O veřejných prostředcích jedině veřejně. V Semilech už to platí

13. 08. 2012 | 13:54
Přečteno 3252 krát
Před čtyřmi měsíci jsem na této stránce poprvé publikoval článek o Registru smluv, webové stránce, na níž by měly být povinně zveřejňovány všechny smlouvy uzavřené veřejným sektorem, ale také objednávky a faktury, které vystaví a proplatí. Myšlenka zavést takový registr v České republice se setkala s úspěchem, objevily se nicméně i hlasy, podle nichž je provozování takového registru téměř nemožné technicky – a především to má přinést zcela nepřiměřenou administrativní zátěž.

Ze Slovenska, které mi bylo velikou inspirací, ovšem vím, že zavedení Centrálneho registra zmlúv přineslo úsporu 20 procent veřejných prostředků, což by u nás mohlo být kolem 30 až 40 miliard korun. Hlavně proto jsem se svého nápadu nechtěl vzdát. O jeho zkušební realizaci jsem požádal městského informatika a výsledek?

Ono to jde! A docela jednoduše. Jen se musí chtít, což zkrátka někdy bývá problém. Od 1. srpna jsou tak zveřejňovány veškeré:

• smlouvy, které město uzavře
• faktury, na základě nichž město poskytne plnění
• a konečně také objednávky, které město vystaví.

Dokumenty je možné zobrazit podle období, ve kterém vznikly, ale také třeba jen všechny dokumenty, které souvisí s konkrétním subjektem – smluvním partnerem. Nudným popisem aplikace vás nicméně nemíním zdržovat, výsledek si můžete prohlédnout sami, a to na této adrese: http://www.semily.cz/cz/podnikatel/registr-dokumentu/.

Toto opatření, které ověřuje životnost slovenského modelu i v našich podmínkách, je prvním krokem směrem k vyšší transparentnosti a informovanosti o nakládání s veřejnými prostředky. Další by měly následovat již záhy – od 1. září by měl obdobný registr začít fungovat na Ministerstvu financí. Zveřejňovány v něm budou smlouvy, faktury a objednávky ministerstev financí, zdravotnictví sociálních věcí a kultury spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic. Jeho přípravy v současnosti vrcholí.

A konečně - na zářijové schůzi Poslanecké sněmovně bude v prvním čtení projednáván návrh zákona o Registru smluv, který by povinnost zveřejňovat uvedené dokumenty stanovil všem ministerstvům, krajům, obcím a dalším subjektům z veřejného sektoru. Návrh, který zakotvuje nezpochybnitelný princip - veřejné prostředky pod veřejnou kontrolou, podpořilo svým podpisem třiapadesát kolegů napříč politickým spektrem. I proto věřím, že Poslaneckou sněmovnou projde hladce. Držte nám palce!

Podrobnější informace naleznete na:
Plné znění návrhu zákona o Registru smluv
Argumentář k Registru smluv

Mgr. Jan Farský

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

Mám pro bvás další inspiraci - od našich bratov borovičkárov. :))

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2126002/slovensko-nasleduje-madarsko-a-polsko-omezuje-soukromy-pilir-duchodoveho-systemu.html

Šalom.

P.S.
Co exbratr Kalousek a jeho financování penzijní " reformy" zvýšováním DPH ?
Kam chce až jít ?
Na 50 % - ní sazbu ?

Domácí úkol pro celý TOPSTAR /TOP 09 a STAROSTOVE/:

Při jaké výši sazby DPH exbratr Kalousek konečně přije na to, že celkový výběr DPH není dán pouze sazbou ?
A napomeňte soudruž...eh, vaši spolupracovnici paní Vendlovou. Ta jezdí totiž nakupovat potraviny do ciziny.
Ať se jde aspoň každou neděli vyzpovídat - když už nechce svými rodinnými výdaji za potraviny podpořit reformu...a raději podpoří rakouský či německý fiskál.

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=754211

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/veronika-vendlova.php?itemid=14903
13. 08. 2012 | 14:11

martin_ka napsal(a):

moc tomu nevěřím....kmotři se budou bránit zuby nehty
13. 08. 2012 | 14:13

Jihočech napsal(a):

Pane Farský, je vidět, že jako komunální politik jasně cítíte svoji zodpovědnost voličům. Nevadí vám, že spojení s TOP 09 vás Starosty pravděpodobně poškodí v nacházejících volbách? Za sebe mohu říci, že jako samostatný subjekt by vaše hnutí bylo velmi zajímavé pro spoustu nerozhodných voličů.
13. 08. 2012 | 14:17

dříve čtenář napsal(a):

Dodavatel, který vyhraje s nejmenší nabídkou, přidá ke smlouvě nenápadný dodatek. Cena i s vícepracemi vyjde dvojnásobně, následně dodavatel práce ošidí a daňový poplatník vše zaplatí! Stát chce naoko nápravu a nemá šanci. Viz výstavba dálnic. Pane farský, myslíte si, že to opravdu někdy bude fungovat jinak? Proboha, vždyť z čeho by vaše strana žila? Z členských příspěvků?
13. 08. 2012 | 15:11

Baba Jaga napsal(a):

To: autor
Tak jsem se díky Vám už podruhé koukla, kde Semily přesně jsou a že mají cca 9 tisíc obyvatel. Vždyť Vy tam můžete o všem hlasovat veřejně na náměstí, ne?
A napište sem potom, kolik lidiček přišlo...
13. 08. 2012 | 15:25

Pedro napsal(a):

To je sice pěkné a chytré řešení, pane starosto, ale možná jen v Semilech. Smlouvy a faktury sice zveřejníte, ale vůbec to neřeší např. ušití zakázek na míru, odkloňování veřejných prostředků přes různé subdodavatele těchto firem, apod.
V Semilech Vám tohle možná lidé baští, ale nám Pražákům příště raději tu Křemílkovi a Vochomůrce.
13. 08. 2012 | 15:56

bob napsal(a):

Farský, Farský,... . Není to ten, co jeden den tvrdí jedno a druhej den druhé?(Vydání nevydání Parkanové) Jo jo, je to on. Politik se tomu říká. Nepřekvapuje mne že charakterní mrzák se tu sebeprezentuje.
(TOP 09 jsem nevolil, ale Vám jsem věřil)
13. 08. 2012 | 16:10

Midori napsal(a):

bob
Ano, je to on. Říká sice v nadpise "O veřejných prostředky jen veřejně" a přitom zvedl ruku pro lumpárnu s církevními restitucemi v dané podobě bez toho, aby 80% obyvatel se k tomu mohlo vyjádřit.
Semilští, probuďte se!
13. 08. 2012 | 16:16

Radovan II. napsal(a):

Veřejné prostředky jsou i platy a další placené přídavky úředníkům. A jak se s nimi zachází? Slyšel jsem, že úředníci mají 6 týdnů dovolené, to je nestydatost, když ti, co pracují ve firmách a podnicích vytváří hodnoty a mají 4 týdny Proč ????? Tak se utrácí ze státního./Úřednicí jsou nadření u PC a z pití kávy.Dále prý mají stále ještě ošatné, 2 x za rok odměny za co ? Co vynalezli, jedině jak se ulejvat !
A dále pořádají večírky nebo výlety, také ze státních peněz. A někde ještě dostávají poukazky na bazén a lístky do divadla. Jejich platy se pohybují kolem 30 tisíc.
Stravenky dostávají ty nejvyšší 90 Kč, oběd se dá pořídit i za 70,-- nemusí jíst v drahých restauracích a hlavně za stravenky stále nakupují v marketech, zřejmě fasují stravenek neomezené množství.
Za to nejsou státní peníze na postižené občany, hlavně děti. Minimální mzda je stále 8 tisíc z toho se nedá žít ani umřít. Co na to náš superman Drábek, kdy se šetřit v administrativě, až budeme v Řecku, to bude pak pozdě, potom jim seberete najednou půlku platu a oni se z toho pos.............
13. 08. 2012 | 21:19

arnazach napsal(a):

V tuto chvíli je tu pět blbejch příspěvků a nakouklo 516 čtenářů. 5 z 516, není to s námi zas tak špatný.
13. 08. 2012 | 21:40

václav žák napsal(a):

bezva, blahopřeji.
je mi líto diskutujících, kteří nechápou, že zveřejňování smluv je nejúčinnějším způsobem kontroly.
mohu doporučit inspirujte se Londýnem. zpřístupňují data.
13. 08. 2012 | 22:57

sedlak napsal(a):

jen, aby to prošlo, dále by mne zajímaly návrhy na sankce a postihy těch subjektů, které by povinnost nesplnily? Bude adresný systém zodpovídajících osob na úřadech za uveřejňování? Jakým způsobem, kromě kontroly veřejnosti, je zajištěna kontrola naplňování úplnosti veškeré dokumentace? Nebude v kolizi s naším "bdělým" úřadem na ochranu os. údajů? I když se domnívám, že je to dobrý počin, už tu nevěřím v dobrou vůli politiků. Jak si poradíte s případy, při neúčinnosti služebního zákona, kdy například úředník dostane pokyn nezveřejnit a bude mít dilema poslechnout nebo vyletět z místa?
14. 08. 2012 | 00:39

hakarlos napsal(a):

Semilský ne/starosta, který je a není starostou, (neboť se nechal zastupovat dvěma ženami, aby za něho starostovaly), ale je především poslancem za TOP09starostové a ,,zvedá svou ruku a mačká tlačítko v té sněmovně tak, jak mu nařídí pan Kalousek a jeho kolegové" a který ,,vůbec nedokáže používat svůj vlastní mozek" !!! ... Pan starosta Jan Farský se zase ,,jen vytahuje" a ,,šplhá stále výš a výš" a ,,v ČT24 se s tou jeho TOP09 stále ukazuje" !!! ... Ale o té ,,jakési straně starostové" se vůbec, ale vůbec v těch TV nezmiňuje !!! ... Jedno staré přísloví praví, že: ,,Kdo vysoko myslí, nízko padá" !!! ... Tak kdo z nás si může ještě vůbec vážit toho ,,přelétavého ptáka ODSTOP09áka", který ,,nedokáže používat svůj vlasní mozek" a ,,nechá se ve starostování zastupovat dvěma ženami" a nechá se ,,sebou manipulovat" tím ,,bankovním notorikem" a ,,spícím rakušanem" a v řádných volbách nezvolenou tou ,,PeakeLIDEM" !!! ... ;O(( ...☻...
14. 08. 2012 | 03:08

to arnazach napsal(a):

799/6
14. 08. 2012 | 12:43

Doyl napsal(a):

Pane Farský, já tleskám!
18. 08. 2012 | 17:46

GaILrbE2Lw napsal(a):

Hei Bjf8rn! Artig e5 se livstegn. Jeg er pe5 Gran Canaria og vramer opp ff8r Tyrkiatur, er hos min datter. Jeg rakk ikke e5 hilse pe5 ff8r du kastet loss, men antar du har det bra. Ernst er i be5ten og pusser teak. He5per du fe5r en flott tur og koser deg. Hils Benedicte ne5r du prater med henne. God tur fra Randi av Aurora Borealis
23. 08. 2013 | 15:13

xqPqdKBTLi4A napsal(a):

Good post right here. One thing I would like to say is most professional <a href="http://bkfrxhxu.com">caerer</a> fields consider the Bachelor Degree like thejust like the entry level requirement for an online degree. Whilst Associate Degrees are a great way to get started, completing a person's Bachelors opens many opportunities to various <a href="http://bkfrxhxu.com">caerer</a>s, there are numerous online Bachelor Diploma Programs available from institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions give Online variations of their college diplomas but typically for a significantly higher cost than the companies that specialize in online college diploma programs.
28. 08. 2013 | 21:59

fGdOvLCfy napsal(a):

Hello Loving i just camr to the blog from google dneidicg on the solution together with very well named Blog my spouse and i got some tips i am dneidicg on so i really feel really thankfull for your..i am going to bookmark your blog in order to visited day-to-day and find any more helpfull solution..In addition, i am Intrested in Offering the Guest Material For your website so if you are basically intrested then please let me know..together with again Thanks for your Blog post.. http://dedrmwbypi.com [url=http://ezfyqahz.com]ezfyqahz[/url] [link=http://mltpwiwe.com]mltpwiwe[/link]
06. 09. 2013 | 18:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy