Známky anti-autoritářské revoluce v Egyptě

15. 03. 2011 | 11:21
Přečteno 3461 krát
Egyptská revoluce pomalu přináší společenské změny. Jak na místní, tak na národní úrovni se Egypťané domáhají účasti na rozhodování.

Po pádu prezidenta Mubaraka se Egypťané dočkali druhé velké změny, výměny vlády. Nevede ji již letecký generál, ale univerzitní profesor a odborník na veřejnou dopravu, který během demonstrací chodil na Tahrír. Isám Šaraf byl jedním ze jmen politiků na seznamu mladé revoluční koalice, kterými chtěla nahradit ještě bývalým prezidentem jmenovanou vládu. „Svou autoritu mám od vás“, řekl nezvolený premiér jásajícímu davu na náměstí nedlouho po svém jmenování.

Společenské autoritářství
Tato slova a to, co je o osobnosti premiéra známo, představují posun v egyptské politice. Isám Šaraf v roce 2005 složil svůj ministerský post pro korupci na ministerstvu dopravy a odešel na univerzitu.

Alaa Asuaní, zubař, aktivista a světoznámý spisovatel, sám odešel z magisterského studia zubního lékařství do USA poté, co byl na své fakultě svědkem systematického ponižování studentů asistenty, asistentů profesory, profesorů řediteli. „Každý se cítil oprávněn ponižovat ty pod ním,“ píše Aswany, a ti byli ponižování jejich nadřízenými. Aswaani popisuje v Masry al-Jaum jako největší obtíž revoluce právě autoritářské struktury na všech úrovních společnosti.

Moc autoritářského režimu netkví v samotné politické struktuře tzv. semi-autoritářského režimu, jakým Egypt byl, ale v tom, že je hluboce zakořeněna ve společenských vztazích. Je to systém podobný pyramidě – kdo je v pozici moci, vykonává svou „autoritu“ sám a bez ohledu na ty níže postavené. Tento vzorec se začal pomalu měnit – odspoda.

Dialog se starostou
Berlínský antropolog Sam Schielke popisuje malou revoluci ve vesnici v nilské deltě. Když minulý týden padla vláda, mladí „revolucionáři“ se vrátili do vesnice. Matce jednoho z nich někdo zabral uvolněný obchod poté, co využil chaosu a toho, že celá vesnice seděla celý měsíc před televizí. Mladí se vrátili vyčerpáni a pomalu upadali do deprese, která následovala emocionální vypětí posledního měsíce. Padla z nich konečně úzkost z bezprostředního návratu režimu a začalo období dezorientace. Je cítit mezi lidmi, rozdělenými na revolucionáře a na ty, kteří se na revoluci dívají i se skepsí a s přáním, aby protesty a chaos konečně ustaly. Podle psychologa, kterého antropolog cituje, je právě dezorientace důsledkem zmizení autority, která společenské dění dosud pevně určovala.

Mládež reagovala symbolickou činností – zorganizovala se do úklidových čet a vesnici uklidila. Dalším jejich pokusem bylo sezvat místní lidi, včetně radnice, na schůzi. K jejich překvapení přišla nejen asi stovka mužů (studentky střední školy slíbily účast, ale nedostavily se), ale přišel alespoň jeden zástupce radnice – starosta. Následovala vzrušená a místy agresivní debata. Část „revolucionářů“ byla zaskočena neproduktivním charakterem debaty, jiná byla zase nadšena z toho, že lidé vůbec přišli a že začal určitý proces. Místní vyjadřovali nejen k revoluci, ale nakonec i k tomu, jaké změny by rádi ve vesnici viděli – šlo o dodávky vody a plynu. Zahraniční antropolog, který debatu snímal na video, konstatoval, že revolucionářů tento projev zájmu o otevřenější samosprávu dodal energii do dalších kroků. Něco takového – veřejná debata s autoritami – totiž byla dosud nemyslitelná. Další setkání je plánováno za dva týdny.

I egyptský venkov, přes autoritářské vztahy země, zachvacuje vůle ke spolurozhodování. Podobně je tomu i dosud velmi semknutého vedení zakázané organizace konzervativních Muslimských bratří. Mladá generace, která patří do platformy revoluční mládeže – koalice, do které patří i vyloženě liberální a levicová mládež – se domáhají uznání ve své straně. Podobně je tomu na univerzitách, včetně islámského Azharu, v novinách, na úřadech, Autority čelí nevídané kritice, buďto padají, nebo musí počítat s tím, že svou autoritu musí doložit činy a otevřeností k jejich podřízeným.

Národní jednota
Dalším znakem změny byla reakce na opětovné známky manipulace tajnými službami. Útoky na ženy během demonstrace k MDŽ na Tahríru a střílení na demonstrující Kopty jsou všeobecně připisovány tajným službám. Proti umělému rozdmýchávání náboženského násilí se vyslovila nejen opozice – Muslimští bratři, Amr Músa, aktivisti – ale i premiér Šaraf. Vláda uznala, že je za činnost policie a reformu státní bezpečnosti zodpovědná.

Hala Shukrallah, dlouholetá koptská levicová aktivistka za demokracii, vysvětluje v listu Ahrám, že protiženské a protikoptské násilí je známá taktika, kterou se staré struktury snaží vystrašit lidi tak, aby si žádali návrat pevné ruky, návrat známé autority státu. Režim využíval různé druhy společenského konfliktu. Lidé v nich dávali průchod své frustraci a politiku nechávali státu.

Je dobrým znakem, že se konstituuje určitá veřejnost. Lidé jsou nadále aktivní a sami se snaží konflikty odzbrojovat a poukazovat na jejich politický podtext. Dnešní tradiční páteční demonstrace na Tahríru, odkud byli protestující nedávno odklizeni, reagovala na události posledních dní a byla držena pod heslem národní jednoty. Chápou se jí i duchovní autority, kteří byli dosud také pod drobnohledem moci. Místní tahrírský imám se ve svém kázání přidal k tématu demonstrace a vyzýval k náboženské harmonii.

Egypt se dnes nachází ve stavu bez politické autority. Jak se ukazuje, neznamená to, že by nastalo vakuum. Formální autoritu státu drží v rukou armáda. Výměnou vlády i ona ukázala, že je schopná odpovídat na požadavky veřejnosti. Ovšem její politická autorita není silná. Na veřejnosti se teď diskutuje o změnách ústavy – „revolucionáři“ je považují za nedostatečné a budou pravděpodobně 19. března hlasovat proti a tím i proti příliš rychlému a příliš kontrolovanému přechodu.

Deník Referendum 14.3.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

voroshilov napsal(a):

Vymenili jednu diktaturu za jinou,to je pokrok,at zije vojenska junta!
15. 03. 2011 | 12:23

Tenco napsal(a):

Čochtan
Zkus si zjistit, jaký trest v rovině právní odpovědnosti ti za tvé vyjádření hrozí v Německu.
Ty nejsi "naše země".
Ty jsi jen Čochtan.

Uvědom si to už konečně. Zapiš si za ušiska, že ty jsi zde jen za Čochtana.
A budeš furt jen za Čochtana.
Ty nikdy nebudeš "naše země".

/omlouvám se Pepovi Řepovi/
15. 03. 2011 | 12:23

Blažena napsal(a):

Čochtane,
paní Hesová měla na mysli aktivistku za demokracii z Levice tj. z města na Slovensku. V Egyptě socialisty alá Paroubková nebo Hašek s titulem JUDr. z univerzity ze Sládkovičova tj. tak jak je známe my - ještě nemají. To dá rozum. Blažená to země.
15. 03. 2011 | 12:28

Občan napsal(a):

Paní Hesová,

díky za nové informace. Po Egyptu u nás už pochopitelně ani pes neštěkne, protože máme nové mediální hračičky, takže se nedozvídáme nic nového. Kupodivu ani na Reutersu nejsou žádné nové informace. Tam už to vůbec vypadá jak na BBC - místo zpravodajství jen ppatrné krátké noticky s konstatováním, že věc se stala.

Obyčejní Egypťané si teď užijí tak čtvrtrok jevu zvaného "celospolečenská debata", během něhož vykrystalizuje nová "elita". A začne vládnout. Pak nastane náraz na realitu a s velkou pravděpodobností značné rozčarování - ono se totiž skoro nic nezmění. Ale řadě lidí i ten čvrtrok bude stačit na to, aby po zbytek života všem vykládali, jak jsou šťastní a uspokojení a jak to "zvonění klíči" bylo fajn - tady na Aktualne.cz jich je taky docela slušná sbírečka :o))

Ale tohle mne zarazilo:
"Alaa Asuaní, zubař, aktivista a světoznámý spisovatel, sám odešel z magisterského studia zubního lékařství do USA poté, co byl na své fakultě svědkem systematického ponižování studentů asistenty, asistentů profesory, profesorů řediteli. „Každý se cítil oprávněn ponižovat ty pod ním,“ píše Aswany, a ti byli ponižování jejich nadřízenými. Aswaani popisuje v Masry al-Jaum jako největší obtíž revoluce právě autoritářské struktury na všech úrovních společnosti."
Jestli jsou Egypťané na něco takového tak přecitlivělí, pak je čekají velice zlé časy. "Svoboda a demokracie" totiž stojí na elitářství, na pohrdání obyčejnými, na vyvyšování se nad ně a na striktní společenské hierarchii. Pokud Egypťané očekávali něco jiného, budou krutě zklamáni. Fakticky jsou tak naivní???
15. 03. 2011 | 12:30

voroshilov napsal(a):

voroshilov zdaleka slysi ze nekdo krici nemecky:Nein,nein,o mein gott...Se zajmem prohlizi golfou hul c.5 jestli je dobre vyvazena:-)
15. 03. 2011 | 12:31

Tupelo napsal(a):

Dobry den pani Hesova, ted musi vladnout na mnoha mistech v Egypte nejspis pekna atmosfera, ve stylu jakym ji popisuje pan Schielke se neda nevzpomenout na udalosti u nas pred skoro dvaadvaceti lety. A to se patrne jsou egyptane nahoru z mnohem horsi pozice nez na jake jsme byli u nas. Bohuzel, ty lety zavedene struktury v egyptske spolecnosti bude tezke prekonat, po tom co diktator Mubarak behem revoluce vypustil kriminalniky co napadali demonstranty, vypadava velmi pravdepodobne ze i soucasne provokace maji na svedomi kruhy spjate s padlou diktaturou. Velmi bych pral Egyptanum aby se jich brzy zbavili; vlastne to same plati i pro jine arabske zeme.
A co se tyce levicoveho zamereni nekterych demonstrantu? Naprosto v poradku a je to i pochopitelne, navic kdysi na mistnich blozich i Pavel Kohout vypsal dulezite spolecenske zmeny, ktere prinesla levice. Tyto zmeny (jako treba emancipace zen) budou potreba i v Egypte; navic bylo by to obludarium kdyby se i po revoluci tamnejsi scena projevovala jen tou 'jedinou spravnou' orientaci :).
Mejte se a diky za informovani z arabskych zemi.
15. 03. 2011 | 12:42

voroshilov napsal(a):

Vubec nechapu co se tam deje v Bachrainu nebo Omanu?Proc Obama neodsoudi vpad saudske armady na cizi uzemi?Proc nikdo nezada bezletovou zonu a neuznava prozatimni vladu povstalcu?
Snad by nam to pani Henesova mohla vysvetlit!
15. 03. 2011 | 12:44

Pepa Řepa napsal(a):

Ufff, to jsem si oddechl.
Konečně nastane všude ten správný a zdravý revoluční kvas.

Student stomatologie, zubařský aktivista Alaa Asuaní nebude ponižován zkoušejícím ze znalostí stomatologie a bude se moci plně věnovat svému aktivismu, profesor nebude ponižován ředitelem a ředitel zase ministrem. V tom je přece zaostalost arabského světa. V systému autorit, v ničem jiném. Pryč s ním.

Mladí „revolucionáři“ se vrátili i do vesnice v deltě, s písní na rtech, pionýrské šátky dovezeme a půjdeme stavět širokorozchodnou až do Luxoru. Konečně se zbavíme autorit, toho věčného ponižování, té nesnesitelné rodinné hierarchie. Syn dá pěstí svému otci a ten zase dědovi.
Vidím, že je Egypt na správné cestě.

Mládež si vzala lopaty a rýče a vyrazila na akci Zet.Dojemně to líčí autorka, musím pro kapesník.
Revoluční kvas vedou mírumilovní Muslimští bratříci, kteří netouží po ničem jiném, než nahrazení autority Alláha autoritou strany s levicovou platformou a platformou ještě levější.

A korunou tohoto svěžího dílka je boj Haly Shukrallah za práva egyptských džendrtet, která byla hrubě pošlapána, když na MDŽ, svátku, který tradičně slaví Horní i Dolní Egypt jako jedna žena, nějaký příslušník faraonovy tajné policie sáhnul Halle na zadek.

Jen mně hlava nebere, proč se k něčemu musí vyjádřit islámské autority, když jde o boj proti autoritám.
Nevadí, za rok předežene Egypt EU. Chce to jemn skombinovat Muslimské bratříky se starým dobrým Násirem.

Kam se hrabe budovatelská poezie let padesátých.Netušil jsem, že má autorka kromě znalostí ismailologie tak mimořádný talent, jaký měla u nás Marie Majerová.
15. 03. 2011 | 12:45

Pepa Řepa napsal(a):

Ty nikdy nebudeš vidět
řekla -hnojnému krtkovi Tenco-maminka.
No ni?
15. 03. 2011 | 12:54

voroshilov napsal(a):

Jo,Pepa,vzpomnel jsem na ty tanky protoze jsem nasel vtipny bonmot:
Kdyz mas prachy kupuj americke zbrane.
Kdyz nemas kupuj cinske.
Kdyz chces bojovat kupuj ruske.
15. 03. 2011 | 13:02

Pepa Řepa napsal(a):

Sudičky choděj po třech.
A já ti dávám, abys ze všech nebezpečenství vyvázl, řekla třetí.

Dobře pro krtka a špatně pro zahradu Eden, řekl bych.
15. 03. 2011 | 13:03

Pepa Řepa napsal(a):

voroshilov
Prijde na to,s kým jeden bojuje.
Na krkta ruský tank stačí, o tom žádná.

Mimochodem, už jste postřehl, že Qaddháfí-který dle věštkyně Hesové- skončil na MDŽ, nabídl kohoutek od oleje Indům a Číňanům?
Minulý týden jsem tu byl za blba, když jsem tvrdil, že když se jedna velmoc z regionu dobrovolně stáhne, ihned zaujme posici velmoc jiná.

Ale nerušte. Třeba přijde i nějaká egyptská budovatelská píseň.

Ale Eurohujer ví svý. Když půjdeme Ahmedovi příkladem, tak za námi půjde jako kačer na provázku.
Nevadí, určitě bude první, kdo bude kvičet, že docházé papání pro jeho miláčka.
15. 03. 2011 | 13:14

voroshilov napsal(a):

Na to jeste moc brzy,plukovnik sice vyhrava ale OSN muze uvalit embargo nebo povolit invazii v tom pripade cinan a indus prijdou zkratka.
15. 03. 2011 | 13:25

Elena napsal(a):

Pepa Řepa,
nič si s tého nerobte, ja som za hlupaňu furt, vôôôôôbec mi to nevadi,

ale na š Kadafinko nie hlupý on dobre vie že škoda auto vyrobila v čine minulý rok bars aj pár millionov auťakov a oni teda potrebuju niečo žrať , aj auťaci aj činania , 1,6 milliadr čiňanov to nie sranda skuste zasobovať taku krajinu,

len ženaša europa si stale mysli že ma doživotný patent a licenciu na to aby davala nekomu rozum a tento krat nas nachytali na našých trikoch všetké strany, dostanu nas do vypetia a mi ked sa našveme tak čo ja viem čo zase vyparatime(asi zase začneme širiť demokraciu)
15. 03. 2011 | 13:50

antoninovy napsal(a):

Milá Zoro,

díky za dobré zprávy z Egypta, ani tomu nemůžu věřit, že běžní lidé se spontáně ujímají správy svých věcí veřejných tak úspěšně.

Kdoví, třeba i inspirace pro Evropu.

Obdivuji Vaší erudici a vhled.

Rád jsme Vás onehdy poznal, snad se ještě sejdeme k něčemu dobrému.

Zdravím

an
15. 03. 2011 | 14:06

antoninovy napsal(a):

Pepa Řepa

asi víte něco co nevím já, jsem v oboru arabistiky vskutu hrubě nevzdělán, přesto si dovoluji mladou autorku pochválit za úvahu a informace, které jsem neznal.

Buďme jemnější a tolerntnější, děkuji a prosím

an
15. 03. 2011 | 14:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem řadu příspěvků, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 03. 2011 | 14:17

Elena napsal(a):

antoninovy ,
autorku moeme pochvaliť v tom nie žiadný problem, piše pekne, nech jej to vydrži,

ale ako dobre vieme aj na zaklade blogov od autorky, Egypťania vyšli do ulic a svrhli Mubaraka, kvoli nezamestnanosťi, nizkéj cene práce, nizkéj životnéj urovni:

tak neviem ako to všetko stihol vyriešť pán zubar za dva tyždne, že tam je taký pokoj, kľud a harmonia, asi maju čarovné prutiky
15. 03. 2011 | 14:26

voroshilov napsal(a):

antoninovy:
Mlada autorka mozna pise hezky(ja barbar to nepoznam)problem bude v tom ze pise uplne z cesty,vsechno interpretuje podle zidovske politiky-neni u ni vetsi objektivita nez BBC nebo Al Dzazira.
15. 03. 2011 | 14:43

voroshilov napsal(a):

Kdyby Zora Hesseova chtela byt opravdovou novinarkou mohla by nam predlozit par faktu a vysvetlit par otazek:
Proc se kdyz mluvime o chudobe v Egyptu a Tunisu ukryva zjisteni ze se revoltuje v bohatych zemich jako Libyje,Bachrain,Oman,Katar,Kuvajt,Saudska Arabie-tam take se upalil prodavac zeleniny?
Proc media lhala a lze o tisicich mrtvol Kadafiho ofenzivy kdyz jeste nedavno tvrdila ze plukovnik je obkliceny v centru Tripolisu?
Proc nam neukazou povstaleckou armadu s velitelem nebo vudcem,jak vysvetlit ze odmitaji jednat kdyz jim jde o zivot?
Proc Zora zamlcuje roli Facebooku a Twiteru,kdo to sponsoruje?Chudy prodavac zeleniny...?
A tak dale...!
15. 03. 2011 | 15:11

zorahesova napsal(a):

Pane Antonine, děkuji za laskavá slova.
Také se těším - na příštích interpelace ani na Vaší akci v ND bohužel nebudu moci přijít, nebudu v Praze. Určitě ale někdy později,
Zdravím
Zora
15. 03. 2011 | 15:24

zorahesova napsal(a):

Panu Řepovi, který s spolehlivě všímá nekoherencí v příliš rychle napsaném textu:)
Karikovat to můžete a nakonec se jistě snahy v karikaturu svých cílů promění, to známe i z Čech. Snažím se nabízet pohledy, kterých se zde jinak člověk nedohledá, a které já dostávám skrze jiné kanály, než běžný tisk. Tím neříkám víc, než co popisuji - neříkám přece, že se teď vše mění, pouze popisuji určité tendence. Myslím, že pesimismu je dost a není třeba se o něj nějak zvlášť starat:) A také vidět, že když se změny zastaví, zpomalí, nebude to tím, že jsou "Arabové" neschopní, pasivní a nenapadlo je něco dělat, ale že důvody budou podobné, jako jinde ve světě, komplexní.

Zaznívá zde, že nejsem objektivní. Objektivní tento popis být nechce - vybrala jsem si zde zřetelně pouze jeden aspekt věci a nemám ambice být vyčerpávající - to bych musela mít 10 stran a stovky zdrojů a i tam bych se musela řídit interpretací a vybírat. Myslím, že výčitka se netýká objektivity ale tendence článku - nelíbí se jeho optimismus. Ani zde ale netvrdím, že vše dobře dopadne. Pouze, že se dějí i pozitivní věci. Toť vše, aby to nezapadlo.
15. 03. 2011 | 15:35

Pepa Řepa napsal(a):

antoninovy
tak jo, abych Vám udělal radost.
Budu sedět ani nedutat a poslouchat pohádky Šahrazád.Budovatelské pohádky jako z padesátých let. Chybí už jen modré košile.

Jak mladé Egypťanky netouží po ničem jiném než po oslavě MDŽ, jak je potřeba zrušit systém přirozených autorit.Jak je Muslimské bratrstvo mírumilovné a vláda vstřícná, i Iránské lodě proplouvají Suezem.
Nevíte, co je v arabském světě pravice a co levice? Marně dumám.
Byl Násir nebo Qaddháfí pravičák nebo levičák?

A jen tak mimochodem.
Víte, co měla figurina Mubáraka na sobě, když ji mírumilovný budovatelský dav vláčel po náměstí. Namalovanou Davidovu hvězdu.
O tom to je především.
Ale radost Vám udělám, půjdu jinam. Budovatelských a svazáckých nalejváren jsem si užil za svého života dost.
15. 03. 2011 | 15:52

santawizard napsal(a):

Viděli jste na televizi jak terroristi ve vojenských uniformách vtrhli do české televize a chtěli ,aby se vysílal zakázaný program o Kaddafim ?
15. 03. 2011 | 16:00

seashepherd napsal(a):

Všechny už zajímá pouze ropa

Vzhledem k tomu, že situace v řadě zemích Afriky, Blízkého a Středního Východu se vrací k normálu (pokud se zde o normálu dá vůbec hovořit...) a demonstrace se staly nic neřešícím folklórem se střednědobým horizontem řešení politické situace, nevidíme jako účelné pokračovat dál v online monitorování arabských a mezinárodních zdrojů nad běžný rámec. Současná nepřehledná situace v Libyi neumožňuje efektivní monitorování situace, ale nevypadá to, že by rebelové jen tak jednoduše Kaddáfího vojensky porazili. V Egyptě se nyní formuje vnitropolitická scéna sice konfliktně, ale nikoliv bouřlivě. "Prodemokratické" síly, které revoluci v Káhiře začaly, jsou postupně vytlačovány na politický okraj a nahrazovány tradičními nacionalisty v náručí s muslimskými bratry. "Revoluce" ztratila "drive" a byla nahrazena standardním egyptským politickým bojem. V dalších zemích Zálivu dochází průběžně k utlumovacímu dialogu s protestujícími a k ekonomickým sociálně-koruptivním krokům vlád, které úspěšně rozdělují zájmy, velmi často pouze sociální. Žádná ze zemí už neaspiruje na zařazení do "breaking news", i když to tak před týdnem ještě vypadalo. Pokračovat budeme nejspíše už jen shrnujícími a analytickými texty. K aktuálnímu sledování arabského tisku se vrátíme, jakmile si to situace vyžádá. Po 24 dnech se s nepřetržitým zpravodajstvím loučíme.│redakce

shrnutí z Britských listů
http://blisty.cz/art/57577.html

hodil jsem to sem celé, abych nic nevytrhával z kontextu, nicméně zaujalo mě tam hlavně tvrzení, ze

""Prodemokratické" síly, které revoluci v Káhiře začaly, jsou postupně vytlačovány na politický okraj a nahrazovány tradičními nacionalisty v náručí s muslimskými bratry."
15. 03. 2011 | 16:40

Johanna napsal(a):

Dobrý den - tak Vy jste Zora Hesová ...
Bylo mi to povědomé, ale nevzpomněla jsem si.
Utkvělo mi v hlavě, že jste měla pod "delším poznatkem" Džamily Stehlíkové poznámu, která měla hlavu a patu ...
Já jsem Johanna S.¨
Víte, že povolené shromáždění extrémistů je něco v demokracii podivného?
Víte, že arabský svět je, byl a bude zcela odlišný od našeho?
Držím palce v otázkách islámu - já bych na tak tenoučký led dobrovolně nelezla.
Mrazí mě už jen to slovo ...
15. 03. 2011 | 17:24

Elena napsal(a):

Milá Zorka, neviem sa význať v jednéj svetovej udalosti, zase v noci nebudem mocť zaspať, prosím Vás ako odborničku mi trochu poradiť:

Vojska Saudskéj Arabie v tých to dňoch rozhaňaju povstalcov v Bahrajnu, ale tie iste Saudsko Arabské síly žiadali EU pomocť povstalcom v Libie,
napište mi prosím, ktoré povstalci sú dobré a ktporé sú zlé, lebo ma to moc trapi ?
16. 03. 2011 | 13:16

Tenco napsal(a):

Elena
Otázka je položena špatně.
Má znít - je vláda, která střílí do manifestujících občanů legitimní ?

V roce 1989 do lidí nestřílela. A padla.

Vy byste se chtěla ptát - a kteří povstalci jsou ti dobří - ti, co demonstrovali v listopadu 1989 na Václaváku anebo ti, kteří demonstrovali o tomto víkendu v Novém Bydžově ?

Zeptejte se Kubrtovy tchyně.
Ta zná odpověď na všecko.

Pomoc se nežádá po EU, ale vyzývá se OSN. To je trochu rozdíl.

http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704838804576196681609529882.html

Situaci v Bahrajnu neznám, ale pokud si vzpomínám, tak třeba USA ve své historii několikrát "pomáhali" takovým způsobem dobrým ?/špatným ? povsralcům po celém světě.
16. 03. 2011 | 13:34

Elena napsal(a):

Milý Tenco,
prečo by som mala klasť otazky tak ako Vy, ja predsa nie som Tenco

a kto je V OSN? nie ten kto je aj v NATO? Rusko a Čina tie maju len právo veta tušim, ak by sa zapojili tak by boli terorišty, apropos ako bolo v tom Gruzinsku? kto povolil bombordovať Cchinvali hlavné mesto Južnej Osetie, ktorá bola súčiasťou Gruzie? nebola to OSN? NEVIEM ja som z dediny , negramotna
16. 03. 2011 | 13:45

Elena napsal(a):

na doražku milý Tenco,

pán Štern a pán Cyril Sloboda napisali , že Evropa zlíhala a preto povstalci v Libie utrpeli, oni sú blogery, mestké občania, vzdelane, politici, tak snaď vedia lepšie neželi ja alebo Vy pán Tenco,
tak preto sa pitam Zorienky ktoré boli lepšie tie povstalci, ak boli Libijské lepšie, tak samozrejme že je veľka škoda že Evropa zlihala, ako napisali blogerovia , mne všetko dochadza pozdejšie, mám spomalený karburator, musym na estekačku
16. 03. 2011 | 13:53

buldatra napsal(a):

Pokud povstalci v Libyi žádají o pomoc OSN, musí se holt obrnit svatou trpělivostí, zakopat se a s Alláhovou pomocí čekat, až se modré přilby dostaví.
16. 03. 2011 | 15:43

Elena napsal(a):

buldatra,

prečo Vás netrapia povstalci v Bahrajne , bahrajin je konštituciona monarchia to znamena že tam je tiež autoritářský režim, asi taký istý ako v Egipre aj ked Mubarak bol normalka zvolený prezident, asi taký istý ako v Libie , šak Kadafi je tiež normalne zvolený prezident,

tak prečo jedné nas trapia a druhe nie ?

okrem toho nemame zjednotený poem kto je autoritářský

ste mudrý človek, nevedel by ste mi s tým poradiť, lebo panní alebo slečna Zorka ma vždy ignoruje, asi nie som pre ňu dostatočné dobrý diskuter
16. 03. 2011 | 15:49

voroshilov napsal(a):

Buldatry nikdy netrapi nic pokud jim to vysvetli Velky Bratr.
16. 03. 2011 | 15:52

seashepherd napsal(a):

Elena v Bahrajnu jdou prostě sunnité z okolních zemí dát přes držku šiítům. Protože mlátit šiíty je správný, at už si demonstrují kvůli čemu chcou.

Mě třeba daleko úsměvnější pripadá to, ze západ údajně čekal na posvěcení bezletové zony v Libii od Ligy arabských států, ve které sedí jeden diktátor vedle druhýho a proti skoro kazdymu z nich se u nich doma taky demonstruje.

Nicméně bych chtěl Zoře Hesové i některým zde diskutujícím poděkovat za rozšíření obzorů. Zořiny články čtu rád.
16. 03. 2011 | 21:05

Independent napsal(a):

Zora Hesova
Pani Hesova, mate zpravy z egyptskych univerzit? Vzemi korupci prolezle do morku kosti pozaduji studenti odstoupeni dekanu, kterych pravdepodobne jedine zasluhy zacinaji a konci u toho, ze jsou detmi otcu na nejvyssich postech - studenti pozaduji, aby byl dekan na sve misto volen. V tom studenty samozrejme podporuji jejich profesori.
Ale dekani stejne jako Kaddafi nikam odchazet nehodlaji a nabizeji pry jako alternativu uzavreni univerzit pokud se studenti nevzdaji svych pozadavku a sporadane nezasednou do lavic.
16. 03. 2011 | 22:48

buldatra napsal(a):

Paní Eleno,

Kdyby mě měli trápit povstalci tam či onde, asi bych strávil celý život v útrapách.
Když se tak nad tím zamyslíme, furt a stále jsou někde nějací povstalci a když jedno povstání někde skončí, jinde začíná. Je to jakýsi takový věčný světový povstalecký koloběh.

No a když to jeden už nevydrží a vlítne tam aby jedněm pomohl, dostane nakonec na budku sám a to od obou a je u toho Lojza.
Kdysi vzniklo pořekadlo: každý svého štěstí strůjcem.
A také: dva se perou, třetí se směje.
I když je zde ještě to o tom džbánu a uchu, co se utrhne.
Pořekadla nevznikají jen tak, pro nic za nic.

Autoritářský by chtěl být kdekdo. A kdekdo také je, když je mu to umožněno.
Například vorošilov by možná protestoval, kdybych napsal, že autoritářský byl v minulosti dejme tomu Stalin a dnes je Putin a tím pádem je autoritářský i jejich režim. Ale všecko se vyvíjí a vtom je jiskřička naděje..
Takže, bavíme se o povstáních ve světě, který je jiný než ten náš a který se asi chce tomu našemu přiblížit, začít se mu podobat alespoň v tom, co ho nejvíc láká. A tím je životní úroveň. Která však nepřichází sama od sebe, je to dlouhá cesta k dalekému cíli a žádné povstání není k tomuto cíli zkratkou. Nikdo to na ně neudělá a když si myslí, že udělá, dostane od nich na budku.
17. 03. 2011 | 10:42

buldatra napsal(a):

pane vorošilove,

Kterého Velkého Bratra máte na mysli? Já znám dva.
Fakt je ten, že jeden se poněkud smrskl, málem zhasl, ale už zase trošičku roste a ten druhý se malinko smrskává asi proto, že za humny roste Bratr třetí.
Takže mám vlastně tři Velké Bratry, toho třetího však ještě moc neznám.
Každopádně, každý Velký Bratr nad takovým nepřizpůsobivým individuem, jako jsem já, stejně už dávno zlomil hůl.

Ale s tím netrápením máte pravdu. Trápení mě nebaví. Baví mě vaření. Bratře slovane, zítra uvařím na Vaši počest boršč. Recept jsem si přivezl z Adleru (kousek od Soči).
17. 03. 2011 | 11:00

ventos napsal(a):

autorka:
mno, Egypt ... a co ten před týdnem poražený Kadáfí ???
17. 03. 2011 | 12:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy