Transparence neformálně, po chlapsku

13. 04. 2012 | 15:19
Přečteno 3136 krát
Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě údajně klíčový návrh zákona v boji proti korupci. Nese slibný název: o zvýšení transparentnosti akciových společností. A věru. Počítá s tím, že 1. 1. 2014 u nás odzvoní listinným akciím na majitele. Společnosti je buď zaknihují v centrálním depozitáři, nebo uloží do bankovního sejfu. Žádné temné obchody z ručky do ručky. O majitelích se povede elektronická evidence. Anonymní listiny, které zůstanou v oběhu, se samy změní na jméno. Dokud se vlastník nepřihlásí a společnost jej nezapíše na seznam, nevykoná žádná práva, ani nedostane dividendu. Ta se bude vyplácet jen převodem na účet, jehož číslo se u každého akcionáře povinně zaeviduje.

Nesdílím skepsi, že zákon k ničemu není. Že bude jen obtěžovat poctivé, kteří nekorumpují ani nesoutěží o veřejné zakázky a anonymní akcie drží k legitimním cílům (například ochrana před závistí a vydíráním), zatímco organizovaný zločin si poradí. Jistě. Vždy se najde bílý (či "mrtvý") kůň, kterého za sebe lump nechá zapsat. A dokud budou policisté postupovat "tak jakoby neformálně, chlapi, fakt moc dík" a státní zástupci špehovat leda sami sebe, nikoho nedohledají. Návrh sám o sobě má přesto smysl. Mohl by to být užitečný krok správným směrem. Nebýt ovšem jiného zákona, který z něj dělá pouhé stéblo přes cestu korupci.

Od 1. 1. 2014 má začít platit i nový občanský zákoník. Jako na zavolanou zavádí tzv. svěřenský fond. Kouzlo, o kterém se našim korupčníkům dosud nesnilo. Anonymní majetek v čisté podobě. Člověk, který jej bude spravovat (svěřenský správce), bude sice v katastru nemovitostí, v bance či v seznamu akcionářů zapsán jmenovitě. Každému ale bude jasné, že majetek spravuje pro jiného. Pro koho? V podstatě pro nikoho - pro fond samotný. Užívat majetek, inkasovat příjmy bude tzv. "obmyšlený". Kdo jím je, se nedozvíme. Vzpomeňme jen na hledání vlastníka toskánské vily, ve které se svého času slunili všichni naši "pořádní chlapi s gulema". Skončili jsme leda u brány lichtenštejnského anštaltu, což je obdoba takového fondu. Skutečného vlastníka vily nenajdete. A náš nový občanský zákoník nabízí podobný nástroj, jako je anštalt, přímo na domácí půdě...

Je jasné, že kdo chce, může si založit svěřenský fond v zahraničí už dnes. Jeho uzákonění v českém právním řádu je však krokem, který zřízení této šikovné schovávačky velmi zjednoduší a zlevní tak, aby byla dostupná pro každého a mohla se stát běžnou součástí života. Vynalézavé české prostředí ji jistě i dovede k dokonalosti. Především však tento institut jde přesně opačným směrem než zákaz anonymních akcií. Je to, jako by vláda před anonymním vlastnictvím pečlivě utěsňovala každou skulinu oken, současně mu ale dokořán otevřela dveře. Ve světle zavedení svěřenského fondu vypadá návrh zákona o zvýšení transparentnosti akciových společností jen jako populistický krok naoko. Transparence tak jakoby neformálně, po chlapsku.

HN- 13.4.2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jozka napsal(a):

Proc mne to neprekvapuje?
13. 04. 2012 | 15:39

veverka napsal(a):

Samozřejmě že je to jen "populistický krok naoko" .... přece si kmotři a kmotříčci a jejich poskoci nezruší svůj největší zdroj zlodějiny.Vždycky musí nechat něco,za co můžou zamaskovat ,že přihrávají zakázky(samozřejmě patřičně předražené) sami sobě.Třeba takovej TOP Drábek že?
13. 04. 2012 | 15:47

Občan napsal(a):

Ten návrh zákona je pochopitelně jen zdobená bederní rouška, odvádějící na chvilku pozornost od lumpáren páchaných trojkolkou.
Protože legrácka s akciemi samozřejmě žádný nový zákon nepotřebuje - od toho tady totiž máme Obchodní zákoník, do kterého lze vložit paragraf/y, eventuálně celý oddíl, článek nebo část.

Nový Občanský zákoník je průser jako katedrála, což si mnozí stále ještě neuvědomují. Ale Vy můžete být v klídku, paní advokátko - kšefty se totiž jen pohrnou. Vč. správy svěřenských fondů...
13. 04. 2012 | 16:04

Bob napsal(a):

o jeje, to je tak když někdo píše tak nějak aby něco napsal...
13. 04. 2012 | 16:33

český maloměšťák napsal(a):

Takové legislativní zombie vyrábějí jiní zombie proto, aby udělali nemyslící zombie z veřejnosti, která je uvyklá konzumovat televizní zombie coby pravdu.

Já ale jsem rád tomu, že takoví bojovníci s korupcí jako je Peake, Vondra či Bém jsou tam kde jsou. Tedy že tvoří tým co potírá korupci - tím že o tom potírání mluví.
Představte si například, že by byli zaměstnaní v pekárnách.
Na co bychom si pak natírali máslo a sypali pažitku ?

Na jejich kecy snad ?

Jen by při tom neměli tak hlasitě mlaskat...to je pravda...todlencto.
13. 04. 2012 | 16:36

hovorka11 napsal(a):

Vláda organizovaného zločinu zůstane vládou organizovaného zločinu. Nic se nemění a nic se měnit nebude. Tunely už plní zvýšené daně z potravin a úspory na platech lidí pro koryta nikdy nedožraných.
I prezident z hradu se rozčiluje, že se moc mluví o samozřejmostech a nemluví se o nárustu svobody a demokracie...
13. 04. 2012 | 16:41

Kuchař napsal(a):

Nic nezastaví zloděje z ČSSD !

http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/1010850

Může snad tyhle zloděje zastavit směšný zákaz anonymních akcií ?
13. 04. 2012 | 17:48

antiovce napsal(a):

Kuchaři
proti téhle mafii, co si říká pravice, jsou to žabaři, s tím nic nenaděláš. Kdysi pravicová úderka tvrdila, že ODS přece nekrade, nepodvádí, nelže, že to dělá jen ta zlá a ošklivá ČSSD. S tím si ale dnes pravicová úderka už nevystačí, po těch zlodějských kauzách současné vlády už tím oblbne leda tak dvouleté dítě, tak mají z ústředí nařízeno nepopírat, že pravice taky krade, podvádí a lže, ale namlouvat lidem, že ČSSD krade víc.
13. 04. 2012 | 19:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 04. 2012 | 20:29

santawizard napsal(a):

Já to vidím jako změna zákonů o výpomoci v domácnosti a v podnikání.Firma není charita,charita začíná doma.
13. 04. 2012 | 23:43

stačí si pamatovat napsal(a):

Paní doktorko
Trust funds vynalezli američtí miliardáři už v dobách, kdy různé newdealové hrůzovlády zvýšily (pro normální občany) průběh křivek daní z příjmu až k nebesům.
Vládnoucí třída nikdy neublíží sama sobě.
Musejí to za ni udělat jiní.
14. 04. 2012 | 09:52

modrý edvard napsal(a):

Jo. To opravdu vypadá jako skoro plnohodnotná náhrada anonymních akcií. Chtěl bych slyšet p. Pospíšila, nebo pí. Peake, jak to vysvětluje. Nejjednodušší mi připadá, kdy p. Sobotka vystoupil s interpelací. Třeba to jsou jen takové zlé pomluvy.
14. 04. 2012 | 15:40

Ivo Telec napsal(a):

Kolegyně advokátka se mýlí.
Stát (ministerstvo financí a Ministerstvo spravedlnosti) od 2014 konečně zavedl transparentnost, přísnost, účetnictví a hlavně i přísné zdanění svěřenských fondů. Jejich obdoby totiž u nás existovaly i před 2014, jenže v příšeří, do něhož nebylo vidět.
Jistě, můžeme se přít, zda měl být stát ještě více a více přísnější.
Na druhé straně, zákazem svěřenských fondů by se obnovil podivný, netransparentní, stav před 2014. Rozumím tomu, že některým laikům nebo lidem z podsvětví by tento krok zpět vyhovoval a že si jej přejí.
Proč přísněji (obvykle méně výhodněji) zdaňovat, proč vést účetnictví, proč sepisovat notářské zápisy jako veřejné listiny, když podobných cílů jsem před 2014 dosahoval skrytě.
Navíc jsou v článku hrubé chyby. Nejde o žádného skutečného ani skrytého vlastníka, jako tomu bylo před 2014 (někteří kolegové advokáti by jistě mohli povídat jak před 2014 na oko vlastnili či spravovali majetek pochybné klientely). I tomu má nová úprava předcházet tím, že zavádí průhledný režim bez majitele.
S anonymními akciemi to nemá nic společného ani omylem. Ochrana před anonymními akciemi sleduje zejména ochranu veřejných zakázek a jejich průhlednosti. Svěřenský fond není právnickou osobou. O žádné soukromé ani veřejné zakázky se nemůže ucházet.
27. 05. 2014 | 12:03

Lada napsal(a):

V naši zemi byla a bude, zlodějina, korupce, závist, nenávist a hlavně není žádná spravedlnost většinou to odnáší, poctivý a obyčejní lidé.

Většinou lumpové jsou na tom nejlépe vždy si najdou někoho, kdo je z průšvihu vyseká a proto, lumpů korupčních přibývá protože mají své zastánce.
17. 02. 2015 | 12:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy