Proč Obama?

10. 10. 2009 | 00:17
Přečteno 5486 krát
Svět je rozhodnutím výboru zaskočen ze srozumitelného důvodu: zatímco až dosud se Nobelovy ceny udílely zpravidla za to, co laureát vykonal, Obama ji dostal za to, co by teprve vykonat měl. Cena pro něj má být povzbuzením a oporou.

Většina českého pravicového tisku (MF Dnes, HN, Lidovky to zatím nestihly) ve vzácné shodě s částí amerických levicových radikálů (Salon, CommonDreams) upadla nad verdiktem norského nobelovského výboru do hlubokých rozpaků. Jak je možné, že Nobelovu cenu za mír dostal někdo, kdo prozatím – slovy Martina Ehla – „nic“ nevykonal?

I vůči Obamovi principiálně vřele naladěný britský deník Guardian v komentáři svého zahraničně-politického editora Juliana Borgera označuje rozhodnutí za spíše „antibushovské“ než „nobelovské“ a v hlasování čtenářů Guardianu, jež v této otázce má dle mého úsudku poměrně vysokou vypovídací hodnotu, plné dvě třetiny pokládají udělení ceny za předčasné.

S notnou obezřetností se stavím na stranu menšiny a norského Výboru pro udílení Nobelovy ceny míru. Předně není pravda, že Obama nevykonal nic. Tisková zpráva udělení ceny doprovázející hovoří o „mimořádných snahách o posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy“ a „vizi světa bez jaderných zbraní i úsilí o její naplnění“.

Snad nejlépe tyto formulace konkretizuje ve svém otevřeném dopise Baracku Obamovi dokumentarista Michael Moore: „Slíbil jste uzavření Guantanáma, odchod vojáků z Iráku, přihlásil jste se k vizi světa bez jaderných zbraní, přiznal jste Iráncům, že jsme v roce 1953 svrhli jejich demokraticky zvolenou vládu, obrátil jste se na islámský svět skvělým projevem v Káhiře, opustil jste nesmyslnou rétoriku „války proti teroru“, ukončil jste mučení.“ Rozhodnutí o zrušení plánu raketové obrany, jež počítala se základnou u nás a v Polsku, či ještě smělejší společná rusko-francouzsko-americká nabídka Íránu, že pro něj tyto velmoci budou přepracovávat uran, anebo proti imperiálním americkým instinktům jdoucí podpora pučem svrženému honduraskému prezidentovi jsou dalšími počiny, jež lze zahrnout do výčtu Obamových obdivuhodných kroků.

Je pochopitelné, že u nás tomu příliš nerozumíme. V naší zemi, kterou nyní tak fascinuje klauniáda našeho vlastního prezidenta, se bohužel poněkud ztrácí smysl pro proporce. Klausovy tirády na téma Lisabonské smlouvy či klimatických změn totiž nejsou hlavnímu emancipačnímu proudu evropského myšlení – k němuž jsme patřili čím dál tím zrazovanější masarykovskou tradicí a k němuž nepochybně patří i výbor udělující Nobelovu cenu míru – vzdáleny o mnoho více, nežli trapné studenoválečnické hnutí za umístění radaru do Brd.

Druhý podstatný argument pro oprávněnost udělení Nobelovy ceny míru Baracku Obamovi doplňuje ve své glose šéf institutu Just Foreign Policy Robert Naiman, když nachází paralelu s udělením ceny jihoafrickému arcibiskupovi Desmondovi Tutu. Ten dostal v roce 1984 Nobelovu cenu za svůj boj proti apartheidu, ačkoli jeho úplné odstranění přišlo až v roce 1994. Cena byla míněna především jako povzbuzení a opora do další práce. Každý věděl, že pro jihoafrický režim bude propříště mnohem obtížnější Desmonda Tutu zlikvidovat či umlčet, neboť nobelovský výbor mu svým oceněním dal mezinárodní uznání a jeho krokům daleko větší váhu. Rovněž udělení ceny vůdkyni barmské demokratické opozice Aun Schan Su Ťij bylo motivováno do budoucna jako povzbuzení v boji s barmskou juntou, byť v tomto případě prozatím bohužel bezvýsledné.

Motivace za udělením ceny Obamovi je podobně strategická a obrácená do budoucna. Má mu být posilou ve střetech s domácími protivníky (a fakt je, že americká pravice si v razanci a hrubosti svého odmítnutí verdiktu nobelovského výboru konkuruje snad jen s Talibánem) a hlavně vodítkem, aby se v dilematech, před nimiž jako americký prezident stojí, rozhodoval způsobem, který je laureáta Nobelovy ceny míru hoden. Obamova reakce plná pokory a vyznání závazku ukazuje, že tomu rozumí.

Řešení nejzávažnější civilizační otázky dneška, klimatických změn, plán jaderného odzbrojení, mírové řešení situace na Blízkém východě, ukončení válek v Iráku i Afghánistánu, proměna mezinárodní diplomacie od imperiálního soupeření k postimperiální demokratické spolupráci: to vše jsou ideály, k nimž se Obama hlásí a k nimž, byť v mnohém snad až příliš nesměle, vykročil. A od nynějška bude o nich jednat jako nositel Nobelovy ceny míru, který v jejich výčtu bude nepochybně chtít figurovat spíše po boku Martina Luthera Kinga či Desmonda Tutu, než vedle Henryho Kissingera či Jásira Arafata.

Jiná otázka je, zda břímě takových očekávání může Barack Obama unést. Uznejme realisticky, že úspěchem by bylo už to, kdyby tato otázka zůstala otevřena k diskusi i po jeho odchodu z Bílého domu. Bez ohledu na krajně nejistý výsledek to ale stálo za pokus a norskému nobelovskému výboru by za odvahu k němu měl patřit hluboký obdiv. Můj má.

JAKUB PATOČKA

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jozef napsal(a):

Uzavreni Guantanama,
odchod z Iraku atd. musel urobit kazdy politik.Vsetky tieto kroky boli avizovane davno pred volbami.Americka zahranicna politika je kontinualna,ak bola katastrofalna,zlocinna ap.,tak Obama sa na nej podielal podobne,ako ini demokrati a republikani.

Obsah ani persony americkej politiky sa vobec nezmenili.Zmenili sa len jej moznosti a zmenila sa forma,retorika,tvar na vlajke.
10. 10. 2009 | 00:59

stále rebel napsal(a):

Obama si Nobelovu cenu zaslouží již jen za tu zrušenou mikrovlnku na Brdech, která militarizovala Evropu a zatahovala ji do Bushovských imperiálních hrátek.
10. 10. 2009 | 01:01

Konrad napsal(a):

Jsem rad ze ji dostal,styl jeho politiky ukazuje ze jde o cloveka ktery ma srdce. O tom svedci mimo jine, jeho boj za reformu zdravotnictvi, aby i chudsi Americane mohli jit k lekari. Kdezto republikani se zmuzou jenom na to, zurive branit nemoralni vydelky svych zazobanych volicu.
10. 10. 2009 | 04:14

MJ napsal(a):

B. Obama cenu dostal preventivně, něco jako očkování proti prasečí chřipce. V jeho případě proti útoku na Irán. Je ale přece jen vidět, jeho nekonfliktní styl jednání hlavně s Ruskem a Čínou.
10. 10. 2009 | 06:02

Béda napsal(a):

Autor,

já naivka myslel, že Nobelova cena (za cokoliv) je odrazem (odměnou) za něco co člověk vykonal, nikoliv za něco co perspektivně může vykonat. Při předvedeném přístupu by Nobelovku mohli dostávat vědci, kteří započali výzkum čehokoliv bez toho, že by se dopracovali k očekávanému výsledku.

Takže podle výsledků:
- Guantanámo navzdory příslibu funguje dál a navíc fungují "Guantanáma" v jiných státech.
- Irácká válka "vesele" pokračuje s angažmá Američanů.
- válka v Afghánistánu pokračuje a za Obamy hrozí eskalace válečného konfliktu v Pákistánu
- USA objednávají megabomby k bombardování hlubinných cílů - k čemu jim asi budou? (Není to náhodou objednávka pro Írán, kterému střídavě vyhrožují a střídavě s ním vedou diplomatická jednání?
- radar v ČR, jak plyne z prohlášení amerických představitelů spojených s administrativou USA bude pravděpodobně nahražen buďto raketama anebo velitelstvím PRO - tedy jinými suprprioritními vojenskými cíli -SOFA v zemi, kde se právě zadrápnul drápek přece nesmí zůstat nevyužita.

Holt podivné jsou praktiky Nobelova výboru. Mimochodem, bylo obsahem závěti Alfreda Nobela udělování cen za mír a ekonomiku?
10. 10. 2009 | 07:18

Stan napsal(a):

Jakube, nepřesvědčil jste mě, to udělení opravdu bylo předčasné, a mám velké obavy, aby se Obama nezařadil právě vedle Kissingera, Arafata, Rabina a další výtečníky.

Můj názor na toto je jasný - politikům by tato cena měl být udělována nejdříve pět let po smrti a na základě velmi pečlivého posouzení jejich činnosti.

P.S. Kde jste přišel na to, že Obama plánuje ukončení války v Afghánistánu? Já spíše vidím pokusy o její eskalaci. Uznání legitimity evidentně zfalšovaných prezidentských voleb v Afghánistánu a rozšíření vojenských operací do Pákistánu hovoří jasnou řečí. V Iráku jsou stále desetitisíce vojáků a působí tam tajné eskadry smrti, Guantanámo pokračuje a o útoku na Írán se nebude podle všeho rozhodovat ve Washingtonu, ale v Jeruzalémě.
10. 10. 2009 | 07:23

Béda napsal(a):

Dodatek,

Zjišťuji, že cena za mír obsahem závěti A.Nobela byla, cena za ekonomii nikoliv. Tato byla přifařena až dodatečně.
10. 10. 2009 | 07:34

Pepa Řepa napsal(a):

Ó BAMMA MIA,
co nám zase hrobník ze Špilberku sděluje za moudro?

Byla prý udělena Nohejlova cena míru. Poprvé za to, co chce někdo pro mír udělat.

Příště bude zřejmě udělena cena za fyziku za to, že chce někdo objevit stroj času.

Stačí úmysl.

Co Patočka? Člověk čistých úmyslů?

Pro něj by se-pane Stejskale- nějaké ocenění nenašlo?

Třeba čestný doktorát z ekologického pohřbívání z Užgorodskogo univerzitéta?

Jak on ekologicky, čistě, po bursíkovsku dokázal pohřbít Literárky!
Obdivuhodné.
10. 10. 2009 | 07:54

hans napsal(a):

"Slíbil jste uzavření Guantanáma," - slib (dosud) nesplnil, a i kdyby tak přemístění vězněných jinam není žádné zlepšení.

"Slíbil jste odchod vojáků z Iráku" - slib nesplnil, splnit se nechystá, ostatně polovinu amerických ozbrojenců v Iráku tvoří najatí žoldáci (Blackwater...), o jejich odchodu Obama mlčí.

"přihlásil jste se k vizi světa bez jaderných zbraní" a vzápětí odmítutím inspekcí v Izraeli vizi rozmetal na cáry.

"přiznal jste Iráncům, že jsme v roce 1953 svrhli jejich demokraticky zvolenou vládu" a současně pokus o svržení demokraticky zvolené vlády zopakoval.

"obrátil jste se na islámský svět skvělým projevem v Káhiře" po kterém nenásledovalo pokračování v Bushově politice vůči Palestině, Iráku,... a zabíjení civilistů v Pákistánu Afghánistánu

"opustil jste nesmyslnou rétoriku „války proti teroru“" a nahradil ji stejně nesmyslou rétorikou o vítězství v Afgh. zabíjením Pákistánců.

"ukončil jste mučení" - omyl, týká se jen několika vybraných způsobů mučení, nejde o všeobecný zákaz.

"Rozhodnutí o zrušení plánu raketové obrany" a její nahrazení efektivnějším mobilním systémem, který je proto pro mezinárodní vztahy ještě nebezpečnějčí.

"či ještě smělejší společná rusko-francouzsko-americká nabídka Íránu, že pro něj tyto velmoci budou přepracovávat uran" neřeší snahu Iránu získat energetickou nezávislost. Mít dodávku paliva závislou na libovůli americké vlády nemůže žádná vláda usilující o aspoň trošku svobody a demokracie.

"proti imperiálním americkým instinktům jdoucí podpora pučem svrženému honduraskému prezidentovi" podpora pouze slovní, následovaná a předcházená příchylností ministerstva zahraničí k pučistům.

Pro autora: Všichni vyznamenaní, i Tutu i Aung San Suu Kyi se mohli vykázat desetiletími činů. Nikoliv pouze rokem slibů.
10. 10. 2009 | 09:38

Petr napsal(a):

Co takle Patočko napsat o mučení dětí z Kuřimi. Nebo si snad myslíš, že už jsme všichni zapoměli?
10. 10. 2009 | 09:43

ali napsal(a):

Proč Obama? Páč je v kurzu..je to trapný, ale je to tak. Obama není politik, jen pěkný tmavý Ken..a vo tom to je..
10. 10. 2009 | 09:53

pumprlidentlich napsal(a):

Patočka, bojovník proti Temelínu. Hrdina žijící z biomasy.
Béda už okopíroval blicí listy, Mueller se pochlubí svými socialistickými úspěchy a zapařený zadek možná objeví novou fyzikální veličinu.
Největší odborníci na energetiku, ekologii v boji proti USA. A co teprve, až všem krásným, vzdělaným a pracovitým dojde, že Obama je prezident USA.
10. 10. 2009 | 09:58

veverka napsal(a):

Perfektně to srnuli Béda a Hans.Nobelovka míru pro Obamu je hodně,hodně špatný vtip.Místo radaru nám sem chce šoupnout rovnou velitelství a rakety,do Afghánistánu nahnal ještě víc okupantů než Bush a v Iráku jsou američtí žoldáci vesele dál.O "uzavření" Guantanáma nebo pokračujícímu vyhrožování Íránu a ignorování nikým nekontrolovaného jaderného zbrojení Izraele ani nemluvě.Patočko jsi tak neuvěřitelně naivní,nebo jen velmi špatně informovaný?
10. 10. 2009 | 10:08

Tribun napsal(a):

Sice rozumím argumentůmm pro, ale přesto patřím k těm, kteří jsou z udělení Nobelovy ceny míru panu Obamovi eufemicky řečeno "rozpačití". Tato cena by nemměla být udělována preventivně, za to, žo by pan Obama ještě vykonat mohl, nebo naopak za to, co nevykoná, ač by mohl. Dávat Nobelovku na "foršus" mi připadá poněkud nejapné a vynikne to zejména ve srovnání s tím, že Nobelovy ceny v ostatních oborech se udělují i s odstupem desítek let.

Nemohu se nezeptat, co mimořádného udělal pro mír prezident státu, který má desítky vojenských základen po celém světě a aktuálně vede dvě nelegitimní, kruté a civilní obyvatelstvo a kulturní dědictví devastující války? Diskredituje a devalvuje to hodnotu Nobelovy ceny míru podobně, jako kdyby ji dostal například Václav Havel.

Viz http://tribun.bloguje.cz/81...
10. 10. 2009 | 10:20

PetrK napsal(a):

Ještě celkem nic nedokázal a už má nobelovku? To si pak myslím, že bych si ji zasloužil také.
10. 10. 2009 | 10:37

Vojtěch napsal(a):

Nechci se pouštět do hodnocení toho, co vykonal/chce vykonat/může vykonat Obama. Jen mi přijde trochu líto, že v líté vřavě diskuse o správnosti rozhodnutí Výboru zaniká jiná otázka.

A to ne, proč dostal medaili Obama, ale proč ji nedostal někdo jiný, byť v mezinárodním měřítku třeba nesrovnatelně méně vlivný.

Jedna věc je dát cenu prezidentovi nejmocnější země planety - tím se přece nic nezkazí, maximálně to podráždí pár pravicových ideologů. Zkrátka to podle mě není příliš velký risk.

Mnohem riskantnější by bylo dát cenu třeba nějakému čínskému disidentovi. Ale vyvolat zuřivou reakci mocné Číny se asi nikomu nechtělo... Nebo někomu z íránského opozičního hnutí. Jistě si tam cenu z těch zavřených a mučených někdo zaslouží, ale zrovna dnes dráždit Írán zřejmě udílečům ceny nepřišlo moudré.

Nebo ocenit někoho z kubánské opozice. Z Venezuely. Nebo nějakou bojovnici za ženská práva z arabských zemí. Nebo... možností je spousta. Jenže to jsou všechno lidé, které skoro nikdo nezná a udělení ceny jim (kteří při boji za svobodu a lidská práva často riskují vlastní kůži) nevzbudí tak velký mediální zájem, jen komplikace s diktátorskými režimy.

A to se přece v Obamově světě, kde se všichni mají mít rádi a kde je třeba se všemi hlavně jednat a mírově obchodovat (lhostejno kolik politických vězňů mají ty režimy ve svých koncentrácích) prostě nenosí...
10. 10. 2009 | 10:38

Zacheus napsal(a):

Myslím, že se udělením Nobelovy ceny Obamovi - jak trefně píše dnešní Mf dnes "za nic" - jenom potvrdilo, jak dlouhé prsty mají mocní bankéři, kteří jej ze zákulisí řídí ( viz film "Podraz jménem Obama").

Je to pochopitelné - právě tento prezident má pomoci prosadit teze "Nového světového pořádku", dále podlomit křesťanské hodnoty v Americe a naopak propagovat islám ( jak Obama řekl, Amerika je již země islámská), bojovat za tzv. politickou korektnost v duchu Frankfurtské filosofické školy - a najednou to vypadalo, že jeho popularita v USA upadá, navíc lidé pořád chtějí vědět, kde se narodil a zda je vůbec legitimním prezidentem.

Nobelova cena pak přišla jako na zavolanou.
10. 10. 2009 | 10:49

Ládik napsal(a):

Proč Obama? Protože Vy ne.
10. 10. 2009 | 11:52

fafnir napsal(a):

Soudím,že by se Nobelovy ceny měly udělovat jen ve vědeckých disciplinách.Nobelova cena míru i za literaturu budou vždy pofiderní záležitost.
10. 10. 2009 | 12:11

Suchec napsal(a):

fafnir:
No, a ještě tzv. Nobelova cena za ekonomiku, která není vlastně ani Nobelovou cenou, ale je o to hojněji místními ekonomickými věrozvěsty a náboženskými fanatiky uctívána.
10. 10. 2009 | 12:31

žena napsal(a):

Nobelova cena panu Obamovi - Proč NE ?

Když jsem to slyšela, ihned se mi vybavilo, proč asi (použiji slov pana Emanuela Frynty):

Skáče pes přes oves,
přes zelený luh.
Jde za ním myslivec,
vleče těžký pluh.
Z VELKÉ LÁSKY KE MNĚ SELCE,
STAL SE LESNÍK ZEMĚDĚLCEM.
I když orá jemně, mělce,
já jsem šťastná, JUCH !

Vážený pane Obamo, držím Vám palce !
Přeji zdraví a štěstí Vám i celé Vaší rodině.

Děkuji, že směřujete k celosvětovému míru.

S pozdravem

žena
10. 10. 2009 | 12:49

dej2 napsal(a):

Jenom ve stručnosti pane Patočko.Mr.Obama už jenom proto,že o vás nikdy neslyšel ani neuslyší.Pochopil jste ???
10. 10. 2009 | 13:16

Rumcajs napsal(a):

Já bych Obamovi tu cenu dal za to, že takřka nic z toho čím vyhrožoval, nesplnil.
10. 10. 2009 | 14:26

pierre napsal(a):

shoduji se s autorem v tom smyslu, ze toto udeleni nobelovy ceny je povzbuzenim...
napovida to ostatne jedna z doprovodnych vet predsedy nobelova vyboru Thorbjorn Jagland : “...We would hope this will enhance what he is trying to do....” :
http://www.nytimes.com/2009...
.
domnivam se, ze vyber byl promyslene cileny a myslim (a doufam) rovnez, ze nobelova cena bude incitovat laureata k pokracovani, doda mu "booster" a vetsi prestige ve svete a PREDEVSIM vetsi vahu v usa vuci neocons....
.
v tomto kontextu vnimam a acceptuji "politisaci" vyberu laureata... (i kdyz je jasne, ze bezpochyby nekolik nominovanych by si zaslouzilo cenu vice...)
10. 10. 2009 | 16:50

medvěd napsal(a):

BERU TO JAKO VORŠUS. Je to asi tak jako když sikoupím roční předplatné do divadla o kterém jsem sice slyšel že je dobré ale vůbec neví jaký bude repertoár.
10. 10. 2009 | 16:56

Lex napsal(a):

Proč? Protože je to tak správně!
https://www.youtube.com/watc...
10. 10. 2009 | 18:49

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Patocko.

Udeleni Nobelovy ceny za mir pres. Obamovi je pro neho "Medvědí službou"!
Klade předčasně vysoke naroky na dosud nevykonane!
Dobre mysleny, ale ukvapeny politicky akt.
10. 10. 2009 | 19:40

Gerd napsal(a):

Obama není první americký prezident, který Nobelovu cenu míru získal. Skoro se dá říci že z profesí, která nejčastěji dostává Nobelovu cenu míru, je americký prezident (současný nebo bývalý) jednoznačně nejoceňovanější!
Ale nemusíme se rmoutit, tuhle Nobelovku už dostalo pár vyložených teroristů (třeba Jásir Arafat teroristou byl), nominováni byli Stalin (2x), Hitler (1x v lednu 1939, v únoru Německo nominaci stáhlo).
Tato cena má asi stejnou váhu jako odsuzující stanovisko OSN.
Václav Havel už ji asi nezíská.
10. 10. 2009 | 20:56

lemmy napsal(a):

Stan> jen detail, NC miru se udeluje vzdy zijicim osobam (proto ji nedostal napr. Gandhi).
11. 10. 2009 | 00:08

Pepa Řepa napsal(a):

To Gerd
Alfred Nobel, jestli se nepletu, byl vynálezce dynamitu.

Cenu měl dostat
Ayman Muhammad al-Zawahiri. Pokračuje v řemesle.

Jak jen Yasir Arafat i Ayman dokázali s výbušninami zacházet. Obdivuhodné výkony.
Posunuly lidstvo dál, respektive výš.
11. 10. 2009 | 07:49

Petr_F napsal(a):

Podle Nobelovy závěti z roku 1895, " cena patří každý rok tomu kdo udělal nejvíc a nejlepší práci pro bratrství národů, zrušení či redukci armád a pro podporu a účast na mírových kongresech.."

http://www.huffingtonpost.c...

Takže, cena není nezbytně ca celoživotní práci, ale může být za to co se stalo minulý rok. Pokud Obamovy řeči (k mohamedánům, Rusům - a jiným pronárodům :-) ) lze povazovat za 'kongresy', tak si tu cenu 100% zasloužil.

Mimochodem, Byla to naše hraběnka Kinská, která Nobela přesvědčila aby tu
pátou cenu, cenu za mír, přidal.
12. 10. 2009 | 08:21

Sandrro napsal(a):

Myslím si, že Barack Obama dal expanzivní politice G.W.Bushe pouze hezčí obal, veselejší barvy a obrousil hrany. je to stejná ironie, jako Nobelova cena za mír pro Arafata
12. 10. 2009 | 13:25

Petr_F napsal(a):

No jo Sandrroo,

ten prázdnej plac v Bredch je taky jen hezkej obal na Bushovu kouli.. že jo.
12. 10. 2009 | 17:24

Nemucte deti! napsal(a):

Pane Patocko, uz ponekolikate vas na tomto blogu zadam, abyste nam napsal, jestli u Skrlu na chate aspon varili dobry kafe.
14. 10. 2009 | 17:13

WZZ napsal(a):

<a href="http://www.game4power.com"><strong>Buy Wow gold</strong></a> and <a href="http://www.cheapaion.com"><strong>Aion Kina</strong></a>together with<a href="http://www.aion4gold.com">aion gold</a>,come on,<a href="http://www.itemchannel.com"> World of warcraft gold </a>,<a href="http://www.metin2sale.com">metin2 yang</a>,<a href="http://www.aion4gold.com">cheap aion gold</a>,<a href="http://www.cheapaion.com">aion kina for sale</a>!and[url=http://www.game4power.com]Buy Wow gold[/url] and [url=http://www.aion4gold.com] aion gold [/url] ,come on,[url=http://www.cheapaion.com][b]Aion Kina[/b][/url][url=http://www.metin2sale.com]metin2 yang[/url],[url=http://www.cheapaion.com]cheap aion[/url]and[url=http://www.itemchannel.com] World of warcraft gold [/url],[url=http://www.vipaiongold.com]buy aion gold[/url]and[url=http://www.cheapaion.com][b]aion kina for sale[/b][/url]!
15. 10. 2009 | 12:35

Zlobivý Krteček napsal(a):

Po Arafatovi to mohou dát už komukoliv. Třeba i Obamovi. Bohužel je Obama pouze mediální produkt bez obsahu. Jeho ekonomické kroky poškozují ekonomiku nejen v USA, ale v celém světě. V politických záležitostech je to podobné.
Jak je to třeba s Juščenkem, který byl stejně opěvován v oranžové revoluci a dnes by mu ruku podal málokdo.
Obama mě nepřesvědčil ani v jednom svém kroku, že by si zasloužil takovou pozornost světového tisku. Neustále nás přesvědčuje o prohnilosti médií a jalového mediálního cirkusu. Kdyby to ústava USA dovolovala, mohli by mít za presidenta koně, jako ve starém Římě, a ještě by mohl dostat Nobelovu cenu.
01. 11. 2009 | 00:28

timberland on sale napsal(a):

Power invariably means both timberland on sale responsibility and cheap timberland boots danger . If your Riches are yours classic timberland boots , why don't you take timberland womens shoes them with mens timberland boots you to the other world ? Money is a good discount timberland boots servant and a bad timberland winter boots master . Money is like muck , not good except it be spread . No country , however rich , can afford the waste of its human resources . Sometimes one timberland store pays most for the things one gets for nothing.http://www.runtimberland.com/
18. 11. 2009 | 09:01

tiffany napsal(a):

sungguh informasi yang menarik
19. 02. 2010 | 09:47

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 10:00

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 10:01

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
03. 03. 2010 | 10:01

montblanc watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 15:24

omega watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
08. 03. 2010 | 15:26

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 07:50

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 07:54

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:33

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:46

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 03:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy