Co poslanci neví a nezeptají se
Zubní amalgam je slitina rtuti a pilin stříbra s menším množstvím dalších kovů. Z této slitiny se rtuť neuvolňuje! Po studiu jsem 25 let pracoval se zubním amalgámem ručně míchaným, jiný nebyl. Ten se připravoval tak, že zkušená zdravotní sestra odsypala do tlustostěnného skleněného kalíšku potřebné množství amalgamových pilina a z dózičky na to vystříkla rtuť. Ta se jednou za čas rozšroubovala a doplnila. Pak se skleněnou těrkou namíchal hotový amalgam. Pokud bylo rtuti málo, přidala se. Pokud jí bylo hodně, hotový amalgam se přesunul do jelenice a sestra přebytečnou rtuť vymáčkla. Ta zůstávala k dalšímu použití. Z jelenice se hotovým amalgamem naplnila „pistole“, ze které ho lékař napěchoval do vypreparované zubní kavity. Jednou mi vyprávěl starší kolega dentista, že v jedné ordinaci měnili starou prkennou podlahu a pod ní bylo jezírko rtuti. To zubní instrumentářka přebytečnou rtuť z jelenice rozmachem odkládala na podlahu. Něco uklízečka zametla, něco propadlo škvírou. Zřejmě netěsnila okna a tak páry rtuti byly odvětrávány, proto žádné následky na zdraví nebyly a dentista se zubní instrumentářkou odešli bez zdravotních potíží do důchodu. Nikdy jsem neslyšel o nějaké otravě rtutí personálu zubních ordinací. Ručně míchaný amalgám je historií a v současnosti se snad nepoužívá, což poslanci neví. Já sám jsem si po privatizaci jako jednu z prvních položek koupil přístroj na míchání amalgámu Dentomat3 Degusa, do kterého se do jedné části nalila rtuť, do druhé nasypaly piliny kovu, vše se uzavřelo a amalgam se míchal strojově. Vyškolit zdravotní sestru v zacházení s přístrojem bylo mnohonásobně rychlejší, než jí naučit namíchat amalgam ručně. Když si chci otestovat paměť, přepočítám sestry a zubní instrumentářky, se kterými jsem kdy pracoval, a porovnám to s kontrolním číslem. Se rtutí se v případě strojového míchání přichází minimálně do styku. Takto namíchaný amalgam pojišťovna hradila a doposud hradí. V současné době je na trhu podobný přístroj Mixing Boy. U kapslového amalgámu je kapsle naplněna pilinami a rtutí, před použitím se aktivuje a v „třepačce“ se připraví hotový amalgam. Ten je dražší a zdravotní pojišťovny ho v současnosti nehradí, po schválení zákona zřejmě budou muset a tak zubní lékaři budou používat ten nejlevnější, aby neprodělali. Kapslový amalgam jsem omezeně používal také a v kvalitě výplní jsem nepozoroval rozdíly.
V současnosti je snaha amalgam z ordinací vytěsnit. Začalo to zákazem jeho používání u dětí a těhotných žen, pokračuje to navrhovaným zákazem použití míchaného amalgamu a skončí to jeho úplným zákazem. Naprosto nelogicky. Z amalgamových výplní se rtuť neuvolňuje a je to levný a hlavně trvanlivý materiál pro zadní zuby. Pokud bude nakonec zakázaný, nebudou mít pacienti na výběr a estetické výplně nejsou levnou záležitostí. Dosud mám v zubech výplně zhotovené v dětství. Jestliže se argumentuje zvýšeným výskytem rtuti v životním prostředí, určitě to není z amalgamových zubních výplní. Úsměvné bylo vystoupení mladého kolegy v rozhlase, že hřbitovy jsou plné rtuti. Kdyby se udělal rozbor vody z hřbitovních studní, žádná rtuť by v nich nebyla.
Stomatologické výkony zřejmě nebudou v budoucnosti hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. V přechodném období bude nutné prosadit pokladenský systém, kdy smlouvu se zdravotní pojišťovnou bude mít občan a ta ho bude finančně limitovat a nutit k prevenci. Zubní lékaři pak budou pacientům nabízet různé materiály výplní v různých cenových relacích. Pokud to bude ještě amalgam, jeho cena bude lidová.
Takže poslanci vlastně neví, jak se v současnosti v zubních ordinacích se rtutí nakládá a aby nevypadali hloupě, nezeptají se. Když to navrhl zdravotní výbor, proč to neodhlasovat. Když už chtějí něco zakázat, tak ručně míchaný amalgam a ponechat strojově. Přijde to stát levněji.