Samospráva je vlastní správa

17. 02. 2009 | 16:17
Přečteno 3324 krát
Téma zdravotnických poplatků se dotýká postavení samosprávy jako prvku právního státu. Dělba moci není jen na zákonodárnou, výkonnou a soudní, ale i na moc centra a územních samospráv. Není náhodou, že Adolf Hitler i Klement Gottwald likvidovali zemskou samosprávu v Německu a Československu, neboť pro ně bylo nemyslitelné, že stát není řízení z jednoho centra. Též puč 1991 v Sovětském svazu byl neúspěšný, protože pučisté nepochopili dělbu moci. Zajali sovětského prezidenta Michaila Gorbačova a ovládli sovětské federální orgány, avšak neovládli orgány svazových republik, které pod vedením ruského prezidenta Borise Jelcina puč odmítly.Území Čech, Moravy a Slezska je dnes organizováno ve stát jednotný, kde veškeré zákony přijímá centrální parlament, ale existuje zde samospráva krajů a obcí, které mohou různě provádět zákony v jim svěřených oblastech. Demokratická legitimita členů zastupitelstev je stejná jako poslanců a senátorů. Volí je lid. Pokud centrální moc nechce vliv samosprávy v nějaké oblasti, pak ji nesmí samosprávě svěřit jako je to ve vojenství či u pravidel silničního provozu.

Avšak na kraje zákon převedl značnou část zdravotnictví. Spor vlády a samospráv je vlastní existenci samosprávy bez ohledu na vítěze voleb. Dnes levicové kraje vzdorují pravicové vládě v oblasti zdravotnictví. Není však dávná doba, kdy pravicové kraje vzdorovaly snaze ministra zdravotnictví Davida Ratha změnit právní formu krajských nemocnic. Krajů se tehdy zastal Ústavní soud. Politické boje se v demokracii rozhodují u volebních uren, ne v soudních síních. I když poražený z voleb často tvrdí, že počínání vítěze je nejen nesprávné, ale protiprávní. Proto od odpůrců placení zdravotnických poplatků kraji zaznívá, že dary krajů občanům ve výši zaplacených poplatků jsou protiprávní. Pokud však zákon umožňuje samosprávám hospodařit samostatně se jejich majetkem a dávat dary, záleží na rozhodnutí zastupitelů, zda dary poskytnou. Když se to centrální vládě nelíbí, ať zruší zákonné právo samospráv dávat dary či zruší volená zastupitelstva a zavede systém jmenovaných vládních komisařů pro správu určitého území jako za Protektorátu Čechy a Morava. Dnes se ale vláda musí smířit s tím, že její moc je omezená.

Na druhé straně však kraje mohou postupovat různě podle místních podmínek. Ve zdravotnických poplatcích jinak postupuje kraj Jihomoravský a jinak Zlínský. Též výzva pardubického hejtmana Radko Martínka doplňuje tuto různorodost apelem na dobrovolné nevyužití darů bohatými, čímž zdůrazňuje sociální hledisko. Samospráva je vlastní správa určitého území podle místně rozdílných podmínek. Různost se projevuje nejen mezi kraji a centrem, ale i mezi kraji navzájem. Zcela jednotný postup krajů motivovaný jen opozicí proti vládě by fakticky negoval územní samosprávu jako vlastní správu a přetvořil by ji pouze na další frontu celostátního politického boje.

Tento text byl původně chybou autora vymazán, za což se omlouvám těm, kteří jej již četli, případně reagovali. Z. Koudelka

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

matů napsal(a):

Přátele,co je špatného na tom ,že kraje zkoušejí který system je nejlepší.Ať se ukáže,který je nejlepší?Pak zavést co vyhovuje všem.Kdyby tak postupoval p.Julínek mohlo vše dopadnout jinak,mohli jsme být i spokojeni s reformou,nelamat vše přes koleno a najedou,doplatil na to sám.
17. 02. 2009 | 17:32

Líný černý pes napsal(a):

Ke zkoušení zákonů:

Stane-li se Evropská unie někdy skutečně unií a ne spolkosouručenstvosvazkem, bude celá ČR v poměru k velikosti takové Unie jen krajem, ne-li okresem. A buďme si jisti, že bude spíše pouhým ekonomicko-přerozdělovacím centrem financí z centra, přičemž tyto částky budou prvotně odvedeny do centra. Má tedy vůbec smysl se zabývat tím, že by se funkčnost zákonů měla "zkoušet" v krajích? Navíc právní řád ČR nezná pojem testování zákonů.

PS Zkoušky a testy obvykle probíhají v laboratořích.
17. 02. 2009 | 18:29

jenicek napsal(a):

Aha a já si původně myslel, že autor prozřel, případně mu někdo vysvětlil co je to nekalá soutěž. V tomto případě by mohla být zjevná i ústavnímu právníkovi. Tak nic.
17. 02. 2009 | 19:04

dříve ruda napsal(a):

Pane Koudelko, nezdá se vám to poněkud podivně křečovité?

P.S. Tento text byl hlavně chybou autora uveřejněn.
17. 02. 2009 | 21:13

JanChán napsal(a):

Ba ne přátelé, pan Kudelka má pravdu. Je to totiž legitimní postup, jsou-li krajům oředány jisté pravomoci a je to také krůček k realizaci prvků přímé demokracie. Jen s tím rozdílem, že neplacení poplatků v běkterých krajích občané přivítali, snad tím byli k tomu tito hejtmani nějakým zhpůsobem vyzváni, ale chybí tomu ten základní prvek přímé demokracie a tím je referendum. No nic, i tak lze říci, že hejtmani vyslyšeli hlas lidu, což se nestává tak často a u ODS už vůbec. Ti jsou k hlasu lidu hluší jako tetřev-hlušec. Takže jen více naslouchání lidu a více rozhodování v jejich prospěch.
17. 02. 2009 | 21:47

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Kampak se Vám zaběhl minulý blog?
17. 02. 2009 | 22:38

Hajný napsal(a):

to matů:
Ano a my jsme ti pokusní králíci!
17. 02. 2009 | 22:47

BRT napsal(a):

Drahý Jene,
hlasem lidu je i neplatit daně,každý rok dovolená v Thajsku zdarma,mercedes v garáži,dlouhonohá blondýna nebo svalovec v posteli.Máme i tento vyslechnout ? A kdo nám na to půjčí dnes a zítra ?
18. 02. 2009 | 07:33

MerryMan napsal(a):

BRT:
Nevymýšlejte si "hlas lidu". Nevím kolik lidí Vám toto řeklo, ale domnívám se, že si mykáte. A to je výsadou králů.

Co kdybyste mluvil sám za sebe a zkusil napsat něco svého. Vy jenom opisujete od jiných nedokazatelné věci. Zkuste dát jména a adresy lidí, kteří chtějí to o čem Vy píšete a považují to za reálné.
18. 02. 2009 | 09:12

JAHA napsal(a):

Ad: autor
No jasne. A zaroven zmizli aj komentare, nielen text, ze:-).
18. 02. 2009 | 10:06

aram napsal(a):

Pane JAHA, předpokládám, že jste na Slovensku. Nenašel by se někde celý text projevu, prosím? Díky.

19:41 Slovenský prezident Ivan Gašparovič neočekávaně předstoupil před členy parlamentu se zprávou o stavu země. Učinil tak jen měsíc před nadcházejícími prezidentskými volbami. Gašparovič kritizoval dopady zdravotnické reformy.
18. 02. 2009 | 11:30

JanChán napsal(a):

To: BRT
K Vašemu konstatování škoda slov.
To: MerryMan:
Dík za podporu, BRT toho chce říci populisticky mnoho,mluví však o ničem.
Jsem zvědav, jak zareaguje na Vaši výzvu.
18. 02. 2009 | 11:31

aram napsal(a):

JAHA, není třeba, nalezeno:
http://www.sme.sk/c/4312721...
Na Slovensku reforma zdravotnictví, která se tady teprve chystá, zřejmě nepřinesla takové výsledky jaké se od ní očekávaly. Podle vašeho prezidenta je to zřejmě jen ztracený čas.
18. 02. 2009 | 11:41

JAHA napsal(a):

Ad: aram
Dvakrat, to iste. Gasparovic je kandidatom s podporou Smeru. Minuly rok (neviem preco, ale Vy si to nejako urcite zdovodnite, ze:-)), nevyuzil moznost vystupit so spravou o stave republiky v parlamente. Tento rok mame cca za mesiac volby prezidenta, ktore su na rozdiel od vasho demokratickeho zriadenia "vseludove", teda o prezidentovi rozhoduju volici, nie strany a ich (pripadne?) obchody. Normalny, rozmyslajuci...clovek chape, preco prezident tentoraz vystupil v parlamente a preco IBA chvalil sucasnu vladu a ANI SLOVOM sa nezmienil o osemrocnej praci predchadzajucich vlad. Dokonca (len tak, akoze nenapadne:-)) poukazal na "socialnost" terajsej vlady a "nesocialnost" predchadzajucich. Neviem, dlho rozmyslam, ale neviem prist na to, preco takto kona. Mozno mi pomozete Vy:-). O vysledkoch reforiem v zdravotnictve najlepsie svedci to, ze ani sucasna vlada ich v podstate nezrusila (az na nejake drobne upravy, o ktore sa teraz handrkujete vy v Cechach). Prejav prezidenta si mozete najst kde chcete, urcite na strankach strany SMER:-). Je urcite signifikantne, ze vladna koalicia, hlavne teda SMER, pri predkladani opatreni na odstranenie krizy pri pretlacovani zakonov v skratenom legislativnom konani, ktore su takmer do pismena opisane z navrhov opozicie z minuleho roku (kedy ich vladna koalicia v parlamente odmietla:-)), nikdy nezabudne pri falsovanej kritike spomenut p. Radicovu, ako vtedajsiu ministerku socialnych veci. Ona je totiz najvacsou konkurenciou Gasparovica, podporovaneho SMERom. Myslim, ze netreba vysoku skolu na pochopenie tychto vsetkych suvislosti.
19. 02. 2009 | 12:42

aram napsal(a):

JAHA: příliš nesleduji politickou scénu na Slovensku, proto mě zajímá názor člověka tamodtud. Pouze vzpomínám na kolegu, který byl slovák a někdy v letech 2003 až 2005, kdy se tady začalo mluvit o zdravotnické reformě nás varoval před zkušenostmi Slovenska, které podle něho byly velmi špatné. Např. zprivatizované nemocnice, odvezené a rozprodané zařízení, budovy nechané napospas. Zhoršená dostupnost zdravotní péče.
Ja vam skutočně neviem pomocť, čo sa týka toho prečo takto koná váš prezident:-), ale fakt je, že mě zajímá jak to funguje ve zdravotnictví u vás nyní.Projev jsem si našla, jak je vidět na sme.sk. a pouze jsem citovala.
Ostatné súvislosti ma až tak nezaujímajú. Vďaka.
20. 02. 2009 | 22:28

air jordan shoes napsal(a):

A kdo nám na to půjčí dnes a zítra ?
25. 05. 2009 | 09:51

basketball shoes napsal(a):

Gašparovič kritizoval dopady zdravotnické reformy.
25. 05. 2009 | 09:51

jordan shoes napsal(a):

Pane Koudelko, nezdá se vám to poněkud podivně křečovité?
25. 05. 2009 | 09:52

Bisnis Online napsal(a):

It's great to be able to learn from your blogs and laugh while doing so! Thanks
10. 06. 2009 | 22:47

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 20:19

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy