Klimatická hysterie a děti

05. 08. 2019 | 12:15
Přečteno 3489 krát
Říká se, že nejúčinnějším způsobem, jak zničit společnost, je brát dětem naději na budoucnost. Šíření strachu bývá jinak definováno jako forma terorismu, ovšem to zjevně neplatí, jedná-li se o cynismus „pro dobrou věc“, neboli zlo v rouše dobra.

Začínají toho mít dost. «Zelená» víra je spolu s Islámem, jenž je vnímán jako něco nového, cizího, odlišného a proto napínavého, nazýván naším novým náboženstvím, a to zrovna nedlouho poté, co jsme se právě zbavili křesťanských dogmatiků označujících názorové odpůrce za kacíře. Novodobými kacíři jsou prý ti, jež se odváží poukazovat na paradoxy těch, jež novým ideologiím vštěpujícím lidem stud, hřích a strach a vyžadujícím plné podřízení nekriticky jásají.

Některé děti již jsou přesvědčené o tom, že nemá smysl se vzdělávat, když má svět zaniknout tak jako tak. Prarodičům je odpírán kontakt s vnoučaty proto, že by mohly přinášet trochu logiky a realismu do chápání skutečnosti, aby alespoň trochu vyvážily za šiřitele paniky a klimatické strašitele. Všude platí jen jediný „správný“ pohled na klima a stav zeměkoule.

Pravda, posledních pár let v Norsku padá jeden teplotní rekord za druhým a norská služba předpovědí počasí www.yr.no prodělává potíže se zobrazováním, tak zaznamenáváním teplot na koupání kvůli velké návštěvnosti stran. Současně platí nadále, že roste množství ledu třeba v okolí norského souostroví Špicberky až tak, že nedávno neprojely lodě, a ještě třeba na konci června v některých částech Norska sněžilo.

Brzy začíná nový školní rok a s ním určitě i vlna dalších demonstrací za klima. Ve škole se bude na popud řady politiků učit, že dospělí selhali a nyní je to na dětech samotných, aby zachránily sebe, dospěle i celou planetu. Jenže jak mohou být děti řešením problémů světa dospělých a být zatahovány do konfliktů dospělých? Není to úkolem dospělých je před nimi chránit, dávat jim naději a pocit bezpečí?

Místo toho hrdě tlačí děti před sebou jako příklady toho, jak správné je mít až hysterický strach z toho, jak to s klimatem bude. Jsou jistojistě přesvědčení o tom, že pokud jde o jejich činy, tak hlavní je myšlenka, poněvadž je-li něco dobře míněné, ač jsou dopady šílené a zhoubné, tak to jejich činy ospravedlní. Vždyť účel svědčí prostředky. Nebo je to jen jejich obraz sebe samých, jenž je v krizi?

Učitelé dali výpověď poté, co nebyla uznána absence žáků, jež se chtěli zúčastnit demonstrace. Učitelé chtěli vyslat signál o tom, že proti změnám klimatu jeden musí něco obětovat. Prý jde o natolik důležitou věc, že žáci potřebují podporu celých škol a to tím, že schválí jejich absenci za politickou činnost na základě podpisu od rodičů.

Předsedové organizací žáků bijí na poplach kvůli údajnému oslabování žákovské demokracie tím, že školy odepírají žákům, jež se nadchli pro změny. Zákon hovoří jasně: jste-li členem politické organizace, tak lze povolit absenci kvůli účasti na činnosti skrze tu politickou organizaci, jejíž jste členem. Ani těm, jež zastávali klíčovou a rozsáhlou úlohu při organizování stávek nebyla uznána platná absence z politických důvodů, ačkoliv nejsou členy žádné organizace. To vedlo některé lékaře k tomu, že začali nabízet falešné lékařské potvrzení zdarma komukoliv z žáků, kteří chtějí stávkovat.

Od jiných politiků neschází kritika: Žáci mají samostatnou povinnost dělat ze školní docházky co nejlépe, jak mohou a podmínkou toho je, aby se dostavovali do škol. Záškoláctví kvůli klimatu, hnáno politickým aktivismem škol a dospělých jako takových, hlavně členy ekologických organizací, není něco, co všichni bez rozdílu podporují, nehledě na směrování akce. Co s těmi, jež mají jiné priority, záležitosti, jež jsou jejich srdci blízké a pro které jsou zapálení, jako např. udržitelnost sociálního státu a kterým jde o to, stávkovat proti migrační politice nebo za větší těžbu ropy? Ne, že by ani jedno z nich kvalifikovalo pro platnou absenci, jenže nelze postavit různé priority společenské angažovanosti proti sobě jen podle toho, co upřednostňujete vy (příp. vaši učitelé).

Již je slyším: na nějaké klima dlabeme, nejvíce top je to, že máme volno. K hysterii patří i povinná účast 11letých dětí v režii jejich škol a šikana nejen od spolužáků, nýbrž i od učitelů za neúčast. Je stávkování za klima začátkem úplné přeměny životního stylu, kde musí děti odmítat svoz rodičů k přátelům a na různé volnočasové aktivity, méně se sprchovat a zříkávat se dovolené, na niž se musí letět? Že by pro ně bylo klima záminkou, či výzvou (podle toho, jak se to vezme) k osvobození se od digitální spotřebitelské selfie kultury?

Kdyby byly důsledné, pěstovaly by zeleninu a chovaly by zvířata na vlastní spotřebu, stříhaly by ovce na výrobu vlastního prádla a praly by ho v potoce či řece, kácely by dříví na topení a stavěly by domy svépomocí. Jenže kolik jich je ochotno nést následky vlastní politiky?

16letá dívka, jež se připojí k Islámskému státu, je podle norských představitelů i nemalé části veřejnosti příliš mladá na to, aby si uvědomila to, co dělá, zatímco stejně staré děvče je expertkou na klima. Bývá přirovnávána k prorokovi politické sekty, jež hrozí zánikem světa, aby svrhla stávající světový řád a prosadila své. Moje generace roztlačí převrat! Jenže tato generace prý neumí ani rozjet sekačku na trávu. Jenže ti, jež zpanikařili zpravidla neužívají rozumu a jsou lépe ovladatelní.

Kde je Barnevernet, když jsou dětem vymývány mozky? Dokud se to děje v souladu s převládajícími přáními o klimatu a migraci, tak je podřadné, že jsou děti manipulovány. Kolik děti se dnes odváží vystoupit před třídou a prohlásit, že jsou proti klimatické hysterii a migraci a třeba zavedení třetího pohlaví?

Okresní a městské rady po celém Norsku prohlásily, že vypukla klimatická krize. Nakolik mohou norská opatření pro životní prostředí zajistit, aby oteplování Země nepřesahovalo 1,5 stupně? Museli by řídit a ovládat Slunce, sluneční skvrny, výbuchy a kosmické záření, dráhy zeměkoule, mořské proudy, větry, srážky, atmosférický tlak, sopky vč. těch asi 30000 podmořských atd. atd.

Podle průzkumu 76 % dotázaných obyvatel Osla podporuje cíl v podobě 95procentního snížení městských emisí ovlivňujících klima do r. 2030 a 55 % respondentů má za to, že je důležité, že Oslo bude průkopníkem jiných měst v otázce klimatu.

Podle jiného průzkumu si 70 % Norů myslí, že si lidé způsobili změny/narušení klimatu sami. Ve věkové skupině od 18 do 29 let tomu věří 86 %. To docela kontrastuje s odpověďmi obyvatel norského venkova. V ještě dalším průzkumu totiž odpověděla jen půlka venkovního obyvatelstva Norska, že tomu věří. Zajímavé je také to, že čím více mají lidé dětí, tím méně věří v to, že si lidstvo může za toto vše samo.

Vše se stalo otázkou vaší osobní morálky. Proto se máte stydět za to, že letíte, ačkoliv je to v zemi s velkými vzdálenosti a nedostatkem jiných alternativ mnohdy jedinou množností. Proto máte tiše přijímat to, že místní jídelna pod tlakem politiků a aktivistů rozhodla za vás a zavedla bezmasé pondělky. Proto se máte bez kladení odporu přizpůsobit těm, jež nemají sebemenší úmysly se přizpůsobovat vám.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy