Nejasné vyhlídky další „voličské revoluce“

25. 09. 2012 | 16:08
Přečteno 4184 krát
Naši zákonodárci možnosti voličů ovlivnit pořadí kandidátů na kandidátkách nikdy moc nefandili. Už v roce 1919 při projednávání podoby volebního systému pro obecní volby zněly mezi poslanci nejvýrazněji hlasy, které, jak zaznamenal Ferdinand Peroutka ve svém díle „Budování státu“, nabádaly, že je nutno „neznásilňovat strany, nýbrž jednotlivé voliče“.

Po druhé světové válce byla v Prozatímním národním shromáždění možnost udělovat kandidátům přednostní hlasy opětovně odmítnuta, tentokráte ministrem vnitra Noskem s poukazem na nemožnost přenášet do našeho prostředí cizí vzory.

Po roce 1989 byla možnost udělovat preferenční hlasy sice konečně zavedena, ale s výjimkou federálních voleb v roce 1992, po celá devadesátá léta kvůli tvrdě nastaveným podmínkám trend „neznásilňovaní stran“ pokračoval. Obrat započal po změkčení podmínek ve sněmovních volbách v roce 2002 a prozatím vyvrcholil volbami přede dvěma lety. V těch byla zásluhou preferenčních hlasů zvolena takřka čtvrtina všech poslanců, a tyto volby si vysloužily mediálně vděčný termín „voličská revoluce“.

Čert však vždy tkví v detailech. Grandiózní výsledky preferenčního hlasování v roce 2010 oproti předchozím volbám nebyly způsobeny zvýšenou aktivitou voličů, jelikož procento voliči využitých preferenčních hlasů oproti sněmovním volbám v letech 2006 a 2002 pokleslo (stejně tak oproti počátku minulé dekády klesá ochota voličů kroužkovat kandidáty i v jiných volbách). Stěžejní příčinou zesíleného účinku preferenčních hlasů bylo zdvojnásobení počtu preferenčních hlasů na čtyři a především snížení kvora pro posun kandidátů ze sedmi na pět procent.

Volby do krajských zastupitelstev stály dlouhodobě stranou snah poslanců o snižování kvora preferenčních hlasů. Výsledkem toho bylo, že ve volbách v letech 2000-08 z celkových zvolených 2025 krajských zastupitelů bylo pomocí preferenčních hlasů zvoleno pouze dvacet z nich. Až letos se to zákonodárcům konečně rozleželo v hlavě a pro nadcházející krajské volby platí stejné podmínky jako v posledních sněmovních volbách, tedy že kandidátovi stačí pro posun na kandidátce získat namísto deseti pouze pět procent preferenčních hlasů.

I přesto tak obdobnou masivní voličskou revoluci jako v roce 2010 není radno moc očekávat. Oproti sněmovním volbám mají kandidáti ve volbách do krajů totiž jeden výrazný handicap: je jich prostě na kandidátce moc. Třeba v Olomouckém kraji ve sněmovních volbách může kandidátní listina čítat maximálně dvaadvacet jmen, zatímco ve volbách krajských až šedesát. Tedy o osmatřicet více. Šance voličů se pak hromadně „trefit“ z širokého vějíře nabídky do několika kandidátů, aby získali potřebný počet preferenčních hlasů, se tak logicky výrazněji snižuje. Demonstrovat to lze např. na srovnání výsledků preferenčního hlasování voličů (Čtyř)Koalice v krajských a sněmovních volbách v letech 2000 a 2002. V obou zmíněných volbách voliči (Čtyř)Koalice využili preferenčních hlasů v takřka totožné míře. Velmi podobný byl i celkový vzájemný poměr preferenčních hlasů získaných lidoveckými a unionistickými kandidáty, když jich lidovci pokaždé získali více jak tři pětiny. Přesto by v krajských volbách v roce 2000, při existenci nynějšího pětiprocentního kvora pro posun kandidátů na kandidátce, bylo z jinak původně nevolitelného místa zvolených krajských zastupitelů Čtyřkoalice zhruba sedm procent. Ve sněmovních volbách v roce 2002, kdy platilo sedmiprocentní kvorum a volič měl pouze dva preferenční hlasy, byla, i díky větší koncentraci hlasů pro vybrané kandidáty, zásluhou preferenčních hlasů zvolena více jak třetina poslanců Koalice.

Pokud by platilo pětiprocentní kvorum už při posledních krajských volbách, v nichž voliči průměrně kroužkovali stejně často jako v těch posledních „revolučních“ sněmovních, tak by bylo zásluhou preferenčních hlasů zvoleno 17 z celkových 675 volených krajských zastupitelů. Byť tento počet se může výrazněji zvednout a nynější nálady ve společnosti kroužkování kandidátů výrazně nahrávají, tak spíše než vykroužkování lídrů kandidátek, což se přihodilo v roce 2010 více jak šestině z nich, se dá spíše v omezené míře předpokládat pouze doplňkové „nakroužkování“ vybraných hůře postavených kandidátů, a to především v menších krajích. Výjimku by měly tvořit strany, které uzavírací klauzuli překonají jen těsně o nějakou desetinu procenta, v nejmenších krajích pak i o nějaké procento. U takovýchto stran měly doposud skromné výsledky preferenčního hlasování většinou velký význam již dříve a nyní by se mohlo proměnit na „bratrovražedný“ boj.

Z jednotlivých relevantních stran bude zajímavé sledovat jak se s možností udělovat preferenční hlasy popasují voliči stran, kteří mají dlouhodobě kroužkování kandidátů nejraději: KDU-ČSL a ODS. Lidovci jdou do voleb v osmi ze třinácti krajů (někdy i v mnohačlenných) koalicích. To znamená, že se tak můžeme opětovně jako na počátku minulé dekády dočkat toho, že si jejich voliči budou chtít na úkor ostatních stran upravit pořadí kandidátů na k obrazu svému. Někde se ale také může kroužkování kandidátů obrátit naopak zase proti nim. Oproti tomu v některých krajských organizacích velmi rozhárané ODS by zvolení níže odsunutých kandidátů, pokud budou voliči nadále věřit, že lze ještě ODS touto cestou vnitřně obrodit, mohlo spolu s očekávanými nevalnými výsledky voleb zažehnout další kolo jejich vnitřních rozbrojů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

skeptický napsal(a):

Ona se ta kurvítka stejně nějak domluví,nebojte.
25. 09. 2012 | 16:18

Veni, vidi, vici napsal(a):

Pane, když před pěti roky zde začínala diskuze, kolikrát bylo sto příspěvků. A jak se živě diskutovalo! Dnes škoda mluvit. Vy tam nahoře "člákaři", jen radíte, informujete, doporučujete! H-vno s tím! Ať bude vládnou kroužkovaný či nekroužkovaný, vydělá na tom jen on a politologové! Diskuzní křoví stejně nečtete! Viděl jste Pehe, že by reagoval? Dokud nebyl internet, tak žili vysokoškolsky vzdělaní a lidi ostatní, paralelným způsobem. Teď se to prolíná a každý si mele tu svou! Přijde doba, kdy mě politologu budeš muset zaplatit, abych četl!
25. 09. 2012 | 16:34

Občan napsal(a):

No, autore,
výsledek kroužkování zažíváme dnes a denně. Nic moc výsledek.
Další experimenty by tahle republička už také nemusela rozdýchat.

Tak nějak jste si zapomněl dát do profilu, že jste od ledna 2011 členem městské komise pro prevenci kriminality a že letos kandidujete za KDU-ČSL v krajských volbách.
25. 09. 2012 | 16:41

vojtechnavratil napsal(a):

Ale to je pro mě novinka, na kolikátém místě? :)
http://volby.cz/pls/kz2012/kz111?xjazyk=CZ&xdatum=20121012&xkraj=12&xstrana=84&xv=1&xt=2
25. 09. 2012 | 16:43

neo napsal(a):

Vojtěch Navrátil

Občan to asi vyestébáčkoval špatně.
Možná myslel volby do zastupitelstva 2010
http://www.mdoubrava.com/kdukm/?page_id=412
25. 09. 2012 | 17:00

Občan napsal(a):

To Vojtěch Navrátil:

Ano, máte pravdu a já jsem se dopustil omylu; za což se omlouvám.
Kandidoval jste v r. 2008.
25. 09. 2012 | 17:23

český maloměšťák napsal(a):

"...Grandiózní výsledky preferenčního hlasování v roce 2010 oproti předchozím volbám..."

Dál jsem to nečet.
25. 09. 2012 | 17:43

mik napsal(a):

Problem soucasne CR neni ve stranach at jdou do leva nebo doprava ale v zakonech kdyz prezident statu nedodrzuje ustavu porusuje prezidentsky slib kdyz premier odmitne podepsat fiskalni dohodu i nektero ve vlade se pak tvari prekvapene ( kdo dal pravo Necasovi rozhodnout aby CR sedela v rohu u jineho stolu ? ) tak pak neni divu ze se ta lavina siri dal a dal az po ty obycejne uredniky a proc ma byt obycejny obcan poslusny poctivy a pravdomluvny,,ktery obycejny obcan by mohl jet podnapily za volantem ujet od nehody srazit cloveka a pak odejit zadnima dverma s policejni vysetrovny zadnima dverma a odjet na jachtu ? a takovych Janousku je dnes v CR nespocetne kazdy ma nejakeho znameho korupce je horsi jak v Mexiku necti se nic kazdy jen hrabe pod sebe ...nikde ve vyspelem state by Drabek nemohl delat ministra... ministr financi by vsude v demokratickem zrizeni musel odstoupit tomu co se deje u police nerozumi dnes nikdo na ci strane je pravda Kubice nebo ti druzi ? a tak se da pokracovat kauza metanol ? naramne se hodi kdyz EU naparila CR pekne pokuty za spatne hospodareni s dotacema...a dnes se docitam ze v CR lide EU neveri ..na ci objednavku se vypracovala statistika ,,nebo je to skutecne tak ze proste v 89 jen ti nahore obratili kabaty naruby ? a hlavne vymytili stredni tridu bohati si vetev nepodrezou a chudi uz rezignovali aby nespali pod mostem a nepili vodu,,,lide pracujici a zijici v EU se musi za ceske obcanstvi stydet,,Kde se vzal v lidech nesmyslny nacionalismu kdo podporuje tuhle hru na mistra sveta z holym zadkem ? a podle me bude hur v CR vyprchala euforie noviny jsou plne clanku jak za vse muze EU u kormidla jsou lidi kteri vedi ze cim vic bude diktovat Brusel tim vic prijdou o sve tunely.,..komu neni rady tomu neni pomoci,,, plne zacleneni do EU vcetne prijeti eura a volba te strany a toho prezidenta ktery bude podporovat Brusel a ne Moskvu to je jedine reseni.,.jak se ale zda cesti lide to nevidi a videt nechteji,,,Radeji budu kdyz bude 27 statu kontrolovat byt budou rozhodovat z dalky nez aby zblizka byla kontrola -tunel a prazdna kapsa,,tech obycejnych pochopitelne ti nahore jsou za vodou nadosmrti a hrabani je uz jen sport..
25. 09. 2012 | 18:37

Petr B. napsal(a):

"Grandiózní výsledky preferenčního hlasování"?

Děkuji pěkně. Díky kroužkování už víme, že ODS její reformní úsilí mařil Langer, naopak jako chytří a ušlechtilí se voličům jevili Nečas, Vondra, Marek Benda...
Takováto "revoluce" je na úrovni výkonů absolventů zvláštní školy. Český národ mně nepřestává překvapovat.
25. 09. 2012 | 19:37

neo napsal(a):

Petr B.

nevim přesně, ale drtivá většina poslanců se ve sněmovně vyměnila.
25. 09. 2012 | 21:05

Petr napsal(a):

Proč koužkovat, křížkovat, zaškrtávat? Kmotři už rozhodli, kolik, kde a za jakou partaj.
Proletáři všech stran, už se spojili!
26. 09. 2012 | 08:56

M.Š. napsal(a):

"Ona se ta kurvítka stejně nějak domluví,nebojte."...pěkné a výstižné.Navíc se dá konstatovat,že od mentanolem postiženého národa se nedá očekávat nějaké Inteligentní řešení,tedy,aby volové nevolili voly.Navíc by si měl každý volič uvědomit,co je levice a co pravice,když už si hraje i ve volbách na spartu a slavii.
Nevím kolikrát to mám opakovat,ale zdejší pravice,rekrutovaná s procitnuvších a všehoschopných neobolševiků,v žádném případě pravice není a dlouho nebude.
Jinak dělení na levici a pravici je pitomost nejvyššího stupně,jelikož rozdíly mezi současnou pravicí a levicí je jako rozdíl mezi etanolem a metanolem,oba jsou jedy a mají podstatný vliv na inteligenci ovčana,avšak díky metanolu opilec natáhne brka podstatně dříve(pijané by měli platit nekonečně velké zdravotní pojištění,případně si platit ošetření u lékaře sami...což je vpravdě pravicový názor).Proto se nedivme,že společnost česká a morácká je v marasmu,když tak chlastá.
26. 09. 2012 | 09:40

nic napsal(a):

Pár slov ke kroužkování:
Kauza plzeňských práv byla čtenáři aktuálně zvolena nejhorší kauzou roku, dva měsíce poté vykroužkovali voliči Řápkovou (aktérku v kauze plzeňských práv) do parlamentu ČR. Tolik o blbosti českého voliče. Víc slov netřeba.

ještě zapomínáte dodat, že voličská revoluce vznikla tak, že někdo rozeslal na mailové adresy návod, jak vykřížkovat kandidáty od určitého místa. tak český volič kroužkoval a vykroužkoval Řápkovou a sol, annniž by se zajímal o to, koho vlastně vykroužkoval. No comment.
28. 10. 2012 | 12:55

nic napsal(a):

omluva za překlepy, neměl jsem brýle
28. 10. 2012 | 13:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy