Archiv článků: říjen 2011

31. 10.

Kalouskova krize

Bohuslav Sobotka Přečteno 3895 krát

Ministr financí Miroslav Kalousek příliš nepřekvapil ohlášením další vlny škrtů, která má někdy na jaře ořezat už připravený ( ale Sněmovnou ještě neschválený) státní rozpočet o 20 miliard korun, a možná i o víc. Stejně tak nepřekvapuje, že mu chybí peníze už i letos. Tvrzení, že za to může krize, lze přijmout zejména v tom rozsahu, v jakém tuto krizi způsobily svými zásahy Topolánkova a Nečasova vláda a hlavně on sám.

Více »

26. 10.

Nečasova sulikída

Bohuslav Sobotka Přečteno 3525 krát

Je jako ptačí, ale horší. Šíří se rychleji. Uplynulo pouhých pár dní od okamžiku, kdy slovenskou vládu skolila akutní sulikída, nemoc neviditelných, kteří na sebe upozorňují tím, že se rozeběhnou hlavou proti zdi. Po předsedovi Slovenské národní rady Richardu Sulíkovi, který tomuto onemocnění poskytl své jméno, když povalil vlastní vládu prázdným hlasováním proti eurovalu, hrozí nepěkný pohled na potlučeného nešťastníka i ve Strakově akademii.

Více »

24. 10.

Kdo projedl dluhy

Bohuslav Sobotka Přečteno 5300 krát

Kouzlo nechtěného přineslo rozhodnutí ODS, že svůj nevolební kongres umístila do veletržního areálu v Letňanech. Obsahově to byl totiž výprodej ideové veteše ze 70. let.

Více »

22. 10.

Několik důležitých věcí, na které Petr Nečas zapomněl

Bohuslav Sobotka Přečteno 4546 krát

Předseda ODS a premiér za politickou stranu, která nevyhrála volby, dnes vystoupil na kongresu své strany s projevem, ve kterém podle očekávání hodnotil politiku vlády a ODS v uplynulém období. I když to byl projev dostatečně dlouhý a tedy prostorný, na řadu důležitých témat předseda ODS z nějakého důvodu zapomněl. Stojí za to je ale připomenout. A tak to udělám místo něj.

Více »

20. 10.

Na obranu 99 procent

Bohuslav Sobotka Přečteno 5083 krát

V sobotu 22. října odpoledne se znovu sejdou na pražském náměstí Republiky občanské iniciativy, odboráři i občané různé politické orientace, kteří mají dost korupčních skandálů a neschopnosti pravicové koalice. ČSSD tento protest rozhodně podporuje, osobně tam budu také a věřím, že dorazí i řada dalších sociálních demokratů. Lidi žene do ulic Prahy touha po změně v Česku, ale zdá se, že krize otevřela oči lidem v mnoha zemích světa a tak začínáme tušit příchod globální změny.

Více »

19. 10.

Jak se činí IZIP-koalice…

Bohuslav Sobotka Přečteno 3343 krát

Trávím teď hodně času objížděním republiky a diskusemi (pod názvem „Mluvte nám do toho“) nad návrhy nového programu ČSSD, který má odpovědět na dvě klíčové otázky. První - jak z krize. Druhá - jak napravit nespravedlnosti a chyby, které se tu nashromáždily za poslední roky pravicového vládnutí. Ne, že bychom nepředkládali návrhy už teď, ale je výhodou opozice, že může využít volebního mezidobí a hledět dál dopředu. Může uvažovat koncepčněji. Může si vzpomenout, kdy dosáhla největšího ohlasu, když měla sama vládní odpovědnost. Může se poučit z chyb vládních stran, a pochopitelně nejen z nich, i z těch vlastních.

Více »

13. 10.

Kam zmizela daň z příjmů OSVČ?

Bohuslav Sobotka Přečteno 5966 krát

Vláda připravuje do Poslanecké sněmovny zprávu o plnění státního rozpočtu za první pololetí. Bude stejně tragická jako loni a předloni, a bylo by to ještě horší, kdyby nezačala v červnu drasticky škrtit výdaje nebo je aspoň odsouvat dále ke konci roku. I tak je souhrn schodků z prvních pololetí posledních tří let o polovinu vyšší, než všechny pololetní schodky dohromady za celých předchozích 16 let, tedy za celé období od vzniku samostatné ČR. Kde se ta strašidelná díra vzala? Máme věřit, že tak velká byla krize, o které původně ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že se nás nedotkne?

Více »

12. 10.

Jak to dělal Tony Blair?

Bohuslav Sobotka Přečteno 3547 krát

Chce to hodně času, ale stojí to za to. Tlusté paměti dlouholetého britského premiéra a labouristického vůdce Tonyho Blaira, které právě vyšly v nakladatelství Práh v českém překladu Tomáše Jeníka, nabízejí podle mého názoru jedinečnou příležitost k nahlédnutí do spřátelené politické kuchyně. Zejména v začátečních pasážích jde přímo manuál pro opoziční politickou stranu, která se vrací k moci. Knihu jsem ještě celou nedočetl:), ale neodpustím si alespoň několik prvních poznámek.

Více »

07. 10.

Vážený pane profesore Bělohradský,

Bohuslav Sobotka Přečteno 5201 krát

dne 1. října jste v deníku Právo publikoval otevřený dopis předsedovi sociální demokracie Politika a peníze.
Učinil jste tak v souvislosti s pražskou konferencí o financování politických stran a regulaci politických kampaní, kterou tento týden pořádá think-tank CESTA. Rád bych na tento zásadní, ve dnešní době vzácný a obsahově velmi koncentrovaný text alespoň krátce zareagoval.

Více »

06. 10.

Dluhopisy jim to vrátí

Bohuslav Sobotka Přečteno 4379 krát

Ministerstvo financí jásá, dluhopisy pro občany jdou na dračku. Jásot je o to vyšší, oč je důležitější přebít a přehlušit katastrofální čísla o vývoji státního rozpočtu v letošním roce (nejhorší zářijový výsledek za posledních 10 let). Chci ale poukázat na důležitý fakt, o kterém se nemluví ani nepíše: Prodej státních dluhopisů přímo občanům je možná výhodný pro státní kasu a určitě výhodný pro nejbohatší vrstvu občanů. Ostatní na to – jako obvykle – doplácejí.

Více »

05. 10.

Čas poslat Kalouskovi složenku

Bohuslav Sobotka Přečteno 3816 krát

Kam se došplhá letošní státní dluh? A kam ten příští? V září jsme podle všeho překročili hranici půl druhého bilionu korun. Je děsivé, jakou to nabývá rychlost - přes jeden bilion se přešplhal teprve v lednu roku 2009. Před časem jsem vyjadřoval obavu, že pokud se pravicové vlády udrží u moci do konce běžného funkčního období, státní dluh během osmi let zdvojnásobí. Kdybychom započetli i spotřebované rozpočtové rezervy, které tu zůstaly po vládách sociální demokracie, máme ten dvojnásobek už teď.

Více »

04. 10.

IZIP se chce dělit

Bohuslav Sobotka Přečteno 3960 krát

Zprávy jsou jako obvykle dvě, jedna dobrá, druhá špatná. Tak nejprve dobrá: Není pravda, že kritika ČSSD zůstává bez odezvy. Když jsme na začátku září požádali o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k několika evidentně korupčním kauzám a zmínili jsme také předražený, nefunkční a prodělečný systém zdravotních knížek IZIP, reakce přišla okamžitě. Špatná zpráva je, že tato reakce nespočívala v sebekritickém přehodnocení jednání na hranicích ekonomické kriminality, ale v tom, že do IZIP byl rychle namočen také zahraniční subjekt, aby se dalo další dojení veřejných peněz vynucovat mezinárodní arbitráží.

Více »

03. 10.

Prezident Klaus a sociální role církví

Bohuslav Sobotka Přečteno 4064 krát

Výzva Václava Klause, aby se církve aktivně postavily proti „falši“ sociálního státu, je jedním slovem nerozumná. Je to horší a ničivější nápad, než když prezident republiky zachraňoval současnou koaliční vládu, podporoval Víta Bártu nebo když oslavoval společenský přínos jistého pana Bátory. Prezident republiky kopl do základů současné evropské civilizace. Udělal to jen proto, aby na sebe upozornil? To jistě ne.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy