Klimatická hysterie a děti

05. 08. 2019 | 12:15
Přečteno 3866 krát
Říká se, že nejúčinnějším způsobem, jak zničit společnost, je brát dětem naději na budoucnost. Šíření strachu bývá jinak definováno jako forma terorismu, ovšem to zjevně neplatí, jedná-li se o cynismus „pro dobrou věc“, neboli zlo v rouše dobra.

Začínají toho mít dost. «Zelená» víra je spolu s Islámem, jenž je vnímán jako něco nového, cizího, odlišného a proto napínavého, nazýván naším novým náboženstvím, a to zrovna nedlouho poté, co jsme se právě zbavili křesťanských dogmatiků označujících názorové odpůrce za kacíře. Novodobými kacíři jsou prý ti, jež se odváží poukazovat na paradoxy těch, jež novým ideologiím vštěpujícím lidem stud, hřích a strach a vyžadujícím plné podřízení nekriticky jásají.

Některé děti již jsou přesvědčené o tom, že nemá smysl se vzdělávat, když má svět zaniknout tak jako tak. Prarodičům je odpírán kontakt s vnoučaty proto, že by mohly přinášet trochu logiky a realismu do chápání skutečnosti, aby alespoň trochu vyvážily za šiřitele paniky a klimatické strašitele. Všude platí jen jediný „správný“ pohled na klima a stav zeměkoule.

Pravda, posledních pár let v Norsku padá jeden teplotní rekord za druhým a norská služba předpovědí počasí www.yr.no prodělává potíže se zobrazováním, tak zaznamenáváním teplot na koupání kvůli velké návštěvnosti stran. Současně platí nadále, že roste množství ledu třeba v okolí norského souostroví Špicberky až tak, že nedávno neprojely lodě, a ještě třeba na konci června v některých částech Norska sněžilo.

Brzy začíná nový školní rok a s ním určitě i vlna dalších demonstrací za klima. Ve škole se bude na popud řady politiků učit, že dospělí selhali a nyní je to na dětech samotných, aby zachránily sebe, dospěle i celou planetu. Jenže jak mohou být děti řešením problémů světa dospělých a být zatahovány do konfliktů dospělých? Není to úkolem dospělých je před nimi chránit, dávat jim naději a pocit bezpečí?

Místo toho hrdě tlačí děti před sebou jako příklady toho, jak správné je mít až hysterický strach z toho, jak to s klimatem bude. Jsou jistojistě přesvědčení o tom, že pokud jde o jejich činy, tak hlavní je myšlenka, poněvadž je-li něco dobře míněné, ač jsou dopady šílené a zhoubné, tak to jejich činy ospravedlní. Vždyť účel svědčí prostředky. Nebo je to jen jejich obraz sebe samých, jenž je v krizi?

Učitelé dali výpověď poté, co nebyla uznána absence žáků, jež se chtěli zúčastnit demonstrace. Učitelé chtěli vyslat signál o tom, že proti změnám klimatu jeden musí něco obětovat. Prý jde o natolik důležitou věc, že žáci potřebují podporu celých škol a to tím, že schválí jejich absenci za politickou činnost na základě podpisu od rodičů.

Předsedové organizací žáků bijí na poplach kvůli údajnému oslabování žákovské demokracie tím, že školy odepírají žákům, jež se nadchli pro změny. Zákon hovoří jasně: jste-li členem politické organizace, tak lze povolit absenci kvůli účasti na činnosti skrze tu politickou organizaci, jejíž jste členem. Ani těm, jež zastávali klíčovou a rozsáhlou úlohu při organizování stávek nebyla uznána platná absence z politických důvodů, ačkoliv nejsou členy žádné organizace. To vedlo některé lékaře k tomu, že začali nabízet falešné lékařské potvrzení zdarma komukoliv z žáků, kteří chtějí stávkovat.

Od jiných politiků neschází kritika: Žáci mají samostatnou povinnost dělat ze školní docházky co nejlépe, jak mohou a podmínkou toho je, aby se dostavovali do škol. Záškoláctví kvůli klimatu, hnáno politickým aktivismem škol a dospělých jako takových, hlavně členy ekologických organizací, není něco, co všichni bez rozdílu podporují, nehledě na směrování akce. Co s těmi, jež mají jiné priority, záležitosti, jež jsou jejich srdci blízké a pro které jsou zapálení, jako např. udržitelnost sociálního státu a kterým jde o to, stávkovat proti migrační politice nebo za větší těžbu ropy? Ne, že by ani jedno z nich kvalifikovalo pro platnou absenci, jenže nelze postavit různé priority společenské angažovanosti proti sobě jen podle toho, co upřednostňujete vy (příp. vaši učitelé).

Již je slyším: na nějaké klima dlabeme, nejvíce top je to, že máme volno. K hysterii patří i povinná účast 11letých dětí v režii jejich škol a šikana nejen od spolužáků, nýbrž i od učitelů za neúčast. Je stávkování za klima začátkem úplné přeměny životního stylu, kde musí děti odmítat svoz rodičů k přátelům a na různé volnočasové aktivity, méně se sprchovat a zříkávat se dovolené, na niž se musí letět? Že by pro ně bylo klima záminkou, či výzvou (podle toho, jak se to vezme) k osvobození se od digitální spotřebitelské selfie kultury?

Kdyby byly důsledné, pěstovaly by zeleninu a chovaly by zvířata na vlastní spotřebu, stříhaly by ovce na výrobu vlastního prádla a praly by ho v potoce či řece, kácely by dříví na topení a stavěly by domy svépomocí. Jenže kolik jich je ochotno nést následky vlastní politiky?

16letá dívka, jež se připojí k Islámskému státu, je podle norských představitelů i nemalé části veřejnosti příliš mladá na to, aby si uvědomila to, co dělá, zatímco stejně staré děvče je expertkou na klima. Bývá přirovnávána k prorokovi politické sekty, jež hrozí zánikem světa, aby svrhla stávající světový řád a prosadila své. Moje generace roztlačí převrat! Jenže tato generace prý neumí ani rozjet sekačku na trávu. Jenže ti, jež zpanikařili zpravidla neužívají rozumu a jsou lépe ovladatelní.

Kde je Barnevernet, když jsou dětem vymývány mozky? Dokud se to děje v souladu s převládajícími přáními o klimatu a migraci, tak je podřadné, že jsou děti manipulovány. Kolik děti se dnes odváží vystoupit před třídou a prohlásit, že jsou proti klimatické hysterii a migraci a třeba zavedení třetího pohlaví?

Okresní a městské rady po celém Norsku prohlásily, že vypukla klimatická krize. Nakolik mohou norská opatření pro životní prostředí zajistit, aby oteplování Země nepřesahovalo 1,5 stupně? Museli by řídit a ovládat Slunce, sluneční skvrny, výbuchy a kosmické záření, dráhy zeměkoule, mořské proudy, větry, srážky, atmosférický tlak, sopky vč. těch asi 30000 podmořských atd. atd.

Podle průzkumu 76 % dotázaných obyvatel Osla podporuje cíl v podobě 95procentního snížení městských emisí ovlivňujících klima do r. 2030 a 55 % respondentů má za to, že je důležité, že Oslo bude průkopníkem jiných měst v otázce klimatu.

Podle jiného průzkumu si 70 % Norů myslí, že si lidé způsobili změny/narušení klimatu sami. Ve věkové skupině od 18 do 29 let tomu věří 86 %. To docela kontrastuje s odpověďmi obyvatel norského venkova. V ještě dalším průzkumu totiž odpověděla jen půlka venkovního obyvatelstva Norska, že tomu věří. Zajímavé je také to, že čím více mají lidé dětí, tím méně věří v to, že si lidstvo může za toto vše samo.

Vše se stalo otázkou vaší osobní morálky. Proto se máte stydět za to, že letíte, ačkoliv je to v zemi s velkými vzdálenosti a nedostatkem jiných alternativ mnohdy jedinou množností. Proto máte tiše přijímat to, že místní jídelna pod tlakem politiků a aktivistů rozhodla za vás a zavedla bezmasé pondělky. Proto se máte bez kladení odporu přizpůsobit těm, jež nemají sebemenší úmysly se přizpůsobovat vám.

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy