Změna soudní soustavy

31. 07. 2008 | 15:34
Přečteno 3574 krát
Opět se oprašuje plán zrušení vrchních soudů a státních zastupitelství, jež jsou zařazeny ve čtyřstupňové soustavě – okresní, krajské, vrchní a nejvyšší. Roku 2000 byl návrh Poslaneckou sněmovnou zamítnut, neboť neřešil problém dlouhodobosti soudního řízení. Čtyři stupně vznikly za monarchie a osvědčily se za Československa. Jen roku 1950 byly vrchní soudy zrušeny, což bylo společně s přesunem Nejvyššího soudu z Brna do Prahy motivováno snahou o penzionování novému totalitnímu režimu nepohodlných soudců a jejich nahrazení. V době politické oblevy a federalizace Československa bylo roku 1968 rozhodnuto o obnově čtyřstupňové soustavy. Pod československým Nejvyšším soudem vznikly dva nejvyšší soudy republik. Po rozdělení Československa se republikový nejvyšší soud přejmenoval na Vrchní soud v Praze pro Čechy a 1996 vznikl Vrchní soud v Olomouci pro Moravu a Slezsko.

V řadě států naší velikosti je soustava čtyřstupňová, přestože soudní řízení je třístupňové (soudy nalézací, odvolací, dovolací). Většina řízení začíná u okresních soudů, ale některá u soudů krajských, a to především složitá, která se vyskytují řídce. Stejně jako v nemocnici je dobrý lékař, který určitou věc operuje často, i soudce získává specializaci tím, že určité spory řeší opakovaně a dlouhodobě zná příslušnou judikaturu. To si uvědomili na Slovensku, kde je třístupňová soustava. Z důvodu specializace stanovili, že věci, které začínaly na kraji, začínají sice u okresního soudu, ale jen u toho, který sídlí v krajském městě a má působnost pro celý kraj.
S tím nyní počítá návrh soudní změny u nás vycházející ze soudní organizace z doby Klementa Gottwalda, jež se stala inspirací i pro vznik 14 malých krajů. Tabule vrchního soudu se zahodí, nikoli jejich budovy, soudci a jiní zaměstnanci. Ti se přesunou na krajský soud, jinak budou dělat to samé. Krajský soud se rozdělí na krajský soud, který se tak bude jmenovat a bude řešit odvolání, a na soud s působností pro kraj řešící prvoinstanční věci, ale s názvem okresní soud. Pro občana se nic nemění. Jen nebude moci věřit názvům – některý soud s působností krajskou bude okresní. Plánovaná změna ruší tradici čtyřstupňové soudní soustavy, vyžádá si náklady na realizaci a přitom nezrychlí soudní řízení.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pgjed napsal(a):

Vážený pane doktore, obávám se, že legislativní eskamotérství se strukturou soudů nic rozumného nepřinese. Prtoblém našeho soudnictví totiž není ve strukruře soudů. Problém je:

1. V soudcích samotných. (spousta soudců z bolševické éry, příslušně zaujatých)

2. V nepracovitosti spousty soudců

3. V nesjednocené judikatuře

Naše soudnictví je jeden veliký průšvih. Má-li být jiné, je třeba odstraňovat problémy tam kde jsou a ne tam, kde nejsou!
31. 07. 2008 | 16:53

RA napsal(a):

vždy mi bylo divné, jak mohou existovat okresní soudy, když neexistují okresy.
31. 07. 2008 | 19:23

Tarquinius napsal(a):

pgjed: Nepracovitost soudců? Jak k tomu pasuje to, že si u nás musí soudce sám obstarávat fůru věcí, které v zahraničí obstarávají vyšší soudní úředníci? Hlavně, že se pak divíme, že máme nejvyšší počet soudců na počet obyvatel.

RA: Vážený pane, vy jste úplně mimo. Okresy samozřejmě existují. Jen byly zrušeny okresní úřady.
31. 07. 2008 | 20:01

Zacheus napsal(a):

Opravdu geniální návrh, pro občany naprosto srozumitelný - některý soud s krajskou působností bude soudem okresním. Je vidět, že tvůrci tohoto záměru jsou opravdovými legislativními mistry. Nádherná je také koncepce,podle níž se bude obviněný dohadovat se státním zástupcem o výši trestu. Neměl by si také sám postavit pro sebe minivěznici, dělat sám sobě dozorce a podmíněně se propustit? Kde už to jsme? Či lépe řečeno možná budeme?
31. 07. 2008 | 22:21

KVS napsal(a):

Mno, tak to uvedem na pravou míru a s pravými důvody: odvolaný vrchní státní zástupce Ištván zaeal vyhrávat svoje spory s JUDr.Veseckou, že jeho odvolání bylo zcela protiprávní. Akutn ě hrozí jeho návrat do funkce, řádné dovyšetření Čunkova spisu a z toho plynoucí ....třesení. Pročež zrušme vrchní soudy a HLAVNĚ vrchni státní zastupitelství, aby nebylo kam se vrátit. Tento motiv nám zástupce JUDr. Vesecké, autor tohoto blogu, sdělit opominul..... KVS
01. 08. 2008 | 08:53

Zacheus napsal(a):

To KVS. Dyť ale von ten Kroll přece řekl, že svědkyně je nevěrohodná...sice s ní, pravda, vůbec nemluvil, ale zato jsou to machři z Ameriky...
01. 08. 2008 | 09:32

kristusek napsal(a):

pgjed - váš první argument je směšný, naprostá většina soudců byla jmenováno až po převratu 89

Nepracovitost soudců není obecná. Bohužel spousta právníků, kteří se neuživí v soukromé sféře, jde dělat soudce, je to pohodlné a nepříliš pracné. Na druhou stranu je fakt, že dělají spoustu úkonů, které by dělat nemuseli...
01. 08. 2008 | 10:08

Zacheus napsal(a):

To kristusek a To Pgjed. Co takhle se vypravit na některý obvodní soud v Praze, nebo k některému okresnímu soudu v severních Čechách a porozprávět se soudci na téma, že jejich práce je pohodlná, nepříliš pracná, a že vlastně jeden z problémů tkví v jejich nepracovitosti? Vždyť vy nevíte, o čem mluvíte.
01. 08. 2008 | 16:02

čtenář napsal(a):

To KVS:
Bravo, paní doktorko ! Právě jste učinila rozhodující krok ke své šťastné budoucnosti ! Pan Paroubek, který se už o Ištvanovo blaho postará (flek po Vesecké má jistý), na vás nezapomene. Tipuji to na místo náměstkyně paní Benešové.
01. 08. 2008 | 20:50

Lord helma napsal(a):

To Tarquinius Superbus:
vážený pane, jste úplně mimo. Máme vyšší soudní úředníky. Máme asistenty soudců. Ten soudce tam za chvíli bude jen panďáca, kterej vysedává v jednačce a podepisuje rozsudky.
Proč justice nefrčí?
1) platné právo je příšerný paskvil, kterým chtějí soudobí humanisti trumfnout jakýkoliv předešlý stav. Jinak řečeno právo, resp. jeho vynucení v praxi je bezzubé. Jakákoliv snaha v tomto směru a narázíte na velikou zeď, na které bude napsáno: tady začínají nedotknutelná práva toho grázla
2)samotní soudci. Obsazení soudů prošlo dvěma otřesy, a to v sedmdesátých letech a v devadesátých letech. Zatímco dneska je dostat se na pozici soudce jen ztěží možné, bývaly časy, kdy vzali několik desítek lidí, co zrovna promovali na soudce. A věřte mi, v mnoha případech to nebyli ti nejlepší, ti šli do advokacie obhajovat restituenty. Oni ale nebyli a nejsou nejlepší, co se pracovitosti týče, i když to může souviset s frustrací z bodu sub 1)
3) Spojte si bod jedna a dvě, vyjde vám člověk, co musí stihnout mnoho náročné práce a který na to nemá, nebo takové množství práce ani není v lidských silách. No tak to někde musí zanedbat. No a to jsem ještě opomněl nepoužitelné floskule, co jim lili do hlavy teoretici a zapřísáhlí abstinenti od praxe během studia. Ovšem takové zapřisáhlé abstinenty od praxe lze nalézti i na NS. O Ústavním ani nemluvím, ti jsou mimo pozemskou realitu.
27. 08. 2008 | 11:48

http://www.kw61.com/ napsal(a):

30. 03. 2010 | 08:30

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 15:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy