Přestože premiér dělá všechno pro to, aby opatření nouzového stavu byla účinná, dostal se do sporu s ministrem Hamáčkem o jejich rozsah.
Nemálo z těch, co v pátek neměli nic lepšího na práci, než mezi desátou dopolední a sedmou večer se aspoň půl hodiny dívat na přenos ze sněmovny, byli poněkud dezorientovaní.
Že nedělní publicistický pořad nejmenované televize zmínil jen okrajově, že i její ředitel seděl mezi VIP diváky jistého fotbalového utkání – a nebyl za to jindy kritickou moderátorkou patřičně „vymáchán“, bylo zcela adekvátní a nelze to vnímat jako nemístné zavírání očí.
Ze Senátu, z úst šéfa Vystrčila zejména, se už čtrnáct dní jako z kafemlýnku ozývá „obhajoba“ riskantního naschválu, kdy opoziční poslanci 11. února zamítli prodloužit nouzový stav.
Studentům Vysoké školy ekonomické, jimž profesor Klaus v úterý přednášel jako vždy a všude, bez roušky – a přitom byl covidově pozitivní - , karanténa nehrozí. Jako spořádaní občané respektující (i nesmyslná) nařízení vlády jistě ústenky měli.
Den D s brilantním vyloděním spojenců zažilo, aspoň zprostředkovaně, už nepříliš z nás. Zato bleskovou sovětskou invazi v osmašedesátém ještě pamatuje kdekdo. A skvělé přistání amerického výzkumného vozítka na Marsu máme v živé paměti snad všichni.
V těchto hodinách eskaluje dramatický konflikt mezi premiérem a jeho prvním zástupcem. Nejde v něm o nic menšího, než o školní děti.
„Tak si to shrneme,“ jak říkal druhý nejslavnější český policista hned po majoru Zemanovi, kapitán Exner. Hrnout budeme překotné změny, k nimž došlo na pandemicko-politické scéně.
Otázka v nadpisu není položena výhradně prodejcům, jež se upnuli k charizmatickému trojministrovi a uvěřili, že když jim slíbil, že v pondělí budou moct zvednout rolety, že to nebude fake news, že slovo dělá Havlíčka. Nedělá.
Některé události zvednou i jinak klidné lidi ze židlí a způsobí rozruch v občanské společnosti. Právě to se děje v těchto hodinách. Znovu se ukázalo, jak někteří vysocí činitelé kážou vodu, a …chodí na fotbal. Odezva je zdrcující.
Poslanecký důchodce Kalousek, loni zlatými ústy hlavy státu označený za „šaška počmáraného“, se v těchto hodinách obrátil právě na onu zmiňovanou „duševní trosku, která mluví“, jak odvetou za humorné pojmenování před rokem nazval Miloše Zemana.
Bylo by pro vládu sebevražedné - ve chvílích, kdy se jí konečně daří chlácholit opozicí pandemickým zákonem a havlíčkovským téměř čestným slovem, že už v pondělí se krámy otevřou - aby najednou ucukla.
Je zdravé čas od času si mozek procvičit testem či hádankou. Nemělo by to ovšem být nic obtížného, nadměrně stresujícího závity - jako třeba určit, která proti pandemická opatření momentálně platí.
Předseda Senátu Vystrčil je od neděle k neudržení. Místo aby nepřiléval olej do ohně ostudy, kdy se opozice nechala obelstít vládou a hejtmany, pustil se do zrádců ve své ODS stylem hodným někdejší komunistické vylučovací kontrolní komise.
Už před nedělním (znovu) vyhlášením stavu nouze obejitím vůle sněmovny v ostudném komplotu vlády s hejtmany, poukazovali renomovaní ústavní právníci v souzvuku se stovkami juristů amatérů ze sítí, že půjde o protiústavní akt.
Ve čtvrtek pozdě večer začala situace být zoufalá. Vypadalo to, že od pondělního rána bude mít covid u nás všechny dveře otevřené dokořán. Nouzový stav se stane minulostí.
Česká televize už rok jde diváctvu příkladem a nenásilnou formou mu předvádí, jak optimálně by měla vypadat osobní distanc při verbálním kontaktu s nečleny jedné rodiny.
Normálnímu člověku je lhostejné, pod jakou „hlavičkou“ se od nedělní půlnoci politici postarají, aby pandemie od nás spíš odcházela, než aby tady domestikovala a způsobovala tisíce dalších obětí.
Ve čtvrtek před desátou večer opoziční poslanci projevili absolutní hluchotu a aroganci ke krajským hejtmanům ze svých stran. Ti je vyzvali, aby nouzový stav prodloužili. Na just vládě (a vlastně i jim) to však kolegové ze sněmovny neudělali.
Poslední hodiny před projednáváním nouzového stavu byly plné emocí, což by se dalo pochopit úzkostí nad situací, která by po rozvolnění mohla nastat.
Situace kolem čtvrtečního hlasování o nouzovém stavu se pro vládu nevyvíjí době. Opozice prodloužení odmítá. Zoufalý Hamáček chce Babiše přimět k tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav i proti vůli sněmovny.
Trojkoalici čeká ve čtvrtek další test soudržnosti. Je více než pravděpodobné, že část nikoli bezvýznamných lidoveckých hráčů nebude následovat zaťatost ODS a topky a odhlasují s vládou další nouzový stav.
Vláda s vypětím všech sil shání individuální spojence pro hlasování o nouzovém stavu. Trn z paty by jí mohlo vytrhnout několik empatických lidovců, kteří se tak pasují do rolí disidentů dosud neochvějně soudržné koalice Spolu.
Jeden z předních hlídacích psů demokratických pořádků v naši zemi a majitel každonedělní diskusní dvouhodinovky na obrazovce ČT Václav Moravec, o víkendu opět zaštěkal.
Na policejní akademii jsme měli možnost přihlížet instruktážní lekci vedenou bývalým šéfem jednoho z krajských ředitelství. Bylo vidět, že mladým má opravdu co předat.
Jak zpíval už před víc než půl stoletím Bob Dylan ve svém slavném hitu - „Každý ví, časy se mění.“
Co bylo tenkrát, dneska už v Británii nenajdete.
Je krátce po sedmnácté hodině. Pražské Václavské náměstí se začíná zprvu pozvolna a pak už překotně zaplňovat lidmi. Směřují k soše svatého Václava, kde jeden z aktivistů řeční.
Ministr Blatný už avizoval, že je na spadnutí další přitvrzení proti pandemických opatření, protože ta dosavadní, jaksi, nefungují.
Když předseda Ústavního soudu Rychetský v televizi připustil, že rozhodování o stížnosti na volební zákon trvalo přece jenom o něco déle – tři roky – než je běžné, měl pro to zdůvodnění.
„To nám to Rychetský pěkně zavařil,“ postěžoval si premiér na tajné ranní audienci u prezidenta Zemana, když zámecké hodiny právě odbíjely jedenáctou.
Aktuální zrušení významné části volebního zákona je pikantní záležitostí proto, že u jeho zrodu stál před dvaceti lety týž muž, jehož ústy jsme se teď dozvěděli, že šlo o protiústavní normu.
Jednoho ze tří potenciálních premiérů příštího kabinetu požádala o spěšnou audienci předsedkyně topky Pekarová. Protože to byl šéf trojkoalice, kam její strana patří, lídr ODS Fiala, schůzka proběhla bezodkladně.
Někdy před rokem v kanceláři televizní produkce:
„Šéfe, tady v novinách píšou o kuriózním kriminálním případu,“ upozorňoval dramaturg kreativního producenta, který má na starosti detektivky.
Měl to být převratný podnět, který premiér Babiš loni před Silvestrem naléhavě sdělil předsedkyni Evropské komise. Zdravotní sestřičky „údernice“ dokázaly u nás z lahvičky s vakcínou vytáhnout 6 dávek!