Archiv článků: květen 2009

29. 05.

Vajíčkem do hlavy

Bohuslav Sobotka Přečteno 31358 krát Přidat komentář

Toto není zcela objektivní úvaha. Jde o důsledně subjektivní popis aktuálního zážitku. Přišel jsem tuto středu ve tři k Andělu diskutovat s občany. Podobné akce pořádá ČSSD před evropskými volbami každý den. V úterý jsem byl v Plzni, Domažlicích a Klatovech. Dnes jedu do Rychnova nad Kněžnou a Dvora Králové. Diskuse se ale u Anděla nekonala. Dostal jsem vajíčkem do obličeje. Docela to bolí. Rajčetem do břicha. Nic moc. A pak ještě mockrát vajíčkem do různých částí těla. Po chvíli vás to přestane bavit. A diskutovat se přitom, i když máte snahu, nedá.

Naposledy jsem na veřejném shromáždění zažil fyzický útok téměř před dvaceti lety, v srpnu 1989 na Václavském náměstí. Pravda, to shromáždění bylo nelegální a dostal jsem pendrekem do zad od policisty v přilbě, který nebyl o moc starší než já. My tehdy na policisty a lidové milicionáře nijak neútočili, byl to nenásilný protirežimní protest. Na podzim jsme to na různých náměstích rovněž nenásilně zopakovali a tehdejší Husákův a Jakešův režim padnul.

U Anděla to nenásilné nebylo. Tisícihlavý agresivní a zfanatizovaný dav není žádná hezká podívaná. V novinových komentářích jsem si ten den ráno přečetl, že vajíčka na mítincích ČSSD hází mladí lidé, protože s námi nesouhlasí a také proto, že s nimi nechceme diskutovat. Nevím ale, proč tedy u Anděla skandovali Táhněte! Byl to řádně ohlášený mítink demokratické parlamentní strany, neměli žádné právo nás a naše voliče křikem a fyzickými útoky vyhazovat z veřejného prostranství.

V novinových také ten den psali, že metačům vajec nejde o to, aby někomu ublížili, že je to jen recese a výraz poněkud dětinského protestu. Těžko tedy říct, proč po každém úspěšném zásahu do hlavy některého ze sociálně demokratických řečníků dav tak nadšeně řval. Jestli si myslíte, že to byly výkřiky zděšení nad tím, co nepřesným mířením provedli, pak si s vámi dovolím nesouhlasit. Vajíčkáři šíleli nad každým „úspěšným zásahem“ do živého cíle. Tančili a poskakovali. Nebyl to pěkný pohled. Ale jak včera v Právu zmínil Ivan Langer, zavinili jsme si to sami. Nejspíš tím, že vůbec jako sociální demokraté existujeme.

Řada lidí, kteří ve středu fanaticky řádili u Anděla se za to určitě dříve nebo později bude stydět. Ti, kteří je tam v rámci různých mediálních komentářů, kampaní, sítí, volebních záměrů a modrých týmů přímo či nepřímo poslali, se červenat nebudou. To by byla opravdu naivní představa. Jsem přesvědčen, že vajíčkáři, ještě než je zcela vstřebalo agresivní stádo, přišli k Andělu s různými motivy. Jistě tam byla i různě intenzivní míra vazby na ODS nebo pravici obecně. Ale je to ve skutečnosti jedno. Důležité bylo, jakým způsobem se kolektivně a anonymně zbavili své frustrace. Omezili svobodu jiných, bezohledně a agresivně.

Děkuji za odvahu těm, kteří ve středu na mítink přišli podpořit sociální demokraty. Byla v tom řádná dávka statečnosti. Krátce před zahájením mítinku jsem potkal staršího muže, který tu odvahu neměl. Řekl mi to rovnou: budu vás volit, ale bojím se tu dnes zůstat. Takových lidí bylo asi víc a vůbec se jim nedivím. Kolega, který doprovázel jednoho z soc dem řečníků dostal v davu pěstí do žaludku.

Děkuji také mnoha lidem, kteří mi přišli podat ruku, když jsem celý ulepený od vajíček z mítinku odcházel. Uprostřed davu povykujících výrostků to bylo občansky odvážné gesto.

Jsem přesvědčen, že s tím, co se ve středu na setkání pořádaném ČSSD stalo, nemůže souhlasit žádný demokrat, levicový nebo pravicový. Myslím si spolu s Richardem Falbrem, že až příliš podobně nejspíše vypadaly ve třicátých letech nacistické útoky na demokratické strany. Všichni víme, jak to skončilo. Demokraté se musí hlouposti, agresivitě, násilí a fašizujícím tendencím postavit důsledně a od samého počátku. Také a právě proto jsme ve středu u Anděla před letícími vejci neuhnuli. A zůstaneme v ulicích až do konce volební kampaně.
20. 05.

Jak se za Topolánka zvýšila celková daňová zátěž

Bohuslav Sobotka Přečteno 12526 krát Přidat komentář

Podle aktuálních údajů ze zdrojů ministerstva financí byla složená daňová kvóta ( poměr všech vybraných daní a odvodů k ročnímu HDP) v roce 2008 ( za vlády ODS, po daňové reformě Topolánkovy koaliční vlády) vyšší, než v roce 2006 (po dańové reformě vlády vedené ČSSD). Složená daňová kvóta je objektivní ukazatel, kterým se měří a meziročně porovnává celková míra daňového zatížení.


Přesná čísla dokládá následující tabulka:

Rok 2005 2006 2007 2008
Jednoduchá daňová kvóta 21,6% 20,4% 20,8% 20,6%
Složená daňová kvóta 37,6% 36,2% 36,9% 36,6%Smlouva s voliči, kterou před volbami v roce 2006 uzavřela ODS říká ( cituji ze smlouvy, která je stále umístěna na webu ODS):

II. Co garantujeme
Vláda jednoduchých a nízkých daní

1. Daně klesnou 100 % daňových poplatníků, tedy nejen bohatým. Všem lidem stoupnou čisté příjmy a firmám zisky.
2. Daňové přiznání bude možno podávat na jednom listu.
3. Úpravy DPH nepoškodí žádnou skupinu obyvatel. U 70 % zboží a služeb daňová sazba klesne (mj. u tepla a energií). Případné zvýšení cen malé části zboží a služeb o několik procent bude kompenzováno vyššími čistými příjmy a důchodcům valorizací penzí ve výši 1000 Kč měsíčně.

Tato smlouva vstupuje v platnost vhozením hlasovacího lístku č. 9 - Občanská demokratická strana - do hlasovací urny ve volbách do Parlamentu České republiky ve dnech 2. - 3. 6. 2006.
Mirek Topolánek
předseda Občanské demokratické strany Občané České republiky
Tolik citace z předvolebního závazku ODS.

Dovolím si ještě připojit stručné vyhodnocení této části smlouvy s voliči ( k datu pádu Topolánkovy vlády):

1. Ačkoli vláda tvrdila, že daně snížuje, složená daňová kvóta byla za vlády ODS v roce 2008 vyšší, než za vlády ČSSD v roce 2006. Mezi roky 2005/2006 (vláda vedená ČSSD) kleslo celkové daňové zatížení o 1,4% HDP. Mezi roky 2007/2008 (vláda vedená ODS) jen o 0,3% HDP.

2. Daňové přiznání se nepodává na jednom listu, počet stran se nezměnil.

3. U 70% zboží a služeb dańová sazba neklesla. Základní sazba DPH zůstala na 19% tak jako v době vlády vedené ČSSD ( za vlády ČSSD se v roce 2004 snížila základní sazba DPH z 22 na 19%). Naopak se zvýšila snížená sazba DPH z 5 na 9%. K valorizaci penzí o 1000 korun ročně po zvýšení DPH nedošlo.

Předseda ODS Mirek Topolánek žádný ze slibů v daňové oblasti, které dal před volbami v roce 2006, nesplnil.


15. 05.

Tak nás těsně minul rozpočtový kolaps

Bohuslav Sobotka Přečteno 6244 krát Přidat komentář

ve středu 13. května odvrátily hlasy poslanců bývalé vládní koalice a ČSSD naprostý rozpočtový kolaps, který už v létě letošního roku hrozil České republice v důsledku chybné vládní rozpočtové politiky. Sněmovna na poslední chvíli na návrh poslance Kalouska zvýšila v zákoně o rozpočtových pravidlech limit pro dluhové financování aktuálního rozdílu mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu ze 6 na 15 procent celkových výdajů.

Spolu s ministrem Janotou a s informovanými poslanci si hluboce oddechl zejména bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten totiž tak dlouho odmítal změny zákona o státním rozpočtu na rok 2009, až začalo hrozit, že stát bude muset na základě platných rozpočtových pravidel už v létě přestat financovat běžné výdaje. To by znamenalo kolaps celého domácího veřejného sektoru uprostřed probíhající hospodářské recese.

Proč došlo k této dramatické situaci? Topolánkova vláda na podzim roku 2008 těsnou většinou prosadila návrh rozpočtu na rok 2009, který počítal s růstem české ekonomiky v letošním roce o 4,8%. Před krajskými a senátními volbami bývalá vláda nechtěla připustit hrozbu zpomalení ekonomiky a odmítla všechny návrhy opozice na přepracování rozpočtu. ČSSD tehdy požadovala, aby byl rozpočet státu postaven na méně optimistickém výhledu. Jak se později ukázalo, měli jsme pravdu, ale skutečnost nakonec předčila i ta nejhorší očekávání.

Namísto Topolánkova a Kalouskova „růžového“ růstu HDP o 4,8% dojde v letošním roce k poklesu ekonomiky zřejmě o 2,3 až 3% HDP. Došlo k dramatickému výpadku daňových příjmů a roste rozdíl mezi skutečnými příjmy a státními výdaji, původně naplánovanými s vidinou zcela odlišného vývoje domácího hospodářství. Zákon č. 218/2000 Sb. pro takovou situaci stanoví v par. 34 závazný 6% limit, do nějž je možno financovat rozdíl mezi skutečnými příjmy státního rozpočtu a plánovanými výdaji rozpočtu buď přijetím úvěru nebo emisemi dluhopisů. Důvod je jasný, bránit tomu, aby byly předkládány zcela potěmkinovské rozpočty, podobné tomu poslednímu, který předložila Topolánkova vláda.

Ministr financí této krizi mohl předejít tím, že by rozpočet včas přepracoval a zákonem připustil vyšší deficit. To ale opakovaně odmítl. Musel by totiž přiznat, že jeho rozpočtová politika byla ve vztahu k probíhající recesi od počátku chybná. Nyní ho nevybíravě dohnala tvrdá ekonomická realita a také příslušný zákon.

V zájmu stability státu poslanci ČSSD nakonec umožnili potřebnou změnu zákona ( bývalých vládních poslanců bylo na hlasování málo) a rozpočtový kolaps nás tentokrát těsně minul. Nový ministr Janota nemusí podávat demisi a poslanec Miroslav Kalousek měl opět štěstí. Skoro jako v rozpočtové pohádce.

Jeden z kolegů z poslaneckého klubu se mi přiznal, že mu při tomto hlasování běhal mráz po zádech. Já na tom byl stejně.

13. 05.

Ministr Janota by měl výběrové řízení na ekologické sanace zrušit

Bohuslav Sobotka Přečteno 4366 krát Přidat komentář


19. března jsem tady obsáhle psal o riziku, které pro veřejné rozpočty představuje výběrové řízení na hromadnou úhradu starých ekologických škod. Mezitím padla Topolánkova vláda, která toto pochybné výběrové řízení začala organizovat, nicméně ministerstvo financí v soutěži pokračuje, jakoby se nic nestalo.

Proti dokončení výběrového řízení se překvapivě vyslovil bývalý ministr Topolánkovy vlády Martin Bursík, který na jeho přípravě spolupracoval s Miroslavem Kalouskem. Již nesvázán vládní a koaliční odpovědností tvrdí, že byla chyba zveřejnit částku 114 miliard korun (jako maximální plnění ze strany státu) a hovoří dokonce o tom, že lze sanace provést mnohem levněji. Vyjádření napraveného „spolupachatele“ Martina Bursíka tak výrazně zvyšuje pochybnosti o zvoleném způsobu řešení a jeho efektivitě.

Myslím, že pro zrušení výběrového řízení hovoří zejména následující skutečnosti:

- nejsou nijak objektivizovány ani aktualizovány informace o skutečném stavu starých ekologických zátěží a stát tak vlastně neví, kolik má zaplatit. Chyba může být i v řádu desítek miliard korun v neprospěch státního rozpočtu
- přechodná úřednická vláda by neměla realizovat takto rozsáhlé výběrové řízení, neboť za jeho výsledek a mnohaletou následnou realizaci neponese nikdo skutečnou politickou odpovědnost
- náklady tohoto řešení jednorázově zvýší deficit veřejných financí v roce 2009 až o 1 - 2 procenta HDP
- existují pochybnosti o správnosti celé zvolené koncepce a schopnosti státu uhlídat kvalitu sanací v takovém rozsahu během krátkého časového období

Nejlepší řešení, které mohu novému strážci státní pokladny panu Janotovi doporučit, je výběrové řízení zrušit a pokračovat v odstraňování ekologických škod sice rychle, ale standardní a transparentní cestou.
12. 05.

Největší žert ministra Kalouska

Bohuslav Sobotka Přečteno 9048 krát Přidat komentář

Ministr financí Miroslav Kalousek má v Poslanecké sněmovně dlouhodobě pověst inteligentního a vtipného člověka. V lednu 2009 si udělal legraci z celého národa. A nepochybně jde o vtip roku. Jím řízené ministerstvo financí rozeslalo tiskové prohlášení, v němž tvrdilo, že deficit hospodaření státního rozpočtu dosáhl za rok 2008 rekordně nízké částky 20 miliard korun (oproti plánovaným 70 miliardám). Ve stejné zprávě ministerstvo prohlásilo, že se jedná o nejnižší deficit v hospodaření státního rozpočtu od roku 1997. Řada novinářů a analytiků začala okamžitě s vážnou tváří tvrdit, že se jedná o jasný výsledek vládních reforem, jež začaly platit 1.1.2008.

Všechno je ale jinak. Jenže se to nikde nedočtete. Není to žádná cenzura, jen se nezveřejňují informace, které se nehodí. Nejsou dostatečně trendy. Miroslav Kalousek totiž v současné době zakládá novou stranu, která má na koaličním hrbu ODS překonat 5% hranici vstupu do sněmovny a zachránit tak českou pravici.

V časově a metodicky srovnatelné řadě nebyl schodek státního rozpočtu uváděných 20 miliard, ale 67,5 miliardy korun. Za jeho „redukcí“ nebyly reformy, úspory ani vyšší výběr daní, jen účelová změna zákona č.218/2000 Sb., schválená během roku 2008, jež umožnila deficit účetně a jednorázově snížit o 47,5 miliardy korun. Kdyby se podobného průhledného rozpočtového triku dopustil ministr za ČSSD, byl by na prvních stránkách novin a ekonomické redakce by z něj nepochybně udělaly podvodníka ala Hary Jelinek. V tomto případě se vše přechází decentním mlčením.

Prvním signálem o tom, že s tvrzením ministerstva financí není něco v pořádku přitom byly už údaje o celkovém deficitu veřejných financí v roce 2008 v mezinárodně srovnatelné metodice ESA 95. Ačkoli ministerstvo tvrdilo, že rozpočet státu skončil nejnižším deficitem za posledních deset let, celkový schodek veřejných rozpočtů byl 1,5% HDP, tedy vyšší !!! než v roce 2007, kdy dosáhl 0,6% HDP při schodku státního rozpočtu ve výši 66,3 miliardy korun. Připomínám, že v roce 2007 ještě nezačaly Kalouskovy a Topolánkovy reformy a stát hospodařil beze změny podle rozpočtu, který připravila ještě vláda Jiřího Paroubka v srpnu a počátkem září 2006.

Dalším indikátorem byl vývoj výše veřejného dluhu. Zatímco v roce 2006 činil podíl veřejného dluhu na HDP 29,6 %, v roce 2007 28,9%, po zahájení „reforem“ a „redukci“ deficitu se zvýšil !!! na 29,8% HDP.

Konečný důkaz o kouzlení s výší deficitu v roce 2008 však předložilo ministerstvo financí samo v rámci návrhu Státního závěrečného účtu za rok 2008, který v současné době projednává Poslanecká sněmovna. Z tohoto oficiálního dokumentu nyní cituji sešit C, stranu 9:

„ Po odečtení převodů prostředků z rezervních fondů organizačních složek státu do příjmů kapitol ve výši 47,5 mld. Kč (snížení celkových příjmů) a převodů prostředků do rezervních fondů za rok 2008 v nulové výši ( od roku 2008 nelze převádět do RF), by celkový schodek byl vyšší o 47,5 mld. Kč a dosáhl by 67,5 mld. Kč. Relativně příznivý výsledek hospodaření státního rozpočtu vychází především z již výše uvedené novely rozpočtových pravidel, podle které kapitoly v roce 2008 nepřeváděly nevyčerpané prostředky rozpočtovaných výdajů do rezervních fondů.“. Konec citace.

Rozpočtovou politiku Topolánkovy vlády tedy v roce 2008 "zachránila" jednorázová operace s rezervními fondy. Úplně zadarmo to ale nebylo. Ještě k 1.1.2008 bylo v rezervních fondech ministerstev 96,5 miliardy korun, z velké části šlo o prostředky, ušetřené ještě za vlády ČSSD. Nástupce Miroslava Kalouska už s tímto polštářem počítat nemůže. V únoru 2009 v rezervních fondech nezbyla ani koruna.

Jak by tedy vypadala časová řada deficitů státního rozpočtu, kdyby ji MF korektně uvádělo ve srovnatelné metodice?

Rok 1997 - 15 mld.Kč, rok 1998 - 29 mld.Kč., rok 1999 - 29 mld. Kč, rok 2000 -46 mld.Kč., rok 2001 - 67 mld. Kč., rok 2002 - 45 mld.Kč., rok 2003 - 109 mld.Kč, rok 2004 -93 mld.Kč, rok 2005 –56 mld. Kč., rok 2006 –97 mld. Kč., rok 2007 –66 mld. Kč., rok 2008 – 67,5 mld. Kč. ( nikoli tedy uváděných 20 mld. Kč.)

A to vůbec nezmiňuji náklady na velké povodně ze srpna 2002, které se hradily v rozpočtovém roce 2003 a každoroční úhradu 20 miliard korun transformační ztráty ČKA v letech 2002-2006, kterou už v období 2008-2009 ministr Kalousek hradit nemusí, neboť ČKA byla zrušena a její ztráta zaplacena.

Není tudíž pravda, že státní rozpočet v roce 2008 skončil nejnižším schodkem za posledních deset let. V letech 1998, 1999, 2000, 2002, 2005, 2007 vykázal státní rozpočet ve srovnatelné metodice nižší schodek, než po tzv. reformách Topolánkovy vlády v roce 2008.

Je to jen dobrý mediální trik. Odvážný účetní vtip ministra financí Miroslava Kalouska. Opravdu nevím, jak se mu povedlo při oznamování „rekordně nízkého schodku“ udržet vážnou tvář.

Ještě "veselejší" to ale bylo v roce 2008 s daněmi. Hádanka na závěr. Byla v roce 2008 za vlády ODS konsolidovaná daňová kvóta (celkové daňové zatížení, včetně pojistného) nižší nebo vyšší než v roce 2006 za vlády ČSSD?Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy