Cvokatá ekonomie

20. 11. 2009 | 06:50
Přečteno 8855 krát
„Freakonomics“ je nově vymyšlené anglické slovo, které by se asi nejspíš dalo přeložit jako „Cvokonomie“ - ekonomie fungující cvokatě, nepředvídaně, bizarně. Taky je to titul zábavné ekonomické knížky mladých amerických autorů, ekonoma Stevena D. Levitta a novináře Stephena J. Dubnera (Allen Lane, Penguin Books, 2005). Zábavná je v tom, jak sleduje různé neobvyklé ekonomické události, které jsou normálním postupem zavedeného ekonomcikého myšlení nevysvětlitelné, dokud se u nich nezjistí přičiny a souvislosti, které s ekonomickou vědou nemají nic společného.

Ekonomie, říká Levitt, je „věda s vynikajícími nástroji na získávání odpovědí, ale s vážným nedostatkem zajímavých otázek“. Těch si tato knížka klade hezkou řádku. Jako třeba:

Co je nebezpečnější, pistole nebo zahradní bazén? A než si jako každý stačíme odpovědět, že samozřejmě pistole, knížka nám předloží výsledek statistického propočtu dětských úmrtí utopením a zastřelením, který zní takto: „Vlastníte-li pistoli a máte-li na zahradě bazén, tak bazén má stonásobně větší pravděpodobnost vám zabít dítě než pistole.“

Nebo tato statistika, která by mohla v této chvíli zajímat i Čechy do brzké volební kampaně, na níž se už rozpočítávají desetimiliony korun z kapes daňových poplatníků:

Množství peněz, které se vydá na volební kampaň, nemá na výsledek skoro žádný vliv. Podle cvokonomického statistického propočtu kdyby vítězný kandidát snížil volební výdaje na polovinu, ztratil by jen jedno procento hlasů, zatímco poražený kandidát by musel na získání toho jednoho procenta zdvojnásobit výdaje.

Cvokonomie vychází z těchto několika základních premis: 1. Moderní život je řízen něčím, čemu se anglicky říká „incentive“. (Česky se to nemotorně překládá jako „hmotný podnět“, ale protože incentive nemusí být nutně podnět jen hmotný, nýbrž i morální, společenský nebo psychologický, říkejme mu klidně incentiva, nebo chcete-li, stimul). 2. Zaběhnutý konvenční názor se často mýlí. 3. Dramatické události mají často vzdálené a nenápadné příčiny. 4. Experti využívají své lepší informovanosti k vlastním cílům, spíš než k objektivnímu prospěchu. 5. Vědět, co měřit a jak, činí ze světa komplikovaného svět jednodušší.

Ekonomie tudíž je - nebo by měla být - především věda studující incentivy, bez ohledu na konvenční názor, s ohledem na nepravděpodobné příčiny, s vědomím, že expertům se nedá důvěřovat a s pečlivou volbou faktorů k měření.

Co vede lidi k podvádění nebo k poctivosti? Studie sendvičové samoobsluhy s placením do kasičky v kancelářích jedné firmy, sledující, kolik lidí kdy za vzatý senvič zapaltí a kolik ne, ukázala, že na poctivost či podvádění mají vliv tyto faktory: Krásné počasí povzbuzuje k poctiovějšímu placení, mizerné počasí k neplacení. Nejhorší jsou svátky. Ve vánočním týdnu, okolo velikonoc a Valentýna podvádění vzrostlo až o 15 procent, zatímco nepoctivější týden byl okolo útoků na manhattanská dvojčata 11. září. Příčinou podvádění o velkých svátcích je prý psychologický stres působený tím, že se na ně musíme připravovat, vymýšlet dárky, a podobně. V celonárodní krizi jako 9/11 zase naopak působí pozitivně a podvědomě lítost a solidárnost. Lidé se taky chovají poctivěji, když mají rádi svou práci a šéf je jim sympatický. Nejpozoruhodnější poznatek: Čím výš na žebříčku služebních funkcí se neplacení sendvičů sledovalo, tím víc podvádění zjišťovalo, a největšími neplatiči byli ředitelé, tedy ti, pro něž v poměru k jejich příjmu byly cena sendviče tak zanedbatelná, že se neobtěžovali ji platit vůbec. A lámejte si hlavu, jak podle tohoto poznatku nastavit komu jaké incentivy, aby všichni poctivě platili.

Jednou z nejmocnělších incentiv je strach, kterým experti s přístupem k neveřejným informacím manipulují ceny akcií a třebas i nemovitostí. Tak nás makléři mohou donutit koupit dráž, když nám naženou strach, že ceny stoupají, nebo levněji, ze strachu, že klesají. A kdo si myslí, že náš realiťák má zájem prodat naši nemovitost co nejdráž, protože z ní má přiměřenou provizi, mýlí se. Z provize řekněme 2 procenta pro celou agenturu dostane individuální agent osobně třetinu nebo i čtvrtinu (ostatek jde agentuře), takže řekněme půl procenta či míň. Kvůli půl procentu u nějaké té tisícovky navíc nebude riskovat dlouhé neprodání, když má okamžitou nabídku za nižší cenu. A tak nás přesvědčí třebas, že ceny celkově klesají nebo jsou v takovéto průměrné ulici s takto malou zahrádkou, kde o ně není velký zájem. Takže ačkoli od nás bere provizi, nepracuje pro zájem náš, nýbrž svůj.

Další incentivou pro muže i ženy je možnost seznámení a navázání mileneckých vztahů. Tak můžeme s nevěřícným kroucením hlavy sledovat, jak v seriálu Sex a město (a opravdových newyorských statisitikách) krásné inteligentní a dobře situované ženy nemohou sehnat vhodného muže proto, že se do New Yorku stěhuje příliš mnoho krásných žen právě proto, že New York má největší koncentraci bohatých, kultivovaných a zajímavých mužů. Ti pak mají tak obrovský výběr, že na ocet zůstávají spousty krásných holek, které by třeba doma v Milwaukee či Albuquerque ulovily chlapa na první lusknutí prstem, kdyby tam ale zase ty bohaté, kultivované a zajímavé našly.

Největším rošťákem ve vytváření konvenčního názoru a vkusu je reklama. Knížka uvádí obzvlášť humornou story chemického výrobku zvaného Listerine. Původně v 19. století účinný chirurgický anitseptik, později nahrazený lepšími a vytlačený z lékařského trhu, používaný na čistění podlah a léčení kapavky. Pak někdy okolo roku 1920 dostal někdo nápad používat ho na kloktání proti halitóze čili páchnoucím ústům. Do té doby si jimi nikdy nelámal hlavu, ústa páchla kdekomu kdečím. Změnila to reklamní kampaň zobrazující osamělé ženy a muže, odpuzované partnerovým páchnoucím dechem. „Copak si ho můžu vzít i s tím?“ stěžovala si v reklamě dívka. „S listerinem můžete,“ odpověděla reklama a tržba listerinu se za sedm let zvedla ze 115 tisíc na 8 milionů.

Na samém začátku 90. let minulého století ve Spojených státech najednou začala prudce a zázračně klesat statistika zločinnosti, když podle všech statistických propočtů měla stoupat ještě výš z už katastrofální výše. Pokles se zastavil až zpátky na úrovni statistik let 50. Zároveň s ní klesla i nezaměstnanost. Ekonomové, politologové a sociologové si lámali hlavy hledáním příčin ekonomických, politických a sociologických. Nepřišli na nic přesvědčivého, kromě delších trestů vězení, častějších rozsudků smrti jako odstrašujícího prvku, zvýšení počtu policistů nebo ekonomické konjunktury a zvýšené životní úrovně. Různí politici, primátoři a policejní stratégové se plácali po zádech, jak se jim to dobře daří. Nikomu však nevycházelo, že by i všechny prvky dohromady mohly mít tak prudký výsledek - skoro 50-procentní pokles.

Až tato knížka přišla na to, jak se to stalo. V roce 1973 Nejvyšší soud legalizoval potrat pro celé Spojené státy za snesitelných sto dolarů. To už byla cena, jakou si mohly dovolit i opuštěné černošské matky bez otcovských přípěvků, jejichž děti byly tradičně největším zdrojem zločinnosti. Tak budoucí zločinci prostě přestali přicházet na svět a začátkem 90. let začala dorůstat generace, v níž bylo o několik milionů zločinců míň než v generacích předchozích.

Přesný opak se stal v Rumunsku. Tam Ceausecu v 70. letech potrat zakázal a přivedl tak na svět početnou novou generaci, která ho o vánocích 1989 vypískala a dala odstřelit.

Vyšlo v týdeníku Euro

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

david napsal(a):

Tahle knížka už je dávno v Česku a jmenuje se špekonomie.
20. 11. 2009 | 08:35

franta vomáčka napsal(a):

Incentiv je rodu mužského a Sex and the city se v češtině vysílá jako Sex ve městě, už několik let.
20. 11. 2009 | 08:38

franta vomáčka napsal(a):

1. Nevím sice co je antiseptik, asi něco proti odpadní jímce neboli žumpě, ale jste měl na mysli antiseptikum, antiseptic=antiseptický, tedy přídavné jméno v angličtině.

2.Když už kopírujete cizí texty, aspoň je nekomolte, na podlahy a na kapavku se používala nesrovnatelně silnější koncentrace. A to je dost podstatný rozdíl, to je jako psát o octu, že je v použití podstatě to samé jako kyselina octová.
20. 11. 2009 | 08:47

veverka napsal(a):

"Nejpozoruhodnější poznatek: Čím výš na žebříčku služebních funkcí se neplacení sendvičů sledovalo, tím víc podvádění zjišťovalo, a největšími neplatiči byli ředitelé"

Tak,tak.Ona už vpodstatě výše platů některých ředitelů,managerů atd. je vlastně krádež.Tak proč by měli platit za sendviče,oni jsou přeci nadlidi,něco víc...taky to zcela vyvrací oblíbenou pravičáckou tezi,že když je někdo bohatý tak už nebude tolik krást,protože už nebude mít takovou potřebu(často se to uvádí jako velmi úsměvný "argument" proč by měli jít lidé jako kníže do politiky)...samozřejmě naprostý nesmysl.Naopak!Čím je člověk bohatší,tím větší má možnosti krást ještě víc a v ještě větším měřítku.Protože má pak ke kradení víc prostředků,kontaktů,známých,příležitostí a především informací.
20. 11. 2009 | 09:14

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, výchova zločinců zde:
http://ru.warnet.ws/img4/12...
20. 11. 2009 | 09:23

Rumcajs napsal(a):

Ten závěr pane Kurasi, či spíše závěr té knížky, ten je ale dost rasistický ale zřejmě i dost pravdivý.

P.S. Nemohl by někdo, jako černoškým matkám přidat Veverce nějakej ten dolar, aby si koupil mozek ?
A nešlo by to udělat hromadně ? Budeme si pak moci lámat hlavu nad tím, proč od roku 2009 klesl ČSSD počet voličů o 50%.
20. 11. 2009 | 10:22

jams napsal(a):

Vyšlo pokračování, SuperFreakonomics, už se na nějakém českém blogu psalo i o něm.
20. 11. 2009 | 10:57

zet napsal(a):

Velmi opozdena reakcia....ved uz vyslo pokracovanie a prva kniha vysla dokonca v cestine. Odporucam inak blog na http://www.etrend.sk - tam je tomu venovana patricna pozornost.

DOBRE RANO!!!!
20. 11. 2009 | 11:24

scientist napsal(a):

hele Rumcajs,
jako ostatně zbytek knihy to není nic jiného než hezky podaný polotovary zajímavých nápadů. Tam, kde autoři svůj výklad vítězoslavně končí, tam většinou začíná skutečná práce.

K danému závěru o černoších by totiž museli mít po ruce data, která neexistují. To, co nabízejí je provokativně bombastická teorie, ale ne závěr.

a) museli by data očistit o objektivní vliv zlepšení životní úrovně části černošského obyvatelstva - situace v 70. a v 90. letech je nesrovnatelná.

b)museli by znát potratové jednání v černošských ghettech v období do 70. let- Žádná taková data neexistují.

c)museli by mít profil matek, které podstupují potrat ve srovnání s těmi, které jej nepodstupují. A porovnat tyto dvě skupiny napříč generacemi. A přitom srovnat jejich realizovanou konečnou plodnost a zjistit, kolik a jaký podíl jejich potomků skončilo v kriminálu. Jinak řečeno, zjistit, kolik dětí se skutečně nenarodilo v důsledku zavedení zákona.

V té době probíhala druhá demografická transice, kde se měnilo reporodukční chování celé populace (tzn. že by se vlastně muselo udělat srovnání ještě s majoritou). Jinak řečeno, ten zákon je jen SYMPTOM změn, které probíhali v celý společnosti, ale není jejich příčinou.

Jenže to by dalo moc práce popsat všechno tohle dohromady, a navíc to jde za obzor klasického vzdělání ekonomů.
20. 11. 2009 | 11:49

Al Jouda napsal(a):

Dramatické události mají často vzdálené a nenápadné příčiny. Vyvolejme tedy u nás dramatickou událost nenápadnou příčinou a sice domluvme se na tom, že budeme všichni volit jednu neparlamentní stranu tak, aby získala většinu křesel v novém parlamentu. Tím bychom vymetli starou a zprofanovanou garnituru politiků a umožnili nápravu věcí veřejných !
20. 11. 2009 | 12:09

mb napsal(a):

dobrý (podnětný) článek / recenze .... vaše ´incentiva´ se dá hezky česky přeložit jako pobídka .... ( ať už hmotná či nehmotná ) jj
20. 11. 2009 | 14:14

hovorka11 napsal(a):

Al Jouda:
S volbou neparlamentntní strany je to nutnost, ale kdo to poslechne?
Mám pocit, že většina lidí se nad tím ani nezamyslela. Mě to děsí..
20. 11. 2009 | 14:56

vajan napsal(a):

Panebože, proč ta složité teorie a hledání amerických modelů? Vždyť stačí naši fotbalisté - čím lepší mají podmínky a platy, tím tragičtější výsledky. A teď hledejte příčiny.
20. 11. 2009 | 15:44

Baba napsal(a):

Nejste až tak dobrý posluchač, jak si myslíváte.
20. 11. 2009 | 21:25

Tomáš Nikl napsal(a):

Další zajímavá kniha!!!

http://www.vrabecjan.blog.i...
21. 11. 2009 | 11:52

JŠ napsal(a):

jednání lidí je často ovlivněno tzv. groupthinkem, vysvětlení viz. např.

http://cs.wikipedia.org/wik...

http://maly.blog.sme.sk/c/7...

Takže např. na výsledek voleb má velký vliv zveřejnění průzkumu veřejného mímění nebo volebních preferencí.K tomu,aby určitá strana měla vyšší preference,potřebuje billboardy,protože to má vliv na velkou část voličů.
21. 11. 2009 | 18:12

mako napsal(a):

Šmarjá, Rumcajsi, už to asi hromadně probíhá. A já si pořád lámala hlavu, kde se bere tolik eurohujerů.
22. 11. 2009 | 00:13

serafínka napsal(a):

to má bít míša sedláček? hnusot
26. 11. 2009 | 21:24

Prof napsal(a):

Pri všetkej úcte k autorovi tohto príspevku nedokážem pochopiť, prečo na sklonku roku 2009 píše o knihe, ktorá v origináli vyšla v roku 2005 a v českom preklade (už spomínaná Špekonomie)o dva roky neskôr (2007).

Na druhej strane, knihu nezaškodí vziať do ruky aj po tom, ako ju človek už prečítal. Určite nie Freakonomics..
27. 11. 2009 | 09:28

shirtshoes napsal(a):

welcome to view our store.
1)best price and excellent quality products.
2) More product pictures are available on our website.
3) We can supply 100% safe door to door shipping services.
4) Small trial orders is accepted.
5) The goods are shipped by air express, such as EMS, UPS, TNT, DHL, and FDEX...
6) The shipping time is in 5- 7 business days .
7) The quality is excellent .
8) These shoes on the website are in stock now
9) We accept paypal +++aaa quality .

welcme to contact us for more infomation about our products
.
OUR WEBSITE:
YAHOO:cnhornets@yahoo.com

MSN:cnhornets@hotmail.com

http://www.shirtshoes.com
30. 11. 2009 | 12:07

nfljerseyspub napsal(a):

the factory is located in Licheng District, Quanzhou, Fujian Jinlong Industrial Zone, the streets after the pit, the company mainly produces knitted T-shirt category, POLO shirt, sports jacket, NFL jerseys,NBA jerseys, NHL jerseys, MLB jerseys Series jerseys, cycling clothing, ears hat, windproof hat, reflective and fluorescent clothing, polar fleece jacket, velvet jacket, such as blending.
Factory area of more than 5000 square meters, and the sewing line 200 employees and an annual output reaching 1.5 million, and products are mainly sold to Europe, the United States, Canada, Australia, Japan, Singapore and other countries and regions. We will provide excellent quality and fast service, welcome customers at home and abroad to contact us or to the factory inspection.

OUR WEBSITE:
YAHOO:cnhornets@yahoo.com

MSN:cnhornets@hotmail.com

http://www.nfljerseyspub.com
30. 11. 2009 | 12:08

uggbootspub napsal(a):

welcome to view our store.
http://www.uggbootspub.com

msn: cnhornets@hotmail.com
email: cnhornets@hotmail.com

Where to buy UGGs boots cheap, that is really a big problem for me. As I live in a cold area, boots especially UGG boots are sold at a high price. But I don’t have much money to buy more boots for my family, so I need to find a place where to buy UGGs boots cheap.
You may be confused why I resist in UGG boots. Here let me tell you the merits of UGGs. UGG boots were originally made with two pieces of sheepskin attached in the front and a soft sole.But, since 1970s, they have been improved greatly which have so many merits to attract people.
UGG boots are so comfortable they can be worn all the time in all types of weather. If made from genuine sheep skin, they likely will last a long time making their purchase a good investment. Best of all, with so many styles currently available, there is sure to be an ugg sheep skin boot to fit everyone’s tastes and budget.
30. 11. 2009 | 12:09

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
19. 03. 2010 | 03:06

cheap watches napsal(a):

je vlastně krádež.Tak proč by měli platit za sendviče,oni jsou přeci nadlidi,něco víc...taky to zcela vyvrací oblíbenou pravičáckou tezi,že když je někdo bohatý tak už nebude tolik krást,protože už nebude mít takovou potřebu(často se to uvádí jako velmi úsměvný "argument" proč by měli jít lidé jako kníže do politiky)...samozřejmě naprostý nesmysl.Naopak!Čím je člověk bohatší,tím větší má možnosti krást ještě víc a v ještě větším měřítku.
24. 03. 2010 | 03:51

replica watches napsal(a):

Nemohl by někdo, jako černoškým matkám přidat Veverce nějakej ten dolar, aby si koupil mozek ?
A nešlo by to udělat hromadně ? Budeme si pak moci lámat hlavu nad tím, proč od roku 2009 klesl ČSSD počet voličů o 50%.
24. 03. 2010 | 03:52

fake watches napsal(a):

Factory area of more than 5000 square meters, and the sewing line 200 employees and an annual output reaching 1.5 million, and products are mainly sold to Europe, the United States, Canada, Australia, Japan, Singapore and other countries and regions. We will provide excellent quality and fast service, welcome customers at home and abroad to contact us or to the factory inspection.
24. 03. 2010 | 03:53

BerylLEONARD34 napsal(a):

A lot of specialists argue that <a href="http://lowest-rate-loans.com">loan</a> help people to live the way they want, because they can feel free to buy needed goods. Moreover, some banks offer car loan for young and old people.
04. 04. 2010 | 12:58

Breitling watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 04:26

watches napsal(a):

Watch is a very common item in daily life. It can be easy for people to know the time, so good to arrange their own schedule. Not only that, the watch is a symbol of identity and image. Choose a suitable watch, you can highlight your grandeur, elegance, temperament and fashion. This is the reason why people are swarming for the pursuit of luxury watches.
http://www.960watch.com
http://www.menswatchesladie...
http://www.menswatchesladie...
http://www.menswatchesladie...
13. 10. 2010 | 03:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy