Intervence jsou vždy něco za něco

06. 02. 2014 | 20:00
Přečteno 5088 krát
Novinový článek

Měnové intervence České národní banky měly poměrně silnou negativní odezvu. Ze širšího
společenského pohledu to však nebyl špatný krok; spíše nebyl dostatečně dobře vysvětlen. Snaha
zamezit deflaci (poklesu cen) je přirozeným cílem mnoha centrálních bank, ať už amerického Fed,
Evropské centrální banky, britské centrální banky a dalších. Ty všechny přijaly řadu opatření právě ve
snaze předejít deflaci. Informace o tom, že se k tomuto proudu přidává i ČNB, by pochopení intervencí
přispělo. Je též škoda, že nebylo jasně řečeno, že od loňského července v České republice klesaly ceny, patrné to bylo zvláště u potravin, a obavy z deflace tak byly do určitě míry oprávněné.

Problematické bylo i to, že ČNB hned zpočátku jasně neozřejmila, proč je deflace škodlivá a co to vůbec je. Mnozí lidé přirozeně hned nechápou, co je na poklesu cen špatného. Neuvědomují si, že v očekávání dalšího poklesu cen se odkládají velké nákupy, že firmy podobně odsouvají investice, a to vše vede k dalšímu tlaku na deflaci a v důsledku k propouštění, tedy růstu nezaměstnanosti. Spolu s tím se zdražuje splácení dluhů, protože příjmy jsou nižší (s tím, jak padají ceny, padají i mzdy), avšak dluhy zůstávají nominálně pevně fixované. Je tedy řada dobrých důvodů, proč předcházet deflaci.

Součástí vysvětlení kroků centrální banky měl být i fakt, že ve většině intervenci je to vždy „něco za
něco“. Oslabení měny je na jedné straně prospěšné pro podniky vyrábějící v České republice, a výhodné tudíž i pro nezaměstnané (či pro lidí ohrožené nezaměstnaností), protože se zvyšuje
konkurenceschopnost domácích firem a s tím roste poptávka po pracovní síle. Na straně druhé jde o
negativní zprávu pro lidi, kteří těmito riziky netrpí a kteří vidí především to, že se s depreciací koruny
zvyšují ceny dovozních artiklů. Součástí dobrého vysvětlení měl být i apel na občany, že v této intervenci je negativní efekt společenský převážen pozitivním.

Z tohoto celkového nepochopení širších dimenzí intervence ČNB také plynou současné výpady na
adresu ČNB či osobně guvernéra Singera, jehož považuji za velmi dobrého ekonoma. Relevantní otázkou tedy nebylo, zda intervenovat, nebo ne, ale to, zda intervence mají přijít okamžitě anebo situaci déle sledovat a intervenovat popřípadě později.

Jak známo, ČNB tento postup zvažovala delší dobu. Bylo-li by na mně, s rozhodnutím spustit intervenci proti měně bych pravděpodobně počkal například ještě další čtvrtletí, kdy bylo více času na potvrzení, zda je hrozící deflační vlna opravdu tak patrná. Centrální banka má ovšem pro své rozhodování k dispozici další interní data a není důvod její postup zpochybňovat. Od zahájení intervencí uplynuly tři měsíce, ale na objektivní zhodnocení dopadů je zatím ještě příliš brzy. Hlavní zamýšlený efekt je totiž v delším časovém horizontu. Aby měly intervence význam, je nutné daný kurz udržet dlouhodobě. Teprve tak mohou podniky začít přijímat rozhodnutí s dlouhodobějším dopadem a investovat, podobně i jednotlivci a rodiny začínají kupovat zboží dlouhodobějšího charakteru.
Není také stále jasné, zda nepřijdou například některé spekulativní protitlaky. Roli hraje i fakt, že se řada podniků už dříve zajistila proti měnovému riziku a reakce trhu tak může být zpožděná. Velmi důležité pro zhodnocení bude také, aby se dopad intervencí podařilo analytický oddělit od ostatního vývoje v české ekonomice.

Není bez zajímavosti, že intervence ČNB jsou často spojovány též s otázkou eura. Souvislost tu sice
evidentně není, nicméně teoreticky vzato by nešlo o špatný manévr. Vždy je dobré do eurozóny
(respektive do ERM II) vstupovat s měnou, jež je spíše mírně podhodnocená než nadhodnocená.
Důkazem budiž Slovensko, jež euro přijímalo s nadhodnocenou měnou a tamní ekonomika potřebovala čas, aby se s touto konkurenční nevýhodou vyrovnala.

Debata spojená s intervencemi připomněla spíše odtažitý přístup české veřejnosti k euru. Příčin může být celá řada. Vliv jistě hraje například negativistický přístup Václava Klause, který svými výroky k euru a k Evropské unii obecně v posledním desetiletí do značné míry ovládl veřejnou debatu. V důsledku finanční krize pak hlasy kritiků eura výrazně zesílily.

Vzpomeňme si ale na desáté výročí vzniku eura a na takřka euforické oslavy, kdy dokonce tehdejší šéf amerického Fed Alan Greenspan odhadoval, že euro může v budoucnu nahradit dolar jako hlavní
rezervní měna. Během posledních pár let eurozóna řeší podstatné strukturální problémy, které vyvstaly s nástupem finanční krize a velké recese, finanční a nepřekvapí, že negativní postoje jsou ještě vyhrocenější. Přesto dlouhodobě výhody eura, jestliže se udrží, převažují. Jednou z nich je i to, co se připomíná v souvislosti s intervencemi: kurzové riziko, respektive předvídatelnost měnového kurzu. Mnozí investoři z tohoto důvodů preferují Slovensko oproti Česku a firmy působící v České republice už firmy do velké míry Česko „euroizují“ tím, že obchodují v euru mezi sebou, i když se Česká republika k přijetí společné evropské měny zatím nepřipravuje.
Redakčně upraveno.

***
Jan Švejnar
Ekonom, zakládající ředitel Národohospodářského ústavu AV ČR, spoluzakladatel CERGE-EI.
V letech 1996 až 2011 byl profesorem University of Michigan, na které od roku 2005 řídil Centrum pro
mezinárodní politiku. Od 1. ledna 2012 působí na Columbia University v New Yorku jako profesor globální ekonomie. Zakládající ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku. V letech 1994 až 2003 působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla.

Článek pro Ekonom byl zveřejněn 6.2.2014.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Co pindá Singrovka o deflaci je mi srdečně fuk.
Stejně tak mám totálně "u šosu" případný pád cen Maserati (to je asi tak cenová hladina, kterou Singer ještě rozlišuje).

Protože jestliže brambory zdraží za pouhých 12 měsíců o 100%, máslo o 70%, mléko o 60% atd., tak i kdyby Singerovi od žvanění upadla čelist, o "hrozbě deflace" mě rozhodně nepřesvědčí.

A Vy jstem pane Švejnare, vzal nesmysly o "hrozbě deflace" odkud?
06. 02. 2014 | 20:15

fikus napsal(a):

Pane Švejnar, proč nevysvětlila banka záměr a proč nesignalizoval je asi jasné, vyhnula se některým doprovodným jevům. CO je ovšem to zásadní je, že znehodnotila lidem úspory, vyšroubavala tímto už tak přemrštěné ceny potravin ve srovnánís okolními státy a další zboží těm kteří přežívají od výplaty k výplatě a málo jich není. To se ale Prahy netýká, on se vřdy bude lišit pohled uklízečky a ekonoma s tím nic nenaděláte, šlo jen o další útok na pěněženku v řadě. Pokud euro bude záležitostí referenda, budete se divit. Klausova transformace se zkrátka nepovedla a toužený blahobyt nepřišel..ony ty zlatá vejce na všechny nevyšly
06. 02. 2014 | 20:29

nota napsal(a):

Pane Švejnare,

můžete tedy vysvětlit, proč se tolik lišíte v názorech - cituji:

Selhání centrálních bank: ČNB a éra „Velké Deformace“
Milan Zelený
Klíčové centrální banky (USA, Japonsko, EU) již selhaly a neposkytují slibnou naději do budoucna. Mnohé ještě selžou, svým opožděným a nevkusným kopírováním špatných nástrojů. Zde vede a nejvíce vyniká ČNB svým radikálním útokem na autonomii svobodných trhů a svévolnou deformací tržních signálů. V ČR je žádoucí, aby ti čtyři „boys z Neumětel“ ČNB podstoupili veřejný parlamentní výslech a dostali tak možnost vysvětlit své kroky a prokázat „hrozbu“ deflace i nutnou potřebu inflace. Jejich masivní tisk nových peněz a znehodnocení koruny jsou zcela nevhodné pro neautonomní a odvozenou českou ekonomiku.
06. 02. 2014 | 20:31

nota napsal(a):

P.s.: Citovala jsem z http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=21749#more
06. 02. 2014 | 20:33

ujo napsal(a):

autor jistě nechodí v Česku nakupovat ( a když už, tak mu narozdíl od řady usedlých na koruně nezáleží) ale potraviny již v minulém roce dost výrazně zdražovaly - rozhodně ceny neklesaly.
06. 02. 2014 | 20:36

fikus napsal(a):

Vsichni si pamatujeme Klausova prorocká slova v polovině 90tých let, teď si "utáhneme opasky" a pak už to bude dobré...jo to bylo myslím nějak před volbama.:) jenom kecy a lumpárny
06. 02. 2014 | 20:44

lačná vagína napsal(a):

pane Švejnare, důvod deflace už nám včera objasnila paní Šichtařová. Nám teď ale jde spíše o tu defloraci.....
06. 02. 2014 | 20:44

no fuj nesmyslna propaganda napsal(a):

Ceny potravin rozhodne neklesaly. Jak jste na to proboha přišel ? Kam chodite nakupovat ? A to ze Fed a ecb tiskne penize a ožebračuje všechny kromě dluzniku je spíše k odsouzeni než k obdivu. Je to jednoduše podvod. Bankeri si už dneska s penězi delaji co chteji jak se jim to zrovna hodí, to je strašný. Politici se zase jen zadlužují, to tam muze byt rovnou vopice a výsledek bude podobny.
06. 02. 2014 | 20:49

fikus napsal(a):

Treba se nekde uz narodil novy Lenin.. Ne ze by nemel latku k reseni
06. 02. 2014 | 20:53

Viky napsal(a):

Ostudná Klausova amnestie snad ukázala, že uvažování našeho bývalého prezidenta není zas tak geniální. V případě amnestie zdravý selský rozum zjevně selhal dokonale. Mě ale spíše vadí, že novináři dávají V.Klausovi neustále prostor k dalším úvahám nad čímkoli. Výsledkem je vždy destrukce. Tu destrukce vlastní bývalé strany, tu směšné názory rodícího se znalce ekologie, tu šířená euroskepse. Kdy už konečně naši novináři pochopí, že V.Klaus s počátkem svého druhého volebního prezidentského období se stal nezodpovědným mluvkou, jehož jediným cílem je upoutat pozornost nezodpovědným populizmem jako teď kritikou ČNB.
06. 02. 2014 | 21:04

ahoj napsal(a):

Kdybych tisknul penize doma tak mě zavřou. Když je tisknou bankeri tak je jeste pochválí. No to je krasne na světě. Na ihned impotentní cenzor maze příspěvky diskutujících a svět se začíná točit obráceně. Hurá.
06. 02. 2014 | 21:09

lačná vagína napsal(a):

Viky:
sice nechápu, jak jste se od deflace dostal až k V. Klausovi, ale budiž, alespoň to bude krátké: Václav Klaus je světová extratřída a je strašně vysoko nad námi všemi. Právě proto mu pravdoláskaři a bludi, jako vy, mohou okopávat tak akorát kotníky, n-tsss, n-tsss.
06. 02. 2014 | 21:19

Stařeček napsal(a):

jo pane Jane Švejnare, důležité je lidem dobře vysvětlit, že když se jim úspory v bankách sníží o nějakých těch deset procent, že je to pro chudé velkopodnikatele s plynem, naftou a podobně. Těm se ublížit nesmí. A jakpak vaše úspory, máte je také v Korunách a v Českých bankách v rukou cizinců?
06. 02. 2014 | 21:29

CHci Euro napsal(a):

aby veksláci neměli čím vekslovát . Nic jiného to není .
06. 02. 2014 | 21:30

Joe Ratata napsal(a):

Že by ceny potravin klesaly jsem si nějak nevšiml.
Asi proto jsem neodsouval nákup chleba, rohlíků, ba ani náhražkového salámu a margarínu s minimem tuku, a nečekal, jestli náhodou jejich cena nepoklesne.
Zato Česká Národní Banda nám všem poněkud snížila životní úroveň a za takto získané stovky miliard nenakoupila 250 tun zlata, aby tak nahradila pitomost s jeho levným výprodejem před pár lety, ale opět nakoupila místo zlata akcie. Když to udělala naposled, zakrátko akcie prudce ztratily hodnotu. Mám obavu, že situace se bude opakovat a díky naší snížené životní úrovni, si životní úroveň kdosi nebývale zvýší.
06. 02. 2014 | 21:39

Hloupý Honza napsal(a):

Chtěl bych tímto poděkovat zdejšímu automechanikovi komentátorské psychiky a necertifikovanému a nekorunovanému králi české spisovatelské psychiatrie panu Liboru Stejskalovi za to, že mne hloupého Hloupého Honzu zabanováním, jakožto trestem z nejtvrdších pro každého zoufalce slova psaného (čehož důkazem je i tento příspěvek tvořený v ilegalitě IP adres) poučil o tom, že žádný snaživec by se neměl dotýkati intimna autorů, ba na ně přímo útočiti, jako jsem to dle mínění zdejšího cenzora Freuda udělal neblahé paměti já v případě jednoho z nejlepších, nejhezčích a nejkřehčích diplomatů současného i minulého režimu pana Krafla, když jsem se o jeho osobě vyjádřil, že mi je z takovýchto diplomatů špatně, měje tím pouze na mysli to, že k dosažení tohoto státního korýtka dotyčný zřejmě nemusel usilovati absolvováním různých konkurzů, ale že mu k doživotnímu putování po zahraničních centrech vystačila toliko známost a blízkost těch pravých psychopatů, resp. jednoho z nejvyšších nejmenších Čecháčků podisidentovského období a jeho komediantské chotě. Já hlupák měl dávat pozor právě na to jakého zaměření na pohlaví je dotyčná osoba a omezit své výlevy toliko na vše pozitivní, neb vše negativní bylo naopak automaticky předjímáno jako útok na sexualitu dotyčného.

Proto z ilegality volám, Stejskale .... ty heterosexuále !
06. 02. 2014 | 21:49

xerox napsal(a):

než by tržní fanatici dopustili zlevnění předražených zboží a služeb udělají radši skrytou měnovou reformu ... již podruhé od 90-tých let ...
06. 02. 2014 | 22:09

CHci Euro napsal(a):

Ti Veksláci nás tahnou k Bangladéži . Tám taky úspěšně vyvážejí ,ale taky děti dělají za polívku .
06. 02. 2014 | 22:30

Jirka H napsal(a):

Obehraná písnička všech milovníků inflace. Nyní i z pera prof. Švejnara. Třeba by nám obyčejných smrtelníkům mohl objasnit několik věcí:
1. Proč hospodářský rozmach v minulosti doprovázela politika pevné měny, např. západní marka?
2. Jak to, že dlouhá období průdkého hospodářského rozvoje doprovázela mírná deflace (v 19. století Velká Británie apod?
3. Chtějí dosáhnout prosperity a zároveň potlačují spořivost...
atd
Prostě pseudoekonomové...
06. 02. 2014 | 22:31

jeanp napsal(a):

.. co se stalo byla devalvace a poškodila většinu obyvatel
této země, na to ani nemusím být ekonom,
komu pomohla je otázkou pro spiklenecké teorie ke kterým
se připojuji, hrát si s miliardama je fakt dobrá zábava ...
06. 02. 2014 | 22:32

Maximus napsal(a):

Měny a navíc ty virtuální jsou jenom prostředkem směny, ale rozhodující pro hospodářství každé země je zdraví a výkonnost firem působících na jejím území, samozřejmě pak tyto subjekty musí odvádět rozumné daně a politická a úřednická garnitura musí s vybranými prostředky dobře a efektivně hospodařit. Nějaké lavírování bankéřů jako Singer z ČNB s kurzem měny je spíše úsměvné, že by to pomohlo exportu taktéž, vždyť najděte některou firmu u nás, která jen nakupuje levně u nás a draho vyváží a naopak? Vždy to je provázáno stovkami lan a provazů, nákup, prodej, vývoz, dovoz. Svět není černobílý. Jenže říkejte to salónním ekonomům?
Babiše a spol. na vás, ono na tom řízení státu jako velké firmy totiž opravdu něco je, problém ovšem je, že ve výrobních firmách (ty co jsou podrobeny tvrdému konkurenčnímu prostředí) nesou všichni vedoucí pracovníci a manažeři kůži na trh a pokud nestačí, jdou od válu. Tam se hlupák či nepřipravený člověk do vrcholné funkce jen tak nedostává! V politice za svá rozhodnutáí a velmi často ta špatná rozhodnutí, se takovým lidem nic nestane, ještě si přiodkloní a tak se na nejvyšší posty mohou dostat takoví Grossové či Nečasové nebo Kalouskové. I když si myslím, ten prvně jmenovaný byl odborník-nímand a ti druzí byli mnohem fikanější, ale v kleštích zájmů těch vzadu a tak konali špatně pro hospodářství ČR.
Hezký večer.
06. 02. 2014 | 22:42

Emil napsal(a):

Letní pokles cen potravin nemá s deflací MĚNY vůbec nic společného.
Singer svůj krok dodnes žádnými ověřitelnými daty nedoložil.
Šlo o čistý exibicionismus neukojeného mladíka. Centrální banky stojí na své důvěryhodnosti. Singer ji poškodil.
06. 02. 2014 | 23:44

Pavel13 napsal(a):

Pane Švejnare, vy jste vycházel ze statistik. Klesla spotřeba, vyvodil jste, padaly ceny. Bodejť by neklesala, Kalusek zmrazil platy, seškrtal sociální daávky a spoustu peněz občanů ještě stáhl na dluhopisy. Bodejť by pak spotřeba neklesla. Možná ČNB reagovala správně, ale obyvatelstvo tak bylo vypráno dvakrát. Zajímavé, že v minulosti se monarchie s deflací vypořádat dokázaly a dneska už tuto schopnost nemáme.
07. 02. 2014 | 03:07

Pavel13 napsal(a):

Vaší logikou byla správná i komunistická měnová reforma 50. let a je třeba za ni tehdejší lodivody pochválit. Ono jim toho skutečně moc nezbývalo, když státní kasa byla prázdná. Tehdy taky stát vydal více než mohl (na armádu a zbraně), státní dluhopisy by tehdy západ nekoupil a východ na tom byl stejně blbě. Kdyby to šlo zopakovat, mají v Řecku hotovo ze dne na den. Nechtělo by to už konečně u nás odstranit příčinu, která je stále stejná a jen opět vyplula na povrch - špatné hospodaření státního aparátu?
07. 02. 2014 | 03:38

Ládik!!! napsal(a):

Pane Švajnere,
ještě udělujete Nobelovu cenu za ekonomii? Kdo má nakročeno letos? Bohouš Sobotků nebo matěj Mládek?
07. 02. 2014 | 04:40

zemedelec napsal(a):

Pane Pavel13.
Naprosto s Vašimi příspěvky souhlasím.
Takže touto intervencí,ČNB ještě více podtrhla spotřebu,tak můžeme znova čekat intervenci,už na podzim.
07. 02. 2014 | 06:54

Alna napsal(a):

Je to hezká reciprocita vztahů. Jan Švejnar si myslí, že jsme hlupáci a my si myslíme to samé o něm
07. 02. 2014 | 07:04

Medikolog napsal(a):

Když mi začne někdo politicky vysvětlovat proč není k sehnání česnek a že je to pro moje dobro.. dostanu chuť na skopovou nebo na bramborák pane Švejnare. A to si mohu česnek vypěstovat.

Když mi bankster škrtnutím pera už poněkolikáté ukradne skoro pětinu kupní hodnoty úspor a penze, srazí mi kupní sílu cca o třetinu a jiný bankster s úsporami v cizích měnách a v cizině mi na A.cz začne vysvětlovat, jak pro mě bude dobré, až za své úspory při přijetí Eura dostanu narozdíl (i) od Slováků místo spravedlivého kurzu pár šupů, sotva na slušný stan místo na chaloupku, dostanu chuť si splnit sen a dívat se, jak banksteři dostávají nakopáno do zadnic ve stylu americké námořní pěchoty.

Další nemá cenu, pane Švejnare z USA, po ránu psát. Nechci být (i když spravedlivě) na°raný celý den. Ale vidět bankstera se topit, nebo viset ze skály, splním poctivě občanskou povinnost a přivolám mu na pomoc hasiče, záchranáře, kdyby ho někdo mordoval, tak i policisty. Dopisy řádně ofrankuji.
07. 02. 2014 | 07:16

v + f = s + 2 napsal(a):

tento blog jednoznačně dokazuje, že ekonomie je na úrovni středověké alchymie a ekonomové jsou šarlatáni.
A rozpor mezi blogem p. Zeleného a p. Švajnera je natolik zásadní, že ekonomie není právem považována za vědu, ale pouze za rétorická cvičení.
07. 02. 2014 | 07:22

thou napsal(a):

Naše ekonomická věrchuška lze být chápána i takto.

Klaus :nebojí se nejprve prodeje majetků ČR firmám západní Evropy,ale po pozdějším vstupu do EU se bojí paradoxně EU, Euro a Lisabonské úmluvy,i ekologie

M.Zeman nashromáždil nejvíce dilemat:
Zeman kontra Klaus v bankovním socialismu
Zeman kontra Špidla zda zdroje jsou nebo nejsou
Zeman kontra Sobotka -JUDr.v kabátě Ing.ekonomie s pomocníkem Babišem (Ficko A.Báthoryčky)
Zeman kontra veřejnost u kanálu Labe-Odra
Švejnar:chybí právní rámec privatizace

Singer a ČNB :nevýhodný prodej státního zlata,změna poměru dovoz/vývoz regulací korunou

české banky: v zahraničních rukách,skoro nulové úroky

všichni premiéři :Dluh roste stále a deficit státního rozpočtu opakovaně každoročně ,v řadě případů za nich stát ztratil majoritní podíl ve velkých akciovkách za nejasných,nenormálních i podezřelých okolností jakoby státní zájem a dohled neexistoval zatímco se někteří z nich rozvedli a znovu ženili
Máme za to,že rostou rezervy bank,které nám nepatří,roste export a snad i produktivita práce s klesajícím HDP (což je paradoxní).
Ukazuje to spíše tedy na růst produktivity práce propuštěním zaměstnanců ,nežli modernizací a zvýšením výkonu pracovníka tím při zachování počtu míst.Vysoký export ukazuje i na nízkou domácí poptávku,lidé nemají peníze.

Rozsáhlá předimenzovaná justice a byrokracie nejsou oprávněny stavem ekonomiky a jejím výkonem.Nevíme jako laici zda jsou racionálně sladěny dotace s daněmi.Krmeni místo objektivními fakty jsme početnými personálními změnami.Jistěže,zvířátka-animace-jde k duhu .

Průmyslovým oborem číslo 1 se stalo překupnictví,které iniciovala zejména kuponová privatizace.Ne výroba,ale nemovitosti a půda s lesy zde hýbou aktivy a pasivy bankovního sektoru.
Babišem se uvažuje přejít na zelené agrární peníze,které vznikají ne výrobou ale rentou a bonitou půdy,kterou nelze změnit ani za jedno století.Růst se tím škrtne i bez škrtů.Prostě nadlouho zastaví.
07. 02. 2014 | 07:23

zemedelec napsal(a):

Pane Švejnar.
Až zjistíte,že vlastně ČNB,poškodila občany a malé firmy,ale pomohla bohatým a cizím firmám,působícím na našem území,tak se ozvěte s rozumnějším názorem.
07. 02. 2014 | 08:28

pěvec napsal(a):

Manažeři Českých drah spočítali, že loňská intervence ČNB stála státní firmu 360 milionů korun. Slabší koruna totiž zdražila její zahraniční úvěry. Tato ztráta je dokonce ještě o 50 milionů vyšší, než vedení ČD loni v listopadu odhadovalo.
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61668980-dluhy-v-eurech-vysly-cd-draho-zasah-cnb-stal-drahy-360-milionu-korun-navic

a co na to švejnar?
07. 02. 2014 | 08:31

Jarda napsal(a):

Za hrozbu deflace, hospodářské recese je zodpovědná předchozí vláda svojí stupidní politikou škrtů. Přestalo se stavět, investovat, prostě podnikat.
ČNB pouze zachraňuje katastrofu po Kalouskovi, Nečasovi, Drábkovi a dalších diletantech....
07. 02. 2014 | 09:10

babočka napsal(a):

Ekonomice nerozumím, navíc nevidím kolem sebe žádné chudáky. Spíš ufňukace, kteří se mají jako čuníci v žitě. Kalouska mám na háku. Ale u ministra Kalouska se mi líbila jeho odvaha jak dokázal prosazovat své záměry proti všem. Denně nám nějací ekonomičtí mudrcové hlásají své pravdy ale já věřím odvážným. Za to, že nerozumím ekonmice se nestydím, stačí mi vědět, že jedna plus jedna rovná se dvě.
07. 02. 2014 | 09:31

šašek z Jihlavy napsal(a):

Nejvíc se přiblížily pravdě příspěvky, které i pro laiky, uvažující selským rozumem, shrnuly stručně a jasně:
Tato intervence ČNB znehodnotila úspory obyvatelstva, rovněž penze a platy zaměstnanců. Ceny neklesly ale vzrostly a co hůř - zvýšila se nedůvěra občanů vůči státním institucím, proto Babiš a ne Švejnar. Tenhle podivný chlápek tu opruzuje už od převratu, ale v čím žoldu, to je otázka.
07. 02. 2014 | 09:47

K.V napsal(a):

pavle 213, alespoň ze sebe nedělejte takového hlupáka a netahejte do toho měnovou reformu 1953, která byla nevyhnutelná z uplmě jiných důvodů. nějak se z poválečných zmatků musely dostat všechny evropské banky a také to dělaly.
Když se chcete bavit o problému, tak ideologie je ten nejbl..bější nápad. Když vám nejede auto, je jedno jestli bylo vyrobeno na východě nebo na západě, ale je třeba hůledat technickou závadu.
.
Pro ostatní normální
Mimochodem už jste někde viděli statistiku nezaměstnanosti za leden??? Už je to 7 dnů dalšího měsíce
07. 02. 2014 | 10:13

modrý edvard napsal(a):

babočka má pravdu.
Ta depreciace měny byla o 4%. A pokud jste si zrovna nechtěli své úspory vyměnit za eura (ruble, dolary atd.) (radši ne, euro je taky před krachem a dolar je podložen jen Obamovým slovem), tak jste o nic nepřišli.
V televizi samozřejmě vždycky uvidíte ty, co skuhrají a snaží se něco vymáčknout ze státního rozpočtu. Ten, kdo na procesu vydělal, ten je zticha, abyste se s ním nechtěli dělit.
07. 02. 2014 | 10:42

Maximus napsal(a):

Šašek z Jihlavy

Vy to nevíte pane kolego v koho žoldu "pracuje" pan autor? Samozŕejmě, že je to Rockefellerův trilaterál a Bilderberg a spol. Dá se to celkem lehce dohledat na netu.
Hezký den.
07. 02. 2014 | 10:51

Já První napsal(a):

to Babočka 07. 02. 2014 | 09:31
... stačí mi vědět, že jedna plus jedna rovná se dvě.

Ano, normálně tato elementární pravda souhlasí. Pak ale přijde zásah z ČNB a najednou 1 + 1 = 1,9 (nikoliv tedy 2). Tak a teď začněte počítat, Vy kujóne. Jak Vám to nabourá všechny plány, statistiky, propočty atd?

Ale Vám stačí omílat 1+1=2 bez ohledu na situaci v reálu, že?
07. 02. 2014 | 12:35

Viky napsal(a):

Pro Modrý Edvard :

Pokud se měnový kurz za údajný rok a půl vrátí zpět k původním hodnotám, tak bývalé i současné úspory se vrátí k normálním hodnotám. Žádnou újmu neutrpí. Pokud můžeme věřit analytikům, tak již dnes statistická čísla hovoří o již fungujícím dobrém vlivu korekce měny!? Tak hlavu vzhůru.

Nezaznamenali jste náhodou, že populistická odezva ČSSD se tentokrát nekonala. Proč asi?
07. 02. 2014 | 14:09

jogín napsal(a):

Kupodivu "ekonom" Švejnar přehlédl, že Kalousek zdražil všechno a že se inflace zvedla už v před tím, než došlo na větší DPH. V roce 2012 se část Kalouskova daňového inkasa projevila inflací přes 3% a není divu, že v dalším roce inflace spadla. Jen by mě zajímalo, jestli je propaganda z hlouposti nebo za peníze.díky
07. 02. 2014 | 14:16

Pavel13 napsal(a):

:K.V
Připouštím, že reforma zabíjela najednou více much a že po válce jich proběhlo po světě povícero (jen u nás už to byla druhá). Nicméně už sama mnou uváděná příčina by stačila k bankrotu, jiné problémy naopak šly řešit i bez této reformy. Reforma r.53 byla tak tvrdá, že naše vedení pokárali i v Moskvě a MMF nás za ni vyloučil. Pan Švejnar by však svou logikou chválil. Proto jsem to sem vytáhl.

Více viz např.: http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=780384 .
Cituji z odkazu: "V roce 1953 jsme měli stejně velkou armádu jako Československo v době mobilizace v roce 1938. A to jsme byli bez Podkarpatské Rusi a bez tří milionů vystěhovaných Němců. Požadavky armády rostly. Přímo ze státního rozpočtu dostávala asi 7,5 procenta HDP. Dalších 17,5 procenta šlo do státních rezerv, z nichž se hradily provozní náklady na armádu či nákup zbraní. Náklady na financování ministerstva národní obrany vzrostly z necelých 18 miliard v roce 1949 na 66 miliard v roce 1953. Činily stabilně kolem dvaceti procent státního rozpočtu. Čtyřprocentní podíl vojenské výroby roku 1950 na celkové průmyslové výrobě se v roce 1952 zvedl na celých 27 procent!"
07. 02. 2014 | 15:03

Já První napsal(a):

Viky 07. 02. 2014 | 14:09
cituji: Pokud se měnový kurz za údajný rok a půl vrátí zpět k původním hodnotám, tak bývalé i současné úspory se vrátí k normálním hodnotám. Žádnou újmu neutrpí. Pokud můžeme věřit analytikům, tak již dnes statistická čísla hovoří o již fungujícím dobrém vlivu korekce měny!? - konec citace

Rád bych Vám připomněl, že korekce měny může vrátit úspory k normální hodnotě (ač to je nepravděpodobné), ale hlavně se tu udělala opět umělá inflace a tuto ztrátu nám nikdo nevrátí. Nebo máte pocit, že i poté, co euro bude zase za cca 25 Kč, tak v návaznosti na posílení koruny všichni své zboží zlevní? Nezlevní nikdo, tudíž tuto uměle vyvolanou inflaci budeme nuceni platit stále a do nekonečna.

Kdyby náhodou všechno okolo zlevnilo, tak nastoupí zase ČNB s tím, že když není inflace, tak hrozí deflace a to není přípustné - a co udělá? Přesně to, co už udělala. Takže je to jen spirálový efekt, ze kterého není pro běžného spotřebitele úniku.

Zkuste jít za šéfem a říct mu, že ČNB znehodnotila svým krokem a následnou inflací Vaši koupěschopnost, že byste chtěl zvýšit mzdu. Vysměje se Vám do xichtu. A takto to je furt dokola. Utahují se šrouby, až nějaký závit nevydrží a pak to je řetězová reakce... Kdo chce kam...
07. 02. 2014 | 15:23

resl napsal(a):

100x tady bylo napsáno, že koruna je nadhodnocená a to kvůli Klausovi a jeho slouhovi Singerovi z čnb. Ten hradní zloděj se nemůže smířit s tím, že euro pomalu válcuje všechny měny. Tak vám natlouk do hlavičky něco o zlé eu o zlé měně a nechal pomalu pro své ego potápět celý export. Jsou jen dvě možnosti, přijmout euro, nebo jít s korunou níž a níž. a že to přijde je zřejmé, bolševická vláda o euro nestojí a Zeman nic nezmůže. navíc je mu to úplně jedno, hlady neumře.
07. 02. 2014 | 16:35

modrý edvard napsal(a):

viky:" Nezaznamenali jste náhodou, že populistická odezva ČSSD se tentokrát nekonala. Proč asi? " 1. protože jeden ekonomický expert ČSSD umřel a druhý je ve vládě. 2. Protože máslo na hlavě má ČNB, zatímco vláda bude obhospodařovat očekávaný růst.
08. 02. 2014 | 11:53

santawizard napsal(a):

Pane švějnare: velmi zajímavý a inspirativní článek,podobně jako workholismus a alkoholismus pana Sedláčka.
Všechno už začalo revalvací východoněmecké marky a devalvací československé koruny.Takové malé výkyvy nahoru a dolů jsou více méně jenom kosmetické záležitosti.Dohromady jde o pojem inflace-deflace a pojem devalvace - revalvace.Protože žijeme ve zdravé konkurenci týkající se životaschopnosti a konkurenceschopnosti,tak jedné taktice se říká ,že hlásá víno ,ale sám pije vodu,a nebo je to naopak?Devalvace kurzu znamená ,že se snižuje zahraniční kapitál, ale zvyšuje se zahraniční dluh a naopak je to při revalvaci .Na rozdíl deflace je způsobováná nezodpovědným ztahováním peněz s oběhu soukromníkama ,kdežto inflace je způsobováná nezodpovědným tištěním novým bankovek politikami.To se zhoršuje při konfliktu zájmů na tu či onu stranu.Jestli je poptávka větší než nabídka ,tak jdou ceny nahoru a naopak, když je poptávka menší než nabídka tak jdou ceny dolů.
Dneska už žijem ve třídní společnosti.I domácnosti jsou dneska, jak se říká ,od putyky do několikahvězdičkové restaurace.Rovněž státy jsou seřazeny dle životní úrovně.Dánsko,švédsko Asustrálie jsou první 3,kdežto česko dneska spadlo až do třetého světa.Dohromady jde o podstandartní,standartní a nadstandartní pracovní podmínky a podstandartní,standartní a nadstandardní životní úroveň.
PS.
Někdo by volil ale nesázel na to .Jiný by nejenom volil,ale i sázel na to.Mají být daně jako desátky?Takový miliardář dá každý rok desátkami do církve obrovské prachy.Jenom aby za to nechtěli nějaké protislužby.Jestli taková kampaň stojí 30-60 milionů,tak to bude protislužba na reklamu!?
08. 02. 2014 | 16:56

zachránce národa a státu napsal(a):

Způsoby jakým guvernér ČNB začal uměle likvidovat naši národní měnu je nehorázný a hraničí s trestním činem ohrožení národního hospodářství a vlastizrady. Dokonce se guvernér a jeho nohsledi chlubí jak úžasné výsledky dosáhli, že „jejich“ vývozci zvýšili obraty o cca 18%. Jsou to hezké údaje možná i pravdivé , ovšem jenom pro vylepšení obrazu naší ekonomiky k pozdějšímu přijetí EURA či pro splnění nějakých podmínek růstu HDP Česka pro zvědavce z EU. Ne však o tom jaký přínos čistý zisk – ve formě daně přistane do státního rozpočtu.
Jednotlivci od vývozců si určitě polepšili jak výší tržeb, tak i jednoduše získánými zisky /umělou likvidací kurzu měny/. Ano bohatnou. Jenom 13 000 firem dokonce i se státní účastí „propírá“ zisky přes daňové ráje. Poctivých je málo, finančák je nekontroluje. Nezaměstnanost, ale roste ještě více, firmy nemají na platy či je snižujíPřijetí EURA s předpokladem cca v roce 2017 je asi potřebné, ovšem ne v kurzu české koruny vůči EURU, a ten může být i třeba 34 : 1 , jak se o tom v médiích i TV vyzpovídal pan guvernér, že českou korunu bude devalvovat dle potřeby i několikrát /zřejmě podle toho jaké papírové výsledky mu budou vyhovovat při předkládání EU nebo našim vůdcům/.
Co je ovšem podstatné. Nesmíme dovolit, aby poškozoval stát a už vůbec ne více než 9 milionů českých poctivých občanů, kteří těžce musí makat na své živobytí. Abychom se mohli přiblížit výší mezd v Eurech ve vztahu k trochu vyspělejším zemím.
Kam nás likvidace kurzu české koruny dovede s předpokladem zavedení Eura v roce 2017? V té době už Euro může být na kurzu 34 Kč za 1 Euro. Když tedy jste měli cca v roce 2008 – 2012 plat 24000Kč čistého, tak byste měli po přepočtu plat cca 1000 Eur. Při stejném platu, /neboť určitě vyšší nedostanete spíše měnší,krom tedy těch vyvolených co si určují platy,odměny a odchodné sami/ 24000Kč kdy dojde k výměně koruny za Eura při kurzu 34:1 budete mít plat ne 1000 Eur ale jenom cca 700 Eur!!! Takže se vrátíte do doby, tak pár let po revoluci 1989. Vám to nevadí? A co důchodce jak zaplatí své výdaje. Průměrný důchod je ani ne 10500Kč tzn. ještě v první půli roku 2013 bylo Euro 25Kč takže vyjádřeno v Eurech cca 420 Eur , po výměně měn dostane důchodce za stejný důchod nebo teda o valorizaci možná pár korun vyšší/ 10 800Kč/ 320 Eur!!! A úspory v bankách, pod polštářem nebo penzijní spjoření co jste si našetřili, např. 100.000Kč za to byste měli před pár měsíci 4166 Eur, po výměně měn jenom 2941 Eur. Takto se necháme okrádat? Naopak kdyby nebylo zásahu guvernéra ničením hodnoty české koruny Euro by bylo dnes již na úrovni méně než 24 Kč neboť ekonomika zatím není na dně. I po jeho zásahu koruna dokázala na trhu posilovat . On to ale nedovolí a opět ji chce zlikvidovat. Nám jde o to , abyste měli Euro ne za 34Kč v době výměny , ale nejlépe za 20 Kč!!! Abychom se platy a tím co jsme si našetřili přibližovali alespoň trochu vyspělejším zemím, a ne Kubě nebo KLDR. Takže i obyčejný důchodce by měl v době předpokládané výměny měn ne v průměru 320 Eur, ale 10.800Kč:20= 540 Eur!!! A to se týká každého poctivě pracujícího člověka v této zemi!! Policistu, bagristu,úředníka, soudce, uklízečky...jejich platy a úspory by jeli nahoru podobným propočtem. Panu guvernérovi jde o to, aby zlikvidoval poctivé občany o jejich platy a úspory?! Toto si necháme líbit? A stát by na splátku dluhu v Eurech vydal na 1 Euro jenom 20Kč a ne 34Kč?
Guvernér dostal od nějakých podobně vychytralých Angličanů cenu guvernér roku. Jasně vždyť jim to vyhovuje . Oni by od něj klidně brali kdyby byla koruna devalvována na 100 Kč za Euro. Jak by se pak Angličanům a jiným zde hýřilo v barech a salónech, a levně nakupovalo. Spíše by měl dostat Leninovu cenu za plánování jak zničit hodnotu české koruny, plánovaně a uměle. Ne tržním pohybem na trhu měn. Toto je kapitalistický způsob plánování nebo záměrná likvidace měny, státu a občanů?!
K této tragedii samozřejmě musíme přičíst škody pro občany abnormálním zvýšením cen veškerých výrobků a služeb. Vyzývám odpovědné politiky,úředníky a všechny co můžete zabránit tomuto zločinu proti státu a jeho občanům čiňte okamžitě!
14. 02. 2014 | 19:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy