Propadlý index

15. 05. 2019 | 09:38
Přečteno 1082 krát
Jak se v Norsku studuje, jak jsou na tom studenti v Norsku a jak je to s kvalitou studií, se zahraničními studiemi a studiemi zahraničních studentů v Norsku?

Studenti na denním studijním programu tráví studii týdně průměrně 35,1 h. Nejvíce času /48 h/ vynakládají studenti architektury a odontologie, zatímco studenti lékařství a policejních škol tráví průměrně 43 h. Na druhém konci se s 28, resp. 26 h umístili studenti pedagogiky a jazykových oborů. Uvádí to Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (Národní orgán pro kvalitu vzdělávání).

Norští studenti jsou obecně velmi spokojení svými studiemi. Na stupnici spokojenosti z 1 do 5 je průměr 4,1, Nejvíce spokojení s průměrem 4,7 jsou ti, jež studují na policejních školách. Nejméně spokojení s průměrem 3,7, resp. 3,8, jsou ti, jež se vzdělávají v rámci některých inženýrských a pedagogických studijních programů.

Téměř devět z deseti respondentů průzkumu bylo spokojeno s relevancí studií vůči budoucímu zaměstnání. Netýká se to však studentů společenských věd. Nejvíce cítí, že vytěží z nasazení přednášejících studenti policejních, architektonických a uměleckých škol.

Nejméně spokojení se scházející možností ovlivňovat náplň a program studií jsou studenti odontologie a ti ze studentů, jež se pak uplatní v mateřských a na základních školách. Na opačném konci se umístili studenti fyziky, matematiky a statistiky.

Podle listů Dagbladet je mnoho studentů, jež se se svými přednášejícími nikdy nebaví, jelikož je na jednoho studenta málo vědeckých pracovníků. Bývá to přirovnáváno k situaci, kdy se zaměstnanci nikdy nesetkávají se svými nadřízenými, což nevede k dobré komunikaci.

Méně než 15 % studentů v Norsku má možnost ubytování na koleji. V celém Norsku chybí 14000 bytů, aby byl dosažen cíl, aby byly koleje dostupné pro 20 % studentů. Situace a sliby se, podobně jako to, že začíná další univerzitní semestr, opakuje rok co rok, zatímco se počet studentů neustále zvyšuje, a proto je stále více studentů-žadatelů za každý volný byt nejen na kolejích.

Tam chce bydlet čím dále více studentů, zřejmě kvůli možnosti budovat vztahy a být součástí prostředí a kolektivu. Ceny se pohybují od cca. 5000 norských korun výše. V ceně je zahrnuta elektřina, internet a ostraha objektů. Byty bývají vybaveny nábytkem, soupravami kuchyňského nádobí, potřebami na vaření atd. Studenti potřebují pouze povlečení a oblečení. Kdo nesežene ubytování dříve, než začne akademický rok, může bydlet na k tomu vyhrazených místech v areálech vysokých škol.

Podle norského statistického úřadu a listu Dagsavisen pracuje na částečný úvazek či brigádně na úkor studií každý pátý norský student. Mnohdy je peněženka více než schopnosti a ambice rozhodující pro úspěch a prospěch ve studiích. Studentské úvěry a práce na částečný úvazek jsou na Severu častější než jinde v Evropě a norští studenti jsou závislejší na takové práci než studenti sousedních zemí. Vlastní příjem a příspěvky rodičů a prarodičů, jež tvoří v průměru 14 % těch prostředků, jež mají studenti k dispozici, jsou důležitější než kdykoliv dříve, neboť pouze třetina peněz, jež studenti potřebují na živobytí, pochází z úvěru a podpory od státu (po složení zkoušek se část státního úvěru promění v stipendium, které se nemusí splácet). Vedoucí studentských organizací usilují o to, aby byla doba studií počítána k době, během níž se spoří na důchod.

Ovšem nejen studiemi je student živ. Tři z deseti norských studentů se cítí osamělí, mimo či odstrčení a schází jim společnost. Uvádí to Norsk studentorganisasjon, tedy norská studentská organizace, prostřednictvím norských médií.

Norsko školné na veřejných školách nezná a je jednou z mála zemí, jež nabízí bezplatná studia, ovšem otázkou zůstává, kolik zahraničních studentů tu studuje proto, že považují norskou společnost za zajímavou, norské vysoké školy za kvalitní a studijní pobyt za poučný nejen proto, že se tu dá studovat bezplatně. Někteří ředitelé vysokých škol zastávají názor, že kdyby si bývali museli platit, tak by zahraniční studenti nechtěli v Norsku studovat. Tím si prý nepřímo připouští, že úroveň norských vysokých škol není dostatečně vysoká.

Nejvýše se v příčkách různých srovnávacích agentur umístila univerzita v Tromsø. Špatně si nevedlo ani Norges teknisk-naturvitenskaplige universitet /Vysoké učení technické a přírodovědecké/ v Trondheimu, jež je mezi zahraničními studenty nejoblíbenější.

Průměrně stojí jedno místo na norské vysoké škole daňové poplatníky bezmála 150 000 norských korun. Navíc mají zahraniční studenti přednost při přidělování ubytování a třeba v Oslu zabírají 70 % míst na ubytovnách pro studenty, norských obdobách českých kolejí a počet zahraničních studentů rychle roste.

Více než třetinu studentů postgraduálních studií tvoří cizinci. Mají výhody jako např. pobíraní plného platu ještě během studií. Někteří vidí v přílišné internacionalizaci norských vysokých škol problém. V některých oborech začíná být mezi Nory ve vědeckých pozicích daleko. Růst v počtech vědeckých pracovnících připadá zejména na cizince. Norští stipendisté mnohdy nemají možnost být trvale zaměstnáni, jelikož jsou všechny volné pozice vyhlášeny mezinárodně a protože mnoho ze zahraničních badatelů bez práce ve svých zemích jsou v publikování dále.

Okolo 16 % norských studentů tráví část svých studií v cizině. Z nich jsou ¾ děvčata a spíše z bohatších a vzdělanějších rodin. Nejoblíbenější země jsou Dánsko, Velká Británie a Polsko. Třeba lékařství studují v zemích střední a východní Evropy mnozí z těch, jež (by) se nedostali na norskou vysokou školu.

Paradoxně cizinci s tituly, jež získali v cizině, se nedostávají na určitá studia v Norsku z toho důvodu, že ovládají jen norštinu a ne angličtinu a příp. němčinu. Na norských vysokých školách je angličtina běžným vyučovacím jazykem, a velká část povinného učiva v osnově je v angličtině. Užívá se odborná literatura z univerzit ve Velké Británii a USA a studenti přírodních věd potřebují lepší znalosti angličtiny než studenti jiných fakult.

Zkoušky probíhají digitálně na vlastních počítačích studentů, přitom donedávna se konaly na papíře, navzdory tomu, že studenti úkoly odevzdávali elektronicky. Vypracování náčrtů nanečisto a úpravy jsou na počítači jednodušší a digitálními zkouškami jsou zadávány více motivující úkoly podporující učení, zahrnující videa, digitální zdroje a herní prvky.

Čtyři z deseti studentů v Norsku nedostudují. Mezi příčiny patří to, že nemají dostatečnou pracovní morálku, nezvládají psychický nátlak a očekávání, jsou líní a rozmazlení, schází jim notná dávka trpělivosti a nebo časem objeví zábavnější možnosti, jež je láká víc, příp. se jim nedostává kvalitní či dostatečné poradenství během studií. Dále se uvádí, že realizovat sebe samého je pro ně natolik důležité, že se více řídí srdcem než rozumem. Další vidí v předčasném ukončení studií to, že jsou studenti špatně monitorováni ze strany rodičů a dalších lidí kolem nich. Avšak jako jednou z nejdůležitějších příčin může být bezstarostný postoj, kdy z přesvědčení o tom, že se vždy nějaká ta práce najde, kdyžtak jim pomůžou rodiče.

Bude-li pokračovat tempo automatizace, tak může během dvaceti let zaniknout 35 % dnešních pozic. Jaká jsou studia s nejlepšími a nejhoršími vyhlídkami na budoucí zaměstnání dalších dvacet let? Podle Næringslivets hovedorganisasjon, norské organizace zaměstnavatelů, jsou to pedagogická a ošetřovatelská/opatrovnická studia, dále vývojářská a analytická IT studia, inženýrská studia a studia vzdělávající vedoucí výroby, těžby a staveb. Na seznamu jsou také studia končícím zaměstnáním jako administračních poradců, dalších lékařských oborů, vedoucích prodeje a PR, lektorská, designérská a architektonická studia. Také vzdělání na péči o zvířata či osobní trenéry vám otevře v budoucnosti možnosti.

Naopak bude zapotřebí méně prodejců v obchodech, kancelářských pracovníků, řidičů nákladních aut, autobusů a tramvají, operátorů mobilních strojů, pracovníků skladů, kuchařů, číšníků, barmanů, sekretářů a vedoucích kancelářského personálu, uzavírá několik norských médií.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy