Velké asijské dobrodružství v říši baškobalů

27. 06. 2009 | 20:10
Přečteno 4160 krát
Vypadal jako dobromyslný dědula sedící na zápraží ve vsi kdesi v jihofrancouzské Provence, upíjející víno a přemítající o podvečerním sousedském mači v petanque. Opravdu mluvil francouzsky. Jenže seděl na palubě dřevěného korábu plujícího tichým Tichým oceánem. Měl asijské oči. A navíc to byl král.

Aspoň to o sobě tvrdil. „Kdo jsi a kam kráčíš?“ zaskočil mě. Neodpověděl jsem. „Ostrov Quan Lan ti prodám za 17 milionů dolarů,“ řekl. Jestli to nebylo předražené? Musel jsem ostrov důkladně prozkoumat.

Na to není potřeba moc času. Stačí dva dny. Quan Lan je totiž dlouhý něco přes dvacet kilometrů a široký tak kilometry dva. Žije tady pět tisíc lidí.

Krajina je pohádková, ale nečekejte tu prastaré hrady, čarodějnice na košťatech či rytíře na koních. Lidé nežijí ve slaměných chýších, naopak. Quan Lan je na asijské poměry hodně bohaté místo. Řady barevných vil, i když auta tu nikdo nemá. Byla by zbytečná. Po úzkých cestách z panelů jezdí tříkolky.

Dvě tři hospody, dvě tři ubytovny, dvě tři pěkné Vietnamky, které zrovna vyráží na lov na pevninu - pro líčidla, voňavky a látky na dlouhé šaty. Rýžová pole a citrusové sady. Za sedmnáct milionů dolarů to nestojí.

Jenže Quan Lan má jinou přednost. Je docela odlehlý, nedaleko čínských břehů. A to znamená, že si obejdete ostrov, vyberte pláž a budete na ní sami. Aspoň mimo hlavní sezonu, kdy je tu normální evropské léto. Jediný dopravní prostředek, který sem pluje, je dřevěná bárka. I když… možná že v době, kdy budete číst tento text, už je vše jinak. Vietnam se rychle mění.

Člověk zvyklý na vietnamský randál z toho královského ticha nemůže usnout. V deset vypne elektřina. Zhasnou všechny vodopádové teploměry. Stojím na terase a začínají se dít divné věci. Z oceánu krve se ozývá mrazivé kvílení baškobalů. Na obzoru pozoruju obrysy obřích létajících žab.

Princezna v domě naproti si rozčeše vlasy, obklopí se svíčkami, soustředěně hledí před sebe a v rukou drží jakýsi talisman. Snad medituje, snad se věnuje tomu dechberoucímu vietnamskému duchovnu. Ale spíš si obřadně… lakuje nehty na nohou.

Zamává mi a já zamávám jí.

Jestli hledáte podobně vzrušující příběhy, jestli nevíte, co s tou nafouklou kreditkou jako já, jestli jste už viděli prakticky celý svět jako já nebo jestli stále ještě potřebujete omračovat ženy či muže fascinujícími fotkami a články v tisku z bláznivě nebezpečných krajů jako já, zkuste velké asijské dobrodružství na Quan Lanu.

Je to snadné. Stačí se povalovat na pláži, tloustnout vietnamskými specialitkami a přemýšlet, jestli by důchod v království za těch 17 milionů dolarů stál.

Třeba v písku najdete kouzelný prsten. Nebo připluje zlatá rybka. Nebo vás jeden dobromyslný dědula ustanoví svým dědicem.Quan Lan
Quan Lan


Koupit ostrov od krále i se zvířectvem…

Pivo
Pivo


…dobrým pivem…

dívka
dívka


…potkávat krásné lidi…

pole
pole


…občas jim pomoct na poli…

plaža
plaža


…pak se vyvalit na pláži…

hřbitóvek
hřbitóvek


…a v klidu umřít.


Text před časem vyšel v upravené podobě v časopise Lidé a země
Foto: Jan Hořínek
Čtěte další tipy na dovolenou od blogerů i diskutujících

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Škrtálek napsal(a):

Mihalco, ten výlet jsi si pořídil za škrtání příspěvků? Gratuluji. Chtěl bych také něco zakového dělat.
27. 06. 2009 | 21:05

Neopřemyslovec napsal(a):

Všechno co člověk neprožije sám neexistuje. V poslední době všelijací turisté předkládají chudákům virtuální zážitky. Je zcesné si myslet, že jim dělají pomyšlení. Ať si každý jezdí, baví se, ale ať nechá ostatní být. Nebo Mihalco chce vyvolat závist?
27. 06. 2009 | 21:16

zdenek mihalco napsal(a):

Škrtálek

Dobrý den, ani byste nevěřil, jak takové mazání vynáší. Já jsem na ty nadávky úplně nadržený. Nejradši mám pana Adamce. Za každý smáznutý text mám totiž desetikačku. No a díky panu Adamcovi mám vždycky během pár vteřin na několik misek lahodné vietnamské polévky Pho Bo. A ještě si k tomu dám čaj.

Neopřemyslovec

Ano, právě o to mi šlo. Chtěl jsem vyvolat závist. Dělá mi to dobře. Nevím, jak se ta psychoúchylka jmenuje. Zajdu k panu Honzákovi. No a taky na ty články balím ženské.

Hezký den a děkuji za komentáře. Vyšperkovaly původní text. ZM
27. 06. 2009 | 21:24

Vico napsal(a):

Mihalco : Měl jste napsat, že jste ten ostrov nakonec od krále koupil. To by teprve byly reakce. A Adamec by možná přestal tapetovat nebo by žádal podíl. Alespoň toho vodního buvola.
27. 06. 2009 | 22:24

zdenek mihalco napsal(a):

Vico

Dobrý večer, já o té koupi samozřejmě stále uvažuju, takovou nabídku je třeba pořádně zvážit... Zdraví ZM
27. 06. 2009 | 22:42

zdenek mihalco napsal(a):

Vico

Nešel byste do toho se mnou na půl? Preferujete spíše kopcovitější terén, nebo rýžová pole v nížině?
27. 06. 2009 | 22:43

amo/amare napsal(a):

Kdysi jste se ptal, jaký je Aktuálně zpravodajský server. Jestli jste to myslel vážně, tak vězte, že např. po tomhle:
http://aktualne.centrum.cz/...
http://aktualne.centrum.cz/...
bych se styděl za to, od koho beru plat.
Nějak se vám to zvrtlo v čistou a neposkvrněnou propagandu.
27. 06. 2009 | 22:53

Gerd napsal(a):

Pane Mihalco,
nenechte se odradit, dovolenou Vám přeji. I kdybyste si na ni vydělal mazáním příspěvků:-) I když máte za každé smáznutí desetikačku :-), přeci jen Vás v tomto nepodpořím :-(. u mě toho mnoho ke smazání nenajdete. :-)
28. 06. 2009 | 00:05

Jan Vaculík napsal(a):

To je velká škoda, pane Mihalco, že jste ten ostrov nekoupil, nebo aspoň nezamluvil. Za tu cenu - taková příležitost se neopakuje dvakrát!

Myslím, že s pár kamarádama by takové peníze šlo dát dohromady - tedy pokud má člověk ty správný kamarády. Představte si, že tam pak můžete zavést libovolný politický režim! Ty by se snad dalo i někomu za tímhle účelem výhodně prodat. Třeba komunistům: ty hlavouni, co mají peněz mraky, by si to koupili, aby si tam mohli zavést komunizmus! Nebo demokrati...

Aha, tak prej by to nechtěli. Oni prej ten komunismus nechcou pro sebe, nýbrž by jej chtěli pro nás. - A ti ostatní jakbysmet: nikdo si nechce ten svůj režim zavádět na svém ostrově. Takže dobře, že jste to nekoupil.
28. 06. 2009 | 00:06

grőssling napsal(a):

Pane Mihalco,
pěkně jsem si početl, když chcete umíte psát docela dobře.
Jak je to u baškobalů s připojením na internet, když vypnou ten střídavý elektrický, pan Stejskal musí převzít službu ? A kolik stojí letenka ?
Užijte si to.
28. 06. 2009 | 07:28

bara napsal(a):

Moc pekne napsane, je dobre obcas pobyt na podobne duchovne nabitych mistech. Cloveku ten pokoj v dusi nejaky cas vydrzi. Minimalne do te doby, nez se opet potka s mistni zlucovitosti a zavisti.
28. 06. 2009 | 09:30

Ládik napsal(a):

Všude dobře, doma nejlíp.
28. 06. 2009 | 09:40

Čochtan napsal(a):

Koupit ostrov ? Nebylo by to špatné, to by ale nesměl patřit žádnému státu, nesměl by mít obyvatele, těm asi taky něco patří, .... spíš někde v Micronesii, kdyby se dobrá parta složila, tak by to nevyšlo draho.
V tomhle případě bych si připadal jako ten Američan, který kupoval Karlštejn.
28. 06. 2009 | 09:45

Zacheus napsal(a):

A možná, že by si na tom ostrově, pokud by si jej člověk stačil koupit tak, aby jej pan Mihalco nepředběhl :), mohl číst i tyto verše čínského básníka Li Po:

"Ptáte se, proč se nechci vrátit z hor.
Mlčím a všechen pokoj skládám v sebe.
Broskvové květy voda unáší.
Ne mezi lidmi, zde je zem i nebe."
28. 06. 2009 | 10:13

bara napsal(a):

Zacheus:

Krasa.
Ja se vratila z hor pred 3 dny...
28. 06. 2009 | 10:23

Zacheus napsal(a):

To bara. Děkuji za odpověď:).

Dovoluji si přidat jednu "prémii" speciálně pro Vás:

" V řece Lu se chvěje podzimní luny lesk.
Na jižním jezeru je lotos něžný, bílý.
Trhám jej, čekám, že promluví každou chvíli.
A lidi na člunech ubíjí těžký stesk".

Li Po
28. 06. 2009 | 10:35

zdenek mihalco napsal(a):

Jan Vaculík

Vládl bych pevnou rukou, už to mám naplánované. A první věc - zavedl bych bezdrátový internet po celém ostrově, abych Vás všechny mohl pořád mazat...

grőssling

....ten text je z času těsně před tím, než jsem začal dělat blogy. Říkal jsem si, že sem taky něco šoupnu k tomu létu, a ať je to něco lehce jiného než ostatní tipy. Tehdá jsem ještě na internetu nebyl tak závislý. Ale Vietnamci ty technické vychytávky zvládají rychle. Nějakej ten kablík bych si tam snad našel. Letenka je drahá jak sviňa, ale dá se narazit na výhodnou akci prestižní společnosti Aeroflot. Zato východoasijský život je velmi levný, dá se přežívat za pár dolarů na den. Polévka Pho stojí právě onu desetikačku a je to mísa na půl dne plného žaludku (zkuste na vietnamských tržnicích v ČR, je to chuťovka). Vyplatí se tedy vyrazit nejmíň na několik měsíců. Příště to plánuju vzít vlakem. Na železnici se časy mění pomalu, a tak snad stále ještě jednou týdně vyráží vagon z Moskvy do Hanoje. Je to snad nejdelší štreka na světě. V tom vlaku by došlo jistě na mnoho veršů pana Zecheuse...

Zacheus

...díky, letos se chystám právě na dovolenou do nějakých odlehlých hor. Verše beru s sebou.

Hezkou neděli, ZM.
28. 06. 2009 | 11:34

Zacheus napsal(a):

To Zdeněk Mihalco. Také Vám přeji hezkou neděli. A pěknou dovolenou:). Zacheus
28. 06. 2009 | 11:45

Vico napsal(a):

Zdeněk Mihalco : Děkuji za nabídku, ale před několika dny jsem vypadl z klubu dolarových milionářů. Musel jsem ferrari vyměnit za obyčejného bavoráka. Pokud bych si mohl vybrat, tak spíše ty kopečky, díky.
28. 06. 2009 | 11:50

zdenek mihalco napsal(a):

Vico

Okej, tak já to zatím koupím, než se trochu finančně zventíte. Pak se ozvěte a dám Vám výhodnou nabídku. ZM
28. 06. 2009 | 11:53

zdenek mihalco napsal(a):

Gerd

Dobrý den. Inu škoda. Taky byste mi občas mohl napsat, že jsem hajzl... Já už bych si to smáznul a vyinkasoval odměnu. Zdraví ZM
28. 06. 2009 | 12:38

Admirál napsal(a):

Vietnam byl vždyky pro mne lákavý cíl... plout po Mekongu.

Zatím jsem asi málo chtěl. I když při dobrých stycích se zdejší vietnamskou komunitou by asi nebylo nic nemožné.

Zdeněk Michalko - je tam ještě nějaký kout, kde je člověk host a ne turista?

Zacheus - máte dobré přátele. Li Po a zpěvy staré Číny, to se dobře poslouchá.
28. 06. 2009 | 12:56

zdenek mihalco napsal(a):

Admirál

Dobrý den, po otevření země cizincům na konci devadesátých let začali do Vietnamu jezdit turisti ve velkém. Překvapilo mě, kolik... pobřeží se rychle mění, na mnoha místech rostou obří hotely. Potkáte tam řadu amerických "válečných" turistů. Vietnam má na různých serverech dost nevalnou pověst - mnoho lidí píše, že míra odírání, dvojích cen apod. bílých ksichtů je tam vyšší než v jiných asijských zemích. Bohužel mám podobnou zkušenost, samozřejmě nejhorší je to v turisticky nenavštěvovanějších částech - což je nijak zvlášť zajímavá severojižní pobřežní cesta, zátoka Halong, a horské středisko Sapa. Místa, kde je cizinec host se ale najít ještě dají - ale jen v hodně odehlých vnitrozemských částech, například v okolí zapadákova Ha Giang u čínské hranice, kam se dá dostat jen se speciálním povolením. Ideální je pronajmout si motorku (tu má ve Vietnamu každý), protože místní doprava je v horách na severu komplikovaná.

Šťastnou cestu, ZM
28. 06. 2009 | 13:26

Čochtan napsal(a):

A propo dovolená,
na Týdnu je článek o krásné dovolené.
http://www.tyden.cz/rubriky...
Obavám se, že je to jen joke, ale kdyby byl, tak by to byla skvělá příležitost k zbohatnutí.
28. 06. 2009 | 14:01

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Ještěže je snění zadarmo, protože kreditku nemám a obyčejná karta je nafouklá jako bříško súdánského sirotka (i důvod je stejný).

Ale nepíšete špatně.
28. 06. 2009 | 15:42

zdenek mihalco napsal(a):

Líný černý pes

Preferuju karty, u kterých se začíná někde na nule a lze jít do mínusu. Je to velmi výhodné. Ani společný nálet paní Brixi a pana Millera mě nepřesvědčí o opaku.

Zdraví ZM
28. 06. 2009 | 16:15

Baba napsal(a):

Z čehož logicky vyplývá, že v únoru bude Indie.
28. 06. 2009 | 17:14

vlk napsal(a):

PAne Mihalco,

§když naleznete zlatou žílu, není právě taktické to veřejně vytroubit do světa! škrtálek vás vytočí, Adamec přestane psát.A máte po žížalkách!

Já to za ně nedoženu.
Ale budu přemějšlet, jestli někd e někomu na starý kolena nělohnu někomu šrajtofli a ten ostrov vám nekoupím před nosem ,-)))
28. 06. 2009 | 20:50

Čochtan napsal(a):

Pane Mihalco,
to s těmi dvojími cenami, jak jste se jim vyhýbal ? V Čechách byly taky jednu dobu dvojí ceny, na benzinkách. Mě vždycky švagr tankoval do kanystrů, a pak jsem měl dobrou příležitost, 2 roky starou Ladu, 18000 km, za 1000 Marek. S tou jsem tankoval běžně za "české" ceny, na SPZ nikdo nekouk a když, tak už bylo pozdě.
Jak je to ve Vietnamu se dvojími cenami ?
28. 06. 2009 | 22:40

jim napsal(a):

Vlku, 17 mega dolcků je i přes ztrátu praktické hodnoty dolaru dost velká suma. Chválím vám Vaši úvahu, ovšem kdybyste na to neměl sám, můžeme se ještě se někým složit. Jsem spíše vědecký typ (jediný můj požadavek je přípojka na internet) a nekonfliktní, máloco z bezprostředního okolí mne dokáže vytočit, takže se nemusíte obávat, že bychom se tam nevešli.

Ten ostrov je ovšem ideální - žádné obtěžující bilboardy, doprava, shon, stress, dech přírody a pokud někdo miluje dešťové kapky a nevadí mu pár komárů... Nic to nemění na tom, že z usmívajících se Vietnamek se mohou vyklubat časem pěkné megery, na to tam byl autor článku příliš krátkou dobu .-)
29. 06. 2009 | 08:58

Paterik napsal(a):

Pane Mihalco

možná začnu taky tapetovat, abyste na ten ostrov rychleji našetřil. Podíl ze zisku mi dávat nemusíte.
29. 06. 2009 | 09:14

zdenek mihalco napsal(a):

Čochtan

Dobrý den, pane Čochtane, ve Vietnamu se stejně jako jinde na východě o mnoho věcí smlouvá. Např. lístek se často kupuje až v autobuse a bílé tváři je někdy naúčtován dvojnásobek. Občas jsou z toho hádky. Něco takového se stává v mnoha východních zemích, ovšem ve Vietnamu je to dle mých zkušeností takřka pravidlo. Jednou jsem si stěžoval u policajta, že nám chtějí přímo v pokladně na nádraží prodat lístek za dvojnásobnou cenu. Odpověděl, že to je přeci samozřejmé, že cizinec platí víc... Samozřejmě, jako všude jinde se i ve Vietnamu najdou lidé, kteří by vám naopak dali vše zadarmo.

Jim

Jime, pár Vietnamek znám a jsou to docela tvrdohlavé ženy. Rozhodně žádné uťápky, co by vše odkývaly. Takže ráj by se možná opravdu mohl proměnit v peklo.

vlk

Myslím, že v těžkých dobách bychom se mohli trochu uskromnit a koupit to dohromady s panem Jimem a s panem Vicem.

Zdraví ZM
29. 06. 2009 | 10:09

Čochtan napsal(a):

Pane Mihalco,
to by chtělo hezkou Vietnamku jako přítelkyni, vy byste ji dával peníze a ona by platila. Nakonec by vás to mohlo vyjít lacineji i s "potěšením".
29. 06. 2009 | 15:08

zdenek mihalco napsal(a):

Čochtan

No, anebo že bych jí žádné peníze nedával, a ona mi platila všechno. To by taky šlo.
29. 06. 2009 | 15:14

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Pánové,

myslím, že kdyby ty Vaše komentáře četla nějaká jiná Vietnamka, tak se celkem zhrozí=)Jak tedy chápu...pro Evropany je nyní ideální Vietnamka ta, která vše odkývá a vše platí. No, hodně štěstí v hledání! To možná dřív koupíte ten ostrov;)
16. 07. 2009 | 00:51

tiffany jewelry on sale napsal(a):

YES
19. 10. 2009 | 06:03

snubní prsteny bílé zlato napsal(a):

Na to není potřeba moc času. Stačí dva dny. Quan Lan je totiž dlouhý něco přes dvacet kilometrů a široký tak kilometry dva.
04. 03. 2010 | 20:46

free online games napsal(a):

cool
08. 03. 2010 | 20:33

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:46

replica watches napsal(a):

bezmocném vzteku, jaký může cítit jen okupovaný národ, ale také o jeho morální devastaci. O našich lidech, kteří kšeftovali s ruskou naftou, o děvčatech, které lezly do kasáren, o metrácích a tunách spotřebních věcí, které byly u nás maximálně po pultem, ale sovětští lampasáci si je ve velké vozili při cestách domů
07. 04. 2010 | 02:57

Baume & Mercier watches napsal(a):

So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.please give me
09. 04. 2010 | 03:38

cartier replica watches napsal(a):

irkin and Kelly bags are known for by hand, but the combinations of size around this designer handbag. Find out what makes this handbag unique and appealing to the richin, is beautiful, material, and colors that they are available in is staggering their timeless and elegant
12. 04. 2010 | 09:31

Replica handbags napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 09:35

cheap jordan shoes napsal(a):

good post!!!
thank you....
13. 04. 2010 | 04:18

nike sb napsal(a):

Thanks fou you share the blog and It's very useful for me.
14. 04. 2010 | 04:37

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 08:00

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 20:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy