Personální svoboda či uzurpace moci?

08. 07. 2012 | 13:08
Přečteno 2382 krát
Nejvyšší státní zástupce hovoří o své svobodě v personální oblasti státního zastupitelství. Jde mu o to, aby ministr spravedlnosti vyhověl jeho návrhu na jmenování vrchní státní zástupkyně v Praze. Ale státní funkcionáři musí jednat podle zákona. To platí pro nejvyššího státního zástupce i ministra spravedlnosti. Jestliže má někdo zákonnou pravomoc, musí ji vykonávat. Převést na jiného ji může jen, připouští-li to zákon. Vedoucí státní zástupce jmenuje podle zákona ministr. Této pravomoci se nemůže vzdát. Správný není ani její jen formální výkon. Jestliže právo předpokládá, že na určitém aktu se musí shodnout dva subjekty, pak je nutné takový postup zachovat.

Až do roku 1993 jmenoval funkcionáře v prokuratuře generální prokurátor, který měl postavení samovládce. Od roku 1994 účinný zákon o státním zastupitelství chtěl toto obrovské soustředění moci v prokuratuře, která vycházela ze sovětského modelu, zrušit. Jedním z nástrojů dělby moci ve veřejné žalobě je, že na jmenování vedoucích státních zástupců se musí shodnout dva subjekty. Většinou ministr s navrhujícím vyšším vedoucím státním zástupcem nebo ministr a vláda v případě nejvyššího státního zástupce. Demokratický stát měl obavu z kumulace moci v rukou generálního prokurátora bez demokratické kontroly. Obdobné soustředění moci jako v prokuratuře nebylo ani v soudnictví, kde vazbu na lid jako suveréna ve státě zajišťují u nás přísedící a jinde poroty. Žádný takový demokratický prvek ve veřejné žalobě není. Proto bylo zrušení samovlády generálního prokurátora správné. Obnovení jednovlády ve veřejné žaloby je možné, ale jen změnou zákona. Pokud taková změna nenastane, nemůže se ministr spravedlnosti vzdát své odpovědnosti za jmenování vedoucích státních zástupců. Musí dojít ke shodě mezi ním a navrhujícím vedoucím státním zástupcem. Ani jeden nemůže vyvlastnit zákonnou pravomoc druhého. To by nebyl projev personální svobody, ale uzurpace moci.
Navíc ministr spravedlnosti Pavel Blažek vtipně poukázal na to, že státní zástupci a policie mají různé úlohy. Pokud navržená kandidátka na pražskou vrchní státní zástupkyni Lenka Bradáčová byla mediálně prezentovaná jako policista Corrado Cattani (Michele Placido) z italského televizního seriálu Chobotnice, je to špatné doporučení. Státní zástupce totiž dozoruje policii a někdy musí jít i proti jejím zájmům, pokud porušuje zákon. Vrchní státní zástupkyně nemůže být policistka. Chce-li být Cattanim, musí jít k policii, ne na státní zastupitelství. Proto Blažek prohlásil: „je-li soudkyní Contiovou, není problém, aby byla do té funkce jmenována“ (JIŘÍ HARDOŠ, RADIM VACULÍK: Blažek: Zemanovým šéfem jsem já, Právo 4. 7. 2012, s. 2). Silvie Contiová (Patricia Millardetová) byla v témže seriálu vyšetřující soudkyně, což je funkce podobná činnosti státního zástupce v našem přípravném trestním řízení.

Odborný článek: Postavení státního zastupitelství, Trestní právo 4/2012, ISSN 1211-2860, s. 14-24.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

Koudelka
Pletete si Conti s Cattanim. Respektive zmatlal jste to tak, že není vůbec jasné, co jste vlsatně chtěl napsat.
Vy vůbec rád pletete páté přes deváté...a schvalujete téměř cokoliv, co vypadne z hradního " mozku".
Pane Koudelko - jak je to s termíny promlčecích lhůt ve vztahu k tkzv. privatizačním zločinům z 90. let ?
Nejde o to ? Mít na ministerstvu někoho, kdo začne opět škrtit vzpamatovavši se policii a justici ? A kdo v tomto - v prodloužení těchto lhůt opět neudělá nic ?
Aby tedy náhodou nedošlo konečně na ten "hradní mozek" ...a nejenom na mozek ?
08. 07. 2012 | 13:20

D. napsal(a):

ČT: V nemocnici ve Vídni zemřel europoslanec ČSSD Jiří Havel
08. 07. 2012 | 13:34

Viola napsal(a):

Upřímnou soustrast

tak milý člověk Jiří Havel, vtipný. Doufám , že jsem měla pro něj vždy vlídné slovo.
Škoda, že s takovým člověkem se už nesetkáme.
08. 07. 2012 | 13:40

Jana Pechová napsal(a):

Proboha... Snad ve věci jmenování kohokoli kýmkoli nerozhoduje mediální přirovnání? Nebo snad ano?
Ovšem - váš text nadhazuje spíš další otázku. Že nemá být veškerá moc soustředěna v jedněch rukou, s tím se dá souhlasit: Předpokládá-li však právo, že se na osobě má shodnout vrchní státní zástupce s ministrem spravedlnosti, není na místě ani když se ministr staví do role žalobcova nadřízeného.
08. 07. 2012 | 13:46

nekorektní napsal(a):

tak to je konec veselého docenta

možná se neměl tolik přežírat, nevypadal příliš zdravě

ale třeba měla ta nemoc jinou příčinu

čest a vzpomínku jeho památce
08. 07. 2012 | 13:52

Petr z Tábora napsal(a):

Pojmenoval jste to dobře pane Koudelko. Navíc mediální tlaky na jmenování paní Bradáčové jsou nešťastné a samy o sobě by nového ministra stavěly do nedobrého světla v obou variantách řešení.
08. 07. 2012 | 14:38

zemedelec napsal(a):

Pane maloměšťák.
Naprosto souhlasím.
Skutečně se Pan Koudelka projevil,že má v tom dosazení Blažka prsty.
08. 07. 2012 | 17:36

Gothard napsal(a):

Povodne v Rusku, ihned se vydal president Putin na mista povodni hledat VINIKA,
velkou pomoci mu budou jeho zpravodajske sluzby, statni zalobce urcite na popud presidenta poda zalobu na Sv.Petra a vsechny svate a bude zadat hrdelni tresty.

A Klaus na zaklade spravedliveho obvineni bude zadat pripojeni Ceske Republiky
k Rusku............ trikrat vivat, vivat, vivat.
08. 07. 2012 | 18:02

Petr Havelka napsal(a):

Pane Koudelko,

Bradáčová přece práci policie dozoruje. Co tu manipulujete směrem k tomu, že je s policii spřažena.

Dokažte, že Bradáčová dělá chyby nebo vědomě straní policii a pak se tu můžeme věcně bavit.

To, že Vám "prezentace" Bradáčové připomínala něco alá Cattani a podobné plky nesouvisí s její prací.

Pokud si dobře pamatuju: Bradáčová měla dva nebo tři brífinky SPOLEČNĚ s policii. Její "mediální" vytížení souviselo s případem Rath. Zájem veřejnosti a medií byl, uznejte, nebývalý. Spíše mi to připadalo, že Bradáčová na sebe brala onen mediální tlak, aby policie měla klid na práci.

PS: Zdá se, že radíte Blažkovi. Rozhodně v tom pokračujte. Blažek rady vyloženě potřebuje, jste geniové
08. 07. 2012 | 18:24

eko-amater napsal(a):

Pane autore, souhlasím s Vámi, že na zvolení vhodného státního zástupce by se měli shodnout ministr spolu s vyšším státním zástupcem, a že je to jinak v pravomoci ministra. Pospíšil se také s vyšším státním zástupcem shodl. Ale v tomto státě to zřejmě funguje tak, že premiér bude odvolávat ministry tak dlouho, dokud se neshodnou tak, jak chce sám, nebo někdo, kdo ho řídí (nějaký ten pavouk, jenž se usídlil v jeho tykvi). Co čtu Vaše bolgy, zastáváte se neustále tohoto zlořádu.
08. 07. 2012 | 19:03

Marty napsal(a):

Ne Zemanova vyjádření ke jmenování Bradáčové ale toto ukazuje, co jste právníci zač:
Špinavé peníze v Česku? Podle advokátů prakticky neexistují
30. června 2012 8:30, PRAHA - V Česku se neperou špinavé peníze. Alespoň se to zdá při pohledu na každoroční počet oznámení, která advokáti musí při podezření podávat České advokátní komoře. Loni i předloni ohlásili pouhé tři případy ...

http://www.lidovky.cz/spinave-penize-v-cesku-podle-advokatu-prakticky-neexistuji-pq7-/ln_domov.asp?c=A120629_145655_ln_domov_ogo

PS: I proto lidem vadí okolnosti odvolání Pospíšila.
08. 07. 2012 | 20:14

JF napsal(a):

Koudelka, Koudelka, vy jste to zas zmotal všechno dohromady, jak když pejsek a kočička vařili dortík. Myslím, že už by jste zcela naplnili nejedno patro nějakého věhlasného ústavu. Voni to ale jisto jistě jednou všechno vybádaj, ale pak vás všecky odvolá(v jednojedinné osobě navrhuje schvaluje ;-) Váš generalisimus a to jako nepotřebnou veteš clonící jeho genialitu. Zdatně mu totiž konkurujete. Nezbývá než popřát, jen tak dál!!! Jste opravdu úsměvní ... maucta

ps: co to plácáte za nesmysly, nechápete obyčejnou dělbu pravomoci obecně - navrhuje se, schvaluje se. tečka. někdo nevykonává činnost dle představ - navrhuje se odbolat, schvaluje se odvolání. Není na tom nic k teoretizování a pseudozábavnosti pár suchopárných pseudoteoretiků.

Nic, ale na té zábavě a nenucenosti by jste měli rozhodně trochu přidat. Blažek by se měl méně potit a uvolnit, něco lehkého ze života běžného mafiána - děti, sport, ženy, Nečas taky a Klaus by měl natočit nejlépe nějakou veselou scénku pro vysílání na uzavřeném okruhu vědeckých kapacit v oboru syndromu předčasného vyhoření nejjasnější hvězdy nikoliv však popkultury ale všelidového sovětského bloku. Má generalisimus už svůj tým odborníků? ;-) Nebo se sovětský blok ještě nezhroutil? ;-)))

Dle Vašich textů a Vašich spolublogerů zde, bych i řekl, že žijete v nějakém uzavřeném světě (mohla by to být i ta léčebna) a je vám předepsána jisté skupinová terapie prožití dosud neprožitého a nenaplněného ( mohlo by to být i nějaké to nezavršení nezvratného dejinného vývoje;-). Jen mi tam nesedí to že by vás pouštěli ven (zde na blogy) ... totiž ten náraz na realitu skrz naskrz prohnilého systému, kde každý stejně jen sleduje své nízké egoistické zájmy by mohl být zdrcující ... no anebo vlastně ... ;-))) Jestli vy jste takovou realitu sboroven naplněných mlaskajícími soudruhy nepřijali raději jako svou teorii. Pak by bylo vše v souladu a zářné zítřky jsou již za rohem!!! Hurá, pak jsem Váš volič, Váš teoreticky nejčistčí podporovatel ... apropó jsou již tací? a vůbec jsou potřeba? ;-))) ale nic, jen tak dál! ještě dopilovat ten odlehčený styl (vzhledem k závažnosti obsahu) a je to prostě super.
09. 07. 2012 | 01:07

myrta napsal(a):

Koudelka je osobním přítelem Blažka. Takže to fouká k nejmenování Bradáčové,anžto si to nepřeje Koudelka.Proč si to nepřeje Koudelka?Protože si to nepřeje jeho guru na hradě.
09. 07. 2012 | 11:03

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pro mne je nedůvěryhodná nejen Bradáčová, ale už i Zeman.
Bylo by zajímavé vědět, co si politické a mediální kruhy od podpory této dvojice slibují. Pochybuji, že jde o objektivitu a funkčnost státního zastupitelství.
09. 07. 2012 | 13:56

JAP napsal(a):

Ještěže se tohleto nestalo ústavním soudcem.
10. 07. 2012 | 21:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy