Sjednocení pediatrie je rozumné a nutné
Blíží se hlasování Poslanecké sněmovny o novém zákoně o postgraduálním vzdělávání lékařů. Jednou z navrhovaných změn je také znovusjednocení dětského lékařství (pediatrie). O co vlastně v tomto případě jde?
17. listopad a stabilizace společnosti
17. listopadu 1989 večer začínala být atmosféra mezi demonstrujícími na Národní třídě čím dál stísněnější. Už dlouho jsme stáli na místě. Nikdo přesně nevěděl, co se děje, bylo jen jasné, že je nás už méně a že nás zastavili.
Proč jsou porody doma méně bezpečné
V české veřejné debatě se občas vynořuje téma domácích porodů. Někteří jejich zastánci říkají, že stát nemá tuto praxi lidem zakazovat a má každé ženě ponechat právo rozhodnout se, zda porodem doma podstoupit větší riziko pro sebe i pro dítě. Jiní přímo tvrdí, že ke komplikacím dochází v nemocnici stejně jako doma a že porod doma vyšší riziko nepřináší. Zejména toto poslední tvrzení mne vždy překvapí.
Místo Temelína investujte do škol a nemocnic
Nastupující vláda Bohuslava Sobotky je v pořadí již několikátou, která bude zvažovat obrovskou investici do dostavby jaderné elektrárny Temelín. Prý bude stát 200 až 300 miliard, někdy se hovoří o tom, že cena se pravděpodobně vyšplhá až na 500 miliard Kč či více.
Kdo smí pracovat opilý
Čtu si podklady k pravidelnému školení bezpečnosti práce na pracovišti. Dočítám se, že povinností zaměstnance je mimo jiné „nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště“ a dále
„podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem
zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek“.
Nemocniční síť bychom měli dotvářet pomalu a promyšleně
Od počátku minulého roku jsme svědky probíhající snahy státu ušetřit peníze ve zdravotnictví snížením počtu nemocničních lůžek. Proces ale probíhá skrytě, jaksi pod povrchem.
Dneska by to šlo
Jedním z hesel, které provolávali lidé na demonstraci 17. listopadu 1989, byla slova „Dneska by to šlo“. Rozuměj dnes (vlastně poprvé po 40 letech) se nás tu sešlo dost na to, abychom to povalili.
Lékaři, kravaty a bakterie
V českých médiích si tu a tam někdo posteskne, že vystupování českých nemocničních lékařů při komunikaci s pacienty ani jejich zevnějšek nejsou na takové úrovni, jako u jejich kolegů v jiných vyspělých zemích. Za jistý symbol důvěryhodného zjevu bývá někdy v této souvislosti označována vázanka.
Jan Pirk a "Děkujeme, odcházíme"
Po smutné události z konce minulého roku je stále nezvyklé komentovat každodenní ruch kolem nás. Ale myslím, že panu Havlovi většina z nás dluží usilovnější hledání zrnek pravdy. Takže co mě v poslední době zaujalo:
Firmy, lékaři a provize
MF DNES uveřejnila v posledním týdnu článek investigativní skupiny žurnalistů kolem pana Janka Kroupy, který odhaluje praktiky spolupráce několika lékařů s farmaceutickými firmami. Uvádí, že lékaři předepisují přednostně léky dané firmy a jsou za to odměňováni provizí, řádově ve výši až několika stokorun za jednu krabičku.