Ruskou literatru dobře zná jen ten, kdo četl Isaaka Emmanueloviče Babela (1894 - 1940) a jeho méně známého, avšak stejně důležitého spisovatele Borise Andrejeviče Pilňaka. Zatímco kritičnost předchozích ruských spisovatelů se pohybovala v rámci krásné literatury, oba tito autoři podali obraz základních a dodnes přetrvávajících rysů ruské, zejména sovětské společnosti naturalisticky a expresívně. Zaslouženého ohlasu však nedosáhli, jednak proto, že nezakotvili v sovětské ani v emigrantské literatuře, jednak proto, že stalinský režim jejich plnému uměleckému dozrání zabránil, neboť je popravil. Jiný jejich současník, Michail Afanasjevič Bulgakov, autor slavné faustovské knihy Mistr a Markétka, smrti unikl jen díky tomu, že ji za svého života nepublikoval.
Tento den sice slavíme, ale vše podstatné nám uniká. Málo si připomínáme, co výjimečného naši předkové před a po 28. říjnu 1918 dokázali a málo si uvědomujeme, že dnes by něco podobného v našich silách už nebylo.
Německý rodák, geniální fyzik a myslitel Albert Einstein (1879 - 1955), mnohdy označovaný za největšího vědce novověku, se proslavil zejména svou teorií relativity, a také tím, že výrazně zasáhl do dalších odvětví fyziky, čímž doplnil a překonal Newtona. Díky svému velkému rozhledu výrazně zasáhl též do filosofie, religionistiky a politiky. Osobně se přiklonil k uměřenému pacifismu; ve věcech víry vyznával agnosticismus i deismus.
Fascinuje mne, s jakou úctou naši politici hovoří o (dnes už evidentně dementním) prezidentovi; jak mu vesměs pokrytecky přejí hodně zdraví atd., přestože jedni by se ho rádi konečně zbavili a druzí by rádi dopluli na jím uvolněné místo nebo někam poblíž.
Není to jen můj názor a myslím, že má i svou logiku: nová vláda by měla být sociálně citlivá a měla by se posunout ke středu. Jen tak může společnost sjednocovat a vytvořit si též předpoklad k tomu, aby obstála i v příštích volbách. Česká společnost není pravicová, je to jen dočasné zdání.
Čert také pracuje, a pracuje mnoho a chytře.
T. G. Masaryk
Slovo, které jsem od předsedy ODS Petra Fialy slyšel v předvolební kampani snad nejčastěji, bylo slovo změna. Došlo k ní sice už porážkou Andreje Babiše, avšak Petr Fiala doufejme neměl na mysli jen to. Určitě si je vědom toho, že náš polistopadový politický i celospolečenský vývoj zdaleka nebyl optimální a že ODS v něm mnohdy sehrála spíše negativní než pozitivní roli.
Rakouský psychiatr a psycholog Sigmund Freud (1856 - 1939) získal široký ohlas hlavně tím, že upozornil na význam sexuality, do té doby považované za špinavou, a proto tutlané. V jejím přílišném zdůraznění se sice mýlil, jeho koncept psychoanalýzy však byl jinak převratný a měl dalekosáhlý a nadčasově kladný význam.
Jako první plně docenil úlohu lidského podvědomí. Vytvořil koncept tří instancí lidské psychiky: pudové Ono, Já a Nadjá, přičemž Já přiřknul, že „není ve svém domě pánem“. Jeho psychoterapeutická metoda spočívala v odkrývání a uvolňování potlačených traumatických zážitků z dětství, které považoval za hlavní příčinu neurotických, delikventních a většiny ostatních psychických problémů a poruch. Své učení doplnil výkladem snů, kterým, byť dnes už částečně překonaným, smetl všechny předchozí, vesměs převážně nepodložené výklady.
Bez souladu v základních otázkách nebude silné republiky.
Tomáš G. Masaryk
Politik může žít v souladu se svým svědomím.
Václav Havel
Měli jsme pouze dva prezidenty, na které můžeme být hrdí. Na Beneše ne ve všem a ostatní byli špinavci.
Nehodno je nám lekat se před zlými; my nejsme slepými nástroji času, ale jsme jeho páni, jsme sami tvůrci svého osudu. Nesténejme zdětile, ale chopme se činu jako muži.
„Brusel“ má Babiše dávno přečteného, to jen u nás mnoho lidí dosud podléhá jeho dnes již osmiletému vymývání mozků.
Otevřeně říct, jak v případě vítězství budou řešit názorové rozdily a nastínit kompromisy, ke kterým jsou ochotni dospět?
Moje babička, která znala historii roku 1848 a zažila rok 1918, mne naučila píseň „Bývali Čechové statní jonáci, bývali muži co květ… Čechové, Čechové, jak se měníte, buďte zas rekové…“
Poté, co Trump prohrál, Babiš sňal červenou čapku. Pak si uvědomil, že by mohl vytunelovat ČSSD a otočil doleva. Nyní se z něj vyklubal Orbánovec.
My staří už to nějak doklepeme.