Hlas jedné desetimiliontiny

24. 09. 2013 | 18:25
Přečteno 3877 krát
Čtenář mých starších blogů nechť laskavě promine: vracím se totiž k tématu, o němž jsem psala už jako kandidátka na úřad prezidenta.

Týká se žebříčků předvolebních preferencí, které se mediální alchymií mění v žebříky do oken poslanecké sněmovny.
Jedno z nových hnutí si údajně u společnosti STEM objednalo průzkum, podle jehož výsledků právě experimentální uskupení posilují a dostávají se přes pět procent, tradiční strany oslabují a KDU-ČSL je dokonce pod pětiprocentní hranicí vstupu do Poslanecké sněmovny. Mnohá média tyto dílčí výsledky a bez znalosti zadání průzkumu interpretovala ihned jako překvapivou (sic!) volební prognózu.
Připomínám s použitím stejných aritmetických zbraní, že v roce 2006 byli lidovci podle předvolebních průzkumů také pod pěti procenty a pak získali přes sedm procent – šlo tedy o rozdíl téměř 50% (4,9:7,22). V krajských volbách 2012 se „statistická chyba“ opakovala a v některých regionech rozdíly mezi odhady a výsledky překročily 100% (v Královéhradeckém a Olomouckém kraji neměli lidovci dostat ani pět procent a nakonec měli přes deset)!
To mi samozřejmě vadí – nejen jako křesťanskému demokratovi, který po volbách poslouchá omluvy voličů, kteří vzdor svému přesvědčení hlasovali jinak s tím, že nechtěli riskovat a hlas pro KDU-ČSL nepovažovali za „jistý“, a omluvy novinářů, kteří lidovecké politiky ignorovali s tím, že při počtu stran a omezeném mediálním prostoru jsou průzkumy „jediný objektivní klíč“. Vadí mi to především jako občanovi, který se místo porovnávání a rozporování programových priorit a důvěryhodnosti kandidátů dočkává většinou jen porovnávání čísel.
Ano, žijeme v době, kdy množství věd a jejich čím dál uzavřenější rozklady světa redukují člověka na teoretickou jednotku nějaké škály – na pár připadá jedno a půl dítěte, občan vydělává pět z dvanácti měsíců jen na stát… Žijeme v době, kdy si čím dál hůř dokážeme představit počet lidí na světě, ve vlastní zemi či větším městě jinak, než jako číslo - rekordní lidský řetěz, do nějž se v roce 2004 zapojilo pět milionů Bangladéšanů, měřil tisíc kilometrů… Je to prostě tak, sama jako poslankyně Evropského parlamentu se statistikami a vývojovými trendy pracuji denně a nejde je ignorovat.
Myslím ale, že je na čase přemýšlet v době voleb o naší společnosti jinak, než v duchu marketingových počtů typu „kup hned a ušetříš“, nebo „zaplať dva, vezmi tři“. Politika není (pardon: neměla by být) obchod s lidmi; skutečné hodnoty se nedají pořídit se slevou a občan není jeden hlas za sto korun (tak je naceněn zákonem jako státní příspěvek pro stranu, která překročí hranici 1,5% hlasů). Mám obavu, že prosté sčítání a odečítání preferencí a jejich převod na počet poslaneckých mandátů k takovému zjednodušování vede, a před tím chci varovat.
Pokud se tedy, laskavý čtenáři, rozhodneš o volbách přemýšlet podle slov a činů kandidátů, nikoli jen přepočítávat stranické kurzy podle opakovaně dost nepřesných agentur (ty sázkařské jsou dost možná přesnější, než vulgo empirické, navíc si nehrají na objektivní, ale jsou objektivní hrou), ocením tvůj hlas, i když nebude určen KDU-ČSL. Ale upozorňuji: jsem jen jednou desetimiliontinou národa… stejně jako každý z vás…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Yosif K napsal(a):

Pane Bělorádek, zrovna tak komanči pravidělně dosahují lepších výsledků než jsou prognozy.

Proč?
Část lidí kteří chtějí voli komanče to na sebe nechce říct aby nevypadali jako starý struktury, obdivovatelé totality atd.
Je možné něco podobného u lidovců?
Ano. V lidoveckých vesnicích je IN říct že člověk bude volit lidovce. Ne tak ve městech, kde je lidová strana spojena s nedělním chozením na mši, posíláním děcek do nedělní školy, socani mluví o černop...delnících, okradačích národa, vrazích jana Husa atd atd.

Sběrači dat jsou obvykle "freecoolin" teenageři, je možné že část respondentů se před nimi ku své preferenci k "černop....delníkům" nechce otevřeně přiznat.

Možná jste si měli dat na billboardy hesla typu
"HUS ANO - lukoil NE".

Nebo fotku papeže Františka jak umývá nohy prostitutce a Zemana "u klenotů" s nápisem "POKORA ANO - AROGANCE NE".

Obrázkama slunečnic profesionální baviče proletošů neporazíte.
24. 09. 2013 | 19:05

Yosif K napsal(a):

sory - nikoliv pane B ale paní Z.R.
24. 09. 2013 | 19:06

Roithová dělá propagaci KSČM - tleskám napsal(a):

Yosife K., co jste také čekal?
Jinak - velice si vážím chvíle, kdy se spolu shodneme,
a také toho, že umíte sportovně uznat, že komunisté mohou za měsíc atakovat první příčku.
Jasné je, že většina lidí v "prestižních" výzkumech všech "renomovaných" agentur nepřizná sympatie komunistům,
takže kouknete-li se na skutečně pěkné druhé místo "rudých",
můžete si jejich jednoznačné vítězství domyslet.
V úspěch komunistů svědčí hlavně - nulové skandály, žádné rozkrádání, víra v lepší život pro většinu (která nedosáhne ani na průměrnou mzdu). Většina si nepřeje nic jiného, než mít práci, ne tak drahé bydlení a energie a ne tak drahé potraviny. Jestli máme ve městě heren pět, sto či žádnou, je jim zcela jedno.
LIDI, VEMTE UŽ ROZUM DO HRSTI A VOLTE KOMUNISTY!
24. 09. 2013 | 19:21

David napsal(a):

"...tradiční strany oslabují a KDU-ČSL je dokonce pod pětiprocentní hranicí vstupu do Poslanecké sněmovny.

...Pokud se tedy, laskavý čtenáři, rozhodneš o volbách přemýšlet podle slov a činů kandidátů, nikoli jen přepočítávat stranické kurzy..."

--------------------

Když se právě snažím přemýšlet - podle slov a činů kandidátů, tak docházím k tomuto závěru:

KDU-ČSL zůstává nedůvěryhodnou stranou. Dostala velkou šanci, kterou nevyužila tím správným směrem.

V současné době nepřichází s ničím tak převratným, aby si mohla znovu získat ztracenou důvěru.

Rozpor slov a činů - lhaní voličům ze strany KDU-ČSL stále trvá!

Militantní, nesmiřitelný a falešný antikomunismus předsedy Bělobrádka a i jednoho z kandidátů, blogera na Akluálně Šimona Hellera, je v přímém rozporu s tím, co říká Daniel Herman, lídr kandidátky KDU-ČSL v Praze, že

strana chce společnost spojovat a ne rozdělovat.

Navíc předseda Bělobrádek říká, že nepodpoří žádnou vládu, která by byla i s tichou podporou komunistů.

Takový militantní názor ukazuje, že zvolením KDU-ČSL by se rozpory ve sněmovně ještě více vyhrocovaly.
24. 09. 2013 | 20:48

Luba napsal(a):

Soutěž: "Najdi deset rozdílů a pět podobností":

Zuzana Roithová vs Angela Merkel
24. 09. 2013 | 21:10

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Šimon Heller je takový lidovecký Konrad Henlein.
24. 09. 2013 | 21:33

šašek z Jihlavy napsal(a):

Paní doktor, ještě jsem od vás neslyšel názor na některé známé tváře lidovců, kteří vaši stranu zdiskreditovali. Jsou to Kopřiva, Schuster(nebo Šuster?), Ambrozek,Cyril Svoboda, bývalý člen Severa a samozřejmě Kalousek(o Čunkovi raději ani nemluvím). Do té doby nemáte šanci oslovit lidi mého ražení, ani kdybyste sama byla čistá jak lilie. Mám nějaké osobní zkušenosti s lidovci ve svém městě a věřte, že o nich lichotivě hovořit nelze. Na prvním místě jsou tytéž atributy, jako u většiny ostatních: prachy a touha po moci. Pro mne jste nevolitelní.
24. 09. 2013 | 21:35

Aktiv pro všechny ty panáky bez mozku napsal(a):

UŽ JSME PŘEMÝŠLELI DOST, A SLOVY P.KUBY Z ODS:"Z PŘEMÍRY SLUŠNÝCH LIDÍ, JAKO JE NAPŘ.HRDLIČKA, JUREČKA, AD.KMOTRŮ, TEDY "LIDÍ" OVLÁDAJÍCÍCH ŘADOVÉ ČLENY POLITICKÝCH USKUPENÍ, A TEDY VÝVOJ STÁTU NA ÚKOR OBČANŮ, UŽ JE POZDĚ JÍT K DALŠÍM A DALŠÍM VOLBÁM, A VOLIT STÁLE STEJNÝ NÁSLEDNÝ ZOUFALÝ VÝVOJ POLITIKY A HOSPODAŘENÍ POLITICKÝCH LÍDRŮ V TAK KŘEHKÉ EKONOMICE, JAKO JE TA NAŠE...

Hloupými ideoologiemi ODS a ČSSD, a tedy ideoologiemi na oko, aby se neřeklo nám to ti šíbři se zločineckými úmysly pěkně pohnojili!!!

Tak běžte opět k volbám, a volte stále stejně a do nekoečna opakující se maras a zoufalost!
Tzn.je jedno jestli volíter , a jak, protože nikdy neporazíte ty, kteří nebiditelně tahají za nitky, aby se ten marasmus neustále opakoval, až k dalším volbám!!!

Proto pí.Roithová, nejednejte jako smyslů zbavená, a pěkně to řekněte na rovinu, nelze změnit to, co tady funguje katastrofálně rok co rok volby co volby....ODS co ČSSD, a naopak...ODS A ČSSD JSOU JEN LOUTKY, ABY TVOŘILY ZDÁNÍ JAKÉSI POLITIKY, KTERÁ VLASTNĚ ANI NEEXISTUJE!

Takže volič volí iluzi a iluzórní panáky jako je Klaus, Bobošíková, Nečas, Swarzenberg, a ost...
Parlament je jen iluze něčeho, ale nikdo pořádně neví čeho, já tedy to nevím, a tápu už 23 let...

Zdá se, že jen maličko Zeman, projevuje cosi jako inteligenci, pak nevidím nikoho, jen prázdno
24. 09. 2013 | 21:41

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

šašek

Čunek byl náhodou charismatický a důvěryhodný.
sice trochu podváděl, ale na to, co údajně spáchal, je proti Kalouskovi rytíř bez bázně a hany.
24. 09. 2013 | 21:43

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

aktiv pro všechny

Zeman býval inteligentní. žel, tělesné neduhy vykonají brzy své. může si za to sám? bohužel může. s nepříjemnými pocity sleduji každé jeho veřejné vystoupení... dopadne jako Jelcin.
24. 09. 2013 | 21:47

kacíř napsal(a):

Paní Zuzano, nezoufejte, s pomocí boží a Jaroslava Duky těch 5% hravě uděláte. Duka je na tahu, prachy, lesy a pole dostal, tak nyní vás musí dostat do parlamentu.
To už by nebyla žádná boží spravedlnost na tom světě. Stačí, když všichni kněží budou až do voleb všechna kázání končit krátkou agitkou o nutnosti volit lidovce a je to. Navíc Duka se bude denně modlit a postit, to by v tom byl čert, aby to nevyšlo.
24. 09. 2013 | 23:43

olga napsal(a):

Volby jsou tajné. Proč se dělají průzkumy? Propagace ano. Ale průzkumy ne.
25. 09. 2013 | 07:18

Luba napsal(a):

zavirovanče,
"rytíř bez bázně a hany" nepomlouvá svou spolupracovnici v místním tisku, jako to učinil Čunek své sekretářce.

Čunek je špína chlap.
25. 09. 2013 | 08:04

Ládik!!! napsal(a):

Za celý večer a ráno jen 625 přístupů a slabá diskuse. Dostanou-li se lidovci do parlamentu, budou mít tak odřená záda, že se 4 roky nenarovnají.
25. 09. 2013 | 08:35

born65 napsal(a):

No - když nic jiného, aspoň je to textík vzešlý z vaší vlastní hlavy, paní europoslankyně.
Váš předseda sem hází jen proklamace z volebních programů. Slabota. Heller sice píše ze sebe, ale jen nasírá lidi. Včetně mě. Herman sem nepíše, a dělá dobře. Na mizerného ex-šéfa ÚSTRu nejsem zvědavý. A ušetří tím práci blogseditorovi S., kterému by se na kompu mazáním ohlasů zavařila klávesa Delete.
Suma sumárum - vaše strana v mimoparlamentním inkubátoru ještě nedorostla k propuštění do velkého politického světa. 5% podle mě nepřekonáte. A ne že by mě to trápilo.
25. 09. 2013 | 09:20

Rosťa napsal(a):

Nejkvalitnější předvolební akce pro komanče dělají Heller a Bělobrádek. Jsou to kluci šikovní.
25. 09. 2013 | 09:34

Roni napsal(a):

Budu hodně rád kdyš se nedostanete do parlamentu, to co ve vás je jste už předvedly. Lidé jsou si rovni když jde o placení daní a nerovni kdyš jde o plty. Zákony tu platí jen když se to vládnocí "elitě" hodí. Jinak se "vymožení" zákona občan nedočká.
Důchodci tady chcípají v zahradních chatkách a bezdomovci před branami nemocnic a kde jste Vy, kde jsou ty Vaše kecy, kde je ten blahobyt tak slibovaný v 89?
Já zapoměl co se týká blahobytu to už si rovni nejsme.
25. 09. 2013 | 09:34

pepa z depa napsal(a):

Minulé prezidentské volby.Hlasy dané pro dámy Roitovou a Fischerovou = totální blamáž.Neopakujte totéž ve volbách do sněmovny!
25. 09. 2013 | 09:58

Mé já se ztratí ve volební urně napsal(a):

Co tak propagovat ochranu ženství ?
V kombinaci s Hellerem a jeho propagací ochrany mužství...kdyby se do věci vložil nějaký schopný reklamní kreativec...mohlo by to nakonec ty hlasy přinést, lidé na takové věci dají.
25. 09. 2013 | 10:39

čert }:o) napsal(a):

kacíř napsal(a):
...Navíc Duka se bude denně modlit a postit, to by v tom byl čert, aby to nevyšlo.
24. 09. 2013 | 23:43
---
si pište že lidovci prolomí bariéru =o)
Jinak souhlas s Lubo Čunek je pro
mě fakt špína chlap
----
Roithová
paní Roithová píšete moc hezky a vize máte
ještě hezčí ale čím to že vám prostě nevěřím?!
25. 09. 2013 | 10:46

Honza II napsal(a):

Pokud je někdo takový zaslepený antikomunista jako Roithová, tak tím zakrývánějaké své špinavé chování za totality. (Viz například bývalý komouš Štětina).
Proto lidé KDU-ČSL nevěří, protože mají v paměti - jako já - falešné a udavačské lidovce z doby socialismu. Jeho jméno bylo ..álek.
Co svým antikomunismem zakrýváte Vy, paní Roithová?
25. 09. 2013 | 11:28

Ferda napsal(a):

"Ano, žijeme v době, kdy množství věd a jejich čím dál uzavřenější rozklady světa redukují člověka na teoretickou jednotku nějaké škály – na pár připadá jedno a půl dítěte, občan......". Že by Roithová byla tak hloupá a neviděla či nevěděla, že rozdíly v preferencích nejsou záležitostí nějaké vědy, ale je to politika, kterou hrají agentury pro výzkum veřejného mínění v zájmu svých plátců, živitelů..? Třeba u Lidovců to obzvlášť hraje velký význam, protože se pohybují na hranici volitelnosti do Sněmovny. Stačí jim třeba snížit preference pod 5 procent a občan raději hodí lístek jiné straně, která má větší šanci se do Parlamentu dostat. V tom bych spíše hledal důvody rozdílů v preferencích nebo oproti skutečnosti, než ve výpočtech či samotných metodikách agentur.
25. 09. 2013 | 12:00

outletlzcek napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose jacket</a> sivara http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose coats
26. 02. 2014 | 06:47

dnuoreea@jmdeulcf.com napsal(a):

When choosing this day, 7 KO s, successfully floated on the cover., <a href="http://num1sverigeonlinecasino.eu/">casino bonusar</a>, [url="http://num1sverigeonlinecasino.eu/"]casino bonusar[/url], gide, <a href="http://bastasvenskakasino.eu/">casino bonus utan ins&#228;ttning</a>, [url="http://bastasvenskakasino.eu/"]casino bonus utan ins&#228;ttning[/url], rxoh,
26. 02. 2014 | 13:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy