Manuál muže u porodu
Nemusíte se bát. Jste dobře připraven. V některém ohledu lépe než veškerý personál všech nemocnic světa. Vy totiž už znáte svou partnerku. A o ni tu teď především jde. Umíte ji pobavit i uklidnit. Víte, co má ráda. Proto se zodpovědný tatínek u porodu hodí i lékařům. Většina porodnic je dnes na přítomnost tatínků dobře připravená. Přivítají vás a nasměrují.
Co čeká nastávajícího tatínka u porodu? V následujících řádcích vám představím 14 krátkých bodů, nad kterými je dobré se zamyslet.
1. Nepanikařte dopředu. Strach z neznámého je logický. Alespoň malá nejistota se ozve asi v každém člověku. Nejen v muži, který netuší, k čemu partnerce na porodním sále vlastně bude.
2. Připravte se. Štěstí přeje připraveným. Najděte si předporodní kurz pro muže (např. Kurz otcovství). Povídejte si s partnerkou o tom, jak si porod představuje. Zajímejte se. Doprovoďte ji už do poradny, ať víte, kam máte v den D jet, jakou cestu zvolit a co potřebujete s sebou.
3. Nejste sám. Od 80. let, kdy se porodnice otevřely tatínkům, se jich aktivně zúčastnilo zrodu potomka více než tisíc. Všichni přežili.
4. Akce. Vaše žena dokáže porodit dítě i bez vás. Celá práce je do slova a do písmene na ní. Je-li potřeba do porodu nějak zasáhnout, provede to odborný personál, a nikoliv vy. Nemusíte se tedy bát, že by po vás někdo chtěl, abyste si dítě porodil sám. Pokud všechno půjde dobře, dostanete privilegium volby, chcete-li přestřihnout pupeční šňůru mezi miminkem a maminkou.
5. Sex. Máte-li vážnou obavu, že by pohled na zvětšené genitálie vaší partnerky, ze kterých se rodí váš potomek, mohl narušit váš partnerský sexuální život, pak se tam za žádných okolností nekoukejte. Vaše místo je především u její hlavy, kde ji můžete podpírat či držet za ruku. Většina našich tatínků hovoří naopak o výrazném zlepšení partnerského vztahu po společném zážitku z porodu.
6. Důvěra. O vaši partnerku primárně pečuje porodní asistentka. Ta na rozdíl od vás již pár porodů zažila a tuší, co je potřeba dělat. Důvěřujte jí. Nechte se od ní vést.
7. Bezmoc. Vaše partnerka zažije pravděpodobně jednu z největších fyzických bolestí, kterou do té doby pocítila a vy budete stát u ní a nebudete jí moci nijak ulehčit. Pocit takové bezmoci je to, co muži obvykle hodnotí jako nejhorší zážitek z porodu.
8. Krev. Pohled na krev, případný nástřih partnerky či dokonce císařský řez je velmi nepříjemnou záležitostí. I těm nejtvrdším se podlomí kolena a mnoho mužů omdlí. To však komplikuje práci personálu, protože nikde zatím nezaměstnávají speciálního ovívače pro tatínky. Proto se na tyto zákroky nedívejte! Věnujte se partnerce.
9. Dula. Pokud chcete podpořit partnerku, ale i přes všechny dostupné informace zkrátka nevíte, jestli to zvládnete, vezměte si s sebou dulu. Ta páry připravuje individuálně již před porodem, zbaví vás obav, a hlavně bude v den D na místě s vámi. Získáte tak oporu a jistotu, že když vy zpanikaříte, ona bude u vaší partnerky a pomůže vám zpátky na nohy. Dulu může nahradit i zkušená sestra, kamarádka nebo maminka. Záleží na porodnici, koho je ochotná k rodičce do porodního pokoje pustit.
10. Podpora. Vždy je pro vás nejdůležitější, co chce vaše partnerka. Podpořte ji a uznejte, že má pravdu. Často dochází k situacím, které vám budou připadat nepochopitelné. Například partnerka jasně řekne, že nechce léky na tlumení porodních bolestí. Vy to po ní zopakujete personálu, který je přijde nabídnout. Ani ne za deset minut se situace otočí a žena ty samé léky najednou chce. Nehodnoťte do. Podpořte ji. Pokud si stěžuje na bolest či nepohodlí a sestra vám bude tvrdit, že je to normální, přijměte fakt, že pro vaši partnerku to rozhodně normální není a potřebuje vaši oporu.
11. Nelekněte se. Vaše dítě bude mít zvláštní barvu. Bude špinavé od mazu a krve. Dosti pravděpodobně bude křičet. Nebude to vůbec to roztomilé miminko, které jste čekal. Tím se teprve stane vaší laskavou péčí.
12. Nedivte se. Partnerka bude ještě mnoho dní vypadat, jako by miminko stále čekala. Děloha se teprve musí stáhnout do původní velikosti a to trvá několik týdnů.
13. Změna. Možná si teď myslíte, že porodem z vás spadne veškerý stres a obavy. Ale teď to celé teprve začne. Od téhle chvíle už jste rodina. Patříte k sobě. Vaše partnerka bude nejspíš většinu času trávit kojením a zbytek snahou rozpoznat, co miminko právě potřebuje. Teď teprve můžete být skutečně užitečný.
14. Dokonalý táta. Nenechte se ochudit o žádnou aktivitu spojenou s miminkem jen proto, že si na to netroufáte nebo jste to nikdy nedělal. Zvládnete to skvěle. Všechno. Odměnou vám bude mimořádný vztah s vaším potomkem i partnerkou.
Jestli už teď víte, že vás narození prvního potomka brzy čeká, máte velmi pravděpodobně pár posledních měsíců, možná týdnů nebo dokonce dní na to, abyste se připravil. To není mnoho. Možná už jste si všiml, že je na internetu na toto téma spousta informací, které si často i protiřečí. Navíc jsou napsané většinou pro ženy. Nezoufejte. Na přípravu není nikdy pozdě.
Strávili jsme v týmu 2 roky hledáním užitečných informací pro budoucí tatínky. Informace i příběhy jiných tatínků jsme roztřídili a zestručnili do pětihodinového kurzu, který až do konce nouzového stavu máte šanci získat online. Dostanete přehled toho, co vás čeká i možných přístupů a řešení. Vy sám se pak rozhodnete, jakou cestou se vydáte.
Za www.kurzotcovstvi.cz zdraví
Jan Hájek
kurzotcovstvi@gmail.cz