Když jsem o prvním červencovém víkendu míjela v Karlových Varech festivalové návštěvníky v šortkách, kteří se pod deštníky třásli zimou, hlavou mi prolítla přesně tato otázka. Teploty, které o víkendu panovaly na území Česka, připomínaly začátek května, zatažené, šedivé dny pochmurný listopad a pro přirovnání vydatných srážek v horských oblastech na severu území mě napadají samé vulgarismy:-). I když na druhou stranu, alespoň to u nás nesněžilo jako na vrcholcích Tater.
Snad s výjimkou loňského roku si na teplý a slunečný začátek prázdnin nepamatuji. A statistika to jen potvrzuje. Podobný scénář jako letos (i když teploty byly vyšší:-) psaly v posledních letech začátky červenců 2001 a 2003, kdy se z červnových tropických teplot ochladilo až o 10 °C. Takový začátek července 2002, 2004, 2007 a 2010 byl hodně proměnlivý – odpolední - letní teploty, se rychle střídaly s teplotami pod 20 °C. Také začátek července 2005 přinesl odpolední teploty jen do 21 °C, tehdy se ale žádné výrazné ochlazení nekonalo, protože chladnější červnové počasí plynule přešlo do chladnějšího začátku července. Letos bychom byly za počasí na začátku prázdnin 2006 rádi, před pěti lety totiž nejvyššími teploty stoupaly na 24 °C, ale v porovnání se zbytkem července, který poté přinesl 20 tropických dnů, to byl vlastně "chladný" začátek léta.
Tropický začátek července za posledních deset let tak zbývá jen na rok 2008. Letní teploty v maximech na 28 °C, panovaly také v roce 2009, ale hrozily přívalové povodně.
Ochlazení na začátek prázdnin většinou způsobuje vpád chladného vzduchu od severozápadu nebo západu. Toto období ještě spadá do čtyřicetidenního pomedardovského období zmiňovaného známou pranostikou (Medardova kápě čtyřicet dní kape), která tak funguje více v červenci než v červnu.
Snad jsme si už nejchladnější červencové dny vybrali hned v jeho počátku a nyní nás čekají příjemnější teploty. Hned nejbližší dny přinesou tropy.