L nebo Γ? ټ nebo ω?

02. 05. 2013 | 15:15
Přečteno 17491 krát
Něco nám tu klesá, ale vlastně co? HDP, mezinárodní obchod nebo životní úroveň?

Staří si ještě pamatují, že potraviny bývaly na lístky, nebylo čím topit a ani v čem.
Kupodivu, tuto dramatickou situaci se podařilo zvládnout během několika let a lidé byli šťastni, že mohli zase jezdit na dovolenou vlastním prdlátkem a poslouchat rock’n’roll na vlastním gramofónu.

Od té doby zaznamenáváme stálý pokles životní úrovně:
Naše auto není zdaleka tak supr jako má soused a ani ho nemyjeme. Děti mají zastaralé i-pody, náš televizor není HD a žádný náš počítač není up to date a to už od okamžiku jeho pořízení. Cokoliv koupím, bude nejpozději do čtyř let porouchané, neopravitelné, inkompatibilní a musím kupovat křáp nový, ještě digitálnější a s ještě delším návodem.

Když jsem chodil do školy, byla kvalita lidského bytí definována parametry zesilovače, reproduktorů a sluchátek. Nic nám nebylo dost HiFi. Tzv. Klirrfaktor (harmonic distortion) nad 1% byl cejchem hanby a kdo si sám své repráky nepotáhl speciální novou látkou, byl mimo konkurenci.
Nedávno mi byla mými dětmi násilně nasazena „sluchátka“, abych se vyjádřil k jakémusi songu. To, co se z nich řinulo, byl ryzí Klirrfaktor a celou skladbu možno srovnat s poruchou v polním telefonu. Takových sluchátek by se slušný člověk dříve ani klacíčkem nedotknul a mp3-player možno jen milosrdně zašlápnout aby se už netrápil.
Platíme za nebývalou kvalitu obrazového přenosu, ale děcka si lebedí, když se na technicky dokonalé filmové produkce dívají na rozmazaném, zapixlovaném thumbnailu bídácké kvality.

Doslova od nepaměti k vysoké životní úrovni patřily i kožichy ze vzácných živočichů. To se náhle změnilo, protože dámy slýchaly stále častěji poznámky na způsob: „Já si ušiju kabát z babský srsti.“ Takový výrok ze skupiny mladíků na náměstí v Karslruhe, doprovázený spíš souhlasným uculováním spoluobčanů než pohoršením nad nedostatkem p.c., dovede nahnat husí kůži i pod norkovým kabátem. (Zvlášt pronesen-li v Němčině, v níž nepostrádá jistého přídechu věrohodnosti.)
Móda, která kdysi zdánlivě bezalternativně decimovala biodiverzitu na několika kontinentech, byla náhle zlikvidována a celebrita se nemůže rychleji veřejně zdiskreditovat, než když se ukáže v kožichu.

Řečeným chci jenom ilustrovat, že známky životní úrovně jsou věcí naší definice.

Pan profesor Zelený mluví o životě ve tvaru L a míní mezinárodní obchod ve tvaru L.
Jakožto ekonom používá cenu jako měřítko hodnoty.
Přitom hodnotu lodi naložené čínskými produkty lze definovat různě: lze vyčíslit množstvím peněz, za které produkty možno prodat, nebo lze náklad označit jako elektrošrot, jehož recyklace bude stát spoustu peněz.

Můj dědeček říkával: Nejsem dost zámožný na to, abych si mohl dovolit kupovat si levné výrobky.
Dnes už to neplatí. Cena neodráží kvalitu, ale inovaci, povětšinou inovaci nesmyslnou a prázdnou. Dnes lze rozlišovat toliko levné šmejdy od předražených šmejdů.

Mnohé, kdysi seriozní evropské značky se úspěšně zdiskreditovaly a nejsou už zárukou kvality, nýbrž zárukou, že budete platit za jejich reklamu. Na nenápadném místě juká totiž nápis „made in PRC“ což je synonym pro šunt, a to neopravitelný.

Logickým následkem je, že smýšlení spotřebitelů se obrací i u drobného zboží.
Nejoblíbenější značkou v Německu se totiž stalo: no-name.
Ještě před deseti lety byl spotřebitel poslušen televizní reklamy a uvědoměle kupoval značkové zboží. Sahal-li po no-name, pak s jistým studem. Jen anarchisté záhy postřehli, že no-name bývá vyráběno značkovými firmami, na stejných produkčních linkách, jen s toliko rozdílem, že v jejich ceně nejsou obsaženy obrovité výdaje na reklamu.
No-name produktem prostě neplatíme za televizní program. Mizerný.
Nevím jak Vám, ale mě připadají televizní reklamy, vyzdvihující exklusivitu té které značky podivně zaprášené a obsoletní. Reminisicence na staré časy.

Blížíme se tedy stavu nula:
Značky ztrácejí význam, sugestivní moc reklam se vytrácí. (Což znamená, že za TV-programy a tisk budeme muset začít opět platit přímo a ne oklikou přes reklamní agentury, což kvalitě informací může jedině prospět.)
Je-li reputace značkového zboží otřesena, lze v druhém stupni zpochybnit reputaci některého zboží vůbec.

V Kocourkově žil truhlář, který denně vyráběl desítky dřevěných židlí. Židle byly díky velkoprodukci levné a do týdne se jim podlomily nohy. Díky tomu měl stále dosti zakázek na nové židle. Tento systém byl udržován v rámci job-security až do chvíle, kdy kocourkovští zjistili, že jim definitivně došel les.

Představme si – jenom pro srandu a k hrůze ekonomů – že by se ještě dříve než budou doplundrovány světové resource, podařilo překonat, každému sám v sobě, onen v lidské psyche zakořeněný odměňovací systém z nákupu nového.
Že bychom přestali definovat prestiž jedince výškou jeho konzumu. Že by se jedinec za vysoký konzum musel naopak ospravedlňovat před veřejností, protože nadužívá společné resource.
Že by se zastavil debilní kolotoč krvavého čerpání surovin ze zemí, jejichž obyvatelé nám nic zlého neudělali, výroby mizerných plagiátů nevolníky v diktatůrách, transportu šmejdů kolem celé zeměkoule, v okamžiku expedice již zastaralých, aby během čtyř let tyto výrobky skončily jako jedovatě čadící hromada někde v Africe.
Není jediného technického důvodu, proč by pračka, počítač, mobil nemohly fungovat dvacet let a po té byly snadno a levně opravitelné. Není jediného rozumného důvodu, proč by evropští producenti měli soupeřit s asijskými neumětely co do mizernosti kvality a exportovat pracovní místa do vykořisťovatelských lágrů – leda že si to konzument přeje.

Je čas zamyslet se vůbec nad tím, jak chceme definovat blahobyt. Množstvím krámů kterými se musíme obklopovat protože se to od nás očekává? Hustotou komunikačních spojení skrz které neplynou o nic důležitější kecy než po starém bakelitovém telefonu?
Odečteme-li od své životní úrovně všechny krámy které vůbec nepotřebujeme a které stejně nefungují a soustředíme-li se na to podstatné, životní úroveň náhle stoupne.

Přestavba ekonomického a společenského systému by byla katastrofální, jak nám říkají, protože výrobou drahých, kvalitních a hlavně trvanlivých výrobků se producent dnes spolehlivě přivede na mizinu. Globalize je prý strašně užitečná a nedá se zastavit.
Pravda, konzument se dříve choval jako domorodý idiot, jemuž globalizace slibovala laciný ráj na zemi a nechtěl za kvalitu platit. Dnes se jako idioti chovají i domácí producenti, neb za vysokou cenu nabízejí nesmyslné features a nikoliv kvalitu a trvanlivost. Built-in obsoletion je dnes nejpokročilejší technologií i v Evropě.

Zkuste říct sedlákovi: „Inu, pantáto, obruč vám praskla. Třeba zahodit povoz a koupit nový. Koně musíte vyměnit taky, protože s novým nebudou kompatibilní.“
Selský – dnes snad už jedině selský – rozum dá, že když v době tenčících se zásob surovin a zdražujících se výdajů na transport vyplýtváme značnou část prostředků na udržování onoho slabomyslného cyklu, přijde nás nákup deseti neopravitelných šmejdů dráž než nákup jednoho kvalitního výrobku.
Kdyby se suroviny a práce investovaly do trvanlivých a potřebných produktů, místo stavby tupé hladové zdi ze šrotu, bylo by s daleko menší spotřebou možno zajistit vyšší životní úroveň pro všechny.

Vše vázne na organizačních problémech, protože by bylo obtížné zajistit rovnoměrnou zaměstnanost a rovnoměrné příjmy všech (a gigantické příjmy některých). Peníze jsou dosud měřítkem všeho a zároveň neodrážejí ani v nejmenším jak kvalitu produktů, tak kvalitu výkonu, za který jsou pobírány. (A kromě toho slouží jako libovolně množitelné žetony v internacionální ruletě.) Ekonomika, založená na počtech s takovou proměnlivou, není schopna sama sebe reformovat, leda válkou.
Ale snad by bylo vhodné najít i nějaké jiné, ač organizačně snad náročnější řešení. I tak to bude asi stokrát jednodušší, než zajistit si novou planetu.

Konzument si musí napřed ujasnit sám se sebou, zda je ochoten vzdát se té možnosti, vytahovat se před svými bližními stále novými produkty a zda se nebude cítit lépe obklopen menším počtem dobře vybraných kvalitních produktů, byť letitým užíváním osahaných. Zda je hotov vzdát se každoroční drobné (povětšinou pitomé) inovace. Zda je ochoten odhalovat a zarytě bojkotovat svinské výrobky, jejichž koupí ještě ke všemu hospodářsky posiluje diktatury bezohledně ničící lidi i přírodu.
Útěchou mu budiž, že nebude muset každoročně studovat stastránkové návody.
Kvalitativní inovativní skoky budou i takto nadále možné. Jenom to plížení se po Gigabitech, Megahertzech a pixlech v měsíčním odstupu přestane. Zároveň bude cena výzkumu soustředěna v jednom drahém produktu na který bude nutno déle střádat a nebude rozmělněna na mnoho mizerných.

Jak ale může dojít k zásadní změně?
Jisté, zatím marginální úkazy jsou již patrné. Jako v politice, nabývá možnost informace v této konzumní válce významu.

Zasvěcení dokonce už vědí, že přístroje se zabudovaným akumulátorem nejpozději do tří let zařvou. Vědí, že životnost většiny TFT-Displayů a TV-decoderů lze zmnohonásobit výměnou tzv. LOW ESR kondenzátorů za pakatel. Lze v síti dohledat, kde se v kterém přístroji skrývá onen záměrně poddimenzovaný odpor v ceně 15ct, který má po čtřech letech provozu prohořet. Stejně jako některé údajně nespravitelné inkoustové tiskárny lze resetovat pomocí tajného kódu (viz síť). Průmysl se proti subversivním opravám a dodavatelům náhradních dílů zuřivě brání právně a i technickým „pokrokem“. Cítí totiž lépe než veřejnost své nebezpečí.

Existují už stránky, odhalující metodicky mechanismy built-in-obsoletion (tzv. „Fuck-up-gadgets“, česky „kurvítek“). Tyto se liší od renomovaného „Stiftung Warentest“ tím, že se nestarají o podružné funkce, ale tím že se zabývají trvanlivostí a možností opravy. Což „Warentest“ programaticky zanedbává. Lze doufat, že ze zatím drobných hnízd odporu vznikne diskreditační vlna proti systému, postaveném na zbytečném ničení resourcí a že konečně vznikne jednoduchá možnost srovnávat výrobky na základě trvanlivosti a skutečné kvality a nikoliv tvaru poprsí na katalogu. Zatím lze výrobci zvláště drzých kurvítek nasadit psí hlavu a odlišit je od té hrstky přežívajících slušných jen v zasvěcených fórech. Tak to ale nemusí zůstat.

Už před patnácti lety, chtěl-li kdo v našem kraji zakoupit závěsný dětský vozík za bicikl, měl na výběr mezi několika tucty převážně asijských produktů. Studoval jsem je. Všechno šmejdy plastikový. A jediný model od prťavé lokální firmičky. V obchodních řetězcích se dodnes nevyskytuje. Stojí trojnásobek průměru. Je nezničitelný.
Kupodivu těchto vozíků v celém kraji na silnici stále přibývá. Je to lokální úkaz o radiu snad 100 km. Na dětech se holt šetří nejméně.

Já vím, píšu o vozících a pitomých kondenzátorech – jenže ona ta změna preferencí při výběru zboží může ve svém důsledku zatočit celou tou slavnou globalizací.

Záleží na soudnosti spotřebitele a ochotě, investovat čas do informací a reflektovaných rozhodnutí dřív než rozhodnou okolnosti.
Pan profesor Zelený se ve svých úvahách nezmiňoval o možnosti, že by lidé mohli být ochotni ze základu změnit své chování a svévolně se vzepřít trendu. To zřejmě odpovídá obecnému vnímání ekonomů. V globálním měřítku má nejspíš pravdu. V nacionálním ne.
Němci například prokázali, že dovedou své priority náhle a epickým způsobem změnit a to jak v dobrém, tak i v katastrofálním měřítku. Dále ukázali, že jejich přesvědčení se s jistým časovým odstupem promítají do jiných částí světa (pročež značné části evropského obyvatelstva si dnes osvojují staré německé omyly, jichž se Němci zhostili již před více než šedesáti lety).
Myslím, že momentálně se nacházíme na prahu další změny, jejíž směr ještě není ujasněn. A dále myslím, že se žádné zájmové skupině nepodaří tento přerod ukormidlit tak, jak si to zatím ještě představuje, protože Gleichschaltung medií je dnes již neuskutečnitelná.
Tedy v Německu.
Jak tomu bude v Čechách, netuším.

Za dvacet let budou znalci schopni dnes se odehrávající vývoj logicky předpovědět, tak jako dovedou umnou mluvou vysvětlit to, co si v roce 1933 ani v nejbujnějších snech neuměli představit. Dnes se prodlužováním čáry na čtverečkovaném papíře dokresluje křivka do tvaru L. Ale co když ani ty čtverečky už nesouhlasí?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

12 řádek od konce, počínaje Němci prokázali..., pořád dokazuje, že Němci si o sobě pořád myslí

dojčland dojčland ýbr alles jen ti untrmenšové nám to kazí
a každý 6 obyvatel planety je však Číňan,(možná v této chvíli již Ind) tudíž se ukáže, kdo bude vládnout světu a vnucovat mu své hodnoty
02. 05. 2013 | 15:35

Ládik!!! napsal(a):

Viděl jsem ve fabrice Danfoss v Dánsku ventily staré 30 let. Nevyměňovali je, fungovaly. U nás se masově mění ventily po 10-20 letech, protože je to kšeft. Já měním počítače a auta, protože potřebuju udělat do účetnicví náklady. Ale postupem času zjišťuji, že je rozumnější nedělat příjmy a jet na výlet, nebo opatrovat pozemky. Už i v autech je kurvítko, přeplňovaný motor. Jediný slušný nepřeplňovaný, atmosférický dvoulitr, je v nové Mazdě. Němec tlačí výkon do objemu 1,2litrů, na úkor životnosti.
02. 05. 2013 | 15:46

aga napsal(a):

Zdravím Hadonoši,

Jako vždy, chytré, vtipné, zajímavé, angažované.

A pro mne jako vždy ten matoucí úhel pohledu, ta rezignace na řešení kořenu problému, ta zřejmě patetická snaha uchránit zahradu před zaplevelením trháním listů namísto vyrýváním kořenů. Mlčení o tom, kdo nebo co stojí za současným vývojem, kdo z něj má prospěch. Akceptace toho, že to je zákonitý, neměnný stav?

"Záleží na soudnosti spotřebitele a ochotě, investovat čas do informací a reflektovaných rozhodnutí dřív než rozhodnou okolnosti."

Naopak výzvy k partyzánskému odboji, ke kterému většině partyzánů in spe chybí z objektivních důvodů znalosti, čas a energie. Problém je globální, nereálnost Vašich řešení vynikne více, když si promítnete své návrhy třeba na realitu třetího světa. Uvědomělý (nebo spíše už přesycený) německý konzument to nespasí, spousta dalších konzumentů by si také chtěla užít svou chvíli nadbytku, a těžko na ně, hladové, přenesete svou zkušenost sytého - neuvěří Vám. V globálním světě nemůže uvědomělost pár nejbohatších spasit ani je samé.
02. 05. 2013 | 15:48

er napsal(a):

bude válka
02. 05. 2013 | 15:54

gaia napsal(a):

aga

přesně, ti untrmenšové, co nechodí ve škole na přírodopis, nebo ho vůbec nemají, že na to nejsou peníze, to budou pořád kazit.
02. 05. 2013 | 15:56

neo napsal(a):

Pane Procházko:

to je velmi zajímavé, nicméně v dohledné době se s tím asi moc udělat nedá.

Už to tady jednou bylo a právě na úkor té životní úrovně, pokud je přepočítávána na ono zboží.

Jak myslíte, že by to vypadalo, kdyby auto vydrželo 40 let a fabia stála 900 000. Nebo televize vydržela 30 let a stála 300 000, nebo video-DVD-bluray vydrželo 15 let a stálo 100 000, popř pračka za 70 000 atd...
02. 05. 2013 | 15:58

český maloměšťák napsal(a):

Hitler by dokázal židovské obchodníky, řemeslníky, lékaře, spisovatele...zlikvidovat i tak, že by prostě Němci přestali kupovat jejich výrobky a služby - kdyby jim to například nařídil.
Což věděl ale že je prostě nerealizovatelné.
/podle mě, kdyby na jejich výrobky a služby ale uvalil nějakou speciální daň....tak by to dokázal/

Adolf nemohl tušit, že budoucí evropský i spotřebitel (který je ale současně i producentem) ze sebe udělá takovou oběť dobrovolně , docela rád a ještě se přitom domnívá, že na tom vydělává.
Protže rovnice, jak ji popsal autor (AP) je samozřejmě neřešitelná.
Neboť čím vyšší kvalita a tak i životnost výrobku - tím méně pracovních míst.
Pokud tedy nesáhneme ke změnám skutečně strukturálním.

Zatím nashle - musím pryč, diskuze se stane beztak výživnou i beze mě.
Pomněte při ní, že jediným nevyčerpatelným zdrojem je lidská hloupost, naivita a pýcha.

P.S. Zmínka o Adolfkovi byla jen takovou upoutávkou - aby těch pár mých řádek nezapadlo.
02. 05. 2013 | 16:02

levičák napsal(a):

Před nějakým časem jsem zde viděl názor, že za komunistů nebylo na krámech maso a tak jsem nahlédl do statistik a zavzpomínal.

Například podle statistik hovězího masa dnes sníme asi jen třetinu toho, co za komunistů (roční podíl na občana) a tak jsem se zamyslel a zavzpomínal. Zavzpomínal na to, že dříve se často vařila hovězí polévka, v které plavalo hovězí maso, ne ta z eček v kostkách, jako se vaří dnes. Pocházím z vesnice a od někdy října, kdy se začali lovit zajíci a bažanti do konce roku, jsme doma snědli pět až deset kousků divočiny. Po novém roce začaly zabíjačky a jelikož rodina samozřejmě nesežrala prase na posezení, tak se roznášelo a lidé na vesnici měli vepřové od ledna až někdy do března. K tomu jsme chovali slepice, králíky husy a tak bylo kvalitní maso celý rok. Jako dítě v šedesátých a sedmdesátých letech, jsem si z dnešního pohledu žral jako prase.
To, co jíme dnes, je šunt.

Další věc, vzpomínám na sedmdesátá létá, kdy se vážně diskutovalo o tom, že se bude pracovat snad jen tři dny v týdnu. Od války se pracovní doba neustále zkracovala až do sedmdesátých let, pak přišli neoliberálové a začaly se dělat nejen dluhy, ale začal se taky prodlužovat čas, který musí lidé trávit prací. V některých státech si to ještě trochu drží, například Francie 35 hodin týdně, Rakušan a Švýcar chtějí mít o víkendu klid, ale mnohý Čech neví, co je to neděle nebo svátek.

Žereme svinstvo a jsme otroky doby, ale uvědomují si to jen ti, kdo něco pamatují.
02. 05. 2013 | 16:08

levičák napsal(a):

Ještě k jídlu.
Před pár desítkami let měli v obchodě asi tři druhy salámů.
Dnes jich tam mají stovku a možná i více. Ovšem není to zadarmo, je to na úkor kvality. Když má řezník tři druhy, tak je může mít čerstvé, ale pokud prodává stovky druhů, tak to musí být v konzervách nebo nějak upravené.
Osobně bych dal přednost těm třem druhům čerstvé uzeniny z masa, protože mám maso rád a většinu dnešních uzenin, prodávaných v supermarketech, pokládám za nepoživatelnou.
02. 05. 2013 | 16:33

gaia napsal(a):

levičák

lidi už vyžrali mamuty, ptáky moa, holuby stěhovavé, zubry, pratury, bizony, pyrenejské ovce, za chvíli si budou muset dělat salámy sami ze svých sousedů.
02. 05. 2013 | 16:42

adamprochazka napsal(a):

Poslyšte paní Gaio,
a co by podle Vás měli íbrmenšové (míněni ti co chodili na přírodopis) dělat?
Chovat se nadále tak pitomě jak se to od nich očekává, jen aby neupadli v podezřeni, že se chtěji vyvyšovat nad otatní?

Ropušáko,
ale samozřejmě že vše je výsledkem spiknutí. Ale co s takovým konstatováním naděláte?
Globalizace měla samozřejmě za cíl, aby evropani a severoameričani dělali za asijské mzdy a nakupovali za evropské ceny. Což se z části zdařilo. S dohledným koncem. Ale pojmenováváním viníků daleko nedojdete (a na mušku je už vůbec nedostanete). Proto považuji za vhodné, hledat nějakou soft cestu, jak ze systému ven.

neo,
mám denně ve funkci monitor, který jsem koupil před dobrými třiceti lety a stál 750 DM. Jelikož je tak bezva, onehdá jsem na e-bay koupil za 15 € jeden takový do rezervy, tak s tím snad dožiju. Vyší cena by tedy nebyla dána o tolik náročnější kvalitou zpracováni, ale zajištěním živobytí nevytížených pracujících. Což by snad bylo rozumnější než daný systém.

Levičáku,
buďte rád. Tolik masa ani není zdravé.
Neexistují u Vás zemědělci kteŕí prodávají přímo ze dvora? Tady ano. EU jim hází klacky pod nohy jak může, ale lidé si to vymínili. Jsou ale dražší než to supermarketové svinstvo.
02. 05. 2013 | 16:43

neo napsal(a):

adamprochazka:

750 DM je myslim dost vysoká cena na monitor, zvlášť v době, kdy tady lidi brali 3000 Kčs a to mnohdy i míň.
02. 05. 2013 | 16:47

gaia napsal(a):

antilopa modravá, blboun nejapný, alka velká také měli chutné maso. Dnes už neseženete.

Dle profesora Wilsona je problémem lidstva to, že člověk byl matkou přírodou vyprojektován jako teritoriální masožravec.

Proto bychom měli bojovat za rozšíření vegetariánství, což by vyřešilo mnohé problémy, ta vaše touha po salámech, levičáku, jen vše zhoršuje.
02. 05. 2013 | 16:47

šašek z Jihlavy napsal(a):

aga
Dnes máte den, souhlasím a podepisuji.

AP
Vaše blogy mají šťávu, podobné myšlemky se mi často honí hlavou, bude zajímavá diskuse!
02. 05. 2013 | 16:50

levičák napsal(a):

Pro gaia.
To je trochu jinak a uvedu jen změnu od devadesátých let u nás.

Stavy skotu a vepřů se snížily asi na polovinu, tedy vykrmujeme si toho asi polovinu a doháníme to produkcí chemického průmyslu.
02. 05. 2013 | 16:52

gaia napsal(a):

adamprochazka

ýbrmenšové by měli hlavně přestat poučovat a vyvyšovat se, že vše dělají lépe.

dík jejich posedlosti po soláru u nás pak máme akorát problémy.

A aféra s otráveným masem v ČR měla také svého viníka. úybrmenšové krmili prasata umělou hmotou, neb jim to přišlo výhodné a pak to prodávali u nás v německých řetězcích.

tím tedy
Němci například vůbec neprokázali, že dovedou své priority náhle a epickým způsobem změnit (oarafráze 12. řádku)
02. 05. 2013 | 16:53

Dan Konečný napsal(a):

Pane Procházko, nadpis evokuje trochu něco jiného než píšete v textu.
To základní co životu potřebujeme je bydlení, voda, potraviny a energie. Kvalita a rozměr bytů donedávna stoupaly , dnes se dostáváme někam kde spousta bytů a domů je prázdných, lidé si je nemohou dovolit.
O kvalitě potravin byly četné blogy, je zřejmé že jíme maso bez masa, mléčné produkty které neviděly mléko. Malá poznámka- kdysi při návštěve muzea jsem byl překvapen zjištěním, že ve 14 století si vesnický kovář za svoji mzdu mohl koupit cca tolik kuřat, co já dnes.
V technických věcech jde o něco jiného, stali jsme se opravdu konzumenty, přístroje jsou dělány tak aby bylo nutné je co nejdříve vyměnit, nejen kvůli módě. Boty kdysi vydržely půl života, jenom se podrazily podrážky, dnes se rozpadnou po 3 měsících intenzivního nošení. Máte li počítač, po 5 letech už je nekompatibilní, a nenahrajete nová data. Napak mám doma CD s uměleckou produkcí, která mně nový počítač již nebere.
Pokud chcete celkovou kvalitu života, neodmyslitelnou spučástí je i stres, nutnost každých pár let měnit profesi, nebo o práci přijít. Prognózy že nebudou důchody, dostupné lékařské ošetření na kvalitě života nepřidají.
Podle mne se kvalita života zhoršila oběma světovými válkami, lidstvo nějak dostalo do podvědomí že nic nemá cenu dělat kvalitně, už zítra může být válka která vše zničí. Stačí se podívat na stavby- některé obdivujete po mnoha staletích, jiné se rozpadají za 30-50 let. Sázet stromy které ponesou ovoce za 10--20 let už nikdo nechce. Zisk ihned nebo nic.
Myslím, že máme dříve nepředstavitelné technické vymoženosti, ale kvalita života se zhoršuje
02. 05. 2013 | 17:16

Jana Pechová napsal(a):

Pane Procházko, jako velmi často i jindy mi dnes mluvíte z duše.
Ale:
Chrlením šuntu se zaměstnávají lidi. A je to asi víc lidí, než by se jednomu líbilo.
Tohle bude problém.
Nevím, jak ho politicky řešit.
02. 05. 2013 | 17:20

levičák napsal(a):

K debatám Česko – Německo připomenu jednu záležitost, na kterou jsem si vzpomněl nedávno, když jsem se díval na ekonomické ukazatele posledních let.

Vzpomínáte šrotovné?

Český pepa mistr světa měl Němce za pitomce a ejhle, podívejte se na jejich a naše čísla od roku 2009, kdy se diskutovalo o tom, jakou má stát dělat hospodářskou politiku.
02. 05. 2013 | 17:29

klávesník napsal(a):

ýbrmenšové? Zkuste toto: alt + 129 = ü; alt + 154 = Ü
02. 05. 2013 | 17:30

Dan Konečný napsal(a):

Ještě jedna věc je pro dnešní dobu charakteristická- spěch, shon, vše rychle a bez námahy. Neumíme komunikovat, pod pojmem zábava si představujeme to, že si sedneme a profesionálové nás baví- pustíme hudbu, televizi, internet. Mnohokrát jsem byl svědkem toho, že si lidé sednou v místnosti, a po chníli si vzájemně posílají SMS, přestože sedí spolu a mohou si to říci přímo. Ale mluvit spolu děle než 5 minut už umí málokdo.
02. 05. 2013 | 17:31

aga napsal(a):

Hadonoši

Já vím, že Vaším přesvědčením to neotřese, ale přeci jen:

http://www.novinky.cz/ekonomika/300863-mytus-o-pilnem-nemecku-platicim-za-liny-jih-evropy-pada-sever-na-krizi-vydelava.html
Mýtus o pilném Německu platícím za líný jih Evropy padá, sever na krizi vydělává
Dluhová krize, kterou eurozóna řeší záchrannými balíky, přiměla politické lídry v zemích na severu Evropy k prohlášením, že občané nesmí ze svých daní doplácet na problémy jiných států. Podle čerstvé analýzy agentury Reuters ovšem daňoví poplatníci ze severních zemí nepřišli o jediný cent, jejich země naopak vydělaly.
....

A neschovávejte se za řeči o spiknutí, fakt je, že na té devastaci planety vydělává pár maximálně pár stovek tisíc lidí - tak bych - být vámi - alespoň apeloval na jejich zodpovědnost než na zodpovědnost těch zbylých sedmi miliard - pravděpodobnost, že se ti první dohodnou je větší, a pravděpodobnost, že se vzdají svého zisku asi stejná jako ta, že se vzdá průměrný konzment touhy konzumovat drobečky, co jim odpadnou od stolu.

Také nevěřím, že je dostaneme na mušku - ale alespoň bude jasné, na čí straně je vina - Vaše provolání sugerují, že si za to oběť může sama.
02. 05. 2013 | 17:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kdo tu proboha spěchá. Zkuste to rychle udělat ...
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20-%20autumn%202009/album/slides/wbgarden%20autumn%2045.html
Kdo tu neumí komunikovat ?
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20jak%20se%20vede%20sousede/album/slides/jak%20se%20vede%20sousede%2018.html
Prosím vážené diskutující zde, by mluvili především sami za sebe, případně svůj monolog doprovodili obrázky. Just for fun.
Děkuji.
O jedné z mnoha opravdových devastaci zeměkouličky pak více tu...
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/547419_359135750814142_1036266274_n.jpg
Veselé krizování ...
02. 05. 2013 | 18:12

aga napsal(a):

Jana Pechová

Vyřešilo by se to samozřejmě tím, že by se přeoraly hodnoty, a lidé by se zaměstnávali něčím konstruktivním. To by nám ale nesměla vládnout destruktivní, šílenecká, amorální sebranka, žijící podle hesla "po nás potopa".
02. 05. 2013 | 18:23

honolulu napsal(a):

Pane Stejskal, vsimnul jste si take ? V pripade, ze ne,
upozornuji Vas na zarivou vychazejici hvezdu na Aktualne CZ a ke vsemu jeste i ANTIglobalizacni...
Souhlasim s nim uplne. (S zabolovcem Prochazkou.)

Budeme bojkotovat Cinsky smejd, a zalozime u nich hladomor, ktery tam vzdy meli, ale nez zacneme, tak jim vyloudime zpet nase investice, ktere jsme tam poslali pod naporem nasich financnich strategu... Velmi me mrzi, ze jsem propadnul u prijimacek do pomocne skoly...Kdybych prosel, mohl by byt ze me EKONOM propagujici prumyslovou a "kulturni" integraci.
02. 05. 2013 | 18:27

Adam Procházka napsal(a):

Gaio,
neříkám přece že Némci jsou svatí. Jsou to tvrdí kšeftsmani a Češi jim naletěli na fotovoltaiku a divil bych se, kdyby to bylo pouhou naivitou.

Pane Konečný,
spatná kvalita naní zapříčiněna nedbalostí nebo šetřením na nepravém místě. Je to program, a to technicky náročný. E-book, stejně jako blue-ray na rozdíl od DVD, je nový takový výstřelek. Slouží k tomu, aby bylo v budoucnosti možno omezit i trvanlivost obsahu. Abyste si musel román nebo film za čas kupovat znovu a znovu. Feature který tištěná kniha neposkytuje (vydavatelům).

Paní Pechová,
taky neznám řešení. Ale to stávající je, řek bych, hned po válce to druhé nejblbější a válku o vyplýtvané resource nejspíš zahrunuje.

levičáku,
štrotovné byla subvence autoindustrie z daní. Dnes německým výrobcům padá na nohy, protože poptávka se náležitě zmenšila.

Obojživelníče,
tak Vy AlKapouny taky nedovedete pochytat? To jsem si myslel.
Jenže já doporučuji obyvatelům pečlivě zamykat dveře a dávat si majzla, zatímco Vy byste apeloval na AlKapounovic zodpovědnost. A Vy myslíte že to tady čtou?

(A následovné sem nepatří protože to je úplně jiné téma:
Samozřejmě že nepřišli. Když se zaručíte za kvartálního hráče v ruletu je to napřed úplně zadara. Oni teprve přijdou. Vámi citovaný článek se pečlivě vyhnul prognóze, co se stane, až řečení dlužníci lakonicky prohlásí, že dluhy nehodlají vůbec splácet. Podle mého se k tomu schyluje, a to ještě daleko rychleji, než se dalo čekat. Od Hollanda to byl tuze neobratný krok: měl se svými řečmi ohleduplně počkat až bude v Německu po volbách a až se seveřané zaručí i za Italii, Španělsko a Portugalsko.
O zbytku bychom si mohli pohovořit pod příslušným blogem, třeba pod "demokracií pro idioty", protože tématicky se to sem nehodí, což doufám uznáte.)

Klávesníku,
ü není problém. Horší je, že si ne a ne zapamatovat kde je v českém prstokladu vykřičník1
02. 05. 2013 | 18:31

Luba napsal(a):

lulu,
to je poněkud pozdní odboj.

I z I.B.M. (USA) je Lenovo (PRC).
Co s tím uděláme?
02. 05. 2013 | 18:31

Občan napsal(a):

Gaio,

Vy někdy píšete hrozný koniny :o)
Lidstvo se nemůže stát vegetariány z jednoho prostého důvodu - nevejde se do tropické Indie. A ani v Indii nejsou vegetariány všichni (nemluvě o tom, že Indové vypijí o dost víc mléka a snědí o dost víc vajec a másla než my). Počínaje mírným pásmem byste totiž bez živočišných bílkovin a tuků umřela hned první zimu.

U těch sežraných živočišných druhů jste zapomněla na tuňáky. Ty sežrali především USáčtí psi, chudí a příslušníci jedné náboženské skupiny, následováni Japonci (ti je psům nedávali). Teď tuňáci skoro došli a nahrazují je argentinské rychlokrávy (jenže argentinské krávy dojdou v okamžiku, kdy dojdou jihoamerické deštné lesy a s nimi voda).
02. 05. 2013 | 18:34

aga napsal(a):

Hadonoši

"jenže já doporučuji obyvatelům pečlivě zamykat dveře a dávat si majzla" - no takkhle mi to zatím nikdy neznělo. Spíš jako házení jejich vin na mou bezmocnou hlavu. Protože před nimi už dveře nezavřete, mají vás na sluchátkách a na mušce ze všech stran.

A klidně tu na jejich zodpovědnost apelujte, však od pana Stejskala víte, že sem chodí nakukovat opinionmakeři. My ostatní stejně máme své názory hotové, nás už nezlomíte.

Ledaže byste se adresně obrátil třeba na pana Hellera, aby své iniciativy v práci s mládeží obrátil trochu bohulibějším směrem.
02. 05. 2013 | 18:38

Viola napsal(a):

„Stoupáme?“

„Ne! Naopak! Klesáme!“

„Je to ještě horší, pane Smithi! Padáme!“

„Proboha! Vyhoďte přítěž!“

„Poslední pytel je už vyprázdněn!“

„Co balón? Stoupá?“

„Ne!“

„Slyším něco jako hukot vln!“

„Pod košem je moře!“

„Nemůže být hlouběji než sto padesát metrů!“

Tu prořízl vzduch mocný hlas:

„Ven se vším, co nás zatěžuje…! Se vším…!“
02. 05. 2013 | 18:38

levičák napsal(a):

Pro Adam Procházka.
Ano, jistě chápu, tak, kde daňoví poplatníci místo průmyslu podporovali daňové ráje, tam jsou na tom dnes lépe než v Německu.

Dovolím si jednu radu,
neuvažujte v ideologických intencích, ale porovnávejte úspěchy či neúspěchy jedné nebo druhé cesty.
02. 05. 2013 | 18:42

Občan napsal(a):

A obecně - zase se tu marně probírá již tisíckrát probrané.

Tenhle systém stojí a padá se ziskem (malých skupin) a spotřebou (velkých skupin).
Problém systému nastal, když majitelé zisku usoudili, že malý a pomalý zisk jim nestačí a že chtějí velký a rychlý. Takže přesunuli výrobu do domněle levnějších zemí a pomocí masivní reklamy přiměli spotřebitele v zemích, z nichž postupně výroba zmizela, aby kupovali. Třeba na dluh. Hlavně hodně a rychle.
Ano, "fungovalo" to asi 15 let, načež nastal kolaps přesně takového rozsahu a scénáře, jak jej předpověděli "katastrofisté" v 90. letech 20. století (za což byli označováni za bolševiky).

Takže dnes není výroba tam kde vždy byla a měla by být i nadále, došli spotřebitelé (protože už zchudli tak, že si nemají ani na co půjčovat, resp. jim nikdo nepůjčí), došli dokonce už i ti vykořisťovatelní Indové, Pakistánci a Bangladéšané a domněle vyexportovaná bída vlezla zadními dveřmi (původně pro služebnictvo) do Evropy a USA a usalašila se za pecí. Nic s ní nehne, protože všechno to, co jsme na obranu proti ní měli, už nemáme.

Cililink, konečná, vystupovat a "Vítejte ve zlých časech".

Mmch - právě poslouchám multitragéda Bendla a co se žrádla dotejče, máme se na co "těšit".
02. 05. 2013 | 18:50

Občan napsal(a):

Jo, pane Procházko, ten poslední hieroglyf se píše takhle (_._) :o)))

Přesně tam současný systém finančnětrhové totality směřuje.
02. 05. 2013 | 18:52

aga napsal(a):

PA

Když se řekne "stát na něčem vydělal", tak to ještě zdaleka neznamená, že vydělal normální, slušný daňový poplatník. Německý daňový poplatník by se podle mého měl soustředit na to, kde mizejí státní prachy (a zda ty banky jsou vůbec německé), místo aby skákal na špek médiím (jsou vůbec německá?), která už se neštítí rozeštvávat vyčíslováním majetků nezaměstnaných jižanů, komandovaných MMF do záhuby.

Nemůže se nevkrádat podezření, zda tu Evropu vůbec kočírují evropané, nebo spíše někdo, kdo ji žene cíleně do záhuby.
02. 05. 2013 | 18:53

Adam Procházka napsal(a):

Honolulu,
to s Čínou vyřeší Severní Korea.
Co Kim Jong-un totiž neví, že na křidýlkách těch jeho rachejtlích stojí taky "made in PRC", jenomže agenti to přelepili nálepkou "Deutsche Präzisionsraketenleitwerkfertigungsanlage Peenemünde GmbH".
Takže až se Kim pokusí ostřelovat Kalifornii atomovejma raketama, krátce po startu upadnou a všichni se budou divit, kam to poletí.
Ale to zatím musí zůstat jenom mezi námi. Raději to neříkejte ani panu Stejskalovi.
02. 05. 2013 | 18:56

modrý edvard napsal(a):

autor. 1.Mezi kurvítky jste zapomněl na windowsy. 2. klávesnici si popište, trvanlivou barvou!
02. 05. 2013 | 19:03

Da.Rock napsal(a):

Výborný článek. Většinou tak dlouhé blogy nedočtu, ale tenhle jsem zhltnul. Jen škoda přemíry odborných "cool" anglicismů. Ne každý se v nich orientuje.
Nicméně autor trefuje hřebík na hlavičku.
Potácíme se v krizi konzumní materialistické společnosti a zoufale se ji pokoušíme reformovat, abychom ji udrželi ještě chvíli naživu. Protože nevidíme alternativu. A pokud vidíme, bojíme se jí. A tak do mrtvého těla postmoderního globalizmu zoufale pereme dávky adrenalinu a pouštíme proud a radujeme se nad každým reflexním nervovým záškubem a lžeme sami sobě, že organismus opět naskočil a brzy půjde ze špitálu domů.
Jenže on už ve skutečnosti začíná zapáchat...
02. 05. 2013 | 19:38

Občan napsal(a):

Ago,

kam, jak a kým má být nejen Evropa nasměrována, bylo publikováno v r. 1905.
Od té doby jsou již jen odštrtávány splněné kapitoly. Těch nesplněných už v Evropě moc nezbývá. V USA už je prakticky hotovo.
02. 05. 2013 | 19:44

jura napsal(a):

pěkný článek, akurát to lokální uvědomění mi nesedí. Třebas Island, lokálně se uvědomil, nadechl a pak zavolil zase ta paka, co ho přivedla tam kde byl. Holt i na islandu zdravý selský chybí. Ovšem s těma kurvítkama máte 100%ní pravdu
02. 05. 2013 | 19:48

honolulu napsal(a):

Vsechno zlo proti nam bylo zavineno globolazaci, pravdolaskarstvim, politickou korektosti, stavbou utopisticke spolecnosti a hlavne integraci vseho druhu.

Kdyz jsem utikal z Ceska, tak na svete byli 3 billiony lidi (3000 x million - u vas mate jine pocty.) Dnes je jich 7 (7000 x million).

Kdybychom od nich (nezadoucich) drzeli odstup a nevymysleli si globalizaci, tak oni by chcipali v pravidelnych intervalech sami. Ted nam hrozi, ze my belosi za nejakou dobu pomreme take.
Lidi je cim dale mene a armady nezadoucich zivocichu stale rostou.

Prerozdelovanim schudneme vsichni. Zdroju zacina byt malo. U nas reka Colorado je tak vychlastana, ze prestava existovat.
U vas - vas vyzerou neprodukujici Cikani.

Budoucnost je v zakladani zahradek a pestovani kraliku po vzoru pane Stejskala... A hlavne zbrojte ! Zahradky se musi chranit, (kdyz nedokazete uchranit svoji zem), aby jste neprisli o kraliky jako pan Stejskal.
02. 05. 2013 | 20:08

honolulu napsal(a):

Obcane, (19:44) co bylo napublikovano 1905 ? Jaka strategie na nas byla vymyslena ? A jak se ji branit ? 1905 byla nejaka revoluce v Rusku, ale dopadla spatne, pokud si pamatuji z dejepisu.
02. 05. 2013 | 20:16

Jáchym napsal(a):

Adame Procházko,

nejlepší a nejpodstatnější blog tohoto roku!
Jestli nenapíšete kněhu esejů, spácháte zločin neposkytnutí pomoci!
Díky !
02. 05. 2013 | 20:18

Parabellum napsal(a):

Občan

Proč by měla být výroba tam, kde se lidem nechce vyrábět za vyráběcí peníze? Co umíte vyrobit VY, to když se odpoutám od reality, že vyrábět se Vám nikdy nechtělo a štítil jste se toho?

Vona se milej Občane přesunula část výroby (a to nezanedbatelná) i do ČR. To je také špatně?
02. 05. 2013 | 20:30

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,.....když občas,...když není vyhnutí,.....musím navštívit nějaký ten "chrám hojnosti",....jako třeba právě dnes,....jsem zas a opakovaně šokovaná, kolik absolutně nepotřebných věcí se nabízí. Vzala jsem do ruky letní boty,....tři pásky z umělé hmoty/ ty se pane zaříznou do kůže nohy/, polepené třpytivými flitry v osmi druzích./ Jak se začne pásek při chůzi různě ohýbat, vsadila bych hodně,že první odpadne už při prvním kilometru./ Čínský šunt za 450 korun,.....no nekupte to, těch barev a toho třpytu, to se vám na nohy jistě někdo podívá./

Je to běs,.....běsy naočkované do podvědomí,......tohle musíš mít, jinak nebudeš "in".

Dovolím si tvrdit, .... ,že příjde čas, .... kdy toto období "běsnící spotřeby", bude in memoriam zatraceno. Aby to ale nepřišlo pozdě.

Až nebude drancovat co, .... a to už pak bude secsakra pozdě.

Na prvním celosvětovém ekologickém sympoziu v Helsinkách v roce 1975 přišlo první varování nad nadměrnou a zbytečnou spotřebou.

Od té doby se narodily další miliardy spotřebitelů,.....mnozí notně neskromní a chtiví, ....a kvanta vykuků, pro které jsou peníze jedinou hodnotou,.... a lidská civilizace na své cestě k světlým zítřkům nabírá rychlost k "padajícím mostům Kassandré".

Tužka.
02. 05. 2013 | 21:00

Skogen napsal(a):

Tuhle jsem se setkal u svého MT, který jsem poprvé po několika letech neměl potřebu záhy vyměnit, protože mi i dnes dává přesně to, co potřebuji (asi stárnu), že náhle začaly záhadně blbnout tlačítka. Dvojka si hrála na sedmičku a vůbec to bylo divně zpřeházené a tak nějak nadraka. Rozebrat, vyčistit, restartovat, resetovat, přehrát firmaware, nic platné. Tři dny to takhle haprovalo - až náhle a opět zničehonic návrat k funkčnímu stavu. To se opakovalo ještě jednou a od té doby v pořádku.

Už tehdy mi hlavou probliklo, jestli tam někde v tichosti nedělá odpočet nějaká funkce Date(), která by mě měla taktně upozornit, že je na čase udělat další tržbu.

---

Profesor „L“ váhavě zreflektoval fakt, že ekonomika není vlivem citelněji vnímané omezenosti zdrojů, kdy už nelze jen tak si dojít pro jiné, tak otevřenou, jak by tržnímu modelu z principu i praxe slušelo. Jednooký mezi slepými králem, ovšem o žádné závratně nové zjištění se nejedná.
02. 05. 2013 | 21:28

Pradědek Čech napsal(a):

Blok hezký, ale bohužel na nic. Sedíme v rychlíku, který ani nevlastníme, ani neřídíme. Ktarý navíc nikde nestaví a jede čím dál rychleji. Vystoupit lze jen za cenu rozbití úst. Při nejlepším. Už tady někdo zmínil nemožnost nahrání nového softwaru a aplikací na starý PC. Já jen uvedu např. jízdu ve starém autě na frekventované, kluzké dálnici, kde všichni ostatní nebo třeba většina, má moderní auta s vyšší maximálkou a elektronickými systémy. Konec takové jízdy si představuji jako známé opakování vyražení pomalého vozu z dálnice silničním pirátem.
02. 05. 2013 | 22:11

Důchodce68r napsal(a):

Adam Procházka
Tak za to vás budu žalovat. Nějak, snad telepaticky, jste to odečetl z mé hlavy. A bez svolení publikoval.
Snad s vyjimkou poznámky o televizi. Už jsem zapoměl že existuje, vyhodil jsem ji snad před 10-15 lety.

( A drobné technické - bedny KE30jsou stále v pořádku, ve stowatových od Videotonu z asi 1975 mně důchodci z Tesly Val.Mez. vyměnili membrány.)

Zdravím vespolek! (Z cesty do klidné minulosti, s funkčními hodinkami Moskba 16 kamněj z 1954 na ruce, sáčkem náhradních dílů které jeden hodinář ještě nevyhodil v dílně, s Volga 21 s nepoškrábaným původním lakem v garáži, atd.)
02. 05. 2013 | 23:18

Emissary napsal(a):

Adam Procházka

Celý Váš blog je zmatečný a bez hodnoty a v některých pasážích až směšný. Dokázal jste to úplně bezprecedentně v reakci na nea, jak jste si pořídil monitor před dobrými třiceti lety. Předpokládám, že dnes bych nu nesměle říkal CRT a bolely by z něho oči. Nevíte, kolik palců uhlopříčka má? Klidně se na ten monitor dívejte, nejlépe na vypnutý, vždyť když stál 750 DM, pohled musí těšit. Ehm, chci tady naznačit, že zejména elektronice a speciálně IT technologiím by takový přístup neprospěl.

Jiné ovšem je, když si koupíte nazouvák vyrobený z podřadné oceli. To může naštvat. :)

A chudák Jáchym by se z toho zjančil. Tak málo stačí ke štěstí.
02. 05. 2013 | 23:19

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...kdybych vyjmenovala,....musím si udělat seznam,....věcí, které mi zanechala má nevlastní teta na chalupě v horách,...kde žila celý život bez elektřiny,.....namátkou,...pec,...kde upečete kde, co,....od kováře/jejího bratra/ kovaný pekáč, kam se vejde veliká husa, nebo dvě kachny, nebo čtyři kuřata, šedesát buchet,...../když to naplníte, je to rozpálené, těžké, tak pod to nasunete speciélní "udělátko" a vyvezete to z pece. A pec vám dva dny ještě vytápí vedlejší místnost.
Pračka kývačka,.....rotující dřevěná ždímačka, ... oválný vysoký kovaný hrnec, který se ohříval na kachlákách a sloužil jako žehlička,....prostě jste ho přisunuli ke kraji plotny,....dalším důmyslným udělátkem zablokujete jeho pohyb, vemete do ruky kus prádla, a přejížděním po hrnci žehlíte,....že jste to nikdy neviděli,....to je vynález mého nevlastního dědečka-kováře,....památečný, žehlím na tom, když jsem na chalupě.

V mládí mě naučili mnohé dovednosti k přežití bez technické revoluce.

Tužka.
02. 05. 2013 | 23:39

Papouch napsal(a):

"Zasvěcení dokonce už vědí, že přístroje se zabudovaným akumulátorem nejpozději do tří let zařvou." - to neni vada, ale vlastnost, akumulatory se nabijecimi cykly opotrebovavaji; lze vymenit i svepomoci kdyz ma clovek cas a naladu najit v katalogu pasujici clanky

"Vědí, že životnost většiny TFT-Displayů a TV-decoderů lze zmnohonásobit výměnou tzv. LOW ESR kondenzátorů za pakatel." - zrejme myslite elektrolyticke kondenzatory (ESR je parametr, ktery ma kazda soucastka), ktere jsou skutecne casty zdroj poruch, ale bohuzel nic lepsiho neni - obcas nejaky odejde nezavisle na cene a znacce

"Lze v síti dohledat, kde se v kterém přístroji skrývá onen záměrně poddimenzovaný odpor v ceně 15ct, který má po čtřech letech provozu prohořet." - ty odpory se pouzivaji misto pojistek, uz mnoho desitek let

"Stejně jako některé údajně nespravitelné inkoustové tiskárny lze resetovat pomocí tajného kódu (viz síť)." - inkoustova tiskarna potrebuje po urcitem poctu cyklu (to jsou ty pazvuky pri zapinani) vycistit v servisu, jinak v odpadnim zasobniku casem vyroste "krapnik" ze zaschleho inkoustu, v horsim pripade zacne nekontrlovatelne odtekat nekam na stul nebo na koberec
03. 05. 2013 | 00:30

Thentachechtla napsal(a):

Pane autore , spolecnost celkove je prilis zhyckana technickymi novinkami a vedeckym posunem (pokrok) nechci pouzit.

Do zhoubneho kouta se spolecnost dostava , pokud (ekonomicky)neroste .
Pri zatezi 7 miliard 'skodne' , kterych lze , pouze s naprostymi vyjimkami zasadit do urcite spotrebitelske tabulky a s narocnosti s temi , kteri touzi po strese nad hlavou a lednickou , az po ty , kteri citi za nutnost a urcitou spolecenskou zarazenost menit sve , byt mesic stare komunikacni prostredky za nove.

Chci tim rici , ze vsichni od politiku - zavislosti na tabulkovych(pocetnych) volicich , az po male firmy - vyroby ci sluzeb,je urcita zavislost na onen rust- automaticky zvysovani populace , kde stagnace (cehoz jsme v teto dobe svedky) je pocatek konce teto nafoukle civilisace. Ostatne nebudeme prvni a ani posledni.

Zacinava selhavat to , co je na teto planete nejcenejsi a to je urodna puda . Diky syntetickych hnojiv , je sice nakrmeno stale vice obyvatel. Otazkou je , co lze uz jako prave jidlo urcit, navic efekty ,jako prirozene ochlazovani pudy - uvolnovani oxidu uhliku, zabetonovani chemickymi hnojivy a technikou -duvody zaplav , zbytky se dostavaji do spodnich vod , ktere narocne cistime , jestli je vubec cistime. a pijeme.
To je dopad nafoukane civisace , ktara si rika homo sapiens - vecne bojujici s prirodou.
Nafoukana civilisace , ktera nahodou objevila antibiotika se kterymi lec zachranila mnoho zivotu , avsak z tech objevenych AB je uz dnes pouze tricet procent ucinnych. Priroda vse vraci zpet a nikdo nevi , jak 'skodnou' na teto planete regulovat na tretinovou miru . Tudiz si musi poradit sama priroda .

Osobne jsem rad , ze za nejakych 30 let , vyhodim kopyta a nebudu jiz teto samodestrukce svedkem.
03. 05. 2013 | 01:35

JF napsal(a):

výborný příspěvek, ano, kvalita je neměřitelná a v tom mají jakékoliv kvantitativní ukazatele zásadní problém, nemyslím že pan Zelený neuvedl adresnost a lokalizaci, uvedl to na úrovni fungování finančního sektoru - toho celkem v dnešní době zásadního faktoru odtržení "ekonomiky" od reality resp. burzy jsou generátorem finančního kasíny resp. nákupem akcií generujete vpodstatě anonymní úvěr za zástavu v oněch akcií (jejichž cena je zase generována tou burzou etc ... ) a teď si představte že si finanční sektor prolobuje přesměrování zdrojů od pracujících k důchodcům (průběžný systém) směrem k nákupům těchto akcií či ještě k jejich derivátům a budou vám přitom tvrdit že v důchodu vás bude živit stoh papírků ať na té či oné hromádce ;-))

V Německu ještě vidím základy toho jakéhosi neodtrhávání od reality a že finanční systém se bere jako jakési nutné zlo - resp. že procesy probíhají dle jejich reálné potřeby nikoliv zda se tzv. vyplatí. A to je myslím onen grunt. Samozřejmě úsměvné jsou zde reakce že někdo něco dělá proto aby se povyšoval - typická česká výzva k iberprůměrnosti ;-))

Jinak Němci během I a II sv.války spadli jako i jako mnozí do pasti šíření dobra svého systému a zároveň v tahu po zdrojích - směr centrum periférie. Klasický problém už od všech říší a jejich úpadků - to nezvládnutí exportu dobra. Mymo jiné to i kritizuje Helmut Khol např. směrem k německému budování EU - ten tlak na jakýsi export politiky. Nyní je to vidět na úpadku jižního křídla EU.

Ekonomický problém konzumní společnosti je skutečně v tom že spotřebitel musí být závislý na ekonomice a samozřejmě ekonomika nemající problém v tm vyrobit má o to větší problém jak rozdělit - proto se razí i trend v neposkytování produktů (natož trvanlivých) ale služeb (tedy kontinuální dodávky resp. dodávky nekvalitních výrobků) Jistě jistou odpovědí je sociální stát jinou otázkou zda reálně úspornější na zdroje není kapitalistický systém alá USA resp. jeho východně divoká verze postkomunistická s hordami těch co mohou snít americký sen resp. nic jiného jim oni nezbývá ... ;-))) Ale to si nemyslím.

Takže za příspěvek palec nahoru!
03. 05. 2013 | 05:54

Pavel13 napsal(a):

Dan Konečný napsal(a):
"To základní co životu potřebujeme je bydlení, voda, potraviny a energie."

Trošičku bych to možná poopravil. Dopředu bych vypíchl vzduch, vodu a potraviny.
V podstatě nevíme, co bychom měli produkovat. Zato jistě víme, co nedělat. Neměli bychom si zasvinit vodní zdroje, vybagrovat půdu a vymýtit lesy. Nic pak nezkazíme smysluplným vzděláváním v širokém spektru oborů.
03. 05. 2013 | 07:04

šašek z Jihlavy napsal(a):

Dan Konečný
Náš lid potřebuje hlavně dobrou, inteligentní zábavnou show, jakou poskytuji se svým šumem svistu. S úctou Dan Nekonečný
P.S. Samozřejmě doplněný seriály TV, viz blog Justa.
03. 05. 2013 | 07:20

jozka napsal(a):

Trochu bych si dovolil nesouhlasit. Ten, kdo spustil presun od spolehlivych veci ke smejdum nebyl spotrebitel. Byl to vyrobce. Spotrebitel rozhodne neni urvanej z toho, ze musi co rok, dva kupovat novy boty, novej telefon, novej pocitac, co tri roky jiny auto (prehanim). Byl to vyrobce, kdo zjistil, ze se mu povedlo saturovat trh a prodeje vaznou. Reseni? Vyrabet nalestene prdy. Vypada to krasne a za tri roky se to rozpadne. Co udela spotrebitel? Pujde a koupi si novy. Mozna od jine znacky, ale ta je na tom stejne, takze je pravdepodobne, ze se vrati.

Uvedene samozrejme neplati absolutne, lide jsou ruzni, ale vetsinouo to tak je, alespon podle meho pozorovani. A sam se netesim na chvili, kdy muj pocitac poskladany v roce 2005 a stale fungujici rekne papa... Notebook koupeny v roce 2011 uz ma treti adapter...
03. 05. 2013 | 07:47

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, já bych výrobce do toho moc netahal. Tito rádi dělají drahé věci, jenže my jsme ti, kteří chtějí nakupovat levně a pokud možno ještě se slevou ...
Jinak dobrá šou též tu. Levná ...
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201134990525322&set=a.10200795356914694.1073741825.1486265823&type=1&theater
Stará dobrá volga už opravdu zestárla. I se starou ...
http://warnet.ws/img_r/pod11/69.jpg
Nová volga objednána.
http://www.snegidhi.com/2011/145-23-10/Volga_GAZ_5000_GL_02.jpg
wbgarden - důchodec 67 let.
Veslé krizování ...
03. 05. 2013 | 08:32

jogín napsal(a):

Ještě pamatuje na nářek, že není žádný výběr u zboží. Pokrok je nezadržitelný, dneska si můžete vybrat mezi 50 typy třeba motorových kos a nikdo neví, co je větší šunt. Nejspíš to nevědí ani výrobci. Vůbec není jasné, jestli je třeba Mountfield lepší kvalita nebo lepší reklama. A úplně největší rozmach má odvětví dezinformací. Pan Procházka je na omylu, nejde o spiknutí, jde jen o přirozený vývoj.
03. 05. 2013 | 08:50

Adam Procházka napsal(a):

Papouchu,
dovolte abych Vám posloužil konkrétním příkladem, pars pro toto:

Decoder Technisat Digit MF4-sca, máte-li, po několika letech provozu Vám zcela zákonitě vypadne zvuk. Ve výstupní lince vězí totiž poddimenzovaný SMD-odpor, který poznáte podle toho že po prohoření je bílý, takže ani hodnotu nepřečtete. Prozradím Vám, že je to 22 Ohmů. Vládnete-li pájkou, přijde Vás oprava na 5 korun. Nevládnete-li, koupte si nový decoder. K čemu je podle Vás třeba "jistit" cinchový audiovýstup nedostatečným odporem? Jistí leda obrat.

LOW-ESR:
To nejsou obyčejné Elkos. Ty totiž vydrží mnoho let.
Informativní stránka, bohužel v Němčině, kde se dozvíte, kde v kterém typu jsou tyto časované miny zabudovány, pro všechny, jimž nějaký monitor, decoder, grafikkarta, spínací zdroj ze záhadných příčin začaly blbnout:
http://www.elko-verkauf.de/
Je to německý shop, který prodává celé sady kondenzátorů pro ten který přístroj, ale i pokud neumíte německy: na levé straně nahoře (Rubrika: Low-ESR INFOS) se proklikáte k fotografiím, na kterých je pozice ve všemožných přístrojích vyznačena a ke každému typu je poskytnut seznam inkriminovaých kondenzátorů, takže si je můžete levně opatřit v ČR a vyměnit sám. LOW-ESR dostanete běžně koupit, jenom pozor, nesmíte je nahrazovat klasickýmy elektrolyty.

Akkus:
Ještě před několika lety se prodávaly MP3-Playery na normálni AAA baterie. Ty fungují dodnes. Dns už dostanete jen ty s vletovaným akku. Kolik lidí znáte, kteří si Akku s SMD-přístroje umí vyletovat a nahradit?

Já to umím. A proto si myslím, že na poli znalosti elektronických kurvítek mě nedostanete....Vy ne, a pan Emissary také ne, i když má pravdu, źe můj přístup je z hlediska elektroindustrie značně subversivní.
03. 05. 2013 | 08:56

modrý edvard napsal(a):

Akumulátory. IMHO, jde o to, že většina spotřebitelů ty přístroje zahodí, zničí, zapomene apod. do tří let. Pro to tam je akumulátor, ne baterie. I já mám MP3 za dvě stovky a podle toho s ním zacházím. Radši, než abych si koupil kvalitu za osm set a potom o ni musel pečovat.
Zločinný záměr výrobce se takhle dokázat nedá.
Tužka. Vynálezy vaší tety vypadají jako neuvěřitelně energeticky náročné, vycházející z hojnosti dřeva v lese.
03. 05. 2013 | 09:23

Jáchym napsal(a):

Emissary
...A chudák Jáchym by se z toho zjančil. Tak málo stačí ke štěstí.
**************************************************************
Díky, soucit vždy potěší.:-) A pravdu máte v tom, že důvod ke štěstí se na blozích hledá těžko - a tím více musí být člověk vděčný.
Trvám na tom, že je Procházkův blog vynikající.
Což neznamená, že neobsahuje, hm, drobné nedomyšlenosti, jdoucí proti srsti enviromentalistově.
CRT monitory bych opravdu nersuscitoval. Žerou minimálně TROJNÁSOBEK fosilních paliv přepasírovaných přes elektrárnu.
A záhul na oči a mozek od zběsile pobíhajícího elektronového paprsku, čmárajícího svou vzápětí hasnoucí stopu na luminforu...a grilování vyzařujícím monitorem...a devastace sítnice a nápor na výpočetní kapacitu mozku, rekonstruujícího z obrázku jak přes cedník původní obraz...Prostě zachování dědečka monitora podle socialistického hesla Plán výroby obilí splníme, i kdyby na chleba nebylo....

Jenže - to píšu, abych ukázal, že taky umím remcat.
Pochopitelně, že jsou v článku, spisovně řečeno, i oloviny.
Jenže ve kterém blogu nejsou VĚTŠÍ ??

NA SVÉM NADŠENÍ TRVÁM ! Ať žije Adam Procházka, supernova Aktuálně CZ!
03. 05. 2013 | 09:31

skura napsal(a):

Adam Procházka:

Opět výborný blog! Vaše přerovnávání životních hodnot se mi opravdu zamlouvá.

Když se ptali žáci Sókrata, co říká všemu tomu nádhernému zboží, které se prodává na tržišti, odvětil: „Aspoň vidím, kolik je věcí, které já nepotřebuji!"

Doporučuji k přečtení následující studii. Nevím sice, co je na tom skutečně pravdy, ale vycucané z prstu to jistě nebude:
http://www.schwaebische.de/cms_media/module_mm/144/72063_1_Gutachten_BT_GRUENE.pdf
03. 05. 2013 | 09:34

aga napsal(a):

jozka

A to jste ještě nezahrnul zásluhy reklamy, která tvoří s výrobci upírské siamské dvojče. Přidaná hodnota reklamy je vymytý mozek každé nové nastupující generace dočista dočista, což se hodí i v jiných oblastech než jen v nákupu šuntů.
03. 05. 2013 | 09:55

aga napsal(a):

Mimochodem, reklama je taky důvodem, proč rady pana Procházky nemohou fungovat. Je jen málo nestandardních jedinců, kteří jí díky nějaké psychické anomálii nepodlehnou, a hraběcí řeči, že za vědecky vymytý mozek si může každý sám, mají na tristní situaci pramalý vliv.
03. 05. 2013 | 10:07

Adam Procházka napsal(a):

Edwarde Modrý,
věrně popisujete realitu. Industrie nám žvaní cos o vzorné recyklaci a na papíře to vypadá krásně. Dle zákona nesmíte ani zabudované akumulátory zahazovat.
Musíte je dle (planých) předpisů odevzdávat k recyklaci. Jenže všichni víme, že to jsou prázdné řeči, pročež se kolem doutnajících hromad v Africe potácí různě prožloutlé, nafialovělé a poloslepé děti a taví z jedovatého odpadu našich playerů vzácné suroviny. Což je přinejmenším ona debilita, ne-li sviňárna zde popisovaného systému.

Milý Skuro,
dík za link. Myslím že je na tom pravdy hodně, viz i link
http://www.murks-nein-danke.de/blog/
žel též v Němčině. Nezapomínat na českou Necyklopedii, heslo "kurvítko".

Kolego Jáchyme,
počtů neznalý, jsem trochu na vážkách, kdy vhodno vyhodit energeticky hltavý stroj a nahradit úpornějším za cenu vysoké výrobní a recyklační energie. A surovin. A peněz. Byv svědken hlásání očividných konin (viz šorotovné), nevěřím v té otázce nikomu, ani zeleným. Ono to trochu závisí i od hojnosti užívání, k němuž stávající, duševně velmi úsporný televizní program zavdává pramalého popudu.

Da.Rocku (19:38),
za anglicismy se omlouvám. Neužívám je z tužby po chladivosti, ale z rozpaků, protože se mi často nedostává vhodných čechismů. Nejsem totiž příliš často vystaven moderní mluvené Češtině, pročež mi zánovnější, zejména technické, výrazivo chybí.

Ago, hlavu vzhůru,
každý reflex se otupí, čehož se stáváme ve světě reklam svědky. (Představte si jak budou na reklamy, ktere námi ani nehnou, reagovat pannenští severokorejci.)
Brzo námi už nehne nic. Systém to dojede na vlastní nestoudnost. Což jsem rozvedl v odstavci o rostoucí oblibě no-name produktů. Trpělivost!
03. 05. 2013 | 10:14

Anastázie Králová napsal(a):

Chtěla jsem pouze napsat,že nejvíce souhlasím s lidským vyjádřením pí.Tužky /která získává mou stále větší úctu /a tím pádem -pokud jsem správně pochopila-i s blogem A.Procházky.
Píšu to jen na zkoušku-při předchozím delším příspěvku mi text vypadl.

Ad pan Stejskal
Mám tedy uzavřený přístup na blogy?a jak se to dozvím,pokud bych měla.
Děkuji za odpověď/ať bude jakákoliv /.
03. 05. 2013 | 10:22

aga napsal(a):

Hadonoši,

a to právě reklamátoři vědí, že za každého promořeného otupělého starce, který beztak už nic nepotřebuje a nekupuje, vstanou v našem novém krásném globálním světě desítky mladých panenských nových konzumentů, dychtivých přecpat se vším tím šuntem až k smrti. Vámi už možná nic nehne, jimi ale ano, a s tím systém počítá. Na Vás defekuje pes. Takže na nestoudnost systému dojedete akorát Vy, systém to má dokonale vymakaný.

(Já jsem zase odpověděl, že změny spotřebitelského chování u pár desítek milionů přesycených Němců mají na miliardový globální konzum vliv asi jako kapka sladké vody na moře).
03. 05. 2013 | 10:25

Anastázie Králová napsal(a):

Takže mohu pokračovat?
Zestručním to.
Vycházela jsem z knih P.Kennedyho Vzestup a pád velmocí a z knihy a z knihy Philipa LongworthaDějiny ruského impéria.
Toť vše.
03. 05. 2013 | 10:26

skura napsal(a):

Adam Procházka:

Díky za odkazy. Už se v tom prohrabávám ;-)
03. 05. 2013 | 10:28

Anastázie Králová napsal(a):

Takže do třetice :
P.Longworth v knize uvádí,že Rusové jsou geneticky modifikovaník snášení extrémního počasí /zvláště chladu/a strádání.
A nyní citace :Samotní rolníci neměli zájem pracovat intenzivněji a pracovní úsilí zvýšili jen pod hrozbou násilí.To bylo zdrojem sklonu k násilí,jaký se v ruském životě projevoval,a autokratickému rázu ruských vlád.
Z toho plyne-Rusko je možné dočasně obsadit,ale ne v něm trvale žít /pokud je pravdivá hlavně informace o určité genetické mutaci,tak Sibiř bez radikální změny klimatu neosídlí ani Číňané/to je závěr,který jsem si učinila/.
03. 05. 2013 | 10:35

Anuszka napsal(a):

Dobrý den, pane Procházko, ano ano - je to stejné jako v Cimrmanově Severním pólu - jdu na sever a jdu na jih:-) Stoupá mi životní úroveň a i když neměním směr a jdu rychleji než kdykoliv jindy, tak vlastně klesá - vše, co mě kdysi pozvedlo, mě teď tahá jako koule u nohy - mé náklady na život přesáhly hranici, které bych za udržení úrovně chtěla dávat - nepříklad jen pití vody a teplá koupel začala být opravdu luxusním zbožím...

Zrovna včera mi přinesl můj muž novou sadu hrnců - opravdu už jsme je potřebovali... a já se až nechtě loučila s těmi narezavělými kousky, které mi kdysi zanechal kamarád /Němec Torsten, když se vracel domů:-)/ - vydržely sloužit takových 25 let...jsem konzervativní a nové požaduji vlastně jen boty:-) Ale v dnešní době je to téměř neudržitelná chyba charakteru:-)
03. 05. 2013 | 10:51

aga napsal(a):

Systém učinil promyšlenými metodami z nakupování a konzumování vůbec smysl života a nové náboženství, když nás předtím promyšleně zbavil originálů, prostředek, kterým si vyplňujeme tu prázdnotu, která tu po nich zbyla, způsob, kterým se sebeurčujeme a sebepotvrzujeme. (Někteří) Němci potřebovali na to, aby to prohlédli, šedesát let vlastní, nezastupitelné a nesdělitelné zkušenosti. Obávám se, že zbytku světa tento čas na prozření nebude dopřán.
03. 05. 2013 | 10:57

Elena napsal(a):

vobec nie milá Anuszka,
šli sme s deckami na nákup járne oblečko, tak som mrkla čo frči, prišli sme domou, vyhrabala som zo skrine staré rifle, jednim šmatom som si urobila z nich pekne trendove kraťasky, par dierok navíše aby boli viac šmrncove a prisaam vačku, vízeraju ako značkove, par krat v nich som pokosila trava, posbierala púpavu ažpotom sa dalo isť do spoločnosti , teda na nákup do kauflandu :)))

Majte sa pekne, tiež som klasik
03. 05. 2013 | 11:02

gaia napsal(a):

autor

vidíte, již se lepšíte

napsal jste o Němcích

Jsou to tvrdí kšeftsmani

a já vám povím, co je na druhé misce vah, co ničí tu přírodu a zdroje.

je to chudoba a nevzdělanost.

a té neustále na světě přibývá a dělá se vše pro to, aby jí bylo čím dál víc.

a nejhorší kombinace pak je nevzdělaný tvrdý kšeftman nebo bohatý hlupák

a na tragédii je zaděláno
03. 05. 2013 | 11:26

Adam Procházka napsal(a):

Ago,
děti, jak jsem zjistil, lze do určité míry vychovávat a vysvětlit jim některé jalové pasti života. Chvilku to trvá než se to usadí, ale jde to.

Horší jsou nové formy, např. virální marketing. V obrovském měřítku účinný je marketing se strachem, operující se starostí o vlastní zdraví, o budoucnost, o klima a vesmír jako takový. Zejména když se do něj podaří zapojit vlády.
Což je dost široké téma.

Nechť. Byť je nás málo ve srovnání s veškerým lidstvem, není to přece důvod z jakés pochybené globální solidarity setrvávat v dosavadní otupělosti. Tuto poslední odpověd prosím berte jako oběť kterou Vám rád přináším, protože za ní to zase schytám od Gaiy coby zástupce veškerých íbrmenšů.
03. 05. 2013 | 11:26

český maloměšťák napsal(a):

Anuszka
Někdy i zakoupení nových bot je v konečném důsledku spíše rizikem než potěšením.
03. 05. 2013 | 11:31

Elena napsal(a):

Pán Procházka,
dík za výborný blog blog, máte cít pre húmor, tak preto k Vám chodim, ak si ma neželate, stači povedať :))
Eeeee Dan Nekonečný, mám Vás ráda, prosím si autogram :)
03. 05. 2013 | 11:35

aga napsal(a):

AP

Já jsem zase zjistil, že děti lze v tomto směru vychovávat jen velmi obtížně, a to jsem se dost snažil. Proti nám stojí vyškolený soupeř, disponující smrtícími technologiemi a know-how, které neváhá použít, ale hlavně - geneticky daná touha dětí zařadit se do tlupy a splynout s ní. A přiznejme si to, i většina rodičů už má mozky vymyté, nás disidentů je jen pár..

Nemíchejme dohromady dvě věci - osobní protest či osobní strategie, které konáme hlavně v zájmu své vlastní integrity či karmy, a jejich obecný dosah a vliv na konkrétní uspořádání světa. Don Quijote de la Mancha na své Rosinantě sice cválá dějinami, ale dějiny netvoří. Jistěže má svůj hluboký význam, ale v jiné oblasti než v té, kterou se snažíte donkichotsky měnit.
03. 05. 2013 | 11:36

skura napsal(a):

Adam Procházka:

Jen pro ilustraci, že problém ústupu kvality před konzumem není pouze žhavě moderní, uvádím, že se jím zabýval již Auguste Renoir v biografii sepsané jeho synem (významným filmovým režisérem) Jeanem Renoirem. Mimochodem je to nádherná kniha stojící za přečtení.

https://portal.dnb.de/opac.htm;jsessionid=9B806B6570F46F4489BE0FA8C158670E.prod-worker4?method=showFullRecord&currentResultId=auRef%3D118599747%26any&currentPosition=6
03. 05. 2013 | 11:36

Bavor napsal(a):

Autor v závěru napsal: "A dále myslím, že se žádné zájmové skupině nepodaří tento přerod ukormidlit tak, jak si to zatím ještě představuje, protože Gleichschaltung medií je dnes již neuskutečnitelná.Tedy v Německu.Jak tomu bude v Čechách, netuším".KONEC CITÁTU. Bohužel situace je taková, že NĚMEČTÍ majitelé uskutečňují "Gleichschaltung medií" U NÁS. To netušíme, to VÍME ZCELA JISTĚ.
03. 05. 2013 | 11:43

gaia napsal(a):

Pane Procházko

věřím, že kdyby všichni lidé na světě byli jako vy a já, tak by přírodu nikdo neničil.

Ale oni nejsou a navíc těch lidí je mnohem víc.

PS.

můj manžel mi tvrdí, že občas je potřeba nový monitor koupit, protože ty staré jsou zdraví škodlivé a oči ničící.
03. 05. 2013 | 11:53

Adam Procházka napsal(a):

Bavore,
máte-li pravdu, poskytl jste právě nepřímý důkaz, že kvalita medíí není tolik závislá na chtíčích majitelů (v ČR a Německu jsou to ti stejní), nýbrž na rozdílu v konzumentech, respektive co jsou čtenáři ochotni akceptovat a co ne.
Čímž se situace ve výběru medií kvalitativně neliší od situace ve výběru politiků, o čemž jsem myslím už psal.

Eleno, zdravím Vás,
jak se zmiňujete o klasice - škoda že jste neviděla mou dcerušku v originál šatečkách z ranných sedmdesátých let, které jí věnovala babička. Škola valila voćadla.

Ago,
jukl jste do Skurova odkazu 09:34?
Uvidíte, že až zas takoví Donkichoti už nejsme.
03. 05. 2013 | 12:02

Adam Procházka napsal(a):

Paní Gaio,
přírodu ničí každý z nás, když je nás přes sedm milliard. Nic si nenamlouvejme.
Jde jen o to, ničit hospodárněji. Každý by měl přírodu ničit jako by patřila jen jemu - a ne jako by patřila nepříteli.
03. 05. 2013 | 12:08

Anuszka napsal(a):

Elena, zdravím Vás:-)
Já bych chtěla v obchodech stále kupovat to samé - když usoudím, že mi dosloužilo tričko, sháním po obchodech ganz to samé, ale trendy diktují něco jiného a já jsem v pasti, parfém mi už třikrát přestali vyrábět a já se musela třikrát pouštět do toho strašného procesu nového výběru - jsem prostě konzerva nejtěžšího kalibru... Nechci si ze starých džín dělat nové - chci, aby mi ty staré, které tak ráda nosím, vydržely věčnost:-) Boty na badminton mám 15 let a bohužel už opravdu přišel jejich čas...děsivá situace:-)a tak bych mohla pokračovat - můj muž ze mě šílí...:-)))

Ale asi před dvěma týdny jsem došla k rozhodnutí, že už jsem dost stará na to, abych vlastnila jen opravdu důležité a dobré věci. Bude provedena tvrdá čistka, která asi bude trochu bolet...Je to jako zbavovat se vzpomínek...
03. 05. 2013 | 12:18

Elena napsal(a):

Tak tomu verím pán Procházka , že spolužiaci Vášej dcérenky, mali vyvalene okale, z krasných šiat po babičke.
Ešte babička nie som, ale decka mám vekovo dosť rozdielne, na prvý rodičovský škoský ples, gazda mi doprial pekne večerne čiatočky, mala ten ples staršia dceruška, potom som si ich obliekla po dlhšej dobe bezmala 11 rokov, tiež čumeli, že kde som zohnala taku nádheru , naozaj nešalim, mám ich dodnes, požičiavame si s našimi babami, vlastne o tom som snivala aby som sa dožila dospelosti deťi a aby sme si mohli požičiavať veci, v tom zmysle aby mi ešte sadli :))
03. 05. 2013 | 12:19

gaia napsal(a):

Adam Procházka

já jdu ještě dál, nechovám se k přírodě, jako by mi patřila, ale inspirovala jsem se u domorodých Indiánů.
Ti přistupují k přírodě, jako by ji měli půjčenou. Půjčenou od svých dětí.
( a pro ty chceme přeci to nejlepší).

a co je to ničit hospodárněji, to tedy vážně nevím.

abychom se zas nedočkali mýdla vařeného z lidských kostí a stínítek na lampy z lidské kůže.
To také vynalezli vaši šetrní a hospodární spoluobčané, tvrdí kšeftmani v jednom, kdysi v minulosti.
03. 05. 2013 | 12:21

gaia napsal(a):

PS.

ještě bych se chtěla zeptat ohledně těch šatiček ze 70. let.

To byla babička z vaší (české) strany, nabo ta grosmutra?
03. 05. 2013 | 12:22

český maloměšťák napsal(a):

Adam Procházka napsal(a):
Paní Gaio,
přírodu ničí každý z nás, když je nás přes sedm milliard. Nic si nenamlouvejme.
Jde jen o to, ničit hospodárněji. Každý by měl přírodu ničit jako by patřila jen jemu - a ne jako by patřila nepříteli.
03. 05. 2013 | 12:08
---------
Ano, i já jsem částečným majitelem koncernu na zpracování kokosového oleje a taky mi patří pět akcií jedné dřevařské firmy , co profituje z biomasy v Brazílii.
Nicméně coby formální katolík chodím k ušní zpovědi.... a navíc umím nastavit druhou tvář nepřítele. Takže je vše O.K. a mohu dál ničit tak jako těch ostatních sedm miliard, z kterých většina nemá ale z palmového oleje a brazilské biomasy nic - kromě výčitek svědomí.

Jde o podíly na moci a bohatství - co s tím a s našim strachem. Je to v podstatě dost jednoduchá , až triviální záležitost.
Nicméně k zábavám dospělých patří i to, zaplétat věci do intelektuálních pavučin a řešit neřešitelné rovnice. Je to pohodlné, nic to nestojí a člověk při tom většinou nenachladne. I k domluvě občas dojde - někdy ro hodí dokonce i rande.
03. 05. 2013 | 12:24

gaia napsal(a):

Elena

jestli ty šaty jsou z krimplenu, chemlonu nebo slotery, tak budete za buranku.

Ta Lycra je přeci jen pokrok
03. 05. 2013 | 12:25

Elena napsal(a):

Tiež Vás zdravím Anuszka, mám podobný problem s tim miznutiem obľubených "značiek", potom som si kupovala do zásoby , lebo ma sklamala nespoľahlivosť trhu, boli časy , ked som na benzin minula tri krat viac peňazi,neželii stala ta vec, aby som zohnala tu svoju klasiku v celom okrese a kraje :), znovu som sa poučila a isti to pivnica(vykurovana), zaleziem si tam a vždy vychadzam vyparadena :)))
03. 05. 2013 | 12:28

Elena napsal(a):

nie gaia, sú zamatove.
Zdravím Vás.
03. 05. 2013 | 12:30

gaia napsal(a):

Elena

tak to potom pozor na lysiny.

Na to samet dost trpí. Jedna lysinka a hned je jasné, že oděv již něco pamatuje.

Ale na druhou stranu je zas pravda, že dnešní šaty se samy rozkládají. Po zimě ve skříni mají jarní věci zpuchřelé gumy, objeví se fleky, které tam na podzim nebyly, a barvy jsou tak nějak vybledlé a celkový dojem jako by přešlý mrazem.
03. 05. 2013 | 12:37

Anuszka napsal(a):

Elena, v našem kraji to taky jistí pivnice:-)))) Dá se v ní zapomenout na trendy a brakovost doby:-))))Ostatně jako v každé jiné době, která zase drtila svou generaci jinými problémy:-)A někdy to i vážné problémy byly:-)
03. 05. 2013 | 12:40

počkejte, až vám děti dospějí napsal(a):

Dneska mi neznámý spamista napsal na mail? "Kdo zaplatí účty, až zaklepete bačkorama?"
Jde o zprostředkování životního pojištění.

Je to můj hlavní mail, který používám jen ke styku se státem, zdravotní pojišťovnou, sociálním zabezpečením a bankou.
Někdo z nich ho musel prodat.
Mělo by smysl svěřovat se s tím Igoru Němcovi?
Pochybuji.

Jsme nastokrát prodaní dopředu a jedinou obranou je výstup ze systému.

Co se obsahů týče, kdysi byla na P2P sítích celá Digitale Bibliothek s velmi zásadními tituly. Literatura na oslíkovi v těch dobách nasvědčovala výměně mezi studenty.

Pak dostali tituly a začali bádat nad legislativou, která by to zatrhla.
Generační ohrazování se.
03. 05. 2013 | 12:46

buldatra napsal(a):

Šmejdu z Číny a nejen z Číny jsou všude mraky, člověk na šmejd narazí takřka všude, kam se jen podívá.

I v politice.

A proto se ptám:
Jsou i naši politici importováni sem k nám v kontejnerech?
Jestli jo, někdo by měl vysvětlit výrobci, že zapomněl namontovat kurvítko, protože se mnozí z nich zdají být nezničitelní. Ač mnohdy silně opotřebovaní, furt a stále opruzují.
03. 05. 2013 | 12:59

Elena napsal(a):

Pán Procházka, musim sa opraviť, samozrejme že nie len s krasných šiat ale hlavne s krásnej dcérky v ných, ak niečo nesedi v mojom vyadrovaní sa, nehnevajte sa prosím, stale ešte mám tu jazykovu barieru .

Anuszka a gaia dík za oslovenie, prijdem neskoršie.
Majte sa všetci pekné .
03. 05. 2013 | 13:05

gaia napsal(a):

Elena

je zajímavé, že ty krásné dcerky se vyrábějí pořád stejně, jako v době kamenné, zde žádný technologický pokrok nevidět.
03. 05. 2013 | 13:10

buldatra napsal(a):

Přemýšlel už někdo o vlčích smečkách?

Vlčí smečky U-Bootů by mohly vartovat na oceánských trasách kontejnerových lodí, co sem vozí ty kontejnery plné šmejdů a potápět je.
Ujmout by se toho mohli Němci, páč v tom mají zkušenosti a tradici.
A nebyly by to U-Booty, alebrž EU-Booty.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:St%C3%B6wer_U-Boot_Truppentransporter.jpg
03. 05. 2013 | 13:19

gaia napsal(a):

buldatra

oni se toho chtěli ujmout somálští piráti, ale média (německá) z nich udělala zločince.
03. 05. 2013 | 13:22

buldatra napsal(a):

Paní gaio,

to bude tím, že potřebovali odstranit konkurenci.
Tedy nic nového.
Klasika.

Vezměte například politiku hen těch obchodních řetězců, to je lautr to samý.
Odstranili konkurenci a fčíl je tu k radosti vegetariánů jeden supermárket vedle druhýho a ve všech samá čerstvá zeleninka a nezralý světový (tedy nejen Polský)ovoce a česnek z Číny.
03. 05. 2013 | 13:34

mladý nadšenec napsal(a):

buldatra
Hlásím se do role Günthera Priena.
Bude se točit na Barrandově nebo v Hostivaři?

Smečky EU-bootů je dobrý, to se ujme.
03. 05. 2013 | 13:35

gaia napsal(a):

buldatra

máte pravdu, s tou konkurencí.

Dnes tam jsou skutečně místo těch somálců křižníky EU.

báuldatro, vy byste stejně měl o tom mém návrhu, buldatra na hrad, začít uvažovat.

Někdo nás bude muset zachránit před knížaty, zemany santa Klausy atd.
03. 05. 2013 | 13:52

Jáchym napsal(a):

gaia napsal(a):
je zajímavé, že ty krásné dcerky se vyrábějí pořád stejně, jako v době kamenné, zde žádný technologický pokrok nevidět.
***********************************************
Mám jednu vnučku ze zkumavky.
Z mraženého polotovaru. Bez toho by to bývalo nešlo.

Zatím dobrý.
Nežije v Polsku, kde by ji nejspíše ponovu církevně pasovali za zplozence Pekla.
***************************
03. 05. 2013 | 13:55

buldatra napsal(a):

mladý nadšenče,

Až začnou přijímací pohovory, bude to v tisku a určitě i na Aktuálně.cz.
Zatím si připravte CV a preventivně si začněte zvykat na konzervy.
Netrpíte mořskou nemocí, nebo klaustrofóbií?
(neplést prosím s klausofóbií)
03. 05. 2013 | 13:57

gaia napsal(a):

Jáchym

ještě že jste to stihli. Však EU už má napsán nový zákon, že nemohou být anonymní dárci spermatu. To si pak tu vnučku budete muset rovnou naklonovat. Ale z nějaké neznačkové kopie už není taková radost, jak avizuje i článek.
Navíc u té holčičky ze zkumavky se dopředu nemůže vědět, zda bude hezká, zda se nám bude líbit. Je to skutečně zajíc v pytli.
03. 05. 2013 | 13:59

buldatra napsal(a):

Paní gaio,
myslím, že máte zbytečné starosti.

Sperma se bude vozit z Číny.
V kontejnerech.
Bude ho víc a vyjde to levnějc.
03. 05. 2013 | 14:11

gaia napsal(a):

buldatra

ale myslíte, že z toho pak vyjdou pěkné holky?

Jedna taková multirasová byla sice 3. na české miss, ale to mohla být práce multikulturalistů.

Ale od Číňanů by to byl tedy zas tah.

Doma chtějí mít samé chlapečky a s holkama se nechtějí babrat, prý ženské plody tam převažují u potratů a už dnes je mužů Číňanů v určité věkové kategorii víc o 50 milionů, ty holky jim budou jednou chybět, tak by si inmportovali nechtěné kukačky do cizích evropských hnízd, aby jim je tu vypiplali a udrželi jejich genofond.

Geniální, už chápu lobisty toho zákona, že nesmí být anonymní dárci. Číňani nám připadají všichni stejní, tak je jedno, jestli by otcem byl Wu chej nebo Li man, stejně bychom ho nenašli a nikde nepoznali.
03. 05. 2013 | 14:17

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Králová,

ne, nemáte. Jinak byste sem nemohla nic napsat ani na zkoušku.

Libor Stejskal
03. 05. 2013 | 14:51

Adam Procházka napsal(a):

Buldatro,
Německá Bundesmarine už žádné ponorky nemá, protože bylo zjištěno, že se s nima nedá vyhrát. Prodali tudíž všechny do Izraele, a protože to jsou tuze zdatní kšeftsmani, hodlají je prodávat i na Moravu. Vás už očividně maj nažhavenýho.

Kontrolou dovozu činských šmejdů byli pověřeni somálští piráti dle instrukcí německé fregatky Kaslruhe pod tajným heslem Operace Atalanta.
Eleno,
šatečky jsou od pražské babičky.
03. 05. 2013 | 15:17

buldatra napsal(a):

Pane Procházko,

my už v Brně ponorku máme a to tak, že nepotopitelnou, páč jsme suchozemci.

http://www.ceske-hospudky.cz/restaurace/brno/la-ponorka-13859
03. 05. 2013 | 15:38

gaia napsal(a):

Adam Procházka

tedy na módu z Prahy ze 70. let, to tedy museli tehdy zápaďáci čumět.

My tady v té době hltali Burdu a Neckermana a snažili se podle toho něco vlastnoručně obšlehnout.

známý je také slogan z té doby

Neckermann a Quelle
ať jdou do prde...le

obchodní dům Máj, správných Čechů ráj.
03. 05. 2013 | 16:03

Fialenka napsal(a):

Blahobyt definuji takto. Čistý vzduch a voda, ticho a tma v noci, dobré jídlo, funkční a slušivé oblečení, střecha nad hlavou, neponižující sociální status a nebýt něčí nevolník. Volný čas, dobré náboženství a přístup k důležitým informacím.
Viděla jsem rozhovor se starou lékařkou a léčitelkou paní Moučkovou a ta vyprávěla o oblasti z nejchudších na Zemi (asi Indonésie), kde jsou lidé velmi chudí. Například prý mají hlínu jako podlahu a v místnosti se s dětmi prohánějí i slepice. A ty děti prý zářily štěstím a zdravím.
Tomu neříkám chudoba.
Nebo jsem od organizací zabývajících se ekologickým zemědělstvím a Fare Trade četla, že jejich zemědělci pracují na čistých plantážích, mají zajištěný stálý plat, i když zrovna není úroda a mají zajištěnou zdravotní péči.
Naproti tomu tady lidé žijí v hluku aut, ve smogu a vystresovaní aby zaplatili bydlení, teplo, vodu, jídlo a oblečení. V práci jim říkají, že na jejich místo čeká fronta dalších lidí. Čímž jim sugerují, jak jsou bezcenní. Komunisti když někomu zakázali studovat nebo vycestovat, tak člověka to tímhle způsobem neponižovalo, protože věděl, že on je v pořádku a na špatném konci jsou ti komunisti. Zato dneska vím o lidech z oblasti s vysokou nezaměstnaností, kteří po ponižování a vyhazování od zaměstnavatelů měli pocit, že nemají právo žít.
03. 05. 2013 | 16:15

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Modrý Edvard,.....něco k té energetické náročnosti.
Pec,...pece se vytápí klestím, malými větvičkami, šiškami,.....kvůli rychlosti,...s dřevem by to trvalo déle.
Vytopit pec na pečení je opravdu věda,....navíc, každá pec je ruční práce, každá přecijenom trochu jinak stavěná, různě velká, podle místa, různě silné stěny,....bezpečnost,.....takže, kdybych šla péct do jiné pece, musela bych udělat nejprve "zkušební jízdu" s jedním kusem pečiva.

Když končí vytápění, přihodí se do pece kousek smolného dřeva, aby pryskiřice navoněly ovzduší. Pak zbytek rozžhavených klacíků vyhrabete,....pěkně dočista, do kbelíku,....a vyzkoušíte horkost pece. Zkušený pekař vloží na okamžik ruku,....já vkládám/nepokládám, ale držím v horkém vzduchu/, papír, jak mě to naučili.
Tenký papír při pečeni malých kousků pečiva,....v určitém intervalu musí žloutnout. Silnější při pečení vánoček a mazanců,...a na chleba musí být rychlost zažloutnutí papíru větší.

Ještě hodím do pece malou kuličku včelího vosku, když se vypaří,.....sázím pečivo,......hlídat, hlídat, nespálit, propéct, nevařit, nepařit,.....je to umění,.....
......Ale ten výsledek,......zhmotnělá romance.....pečivo, a nejen pečivo, je navoněné dřevem, včelím voskem, lesem,.....

Tak to bylo pojednání o tak obyčejném a vlastně neobyčejném-značkovém pečivu.

Myslím, že bych se s tím uživila,...v oblasti je dost turistů,.....dodávat to do některého krámku,....ale je to řehole,.....vydělat melouny a být "zavodou", touto cestou nejde.

To se musí pracovat v megakusech,....ve vákuových pecích, hlídaných termostaty a časovými spínači,....no a výsledkem je to, co najdete v supermarketech.

Kdykoliv jedu na hory do chalupy,...padne u osazenstva v baráku otázka,....budeš péct,?,....a už na nich vidím, jak se jim sbíhají sliny.

Tužka.
03. 05. 2013 | 16:22

gaia napsal(a):

Tužka

v takové peci by nejlépe chutnal upečený králík na pivě s lesním kořením
03. 05. 2013 | 17:12

Fialenka napsal(a):

PS
Souhlasím se skvělým článkem
03. 05. 2013 | 17:13

Jáchym napsal(a):

Gaio,
to o dcerce ze zkumavky byla jen technická připomínka k Vašemu názoru, že technický pokrok nevidíte.

V tomto případě je tatínek znám a vzhledem k podobnosti s dcerou neoddiskutovatelný.
Co se týče nákupu zajíce, resp. zaječice v pytli:

Ono se ze strany nás mužů jedná i při klasickém výrobním postupu o instantní výrobek: Z pytlíku.
03. 05. 2013 | 17:30

Adam Procházka napsal(a):

Buldatro,
Brňáci jsou nějak mazaní. Bude s nimi těžké pořízení.
Škoda že v Praze nebyla zavčas otevřena pivnice "Gripen".
Bejvala se mohla ušetřit fůra peněz ...
03. 05. 2013 | 17:44

Adam Procházka napsal(a):

Fialenko,
definic blahobytu možno více.
Co takhle: tropický vánek bambusovou stěnou obejváku a nikdy nemuset vyjednávat s hajzly.
Jenom těžko se ctí dosíci.
03. 05. 2013 | 17:50

janoušek sláva napsal(a):

AP

A ještě k tomu vzdání se značkových věcí či vzdání se konzumu vůbec. Jak už jsem naznačil, ale Vy jste to jako obvykle ne příliš reflektoval, snadnějši se vzdává věcí ten, kdo si je může dovolit (a tuplem ten, kdo už si jich v minulosti užil dost), než ten, kdo by si je dovolit nemohl ani kdyby chtěl. To už je takový psychologický zákon, přes který agitace nejede. Disidenti se tedy mohou z největší části rekrutovat jen z těch relativně nejbohatších, a těch je mizivé procento. Ten stále rychleji se recyklující nenasycený zbytek výrobcům na definitivní zasajrajtění planety bohatě stačí.
03. 05. 2013 | 17:58

Evik napsal(a):

Kdysi jsem pracovala jako průvodce a měla jsem školení-za socialismu.jeden starý pan profesor který na vlastní oči pamatoval císaře pána nám řekl:víte kdy přestalo umění a začlo řemeslo-když začly fabriky.Někdy kolem poloviny 18 stol.Zdatným podnikatelem byl třeba manžel Marie Terezie.Fabriky dodávaly všeho hodně a levně.Fabrikanti bohatli a kupovali si šlechtické tituly,zámky.Aby jim nechybělo do kasy zboží muselo být levné tudíž mnohem méně kvalitní než to ručně vyráběné aby nevydrželo a muselo se kupovat.Po fabrikantech se opičilo měš´tanstvo a posléze prostý lid.Nejen v Česku.A čím víc přibývá lidí a finančních dravců tím více a nekvalitněji se vyrábí.Reklama to dorazí.Moje babička měla 3 šaty.Domácí,do města a do kostela.Mamka už říkala-jak mám reprezentovat firmu když chodím jako sto let za opicemi.A dnes když nemáte to neb ono na sobě nebo doma abyste se bál do práce.Řekne se -vona je divná a pokud není vlivná pryč s ní.Děti nestojí tolik o ty nové krámy ale být in.Vidím to na synovi.Doma má notebook.Ty osttní krámy nosí jen do školy neb to všichni mají a jak by vypadal.A jsme zase tam,kde jsme byli.Zeman chtěl být jako hrabě,velkouzenář jako baron.Starosta jako fabrikant atd..Dokud se nevrátíme do doby prvobytně pospolné bude to čím dál tím stejné.
03. 05. 2013 | 18:10

aga napsal(a):

To nad tím je ode mne. Jednou ukradnu nick a hned to profláknu
03. 05. 2013 | 18:10

Realtoltek Toltek Dzehenuti napsal(a):

Zcela jiste nam klesa hruby narodni produkt, který před nami taji aji nase slavne ceska mafianska banka.
03. 05. 2013 | 18:21

Jáchym napsal(a):

Adam Procházka
Ad pivnice Gripen:
Máte na mysli pivnici jihoafrického Prazdroje ?
Po přemístění výroby do mateřské jihoafriky by se barely mohly dovážet letadly se symbolickou značkou kasa (co pod nimi zakrvácela státní Cassa)
Jen by je nesměli shazovat na těch armádních padácích, co si u nich v zadání zapomněli vymínit, že se voják nesmí při dopadu rozplesknout.

Já bych ponorky neobjednával. Ponorku dokáže zkonstruovat každej. Ponorka je hloupé jméno,svádějící u dodavatele k nedorozumění. Já bych trval na vynorce.

To, že ponorky nepotřebujeme, je irelevantní. Zdůvodňování nákupů několikanásobně předražených nepoužitelných křápů je smyslem existence tuzemského ministerstva obrany.
03. 05. 2013 | 18:31

buldatra napsal(a):

Když ponorky, tak jedině z Číny.
Bylo by jich hodně a přišlo by to levnějc.
A mohly by to být klidně i kopie.

Jáchyme,

aby se mohla vynorka vynořit, musí se před tím ponořit.
Takže vynorky nebrat.
Snad jedině norky.

Pane Procházka,
to máte recht, že je s Brňákama těžký pořízení.
Nésó tak ohební jak cajzli.
To bude tó tvrdó vodó.
Nebo tvrdéma játrama.
03. 05. 2013 | 19:04

Jáchym napsal(a):

Buldatra:
Jednoúčelová vynorka by logicky přišla na polovinu než norka.
Udělat z vynorky i ponorku dokáže šikovný ukrajinský dělník vybavený tuzemskou vrtačkou Narex čínské výroby.
A ušetřených pár miliard mohou obdržet k rozkradení klieti jiného ministerstva.
03. 05. 2013 | 22:09

Parabellum napsal(a):

gaia

LŽETE Gaio!!!!!!! Ten počítač, ze kterého jste psala ten slint o tom, jak jste šetrná k přírodě, tak na jeho výrobu bylo potřeba 5x tolik ropy, než tento váží. A ropa SPECIELNĚ NA VÁŠ POČÍTAČ, byla těžena plošinou Deepwater Horizon. Zk¨jistěte si, co se stalo, když tato vybuchla. Elektrický poroud, který pohání Váš počítač, byl vyroben v JE, a palivové články v těchto jsou vyrobeny z Uranu. Jedte se podívat do oblasti, kde se Uran těžil.

Takže tak soudružko oberpustošilko.
04. 05. 2013 | 07:56

Adam Procházka napsal(a):

Ago,
hledáte-li nový nick, navrhl bych Vám "Marvin" (viz: The Hitchhikers Guide To Galaxy, Douglas Adams). Jiskřivý pessimismus v konečném stadiu, jímź se tato postava vyznačuje snadno předčíte.

Čili, abych reagoval zřetelněji než minule: snad není nic tak zvláśtního na tom, že změny se zahajují ze středu malých, privilegovaných kroužků. (To platilo dokonce i pro proletářská hnutí, že?)
Určitě se pamatujete, jak černě čadící komíny bývaly symbolem prosperity a fialové stoky, unášející bílá bříśka ryb platila za neodvratitelnou realitu.
Jen umanutí cvoci se nad tím tenkrát pozastavovali.
Dnes opět možno si ve věšině evropských řek zaplavat aniž by Vám slezla kůže.
Naopak v Číně se dodnes lid statečně dusí a tráví. Je to snad důvod, abychom i my opět vypnuli filtry a čističky a smířili se s tím, že jich je víc a proto asi mají pravdu?
Vy si zkrátka vytrvale zoufáte, že počátek změny se nerovná jejímu dovršení a že změny k lepšímu trvají zpravidla mnohem déle než ty k horśímu.
04. 05. 2013 | 08:15

Pavel napsal(a):

Pěkný článek, líbí se mi také pro odlehčující nadhled nad tou civilizační 'katastrofickou' spotřební problematikou. Mám rád v ČT 2 německý dokument Dobrodružství vědy a techniky. Nedávno měli stejné téma : nezřízená nadprodukce domácích spotřebičů, bílé elektroniky atd. A to všechno má vestavěná 'kurvítka', to aby výrobci mohli rychle obměňovat tu předčasně vyšrotovanou domácí techniku. Já jsem z generace 'Urob si sám'. Když přestává poslouchat dálkový ovladač (čínští soudruzi zřejmě ušetřili zlato na kontakty), navrtám dírku v tom zoxydovaném místě a pšouknu tam kontaktní spray. Čínský skůtr jsem si první dva roky v záruce musel dodělávat (prkotiny = gufera s prolínáním oleje atd). Kupodivu ostatní = LCD monitory, křesílka k PC a spousty dalších čínských produktů celkem dobře fungují. Zkrátka, kdyby se v našich domácnostech najednou rozblikalo vše čínské, vypadalo by to tady u nás jako v ulicící nočního Las Vegas. Takže končím zvoláním "Sláva kutilům domácím"...
04. 05. 2013 | 08:28

amdg napsal(a):

Pěkný článek, děsivá diskuse. Hodně štěstí, pane.

Jen svět má více dimenzí a my do těch vyšších mezi vládce nenahlédneme. Není kudy. Určitě nepoužívají bezstrátové komprese a nesedí v ekologických automobilech. Většinou mají opravdové vzdělání.
04. 05. 2013 | 08:35

gaia napsal(a):

Parabellum

rozhodně jsem strávením pátečního odpoledne u netu poničila přírodu méně a spotřebovala ropy méně, než kdybych např. jezdila celé odpoledne po lese na tříkolce nebo jela na otočku do Alp, jak mnozí umí a vyždují.

Virtuální realita je k přírodě rozhodně šetrnější, než ta skutečná.
Adam Procházka

my už tady ty čadící komíny z Indie máme zpátky, Lakšmí Mital si zde dovoluje víc, než by mu dovolili v Indii.
Tak si v tom Německu sněte svůj sladký sen

myšlenky janoušek sláva ze 17:58 už nebudu dopisovat, myslím si to samé.

Nejšťastnější je ten, kdo má nejméně žádostí, tak i na toto přišel Budha až když byl totálně přežraný.
04. 05. 2013 | 09:38

Matematik napsal(a):

Naprosto skvělý text. Ne, že ve všem souhlasím, ale autor skutečně myslí a zajímá ho skutečnost a pravda. Ukazuje do světa. Mohlo to být napsáno již před 5-10 lety. To je však jedno. Dovolím si tedy kacířsky namalovat křivku do svých starých čtverečků.....
Teorie her a neuronové sítě, ne že bych tomu moc rozuměl, ale z první ruky mi tak ukazují, že systém byl již přeformátován. My, jakožto mizivé součástky systému, jen ještě nevidíme tu změnu. Stále měříme tím starým čtverečkovým papírem. Historicky se stalo, že naše osobnosti, ega byla zásadními prvky systému. Myšlenka, obraz, píseň nejsou osobnosti. Jako gotičtí mistři pohrdali autorstvím, tak bude v budoucnosti. Ne jen v pitomých kravinách z holyvudu. Především myšlenky, velké myšlenky, se odpoutají od osoby a budou soutěžit samy za sebe. Bylo tomu tak samozřejmě vždy, jen v reaktoru společnosti byl dříve vložen silný moderátor autorství. Ten byl vytažen a už se to rozjíždí. Kdo ví, možná sám Martin Luther byl proti tomu druhá liga.

Knihtisk Demokracie 1.0
Internet a nové technologie Demokracie 2.0
Bez výtahů k penězovodům, bez roztleskávačů s jedem pod jazykem.
Myšlenka nemá autora, je to myšlenka.
Špatná je špatná , dobrá je dobrá.
04. 05. 2013 | 09:43

gaia napsal(a):

Matematik

ale příroda je k pojmům dobrý a špatný naprosto indiferentní. Dokonce si myslím, že ty pojmy ani nezná.
04. 05. 2013 | 10:00

gaia napsal(a):

tedy teď jsem se vyděsila

čtuJogurty Yoplait už si v Česku nekoupíte. Dovoz končí
totéž jsem včera slyšela v lékárně, když jsem se ptala na svůj oblíbený krém značky Doliva
už se to sem nebude vozit.
Budeme opět jednou s láskou vzpomínat na fronty na banány? Ty byly alespoň občas.

Skutečně končí doba konzumu a začnou platit slova paní Švihlíkové na problém spoření

V rozvrácené ekonomice nebude za peníze co koupit.

Je ta doba již tady a autor bude čučet víc, než zápaďáci na šatičky dcerky zpoza železné opony?
04. 05. 2013 | 10:06

Adam Procházka napsal(a):

Gaio,
musím Vás zklamat. Po vstupenci jsme za železnou oponou již nedleli. Šatečky budou snad z Karlsruhe nebo z Paříže, nebo něčeho mezi tím - v hadrech se žel nevyznám ...

Matematiku,
ano, zajímavý to experiment dát autorství k dispozici zadara (praktikováno např. právě zde). Ovšem zatím možno jen ve svém volném čase a dokud běhá internet (a je jen zdrženivě cenzurován). Uvidíme kam to dospěje. Zatím nám to přineslo úpadek hudby a kvality informací - ovšem zadara. Na druhé straně větší nezávislost projevu. Jenomže konzumenti musí držet se spletitou nabídkou krok a vyvíjet své schopnpsti přebrat si to každej sám. Na tom to zatím vázne. Jsa odhodlaným zastáncem toho, nepovažovat lidi za blby (a dokonce i blbům přiznávat lidství), příhlížím experimentu s optimismem.
04. 05. 2013 | 10:43

Matematik napsal(a):

"Zatím nám to přineslo úpadek hudby a kvality informací "
Vypalné osa a nějaké debility z nichž si vybírají tantiemy nejsou opravu vůbec důležité. Jen by mne zajímalo jaké informace jsou méně kvalitní a jaká ta hudba... Stará vesta dlouho pravila, že Encyclopedia Britanica je lepsi nez wikipedia. Pak se udelalo par testu a po "kvalitni" placene encyklodepii nestekne ani pes. Ostatne krasne to popsal autor tohoto clanku. Je to hloupa a naivni iluze, ze za penize lze nejakou tvorbu nebo myslenku ziskat. To ze tady nejakych 150 let bezi experiment copyrightu je historicka deviace. Coz takhle phytagorova veta a copyright?

Tohle vse je vsak zcela ve stinu skutecne soutezi myslenek. Ve svete informacnim neexistuje mnozstvi stejneho stejne je vzdy jen jednou. Tedy problem pripadne hlouposti mnoha hlupaku ztraci svuj vyznam.
04. 05. 2013 | 11:15

Adam Procházka napsal(a):

Muziku klidně oželim, v pěči monopolů už dŕíve začala jalovět.
Ale horší, ba vo držku je, že investigativní žurnalismus upadá - protože je drahý. Když seriózní listy (jako Die Zeit, Die Welt, Times, F.A.) klesnou pod kritický limit, recherche ustanou, korespondenti půjdou dělat do mekáče a nám nezbyde, než na webu opisovat neověřené plky jeden od druhého. Nebo vládní proklamace, což vyjde nastejno.

Britaniky jsem fandou nikdy nebyl. Wikipedie (jíž se sám též oddávám a fandím) má přednost aktuality. Ale jakmile zajedete do Wikipedii trochu hlouběji, narazíte na značné vakuoly, ba i bludy. Pochopitelně. Tehdy se nutno uchýlit se k odbornější literatuře, které je dnes už drahá a bude čím dál dražší, jak bude príbývat nás pohodlných, kteří se informují převážně zadara. Aź konečně budou nezaplatitelne´a pŕestanou výcházet vůbec.

Nepopírám, tabulka polovodičů je na webu daleko aktuálnější než svazek z roku 2005.
Ale v oboru zoologie, v níž to snad drobatko dovedu posoudit, lze vygooglovat cokoliv na nahoru otevřené škále zhovadilosti, což se Vám i ve značně zaprášeném lexikonu nestane. Hádám, že v ostatních oborech tomu nebude jinak.

S tímto se do večera loučím, hezké odpoloudne přeju.
04. 05. 2013 | 11:52

Paja napsal(a):

Franta kormidluje prudce do leva!:-)

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18218
04. 05. 2013 | 11:56

Martin Lacis napsal(a):

Čeký maloměšťáku Hitler nejen že věděl, že to udělat lze, ale dokonce to i udělal. Pouze "nevěděl, kdy se zastavit" (c) J.V.Stalin
04. 05. 2013 | 12:47

Martin Lacis napsal(a):

Článek úplně pomíjí jednu věc, není problém lidi UŽITEČNĚ zaměstnat, ale Systém na to není schopen vyčlenit prostředky. Namísto toho dotuje desítkami miliard ročně např. OZE.
Např. bytová plocha by se klidně mohla zdvojnásosit, dálnice dokončit a rozšířit, postavit železnice pro rychlost 300 km/hod.
Ale to bychom museli vystřílet politiky, kteří všechno rozkradou nebo utratí za NESMYSLY.
04. 05. 2013 | 12:52

modrý edvard napsal(a):

Adam Procházka: řešením je crowdfunding. Pro wiki i investigativní žurnalistiku.
04. 05. 2013 | 13:36

Matematik napsal(a):

Země
doporučuji začít myslet a vzdělávat se. Dvakrát měř jednou řež. To, zda je myšlenka obsažena ve světě nebo v pozorovateli pouze je prastarý spor.

Ontologicky bych to ukotvil tím, že zde na diskusi možná (opravdu jen možná) myšlenky jsou, možná také nikoliv, to však, jak je zde ve smyslu M Heidegera přítomna "příroda" je krajně nepravděpodobné.
04. 05. 2013 | 14:21

Anastázie Králová napsal(a):

Dotaz lépe informovaným:

To,co se stalo v Dháce,je strašná tragedie.
Ta cena levných textilních šuntů není jen dětská práce,ale i jejich životy-celkem prý zatím našli 5OO mrtvých./nevím,kolik z nich byly děti/.
Budova měla v sobě 5 továren,které vesměs šily zboží pro evropské firmy.

Má někdo možnost zjistit,které firmy to byly?/jistě se pokusí důsledně své jméno utajit-jinak by člověk měl pocit,že to jejich tričko má v barvě příměs krve/.

P.S.Pamatuji si,jak před několika lety má dcera a její partner nám zakazovali kupovat benzín fy Shell /kvůli nepokojům v Nigérii/.

Děkuji za zprávu.
04. 05. 2013 | 14:57

Anastázie Králová napsal(a):

Doplnění:

Teprve nyní jsem se podívala na aktualizované zprávy z 13 hodin a jsou tam jmenovány fy Benetton,C+A,H+M a ještě 2,které z našich trhů neznám.
H+M byla /zřejmě s jejím souhlasem /propagována i jako firma,odkud občas nakupuje /či nakupovala M.Obamová /
04. 05. 2013 | 15:07

modrý edvard napsal(a):

Anastázie Králová. Dobře. Nebudu ta trika kupovat. A jak tím prospěju Bangladéšanům?
04. 05. 2013 | 16:51

Anastázie Králová napsal(a):

Ad modrý edvard

Pokud bude tento protest dostatečně silný,způsobí řetězcům ztráty/mimochodem-není tam jmenována fa F+F -docela kvalitní bavlna v řetězcích Tesco,ani Mark+ Spencer-neříkejte,že si to triko nebudete moci kupovat jinde/já vím,možná tyto firmy šijí více v Číně-takže taky žádná sláva/-ale vznikne tu určitý tlak na to,aby se alespoň takovýto případ neopakoval.
A jestliže to zvýší cenu těch šuntů,začnou mít větší šanci kvalitní-i když dražší výrobci.

Plně zde souhlasím s A.Procházkou o kvalitě věcí ze 7O.let.
Muži se většinou o mo´du nezajímají,nevím,zda víte o prodejně italských svetříků
v Železné ulici v Praze-těsně u Staroměstského náměstí.
Ten svetřík tam tehdy vyšel 2x dráže než český-ale ta kvalita-jeden z nich nosily mé dcery /postupně po sobě /-ještě na konci 9O let/zelené froté,na něm 2 kytičky,zapínání na zelené knoflíčky-ale především za ta léta nezpuchřel,neztratil barvy ani se nevytáhl-po 2oletech.

Jak jsem starší,nejde mi vůbec o to,která barva toto léto letí-
to platí pro teenagery /.
Ale uvítala bych obchody s kvalitním zbožím,které vydrží podobně jako ten to svetříček,i když bude dražší.

Mimochodem-má kolegyně měla stejnou skušenost dokonce s celodílnými zelenými plavkami-bez ramínek,které spolehlivě vydržely i moře /měla je po své mamince též ze 7O.let a jak s nimi honila parádu ještě v r.2OO3.

Když to šlo tehdy,můžete Vy mně vysvětlit,proč to nejde nyní?
04. 05. 2013 | 17:15

Anastázie Králová napsal(a):

Doplnění:
Teď jsem si ještě vzpomněla-v r.1997 byla u nás britská studentka ze soukromé umělecké školy-zřejmě nijak bohatá,protože z finančních důvodů z té školy odešla a když tam /do Londýna /jela má dcera,po dlouhém dohadování bydlela nakonec u filipínské rodiny /a byla velmi spokojená-protože z rozhovorů se spolužáky zjistila,jak perfektně jí vaří-britský pudink je prý něco strašlivého/
Ale k těm textilím-nosila zásadně barvy černé a jasně žluté -požádala mne,zda by si mohla u nás vyprat a k mému zděšení nasoukala do pračky vše najednou-černé i žluté.

Já už v té době pečlivě oddělovala světlé i tmavé prádlo-pokud jsem našla něco se značkou Made in India,či nové věci-dávala
jsem je stranou do vody,abych zjistila,nakolik barva pouští-i tak jsem měla 1x pračku obarvenou do růžova /bílé prádlo+ 1 růžový kousek-ta barva nebyla nijak výrazná/.

Tu,ta naše britská studentka k mému překvapení vytáhla z pračky prádlo intenzivně černé-ale především jasně žluté kousky!
Jak vysvětlíte toto?
04. 05. 2013 | 17:40

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,.....posledních asi pětadvacet let se v rámci ekologie zrušilo používání některých chemikálií a barev/ lze to dohledat, nenapíšu přesně, mohla bych udělat chybu, chemie je halt na chyby citlivá,/,....tak byly zrušeny látky, které se při výrobě a barvení bavlny/ a nejen bavlny/, používaly. Tyto látky se v přírodě špatně a velice dlouho rozkládaly. Právě tyto látky vytvářely u bavlny odolnost proti oděru, žmolkování, ztrátě tvaru nitě, byly to i ustalovače barev, .... takže tak problematické barvy, jako je modrá a zelená, odolávaly slunečnímu záření.

Dnes je naopak trend, aby vše bylo v určitém časovém intrvalu rozloženo a rozpadlo se v rámci ekologie. Má to svou logiku,...ohromné skládky, kam bohatý sever odhazuje věci, které byly použity někdy jen jednu sezónu,....by,.... se starým způsobem výroby, přetrvávaly na skládkách víc jak padesát let.

Dnešní výrobky se na skládkách rozpadají mnohem rychleji. Je trnd,...aby se "vypařily", aby objem skládek klesal.

Napíšu vám zajímavost,...asi před rokem jsem jako present pro novorozence,...když jsem se šla na něho podívat, koupila podložku do kočárku od C+A. Jak je mým zvykem, vše, co se dotýká kůže těla, nejprve vyperu. Po vyprání podložky se mi zdálo, že barvy poněkud zesvětlaly,....ale, podložku jsem předala,....na podložku hned děťátko položili, aby mi předvedli svého andělíčka,....a andělíček předvedl, jak umí čůrat. Závěr, tam, kde byla skvrna od moče, tam se barvy po chvíli ztratily úplně,......ekologický rozklad v přímém přenosu. Jsou k tomu i chemické rovnice, student textilní průmyslovky by to zvládnul.

Tužka.
04. 05. 2013 | 18:05

lakomec napsal(a):

Anastázie
Nežehlivé plně bavlněné košile od zmíněné britské firmy lze s (denními nebo obdenními, podle ročního období) přemáchnutími na 20° nosit tři, čtyři roky aniž by na nich kdo co poznal.
Od té druhé firmy, která je přes náměstí mám několikery černé džíny (normálně nosím k saku) s elastanem, které drží léta nepřetržitého nošení.
Peru jen když nutno, stačí vyvěsit a občas stříknout osvěžovač po rubu.

Na pracovních oděvech šetřím, takže nekupuji laciný šmejd.
04. 05. 2013 | 18:09

aga napsal(a):

AP

Ale kdeže, Hadonoši. Já vycházím z tisíciletími experimentálně ověřené pravdy, že změny se dějí jenom a pouze tehdy, když z nich nějakým způsobem profituje elita. A obávám se, že krátké, přechodné a vlastně zcela netypické období, kdy elita nějakým způsobem profitovala z čistých evropských řek, nenávratně končí. V duchu svého jiskřivého pesimismu očkávám, že v dohledné době budou v evropských řekách plavat bříšky navrch lidé, elity se už cítí tou jejich vřící masou omezované a utiskované. Na práci už je nepotřebují, takže plebsu nezbyl naprosto žádný nástroj nátlaku - což se ukázalo už za vlády Železné Lady v GB, a nyní to vidíme na marnosti masových lidových protestů jak v USA, tak na jihu Evropy.

Jo, kdyby byly elity osvícené, tak možná - ale zatím dokazují jen to, že jsou šílené a naprosto destruktivní.
04. 05. 2013 | 18:30

Anastázie Králová napsal(a):

Děkuji pí.Tužce velmi za vysvětlení-jak možná z textu vyplynulo, zelená je má oblíbená barva-a prý mi nejvíce sluší /i když v mém věku toho moc nezachrání.

Ad nick Lakomec
Proč si dáváte takové jméno ? Košile i někdy kraťasy /ale košile rozhodně /si nakupuje právě můj muž v Tescu a je s nimi velmi spokojený-naučil se je narovnat na ramínku tak,aby se skutečně nemuseli žehlit.
Občas ještě nakupuje u Vietnamců-tam hlavně kraťasy,kde džíny,to pořádně nevím-střídal to.

Rozumný člověk nakupuje rozumnou kvalitu za rozumnou cenu.
Mne v těch halách Tesca /a podobných supermarketů/ chytá mírná klaustrofobie-a také to pohltí spoustu času,když chléb je až na druhé straně prodejny a pak ještě stojíte frontu u pokladny.
Já bych dala přednost řadě malých obchůdků vedle sebe /ostatně i v Tescu musíte u pultu nakupovat maso,uzeniny a sýry a ještě navíc váženou zeleninu.
Kéž by se tyto obchůdky /pekárna,mlékárna,maso+ uzeniny,zelenina-ovoce k nám vrátily.
Někde už začínají-zvláště pekárny-kvalitní chléb tam vyjde možná až na dvojnásobek,ale alespoň není 2.den gumový /bez chuti a zápachu /.
04. 05. 2013 | 18:45

Anastázie Králová napsal(a):

Ad aga
Většinou se v úctě klaním před Vašimi sofistikovanými komentáři.
Ale i když jste psal autorovi,dovolte mi,prosím,poznámku:
Na rozdíl od Vás si myslím,že ke změnám dochází,když elity ztratí soudnost /alespoň vždy v minulosti to tak bylo/.
1/zničující válka Athén se Spartou
2/ kolem r.2OO-vymizení kvalitní římské aristokracie a nástup tzv.vojenských císařů
3/kolem r.1OOO- rozkol západořímské /katolické/ a východořímské církve /pravoslavné/-z čehož těžil islám a těží dosud-viz atentát bratří Carnajevových /kdo by věřil varování Ruska/-a z toho plynoucí vzestup islámu
4/anglická revoluce-Karel I.x Cromwell/puritáni/
5/Velká francouzská revoluce 1789
6/ VŘSR-ruská bolševisc ká revoluce
v r-1917
Co bude dále-"Ví Bůh"-jak prav il ten strýček chemik v Saturninovi.
04. 05. 2013 | 19:29

aga napsal(a):

Anastázie Králová

Myslím, že ten rozdíl v našich názorech je jen zdánlivý. Když píšu, že elity mají ze změn prospěch, nemíním tím pouze zisk materiální. Šílenec pociťuje uspokojení, i když demonstruje svou moc tím, že zničí civilizaci.
04. 05. 2013 | 19:31

aga napsal(a):

PS

A nesmíme zapomínat na důvody, o kterých se dnes nemluví nahlas, ale stále jsou tou nejmocnější hnací silou - fanatická víra, která svému bohu obětuje vše.
04. 05. 2013 | 19:33

Anastázie Králová napsal(a):

Ad aga
Já nejsem tak vzdělaná,nevyjadřuji se tak sofistikovaně-snad mám jen všeobecný přehled.
Vaše slova beru jako uznání,i když radost z něho nemám-spousta lidí tuší,že dále to nejde jako dosud,ale nikdo neví,kudy půjde cesta dále.
Možná škoda,že americkým prezidentem nebyl před l.v olbou Obamy zvolen Mc Cain /vlastně ani řádně nevím,jak se jeho jméno píše/-jen jsem u jeho osoby doufala,že člověk,který zažil hrůzy války ve Vietnamu a útrapy v zajetí,bude mít tolik rozumu,že svět nepožene do další katastrofy.
04. 05. 2013 | 19:56

Anastázie Králová napsal(a):

Ad Adam Procházka
Přemýšlela jsem o Vás-rozhodně daleko nejvíce,než o všech ostatních bloggerech.
Neříkejte ano nebo ne,ale myslím si,že někomu z Vašeho okolí /či okolí Vaší ženy / se stalo něco ošklivého v pravoslavném světě.
Muž většinou nenosí své rány na veřejnost /odedávna je to považováno za slabost /.

Jenom se podivuji,jak já se shodnu s Vašimi názory na současný svět.
Trochu mi připadá mimo hlavní proud řeky před nebezpečnými peřejemi,přít se,kdo má větší vinu na tom,kam jsme se dostali
/a ještě možná chtít finační vyrovnání,když před námi je vodopád,který -kdoví-kdo z nás přežije /viz film Misie/.
Řekla bych,že naší hlavní starostí by mělo být,jak se z toho nebezpečného vodopádu dostat.
Prosím,berte tyto řádky jako uznání Vaší osobnosti /neboť co je důležité,je budoucnost/alespoň já o ni stojím pro své dcery a vnoučata- o to víc by snad Češi a Němci měli spolupracovat v globalizovaném světě /v Texasu prý obě národnosti žijí v dokonalém souladu-i co se týče jídel./
04. 05. 2013 | 20:33

Anastázie Králová napsal(a):

Ad Adam Procházka

Vrátila jsem se k článku o Dháce.
Zajímavé je,že tam je jen ai 5-6 komentářů-nejmladší asi 8 hodin starý.
Já vím,je krásný jarní víkend-ale přesto.
Také mne zaujalo,že v zemích,kde tyto firmy podnikají,je kromě Venezuely i Bělorusko.
A člověk by podle politických komentářů řekl,že se jich nikdo ani hygienickou hůlkou nedotkne/navíc president Lukašenko nesmí do západní Evropy-tedy ne,že by mne to nějak zajímalo/.
Více mne zajímá,jak je možné,že země,které tak očividně ignorují politickou reprezentaci,podnikají v této chudé zemi jako v Bangladéši.
Proč se vůbec divím-zlato a diamanty-či zbraně-jsou mocné platidlo.

AGA má pravdu.
04. 05. 2013 | 21:30

aga napsal(a):

Anastázie Králová

Díky, ale jen mě nepřechvalte.

Na tom neštěstí v Dháce je zajímavé, že zřícení bezprostředně způsobily vibrace (generátory a šicí stroje). Rezonance je ve všech směrech nedoceněná síla.
04. 05. 2013 | 21:43

Adam Procházka napsal(a):

Paní Králová,
s pravoslavným světem mne nesvazují žádná traumata široko daleko.´Proč tak soudíte? Odhlédna od několika egyptských koptů, z nichž jednoch bych nazval pŕítelem, a ruskýćh invazorů '68, které jsem považoval za nepřátele, se v nich nevyznám a nemám s ortodoxy styčných bodů. Mám trochu mdlý pocit ze všech intolernatních orientálních monoteismů, zejména kdyź jsou využívány za záminku k vraždění. (Vlastně se nepamatuji, že bych se kdy někoho ptal, zda je katolík, žid, moslem, ortodox, kozoroh, štír nebo blíženec a zda si lakuje nehty na nohách.) Můj postoj k náboženství lze označit za extrémně indiferentní a téměř marxistický s tím toliko rozdílem, źe mezi náboženství zahrunuji i marxismus.
Nicméně kritický postoj k vírám stále ještě neopravňuje k debilnímu materialismu.

O textilním průmyslu na indickém subkontinentě jsem před lety z nevšedním zájmem shledl obśírnou dokumentaci. Zdá se, že zaměstnavatelé jsou i tam velice různí a že paušální bojkot by se velice nepříjemně dotkl mnohých rodin, které jiné zamětnání neseženou. Bude tvrdým oříškem pro kritické konzumenty, donutit dodavatele aby trvali na obstojných pracovních podmínkách a zároveň nepřipravit celé oblasti o živnost.
Milý ago,
myslím že se nedohodneme, dokud nedefiujete, koho míníte Vámi uživaným pojmem "elity". Z Vašich příspěvků mám dojem, že se dosti svévolně pohybujete na široké škále "elit":

A) nedožrané oligarchy, tupé i mazané, kteří jsou schopni všeho, jen aby i nadále mohli každý večer zvracet kaviár a šampaňské.

B) Jedinci kterým se (nezaslouženě) dostalo vzdělání a snaží se s různým úspěchem páchat dobro. Jejich cíle se někomu můžou zamlouvat nebo také ne, ale motivace je - třebaže těžko představitelno- jiná, neź zisk a touha poroučet.

C) Celé vrstvy, národy, ba kontinenty, které došly hospodářské stability a v nichž vyrostla schopnost kriticky volit. I ve věci konzumu. Schopné zaplatit za mravnější produkt a odmítnout levnější. Například že budou občané ochotni zaplatit v pracím prášku obsažený drahý chelát (EDTA) namísto vodám škodlivého fosfátu. Že budou ve své většině schvalovat, když budou zakázány ty levnější, škodlivé, prášky. Z toho důvodu ta samá firma dodává(la?) na německý trh prací prostředek bez fosfátu a do Čech s fosfátem. Pod stejným názvem.
Ochotni kupovat drahá vejce, o nichž lze jen doufat, že je pravda, že nepocházejí od v klecích trýzněných slepic.
(Čímž neříkám, že i se vší obezřetností neustále vybíráme mnohé mravně závadné.)

Myslím že to jsou velice různé druhy "elit" a těžko jedny s druhými šmahem srovnávat. Vyslovte prosím zřetelněji, kterou elitu kdy máte na mysli.

Poslední možnost elit jsou nepozemšťaní typu, jaký možno shlédnout v jednom z nejlepších béčko-trháků na tomto světě kdy natočených, totiž "They Live" od Johna Carpentera, jenž je vteklý kořen k pohledání a jehož pravdivý film Vám co nejvřeleji doporučuji, ještě před "Matrix"(všechny tři díly) a hned po Hitchhikers Guide To Galaxy (ne jako film, ale tu trilogii o čtyřech dílech. Ten čtvrtý je vůbec ten nejlepší, ten páty ujde.)
Takto vzdělán, nezbyde Vám, než se mnou bezvýhradně souhlasit ve všech bodech. Pesimismus z Vás buď opadne nebo Vás nadobro sežere a v obou případech už nebudete potřebovat dalšího náboženství.
04. 05. 2013 | 22:25

Jank napsal(a):

Pane autore, mate svatou pravdu, lide opravdu kupuji vice, nez potrebuji. Mozna jednoho dne dojdou k bodu, kdy si reknou, proc to vsechno delaji? Ja jsem byla take takova, kazdy rok, kdyz zacala "frcet" nova barva, tak jsem si koupila nove obleceni, boty a kabelku ve stejne barve. Pak jsem mela takzvany AHA moment, jak rika Oprah Winfrey. V jednom z jejich poradu rekla, aby se lide zamysleli nad svymi nakupy, jak dlouho budou muset pracovat, aby si na tu vec vydelali a jestli jim za tu drinu opravdu stoji. Tak jsem se zacala zbavovat veci. Nakupuji jen to nejnutnejsi. Koupim jen drahy sampon a mydlo bez skodlivych
chemikalii. Mam uterky Norvex a myji nadobi bez saponatu ve studene vode. Obleceni kupuji v sekaci a kolikrat se me zname ptaly, kde jsem to koupila! Spodni pradlo a boty se vyplati koupit drazsi, musi "sedet". Vsechno nosim tak dlouho, dokud to vypada dobre a neobnosene. Me posledni auto jsem mela malem 20let, dokud se nerozpadlo. Je mi lito vyhodit stare veci, kdyz jeste slouzi. Bohuzel se zavedl digi system, tak jsem si koupila novou TV, jinak by mi dal slouzila moje stara dobra Hitachi dalsich 18 let. Rekla jsem si, ze budu zit minimalisticky a nebudu se honit za penezi. Staci mi 5 hodin prace denne na moje vydaje+ dovolenou a to mi staci. Vstanu, kdy se mi chce a tak se mi to libi. Zadny novy telefon , televize nebo auto se tomu nevyrovna.
04. 05. 2013 | 22:38

Azgalor napsal(a):

Bože to je blábol, k tomu se snad víc napsat nedá.
04. 05. 2013 | 22:52

Anastázie Králová napsal(a):

Ad Jank

Janek se říká člověku splašenému,zbrklému.
Ale vy jste se dobře pobavil/a.
Jen s tím mytím nádobí ve studené vodě jste to přehnal.
Navrhuji ponechat si jeden hrnec a jídlo prostírat na listech/
list možno též sníst či sdělat na kompost.
05. 05. 2013 | 05:21

Pitrýsek napsal(a):

Klesá všechno včetně mého pyje!
05. 05. 2013 | 08:04

aga napsal(a):

AP

Elity pro zdejší potřebu pravidelně definuji jako ty, kdo mají a uplatňují skutečnou moc.
05. 05. 2013 | 08:34

aga napsal(a):

PS
Kdo to konkrétně je nevím, z pochopitelných důvodů se plebsu moc neukazují. Lecos napoví třeba prostá dolarová bankovka, s kresbou mocenské pyramidy každému na očích.
05. 05. 2013 | 08:37

aga napsal(a):

A PPS

Myslím, že se mi nikdy nepodaří vám vysvětlit - i když se o to opakovaně snažím, ale zřejmě nemáte uši k slyšení - že můj pesimismus (ve skutečnosti realismus) se týká pouze mého názoru na náš vliv na uspořádání společenské reality. Co se týče mého vlivu na mou osobní realitu, a mé zodpovědnost za ni, tam jsem realistický se sklonem k mírnému optimismu.
05. 05. 2013 | 08:46

Jáchym napsal(a):

Adame Procházko (+ Aga)
S kamarádem jsme se před časem doplácali k pojmu "lumpenoligarchie", který se do značné míry shoduje s tím, co mívá Aga na mysli, hovoří-li o elitách. Naši radost cimrmanovských objevitelů zkalil fakt, že už před námi tento pojem tu a tam někdo použil.

Součástí lumpenoligarchie je i specifická vrstva, zvaná v tuzemsku "politická jelita".
Jinak je u nás lumpenoligarchie poměrně stratifikovaná, kromě rychlokvašené jelity je zde přechodová drenážní vrstva, která dnes rychle odvádí do mimozemska zbytky toho, co bylo v tuzemsku v minulosti vytvořeno.

Příslušníci jelity jsou mnohdy jen spotřebním materiálem, podobni papírové dětské pleně. Po použití se s nimi ještě vytírá zrak voličům.
05. 05. 2013 | 08:54

aga napsal(a):

Jáchym

Víceméně ano. Keller to myslím výstižně definoval jako diskrétní a obslužné elity. Ta definice je všade k dispozici, i ta filosofie za ní, myslím, že kdyby pan Procházka chtěl, tak by rozuměl. Říkám "rozuměl" - ne nutně souhlasil. Ale on nechce ani rozumět.
05. 05. 2013 | 09:14

Adam Procházka napsal(a):

No jó, pánové,
lumpenoligarchie je obecný lokální fenomén. Nastává, když se například na půl století u moci usalaší v Bavorsku CSU, spoléhajíc, že lid bude ve smetákových volbách akceptovat její známé a profláklé hajzly ze strachu, aby se k moci nedostali nějací neznámí hajzlové. Pročež se rozšíří víra, že první poslancova povinnost je postarat se o vlastní mišpóch z erárního (roztomilá aktuální aférka, snad ani ne bloguhodná). To funguje všude, kde se jelitní psychopatstvo může spolehnout na ozkoušené reflexy lidu - mezi něž patří i paralýza pesimismem. Ostatně to už snad bylo probíráno dříve.

Ale silně pochybuji, že výše popsaný globální kolotoč zhouby je centrálně ovládán jakoukoliv skupinou. Jinak by nefungoval až zas tak slabomyslně a ineffektivně a tzv. elity by nereagovali panicky a ad hoc.
Má to spíš charakter nezvládnuté choroby, způsobené nevhodnou adaptací lidského psychyckého vybavení na dosud bezprecendentní situaci v historii druhu.
05. 05. 2013 | 09:45

gaia napsal(a):

autor napsal

Z toho důvodu ta samá firma dodává(la?) na německý trh prací prostředek bez fosfátu a do Čech s fosfátem. Pod stejným názvem.
Z Čech všechny sajrajty z pracích prášků stejně dotečou zas do Německa, copak to ti vaši vzdělaní schopní volit nevědí?
Neměli by tedy ve vlastním zájmu ty prací prášky prodávat úplně obráceně?

a jakou schpopnost kriticky volit mají Němci pěkně ukazuje článek v posledním NG, o kácení mahagonů v Jižní Americe.

Brazilcům už skoro nic nezůstalo, tak to zakázali a nyní se mocně těží v Peru.
30% rozlohy fuč za několik málo let. A dováží se to do EU, kde roste poptávka boháčů po mahagonových obkladech a podlahách.
V Česku boháči založili trend vozit teakové dřevo z malajsie, tudíž ty mahagony zůstávají jako černý Petr na Němcích.

Doufám, že píšete do nějakých novin i tam, tak hned doporučuji o čem psát hned dnes.
05. 05. 2013 | 09:48

Jáchym napsal(a):

Ago,
přiznávám bez mučení, že způsob myšlení Adama Procházky je mi bližší než Váš.
Přesněji - dokážu bez problémů přepnout myšlení do Vašeho módu, kdežto Vy do procházkovského, obávám se, zhusta nikolivěk.

Někdy mne svrbí prsty na klábosnici a pudí mne Vám odpovědět, ale fandím Vám, protože jste MIMO JINÉ (!) i upřímný průzkumník slepých uliček.
Což je nesmírně záslužná činnost - povýšený zdělanec tam nevleze a Vy odtud nezřídka po návratu přinesete z neprošlapaného terénu osvěžující bylinu, na kterou on nenarazí.
Já do slepých uliček lezu také, vědomě, ale s nadějí Saturninova chemického strýce.

Co tam vidím ?
Víbůch.
05. 05. 2013 | 10:12

modrý edvard napsal(a):

Anastázie Králová:
1. Nosím 4 trika a dvoje kalhoty. Můj osobní vliv v Bangladéši se tedy blíží k nule. Neperu, k tomu používám manželku. (pro feministky: manželka zase netuší, kde je v autě zvedák)
2. V podstatě to napsal Procházka: je lepší nechat Bangladéšany umřít hlady, nebo na ně nechat spadnout barák? S morálním apelem na vládu Bangladéše ("ihned zaveďte ČSN!") samozřejmě souhlasím, ale moc si od toho neslibuju.
05. 05. 2013 | 11:04

Anastázie Králová napsal(a):

Ad modrý edvard

V podstatě máte pravdu /dle nejnovějších zpráv EU uvažuje o nějakých opatřeních /neboť šlo o továrny schválené jejich komisí-ale ta se zajímala o vnitřní vybavení,nikoliv budovu.
A bangladéšská vláda žádá,aby EU od jakýchkoliv opatření ustoupila.

Tak jsem si vzpomněla na úvahu,proč se Židé za 2.světové války tak trpně podvolovali svému osudu /slyšela jsem ji už před několika lety-nebo četla-už nevím.
Autor vysvětloval,že Židé za staletí útlaku si zvykli nebránit se a čekat,až pohroma přejde.
Protože nikdy po nich nikdo nechtěl vše-všechen majetek,všechny životy.
Zvykli si tedy/dle této verze /pohromu přečkat jako bouři a začít znovu.
Dokud se nesetkali s nacismem/mimochodem,v životopise W.Churchilla je zmínka o tom,že pro Hitlera měl na začátku porozumění-jako bojovníkovi proti bolševikům.Ale zeptal se člověka,který měl schůzku sjednat-"Co má vlastně ten váš vůdce proti židům?To nechápu"-a schůzka si nikdy nekonala.

A tak si myslím,že když existuje zlo,je třeba se ozvat na začátku.
Ne že by zmizela dětská práce-ale snad příště nebudou alespoň padat budovy.
05. 05. 2013 | 11:38

biostandard napsal(a):

Nečtu nic s čím bych nebyl myšlenkově s autorem příspěvku zajedno. Škoda jen, že takto smýšlejících bytostí není více na místech, kde by se hodil pratrický přístup a ne jen honění tzv. "byznysu"

Pobavil sem u těch kohoutu topení. U nas v baraku proběhla asi nejrychlejsi vymena na světě. Na jaře 2011 výměna kohoutů protože ty 26 let staré už prý nefungovaly. Já říkám , jak komu, kdo je jednou ročně promazal, ten je měl v pořádku. Nicméně výmněna za nové kohouty. Nicméně po této výměně přiběhl předseda samospravy a že se musí vyměnit ty nové ventily za termostatické. Oháněl se nějakou vyhláškou z ministerstva, že už deset let je to nařízení vlády a že porušujeme zákon a podobný nesmysly. Takže na jaře roku 2012 proběhla výměna rok starých venzilů, které ještě byly v záruce za termostatické. jen kšeft pro kšeft. Bohužel z těch vlastníků jsou 75 procent trubci co by skočili tz mostu když jim to někdo dosdtatečně vysvětlí a postraší. Kam kráčíme? Kde je možnost samostaného rozhodování? je mi ze současného rádoby svobodného společnského zřízení, kde největší moc mají korporace, banky skrze kapitál na blití. Bohužel se zatím neobjevila v dosahu planeta, kam emigrovat.
05. 05. 2013 | 12:02

modrý edvard napsal(a):

biostandard. A toho předsedu samosprávy jste vyhodili z posledního patra? nebo jste si řekli, že nikdo jiný to dělat nechce?
Anastázie Králová: nemám pravdu. Nevím, co je "zlo" v souvislosti s "Bangladéšem". I kdybych na to přišel, nebudu vědět, zda mám své normy vnucovat v jiném státě /typicky Afghánistán; nebo Sýrie/. Hitler i Churchill věděli, co mají dělat. Já to nevím. Nedělám nic a proti aktivistům se cítím trapně, ale já jejich "pravdu" nebo "víru" nemám.
05. 05. 2013 | 12:34

Zizala napsal(a):

A což takhle ! Nekupujte špatné nové výrobky,ale ověřené značky staré,dostupné,fungující,opravitelné a od známých,co se zbláznili a kupují nové.Máme přece bazary,kamarády a známé a dostupné ověřené značky.Není to sice nové zboží,ale dá se opravit,funguje a vyjde to i s opravou levněji.Mám 20 let starou Bosch myčku.Chodí !!! Starou automatickou pračku Bauknecht a pere úžasně.Mám starou pračku Softline se sušičkou a dá se opravit a chodí.A nejsou to výrobky,že by něco neuměly.POKROK,ale za levně !!!Jen to chce trochu rozumět technice a znát potřeby,co je pro mne za funkci daného výrobku důležité.
05. 05. 2013 | 12:44

Adam Procházka napsal(a):

Gaio,
psát u nás o tropickém dřevě je nošení teaku do lesa: existuje nespočet stránek a dokumentací v tisku, TV, radiu. Zadejte si schválně do Google: "Tropenholz Importverbot".
Kdo chce vědět, ví. Například že tzv. "Merantiholz" nepochází z Merána, nýbrž je to malajskými(!!!) firmami rubané dřevo z Amazonie. Jihovýchodní Asie je totiž takřka vyrubaná a malajským firmám zbyl nevytížený strojní park.
Z toho důvodu jsem si už před lety dal dělat okna z výslovně domácího dřeva, ač je teď musím natírat jako zjednaný.
Import illegálního dřeva je sice zakázán, ale zákaz je děravý a bezzubý. Jinak to prý nejde. Inu ta naše zlatá prolobbovaná EU.
http://www.proplanta.de/Agrar-Nachrichten/Agrarpolitik/Illegales-Tropenholz-Importverbot_article1361690271.html
.
Paní Králová,
ten začátek už byl.
Ale má smysl ozývat se i uprostřed.
.
Biostandarde,
počkejte až Vás budou zákonem nutit izolovat budovu. To teprvá zažijete co je to byznis.
.
Jáchyme,
uvažovat jako náš Aga umím taky. Jenže si to jak nejlépe dovedu nedopřávám, neb je to ... na darmo.
.
Zizalo,
psst. Ještě prozradíte že my zkušení se zásobujem na e-bay u po novém bažicích naivků.
05. 05. 2013 | 12:55

Anastázie Králová napsal(a):

ad modrý edvard

Nejsem a nebyla jsem aktivistkou.
Pravda třeba někdy není tak důležitá,jako prosté lidské cítění.
Já se nyní o sobě domnívám,že pěknou řádku měsíců budu mít uvnitř strašně divný pocit,pokud bych chtěla vstoupit do C+A
nebo H+M /do Benettonu jsem nechodila a Gap je malá firma-spíše dražší zboží pro mladé.
Toť vše-já budu jednat za sebe,co budou dělat druzí,je jejich věc.
Též jsem proti jakémukoliv vnucování pravdy-tím spíše lží zvaných pravdy,na ty jsem přímo alergická.
A že jsme si těch "pravd" užili-a co horšího,užíváme stále.
05. 05. 2013 | 12:59

ve vaší pračce to není. to vodní kámen napsal(a):

No samozřejmě i v těch nejvyšších podlažích si jdou navzájem po krku, nikdo nepochybuje.
Chvíli tahá pilku Goldman Sachs, chvíli Jamie Dimon s Blythe Mastersovou, dokad jim regulátoři (poštvaní goldmanovskou frakcí ve Washingtonu) nevyjedou po žížalkách.

Je tu ale jakýsi nosný Golfský proud, něco co točí klikou kolotoče.
Pořád se to dá popsat jako závislost západu na ropě a moci pocházející ze zbrojení.
Z čehož vyplývá, že jsme si neměli po listopadu Schwarzenbergovým vlivem nechat vnutit likvidaci zbrojního průmyslu.
Jednak by se od nás Slováci (kde jsme ho většinu, kvůli útoku od západu vystavěli) nebyli trhli. A za druhé, Němci nepřikročili k symetrické likvidaci Howaldtswerft a Krauss-Maffei.

Pokud se hipíkům v šedesátých letech s mírovými runami nepodařilo zvítězit, měli jsme zůstat přizpůsobení reálnému světu.
Ten ovšem partičky z pražských hospod (mezi které jsem patřívával) vůbec nezajímal. Bohužel se z nich rekrutovaly polistopadové elity.

Protože funglnové saúdské bombardéry budeme muset zaplatit u benzínové pumpy (půlku si veme Kalousek a nacpe Dukovi) a protože Brzezinski v Bratislavě řekl, že Rusko je nepokojné a nebezpečné, budeme všechny (půjčené) peníze cpát do zmíněných volovin, dokud nepadneme na hubu.
Dlouho trvat nebude.
05. 05. 2013 | 13:20

modrý edvard napsal(a):

Anastázie Králová: ta aktivistka není na vás. Myslel jsem to obecně. Upřímně.
05. 05. 2013 | 14:21

aga napsal(a):

Jáchym

Co se týče modů myšlení, závidím vám tu vaši jistotu, že víte, jaký je ten můj a jaký je ten pana Procházky. Já často nechápu ani svůj vlastní. Ale tolik vím, že v modu myšlení pana P. - tak jak ho jako spoluPanna chápu - jsem se pohyboval dostatečně dlouhou část svého života, abych mohl s určitostí říci, že jeho prostřednictvím se k podstatě nedoberete. Je totiž pouhým - v případě pana P. roztomile, chytře a velmi sebejistě a námitkuvzdorně traktovatným - bojem s drakem, kterému za každou useknutou hlavu narostou tři nové.
05. 05. 2013 | 15:49

aga napsal(a):

"je tu ale jakýsi nosný Golfský proud, něco co točí klikou kolotoče.
Pořád se to dá popsat jako závislost západu na ropě a moci pocházející ze zbrojení.."

Jo, ale to furt ještě nebude ta prvotní příčina. Ta moc musí sloužit nějakému účelu či záměru. Je tam tah na nějakou branku.
05. 05. 2013 | 15:59

kámen napsal(a):

aga
Já si myslím, že ústřední diagnózu epochy zformuloval ve své poslední prezidentské řeči Dwight Eisenhower.
Celý ten vír ropy byl, pokud si vzpomenete, zahájen přechodem britského válečného loďstva na topný olej - v závěsu následovali ostatní.
Celá druhá světová válka, která přinesla tak velký technologický skok byla poháněna ropou.

Militér je stabilním a spolehlivým spalovačem ropy.
A ložiska ropy jsou stále nejlepšími záminkami pro militér k ospravedlnění existence.
To, že si v sedmdesátých letech začali manažeři financí odvádět stále větší část z cyklónu petrodolarů do různých svých pandořiných skříněk neznamená, že se stali pány procesu.
Posledním argumentem vládců jsou pořád děla.
Jde o to, správně rozpoznat, kdo v daném okamžiku vládne.

Existuje výklad 11. září, který říká, že to byl nůž přiložený na krk W.
A že v druhém volebním období, když se Rummymu a Cheneymu začal vymykat, připomněli se mu tou B-52 s šesti atomovkami, která se ztratila nad USA a naštěstí se, díky šikovnosti posádky přes všechna dálková ovládání zas našla.
05. 05. 2013 | 16:21

aga napsal(a):

kámen

Jo, jo, ale co je ještě za touhle májinou oponou? Proč se tahle judeokřesťanská civilizace vydala ausgerechnet tímhle zpotvořeným směrem, vždyť možností je množství nesčetné...
05. 05. 2013 | 16:28

Ivoš napsal(a):

I kdybych měl víc peněz než mám, asi bych nezměnil svůj návyk užívat věci, na něž jsem si zvykl, co nejdéle. Mobil mám svůj první, opatřil jsem si jej ovšem pozdě, asi tak před 8 lety. K netbooku (stačí mi) mám dosud monitor z prvního PC z roku 2003. Auto jsem koupil v roce 2002 (rok výroby 1998) a neplánuji, pokud se nestane kdovíco, jej v příštích aspoň 5 letech měnit. Atd. Jen lednici jsme po racionální úvaze koupili novou. Je však třeba říct, že i kdyby se lidi "umoudřili" a HDP by šel dolů, politici by místo navýšení sociálních výdajů cpali ještě víc peněz do rozvoje, takže by se stavěl most za mostem, silnice za silnicí a každý nový počin by byl víc předimenzovaný. Vždyť most přes Sázavu může vypadat jak přes Dunaj a obchvat Rakovníka může připomínat Berlínský okruh... To si pak, ač třeba platíme za stejný byt 10x větší díl platu než kdysi, teprve připadáme jak kolektivní king, který postupuje skoro tak racionálně jako Čína.
05. 05. 2013 | 19:14

Jank napsal(a):

Pani Anastazie Kralova, pokud jste jeste ty uterky Norvex nevyzkousela, neznamena, ze tak nefunguji. Jsou z mikrovlakna, ktere dokaze "pohltit" osminasobek sve vahy. Navic je v nich stribro, takze nici i bakterie. Doopravdy je muzete jen namocit a umyt s nimi i tu nejmastnejsi misu a bude vypadat, jako kdybyste ji vyndala z mycky. A uplne fantasticke jsou na cisteni vany a kachliku. Stoji kolem $15, ale to zase usetrite na teple vode a saponatu.Pokud mi to stale neverite, je mi to jedno, ja vim svoje.
06. 05. 2013 | 00:07

gaia napsal(a):

Adam Procházka 12:55

tou svojí odpovědí na mne jste ale úplně popřel to své

Němci například prokázali, že dovedou své priority náhle a epickým způsobem změnit a to jak v dobrém, tak i v katastrofálním měřítku. Dále ukázali, že jejich přesvědčení se s jistým časovým odstupem promítají do jiných částí světa (pročež značné části evropského obyvatelstva si dnes osvojují staré německé omyly, jichž se Němci zhostili již před více než šedesáti lety).

s vyjímkou toho, že mění priority v katastrofálním měřítku.

To my zde ale dávno o nich víme.
06. 05. 2013 | 07:04

Anastázie Králová napsal(a):

Ad modrý edvard

Nestihla jsem vám dříve odpovědět.
Věřím vašemu vyjádření-spíše jsem se obecně vyjadřovala k aktivistům /hlavně těm organizovaným,s pevným aparátem-začne to pár dobrovolníků s nejlepšími úmysly-a náhle je z toho profesionální placený aparát.
Mluvím z vlastní zkušenosti-nevěřil byste,jak jsem musela vzdorovat hnutí Greenpeace,když tam má 16-letá dcera vstoupila
po nadšeníz jedné akce,ale za 1/2 roku chtěla odejít.
Musela jsem je velice tvrdě odrazit./nechtěla jsem,aby se například poutala k jaderné elektrárně Temelín-i když názory mohou být najadernou energetiku různé,nepovažuji toto za vhodnou formu protestu.
Takové profesionální organizace se dají někdy i koupit /stejně jako odbory/.
Ad Jank
Omlouvám se,že jsem se spletla -v jednom s vámi plně souhlasím-na čem se nedá šetřit,je prádlo a boty.
Ale občas se tu parodie vyskytují-takže promiňte prosím omyl.
06. 05. 2013 | 07:15

Anastázie Králová napsal(a):

Ad Jank
V jednom s Vámi souhlasím-nelze šetřit u bot a prádla.
Jinak se omlouvám-občas se tu vyskytnou vtipálci-takže promiňte omyl.
06. 05. 2013 | 07:20

Jan napsal(a):

Včera v TV pořadu V.Moravce pan Hazenkopf proghlásil,že zná autora amnestie č 2.Aby pan Hazenkopf nebyl předčasně umlčen,než podá svědectví o pachateli,poslal jméno pachatele prezidentu Zemanovi.Věřím,že prezident Zeman nebude mlčet a oznámí pachatele celému národu např.na prezidentském mítinku!Tato amnestie bude mít ještě dohru,pokud ne teď,tak až se dostane levice k moci !Nechce se mi věřit,že býv.prezident Klaus by byl takový zloduch ,bez smyslu pro spravedlnost,že by souhlasil z omilostněním tunelářů !Nechci poukazovat na to,že čl.2 amnestie byl pošlapáním spravedlnosti a naplitím slušným a poctivým občanům do tváře !Chci poukázat na to ,že mohlo dojít ke korupci mezi pachatelem a některým z tunelářů !Pokud se prokáže že čl.2 byl umístěn do amnestie na objednávku některého z tunelářů,pak bych nechtěl být v kůži pachatele !!
06. 05. 2013 | 10:20

Mirek napsal(a):

Milionáři -škůdci těšte se !Jestli se komunisté dostanou k moci !To bude smršť !Nezastavíte se až na Borech nebo v Patagonii !
06. 05. 2013 | 10:23

Roman napsal(a):

Sazka vyzývá občany,aby si vsadili 8 května.K tomu já dodávám že počítejte s tím,že pravděpodobně prohrajete !Až dosadíme Hušáka na detektor lži,pak zjistíme,jak to bylo s poctivostí losování v Sazce !Po Sametové revoluci došlo k obrovskému rozmachu a nárůstu podvodů(také korupce a zlodějin )!Že by Sazka patřila k těm čestným výjímkám ???
06. 05. 2013 | 10:28

Cer napsal(a):

Jan napsal několik logických postřehů k amnestii. Není mi však jasné, proč se ale stále řeší autorství amnestie, kdo co napsal, nenapsal nebo mohl napsat. Jsou to naprosto nepodstatné věci. To, že amnestie podobného rozsahu po všech těch malých a velkých privatizacích, malých a velkých tunelech a rozkrádačkách musela přijít, byla jen nevyhnutelná objektivní nutnost, která završila období obrovského přeskupení majetku a jeho aktérům zajistila bezpečnost a panství nad nabytým majetkem. Nic jiného v tom nehledejte, v historii se tak dělo vždy. To že se s tím svezlo pár tisícovek drobných zločinců je jen vedlejší nutné zlo a možná také trochu toho profesního soucitu těch velkých s těmi malými, kteří úspěšně paralyzovali práci policie natolik, že ta už prostě neměla kapacitu ani sílu na ty velké. Ruka ruku myje.
06. 05. 2013 | 11:30

Jáchym napsal(a):

Adam Procházka:
Napište co nejdříve zas, budeme se těšit !
06. 05. 2013 | 20:58

Larry Fox napsal(a):

Vítejte 24hodinová služba úvěru

Už jste se snažil získat úvěry od bank bez úspěchu? Naléhavě potřebují peníze dostat z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo zavedení vlastního podnikání? Získat úvěr od jednoho z předních britských úvěrových společností. 24hodinová výpůjční služba je jedním z největších zajištěných úvěrů společností ve Velké Británii a přátelský a zkušený personál jsou schopny zpracovávat vaši žádost rychle a efektivně. Můžete si půjčit přes libovolnou dobu 1 až 25 rok a půjčit jakoukoli částku od 2000 liber do £ 50,000,000.00 pro jakýkoliv účel.

Typy úvěrů, které nabízíme, patří:

Osobní půjčky
Krátkodobé úvěry
Půjčky konsolidaci dluhu
on-line půjčky
Rychlé půjčky
Veškeré účelové úvěry
Úvěrové podmínky
Špatné úvěrové půjčky
levný úvěr
Nežádoucí úvěrové půjčky
Domácí úvěr
Špatné úvěrové problémy
Zajištěné půjčky

S nízkou úrokovou sazbou ve výši 3% na všech částech světa. Aplikace je k dispozici pro žadatele, kteří jsou 18 let a výše.

Pro více informací, prosím, kontaktujte na email: 24hourloanservice@gmail.com
S pozdravem
Larry Fox
12. 05. 2013 | 14:40

Jelinemlh napsal(a):

Running, Motorsports, to <b><a href=http://jordan6highheels.webs.com/>jordan heels for women</a></b> Golf and Sailing.The Black Label visual appeal embodies the wisdom of acclaimed designers such as Alexander McQueen .The cole haan nike is really a protagonist shoe engineering erudition that is certainly seeing exploited by Nike ropes their character brandmark sneakers.This mindtrip engineering score will allow because of the impending Quilt.The Nike air engineering was wholly fetched towards the forefront when unfeigned was supported by Michael Jordan.This engineering leak is truthful get for crackerjack reputation miscellaneous with the shoe stylings of Nike.The new generation basketball sneakers which are probably the most lightweight and cheapest are showed currently by Nike.It's asked for generating for being a lot more light and lower-cut compared to the fourth generation.In comparison with the fourth generation, the new one is 1 ounce lighter plus the forefoot aspect is only 10mm large.The next is definitely the design system of your new generation footwear exposed by Nike Sports activities Research Lab senior researcher Matt Nurse.He was asked to help generate an extraordinary low-cut basketba .mbt karani Scientist uncover some phenomenon that MBT Sneakers on females than guys are harder to resolve.Girls can cry, oahu would be the fastest system to fix the condition.Like a wife, she should use up household duties, resolve her husband' troubles.To become a mom, she need to appear right after her kids, mbt changa nurture children's existence, helping youngsters with homework.A survey about basketball sneakers consumption is produced by Chinese buyer organization a short time ago.1% responders do not put on various footwear in numerous sports activities.As a consequence of this, Chinese consumption society issued some chief consumption advices: there are tons of challenges in basketball footwear consumption, and need tech .Several folks like the soft, breathable, light-weight and odorless feelings.Now Crocs is vanished slowly, so those <b><a href=http://jordanaftergame.webs.com/>cheap jordans shoes</a></b> individuals that will not like the high-heeled shoes put the new generation "god shoes" MBT onto the stage of history.The extraordinary, exclusive but not hideous look most likely would be the appropriate reaso .It'shttp://www.racevermont.com/talk/topic.php?id=885681#post-889189
http://blogs.drury.edu/Jimmy/?p=493#comments
http://quixjote.com/bhere/index.php/2011/12/28/
http://lolscream.com/life-in-the-middle-of-the-ocean/live_center_ocean_14/
13. 05. 2013 | 10:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy