Předčasné vavříny lidoveckého návratu

03. 11. 2014 | 16:08
Přečteno 3620 krát
KDU-ČSL prožívá od posledních krajských voleb v roce 2012 opět po mnoha letech vydařené období, kdy lidovci mírně posílili v krajských volbách a vrátili se do sněmovny.

Strana posílila i zásluhou mizerné volební účasti ve volbách do Evropského parlamentu a naposledy získala z jednotlivých stran nejvíce mandátů v komunálních volbách, přičemž její kandidáti získali pět mandátů v senátních volbách, což je nejvyšší číslo od roku 2000, tedy od bájných časů Čtyřkoalice (navíc dalšího senátora získala ještě letos v lednu KDU-ČSL v doplňovacích volbách).

Žádný oslnivý comeback

Aktuální formy lidovců si rovněž všimla média, která v neobvyklé záplavě článků týkajících se této strany pasovala lidovce do role vítězů letošních komunálních i senátních voleb, či jejich předsedu Pavla Bělobrádka do role „předsedy roku“, přičemž ten si to viditelně s oprávněným pocitem zadostiučinění užívá, když kupříkladu s patřičným komentářem na Facebooku sdílel čtyři roky starý text z Deníku Referendum, dle jehož vyznění lidová strana tehdejší volbou širší veřejnosti neznámého náchodského veterináře, levicí ocejchovaného coby takřka jako „nácka“, za předsedu strany vykročila vstříc svému zániku.

Při podrobnějším pohledu na výsledky komunálních voleb však už pro lidovce není zas až tolik důvodů pro jásání nad tím, jak se jim daří expandovat. Byť dokázali zvítězit nově např. v Dačicích, Vsetíně, Holešově, Litomyšli, Zábřehu či Uherském Brodě, zvýraznit své prvenství např. v Českém Těšíně a po jednom nebo více volebních obdobích obnovit své zastoupení v zastupitelstvech Prahy, Ostravy, Plzně, Českých Budějovic, Pardubic, Havířova či Karviné, pak už jen srovnání počtu získaných mandátů v minulých volbách (3 738), kdy byla strana doslova a do písmene na dně, a v těch nynějších (3 996) naznačuje spíše to, že se lidovcům jen podařilo zastavit svůj ústup z pozic.

Letem světem

Pokud třeba pohlédneme jen na již zmíněné Pardubice, Plzeň či České Budějovice, kde se KDU-ČSL podařilo navrátit se na místní magistráty, tak jejich zdejší volební výsledky začínaly číslicí pět, což znamená, že uzavírací klauzuli překonali jen o několik desetin, či dokonce setin procenta, tedy lidově řečeno o fous. A to teď panují pro lidovce příznivé časy, takže pro dobu, kdy jim bude hůře, či přijde v budoucnu opětovně nějaká stranická krize (a ty se nevyhýbají žádné straně) mají ne moc velkou rezervu, aby s následným odlivem – byť klidně malé – části voličů v těchto městech opětovně neklesli pod pětiprocentní hranici.

Další bolestí KDU-ČSL, která zůstává relevantní i po těchto komunálních volbách a působí proti tomu, aby si mohli do budoucna dlouhodobě udržet relevantní pozici ve stranickém systému, je jejich slabá pozice v některých českých regionech.

Výjimkou byla Praha, kde poté, co se zde lidovcům podařilo v loňských sněmovních volbách poprvé od eurovoleb v roce 2004 překonat pětiprocentní hranici, uspěli v rámci svých možností i letos. Do celopražského zastupitelstva se dostali v rámci koalice se zelenými a starosty dva lidovečtí kandidáti a jeden z nich možná zasedne v radě. V mnoha městských částech se pak KDU-ČSL povedlo vrátit do zastupitelstev po několika volebních obdobích. Ať už samostatně jako v Praze 5, kde se to po časech vlády Milana Jančíka a prapodivného uskupení Uzdravme naší politiku zformovaného zastupiteli několika stran v průběhu volebního období, část voličů rozhodla znovu zkusit i s lidovci. Podobně se vedlo na Praze 6 nebo v různých koalicích v Praze 1, Praze 8 či Praze 10.

Zcela nevídaným případem se pak stalo drtivé vítězství a zisk nadpoloviční většiny pro uskupení Praha 7 sobě, na jejíž kandidátce bylo přítomno i několik členů KDU-ČSL včetně lídra Jana Čižinského. Lidovci tak od časů, kdy za ně býval starostou okrajových Křeslic jmenovec druhého komunistického prezidenta Antonín Zápotocký, budou mít v metropoli opět některého ze starostů městských částí.

Oproti tomu když vyjedete za hranice metropole, nastává ve stále lidnatějších středních Čechách už pro lidovce poněkud odlišná realita. Z krajských zastupitelstev zde KDU-ČSL vypadla již v roce 2008 a zdejší krajská organizace i díky některých vnitrostranickým konfliktům není nadále v nejlepší kondici.

Z okresních měst se letos lidovcům podařilo dostat pouze do zastupitelstva Kutné Hory, několik mandátů se podařilo ještě získat ve "dvojkových" městech jako Čáslav, Český Brod, Dobříš, Hořovice či Vlašim. Pokud se vrátíme zpět k okresním městům, pak v Benešově je v koalici se zelenými dělilo od uzavírací klauzule několik setin procenta, v mnoha skandály opředené Příbrami, kde měli v letech 1991-02 starostu, budou nadále už třetí volební období s aktuálním ziskem 4,46 % taktéž v zastupitelstvu absentovat. Možná i proto, že v čele jejich kandidátky se stále opakovaně nachází s mnoha dřívějšími skandály spjatý exstarosta a posléze i náměstek hejtmana Josef Vacek, který dovedl zdejší kdysi starostenskou stranu, která získala ještě v roce 1998 19,61 % hlasů, od roku 2006 dlouhodobě mimo zastupitelstvo. V Mladé Boleslavi a Mělníku, ve druhém případě v koalici opět se zelenými, dosáhli lidovci shodně 3,67 % hlasů, v Kladně obdrželi 2,76 % hlasů. V Nymburce, Rakovníku, Berouně a Kolíně lidovci ani nepostavili byť jen koaliční kandidátku, pouze ve dvou posledně zmíněných okresních městech kandidovalo po jednom jejich členovi na jiných kandidátkách.

Z dalších krajů se z okresních měst v Jihočeském kraji podařilo KDU-ČSL vrátit do zastupitelstva v již zmiňované krajské metropoli Českých Budějovicích a s jedním mandátem také v Písku. V Českém Krumlově se podařilo navýšit zisk mandátů o jeden ze dvou na tři, jeden naopak ztratili v Prachaticích, ve Strakonicích, Jindřichově Hradci a Táboře pak opět jako před čtyřmi lety nedosáhli na pět procent. Dlužno podotknout, že po volbách v roce 2006 neměli lidovci zastoupení pouze v Táboře.

V Plzeňském kraji se těsně navrátili do zastupitelstva zdejší krajské metropole a uspěli také v Domažlicích, naopak ztratili zastoupení v Tachově, který byl tak trochu paradoxně po minulých volbách jediným zdejším okresním městem, v jehož zastupitelstvu měla KDU-ČSL zastoupení. V dalších už vysloveně pro lidovce dlouhodobě misijních krajích, což jsou Karlovarský, Ústecký, Liberecký, kde se hlásit ke KDU-ČSL nepatří zrovna mezi něco, co by bylo „cool“, se občas podařilo získat v některém z okresních měst nějaký ten mandát.

Vedle samostatné kandidátky v Litoměřicích a koaliční v Lounech se tak dělo většinou umístěním několika členů či nominantů na jiné kandidátky, jako např. v Teplicích, Chebu či Karlových Varech, kdy v posledně jmenovaném městě se tak stalo v rámci spolupráce s místním hnutím „O co jim jde?!“, s nímž a se zelenými vytvořili lidovci koalici pro krajské volby a jeho kandidáti kandidovali na kandidátce KDU-ČSL ve sněmovních volbách.

Naopak obdobný kousek se letos nepodařil v Liberci a tak zdejší lidovecký náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda po tom, co samostatná kandidátka KDU-ČSL neuspěla, skončil po 8 letech ve zdejším zastupitelstvu.

Nepravdivý mediální obraz

Vnímání lidovců jako velmi úspěšné strany v komunálních volbách až příliš ovlivňuje fakt, že většina ostatních stran na komunální úrovni ztratila,“ takto pregnantně vystihl v MF DNES, v jednom z mála kriticky pojímaných článků na toto téma, situaci politolog Lubomír Kopeček.

Čili lidovci v současné značně turbulentní situaci panující na naší politické scéně jsou opravdu onou klidnou či stabilizující silou, za níž se vydávají, když dokázali obhájit to, co měli v minulých volbách, plus k tomu něco malinko (zhruba asi 7 % mandátů) přidat. Není to zrovna málo, ale slova o jejich expanzi jsou značně přehnaná. Na to je jejich situace v některých regionech stále mizerná, či alespoň opravdu hodně špatná.


Vyšlo v Revue Politika

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy