Od deseti k pěti

10. 12. 2017 | 09:46
Přečteno 663 krát
Miliardy korun, zhruba 40letý vývoj, mizerná pověst. A co dál? To nikdo neuhádne. Zatím přicházejí o důvěru k tomu, že politikům jde o to, pečovat o tuto zemi a starat o to původní obyvatelstvo.
Jako by dějiny zapomněli nebo je nikdy neuměli. Historicky vysoké počty přistěhovalců ve spojení s právem na dávky a příspěvky, znamenají pro stát stále větší závazky.


V Norsku máme pohádku, jež je vyprávěná proto, aby znázorňovala podobenství/přirovnání. Je o prasátku, slepičce a dalších zvířátkách, jež měla upéct chleba. A tak, jak to bývá, bylo napřed třeba, aby si leccos obstarala a zorganizovala. Abych to zkrátil, tak se nakonec ukázalo, že všichni chtějí ten chleba jíst, avšak nikdo se nechtěl podílet na práci a nákladech.

Podobně je tomu v Norsku v přistěhovalecké politice. Údajné přínosy, výhody a obohacení jsou do naších hlav otloukávány dnes a denně, ale ponést náklady – kdepak. Chováme si hada u prsou, ale bez práce nejsou koláče a toho hada nezkrotíme, dokud je pozdě, protože se najde málo ochotných, jež by se toho ujali a také – když již pozdě opravdu je, aby ten oheň na střeše uhasili.

V r. 2006 uváděla živnostenská organizace NHO, že se vývoj v posledních letech zhoršoval a brzy zrychlí. 40 % mužů-přistěhovalců, zejména z nezápadních zemí, vyjde ze středních škol a mnohem méně jich je zaměstnáno. Hospodářství se ocitne mezi stárnoucím obyvatelstvem a silně rostoucím počtem přistěhovalců závislých na dávkách. Padá počet zaměstnaných. Snížení o 7 % spolkne celý tzv. ropný fond.

Minulá vláda objednala zprávu od tzv. Brochmannova výboru, aby se dozvěděla, jakou má sociální stát budoucnost. Stručně řečeno výbor odpověděl tak, že takový stát nezvládne zátěž, neupravíme-li směřování již nyní. Obnáší vyšší výdaje než příjmy, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu, jelikož jsou méně výdělečně činní, mají menší zdanitelné příjmy a berou ve větší míře dávky a příspěvky. Posléze byla zpráva zametena pod koberec.

Později dospěl i list Finansavisen k tomu, že souhrnně je dlouhodobě vedená přistěhovalecká politika pro sociální stát zhoubná. Výpočty jsou založené na číselných materiálech, před nimiž by měl jeden největší úctu, od statistického úřadu.

Připojil se mj. i profesor Kjetil Storesletten z Hospodářského ústavu při Univerzitě v Oslu a sdělil, že ten druh přistěhovalectví, jež směřoval do Skandinávie posledních 40 let, nevyřeší problémy sociálního státu tak, jak tvrdívalo mnoho politiků. Naopak problémy zesílí a příspěvky přistěhovalců k hospodářství je záporný.

Badatel Knut Roed z Frischova střediska předložil zprávu o zaměstnanosti mezi různými skupinami přistěhovalců od r. 1970 do r. 2000 podle zadání Brochmannova výboru. Zjistilo se, že ve všech skupinách přistěhovalců panují tendence odejít z pracovního života pro pobírání dávek a příspěvků. Po deseti až patnácti letech v Norsku jich byli dva ze tří v pracovní neschopnosti, zatímco dva ze tří etnických Norů stále byli výdělečně činní.

Norský statistický úřad již v r. 2012 uváděl, že pokud bude přistěhovalectví dosahovat takových rozměrů jako dosud a nebude-li upraven daňový a sociální systém, bude součet již způsobených a budoucích oslabení státních financí poté, co jsou odečteny a generovány příjmy, 4100 miliard norských korun. Což znamená, že bude-li další generace přistěhovalců žít tak, jak rodiče, bude účet za ně 6000 miliard korun.

Podle některých by měly být statistiky přesněji tak, že ukazují pořadí podle zemí původu. Bylo by to z demografického úhlu pohledu správné, a to také s ohledem na to, jakou společnost si přejeme přenechávat potomkům. Je to na nás, jenže jako vždy se budou chtít političtí kazatelé dobra snažit své kroky alespoň krátkodobě zúročit.

Je snad za tou politikou, jež v Norsku vedou, přání či plán rozložit zemi změnou jeho etnického složení? Politicky je totiž příliš nesmyslné konání, než aby nebylo vědomé. Počet přistěhovalců rostl a roste tak rychle, že zatímco v r. 1980 jich bylo jen 2,3 % a před dvaceti pěti lety 4,5 %, před patnácti lety 7,3 a nyní již přes 17 %. Podle norského statistického úřadů bude mít v r. 2100 29 % obyvatel Norska svůj původ v Asii a Africe.

V posledních letech se v Norsku usazuje stále více osob málo vzdělaných a s chabými kvalifikacemi pro pracovní trh. Norské mzdy a platy za nekvalifikovanou pracovní sílu patří k nejvyšším na světě a platy za vysoce kvalifikovanou pracovní sílu nízké, přičemž daně jsou vysoké. To obnáší, že zejména málo vzdělaní lidé obsazují volná místa v Norsku. Ovšem i ti, jež přijíždějí ze středo- a východoevropských zemí do Norska za prací, v průměru stojí norský stát více, než sami do něj přispívají na daních. Jedná se o osoby, jež získají práva na dávky a příspěvky ještě dříve, než dlouhá léta odváděli peníze do systému. Přebíráme za ně od prvního dne odpovědnost.

Současnost je tak komplikovaná a budoucnost tak hrozivá, že se lidem stýská zpět k bezpečnosti kmenu. Je zvláštní, že ti z Norů, kteří mají nejvíce co říci, ve skutečnosti promluví nejméně. Že by v jejich tichu spočívala jejich síla? Někteří se obávají, jiní dokonce čekají, že během takových 25 let vypukne v Norsku a třeba i dalších zemích snaha o odvetu o znovudobytí vlastní země a budoucnost od politiků a dalších zastánců vývoje posledních desetiletí ze strany některých z těch, jež připravili o bezpečnost, a kteří cítí, že je jejich budoucnost v ohrožení. Není divu, jestli budou přibývající silou nenávidět jak příživníky, tak ty, jež je dovolovali přiživovat se, dokud bude i nadále drtivá většina politiků napříč spektrem pracovat proti etnickému obyvatelstvu a pouští do země lidi, jimž dávají více peněz, než v co mohli kdy domorodci věřit, že získají od státu, přičemž znevýhodňují vlastní lidi.

Těmto lidem se stýská po sourodější zemi, jež bývala jejich. Kde bylo méně znásilnění, loupeží, vloupání, výhrůžek, vražd, drog, gangů atd. Společnosti s daleko větší soudržností, cit pro pospolitost, týmovou hru, základ bezpečnosti.

Podle spisu norského Ministerstva zahraničí migrace neskončí koncem války v Sýrii. Mnoho z toho, čeho dosáhlo Norsko a Evropa, je ve hře, vč. základu svobody a růstu posledních desetiletí.

Svět je plný lidí, jež jsou přesvědčení o tom, že to, co se jim líbí to, mají platit ostatní. Ročně přibude cca. 80 milionů lidí na světě, jež žijí na méně než dva dolary denně. To vedlo mj. k tomu, že podfinancované okresy po celém Norsku budovaly kolem uprchlíků nákladný aparát s lékaři, tlumočníky, výukou norštiny a místy ve mateřských školách a školách, jen aby uprchlíci vesměs pak zmizeli do větších měst, kde se ovšem za ně netratilo o nic méně.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy