Dobré ráno, Protektoráte Čechy a Morava

16. 03. 2020 | 09:13
Přečteno 5705 krát
Od včerejška si lámeme hlavu, jestli je ten slovenský zbojník (doma používáme jiné označení) dost odporný na to, aby uvalil na naši republiku stanné právo zrovna v den, kdy nás před 81 lety obsadili Němci. A odpověď přišla velmi rychle. Ano, je. A co udělali poslanci, kteří mají jako jediní tu moc nás před zvůlí jednoho blázna chránit? Zůstali doma. Pak se divíme, že lidé nemají odvahu, když ti, kteří nám vládnou, ji sami postrádají.

Dávno nemáme lidi jako byl Winston Churchill. Dávno nemáme občany, kteří by byli ochotni položit za vlast život. Dávno nemáme prezidenty jako byl Masaryk, kteří se nebáli jít proti davu. Dávno nemáme takové hrdiny, kteří by zavraždili tyrana s vědomím, že brzy zemřou. Běžte se někdy podívat do pražského kostela svatých Cyrila a Metoděje, kde parašutisté svedli svůj poslední boj. Jestli odejdete nepohnutí, zamyslete se nad sebou. Bez pevných charakterů a bez odvážných lidí (byť s charakterovými vadami) ale nemůžeme pokračovat. Společnost vedená Babišem, Nejedlým, Zemanem a podobnými lumeny je odsouzena k zániku. Nemůžeme se bránit politickému islámu, jestliže sami nemáme vnitřní hodnoty. Nemůžeme čelit globálním změnám klimatu, jestliže se vždycky podíváme stranou, když budou darebáci zneužívat to, co má být chráněno pro nás všechny a ty, co přijdou po nás. Jestliže nás povedou chudáci, chudáky se staneme.

Samozřejmě můžete namítat, že to udělaly i jiné státy. Ano, udělaly. To ale nijak nezdůvodňuje to, že je zasazena hluboká rána právnímu státu, naopak to celou věc jedině zhoršuje. Znamená to totiž, že hodnoty demokracie umírají všude a nahrazuje je zbabělost a malost.

Dne 16. 3. 1939 podepsal Hitler výnos o vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Ostatní státy nehnuly brvou. Byly ochotny Hitlerovi předhodit další a další sousta, jen aby jim nechal aspoň zdánlivý klid. Protektor von Neurath získal za pár dní neomezené pravomoci. A ve výročí tohoto dne si Babiš troufl naprosto a zásadně omezit naše úplně základní práva a svobody, o kterých jsme si ještě před pár dny mysleli, že jsou nedotknutelné. Bohužel naše vláda nejedná ani trošku racionálně, Babiš neumí ani mluvit česky, natož souvisle a srozumitelně. Blábolí, lže a překrucuje. Popravdě nejde ani tak o omezení, jako o to, jakým způsobem jsou činěna. Bez rozmyslu, bez podkladů, bez toho, že by je někdo řádně komunikoval. Bez toho, že by lidé viděli, že byly zváženy následky a že byly řádně poměřeny dopady. Bez toho, že by se by se miliony podnikatelů musely bát opravdu velkých ztrát a toho, že upadnou do insolvence. Bez toho, že by zaměstnanci, kteří teď ještě mají pocit, že se jich to netýká, nemuseli za měsíc přemýšlet, jestli půjdou do práce anebo na pracák. Nic z toho nevíme, vidíme jen Babiše, Babiše a zase Babiše a věru to není nijak zvlášť hezký pohled. Člověk v tuto chvíli lituje, že jsme nezůstali s Rakouskem. Sebastian Kurz je aspoň pěkný chlap a udělá radost každé ženě, resp. každému sexuálně nevyhraněnému jedinci.

Dnes a denně čteme silácká (nikoli silná) prohlášení nejrůznějších pantátů o tom, jak jsme ve válce. S čím probůh válčíme? S nemocí, stářím a smrtí? Proč se tak strašně smrti bojíme? Proč se děsíme nemocí? Proč se nedokážeme smířit s tím, že smrt neošálíme? Zatím na ten strašný virus, který má potenciál rozvrátit společnost, zemřelo 0, 0008% světové populace. I kdyby to byly 3%, je to tak děsivé? Proč? Že to můžeme být my? Ano, můžeme. Stephen Hawking se domníval, že lidstvo stejně vyhyne, pokud do sta let neopustí Zemi. (Ostatně přemístění celých kontinentů, ba i světů navrhoval jako řešení i největší génius 21. století Adam Bernau.) Proč nepanikaříte z toho? Úmrtnost bude nepochybně větší. Hawking za největší hrozby označil hlavně klimatické změny, přelidnění a s tím související epidemie. Dokonce řekl, že „jsme blízko bodu, kdy se globální oteplování stane nezvratným procesem. Trumpovo rozhodnutí může dostat Zemi za hranici, kdy se stane Venuší s teplotami okolo 250 stupňů a bude pršet kyselina sírová.“ Můžete Hawkinga smést stejně snadno jako dívku ze Švédska? Máte snad jeho IQ? Proto radši něco dělejme s příčinami a nehasme jen požáry. Jinak budou „rány egyptské“ přicházet častěji a častěji. Nepochybujeme ale, že se Babiš cítí být chytřejším než Hawking, a proto přesvědčuje své poddané, že vše vyřeší zavedením diktatury.

Uvádí se, že hlavním problémem je riziko přeplněných nemocnic. To je na každém z nás (a na státu - proč po vzoru Jižní Korey nezavedl rychlotesty?). Fakt tam musíme právě teď chodit i s lehkým kašlem? To se doteď nikdo neléčil doma diviznou a prsními zábaly? Doteď jste neměli teplotu? Zvláštní, protože jindy se obvykle v médiích píše, že Češi jsou hrdiny práce s chřipkou. Není k pochopení, proč lidi nezalezou do postele a nevolají lékaře až tehdy, když je jim opravdu, ale opravdu zle. Nemocnice nejsou od toho, aby nám pomáhaly s banalitami ani za běžné situace. Jsou pro vážné případy, ne pro bolestíny. Tím nejtěžším problémem samozřejmě je, že kapacita drahých přístrojů je nedostatečná a že lékaři musí vybrat ty, kdo mají alespoň nějakou naději na přežití, když už jsou napojeni na umělou plicní ventilaci. Takové postupy jsou ale běžné i za obyčejného stavu. Nové orgány se také dávají těm, kdo jsou schopni je nejlépe tolerovat. Na druhou stranu máme možnost zamyslet se nad tím, proč vlastně tak urputně udržujeme na přístrojích lidi ve vegetativním stavu. Kvůli nim? Kvůli humanitě? Nebo jen a jen kvůli nám samým, nám živým, kvůli naší nepřekonatelné hrůze ze smrti? Zamyslete se sami nad sebou, jestli vám skutečně jde o ty druhé, o ty staré anebo o vás samotné. O váš šílený strach. A když si odpovíte, chovejte se sami odpovědně vůči stáří tak, abyste mu neubližovali nikdy. Chovejte se s úctou k těm, co žijí, abyste si nemuseli hojit svědomí na těch, co umírají.

Mimochodem, jsme rádi, že vláda ukázala, že každý lidský život má hodnotu miliard (v ČR ještě nikdo neumřel a ztráty už miliardové jsou). Proto upřímně doufáme, že už se NIKDY nedočteme, že nějaká maminka od dětí nedosáhla na drahou léčbu specifického typu rakoviny, která by jí s velkou pravděpodobností zachránila život. Jsme rádi, že už se nebudou pořádat ponižující sbírky pro nemocné děti nebo lidi, kteří potřebují bionickou ruku. (Tady si neděláme legraci). Jsme si jistí, že hodnota lidského života byla stanovena a už nikdy nebude zpochybněna. To ostatně platí i pro migranty – víme teď, že záchrana jakéhokoli lidského života stojí za libovolné společenské a hospodářské ztráty. Už zkrátka neobstojí tvrzení, že si nemůžeme dovolit přijmout všechny potřebné. A to je pro Čechy jistě dobrá zpráva! (Tady už si legraci děláme).

Blbé na celé věci je, že Babiš asi nakonec stejně celou situaci využije ve svůj prospěch. Virus odejde a náš trestně stíhaný premiér se bude bít v prsa: to já, mou zásluhou český národ nevyhynul. To já nedám zahynouti nám, ni budoucím. Davy budou tleskat a nikdo Babišovi nedokáže, co provedl demokracii.

P. S. Znovu doporučujeme komentář pana Václava Vlka „Česko má první oběť koronaviru. Ústavní systém.“

Doplněno dne 16. 3.: K zákazu vycházení se vyjadřují KONEČNĚ!!! první politické strany. Zde STAN. Za nás občany děkujeme.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy