Nejvyšší kontrolní úřad - Šance na depolitizaci

04. 09. 2012 | 08:18
Přečteno 5801 krát
Zasedání Sněmovny hned v prvním zářijovém týdnu zahájí horký podzim a zaručuje mediální pozornost. Hlasování o šestnácti vrácených zákonech (14 Senátem, 2 prezidentem), mezi nimiž jsou i „církevní restituce“, bude vytvářet silný tlak na udržení minimální vládní stojedničky; spekulace o pádu vlády se množí. Čeká nás další show týkající se policejní žádosti o vydání Davida Ratha vzhledem k rozšíření jeho trestního stíhání. Ve světle reflektorů zaměřených na tyto nesporně důležité (a mediálně vděčné) otázky, médiím a veřejnosti víceméně uniká (s výjimkou Lidových novin z 31.8.), že na tomto zasedání má být volen nový člen kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu a také je na programu volba kandidáta na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (jehož pak jmenuje prezident republiky). Ostatně voleb má být mnohem více – místopředsedové Sněmovny, člen Rady ČTK, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Veřejnost, zejména ta, která vnímá boj proti korupci jako zcela zásadní pro udržení demokracie v tomto státě, by měla velmi pečlivě sledovat, jak volby do Nejvyššího kontrolního úřadu proběhnou. Bez ohledu na mnohá vyjádření politiků po odchodu Františka Dohnala o nutnosti depolitizovat Nejvyšší kontrolní úřad se ukazuje, že si někteří představují depolitizaci tak, že do uvolněného místa v kolegiu NKÚ nastoupí politik, který vymění svůj poslanecký mandát za funkci v Úřadu (hovoří se o Jaroslavu Plachém – ODS). Jméno případného kandidáta na prezidenta NKÚ ještě nezaznělo. V této chvíli lze vyslovit obavy, že v souvislosti s ostatními výše zmíněnými volbami, může proběhnout tradiční stranický „kšeft“ (my vám podpoříme toho, vy nám onoho).
Ústava v článku 97 uvádí: „Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán. Vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.“ Jde tedy o klíčový úřad, pokud jde o boj s korupcí. Pokud by byl tento Úřad politicky ovládnut, ať již tím, že se do klíčových funkcí dostanou politici či lidé bez odborné způsobilosti (případně v kombinaci, tj. neschopní bývalí politici), zvyšuje se okamžitě korupční prostor (zjednodušeně řečeno, kontroly jsou neefektivní či neprobíhají, sankce nejsou, korupčníci se nemají čeho obávat). Význam jmenování je o to větší, že má dlouhodobé dopady: člen kolegia zůstává ve funkci až do věku 65 let (pokud sám nerezignuje či v nějaké podobě neporuší zákon), nový prezident je jmenován na dobu devíti let a jeho předčasný odchod je obdobně obtížně vyvolatelný.
Současné rozhodnutí tak významně ovlivní boj s korupcí přibližně na dalších deset let. Občané by měli pečlivě sledovat, jakým osobám dá Poslanecká sněmovna prostor, jak se jednotlivé strany i jednotliví politici k tomu postaví. Prohlášení o boji proti korupci jsme slyšeli již hodně, podstatné jsou ale činy. Tato jmenování budou tak zajímavým testem, zda mají politici odvahu najmenovat odborně zdatné a politicky neutrální osobnosti a připustit tak nezávislou kontrolu nad hospodařením se státním majetkem. Pokud přejdou k udělování „trafik“ pro zasloužilé (či vysloužilé) politiky, jejichž loajalitou si mohou být jisti, odbourají tak významný kontrolní mechanismus, o nějž by se moderní demokratický stát měl opírat. Lidově řečeno, podřezávají další větev, na níž demokratická reprezentace sedí. Při sledování naší politiky mám pocit, že těch větví již mnoho není.
Psáno pro Čro 6


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Yosif K napsal(a):

Navrhuji nezistne zastance hladovych proletaru - soudruhy Zgarbu, Fencla a Palase!

A do cirkevniho fondu je navrhuji taky!
04. 09. 2012 | 08:59

Občan napsal(a):

A na tohle jste, paní profesorko, přišla jak?

"Jde tedy o klíčový úřad, pokud jde o boj s korupcí. Pokud by byl tento Úřad politicky ovládnut, ať již tím, že se do klíčových funkcí dostanou politici či lidé bez odborné způsobilosti (případně v kombinaci, tj. neschopní bývalí politici), zvyšuje se okamžitě korupční prostor (zjednodušeně řečeno, kontroly jsou neefektivní či neprobíhají, sankce nejsou, korupčníci se nemají čeho obávat)."

NKÚ NENÍ a NEMŮŽE být protikorupční institucí. Neměl a nemá žádné pravomoci, které by mu to umožňovaly.
Zato tu máme ministerstvo financí, orgány činné v trestním řízení a soudy. To JSOU instituce, které by měly bojovat proti korupci.

NKÚ nemá oprávnění provádět předběžnou a operativní kontrolu, protože od toho tu máme resortní kontrolní orgány, ministerstvo financí a opět orgány činné v trestním řízení. Proto také "famiglia" udělala vše pro to, aby uvedené kontrolní mechanismy a instituce nefungovaly.

Kontroly NKÚ mohou být efektivní jen tehdy, pokud se jejich výsledky bude parlament a vláda důsledně řídit a ne si s kontrolními závěry podkládat vrklavou nohu od stolu. Protože NKÚ NEMÁ zákonodárnou iniciativu (je jen připomínkovým místem a to pouze pokud je o připomínky požádán), nemůže ukládat sankce, nemůže vymáhat nápravu.
Na to všechno tu máme parlament a vládu, orgány finanční kontroly a orgány činné v trestním řízení.

Takže o co Vám vlastně jde, že "pláčete na úplně nesprávném hrobě"?
04. 09. 2012 | 09:33

babočka napsal(a):

NKU bych zrušil, je to politická trafika a uštřené peníze bych dal do rozpočtu policie.
04. 09. 2012 | 09:43

Občan zZz napsal(a):

Tohle s tím také souvisí. Zlodějny z dotací EU.

Jak se v naší ekonomice projevuje, že nevratně přicházíme o desítky (možná stovky) milard dotací EU. Všichni však mlčí a předstírají, že se nic neděje.

http://vlkovobloguje.wordpress.com/2012/08/25/jak-za-mne-vylustil-zahadu-obcanzzz/
04. 09. 2012 | 09:43

Vlado napsal(a):

Děkuji tímto paní profesorce Dvořákové na upozornění co mají občané sledovat. V tomto svobodném mediálním prostoru je to důležité neboť jedna zpráva přehluší další. Občané již třiadvacet let sledují, mnozí s otevřenými ústy, restauraci globálního kapitalismu. Obdivují jak ti schopní stačili tento stát vyprodat a ještě zadlužit mnoho dalších generací! Sami však pomohli sami sobě a dalším, kteří sídlí na Bahamách nebo ve Švýcarsku a občany této země využívají ke svému užitku. Asi to bylo tím, že zákony byly za tím účelem schváleny.
Že by na prezidenta NKU schválili někoho z komunistů nebo nestraníka (jedině nestraníka se známou politickou orientací)se asi nestane. Takže obava paní profesorky, že k nápravě na postu NKU nedojde bude naplněna. Přes všechny upozornění občanů na sledování této záležitosti. Dinosauři těžko budou stát o to, aby jim někdo připravoval neklidné noci.
Oni potřebují pro vládnutí klidné spaní.
04. 09. 2012 | 09:47

Eleshar napsal(a):

Občan:
NKÚ sice nemá výkonné pravomoci, ale to neznamená, že nemůže výrazně korupčníkům zasolit, pokud na ně bude upozorňovat a zveřejňovat patřičné informace.
Pochopitelně máte pravdu v om, že NKÚ sám o sobě nic nespasí, je to jen jedno nefunkční kolečko v celém stroji (vedle jmenovaných - Státní zastpitelství, Ministerstvo financí a další), ale to lze říci o kterékoliv další součásti. Státní zastupitelství také co do lovu korupčníků moc nefungují (válka státních zástupců je mnohem širší, než nám média ukazují), stejně tak policie (tam je očividně taky velmi silný vnitřní konflikt). O ministerstvu financí raději nemluvit, protože to je z definice stranická instituce a jak známo, tak má i silné nepolitické korupční vazby (stejní kámoši s hazardní lobby to byli i dávno za Sobotky a předtím... zajímalo by mě, zda v tom nemá ještě prsty t.č. ministr financí Klaus).
04. 09. 2012 | 10:23

modrý edvard napsal(a):

S autorkou souhlasím, jen mi není jasné, k čemu bude občanům ono pečlivé sledování.
04. 09. 2012 | 10:24

resl napsal(a):

A právě výměna Dohnala za svého člověka, byl pravý důvod, proč jej soudy šikanují. Ne byt, ten ani nechtěl a byl mu víceméně vnucen a už měli lumpové záminku. 2x osvobozen a pořád je jim to málo. Mimo jiné se nepíše, které materiály odmítl Dohnal sněmovně vydat. proč ?
04. 09. 2012 | 11:31

Občan napsal(a):

To resl:

A víte, že nehorázně lžete?
04. 09. 2012 | 11:43

jiras napsal(a):

Vážená paní Dvořáková, děkuji za Váš příspěvek stejně tak i za skvělou knížku Rozkl/rádání státu, kterou by si měl každý občan důkladně pročíst. Pak by i diskuse na těchto stránkách byla věcnější.
Přeji Vám hodně pozitivní energie, paní profesorko!
04. 09. 2012 | 12:16

resl napsal(a):

Občan,
nevím, že nehorázně lžu a budu rád když mi to objasníte a nebudu se tomu bránit. Prospělo by vám více klidu, Občane.
04. 09. 2012 | 12:18

Občan napsal(a):

To resl:

Nehorázně lžete ohledně bytu bývalého prezidenta NKÚ.
BYTY (ono totiž nešlo jen o jeden byt, ale v jednom případě o dvoubyt a ve druhém případě o luxusní "penthouse"; náklady na jejich pronájmy přitom převyšovaly nájemné za slušnou vilku na Hanspaulce nebo na Ořechovce) si totiž OSOBNĚ vybíral on. Do Jihlavy, kde vlastní luxusní vilu u místní ZOO, to je přitom z Prahy 130 km - tedy max. hodina a půl po dálnici.

Dr. Voleník, zesnulý prezident NKÚ, naproti tomu bydlel po celou dobu výkonu své funkce ve SVÉM družstevním panelákovém bytě na Stodůlkách a náklady na bydlení si hradil SÁM.
04. 09. 2012 | 12:48

resl napsal(a):

Občan,
děkuji za poučení, přesto jsem četl vyjádření Dohnala, že mu byt nabídl stát, aby mohl rerezentovat v případě zahraniční návštěvy. Jistě víte, že Nečas chtěl do vedení NKÚ Horníkovou a Tluchoř býv.min.zem. Fuksu. Tento post má být nezávislý na stranické příslušnosti. Ještě jsem nevypátral, jaké chtějí poslanci materiály na Dohnalovi. Neoperujte Voleníkem, každý není stejný a má-li na něco šéf úřadu nárok, vyřiďte si svůj komplex se státem a jeho zákony.
04. 09. 2012 | 13:16

R Ros napsal(a):

Pane občan,
souhlasím s názorem, že 2 rezidence jsou opravdu moc. Nesouhlasím s názorem dojíždění, bydlení ve vlastním bytě a pod. Poslanci krom příjmu si přijdou na 1,5 mil korun a to nejsou všechny příjmy.
Trafika po ukončení mandátu to je snad příliš.
Pán prezident Havel před nástupem na hrad měl rovněž jiný názor. „ 1 volební období a dost“.
Pak zjistil jak chutná moc a ve svých zásadách polevil (bohužel).
Nevím, jak je možné v demokracii zbavit se škůdců napříč politickým spektrem. Tam, kde chybí svědomí, tam demokratické mechanizmy nefunguji. Existuje tam podezřívavost a arogance.
Možná, že se dostanete v životě do situace, když budete muset přehodnotit životní priority. To schází pánům poslancům i těm, kteří jsou v parlamentu bez praxe již přes 20 let. Ti, kteří toto museli řešit už to mají bohužel za sebou.
V demokracii je i Váš hlas důležitý. Bohužel ustupte od arogance a hodnocení všech a všeho.
04. 09. 2012 | 13:28

Občan napsal(a):

Dohnal, resle, lhal. A nejen v případě bytů.

Mýlíte se.
INSTITUCE je dle Ústavy nezávislá. Ústava však nic neříká o tom, že prezidentem, viceprezidentem nebo členem Kolegia NKÚ musí být nestranník.
Dohnal, ostatně, byl lidovec...

Odmítl jim vydat doklady o hospodaření úřadu, protože by vedly k DALŠÍM jeho obviněním. A "argumentoval" naprosto irelevantními důvody, protože se snažil znemožnit parlamentní kontrolu. Přičemž parlament je jediným orgánem, který smí kontrolovat hospodaření NKÚ.
04. 09. 2012 | 13:57

resl napsal(a):

Občan,
ano, jako kontrolní orgán Policie, kontroluje Policii. Takže všichni neozbrojení zastřelení Policií jsou vinni, než se dozvíte, že neměli střelnou zbraň. Ovšem výrok kontrolního orgánu Policie je konečný.
04. 09. 2012 | 14:03

Dr. No napsal(a):

Dáma Dvořáková opět předstírá nevinnost. Cože se dělo na akreditační komisi když se schvalovaly ty stovky oborů na soukromých i veřejných VŠ. Peníze jste možná nedostali, ale co takhle "výměny protislužeb" ?
Minulých 23 let nedopadlo dobře, ale absolventi VŠ na tom mají lví podíl. Kdože garantoval jejich kvalitu?
04. 09. 2012 | 14:46

Petr napsal(a):

NKÚ je v ČR zbytečný. Vždyť v ČR je vše tak křišťálově čisté, že to ani křišťálově čistší být nemůže.
04. 09. 2012 | 17:33

modrý edvard napsal(a):

resl: kvůli kontrole Policie tu máme Generální inspekci bezpečnostních sborů. ...
04. 09. 2012 | 20:22

jin napsal(a):

Benda usiluje o to,aby NKÚ nemohl kontrolovat jejich mafiánskou základnu ČEZ.Mít tam svého člověka by se jim hodilo ! !
04. 09. 2012 | 21:50

Twist napsal(a):

NKÚ jako „upozorňovač“ je trochu drahá instituce. Právní řád je přecpán paskvily, nikdo za nic nemůže, kdo je u lizu, ze státu jenom cucá. Chtělo by to pořádnou inventuru, kdo ji ale udělá a kdo se s tím něco odváží dělat? Vyhovuje to i Ústavnímu soudu, moudré rozvahy jsou tak akorát chytáním kočky za ocas. Paní Dvořáková, nenechte se znechutit, lidé jako Vy jsou potřeba jako sůl.
05. 09. 2012 | 00:42

Láďa napsal(a):

Rebelové v ODS ! Media se snaží občanům podsunout,že za poslanci rebely někdo stojí např.prezident V.Klaus,nebo že se chtějí někteří poslanci pomstít Nečasovi!Jenže zdražení si v celé republice přeje pouze pan Kalousek a pan Nečas!Podnikatelé útočí na své poslance,aby byli proti zvýšení DPH a ti musí své voliče poslouchat!Myslím si,že tentokrát zapracovalo i jejich svědomí protože v slibech ODS (volebních) je nezvyšovat daně !!!!!
05. 09. 2012 | 10:15

sedlak napsal(a):

jmenování šéfa NKÚ se také věnuje česká pozice paní Menzelová, myslím, že vcelku "polopaticky"...http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/ma-byt-nku-trafikou-pro-byvale-poslance...NKÚ jako kontrolní orgán NEMŮŽE být "obdržen" za odměnu, kozel ze zahrady kvetoucí ráj nikdy neudělá a že je NKÚ důležitý se snad ukazuje po odvolání Dohnala celkem dost jasně, jestliže média tomuto nevěnují pozornost je smutné

Dr. No něco k tématu blogu namísto k autorce by nebylo?
06. 09. 2012 | 00:38

sedlak napsal(a):

paní profesorko, díky za vznik a vydání Vaší knihy Rokl(r)ádání státu, poučné čtení
06. 09. 2012 | 00:43

0dOZzzw26a napsal(a):

пишет:ralph lauren femme Good day! This is my 1st cnmmeot here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks for your time!
23. 08. 2013 | 19:21

ma92TQCX7xl2 napsal(a):

I needed to post you that llitte word to be able to say thank you as before on your gorgeous techniques you've contributed on this page. It has been strangely open-handed of you to give openly just what many of us would have offered for sale as an electronic book in order to make some dough for their own end, particularly considering that you might well have done it in case you desired. Those tricks in addition served to be a easy way to recognize that most people have a similar interest much like my own to grasp a great deal more concerning this problem. I am certain there are some more pleasurable times up front for many who browse through your blog post. http://vkwjmnjmvp.com [url=http://vovvjpz.com]vovvjpz[/url] [link=http://vjexot.com]vjexot[/link]
26. 08. 2013 | 14:40

3W6aMvNFH napsal(a):

My wife and i felt quite comfortable when Raymond<a href="http://xrhdctu.com"> mngaaed</a> to finish off his investigation through your precious recommendations he obtained from your very own web site. It's not at all simplistic to simply find yourself giving freely points which often the others could have been selling. We fully grasp we now have you to give thanks to for this. The most important explanations you have made, the easy blog navigation, the friendships you assist to instill it's got most remarkable, and it is helping our son and the family understand this subject is amusing, which is quite fundamental. Many thanks for everything!
28. 08. 2013 | 22:10

THCcxOtj8 napsal(a):

I precisely had to thank you so much yet again. I do not know what I would have unaeetdkrn without the pointers contributed by you over my problem. It was an absolute challenging concern in my position, nevertheless understanding the professional style you processed that forced me to leap for delight. I'm thankful for this help as well as wish you are aware of a great job you were carrying out instructing people thru a web site. I am sure you haven't come across any of us. http://wjltdllgk.com [url=http://gbesnuqhrx.com]gbesnuqhrx[/url] [link=http://tntsdxse.com]tntsdxse[/link]
06. 09. 2013 | 18:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy