Člověk, kterého potkáte jednou za život

31. 05. 2009 | 13:00
Přečteno 5236 krát
„Nejstatečnější z nejstatečnějších“, „člověk, kterého potkáte jednou za život“. Někteří svědci jednoho z největších masakrů v moderních dějinách lidstva hovoří s takovou úctou o vojákovi jménem Mbaye Diagne.

Tento senegalský kapitán ve službách mírových sborů OSN je jedním z takřka neznámých hrdinů, které stvořila tragédie, kdy v africké Rwandě, zemi rozlohy Moravy a Slezska, během 100 dní zemřelo podle různých odhadů 500 tisíc až 1,2 milionu lidí a znásilněny byly pravděpodobně statisíce žen.

Když začalo být na jaře 1994 zřejmé, že extremisté etnika Hutuů masově vyvražďují Tutsie (i umírněné příslušníky vlastní etnické skupiny), rozhodl se Mbaye Diagne vzít věci do svých rukou. Ignoroval pravidla a nařízení o nevměšování do konfliktu a na vlastní pěst začal ve svém autě vyrážet na záchranné mise. Tutsie, kterým hrozilo zavraždění, převážel ukryté ve voze přes stanoviště ozbrojených Hutuů do bezpečí.

Podle jedné z historek například Diagne našel nedaleko rwandské metropole 25 Tutsiů, kterým hrozila smrt. Postupně je autem přepravil na velitelství mise OSN, přičemž nanejvýš mohlo být ve voze skryto pět dalších lidí. Se všemi musel projet 23 checkpointů, kde hlídkovali hutuští ozbrojenci, kteří Tutsie masově vraždili. Není zcela jasné, jak se mu dařilo Tutsie přes kontroly převážet - snad s pomocí jeho mimořádných komunikačních schopností, vtípků, úsměvů a úplatků.

Také není jasné, kolik lidí celkově takto zachránil. Někteří pracovníci OSN tvrdí, že stovky (mezi zachráněnými byly mimo jiné děti zavražděné premiérky).

Přesně před patnácti lety, 31. května 1994, byl Mbaye Diagne nalezen mrtev ve svém autě. Zasažen byl pravděpodobně nešťastnou náhodou, střelou vypálenou tutsijskými povstalci, kteří útočili právě na jedno z kontrolních stanovišť armády Hutuů.


Informace k tématu (v angličtině):

Základní informace – co se stalo ve Rwandě

Dokumentární film o genocidě Ghosts of Rwanda online (aneb kdo byli další (anti)hrdinové během konfliktu)

Online kniha o odpovědnosti médií za genocidu (doporučuju mimo jiné kapitolu 15)

Dokumentární film Shake Hands With The Devil online - o veliteli mise OSN během rwandské genocidy – část 1 a část 2

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Havelka napsal(a):

Pane Mihalco,

určitě jste i viděl film Hotel Rwanda?
31. 05. 2009 | 13:19

zdenek mihalco napsal(a):

Petr Havelka

Dobry den, ano. Nelze jej ale myslim povazovat za hodnoverny zdroj informaci, i kdyz vychazi ze skutecnych udalosti (pribeh hoteliera Paula Rusesabaginy).

Z filmarskeho hlediska mi ten film prijde vcelku konvencni, na druhe strane je to jeden z mala zdroju v cestine, ktery aspon zhruba genocidu popisuje (mimochodem film vysel v edici Reflex za 99 korun).
ZM
31. 05. 2009 | 13:26

Ládik napsal(a):

Já myslel, že jste ho potkal...
31. 05. 2009 | 13:44

Targus napsal(a):

pane Mihalco,

nenechte se mýlit, takových lidí existuje v podobně vypjatých situacích dost a dost. Bohužel mají velice krátkou životnost. V tomto případě bych hovořil nikoli o zázraku, že takový člověk se našel, nýbrž o zázraku, že takový člověk vydržel tak dlouho naživu.
Je pravdou, že v době trvání tohoto masového vybíjení lidí jiného kmene, či spíše jiného názoru, jsme my Evropané měli tu "svou" válku na Balkáně, měli jsme oštítkované ty "své" lumpy a "své" správňáky, takže jsme nemuseli řešit takovéto příběhy lidí, kteří chtěli pomáhat i těm druhým, "nesprávným".
Budiž čest památce nejen tomuto vojákovi, ale i všem, kteří pomáhali utíkat přes linie civilistům v Jugoslávii, ať už přežili nebo ne.
31. 05. 2009 | 15:27

zdenek mihalco napsal(a):

Targus

Dobry den, o tom, ze je takovych mnohem vice v kazde vypjate situaci vcetne balkanskych valek, vubec nepochybuju. Ve Rwande jich byla rada. A o vetsine z nich se nejspis nikdo nikdy nedozvi.
31. 05. 2009 | 15:34

Hajný napsal(a):

to Tarqus:
Přesně tak,takových lidí v krizových oblastech existují stovky.Jenže o nich nikdo neví a oni sami o publicitu nestojí.Ale jejich hrdinství není o to menší.
Kdo dnes ví o těch tisících kněží,mnichů,jeptišek,normálních sousedů,Čechů,Maďarů i Němců kteří po celou dobu nebezpečí ukrývali židovské rodiny ve svých domech,o farářích,kteří vystavovali falešné křestní listy pro židovské děti?
Nikdo nic,kromě pár historiků.A to ještě nevědí o všech.
31. 05. 2009 | 15:45

Kritik napsal(a):

Škoda každého z takových lidí. Z historie lidstva však zaznívá, že tento typ lidí je krajně nežádoucí a téměř vždy určen k nenávistné likvidaci. Takže potkat někoho takového alespoň jednou za život je značně nepravděpodobné.

Aby nebylo pesimismu navrch tak si vzpomeňme, že i slušnost a skromnost je někdy hrdinstvím. A potkat některé z těch "maličkých" se nám může podařit i několikrát denně.
31. 05. 2009 | 16:26

jirizlatuska napsal(a):

Neskodi take pripomenout, ze v OSN pred diplomaty nazval tuto genocidu pravym jmenem jiz koncem dubna 1994 tehdejsi cesky velvyslanec Karel Kovanda. Vetsina v OSN a zejmena velmoci se ovsem tohoto pojmenovani jeste dlouho pote bala, protoze nebylo mozne vec spravne pojmenovat, ale soucasne nic nedelat.
31. 05. 2009 | 17:43

zdenek mihalco napsal(a):

Cesko bylo tehdy clenem Rady bezpecnosti OSN. Karel Kovanda pred peti lety napsal o cele veci clanek, kde tvrdi toto: "Den za dnem, týden za týdnem chápala naše delegace lépe celý dosah tragédií, k nimž v zemi docházelo. Ze sekretariátu OSN jsme o tom však dostávali jen nezřetelné informace. Daleko přesnější a pravdivější informace nám poskytovaly nevládní organizace. Navázali jsme s nimi přímý kontakt a na neformálních konzultacích Rady, které nejsou přístupny ani jejím nečlenům (nemluvě o širší veřejnosti), jsme pak vyzbrojeni jejich argumenty vystupovali ostřeji a ostřeji. Nakonec to byla právě česká delegace, která v OSN jako vůbec první veřejně označila rwandské události za genocidu. V řadě našich vystoupení jsme se spolu s Novým Zélandem stali nejsilnějšími kritiky nejen genocidy samé, ale i neschopnosti sekretariátu OSN nás náležitě informovat a nechuti Rady cokoliv rozhodnout. Tato naše stanoviska si vysloužila na jedné straně otevřenou či zastřenou kritiku některých "velkých", ale i trvalou vděčnost současné Rwandy. Rada rozhodovala příliš pomalu a její rozhodnutí toho změnila příliš málo. Po nějakých třech měsících se situace ve Rwandě začala "uklidňovat"; nikoliv nutně díky mezinárodnímu tlaku, ale po vítězném tažení tutsiské RPF. To už počet mrtvých dosáhl nějakých 800 000 - možná víc, těžko méně. Že ke genocidě vůbec došlo, klademe především za vinu jejím aktérům - tisícovkám hutuských extremistů. Ale to, že se jí nepředešlo, že se jí nezabránilo, že se neomezila - to bude navěky černou skvrnou na pověsti celého mezinárodního společenství a Rady bezpečnosti OSN obzvláště. Že se česká diplomacie v těchto událostech chovala zásadově a čestně, je nám bohužel jen malou útěchou."
31. 05. 2009 | 18:03

siven napsal(a):

Tak mě napadlo, proč existují jen seznamy hříšníků a obětí... a seznamy hrdinů nikoliv.
Přičemž "vypíchnutí" jednotlivců probíhá ojediněle, za velkých porodních bolestí.
31. 05. 2009 | 18:53

Jozef napsal(a):

V Afrike existuju "zastupne vojny".Bojovat proti nim je hrdinstvo.V masmediach je take hrdinstvo nemozne.
31. 05. 2009 | 19:34

NoName napsal(a):

Podle mne tzv. Mírové sbory a jim podobné vojenské či civilní instituce dělají medvědí službu. Kdo se chce kde ve světě vzájemně povraždit, povraždí se stejně. Nás se to netýká a každý by si měl hlídat svůj práh. Třeba válka v Afghanistánu se nás týká, protože islamizmus a terorizmus by se jinak šířil rychleji. Pochybuji ovšem, že až by africký kmen "A" pobil příslušníky kmene "B", že by zamířili na Brusel. Je to jako se saturováním nepřizpůsobivých. Na jednu stranu bychom všichni dali kdovíco za to, kdybychom se jich zbavili, na druhou stranu dáváme neuvěřitelné finance na to, abychom svoji agónii ze soužití s nimi co nejvíce prodloužili. Spousta válek v Africe by se vyřešila sama daleko rychleji než za samozvaného prostřednictví OSN a různých organizací, rozhodnutých páchat dobro a jejichž naháněči mne čas od času obtěžují na ulici, abych jim zafinancoval tu školu v Africe, tu zase něco jiného. A teď do mne, multikulti.
31. 05. 2009 | 20:04

Al Jouda napsal(a):

Taková je prostě Afrika. Tu bioložku, co zachraňovala v pralese gorily horské, také zavraždili pytláci.
31. 05. 2009 | 20:56

zdenek mihalco napsal(a):

Takova je proste Afrika... nutno dodat, ze soucasny stav v minulosti ovlivnili v mnohem take (nejen) Evropane. A take nutno dodat, ze navzdory nevalnemu medialnimu obrazu mnohe casti Afriky v soucasne dobe prosperuji a jsou bezpecne.
31. 05. 2009 | 21:58

Charlie napsal(a):

pane Zlatuško a pane Mihalco

píšete ...........Ale to, že se jí nepředešlo, že se jí nezabránilo, že se neomezila - to bude navěky černou skvrnou na pověsti..... Že se česká diplomacie v těchto událostech chovala zásadově a čestně, je nám bohužel jen malou útěchou

Ano, Češi se často chovají slovně jako stateční zastánci utlačovaných. Ale pokud mají dodat vojáky do ostrých bojů - je rázem po statečnosti.

Snažíme se vykličkovat službou v různých podpůrných sborech --a tíhu ostrého boje většinou schytají Aeričané a nanejvýš ještě Angličané....ostatní vyčůraně vyčkávají za bukem a často přečasto radí že by se něco mělo dělat..
Příznakem toho, jak vnímáme statečnost je, že stateční parašutisté se dočkali po 67!!! létech.
31. 05. 2009 | 23:21

Petr Havelka napsal(a):

Pane Charlie,
napsal jste:
----
Ano, Češi se často chovají slovně jako stateční zastánci utlačovaných. Ale pokud mají dodat vojáky do ostrých bojů - je rázem po statečnosti.
-----
http://www.youtube.com/watc...

http://www.youtube.com/watc...

Zřejmě jste nazaznamenal, velmi "Ostré" nasazení specialních jednotek.
01. 06. 2009 | 00:10

poťouchlík napsal(a):

Předpokládám, že ti zachránění Tutsiové na základně OSN vyfasovali Kalašniky, každý Tutsij k nim dostal bednu nábojů...
A hned šli, přímo běželi vystřílet ty odporné Huty......
05. 06. 2009 | 15:40

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:26

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 04:08

free online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 20:30

iPhone Contacts Backup napsal(a):

Very informative article. Thanks great
22. 03. 2010 | 14:13

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:17

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 07:29

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 07:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy