Útok na práva nejen spotřebitelů

27. 08. 2012 | 13:31
Přečteno 3449 krát
Senátor Jiří Dienstbier prosadil v Senátu pozměňovací návrh občanského soudního řádu, který stanoví, že ve sporech do 5 000 Kč nebude přiznávána náhrada právního zastoupení úspěšné straně sporu. Soud bude moci náhradu přiznat jen výjimečně. Návrh je v rozporu se snahou hájit práva chudých, stejně jako bohatých, i práva spotřebitelů. Dienstbierův návrh znamená, že když se bude soudit banka o statisíce či miliony a spor vyhraje, dostane náhradu právního zastoupení. Bude-li se však obyčejný člověk soudit s obchodníkem ve sporu o reklamaci zakoupených bot za 2000 Kč a soud dá zákazníkovi za pravdu, již nebude mít ze zákona právo na náhradu nákladů na právníka. Bude odkázán na milost soudu, zda mu náhradu přizná. Lze předpokládat, že soudy si ušetří zdlouhavé zdůvodňování výjimečného postupu a raději dle Dienstbierova návrhu náhradu nepřiznají. Přitom reklamační spory s obchodníky jsou složité a bez právníka a někdy i znalce se neobejdou. To povede k tomu, že se obyčejným lidem materiálně zamezí v přístupu k soudům. Stejně to bude při žalobě zaměstnance např. na nevyplacenou část mzdy do 5000 Kč. Nebo naopak, bude-li občan nesprávně žalován za údajný dluh na poplatcích za energii. Spor sice vyhraje, protože prokáže, že dluh nemá, ale náklady na právníka ponese sám.

Uvedený návrh může být zdůvodňován zabráněním plateb za právníka v hromadných žalobách na zaplacení např. dlužného jízdného černých pasažérů. Ovšem již dnes mohou soudy v takových případech náhradu nepřiznat, což konstatoval i Ústavní soud. Změna zákona je z tohoto důvodu zbytečná. Pozměňovací návrh Dienstbiera je příkladem chybné legislativní aktivity, kdy nejsou domyšleny důsledky. Navíc je protiústavní, protože právo na právní pomoc je garantováno Listinou základních práva a svobod. V rámci tohoto práva je obsaženo i to, že ten, který je skutečně v právu a svou při obhájí u soudu, má právo na náhradu výdajů za advokáta bez ohledu na to, zda jde o běžného člověka vedoucího spor o nevelké částky nebo jde o podnikatele soudící se o miliardy. Tento rovný přístup je nyní Dienstbierovým návrhem narušen. Návrhem se bude ještě zabývat Poslanecká sněmovna v září 2012.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Diensbier už dávno nemyslí na obyčejný lidi.
27. 08. 2012 | 13:40

Sibyla napsal(a):

a kdo v Praze myslí na obyčejné lidi, když jich tam je tolik, všude se pletou a hrozně rychle se množej. Lidi musí Pražákům zákonitě lézt na nervy.
27. 08. 2012 | 13:42

Jana napsal(a):

Koudelka, Ty super advokáte, již nikam neposílej ty svoje bludy!!!
27. 08. 2012 | 13:52

Xaver napsal(a):

Pane Koudelko,
máte pravdu. Většina zákonů je napsaná blbě, tak proč by zrovna ten Dienstbierův měl být správně. Ale máme štěstí, že se o to zajímáte vy osobně. Poraďte Dienstbierovi a napište to správně. Když se vám to nepovede, tak dejte vědět a já vám to
za 100,-Kč napíšu.
27. 08. 2012 | 13:53

eko-amater napsal(a):

Autor -
Je chvalyhodne, ze kritizujete tu to nepravost, ale jsem presvedce, ze kdyby s tim samym navrhem prisel Blazek, tak byste bud nic nenapsal, nebo byste ho chvalil, jak usetri statnimu rozpoctu hromady zbytecnych vydaju za hloupe spory, ktere si obcane mohli odpustit.
27. 08. 2012 | 14:03

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

zdá se, že čssd začala šetřit na vobyčejnym člověkovi.
27. 08. 2012 | 14:06

Ládik!!! napsal(a):

Dienstbier má asi něco za lubem. Jak bezpracně získávat prachy druhých. Vždyť je socan a táta byl komunista.
27. 08. 2012 | 14:11

Al Jouda napsal(a):

Ta možnost zaplatit za svoji hloupost v ceně např. 200,- Kč několik tisíc za advokátní služby protistrany má odrazovat od soudních sporů. To by podle návrhu pana Dienstbiera zmizelo a tak se každý bude soudit o pár kaček bez rizika, že kdyby prohrál, tak by cáloval advokáty.
27. 08. 2012 | 14:17

Jana Pechová napsal(a):

Pane autore, vy jste přece sociální demokrat, nebo se mýlím? Proč jste se tedy jako právník neobrátil na senátora Dienstbiera jako na stranického kolegu s upozorněním předem a řešíte to tu až nyní a s laiky?
Anebo jste se obrátil a nebyl jste vyslyšen? Pak by snad bylo na místě o tom napsat...
Tento přístup zdá se mi býti nešťastným.
27. 08. 2012 | 14:23

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

al jouda,
ne, to jste špatně pochopil. návrh pana diestbiera má přesně opačný efekt. pokud se někdo bude soudit o pár kaček a prohraje, tak díky panu dienstbierovi bude muset platit tisíce za právníky a nebude mít nárok na náhradu. čssd vzkazuje lůze, radši držte huby a krok.
27. 08. 2012 | 14:26

Ives napsal(a):

Autore, pokud najmu 50 písařek za český průměr, které budou přepisovat např. švýcarské zákony, jednoho poslíčka který to bude nosit na Hrad k podpisu, tak vše bude OK a vy a hejno dalších termitů (senát, parlament,ústavní soud)nebude třeba. A ta úspora!
27. 08. 2012 | 14:35

Vochmelka napsal(a):

Tady je hlas Lidu na Lidu na Letní Letné u piva (platí T.Sedláček): "Jak to, že ten Koudelka vůbec leze na vobrazovku?" Bacha! De sem Bakala s vochrankou! Honem pod stůl! Hledá nás kvůli Reslovi, co čichá ke "Svobodě" od Dióra. Stěžoval si prej. Maj to tu vod nás vyčistit. No co. Umejem se zas u hydrantu. Když nám pučej holky kostýmy, převlečem se za pouliční kejklíře. Vilemína nahoře povídá (má hříšně krásné nohy pod stolem), že se převlíkne za Miss. To je, myslím, výrok dne. Hezký vodpoledne přejem! S hlubokou úklonou.
27. 08. 2012 | 14:36

seriózní chlapík napsal(a):

Autore, autore.

Vždyť jste s Dienstbierem oba právníci. Takže zatímco vás udivuje, že on má na věc jiný právnický pohled, mě zase udivuje, že jste za vás dva nepředložil tři názory.
27. 08. 2012 | 14:38

seriózní chlapík napsal(a):

P.S.

Chráníte vaše kámoše ve službách vymahačů. To je jistě kolegiální.
Proto asi nebudete radit JD ml. jak jinak by měl zabránit krachům rodin
třeba za nezaplacenou jízdenku v MHD.
27. 08. 2012 | 14:48

Jihočech napsal(a):

V USA se říká, že když spadne letadlo, je tragedie, ale zase na druhou stranu je škoda, že v něm neseděli jen právníci. Myslím, žte to plně odráží i situace v ČR.
27. 08. 2012 | 14:50

Pepa Řepa napsal(a):

Pět papírů?
Pche!!!!!!!!!!!
Spor o slepici vyjde dneska dráž.
Zadarmo ni kuve nehrabe, pane Čupeua.
Natož rarášek právník.
Bubák pro všední den, černý kuře, plivník dlaždiče Housky v jednom

Už se stěhujem, už tu nebudem,
už tu nebudem, už odtud půjdem,
už tu nebudem, už se stěhujem,
už se stěhujem: jinde krást budem!"

Kmotr Palička zůstal, jako by ho byl hrom omráčil. Už nevěděl, co si počít. Potom mu připadlo, zdali by si raráš nedal říci a sám neodešel, kdyby jej dobře krmil. I nařídil ženě, aby mu dávala talíř dobrého mléka a tři buchty k tomu. Raráš měl se dobře, ale nezdálo se, že by se chtěl hýbat.
----------------------------------
Už Karel Jaromír věděl svý.
Zkuste přijít- kmotři Paličkové- za raráškem Čalfou s pétitisícovkou.
Dobře koncipienta Dientsbiera vyškolil.
Jen co je pravda.
27. 08. 2012 | 14:58

Eleshar napsal(a):

No tak vzhledem k tomu, že Koudelka je z brněnské radnice velký kámo s ministrem Blažkem a přihrávají radniční pohledávky exekutorce, která je *shodou okolností* manželkou Pavla Blažka, tak je jasné, odkud vítr vane, že?
Jinak docela by mě zajímal relativní objem bagatelních exekučních sporů, proti nimž je ten návrh namířen, a objem sporů týkajících se reklamace, kterých se to údajně podle tady soudruha Koudelky má dotknout. Za sebe mohu říci, že neznám nikoho, kdo by se soudil kvůli reklamaci, ale o tom, že exekuce na bagatelní částky zahlcují soudy a brání práci na závažnějších kausách, se píše dnes a denně už několik měsíců...
27. 08. 2012 | 14:59

DF napsal(a):

Nad hromadným vymáháním drobných pohledávek se v posledních měsících stahují mračna.
Na konci roku začaly některé soudy odmítat přiznání náhrady nákladů řízení dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb. z důvodů neúčelnosti, a tento postup usnesením ze dne 27.12.2011 posvětil i Ústavní soud.
Pokud se jako věřitel rozhodnu uplatnit svou pohledávku za dlužníkem soudně a nechám se v řízení zastoupit advokátem, přizná mi soud v případě úspěchu ve sporu tzv. náhradu nákladů řízení.
Ta sestává ze zaplaceného soudního poplatku a dále z nákladů právního zastoupení. Jejich podstatnou část tvoří tzv. odměna advokáta, která se vypočítá podle vzorečků uvedených ve vyhlášce č. 484/2000 Sb. jako jediná paušální částka.
Nejde tedy o součet částek, které jsem skutečně vynaložil na právní zastoupení, ani o součet jednotlivých úkonů právní služby, které advokát vykázal, ale o jeden balík určený pomocí vzorečku jako určitá část vymáhané pohledávky.
Advokáti v některých případech sjednávají, že v případě, že budou přisouzeny náklady řízení, zůstanou jako odměna advokátovi, resp. se započtou na palmáre za poskytnuté právní služby.
Pan Koudelka dobře ví že tak nějak v jednom kraji existuje 16 tisíc návrhů na vydání elektronického platebního rozkazu.
Soudní úřednice, které tyto rozkazy vydávají, jsou bez sebe blahem.
Vůbec se jim nedivím. Každopádně soud si nemohl nepovšimnout, že podané návrhy (žaloby) jsou si velice podobné a mění se pouze pár základních údajů (zejména označení žalovaných).
Tyto návrhy se podávají na formulářích ministerstva spravedlnosti, do kterých je možné zapisovat strojově.
To znamená, že pokud mám databázi dlužníků, existuje program, který ji „překlopí“ do formulářů a ty se potom se zaručeným elektronickým podpisem expedují na soud jako žaloby.
Pane Koudelka jste jednička z Brna protože chráníte své kámoše ve službách vymahačů. To je více jak kolegiální.
Proto asi nebudete radit JD ml. jak jinak by měl zabránit krachům rodin
třeba za nezaplacenou jízdenku v MHD.
Proto pane Koudelka vzhůru za panem Klausem a vzhůru na hrad,když už Vám ten ústavní soud na poprvé nevyšel.
27. 08. 2012 | 15:12

jana napsal(a):

Mladej, po maturitě půjdeš studovat -jako já kdysi- do Plzně.

Ale tati, vždyť budu bez práce, už teď je to tady samej judr.

A na co myslíš, že je tvůj fotr zákonodárce? Jen se neboj, než dostuduješ tak si tady bez advokáta nikdo ani benzin nenatankuje.
27. 08. 2012 | 15:15

Jiří napsal(a):

Ale to má přece souvislost s exekutory, aby člověk kvůli 5 Kč neplatil advokátům tisíce, ne ?
Pane Koudelko, Vy mi připadáte příšerný, proč u těch socdemáků vlastně jste, když pracujete jako 5.kolona ?
27. 08. 2012 | 15:34

modrý edvard napsal(a):

Přidávám se k Janě Pechové.
27. 08. 2012 | 15:34

Twist napsal(a):

Kolik je ve sněmovně a v senátu právníků? A jejich poradců. Jako máku a vyrábějí jeden zmetek za druhýn. Myslí na svoji budoucnost, dávají práci i kolegům, kteří zrovna nebyli zvoleni.
27. 08. 2012 | 15:51

mrva napsal(a):

Pan Koudelka se opět ujal své oblíbené role okopávače kotníků Jiřího Diestbiera, že by už přesedlal do SPOZ ke svému prezidentskému favoritovi Miloši Zemanovi. Ten by jej možná za věrné služby jmenoval .....pss, proboha, nezakřiknout !
27. 08. 2012 | 16:11

Ráj socialistických vepřů, napsal(a):

Dienstbier je takový matla spolu se Sobotkou-Pat a Mat.
27. 08. 2012 | 16:59

jan napsal(a):

parťák Dona Pabla mudruje... hustý
27. 08. 2012 | 17:08

Al Jouda napsal(a):

To bohorodička....
Cituji autora : ...ve sporech do 5 000 Kč nebude přiznávána náhrada právního zastoupení úspěšné straně sporu.
Tak například : Budu někomu dlužit 2000,- Kč a nebudu je chtít vrátit. Věřitel mne zažaluje, spor vyhraje a právní zastoupení ho bude stát 5000,- Kč. Podle původní právní úpravy bych mu to právní zastoupení měl uhradit, což by mne motivovalo, abych dluh splatil a neplatil nic navíc.
Podle návrhu pana Dienstbiera onen věřitel si bude muset to právní zastoupení uhradit sám, i když spor vyhrál ! To ho bude motivovat k tomu, aby mi dluh odpustil a neprodělal ještě více v případě podání žaloby.
To nahrává lůze, aby dluhy do 5000,- Kč neplatila a ne, jak Vy tvrdíte : Drž hubu a.......
27. 08. 2012 | 17:10

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

vidím, že většina voličů čssd text doktora koudelky mozkově nepobrala. ( ani mě to nepřekvapuje). takže se to pokusím převykládat co nejjednudušíími větami, aby to byl schopen pochopit i ten největší primitiv.

1. pokud vedete nějaký soudní spor, tak si většinou platíte nějakého právníka, který vás u soudu zastupuje.
2. cena, kterou za právníka nakonec zaplatíte může být vyšší, než částka o kterou jste se soudíte
3. takže i v případě, že soudní spor o částu např. 4000 Kč vyhrajete, vašemu právníkovi buteme muset zaplatit 10 000 Kč.
4. díky ochránci vobyčejných lidí dienstbierovi vám těch 10000 Kč strana, která prohlála, neuhradí.

co z toho plyne? nesoudit se o malé částky a nechat se okrádat. protože i když vyhrajete, budete v mínusu. to byl zřejmě záměr oranžových zlodějů.
27. 08. 2012 | 17:11

Joe Ratata napsal(a):

Koukám,že si bohorodička a Ládík opět naběhli!
Ostatně,kdy si oni nenaběhnou.Ti se daj utáhnout na vařený nudli.
27. 08. 2012 | 17:15

Karel napsal(a):

Koudelka :

Někdo tu poznamenal, že Vy jste nechutný tvor, který se naštěstí pro tuto společnost nedostal do ÚS.

Kdo tu podává hromádně žaloby za bagatelní částky ?

Nekopete náhodou za exekutory a vymáhače, vůči kterým je tato novela namířena ?
27. 08. 2012 | 17:18

Klíč nechte u domovnice paní Milerová napsal(a):

Aneb,lazebník se učí na hlupákově bradě.
27. 08. 2012 | 17:19

D. napsal(a):

Zemřel válečný veterán generál Tomáš Sedláček, bylo mu 94 let.
27. 08. 2012 | 17:58

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

Al jouda,
takže je to vlastně v duchu komunisty paroubka, že dluhy se neplatí. proč to vlastně socanovi vyčítat?
27. 08. 2012 | 18:14

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Xaver 13:53
Bingo !! :-)
27. 08. 2012 | 18:25

Pepa Řepa napsal(a):

Karel
nepodávají žaloby i advokátní kanceláře?
27. 08. 2012 | 18:57

zemedelec napsal(a):

Pane DF.15:12
Výborně,naprosto souhlasím.
Ovšemže,Koudelka to přirovnal ke spotřebitelům,aby to mělo ten správný nádech,ale myslel tím něco úplně jiného.Opravdu smutné,co v tom člověku vězí.
27. 08. 2012 | 19:32

Obyčejný občan napsal(a):

Demonstrace ČSSD,
http://ateo.cz/i/6048/
27. 08. 2012 | 20:02

Vobyčejnej vobčan napsal(a):

http://ateo.cz/f/images/d/demonstracka.jpg
27. 08. 2012 | 20:05

dědek pekelník napsal(a):

Tak nevím, jestli se tam místo článku nezamotal scénář z filmu "KAMEŇÁK", protože bych si jinak musel mylit, že si pan
Dinsbier jr. dělá z národa /omlouvám se/ kozy ... Jeho otec byl
v politice - té in natura - trochu moc nalevo, ale bylo si jej
za co vážit. Asi by se mu moc nelíbilo, jakou ostudu mu dělá jeho
synek ... A toto ´neštěstí´ - tumáš čerte kropáč - chce dělat
Prezidenta Koruny České .../?/. Drzost některých lidí nezná mezí!
27. 08. 2012 | 20:16

mb napsal(a):

Jiří napsal: Vy mi připadáte příšerný, proč u těch socdemáků vlastně jste, když pracujete jako 5.kolona ?

... asi právě proto ...
27. 08. 2012 | 20:39

Čankajšek napsal(a):

Koudelko, Koudelko. Příteli, to jsi sociální demokrat? Vždy jsi se k nim hlásil a teď kritizuješ jejich kandidáta. Dal jsi s nim řeč a upozornil ho na jeho eventuální chybu? Nebo tímto blogem sleduješ něco úplně jiného?
27. 08. 2012 | 20:45

Josef Kvapil napsal(a):

To by bylo levicového jekotu, kdyby podobný zákon prosazoval pravicový politik že ?
27. 08. 2012 | 20:49

souley napsal(a):

Někteří diskutéři píší podle kréda:denně závazek si dám,že pojebu 1 kandidáta na presidenta,2 poslance,3 senátory,4 další politiky,5 ministrů,....
Koudelka houževnatě i zde v blogu bojuje za M.Zemana presidentem.Tím dává známku svému chápání dvacetileté sametové evoluce:podle něj to nebylo tedy ekonomické podloží vytvořené Klausem a Zemanem,jež posouvalo naší ekonomiku nezadržitelně dolů po jí vlastní tím nové nakloněné rovině (neexistuje jediný rok jiný u sametu).Asi proto,že soudcům a justici se naopak vedlo nadprůměrně dobře.Tak tedy vina je na krizi mezinárodní (Klausův názor) a Nečasovi (Klausův názor),že se snaží vyhnout břemenu budoucích úroků.Poněkud nevyvážené a jednostranné vidění.
Jsme v situaci věštců,abychom rozhodli mezi leadery jako je Fischer,Zeman,Dienstbier.Koudelka jasně jako sociální demokrat nepřímo přes Zemana ctí Klause.
Politik je jednak cosi vnitřním založením,jednak svou vnější pozicí,naordinovanou mu situací na níž i sám může reagovat tak či onak,kterou mu sudičky spolu s ním přichystaly souhvězdím ostatních poltiků.Kontextem.
Zde je nepříjemnou záležitostí,že vnitřky vedoucích volby-Fischera (36%) a Zemana (24%)jsou relativně lepší než jejich hvězdné pozice-astrologicko-příčinné.Fischer je vnitřně linie T.G. Masaryka,ale pozicí mezi třemi spisovateli možná až čtyřmi jestli jeden z nich nenapsal druhý Mein Kampf HItlera -Havel,Klaus,Zeman,Paroubek v analogické situaci,jíž Hitler popsal slovy :"po procitnutí z bezvědomí po plynovém útoku na francozsko-německé válečné frontě se nade mnou v nemocnici skláněli tři židovští písaři".V možnosti zvenčí být něco jako Hitlerem.Mezi Masarykem zevnitř sebe a Hitlerem zvenčí sebe sama.Zeman mezi MaoCetunem a Benitem Mussolinim.Tady je těžko nevzpomenout,že opoziční smlouva Zemana s Klausem kopírovala Mussoliniho názory 1922 (Kapitalismus ano,liberalismus ne -Zemanem )a zároveň,že renesance Zemana by byl velký Maův skok od společnosti koňské síly k elektrifikované.O 4 stupně výše.Navíc podobně Maovi-minulost i dnešek-sepětí s rolnictvem,za což byl Mao brán často jako maloburžoasní,ač pronášel podobně Zemanovi silné výroky jako:"Imperialismus je papírový tygr "(Zeman:"rakouský president je idiot").
Nejsme nepotěšeni,že situace se vyvinula tak,že možná dáme hlasy nechtě tomu vůbec nejhoršímu člověku,jaký kdy v českých dějinách mohl obsadit presidentský stolec,pakliže si vše toto lépe nezvážíme.Proberme si to v hlavách.Masaryk a MaoCeTun nejsou věčnými idoly svých národů už dnes i když i ctěni ,a Hitler s Mussolinim jsou odpad světových dějin nejhoršího zrna.
27. 08. 2012 | 21:21

Max napsal(a):

bohorodička alias putin

A teď polopatický výklad pro Bohorodičku.
Bohorodička ztratí lístek MHD a po zapomenutí události s kontrolorem zjistí, že je žalována.
Vymahač si kromě dluhu 5000 Kč naúčtuje 50 000 Kč za služby advokáta.
Díky J.Dienstbierovi Bohorodička zaplatí jen 5000 a soudní poplatek.
Pokud Bohorodička o ušetřenou částku nestojí, může ji zaslat třeba pokladníkovi z ODS.
27. 08. 2012 | 21:21

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

max,
ten, kdo ztratí lístek, platí pokutu. asi 1000 Kč.
27. 08. 2012 | 22:08

F.Švarc napsal(a):

Právo na náhradu nákladů na právníka v této zemi prakticky znamená, že i v těch nejjednodušších sporech soudy vedou vleklá řízení a hlídají tak především výdělek svým soukmenovcům - advokátům, exekutorům, mnohdy rodinným příslušníkům. Právo a spravedlnost jsou těmto profesím absolutně neznámé pojmy.
28. 08. 2012 | 03:51

zemedelec napsal(a):

Pane Max.21:21
Dobře bohorodičce.
Pan Dienstbier,neměl na mysli nepatrné množství vyhraných soudních sporů,tam je to jasné.Spíš měl na mysli exekuční soudní spory,k vůli malé částce,kde advokátní poplatky,převyšovaly 100x tuto malou částku.Správně odhadl tuto exekuční mafii.
28. 08. 2012 | 06:21

šangala napsal(a):

Autor je fíkaný o právní náhradě by probíhal další soud.
28. 08. 2012 | 08:55

Petr napsal(a):

Kdo by tomu manipulátorovi věřil, je to článeček na zakázku, trapný a ubohý
28. 08. 2012 | 09:16

Jen více Kožených napsal(a):

Vážení, proč do diskuze vnášíte tolik nenávisti a ideologické zaslepenosti?
K panu Koudelkovi několik poznámek. S ministrem Blažek ho pojí dlouleté přátelství. Paní Blažková je významnou představitelkou exekutorské lobby v Brně. Pan Koudelka ČSSD nikdy neodpustí , že neposvětila jeho nominaci na ústavního soudce. Panu Koudelkovi leží na srdci " obyčejný spotřebitel" a jeho diskriminace. Pan Koudelka zcela záměrně opomíjí fakt, že v České republice je možné vést soudní spor i o 30ti korunový poplatek u lékaře, kdy dlužníkem - viníkem se stává člověk, kterého s infarktem přiváží do nemocnice rychlá záchranná služba. Po několika dlouhých měsících se případ dostává do rukou soudu, resp. exekutora a jmenový je "odsouzen" k zaplacení celkem 12.800,- Kč. Čtete správně, z 30 korun jsme se dostali k částce 12.800,- Kč. Nabízí se několik otázek. Proč ho nemocnice rovnou žaluje, aniž využila jiné možnosti ? Proč nezvážila okolnosti, za kterých k závazku došlo ? Proč nezohlednila aktuální zdravotní stav pacienta ? Do "vymáhání" se zapojilo několik subjektů - právníci nemocnice, soud, exekutor - náklady za vypracování žaloby, právní zastoupení, náklady soudního řízení, "oprávněná odměna" exekutora. Medializace případu nakonec vyústila ve smírné vyřešení případu. V žádném případě nehájím notorické neplatiče a dlužníky. Nezapomínám také na galaktické dlužníky, kteří odmítají splácet miliardové úvěry s poukazem, že si jim nepovedl podnikatelský záměr. Jeden takový případ si dovolím připomenout. Příběh začal ve II. polovině 90. let, kdy si firmy bývalého předsedy ČMFS půjčují od Komerční banky 1,5 miliardy korun. Prý na podporu vývozu masa, mléka apod. Posléze se prokázalo, že úvěrem jsou spláceny jiné závazky, část prostředků končí v FK Chmel Blšany. Klub z vesnice o 480 obyvatelích se pohyboval 6 sezón v Gambrinus lize. Účel poskytnutého úvěru byl diamtrálně jiný. Banka byla uvedena v omyl. Podnikatel - milovník sportu byl po dlouhých x letech nepravomocně odsouzen k 10 letům odnětí svobody.V těchto dnech probíhá soudní líčení s lidmi, kteří měli v 90. letech v Komerční bance na starosti úvěrovou politiku. K soudu se nikdy nedostaví bývalý generální ředitel, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností na dovolené v Thajsku. Pan podnikatel se svobodně pohybuje, cestuje, většinu času tráví ve své luxusní rezidenci ve Švýcarsku. Vlastní flotilu pancéřovaných aut, několik dalších nemovitostí na Lounsku, Žatecku a v Praze. Vlastní i lukrativní pozemky v okolí Prahy. A dluží Českému státu. A takových kujónů, kteří svým jednáním přivedli v 90. letech na pokraj krachu několik bankovních domů, způsobili nemalé škody, běhá po svobodě nepočítaně. O tom by se mělo především hovořit. Protože zde je možné nalézt kořeny současných ekonomických problémů. To investigativní novinářská obec přejde stručným článkem, umístěným uvnitř listu. Proč se v tom šťourat ? Nové generace motivujme ke správným postojům výhradně negativními zprávami o populizmu, rozhazování, žití na dluh, cestách do Athén, Lisabonu a Madridu. Postoj dotvořme proklamacemi o boji proti zadlužení a korupci. A že se naše slova míjí s realitou ? I to Vám vysvětlíme. Netěší nás to, mohlo by to být lepší, ale bez nás to bude jen a jen horší. Slovy klasika : " K gigantickému zadlužování dochází až po roce 2000." Jméno si doplňte. Hezký den.
28. 08. 2012 | 11:49

Al Jouda napsal(a):

To Jen více Kožených :
Je dobře, že jsou lidé, kteří něco vědí.Díky a palec nahoru !
28. 08. 2012 | 13:14

Marek napsal(a):

Takže je to tak, že se pan Koudelka pokusil zabít 2 mouchy jednou ranou

jednak si opětovně kopl do prezidentského kandidáta Dienstbiera a tím potažmo do sociální demokracie, anžto jej nedoporučila na post v ÚS a k tomu ještě je to fanda Zemana(ono to sedí i tou pomstychtivostí)
no a také se postavil proti omezení řádění exekutorské lobby, to má asi také za úkol od přítele Blažka, jednou ty mně podruhé já tobě. Lid je potřeba ždímat, jak jinak by mohla vzniknout třída rychlokvašných boháčů, poctivou prací to přece tak rychle nejde ? A část těch peněz se přece musí okamžitě reinvestovat na zajištění dobytých pozic. Zadarmo ani kuře nehrabe, natož mafie.
28. 08. 2012 | 13:27

Honza999 napsal(a):

Al Jouda

Tak například:
Obchodník mi prodá nekvalitní zboží za 2000,- Kč (padělek, zboží po opravě nebo prostě zmetek z výroby apod.) a nebude ho chtít vzít zpět a vrátit zaplacené peníze. Zažaluji ho, spor vyhraji a právní zastoupení mne bude stát 5000,- Kč. Podle původní právní úpravy by mi to právní zastoupení měl uhradit, což by ho mělo motivovat, abych reklamaci uznal a neplatil nic navíc.
Podle návrhu pana Dienstbiera si budu muset to právní zastoupení uhradit sám, i když jsem spor vyhrál! To mne bude motivovat k tomu, abych obchodníkovi jeho podvod na mou osobu odpustil a neprodělal ještě více v případě podání žaloby.
To nahrává obchodnické lůze, aby reklamace do 5000,- Kč neuznávala.......
28. 08. 2012 | 16:16

socánek pod vobraz napsal(a):

No jo Dienstbier už se vidí prezidentem za socany a tak na nějakém šuntu za 4900,- Kč co by si koupil v krámu, klidně mávne rukou.

Co však chudák obyčejnej člověk pro něhož taková částka je zásadní!

Ach ti lidumilní socani.
28. 08. 2012 | 19:02

Dáša napsal(a):

prosím vás, nepřekrucujte to tady, je to tak, jak napsal DH, kdo by věřil tady tomu zaprodanému člověku ? napřed si ověřte fakta a neskákejte hned každému na špek, jak to potom má u nás vypadat. Stačí se podívat na ty hyeny, jak dělají ty zájezdy s těma důchodcema, někteří z vás jsou jako ti důchodci, koupí každý brak
28. 08. 2012 | 19:29

outletthyxe napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose jackets</a> ungear http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose jackets
26. 02. 2014 | 15:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy