Lež Václava Moravce 2

13. 07. 2012 | 06:37
Přečteno 3606 krát
Václav Moravec ve svých otázkách 8. 7. 2012 na ČT1 uvedl, že Mirek Topolánek pronesl slova, že když jde o vládu, musí nezávislost justice stranou. To je lež. Na to ihned reagoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek s tím, že daná slova Mirek Topolánek nepronesl.

Zajímavé je, jak Moravec pracuje s neúplnými informacemi, když v daném pořadu uvedl ve své polemice s ministrem spravedlnosti citáty z nálezu Ústavního soudu z 28. 6. 2011 Pl.ÚS 17/10 o tom, že státní zastupitelství je orgánem sui generis. Česky přeloženo „svého druhu“, což však lze říci o mnoha institucích – centrální banka, Nejvyšší kontrolní úřad nebo ombudsman jsou orgány svého druhu, ale i velvyslanectví nebo Hasičský záchranný sbor atd.
Moravec chtěl polemizovat s pravdivým ministrovým tvrzením, že státní zastupitelství není součástí moci soudní (justice), ale výkonné moci, což stanoví zařazení ustanovení o státním zastupitelství v naší Ústavě (čl. 80 Ústavy č. 1/1993 Sb.) do výkonné moci (hlava třetí Ústavy). Moravec neuvedl, že ve stejném nálezu Ústavní soud mimo jiné výslovně uvádí: „státní zastupitelství nevykonává soudní moc“ (bod 27 části VIIa odůvodnění nálezu) a „Státní zastupitelství je v Ústavě systematicky zařazeno do hlavy třetí upravující moc výkonnou, a to do části, jež se týká vlády (čl. 80 Ústavy)...“ (bod 31 odůvodnění) a dále „Jakkoliv na straně státního zastupitelství lze shledat řadu zákonných záruk nezávislosti a nestrannosti, přetrvávají rovněž prvky od soudní moci odlišující. Srovnej například prvky nadřízenosti či instančního dohledu (§ 11a, § 12, § 12c, § 12d, § 12e zákona č. 283/1993 Sb.) či podrobnou úpravu správy státního zastupitelství Ministerstvem spravedlnosti“ (bod 32 odůvodnění).
Proto také tímto nálezem Ústavní soud zamítl návrh skupinky státních zástupců, aby jim bylo po vzoru soudců zrušeno platové omezení, které se týká dalších zaměstnanců státu. Ústavní soud k tomu neshledal důvod, protože státní zastupitelství není součástí moci soudní. Tedy nález, jehož vytrženým výrokem Moravec argumentoval proti ministru spravedlnosti, dává ministrovi za pravdu, že státní zastupitelství je součástí moci výkonné. Chce-li to někdo změnit, musí změnit ústavu, obyčejný zákon nestačí. To by bylo tunelování ústavy.
Vznikla iniciativa http://demagog.cz/, která má ověřovat pravdivost výroků v Otázkách Václava Moravce. Byl jsem ji kontaktován, abych jako právník posoudil pravdivost výroků Vojtěcha Filipa ve věci Nejvyššího kontrolního úřadu. Mluvil pravdu. Upozornil jsem však na lež Václava Moravce z 4. 3. 2012 s dotazem, zda také ověřují pravdivost jeho tvrzení. Odpověděli mi, že ne. Tudíž ve stejném pořadu jedni budou kontrolováni, zda mluví pravdu, ale novinář může lhát nekontrolovaně. Proto budu psát tyto články jako nástroj veřejné kontroly pravdomluvnosti novinářů. Když tak v daném případě nečiní vedení ani Rada České televize. V televizi se nemá lhát jako za Zelenky (generální ředitel Československé televize 1969-89).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

autor,

ano, v otázce rozdělení soudní moci a moci výkonné kam spadá i státní zastupitelství máte nepochybně pravdu.

Jiná otázka je, proč by soudy (a další zaměstnanci státu) - zejména v obodobí krize, kdy jde ekonomika státu do kopru měly mít výjimku v otázce odměňování.

A třetí otázka, která mě napadá je otázka podřízenosti státního zastupitelství politické moci - viz ministr coby politická figura a slova Blažka při inauguraci na margo NSZ.
13. 07. 2012 | 06:48

deep throat napsal(a):

Pane Koudelko,
nezklamal jste a konečně jste zasadil Moravcovi a ČT zdrcující úder. Asi Vás Senát měl na ústavního soudce přeci jen doporučit:)
13. 07. 2012 | 06:48

standa novák napsal(a):

Nic nového pod sluncem: herci, novináři a politici lžou.
13. 07. 2012 | 07:11

Pepa 3 napsal(a):

A je to tady! Klaus již není v kurzu, má to za pár, tak si Koudlka hledá novou ..., do které by vlezl. Že by se hodil Blažek? Jinak ten výrok skutečně neřekl Topolánek, u něj by to ani tak nevadilo a nepřekvapilo! Daleko horší je, že ten výrok pronesl jeden z vrcholných představitelů justice!
13. 07. 2012 | 07:25

max napsal(a):

Pane Koudelko moc, moc, moc jste chtěl také ovlivňovat rozhodnutí ÚS a oni Vám to naštěstí nedovolili, tak to zkoušíte tady. Myslím si, že ten Kučerův výrok je tak notoricky známý, že se jen Moravec přeřekl, nic víc. Každý ovlivňujeme. Někdo z přesvědčení, někdo za peníze, někdo jako protislužbu, někdo ze strachu a někteří také z čistého fanatismu. Vy jste, samozřejmě, jako většina politiků, ten manipulátor z přesvědčení. Jak jinak, že ?
13. 07. 2012 | 07:35

Luba napsal(a):

Hmmmm ...

To jsou zase kydy! :)

Václav Moravec Topolánka necitoval, ale popsal to, jak se fakticky zachoval. Je-li trestně stíhán člen vlády, je třeba, dle Topolánka, ovlivnit činitele justice žádoucím směrem - třeba k nestíhatelnosti kamaráda Čunka, jelikož jinak by hrozil pád přemoudré a všem občanům tak zatraceně drahé vlády.

Moravec tedy nelhal,
jen se dopustil zjednodušení ve smyslu "Klausova" výroku o špinavých penězích či "Havlova" humanitárního bombardování.

Klaus neřekl, že nezná špinavé peníze, a Havel nepoužil termín "humanitární bombardování". Ovšem, výroky těchto slavných pánů se s těmito zkratkami významově shodovaly.

P.S.: Každopádně je hezké, že se pan Koudelka opět zastal svých zkorumpovaných kamarádů z ODS.
13. 07. 2012 | 07:49

Kvakin napsal(a):

Jan Zelenka skončil ve funkcí ústředního ředitele ČsT k 30. 06. 1989. Od 1. 7. 1989 vedl televizi Libor Batrla. Měl byste proto svůj článek zakončit takto: V televizi se nemá lhůt jako za Zelenky ale tak jako za zelenkavého Batrly.
13. 07. 2012 | 07:53

David napsal(a):

Pane Koudelko,

jako velký expert JEN na justici byste mohl vědět, že je nutné rozlišovat mezi lží a nepravdou.

Lež - je úmyslná.

Nepravda - není úmyslná.

Václav Moravec je mimořádně schopný člověk, který má velmi široké vědomosti z různých oblastí života společnosti. Přesto má právo se i občas zmýlit.

Jsem si naprosto jistý, že Vy byste, se svými znalostmi, pana Moravce rozhodně nemohl nahradit.

Co se týká výroku, že "když jde o vládu, musí nezávislost justice stranou", tak každý, kdo trochu sledoval kauzu Čunek moc dobře ví, že to řekl žalobce Pavel Kučera - a tak od Moravce to bylo s vysokou pravděpodobností jen přeřeknutí, ke kterému se v proudu rozhovoru už dále nevrátil, i když ministr Blažek na ten rozpor upozornil. Prostě i tak schopný moderátor má právo někdy "zaváhat". Pokud by se jednalo o lež, tak byste Vy měl taky vysvětlit v čem měl Moravec ten MOTIV - ÚMYSL jmenovat Topolánka.

To, že se snažíte vsugerovat veřejnosti, že Moravec lže považuji za velmi ubohé. Pan Moravec je mimořádně inteligentní a tak i moc dobře ví, jak je ostře sledován svými nepřáteli a proto jistě nemůže mít žádný zájem - ÚMYSL lhát. Proč by to dělal???

Z Vašeho posledního odstavce přímo kape jedovatá slina, což ukazuje, že Vaše úmysly nejsou tak čisté, jak se nám snažíte vsugerovat.
13. 07. 2012 | 07:53

Bohumil Řeřicha napsal(a):

Držím si odstup od diskuzí na českých webových stránkách plných netolerance, zloby, sváru, závisti a zášti. Což je příklad útoků i v této diskuzi na pana Koudelku. Nedívám se na politické debaty v ČT, ani na pořad "Otázky Václava Moravce." On je skutečně demagog. Jeho rétorika, výraz, ve mne nikdy nevzbuzovaly důvěru. V tom pořadu je nejdůležitější on a ne ti druzí. Nota bene, když si "přivydělává" v nacionalistickém komerčním rádiu Impuls. V této zemi lžeme všichni, nejen politici nebo novináři.To je každodenní součást našeho života a pozůstatek 40 let totality, jejíž skořápku si stále neseme na svých pozadích. 23 let je málo změnit morálku a ducha v naší české kotlině,která prý "mlékem a strdím oplývá."
13. 07. 2012 | 08:08

Bývalý novinář napsal(a):

V médiích jsou tři druhy informací:
1. Pravdivé
2. Pravděpodobné
3. Nepravdivé

Pravdivé je prakticky bez výjimky datum.
Pravděpodobně vychází předpověď počasí.
A potom je ten zbytek.

:-)
13. 07. 2012 | 08:12

max napsal(a):

autor

Vy jste v Brně to co Hulínský a Březina v Praze. Děláte soc. demokracii medvědí službu, nechápu, jak si Vás mohou pořád někam volit. To Brno se už začíná té Praze nějak moc podobat. Kumulace zkaženosti je pro nás, venkovany, zarážející. Klientelismus na vzestupu, jako když pohnojí, je to ostudné. Sledujete někdy názory lidí ? Nemyslím pod Vaším blogem, tam jsou většinou také negativní, ale v diskusích nebo Hyde parku, koaliční politici, kolik tam dostávají, třeba takový taky právník Marek Benda. Jistě, pro čestného člověka není důležité, co si lidé myslí, hlavně když má čisté svědomí. Ale přece jen je to k zamyšlení.

Nejjednodušší je to odbýt tím, že Moravec lže. Kalouskovi se také zdá, že všichni kolem něj lžou. Státní zástupci, Mazánek, emériken auditorská firma při odhadu ceny, policejní prezident ..... Jediný čestný mezi vyvrhely

Cha, chá
13. 07. 2012 | 08:19

Áda napsal(a):

Díky za věcný příspěvek k vyváženosti informací, kterých je v dnešním zmedializovaném světě málo.
13. 07. 2012 | 08:20

krajan napsal(a):

S překvapením dnes v této diskuzi sleduji, že i solidní diskutéři (udělá-li se jim tma před očima z pana Koudelky) se domnívají, že novináři mluví a píší pravdu. A tak se ptám sám sebe,kde se v lidu obecném bere tolik naivity?
13. 07. 2012 | 08:38

Krupa Václav napsal(a):

Pane Koudelko, před několika dny v souvislosti s paní Parkanovou Kalousek prohlásil, že on nevolal policii, nýbrž jen zvedl telefon. Lhal nebo ne?
13. 07. 2012 | 08:54

rejpal napsal(a):

Krupa Václav
Místopředseda vlády nelhal. On jen zvedl telefon, namátkou vyvolal nějaké číslo z paměti, aby si postěžoval a ulevil na duši. A jako napotvoru to byl policejní prezident.
13. 07. 2012 | 09:12

Lila napsal(a):

Uřeknutí Václava Moravce v živém vysílání je naprostá marginálie proti argumentům, které vznesl Jan Urban ve svém posledním blogu k angažmá Zdeňka Koudelky, nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka a bývalého ministra zdravotnictví Fišera ve sporu s Diag Human.

Stále čekám, že pan Koudelka vysvětlí, proč v roce 2001 přesvědčil ministra Fišera, aby nesouhlasil se záměrem vlády spor s Diag Human ukončit dohodou za částku kolem dvou miliard, když kvůli tomu cena sporu stoupla na pětinásobek. Také by mě zajímalo, jestli je pravda, že Pavel Blažek za své služby v této věci vyfakturoval ministerstvu zdravotnictví 7 717 000 Kč, jak uvádí Jan Urban.
13. 07. 2012 | 09:52

zemedelec napsal(a):

Vážení.
Vypadá to na nového mluvčího ministra spravedlnosti.
O tom že mu radí už víme,teď to odbornou formou prezentovat,dle té rady.Tak můžeme uvažovat,že máme dva ministry spravedlnosti.
13. 07. 2012 | 10:10

Eleshar napsal(a):

Na ja, die alte Kameradenbande als Brün. Otci tamější tunelářské modro-oranžové koalice věrně, soudružsky stojí při sobě a podpoří se bez ohledu na směšné tzv. "polistopadové" politické nálepky jako "ODS" nebo "ČSSD". Jejich alma mater totiž navždy bude vždy jen a pouze StB (dnes některými nevolenými aktivisty nazývaná falešným a prázdným označením "Justiční mafie").
13. 07. 2012 | 11:07

Seriózní chlapík napsal(a):

Šíři "profesního záběru" Václava Moravce se v této zemi nemůže nikdo rovnat. Podobnou chodící encyklopedií je snad je M.Ransdorf.
Invektivy velmi úzce specializovaného člověka, jakých tady máme statisícetisíce, jsou vůči takové osobnosti ubohé.
13. 07. 2012 | 11:17

Marty napsal(a):

Pane doktore, bylo by zajímavější zdejším blogerům vysvětlit jaké jsou Vaše vztahy s ministrem Blažkem a jak tyto zapadají do souvislostí hradní politiky resp. bojem prezidenta Klause s domnělou příliš velkou nezávislostí soudců a státních zástupců.
Zatím se to totiž jeví tak, že nebýt veta Vaší kandidatury do Ústavního soudu (díky ČSSD v senátu), posílila by výrazně tato Klausova klika proti nezávislejší justici. Způsob jmenování ministra Blažka toto jenom potvrzuje ...
13. 07. 2012 | 11:49

modrý edvard napsal(a):

Pane Koudelko, doufám, že ve svém bohulibém úsilí budete pokračovat. Uvedené lži Václava Moravce mi připadají dost okrajové. Zkuste se zaměřit i na jiné osobnosti, třeba lžou ještě víc.
13. 07. 2012 | 13:00

Otázkář napsal(a):

Pane Koudelko tohle je do Vás velice trapný útok na Václava Moravce. Co se týka jeho výroku, který omylem připsal Mirku Topolánkovi, šlo o zjevné přeřeknutí, které vzápětí ministr Blažek opravil a moderátor se s ním o tom vůbec nehádal. Tudíž Vaše interpretace, že slo o nehoráznou lež je opravdu směšná. Kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde. Jestli utrpěla něčí serióznost, tak spíše ta Vaše.
13. 07. 2012 | 13:49

Abe Normalni napsal(a):

Luba: Vazne bych necekal, ze po tech letech, nekolika soudnich vyrocich a zverejnenych faktech se jeste najde s prominutim blbec, ktery veri te vyprefabrikovane historce, kterou zkusila policejne-prokuratorska klika odrovnat Cunka. Ze se mu nikdo z tech polointeligentu v ceskych mediich, kteri se ve sve blbosti stali uzitecnymi idioty politickeho boje neomluvil, me snad ani neprekvapuje. Vy si zkuste precist treba tohle: http://www.novinky.cz/domaci/242201-prusvihum-se-soudnimi-znalci-jako-v-kauze-cunek-ma-zabranit-novy-zakon.html
Za ten posudek dostal znalec 200 000,-...
13. 07. 2012 | 19:55

MH napsal(a):

Moravcovo "uřeknutí"? "právo se občas zmýlit"? "Proč by to dělal"?

Pro jeho přehled jsem si ho vážil. Už několik let ale V. Moravec razí svou. Za neumně předstíranou objektivitou a vyvážeností vyčnívá propaganda JEHO politické orientace, světonázoru a preferencí. Projevuje se to osobytým stylem zjednodušování a zobecňování, ale i výběrem hostů, argumentů a synonym. Všichni víme, kdo jsou jeho oblíbenci a koho nezapomene při každé vhodné příležitosti pranýřovat.

Opakované "A co ona obava, že... ?", "A co možná námitka, že... ?", "A o jakých tématech se bude po dnešních Otázkách mluvit?" bych ještě skousnul. Neustálý nátlak na hosty, aby potvrdili (alespoň "v zásadě") jeho předpřipravené výroky zamýšlené jako palcové titulky večerních zpráv, je ale nechutný.

Diskutující "David" myslím vystihl situaci v tom, že Moravec "moc dobře ví, jak je ostře sledován svými nepřáteli"... Stal se totiž celebritou sám o sobě, členem diskuzí s dobře známými názory. Coby moderátora jej to, podle mne, diskvalifikuje. Nechápu, proč jej vedení ČT už dávno nevystřídalo např. o třídu lepším Veselovým, příp. Drtinovou, Takáčem apod. Zřejmě jim konvenuje, komu dělá PR.

P.S.: ODS nevolím, Klause nepodporuju.
14. 07. 2012 | 22:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy