Výběrové řízení v justici

20. 07. 2012 | 19:52
Přečteno 3646 krát
V souvislosti s úvahami o možnosti výběru vedoucích státních zástupců ve výběrovém řízení se ozývají hlasy o údajné nesprávnosti takového postupu, protože jej současný zákon nezná. Ale výběrová řízení se mohou konat, aniž by je zákon upravoval. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zavedl výběrová řízení na funkce předsedů vrchních a krajských soudů, které jmenuje prezident na návrh ministra spravedlnosti, byť zákon taková výběrová řízení nezná. Rovněž nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká zavedla bez zákonné úpravy výběrová řízení na pozice státních zástupců, které ze zákona jmenuje ministr na návrh nejvyššího státního zástupce. V této praxi výběrových řízení na státní zástupce se pokračuje i za současného nejvyššího státního zástupce.

Výběrová řízení jsou známa i v případě vedoucích státních zástupců. Tento rok byl jmenován okresní státní zástupce v Prachaticích, přičemž jej jmenoval ministr spravedlnosti na návrh krajského státního zástupce, který také uspořádal výběrové řízení. Výběrová řízení u soudů i státních zastupitelství jsou běžnou věcí i bez výslovné zákonné úpravy.
Pokud někdo kritizuje výběrová řízení, měl by důsledně kritizovat všechny, tedy i bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, že je zavedl u soudů, a nejvyššího státního zástupce, že je provádí při výběru státních zástupců. Ovšem výběrová řízení si naopak zaslouží podporu, neboť umožňují soutěž více uchazečů o veřejnou funkci. Samozřejmě však jejich výsledek je jen doporučení a nakonec se musí shodnout ten, kdo jmenuje, s tím, kdo navrhuje určitého uchazeče. Proto je nutná i shoda obou na podmínkách výběrového řízení.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jarpor napsal(a):

To asi bude zde "nářez"....

Co brání aby výběrové řízení vypsal pan Zeman ? Nic, dle mého...
a paní Bradáčová bude, je-li opravdu taková "špica", na VSZ.

Hezký večer
20. 07. 2012 | 20:04

Eleshar napsal(a):

Koudelka má jako obyčejně pravdu. Kalousek před lety taky zavedl praxi rozkrádání státních peněz na ministerstvu obrany, aniž by zákon takové postupy znal, a dnes je to uznávaná praxe. Ministerské výběrko je sice nezákonné, ale o to nutnější je třeba s touto praxí začít co nejdříve, aby bylo možné co nejdříve říci, že je zaběhnutá (a tudíž správná). Za velký přínos pro tyto procedury vděčíme zejm. bývalý místopředseda NS Páju Kučerovi.
20. 07. 2012 | 20:20

Elév napsal(a):

A co brání prezidentovi vypsat výběrové řízení na předsedu vlády a následně jmenuvat vítěze.
20. 07. 2012 | 20:22

jarpor napsal(a):

Ústava, příteli Eléve, Ústava.

Hezký večer
P.S. To jen provokujete nebo jste tak naivní ?
20. 07. 2012 | 20:33

Právník napsal(a):

Vaše argumentace je velmi pochybná. V současné době je zcela zřejmé, že nově instalovaný ministr spavedlnosti míní výběrové řízení na funkci nejvyššího státního zástupce, kterého má právo ze zákona jmenovat, použít zcela účelově jako prostředek, který mu "zabrání" jmenovat o této funkce nepohodlného a potenciálně "nebezpečného" člověka.

Argument, že výběrová řízení byla v minulosti použita i v jiných případech a jinými "pretendenty", aniž zákon taková výběrová řízení zná, snad ani jako právník nemůžete mínit vážně. Nevyhovění zákonu, nebo přímo jeho porušení v minulosti může omluvit a ospravedlnit takové konání v přítomnosti nebo budoucnosti?

Pane vy kromě jiného učíte na právnické fakultě. Jest se obávat o právní stát v ČR, když i vysokoškolští pedagogové jsou schopni a ochotni právo "ohýbat", jak se zrovna politické moci hodí.
20. 07. 2012 | 20:33

eko-amater napsal(a):

To bylo jasne, ze pan autor prijde zase s obhajobou novatorstvi ve prospech toho, aby nakonec rozhodovali kmotri ODS. Sice svinarna, ale podle zakona; a tim nam v ramci zakona budou ukazovat prostrednicek. A opet pan autor vynechal neco duleziteho. Tentokrat to, ze pred vymyslem vyberoveho rizeni mel Blazek zamitnout (s oduvodnenim) nebo prijmout navrh od Pavla Zemana, coz neudelal, protoze asi duvod tezko vymysli. Kdyby pan autor pracoval ve 20.-30. letech, jiste by obhajoval legalne zvoleneho Hitlera i jeho zakony umoznujici policii obchazet zcela legalne soudy (a strilet podezrele lidi na ulici).
20. 07. 2012 | 20:34

SuP napsal(a):

Jen aby se neukázalo, že pan doktor je takovej bazilišek, že by na to VSZ šel rád sám?
20. 07. 2012 | 20:37

eko-amater napsal(a):

Pane autore, vzpamatujte se konecne! Porad nam tu tyden co tyden servirujete clanky kde obhajujete upadajici establishment, zatimco jini Vasi kolegove-bloggeri pomerne srozumitelne varuji pred hrozicim padem demokracie vlivem stale vetsiho mravniho rozkladu. Davate si zalezet na forme svych clanku, vytahujete hromady paragrafu, ale z obsahu tech clanku cpi souhlas s moralnim upadkem, ktery nam ukazuji dnesni politici. Ten obsah a tim i sve postoje za ty paragrafy neschovate, to si uvedomte!
20. 07. 2012 | 20:46

Eleshar napsal(a):

SuP:
Ta myšlenka mi normálně nedá spát! Čoveče, co si pamatuju, tak jsem s vámi nikdy moc nesouhlasil, ale jste génius!
20. 07. 2012 | 20:54

ghándí napsal(a):

výběrové řízení by mohl uspořádat němec, někoho vybrat a tu osobu navrhnout ke jmenování blažkovi. pokud ale výběrové řízení vypisuje sám blažek je proti logice zákona. jméno navrhuje zeman. pokud si někoho vybral bez výběrového řízení, blažek by mu do toho neměl zasahovat.
20. 07. 2012 | 20:58

Jemnický napsal(a):

SuP

Co by si kmotr Paolo Blažek v té Praze počal bez kmotřence Zdenála Koudelky.
Není partnerským městem Brna Palermo?
20. 07. 2012 | 21:07

Mao napsal(a):

Já si myslím, že dokor Zeman si už výběrové řízení udělal a vítěze navrhl ministrovi, aby ho jmenoval. Zdá se mi, že ministr kličkuje. Proč asi. Plní něčí politické zadání?
20. 07. 2012 | 21:11

David napsal(a):

Je to velmi průhledné.

Člen mafie dostal za úkol zabránit jmenování Bradáčové, proto vystartoval obhajovat výběrové řízení.

Potrefená husa se ozvala a proto pana Koudelku přidávám do seznamu našich mafiánů.

Václav Klaus, Petr Nečas, Pavel Blažek, Roman Janoušek, Pavel Bém, Libor Grygárek, Vlastimil Rampula, Renáta Vesecká, Pavel Kučera, Petr Coufal, Arif Salichov, Pavel Němec, Zdeněk Koudelka, Mirek Topolánek, Aleš Řebíček, Petr Bendl, Martin Kuba, Ivo Rittig, Petr Gandalovič, Pavel Drobil, Ivan Langer, Patrik Oulický, Milan Jančík, Vít Bárta, Tomáš Hrdlička, Marek Benda, Martin Barták, Jaroslav Kopřiva, Marek Dalík, Pavel Severa, Martin Knetig, Petr Tluchoř, Jaromír Drábek, Milan Cabrnoch, Martin Roman, Zdeněk Bakala, Tomáš Chrenek, Richard Háva, Miroslav Kalousek, Marek Šnajdr, Pavel Horák, Luděk Rubáš, Peter Ďurica, Vladislav Husák, Boris Šťastný, Milan Richter, Filip Dvořák, Pavel Dlouhý, Rudolf Blažek, Jiří Weigl, Petr Smetka, Vít Široký, Svatopluk Sýkora, Pavel Tykač, Oldřich Martinů, Jaroslav Straka, Karel Srba, Petr Hulínský, Karel Březina, Stanislav Gross, David Rath, Kateřina Pancová, Petr Kott, Jaroslav Palas, Petr Benda, Miroslav Šlouf, Jaroslav Tvrdík, Jiří Berka, Milan Kindl, Jaroslav Zachariáš, Ivan Tomažič, David Berdych, Josef Opava, František Brázdil, Petr Koňařík, Luděk Žalud st., Radim Zika, Radovan Krejčíř, Viktor Kožený.

To, co dnes předvedl ministr Blažek je nesporným důkazem, že mafiáni nechtějí Bradáčovou, a proto Blažek dostal za úkol "sypat písek a mlžit" nějakým výběrovým řízením, kde by byla alespoň ještě nějaká šance to nějak zmanipulovat.
20. 07. 2012 | 21:45

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane autore, nezklamal jste!

Smeták.

A diskuse je opět velmi výživná :-), děkuji všem.
20. 07. 2012 | 21:45

Mirka napsal(a):

Ano, je to velmi zajímavé a podezřelé

když člověk sleduje, kdo s kým pravidelně ve sporných věcech souhlasí.Jedná se většinou o tentýž okruh osob. Jistěže se mohou hájit, že jde o názor, ale vzhledem k naší mafiánské současnosti je to spíš už indicie.
20. 07. 2012 | 21:54

Eleshar napsal(a):

Mirka:
Správný postřeh. Ten okruh pozorujte. Každý občan s otevřenýma očima je cenný.
20. 07. 2012 | 21:59

Lilly napsal(a):

Nejde o to, že by se výběrové řízení v žádném případě konat nesmělo. Jde však o to, že aby jeho vítěze mohl ministr spravedlnosti do funkce jmenovat, musel by být nejvyšší státní zástupce ochoten výsledek takového výběrového řízení akceptovat a jméno vítěze předložit ministrovi jako svůj návrh. Protože k takové dohodě mezi ministrem a nejvyšším státním zástupcem nedošlo a ministr podle platné právní úpravy jmenuje vrchního státního zástupce n a n á v r h n e j v y š š í h o s t á t n í h o z á s t u p c e , není ministrem spravedlnosti návrhovaný posup v souladu s právním řádem.
20. 07. 2012 | 22:03

Madison napsal(a):

Ti co vyštudovali práva, a nejen oni si o sobě myslí, jaká nejsou elita národa a neustále tady prudí svými bláboly. Snad si někdo z nich (z těch blogerů) taky přečte názory zdejších diskutujících, aby věděl jaký je většinový názor. Jediná, která si to asi přečetla je Tereza Boučková a dala nám to potom pěkně vyžrat.
20. 07. 2012 | 22:06

schlimbach napsal(a):

Aha, Koudelka - zase jdete něco "zaštiťovat"? Pokud by si to výběrové řízeníé vyhlásil a provedl pan Zeman, jako nejvyšší státní zástupce, byla by to jeho věc a jeho právo. Ovšem pan ministr spravedlnosti mu do toho nemá co kecat - má jen jmenovat toho, komu mu pan Zeman navrhne.
20. 07. 2012 | 22:12

martin_ka napsal(a):

áááá Koudelka si dal načas.....to je ale zvláštní.....takový bleskový rozbor....že by už dopředu věděl něco víc ?!
20. 07. 2012 | 22:16

schlimbach napsal(a):

Jarpor
ústava tomu vůbec nebrání :)
20. 07. 2012 | 22:16

otokar napsal(a):

Koudelka, je to asi vážné, když riskujete tak hodně. napsal jste úplnou blbost.
výběrové řízení ano, proč ne, avšak musil by ho vyhlásit zeman jako osoba uvedená v zákonu. Vybranou osobu by pak navrhl ministrovi. Protože tak blbej být nemůžete, jste pověřen udělat v tom mlhu. Kdo Vás úkoluje?
20. 07. 2012 | 22:18

Anubis napsal(a):

Autor:
Pane docente, jak na svých příkladech uvádíte, VŘ bylo "nástrojem" osob, které NAVRHOVALY, nikoliv těch, které JMENOVALY. Byl to zkrátka jejich způsob výběru. Vámi jmenované jednotlivé případy svědčí o faktu, že ne příliš často využívaný (nepíšu, jestli je to dobře, nebo špatně). Jak dále uvádíte, jde o doporučení. Ten, kdo jmenuje (prezident, ministr spravedlnosti) buď navrženého jmenuje, nebo jmenování této osoby odmítne. Třetí možnost není. V tomto konkrétním případě: Uspořádání VŘ by mělo (nebo nemělo) vzejít os NSZ. Ten se takto nerozhodl a přímo navrhl konkrétní jméno. Je to jeho volba (vlastně návrh). Ocituji zde jednu pasáž z webu ČT24: "Zemanův postoj sdílí i jeho někdejší předchůdkyně Marie Benešová. "Nemám nic proti výběrovým řízením, nicméně tady se musíme držet striktně zákona a ten jasně říká, že návrh činí nejvyšší státní zástupce a ministr spravedlnosti buď do funkce uvede, nebo ten návrh odmítne. Jiná možnost není, tady se nehovoří nic o výběrovém řízení," uvedla pro ČT. Připustila, že výběrové řízení by mohl uskutečnit právě šéf státních zástupců Zeman."
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/186685-vyberove-rizeni-na-sefa-vsz-je-jen-moznost-ujistil-blazek-necase/

Problém a sporná záležitost je tedy jinde - naléhání ministra na uspořádání VŘ. Tedy míchání se do kompetence NSZ ze strany ministra. Váš komentář, podle mého, tento sporný bod ZAMLŽUJE.
20. 07. 2012 | 22:21

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

otokare,
já se domnívám, že se mýlíte. Může !!!
20. 07. 2012 | 22:24

Anubis napsal(a):

Tak koukám, že jsem napsal vlastně totéž, co schlimbach. Jen mnohem složitěji. ;-)
20. 07. 2012 | 22:26

nestranný napsal(a):

Ad autor:Nestudoval jste práva v Plzni?Nějak mi to tak vyznívá.Nejste náhodou také
příbuzný Kalouska?
20. 07. 2012 | 22:44

Josef K. napsal(a):

Nevím, ale autor má blízko, i se svými spojenci, k jistému advokátovi, který zastupuej ruskou pravoslanou církev ve věci Pussy Riotts. Snad jen citace z jeho interview:
«Вопрос: «Вы намекаете, что действия Pussy Riot и теракт в США организовали одни люди?»
Ответ: «В первом случае — сатанинская группа, во втором — мировое правительство. Но обе эти группы связаны на высшем уровне».
Вопрос: «Кем, прошу прощения?»
Ответ: «Сатаной».
Какое, милые, у вас тысячелетье на дворе? Кажется, сейчас из воздуха возникнет Воланд, кстати, не просто Сатана, а «иностранный консультант». И в суде начнется реалити-шоу «Мастер и Маргарита». Вообще, адвокатская коллегия читала интервью своего собрата во Христе и Уголовном кодексе? Нет ли желания еще раз аттестовать товарища, который в право вводит понятие «Сатана»?
Следствие, кстати, гражданское, а не церковное, пишет: «Противопоставили себя православному миру; демонстративно и показательно попытались обесценить веками оберегаемые и чтимые церковные традиции и догматы». А коммерческая деятельность церковного официоза и его нарочитое богатство не обесценивают «традиции и догматы»? Как вообще с нормальной, без церковных костылей и подсказок, моралью и нравственностью в ситуации, когда три девицы, ранее не судимые, месяцами сидят под стражей, а дома у некоторых из них маленькие дети?
Всегда кто-то виноват в наших бедах. То враги народа, то евреи, то империализм. Вот и сейчас — агенты в НКО и в СМИ, Госдеп. Кризис тоже идет из-за бугра в нашу спасаемую не столько Богом, сколько нефтью и газом обитель. И, бери выше, — против России в лице «группы Толоконниковой» ополчился лично Сатана.
Что-то далеко зашло дело — не пора остановиться?
Кстати, адвокатам (не дьявола) цитатка напоследок. Не из «Краткого курса ВКП (б)», а из Книги Исход: «Не следуй за большинством на зло, и не решай тяжбы, отступая по большинству от правды». Очень помогает при вынесении истинно христианских приговоров.
Tedy středověk?Stalinismus? Ne, pouze civilizovaní manipulátoři, přátelé Klause a Zemana, podobně Koudelkům.
20. 07. 2012 | 22:51

Abe Normalni napsal(a):

Muze mi nekdo vysvetlit, kde se vzal dnes jiz za axiom povazovany predpoklad, ze Bradacova je jediny mozny, spravny a schopny kandidad na tu pozici? Jestli chce Zeman tvrdit, ze v celem systemu SZ neni jiny vhodny kandidat, snad by mel rezignovat ne? Co kdyz mu zejtra Bradacovou srazi auto? Po zkusenosti s Rampulou bych cekal ze bude vyber probihat trochu jinym zpusobem.
To nikomu neprijde divny, ze se najednou objevil post, u ktereho se ani nediskutuje o jinych kandidatech? Proste jeden Zeman rozhodne a basta.
Podobny pripad je napriklad DP Hl. m. Prahy, kde byl po velkem humbuku s odvolanim predchoziho reditele bez vyberoveho rizeni dosazen kamos nekterych hochu z TOP09 a nikomu to neprijde divne. Anebo Jezek v Obecnim dome. Stejny pripad.
20. 07. 2012 | 23:15

sedlak napsal(a):

http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/ministr-blazek-formalni-vyberove-rizeni-vypsat-nemuze
20. 07. 2012 | 23:39

fanda napsal(a):

Pokud by výběrové řízení chtěl uspořádat Nejvyšší státní zástupce tak nevidím problém. Pokud je chce pořádat ministr pak ano. Nejvyšší státní zastupce navrhne, ministr jmenuje či nejmenuje. To je zásadní rozdíl. Jestli ho nevidíte, raději přestaňte vyučovat na vysoké škole. Vaše názory jsou ostudou a postrádají základy logiky.
20. 07. 2012 | 23:45

fanda napsal(a):

Pokud by výběrové řízení chtěl uspořádat Nejvyšší státní zástupce tak nevidím problém. Pokud je chce pořádat ministr pak ano. Nejvyšší státní zastupce navrhne, ministr jmenuje či nejmenuje. To je zásadní rozdíl. Jestli ho nevidíte, udělejte něco správného a raději přestaňte vyučovat na vysoké škole.
20. 07. 2012 | 23:47

kocour napsal(a):

Brání něco Pavlu Zemanovi navrhnout víc kandidátů a dát tak ministrovi možnost si vybrat? Zcela jistě by to zaručovalo, že na VSZ se nedostane nikdo, koho tam NSZ nechce. Tak proč to musí být za každou cenu právě Bradáčová, čím právě ona tak vyniká, co právě ona má na VSZ dokázat, co nikdo jiný nedokáže?

Mě je ta paní nesympatická už jen tím, že si o tu funkci vyloženě říká a chce ji, taková nezměrná sebedůvěra se jen tak nevidí. Zapochybovala ta paní o sobě vůbec někdy?
21. 07. 2012 | 00:31

Petrpan napsal(a):

Styďte se Koudelka!Přečetl jsem to jenom proto,aby jsem našel,co jsem předpokládal.Co vy můžete přednášet?Slizkost a ohebnost.
21. 07. 2012 | 00:36

kocour napsal(a):

elév + jarpor:

"A co brání prezidentovi vypsat výběrové řízení na předsedu vlády a následně jmenovat vítěze."

a) nic,
b) takové výběrové řízení pravidelně probíhá a jmenuje se volby do Sněmovny.
21. 07. 2012 | 00:40

kocour napsal(a):

A pak že to nejde:

http://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=13&id_article=255322&csum=82c85357
21. 07. 2012 | 00:41

Jan Vaculík napsal(a):

Panu Koudelkovi nějak uniklo,
že jedna věc by byla, kdyby výběrové řízení uspořádal ten, v jehož pravomoci je vybrat státního zástupce,
zatímco jinou věcí je, když výběrové řízení za něj uspořádá někdo jiný, a tím mu tu kompetenci de facto odnímá.

Inu, právní mozek má fištrón a dovede dělat z čeného bílé a naopak, aby zastřel podstatu věci.
21. 07. 2012 | 00:54

Selen napsal(a):

Koudelka nechápe, že případný konkurz by musel vzejít od Zemana, ne od Blažka. Blažek jen jmenuje/nejmenuje. Je strašný, jak si po vzoru Klause každý zkouší uzmout pravomoci a privilegie, na která nemá nárok. Nemyslim, že Bradáčová je ten jedný nejlepší kanditát, to vůbec. Ale ta hysterie zaměřené proti ní ze strany špiček ODS a její aktivita okolo Ratha (ČSSD) mě naplňuje určitou elementární důvěrou.
21. 07. 2012 | 02:26

David napsal(a):

Neviditelný pes:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-ministr-saboter-0yd-/p_politika.asp?c=A120720_204519_p_politika_wag

POLITIKA: Ministr sabotér

21. července 2012

Výběr z článku Zdeňka Jemelíka:

"...Použití výběrového řízení stojí ale v cestě také zákonné překážky. Podle současně platného zákona o státním zastupitelství vrchního státního zástupce jmenuje ministr na návrh nejvyššího státního zástupce. Způsob výběru navrženého uchazeče zákon neupravuje, o výběrovém řízení v něm není ani slovo.

Na rozdíl od občana, který smí činit vše, co není zákonem výslovně zakázáno, státní orgán si smí dovolit jen to, co mu zákon ukládá nebo výslovně povoluje.

Zákon ani vyhláška ministerstva spravedlnosti nezmocňují nejvyššího státního zástupce, aby vypsal výběrové řízení na obsazování funkcí v oboru své působnosti.

A ministr není vybaven nejen pravomocí vypsat výběrové řízení na obsazení funkce ve státním zastupitelství, ale zákon mu ani nedává možnost, aby nejvyššímu státnímu zástupci vnucoval svůj subjektivní názor na způsob, jakým si má vybírat nejbližší spolupracovníky. Má sice právo odmítnout navrženého uchazeče, ale protože se jedná o úkon správního řízení, musí tak učinit s řádným odůvodněním, které lze podrobit soudnímu přezkumu.

Domnívám se, že již nyní by měl Pavel Zeman velmi slušnou naději na úspěch, pokud by ministrovo rozhodnutí nejmenovat Lenku Bradáčovou napadl správní žalobou. Protože destabilizace Vrchního státního zastupitelství v Praze mařením obsazení funkce jeho vedoucího ohrožuje vnitřní bezpečnost státu, Pavel Zeman by neměl s podáním žaloby dlouho váhat.

Důsledky zasahování ministra spravedlnosti do rozhodování nejvyššího státního zástupce o obsazení funkce vrchního státního v Praze jsou tak závažné, že neuškodí zamyslet se nad citací z § 314 trestního zákoníku, který vymezuje skutkovou podstatu zločinu sabotáže:

"(1) Kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky anebo poškodit mezinárodní organizaci zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce nebo se dopustí jiného jednání k tomu, aby

a) mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu mezinárodní organizace, orgánu veřejné moci, ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru, hospodářské organizace nebo jiné instituce, nebo

b) způsobil v činnosti takového orgánu anebo takové organizace nebo instituce poruchu nebo jinou závažnou škodu,

bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku.

(4) Příprava je trestná."

Zdeněk Jemelík
21. 07. 2012 | 06:14

resl napsal(a):

Výběrové řízení je k čemu, když se nakonec MUSÍ shodnout ten, kdo jmenuje, s tím, kdo navrhuje ? A to je zase Zeman a ten už navrhl. Ten srábek Blažek je ve vleku tak, jako celou kariéru. Naprostou nesamostatnost, kryje velikášstvím a třese se před hradním zlodějem, jak osika. Kdo si myslí, že tam nemá Klaus prsty, velmi se mýlí. Fuj, to jsou poměry.
21. 07. 2012 | 06:27

schlimbach napsal(a):

David

vynikající příspěvěk. Možná, pokud si jej Tupouni přečtou, jim začne cvakat zadej ještě více než nyní, kdy zjistili, že jsou obyčejnými bílými koňmi a ponesou odpovědnost za rozkradení a rozvrácení republiky ...
21. 07. 2012 | 06:30

resl napsal(a):

Bradáčová byla jemně a přitom důrazně několikrát pomluvena u Klausova reportéra Pečinky z Reflexu, kde z ní udělal paní Nedočkavou na funkci, když nic jiného nenašel, ani nevymyslel. Čtenáři nechápou, jak a které týdeníky jsou podřízeny Hradu a čtou to jako nezávislé vyjádření.
21. 07. 2012 | 06:35

schlimbach napsal(a):

resl
média nikdy nebyla a nikdy nebudou nezávislá, protože vždy někomu patří a drží tedy jeho názorovou linii a také konkrétní lidé v nich pracující mají nějaké své priority, preference, filozofii, kterou jsou poznamenáni. Nejhorší varianta je, když se vše výše uvedené snoubí ještě s arogancí, maximalistickým egem, povrhností a obyčejnou lidskou hloupostí -(

No a pak se v tom vyznejte :)
21. 07. 2012 | 07:01

Abe Normalni napsal(a):

David Mily Davide, destabilizaci SZ v Praze zpusobil predevsim byvaly ministr Pospisil tim, ze do jeho cela jmenoval cloveka, ktereho nasledne cely rok odvolaval. Je zajimave, ze po medialni hvezde Pospisilovi nikdo nechce vyvozeni politicke odpovednosti za to, ze Rampulu do cela prazskeho SZ jmenoval.
O stavu systemu statniho zastupitelstvi z Neviditelneho psa trebas toto (vyzivne cteni):
http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-souboj-statnich-zastupcu-dnn-/p_spolecnost.asp?c=A120703_162330_p_spolecnost_wag
21. 07. 2012 | 07:02

resl napsal(a):

schlimbach,
rozumím vám, ale co mám dělat, když to vidím jinak ? mlčet, nebo hledat pravdu na svém odpůrci ? nenajdu, jsem jen člověk a zůstávám stokrát přesvědčen o té své/naší/ pravdě. Jedině jít do konfrontace, celonárodní diskuze a to je utopie, takže jsem tam, kde na začátku.
21. 07. 2012 | 07:09

Abe Normalni napsal(a):

Selen No ja myslim, ze Koudelka se jen snazi upozornit na to, ze neni pravda, co tvrdi Zeman. Ze se na tyto pozice vyberova rizeni neporadaji. Poradaji, ovsem je to na zvazeni navrhovatele. Neni po kauze Rampula na miste se ptat, jakym zpusobem vybral Zeman Bradacovou? On totiz i o Rampulovi Pospisil tvrdil, ze je to erudovany odbornik a psalo se o nem jako o "svezim vetru na SZ"...
21. 07. 2012 | 07:09

schlimbach napsal(a):

resl

já vám též rozumím a jsem na tom stejně, protože když si člověk uvědomí to, co jsem napsal v plném rozsahu, je to nikdy nekončící příběh manipulace, jenže nikdy nevíme odkud a od koho -(
21. 07. 2012 | 07:12

schlimbach napsal(a):

Abe normální

jedinou pojistkou v takových věcech je to, že když se dotyčná, jmenovaná osoba neosvědčí, musí odejít a s ní i ten, kdo ji jmenoval - jmenuje se to osobní odpovědnost, jenomže, to bychom nesměli žít v Čezku, kde je něco takového neznámým pojmem a na všech úrovních státní zprávy jsou rozlezlí všehoschopní gauneři -(
21. 07. 2012 | 07:14

Abe Normalni napsal(a):

schlimbach No a to je prave ten problem. Protoze zatimco jmenovat tu osobu je jednoduche - Nejvyssi SZ si (jak chce) vybere a ministr ho (pry) musi jmenovat, tak k odvolani musi byt "zakonne" duvody. Viz Pospisilovo a Zemanovo rocni vymysleni duvodu proc odvolat Rampulu. Vyvodil z toho Pospisil nejakou osobni odpovednost? NE! Stejnym zpusobem, jakym tam kdysi jmenoval Rampulu tam ted tlaci Bradacovou.
Viz. napr tento clanek z roku 2007:
http://www.novinky.cz/domaci/109331-pospisil-odvolal-prazskeho-vrchniho-statniho-zastupce.html
21. 07. 2012 | 07:19

zemedelec napsal(a):

Vážení.
Já bych řekl,že to výběrové řízení už probíhá.Přece tam musí přijít osoba,která bude vyhovovat ODS a mafii.Že se to takto maskuje,lehce odhalitelné.Jak už jsem jednou napsal,hlavou ministerstva je Koudelka a Blažek jenom odezírá.
21. 07. 2012 | 07:38

Abe Normalni napsal(a):

zemedelec Ano, takhle funguje propaganda. Je to sice CSSD a TOP09 (tam je to specialne pikantni, neb Prazsky VSZ bude mit pod sebou pripad jejich Vlasticky a nekdo z prazskych SZ musel schvalit akci proti Danhelovi na zaklade kriveho obvineni), kdo explicitne vyzaduje obsazeni tohoto postu konkretni osobou a verejne ji na to misto tlaci, ale je to pouze ODS, kdo je z lobyismu kolem VSZ v Praze obvinovana. Co takhle (pro jednou) pouzit mozek?
21. 07. 2012 | 07:48

schlimbach napsal(a):

Abe normální

Poslíšil je věcí minulosti, teď máme pana Zemana, který má právo navrhnout - ministr musí nebo nemusí jmenovat, ale nemůže vybírat. Pokud Zemanem navržený VSZ zklame, musí být odvolán, samozřejmě ze zákonných důvodů a těmi není, zda se nějaké partičce nebo mafiánskému spoluku líbí nebo nelíbí, ale zákonem dané důvody - i to je pojistka proti vlivu mafiánských praktik v politice.

Blažek by měl přestat vymýšlet peakoviny a měl by jasně říci, zda jmenuje nebo nejmenuje Zemanem navrženého VSZ.
21. 07. 2012 | 07:54

třebaKarel napsal(a):

Pan Zeman žádné výběrové řízení dělat nepotřebuje , protože on má vybráno . A on navrhuje . Takže jakýpak krasobruslení , manipulátorský dovedové ? Vám by se líbilo aby byla komise , kterou jinde zatracujete a vysmíváte , komise která by vybrala vhodnýho kandidáta podle Vás a pak se po ní slehla zem .
Pane Koudelka , na Vás se zlobit nejde , protože nevíte co je to morální kredit , tím méně že ten se opravdu komisí hodnotit nedá . Jen mmne fascinuje , že vidím člověka který zcela postrádá stud a do roztrhání těla s tou naší bárkou houpe a houpe . Přitom dostává po papuli a nikdo ho nemá rád . Žalobníček co kupuje kočile v Londýně je pořád jen žalobníček . A provokatér - vizionář provokatérem , "nářeze" . tK
21. 07. 2012 | 08:07

Abe Normalni napsal(a):

schlimbach Vy jste vtipnej :-D prej pojistka proti vlivu mafianskych struktur. To vam nedochazi, ze prave soucasny system jmenovani SZ je pojistkou proti odstraneni vlivu mafianskych struktur? Prave ta snadnost jmenovani a obtiznost odvolani tomu slouzi.
Pospisil neni minulost. Pospisil je ten duvod, proc se ted hleda novy prazsky VSZ a proc se to dela za takovych podminek, za jakych se to dela. A je na miste se ptat, co se udela proto, aby se fiasko s Rampulou neopakovalo. Takze ja chci vedet, jakym zpusobem Zeman vybiral. Pokud to neni schopn nejak duveryhodne dolozit, tak bych byl pro, aby Blazek Bradacovou odmitl arovnou odvolal i Zemana. Povidacky o tom, jak zorvna duo Zeman s Bradacovou jsou zarukou boje proti korupci si nechte. To toiz tvrdil Pospisil i o Rampulovi s Grygarkem.
21. 07. 2012 | 08:19

Vandal napsal(a):

je šuma fuk, jestli výběrovým řízením, nebo jmenováním. Systém je prohnilý, a jestli se někdo domnívá, že statečná soudružka Bradáčová, kariéristka jak vyšitá, spasí demokracii a bude bojovat proti kmotrům padni komu padni, tak je mírně řečeno naivní, jak malé dítě. Kolikrát se ještě nechají lidi oblbnout, než prozřou?
21. 07. 2012 | 08:46

otokar napsal(a):

To: G. bregovič s kolektivem-
díky za důležitou informaci. Spadl mi kámen ze srdce. Studovaný blb je asi méně nebezpečný než kokrétně zaúkolovaný špion.
21. 07. 2012 | 08:53

resl napsal(a):

Koudelka jeasně řekl : jeden navrhuje, druhý souhlasí, nebo musí říct veřejně důvody nesouhlasu.

Další zdržování a mlžení Blažka, je už v rukou špatných prezidentových právníků a rádců nesamostatně myslícího ministra spravedlnosti..
21. 07. 2012 | 09:11

schlimbach napsal(a):

Abe normální - asi nechápete psaný text, že? Píšu o osobní odpovědnosti, aby ten, kdo jmenuje nevhodného člověka na nějaký post musel též odejít - je to elemtntární pravidlo, které je dodržováno v běžném právním státě. Co vám zajistí nějaké výnerové řízení nebo komise, která to bude rozhodovat? Nic, jen se vše rozplizne a osobní odpovědnost nebude žádná.

Teď je zákon v nějkém platném znění a má býát dodržen. Pokud Blažek spřádá svá fantastická moudra o tom, že je mu NSZ podřízen - již to mělo stačit na to, aby bylo jehom jmenování okamžitě anulováno - měl být odvolán.

Mám za to, že vůbec nechápete co to znamená dělba moci.
21. 07. 2012 | 09:20

jepice napsal(a):

kocour napsal(a):

Brání něco Pavlu Zemanovi navrhnout víc kandidátů a dát tak ministrovi možnost si vybrat?

Jistěže mu nic nebrání. Udělalo by to pod takovým tlakem osm z deseti. Snad ale chápe, že není nejlepší, být mezi těmi osmi.
21. 07. 2012 | 10:00

Kelt napsal(a):

Jedna a jedna bývají ve většině případů dvě.
Jenom v odvolání Pospíšila a jmenování Blažka to očividně neplatí,jak se veřejnosti snaží namluvit Nečas a po něm řada dalších odpovědných.
Nemohu a nebudu hodnotit Bradáčovou,protože o ní nic relevantního nevím,kromě novinových spekulací a zákulisních zaručených informacích.
Co si ale štěbetají již i vrabci na střeše,tak "vlivní členové i nečlenové ODS",kteří Bradáčovou nemusí,dali Nečasovi pokyn a ten s rychlostí blesku a s připraveným perem Klause Pospíšila
odvolal.
Ne proto,že měl na stole jmenovací dekret,ale pro dlouhodobou manažerskou nechopnost.
Jmenování Blažka,který se prohlásil nadřízeným Zemana a který plní úkol nejmenování Bradáčové a pokouší se ohnout zákon o SZ dětským výmyslem o výběrovém řízení jenom vykresluje kontury mafiánských praktik řízení vlády nevolenými strukturami.
S Lessym je to bezpochyb na dlouhé lokty a tak mafie zaměřila svoji pozornost na Zemana.
Chce ho otrávit natolik,že s tím "sekne"a SZ po jmenování toho správného chlapce bude fungovat dle intrukcí shora-tak to má být a netřeba se tomu v této "demokracii"divit.
21. 07. 2012 | 10:23

český maloměšťák napsal(a):

Dobře. Takže výběrové řízení. Kdo ho ale vyhlásí, zajistí a uskuteční ? A kdo bude sedět v komisi, která provede finální výběr ?

Že by Blažek, Grygárek, Rampula a Vesecká ?
Dobře.

Ale kdo bude komisi šéfovat ?
Že Drobil s Hercogovou ?

Hmm - a co tak třeba Peake se svým LIDEM - díky níž se dnes vládne lidem?
Ta by měla mít poslední slovo - stejně jak drží vládu tradiceaodpovědnostiaprotikorupčnihobojeaprosperityaúsporašetření....stejně by měla podržet i justiční mafi...eh , tedy provést ten jedině správný výběr na posty vedoucích státních zástupců.
21. 07. 2012 | 10:50

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

otokare 08:53
ani tímto Vaším stanoviskem si nejsem jist, neb lidská blbost nezná mezí !!
a tudíž srovnání nebezpečnosti blba a navedeného(špiona) je velmi problematické :-).
je krásná sobota proměnlivá
21. 07. 2012 | 10:54

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

selen 02:26
výborně, stručně, výstižně...
absolutně se ztotožňuju.

Ten efekt arogantního činění si nároku na věci/pozice/moc, které mi nepřísluší, mě taky abnormálně vadí.
Viz obyčejné chování českých "kolegů" na silnicích.

Pocit, že dodržovat pravidla se nám celkem všem ve finále vyplatí, zcela v této společnosti chybí. Respektive se působením elit - speciálně Klausem počínaje - průběžně zmenšuje.
Vychcanost je preferována, destrukce postupuje.
21. 07. 2012 | 11:04

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Abe Normalni:
pokud někoho jmenuju, posléze zjistím, že to bylo chybné a odvolám ho, je to jeden z nejtěžších postupů.
V civilizované kultuře je to (přiznání vlastní chyby a snaha o nápravu) zpravidla oceňováno. Vede to totiž ke zlepšování mechanismů samořízení společnosti.

V Česku a na východ a jih je to příznak slabosti a člověka priznavšího chybu je třeba odstřelit bez milosti, neb v těchto regionech se nevládne demokraticky, ale silou. Primitivismus.
Že, Abe ?
21. 07. 2012 | 11:16

Abe Normalni napsal(a):

schlimbach No vy zjevne nechapete psany text. Protoze v tuhle chvili za debakl s Rampulou nenese odpovednost NIKDO (a podle zakona ani nemusi) a dokonce ja nam tvrzeno, ze tim nejlepsim k reseni je ten samy, kdo to cele kdysi spiskal. Problem lezi v tom, ze dnesni vyber Bradacove je stejne netransparentni, jako kdysi vyber Rampuly. Proste se najednou zjevila a ti sami lide, kteri kdysi tvrdili, ze je ok Rampula to ted tvrdi o Bradacove. Mne to prijde podivne a chci vedet z kolika kandidatu a podle jakeho klice se vybiralo. A pokud mi chce Zeman tvrdit, ze jedinym kandidatem byla a je Bradacova, chci aby ho novy ministr okamzite odvolal. Protoze to smrdi.
21. 07. 2012 | 11:16

Zacheus napsal(a):

Podle zákona má ministr spravedlnosti jenom dvě možnosti. Buď návrhu nejvyššího státního zástupce na jmenování vrchního státního zástupce vyhoví, nebo nevyhoví.

Pokud by snad nejvyšší státní zástupce před návrhem jednoho na jmenování jednoho (!)státního zástupce si sám provedl jakési "výběrové řízení", pak by to zřejmě zákonu nedporovalo, ale toto výběrové řízení nemůže dělat ministr spravedlnosti.

Neboť ten může pouze rozhodnout o návrhu nejvyššího státního zástupce. Možná, že by bylo dobré si zákon přečíst pořádně a nesnažit se o "lidovou tvořivost", která je sice pěkná, ale bohužel jde již mimo zákonný rámec, pane docente.
21. 07. 2012 | 11:18

Zacheus napsal(a):

...neodporovalo...
21. 07. 2012 | 11:19

sedlak napsal(a):

Kelt 10:23, a to si ještě štěbetají vrabci na střeše (hlavně ti brněnští), že Pavel Zeman je osoba s vysokým morálním kreditem, na rozdíl od Blažka (ministra spravedlnosti), který už ledasco s tupým primátorem Vonderkou v Brně propachtoval, ješitný a hloupý Vonderka pro post primátora málem i plakal, když doplakal přistoupil na rozdělení sféry vlivu (což je zase problém socanů!)http://www.osbrneni.cz/jizni-centrum/komu-patri-jizni-centrum

a to nemluvě o tom, že manželka doktora Blažka (exekutorka) dostávala zakázky od brněnské radnice ..http://zivotopisyonline.cz/pavel-blazek-novy-ministr-spravedlnosti-necasovy-vlady-zivotopis/

a jako advokát zcela jsitě "miluje" státní zástupce ;-)))...máme se tedy opravdu na co těšit ;-(
21. 07. 2012 | 11:20

Abe Normalni napsal(a):

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče Si delate srandu? Bud to, co o Rampulovi tvrdi, neni pravda (pak je ostuda, ze je tak ocernovan) nebo to pravda je a pak jeho jmeovani byla katastrofalnim selhanim. Ten clovek mel pod sebou vysetrovani nejzavaznejsich trestnich kauz se skodou v radech desitek miliard. A rikaji o nem, ze maril jejich vysetrovani! Vy mi chcete tvrdit, ze mam byt Pospisilovi VDECNY, ze ho jmenoval a pak rok odvolaval? A ze dokonce mam byt rad, ze ten samy Pospisil tu funkci znovu obsazuje a znovu bez nejakeho transparentniho zpusobu vyberu kandidata? V normalni spolecnosti by uz z toho titulu Pospisil sam skoncil a lide ktere jmenoval by se museli sakra otacet, aby prokazali, ze na sva mista patri.
21. 07. 2012 | 11:24

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Abe 11:24
no vida, jak jste se sám bezděky zařadil do té primitivnější části společenstva a ještě to nazýváte "normální společností".

O vděčnosti nebyla řeč, podsouvání a deformace výroků oponenta jen potvrzuje Vaše "kvality".
21. 07. 2012 | 11:38

Abe Normalni napsal(a):

Hele Bregovici s partou, Ty opravdu nejsi arbitr slusneho chovani. (jen chudak se do tekove role sam pasuje). V normalni zemi, pokud ministr jmenuje do funkce tak zasadne spatneho cloveka, jakym Pospisil Rampulu sam prohlasuje, rezignuje. Rampula byla jaho politicka odpovednost. Srovnejte Rampulovo chvani s chovanim jeho predchudce v momente odvolani.
Pravdu mam samozrejme ja, jen tezko muzete vydavat Pospisilovy kroky jako neco vic, nez zoufalou snahu napravit vlastni chybu, po ktere mel skoncit. Nikoli znovu obsazovat to same misto. MS neni jeho vlastni firma.
21. 07. 2012 | 12:02

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Abe Normalni 12:02
"Pravdu mam samozrejme ja" no to je roztomilé, to je opravdu otevřený přístup a demokratická diskuse :-) :-)
další tedy fakt nemá smysl, končím, Abe absolutně jsi mě porazil :-), nicméně odcházím s celkem dobrou náladou :-)
21. 07. 2012 | 12:12

Abe Normalni napsal(a):

No vis Kutalko, ja ti tu tvoji pravdu nijak neberu. A dokonce te ani nezarazuju do skupiny neslusnych lidi :-D
Ale az se uklidnis, tak mi budes muset dat za pravdu. Proste neni normalni, aby ministr jemnoval VSZ, ktery tu instituci prakticky rozvrati, nebyl schopen ho rok odvolat a pozdeji, jako by se nechumelilo, znovu vybiral jeho nastupce. To by se zkratka v normalni zemi nestalo.
21. 07. 2012 | 12:42

gabriela napsal(a):

"Ministr Pavel Blažek striktní požadavek TOP 09 na jmenování ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové do čela pražského vrchního zastupitelství pokládá za mimořádně nešťastný" ...

*************************************************************

No, vzhledem k tomu, že Bradáčovou hlavně tlačí TOP a její neformální lídr kalous ušatý, byla bych podobně jako ministr také trochu opatrná ...

" Miroslav Kalousek je přeci borec, za kterého všichni dáme ruku do ohně. Mafiánskou republiku - "vy všichni debilové, blbečkové a č....i" - si přeci rozvracet nenecháme "

Abe Normálni

jsem v souznění ...

fiasko s Rampulou se skutečně může opakovat, ne že ne ...

A nebo jinak, ať to pan ministr Pavel Blažek riskne, jmenuje bez výběrka Bradáčovou a nechá se překvapit. Pokud Bradáčová zklame, bude mít smůlu i Zeman, který se zákonitě poveze i s ní ...
Precedens s Pospíšilem a Rampulou už jsme tady jednou měli ...
21. 07. 2012 | 13:02

sedlak napsal(a):

pokud v současnosti platí, že vrchního státního zástupce navrhuje nejvyšší státní zástupce, pak Rampulu navrhla Vesecká a Pospíšil její návrh neodmítl a Rampulu jmenoval (jistě mohl odmítnout, již přiznal i že to byla chyba, domnívám se, že na dosazení náměstka doktora Grygárka, pak Pospíšil už neměl žádné faktické páky), obávám se, že veletoče kolem Rampuly byly hlavně kvůli jeho náměstku Grygárkovi (totalitní prokurátor u něhož nebylo zcela vyloučeno, že za Palachova týdně v 89 neposlal na demonstrující ozbrojené složky, a proti kterému vystupovali sami státní zástupci, zda je vše skartováno, možná ukáže čas?). Proslýchá se, že Rampula je jen navoněný panák na špagátcích někoho zcela jiného.
Nechápu tedy veletoče zdejší o personáliích? Chápal bych "napadnutí" procedury či znění zákona jako takové. Mimochodem, jak Němcovou nemusím, zastává jiný názor než doktor Koudelka...http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/nemcova-bylo-by-lepsi-jmenovat-bradacovou-bez-rizeni_240728.html

zřejmě se hraje o hodně?
21. 07. 2012 | 13:51

Taoiseach napsal(a):

jarpor napsal(a):

"To asi bude zde 'nářez'.... Co brání aby výběrové řízení vypsal pan Zeman ? Nic, dle mého..."

To máte sice pravdu, ale:
1) Koudelkův komplic Blažek neřekl, kdo je má vypsat. Neřekl, že je má vypsat Zeman, protože
2) ho k tomu nemůže nutit. Je čistě věcí Pavla Zemana, jak dospěje ke jménu, které ministrovi navrhne. Ministr nemá co kecat nejen do toho, koho NSZ navrhne, ale ani do toho, jak k tomu návrhu dospěje. Není-liž pravda?
21. 07. 2012 | 14:28

sedlak napsal(a):

http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?page=0&idBiblio=41284&recShow=10&nr=283~2F1993&rpp=15#parCnt
zákon 283/1993 Sb. o státním zastupitelství
§ 9
(1) Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti.
(2) Vláda může na návrh ministra spravedlnosti nejvyššího státního zástupce z funkce odvolat.
(3) Náměstky nejvyššího státního zástupce jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce.
21. 07. 2012 | 15:09

Nuba napsal(a):

Trend ve státním zastupitelství má být takový, že bude posilovat svoji nezávislost na moci výkonné, i když je jeho součástí. Není to tedy tak, jak si představuje nový ministr spravedlnosti zřejmě také nový zametač Blažek, že je mu nejvyšší státní zástupce podřízen. Státní zastupitelství má být co možná nejvíce samosprávná složka, kdy sice bude možno nejvyššího státního zástupce odvolat, ale pouze pro zákonem vymezené důvody. A státní zástupce by měl mít takové pravomoci, aby státní zastupitelství mohl řídit co nejefektivněji, a to i výběrem svého bezprostředně podřízeného. Možnost zásahů momentálně vládnoucí garnitury do této složky by měla být co možná nejvíce eliminována. Že se to vládě, možná jakékoliv, nebude líbit, tomu věřím, protože vždycky bude někdo zkoušet vyšetřování různých kauz ovlivnit, jak je to patrné i na příkladu Miroslava Kalouska.

A to je další zajímavost, postoj TOP k tanečkům Blažka kolem jmenování Bradáčové. Jindy bych řekla, že by se tohle mohlo Kalouskovi zamlouvat, protože má zřejmě slipy nahnědlé, co se děje kolem Parkanové a Bradáčová, prý coby Cattani v sukních, která se proslavila nemilosrdným postupem v kauze Rath by nevěstila nic dobrého. U Kalouska, jako známého profesionálního mystifikátora to může být případ klamání. To znamená že tím dává najevo veřejnosti i policii, že on má přece svědomí čisté, takže Cattani do akce ! Nebo si myslí, že je to pro Bradáčovou naopak polibek smrti, protože jiná verze může být i ta, že se Bradáčová bude pracovat pro něj, v kauze Casa sice vyšetřování jako začalo, ale následně se nic nenajde, protože se hledat nebude. A všichni řeknou, tak to asi musí být pravda, když to říká Cattani. A může to být i klamání na druhou. V tomto oboru je pan financ mistr. Sedí na pytli peněz, a kdo rozděluje má i moc. A počítat, alespoň tak, aby to jemu vyneslo, to on tedy umí moc dobře.

Co se týká ministra Blažka, tak zatím nevím. Vždycky si dávám delší čas na pozorování, než zaujmu zásadnější postoj. Na první pohled se mi jevil jako buran. A to, že může být kámoš blogera Koudelky mu u mne na vážnosti nepřidá a že se v jeho prospěch vyjádřil i student plzeňských práv Marek Benda, tak to už vůbec ne. Jsou to pořád stejní lidé, ještě by chybělo, aby na to dal štempl taky právník Kindl a bylo by to zpečetěné. Nakonec i bejvalka Vesecká se vyjádřila souhlasně s Blažkem. No to by byla kumpačka, Blažek, Benda, Vesecká a mohli by poprosit Grygárka a Rampulu, aby se vrátili. A jako poradenskou firmu by si najali katara Němce.Možná by přizvali i pana Koudelku. Ale dost fantazií. Blažkův postoj při jmenování nového vrchního státního zástupce se mi vůbec nelíbí, je znát, že si tam chce jako politik uplatnit svůj vliv, a to není vůbec dobře.

Moc ráda bych se dočkala doby, kdy se bude alespoň pár těch peleší likvidovat, a chobotnici začne pomalu ubývat sil. I když moc velké iluze si zase nedělám, protože to už přerostlo do takové míry, že ti, co mají peníze tak mají i moc a mohou si koupit celé zástupy různých bezcharakterních tajtrlíků, které si třeba nechali vyfotit, jak onanují někde v křoví při pohledu na dětské hřiště nebo použije jiné metody pozitivní či negativní motivace, škála se nabízí téměř nekonečná. Chytá mě dost beznaděj, když si to jen představím.

Přitom rezort spravedlnosti je pro zlepšení ovzduší v našem státě základem. Právě proto možná to dusno kolem jmenování státních zástupců všech stupňů. Mafie nechce uvolnit pozice, když do jejich vybudování už tolik investovala.

Kéž bych se pletla !
21. 07. 2012 | 16:22

Abe Normalni napsal(a):

sedlak No jisteze jmenoval na navrh Vesecke. Zbyva se ptat:
1) proc se o obsazeni tohoto postu nezajimal vice
2) jestli se tim jasne neukazalo, ze stav, kdy takove posty obsazjue jeden clovek zcela dle sve libovule, je patologicky.
Jake z toho vyvodil Pospisil zavery? Opet je to misto obsazovano zcela dle libovule jednoho cloveka, ktery tvrdi, ze se na takove posty konkurzy neporadaji, ackoli to zjevne neni pravda a zalezi jen na nem.
Divate se na to optikou Pospisil (Bradacova, Zeman)- dobry, ostatni - spatny. Co krom medialni masaze takovy postoj opravnuje a proc bychom tehe squadre meli bezmezne verit, kdyz minimalne jeden z nich uz dost zasadne selhal?
21. 07. 2012 | 18:32

sedlak napsal(a):

Abe Norm. také vám přeji hezký den, už jsem měl tu čest ne zase tak dávno že? je to snad 2 - 3 měsíce ;-), co jsme tu debatovali na téma Rampula x Pospíšil.
283/1993 Sb. o státním zastupitelství § 10
(1) Vrchní státní zástupce jmenuje ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce....netvrďte tedy, že jde o libovůli jednoho člověka, který tvrdí, že se na takové posty konkurzy nedělají nebo sem dejte doklad o tom, že se doktor Zeman, případně exministr takto vyjádřili! To není mediální masáž, ale dikce zákona. Mohu s vámi souhlasit, že dobře uchopeno médii, začne jedním cloumat "spravedlivý" vztek a sympatie. To je však věc JINÁ. To jsem naznačil předchozími příspěvky, kdy z mých SOUKROMÝCH nikoliv mediálních zdrojů mám informace, od lidí jichž si vážím a nemám důvod nevěřit, že doktor P. Zeman je člověk s vysokým morálním kreditem na rozdíl od ministra Blažka. Můžete namítnout, že pojistka morálního kreditu není dostačující, a že mi to ani nemusíte věřit. Ale je to jak od Polívky, Vaši frndu jsem také neviděl a stejně věřím, že jí máte. Tříbím informace také podle toho, OD KOHO je obdržím. Desinformační kampaně a kýble špíny jsou tak vděčné instrumenty "politického boje" zvláště funguje li" Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu". Jako poslední ukázka tohoto se jeví obvinění pana Daňhela (svědka v kauize CASA) ze znásilnění nezletilé, jeden den ve vazbě, druhý den děvče odvolalo. Noviny si smslnou, takový trhák, tomuhle rozumí každý a zvedne to náklad, zvedne to příjmy z reklamy, novinář po tom vděčně skočí. Tak asi tak ;-).
21. 07. 2012 | 20:25

Pacák napsal(a):

Když jsem přečetl jméno autora článku, Zdeněk Koudelka, v duchu jsem si řekl, ten bude určitě hájit postoj ministra Blažka. A nemýlil jsem se.
21. 07. 2012 | 21:35

jíra napsal(a):

Pane Koudelko, nesdílím vaše naděje, že výběrové řízení má v naší zemi větší šanci vybrat opravdu dobrého státního zástupce než vrchní státní zástupce osobně, jenž prokázal takovou odvahu pustit se do boje se zásadními problémy v justici. A asi dobře ví, co dělá a je to jeho věc, jak postupuje. Pokud někdo prokázal dobré odborné a morální kvality, má dostat šanci, s takovými kandidáty stále ještě těžko může stát plýtvat. Nerad bych se mýlil, ale ideálního naprosto objektivního člověka asi lze tak jako tak těžko najít, spíš ještě více subjektivního. Tečka.
22. 07. 2012 | 01:25

Jethro napsal(a):

Autor si nějak nevšiml, že uváděné příklady výběrových řízení byly vždy v kompetenci navrhovatelů, čili stále platí, že jeden navrhoval (třeba na základě výběrového řízení) a druhý jmenoval.
Pokud je mi známo, pan Blažek jako ten, co má jmenovat, chce výběrové řízení. Ne pan Zeman, který navrhuje. Opravdu drobný rozdíl. I pro pana Jarpora.
Ano, pan Zeman, pokud by to uznal za vhodné, by mohl udělat výběrové řízení. Ale pan Blažek mu do toho dle dikce zákona nemá co kecat, o což se úspěšně snaží.
Toš hezký den pane Jarpore...
22. 07. 2012 | 07:52

Jethro napsal(a):

Kocoure, a jakou váhu má to, že se vám osobně Bradáčová nelíbí? To je pro mne spíš plus.
Má Blažek jinou možnost než jmenovat, nebo SE ZDŮVODNĚNÍM zamítnout? Proč by se to mělo řešit navrhováním více kandidátů a přenést tak pravomoc výběru bez zdůvodňování na ministra? Protože by to podle vás řešilo Blažkovu nechuť vyhovět zákonu? Zní to jako dost velká pitomost. Obzvláště v kontextu s běžnou praxí výběrových řízení na státní zakázky...
22. 07. 2012 | 08:04

gabriela napsal(a):

Abe Normalni napsal(a):

sedlak No jisteze jmenoval na navrh Vesecke. Zbyva se ptat:
1) proc se o obsazeni tohoto postu nezajimal vice
2) jestli se tim jasne neukazalo, ze stav, kdy takove posty obsazjue jeden clovek zcela dle sve libovule, je patologicky.
Jake z toho vyvodil Pospisil zavery? Opet je to misto obsazovano zcela dle libovule jednoho cloveka, ktery tvrdi, ze se na takove posty konkurzy neporadaji, ackoli to zjevne neni pravda a zalezi jen na nem.
Divate se na to optikou Pospisil (Bradacova, Zeman)- dobry, ostatni - spatny. Co krom medialni masaze takovy postoj opravnuje a proc bychom tehe squadre meli bezmezne verit, kdyz minimalne jeden z nich uz dost zasadne selhal?
***************************************************************
No, zdá se, že po svých trpkých zkušenostech by i Jiří Pospíšil byl dnes mnohem opatrnější ...

"Nerozporuji myšlenku výběrového řízení, ta myšlenka je u takto vysoké funkce racionální. Transparentní výběrová řízení jsou dobrá, v tomto případě je ale potřeba, aby se oba společně dohodli,“ řekl serveru Lidovky.cz exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil...

http://www.lidovky.cz/blazek-bradacovou-nejmenuji-chci-vyberove-rizeni-f7a-/ln_domov.asp?c=A120720_090759_ln_domov_ogo
22. 07. 2012 | 08:31

MiT napsal(a):

Ani tu debatu nedokážu číst. Proč se nikdo neptá, kdo by řízení vypsal a kdo by rozhodl o výsledku? Omlouvám se těm, kteří na to poukázali.
22. 07. 2012 | 20:47

modrý edvard napsal(a):

Blažek může Bradáčovou (Mečla, Nováka, Vomáčku, atd.) přijmout nebo odmítnout. Pokud při tom vede řeči o výběrovém řízení, svědčí to o nedostatku jeho kvalifikace.
22. 07. 2012 | 22:49

Taoiseach napsal(a):

Abe Normalni

"Co krom medialni masaze takovy postoj opravnuje...?"

Z logiky věci vyplývá, že výběrové řízení by mohl vypsat pouze NSZ. Ministr Blažek mu to mezi čtyřma (šesti?) očima navrhnul, Zeman to odmítl. Potud OK. Proč o tom ale Blažek následně mluvil veřejně? To přece není (abe) normální! To nelze vykládat jinak než jako NÁTLAK Blažka na Zemana. Právě z tohoto důvodu je jasné, že je Blažek součástí (justiční) mafie. O jeho komplicovi Koudelkovi je to známo už dávno.

Doporučuji nevěřit lidem, kteří si toho nezasluhují...
23. 07. 2012 | 09:23

kristusek napsal(a):

viz David, pane autočr, zejména pak pasáž "Na rozdíl od občana, který smí činit vše, co není zákonem výslovně zakázáno, státní orgán si smí dovolit jen to, co mu zákon ukládá nebo výslovně povoluje"
A váš argument, že výběrová řízení již proběhla, má jednu vadu - pokud mám navrhnout na uvolněné místo nějakého člověka, mohu si ho vybrat. Pokud ho mám jmenovat na návrh někoho jiného, nemám se do toho, s prominutím, co ... To ministrovi nepřísluší.
Stejně jako prezidentovi nepřísluší zničehonic si vymyslet hranici 30 let pro nové soudce, pokud to nepředpokládá zákon. Využil jen toho, že nebyla dána lhůta, kdy kandidáty má jmenovat, ale to už je jen obyčejné obcházení zákona.
23. 07. 2012 | 10:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy