekomentuji. Nestojím o Vaše květiny. A co mi připadne špatné - názor i postoj ke komukoliv... o tom si přečtete. Vašemu prskání na všechny, jež s Vámi nesouhlasí, jsem již přivykl...

Hezký večer
11. 05. 2010 | 20:36

prirodovedec napsal(a):

jarpor: 1792 ?
11. 05. 2010 | 20:50

jarpor napsal(a):

Přírodovědec

Je dobré se ozvat, když se Vás mluví... I Vy tak, soudím děláte....
i kdyby se Váš čítač měl "přetočit".
Jen přirozená slušnost mi brání napsat - Jděte se bodnout... :-))

Hezký večer
P.S. Jste si opravdu jist, že jen má čeština potřebuje výuku ?
11. 05. 2010 | 20:54

Jag napsal(a):

EURO je prostě měna a ta pracuje tam,kde se vyplatí.O exodu z určitých míst Evropy jsem psal už před jejím přijetím......je to přece docela logické.Když se někde něco nebude dotovat pomocí místních vlád a měn,tak to prostě zanikne a lidi odtamtud zmizí.....všechno vypadá ekonomicky jasné....ale lidsky?Jsme připraveni na to,že společná měna a Evropa vyžene lidi z jejich domovů a míst,kde žili dlouho dobu?To je politicky velmi citlivé.A euro neselhalo,ono právě že funguje a trh pracuje.....otázka dnes zní,bude Evropa dál provádět takovou integraci a tyto negativní jevy prostě vezme jako fakt?Jen naivní hlupák si mohl myslet,že to bude jinak.Pokud Evropa zůstane stát a nebude se více integrovat-dostane z toho strach,tak společná měna prostě zanikne.Na principu všechyn státy budou stejně fungovat akorát budeme mít stejnou měnu je a byla to naprostá utopie.kdo to nevěděl,byl velmi naivní a kdo to věděl,tak se stal nepřítelem.EURO prostě má šanci jedině tehdy,když se sjednotí celé státy a systémy sociální,daňový,ale pak přijměme fakt,že se některé oblasti s některými profesemi úplně vylidní a zmizí,jelikož se na daném území nevyplatí a společná měna to nebude dotovat.
12. 05. 2010 | 07:17

Jag napsal(a):

Akorát malý dotaz?Kterým jazykem se bude mluvit?Při exodu do jiného státu v řádech statisíců bude velmi těžké uhájit svůj jazyk a svou kulturu......to nám už tito sjednotitelé Evropy ,neřekli.
12. 05. 2010 | 07:20

MEDVĚD napsal(a):

Evropské hospodářské společenství byla výborná věc .Evropská unie byla sice dobrou myšlenkou pro původní úzké jádro ale její bezbřehé rozšiřování do současné podoby ekonomicky i mentalitou lidí zcela nesourodých zemí a navíc vše řízeno a normováno byrokraty z Bruselu je nebezpečný nesmysl. Pro politickou stabilitu Evropy stačilo rozšiřovat NATO . Lisabonská smlouva prosazená silou vlastně nikomu moc nevyhovuje a společná měna Euro se potácí v problémech protože pravidla pro jeho fungování většina zemí prakticky nedodržuje a není zde nic co by je k tomu dokázalo donutit. prostě Evropská unie a Euro jsou výborné projekty pro dobré časy a pro zodpovědné partnery dodržující dohodnutá pravidla. Nic z toho však v současné Evropě neplatí . Švindluje kdo může, nové země vstoupily do EU často zcela nepřipravené motivovány hlavně vidinou bezpracných dotací a staré je tam vzaly pod vidinou rozšíření trhů a tím i zvětšení svých zisků . To vše nějak fungovalo za dobrých časů ale nyní když přišly časy horší vyplavaly všechny problémy na povrch a zjistilo se si většina lidí v Evropě žila v podstatě nad poměry tedy na dluh . A dluhy se nikomu mocplatit nechce a mnozí již ani nemají z čeho. Chudíse začínají bouřit ať vše zaplatí bohatí ,ale ti nezaplatí nic neboť včas utečou jinam a tak to odskáče a zchudne střední třída. Evropa se dostává do turbulencí a nepokojů. Snad jedině to že většina zemí v NATO zabrání že nedojde k nejhoršímu scénáři , k válce. ŘÍKEJME SI SNAD A DOUFEJME - NIC JINÉHO NÁM ANI NEZBÝVÁ .
12. 05. 2010 | 07:34

Pítrs napsal(a):

Vážený pane analytiku, snad jen na okraj Vašeho časového odhadu prolomení kurzu EUR/USD 1,25. Ještě minulý týden v pondělí byl průměrný denní kurz okolo 1,32. Dnes ráno již EUR směníte za 1,26. Čistě matematicky - ale též s ohledem na výsledky voleb v VB, SRN bych očekával propad k 1,25 tak do dvou-tří dnů, nikoliv měsíců.
12. 05. 2010 | 08:24

Kalak napsal(a):

Na globalizaci nelze reagovat nekritickou otevřeností s podtextem multikulturně-huráintegrační ideologie, což přesně Evropský Svaz představuje.

Zpočátku to vypadalo, že Svaz bude prospěšný alespoň pro Německo a Francii, protože jim umožní hospodářsky převálcovat malé a méně vyvinuté země. Teď se to začíná trochu zajídat i těm velkým. Na zásadní zvraty je ale ještě brzo. Nejspíš přijdou nějaké korekce z nutnosti (něco jako Leninův NEP :-) , které trochu posílí lehce otřesenou důvěru občanů velkých zemí. A to bude všechno.
Mocipáni jsou v eurostrukturách zabydleni příliš dobře na to, aby přiznali chybu. Aby se v Evropě něco změnilo, bude muset dojít k průšvihu řádově většímu.
12. 05. 2010 | 08:24

pgjed napsal(a):

Vlku, Nazdar po ránu.

S tím Baťou a cvičkami jsi to sympaticky utrefil. Nejenom,že se příležitostně věnuji studiu baťovského hospodářského systému. Přivedl mě k tomu na fakultě kantor politické ekonomie, který mě to tenkrát dávno zadal jako ročníkovku z PE a dohlédnul si na to, abych to důkladně zpracoval, odreferoval a v ročníku se to vydiskutovalo (za hlubokého totáče!). Ale mám i osobní zkušenosti s prací u kruhu. Když jdeš po odpolední domů a máš v rukách a v hlavě 2500 párů bot u kruhu, tak ani nevíš čí jsi. Jako přivýdělek to ovšem byly královské peníze pro študáka. Ale k tomu Euru:

Sociální stát není trvale udržitelný hospodářský systém. Pro svou plošnost sociálních benefitů a nulové požadavky na protiplnění příjemců benefitů. EU se musí vrátit k sociálně-tržnímu systému se vším všudy. A neznamená to chudnutí, ani návrat do šedesátých let. Znamená to jenom zreálnění základů hospodářské politiky eurozóny. Včetně změny konvergenčních kritérií deficitu a zadlužení do konzervativní podoby.

Jestli se Řecko stane předmětem skutečného řešení a poučení a změn, které mohou být i zdrojem ozdravení pro ostatní kontaminované, to se teprve ukáže. Pro tvrzení, že je to zametení pod koberec nejsou vůbec žádné věcné argumenty, neb je na ně příliš brzo. Jsou jen politické, založené na postoji "EU je fuj".

Samozřejmě spekulanti by s řeckými dluhopisy zamávali, pokud se k nim dostanou. Byla by ovšem nekonečná zpozdilost, pokud by je donátoři dali volně na spekulativní svinčík, pardon, na burzu. To by byl jenom první hřebík do jejich vlastní rakve. Kontaminovaní jsou totiž všichni za ta léta hrátek deficit/HDP, dluh/HDP, vyžírání rezerv atd. Čili neštěstí paradoxně shání ovce do houfu a provokuje změnu chování. Lze jenom doufat, že poučení bude tak hluboké a opravdové, že se proberou socialismem nakažení populisté Sarkozy a Merkelová, že polepšeného anarchistického floutka v čele EK nahradí konzervativní finančník s praxí, že očistná vlna smete populisty, že nejsilnější frakce EP se začne chovat v duchu svého vlastního programu... Sleduješ, že biji do vlastních konzervativních řad? Ale pokud k tomu nedojde, pak nás čeká všechny velmi bolestné katarze a nové začínání téhož, důsledněji, odpovědněji a podle Churchilla.

To jarpor:

Myslím že je evidentní, že si již natloukli. Jen není jisté, zda a nakolik si to připouštějí. Doufejme, že dost.
12. 05. 2010 | 09:53

pgjed napsal(a):

To Medvěd:

Politická stabilita není možná bez dostatečně silného hospodářského základu a opačně. Skákat při první krizi pod rozjetou stonožku a zavírat krám je nezralé. Teprve krize prověří jak životnost spolku, tak správnost přijatých paravidel. Ne všechna jsou správná. Řekové udělali "jenom" to, že si řekli, když je dovoleno žít na dluh, tak proč by náš nemohl být o chloupek větší? Když je dovoleno účelově upravovat statistickou kosmetiku, proč bychom si ji nemohli upravit i sami pro sebe?

Rozšiřování EU? Kdo není uvnitř, ten je venku a není ničím vázán. Dnes pro, zítra proti...
12. 05. 2010 | 10:02

jarpor napsal(a):

pgjed

Dovolím si nesouhlasit, že si již natloukli - to v reakci ke mě.
A dovoluji si pochybovat o : "...že se proberou socialismem nakažení populisté Sarkozy a Merkelová, že polepšeného anarchistického floutka v čele EK nahradí konzervativní finančník s praxí, že očistná vlna smete populisty, že nejsilnější frakce EP se začne chovat v duchu svého vlastního programu... " to v reakci k Vlkovi.

To, že si natluče pár politiků - to nic neznamená... Zatím si nenatloukla společnost, ti "dole" jež si je zvolili.
Ono totiž vůbec neplatí ono paroubkovské - Obyčejní lidé nic nezavinili, proto nemohou nést důsledky....
Všichni se podíleli a podílejí na současnosti.
Jen si to nechtějí a někteří neumí - a nelze se divit, protože všelijaké dávky jsou již "samozřejmé", nikdo neřeší že to jsou dávky "z dluhu" - přiznat.

Vy věříte v "obrácení" nakažených populistů ? No takovou, promiňte, naivitu, bych od Vás nečekal...

Hezký den
12. 05. 2010 | 10:17

Nicolas napsal(a):

Evropa má šanci přežít jedině jako integrovaný celek s jednotnými pravidly, vládou, řízením a hlavně kontrolou. Jakmile bude společná pouze měna a každý si bude dělat a hospodařit jak chce (u nás plánovala ODS dluh za 2009 ve výši 36 mld. a skutečný dosáhl přes 200 mld - což neudělalo ani Řecko)tak nemá šanci toto uskupení přežít.
12. 05. 2010 | 11:19

pgjed napsal(a):

To jarpor.

Vidíme to různě a máme různá očekávání. Já osobně si myslím, nebo spíše doufám, že ti dotyční nejsou až takoví, nebo úplní hlupáci. Máte pravdu, že natlouct si, je možno ještě daleko tvrději. Ale to bych nám všem nepřál. I tak, důsledky opatření, byť by byla provedena okamžitě, razantně, do hloubky... dopadnou na všechny a spíše na ty dole, než na ty nahoře. Těm je třeba jejich přístup, politiku a "logiku" spočítat ve volbách...

Rozhodnout mezi námi může jenom čas jestli natlučení stačilo, nebo ne. Buďme tedy, jako ona pověstná husa z pořekadla. :-)
12. 05. 2010 | 13:52

2016 jako 1994 napsal(a):

Autor
"Politici si musí nalít čistého vína. Vše začíná u eura."

Nazval bych to profesionální deformací.

Pokud bychom si skutečně nalili čistého vína, pak vše začalo nikoli u eura, nýbrž bezhlavého, nepromyšleného rozšiřování na EU27. Euro jako direktivní měna je pouhým zklamáním. Z čehož plyne jednoznačný závěr-bohužel ten tragičtější. Je mi opravdu smutno, když vidím tak neprofesionální závěry profesionálů. A to máte patent na řízení financí druhých? To to dopadne!
13. 05. 2010 | 10:14

lada napsal(a):

Jasné řešení:
http://www.svobodni.cz/1-ne...
Kdyby pro nic jiného, tak pro toto je stojí za to volit.
15. 05. 2010 | 11:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy