Kosovo - právo a politika

27. 07. 2010 | 09:17
Přečteno 3328 krát
Souhlas Mezinárodního soudního dvora z 22. 7. 2010 s jednostranným vyhlášením samostatnosti kosovskými Albánci řeší konflikt práva na sebeurčení až k odtržení se zásadou neměnnosti hranic státu bez jeho souhlasu ve prospěch prvního. Rozhodnutí uvítají v Abcházii, Jižní Osetii i Kurdistánu. V právu je nutná obecná platnost jeho norem na neurčitý počet obdobných situací. Pokud platí za stejných situací jiný přístup, jde o svévůli. Lze se postavit na zásadu sebeurčení až k odtržení a uznat nezávislost Kosova bez souhlasu Srbska, ale pak je nutné respektovat případné odtržení kosovských či bosenských Srbů a hercegovských Chorvatů. Bude-li zvolen jiný přístup ke Kosovu a jiný přístup jinde, popírá to obecnou závaznost práva. I to je možné, ale pokud často politika vyměňuje právní principy, nastolí nejistotu. Jestli stát užívá právní zásady, jak se to zrovna hodí, ostatní budou recipročně vůči němu dodržovat jen to, co je výhodné, a opustí nevýhodné závazky.

Stát je mocenská organizace společnosti a musí ovládat své území. Pokud tomu dlouhodobě není, časem ostatní státy budou jednat s novým partnerem. Převáží faktické mocenské poměry. Pokud Srbsko není schopno ovládat Kosovo a Gruzie Abcházii, stává se plynutím času jejich nárok stále více sporným. Ale neuznají-li nové státy stálí členové Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, nestanou se členy OSN. Kosovo nevstoupí do Evropské unie, pokud ho neuznají všechny členské státy. Vedle plnohodnotných států budou působit státy, jež ovládají své území, ale nejsou členy OSN. Tuto situaci v delší perspektivě vyřeší jen vzájemné uznání problémově vytvořených států všemi velmocemi. Tedy USA uznají Abcházii a Osetii, Rusko Kosovo a Čína všechny jmenované. Mezinárodní soudní dvůr podpořil nové státy vzniklé nepřátelským odtržením od původního státu. Ale aby jejich uznání bylo skutečné, musí mít podporu některé velmoci s tím, že ona snad časem zajistí uznání ostatních.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

martys napsal(a):

stará pravda zní: o právu rozhoduje ten "co má víc tanků" :-))
s tím můžeme nesouhlasit, ale tao je tak všehcno
27. 07. 2010 | 10:02

Tencokida Hnuj napsal(a):

"Velký stát je jako povodí na dolním toku řeky
vše pod nebem se zde stéká
všem pod nebem je ženou
žena svým klidem vždy vítězí nad mužem
svým klidem se drží dole
a tak i velký stát se skloní před malým státem
a tím jej získá
malý stát se sníží před velkým státem
a je jím pohlcen
někteří jsou anektováni tím, že se sníží
a jiní tím, že zůstanou nahoře
veliký stát by neměl chtít nic jiného,
než aby přivedl lidi dohromady a staral se o ně
a malý stát by neměl chtít nic jiného
než se spojit a sloužit lidem
Aby oba získali,po čem touží,
je třeba, aby se velký snížil před malým

(Lao´c )
/měkké a zdvořilé přemáhá silné a tvrdé/
27. 07. 2010 | 10:22

Xavier napsal(a):

Kosovo je tedy příkladem, jak vyhlásit nezávislost státu - stačí pozabíjet dostatečný počet civilistů, vyvolat občanskou válku, zatáhnout do hry nějakého politika, který stojí v čele velmoci a hle - nový stát je na světě! K čertu s územní celistvostí a svrchovaností území! K čertu s mezinárodními deklaracemi potvrzujícími oboje! Jak píše "martys" výše, jediné právo, které skutečně platí, je právo založené na počtu tanků, letadel a "chirurgicky přesných" balistických střel. Tohle je konec Západu. Smutné!
27. 07. 2010 | 10:31

Xury napsal(a):

Pro Xaviera:
to, že k vyhlášení nezávislosti státu stačí pozabíjet dostatek lidí (neomezoval bych to na civilisty) je skutečnost platná od počátku civilizace.
27. 07. 2010 | 10:45

Pepa Řepa napsal(a):

Koudelka překvapil. Poprvé příjemně.Ostatní dělají, že tu nestydatost nevidí, neb co matička EU činí, dobře činí.
27. 07. 2010 | 10:47

dennis napsal(a):

to Xavier
Nestaci pozabijet civilisty a zatahnout nejakeho politika. Je zapotrebi vyuzit trendu, ve kterem se budou vyvijet zajmy velmoci (tedy aspon dvou ruznych velmoci, lepe vice nez dvou). Tak vzniklo Ceskoslovensko, tak byly odtrzeny Sudety, tak spadlo Ceskoslovensko do sfery vlivu Vychodu atd. atd. Je to tak, jak rika blog, TKCH ve svem citatu i v zaveru sveho prispevku do diskuze.
27. 07. 2010 | 10:53

Targus napsal(a):

Poděkování panu Koudelkovi za to, že je ochoten a schopen zveřejnit svůj názor na věc, na kterou se ostatní hrdinové bojí jen pomyslet.
27. 07. 2010 | 10:55

dennis napsal(a):

ad to Xavier
Jednim z historickych prikladu je marna snaha nekterych hlasu v roce 1968, aby se Ceskoslovensko stalo neutralnim statem jako tenkrat bylo napr. Rakousko. Takove hlasy svedci o tom, ze zakony velmocenske politiky jsou "spravedlivym" nepochopitelne. A asi vzdy budou.
27. 07. 2010 | 10:58

Grandmaster napsal(a):

Zatim 69 statu uznalo nezavislost Kosova. Myslim, ze prvni byl Afghanistan. Proc to udelal? Jakou vyhodu to prineslo Afghanistanu? A ti ostatni? Krome nekterych jasnych pripadu co na tom staty mohou vydalat?
Obracene - staty ktere Kosovo neuznavaji (je jich vetsina), co je to k tomuto jednani nuti? Zase jsou tu vyjimky, kde je jasne proc to neudelaji, ale nektere staty maji duvody. Treba Spanelsko, ktere 'bojuje' se svym vnitrnim hnutim za nezavislost (Katalani a Baskove)a nemuze uznat nezavislost Kosava z techto duvodu.
Ale ti ostatni pro- a proti?
Je to zahada proc tak jednaji.
27. 07. 2010 | 11:16

hoven napsal(a):

ted jenom čekám, až začnou po samostatnosti volat moravaci. neska sem poslouchal,jak volali moraváci do impulsu ohledně stěhování muchy do prahy. to byla výkladní skříň blbosti. první liga d....ů.
27. 07. 2010 | 11:27

dennis napsal(a):

to hoven
Vite, ze po valce (sice ne dlouho) se psali Nemci s malym "n"? Proc ja jsem si na to vzpomnel po precteni Vaseho prispevku?
27. 07. 2010 | 11:46

dennis napsal(a):

to hoven
asi proto, ze ctu nepozorne. nevsimam si pravopisu vami uzivaneho. mylne jsem tomu malemu "m" prikladal nejaky vyznam. nicmene ton vaseho prispevku ma jiste pricinu v nejake velke krivde. sorry, za to, co se vam stalo.
27. 07. 2010 | 11:50

Zacheus napsal(a):

Mě zajímají dvě věci:

Pokud část nynějšího Kosova, obývaná převážně Srby ( okresy Zvečan, Zubin Potok a Kosovská Mitrovice) vyhlásí samostatnost, bude státy, které uznaly Kosovo jako samostatný stát, uznána stejně ? A políbí na znamení přátelství současná americká ministryně zahranicí H.Clintonová eventuálního představitele tohoto státu, jako tak učinila někdejší ministryně USA Albrigtová ve vztahu k Hashimu Thacimu?

A za druhé, obnoví "kosovský stát" křesťanské kulturní památky, které byly cíleně zničeny jeho někdejšími "bojovníky?". A v kladném případě, kdy se tak stane?
27. 07. 2010 | 12:24

veverka napsal(a):

Ten pošahanej soud vlastně posvětil budoucí rozdělení Ukrajiny,protože celá její východní půlka je drtivě proruská.Čili až zase na Ukrajině vyhraje nějaká americká juščenkoidní loutka,víme co přijde.Po výroku tohoto soudu nebude moci tzv. západ ani ceknout.
27. 07. 2010 | 12:41

Xavier napsal(a):

dennis

Ano, války téměř vždycky měnily hranice států. Existuje však také něco jako historické vědomí, které v Případě Československa umožnilo vznik státu navazujícího na stovky let trvání Českého království. V případě Kosova tato historická kontinuita patří kulturně především Srbům, z hlediska správního více Turkům než Srbům, ale nikdy ne Albáncům. Po rozpadu Osmanské říše se Kosovo stalo součástí Jugoslávie. Kosovo nikdy nebylo samostatným státem. Samostatnost by mohlo vyhlásit jen v případě dohody (viz rozpad ČSFR), anebo vojenskou silou. Vojenská síla, která tento vznik umožnila, se ve svém ustavujícím dokumentu charakterizovala jako obranná aliance území členských států. Jednala tedy v rozporu se svým vlastním posláním. V průběhu operace vyhlásila, že účelem akce je zastavit "etnické čištění" a zavázala se k respektu celistvosti hranic Jugoslávie. Země, které tento vojenský pakt reprezentují, cynicky porušily všechny tyto závazky a vydávají to za "právo". Západ se od Východu lišil právě v tom, že považoval právo za nadřazené hrubé síle. Tento princip byl útokem na Kosovo a jeho následným uznáním za nezávislý stát zcela pošlapán.
27. 07. 2010 | 12:51

hoven napsal(a):

dennis,
ze sveho okolí vím, že největší zastanci "moravy" jsou voliči ksčm a čssd. tihle d....é nikdy nezklamou. nejhorší kombinace je rudej nacionalista. ja bych ty ty bolševiky vystěhoval na sibiř, aby tady na moravě neopruzovali.
27. 07. 2010 | 13:19

zdrav napsal(a):

Vážený pane Koudelko, z celého Vaše příspěvku čouhá špatně skrývaná podpora Rusku.
27. 07. 2010 | 14:08

Kája napsal(a):

NÁVOD, JAK ZALOŽIT NEZÁVISLÝ MAFIÁNSKÝ NARKOSTÁT:
1/ infiltrujte se na cizi uzemi
2/ zacnete se nekontrolovatelne mnozit
3/ nepracujte a vse svadejte na rasovou diskriminaci
4/ zalozte polovojenske oddily
5/ syny poslete do vycvikovych taboru a dcery prodejte jako bile maso
6/ ziskate teroristicke jednotky a penize na nakup zbrani
7/ zacnete prepadat puvodni obyvatelstvo
8 / svou agresi stupnujte az bude vyslana armada
9/ prejdete na zakopovou valku, budte agresivnejsi
10/ po prichodu mezinarodnich jednotek se stahnete a udelejte, ze vy jste chudaci obeti
11/ nechte to par let odstat
12/ pak zacnete vydirat
13/ zvyste objemy obchodu s drogami, zbranemi a bilym masem
14/ provadejte natlak na stupidni zeme typu USA, Velka Britanie, Nemecko, Francie
15/ Jednostranne vyhlaste stat
PS: uz se tesim az pojedu do Nitry, ktera se bude nachazet na uzemi Severniho Magyarorszagu
27. 07. 2010 | 14:41

Holubář napsal(a):

zdrav:
Vy musíte mít oči jako ostříž, vidíte i to co není....
27. 07. 2010 | 14:41

Sláma napsal(a):

To Grandmaster:
Proč byl Afgánistán prvním státem, který uznal Kosovo? To je jasné, neboť je protektorátem. Karzájí v okamžiku, kdy odejdou zahraniční jednotky padne, a patrně bude oběšen na jeřábu, jako se to stalo jeho předchůdci.
Když se člověk podívá na mapu světa s vyznačenými zeměmi, které uznali Kosovo, je situace jasná. Jsou to země "přátelské" k USA. Je zajímavé, jak málo je mezi nimi islámských zemí, pouze Albánie, Turecko, Malajsie, Saudská Arábie, Bahrain, Jordánsko, Mauretánie, Džibutsko a Somálie.
Proč většina zemí světa neuznala Kosovo? Je to jasné - který stát nemá své Albánce a své Kosovo? Rumunsko a Slovensko své Maďary, Španělsko své Basky a Katalánce, atd.
Rozhodnutí soudu zkomplikuje život menšinám, neboť pro většiny se stanou nebezpečím.
Znovu si lidé budou klást otázku, proč nemají vlastní stát Palestinci (v rozporu s rezolucemi VS OSN), Kurdové, atd.?
27. 07. 2010 | 15:16

Sláma napsal(a):

Rozhodnutí soudu vymazalo výsledky Helsinské konference a tedy mezinárodněprávní jistoty, které platili v Evropě. Vrátili jsme se do stavu, kdy to budou velmoci a jejich hrátky, které budou rozhodovat o hranicích států. A to je moc zlé.
27. 07. 2010 | 15:21

xxxx napsal(a):

To hoven:
Není nutné tak dávat na vědomí svou výši IQ.
Počet komančů byl na Moravě za l. rep.i v r. 1948 podstatně nižší než v Čechách,a v Praze zvláště a po plyši nosí na Moravě méně lidí kabát podšívkou navrch.
Nejpopulárnější politik v Práglu
po plyšáku byl předseda ZO KSČ. Více komentovat netřeba!
27. 07. 2010 | 18:00

Béda napsal(a):

Jsem zvědav, jestli koalice vedena USA půjde vojensky pomáhat Abcházcům, Osetům, Baskům, Maďarům, Kurdům... - humanitárně bombardovat" území států kterých jsou občany když se tito rozhodnou na území, kde mají majoritu vyhlásit svůj stát.
27. 07. 2010 | 18:21

dennis napsal(a):

to hoven
Vy jste bystry muz s pronikavym usudkem: Co rikate tomu, kdyby se namisto vyvazeni na Sibir vsichni ti inkriminovani rovnou postrileli. Ohromne by se tim usetrilo na nakladech za dopravu. A taky by se dosahlo ideove jednoty v Ceske republice. Nebylo by to bajecne?
27. 07. 2010 | 22:37

dennis napsal(a):

to Beda
Naprosto s Vami souhlasim, ze laskavym svolenim pomohly v roce 1918 vitezne velmoci naprave "historicke" krivdy vuci zemim koruny ceske. A ze prosazovanim vzniku samostatneho statu Kosovo velmoci napomohly historicke krivde. Rad v tomhle pripade kladu otazku: Zda mi muze nekdo uvest priklad, kdy v Evrope na jednom souvislem uzemi existovaly dva samostatne staty jednoho narodniho etnika? Priklady rozdrobenych "velkych narodu" (Nemcu, Francouzu, Britu, Spanelu, Italu) pred sjednocenim samozrejme nejsou adekvatni kosovskemu pripadu. Naopak clovek jen tezko uveri, ze v tomto pripade v zadnem pripade nejde o restauraci "Velke Albanie", jak nam to nektere velmoci uvadeji.

Coz bude velmi pravdepodobne vhodny argument pro Madary: "My nechceme obnovit Velke Uhorsko! My jen chceme nezavislost pro vsechna uzemi, kde prevlada madarske etnikum!"

K te historicke paralele o dvou statech jednoho naroda v Evrope lze prece jen priklad uvest: Vznik NDR. Vsichni ovsem vime, ze kdyz se velmoci znovu dohodly, "puvodni" velke Nemecko opet vzniklo. Uvidime, co se bude dal dit s rozervanym albanskym narodem?
27. 07. 2010 | 22:59

Petr Filip napsal(a):

Lze čekat, že si někdo přečte celý rozsudek soudu a minoritní vota několika soudců udělá z toho srozumitelný výtah? To bychom totiž potřebovali, abychom pořád nediskutovali o jedné jediné větě...
29. 07. 2010 | 00:46

Pája napsal(a):

to hoven:
nevím jestli to víte, ale země Moravská a později Moravskoslezká v rámci ČSR má tisíciletou historickou kontinujitu, přerušenou pouze komanči. Tato země měla vlastní sněm za ČSR dokonce vlastního prezidenta a především - vlastní finance. Pokud něco nahrává moravskému separatismu tak je to především situace kdy se 95% státního rozpočtu přerozděluje v Praze. Je zajímavé, že přestože je nám z Prahy soustavně tvrzeno že jsme Češi a pojem Moravan je srovnáván s pojmy např. Chod či jihočech, lze vysledovat ve státních rozpočetech určovaných v Praze etnický klíč už od dob zrušení zemského uspořádání. Na hlavu Čecha z Čech jde cca o 20% více než na hlavu "Čecha" z Moravy a to neustále. Taktéž v komunikaci s většinou Čechů o otázce Moravy se zpravidla dozvíme, že něco jako Moraváci přece neexistuje, nicméně když se baví Češi o lidech z Moravy zpravidla říkají věty typu: "to je Moravák", či "je odněkud z Moravy". Velmi dobře nás rozeznávají jako ty co jsou jaksi odlišní od velkého národa Čížků. A ono je to pravda jsme odlišní, jak kulturně tak povahově, přímost Moraváků a nepěstování si morálky křiváctví a vyčůranosti si Čížci vykládají jako hloupost. On i ten Masaryk, který se ztotožnil s čestvím přestože byl z Moravy, svým důrazem na hledání pravdy a morálky značně Čížky prudil.
01. 08. 2010 | 11:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy