Politické jaro naděje či beznaděje?

11. 04. 2017 | 12:42
Přečteno 3033 krát
Jaro většinou přichází s poselstvím naděje, poslední zbytky špíny připomínající zimu jsou vymeteny ze všech koutů. Zdá se ale, že naše politika s nástupem jara spíše odkrývá další a další nánosy špíny, jež se leta hromadily a jež lze jen s obtížemi vymést.


Letošní březen lze bezpochyby označit jako měsíc střetu zájmů. Aféra ministra financí s nejasnostmi ohledně nákupu dluhopisů Agrofertu a nevyjasněným účelem celé transakce dále nabobtnala. Zveřejnění nepřesvědčivého „neauditu“ jeho finančních zdrojů k nákupu těchto dluhopisů vyvolalo další pochybnosti a otazníky. Problémy se střetem zájmů nakonec podtrhla kauza poslance Faltýnka, jenž byl členem dozorčího orgánu státního fondu rozdělujícího evropské zemědělské dotace a zároveň členem statutárního orgánu dotace čerpajícího zemědělského kolosu Agrofert. Tyto aféry jsou do značné míry důsledkem toho, že střet zájmu politická garnitura dlouhodobě a úmyslně neřešila, právní úprava byla zcela nedostatečná a vytvářela prostor pro fungování klientelistických korupčních sítí.

Bohužel značné nedostatky v právní úpravě přetrvávají i v nedávno novelizovaném zákoně o střetu zájmů. Prvním nedostatkem je nedostatečně řešená situace, když se politik nebo jiný veřejný činitel do střetu zájmu dostane. Zatímco evropská pravidla požadují okamžitý odchod takové osoby z funkce, dle českých pravidel většinou stačí jen formální prohlášení o střetu zájmů. Odejít z funkce nemusí. Druhým nedostatkem je absence povinnosti politiků a dalších veřejných činitelů dokládat svá prohlášení o majetku a příjmech. Nesrovnalosti mezi přiznávanými a skutečně dosahovanými příjmy jsou proto vysoce pravděpodobné a konec konců i poměrně často zjišťované. A třetím „kocourkovským“ nedostatkem je reálná nevymahatelnost pravidel o střetu zájmů, neboť o sankcích má rozhodovat obecní úřad v místě bydliště politika, jenž se proti zákonu o střetu zájmů provinil. Dokáže si někdo představit, jak starosta z Kocourkova či Horní Dolní pokutuje ministra či premiéra?

Frustrující ale není jen to, že tyto nedostatky existují, ale především to, že se o nich při přijímání novelizovaného zákona vědělo - na nesmyslně nastavený sankční systém dokonce upozorňovala Evropská komise - ale tyto problémy se vědomě neřešily. Místo debaty o systémových chybách a řešeních sledovala veřejnost obvyklou telenovelu invektiv mezi politiky vládní koalice, případně koalice a opozice. Podstatné věci se tak dostaly na okraj, politická účelovost převážila nad možností nastavit pravidla tak, aby se vytvořilo transparentní prostředí pro všechny současné i možné budoucí střety zájmů. Je zřejmé, jak ostatně potvrzuje i Protikorupční barometr, že se v politické sféře dlouhodobě projevuje záměrná snaha maximálně omezit účinnost protikorupčních opatření s cílem udržet si „exkluzivní“ přístup k veřejným prostředků. To je ostatně zcela zřetelné i na snaze „novelizovat“ zákon o registru smluv, k němuž se ještě dostaneme.

Vyhlídky na duben ale také nejsou nejlepší. 1. dubna začne skutečně fungovat Úřad pro dohled nad financováním politických stran. Byť jeho zřízení lze uvítat, kvalitu politicky vybíraného řídícího personálu pečlivě sledovat a hodnotit podle výsledků, již nyní je ale zřejmé, že podmínky pro své fungování nebude mít ideální. Podle zákona vznikl k 1. lednu, v této chvíli teprve začínají probíhat výběrová řízení pro řadové pracovníky, materiální podmínky zjevně nebudou dostatečné. Minimálně co se týče letošních parlamentních a fakticky i prezidentských volebních kampaní bude i při nejlepší vůli jen obtížně moci plnit své úkoly. Navíc úřad se musí na svou činnost připravit, zejména vnitřně zajistit svou nezávislost. Etický kodex a zásady transparentnosti jednání se stranami („nebýt ve špatnou chvíli na špatném místě“) budou velmi důležité, stejně tak jako bezpečnost a ochrana dat, s nimiž bude úřad pracovat. A není vyloučeno, že některá data by mohla být opravdu „extra citlivá“, jak naznačují informace o tom, že přípravné volební týmy nakupují šifrované telefony; zřejmě proto, aby političtí podnikatelé mohli volební kampaně chránit proti hackerům (zejména z řad orgánů činných v trestním řízení).

V dubnu bychom ale měli soustředit svou pozornost na činnost našich zástupců v obou komorách Parlamentu České republiky. V poslanecké sněmovně se dostane znovu k projednání novela ústavního zákona o NKÚ, kterou loni v květnu, po dvouletém uložení k ledu, zastavil Senát i za pomoci části Senátorů z koaličních vládních stran (ČSSD a KDÚ-ČSL). Bez kontroly tak zůstávají veřejné finanční prostředky v rozsahu cca biliónu korun. A o další částky se bude v Senátu nyní hrát opět. Protože hned po velikonoční pomlázce bude mít Senát v rukou rozhodování o další, tentokrát celoroční a mnoholeté pomlázce (v částce cca 150 miliard korun), která v případě senátního souhlasu s novelou zákona o registru smluv bude moci i nadále být dle situace využívána pro financování politiky, politiků a vhodného „přítele přátel“.
Poslanecká sněmovna mu tentokrát za výrazné aktivní účasti koaličních poslanců zejména z ČSSD (nejvýznamnější návrh předložil Miloš Urban), ale i KDÚ-ČSL, připravila opravdu „kvalitní“ návrh, který de facto programově likviduje možné pozitivní dopady zákona původního.
Podle průzkumů veřejného mínění se zdá, že voliči tento zákon skutečně vnímají jako podstatný a že ho budou zohledňovat při svém volebním rozhodování v následujících volbách do poslanecké sněmovny. Pokud se ČSSD při svém předvolebním souboji (oprávněně) rozhořčuje nad střetem zájmů u Andreje Babiše, měla by jednoznačně odmítnout snahy zlikvidovat jediný, skutečně kvalitní protikorupční zákon, jež byl v době této vlády přijat. Zdá se, že premiér Sobotka si upevnil své postavení v ČSSD; hlasování v Senátu ukáže, jak je jeho stranický vliv (nebo zájem?) skutečný v politické realitě. Před rizikem korupce a propojení politiky a organizovaného zločinu, jež vyplývá z netransparentního prostředí státních podniků varovala i BIS; historicky a mimo naše území se ví, že přesně toto představovalo jeden z největších zdrojů zkorumpovanosti politiky a její propojení s organizovaným zločinem v Itálii. To nakonec vedlo k „revoluci soudců“ v akci čisté ruce počátkem 90. let. „Kázati vodu a pít víno“ není dobré v životě a nemělo by být dobré ani v politice. Každopádně 19. dubna letošního roku se „bude lámat chleba“ a jsem přesvědčena, že každý Senátor bude vědět proč a jak hlasuje s plnou zodpovědností. Ale odpovědnost je i na koalici. Vedení koaličních stran by si mělo ujasnit, zda chce či nechce mít skutečně kvalitní protikorupční zákon a tento názor svým senátorům sdělit. Tak si držme palce.

Původní a kratší verze byla psána pro Protikorupční barometr

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy