Jak byli v Kroměříži všichni pro zveřejňování a proč to shodili

29. 07. 2013 | 16:41
Přečteno 3183 krát
30. května letošního roku předložil na jednání kroměřížské zastupitelstva zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL) návrh, aby město zveřejňovalo na webu faktury, resp. jejich měsíční výpis ze systému Gordic, jenž Kroměříž využívá. Všichni zastupitelé byli v zásadě pro, ale i přes to, že se to dělá už v jiných městech, chtěli mít jistotu, že neexistuje žádný právní problém. Posudek Ekologického právního servisu i stanovisko vedoucí Oddělení kontrolního a správního odboru živnostenského úřadu Veroniky Škrabalové, jež prezentovala na dalším zastupitelstvu na konci června, hovořily, že v tomto ohledu problém neexistuje.Na tomto zasedání to zastupitelé pod vedením radní a krajské zastupitelky Lenky Mergenthalové (TOP 09) zařízli s tím, že rada pracuje na vlastním komplexnějším návrhu, který zahrne i připravovanou legislativu. Aby nedávno starostka a také krajská zastupitelka Daniela Hebnarová (ODS) pro Kroměřížský deník poněkud překvapivě prohlásila, že „legislativně to bylo odpovídající podle názoru pana Motyčky, ale chtěla bych mít tento názor ještě podložený právníky a znát, jakým způsobem se tyto aktivity realizují ve městech, kde to funguje." Otázkou je kolika právníků se starostka ještě musí zeptat, a proč se město nezajímalo o to, jakým způsobem se to realizuje v jiných městech v těch čtyřech týdnech mezi květnovým a červnovým zastupitelstvem.

Vraťme se ale k radní Mergenthalové. Ta se den po posledním zastupitelstvu ve vlastní velmi „zajímavé“ tiskové zprávě za svůj postup pochválila, jelikož i přes jí iniciované zaříznutí návrhu je „zveřejňování daňových dokladů na internetu je dalším z řady kroků, kterým chceme občanům zpřístupnit hospodaření města Kroměříže a umožnit jim tak vykonávat veřejnou kontrolu.“ Tisková zpráva pokračuje tím, že „našim voličům jsme v komunálních volbách mimo jiné předkládali i slib, že se zasadíme o co nejtransparentnější fungování radnice města Kroměříže.“ Není od věci se tedy podívat jak se paní radní zasadila a rozpitvat i trochu tiskovou zprávu, jelikož pak člověk zjistí zajímavé věci.

Asi to nejzásadnější, tedy elektronické hlasování, pořídilo město až poté co chtěli někteří opoziční zastupitelé a živnostníci udělat na něj veřejnou sbírku. Ale díky za něj, jelikož když se stávají tajemník František Dočekal „zaučoval“ na svém postu, tak se někdy zastupitelé ani nedozvěděli výsledek hlasování. Na konci loňského srpna byl schválen návrh zmíněného zastupitele Motyčky na zveřejňování podkladů, které mají zastupitelé k dispozici, alespoň částečně i pro veřejnost, tak výpis z hlasování (č. 24) u paní Mergenthalové hlásí: NEPŘÍTOMNA. O pořizování audio záznamů z jednání zastupitelstva se tisková zpráva radní Mergenthalové zmiňuje, že tento návrh „podporu získal také“. A jak ho podpořila dotyčná při hlasování? Výpis z hlasování z 20. 12. 2012 (č. 18 a 19) sděluje dvakrát po sobě to samé: NEPŘÍTOMNA. A proč paní radní svůj protinávrh z červnového zastupitelstva ohledně zveřejňování faktur nevznesla už o měsíc dřív? Odpověď je prostá, jelikož výpis z hlasování (č. 15) opět u ní hlásí to co v předchozích případech: NEPŘÍTOMNA.

Pokročme dále. Komickým prvkem propírané tiskové zprávy radní za TOP 09 je i sdělení, že návrh „se musí opírat o připravovanou novelu Zákona o obcích.“ Na červnovém zastupitelstvu paní radní zmiňovala i podobný legislativní návrh, který předložil člen poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Jan Farský. Zapracovat se tam kterýkoliv z těchto návrhů zákona může, leč nikdo nezaručí, že někdy vyjde ve Sbírce zákonů, aby byly platné: zmiňovanou novelu Zákona o obcích schválila vláda 9. ledna letošního roku, 23. ledna byl návrh rozeslán poslancům a od té doby dlí stále v takřka na počátku legislativního procesu, návrh poslance Farského byl ve sněmovně v prvním čtení loni 9. listopadu přikázán výborům a od té doby čtyřikrát Ústavně právní výbor a jednou Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj přerušili jeho projednávání. A poslanečtí spolustraníci nejsilnějších dvou koaličních partnerů TOP 09 na kroměřížské radnici, tedy ODS a ČSSD, se jej chystají řádně „vykotlat“, aby ho mohli pustit do dalšího čtení.

Rozpaky v tiskovém prohlášení radní Mergenthalové vzbuzuje i věta: „Musíme připravit takový systém zveřejňování, který bude v souladu s principy ochrany osobních údajů .“ Zvlášť ve světle dalšího tvrzení v něm obsaženém, že nechtějí „nic šít horkou jehlou .“ Horkou jehlou však byla šity spíše argumentace paní Mergenthalové obsažená v jejím elaborátu. Výpis faktur se měl dle Motyčkova návrhu zveřejňovat v systému Gordic. Ten třeba využívá i město Cheb, jež ke zveřejňováním faktur přikročilo. Když nahlédneme třeba do výpisu z června letošního roku, tak tam nenalezneme nic co by se dalo označit osobním údajem. (Kromě toho s tímto postupem souhlasil na jednání zastupitele Motyčky a našeho občanského sdružení Kroměřížan.cz na radnici i tajemník Dočekal).

Na tiskové prohlášení se nepřísahá,“ odpálkoval Jim Hacker svého osobního tajemníka Bernarda Wollyho v seriálu Jistě, pane ministře s jeho rozpaky nad pravdivostí obsahu komuniké ministerstva. Radní Mergenthalová má evidentně jeho průpravu. Stažení Motyčkova návrhu má být údajně kouřovou clonou pro to, aby radní předložili naprosto stejný návrh. Jen by ho už předložili oni.


PS: Několik dní před jednáním zastupitelstva se po dvou hodinách deště zřítila pod tíhou neodtékající vody konstrukce pódia (nikomu se naštěstí nic nestalo), kterážto sranda stála předtím kasu města asi na tři miliony. Dle jednoho místního grafika to mělo souvislost s předchozím neschválením návrhu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

kdyby to nebylo k placi musel bych se smat...nic proti transparentnosti jen kdyz to neni u nas :D
29. 07. 2013 | 17:07

to our society napsal(a):

Ano, tady je konečně autorem popsán KONKRÉTNÉ PŘÍPAD možné korupce.
Pokud si spočítáte, kolik takovýchto transparentně-netransparentních sdružení s transparentně-netransparentními záležitostmi na území ČR je,
bude vám všem ihned jasné, KAM mizí peníze na to či ono.

Nic proti zrušení imunity, jen když se nebude týkat mě.
A nic proti transparentnosti, jen když mě z toho vynecháte ...
29. 07. 2013 | 17:55

Adolf napsal(a):

Navrátile, vy jste první den po pádu z měsíce a už vám dali titul VŠ politolog?
MY NORMÁLNÍ TO ZNÁME- ZEPTEJTE SE KTERÉHOKOLIV POSLANCE- JASNE PROTI IMUNITĚ , KORUPCI, ZADLUŽOVÁNÍ, chce transparentnost, průhledné majetky politiků, všechny smlouvy zveřejnit na internetu, jasné odhalení lobistů.......
No a potom se ukáže že návrh zákona je příliš měkký a nedostatečný, neřeší to komplexně, musí se tam něco doplnit- no a pak není zákon vůbec, nebo je a je tam vše přesně naopak než všichni tvrdili
29. 07. 2013 | 17:57

průhledné brnění napsal(a):

No, když se veřejnost nemůže v dostatečné formě dozvědět , za co utrácí své peníze...tak to pak ale někdo dělá z veřejnosti trpně kývajícího osla.
V podstatě snad stačí pár vět na kupní smlouvě či na faktuře, ne ?
No a kdo nesouhlasí, tak ať si jde na trh, kde se kasírují peníze soukromé.
29. 07. 2013 | 19:38

pamětník napsal(a):

" Stažení Motyčkova návrhu má být údajně kouřovou clonou pro to, aby radní předložili naprosto stejný návrh. Jen by ho už předložili oni." To je přece pozitivní zpráva. Návrh nakonec bude přijat. Sláva!
:)
29. 07. 2013 | 21:02

J.Bubla napsal(a):

A to je Kroměříž poměrně velké město. Umíte si představit jak to vypadá na vesnicích?
29. 07. 2013 | 21:59

vojtechnavratil napsal(a):

J.Bubla: Marián Labuda ve Vesničko má středisková měl repliku: "Já si to raději ani nepředstavuju."
29. 07. 2013 | 23:07

pamětník napsal(a):

Jste na omylu. Na malém městě takové fígle nemohou projít, na každého je vidět.
29. 07. 2013 | 23:39

xx napsal(a):

pamětník: he he, asi jste z velkého města a máte iluze o menších obcích. Sice je na každého lépe vidět, ale každý na každého něco ví a vzájemně se tak podporují. Takže ne, opravdu to není princip, díky němuž by to na malých obcích fungovalo lépe.
30. 07. 2013 | 09:59

Miláno z Děčína napsal(a):

Dalecí spoluobčané!
Nedivte se Vaši situaci,když máte stále mezi ssebou takovéto představitele ODS a TOPO9,kteří jsou zastřešení např.populistou T.O.!Hrůza a nezávidím Vám!
Nečekejte do podzimních voleb,udělejte si veřejné hodnocení radních a poslanců a udělejte tomu rázný konec,neboď Vám vytunelují městské rozpočty,ale to vše s"VAŠIM VĚDOMÍM"!!!
30. 07. 2013 | 10:31

pamětník napsal(a):

xx:
Špatně.
30. 07. 2013 | 13:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy