Vyhraje Google nad čínským básníkem Tchang Po Chu?

02. 09. 2009 | 21:09
Přečteno 6427 krát
Díky Googlu si mnozí z nás mohou myslet, že online svět představuje jeden vzájemně propojený prostor s 30 miliardami okamžitě dostupných stránek, které snadno zpřístupní jedno kliknutí myši. Internetový svět však není tak jednoduchý. S příchodem Číny jako internetové mocnosti se trh s hledáním informací zkomplikoval, protože nejnavštěvovanějším vyhledávačem v Číně není Google, ale na západě dosud poměrně neznámý vyhledávač Baidu (v české transkripci Paj-tu).

Společnost Baidu byla založena v Pekingu v roce 2000 a dnes kontroluje přibližně 70% čínských dotazů na vyhledávání. Google se v Číně pohybuje pod 25%. Taková situace ale není pro Google neobvyklá. V zemích, které nepoužívají latinku, ho většinou překonávají lokální vyhledávače. V rámci boje s Baidu letos Google v Číně zpřístupnil stovky tisíc nahrávek ke stažení zdarma. Baidu začínala jako stránka pro stahování ne vždy legálních mp3 a získala díky tomu silnou pozici, protože v Číně se 99% hudby získává ilegálně. Baidu také nabízí různá online fora, která Číňané rádi používají, protože není nutné odhalovat identitu a fungují i s pomalejším připojením. Zástupci společnosti si lépe rozumí s úřady pro cenzuru internetu a snadno navazují spolupráci s velkými čínskými internetovými společnostmi. Baidu představuje pro Číňany prostě čínskou stránku, což ovlivňuje i velmi šikovný marketing značky. Západní firmy většinou nedokážou čínského zákazníka takovým způsobem oslovit, protože neznají tak detailně čínské prostředí.

Samotné jméno společnosti Baidu je slovo z osmset let staré básně z dynastie Song, které znamená „stokrát“. Poslední virální reklamní kampaň Baidu se nese ve velmi silném národním duchu. Pointa vychází z hongkongského filmu jménem Tchang Po Chu Tien Čchiou Siang, kde jako hlavní hrdina vystupuje Tchang Po Chu, známý čínský básník z dynastie Ming. V jedné scéně tohoto filmu je ukázka velmi oblíbené aktivity ze staré Číny, která symbolizuje „veršový souboj“. Jeden ze zúčastěných přednese krátký verš, zatímco druhý musí zachovat strukturu verše a rozšířit jeho smysl. Kdo nejlépe dodržuje verš a vymyslí nejlépe znějící báseň, vyhrává. („veršový souboj“ lze shlédnout na youtube v čínštině pod https://www.youtube.com/watch?v=BFspcSTdvEE právě ve filmu Tchang Po Chu Tien Čchiou Siang).

V reklamě se ve veršovém souboji utkává Tchang Po Chu se západním obchodníkem. Obchodník vymyslí první verš, který zní: „Já vím, ty nevíš, já vím, ty nevíš“. Básník však do verše přidá pár čárek a teček, a hned pozmění jeho znění na: „Já vím. Ty nevíš. Já prostě vím. Ty nevíš, že já to vím“. V čínštině je velmi důležitá struktura věty a pořádek slov. Slova zůstanou stejná, ale přesunutím interpunkčních znamének se zcela změní význam jednotlivých vět. Spojky v českém překladu v originále vůbec nejsou, protože čínština je do značné míry kontextový jazyk. Tím pádem je dominance čínského básníka dokonalá, protože pomocí několika čárek vítězí. Cizinec opět odpovídá: „Já vím“. Věta „Wo pchu č' tao“ (já ne/vím) je jedna z prvních vět, kterou se každý student čínštiny nebo turista ze Západu naučí velmi brzo, protože se v mnoha situacích hodí. Tchang Po Chu pokračuje a hbitě změní čárky v odpověď: „Já tě znám, ty mě neznáš. Já vím, že ty mě neznáš. Já vím, že ty nevíš“. V podobném duchu se dále odvíjí souboj mezi cizincem a čínským básníkem, který nad cizincem duševně zvítězí, stejně jako ve výše zmíněném filmu, ve kterém protivník začne plivat krev, jako kdyby bojoval se zbraněmi a ne s verši. Baidu rozumí čínsky lépe, hlásá na konci reklama, a přímo tak naráží na problémy Googlu se správným rozklíčováním čínských znaků zadávaných do vyhledávače. Básník Tchang Po Chu tak nad Googlem zatím s přehledem vítězí.

Za pomoc s pochopením reklamního spotu děkuji Kennethovi Xiaokun Lee.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Midori napsal(a):

Zajímavé.
Nechci být hnidopych, ale věta "Nevím" neaspiruje záporku. Dle mého skromného názoru by se přepis čínštiny měl začít dít pomocí moderního romanizovaného přepisu Pinyin, tak jak uvádíte u slova Baidu.
Těším se na Vaše další blogy s podobnou tématikou.
03. 09. 2009 | 02:52

Baba napsal(a):

Ještě hrst mandlí a bude to dokonalý. Pro mě nové informace. Děkuju.
03. 09. 2009 | 08:02

P.K. napsal(a):

Jinými slovy další ukázka současného čínského šovinismu, který svět pomohl živit přidělením olympiády do Pekingu. Fakt pěkné.
03. 09. 2009 | 12:42

skeptický napsal(a):

Zvítězil nejenom duševně,ale hlavně morálně.
Holky byly u vytržení.Já si taky ucvrnk.
Vykradli Sokrata,a ještě blbě.Papejte rejži.Budete mít šikmý oči.Je po ní zácpa.
04. 09. 2009 | 12:40

PF napsal(a):

A po hezkých informacích na blogu...hned se přihlásil český primitiv z Dolního buranova u Hnojova. P.K, skeptický a spol, pište více, ať všichni vidí, jaký národ promitivních hovad jsme my Češi a o kolik nás Čína převyšuje....
07. 09. 2009 | 04:40

nev napsal(a):

souhlasim s midori, ze je nacase pouzivat pinyin. "wo bu zhi dao" se vice nez lisi od sveho ceskeho ekvivalentu. jinak google neni porazen jen v cine, ale take korejci nejradeji pouzivaji lokalni vyhledavace, nejoblibenejsi je naver.
07. 09. 2009 | 09:08

o2 napsal(a):

nemam nic proti letite cinske historii a kulture, naopak. presto jsem take skeptik - porazit google a byt "jednickou" mezi vyhledavaci v *jakekoliv* zemi, ktera je nedemokraticka, totalitni, omezuje vnejsi konkurenci a filtruje informace - to neni velka zasluha.

nemam rad analogie jakehokoliv druhu, ale dnes zhresim - pripada me to, jako kdyby nekdo u nas pred rokem '89 srovnaval naklad Rudeho prava, Svododneho slova a samizdatovych Lidovych novin...

vyhodou firem jako microsoft a google je, ze ve chvili, kdy kdekoliv padne totalitni moc a ekonomika se otevre, mohou si "lokalni jednicky" kopit i s namestky a prebarvit kapotu.
10. 09. 2009 | 00:32

vuitton napsal(a):

Navštivte naší prodejní galerii a vyberte si díla od předních umělců!
12. 09. 2009 | 23:42

ed hardy napsal(a):

Navštivte naší prodejní galerii a vyberte si díla od předních umělců!
26. 09. 2009 | 10:18

louis vuitton napsal(a):

HI>>>>>>>
25. 10. 2009 | 15:57

ugg boots sale napsal(a):

UGGs&UGG Boots UK are mysterious gift for love.Sheepskin UGG Boots by UGG Australia for the 2009 fall season are sure to be a hit.Get Classic UGGs Now
28. 10. 2009 | 03:03

bailey button boots napsal(a):

The important thing in bailey button boots life is to have a great ugg knightsbridge sale aim , and the ugg classic cardy determination to attain it.The man with a new ugg classic mini idea is a crank until the ugg classic tall sale idea succeeds . The only uggs classic crochet limit to our ugg lo pro button boots realization of tomorrow will be our nightfall ugg boots doubts of ugg rainier boots today . When an ugg sundance boots end is lawful and obligatory, the indispensable ugg ultra boots means to is are also lawful and obligatory .Genius only means hard-working all one's life . http://www.officialugg.co.uk/
15. 11. 2009 | 06:03

tiffany s napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
21. 11. 2009 | 20:55

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 03:26

online games napsal(a):

ool
08. 03. 2010 | 23:27

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:17

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:20

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

good artical! Thank you for your infomation
17. 03. 2010 | 03:09

iPhone contacts Backup napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
17. 03. 2010 | 03:11

iPod to iPod Transfer napsal(a):

great, thank you
17. 03. 2010 | 03:13

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 06:24

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 10:33

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:23

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy