Změna státního zastupitelství

30. 07. 2010 | 09:54
Přečteno 2878 krát
V Otázkách Václava Moravce (ČT24 25. 7. 2010) ministr spravedlnosti prezentoval návrhy na změnu státního zastupitelství. Ty roku 2006 vytvořilo Nejvyšší státní zastupitelství a po projednání s krajskými a vrchními státními zástupci předložilo Ministerstvu spravedlnosti. Prezentovalo je i na konferenci konané roku 2008 na právnické fakultě v Brně. Avšak vláda návrh nepostoupila do Poslanecké sněmovny. Nejvyšší státní zastupitelství navrhlo oddělit státní zastupitelství od Ministerstva spravedlnosti. A to získáním vlastní rozpočtové kapitoly, aby státní zastupitelství mohlo v rámci státního rozpočtu určovat své finanční priority. Není totiž skutečné autonomie bez rozpočtové samostatnosti. Změna posílí vedoucí státní zástupce, kteří ví, co potřebují financovat. Navržena byla i personální autonomie, aby o jmenování a odvolávání vedoucích funkcí ve státním zastupitelství rozhodovaly nejméně dvě osoby tak, aby okresní státní zástupce byl jmenován vrchním na návrh krajského státního zástupce. Krajský státní zástupce by byl jmenován nejvyšším na návrh vrchního. Vrchní státní zástupce by byl jmenován nejvyšším státním zástupcem se souhlasem ministra a nejvyššího by jmenoval prezident republiky na návrh vlády.

Státní zastupitelství je součástí státu a spolupracuje s jinými orgány. Nemůže se bez ústavní změny zcela oddělit od výkonné moci. Ale je řada modelů státního zastupitelství. Ústavně silné je jeho postavení na Slovensku a v Maďarsku, naopak v USA je ministr spravedlnosti i generálním prokurátorem. Naše úprava je někde mezi nimi. Nyní se v Maďarsku se diskutuje o změně a za vzor je dáváno i naše státní zastupitelství. Ovšem státní zástupce nemůže být nezávislý na zákonu. I soudce je vázán právním názorem vyššího soudu, proto je státní zástupce vázán právním názorem vyššího státního zástupce při dohledu zákonnosti jeho činnosti.

Odborný článek Změny postavení státního zastupitelství, Bulletin advokacie 9/2010 s. 51-54.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hovorka11@seznam.cz napsal(a):

Státní zastupitelství musí být nezávislý na politice !!!
Důsledky u nás jsou hrozivé.
Vesecká, vyhazující a přemisťující státní zástupce, kteří chtěli vyšetřit kauzu Čunek, propojená s hájením konkursní mafie.
Vesecká musí být souzena jako osoba napomáhající organizovanému zločinu. Spolupracuje s bývalým ministrem Němcem (zabránil trestu prince Sáního, za sex s nezletilými a lhal o tom, že ve vlastní zemi ho potrestají. Svadební cestu si tak v této zemi - Kataru mohl právem pohostinně užít. Je důležité, aby se v našem v současnosti totalitním státě nemuseli lidi bát mluvit, svědci aby se nebáli zavraždění !
Kolik mrtvých ještě bude, aby se došetřil případ Kájínek ?
30. 07. 2010 | 10:16

yara ze země krys napsal(a):

Nechce se mi věřit, že by nějaké systémové změny vedly k lepšímu stavu na úseku české prokuratury pardon st.zastupitelství. Myslím, že je to hlavně v kvalitě, přípravě a výchově lidí a hlavně v pečlivém a uvážlivém výběru těch na nejvyšších postech! Platí pořád to staré pořekadlo, že ryba smrdí od hlavy! Když jsem před časem poslouchal v TV nafoukaného Kučeru nebo vykrucovačku paní Veseckou, bylo mi smutno, že tihle lidi mají takovou moc a rozhodují o právu či neprávu v této zemi!
30. 07. 2010 | 10:22

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Koudelko, pomůže nový kabát ke změně mafiána? Asi ne. Jakékoli změny v české justici jsou toliko k smíchu. Vše závisí pouze na penězích. Pokud je máš, spravedlnost ti bude nakloněna, i kdybys zabíjel. Pokud je nemáš, nikdy nic nevyhraješ, a co víc! Budeš odsouzen, i kdybys nic neproved. To je ta naše demokracie po česku. Luxusem, bonusem a třešničkou na dortu je to, že dnes už nevíš, kdo má titul JUDr. alespoň trochu zasloužený, a kdo pouze "získaný podvodem." Prolhaný ministr spravedlnosti Pospíšil se kasal, jak zváží oprávněnost některých titulů. Nakonec je všem ponechá. Vážně máme mít takového ministra spravedlnosti???
30. 07. 2010 | 10:25

yara ze země krys napsal(a):

Jaromíra Podzimková:
S první částí Vašeho příspěvku bych souhlasil. Peníze a moc si nevadí. Je zajímavé jak se do našeho práva v tichosti a rychle dostal institut kauce (právníci mi výraz snad prominou), kdy člověk, který má peníze se může po rozhodnutí soudce vyplatit a dostat podmíněně na svobodu. Tohle se nikdy nemělo do našeho práva dostat, vytváří to prostor pro korupci a hlavně kdo má peníze, může všechno a je něco víc. V druhé části příspěvku se navážíte do Pospíšila, doporučuji soudit každého vždy až po nějakém čase, zatím však klady u ministra Pospíšila převažují - viz např. odstavení mafie bývalého ministra Němce a Kindla od válu aj. důležité kroky jako např. zrušení bývalých smluv uzavřených Juráskovou (nastrčená figurka Němce ve funkci ministrině) !
30. 07. 2010 | 10:38

franťýk napsal(a):

yara ze země krys
ač jinak tuto vládu nemusím, uznávám, že ministr Pospíšil je a byl někdo, kdo zatím má upřímnou snahu. Dokonce mu ani nevyčítám, že Veseckou neodvolal dřív. To mu Topolánek a spol nemohli dovoli. Doufám, že teď už to vyjde.
30. 07. 2010 | 11:50

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Příteli yaro, budeme oba čekat, jaký ten ministr Pospíšil bude. Já jsem ho již zažila - jak politicky tak pracovně - a držím se karločapkovského, že ČLOVĚKA NEPŘEDĚLÁŠ, POUZE SE TI VYBARVÍ. Kindla neodstavil Pospíšil, Kindl "odešel" sám. Za nitky ZČU však tahá dál... Měl jste snad jiný názor? A závěrem Vám doporučuji mokrý hadr na čelo. Odstavit exministra Němce od čehokoli... - Vy mě snad zkoušíte? Samozřejmě že to není dobře, a že by měl někdo Němcovi již "zakroutit krkem", ale Pospíšil je muší váha proti supertěžké ... Já vím, že to noviny psaly ... Počkejte si na pokračování! Noviny toho napíšou a za chvíli je to zcela jinak ...
30. 07. 2010 | 13:53

Petr z Tábora napsal(a):

Víte pane doktore, je i druhý pohled na nezávislost soudců, prokurátorů atd. Ta je taková, že jsou nepostižitelní za svá rozhodnutí, pokud se jim neprokáže kriminální úmysl. Což prokázat je prakticky nemožné. A tak se rodí různá překvapivá rozhodnutí, zdravým rozumem nepochopitelná, jakoby z jiné planety. Ale ti informovaní vědí, že kdo maže, ten jede....
30. 07. 2010 | 13:56

Jaromíra Podzimková napsal(a):

franťýku, upřímná snaha je moc hezká věc. I já pláču nad dojemnou snahou Pospíšila. On však neví o tom, že řešit věci "tak jak se to má" občas nestačí. Držet se doporučení o první pomoci v džungli příliš nepomůže. Je třeba mít zkušenosti, občas se vůbec nedržet Desatera a umět ve správný čas správně říznout. Pospíšil je rozmazlený "fraceček" ze snobské rodiny, který nikdy doposud nebyl vystaven tvrdé životní realitě. Já nehodlám čekat, až se to naučí...
30. 07. 2010 | 13:58

Nuba napsal(a):

Pane Koudelko,

Úvahy o větší či menší nezávislosti státního zastupitelství jsou dle mého názoru marginálie. Alfa a omega resortu ministerstva spravedlnosti, potažmo vnitra, je jeho personální obsazení. A to je dlouhodobě v rukou mafie, jak Vám je jistě známo. Nejdůležitější a vysoce efektivní bývá v životě použití metody hlavního článku.

Ministr Pospíšil začal s chvályhodnými krůčky, což o to. Doufám, že se mu s chůzí krok prodlouží, protože nějaké kosmetické úpravy pro veřejnost by ten pokřivený sajrajt moc nevylepšily. Paní Vesecká napáchala v povědomí veřejnosti skoro se mi chce napsat nevratné škody. A když ne nevratné, tedy na jejich eliminaci bude potřeba hodně času a úsilí. Nebyla ovšem na tu paseku sama. Ani vzpomenout se mi nechce na místopředsedu Nejvyššího soudu Kučeru, který se po dlouholeté "dobře odvedené" práci dočká letos důchodu. Odejde zřejmě se vší parádou a možná se ještě někomu šikovnému (jak se o to pokusila D. Kovářová) někam jej šoupnout, kde by mohly ještě jeho velkolepé kontakty leckomu posloužit.

A další a další. Výše jmenovaná paní exministryně Kovářová. No tak ta udělala jistě na svém místě spoustu užitečné práce pro své kamarádíčky. Např. zločinec Pitr jí jistě bude hóóódně možná i finančně vděčný za její zásah. Možná to bude jeden z důvodů, proč nebude do Česka vydán. Chvályhodné. No myslím si, že i pokud by vydán byl, stejně ani necekne, protože by velice dobře věděl, že by mu tím okamžikem mohla jeho manželka nabalit do kufříku pohřední oblek. Ve stejném duchu paní Vesecká zahaltovala kauzu Čunek. Také prý ve jménu spravedlnosti. No jakási divná spravedlnost. Nesmím samozřejmě zapomenout na Katara Němce. To už ani komentářem vyjádřit nejde, to je přímo do nebes volající.

Těch spolupracujících v dělbě práce je hodně. Celý klk. A ten nás jednou možná udusí. Jsou to případy, které se objeví náhodou a není většinou vůle ani síla s tím pohnout. Jak by mohla být. Falešní doktoři práv, kteří jsou komusi zavázáni za svoje studia, ti nám mají pomáhat. Vždyť jim pro resort, pro který mají papír s razítkem chybí to základní - charakter. K čemu je takový právník, byť i vynikající, když přihrává na stranu zločincům ? A ti se nám chechtají, mají proč.

Zpět k panu Pospíšilovi. Jistě je slušný, dokonce věřím tomu, že ani není zapojen do tohohle řetězce justičních zločinců, které zavání zločinným spolčením. Ale mám dojem, že na tu hydru musí nastoupit jiný Bajaja. Jak se tohle nepodaří rozkopat, tak si o nějaké demokracii můžeme nechat zdát.

Stejně se o ní více mluví, ale neví se ještě, co to je. A možná ani nikdy vědět nebude.
30. 07. 2010 | 19:09

xx napsal(a):

Vynechana francouzska uprava: kombinace
prokuratury a vysetrujiciho soudce!
30. 07. 2010 | 20:43

DavidS napsal(a):

Na justiční mafii jsou nějaké procedurální či strukturální změny krátké. Pokud je systém zahlcen svinstvem, je jedno jak je nastaven, fungovat nebude.
A o tom, že by se Orbánovci rádi přiučili, jak si nasadit a hýčkat v justici svojí Veseckou, vůbec nepochybuji.
01. 08. 2010 | 04:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy