Zrezivělé dědictví generace našich rodičů

17. 01. 2009 | 15:46
Přečteno 6151 krát
„Lidem, kteří přežili koncentrák, zůstaly některé iracionální prvky v chování. Například si dělali nutkavě zásobu potravin. Jejich děti už žádný koncentrák nezažily a vyrostly ve společnosti, kde pulty přetékají. Dívaly se na své rodiče, kteří plnili spíže, jako na chudáky. Ale jakmile tyhle děti dospěly, začaly špajzky plnit stejně nesmyslně jako rodiče,“ řekl v jednom nedávném rozhovorů sociolog Ivo Možný, když vysvětloval, co vše může způsobovat jev označovaný jako sociální dědičnost.

Noviny jsem odložil pod postel s tím, že to je článek, který je dobré si schovat. Na posteli notebook s internetem, pod ní spousty věcí, které by se jednou mohly hodit, textů, které bych si někdy mohl znovu přečíst.

Léta na venkově u prarodičů, ta byla mezí tunami podivuhodně zatočených tyčí, plastovými krabičkami plnými narezlých, zahnutých hřebíků a průzkum obsahu kanystrů. Jednou se to bude hodit, jednou to bude nedostatkové zboží, říkal děda. Prodával v obchodě. Věděl, o čem mluví.

Po generaci našich rodičů zůstala spousta dalších památek a o mnohé z nich my, kteří jsme už učitelkám neříkali soudružko, nestojíme a chceme se jich zbavit, ale nejde to. Jsou to památky, že nejlepší hřebíky jsou zadarmo, že všechno je špatně a nedá se s tím nic dělat, že si máme hledět svého a do ničeho se neplést, že to nemá cenu, že jiní se mají lépe než my, že diskuse znamená boj o svou pravdu, že pravda je jediná možná, že za hranicemi naší země číhá nebezpečí a dobrodružství.

Prý nás normalizační rez bude ničit déle, než si myslíme, a zdědí ji i naše děti a… zkrátka, všechno je špatně.

Text vytisknout a šup s ním pod postel.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

prirodovedec napsal(a):

Je to ale koroze nebo naopak leskly skutecny kov zbaveny koroze a vyjadrujici krutou a skutecnou realitu po ocisteni od zaschle barvy klise desetileti, medialnich cancu a triku usnadnujicich manipulaci s lidmi?

Zkratka neni to ve skutecni prozreni, ktere obcas trva cely zivot a ktere si chteji ti mladi zase doprat sami misto, aby to prozreni vzali za sve a to sve nadseni nerealizovali od povestne nuly nebo v popreni starsich, ale na jejich ramenou a pokrocili vpred? :)

Protoze pokud ty Vase pocity vezmete jako skutecnost (az co se tyka babicek a dedecku, tam se doufam svymi pocity neridite ... :) ), pak muzete zit skutecne a hledat ty niky a momenty, kde se realizujete, fungujete a duverujete v delsich obdobich kdy v tvrdem svete musite uspet a prezit.

Anebo si dokonce muzete vyrazit do tech "Vasich umastenych a colovych raju" hledat ty objevne neokorale myslenky a jako verozvest se pak vratit a sdelit tem doma a je jiste potesi, ze i jinde "kolo je kulate".

Asi kazde to Vase pocitove klise (mimobabickove) se da dle mne uchopit daleko hloubeji z Vaseho i opacneho pohledu:

"Jsou to pocity, že nejlepší hřebíky jsou zadarmo." Ano, casto a byly podany s laskou rodici.

"Pocity, že se vyplatí nepříjemnosti obcházet a hledat skuliny." Pokud si chcete uchovat sily na doby opravdovych boju neplytvate silami v musketyrskych sarvatkach.

"Pocity, že se o nás postará někdo jiný." Pry se k Vam blizi chripka se ctyricitkami - doufam, ze se pak nekdo o Vas postara.

"Že všechno je špatně a nedá se s tím nic dělat." A je to nutne? Neco s TIM delat? Neni lepsi neco se sebou delat a TO nechat TEM?

"Že si máme hledět svého a do ničeho se neplést." Jak zejednodusene! :) Plati do NECEHO se neplest (viz zdejsi plane Stejskalovy obcanske vyzvy k politicke aktivite? :) ) a sveho (tedy NECEHO) si jiste hledet. Postarejme se o sebe a o SVE. Mnohdy to SVE hodne presahuje do NECEHO i NICEHO. :)

"Že to nemá cenu." A musi vzdy vsechno cenu mit? I Vy jeden ctenari mises.org. :)

"Že jiní se mají lépe než my." To je snad realne hodnoceni podle nejakych kriterii.

"Že diskuse znamená boj o svou pravdu, že pravda je jediná možná." Je prece zrejme, ze zde diskuse je TAKE boj. A diskuse je prilis malo na to, aby pravda JEDNOTLIVCE nebyla pro neho jedina mozna.

"Pocity, že dění za hranicemi naší země se nás netýká" Opet posun? Spise to byva - tyka se podstatne mene nez to kolem - zveliceno Vami. A proc ne?

"a nemůžeme ho ovlivnit." A muzeme? A proc to ovlivnovat? To prece zalezi na tom, zda mne to oslovuje natolik, abych se snazil.

"Že hrozbu zániku světa takového, jak jej známe, které naše generace a generace našich dětí bude čelit, za nás odvrátí ti druzí." Bezesporu ty deti. Mozna i jen tim, ze reknou, ze zadna hrozba neni, ze to je jen zmena a smiri se se zmenou.

"Že my za to nemůžeme." To prece neni pocit, ale skutecnost. :)

"Že za hranicemi naší země číhá nebezpečí a dobrodružství." :))) Kdo to proboha rika?

"Že je dobré ohlídat si, aby k nám nelezlo moc tlustoprdů vyhnaných do šíře kokakolou" S ohledem na neprovedenou Julinkouv sakvelou reformu urcite ano. :)

"a smradlavých šílenců s hadrama na hlavách, kterým nerozumíme." To at s Vami proberou jini. Nicmene by mne zajimalo, zda Vy navrhujete pocty tlustoprdu a smradlavcu nehlidat nebo naopak je zvat.

"V jejichž zemi generace našich rodičů nikdy nebyla." Kolik tech svych rodicu se spoluautory mate? :) Jak jste stary? Mne se zda, ze moji rodice jsou docela zcestovali a asi budu starsi. :)

"Stydíme se sami za sebe." Jeste horsi by bylo byt z Vasi zeme tlustoprdu a nestydet se. Nemyslite?

"Štve nás, že se stydíme." To je prece prvni krok naprave - odstraneni duvodu, proc se stydime nebo naopak potlaceni studu ...

"Stydíme se za pocity, že je lepší poslouchat svého šéfa než lidi vzdělané a moudré" Mozna to je ale existencne moudre poslouchat toho sefa. I kdyz chapu, ze v aktualne, kde si nechavaji rude domy a vyhazuji Hejdove to mozna na stud bude ..."

Mozna nejprve injektujte pocity a mobilizujte sebe, a pak zkousejte novinarskymi texty i ty druhe. Ctenari dle mne nepotrebuji mobilizovat, ale hledat vecne cesty k lepsim zivotum dle jejich meritek. Zamyslet se. Sdilet nazor, dostat namet k premysleni, neotrely pohled a ne byt tak trochu mladosvazacke sablonovite pouceni.

Vite, chybi tam jedno. Krute vyporadani se s otazkou "proc". Proc si Vy myslite, ze je nutne psat o takovych pocitech, proc si myslite, ze (zrejme ve Vasem okoli) prevladaji, proc je treba tak generalizovat, proc tak barvotiskove a proc, kdyby to bylo tak, si ty pocity zaslouzi Vasi kritiku nikoliv uznani, a pochopeni.

Ale nic ve zlem - pisete, inspirujete i mazete hezky!
17. 01. 2009 | 16:29

Janovec napsal(a):

Brrr, pane Mihalco, nehodnotím Váš výstup dobrou známkou. Forma pěkná, ale obsah podezřelý. Odváděním pozornosti od merita věci je Vaše úvaha. Zůstaňte radši u gumování. Podpisuji vše, co tu napsal Přírodovědec.

Ano, dělám si zásoby a "neviděl" jsem to u svých rodičů. Dělá mi zatraceně dobře žít ze zásob a ze starých a zrezivělých vzpomínek, kdy jsme si byli všichni tak nějak skutečně rovni - úředník z banky, opravář z autoservisu, zdravotní sestra, nebo středoškolský profesor. Měli jsme k sobě tak lidsky blízko. Scházeli jsme se každý týden v tělocvičně a pak chodili na dvě piva. To všechno skončilo po sametové revoluci.

Dělá mi dobře žít ze zásob, přesto uznávám, že čerstvé maso je lepší, než to z mrazáku. Žít ze zásob je rozhodně lepší, než ty zásoby nemít a žít na dluh.
17. 01. 2009 | 16:50

KVS napsal(a):

Skvělé... skutčně skvělé. sociální dědičnost je něco, co zapracuji.. KVS
P.S. celý tex ne, jen výpisky... a jsou na stole, ne pod postelí.
17. 01. 2009 | 17:00

češka napsal(a):

Pane Mihalco, je mi z Vás moc smutno.
Naše generace dělala, dělá a dělat bude zásoby. Dělá to proto, aby Vaše generace mohla vyrazit do světa, tam si natlouct, uvědomit si, kde je její místo a na co stačí.
Potom se zařadit mezi sobě rovné Holanďany, Němce, atd.
My pak budeme ze svých zásob žít a nebudeme Vaší koulí na noze.
Z Vašeho článku bohužel vyplývá, že Vy budete naší koulí na noze, protože je Vám na gauči pohodlno.
17. 01. 2009 | 17:27

čtenář napsal(a):

Někde vedle je blog o drogách. To je věc,kterou já osobně k životu nepotřebuji, ale znám jedince, kteří ano. A když otevřou ústa, tak z nich leze podobný blábol , jaký jste sem nanesl vy.
Připojuji se k názoru, že "promazávání prostoru" je nejspíš, tím pracovním zařazením , na které ještě tak máte. Četl jsem už různé slátaniny.
Tahle by se mezi vyjímala docela slušně.
Ale aspoň si přečetu, co vám na to napsal přírodovědec.
17. 01. 2009 | 17:32

Type the two words napsal(a):

Ta tak, pane Mihalco. Existují však lidé, kteří se nikdy nestydí, konečně jak dokládá diskuse.
Proč? Svůj způsob vyjadřování zdědili po svých předcích, a tudíž za něj nemohou. Omluvte je.
17. 01. 2009 | 17:44

zdenekmihalco napsal(a):

Prirodovedec

jen stručně, po prvním přečtení.

- generalizace, to je ona vlastnost, kterou mám tak nějak naučenou od všech :-) okolo.

- klišé jsou můj život, holt za to můžou už ty čtyři roky v médiích. Nebo snad mé mládí? budu s nima bojovat. jsou to klišé

- mises.org jsem nikdy nečet :-)

Ještě se k tomu vrátím
ZM
17. 01. 2009 | 17:47

zdenekmihalco napsal(a):

češka

Dobrý den, hluboce oceňuju, co mi generace rodičů a vůbec všechni další tady dali. Zejména pak mí rodiče! Ovšem taky jsem se naučil v některých směrech uvažovat takovým způsobem, který mě hrozně štve. A nevím, co s tím.

Zdeněk Mihalco
17. 01. 2009 | 17:57

zdenekmihalco napsal(a):

Prirodovedec

Co dělat s mediální korozí? Jak se jí mám bránit? Poraďte...
17. 01. 2009 | 17:58

Neopřemyslovec napsal(a):

Pan Kaplický si také dělal zásoby spermií do stáří. Pak v šedesáti uplácal syna a v sedmdesáti jedna uplácal dcerku. Děsivé. Ty děti musí mít později určitě trauma. Maminko, opravdu mě stvořil tak starý člověk? Děti se mně smějí maminko. Prý si mně tatínek uložil do zkumavky a ve stáří ji použil. Ženy příroda ochránila. V určitém věku je zbaví mít děti. Proč by muži v určitém věku neměli být zbaveni dělat děti? Měli ale mít právo ve stáří právo "vycákat" se do mladých dívekza peníze. Pane Milalco, opravdu se za staré dědky stydím.
17. 01. 2009 | 18:15

češka napsal(a):

Pane Mihalco,
jak tak čtu Váš příspěvek, tak by Vás měla maminka odstřihnout od lednice, pračky, žehličky , gauče, sporáku a internetu.
Z ušetřených peněz koupit letenku kamkoliv, ale jen tam.
Já jsem vyrostla v socialismu, možnosti byly omezené a výchova specifická, širokodaleko jediné děťátko v intelektuální politicky pronásledované rodině. Stejně mi naši cestu ukázali, v 16 mne poslali do NDR na brigádu do dětského domova. Za tu školu života jim vděčím dodnes.
Svou dceru jsem poslala párkrát do světa taky, vyplatilo se.
Asi nejste úplně ztracený případ, když Vás Váš styl uvažování štve. Dělejte něco.
17. 01. 2009 | 18:36

Hajný napsal(a):

Pane Mihalco!
Ano,smějeme se pošetilosti našich předků.
Ale upřímně řečeno,bez této pošetilosti bychom ve svých bytech ve staré zástavbě a ve svých víkendových sídlech nemohli omračovat návštěvy truhlami a nábytkem po babičce.Nábytkem,kterému neublíží ani povodeň,zatím co moderní nábytek se rozpadne po zásahu vody z prosakujícího stropu.Nemohli bychom se pyšnit starým,řemeslně precisně zpracovanými pomocníky v domácnosti.Kdo má sekeru vykovanou vesnickým kovářem před sto lety ji nevymění za žádnou moderní z továrního automatu.
A bez této pošetilosti by většina starožitnictví neměla co prodávat.
Jo a babiččiny kompoty hůře vypadaly ale určitě byly bez těch Eček!
17. 01. 2009 | 18:52

Hajný napsal(a):

to neopřemyslovec:
A nakonec,proč bychom ty staré dědky a babky nepraštili sekerou do hlavy a nešoupli do pece,že?
17. 01. 2009 | 18:57

pramel napsal(a):

Co že se na vás vaši čtenářové tak sesypali?
Mě to připadá dobré, pane Mihalco.
Ta závěrečná skepse není na místě - poznání překážek je první krok k jejich překonání.:-)
Každý má svou vlastní cestu, tady je každá rada drahá.
Mně od těch pocitů (že je všechno špatně, a že já s tím nemůžu nic dělat) pomohlo (snad) soustředění se na sebe - na to, abych dělal věci, které dělám, "dobře" a "správně" a čerta se staral o chyby druhých...
No a nějak jsem začal líp vidět.:-)
Těch, kteří dělají věci dobře a správně, je kolem nás daleko víc, než jsem si myslel. Ti "deprivanti" jsou jen viditelnější, nikoli početnější.
17. 01. 2009 | 19:03

Neopřemyslovec napsal(a):

to Hajný: Malé dcerky a synové patří k mladým rodinám. Vemte si Gotta. Jak to vypadá s dcerkama. Vždyť děti musí velmi trpět. Víte, léčím postižené se stejnou Dg. u předškolních, školních dětí, dospívajících a dospělých. Terapeutickou léčbu předškolních dětí musím přenechat maminkám. Já po padesátce jsem pro ně úžastně starý. Bojí se mě. Terapii musím přenechat terapeutkám ve věku jejich maminky.
Namísto aby jsme tř. Gotta, Kaplického apod. tvrdě izolovali od občanů pro zvláštní druh perverze, tak je velebíme. Až bude dcerce Kaplického asi 12 let tak jí bude muset maminka ukazovat fotku otce ve věku 30 let. Dovedete si představit, kdyby mu ukázala současnou fotku ze 71 let? Babky jsou přírodou po přechodu vyřazeny. Parlament musí uzákonit přidělování umělé vagíny pro muže nad 55 let!
17. 01. 2009 | 19:15

zdenekmihalco napsal(a):

češka

Já oceňuju lednici a internet dvojnásob - na kterém se pomalu stávám závislý (v tomto případě bych potřeboval opravdu odstřihnout). Kompoty taktéž zbožňuju. Vadí mi jen pár vlastností, které jsem získal, které podle méhou soudu příliš často vidím kolem sebe, které se mi vždy úplně nelíbí a kterých se snažím zbavit, ale moc to nejde. Snažím se s tím něco dělat, to mi věřte.

Doufám, že nejsem tak strašný, jak se Vám zdám.
17. 01. 2009 | 19:15

zdenekmihalco napsal(a):

Hajný

Dobrý den, pane Hajný, proti starým nábytkům a voňvavým knihám nic nemám, ba právě naopak. Ani hromadění věcí mě nijak neuráží. Víc mi vadí některé vlastní postoje, kterých se velmi těžko zbavuju
17. 01. 2009 | 19:18

zdenekmihalco napsal(a):

pramel

Dobrý den, nečekal jsem moc pozitivních reakcí, ale těšil jsem se na diskusi. Souhlasím s Vaší radou a budu na ni myslet. Co se týče lidí okolo, nejsem zas takový pesimista, jak by se z výše uvedeného mohlo zdát. Doufám.
17. 01. 2009 | 19:23

Baba napsal(a):

Co v pohádce chvílí pouhou ...
17. 01. 2009 | 19:53

Al Jouda napsal(a):

Chlapče, chlapče, trochu to ještě potrvá než si to všechno v hlavě srovnáš !
Do té doby raději jen škrtej a nepiš !
17. 01. 2009 | 20:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další spam pana čtenáře, kterými zanáší zdejší diskuse. Originál k nahlédnutí pod posledním blogem paní Sidoryk.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
17. 01. 2009 | 20:35

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Cákryš, mladej, jestli vaše generace má takovéhle myšlení, tak se o budoucnost nebojím. Když Vás rodiče a prarodiče naučili pochybovat a hledat odpovědi, tak je jednou najdete.
17. 01. 2009 | 20:41

zdenekmihalco napsal(a):

Al Jouda

Dobrý den, v psaních svých nevyzrálých textů hodlám pokračovat :-). Přinejhorší je budu pár desítek let házet pod postel.
17. 01. 2009 | 20:46

zdenekmihalco napsal(a):

Líný černý pes

Dobrý den, pochybností jsem plný (a pak ještě klišé). A taky bych nerad, aby to vyznělo tak, že si stěžuju na nedostatečnost svých rodičů. Ba právě naopak. Ti jsou před normalizační rzí mimořádně odolní.
17. 01. 2009 | 20:52

hankacl napsal(a):

Zdeňku,
moc pěkné. Až při čtení většiny reakcí je vidět, jak velký a bolavý problém jste načal, kolika lidem jste šlápl na kuří oko. Souhlasím s vámi bez ohledu na to, že si dá(vá)te na ústa a asi bude hůř, že ztratíte spoustu sil a časem to z důvodů sebezáchovných nejspíš vzdáte.
Myslím,že:
Pravda je obtížně uchopitelná a popsatelná a různá.
Účelem a cílem diskuse není zvítězit a převálcovat druhého, ale tříbit názory, zmnožovat a navzájem si předávat různé pohledy na věc, porozumět pohledu toho druhého. Moje pravda často nepopírá pravdu oponenta.
"Smraďoši s hadrama na hlavách" často vědí a umí věci, které bychom se my potřebovali naučit a pochopit.
Většinou je jednodušší poslouchat šéfa. Někdy je to i lepší.
Péče o rodiče a prarodiče je drahá, obtížná, únavná, omezující a je mnohem pohodlnější přenechat ji profesionálům. Někdy to jinak nejde, z nejrůznějších důvodů. Je ale lepší přemýšlet o jiných možnostech a pokusit se o to.
Někteří jiní lidé se mají líp než my. Mnozí nepředstavitelně hůř. Mnohým to vůbec nevadí.
Mám plnou garáž starých krámů, z nichž některé možná někdy použiji. Žádné nedokážu vyhodit. Ve svém životě jsem hodně šetřila a hodně pracovala, trochu taky cestovala. Viděla jsem ze světa směšně málo a už to nedoženu. Závidím vám mladým, že máte ohromné šance, závidím vám energii, odvahu i fantazii. Tak ať to vyjde vám líp než nám! A nenechte si to to...
17. 01. 2009 | 21:13

Hajný napsal(a):

Pane Mihalco,
neznám vás,tudíš nevím,jakých postojů byste se chtěl zbavit.Negativní nejspíš nemáte,jinak by si vás pan Stejskal k sobě nevzal.
Každý máme nějaké postoje.Ale schválně někdy pozorujte lidi a po čase zjistíte jak se z lidí,kteří přejímají nové moderní postoje stává stádo.
Nakonec na tom je založen byznis reklamy a vlastně i úspěchy politických stran.
17. 01. 2009 | 21:50

Hajný napsal(a):

oprava ...byznys....
17. 01. 2009 | 21:51

prirodovedec napsal(a):

autor: "jen stručně, po prvním přečtení."

Vidim, ze zustalo jen pri nem. :)

"- generalizace, to je ona vlastnost, kterou mám tak nějak naučenou od všech :-) okolo."

Lze jiste generalizovat skoro tak, jako cini kazdy z nas. Napr. jako ja o novinarich :). Je ale skoda od Vas to jen takto parirovat. Proto jsem nabidl odlisne pohledy, aby se pokracovalo ne parirovalo. :)

Mne drazdi napriklad takova ta hvidalovsko/stejskalovsko/.../mihalcovska :) flagelantska generalizace ... :) Vas zase ta prirodovedcova ...

"- klišé jsou můj život, holt za to můžou už ty čtyři roky v médiích."

Jeste je cas zivit se poctive :)

"Nebo snad mé mládí? budu s nima bojovat. jsou to klišé"

Klise by to mozna nebylo, kdyby to bylo komplikovaneji pojate. Mene flagelantsky.

"- mises.org jsem nikdy nečet :-)"

Zavazna chyba. :) Pisi zajimave a navic vyznavaji viru svatou pravou a i vse ocenuji cenou. :) Uvedomte si, ze to bude rozporne a zivne tema novinaru budoucnosti (bud budou chvaleni jako dosud, ci plivani a popravovani v mediich za vsechny hrichy sveta - zadny "posledni novinar" jako Vy, se pak bez spravneho stanoviska neobejde a lepe, kdyz to se o znalost opira ...).

"Ještě se k tomu vrátím ZM"

Tesim se.

Proc Vas nektere Vase postoje stvou? Proc Vas nestve tento Vas postoj k Vasim postojum, ale stvou Vas ty postoje? Nejsou to postoje pro Vas spravne? Prirozene? Neni to proto, ze autority, ktere ctite, Vam naznacuji, ze by Vas Vase postoje stvat mely? Misto, abyste se pokusil tyto postoje prijmout a zit s nimi a na nich stavet? Pochopit je, sebe a postavit se flagelantum?

"Co dělat s mediální korozí? Jak se jí mám bránit? Poraďte..."

Rad bych, to je tezke - ja nejsem "in" a kdybych radil novinarum a oni na mne dali, co bych pak kritizoval? :) Budte svuj, nebudte v rade. Zaujmete. Jste mlady, muzete si dovolit byt kriticky a nebyt tim zarazen do nejakeho barevneho pytle.

Jenze muzete si to karierne dovolit? Pri potrebe konformity v kolektivu novinaru a propousteni? Pri potrebe poslouchat sefy soucasne i ty potencialni budouci?

Mozna kdybyste jen kladl ruzna fakta a odkazy, vznikal by prostor pro fakta a fantazii ctenarum. Dal byste prostor. Netiskl byste je takovou potrebou zjevit "pocity" jako dnes ... :) Hledejte, najdete ...

Ten prostor muze vzniknout i treba nechtene - viz povestny blog Holuba, dle mne tehdy ve stylu Shakespearova Marca Antonia hovoriciho na pohrbu Caesara ("But Julinek is an honourable man"). A vidite, co tento blog spolecne s V.H. spoludokazal - poslal uhlednou politickou mrtvolu zpet na Moravu a pritom architekturu jeho reformy ted bude realizovat zena budici soucit.

A to jak Holub kdysi v UH konformne povidal na tema neovlivneni novinaru zustalo pro mne premazano timto zazitkem.

Zaujmete sve ctenare. Hledejte, ptejte se proc. Kazajicich novinare s nutkavou potrebou sdelit, co druzi delaji spatne a jak se maji napravit podle sablon prazske kavarny jsou dnes plne noviny.

Piste o cem se nemluvi z pohledu, ktere establishment nenosi a autocenzura Vaseho stavu nedovoluje. Aplikujte Vladare na dnesni dobu ... Zalozte bulvar o novinarich, proberte 13. komnatu Janka Kroupy a Sabiny Slonkove ... Budete hlidacim psem hlidacich psu demokracie a ctenari Vas budou milovat a kolegove nenavidet ... naucte se cist statistiky (jako prvni novinar v CR) a ukazte jak je kolegove a politici falsuji a manipuluji ... rozeberte podrazy v podnikani tech, kteri tisku (zejmena Vasemu) zadavaji reklamu ...

A bezesporu se tak zbavite klise (a zrejme i zamestnani ...) a mozna i nekterych pocitu ...

Mlady clovek si ma stavet cile hodne sve velikosti ve svych ocich ...
17. 01. 2009 | 22:25

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jsem potomkem absolventa německých odtučňovacích středisek osvětim a buchenwald. Dodnes mám někde doma trojúhelníček z jeho posledního ústavního mundůru i foto kdy on čtyrycetikilový, ale usměvavý, visí na ramenou, jak on vždycky říkal dobyvatelů buchenwaldu, rangerů lenyho a bada. Byl politický, ale pozor sokol. No a z té doby mi ještě odkázal bajonet gott mit uns, boxer, psací stroj zn. erika a americkou tornu speciálních jednotek, usárnu, ve které si tu válečnou kořist donesl domů. Dodnes ji používám na svých výletech a patří mezi mé nejkrásnější jistě rezavé záležitosti....
17. 01. 2009 | 22:42

ALT napsal(a):

pro
ZdenekMihalco,
hezký text, beru ho trochu jako zpovídání se z nočních můr,a trochu nástřel na rozproudění diskuse, jen mi vadí to my a ne já, bude to asi tím, že v jedné z mých nočních můr křičí jednotlivci lid si to žádá.

nechcete zkusit trochu intimity a zatím odhlédnout od coly a šátků a zkusit víc napsat o dědovi, nejen o tom co vám mlhavě utkvělo v paměti, ale i o tom jak dokážete, posuzovat jeho chování, jednání, to jestli vás něco naučil a co vám zanechal v kontextu sám se sebou?

mám za to, že to bude pro mě zajímavější čtení a pro Vás zajímavější psaní.

a jen tak z legrace - zkuste si porovnat chování a jednání starších lidí v nějaké situaci a pak si na to namodelujte něco ze současnosti

pro Přírodovědec
rád čtu vaše komentáře, ale teď jste se nechal rozpálit,
moc dobře znám ten pocit kdy chcete někomu o kom si myslíte, že má potenciál trochu nahnat čas tím, že mu předhodíte vyzkoušenou věc a on to nebere

víte, já si vždycky vzpomenu při takové příležitosti na to jak mi osud často do blízkosti přihrál někoho koho stálo za to vnímat a já blb věnoval víc pozornosti někomu kdo byl hlasitější
17. 01. 2009 | 22:59

zdenekmihalco napsal(a):

ALT, Prirodovedec

Dobrý den, díky za reakci. Jo, psát my je jednodušší. A generalizované :-)

Nástřel na diskusi to byl především.

Zrovna jsem sepisoval odpověď panu Přírodovědci, ale bohužel (nebo spíš bohudík - je dobré se na to dívat z té druhé stránky, že:-). Tak to musím ještě poupravit (například jsem mu chtěl napsat, že i on generalizuje co se médií týče, ale sám pan Přírodovědec se přiznal, grrr)

ZM
17. 01. 2009 | 23:13

im napsal(a):

Zdeňku,

kolik Vám je? Pěta-šestadvacet? ("O mnohé z nich my, kteří jsme už učitelkám neříkali soudružko, nestojíme a chceme se jich zbavit...").

Zkuste si pod postel dát tento svůj příspěvek čerstvě (ano, teď hned) přepsaný v první osobě jednotného čísla - "že se mě netýká, že se stydím,že chci, že za to nemůžu, moji prarodiče.." a vraťte se k němu po roce, a porovnejte jej s přípěvkem v původní generalizované podobě (MY). A zapište si zamyšlení nad oběma texty, jen tak sám pro sebe, a pokud budete chtít, tak i pro nás, čtenáře.

To, že se snažíte si srovnat svůj žebříček hodnot, že o sobě přemýšlíte a pochybujete, že se snažíte pochopit generaci svých rodičů a prarodičů je docela cenné, ne každý se k tomu odhodlá. Nepřemýšlení je jednodušší.
17. 01. 2009 | 23:55

zdenekmihalco napsal(a):

Prirodovedec

Zaprvé, děkuji za rozbor! Omlouvám se za zpoždění, přeci jen, řešil jsem i jiné věci.

Začnu od konce Vašeho prvního textu:

Z mé zkušenosti v mém okolí takové pocity-postoje opravdu převládají a skutečně se domnívám, že jsem se je naučil. Neustále se opakují. Převládají ve srovnání s jinými lidmi z jiných částí světa, se kterými jsem se setkal (oni mají zase svoje opakující se klišé). Důvod uveřejnění. Především, zajímala mě diskuse pod článkem. Ostatně, vyplatilo se.

Proč si ty pocity zaslouží mou kritiku: Dívat se na to z jiné stránky je určitě nutné, zkusím pár bodů lehce okomentovat.

"Jsou to pocity, že nejlepší hřebíky jsou zadarmo.- Ano, casto a byly podany s laskou rodici.“ Ano, darované hřebíky jsou nejlepší. To je výjimka. Ale za dobře udělané hřebíky se má podle mě dobře zaplatit. A ne škemrat a stěžovat si, že by byly lepší zadarmo. Či se je pokusit ukrást.

"Stydíme se za pocity, že je lepší poslouchat svého šéfa než lidi vzdělané a moudré - Mozna to je ale existencne moudre poslouchat toho sefa. I kdyz chapu, ze v aktualne, kde si nechavaji rude domy a vyhazuji Hejdove to mozna na stud bude ..." existenčně moudré asi ano, ovšem zatím jsem stále mladý, nevyzrálý svazák a budu se snažit o to druhé. Zatím si myslím, že mé uvažování je mnohdy nesprávné – tj, že respektuju více hloupého šéfa než podřízeného génia (žádného teda nemam).

"Pocity, že se vyplatí nepříjemnosti obcházet a hledat skuliny. - Pokud si chcete uchovat sily na doby opravdovych boju neplytvate silami v musketyrskych sarvatkach.“ Ovšem měl jsem na mysli právě hledání skulin i v těch opravdových bojích. Viz bod výšee. Prozatím se chci snažit nehledat skuliny ani v mušketýrských šarvátkách.

"Pocity, že se o nás postará někdo jiný. - Pry se k Vam blizi chripka se ctyricitkami - doufam, ze se pak nekdo o Vas postara.“ Jak to víte? :-) ležím v posteli, ostatně to byl jeden z důvodů, proč jsem sem dal ten blog, abych se mohl bavit diskutováním. Bylo by fajn, kdyby se o mě někdo postaral. Ovšem já jen čekal na ty druhé. A ani si pro jistotu nekoupil paralen a něco k jídlu, když mi začínalo být blbě. Dobře mi tak. Třeba to pro příště změním.

"Že to nemá cenu. - A musi vzdy vsechno cenu mit?“ Vždycky ne, ale aspoň někdy ano.

"Že diskuse znamená boj o svou pravdu, že pravda je jediná možná. - Je prece zrejme, ze zde diskuse je TAKE boj. A diskuse je prilis malo na to, aby pravda JEDNOTLIVCE nebyla pro neho jedina mozna.“ Ano, ovšem myslím, že ovšem podle mě se diskuse se od boje liší tím, že dobrý diskutér včas kapituluje. Uzná, že ten druhý má lepší argumenty a je třeba ho respektovat. Myslím, že tuto kapitulaci neumíme a musíme se ji naučit. Ne bojovat až na krev s použitím sečných zbraní, dokud nepadneme.

"Že si máme hledět svého a do ničeho se neplést." Jak zjednodusene! :)“ Ano velmi zjednodušené, zjednodušené myšlení jsem se též naučil. Toto uvažování považuju za nesprávné, protože jedině tím, že se budu do něčeho plést, můžu změnit věci, které nepovažuju za správné. Souhlasím ale, že začít se musí u sebe - plést se do svých vlastních pocitů. A pokusit se zbořit nějaké to klišé.
18. 01. 2009 | 00:01

zdenekmihalco napsal(a):

pokračování

K pár dalším bodům:

"Že za hranicemi naší země číhá nebezpečí a dobrodružství. - :))) Kdo to proboha rika?“ No, třeba u nás na maloměstě (nebudou mě tam mít rádi) by mi podle mého odhadu 90 lidí ze 100 doporučilo vycestovat jen do Chorvatska, Anglie nebo Itálie – a to v tom lepším případě, mnozí z lidí, se kterýma se stýkám, opravdu hovoří o nebezpečí na Slovensku. A návštěva většiny dalších částí světa by bylo velké, nebezpečné dobrodružství (že by za to mohla i média?),

"a smradlavých šílenců s hadrama na hlavách, kterým nerozumíme. - To at s Vami proberou jini. Nicmene by mne zajimalo, zda Vy navrhujete pocty tlustoprdu a smradlavcu nehlidat nebo naopak je zvat.“ Stačí s nima semtam promluvit. Nebo pobýt chvíli u nich doma.

"Že hrozbu zániku světa takového, jak jej známe, které naše generace a generace našich dětí bude čelit, za nás odvrátí ti druzí. - Bezesporu ty deti. Mozna i jen tim, ze reknou, ze zadna hrozba neni, ze to je jen zmena a smiri se se zmenou.“ Souhlasím.

Generalizace - jak jsem již napsal, jsou všude kolem mě a docela dobře se učím generalizovat. Vím, že je to nepochybně jedna z dalších, naučených vlastností, které je dobré neustále se zbavovat. Kterých se nikdy nezbavýme… Chtěl jsem napsat právě něco o dle mého soudu Vašem generalizování politiky či novinářů, ale předběhl jste mě. Inu, stejně už se to probíralo. Popravdě cítím i jistou nedůvěru, kterou máte ke mně. Když se pohybuju v té žumpě…

Kliše - ano, jsou to klišé. Objevují se stále kolem dokola. Jsem si toho vědom, naučil jsem se je. Budu se snažit se jich zbavit.

A ještě k Vašim připomínkám k novinařině:

Snažím se hledat, co chybí. Rozhodl jsem se psát o Africe, o které takřka nikdo v ČR nepíše. Snažím se o alternativy. Neříkám, že se mi to daří, ale zkouším. To v žádném případě neznamená úspěch.

Ostatně, vždyť i zdejší blogy jsou takový příklad.

Zkouškou je i tenhle text v blogu. A diskuse.

Jinak bulvár o novinářích skutečně chybí. Někoho, koho by novináři nenáviděli tu nemáme, a to je velká chyba. Vzájemná kritika nulová. S tím jednoznačně souhlasím. Budu o tom přemýšlet. Třeba příště v blogu… :-) Ostatně, z toho možná plyne Vaše takřka absolutní nedůvěra v média – že vlastně nevíte, co se v nich děje.
18. 01. 2009 | 00:04

zdenekmihalco napsal(a):

Im

Dobrý den, 25, já vím, vím, my...já. Přepsat. I když, zároveň vím, že přinejmenším několik mých vrstevníků se mnou v těhle věcech souhlasí, protože se s nima o tom bavím. Vidíme to stejně. Četli ten text.
18. 01. 2009 | 00:09

im napsal(a):

@autor

Umíte pojmenovat, co na svém psaní zlepšit, čeho se zbavit, to už je polovina úspěchu. Vaše energie a úsilí, hledání a diskuse s vrstevníky jsou sympatické, vytrvejte.

Jen ten bulvár o novinářích mi přijde spíše trošku jako "blesková" namydlená parketa...:-)
18. 01. 2009 | 01:39

prirodovedec napsal(a):

Z.M.: Dekuji za cas, ktery mi pozorne venujete.

im, ALT daleko presneji a strucneji napsali pro mne podstatnou chybu Vaseho textu. Pouziti MY misto JA. Zkratka opomenul jste "podle mne" duraz na mnou oblibene "podle mne". Proc potrebujete SVYM nazorum dat ten vrstevnicky presah?

"Zaprvé, děkuji za rozbor!"

Nevim, zda to byl rozbor, spise prvni reakce a pak konkretnejsi vety ke "klise".

"Z mé zkušenosti v mém okolí takové pocity-postoje opravdu převládají a skutečně se domnívám, že jsem se je naučil. Neustále se opakují."

Cili ve VASEM okoli. A vadi Vam? Proc Vam vadi? Vidim pokus to rici dale.

"Převládají ve srovnání s jinými lidmi z jiných částí světa, se kterými jsem se setkal (oni mají zase svoje opakující se klišé)."

Proto Vam vadi? Ze nejsou jako ve svete? Ze nejsou svetove?

"Proč si ty pocity zaslouží mou kritiku: Dívat se na to z jiné stránky je určitě nutné, zkusím pár bodů lehce okomentovat."

OK

"Jsou to pocity, že nejlepší hřebíky jsou zadarmo.- Ano, casto a byly podany s laskou rodici. Ano, darované hřebíky jsou nejlepší. To je výjimka."

Od mladeho cloveka (pri vzpomince na sve mladi - chce se napsat nase :) ) bych cekal daleko mensi obdiv pro spojovani nejlepsiho a placeni za ne a daleko vetsi respekt k davani skutecne drahych daru zadarmo (to mi opravdu pripada, jako potreba vymezit se konformne (viz Moraviuv Konformista :) ) k dnesnimu ekonomistnimu blbnuti ve vsem). Napriklad davani sve duvery z lasky. V mnohem nezistne a zradne. Poskytnuti nevyuctovaneho prikladu hodneho nasledovani (byt jedinym ucitelem, jedinou autoritou). Ty zlomove momenty jsou v zivote zadarmo. A ti, kteri je Vam davaji casto za ne krute plati. A i vy je mate davat (ty hrebiky) dalsim zadarmo. A v tom je ten presah pres to sobectvi jedne generace. Protoze to je to, co je "vice nez ten dnesni konzum a kseft". :)

"Ale za dobře udělané hřebíky se má podle mě dobře zaplatit. A ne škemrat a stěžovat si, že by byly lepší zadarmo. Či se je pokusit ukrást."

Podle mne lze take preskladat Vase poradi, protoze pisete obecne. Napr. nejprve nekdo ukradne ty dobre udelane hrebiky temer zadarmo. Pak si je chce casto nechat dobre zaplatit a skemra, kdyz okradeny a dalsi lupici muje zadarmo seberou.

"Stydíme se za pocity, že je lepší poslouchat svého šéfa ... mladý, nevyzrálý svazák a budu se snažit o to druhé."

Je to Vase volba. Kazdy clovek Vam ma ale co rici. I ten Vas sef nebo podle Vas nejvetsi blbec. Ale i Vy tem, kteri Vas pripadne take hodnoti jako mladeho blbce ci svazaka. Pozy jsou snazsi nez schopnost naslouchat i tem blbcum.

"Zatím si myslím, že mé uvažování je mnohdy nesprávné – tj, že respektuju více hloupého šéfa než podřízeného génia (žádného teda nemam)."

Hodnotit tyto zkusenosti z pozice co je spravne je dle mne nespravne. :) Jsou veci podstatne a nepodstatne. Ty nepodstatne (jako vztah k sefovi) clovek zvlada a neresi z pohledu vyssiho principu mravniho. Pokud tak cini, pak casem zjisti, ze musi byt pouze sefem sam sobe.

"Pocity, že se vyplatí nepříjemnosti obcházet a hledat skuliny... Ovšem měl jsem na mysli právě hledání skulin i v těch opravdových bojích. ... Prozatím se chci snažit nehledat skuliny ani v mušketýrských šarvátkách."

Je otazkou co jsou ty opravdove boje, ktere Vas cekaji ve srovnani s temi, ktere za opravdove povazujete dnes. Obchazeni neprijemnosti je podle mne jedna ze sirokeho spektra postupu, jak zit mezi lidmi a problemy. Zda se, ze Vam na Vasem postoji nebezpeci neuhybat dosti zalezi. Mozna by to chtelo vice adrenalinovych sportu? Pripadne obejit par ghet doma i v zahranici v noci? A neuhybat nebezpeci?

Pokud se chcete z duvodu nejake predpojatosti vzdat postupu zalozeneho na uhybani, je to Vase volba. Ostatni Vas vetsinove nasledovat nebudou, bylo by to pro ne nevyhodne. Vas zasadovy a citelny postoj nevyhodny pro Vas a vyhodny pro ne Vam ale jiste oceni a pochvali.

"Pocity, že se o nás postará někdo jiný ... Jak to víte? :-)"

Pry trosku slusne analyzuji naznacuje obcas i Stejskal. Ze by proto? :)

"Bylo by fajn, kdyby se o mě někdo postaral. Ovšem já jen čekal na ty druhé."

Omyl, veril jste si, ne ze to zvladnete sam, ale ze dokonce paralen nebude potreba :). Priznejte to. :)
18. 01. 2009 | 01:47

prirodovedec napsal(a):

"A ani si pro jistotu nekoupil paralen a něco k jídlu, když mi začínalo být blbě. Dobře mi tak. Třeba to pro příště změním."

Kdo vi. Pro zacatek zavolejte tem druhym.

"Že to nemá cenu. - A musi vzdy vsechno cenu mit?“ Vždycky ne, ale aspoň někdy ano."

Asi shoda.

"Že diskuse znamená boj ... Ano, ovšem myslím, že ovšem podle mě se diskuse se od boje liší tím, že dobrý diskutér včas kapituluje."

Vidite, dle mne je daleko snazsi kapitulovat z donuceni v boji (protoze treba porazenemu hrozi tezka ujma nebo smrt), nez zde v nejake anonymni diskusi. Vzdy se najde cesta z ni ven, pokud se diskutujici snazi.

"Uzná, že ten druhý má lepší argumenty a je třeba ho respektovat."

Domnivam se, ze napr. v diskusich zde je caste, ze se projevi respekt. Neznamena to ale vetsinou uznani, ze ten druhy ma lepsi argumenty. Ono take predstavovat si, ze diskuse slouzi k vitezstvi tech lepsich argumentu podle nejakeho linearniho usporadani a ze budou stacit pravidla logiky je podle mne prilis idealizovana a zjednodusena.

Diskuse je dnes dle mne spise zpusob, jak se dozvedet neco vice o diskutovanem problemu (odkazy na fakta, jine nazory), ujasnit si sve nazory a uvedomit si, ze na stejny problem mohou lide nahlizet ruzne podle svych ruznych kriterii. A kazdy mit svoji pravdu a sve vitezstvi v diskusi. Pochopeni kriterii toho druheho je tim prinosem diskuse. Pochopeni nikoliv prevzeti. Diskuse je take prinosna diky moznosti sledovat a pripadne zkoumat zpusoby argumentace.

"Myslím, že tuto kapitulaci neumíme a musíme se ji naučit."

Myslim, ze kapitulovat se clovek ucit nemusi. Porazky prichazeji samy. Ale souhlasim, ze naucit se je prijmout a predevsim se z nich zotavit a povstat jako Fenix a bojovat dale je dulezite.

"Ne bojovat až na krev s použitím sečných zbraní, dokud nepadneme."

Je otazkou, co je v diskusi "boj az na krev" a co je "secna zbran" a co je "padnout". Mam pocit, ze napr. vlk a Rumcajs se vzdy oba rozchazeji s pocitem, ze vyhrali :). Mam pocit, ze se Stejskalem dokazeme manevrovat kolem sebe (pokud on nebo ja nemame sva temata napr. on odsun a ja VS :) ).

"Že si máme hledět svého ... zjednodušené myšlení jsem se též naučil."

Studoval jste neco narocnejsiho s matematikou? :) Pak by se Vam to nestalo. :)

"Toto uvažování považuju za nesprávné, protože jedině tím, že se budu do něčeho plést, můžu změnit věci, které nepovažuju za správné."

Angazujte se dle libosti. Drzim Vam palce. Jen zbytecne necekejte, ze Vase boje, ktere povazujete za podstatne bude nekdo bojovat s Vami a ze budou podstatne i pro neho. Mozna budete mit stesti a stat u nejakeho noveho zacatku a Vase stesti vyvrcholi, ze za dalsich dvacet let budete treba tak uspesny jako dnes Icko. :)

"Souhlasím ale, že začít se musí u sebe ..."

Nemusi, ale je to podle mne nejucinnejsi a nejduveryhodnejsi.

"Že za hranicemi naší země číhá nebezpečí a dobrodružství. - :))) Kdo to proboha rika?“ No, třeba u nás na maloměstě ... A návštěva většiny dalších částí světa by bylo velké, nebezpečné dobrodružství (že by za to mohla i média?),"

Vite, mozna Vasi blizci se o Vas pouze boji. Mozna nekteri vedi, co je to naivni a sebejiste mladi, mozna nekteri z tech malomestsky neznamych se ztratili.

"Stačí s nima semtam promluvit. Nebo pobýt chvíli u nich doma."

Tak to se obracite na nespravneho. :)
18. 01. 2009 | 01:47

prirodovedec napsal(a):

"Generalizace ... Chtěl jsem napsat právě něco o dle mého soudu Vašem generalizování politiky či novinářů, ale předběhl jste mě. Inu, stejně už se to probíralo. Popravdě cítím i jistou nedůvěru, kterou máte ke mně. Když se pohybuju v té žumpě…"

Mozna je to neduvera. Mozna je to snaha Vas povzbuzovat prirazovanim k te zumpe ... a pomoci Vam z ni.

"Snažím se hledat, co chybí. Rozhodl jsem se psát o Africe, o které takřka nikdo v ČR nepíše."

Jenze cim zaujmete? Zirafy uz netahnou, hlad a AIDS jsou samozrejme. Ale takovy vsestranny historicky exkurz do nektere zeme od davnych idealizovanych dob divochu pres kolonialismus, domaci korupci az po soucasny boj po zdroje bez toho, ze by se zase fandilo "nasim" ... Jsem rad, ze se snazite. Zeptam se -treba namet na blog. Jak dalece bezpecna je dnes JAR? Co bude dale? Jake to je s tim, co bylo?

"Jinak bulvár o novinářích skutečně chybí. Někoho, koho by novináři nenáviděli tu nemáme, a to je velká chyba."

Vzdyt nenavidi kde koho? :)

"Vzájemná kritika nulová. S tím jednoznačně souhlasím. Budu o tom přemýšlet. Třeba příště v blogu… :-)

Mozna je ted sance pro drave mlade novinare ukazat jaci jsou ti druzi starsi neznali a neschopni a udrzet si tak sve zidlicky. I v Chicagu tricatych let radila valka gangu ... tak proc ne u nas novinarskych klik? :)

"Ostatně, z toho možná plyne Vaše takřka absolutní nedůvěra v média – že vlastně nevíte, co se v nich děje."

Neni podstatne co se v nich deje (mel jsem v CR moznosti se sedmilhari dost moznosti jednat :) ), podstatne je, ze ignoruji zpetnou vazbu (presneji nemaji), jak se projevuji, jak zkresluji jim sdelene laiky, jak zamlcuji a autocenzuruji, jak klamou duveru, jak si hraji na hlidaci psy, jak ignoruji problemy inzerentu, jak se stylizuji ...

Skoda. Ale na vyhynule dinosaury se take vzpomina a idealizuji se ...
18. 01. 2009 | 01:48

grőssling napsal(a):

Nihil novi sub sole, pane Mihalco. Už mladý Mamutík za zimních večerů brblal v jeskyni se svojí partou mlaďochů, že takhle po staru už se bizoni nahánět do pastí nedají. A starý Mamutík zase bručel, že to pečené maso bylo za jeho babičky mnohem chutnější.
Nebojte, depka přejde, krize zase na pár let ustoupí, Váš syn vyroste a podrobí Vaše činy zase on zdrcující pubertální kritice.
Tak to na světě chodí co svět světem stojí.
18. 01. 2009 | 06:21

vlk napsal(a):

Pane Mihalco
nepůjdu s vámi tančit. Solo patří příteli přírodovědci a je bravurní. Z mého pohledu.Ostatně jako vždycky, smím li /hujersky/ dodati.

jen jednu větu dovolte - některé věci a zkušenosti se nedají sdělit, ty s emusí odžít.Jo a ještě jednu- abyste nakonec zjitsi / s největší pravděpodobností/ ,že jste s tejný jako my.

Jo a ještě věta třetí - ve vašem věku je na chmury světa nejlepší pořádná buchta! Dvounohá.
18. 01. 2009 | 10:10

zdenekmihalco napsal(a):

Prirodovedec

I já děkuju za Váš čas. Pokud Vám to moc neva, trochu času Vám ještě ukradnu.

„im, ALT daleko presneji a strucneji napsali pro mne podstatnou chybu Vaseho textu. Pouziti MY misto JA. Zkratka opomenul jste "podle mne" duraz na mnou oblibene "podle mne". Proc potrebujete SVYM nazorum dat ten vrstevnicky presah?“ Je to podle mě tak. Otázka je, proč mě napadlo psát my. Asi je to jednodušší.

"Převládají ve srovnání s jinými lidmi z jiných částí světa, se kterými jsem se setkal (oni mají zase svoje opakující se klišé). - Proto Vam vadi? Ze nejsou jako ve svete? Ze nejsou svetove?“ Nikoliv, že nejsou jako jinde. Ale přijde mi dobré pokusit se najít naše (moje) klišé a pokusit se je změnit, zbourat (pravděpodobně dojde jen k nahrazením jiným klišé odjinud, ale za pokus to přesto podle mě stojí).

„Od mladeho cloveka (pri vzpomince na sve mladi - chce se napsat nase :) ) bych cekal daleko mensi obdiv pro spojovani nejlepsiho a placeni za ne a daleko vetsi respekt k davani skutecne drahych daru zadarmo“ Snažím se vážit každého hřebíku, který je darován. A ano, i já mám dávát hřebíky darem, cílem je dát aspoň o hřebík více, než mi byl dán, a taky aby těm druhým ten hřebík pomohl. Dále souhlas.

" I ten Vas sef nebo podle Vas nejvetsi blbec. Ale i Vy tem, kteri Vas pripadne take hodnoti jako mladeho blbce ci svazaka. Pozy jsou snazsi nez schopnost naslouchat i tem blbcum.“ Souhlasím. Ovšem já mám, podle mě, zažité poslouchat mnohem pozorněji a častěji šéfa před člověkem o několik tříd vzdělanějším, kterého bych si měl více vážit, snad i z jiných důvodů, a kterého mám naopak tendenci zesměšňovat. Považoval bych za správné tento poměr o něco zvrátit. Je to správné uvažování? Šéfem sám sobě, snažím se o tohle?

„Mozna by to chtelo vice adrenalinovych sportu? Pripadne obejit par ghet doma i v zahranici v noci? A neuhybat nebezpeci? - Pocity, že se vyplatí nepříjemnosti obcházet a hledat skuliny... Ovšem měl jsem na mysli právě hledání skulin i v těch opravdových bojích. - ... Je otazkou co jsou ty opravdove boje, ktere Vas cekaji ve srovnani s temi, ktere za opravdove povazujete dnes. Obchazeni neprijemnosti je podle mne jedna ze sirokeho spektra postupu, jak zit mezi lidmi a problemy.“ Adrenalinový sport nesnáším. Jeho překonání mi nic nepřináší, krom opojení, že jsem přežil. Ano, je otázkou jaké boje mě čekají, to teď nevím. Zatím mám své boje. Obcházení je jednou z možností, ano, ale nelze ji využívat (skoro) vždy. Chtěl bych ji využívat spíše méně něž více. Je pohodlná a výhodná pro sebe a mám tendenci onu pohodlnou variantu opakovat i v ve všech dalších soubojích. Uhýbání dle mne k souboji určitě patří, ale nejen ono.

„Pry trosku slusne analyzuji naznacuje obcas i Stejskal. Ze by proto? :)“ Že Vy se tou analýzou zabýváte skoro od rána do večera.. :-)

"Bylo by fajn, kdyby se o mě někdo postaral. Ovšem já jen čekal na ty druhé. - Omyl, veril jste si, ne ze to zvladnete sam, ale ze dokonce paralen nebude potreba :). Priznejte to. :)“ Nevěřil. Věřil jsem, že za mnou někdo přijde a postará se. Nestalo se. Čekal jsem, až mi někdo sám zavolá. A byl naštvaný, že nezavolal. Naučené jednání, které považuji za nesprávné (své vlastní) a chci jej posunout.

"Že diskuse znamená boj ... Ano, ovšem myslím, že ovšem podle mě se diskuse se od boje liší tím, že dobrý diskutér včas kapituluje. - Vidite, dle mne je daleko snazsi kapitulovat z donuceni v boji (protoze treba porazenemu hrozi tezka ujma nebo smrt), nez zde v nejake anonymni diskusi. Vzdy se najde cesta z ni ven, pokud se diskutujici snazi.“ Podle mě v anonymní diskusi poraženému nehrozí těžká újma a smrt (nebo např.
osuda), proto od začátku mnohdy používá zakázané zbraně (zesměšňování, ponižování).

„Domnivam se, ze napr. v diskusich zde je caste, ze se projevi respekt.“ Podle mě spíš občasné. Dle mých zkušeností z jiných zemí máme ještě co dohánět (myslím i zde na blozích). Tedy, že respektu je zatím velmi málo, ale zlepšujeme se, myslím.
18. 01. 2009 | 10:58

zdenekmihalco napsal(a):

Prirodovedec

„Diskuse je dnes dle mne spise zpusob, jak se dozvedet neco vice o diskutovanem problemu (odkazy na fakta, jine nazory), ujasnit si sve nazory a uvedomit si, ze na stejny problem mohou lide nahlizet ruzne podle svych ruznych kriterii. A kazdy mit svoji pravdu a sve vitezstvi v diskusi. Pochopeni kriterii toho druheho je tim prinosem diskuse. Pochopeni nikoliv prevzeti. Diskuse je take prinosna diky moznosti sledovat a pripadne zkoumat zpusoby argumentace.“ Ano, to mi přijde zajímavé, souhlasím.

„Myslim, ze kapitulovat se clovek ucit nemusi. Porazky prichazeji samy. Ale souhlasim, ze naucit se je prijmout a predevsim se z nich zotavit a povstat jako Fenix a bojovat dale je dulezite.“ Ano, souhlasím, moje původní vyjádření (kapitulovat) bylo nepřesné.

„Studoval jste neco narocnejsiho s matematikou? :) Pak by se Vam to nestalo. :)“ Ne, ale už douho jsem uvažoval o tom, zda se nepřihlásit na matfyz, abych zkusil, co zvládnu. Zatím jsem líný. Nevím, jestli se k matematice někdy dostanu.

„Angazujte se dle libosti. Drzim Vam palce. Jen zbytecne necekejte, ze Vase boje, ktere povazujete za podstatne bude nekdo bojovat s Vami a ze budou podstatne i pro neho. Mozna budete mit stesti a stat u nejakeho noveho zacatku a Vase stesti vyvrcholi, ze za dalsich dvacet let budete treba tak uspesny jako dnes Icko. :)“ Nečekám. Nevím, jestli je „Ičko“ ten správný příklad. Ale možná ano…  Kdo ví.

"Že za hranicemi naší země číhá nebezpečí a dobrodružství. - :))) Kdo to proboha rika? No, třeba u nás na maloměstě ... A návštěva většiny dalších částí světa by bylo velké, nebezpečné dobrodružství (že by za to mohla i média?) - Vite, mozna Vasi blizci se o Vas pouze boji. Mozna nekteri vedi, co je to naivni a sebejiste mladi, mozna nekteri z tech malomestsky neznamych se ztratili.“ Ano, nepochybně se o mně blízcí bojí, vůbec jim to nevyčítám, naopak. Spíš bych měl namysli lidi, které vidím poprvé v životě.

"Stačí s nima semtam promluvit. Nebo pobýt chvíli u nich doma. - Tak to se obracite na nespravneho. :)“ Neporozuměl jsem, asi. Proč se obracím na nesprávného?

„Mozna je to neduvera. Mozna je to snaha Vas povzbuzovat prirazovanim k te zumpe ... a pomoci Vam z ni“ Možná ano. Pokud v ní jsem…
18. 01. 2009 | 10:59

zdenekmihalco napsal(a):

„Jenze cim zaujmete? Zirafy uz netahnou, hlad a AIDS jsou samozrejme. Ale takovy vsestranny historicky exkurz do nektere zeme od davnych idealizovanych dob divochu pres kolonialismus, domaci korupci az po soucasny boj po zdroje bez toho, ze by se zase fandilo "nasim" ... Jsem rad, ze se snazite. Zeptam se -treba namet na blog. Jak dalece bezpecna je dnes JAR? Co bude dale? Jake to je s tim, co bylo?“ Souhlasím. Pro mě blog na takové téma znamená dny (roky?) práce – možná pro afrikanistu?, mé znalosti jsou zatím příliš nedostatečné, novinářské, povrchní (budou vždy povrchnější než u afrikanisty) Čož je vlastně ten hlavní problém –textů by měl novinář, řekněme v zahr. rubrice Aktuálně (momentálně má tři členy) napsat tak čtyři denně (včetně fotek, vyplnění klíčových slov atd), z celého světa. Je dost obtížné, vyčerpávající to takto klopit. Chybě se nelze vyhnout, vyhnutí se povrchnosti není v takovém případě v lidských silách. Tématická šíře nesnesitelně široká. To byl taky jeden z důvodů, proč jsem kývl na nabídku jít na blogy. Nemusím psát tři texty denně. Mám to už ale zažité, učím se jednomu textu věnovat déle než hodinu a půl. Ovšem tlak na psaní dvou textů do oběda je pryč a v klidu si můžu hledat ona témata, která se neopakují a která jsou nová. Věřím, že časem, až se trochu zorientuju, si je najdu. A věnuju jim trochu času.

Jinak celkově, vyhnout se v médiích mainstreamu je velmi, velmi obtížné, při běžném provozu snad i takřka nemožné. Zvlášť u zahr. zpravodajství (pracuje se s agenturami, opisuje se, kde se dá, na čtení alternativních zdrojů a jejich ověřování nezbývá čas). Mnozí novináři mají snahu přinášet nová témata, věřím, že jich je víc, než si myslíte, ale semele je to.

"Jinak bulvár o novinářích skutečně chybí. Někoho, koho by novináři nenáviděli tu nemáme, a to je velká chyba. Vzdyt nenavidi kde koho? :)“ Myslel jsem novináře, kterého by nenáviděli – vypadlo mi slovo novináře 

„Mozna je ted sance pro drave mlade novinare ukazat jaci jsou ti druzi starsi neznali a neschopni a udrzet si tak sve zidlicky. I v Chicagu tricatych let radila valka gangu ... tak proc ne u nas novinarskych klik? :)“ Válka novinářských klik by nám (novinářům v ČR) podle mě jednoznačně prospěla. Souhlas i v další věci, zpětná vazba není, velký problém, setkávám se s tím skoro každým dnem, v naší redakci, jinde v médiích.

Vyhynulé dinosaury? Nevím koho jste měl na mysli. Vyhynulé novináře? Žádní tu nebyli. Učíme se, máme co dohánět, a podle mě bychom se (my novináři) měli učit za hranicemi naší země, kde podle nás novinářů číhá hlavně nebezpečí a dobrodružství…
18. 01. 2009 | 10:59

zdenekmihalco napsal(a):

grőssling

Dobrý den, ano, brbláme, jako jste brblal jistě i Vy. Bude brblat i můj syn. Doufám, že bude brblat pořádně. Věřím, že to tak má být. Depka přechází. I přes veškerou pubertálnost svých názorů si myslím, že takové mají být.
18. 01. 2009 | 11:05

zdenekmihalco napsal(a):

vlk

Díky, s Přírodovědcem se trochu potím, ale tančí se výborně. O tom, že jsem stejný jako všichni ostatní vůbec nepochybuju. Stejně jako nepochybuju o důležitosti pořádné buchty.
18. 01. 2009 | 11:08

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, česká je holt česká buchta...

HOLČIČÍ...

Zlatuše netuše
Kousla mě
do duše

A hned potom
Marcela
Mne ošetřila
Docela

Abych pak Týně
Svěřil se líně

Že chci jen Doubravku
A její skluzavku

Případně Terezu
Do které
Nevlezu...
18. 01. 2009 | 11:21

zdenekmihalco napsal(a):

grőssling

Říkám si, že by mnozí mí vrstevníci mohli brblat klidně i víc. Že by trocha brblání a hlavně snahy něco změnit neškodila. Bez ohledu na to, že ostatní se jim za to budou smát, že i jim takové brblání za pár let přijde směšné, že se zanedlouho ukáže, že věci jsou poněkud složitější. Já vím, že se to ukáže časem, že některé věci (viz Vlk) se musí prožít... Nicméně přesto hodlám brblat a snažit se věci měnit dál :-)
18. 01. 2009 | 11:36

grőssling napsal(a):

Zdeněk Mihlaco
souhlasím s Vámi. Je třeba brblat, ale také něco dělat. Nezávidím Vám Vaši práci, protože rizika její ztráty jsou vysoká a snadno uskutečnitelná. Navíc je tu velká odpovědnost vůči těm, kteří čtou co vy pomáháte vytvořit ( myslím, že Vy patříte k těm, co jim výsledný vliv jejich práce není lhostejný ). Již jsme si na toto téma několikrát dopisovali. Že je pole neorané hned na Aktuálně.cz viz. neobjektivní a pozdní informování-fandění o hlavních kauzách těchto dní ( gaz a Gaza jak říká jeden rozhleděný český politik ) je jasné.
No pánbůh Vás opatruj a nevzdávejte to.
18. 01. 2009 | 13:29

Pocestny napsal(a):

Á, gratuluju k prvnímu počinu!

Jojo, dilema každého mladého muže.... Dědkové se do Vás pustili, jen co je pravda....trochu se jim to pokusím ztížit.

Na pochybnosti o hřebících má právo každý, zejména u nás.

Děsivá konformita, která se zase pozvolna šíří touto zemí není jen politického rázu. On zde stále probíhá ten dědičný urputný generační konflikt. Dnes, díky daleko širšímu spektru činů, kterými se mladí mohou seberealizovat v oborech, kde generační diktát není, je tento boj latentizován. Toto je také naší jedinou záchranou - dědkové už prostě mnoha věcem nehoví, proto je nemohou komandovat. Je tu spousta věcí, které ani po dvaceti letech nenašly svou moderní definici, je tu spousta "volného prostoru k expanzi, v novinařině jistě.

Jsem o cca patnáct let starší, ale ještě si dobře pamatuji pocity, které od vás dnes čtu. Když mi bylo pětadvacet, začal se pozvolna hroutit ten můj naivní pocit, že vše má v rukou parta lidí, která prvotně vládne, protože jí jde o věc, to , že "se krade a lidi jsou zvěř", to bylo tenkrát nepřekvapivé, přirozené.

Co bylo ještě méně překvapivé, byl fakt, že zde se ještě před dvaceti lety považoval člověk Vašeho věku za nedochůdče a embryo, které nemůže než se pokorně dát do služeb mazáků, kteří jsou božstvem Vaší budoucnosti. Nikoho nezajímalo, co nosíte v hlavě, prostě, "mladej, dělej, jak ti řeknem, na svoje nápady máš dost času až ti bude tolik, kolik je dnes nám". Gerontokratura nejhoršího druhu.
Ano, jsou věci, před kterými je třeba "kapitulovat". Jsou věci, kterých lze dosáhnout, protože závisí na Vás, jsou věci, které můžete jen ovlivnit, protože nepocházejí z vašeho osobního rozhodnutí, nakonec jsou věci, se kterými té kapitulaci předejdete jen tím, že títmto směrem vůbec nevyrazíte.

Je prostě potřeba vyhrávat bitvy, do kterých se pustíte, leč po zralé úvaze a řízen něčím vyšším, než je Vaše vlastní žádost po sebeprosazení..

Je potřeba si co nejdříve najít to, co za Vás hovoří, i když sám mlčíte, jít si za tím, a nedělat kompromisy ve chvíli, kdy jde o věc samu, ale dělat je tam, kde jí prospějí. Vtělit své ego do skutku, nenechat ho plandat v prostoru, zbůhdarma, nebýt živ ze závislosti na dobré vůli druhých, nýbrž si najít místo, na kterém se stanete osobou respektovanou svými skutky, ne postoji a řečmi.

Nemusíte se zabývat tím, co "na Vás zbyde", když si najdete věc, ve které nabídnete něco nového, vyšší kvalitu, nemusíte uhýbat matadorům, naopak, to je místo, kde musíte vyhrát svou válku, tomu se říká prosazení se a je to nutné proto, aby vám do padesáti přád někdo neříkal "mladej"...
18. 01. 2009 | 13:55

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,
ještě k tomu my a já,

když použijete já - tak jdete s kůží na trh, vystupujete z řady a dáváte jasně najevo co si myslíte vy

v případě my - schováváte se do řady, odpoutáváte pozornost od já a ukazujete se jen jako část něčeho většího, zároveň zvyšujete důležitost - protože to nejsem jen já - je nás víc

když už jste v diskusi s přírodovědcem načal matematiku, tak u kolika vašich vrstevníků jste si ověřil vaše pocity tak jak byly prezentovány? kolik je skutečně sdílí? - číslo prosím:

jde jen o to jestli hledáte, nebo si prostě, uděláte čárku za splněno, zapomeňte (prostě trošku o kvalitě té sekery pana hajného a nevyrušování pana vlka)
(zajímavé v téhle souvislosti je porovnání komentářů k Entropě)
18. 01. 2009 | 14:07

zdenekmihalco napsal(a):

grőssling

Pane grősslingu, díky za přání. "Rizika ztráty práce jsou vysoká a snadno uskutečnitelná". To je přesné, i když mě osobně toto riziko tolik nestresuje, mnoho kolegů však ano, z pochopitelných důvodů. Jak mi navrhoval pan Přírodovědec, například text s tématem: "Bezpečnost v JAR a vývoj do budoucna". Takový text by mi zabral dejme tomu dva, tři dny (povrchní-novinářské) práce (rešerše, pokus o rešerši tamních médií, snaha o alternativní zdroje, kontaktování osobností přímo v JAR, poté, aby ještě text po mně přečetl třeba nějaký afrikanista). A to nepočítám čas, který mi zabere, než takové zajímavé téma najdu atd. Takhle bych si to představoval.

Ovšem realita je takové, že kdybych třikrát po sobě v českém médiu (snad vyjma Respektu) přišel s takovým návrhem, čelil bych velmi, velmi vysokému tlaku, abych pracoval rychleji a na jiných tématech (čtivějších, "důležitějších" apod.) Krátce poté by nejspíše přišla výpověď.

Čili co s tím: Buď udělat výše zmíněné a dostat výpověď. Nebo pokračovat u pásové výroby, tedy opisovat z agentur a psát o 100 zemích, přičem trochu rozumím dění ve čtyřech z nich (viz Vaše oprávněná kritika mých textů o Maďarsku). Tuto variantu jsem po roce, dvou, zavrhl.

Takže je tu kompromis - práce na blozích, která je sama o sobě zajímavá a přijde mi smysluplná, pohodová z důvodu, že ji je možné dělat tak nějak kdykoliv a neustále, a mezitím napsat pár článků, pod které se mohu v klidu podepsat. Uvidíme, zda to půjde, zatím začínám :-) a ještě to není zdaleka ono. Ale snažim se.

Jinak osobně se velmi přimlouvám za to, aby se na těchto stránkách diskustovalo o médiích co nejčastěji a rád bych ulovil nějakého blogera, který by tu tato témata častěji nadhazoval (myslím tvrdou kritiku, nejen komentáře). A budu se snažit do těchto debat zapojovat.
18. 01. 2009 | 14:14

Pocestny napsal(a):

Můj obrázek života jest obrazem tlupy opic, které lezou na strom. Je to sequoia, strom "nekonečně vysoký", protože až na vršek dolezl zatím jen jeden člověk. Pak se sice prohlásil za "syna Božího", čímž to celé podělal, ale nicméně zůstal tím, kdo nás stále nutí u paty sebrat odvahu a začít lézt.

Lezou všichni - jedni po povrchu, aby byli vidět, aby byl oceněn jejich styl, tomu se říká kariera. Jiní zmizí v spleti větví a objeví se po letech kdesi vysoko, neznámi a bez popularity, ale s velkou mírou vnitřního poznání. Tomu se říká zmoudření věkem.

Nejprve lezeme pod taktovkou tutorů, později pod kontrolou preceptorů, pak náhle nastane moment, kdy byste měl pokračovat sám. V té chvíli zjistíte, že tutorství a preceptoři nemizí, jen se měmí v "mazáky", jde o to, že oni lezli také, dříve, pak se rozhodli, že jim to stačí a v určitém okamžiku odbočili a "zprivatizovali si" tu nejbližší větev. Od té chvíle už je strom, lezení nezajímá, jen hlasitě křičí své zásluhy ve strachu, že zběsile vpřed uhánějící svět tyto zapomene a už neocení. Je to strach správný, ona inflace zásluh je děsivá, cosi záslužného se stává každý den, větví nje na stromě konečný počet, kdo chce bydlet "s výhledem", musí holt potlačit svůj opičí altruismus a stát se hlídacím psem u boudy svých "zásluh".

To jsou brzdaři, všichni přece víme o své dočasnosti, nahraditelnosti, postradatelnosti, která vyplývá z principu lidské smečky. Každý, kdo se snaží přeprat tuhle rovnici - a je jich většina, každý, kdo považuje prohru za tradedii a nenapravitelnou škodu, je jí blíže než ten, kdo ví, že každá porážka má příčinu v nás samotných a "zločinné úsilí bližních" jest pouze věcí druhotnou..

Bylo by příliš hloupé si neklást takové otázky, jaké si kladete sám, bylo by ještě větším hlupáctvím si myslet, že bez této konfrontace s konformitou jedné generace si nejen nevytvoříte tu konformitu generace své, do které většina upadá po zařazení "do společnosti", ale hlavně tu nekonformní osobnost, kterou člověk, který bádá nad skutky druhých mít musí. Nejde o přirozené se vymezení proti starším, to si každý prožije v pubertě, jde o nalezení svého cíle a svých pravidel, která by měla být pevnější než síla konformity, která nás neustále tiskne ke zdi.

To, že se na vaší nekonformní osobnosti přiživí zejména ti, kteří té své konformity dosahují slepým následováním / odmítáním Vás a Vašeho vidění světa, to je ta nedůležitá stránka věci, to hlavní, to, že téma jejich adorace / nenávisti sám definujete, vás oproti nim činí svobodným, protože Vy s jejich singularitou a pohdlností počítáte, proto dokážete dohlédnout skrze ní a za ní na kořen věci, který je jim v jejich přirozenosti utajen.
18. 01. 2009 | 14:18

Pocestny napsal(a):

A do třetice.
Několik omylů, které je třeba rozebrat:

1. Generační rasismus - to je obvyklý flastr na to, když nám někdo připomene bebí, rozbité kolínko, na které bychom rádi zapomněli. Je to teorie, že rodič mají být vždy chráněni před kritikou svých potomků, i když se chovali tak, jak by samo potomstvo konat nemohlo. Jsou věci, které konkrétně v naší společnosti jsou mezigeneračně nesdělitelné, protože jedna generace bude svůj modus operandi a postoje alibizovat "vnějšími objektivními příčinami", zatímco ta druhá prostě ví, že jistý druh chování a postojů je přirozenou příčinou příčin, které jsou považovány mylně za vnější a objektivní.

Narozdíl od Vás jsem byl ve vědomém věku, když tahle generace obklopila své bytí zdí zbabělosti, barikádou zapomnění, ze které trčí ty sudlice "pomsty", protože za "naše životní strasti vždy mohl někdo jiný"... Jde o jedince, kterým doba a řežim vzaly to základní, co dělá chlapa chlapem - osobní odpovědnost za to, jak konám, ale i za to, k čemu se prostě nenechám přinutit.

Oni popřeli svou dospělost pod tlakem normalizace a stali se znova "učedníky" svých fotrů. Dnes tito "přenošení následníci" řádí jako černá ruka, místo hradby ze zbabělosti tu máme zeď interpretace historie a dogmatu o své dějinné nevinnosti.

Nemá většího smyslu se s nimi přít, je daleko lepší se osvobodit od svých záští a s milým úsměvem je začít porážet tam, odkud pocházejí ty jejich "zásluhy", tedy tam, kde jsou "prý" těmi mentory. Nečekejte, že se to s lety změní, kdo byl do midlife crisis buzerován svými předky tak, jako oni, neumí si ani představit, že by svému potomstvu nechal prostor, který jim nikdy nebyl poskytnut.

časem se dostanete do takové situace, kdy váš vnitřní Pax universae ve vaší generaci Vás donutí postavit se proti "svým předkům", kteří nedokáží překonat apetit na agresi proti těm, které označili za viníky své zvířeckosti a budou se snažit Vám ten Pax rozbít.

Ne nesmíme být věrní hloupým válkám v hlavách našich otců, musíme nést svou identitu i s vědomím jejich děsivých lidských pádů v dobách, kdy se nejlépe projevilo, co nám zde nejvíce chybí.

Poptejte se mezi těmi staršími na Palacha, schválně, co vám k tomu napíší ti, kteří tu publikovali ty dlouhatánské žalmy na výročí okupace, proč jsou dnes němí??

Poptejte se jich, co dělali o dvacet let poté, když jejich děti dostávaly nařezáno na Václaváku a to nejhořší nebylo dostat nakopáno od přiožralého milicionáře, ale to moře zelených ksichtů, které to prázdně pozorovaly, jako by se jich to vlastně netýkalo.

Ti, co s Palachem zahrabali svůj život a z funusu pozvolna zamířili do nového života u prověrkové komise, kde oficiálně a podpisem stvrdili to, že "dočasně" zapomenou to vše, pro co doposud žili, protože v sobě prostě nenašli sílu jednce, který se nesníží k bázlivosti stáda. Nebyli tak prostě vychováni.
18. 01. 2009 | 14:50

zdenekmihalco napsal(a):

Pocestny

Díky za reakci. Nepochybně chytrá slova. Vytisknu a hodím pod postel.

Vaše příspěvky tu čtu dost pravidelně, ačkoliv moc nereaguju, držel jsem se dosud zmizíku. Ale musím říct, že ve mně často vyvolávají emoce (velmi různé).

To že se do mě zdejší publikum pustí, jsem čekal. Mně nevadí, že to tu je kritizováno a považováno za nedomrlé, naivní, klišoidní, nezralé. Počítal jsem s tím, je to přirozené. Jsme všichni stejní, jak tu potvrdil Vlk. Zdejší publikum jiné nebylo.

Snad i takový názor může být inspirativní (i v zemi, která se vyrovnává s následky Gerontokratury :-)). A ostatně, každá sladká jahoda byla jednou nezralá. Některé, dřív než dozrály, upadly a uschly. Přesto se snažím držet na slunci a vystavovat se paprskům, i když to někdy pěkně žhne. Schovávat se pod listím, to pak hrozí plíseň. A když pak taková jahoda dozraje, může být dost kyselá. (to jsou zase kydy...)

Čili, pro mě osobně je zpětná vazba zde, i Váš text, velký přínos, právě nedostatkem takové zpětné vazby trpím (jako lid v médiích i mnohde jinde).

Jak jste napsal: Je potřeba si co nejdříve najít to, co za Vás hovoří... ...najdete věc, ve které nabídnete něco nového, vyšší kvalitu... Doufám, že se mi ta věc pomalu začíná krystalizovat. Vidím to pozitivně. Nemějte obavy :-)
18. 01. 2009 | 14:57

zdenekmihalco napsal(a):

Ten první text patřil k Vaší první části. Co se Vašeho stromu života týče. Zatím se snažím šplhat, ovšem dost těch okolo křičí, najdi si svou větvi, je to fajn (ale na mou nelez, vyšoupni tamtoho). A závidí, že zatím lezu, (doufám, možná). Taky věřím, že přes pubertu, kdy jsem se vymezoval vůči všemu a všem se pomalu dostávám. : - ) Mám snad ponětí o své představě pravidel.

„…Jde o jedince, kterým doba a režim vzaly to základní, co dělá chlapa chlapem - osobní odpovědnost za to, jak konám, ale i za to, k čemu se prostě nenechám přinutit.“ „Oni popřeli svou dospělost pod tlakem normalizace a stali se znova "učedníky" svých fotrů. Dnes tito "přenošení následníci" řádí jako černá ruka, místo hradby ze zbabělosti tu máme zeď interpretace historie a dogmatu o své dějinné nevinnosti.“ Ano, to jsou oni : - )
18. 01. 2009 | 15:21

zdenekmihalco napsal(a):

ALT

Souhlasím, je to tak, já je já, my není já, je to schování se do davu.

Číslo: 5.

Nicméně stejně si vlastně myslím, že normalizační dědictví se dá generalizovat, totiž tím, že není nikdo, koho by se nedotklo.

"prostě trošku o kvalitě té sekery pana hajného a nevyrušování pana vlka" tomu jsem nějak neporozuměl.

"zajímavé v téhle souvislosti je porovnání komentářů k Entropě" Kterou diskusi ke kterému článku máte na mysli?
18. 01. 2009 | 15:32

zdenekmihalco napsal(a):

Jinak díky všem za reakce, je fajn mít projednou spoustu rodičů.

Zdeněk Mihalco
18. 01. 2009 | 15:34

zdenekmihalco napsal(a):

Pocestný, dodatek

Nechcete napsat román?
18. 01. 2009 | 15:36

Pocestny napsal(a):

2. Kavárenské flagelantství, dodávám "pražácké".

No, pokud jste k nám přišel z venkova, jistě cítíte jistý rozdíl.
Zde se totiž nějakým způsobem podařilo společnost otevřít poznání, že to, co nás nejvíce kope do zadku, je lež, před kterou utíkáme.

V každodenní konfrontaci s jinými národy vezdejšími se našinec opravdu otuží, protože oni, sebevědomí vykonavatelé své životní vůle, nám rádi vmetou do očí to, co naši předkové udělali, či neudělali, občas je jen velmi těžké se v tom obhájit a v člověku roste chuť se od činů svých předků nejen slovem distancovat, ale je i skutky popřít, čili napravit.

Je těžké čelit dogmatu druhým dogmatem, je těžké se pokoušet nepřipouštět interpretace, které sice pocházejí ze "spojeneckých" úst, ale nezní nijak lichotivě, protože se maně člověk přistihuje v situaci, kdy má dilema, zda bránit nevysvětlitelné v historii své země a být tzv. patriot, nebo nést tyhle věci s nadhledem a čelit těm zlostným řečem o flagelantech tím, že se pokusíte urovnat to, o čem oni nechtějí ani slyšet.

Po dvaceti letech soužití s cizinci v míře větší než malé konstatuji, že jediné, na čem záleží, jediné, co formuje to naše lidství, potažmo češství, patriotismus a vlastenectví není prázdná pýcha na zločiny předků, nýbrž to, že svým vlastním jednáním, svým osobním zbožím, které vystavujeme na prodejním pultu našeho životního krámu, zaujmeme jiné, navážeme kontakty a využijeme toho obrovského daru naší doby, která činí náš životní prostor daleko větším, než byl ten, který si tu pořídili naši mentoři.

Pane Mihalco, před dvaceti lety jsem s hrůzou konstatoval, že ti, kdo tenkrát se slávou nastupovali, aby nás od tehdá "vedli" k tomu našemu dnes, vědí o nesocialismu to samé, co já, tedy nic moc.

Dnes zcela racionálně konstatuji, že se z nich kromě pár vyjimek nestal "euročechem" skoro nikdo, že setrvali a přežili u svých životních schémat a dnes je pokoušejí oktrojovat našim generacím znova.

Problém je v tom, že oni neměli moc co nabídnout už tehdy, konečně "jejich dvacet let" budiž příkladem, o to méně mají na krámě dnes, dnes je naopak čas, abychom se domluvili my mladší a už to konečně počali směřovat vpřed, tohle "couvání na dvě zrcátka" je totiž zhoubné.

Čím déle tu tato generace bude mít prostor na své smyšlenky, tím větší účet po nich zbyde a nepočítejete, že by se na úhradě chtěli podílet, oni mají "svá práva".

Musíme jim odpustit, být na ně laskaví, ale ignorovat jejich brblání tam, kde nám kazí budoucnost, u které už oni osobně nebudou.
Oni jsou nositeli toho, co si tato "společnost" myslí dnes, za deset let si bude myslet to, co si myslím dnes já a moji vrstevníci (kromě venkovských akademiků) s mou životní zkušeností, za dvacet, třicet let to bude váš názor, který bude rezonovat éterem jménem společnosti, takže je nutné si ho dlouhodobě pěstovat.

Také je dobré žít tak, aby se nás po těch letech někdo na názor také zeptal, tak vřele doporučuji těch dalších deset let investovat do sebe, protože pak přijde ta deliberate care of your family. Nenechte se zatáhnout do bitev, kde jako knecht padnete pro slávu starších, oni takhle rádi s mladými zacházejí, počejte, až budete v sedle, do bitvy chlap pěšky nechodí, a do té doby je lépe být lovcem než válečníkem..

Lov Vás naučí nechodit do věcí, které neklapnou, protože voják bez loveckého instinktu se stane kořistí, kanonenfutrem.

Zde najdete za korunu pytel těch, kteří Vám odpřednáší, jak máte žít svůj život, budu zase odpadlíkem a poradím jedno - poslechněte své podvědomí a nezraďte ho, protože zrazovat sám sebe je to nejhorší, co se jedinci může stát. Máme se od koho učit, naši mentoři byli v sebezradě přeborníky.

Ono se časem totiž ukáže, že jediným základem identity je osobní integrita, což je věc, která se jim po většinu života nepovolovala.
18. 01. 2009 | 15:36

ALT napsal(a):

pro Pocestný,
bušíte tu do otevřených vrat,
nevšimnul jsem si, že by někdo z těch "dědků" text nebo autora shazoval, natož mu s přezíravým šklebem poklepával po rameni a říkal mladej to musíš..., viděl jsem pár námětů k zamyšlení, o to cennějších, že je nikdo dávat nemusel právě k tomuto textu

cením si toho textu právě proto, že ho napsal člověk který tady může mazat texty ostatních , každé jeho slovo je proto vystaveno do trochu jiného světla než slova ostatních

taky jsem si nevšimnul, že by někdo autora odrazoval od toho mít vlastní názor, a taky jsem si nevšiml, že by někdo z těch dědků napsal něco o tom, že to starší je automaticky to lepší
18. 01. 2009 | 15:58

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,

co myslíte,je 5 statisticky významné číslo vůči ostatním netázaným ve vašem ročníku?

můžete napsat deset konkrétních skutečností kterými se dotklo Vás

trochu vás budu natahovat ( Hajný, vlk)- zkuste si znova projít příspěvky pod Vaším textem

...stejně jsou všichni Němci nacisti....
18. 01. 2009 | 16:15

prirodovedec napsal(a):

ALT: No busi sice neadresne, ale celkem konkretne. Cist naznaky pana kolegy umim :) a ocenuji je. Byt se v nekterych zarazenich dle mne fakticky myli, ale to necham jen tak. Vlk vi. :)

A cte se to naprosto skvele. Autor muze klidne dale marodit a cist si ...

Naznaky kolefy diskutujiciho vcetne tech jeho zde jiz x-krat probranych tradicnich mezigeneracnich stereotypu (ale trvalo to chvili, nez to zase propuklo pane kolego :) Pepa Repa by z Vas mel radost) a nepriznani obdobnych vin vlastni generace. Vcetne toho odmitani byt hrdy na zlociny predku a zduraznovani naopak hrdosti na soucasne (lec zrejme do budoucna jako trvale pretrvavajici) obchodovani vlastni. Pane nejmenovany kolego (abych oplatil stejnou merou) BRAVO.

Jinak pro autora upozorneni: Pozor na generaci laskavych tatinku (ti maji ve skutecnosti strach z Vasi blizici se konkurence, ale laskavosti to maskuji), kteri Vas varuji pred temi zlymi dedky minule generace. Vsimnete si tech rad, abyste za dedky nebojovali jejich bitvy, neprebirali jejich stereotypy, abyste se tak deset let formovali ... S tim souhlasim jako s optimalni taktikou tatinku vuci Vam, ale pamatujte, ze mate jedinecnou prilezitost - boj resi problemy mezi dedky a tatinky, tatinci samozrejme vyhraji, ale dedci jiz mysli na odvetu a hledaji ty, kterym by neco sveho a podle nich cenneho predali (podle tatinku samozrejme bezcenneho) a Vy jako vnuci se muzete jeste dosti naucit od dedku, jak pak zamest s temi tatinky.

Tatinci Vam to zkousi rozmluvit pres ta klise - o generaci, ktera Vam nema co dat. Kdyz od dedku neprevezmete co umi, budete pak uz jen zavisli na tatincich. Pozor, dobry trik. To vite, je to chytry kluk. :) Sice odrostly, ale prece. :)

Z.M.: Ja myslim, ze jsme nasi diskusi pekne uzavreli. Pokud zustalo neco mnou nezodpovezeno, dejte mi vedet. Bylo mi cti. Vazim si Vasi uprimnosti a doufam, ze Vam pracovne neublizi.

Hledejte mozna zpusob, jak si sbirat informace mit kartoteky, system odkazu ... pak se ve spolupraci daji zajimava temata mozna zvladnout i rychleji.
18. 01. 2009 | 16:48

vlk napsal(a):

Pocestný

tyhle dnešní příspěvky mohu komentovat asi jen na jeden jediný způsob- až ti skončí puberta, zjistíš zajímavé věci.
Nic moc jiného se k tomu říci nedá.
Můžeš stokrát zkoušet se odpárat od své rodiny nebo její minulosti, totéž můžeš zkoušet s historii státu, národa a pořád to povalíš s sebou.
Jakkoliv se snažíš být nad generací nás přízemních, nehrdých, ohnutých a hloupých ,kapitulantských fotrů.

Jedna z mála věcí,s kterou z tvých traktátů souhlasím je
1- že máte právo na své vidění světa a svou rebelii
2- ano poražte nás tam , kd e se vede boj -tedy v denním ekonomickém životě. Za sebe říkám, že s e těch střetnutí ani trochu nebojím. Už jsem jich a bsolvoval věru dost. Stejně tak jako jsem docela slušnému počtu mladých pomohl nastartovat jejich lezení do velmi vysokých větví oné nekonečné sekvoje.

Přesto, že mi minimálně v několika případech bylo ono nastartování onoho lezení bylo odplaceno velmi podivným způsobem.
Nestěžuji si. Takový je svět.
Jen potvrzuje ono známé úsloví z jednoho jihočeského hřbitova, které na tebe sedí jako ulité:
Příchozí, co jste vy, byli jsme i my, co jsme my , budete i vy...

a pak je ješět jeden hodně znýmý citát od Vrchlického. O tom,že člověk si myslí, že je gigant.

Jo byl jsem do jistého věku dost podobný jako ty. S chutí převrátit svět.
Ale už dost dlouho mám přání úplně jiné - totiž abych, když s e hrabu ve vzpomínkách jsme se nemusel za ty vzpomínky příliš stydět...
A vě+z jednu věc - že s postupujícím věkem člověk k sobě a svým minulým skutkům není benevolentnější. Naopak.

A pokud jsi podlehl názoru, že geront zase mistruje - nikoliv. Geront přeje panu Mihalcvoi ať užívá svého generačního pohledu a tobě aby ti skončila puberta. Už jsi v tom věku. Nicméně pokud ti vydrží ještě nějaký čas, není to taky k zahození. Jen s epotom staneš rychleji gerontním opičákem bránící svou větev. Se všemi dopady. Obraz Doriana Greye totiž nebyl psát jen o fyzické kráse. Řekl bych..
18. 01. 2009 | 17:18

Ares napsal(a):

Zdenekmihalco: Zajímavé čtení. Ta vaše snaha zbavit se zděděných zlozvyků mi připomněla jeden text, kde to rovněž řešili. Sepsat si všechno, co vám na sobě vadí. Vlastnosti, jednání v různých situacích, způsoby myšlení atd. Je to práce tak na dva týdny, ono to tak stovku položek chce. A pak se zamyslet, proč vám ty věci vadí a najít jejich společné kořeny. Pokud je člověk k sobě upřímný, tak z toho lezou zajímavé výsledky. Ono když člověk přemýšlí kam jít, je dobré vědět, kde teď zrovna je.

Vlk: „Příchozí, co jste vy, byli jsme i my, co jsme my , budete i vy...“. Já bych to tak staticky neviděl. Části chyb vaší generace se ta naše zbaví a nahradí je vlastníma :-).
18. 01. 2009 | 17:29

vlk napsal(a):

přírodovědec

kdybych si byl nejdřív přečetl, co jsi napsal Mihalcovio tatíncích, byl bych si odpustil svoje datlovaní s chechtajíc očekával reakci zdejšího věčného puberťáka... A kdybych tu s cénu měl vytvořit, pak by to vypadalo asi takhle:

Vesnická hospoda , řekněme III. cenové skupiny. V ní s edí parta dědků našeho věku. NA stole sklenice s dobře natočenou čepicí a my klábosíme o svých hrdinských činech a trapné současnosti....
Najednou se rozlítnou dveře a do nich vstupuje..no přece.. celý v bílém...krásná mužná, ostře řezaná tvář..no sám Limonádový Pocestný...
Nám v tu ránu přestane šmakovat ležák pod čepicí, spadne nám nejdříve čelist a následně ii sebevědomí...
Už proto , že bělostný hrdina vykřikne - zabírám vaši usmolenou hnusnou hospodu balvanské úrovně i pověsti a dělám z ní moderní ,světový Kola Lokový bar s licenscí na výrobu mabáčů McHovad.
A my v panice prcháme domů zemřít..

Abychom pět minut před smrtí zjistili ,že teď o létech už by s ezase dalo jít na točený, protože světový bar Kolaloka jaksi vyšuěml do nenávratna. A vorvanej kořen, co tam cucá svoje pivko nese rysy toho krásnýho blonďáka bez bázně hany. Ovšem dneska zrovna vede řeč vo tom, jak s emu povedlo zdrhnout na jedno před rozuřenou maminou, která chtěla jet nakupovat nějaký důležitý zbytnosti do Pesca.
18. 01. 2009 | 17:30

vlk napsal(a):

Ares

jaksi si nemohu vybavit jméno onoho arabského mudrce, který prohlásil zásadní pravdu. Zní takhle:

Všechno už tu bylo!

A já se skroností sobě vlastní se pokusím onen výrok doplnit:

Všechno už tu bylo . A pokud ne, pak jenom proto, že nevíme, že už to tady bylo.
18. 01. 2009 | 17:33

Ares napsal(a):

Vlk: Při dostatečné míře zobecnění měl ten mudrc v něčem pravdu. Ale také platí, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a všechno je jednou poprvé.
18. 01. 2009 | 17:40

zdesta napsal(a):

Normální generační problém.Stačí se chovat tak, aby jste se nemusel stydět sám před sebou.Ostatní přijde časem.V pokročilém věku nebudete nastupující generací chápán a spoustu věcí nebudete chápat zase vy.
18. 01. 2009 | 18:10

zdenekmihalco napsal(a):

ALT, ARES

Určeno původně pro ALTA, ale souvisí to s radou pana ARESE, totiž sepsat vše, co mi na sobě vadí. Zkusil jsem pro začátek sepsat 10 konkrétních bodů, které jsem dle mého soudu zdědil.
1) První, co mě napadne, potkám-li člověka staršího šedesáti let je často směsice despektu, až výsměchu, soucitu a obav, co mi přikáže, jak mě bude hodnotit… Nejde o respekt, nemám touhu dovědět se, co si myslí.
2) Překročení státní hranice ve mně, někde v podvědomí, vyvolává pocit napětí (i na Slovensko), poté obavy a nedůvěru v lidi okolo.
3) Na názor cizince zprvu hledím s velkým podezřením, zvláště když mluví o mně, o nás. Nevnímám ho jako člověka, od kterého bych se mohl něco naučit, ale kterého mám poučit, jak to chodí u nás. Někdy ve mně vyvolá obavy.
4) Totéž platí o tzv. intelektuálech. První pocit, který ve mně vyvolávají, je úsměv a podezření, čím se živí.
5) Pokud se cítím mizerně, nejdřív čekám, kdo to za mě vyřeší. Kdo za mnou přijde a zeptá se. Když nikdo, začnu brblat, že nikdo nepřišel.
6) Vidím-li Roma v tramvaji, první setinu vteřiny myslím na to, zda bude krást.
7) Nesouhlasím-li se šéfem či profesorem, vyzve-li mě k diskusi, čekám na ostatní. Pak jim řeknu svůj názor. Oni ten jejich mně. Pak, s napětím ve mně, sdělím názor profesorovi (zřídkakdy). Profesor často odpoví větou: Tak to není, je to tak. Dál už neodpovím. Poté brbláme u piva. Pokud se nám něco nelíbí v práci, brbláme u piva. Čekáme, kdo to konečně změní.
8) Jdu-li na zkoušku, první co mě napadne, je napsat si tahák.
9) Nevěřím nikdy, opravdu nikdy, žádnému policistovi či pohraničníkovi, bojím se jich.
10) Převládá ve mně pocit bezmoci, že současný stav výše uvedeného nelze změnit. Pokud ano, změní to někdo jiný. Já na to nemám právo. Já mohu pouze přihlížet a brblat.

- zkrátka něco strachu, něco zbabělosti.
- Zkusím stanovit cílový stav, problém je, že o těchto stereotypech vím, ale vždycky přijde ta první vteřina… a pak pokus o překonání tohoto pocitu.

Jsou to pocity, které jsem se naučil, mám je v sobě a snažím se je změnit. Považuji je za chybné. Zároveň ve svém okolí sleduju opakovaně podobná jednání. V tramvaji, v diskusích se svými vrstevníky. Neříkám, že každý je takový. Ale mnoho z nich se naučilo určitý typ jednání, o kterém je dobré vědět.

Při setkání s lidmi z ciziny jsem taková jednání zaznamenal v menší míře. Proto jako řešení vidím inspirovat se jejich pohledy, které se od těch mých liší a mohou mi pomoci odhalit stereotypy, které jsem se naučil v ČR. A přinést mi jiné stereotypy (ale to mi zatím nevadí).

Ano, statisticky je 5 zcela nevýznamné číslo. Byla to chyba, psát ve třetí osobě. Text měl být napsán v první osobě.

Na text pana vlka jsem nijak obšírně nereagoval, protože sám napsal, že se mnou tančit nebude, tak jsem to již nerozváděl. Na některé další texty jsem nereagoval, protože jsem to nestihl (čímž nevylučuju, že jsem nevynechal ty texty nejméně příjemné). Obávám jsem, že jsem stále nepochopil…
18. 01. 2009 | 18:19

datel napsal(a):

Mnoho slov pod tímto blogem. Nestačilo by Machovo:"Člověk si může dělat co chce, ale nemůže chtít co chce."? :o)
18. 01. 2009 | 18:35

zdenekmihalco napsal(a):

Všem zdejším

Jak napsal pan Přírodovědec, bavím se velmi dobře a vyléčilo mě to z chřipky. Děkuji všem (opravdu všem:-) za čas, který svým textům věnovali.

Přirozeně, blíže mám k puberťákovi Pocestnému, ale všechny názory zde jsou pro mne inspirací.

Až zas zde v diskusích budu psát své nedomrlosti a naivity, přejděte to s úsměvem a zkuste vzpomenout na svůj pohled ve věku č. 25. Pokud na něm spatříte něco velmi rozdílného oproti tomu mému, napište. Budu zde v diskusích psát svá zjednodušení i nadále. Ale nebojte, zaplevelovat blog už nebudu.

Zdeněk Mihalco
18. 01. 2009 | 18:41

vlk napsal(a):

Ares

sorry - ono poprvé platí jen pro konkrétního člověka. Nikoliv pro generaci nebo c elé lidstvo. A ono nevstoupení do s tejné řeky je velmi líbivé , leč klamné. řeka nemusí být do všech detailů po druhé či po tisícáte stejná. Nicméně v drtivé většině příapdů nám na ni stačí stačí naše minulá zkušensot nebo dokonc e zděděná zkušenost. Abychom s e v ní neutopili.

Alenejd emi o to, abych vás přesvědčilo své pravdě. On toza mne vyřídí život.
18. 01. 2009 | 18:42

vlk napsal(a):

Pane Mihlaco

my s ebavíme s vámi. Nelétají žádné jiskry. Geronti mají tu výhodu , že si řeknou - no jo no. tohle bylo!
u vás a Pocestného klidně může přijít i reakce, za mnoho let - ježkovy voči , vždyť já sem zrona takovej geront , jako byli tenkrát ty z Aktuálně... Peji vám, abyste to přestál s e stejným úsměvem, jako jsme to dnes vzali my.
Víte , my oproti vám máme totiž ještě další výhodu - tyhle generační šarvátky jsme si už odbyli s našimi d ětmi. Vás to ještě čeká. Pocestného tipuji také. A je to užasný zážitek. Zejména puberta.,-))))

Klaním se pane editore.
18. 01. 2009 | 18:46

zdenekmihalco napsal(a):

Přírodovědec

A nebojte, budu se snažít vzít co nejvíc od dědů i od tatínků (ale něco málo jim taky nechat). Myslím, že je toho dost, na čem je stavět.

Díky za Váš čas a k debatě - o médiích zejména - jsem kdykoliv otevřen.

Zdeněk Mihalco
18. 01. 2009 | 18:58

oposum napsal(a):

to autor:
mimořádně dobrý fejeton :-)
jen moc nerozumím, že se snažíte odpovídat na všechny ty "chytré otázky zkušených machrů majících nezjištně za cíl tříbit intelekt předčasně zvědavého mladého muže"

to přírodovědec:
z vašich tirád (na začátku) cítím dost velkou nafoukanost

to vlk:
geront mistruje a to hned několik a jejich myšlení jste vystihl geniálně:
"A pokud jsi podlehl názoru, že geront zase mistruje - nikoliv. Geront přeje panu Mihalcvoi ať užívá svého generačního pohledu a tobě aby ti skončila puberta. Už jsi v tom věku."

hlupci z rozumu mudrují...
musím v mnohém souhlasit s pocestným
18. 01. 2009 | 19:02

zdenekmihalco napsal(a):

Vlk

Pane Vlku, "vždyť já sem zrona takovej geront , jako byli tenkrát ty z Aktuálně... " si nepochybně řeknu. Jsem na to připraven. Čekám to.
Všechno už tu bylo. A bude znovu.
18. 01. 2009 | 19:07

zdenekmihalco napsal(a):

oposum

Dobrý den, snažím se odpovídat, protože k "machrum" chovám respekt a tuším, že mě toho mohou mdost naučit. Že chtějí otcovsky tříbit intelekt mladého muže? Je mi ctí, když to zkusí a ztrácejí se mnou čas.

Ostatně, rád si od nich něco vezmu. Dědictví, které mě štve, je jen část toho, co mi myslím mohou dát.
18. 01. 2009 | 19:15

zdenekmihalco napsal(a):

Pocestný

"Dnes zcela racionálně konstatuji, že se z nich kromě pár vyjimek nestal euročechem skoro nikdo, že setrvali a přežili u svých životních schémat a dnes je pokoušejí oktrojovat našim generacím znova."

Má zkušenost je taková, že z řad mých vrstevníků je euročechů rovněž velmi málo. Ne víc než pět, z dejme tomu sta, které znám. Povětšinou lidí relativně vzdělaných, vzhledem k věku. Bohužel, já se mezi ně dosud nepočítám. Budu spokojen, pokud se tohoto životního prostoru naučím využívat o něco lépe.

"dnes je naopak čas, abychom se domluvili my mladší a už to konečně počali směřovat vpřed, tohle "couvání na dvě zrcátka" je totiž zhoubné." No, já bych možná radši nejdřív přibrzdil, pak zastavil a obhlídl terén. Abych si byl jistej, že vzad bylo opravdu vzad, jestli nestačí jen otočit vůz, ať nejedem zbytečně zpátečkou a můžem trochu přidat, a trochu ten směr zkorigovat.
18. 01. 2009 | 19:43

prirodovedec napsal(a):

oposum: Verte, ze Vase zdani i tentokrat klame. :)
18. 01. 2009 | 19:48

prirodovedec napsal(a):

Autor: Asi jste se uz uzdravil, kdyz pisete, ze se polepsite a uz nebude psat, jako v horeckach. :)

Posledni nafoukane postrehy k Vasemu desateru:
"1)" Snazte se "mit touhu dovědět se, co si myslí." Ten clovek "brzy" (dle Vasich meritek) zemre a Vy jste tim vzdal sanci. Psane neni to, co sdelene. Naucil jsem se to (pro oposuma prekvapive - ale pozorne si snazim i leccos od tatky Pocestneho i kdyz mu to nepriznam :) ), kdyz jsem byl mladsi nez Vy, udelal z toho princip ve Vasem veku (po umrti jednoho profesora, ktereho jsem se bohuzel neptal) a jsem za to rad.

"2)" Vida. Mne to trapilo tak do 1992.

"3) Na názor cizince zprvu hledím s velkým podezřením, zvláště když mluví o mně, o nás."

Vyslechnete i kdyz je to deprimujici, ale uvedomte si, ze ten cizinec Vam ma mozna mene co rici nez Vase moudra babicka (viz napr. zde nejvetsi sasek (ne bavic) Mezei). Pomaha poslouchat a pomyslet si "a Vy zase mlatite cernochy a doplnit si priklad". A ucte se rici sve. Chce to nejaky rok venku a naucite se verit sobe, CR a ocenovat to sve i to cizi. Vsude je neco a v rozmanitosti mistni i generacni je zivot krasny.

"4) Totéž platí o tzv. intelektuálech." To je v poradku. Prazska kavarna jak rikaji venkovani "kapanci" je povestna. Poslouchejte a bavte se. Pokud jste z venkova, pomaha vzit si kroj a dudy nebo privezt demizon vina z Moravy. Maji radi, kdyz se jim potvrdi ocekavani.

"5) Pokud se cítím mizerně, nejdřív čekám, kdo to za mě vyřeší." Mozna jen telo chce odklad jako zpusob reseni. Zvazte to.

"6) Vidím-li Roma v tramvaji, ..." To jste naprosto normalni a inteligentni. Jak rikal porucik Hamacek Kefalinovi: "To neni rasismus to je opatrnost". Vsimnete si, ze pokud jste v zahranici, chovaji se jini podobne vuci Vam. :)

"7) Nesouhlasím-li se šéfem či profesorem, vyzve-li mě k diskusi, čekám na ostatní." Zalezi, zda to mysli vazne nebo recnicky. To normalni student po 1.semestru uz vi.

"Profesor často odpoví větou: Tak to není, je to tak. Dál už neodpovím." Skoda. Nekteri si zaslouzi a oceni dotaz: Proc?

"8) Jdu-li na zkoušku, první co mě napadne, je napsat si tahák." Vidite a ja doma po vzoru starsich kolegu zadal tahak povinny. Studenti pak urcite zpracovali alespon ten tahak ... :) Zvazte tahak jako nastroj ...

"9) Nevěřím nikdy," Kdo by jim take veril. Verite I-cku?

"10) Převládá ve mně pocit bezmoci, že současný stav výše uvedeného nelze změnit." Pak neni spatne se s tim smirit a venovat se pozitivnim strankam.

Tesim se na dalsi brblani. Doufam, ze na to nebudete muset mit chripku. :)
18. 01. 2009 | 20:03

Pocestny napsal(a):

MUHAHA, vlčku, tentokrát jsi skočil do rány, která nemířila na tebe.

Přírodovědče, ono generační klišé vzniká zejména tím, že se někteří chovají čím dál víc stejně ....ti druzí se pak ocitnou v situaci, kdy se musí donekonečna opakovat. Mám malé děti, je to jako donutit tříletého k pravidelné hygieně...

Vy jste poněkud zvláštní člověk, nečetl jsem od vás nikdy nějakou tématickou materii, ale komentáře a úsudky na původ projevu druhých máte sáhodlouhé.

Když už jsme u toho, i kdybychom byli se ZM vrstevníci, už to, že nejsme rodáci znamená, že každý máme tu svou "own generation". Já jsem mentálně a generačně pytlovatelný se Čtvrtníčkem, Benem Tučkem, Davidem Černým, Lukášem Pollertem, Ondrou Vetchým, Langošem, Dejdarem, to jsou lidi, kteří nějak koexistovali s mou maličkostí , nějakej Langr, Vidím, to byli galakticky vzdálení typové....stejně tak Bubeník nebo Pánek.

Já znova opakuju, že my nejsme "státovorná" parta, vy radši hledáme ten zapomenutej zdroj občanské osobní statečnosti žít a být souzen tím, jak děláme to, co nás baví. Tím také hrozně lezeme na nervy těm starším, tím jak odmítáme dělat věci, které nás nebaví, ke zděšení našich rodičů nám to už dvacet let funguje.
18. 01. 2009 | 20:11

Lena napsal(a):

No, pane Mihalco,

tak jsem si díky Vám vzpomněla na jednu paní plnou předsudků, kterých nám s hysterickou naléhavostí předkládala každý den několik: polívat si ovocné knedlíky mlíkem a ne máslem nebo sádlem - to dělají jen chudí, Rakušáci nám jezdí vykupovat obchody, dívka má nosit šatičky a ne kalhoty, děti jsou majetkem rodičů, kteří s nimi můžou dělat co chtějí i je zabít, věci děcka i manžela jsou vlastně její a ona je bude rozdávat, na veřejnosti se šeptá, neb co by lidi řekli tomu, kdyby se mluvilo normálně nahlas, zápaďáci jsou lumpové, nehodí se, aby se dívka zabývala přírodními vědami a ještě k tomu v noci - protože, co tomu řeknou lidi, jídlo se jí i zkažené, neb šetřit je třeba, a lidi, kteří nemakají přímo rukama, vlastně "hovno dělají" a ještě za to berou peníze... atd.

Vaše pochybnosti jen svědčí o tom, že jste úplně normální, ačkoliv myslím, že jste si jimi měl projít už tak někdy lehce po pubertě. Ale jak se říká - lepší pozdě než nikdy.

Když někdy dělám to, nad čím jsem kdysi u svého tatínka ohrnovala nos, musím se jenom smát, jaká je dědičnost mocná čarodějka. A to je na tom to pěkné. Že to vlastní mladistvé tápání, revoltování a pochybnosti jsou po létech zdrojem vlastního veselí s poznáním, že už jsem úplně stejnej blbec jako ti přede mnou. Lidi se moc nemění, tak aspoň že ta technika jde kupředu.
18. 01. 2009 | 20:18

Hajný napsal(a):

Pane Mihalco!
Pokusím se opět přispět tou svojí neumělou trochou do mlýna.
Ty body,které jste popsal v 18:19 se dají shrnout pod jeden pocit a to nedostatek sebevědomí.
Ve svém životě jsem potkal různé mladé lidi.Ty s nadbytkem sebevědomí i ty s nedostatkem.A vždy jsem se jim snažil pomoci.
Těm s nadbytkem přidělit takový úkol(kasali se jak jej zvládnou) aby si co nejméně nabili ústa a neutrpěli posměch a hlavně se poučili.
Ty s nedostatkem seběvědomí za každý úspěch náležitě a veřejně pochválit a neúspěch omluvit s tím,že nedělat nic by bylo ještě horší.
Protože vpád mladých lidí s neotřelými nápady je pro každou firmu jen přínosem.Rozumný šéf spojuje opatrnost a zkušenost starších s nadšením mladých.

Pokud jsem mluvil o starých věcech,tak jsem měl na mysli skutečně staré věci.Věci,které vyráběli sebevědomí řemeslníci,vědomi si kvality své práce.
18. 01. 2009 | 20:21

vlk napsal(a):

oposum

nepřepínejte! a soustřeďte s e pouze na to, na co vaše duševně stačíte.
18. 01. 2009 | 20:24

Pocestny napsal(a):

hele, vlku, s tou pubertou máš asi pravdu...-)

Ona "nevyzrálost" je příslibem vývoje, dokud člověk neusedá na hnízdo svých zásluh, aby sklidit ten svůj životní vinohrádek, nezatahuje za létem svého života tu oponu podzimních mlh.

Žiju dle teorie, že naše dospělost i stáří nám skočí na krk stejně jen ve chvíli, kdy jí bezděky shodíme ze stromu, jak tak zrovna procházíme okolo, tudíž ponechávám na Lady Maturity, ať si mne polapí, až se zamane, neutíkám, ale ani jí nehoním.

Mít "blbé nápady" je příznakem toho, že ještě dokážeme občas vyskočit z té nudy orby své životní brázdy.
18. 01. 2009 | 20:42

zdenekmihalco napsal(a):

Přírodovědec

Je mi výborně. Díky za reakci. Jsem zcela zdráv a nedokážu nereagovat aspoň k některým bodům.

2) už to začíná být taky docela v klidu. To jen někteří z těch okolo, abych si dával bacha...
3) Citím, že mi nějaký rok venku chybí.
4) u nás na vsi jsou podezřelejší než intelektuálové už jen Pražáci
6)Přestože je to normální, velmi mě to štve. Tím spíš mě to štve. A jsem rád, že mě to štve.
8) Nicméně, první co mě napadne, je podvést. Pokud profesor dovolí, žádný problém.
9) Jsou to taky lidi. Jako novináři a politici. Házím je do jednoho pytle. Škoda. Vy též?
10) Na pozitivní stránky nezapomínám, zvláště v poslední době. Nebojte :-)
18. 01. 2009 | 20:53

zdenekmihalco napsal(a):

Pocestny

Společného máme jen Pollerta. Holt, nadčasová osobnost :-)
18. 01. 2009 | 20:55

zdenekmihalco napsal(a):

Lena

Já jsem s mimi začal už v pubertě. Jsem moc rád, už už jsem si jimi neprošel a že mi část z nich zůstala. Moc bych si přál, aby mi aspoň špetka puberty vydržela až do smrti. Aby mi zůstalo aspoň pár pochybností a věcí, které mě štvou. Abych to, že když uvidím Roma a myslím na to, že chce krást, nikdy nepovažoval za normální.
18. 01. 2009 | 21:01

zdenekmihalco napsal(a):

Hajný,

pane Hajný, díky za zapojení. Nedostatek sebevědomí? Možná ano. Ale jak v čem. V některých dalších věcem mám podle mého soudu sebevědomí dost. To že odmítám diskutovat s profesorem, s tím myslím tolik nesouvisí. Ano, kdybych měl sebevědomí moc, naznačím mu, že je blbej. Takový je řekněme jeden ve třídě. Dalších 19 nemá nízké sebevědomí, přesto nediskutuje nikdo z nich. Protože mají naučené "že se to nedělá", třeba.

A vlastně, nemá to nízké sebevědomí v některých oblastech tak trochu naučené většina z nás? Že takové předsednictví EU nebere podle mých zkušeností poměrně značná část naší reprezentace jako výzvu a příležitost, ale snaží se jej hlavně přežít?

Zobecním-li, je v tom nedůvěra, v sebe i ty okolo, trocha zbabělosti a strachu. Někdo mě to naučil. Nejsem si jist, kolika lidí se tyto pocity v ČR týkají a zda je to více než v jiných zemích... a do jaké míry tyto pocity vyplývají z minulosti
18. 01. 2009 | 21:15

třebaKarel napsal(a):

Milí přátelé ,
čtu a jsem unešenej jak je to hezký . Mám jednu osobní vzpomínku ohledně mezigenerační kritiky a očekávání .
Když jsem se oženil , poměrně náhle , dědeček - anglický gentleman s nelehkým osudem mi napsal dopis .
Neuvěřitelně krásný - začal kritikou svojí generace a bohužel končil očekáváními a nadějemi od generace mojí . Byl plný nadšení z tehdy tušené odvahy a životního elánu . Ta druhá část mne občas straší ve snách , protože vidím jak jeho výhrady ke generaci jeho
padnou i na naši generaci jako ulitý .A očekávání pořád čekají .

Pane Mihalco , udělal jste skvělý počin . Zvlášť rád tady vidím vlka v jedné lajně s pocestným .
Přeju Vám sice brzký uzdravení , zároveň jsem tý chřipce vděčnej .
A klidně Vám dojdu na nákup , kdyby Vás to zdržovalo . Opravdu moc hezký .
Pokud se týká toho , čím zaujmout , vzpomněl jsem si na příběh který mám od zesnulého pana doktora Vadase , skvělýho pána , syna vynálezce slavné Vadasky .
Pan továrník Vadas
jel ve třicátých letech vlakem a nastoupil k němu do kupé student , pověsil si kabát a uthlo se mu poutko . Dali se do řeči a ukázalo se že student se chystá utéct před Hitlerem do Ameriky . No a ptal se pana Vadase co by mu doporučil dělat , aby se v životě neztratil .
Pan Vadas mu prý řekl že cokoliv bude dělat pořádně bude to pravé - podívejte se , řekl - třeba to poutko . Kdyby ho někdo dělal z kovovýho řetízku a dobře ho zašil , nezchudne .
A jak se syn pana továrníka Vadase dozvěděl o tomto otcově zážitku z vlaku ?
V roce 68 u něj zazvonil opálený dobře oblečený Američan , ukázal mu obrázek své továrny na řetízková poutka a celý mu to vyprávěl . Snad jsem Vás dobře pochopil a i mně je rozumět . Mějte se dobře , tK

Pocestný ,
Váš strom je pro mně neskutečně pěkné přirovnání .
Jen bych špitnul že ta generační nesmiřitelnost mně naštěstí dávno opustila a od tý doby je mi mnohem líp .
Doufám že Vás uznání potěší , moc hezký , dík .
tK
18. 01. 2009 | 21:17

grőssling napsal(a):

Pane Mihlaco, to co tu popisujete, jak si vzpomínám v č. 25 mne zlobilo taky, ale je to už dávno a většinou pracovní zápřah a starost o rodinu to překryly.
Není to důležité. Nicméně nemusí to být jediný způsob řešení.
Zdar
18. 01. 2009 | 21:29

Hajný napsal(a):

Pane Mihalco:
Máte samozřejmě pravdu.Nedostatek sebevědomí si neseme ssebou jako balvan.Balvan z minulosti.Vlastně jako dědičný hřích.
Ale je na vás,mladých,abyste z tohoto postroje vyskočili.Máte k tomu všechny možnosti,možnosti o kterých se nám ani nesnilo.
Jen se nebát.A co když se pan profesor v oné věci mýli a je doopravdy blb?Já vím,zápočet je zápočet!

Přeji rychlé uzdravení a dobrou noc!
18. 01. 2009 | 21:35

zdenekmihalco napsal(a):

třebaKarel

Dobrí de, pane Karle, vítám Vás a děkuji za velkorysou nabídku i ocenění debaty, která nakonec k mé radosti vypukla. Už mi je lépe, nákup jistě zvládnu :-) Zítra. Moc pěkný příběh, který se do debaty hodí. Rozumím :-)

Přeji příjemné čtení. A budu rád, když se ještě zapojíte :-)
Zdeněk Mihalco
18. 01. 2009 | 21:52

grőssling napsal(a):

Pane Mihalco ještě si vzpomínám na jednu věc, která mne v životě velmi ovlivnila a pomohla. Ačkoliv pocházím z rodiny, kde jsou všichni příbuzní včetně mých milých rodičů řádně srovnáni, potkal jsem kdysi v 15ti svého duchovního otce. Duchovních dětí měl odhadem asi 70 a když se sejdeme vždycky na něj vzpomínáme a při řešení svých životních trablů se s ním radíme, ikdyž už 18 let není s námi.
Nevím, v Asii se tomu říká guru?
Dal by o něm napsat napínavý román.
Žádný generační komplex z obou stran, vztah učitele a žáka běžným životem. Přál bych Vám to také. To, že se máte s kým o čemkoliv poradit je velkou posilou v životě.
18. 01. 2009 | 21:53

zdenekmihalco napsal(a):

grőssling

To jste mě uklidnil, že jsem v normě. O to mi vlastně jde. Že je podle mě dobré si v sobě nechat a pěstovat trochu té puberty i při těch starostech o rodinu a pracovním zápřahu. Stejně jako je určitě dobré neodmítat vše, co pochází od našich s prominutím "dědků". Dívat se kriticky i na to i na to.
18. 01. 2009 | 21:57

zdenekmihalco napsal(a):

grőssling

třeba najdu svého guru právě zde :-). Zatím se držím svých rodičů a své velmi srovnané rodiny. Ale zajímavý nápad. Kde jste Vašeho učitele našel?
18. 01. 2009 | 22:01

zdenekmihalco napsal(a):

Hajný,

rád se pokusím to změnit, ale to víte, máme to (mám to) naučené. A ty možnosti, které nám mohou pomoci? Myslím, že to je právě ona snaha setkávat se s lidmi z jiných skupin, keré mají zažitá jiná klišé - tedy hlavně s cizinci.

"Jen se nebát." Píšete. No právě, já vím, ale mám to tak naučené...

Dobrou noc
18. 01. 2009 | 22:08

prirodovedec napsal(a):

Pocestny: Zdravim. Jen bodove:

Souhlasim, ze se nemirilo na vlka. :) To jsme prece "oba poznali". :)) A podle toho si zareagovali. :)

Vase opakovani vnimam a ctim, sam je pouzivam. Ale o to s vetsi chuti na ne upozornim :).

Jinak generacne Vas nedavame k ZM, Vy jste prece generace tatu, ktera pomlouva u synka generaci nas dedu. :)

"Vy jste poněkud zvláštní člověk, nečetl jsem od vás nikdy nějakou tématickou materii, ale komentáře a úsudky na původ projevu druhých máte sáhodlouhé."

Jak vite pisu je pro sebe. Pri te delce je nadeje, ze uspechani a nezajimajici se, jako Vy je neprectou :). Ale asi mne nectete soustavne. Sem tam nejake vyjadreni nejen reakci byste treba nasel. Ale mate pravdu, tady mne zajimaji Ti druzi a Vy obzvlast. :)

Gratuluji Vam k tomu Ctvrtnickovi a spol. I-cko a T-cko Vam k tomu ale balim jako generacni premii. :) Na Mikulase Vam jiste take dali uhli a Ti dva to od vas prevzali, kdyz Vam ta stafeta vypadla po 89 z rukou. :)

"Tím také hrozně lezeme na nervy těm starším, tím jak odmítáme dělat věci, které nás nebaví, ke zděšení našich rodičů nám to už dvacet let funguje."

Jste si jist? :)
18. 01. 2009 | 22:17

zdenekmihalco napsal(a):

Pocestný: "ono generační klišé vzniká zejména tím, že se někteří chovají čím dál víc stejně ....ti druzí se pak ocitnou v situaci, kdy se musí donekonečna opakovat." - a ti se opakují po těch a ti po těch až jsou na tom tak nějak všichni stejně, a stává se z toho MY?

Přírodovědec k Pocestnému: "Jinak generacne Vas nedavame k ZM, Vy jste prece generace tatu, ktera pomlouva u synka generaci nas dedu."

:):):) a naopak
?
18. 01. 2009 | 22:32

Pocestny napsal(a):

Přírodovědče, zase to zbytečně škatulkujete, ano, dědkové jsou tu jsní, ale pětadvacetiletých znám dost na to, abych je nebral otcovsky, to je pořád ještě rozdíl, který se díky mému nezestárnutí (podívejte se na fotky našich fotrů ve čtyřiceti, vypadali úplně jinak než my dnes), já fakt nemám problém zapadnout na večer mezi tyhle ročníky a nebejt tam mentorem, když je téma (lezení, hory, lítání, práce, politka, ženský ...) na věku nezáleží.

Takže spíše mladší bratr, synovi budou čtyři, takže tak..-)....a nepomlouvám, to se na veřejném cyberprostoru snad ani nedá.
Já jen řku, že vidím kdejaké to prsení vezdejší okem okázale přimhouřeným, když se však o jedince pokusí fantas, je třeba mu pustit žilou, to ví každý polní ranhojič -)

Znova opakuju, co oni kde sbírali, je jejich věc, o nic jsem se s nimi nepral, tudíž se nemohu cítit poražen, že se proseděli až tam, kde dnes sedí, je stejně více zásluha těch, kteří je tam posadili a ti jediní také ví proč...

Já vyrazil na vandr, jiní založili milosrdný řád, jiní se tu plácají od ničeho k ničemu jako pan Mejstřík..a pak tu máme ten smutnej orloj neukojených již nemladých "vždyrevoltujících" zoufalců v režii Igorka Chauna.

Kdepak, ono je z nás těžké vůbec nějakou generaci uplácat, vlastně jsme jen souběžníci, kteří si dohromady běží svůj osobní závod.

Já jejich mantáctvím nejsem nijak omezen, protože od státu nic neočekávám, nemůže mne nijak zklamat, já - narozdíl od vás - žiji v místě, kde od převratu vládne "klub ctihodných otců" a základním prvkem pražáka je schopnost žít navzdory samo- a státosprávě, brát jí jen jako útulek pro ty, kteří si nechtějí zahrát o větší trofeje, než sociální jistoty a pro ty, kteří nemají talent a řeholi jít do toho za své, tak rádi vezmou zavděk nějakou trafikou za tringla a hrají za erární.

Jsou tu tři druhy lidí, ti, kteří visí na státní kase platem, ti kteří za ní visí fakturou, pak je tu většina, pro kterou platí jistota vkladu a mlhavá naděje na výběr....

Ičko, Téčko to je chasa pana presidenta, toho se ptejte, s kým se kamarádí a koho vypěstoval....
On se každý chová tak, jak se chová nejsilnější ročník v chase, takže na základě několika podivínů, kteří nám vyrašili mezi Zemanem, Klausem a Havlem nelze postavit tu teorii generační. Při jejich četnosti ve stádech "čertů v hodnosti straníka" by to byla asi moc velká generalizace.

Kdepak, náš čas na historické znemožnění teprve nastane, to je byznys pro postprostatiky, my ještě občas myslíme poklopcem, tak se neumíme brát tak vážně...-)

Jo, lezeme, je to tu vidět, třeba ZM prozradí, kolik je na mne denně stížností čtenářů...-))))
18. 01. 2009 | 23:06

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,
(Hajný,vlk),
poctivý přístup k hledání,

Hajného příměr se sekerou - skutečná kvalita a podstata se prostě ukáže po prověření časem

vlkovo nebudu tančit- v čase kdy vám přírodovědec předhazoval k zamyšlení slov jako máku Vám prostě dal čas se s tím vypořádat a necpal Vám a přírodovědci do debaty další mák z jiné makovice

nebylo to o tom, že mu nejste dost dobrý k debatě, stejně tak jste nic nepřehlédl v tom- na to něco odpovědět protože nebylo co

jinak díky za snahu o kooperaci, pokud si chcete ještě dál hrát, tak zkuste těch deset vašich odpovědí přirovnat k tomu co jste napsal bod po bodu

potom se vrátit k těm odpovědím a ke každému bodu napsat proč jste tak odpověděl tj. zkusit oddělit pocit od reálného základu

a pokud Vás to pořád baví tak si zkuste vytisknout všechno co tady bylo napsáno,
roztřídit podle autorů, projít s pastelkama v ruce a zkusit označit myšlenky,dějovou linku

b a pokud Vás to baví stále tak zkuste vypsat kdo z debatujících vás přímo poučoval a kdo nabízel něco k zamyšlení
(přiřaďte to k jeho nicku)

c pokud Vás to ještě neomrzelo tak se těším na článek o tomto článku a následné debatě

jo a co ta Entropa?
18. 01. 2009 | 23:46

prirodovedec napsal(a):

ALT, Z.M.: A pokud Vas to jeste bavi, vydejte se na ten matfyz nastudujte statistiku a pustte na diskusi nejaky text miningovy program a zkuste zjistit, zda prirodovedec je jen jeden nebo je to konsorcium jako Monika. :)

Poznamka - jsem dost dobry - uz to neni rozeznatelne, jako drive. :)
19. 01. 2009 | 00:15

aram napsal(a):

Přírodovědče, zase to zbytečně škatulkujete, ano, dědkové jsou tu jsní, ale pětadvacetiletých znám dost na to, abych je nebral otcovsky, to je pořád ještě rozdíl, který se díky mému nezestárnutí (podívejte se na fotky našich fotrů ve čtyřiceti, vypadali úplně jinak než my dnes), já fakt nemám problém zapadnout na večer mezi tyhle ročníky a nebejt tam mentorem, když je téma (lezení, hory, lítání, práce, politka, ženský ...) na věku nezáleží.

Pocestný, pětadvacetiletých i čtyřicetiletých znám dost na to, abych je nebrala mateřsky, to je pořád ještě rozdíl, který se díky mému nezestárnutí (podívejte se na fotky našich matek v šedesáti, vypadaly úplně jinak než my dnes), já fakt nemám problém zapadnout mezi tyhle ročníky a nebejt tam mentorem, když je téma (lyže,
kolo, práce, politka...) na věku nezáleží.

Takže co? Že by tu už přece jen všechno bylo?
19. 01. 2009 | 00:20

prirodovedec napsal(a):

aram: :))

Pocestny: Nemam co dodat. To je "protiskatulkovani" na Vase oblibene i dnesni skatulkovani - Vy jste zkratka ta rozmanita nejednotna generace, ktera rozumi mladym, zatimco my ta jednotna normalizacni, ktera nerozumi nikomu a nicemu. :)
19. 01. 2009 | 00:55

zdenekmihalco napsal(a):

Publiku

Díky, že jste ztráceli čas, snad nebyl tak zcela ztracen.

Jelikož mi to nedá, pokusím se na základě výše uvedené debaty, kritiky a doporučení text přepsat a vložit ho sem, do této diskuse, znovu. Nevím, kdy to bude, ale dejme tomu za měsíc to tu jistě bude viset.

Bude to stále nedocancované, ale třeba o špetku lepší. Pokud budete mít zájem, můžete nahlédnout.

Pro ALT: Příměru pana Hajného rozumím. K diskusi o Entropě jsem se dosud nedostal, píšu si to, abych nezapomněl. Díky za návrhy, s některými si pohraju. Budu se snažit myslet na to, že já nejsem my :-) I když i někteří další autoři zde mají takové tendence... K bodu c už se zřejmě nedostanu. Slíbil jsem nezaplevelovat již zdejší blogy podobnými texty.

Ovšem pokud byste měli zájem, můžu napsat o něčem jiném. Třeba o médiích, jak tu bylo naznačeno. Nebo pohádku. Tam klišé nevadí.

Mějte se,
Zdeněk Mihalco
19. 01. 2009 | 10:23

Lena napsal(a):

Mihalco:

mladej, nic nepřepisujte, takhle je to kouzelné. Napište něco jiného, ať Vám my, starší, chytřejší a světaznalí, zase můžeme dobře poradit!
19. 01. 2009 | 11:07

ALT napsal(a):

pro přírodovědec,
fakt si nechcete nechat trochu tajemného mlžného oparu?

pro zdenekmihalco,
díky ,škoda bodu c nečekal jsem žádné sypání popela a vyvolávání jmen spravedlivých, natož přepisování(Lena), jen mě zajímal pohled po téhle diskusi (srovnání) což neznamená nutně změnu Vašich názorů

to zaplevelování to snad ne to je hodně přitažené

jinak jsem zvědav jak si vyhodnotíte to "poučování či čechrání peří"

všem, díky za debatu
19. 01. 2009 | 22:51

zdenekmihalco napsal(a):

Všem diskutujícím

Po zvážení jsem se nakonec rozhodl nepsat celý text znovu, nemělo by to podle mě smysl. Ale pokusím se debatu v pár bodech shrnout:

- V původním textu je řada chyb, forma lepší obsahu, text měl být napsán v jednotném čísle, čehož se příště budu snažit vyvarovat. Díky debatě jsem si lépe povšiml, že k takovému generalizování (my-já) mají sklony i někteří z vás včetně některých autorů blogů (Hvížďala).

- Tyto chyby možná více než z mého věku vyplývají z mé profese, která zjednodušuje a kdy jsem byl dosud zvyklý nevěnovat se jednomu textu déle než hodinu (díky panu Přírodovědci si teď text budu rozdělovat na věty a o každé přemýšlet zvlášť : - ). Podstatný je proto pro mě závěr: trvám na tom, že k odstranění stále se opakujících jednání (a některých z nich podle mého soudu chybných), které často vidím kolem sebe a které podle mě vyplývají z doby nepříliš barevné, je nezbytné setkávat se s cizinci (byť mají svá vlastní často se opakující jednání). Krom toho se chci ale více snažit setkávat s lidmi jiné profese a rozdílného věku.

- Z toho vyplývá, že považuju za správné a velmi důležité podporovat (a informovat o nich v médiích - budu tak činit) různé projekty zprostředkovávající setkávání lidí z různých koutů světa (programy typu Erasmus, Evropská dobrovolnická služba), ale i projekty, kde dochází k setkávání mezigeneračnímu a meziprofesnímu. A to jsou vlastně tyto blogy.

- Sice se musím vzhledem ke své pozici zde na blozích držet a být dost korektní, což mě trochu svazuje, přesto budu ve zdejších diskusích pubertálně remcat. Zdá se mi totiž, že v určitých letech minulých u nás žilo puberťáků příliš málo.

- Věřím, že i mé zjednodušeně pubertální pohledy pro Vás mohou být někdy přínosem, protože věci možná někdy nejsou tak složité, jak se zdají být. Občas je taky možná dobré píchnout někoho kružítkem do zadku. Sice tím opovrhne jako pubertálním vtipem, ale vyvede ho to ze zajetých kolejí přemýšlení – a pak třeba začne myslet na něco úplně jiného.

Díky všem a těším se na další debaty. A nebojte se občas taky štípnout manžela nebo manželku do zadku : - )

Zdeněk Mihalco
20. 01. 2009 | 17:43

kancelarska_mys napsal(a):

@autor

Remcejte, jen houšť!
21. 01. 2009 | 08:51

Líný černý pes napsal(a):

to zdenekmihalco :
Jdete správným směrem. Sebekritika je první krok k nápravě. A jako sebekritikovi Vám také nehrozí, že byste od kritizovaného dostal nakládačku :)

PS Číhože manžela mám štípnout?
21. 01. 2009 | 16:48

prirodovedec napsal(a):

Vazeny autore, doufam, ze jste zdrav. Mel jste zajimavy text. Byla diskuse. Radite LCP zajimavustky.

Mam ale dotaz. Na Vas, na stejskala a mozna na vrchniho velitele tohoto Vaseho uprimneho ansamblu. Hledal jsem, jak byl kvalitne prelozen Obamuv projev do cestiny. Na aktualne jsem nasel jen tento blabol pripominajici nejlepsi casy psani o Charte bez uvedeni Charty 77:

http://aktualne.centrum.cz/...

Predpokladal jsem rovnez brilantni rozbor Vaseho experta na USA volby Tomaska. Misto toho jsem nasel jediny (noc moc) preklad na www v CR na blistech.

Muzete mi nekdo bez blaboleni sdelit, zda jsem ten preklad u Vas prehledl - diky predem nebo proboha proc to prelozeno neni?

Vy tady pritom resite o cem zajimavem psat ... o Africe. A tady Vam uz utekl jeden africky pribeh ...

Vas blog v mych ocich dostal perfektni pointu. Az mne tady budete zase se stejskalem skolit o negativnim vztahu k novinarum, pripomente si proc. A pokud se zde budou rozebirat jina stejskalova "uprimna a duveriva temata", asi se rozchechtam ... (asi zacnu verit vice uprimnosti nekterych mazanych ...)

Hosi zklamali jste mne ... a hodne ... doufam, ze jsem se prehledl. Pokud ne stipnete se vzajemne ... i do zadku ... a proberte se.
23. 01. 2009 | 01:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane přírodovědče.

Ad Vaše dotazy:

"Muzete mi nekdo bez blaboleni sdelit, zda jsem ten preklad u Vas prehledl - diky predem?"

Nepřehlédl

"Proc to prelozeno neni?"

Protože to nikdo nepřeložil.

Chcete znát můj osobní názor? Pokud ano, tak vězte, že to považuji za chybu. A velkou. Pídil jsem se po tom a velmi mne překvapilo, že to neudělala ani ČTK, která jinak překlady podobných zásadních textů vždy pořizuje a média je přetiskují.

Předkládám, že kolegové, kteří se USA zabývají, jej podobně jako Vy i já slyšeli v originále a jaksi jim neseplo, že by bylo dobré s celým textem seznámit i čtenáře (a to dokonce i v době, kdy jsou náklady na externí spolupracovníky včetně překladatelů zredukovány kvůli hlubokému propadu na mediálním/inzertním trhu na méně než minimum).

Čili znovu: neuveřejnit překlad Obamova projevu je hodně nedomyšlené. Navíc někoho mohlo napadnout, že bychom byli jediní a ostatní by na nás odkazovali.

Mluvil jsem s kolegou Tomáškem. Slíbil, že o víkendu pro Vás v blogu ten projev rozebere. Mrzí ho, že se k tomu nedostal dříve (bohužel povýšil, už prakticky nemá čas psát, tak to v médiích dost často chodí).

Libor Stejskal

P.S. Vy jste se začal nějak v poslední době stýkat s panem Pocestným či bigjirkou? Takhle jízlivého Vás neznám.
23. 01. 2009 | 12:28

Zdeněk Mihalco napsal(a):

Pane Přírodovědče,

souhlasím s Liborem Stejskalem, že neuveřejnit překlad Obamova textu byla chyba.

Jako výmluvu můžu uvést, že v zahraničí nyní pracují tři lidi (jeden z nich na dovolené) - 24 hodin, 7 dní v týdnu, na práci mají i ořezávání fotek apod. Jsou rádi, když pokryjí aktuality. Na externisty nejsou peníze.

"Az mne tady budete zase se stejskalem skolit o negativnim vztahu k novinarum, pripomente si proc." Každý dělá chyby, v českých médiích jich najdeme každý den spoustu, to nepopírám. "Školit" jsem Vás nechtěl.

Těch příběhů, kterých mi uteklo, jsou tisíce... já vím.

Zdeněk Mihalco
23. 01. 2009 | 13:00

im napsal(a):

@editoři

Raději pozdě než nikdy. Trošku jsem zagooglila a tady je link na kompletní překlad projevu a odkaz i na originální text. Kdo to překládal, nevím.

http://blisty.cz/2009/1/21/...
25. 01. 2009 | 02:15

prirodovedec napsal(a):

im: Ten odkaz jsem nasel drive ale diky za nej a domnivam se, ze jsem pochopil, proc autocenzura nekterych novinaru CR a spech jinych jej nedovolila prelozit.

stejskal: "Chcete znát můj osobní názor?" Ano. "Pokud ano, tak vězte, že to považuji za chybu. A velkou." Smekam pred otevrenosti. "Předkládám, že kolegové, kteří se USA zabývají, jej podobně jako Vy i já slyšeli v originále a jaksi jim neseplo, že by bylo dobré s celým textem seznámit i čtenáře"

Bohuzel take napadne, ze mozna duvodem byly nektere pasaze obsahu. To co mne ale podrazdilo, bylo opakovane pindani o cenzurovani projevu v Cine v kombinaci s jeho neprelozenim v CR. To byl vrcholny VTIP. Sebezesmesneni. I aktualne.

"(a to dokonce i v době, kdy jsou náklady na externí spolupracovníky včetně překladatelů zredukovány kvůli hlubokému propadu na mediálním/inzertním trhu na méně než minimum)."

Doslo na ma slova - viz "mnou avizovane zaniky" Vasi branze. Ale netesi mne to.

"Čili znovu: neuveřejnit překlad Obamova projevu je hodně nedomyšlené. Navíc někoho mohlo napadnout, že bychom byli jediní a ostatní by na nás odkazovali."

Presne.

"Mluvil jsem s kolegou Tomáškem. Slíbil, že o víkendu pro Vás v blogu ten projev rozebere."

Rozebral neco jineho. Ne projev. Ale snazil se.

"Mrzí ho, že se k tomu nedostal dříve (bohužel povýšil, už prakticky nemá čas psát, tak to v médiích dost často chodí)."

Skoda. Mohl se doucit psat.

"P.S. Vy jste se začal nějak v poslední době stýkat s panem Pocestným či bigjirkou? Takhle jízlivého Vás neznám."

Ale ne, dohrala mne ta cenzurujici Cina. Sice vite, ze si novinaru nevazim (viz ted nove i ta pani s kratkym "a" vyslovovnan s dlouhym "aaa"), ale nemam radost, kdyz i tech par, ktere si cenim, jako Vy dva padaji do te zumpy.

Mihalco: "souhlasím s Liborem Stejskalem,"

"Jako výmluvu můžu uvést, že v zahraničí nyní pracují tři lidi (jeden z nich na dovolené) - 24 hodin, 7 dní v týdnu, na práci mají i ořezávání fotek apod. Jsou rádi, když pokryjí aktuality. Na externisty nejsou peníze."

Rozumim. A netesi mne to.

"Každý dělá chyby, v českých médiích jich najdeme každý den spoustu, to nepopírám. "Školit" jsem Vás nechtěl."

To bylo na stejskala :), on vi. :)
01. 02. 2009 | 14:53

stejskal napsal(a):

Máte pravdu, pane přírodovědče,

kolegyně Kalenská, psaní o cenzuře v Číně ve světle neuveřejnění Obamova projevu (je dobře, že Vás napadly patřičné souvislosti) a několik dalších lapsů a proradných zhůvěřilostí dostatečně prokázaly, že náš stav je věru bezectný.

Odcházím pracovat na nápravě. Přeji hezký konec víkendu.

Libor Stejskal
01. 02. 2009 | 18:26

prirodovedec napsal(a):

stejskal, Mihalco: Citim "jemnou" ironii v posledni Stejskalove reakci. :) Dovolim si oplatit a prilozim pod kotlem dotazy: Precetl jsem si o titulnich stranach Respektu a Reflexu - tj. Rathistan a jeho hitlerovsky sestrih. Zajimalo by mne Vase poctive novinarske:

1) Myslite si, ze si zminene tydeniky timto jiz zretelnym priklonem k bulvaru (predtim "Hradilkovstina" aj ...) zvysi prodej a jejich "novinari" si nejen zachrani sva ohrozena pracovni mista (viz Vase zminky o usporach vyse), ale budou i stejnymi autoritami, jako byli drive? Nebo uz jsou jen "obvykla zumpa a povl" (dle Zemana) prodavajici sebe a reklamu a libujici si v prevraceni reality a dalsim zverejnovani?

2) Asi dvakrat jsem se jinde dotazoval, zda citace Kalenske v rozhovoru a citace prepisu zvukoveho zaznamu jsou skutecne tak odlisne, jak se jevi. "Potesilo mne", ze Vy dva "bojovnici v diskusich za kde co" :) jste se "cudne" :) k onomu srovnani nevyjadrili. Cekal jsem i od Vas jakekoliv dolozeni, ze ten diskutovany prepis "kolemjdouciho" je neverohodny. Ted se ale musim ptat: Je to novinarske - nejen Vase - mlceni podobne motivovane, jako neprekladani Obamova projevu? :)

3) Fascinuje mne to, ze zadny novinar se moznosti posunu v interpretaci zminene Kalenske (zatim pro mne s kratkym a, ale je to pro mne uz podobny typek jako ti zmineni v Respektu) nevenuje stejne peclive, jako klise vzniklem posunem ve vyroku. Zase drzite spolu basu? Pritom nic vuci Rathovi neriskujete - v prepisu vychazi jako namysleny popleta a brepta, zatimco v posunech vyzneni je to takovy Haider, ze? A to se lepe prodava. A kritizovat kolegyni ... to nedelate ...

Zakratka zase tvorite virtualni realitu a v mych ocich opet vychazite jako "pekna sebranka", ktera pro korunku je ochotna udelat cokoliv a nicit lidske zivoty a jinak drzite basu. Proto mi nadale pripada, ze je nezbytne nutne a vychovne Vas kolektivne masirovat tak dlouho, az se ti, kteri radi obcanum, "aby s tim neco delali" (jako Vy) zacali sami se svym stavem neco delat a ne pouzivat ruzny metr.

Tesim se tedy na dalsi saskarnu, kterou jako stav zase vyrobite ... a "s chuti" Vam ji zase pripomenu.

Je mi to predevsim lito. Jen doufam, ze "hlidaci psi demokracie" si dostatecne uziji toho, ze se dostanou pod stejny drobnohled (detailni a zkresleny), jaky venuji druhym.
05. 02. 2009 | 22:59

zdenekmihalco napsal(a):

Pane Přírodovědče,

Záměna dětí v porodnici. O kolika dalších případech asi nevíme? Těším se na další šaškárnu, kterou jako stav lékaři vyrobí. A s chutí ji připomenu. Korupce v armádě? Pěkná sebranka, ti vojáci, která je pro korunku ochotná cokoliv a ničit lidské životy.

Kritizujete mě tu za generalizaci a dle mého názoru děláte úplně to samé.

K Vašim bodům:

1) Myslím, že Reflex tím zvýší prodej. Co se mého názoru na Reflex týče, myslím, že v poslední době se na titulní straně snaží dělat vše pro vyšší prodejnost. Obsah pravidelně nečtu. Co se Respektu týče, tam ten dojem nemám. Titulek „Udání Milana Kundery“ byla dle mého názoru chyba, ale jednotlivá. Nemám dojem, že by se Respekt výrazněji bulvarizoval.
2) Kauzu jsem nesledoval, byl jsem v té době mimo. Zpětně: vadí mi velká odlišnost publikovaného rozhovoru od toho, co řekl Rath (zvuková nahrávka publikována na stránkách LN).
3) Že je kritika v rámci oboru nedostatečná, s tím souhlasím, i když nějaká přeci jen je. Blog tu měl k případu Rath – Kalenská pan Milan Šmíd… A co v ostatních profesích? Nedrží vědci mezi sebou někdy tak trochu basu? A co učitelé?

Projel jsem pár Vašich názorů v diskusích o novinářích a nemůžu se ubránit dojmu, že dostáváte horečku, když slyšíte slovo novinář. K novináři, zdá se mi, přistupujete a priori s despektem, až s pohrdavým tónem.

Možná jste se to jen od někoho okolo naučil… já také přistupuju s pohrdáním a obavami ke všem policistům a pohraničníkům. Ale myslím, že to je špatně. Štve mě to a rád bych to změnil.

Každý den, když otevřu české noviny, najdu řadu věcí, které jsou podle mě chyba. Mezi nimi i výše zmíněné. Stejně tak třeba v českém školství.

Většina z mých přátel nejsou novináři, znám se s nimi odjinud. Neznám paní Kalenskou ani nikoho z Reflexu. Pracoval jsem i mimo obor. Vůbec nic mě zatím nepřesvědčilo, že by situace v českých médiích byla výrazně horší než v některých jiných oborech v ČR – myslím tím poměr vzdělaných/méně vzdělaných, zlých/hodných atp.

Tím neříkám, že - zjednodušeně – je situace české žurnalistiky dobrá. O bulvarizaci některých médií nepochybuju. Vidím v tom, stručně, dva hlavní důvody:

1) Ekonomický tlak. Tlak na četnost, tedy tlak na výrobu „atraktivitu titulků“ a „atraktivních témat“ a rychlost (dříve než konkurence, co nejvíce článků za co nejkratší dobu, jednou piš to, podruhé něco úplně jiného z jiného oboru). To jsou nešvary, které v médiích často vidím. Ale, a to je podstatné, jsou to opět jednotlivci, kteří se tomu tlaku buď snaží odolat, nebo to nedokáží. Možná těch jednotlivců není moc. Ale je jich v jiných oborech více?

2) Nedostatečná kritika práce – souhlasím s Vámi. Uvnitř oboru podle mě nefunguje respektovaný kritický orgán, tedy především Syndikát novinářů. S tím je třeba něco dělat. Budu se snažit v tom něco podniknout. Novináři kritizují „sebranku“ učitelů a doktorů, ale jejich „sebranka“ je kritizována podle mě opravdu málo – například tím, že média podle mě málo dávají prostor vnější kritice

Vy sám jste, jak jste jinde napsal, „celkem alergický, když někdo z jednoho oboru hodnotí jiný obor“. Pane Přírodovědče, možná jsem jakožto člen „sebranky novináři“ také alergický na to, když někdo z jednoho oboru hodnotí jiný obor. Zkusím to tedy překonat : - ) Mám pro Vás proto návrh: Staňte se blogerem Aktuálně.cz se specializací na média. Tvrdě se do nich pusťte! Připomínejte jim šaškárny, jak je libo, a to i těch z Aktuálně.cz. Pokud souhlasíte, ozvěte se mi na mail jmeno.prijmeni@aktualne.cz.

Prospějete tím našemu stavu.

Zdeněk Mihalco
06. 02. 2009 | 16:00

zdenekmihalco napsal(a):

A důležitý dodatek: Opomněl jsem totiž do textu vložit bod tři, který považuji za zásadní. Ten totiž podle mě českou žurnalistiku odlišuje od té západní. A to důvod vzdělanostně/historický. V Československu 40 let neexistovala nezávislá žurnalistika. Někteří pedagogové na současné VŠ žurnalistiky pracovali v médiích socialistických. Moc novinářských osobností, od kterých bych se teď mohl učit, tu podle mě není. Mnozí kolegové po roce 1989 moc nevěděli, jak správně novinařinu dělat. Mnozí to neví dodnes, mnozí pracovali v médiích socialistických a úplně se podle mě těch časů nezbavili. Já se učil hlavně od nich.

Podstatné tedy dle mne je učit se hlavně za hranicemi.

Zkrátka, podle mě já jakožto novinář, tedy i náš stav, trpíme určitým zrezivělým dědictvím generace...
06. 02. 2009 | 18:58

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,

pekné,pěkné,
jen ten bod 3. nepřeceňujte, on si možná leckterý český novinář něco podobného říkal v druhé pol. 19.stol
zrovna nedávno mi jeden kamarád odkojený spíš americkým tiskem řekl, že kvalita našich novin v porovnání s americkýma se mu zdá lepší (a nemluvil o papíru)
když se budete držet toho hledání tak vyražte za hranice a můžete posoudit sám, ale možná taky zjistíte, že ten chleba má dvě kůrky tu i tam a holt záleží víc na těch lidech a možná zjistíte, víc vás naučil ten u vedlejšího stolu

moc mě těší, že jste tu debatu neusekl
07. 02. 2009 | 00:36

prirodovedec napsal(a):

ZM, stejskal: S radosti jsem nakoukl "ke Slonkove", kde mne tesi Enigma a Lex ... a kde zjistuji, ze jsem vlastne "pritel novinaru" :).

Takze ted reakce a zostra: "Záměna dětí v porodnici."

Prvni Vas problem s argumentaci, kterou ve veci novinaru uz stereotypne znam od Stejskala "a Vy zase maltite cernochy", je ve Vasem chybejicim statistickem vzdelani. Pokud by lekari meli tolik omylu jako Vy novinari, byla by CR uz liduprazdna.

"O kolika dalších případech asi nevíme?" O malo, to verte. Lekari nejsou novinari, opravdu ne. Mel jsem tu cest pracovat s obema branzemi a verte, ze je statisticky vyznamny rozdil.

"Těším se na další šaškárnu, kterou jako stav lékaři vyrobí."

Nacekate se. :) Pokud mezi doktory nepocitate saskarnu MZ. Uvidim, zda zvladnete vice nez odvest pozornost. To tolik boli priznat chyby?

"A s chutí ji připomenu."

Jen abyste to odborne zvladl - vetsinou odborny text od novinare budi smich.

"Korupce v armádě? Pěkná sebranka, ti vojáci, která je pro korunku ochotná cokoliv a ničit lidské životy."

To se mozna shodneme. Nicmene neni tam ten typicky novinarsky hyenismus. :)

"Kritizujete mě tu za generalizaci a dle mého názoru děláte úplně to samé."

Diskutoval jsem se Stejskalem o tom x-krat. Tim, ze tolerujete svinstva sve branze, neodlisujete se a potapite se s nim.

"K Vašim bodům: 1) Myslím, že Reflex tím zvýší prodej. Co se mého názoru na Reflex týče, myslím, že v poslední době se na titulní straně snaží dělat vše pro vyšší prodejnost. Obsah pravidelně nečtu."

Souhlas.

"Co se Respektu týče, tam ten dojem nemám. Titulek „Udání Milana Kundery“ byla dle mého názoru chyba, ale jednotlivá. Nemám dojem, že by se Respekt výrazněji bulvarizoval."

Nesouhlas. Chybou byl i obsah. Presneji cilem bylo prodat. Majitel chudl. Jmena Hradilek, Svehla, Sobota, Tabery, ... a koneckoncu i Simecka jsou v mych ocich proflaknuta.

Sjizdeli jsme si programy texty Respektu s rozdilem let. I u stejnych autoru je tam jisty rozdil, ktery vnimam jako tu bulvarizaci. Az to hosi opublikuji - posleme Vam vytisk.

"2) Kauzu jsem nesledoval, byl jsem v té době mimo. Zpětně: vadí mi velká odlišnost publikovaného rozhovoru od toho, co řekl Rath (zvuková nahrávka publikována na stránkách LN)."

Podle mne ta velka odlisnost z blabolila dela nacka. Najdete si prepis onoho useku. V tisku pasaz o reseni tehdy USA vynechana. Proc? Na to patri odpoved takova, aby to i novinare "bolelo" takze dlouhe "aaa". Pochopte, ze dnes je daleko snazsi se dopidit pravdy bez novinaru nez s Vami. Presneji navzdory Vam novinarum.

Ted to vypada, ze Vy jste placeni za vytvareni infotainmentu, informacniho sumu, sireni vetsinovych stanovisek. Je mi lito, co jste si vybral za remeslo.

"3) Že je kritika v rámci oboru nedostatečná, s tím souhlasím, i když nějaká přeci jen je. Blog tu měl k případu Rath – Kalenská pan Milan Šmíd…"

Podivam se. jenze kde je titulni strana aktualne: "Kalenska manipulovala" Prece tak laciny terc ... :) Vidte, ze oba vime, proc se nikdy od Vas neceho takoveho nedockame? Na druhe strane jako "lovec novinaru" byste byl obycejnymi lidmi milovan ...

"A co v ostatních profesích? Nedrží vědci mezi sebou někdy tak trochu basu? A co učitelé?"

Nedrzi tolik, jako Vy, najdete si u Zlatusky, Municha, Marese, tam treba, jak do sebe s prirodovedcem II rezeme. To jsem u Vas novinaru nikdy nevidel.
07. 02. 2009 | 01:55

prirodovedec napsal(a):

"Projel jsem pár Vašich názorů v diskusích o novinářích a nemůžu se ubránit dojmu, že dostáváte horečku, když slyšíte slovo novinář."

Jsem na tom lepe nez Lex a Enigma. :) Horecku dostavam z toho ztelesneni Orwelovskeho dvojmysleni co provozujete jako stav a hrajete si na ty "cokly". Dostavam (a prehravam) ji zamerne. Protoze novinari podle mne zaslouzi dostavat to, co davaji druhym. Takze se Vam tim snazim prospivat.

"K novináři, zdá se mi, přistupujete a priori s despektem, až s pohrdavým tónem."

Klasicky se neptate proc. I kdyz jste nahore zacal vecne. Zamyslejte se nad tim, cim jste si to v ocich nekoho, jako je jeden diskutujici toto vyslouzili.

"Možná jste se to jen od někoho okolo naučil…"

Osobni zkusenost, zivotni zkusenost, statisticka zkusenost. Dlouhodobe pusobeni mizerneho odvadeni prace, se kterou se dnes a denne potkavam a ktera v mych ocich prispiva k niceni vzdelanosti v CR (viz Becvarova vyzva). Davate spatny priklad. Ze smejd je prodejny, ze lze praci flakat. Ze lze prodavat zumpu. Je to videt dnes a denne.

"já také přistupuju s pohrdáním a obavami ke všem policistům a pohraničníkům."

Tento problem nemam.

"Ale myslím, že to je špatně."

Ja jsem se svym pristupem k novinarum spokojen. Kdyz jsem ucil doma, jeden z oblibenych triku v aplikovane statistice bylo citovat z novin a uvadet na pravou miru - odkoukal jsem od kolegy z Brna. Bylo to neuveritelne uspesne. Jako prednasejici potrebujete jeden vtip za deset minut a noviny byly a jsou studnice napadu. Dnes jim jsou pro mne spise Kohoutovy blogy.

"Štve mě to a rád bych to změnil."

Ja ne. Ja bych rad videl snahu novinaru hlasit se k chybam (Vam patri v tomto ohledu bravo), kritizovat kolegy za chyby a ukazovat, ze je napravuje, ze si doplnuje vzdelani, ... atd. Pak bych se asi choval jinak i zde.

"Každý den, když otevřu české noviny, najdu řadu věcí, které jsou podle mě chyba. Mezi nimi i výše zmíněné."

Kolegova temer stoleta maminka mu vzdy podstrkuje pri navsteve "opravene" texty v MF Dnes. Hrubky v cestine, stylistice, fakta, argumentace ... Kolega vzdy vypravel a citoval jmena a my se smali a smali. Co pak nadelate. Novinare strcila do kapsy jedna staricka duchodkyne stredoskolacka. Ano tu mam v ucte.

"Stejně tak třeba v českém školství."

Nesouhlasim. Tech chyb je ve srovnani s novinami ve skolstvi CR nasobne mene. Udelejte si statisticky pruzkum. Ale chapu, ze vymluvy potrebujete - lekare, vojaky, ucitele, vedce. Jenze tak uz s nicim ve sve odumirajici profesi nepohnete.

"Většina z mých přátel nejsou novináři, znám se s nimi odjinud."

Budte rad a mate sanci se stati "lovcem chyb novinaru".

"Neznám paní Kalenskou ani nikoho z Reflexu. Pracoval jsem i mimo obor. Vůbec nic mě zatím nepřesvědčilo, že by situace v českých médiích byla výrazně horší než v některých jiných oborech v ČR – myslím tím poměr vzdělaných/méně vzdělaných, zlých/hodných atp."

Pravdepodobne jste byl v jinych oborech nez bych si predstavoval. Nebo situace je podobna, ale ta "smejdarina" je desiva.

"Tím neříkám, že - zjednodušeně – je situace české žurnalistiky dobrá. O bulvarizaci některých médií nepochybuju."

OK

"Vidím v tom, stručně, dva hlavní důvody: 1) Ekonomický tlak. Tlak na četnost, tedy tlak na výrobu „atraktivitu titulků“ a „atraktivních témat“ a rychlost (dříve než konkurence, co nejvíce článků za co nejkratší dobu, jednou piš to, podruhé něco úplně jiného z jiného oboru). To jsou nešvary, které v médiích často vidím. Ale, a to je podstatné, jsou to opět jednotlivci, kteří se tomu tlaku buď snaží odolat, nebo to nedokáží. Možná těch jednotlivců není moc. Ale je jich v jiných oborech více?"

Ano. V mem oboru je profesionalu vetsina. Chyby si lze daleko mene dovolit. Znamena to ohrozeni. Zivota, zdravi, prace druhych, ... U Vas v oboru je chybovat tak snadne. Druhy den po tom nikdo ani nevzdechne. Jenze kdyz se to opakuje, tak se to kumuluje. A lide pak reaguji statisticky na opakovane hrubky. Zkratka dnes je velice snadne pres internet si udelat resersi jakehokoliv novinare. A Vami zminene chyby jsou videt a videt. Ja si myslim, ze je lepe jit zivit se necim poradnejsim, mene plytkym. Navic to uz nema ten atriktivni zvuk.
07. 02. 2009 | 01:58

prirodovedec napsal(a):

"2) Nedostatečná kritika práce – souhlasím s Vámi. Uvnitř oboru podle mě nefunguje respektovaný kritický orgán, tedy především Syndikát novinářů. S tím je třeba něco dělat. Budu se snažit v tom něco podniknout."

Nemate podle mne z principu sanci. Navic, jak jsem psal, diky nizke urovni a svepomoci lidi Vase profese odumira. Cili az dosahnete sveho, budete spise archeologem novianrske etiky. Ja sem chodim na blogy ne na Vase clanky - pouze sem tam chytam Holuba a nektera fakta. Slonkovou a spol. automaticky preskakuji, protoze predpokladam manipulace, rude domy uz nesleduji.

"Novináři kritizují „sebranku“ učitelů a doktorů,"

Je to videt: Zlamalova, Bendova ... a dalsi srandistky ...

"ale jejich „sebranka“ je kritizována podle mě opravdu málo"

Podle mne se to lepsi - odhaduji v hospodach urcite a zde na blozich take. Dlouhodobym profesionalnim usilim novinaru se jim zkratka podarilo, ze podle mne v populaci dokazali vytvorit na sebe takove nazory, ze pritvrzeni podminek pro jejich praci verejnost prijme naprosto pasivne a rozhodne s tim nebude spojovat nejake omezeni demokracie, spise nasazeni nahubku psum, kteri by mohli trpet vzteklinou. :)

""– například tím, že média podle mě málo dávají prostor vnější kritice" Vy sám jste, jak jste jinde napsal, „celkem alergický, když někdo z jednoho oboru hodnotí jiný obor“. Pane Přírodovědče, možná jsem jakožto člen „sebranky novináři“ také alergický na to, když někdo z jednoho oboru hodnotí jiný obor."

Je tam jisty logicky rozdil. Ja pisi o davani prostoru a Vy pisete o hodnoceni jineho oboru. Ja psal o oboru (spise odbornem a vedeckem) a ne o profesi. Navic novinari primarne hodnoti jine obory, a tam podle mne plati oko za oko ... aneb jak se do lesa vola.

"Zkusím to tedy překonat : - ) Mám pro Vás proto návrh: Staňte se blogerem Aktuálně.cz se specializací na média."

Dekuji za zajimavou nabidku. Z principu nemam o blogy zajem. Souvisi to i s pranim uchovat nick.

"Tvrdě se do nich pusťte! Připomínejte jim šaškárny, jak je libo, a to i těch z Aktuálně.cz."

Je to lakave. Jenze nemam cas a chut. Staci mi tak cinit v diskusich. Vite, jak jsem nekolikrat psal, pouzivame texty i ze zdejsich blogu a diskusi v odbornem vyzkumu. Vcetne generatoru textu a treninku stylu, aj. Blog by bylo neco jineho. Takze casem z toho budou dokonce i impaktovane publikace. :)

"Pokud souhlasíte, ozvěte se mi na mail jmeno.prijmeni@aktualne.cz. Prospějete tím našemu stavu."

Ja se omlouvam, ja neresim prospech Vaseho stavu. Ja pouze reaguji kdyz mne neco upouta. Navic, kdyz neco delam, chci tomu trosku verit. A ja si myslim, ze Vasemu stavu v CR jiz nelze pomoci. Dale si myslim, ze Vam nepomuze nikdo z venku, musite si pomoci sami.

"A důležitý dodatek: Opomněl jsem totiž do textu vložit bod tři, který považuji za zásadní."

OK

"Ten totiž podle mě českou žurnalistiku odlišuje od té západní. A to důvod vzdělanostně/historický."

Napjate ctu.

"V Československu 40 let neexistovala nezávislá žurnalistika."

Ona podle mne nexistuje dosud.

"Někteří pedagogové na současné VŠ žurnalistiky pracovali v médiích socialistických."

A dnes v mediich vlastniku. O jak je to videt, pres veskere dusovani se.

"Moc novinářských osobností, od kterých bych se teď mohl učit, tu podle mě není."

A nebude to lepsi. Kdysi davno Capek a Peroutka ...

"Mnozí kolegové po roce 1989 moc nevěděli, jak správně novinařinu dělat."

Ano prepli z levicove na pravicovou propagandu a zpet. Zajistili medialni podporu pro zlodejny podobne, jako jejich predci pro porpavy a vezneni.

"Mnozí to neví dodnes, mnozí pracovali v médiích socialistických a úplně se podle mě těch časů nezbavili."

To podle mne neni problem medii socialistickych to je problem, kam se vyvinulo (a kde mozna vzdy bylo) novinarske remeslo.

"Já se učil hlavně od nich."

Obvykle ti socansti novinari meli podstatne lepsi pravopis a stylistiku nez soucasni utrinosove. I proto, ze se jejich ucitele ucili od prvorepublikovych mistru pera.

"Podstatné tedy dle mne je učit se hlavně za hranicemi."

Podle men to uz nepomuze.

"Zkrátka, podle mě já jakožto novinář, tedy i náš stav, trpíme určitým zrezivělým dědictvím generace..."

Jak rika pocestny. Ja si spis myslim, ze jste se dali na spatny obor. Musite to brat tak, ze delate a budete stale vice delat PR, a proto je vhodne se naucit poradne cestinu (umite), stylistiku, ... a vetsinu manipulacnich triku ...

A zvazte, zda Vas netahne delat neco poradneho. Prece nechcete stravit zivot be stvanici za kazdodenni produkci rychlych zprav a nakonec z toho bude jen zase informacni smeti...

Hodne stesti.
07. 02. 2009 | 02:00

zdenekmihalco napsal(a):

Pane Přírodovědče,

začnu od konce. Nabídl jsem Vám blog a odpálil jste to důvody, které nejsem schopen přijmout.

Píšete: „Z principu nemam o blogy zajem.“ Co to znamená? Nemáte o blogy zájem, ale pod nimi se prezentujete dost. Vaše přání uchovat si nick – promiňte, to mi připadá jako výmluva. Nechcete si spíše zachovat tvář? Anonymně se kritizuje snadno, ale ono předstoupit zde s vlastní tváří před tu „zvěř“ (to nemyslím zle nebo urážlivě), to není vůbec snadné.

Chvíli předtím sám píšete: „Zkratka dnes je velice snadne pres internet si udelat resersi jakehokoliv novinare.“ Nejen novináře, ale mnoha dalších lidí. Já sám když si udělám svou vlastní rešerši přes internet, tak z ní nejsem zrovna nadšen. Na internetu je toho o mně mnohem víc, než bych si přál.

Nemáte čas? : - ) Tak proč tu vedete již měsíce dlouhé diskuse… ono by stačilo některé Vaše diskusní texty překlopit do blogu. Nemáte chuť : - ) Co to znamená? Lenost?

A přitom předtím píšete: „Protoze novinari podle mne zaslouzi dostavat to, co davaji druhym. Takze se Vam tim snazim prospivat.“ Tak proč si nezaložíte blog? A proč tu vlastně diskutujete, když jsou novináři v ČR vlastně ztracení? Snažíte se „zachránit“ mě?

Promiňte mi to ostré vyjádření: zdá se mi, že Vám chybí trocha odvahy.

Podle mě i ve svém posledním příspěvku pokračujete ve zjednodušování. Podle Vás mi chybí statistické vzdělání. Tedy, řekněme, že chyby a svinstva dělají novináři v ČR častěji než lékaři. Chybovat je v našem oboru snadné, říkáte. Dobrá, je to třeba tak. Chybí mi tam ale odpověď na otázku Proč? Proč je mezi Romy vyšší kriminalita? Protože jsou neschopní příživníci nebo je příčina ještě jinde? Není třeba vysoký počet chyb a svinstev českých novinářů částečně způsoben tím, že neexistuje kvalitní kontrolní mechanismus (Syndikát), který tu není kvůli tomu, že v jeho čele po roce 89 stanuli lidé s nedostatečným respektem? Že linie relativně dobře nastartované profese byla na 40 přerušena, zničena? Lékaři nejsou novináři, píšete. No, to nejsou : - ).

„Ze smejd je prodejny, ze lze praci flakat. Ze lze prodavat zumpu,“ píšete. Kdo ten šmejd kupuje? Proč? Hrubky ve stylistice a češtině jsou, je jich spousta. Proč? Není to tím, že novinář pracuje ve stresu? Píše čtyři texty za den? Různá témata? Že se šetří na korektorech?

Dále píšete, že jsem pracoval v jiných oborech, než byste si představoval. - Pracoval jsem mimo jiné ve firmě, která se zabývá vzděláváním, přípravou testů pro vysokoškoláky apod. Vy jste v novinařině pracoval? Opět, nemám dojem, že by v novinařině bylo méně např. „hodných“ lidí než v jiném oboru. Možná jsou ti „zlí“ více vidět – někteří pracují třeba v MF Dnes, zatímco někteří schopní pracují třeba v ČRo6. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tedy že v novinařině pracuje více „zlých“ lidí, ptám se opět :proč. Jak přenastavit systém, mechanismy, aby do novinařiny začali proudit schopní a čestní lidé?
07. 02. 2009 | 12:54

zdenekmihalco napsal(a):

Pokračování pro pana Přírodovědce:
Vaše věty: „Je mi lito, co jste si vybral za remeslo.“ „Ja si myslim, ze je lepe jit zivit se necim poradnejsim, mene plytkym.“ „A ja si myslim, ze Vasemu stavu v CR jiz nelze pomoci.“ „zvazte, zda Vas netahne delat neco poradneho“. „…jste se dali na spatny obor“ .“Musite to brat tak, ze delate a budete stale vice delat PR“

Vaše názory na českou žurnalistiku by se dle mého názoru dala novinářsky zjednodušit větou z mého původního textu: Všechno je špatně a nelze s tím nic dělat. Jaké je Vaše řešení? Nechat novinařinu vyhnít? Ať se všichni novináři odstěhují, zmizí? Je to tedy nedůležité povolání? K syndikátu novinářů píšete, že nemám z principu šanci jej změnit. Dále píšete: „az dosahnete sveho, budete spise archeologem novianrske etiky“. A co kdyby nás archeologů bylo víc?

Vypomůžu si náznakem toho, co jste napsal k mému původnímu textu. Pokud novinařina zjednodušuje, tvoří mediální realitu… není dobré toto přijmout? Mediální realitu novináři zkrátka tvoří. Jejich vzdělání bude takřka vždy povrchnější než dejme tomu vysokoškolských profesorů. Podle mě jde o to přiblížit se realitě a snažit se manipulovat co nejméně.

Mám celkově z Vašich textů zde pod blogem dojem, že se snažíte zachránit jednoho mladíka ze spárů novinářského zla, které ho ničí. Snažíte se mu to zlo ukázat. Na mladíka to však má opačný efekt.

Sám jsem mnohokrát pochyboval, zda je to práce pro mě. Ty stesy a tlaky nenávidím. Váš poslední text je ale pro mě motivací do další práce. „Prece nechcete stravit zivot ve stvanici za kazdodenni produkci rychlych zprav“. Podle mě i tuhle štvanici lze dělat dobře. Je nutné hledat cesty, jak odolávat všem časovým a finančním a jiným tlakům v profesi. Budu li vyhozen, psát externě, třeba bez nároku na honorář, pokud to půjde. Snažit se nečíst moc noviny, ale kvalitní knihy. Dávat před publikováním přečíst text expertům atp.

Zkrátka, pokud tvrdíte, že česká žurnalistika je ztracená a nelze s tím nic dělat, je to pro mě výzva.
07. 02. 2009 | 12:55

zdenekmihalco napsal(a):

ALT

Dobrý den, bod tři opravdu považuju za zásadní. 40 let přerušilo naši profesi, spíše ji zničilo. Zničilo i různé kontrolní mechanismy jako syndikát, zničilo žurnalistické školy. Tyto instituce jsou podle mě nezbytné ke kvalitní žurnalistice v ČR.

Nesouhlasím, že by noviny v USA byly horší než v ČR - ono samozřejmě i tam vychází většina braku. Ale seriozní noviny budované po generace (NYT, Washington Post apod) jsou stále vzorem. Nedokážu posoudit, zda se kvalita novin na Západě zhoršuje a do jaké míry. Říká se leccos.

Vycházím právě z osobní zkušenosti se zahraničním tiskem. Vždy když někde jsem, kupuju si tam nejrůznější noviny. Mám už jich doma pěknou sbírku. Většině z nich nerozumím, ale už podle zvolených titulků či témat lze leccos odpozorovat. Je to inspirativní. Třeba takové španělské noviny mám docela rád, i když nerozumím ani slovo :-)
07. 02. 2009 | 13:03

prirodovedec napsal(a):

zdenekmihalco: "začnu od konce. Nabídl jsem Vám blog a odpálil jste to důvody, které nejsem schopen přijmout."

Je to mozne, ale prijeti duvodu neni muj problem. Jsem v teto veci konzistentni nemuzete prece cekat zmenu (napr. Stejskal byl tak laskav a nekolikrat nabidku opakoval).

"Píšete: „Z principu nemam o blogy zajem.“ Co to znamená? Nemáte o blogy zájem, ale pod nimi se prezentujete dost."

Znamena to presne to, co je napsane a co jsem psal jinde. Je to mozna uz zkratka. Cili nemam zajem byt autorem blogu (mozna jim jiz jsem).

Na blozich mne zajimaji diskuse a diskutujici. Uvodni text pro mne bud je nebo neni start k zamysleni a vstupu do diskuse. Behem ni si rad sam pred sebou ujasnuji nektere nazory. Myslim tedy, ze se prezentuji "dost", ale zejmena narazove a selektivne. Nektera temata mne neoslovuji nebo na ne mam jasny nazor a nevidim pak duvod vstupu do diskuse. Pak jsem v ni diskutuji dost a uporne. Ale zajimaji mne vice nazory a argumentace "obycejnych" diskutujicich nez "autoru". Protoze v diskusi casto nalezam zajimavejsi poznatky nez v textu. Nestojim tedy o moznost "hlasat/kazat" zajima mne vymena nazoru. V diskusi jsou rovne podminky.

"Vaše přání uchovat si nick – promiňte, to mi připadá jako výmluva. Nechcete si spíše zachovat tvář?"

Zkratka zde vystupuji pod nickem. Nekteri identititu znaji. Nekteri mozna dokonce i ruzne. Mezi nicky a osobami nemusi byt nutne bijekce. I proto jsem kdesi zminoval Bourbaki.

"Anonymně se kritizuje snadno, ale ono předstoupit zde s vlastní tváří před tu „zvěř“ (to nemyslím zle nebo urážlivě), to není vůbec snadné."

Samozrejme, proto take pouzivam nick. Je to prece logicke.

"Chvíli předtím sám píšete: ...
Na internetu je toho o mně mnohem víc, než bych si přál."

Zajiste. Nejen na internetu.

"Nemáte čas? : - ) Tak proč tu vedete již měsíce dlouhé diskuse…"

Dobre nemam cas na blogy. :) Mam cas na diskuse. :) Cas jimi straveny povazuji za uzitecny.

"ono by stačilo některé Vaše diskusní texty překlopit do blogu. Nemáte chuť : - ) Co to znamená? Lenost?"

Dost mozna. Jak jsem psal - diskusni texty pisu pro partnera v diskusi, pro sebe. Nemam ambici z nich delat "vice" nez jsou. presneji usilovat o jejich vetsi presah. Podstatne mam archivovane.

"A přitom předtím píšete: „Protoze novinari podle mne zaslouzi dostavat to, co davaji druhym. Takze se Vam tim snazim prospivat.“ Tak proč si nezaložíte blog? A proč tu vlastně diskutujete, když jsou novináři v ČR vlastně ztracení? Snažíte se „zachránit“ mě?"

Bezesporu mne potesi, kdyz se zachranite. Efektivnejsi podle mne je "davat novinarum to, co je potreba" v diskusich. Diskutovat se da o vsem - o vymirajici pande, zaniku Rima, vymirani novinaru ... neni nutne se venovat vecem novym a rozvijejicim. Pro mne je zkratka zajimave sledovat proces degeneace jedne profese. Protoze, kdyz ucite jine, muzete varovat - budte ve svem oboru profesionaly nebo dopadnete jako novinari. A oni souhlasi a ten negativni priklad pusobi.

"Promiňte mi to ostré vyjádření: zdá se mi, že Vám chybí trocha odvahy."

Je to mozne, nemam uz ambici byt odvazny a navic zde a jsem s tim smireny. Jak jsem psal, podstatne je pro mne neco jineho.

"Podle mě i ve svém posledním příspěvku pokračujete ve zjednodušování. Podle Vás mi chybí statistické vzdělání."

To je muj statisticky odhad na zaklade Vaseho konkretniho usudku (plati pro novinare temer bez vyjimky, statisticky vzdelany by se novinarinou asi z principu nezivil, protoze by pak mel vnitrni bariery pro svoji praci).

"Tedy, řekněme, že chyby a svinstva dělají novináři v ČR častěji než lékaři. Chybovat je v našem oboru snadné, říkáte. Dobrá, je to třeba tak. Chybí mi tam ale odpověď na otázku Proč?"

Podle mne jste si na ni drive odpovedel. Tlak na chrleni zprav ...
07. 02. 2009 | 15:04

prirodovedec napsal(a):

"Proč je mezi Romy vyšší kriminalita? Protože jsou neschopní příživníci nebo je příčina ještě jinde?"

Nevim nesleduji, pri pobytu CR jsem opatrny.

"Není třeba vysoký počet chyb a svinstev českých novinářů částečně způsoben tím, že neexistuje kvalitní kontrolní mechanismus (Syndikát), který tu není kvůli tomu, že v jeho čele po roce 89 stanuli lidé s nedostatečným respektem?"

Ja si myslim, ze i respektovani by byli vytesneni. Media jsou a byla pretvarena do PR. Chovaji se jako koupena a manipulovana, ovlivnovana lobby a majiteli pres veskera prohlaseni ze ne. Nevim zda jsou. Novinari pusobi jako prodejne sily bojici se o mista.

"Že linie relativně dobře nastartované profese byla na 40 přerušena, zničena? Lékaři nejsou novináři, píšete. No, to nejsou : - )."

Je to mozne, ze je vinno zase tech 40 let. Nicmene rada novinarskych pristupu je zcela novych, "Murdochovskych". Zkratka novinarina je kseft. Recem o idealum novinaru se lze ze strany ctenaru uspesne vysmivat, protoze rozdil mezi realitou a idealem je verejne zrejmy kazdy den. Na roztrideni novinaru CR podle jistych sablon (napr. jedne faktor: socan, modrak, pravdolaska, ...) analyz kategorialnich dat by zrejme stacila jedna diplomka a pracovity diplomant.

"„Ze smejd je prodejny, ze lze praci flakat. Ze lze prodavat zumpu,“ píšete. Kdo ten šmejd kupuje? Proč?"

Ja ji nekupuji. A dle statistik pocet takovych roste. Setrvacnost je velka, osameni starsich lidi narusi noviny ... Navic mnozi umi z tech 40ti let cist mezi radky a s libosti si uzivaji dekodovani dnesnich "rudoporavnich" triku. Zkratka nekdo se po praci odreaguje nadavanim na noviny ... a nebije zenu a deti. :)

"Hrubky ve stylistice a češtině jsou, je jich spousta. Proč? Není to tím, že novinář pracuje ve stresu?"

Samozrejme. Mate naprostou pravdu, jiz jsem souhlasil.

"Píše čtyři texty za den? Různá témata? Že se šetří na korektorech?"

Samozrejme, jak jsem psal - noviny jsou kseft. A pod rouskou, ze to chteji ctenari se tito Novacky vychovavaji k akceptaci smejdu - to je ten prispevek degeneraci, o kterem jsem psal.

"Dále píšete, že jsem pracoval v jiných oborech, než byste si představoval. - Pracoval jsem mimo jiné ve firmě, která se zabývá vzděláváním, přípravou testů pro vysokoškoláky apod. Vy jste v novinařině pracoval?"

Ja nesoutezil s Vami, kde kdo pracoval. Ja jsem reagoval na to, ze jste naznacoval, jak je to vsude stejne. Mel jsem dojem, ze jste nepracoval asi tam, kde profesionalita je nutna.

"Opět, nemám dojem, že by v novinařině bylo méně např. „hodných“ lidí než v jiném oboru. Možná jsou ti „zlí“ více vidět – někteří pracují třeba v MF Dnes, zatímco někteří schopní pracují třeba v ČRo6. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tedy že v novinařině pracuje více „zlých“ lidí, ptám se opět :proč."

Nemyslim si, ze to je o dobrych a zlych. Podle mne degenerujici a stresujici prostredi (i novinarske) degeneruje puvodne schopne, vysaje je a odhodi. A schopne premyslive ani nelaka, protoze vnimaji, co se za "pozlatkem" skryva a radeji utecou.

"Jak přenastavit systém, mechanismy, aby do novinařiny začali proudit schopní a čestní lidé?"

Nevim a snad na to prijdete a prosadite to. Jak se u nas rika "eto Vase delo". Ja Vam radil odchod k necemu, co Vas vice a trvaleji naplni.
07. 02. 2009 | 15:04

prirodovedec napsal(a):

"Vaše věty: „Je mi lito, ...“"

"Vaše názory na českou žurnalistiku by se dle mého názoru dala novinářsky zjednodušit větou z mého původního textu: Všechno je špatně a nelze s tím nic dělat."

Zjednodusit ano. Pracujete podle mne v zanikajicim oboru, s degradujici povesti v CR ... Muzete mu venovat zivot a byt "posledni mohykan", zatimco jinde byste byl prinosem. Ja si Vas i diky Vasim vstupum vazim. Proto Vam venuji svuj cas.

"Jaké je Vaše řešení? Nechat novinařinu vyhnít? Ať se všichni novináři odstěhují, zmizí? Je to tedy nedůležité povolání?"

Moje reseni je, at si hosi novinari sami poradi. O dulezitosti a o nich rozhodne zrejme ten trh, o kterem mnozi z nich tak nadsene svazacky pisi. Pokud zaniknou mista nadsenych svazaku pusobenim trhu, povazoval bych to za brilantni pointu vyvoje. Bez viditelnych a trvalych zmen ve Vasi branzi a textech svuj despekt mozna utlumim, ale spise zustane stejny.

"A co kdyby nás archeologů bylo víc?"

Je to na Vas.

"Vypomůžu si náznakem toho, co jste napsal k mému původnímu textu. Pokud novinařina zjednodušuje, tvoří mediální realitu… není dobré toto přijmout? Mediální realitu novináři zkrátka tvoří. Jejich vzdělání bude takřka vždy povrchnější než dejme tomu vysokoškolských profesorů. Podle mě jde o to přiblížit se realitě a snažit se manipulovat co nejméně."

Ja to prece prijimam. To je snad zrejme. A nazyvam to pravymi slovy. Ale pouze si myslim, ze kazdy clovek si po staletich vyvoje civilizace nezaslouzi cist jen "blebleblabla".

"Mám celkově z Vašich textů zde pod blogem dojem, že se snažíte zachránit jednoho mladíka ze spárů novinářského zla, které ho ničí. Snažíte se mu to zlo ukázat. Na mladíka to však má opačný efekt."

V poradku. Me ruce a svedomi zachrance je ale ciste. :)

"Sám jsem mnohokrát pochyboval, zda je to práce pro mě."

Neni.

"Ty stesy a tlaky nenávidím."

Ty jsou i jinde.

"Váš poslední text je ale pro mě motivací do další práce. „Prece nechcete stravit zivot ve stvanici za kazdodenni produkci rychlych zprav“. Podle mě i tuhle štvanici lze dělat dobře."

No uvidime.

"Je nutné hledat cesty, jak odolávat všem časovým a finančním a jiným tlakům v profesi."

Naucte se programovat. S vyuzitim informatickych technik plus ruznych nastroju lze dnes slusne generovat texty clanku i treba diskusnich prispevku. Podobne lze zase vyhledavat a cist ...

"Budu li vyhozen, psát externě, třeba bez nároku na honorář, pokud to půjde."

Bude potreba za neco brat plat.

"Snažit se nečíst moc noviny, ale kvalitní knihy. Dávat před publikováním přečíst text expertům atp."

Jiste. Ale cas, cas, cas ... Piste si do suflete. Neco, co Vas pretrva a oslovi druhe na dele nez jeden den.

"Zkrátka, pokud tvrdíte, že česká žurnalistika je ztracená a nelze s tím nic dělat, je to pro mě výzva."

Jsem rad a uvidime. Mozna presneji rikam, ze: "pro mne je ztracena". Jsem nicmene schopen existovat a prebrat se i v jejich produktech dnesni "smejdovite ery".
07. 02. 2009 | 15:05

zdenekmihalco napsal(a):

Přírodovědec

Dobrý den, v posledním textu jsem se do Vás trochu pustil, teď budu smířlivější. Jednak děkuju za čas věnovaný diskusi. Je to pro mě přínos stejně jako diskuse pod Slonkovou. Myslím a doufám, že diskuse bude dál pokračovat i pod Hořejším – přesunu se tam – víkend jsem strávil přemýšlením o těhle záležitostech/názorech.

Vaše rozhodnutí odmítnout blog respektuji, nehodlám Vás přemlouvat. Říkám si jen: škoda. Vím, že vystoupit z anonymity je těžké. Píše se to poněkud jinak, já bych zde pod nickem vystupoval hodně jinak…

K možnosti vlastního blogu píšete, že Vás zajímají diskuse. Ok, ale i téma musí někdo nastartovat.

Dále, poněkud mladosvazácky : - ) jsem napsal, že je to pro mě motivace do další práce atd. že bych psal třeba externě bez nároku na honorář (no, to jsem trochu přehnal : - ). Upřímně, realita je ale taková, že momentálně jste mi dodal trochu motivace, ale celkově nejsem přesvědčen, že tuhle práci budu dělat i za deset let. Nejsem si jistý, že pokud bych např. odešel z Aktuálně, zda bych vůbec hledal práci v oboru. A musím přiznat, že při prolistování některých českých novin (nebo i některých mých starších článků) na mě někdy padá tíseň/marnost. Stresy jsou samozřejmě i jinde….

Jsem však stále přesvědčen o tom, že novináře zbytečně hážete do jednoho pytle, že jde o zbytečné zevšeobecňování. Jestli jsem správně pochopil, je za tím trochu to, že většina novinářů zjednodušuje, paušalizuje. A že se aspoň některým novinářům, nebo přímo mně, snažíte ukázat, jak sami zevšeobecňujeme.

Podle mě stále noviny mají své místo a mohou mít i do budoucna. Situaci v ČR považuji za vážnou, nikoliv beznadějnou. Některá média se bulvarizují, vznikly ale i zajímavé, nové projekty. Stále věřím v posun k lepšímu. Jak jsem tady již napsal, určitou cestu - zjednodušeně - vidím ve snaze přednastavit určité mechanismy, snahu zvýšit respekt syndikátu a dalších organizací, ale i např. novinářských ocenění. Dále, pokud mám mluvit za sebe, dát prostor pro kritiku profese, alespoň tím, že zde nabídnu blog osobě, která by to dle mého soudu dobře dovedla. Ovšem zatím nikdo moc nechce.

Trochu mě zklamala věta: „Moje reseni je, at si hosi novinari sami poradi.“ Připadá mi nicneříkající. Tedy vlastně potvrzení toho, že jste zlomil hůl. Podle Vás nemá cenu hledat řešení? Zajímal by mě tedy Váš výhled: žurnalistika bude zanikat, např. za dvacet let bude podle Vás její stav horší (jen v ČR nebo i ve světě?)? Jaké to bude mít důsledky? Je možné, že se vytvoří jakási alternativa hlídacích psů? – zesílí třeba role blogerů? Jaké jsou další možnosti?

„Ale pouze si myslim, ze kazdy clovek si po staletich vyvoje civilizace nezaslouzi cist jen "blebleblabla".“ Opět, jaká je tedy alternativa? Noviny jsou blebleblabla, podle mě byly i v minulosti. Zjednodušování, bulvár, manipulace, to nejsou jevy posledních pěti let.

„Jiste. Ale cas, cas, cas ... Piste si do suflete. Neco, co Vas pretrva a oslovi druhe na dele nez jeden den.“ Samozřejmě, noviny jsou jen tady a teď, nic po nás „nezbude“, zrovna tohle mi zatím zas tolik nevadí. Ale jinak souhlasím – čas, čas, čas.

Mimochodem, proč jste vcelku přesvědčen, že to není práce pro mě?
08. 02. 2009 | 18:24

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,
tak k bodu tři: 40 let je jistě hodně, ale:

ve které škole se učili např.: K.H.,J.N.,K.Č,
(jen tak namátkou)

r.48- pokud budete vycházet z principu, že tu po r 48 nemohl zůstat žádný slušný člověk tak jistě, ale obávám se,že v okamžiku kdy si velmoci rozdělily sféry zájmů a víceméně je dodržovaly tak to souzení není tak jednoduché,

schválně se podívejte na časopisy z té doby, časopisy píšu proto, že v časopisech bylo trochu víc volného prostoru (kolega Stejskal si jistě na některé vzpomene) v těch časopisech zkuste taky oddělit případné politické úvodníky od obsahu pro který si čtenáři ty časopisy kupovali

kontrolní mechanismy jako syndikát - tak mi schválně napište jak syndikát funguje -
z pohledu novináře a za co vy osobně syndikátu vděčíte
taktéž prosím - jaké žurnalistické školy fungovaly za 1.republiky?

k novinám v USA - nejedná se o bulvár ale ty tzv. přední , v porovnání se znalostí poměrů

jistě, cizí noviny můžou být inspirativní, ale porovnávat můžete pouze to co znáte, nebo si dokážete odvodit, což je právě bez znalosti jazyka a místních poměrů problém

jinak váš odkaz na těch zanedbaných čtyřicet let je pro mě výmluva - kolik let jste prožil před r 89 ?,

je to o tom jak se snažite hledat a jak poctivě budete přistupovat k práci kterou děláte - mimochodem přesně tohle se vám snaží sdělit i prirodovedec i když trochu jiným způsobem

někde v předchozí debatě jsem napsal něco v tom smyslu, že když si vezmete pastelky, trochu času a projdete si text a budete si značit dějové linky tak přijdete na spoustu věcí - prirodovedec to s vasim textem provedl ve svych odpovedích i kdyz nekdy asi pouzivá nejaký softver a kolegy
- mimochodem proc ne, a pokud to pouzivaji k modelovani a tvorbe softveru tak jeden z duvodu proc chce zustat za nick jsou jiste autorska prava a nechut platit za souhlas ne :-))) teda zvlast jestli ma grant od nejake agentury :-)

ty pastelky pred softverem jsem doporucil proto, ze kazdy softver pracuje s " duší tvůrce" takže vám vyhodnotí to co chce vyhodnotit jeho tvůrce a to vas pak navadí na jednoduché a rychlé řešení, zatímco když si to srovnáte sám tak budete hledat sam sebe, což vyžaduje víc času a víc to bolí

- ne každý kdo do vás tepe vám tím chce dát najevo nadřazenost či dokonce nepřátelství

tak prozatím stačí, ne ?
hezký večer
08. 02. 2009 | 19:54

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,

přěčetl jsem si vaši reakci na prirodovedce,
lepšíte se -ale proč myslíte že by si novináři neměli poradit sami?
(když jsem začal psát tak tady ta reakce nebyla - inu nemám odbíhat od rozepsaného)
a jen náhodou nezapadá tato debata krásně do debaty o udělení pokuty a tím dnes zmíněným V.H., ten mi trošku sebral příklad kterým jsem chtěl nastřelit vašeho kolegu Stejskala, protože mi přišlo, že se trošku moc rozohnil a napadl nick Lex trošku nepatřičně.
08. 02. 2009 | 20:07

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den, pane ALTe,

diskutovat s Vámi dvěma je vážně zábava. Pokud pan Přírodovědec testuje softver, sláva, jsem prospěšný vědě. Byl bych se rád někdy dozvěděl, na čem pan Přírodovědec zrovna kutá či kutal. : - ). Ostatně, podle mého názoru jsou diskuse zde pod blogy zajímavým materiálem, možná třeba pro psychiatry?

Dosud jsem nepasteloval. Zatím čas, čas. Není to výmluva. Jsem celkem přesvědčený, že to jednou udělám – přesněji řečeno, mám to napsané v seznamu „plánů“. Je toho tam dost.

Když už jsme u toho poučování a vybízení k myšlenkám, jsou mi nepříjemná některá Vaše vyjádření – např. „lepšíte se“ (v čem?). Zároveň ale nezpochybňuju Vaše „ne každý kdo do vás tepe vám tím chce dát najevo nadřazenost či dokonce nepřátelství“.

Možná tahle diskuse vyústí nakonec v to, že začnu studovat u pana Přírodovědce v ústavu (pakliže jsem správně vyrozuměl, že je/byl vysokoškolský pedagog) – když už jsme u těch osobních věcí, nesnažil jsem se dále studovat matiku kvůli osobnímu traumatu z předešlých škol, kdy jsem nesnášel jednu učitelku (anebo jsem nešel studovat, protože jsem na to neměl, kdo ví). A nemám asi proto rád věty jako „lepšíte se“ : - ). Mám zkrátka trochu školní trauma. Možná s tím souvisí má kritika vysokého žurnalistického školství – asi bych se do toho neměl moc pouštět.

A zpět k Vašim poznámkám. Přiznám se, že jsem teď trochu unaven, několik diskusí naráz je vážně zabíračka. Přehnal jsem to, přepálil to. Asi bych si to měl nechat na zítra, a jak Vy říkáte, poctivě hledat odpovědi – měl bych tedy pečlivě zjistit a ověřit, kde studoval K.H. atd.

Nicméně tuším a předpokládám, že nestudovali žurnalistiku, tedy že mě možná chcete navést k tomu, že absolvování této školy pro jejich profesní dráhu nebylo tolik podstatné.

Před rokem 1989 jsem prožil necelých šest let. Snažím se nevycházet z principu, „že tu po r 48 nemohl zůstat žádný slušný člověk“. Četl Jsem i některé časopisy z období normalizace i noviny. Přesto systém podle mého názoru nedovoloval další rozvoj tzv. seriozních novin.

Naopak o žurnalistickém školství v období 1. republiky nemám přehled, něco jsem před časem četl, ale nejsem si v tom jistý. Opět, měl bych si to teď dohledat. Pro dnešek odpusťte. Píšu do seznamu.

Dále. Hledal jsem odlišnosti, které v ČR vidím od některých západních zemí. Konkrétně, zkušenost se dvěma kolegy/ novináři z Norska a Británie, se kterým jsem mluvil o absolvování žurnalistické školy – počet hodin etiky atp., a o obavách nebo přesněji respektu, který mají k profesní organizaci. Podle mého názoru se činnost českého Syndikátu zlepšuje (vycházím ze srovnání k asi období tři roky zpět, kdy jsem činnost nějakou dobu sledoval). Plyne z toho částečně i má naděje, že by se situace mohla dále zlepšovat. Problém je podle mě nedostatek respektu mezi mnohými novináři k Syndikátu, což vede k tomu, že sami mnozí novináři se nechtějí moc účastnit činnosti Syndikátu, stát se členy a nemají snahu podílet se na vedení organizace atp.

Osobně Syndikátu vděčím za několik upozornění práce mých kolegů, čehož bych si jinak nevšiml. K jejím stanoviskům (komise pro etiku) si někdy dohledám článek/reportáž, o který se jedná.

Myslím, že má věta: „nefunguje respektovaný kritický orgán, tedy především Syndikát novinářů“ nebyla přesná. On totiž nějak funguje (i když mám výhrady), ale není zatím moc respektovaný.

K bodu: „proč myslíte že by si novináři neměli poradit sami?“ To jsem přesně nenapsal, psal jsem – mimo jiné -, že mě zklamala odpověď pana Přírodovědce. Čekal jsem (chtěl jsem?), aby to rozvedl trochu více.

Uznávám, že veškeré souvislosti v zahraničních médiích neznám, dívám se na to z českého pohledu a pohledu počet chyb, vybírání témat, titulky…

Tak pro dnešek už opravdu stačí. Možná jsem na něco zapomněl, omlouvám se. Mám dost : - )
08. 02. 2009 | 22:25

prirodovedec napsal(a):

ALT: Zdravim. A dekuji. Je to pro mne poctenicko. Dekuji za doplneni a vystizeni mnoheho naznaceneho ci v delce utopeneho JASNE a STRUCNE.

Ale jeste dodam: I Vy jeden. :) Nezlobte! :) Vsak vite v cem. Vy mne totiz ctete az PRILIS pozorne. :) Doufam, ze jen Vy. :)

Z.M.: "Anonymita" castecne zarucuje, ze kritika adresovana novinarum se nezvrati v osobni kritiku (viz vlk vzpominajici Vendyse). Dalsi duvody viz ALT, i kdyz neni ZCELA presny.

Co se tyka, ze je to na Vas. Ono je to podle mne opravdu na Vas novinarich. Je to vas obor, Vas job. Navic, kdyz nekdo z venku "jen pozvedne hlas", narazi i na tak vlidneho cloveka, jako je Stejskal.

Na tu Vasi praci jste prilis premyslivy, otevreny, malo otrly a stale jeste hledajici.

Co se tyka budoucnosti: Mozna mate tech svych deset let na to pripravit si zajimavy projekt. A nenacht si jej uloupit. :) Obsahove i technologicky. Uvedomit si nejprve, co lide skutecne chteji (krome toho, ze pry chteji bulvar) napr. lokalni zpravy aj.
08. 02. 2009 | 22:30

prirodovedec napsal(a):

Z.M.: Lepsite se berte od ALTa normalne. Proste jako netrivialni pochvalu. On jimi setri.

Nicmene meditovani nad ALTovymi postrehy ke mne prilis neprohlubujte. :) At Vas neprivede na zcesti. :) Nebo si vezmete pastelky a udelejte si resersi. A budete vedet ne vse, ale hodne.

Pro mne plati: Lepsite se - jako muj rovnocenny partner v diskusi. Inspirujete mne a premyslite.

Ja uz moc vice ted nenapisu k tomu, co byste uvital rozvest, protoze se na tyden ci vice "vyparim". Proto jsem tak uporne diskutoval s Vami tento vikend. Presto jsem se pokusil naznacit, jak myslim to "sami" a jinde jsem napsal o dost vice.
08. 02. 2009 | 22:38

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,

a tom syndikátu novinářů tam nejsou lidi?

pro prirodovedec,

tak hezké volno, nebo je to kurz serfovani
08. 02. 2009 | 23:20

zdenekmihalco napsal(a):

Pánové (jste-li opravdu dva, člověk si nemůže být jistý:-), děkuji za reakce. Přiznám se, že jsem se dostal včera do stavu, který dost možná znáte - pustil jsem se asi do čtyř diskusí naráz a úplně mě to vyčerpalo, pořád mi to nedalo nereagovat, rychleji a rychleji, dělal jsem pak chyby...

Pane Přírodovědče, přeju pěkně strávený čas, ať už bude strávený čímkoliv. Rešerší bych se jistě o Vaší práci dozvěděl více, ale už to raději nechme být, pokud nechcete :-). Pochvalu budu brát jako netriviální pochvalu :-). Myslím nakonec, že mi je docela jasné i ono "sami" :-).

Co se mých, Vámi zmíněných, vlastností týče, ono podle mě nemusí být na škodu, když má někdo v oboru poněkud jiné vlastnosti než věšina - aspoň se odlišuje a dívá na některé věci jinak, přestože se na to zdánlivě "nehodí". Hledající možná budu až do smrti, ale to už se myslím dostáváme opravdu úplně k psychoanalýze, i když ona se vlastně od jiných analýz asi moc neliší....

A svůj projekt? Co třeba nějaký novinářský jakýsi think-thank... nápadů mám příliš mnoho, ale nebudu rozvádět, na to je deset let čas :-).

Pane ALTe, ano, v syndikátu jsou samozřejmě lidé, novináři. Zajímá mě toto téma čím dál více - tedy proč Syndikát nemá příliš respekt mezi mnohými kolegy a jaké další podobné mechanismy a aktivity by mohly vést k vyššímu tlaku na kvalitu práce novinářů atp.

Zatím přeju pěkné dny. ZM
09. 02. 2009 | 12:02

zdenekmihalco napsal(a):

ALT

Dobrý den,

měl jsem trochu volného času, tak jsem si vytiskl tuto diskusi a ještě pár dalších. Pastelky jsem nepoužil, spíš jen propisku a trochu se v tom povrtal a nejspíš i něco z těch „textů vydoloval“ ;-) Zajímavé :-)

Je zajímavé pozorovat, jak se mě někteří diskutující pokouší někam dostat (včetně Vás) a třeba uplácávat k obrazu svému… a mnohdy se jim to daří. Otázka, jak moc se bránit a jak moc se nechat uplácávat.

Je zajímavé tipovat, jaké jsou motivace diskutujících (a samozřejmě ty moje) pro to, co píšou, proč to píšou a proč sem vůbec píšou, případně jaký asi tak někteří mohou mít mindrák (ne, nebudu své tipy psát).

(Nejen) v diskusích si člověk nemůže být jistý ničím.
11. 02. 2009 | 20:24

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,

díky, těší mě, že jste se do toho pustil,
a co teprveaž si to projdete víckrát po sobě s těma pastelkama :-)
schválně, napište co k tomu "plácání" vede mě.
poslední věta - souhlas, pak už přichází jen příjemné překvapení.

Mějte se

-
21. 02. 2009 | 23:17

zdenekmihalco napsal(a):

ALT

Zdravím Vás,

že byste to sám nevěděl, když se ptáte? :-)

Myslím, že těch důvodů, proč tu lidi píšou a proč tu píšou co tu píšou, může být celá řada: některý typ zaměstnání to umožňuje (různí hlídači... apod.), někteří mohou bydlet kdesi na samotě, někteří se cítí osamoceni, další zde diskuse sledují možná třeba z vědeckých důvodů...

A hlavně, nedá se vyloučit možnost, že někteří diskutující zde píšou jen proto, že je to prostě baví, případně jim to přináší pocit nějakého osobního rozvoje. Berou to jako relax.

Třeba pan Přírodovědec (i Vy) se mi tu myslím snaží naznačit, že svět není tak jednoduchý, černobílý, že všechno má své dobré stránky, že vše zlé je k něčemu dobré atd. atd. - tedy docela běžné záležitosti, které často rozdělují generace... mladí většinou mají černobílé uvažování, snaží se vymezovat... starší berou věci, jak jsou atp.

Zatímco někteří diskutující se mi snaží svou představu vnutit, Vy a pan Přírodovědec se podle mě snažíte, abych si na to přišel sám: protože víte, že to je daleko účinnější.

Takže já v tom vidím mimo jiné pedagogické sklony. Ať už jste nebo byl pedagog, nebo hledáte někoho, koho byste mohl učit.

Všiml jsem si toho i v ostatních diskusích, do kterých jste se zapojil.

Možná se ale pletu. Četl jsem příliš málo Vašich textů na to, abych z toho mohl zatím dělat nějaké závěry.
01. 03. 2009 | 20:57

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,

vezmu to od konce - jsem skoupý na slovo

- myslíte Rumcajse? - to je trochu jiná - on se tu vymezuje jako drsný pravičák, zastánce volného trhu a globální ekonomiky - a já jen chci vědět jak by si ty mantinely nastavil sám - kdyby mohl - a nemůžu to z něj vydolovat
a proč se snažím u vás ? - z lenosti a hamižnosti -

(jsem zvědav co vám k tomu napíše prirodovedec)

hezký večer
01. 03. 2009 | 22:17

zdenekmihalco napsal(a):

ALT

Ano, Rumcajse jsem si všiml :-). Z lenosti a hamižnosti? Jste skoupý na slovo :-)

Pěkný týden
02. 03. 2009 | 09:53

ALT napsal(a):

pro zdenekmihalco,

jo,jo,jo
04. 03. 2009 | 08:16

barvy pro váš stůl napsal(a):

Léta na venkově u prarodičů, to byla dobrodružství mezí tunami podivuhodně zatočených tyčí, her s plechovkami od vyschlých barev, plastovými krabičkami plnými narezlých, zahnutých hřebíků a zkoumání kanystrů s tajemnými tekutinami.
20. 01. 2010 | 20:07

iPhone Contacts Backup napsal(a):

Very informative article. Thanks great
22. 03. 2010 | 14:15

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:18

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 03:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy