Reformy nebo revoluce

13. 08. 2013 | 10:22
Přečteno 3381 krát
Egypt dodnes spekuluje o tom, co se 3. července stalo. Byl to plánovaný převrat starých struktur,
které bránily Mursímu ve vládnutí, využily první příležitosti a s podporou Západu ho svrhly – jak
věří islamisté? Nebo to byla druhá revoluce, kdy mimořádná lidová mobilizace odmítla Mursího
autoritářské vládnutí a poprvé v historii úspěšně svrhla islamistickou vládu? Díl pravdy má asi každá
ze stran.

Nekompetentní autokrat

Faktem je, že v posledních měsících podpora Mursího prudce klesla (na 29%). Důvodem byla absence reálného vládnutí: prezident nezvládl ani ústavní proces, ani sociální protesty (na 9000 demonstrací a stávek), ani zásobovaní situaci. Podobně jako armáda před ním vládl autoritativně, neinkluzivně a bez parlamentu. Neprosadil jedinou reformu, naopak podkopával instituce, zejména soudy a státní média, jakož i náboženský mír v zemi. Vyvolal pocit, že brání pouze zájmy svého hnutí. Naděje na to, že volená civilní vláda bude jednat ve prospěch občanů, se rychle rozplynuly v hádkách o islám. Islamisté se ukázali nekompetentní a krátkozrací, a to nejen v Egyptě, ale mimochodem i v Tunisku.

Jistě že to neměli lehké. Úřady a státní instituce byly plné lidí starého režimu a Bratři vynaložili více úsilí na ovládnutí institucí než na vládnutí samotné. Zásobovaní krize, která samotná vyhnala do ulic milióny, po puči jako zázrakem skončila. Média celou dobu téměř jednohlasně na vládu útočily.

Ale zásadním problémem bylo to, že během celého roku vláda nezačala řešit to, kvůli čemu je egyptská ulice tak vznětlivá: země potřebuje aktivní a koncepční reformní vládu. Nejde jen o „ekonomii“. Egyptská infrastruktura, od ulic, mostů až po komunikace, je zoufale zaostalá, školy neefektivní, zdravotnictví nedostupné, státní správa byrokratická a pasivní, ceny potravin rostou a perspektivy na zlepšení čehokoliv mizivé.

Revoluce bez transformace

Sociolog a znalec Egypta Asef Bayat proto hovoří ve své reflexi posledních dvou let o rozpojení revoluce jako hnutí a revoluce jako změny. To první, protestní hnutí, nepolevilo ve své energii. Obyvatelstvo se změnilo: je mladší, sebevědomější, naučilo se protestovat a důvody k nespokojenosti nekončí. Ke změně, k procesu komplexní transformace státních a ekonomických struktur vedených reformním úsilím vlád a elit, v arabských zemích prakticky nedošlo. A přesto jakási revormace, i Asef Bayat zde vytváří nové pojmy, byla motivem mobilizace Arabů. To, že protestující chtěli dosáhnout zodpovědného vládnutí a reforem, spíše než demokracie, potvrdil červencový puč.

Když jsem se v červnu bavila s mladými lidmi s Tamarudu, petičního hnutí za sesazení Mursího, byl mi jejich zápal za sesazení zvoleného prezidenta těžko pochopitelný: jejich plán se mi jevil jako nepravděpodobný, nekonstruktivní a nedemokratický, jako jakési společné minimum umlčené veřejnosti, kolem kterého lze mobilizovat. Ukázalo se, že egyptská politika skutečně funguje vlastními

způsoby. Úspěch konfrontačního plánu Tamarudu - masová vzpoura proti islamistické vládě - byl nakonec oslavován více, než revoluce z roku
2011, jako by se jím pod patriarchálním opatrovnictvím armády dostalo konečně uznání nejen existence jakési vůle lidu, ale konečně i legitimity lidových požadavků.

První demokratický pokus je nedokázal naplnit. Egyptská společnost je silně rozdělena a teprve se učí, co má chtít. Jedna část věřila na slogan islám je řešení. To, že bylo umožněno islamistům vládnout, byla zásadní zkušenost, která ukázala, že ideologické recepty nenaplňují mnohem materialističtější očekávání obyvatelstva. Bohužel se nepodařilo experiment ukončit řádně, volbami, ale další konfrontací.

Je na tom teď Egypt lépe? Co se týče institucí, puč je pravděpodobně poškodil méně, než se mohlo zdát. Islamisté ještě dlouho volbám věřit nebudou, ale bez puče by oni sami možná politiku znechutili ještě více lidem. Armáda je tradičně a také ústavně postavená nad zákonem a navíc jediná efektivní instituce a je logické, že zakročila. Otázka je, jak se zachová.


Nový začátek nebo návrat zpět?

Mnoho liberálních komentátorů a politiků věří, že země dostala šanci na nový začátek. Podle Muhammada Baradeího začíná transformace teprve teď ve správném pořádku, nejprve ústavou, potom volbami. Sám Baradeí překvapil svou ochotou podílet se na vládě a garantovat tak reformní přístup vlády. Nominálně lze konstatovat, že armáda udělala několik správných kroků. Jmenovala prezidenta podle ústavní zvyklosti, podpořila ambiciózní program na revizi ústavy a návrat volených institucí. A hlavně: zatím nerozpoutala válku s islamisty.

Přes dva masakry v Káhiře 8. a 27.7, za které by měla být kritizována, zatím podléhá tlaku ze Západu a nevyklidila tábor právem rozhořčených islamistů. Vyhnutí se masovému násilí je podmínkou budoucího smíru. Je otázkou, jak dlouho se armáda udrží, zda bude schopna islamistům zaručit nějaké přijatelné východisko z krize a neprohloubí dalším násilím vážné politické rozdělení země.

Je ale znepokojivé pozorovat, jak armáda politicky mobilizuje masy na svou podporu masy za použití nacionalismu, glorifikace armády a démonizace islamistů. Jako by neproběhl rok 2011 a armádou nasazované násilí proti protestujícím. Liberálové houfně, s málo výjimkami, armádě dávají bianco šek. Ovšem i zde je Egypt politicky jiná planeta, ve které neexistuje shoda ani na cílech politiky, ale ani na pouhých faktech. Je dost dobře možné, že islamisté uznají svou porážku teprve, až si uvědomí, že puč podporuje více lidí, než je samotné.

Druhou, dlouhodobou, podmínkou zlepšení je, že se státu ujme reformní vláda. Protože ji čekají nepopulární kroky, bude muset disponovat volenou legitimitou, a konflikty se budou muset řešit v parlamentu, a ne na ulici. Demokracie jako mechanismus sdílení zodpovědnosti za státní politiky zůstává tím jediným způsobem, kterým se dá vládnout. Zda se armáda poučila a uskuteční svůj road map k volbám, je
otázka. Druhá, a ještě obtížnější, je, zda v rozdělených politických stranách vůbec najde partnery, kteří budou schopni dělat programovou politiku. Neschopnost politických stran je zatím větší překážkou demokratizace, než samotná armáda.

Psáno pro LN z 10. 8. 2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gustáv Kočí napsal(a):

Vona taková rekorytarizace je složitá věc, my českové bysme mohli vyprávět! Jak vohnout toky!
13. 08. 2013 | 11:13

Klíma napsal(a):

Milá autorko, my ještě ani sami nevíme kde se u nás při cinkání klÍči R .89 vzal mrtvý student ŠMÍD, a jak to všechny světové agentury vypátraly, kde se přes noc spontánně vytiskly a objevily miliony plagátů s portrétem Havel na hrad, kde se vzala myšlenka že poctivá práce je odporný komunistický zločin, kde se přes noc narodilo 10 milionů "disidentů" kterým režim ubližoval, a kam se podělo 10 milionů lidí co spokojeně žili v socialismu a chodili na 1. máje.
Natož abychom tušili co se stalo 3. července v Egyptě
13. 08. 2013 | 11:18

Pepa napsal(a):

Celý Blízký Východ je v jednoim varu, lépe řečeno arabský naftovoid. USA-CIA a Izrael-MOSAD s rodinnými klány(podle zásad Starého zákona)si připravují cestu k hledání Země zaslíbené. Prozatím se jim moc nedaří, protože kde spadne americká bomba(protože Američané nic jiného nedokážou), tam nastupuje islámský odpor, který využívá americké zbraně, které obdržel pro boj s komunismem.Pro hledání Země zaslíbené denně v těchto oblastech teče mnoho krve a končí mnoho životů. Ale <demokratická> média do omrzení žvaní o porušování lidsdkých práv a demokracii, kde jinde než v Rusku. My jim to žereme.Dokdy ?
13. 08. 2013 | 11:31

Klíma napsal(a):

Ještě doplním autorce- tak už to v životě chodí, že některé agentury a centrály vám ani po 50 letech neřeknou co se to vlastně stalo, a ani od novinářů se nikdy nedozvíte kde se najednou přes noc vzala ta jednota mezi nimi.
Jediné co vás může uklidnit: někdy se to tak hladce nepovede, třeba s s Kááárlem číro byla režie stejná ale lidi už to nezbaštili
13. 08. 2013 | 11:33

marxík napsal(a):

Nechci malovat komunisty po zdech, ale pokud se u nás na strakovce uvelebí mediálně nechtěná sestava, budeme brzy svědky podobného převratu.
Z levicových hříšků komářích rozměrů budou médii systematicky tvarováni velbloudi, až z toho bude mít paušální občan revoluční náladu a zvolí si opět starého dobrého Kalouska, nebo jeho klona.
13. 08. 2013 | 11:45

Al Jouda napsal(a):

Pro Egypt by bylo jedinečné řešení, kdyby armáda vyhladila všechny fanatické islámisty a vyhlásila svobodu náboženského vyznání. Ubylo by hladových krků a nastoupila by se tak cesta k demokracii. Ostatně demokracie se v mnoha případech rodila krvavým způsobem.Vezměme jako příklad jen Velkou francouzskou revoluci nebo občanskou válku Sever proti Jihu v Americe.
13. 08. 2013 | 13:54

čert }:o napsal(a):

Mám pocit že cestování po Egyptě skončilo
Škoda bylo tam krásně
Držím palce a souhlasím s Al Joudou
13. 08. 2013 | 17:51

Prdlavka napsal(a):

Islám vznikl az kolem roku 600 n.l.,takže o těchto 600 let je pozadu za křestanstvím,včetně tolik potřebného vývoje.Za posledních 20 let se populace v Egyptě zdvojnásobila na 80 mil. obyvatel,a tolik lidí tento kout země nedokáže uživit.
13. 08. 2013 | 18:45

Občan napsal(a):

Paní Hesová,

kašlete na "reformy" a "revoluce a najděte někoho, kdo přesvědčí Egypťany, aby začali preferovat kvalitu před kvantitou. To by byl skutečně reformní a revoluční počin, který by Egyptu doopravdy pomohl.
I kdyby se udemonstrovali, výnosnost půdy to nezvýší a rozlézání Sahary nezastaví. Zato zorganizování piplavé práce na křovinatých pískolamech, při které by našly obživu desetitisíce lidí, to byl čin hodný faraóna. A následné zavodnění, ozelenění a osázení zachráněné půdy stromy by dalo obživu dalším desetitisícům.
Až se v Egyptě najde politik (je úplně jedno jestli diktátor nebo "demokrad"), který tohle dokáže prosadit a zrealizovat, tak se Egypt hne směrem k lepší životní úrovni. Potenciál na to mají, tak ať ho koukají využít.
13. 08. 2013 | 20:14

Scarabeus napsal(a):

Pane "Občane",

je v ČR vše v pořádku? Najděte někoho, kdo přesvědčí Čechy, aby začali preferovat kvalitu zákonů před kvantitou. To by byl skutečně reformní a revoluční počin, který by ČR doopravdy pomohl.
13. 08. 2013 | 21:12

Občan napsal(a):

Scarabe,

je nás 80 mega na plácku, který by uživil sotva 20 mega a který se imrvére zmenšuje?
13. 08. 2013 | 22:05

Martin1 napsal(a):

Autorka o sobě píše (vpravo nahoře)
"Vystudovala jsem filosofii a islamologii a snažím se na otázky současnosti dívat zpoza hranic Evropy a její modernity.
Nepravidelně komentuji Střední Východ a otázky spojené s islámem.
Učila jsem rok v Německu,
teď se psaní o dějinách islámského myšlení věnuji v Praze.
Organizuji transformační projekty v Egyptě."
xxxxxx
Už vám jen zbývá studovat život mravenců na odvrácené straně Měsíce a důsledek toho na spotřebu papíru v severním Grónsku s důrazem na papír křídový.
14. 08. 2013 | 01:33

Jakelin de Mailly napsal(a):

Martin1

Trefné :-)))

Zbývá otázka, které "transformační projekty v Egyptě" organizuje.

- snahu Muslimského bratrstva o kalifát se všemi jeho moderními vymoženostmi jako šaría, kamenování a řezání hlav ?
- střelecké párty egyptské armády na Tahríru ?
- loupežnictví na Sinaji ?
- pogromy na Kopty ?
14. 08. 2013 | 10:15

hanah napsal(a):

Před časem jste mi, paní Hesová, napsala, že v Egyptě nehrozí občanská válka. Nezdá se mi, že byste se v situaci v Egyptě nějak výrazně orientovala......
14. 08. 2013 | 11:11

Medikolog napsal(a):

Paní Hesová,

nesouvisí vše spíše s neuralgickou hranicí Palestina/Egypt? Neštvali muslimové Izraelce.. až vypukl cizinou podporovaný a dotovaný PUTCH?
14. 08. 2013 | 12:12

Jakelin de Mailly napsal(a):

Medikolog

Doporučuji historii mamlúckého sultanátu, z novějších událostí např. procesy, které vedly k roku 1882.
14. 08. 2013 | 14:01

Medikolog napsal(a):

Od 16.00 našeho času

je v Egyptě na (zatím) měsíc stanné právo.. to je jako za Heydrichiády, nebo za Pinochetova putche v Chile, kdy byl zavražděn demokraticky zvolený president S. Aliende..

Než jet dnes do Egypta, raději bych jel s CK Wehrmacht roku 1942 na forfaitový zájezd na Ost front. Bylo by to poučnější a hlavně bezpečnější. Tam člověk viděl, kdo je přítel a kdo nepřítel.

Mezi chaláty oděnými je to pro středoevropana nejasné.
14. 08. 2013 | 18:53

buldatra napsal(a):

Tak to bychom měli paní / slečnu Hesovou.
Mno.

Ješte, pro úplnost, by bylo dobré, kdyby něco zasvěceného o této problematice vyplodil i největší ze všech největších znalců, slovutný pan Shanaáh Šádí.
Ať víme přesně přesně, jak to není.
15. 08. 2013 | 08:30

Legend of Shanaadoo napsal(a):

Jistý Moše se toulal po Sinaji 40 let. Moc tam toho neroste, nebyl Šajch ani Dahab, plavat asi neuměl, natož potápět ke korálům, Hospodin rozestoupil vody a dodal manu.

Před dvěma a půl rolem se údajně na cestu k demošce Ahmed z Masru, alespoń dle sdělení arabistů a analytiků z divadla S+H.
Začal bojem i na Tahríru proti armádním strukturám, které logicky srůstají s ekonomickými elitami-má snad vlastnit hotel felláh či JZD po vzoru džamahírie?- obkroužil kolečko jako Josef Švejk kolem Putimi, aby skončil opět kde?

Inu .............. u askarije. Jako brzd . To nemá chybu!

Dokonce bychom v příběhu nalezli jak Plajsnerku, tak Josefa Vyskočila, kterého zase vyhrabala media protož má tatínka z Palestiny. Skáče jako na trampolině. I přísný pan Ostřanský –mající dohled-by se našel ve strážmistrovi, kterého hrál Marvan, přísným okem sleduje, zda bludy arabistů o zemi na Nilu mířící k západní civilizaci nenarušuje diverzant, dá signál a je po diverzantovi.
Půjde za broukologem.Kolik jich tady bylo.. Inu svoboda slova v machometánském provedení zaleze pod kůži, když se jeden v tom pořád hrabe v dokumentech.

A výsledek kolečka do Budějic?
Rozvrácené hospodářství, turistika na 40%, dilema, zda respektovat výsledky voleb-jen duševní naháč mohl neočekávat vítězství islamistů- nebo podpořit askari, země na kraji občanské války, ohrožení Suezu, nepředstavitelné částky nalité do černé díry, bez nich by nebylo co žrát, Sinaj se vymkla kontrole, snad alespoň dodrží glejt samotného Muhammada a ušetří sv. Kateřinu.
A lépe tomu není ani v Tunisu, Libyi, či Syrii.

To je –panečku-skvělý výsledek revolučního kvasu, slečno aktivistko. Střízlivěji vidí situaci Tereza Spencerová o níž mnozí tvrdí, že je Ajmánem al-Zawahírim, což prokázaly výsledky DNA fousů.
Kdo se chce pobavit svazáckými nalejvárnami, nechť otevře staré blogy a debaty DS+H. Není třeba dodávat víc. Dneska je to ale černý humor.

A to ještě nutno poděkovat Alláhovi- je opravdu milosrdný k rakovinou prolezlému Mubárakovi, který musí cítit satisfakci -že se Mursímu nepodařilo dostat armádu pod palec, k čemuž směle vykročil. To by pak jelo! Žádná rovnováha.

Ani armáda ovšem nevyřeší to nejdůležitější, nenaplní bříška přemnožené populaci. Ovšem kdo jiný má udržet v jakékoliv arabské zemi situaci pod –relativní kontrolou- než armáda.

Muslimské milice bradatců nebo snad první paradesantní divize aktivistů jako slečna Hesová s panem Shamá či dalšími výlupky od zelinářů?
16. 08. 2013 | 22:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy