Jak by vypadala krajská zastupitelstva bez uzavírací klauzule

29. 12. 2012 | 22:22
Přečteno 3163 krát
Byť po listopadu 1989 volební zákonodárství navázalo volbou poměrného volebního systému na prvorepublikovou tradici, pak konkrétní nastavení volebního systému se v mnohém od meziválečných let lišilo. Krom toho, že prvorepublikový volební systém pro volby do Národního shromáždění byl konstruován pro unitární stát, kdežto po pádu komunistického režimu bylo již přes 20 let (alespoň formálně) federací, a možnosti měnit pořadí kandidátů na kandidátních listinách volební zákony pro volby do Federálního shromáždění a republikových parlamentů zakotvil i existenci uzavírací klauzule (s výjimkou voleb do SNR v roce 1990) ve výši pěti procent. Logické to bylo, jelikož Československo na přelomu osmdesátých a devadesátých let již nebylo národnostně heterogenním státem z let 1918-39 a vzpomínka na tehdejší roztříštěnost politického spektra k tomu přímo vybízela.

Pětiprocentní uzavírací klauzule byla zakotvena i ve volebním zákoně pro krajské volby, jejichž první dějství se odehrálo v roce 2000. Když se blíží závěr roku, tak si na odlehčení zkusme nastínit jak by se hypoteticky mohlo změnit rozdělení mandátů v jednotlivých krajích v letošních volbách, pokud by se naši zákonodárci rozhodli několik měsíců před nimi uzavírací klauzuli z volebního zákona vypustit. Když pomineme možné změny v rozhodování voličů, které by to mohlo způsobit, tak přerozdělilo by se celkem 75 ze 675 (1/9) a především v těch největších krajích by se výrazně rozšířil počet subjektů, které by dosáhly alespoň na jeden mandát, naopak ve Zlínském a Jihočeském kraji by změna byla jen kosmetická, čtyři ze současných třinácti krajských koalicí by nemohly vzniknout, zemanovci by výrazněji posílili počet získaných mandátů a několik mandátů by získali i extremisté z DSSS a KSČ.

Ve Středočeském kraji by místo nynějších čtyř stran jich mělo zastoupení v krajském zastupitelstvu rovnou deset. Koalice ČSSD a KSČM by oproti realitě ztratila sedm mandátů a těsně by tak nedosáhla na většinu. Podporu by tak musela hledat u SPOZ, možná i pirátů či Sdružení nestraníků.


V Jihočeském kraji by mandát změnil majitele jen v jednom případě, když by komunistu Josefa Kaloše nahradil zemanovec Zdeněk Robenhaupt. Koalice ČSSD a KSČM by tak i nadále disponovala pohodlnou většinou.


Na Plzeňsku by se počet stran zastoupených v krajském zastupitelstvu zdvojnásobil na osm, ČSSD a KSČM by přesto většinu uhájily. Krom tří největších krajů (Moravskoslezský, Středočeský, Jihomoravský) by ten Plzeňský byl jediným, kde by získali piráti mandát.


V Karlovarském kraji by koalice KSČM a ČSSD byla ochuzena o tři mandáty, přesto by disponovaly většinou 24 ze 45 mandátů. Jeden mandát by zde získala i DSSS.


Aby mohl být Oldřich Bubeníček zvolen prvním komunistickým hejtmanem v historii, tak by se koalice KSČM a ČSSD musela rozšířit minimálně o jednoho zastupitele, jelikož by obě strany ztratily oproti normálu sedm mandátů. Spektrum, kde hledat podporu, by bylo široké, krom Severočechů by se mohli obrátit na zástupce KSČ, SPOZ, DSSS (je to přeci legálně existující strana, která by získala voličskou podporu) či na Jiřího Paroubka, který by pro NS-LEV 21 získal jediný krajský mandát. Za koalici SNK-ED a Strany zdraví prosperity a sportu by se do zastupitelstva dostal boxer Lukáš Konečný a bývalý hokejista Robert Kysela.


V Libereckém kraji by koalice SLK a Změna pro Liberecký kraj ztratila dva mandáty a tedy většinu v krajském zastupitelstvu. Oba dva zastupitelé, kteří by za této konstelace získali mandát, by ji ovšem mohli opětovně znovuobnovit, jelikož jeden mandát by získala TOP 09, která kooperuje s SLK na "celostátní" půdě a druhý by obdržel Pavel Žur, který byl v předchozím volbách zvolen právě na kandidátce SLK a v těch následujících měl původně kandidovat za Změnu pro Liberecký kraj.


Současná nejtěsnější většina ČSSD a KSČM by na Královéhradecku vzala za své, když by obě levicové strany získaly jen 21 mandátů. Podporu by mohly nalézt u Změny pro Královéhradecký kraj, od bývalého náměstka pro zdravotnictví Vladimíra Drymla by kvůli jeho osobním animozitám s představiteli ČSSD asi další hlas koalice nezískala.


V Pardubickém kraji by nynější koalice ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj a SPOZ mohla teoreticky zůstat zachována, jelikož by disponovala nejtěsnější většinou v zastupitelstvu. Po Královéhradeckém kraji by Východočeši získali zastoupení i ve druhém východočeském kraji.


Na Vysočině by nově krom SPOZ získal zastoupení i subjekt pod názvem Starostové pro občany, na jehož kandidátce byli samí starostové. Hejtman Běhounek by ale mohl zůstat klidný, jelikož jednobarevná vláda ČSSD podporovaná KSČM by v zastupitelstvu měla převahu pěti mandátů.


Do zastupitelstva Jihomoravského kraje by proniklo deset stran a současná koalice ČSSD a KDU-ČSL by asi nevznikla, jelikož by měla v zastupitelstvu jen nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Nezávislým by stačila na zisk mandátu necelá dvě a půl procenta a zastoupení by získali i zelení.


V Olomouckém kraji by si koalice ČSSD a KSČM i přes ztrátu čtyř mandátů udržela výraznou převahu, vypomoci by ji mohli navíc i dvěma mandáty zemanovci. Zásluhou úspěchu jedné ze dvou "nezávislých" kandidátek by nikdo z nás pak patrně ve volbách neprohrál.


Ve Zlínském kraji by se stejně jako v Jihočeském kraji mezi stranami přesunul pouze jediný mandát, ale mohlo by to zkomplikovat skládání zdejší koalice, jelikož by ČSSD a KSČM museli mít v rukávu místo dvou přeběhlíků, kteří je byli údajně byli připraveni podpořit, přeběhlíky tři, jak vyhrožovali SPOZ než na tuto koalici přistoupila.


V Moravskoslezském kraji by stejně jako na Ústecku místo současných pěti stran jich zasedlo v krajském zastupitelstvu jedenáct. Stejně jako na Ústecku by ve zdejším zastupitelstvu získali zastoupení i TOP 09, SPOZ, DSSS či KSČ. Koalice ČSSD a KSČM by přes ztrátu sedmi mandátů i nadále disponovala nadpoloviční většinou.


V celkových výsledcích by jak ČSSD, tak i KSČM ztratily shodně po dvacetidvou mandátech, KDU-ČSL by získala jeden mandát navíc, nejvíce by na zrušení uzavírací klauzule vydělali Nezávislí, zelení a především SPOZ. Zemanovci by díky zásluhou faktu, že v každém kraji by nově posbírali 1-2 mandáty, místo nynějších sedmi získali takřka trojnásobek krajských zastupitelů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kormoran napsal(a):

A kdo z nich je opravdu nalevo a opravdu napravo?
30. 12. 2012 | 01:16

Kalkulující koumák napsal(a):

"Když pomineme možné změny v rozhodování voličů, které by to mohlo způsobit,"
Tohle je, obávám se, bohužel dost klíčový faktor.

Každopádně pojistky velkých, parlamentních stran fungují dobře. Novou krev nelze připustit.
30. 12. 2012 | 01:31

petrvileta napsal(a):

@Kalkulující koumák: kdyby každý nebyl kalkulující koumák jako vy, tak už v zastupitelstvech mohlo být 5 Pirátů. :-)
30. 12. 2012 | 03:39

ld napsal(a):

Jak by vypadala ČR bez krajských zastupitelstev?
O mnoho lépe; ubylo by kradáckých kapes.
30. 12. 2012 | 07:26

Bavor V. napsal(a):

Na "kdyby" existuje tolik přirovnání, že je zbytečné se o tom šířit. Jediné co z toho vychází je, že v hlavních počtech "by" se toho nic moc nezměnilo.
30. 12. 2012 | 10:36

nikdo napsal(a):

Id má bohužel pravdu. Vznik nových krajů přinesl pouze rozšíření korupční sféry a desetitisíce nových zbytečných úředníků.
30. 12. 2012 | 10:57

Petr Havelka napsal(a):

Pane Navrátile,

a vlastně pane Vileto

podle mého je současné době 5% klausule správná.

Malé strany mají výrazný vyděračský a korupční potencial. Dovedu si představit v podstatě "nezaslouženě" obsazené posty pochybnými postavičkami, kterým se poštěstilo "provolit".
Bylo by jim jasné, že to mají na jedno volební období a podle toho by se odvíjela jejich touha kořistit. Smutný příklad máte ve vládě a to ještě to "zájmové sdružení" vlastně neprošlo volbami.

Jestli si myslíte, že z oněch "malých" stran by si ty "velké" lobysty a korupcí prolezlé strany vybraly ty lepší tak to je naivní :)

Pane Vileto,

nevztahujte si prosím výše napsané na Piráty.

V poslední tabulce se objevují takové spolky jako to Dobešovo pro sport, KSČ, DSSS a bůhví co se ještě za těma zkratkama skrývá.
30. 12. 2012 | 11:07

vojtechnavratil napsal(a):

Petře Havelko,
to co jsem psal, nebylo v žádném případě o tom, zdali pětiprocentní hranice má být zachována či nikoliv, ani zdali by to nějak zahýbalo s korupcí. Korupční potenciál mají všechny strany, když se dostanou k moci, ať jsou malé či velké.
PS: Strana sportu zdraví prosperity není totéž co to Dobešovo Hnutí pro sport, to snad ještě ani není založeno.
30. 12. 2012 | 13:10

Petr Havelka napsal(a):

Pane Navrátile,

děkuji za odpověď. Myslím, že se shodneme. Já jen prostě nemám důvěru v nějaké ty obskurní spolky.

Straně sportu zdraví prosperity se omlouvám, ale stejně mi ten "všeobjímající" název připadá podezřelý :)
30. 12. 2012 | 15:26

SuP napsal(a):

Pert Havelka -
Já zas vidím problém v tom, že obskurními spolky z hlediska chuťové volitelnosti (tedy chuti volit) se staly i mnohé tzv."parlamentní strany". Jsem pro zrušení, nebo aspoň snížení uzavírací klauzule.
Důvěryhodnost obskurních spolků z pohledu faktického neumazání korupcí (zatím) totiž teoreticky vzrůst mohla, nicméně těžko předpokládat, zda konzervativnost voličů toto uzná. Měla by, protože po tom, co předvedly tzv progresivní strany, uměle prášky vyhoněné volbami nad 5%, když zaujaly místa v parlamentních koaličních většinách, je zjevně mnohem neřiditelnější, než směska nezařazených kandidátů. K tomu asi by bylo zapotřebí i to, aby tyto obskurní strany dokázaly zformulovat (a pak taky hájit) volební program takový, aby bylo zřejmé, zda chtějí levicový nebo pravicový parlament, bez ohledu na další svoje partikulární choutky, dané tím, zda jde o holubáře či králíkáře.
30. 12. 2012 | 21:21

Petr Havelka napsal(a):

SuP

kydy
30. 12. 2012 | 21:59

SuP napsal(a):

A dalo to tolik práce.
30. 12. 2012 | 22:28

SuP napsal(a):

Petr Havelka -
Teď koukám, že jsem přehlídl to "krajská". V tom případě se k vám přidávám. Kydy.
31. 12. 2012 | 08:38

Petr Havelka napsal(a):

Pane SuPe,

tak promiňte :)

Co píšete spolehlivě vyvrací cela polistopadová "praxe".

ODA, Sládkovci, US, Zelení se přes 5% dostaly. Ve zdejším prostředí se vytáhne nad5 spolek, který vydrží jedno až dvě volební období a zdechne. Podle toho se chová většina členů tohoto spolku kteří se tzv dostali až k lizu. Nevyhlo se to žádné straně i těm při přivření levého oka nejslušnějším Zeleným.

Je velká smůla, že při posledních volbách se dostalo nebývalé podpory VV a ta předvedla co předvedla. VV poškodily "pověst" menších stran na dlouho dopředu a připadne mi, že "pomáhají" komunistům, ale vyšší čísla komunistů jsou vizitky všech zbývajících parlamentních stran.

Pravicově či levicově deklarované nové strany zde nemají šanci, na obou pólech je spolehlivě obsazeno. Malé strany musí středem, což mají rády ty krajní polohy, poněvadž brnkají na strunku polarizace a ta jim ty středové přihraje. No a to je ten začarovaný kruh malých stran.

1. dostanou se do parlamentu
2. mnohdy "z první" končí až ve vládě
3. ty velké je spolehlivě rozvrtají a rozloží
4. zdechnou

Podle mne: Dokud ty velké parlamntní strany (všechny) na střídačku nespadnou pod 10 nebo i 5 procent tak se nikdy nevzpamatují.

Chce to

1. vyprdnout se na polarizaci
2. nenechat se strašit
3. větší občanskou aktivitu

Takže je to beznadějné. Šanci dávám až mladším od třiceti dolů.

Nebo tohle všechno urychlí řádná krize.
31. 12. 2012 | 08:53

stejskal napsal(a):

Také bych to tak viděl, pane Havelko.

Hezký nový rok. Bude lépe, i když možná už bez nás (možná je to dokonce nutnou podmínkou zlepšení:-)

Libor Stejskal
31. 12. 2012 | 12:29

SuP napsal(a):

Pane Havelko -
Zkuste se na to podívat ještě pohledem 23let PO převratě. "Velké" strany se k 10% a míň dostávají zcela zjevně a nezadržitelně a tudíž by směs malých stran nad např 2% mohla jejich rozkladnou "sílu" vhodně naředit. Včetně toho, že by tyto hlasy nebyly ztraceny v prospěch stran uzurpujících.
Stran polarizace mi nejde o to, aby se profilovaly jako levé či pravé, ale aby byly schopné již volebním programem naznačit, že jim jde o zlepšení způsobu vedení státu ať levým či pravým způsobem, ostatní musí samozřejmě dotvořit voliči. Je ale zbytečné, aby malá strana kandidovala s programem natolik odlišným od těch dvou hlavních směrů, že by ho posléze při své případné koaliční síle dokázala "plnit" pouze způsobem "Opruz", jak nám to doteď všechny uměle vyrostlé malé strany ukázaly.
Zkrátka - svět se změnil a dneska by to (podle mě) už asi šlo.

Proti mladým do 30 nic nemám (mám jich plný dům), ale: nepodceňujte jejich a)netrpělivost a b)pocit toho, že všechno, co dostali k dispozici je samozřejmé a že to se nepočítá.
Že jsou akční, o tom nepochybuji, ale že by byli ochotni svou netrpělivost hasit "budováním z ničeho", o tom mě zatím nepřesvědčili.

Ale klidně to nechte na jindy, nekažte si Silvestra.
31. 12. 2012 | 12:41

SuP napsal(a):

Pane Stejskale -
I Vám všechno nejlepší!
Rád bych ty potomky probral pak (za pár let) ještě jednou, až těm Vašim bude oněch 30+. Jsem přesvědčen, že uděláte všechno pro "jejich zdravý vývoj" (jak se často blbě říká - Werich), nicméně vliv zbytku světa je dnaska nezanedbatelný....
;-)
31. 12. 2012 | 12:46

SuP napsal(a):

.... ale to může být zrovna dobře!
31. 12. 2012 | 12:47

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stejskale,

i Vám i Vašim blízkým hezký rok.

Pane SuPe,

no a já si myslím ohledně 2% přesný opak. Občané by neustále se skřípěním zubů volil ty větší strany, poněvadž od malých stran by se jim neustále dostávalo bizarních uskupení postaviček. S 2% by bylo ještě hůře než dnes. doufám, že to co si tady píšem se ti "velcí" nedovědí :)

Také Vám hezký další rok.

PS: možná nás překvapí i 30+, mezi 40+ patřím i já a co se nám povedlo dotáhnout do politiky: Gross, Langer, Březina, Hulínský, Bém, Řebíček ... , inu hořké pro mou generaci.
31. 12. 2012 | 16:57

modrý edvard napsal(a):

Článek sám o sobě neříká, jestli je 5% (nebo jiná) klauzule k něčemu dobrá. Domnívám se, že v krajských volbách by měla být změněna (zrušena), 1. aby malé strany měly možnost někde vyrůst , 2. abychom viděli, co to udělá (vylepší /uškodí), a potom se mohli rozhodovat, zda to tak chceme i v Parlamentu.
Ale všeobecně, nepokládám to za prioritní problém k řešení (naproti kupř. zákonu o státní službě. poslanecké imunitě, přílepkům, anonymním akciím).
01. 01. 2013 | 13:25

SuP napsal(a):

modrý edward -
Taky jsem pro, aby měly "kde vyrůst", ale taky "kde rozumně zaniknout".
01. 01. 2013 | 16:24

SuP napsal(a):

Pane Havelko -
Svou 40+ si nevyčítejte. Ty 30+, co jsme nechali natahnout do politiky, přispěli aspoň k tomu, aby bylo zřejmé, kudy napříště ne. Teď ještě najít způsob, jak jich podstatně víc a přesto slušně z té politiky zase vrátit i v pozáruční době.
01. 01. 2013 | 16:28

SuP napsal(a):

Na "přílepkové zákony" by mělo platit totéž, co na smlouvy, uzavřené proti kluzuli o "dobrých mravech". Měly by být zneplatněny i retroaktivně. Nic by se nestalo, kdyby ty důležité z nich projednali poslanci znova a standardně.
01. 01. 2013 | 16:32

modrý edvard napsal(a):

Sup. To by, myslím, nešlo. /spousta věcí, které se mezitím podle těch přílepků realizovaly/. Mně by stačilo, kdyby se je povedlo v rozumné míře zablokovat.
02. 01. 2013 | 09:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy