Proč se chci plést do politiky

13. 12. 2007 | 10:18
Přečteno 47527 krát
Občas zaslechnu, že se jako akademik nemám do politiky plést. Že to prý nebudu umět a tak podobně. Je možná přirozené, že ti, kdo mne znají pouze z médií, si představují nepraktického profesora, který buď přednáší v aule studentům, nebo je zalezlý kdesi v kanceláři a píše odborné články, pro normální smrtelníky nesrozumitelné.

Je pravda, že významným zdrojem uspokojení v mém dosavadním životě byla pedagogická a vědecká práce. Mnohé jsem v životě obětoval ambici proniknout na stránky nejuznávanějších světových ekonomických časopisů – v tom určitě jsem a zůstávám akademikem. Avšak toto rozhodně nebyl jediný smysl mého dosavadního profesionálního života. Naopak, největší výzvou v posledních letech pro mne bylo pomáhat budovat a řídit instituce, které mohou něco dlouhodobě přinášet výzkumu a vzdělávání.

Mezi zakladatelsko-manažerskou prací v akademickém světě a prací zodpovědného politika existuje nespočet paralel a podobností. Vezměme příklad mému srdci nejbližší: zakládání akademického pracoviště CERGE-EI v Praze počátkem 90. let. Z vlastní zkušenosti velice dobře vím, že domluvit kompromis a vytvořit ve finále velice úspěšný konsensus mezi Univerzitou Karlovou, Akademií věd a řadou mezinárodních podporovatelů nebylo vůbec lehké. Při budování CERGE v letech 1990-91, jako zakladatel a ředitel Národohospodářského ústavu (EI) Akademie věd ČR v letech 1992-1999, ale i při pozdějším zakládání a řízení Davidsonova institutu na univerzitě v Michiganu a v dalších podobných projektech jsem si ověřil platnost jednoduchého receptu na úspěch: klíčem je umění lidi sjednocovat, hledat a nacházet styčné body. Všem zúčastněným nabídnout jasnou, atraktivní, ale zároveň věrohodnou dlouhodobou vizi a neúnavně pomáhat hledat kompromisy ve všech dílčích problémech, které se na cestě objeví. Zbytečně nespěchat, ale přitom neztrácet iniciativu a krok za krokem mířit k cíli. Nesnažit se demagogicky či arogancí vnucovat lidem svou představu, ale pozorně naslouchat, věcně argumentovat a umět i ustoupit – ovšem nikoliv v tom zásadním. Zajistit, aby nikdo nebyl zostuzen za ústupky a případnou prohru, a aby se nikomu nedostalo neoprávněných jednostranných výhod. A samozřejmě je důležité vybírat si klíčové projekty, aby pocit odpovědnosti mohl převážit nad egoistickými zájmy jednotlivých zúčastněných.

Z uvedeného je zřejmé, že akademický svět se tomu politickému velice podobá. V obou prostředích hrají velkou roli argumenty, schopnost přesvědčit a vést, osobní ambice, ale jsou zde i méně příjemné lidské vlastnosti, jako jsou ješitnost zúčastněných, boj o moc a samozřejmě i o peníze. Ne náhodou se často říká, že nejtvrdší politika se dělá právě na univerzitách.

Jak bych tento recept použil v politice?

Chtěl bych být prezidentem, který se plete jen do toho, čemu dobře rozumí, a to také prosazuje, a který přenechává každodenní politiku na parlamentu, vládě, politických stranách a místních samosprávách. Chtěl bych být prezidentem, který dokáže poukázat na témata, která jsou zásadní pro celou společnost, a následně neúnavně pracovat ve prospěch dosažení dostatečného konsensu napříč politickým spektrem. Tématy mám na mysli významnou pozici České republiky v EU a Atlantické alianci a také velmi důležité téma – důchodovou reformu. Nebude pro mne důležité prosadit jednu určitou vizi důchodové reformy, ale přispět k dosažení toho, aby se v České republice efektivní penzijní reforma uskutečnila s podporou co nejširšího politického a společenského spektra.

Od roku 1989 jsem působil jako ekonomický poradce prakticky všech vlád v ČR. Za dobu své třicetileté kariéry jsem také působil jako poradce vlád řady dalších zemí a projezdil svět křížem krážem. Jsem přesvědčen, že nyní přišla vhodná doba na to, abych zúročil nabyté znalosti a zkušenosti ve prospěch mé rodné země.

www.jansvejnar.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

RA napsal(a):

pro Radka J. Ty jsi tedy optimista.
15. 12. 2007 | 21:38

bohous napsal(a):

Nac ten rozruch okolo,cloveka ktery by v podstate mel libat deti,pokladat vence,dekorovat medailemi,obcas si zazvanit,Musim se smat kdyz nejaky profesurek se ohani manazerskymi zkusenostmi,zadne na presidentskou funkci nepotrebuje ,nema zadne ale zadne exekutivni pravomoci,pokud si nejake neurve.Snad ze by jmenoval p.Paroubka kralem nebo Havla ,a byl by pokoj.
15. 12. 2007 | 21:52

Vanek napsal(a):

Paktovat se s komunisty muze jen bezcharakterni clovek. Jste lepsi nez Klaus ale jste neprijatelny pro antikomunisty jak doma tak v exilu. Jste zradce demokracie.

http://www.geocities.com/gv...
15. 12. 2007 | 23:29

Petr Nezval napsal(a):

Pane Švejnare, velice vítáme, že jste přijal kandidaturu na prezidenta České republiky. Naše země potřebuje diplomata, který když vyjede za hrani, nebude dělat naší zemi ostudu a nebude kritizovat vědce a odborníky. Velmi Vám fandíme a pevně věříme, že nás dostanete ze současné krize. Naše země je rozpolcena a za to může Klaus. Rádi bycho se po 20-ti letech dočkali nějaké radikální změny. Věřte, že Klausova popularita je uměle udržována médii. Pokud ho vyzvete k televizními duelu, uvidíte že jej národ definitivně odsoudí za jeho aroganci a namyšlenost.
16. 12. 2007 | 00:41

Milena napsal(a):

Pane Švejnare, domníváte se, že přísaha, kterou jste musel složit při získání amerického občanství, je v souladu s přísahou, kterou povinně skládá český prezident? Vy jste přísahal v USA, že za Spojené státy "ponesete zbraň". Jako český prezident byste ale byl vrchní velitelem českých ozbrojených sil. Které ze dvou přísah dostojíte v případě akcí typu Irák? Bude česká armáda skrze vaši osobu automaticky podřízena americkému velení? Nebo porušíte svoji americkou přísahu? Nebo porušíte tu českou prezidentskou?
16. 12. 2007 | 00:53

Dr.Černíková napsal(a):

politice nerozumím,ale stačí se podívat na ty dvě tváře. Nechci kritizovat "pana prezidenta" ale nic dobrého v jeho očích nevidím.
Pan Švejnar? inteligentní,moudrý pohled - konečne by byl zase PREZIDENT na kterého bychom /věřím/ mohli být hrdí. Moc bych ho našemu národu přála. Věříte v Boha? Modlete se,aby nám to vyšlo!!!
16. 12. 2007 | 01:01

Valaška napsal(a):

Pane profesore Švejnare !
Žádne terno, a pro nás velké neštěstí, že není přímá volba prezidenta a jsme závislí na zástupcích, kteří bohužel nerespektuji přání 2/3 občanů, kteří chtějí za prezidenta Václava Klause. Který se velice osvědčil a hájil po všech stránkách naše občany. Je evidentní, že předčil všechny naše politiky, kteří proti němu byli přerostlí trpaslíci, nezásadoví zbabělci, zákeřníci. Jeho prioritou je pracovitost,vzdělanost,logické uvažování, velká obezřetnost a názorová pevnost. Neobjektivně se mu přisuzuje nadstranickost, což je holý nesmysl- hájí bez rozdílu všechny občany. Též našim paroubkovým diktátorům vadí, že není manipulovatelný, což ho ctí, že má dlouhodobě pevnou pravicovou orientaci - je DEMOKRAT ! Chvály bylo dosti a jen na závěr - vadí mi, že své ego zaprodáváte bezpáteřným politikům, kteří již vystřídali spoustu partají pro mocichtivost.
16. 12. 2007 | 02:33

valassky king napsal(a):

Valasko,jaka trida trpasliku jsi ty?Prorostla,podrostla,nedorostla?A kolik ti je 60?Hormony s tebou porad triskaji o zem,ze.
Nezda se ti ze ten tvuj krasozpev na Vasika je trochu prehnany?
16. 12. 2007 | 03:15

Teo napsal(a):

Pane Švejnar z vašeho článku jasně vyplývá, že chcete být prezidentem. Máte podle vás zkušenost s hledáním kompromisů, z hledání společných jmenovatelů. Z toho mi jasně vyplývá, že nemáte vlastní vyhraněný názor na politické směřování naší vlasti. Z textu jsem pochopil, že je vám vlastně jedno jakým politickým směrem se bude republika ubírat, jen je pro vás důležité, abyste vyhověl co největšímu množství občanů. Tomu se říká populismus!! Není se tedy proč divit, že vaše osoba vyhovuje především straně ČSSD, která vás vytáhla na nejvyšší kandidaturu v republice.
Klause si osobně vážím hlavně proto, že vždy měl jasnou představu o směřování politiky v Česku, že pro to vždy dělal co se jen dalo, i za cenu znepopularizování jeho osoby.
Osobnost není ten, který vyhovuje všem! Ale ten, kdo dokáže obhajovat své názory i proti přesile občanů naslouchajících líbivostem. Ty jsou totiž VŽDY LŽÍ!!!
16. 12. 2007 | 03:38

Vladimír napsal(a):

"Od roku 1989 jsem působil jako ekonomický poradce prakticky všech vlád v ČR."

A nyní moudře křičím, jak to zbabraly....
16. 12. 2007 | 03:48

PetrK napsal(a):

To: valassky king
S Valaškou možná třískají hormony,ale vy máte zamrzlou pubertu a proto si připadáte jako Golem, jenže ten byl celý z hlíny. Vy také?
16. 12. 2007 | 07:03

zdesta napsal(a):

Vstřícná a tolerantní K.S.Č. posílá V.Klause studovat na západ.Po dostudování bezproblémově navštěvuje různá symposia, kongresy,přednášky u imperialistů a válečných štváčů.Nebývalá výsada že?Tato výhoda byla udělena jen prověřeným, loyalním a režimu oddaným jedincům.Tečka pánové!
16. 12. 2007 | 07:19

Jag napsal(a):

To už víme.Prezidentem nás všech.A ve funkci bude prezidentem imigrantů,menšin a vstupu Turecka do EU.....to už tady bylo.
16. 12. 2007 | 08:13

Jag napsal(a):

Pan Švejnar bude liberální prezident,s novými hodnotami,sociální cítěním a nicneříjkajícím názorem.Tedy prezident Havel číslo 2.
16. 12. 2007 | 08:16

Ota napsal(a):

Díky, pane profesore, za Vaši kandidaturu na prezidenta ČR. Ať se Vám vydaří porazit současnou hlavu státu! Snad se Vám potom také podaří ve světě navrátit dobrou prezidentskou pověst, jakou má dodnes prezident Havel.
16. 12. 2007 | 09:06

RA napsal(a):

prezidentem všech. Bolševiků, agentů STB, jejich podržtažků , a podobné sorty. Pardon, s touto vrstvou nechci mít nic společného. A proto se vraťte zpět do USA, a vezměte si s sebou i Paroubka s Filipem, můžete si je vzít domů, když je tak milujete.
16. 12. 2007 | 10:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Mikysko,

psaní textů velkými písmeny je na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících. Proto jsem Váš text smazal.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 12. 2007 | 10:50

Karton napsal(a):

Zdesto:
Mluv konkrétně; kde všude za totality Klaus a kdo mu to platil? Já vím jen, že studoval na VŠE obor zahraniční obchod, že v roce 1964 byl v Italii a v 1969 v USA. Měl to určitě snadnější, než my, kteří jsme neměli komunistické rodiče, ale to měl Švejnar taky. Na rozdí od něj se ale Klaus vrátil, aby ho vyhodili z ČSAV, což mohl předpokládat po likvidaci Šikova ekonomického ústavu.
Jinak bych chtěl říci, že není co řešit; Švejnar ujistil ČSSD, že porazí Klause (zřejmě za každou cenu). Můžeme se těšit, že konečně zasedne KSČM ve vládě. Můžeme s tím nesouhlasit, protestovat, ale to je také všechno co můžeme dělat.
16. 12. 2007 | 11:09

hanah napsal(a):

Pane Švejnare, kde berete tu drzost kandidovat na post českého prezidenta? Nestydíte se ani trochu mimo jiné i za to, kdo vaši kandidaturu podporuje???
Měl byste být soudnější.....
16. 12. 2007 | 12:05

bigjirka napsal(a):

Nebude prezidentem, bude rezidentem (pokud něčím)
16. 12. 2007 | 12:48

Miki napsal(a):

Bigjirko, pan Švejnar prezidentem bude. Vůbec bych se nedivil, kdyby se při volbě odehrálo už v prvním kole velké překvapení.....
16. 12. 2007 | 12:56

bigjirka napsal(a):

Miki, pro mne by to bylo :-(
Teda a usilovat o podporu komunistů jako strany a prohlásit je za demokratickou stranu..
Já tedy rozhodně takového rezidenta nechci.. Uvidíme, co nám navaří páni posranci. Každopádně je tristní, že naše politická scéna nedokáže vygenerovat dejme tomu trojku důstojných kandidátů. Jak by ses díval na primátora Prahy s bydlištěm v Ostravě? :-)))
16. 12. 2007 | 14:00

Karton napsal(a):

Je to smutné, ale Švejnar by projel i v soutěži jsi chytřejší než páťák. Možná už i na otázkách z první zvláštní.
16. 12. 2007 | 14:34

bab napsal(a):

Lidi, vidéli jste ho dnes u Moravce,přehlídka samolibosti a budeme mít první dámu co mluví francouzsky a španělsky, jenom ne česky a budoucí president nezná naše prezidentské heslo Pravda vítězí,docela zřejmě ho překvapilo, Navíc vůbec není reprezentativní,šedá myš,nijak zvlášť upravená. Uznávám jeho ekonomické vědomosti,ať je pro republiku využije jinak, ale jako president s americkým přizvukem není k ničemu.On nebude stranický? Vždyť už teď tancuje dle Paroubka
16. 12. 2007 | 15:01

zdesta napsal(a):

Karton.Č.D.-redaktor Kudláček.Klaus byl 34krát venku.Informaci nikdo nenapadl, nežádal omluvu, nežaloval.Atheista nepřesvědčí ortodoxně věřícího,že bůh neexistuje.Historický dodatek.Neomylný vůdce se po čase stává tím největším omylem.
16. 12. 2007 | 15:08

Anba napsal(a):

Prosím Vás, Kartone, Vám nebylo trapně za ty otázky toho mladého modrého snaživce na Primě? Myslím, že p. Švejnar má jiné znalosti potřebné pro náš stát, než kde jsou Braunovy sochy. No a co je na standartě presidenta je sice hezké, ale sám víte, že skutečnost v této zemi je naprosto opačná a sopučasný president k tomu hodně, ale hodně přispěl. Za deset minut rozmluvy s p. Švejnarem stouply proference z 58 na 60% a to už Šimůnkovi nestálo za zmínku. Pokud p. Švejnar se svou normálností a sebevědomou slušností vystoupí ještě několikrát, bude mít ve veřejném mínění hlas nejméně 50% občanů a přeju mu, aby ve volbě na presidenta uspěl.
16. 12. 2007 | 15:14

4:stav napsal(a):

K čemu takový prezident, co se nebude plést politikům do jejich hrozného politikaření, zde je vidět za jaké šašky nás máte, lidé chtějí alepoň jednu solidní postavu, která je bude hájita bude na jejich straně a to vy rozhodně nejste a také prezidentem nikdy nebudete
stačí i to, že i v blogu musíme vyplnovat naglická slova, vy jste pro svět a né pro domov a srdce Čeha také žádné nemáte
16. 12. 2007 | 15:49

RA napsal(a):

už to, že se nechá Švejnar podporovat spolupracovníky STB Falmerem a Roccem svědčí o jeho morálním profilu. To, že je v republice týden i s cestou, to dokládají jeho " neodpovědi " v pořadu. Nevěřím, že by jediný poslanec lidovců mohl podporovat stejného kandidáta, jako uvedení spolupracovníci STB. Švejnar jasně prohraje, protože to není politik, a je tímto mimo mísu.
16. 12. 2007 | 15:49

nobody napsal(a):

Re:Karton napsal(a):
Zdesto:
""Na rozdí od něj se ale Klaus vrátil, aby ho vyhodili z ČSAV""
Klaus se musel vratit z jedineho duvodu proto,ze by se tady tenkrat nechytil.Tady na rozdil od Ceska se moc nekouka na cravatu,titul nebo diploma.Ukaz co umis!Tady economicky genius Klaus by to projel na cele care,
proto se vratil.Za jiste activity ktere jsou v Cesku normalni a pripustne tady je basa.
16. 12. 2007 | 16:16

Ladislav napsal(a):

Pane Švejnare, držím Vám palce a věřím že to vyhrajete. Dnes jsem vás sledpval na TV 1 a bylo to bez závad. Žádný ignoranský, opvrhující Klausovský škleb.Hovořil jste jasně a věcně. Takového prezidenta je třeba republice.Slušný a chytrý.Máte přehled a to je velmi dobře.
16. 12. 2007 | 16:33

fakin napsal(a):

Doba ODS v čele s Klausem či bez je doba ledová-tunelová.Miliardy korun rozkradené díky aroganci ODS uředníku a jejich samolibosti vuči prostým občanum tento stát dodělala.Je ted snad nadějě že tuneláři dostanou správný trest?Jejich cenzura je všude vidět,ODS se snaží intrikami a lží udržet pozice za každou cenu.Tak jako KSč drží spolu ti prospěcháři.Pan švejnar na hrad.
16. 12. 2007 | 18:00

bigjirka napsal(a):

Na Mírov?
16. 12. 2007 | 18:03

RA napsal(a):

fakine neblbni, vždyť si uženeš inkfart, a za to ti Švejnar s Paroubkem a Filipem nestojí.
16. 12. 2007 | 18:36

Miki napsal(a):

Babe, či Babo - pořád lepší, když manželka prezidenta bude mluvit třemi jazyky, ale nebude namočená v tunelování firem. Pokud je mi známo nebyla manželka a děti pana Švejnara v dozorčích radách ČEZu, České spořitelny a dalších firem. Nemělo by se zapomenout ani na to, že Martin Roman dal "ze svého", t.j. rozuměj z peněz za akcie získané tzv. "motivačním programem ČEZ" 100 miliónů gymnáziu vedenému panem Václavem Klausem mladším. Každý si může domyslet, že to byl od pana Romana politický tah - přece by ho neodvolali, když dal synovi prezidenta takový balik....
16. 12. 2007 | 19:22

Lukáš Petřík napsal(a):

Pane Švejnare, na prezidentské standartě je nápis "Pravda vítězí", což je učivo prvního stupně základní školy. Pane profesore, jste schopen si doplnit základní vzdělání, než budete kandidovat na prezidenta?
16. 12. 2007 | 21:22

Miki napsal(a):

Lukáši Petříku, to je skutečně hodně podstatné, co je na prezidentské standartě - zejména, když uvedený nápis v této zemi vůbec neplatí !!!!!

Mnohem důležitější jsou vlastnosti prezidentského kandidáta, než to, zda ví nějaké otázky z kvízu prováděného příznivci Všeználka Klause....
16. 12. 2007 | 22:00

Karel Prokopič napsal(a):

Vážený pane Švejnare, dnes v neděli na Primě jste se spláchnul.
Nezkoušejte prosím svoji negramotnost svalovat na emigraci. Aby bylo jasné - postupně každému dojde, že jste tu žil prvních 18 let svého života, málem tady dokonce dělal maturitu (a asi jste věděl, proč na tuto zkoušku dospělosti nečekat...) A pak prohlašujete, že od roku 1990 tady jste velmi často a snad i vymyslel kuponovou privatizaci. Mladší Bush není žádný genius, ale kdyby neznal základní data z historie USA, tak by mu nepomohlo ani deset miliard USD na volební kampaň. Máte šanci se zařadit po boku jednoho velkého vedoucího tajemníka ÚV KSČ. Protože byste to jméno možná také nevěděl, takže: ten soudruh se jmenoval Milouš JAKEŠ. Pokud se ten díval v neděli na Primu, tak musel učůrávat smíchem.
16. 12. 2007 | 22:04

lilljegren napsal(a):

Lukasi Petriku, nauc se rozlisit podstatne od podruzneho. Ode dneska Svejnar vi, co je na standarte, ale pokud by nerozumel ekonomii, nebude mu k tomu stacit jeden porad v TV
16. 12. 2007 | 22:06

Karel Prokopič napsal(a):

Přesně tak - žil tu dost dlouho na to, aby tyhle všeobecné znalosti měl. Když nevěděl ANI TOHLE, tak jaké PROPASTI VE ZNALOSTI ČESKA musí mít ??????
Tohle už neodpárá, bude tu za komika, do pošty mu budou chodit učebnice ze 2. obecné, kde už tyhle informace jsou. Předpokládám, že se dnes Jyrka Roko vožral jako socan.
16. 12. 2007 | 22:07

lilljegren napsal(a):

KArle Prokopici, totez, co pro Petrika, odlisit zabomysoviny od podstatnych veci. Encyklopedicke znalosti jsou sice dobre, ale velmi,velmi malo potrebne pro zivot. A pochybuji, ze by nekdo daval prezidentovi USA tak stupidni otazky, leda, kdyby teprve zadal o americke obcanstvi.
16. 12. 2007 | 22:10

pepa z depa napsal(a):

Pardon přátelé splývajícího oranžovo-rudého zaměření! To jsou takové neznalosti, že to nijak nesmažete. Mám to nahrané na videu a na Silvestra to pustím.
16. 12. 2007 | 22:12

lilljegren napsal(a):

Pepo z depa, je vyborne, ze umis pustit video, co jeste umis krome toho???Prave pro takove male neznalky jako ty, s cernobilym videnim sveta, je potreba, aby tu byl jiny prezident a do ceskeho bahnaku vnesl trochu vzduchu.
16. 12. 2007 | 22:15

pepa z depa napsal(a):

Liligríne. Na rozdíl od Tebe vím, že pravomoci prezidenta jsou v této zemi omezené. Ale mít omezeného prezidenta s omezenými znalostmi, tak to je moc. Mám VŠ, praxi v řídící funkci. Ale o to vůbec nejde. Jak vidno, i vysokoškolách z USA může být negramot. Umím si však spočítat, že Švejnar nemá šanci. Po dnešku už vůbec ne. Vím, jak takové věci posuzuje "prostý lid". Chceš se vsadit? O co? Napiš mi mail. čaves.
16. 12. 2007 | 22:20

Miki napsal(a):

Pepo z depa, vrať se do depa i s Karlem Prokopičem a přestaň mlžit o oranžovo-rudém zaměření.
Důležité je, že pan Švejnar na rozdíl od pana Klause zřejmě ví, co jsou to špinavé peníze a jak je důležité mít zákony v pořádku. Ne jak to dělal pan Klaus - zhaslo se a kradlo se s tím, že na zákony není údajně čas. Výsledkem jsou naši skvělí miliardáři, ve velké většině buď bývalé nomenklaturní kádry, nebo jejich děti....
A pan Klaus s rodinou by nám také mohli předložit své majetkové přiznání a umožnit porovnání svého dnešního majetku s majetkem v roce 1989. Asi bychom se hodně divili, jak jsou šikovní a obratní....
Veřejnost zřejmě panu Švejnarovi fandí - jinak by neměl podporu cca 60%.....
16. 12. 2007 | 22:51

david adamec napsal(a):

pote, co jsem si zbezne precetl vyse uvedene nazory nasich spoluobcanu, vidim zas toho maleho bojacneho cechacka, jak ciha na kazdou prilezitost, aby nekoho obvinil z cizactvi, nedostatecne znalosti mistnich specifickych pomeru, nebo dokonce ze zradcovstvi. to je hruza...
vzdyt pan sverjnar mluvi dokonale cesky (urcite lip, nez vetsina tech chytraku,co se ani neumi podepsat), zda se, ze se dobre orientuje v mistnim prostredi a jeho zkusenosti s dlouholetym pobytem v americe
mi v celkove debate pripadaji jako klad. vzdyt tohle je clovek, ktery neco dokazal a nesedel jen se zavrenou hubou v domacim lagru... samozrejme, problem emigrace je na dlouhou debatu, ale obecne se da rozhodne tvrdit, ze je lepsi byt emigrantem, nez treba byvalym predsedou partaje nebo rovnou estebakem...
svejnarova strma kariera v zapadnim svete je slibnym prislibem, ze se
o prezidentske kreslo uchazi clovek, ktery
nesplhal po lane za pomoci lzi, intrik a kadrovych posudku...
samozrejme, pana svejnara jsme nemeli prilezitost lepe poznat, ale v jeho pripade bych hlasoval pro... RISK JE ZISK...
klaus vycpel, reci o arogantnim starikovi, ktery nechape globalni oteplovani jsou na tomto miste irelevantni.
mily pane svejnare, drzim vam palce.
david adamec
16. 12. 2007 | 23:07

david adamec napsal(a):

a jeste neco, mam pocit, ze vaclav klaus by mel jednoznacne a bez okolku vstoupit do debaty s janem svejnarem. urcite by se mel zucastnit televizniho klani a ne se trapne schovavat za hradbami. to co jsem od klauze v mediich slysel jsou pouhe vymluvy a strach... kdyby byl cestny muz, umoznil by svemu souperovi, kterym, jak se zda, pohrda, rovnoceny boj.
vzdyt clovek, ktery tolik proklamuje sport a fair play by mel hrat otevrenou hru... jo, nechat se fotit na lyzich a s tenisovou raketou, ach... jak uzasne, jak sportovni...
16. 12. 2007 | 23:22

lilljegren napsal(a):

Tak jeste jsem nahlidla a udivuje me, ze si nekteri lide neuvedomuji, ze doba obrozenecka s tim, ze co je ceske, to je hezke, je uz 150 let pryc.Nemám celkem nic moc proti Klausovi, ale uz ma silne po sezone, navic, kdyz je znam jeho zpusob privatizace, pozadi opozicni smlouvy, jednani s KSCM - ale za bukem.. Svejnar pusobi sebevedomym dojmem cloveka, ktery zna svoji cenu a vi co chce, aniz by z neho kapala arogance jako z Klause, nema jeho maslo na hlave a je si vedom, ze bojovat proti porazenemu komunismu 20 let po jeho porazce je jen kontraproduktivni, takze otevrene rïka, s kym bude jednat. Pripominam, ze nemam s KSCM nic spolecneho, jen povazuji za potrebne vzit na vedomi parlamentni stranu, ktera ma nezanedbatelny pocet volicu.
17. 12. 2007 | 00:19

Hudryper napsal(a):

Pro RA,

Neustálým opakováním téhož postoje bez skutečných argumentů,zdánlivě adresovaného prof.Švejnarovi,jakoby hlas lidu, dosahujete jediného.Toho,že čtenáři
si přečtou váš nick a
vědí,že text mohou klidně přeskočit,neboť se tam nic nového nedoví.
Působíte jako "spontánní vyvolavači" socialistických hesel a výzev na "velkých polních
mších" druhdy organizovaných českými
komunisty.
U RA mne zaujal argument
poměrně nový.Obrací se
jízlivě na ty,kteří nebyli úspěšní v privatizaci devadesátých let.Není od věci připomenout,že spolehlivě úspěšnými malo i velkoprivatizátory
byli orgánové STB,kteří se přesunuli v r.90 do pozic,ve kterých měli monopol na poskytování úvěrů,jež neměly být nikdy splaceny.To jen tak ze zvyku neustále používáte krycí jména svých někdejších agentů,kterým snad závidíte dnešní politickou pozici pane RA?(Rudá Avantgarda ?)
17. 12. 2007 | 01:15

bigjirka napsal(a):

Pan Švejnar by byl dobrým rezidentem.
17. 12. 2007 | 06:06

sinbartel napsal(a):

Domnívám se, že nevyhrajete.
Vás si totiž ještě naše společnost nezaslouží. Poslanci a senátoři nevolí podle schopností, ale podle toho, co vše lze vykšeftovat.
Přesto mnoho zdaru!!!
17. 12. 2007 | 09:49

Vasja napsal(a):

Moja stara je blba jako tikev ale spolu si teda myslime že když v Americe majo presidenta s menem Křovák tak sa to dá vydržeť ale aby president Československa sa menoval Prasečkař no tak to teda prrr to teda ne panové to sa pane Švajnr nestydite a proč sa nemenujete třebas Kajzr nebo Kénig a dovedete si představit ten incident v západnim německu když tam napíšó v novinach že do západniho Berlina přijede president Československa pan Prasečkář s doprovodem a jak tam budou lidi temovať okna a nepustěj děcka ven natož mlade holky a jinochy a židové a muslimi utečou z německa a budó požadovať reparace no tam teda natropite ostudy a vůbec co taháte své soukromí do svého jména a eště do teho zatahujete našu vlast kerá mlékom a medom oplýva a ne prasečkaři anšto o tom praotec Čech nemluvil a ani nikdo po něm a tak sa přememenujte na Klausa a nebo vas poženeme Ami Švajnr Go Home
osmradit si republiku nedame!!!!
17. 12. 2007 | 12:44

tana napsal(a):

Dobrý den pane Švejnare,
Když jste dostával americké občanství, složil jste nezrušitelnou přísahu. Předpokládám, že se jí budete držet.
Nechci Vás na místě presidenta České republiky.
Budete-li kandidovat, nejste čestný člověk.
To, co jste v tel. diskusi nevěděl, je , že Pravda vítězí. Buďte tak laskav, doučte se Svatováclavskou přísahu, a potom hodně rychle utečte.
17. 12. 2007 | 14:30

Jan Novák napsal(a):

Tak aby to bylo zcela jasné: Teď v pondělí vyšel velký rozhovor s p. Švejnarem, ve kterém mj. redaktor MFD pan Buchert říká /zcela náhodou/ o tom, co je napsáno na prezidentské standartě. Rozhovor se uskutečnil v SOBOTU VEČER. V NEDĚLI ve 13,30 dostal p. Švejnar na totéž již otázku. Nezabral ani na druhý pokus. Co tím chci říci: ten pán má docela pěknou sklerozu..... Máme tu takovou tradici (v USA také..), že se pan prezident, coby symbol z těch fotografií, objeví i v nějaké té škole. Předpokládá se, že pan prezident toho ví o "jeho" České republice o hodně víc než žáci. TO BY TADY ZCELA ZŘEJMĚ SPLNĚNO NEBYLO. Jímá mne hrůza a děs.
17. 12. 2007 | 17:02

RA napsal(a):

pro Hudryper
ano, znovu opakuji, že Švejnara vybrali spolupracovníci STB Rocco a Falmer. Důležité je, že tato informace je pravdivá, což nemůžete popřít. Zvláštní kapitolou zůstává, že se podle mnohých čestný a spravedlivý Švejnar nechá podporovat od této spodiny. Ostatně, Švejnara v postatě nikdo nezná, protože nepobýval v ČR, takže jeho adorování určitými skupinami má jiný důvod, než je uváděn. Švejnara podporují lidé, kteří jsou nespokojení se svým životem, mají pocit životního neúspěchu, a hledají , kdo za jejich zpackaný život může. Média samozřejmě tuto frustraci okamžitě zaměřila na Klause, jako viditelnou osobu, který je obviňován z neúspěchu každého jednotlivce. Ovšem, případné zvolení Švejnara těmto lidem nepomůže.
17. 12. 2007 | 18:48

bigjirka napsal(a):

Lze porazit Václava Klause?

Odpoví prezidentský kandidát Jan Švejnar!

A mě se připomněl jeden chtip, ale asi to bude zase špatně..

Lze přerazit chujem dub? Je-li chuj dubový a dub chujový, pak ano.
:-/
17. 12. 2007 | 20:18

Radim Klekner napsal(a):

Nazvat modrobolševickou verbež modrobolševickou verbeží je radikální, s tím se dá asi souhlasit. Daleko nepřijatelnější je ale házet špínu na profesora Švejnara způsobem, jakým to dělá polovina "diskutujících". Těm se ode mne po právu dostalo výše uvedeného označení. Nechápu, proč se těmto lidem opakovaně dává prostor, aby fanaticky útočili na někoho, kdo má na něco jiný názor než oni. Jednou je to Václav Havel, podruhé Jiří Havel a potřetí zase Petr Holub.
17. 12. 2007 | 22:03

Hudryper napsal(a):

RA
Paroubek byl nedávno v USA a určitě ne jen na předsvatební cestě. Vy tvrdíte,že vybral....hm
Tvrdit,že polovina hlasů
opačného názoru patří lidem zklamaných svým společenským neúspěchem
je nehoráznost.Oni jsou
samozřejmě zklamaní,nelíbí se jim
politický styl,jehož je VK čelným představitelem,
nelíbí se jim stav společnosti,ve které žijí oni a budou žít jejich děti a za který je
naprosto odpovědný.
Švejnar jistě nikomu materiálně nepomůže,má však dar vzbudit právě v
nich naději,že se bude ve vrcholném úřadě snažit chovat férově.To
sice nejsou argumenty pro volitele,ale jen zdánlivě.Nadchází období řady voleb v osmičkovém roce a ať jsou Češi jací
jsou,blbí určitě nikoliv.To se perfektně
ukázalo za Pražského jara a v srpnových dnech 1968.
17. 12. 2007 | 23:12

zelenazaba napsal(a):

Jeste k te vitezne pravde,nerozumim se nekteri lide pozastavuji na tim, ze Svejnar neznal odpoved na otazku, co je na prezidentske vlajce. On totiz papa Klaus nepouzil slovo "vlajka", ale standarta, coz je slovo, kteremu Svejnar nerozumel. A skutecne, je to slovo z nemciny, tudiz lip byste udelali, mili vlastenci, kdybyste Klausovi vycetli, ze nemluvi heeesky ceeesky:)))Jinak nechapu, jak privrzenci ODS mohou slepe podporovat kandidata mene kvalitniho, proflakleho sterymi zpusoby a vadi jim kandidat liberalne-pravicovy. Ona politika neni prava nebo leva, ale dobra nebo spatna.Cesky zasmradeny dvorek potrebuje vyvetrat moc a moc.
18. 12. 2007 | 00:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Kleknere,

tyto stránky jsou určeny k tomu, aby se na nich diskutovalo, aby zde lidé zveřejňovali své názory. Řada z nich se nelíbí Vám, řada ani mně. Jiné zase někomu jinému.

Snažím se zde nastavit a udržovat jakási základní pravidla, aby takto pojatý prostor pro výměnu názorů mohl vůbec existovat. Ne proto, aby na někoho mohla být házena špína, ale proto, aby lidé - za předpokladu dodržení zmiňovaných zásad - mohli napsat, co si myslí.

Chci tento prostor pro vyjádření omezovat co nejméně, zásady jsou proto nastaveny jako minimální: tedy nebude se zde hrubě urážet, užívat vulgarismů, nevybíravě útočit na ostatní, spamovat ani porušovat zákon.

Nazvat někoho verbeží není radikální, ale urážlivé. Velmi Vás prosím, abyste se podobných výroků vyvaroval. Je to zcela zbytečný osobní politicky zabarvaný výpad, který zákonitě vyvolá stejně zbytečnou a nekonstruktivní reakci. A takové texty mažu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 12. 2007 | 11:18

Bára napsal(a):

Děkuji pane Švejnare, moc se mi líbíte. Fandím Vám v souboji s Klausem. Od Ježíška si žádám, aby poslancům a poslankyním (jak to chce K. Jacques), senátorům a senátorkám dal šikovné ručičky a moudrou hlavičku, aby Vás volili za prezidenta.
18. 12. 2007 | 16:42

Jan Novák napsal(a):

V pondělí vyšel velký rozhovor s p. Švejnarem, ve kterém mj. redaktor MFD pan Buchert říká /zcela náhodou/ o tom, co je napsáno na prezidentské standartě. Rozhovor se uskutečnil v SOBOTU VEČER. V NEDĚLI ve 13,30 dostal p. Švejnar na totéž již otázku. Nezabral ani na druhý pokus. Co tím chci říci: ten pán má docela pěknou sklerozu..... Máme tu takovou tradici (v USA také..), že se pan prezident, coby symbol z těch fotografií, objeví i v nějaké té škole. Předpokládá se, že pan prezident toho ví o "jeho" České republice o hodně víc než žáci. TO BY TADY ZCELA ZŘEJMĚ SPLNĚNO NEBYLO. Jímá mne hrůza a děs.
18. 12. 2007 | 16:44

Karton napsal(a):

Davidovi Adamcovi:
Asi jsme nechápavý, ale nevím, co Švejnar dokázal. To něco by bylo vhodné konkretizovat. Články a publikace ještě žádnou ekonomiku nepostavily na nohy. Jestli srovnáváte emigraci s funkcí předsedy partaje, anebo stbákem, pak s vámi souhlasím, že lepší je emigrovat. Ale kdybychom všichni emigrovali, tak by tu zbyli jen komunisti. U Švejnara důvodem emigrace nebyla odvaha, ale strach,tak jako u ostatních komunistických papalášů, kteří byli vyhozeni ze strany. Nepostřehl jsem, že byu se Švejnar angažovl pro naši vlast během normalizace; Teprve až to prasklo, začal lízat med. Jestli jste také utečenec, tak si o nás, kteří jsme neutekli neotírejte ústa. Jestli nejste utečenec, tak byste mohl vědět, že i bez rudé knížky a bez donášení STB bylo možné v této zemi žít, i když nás komunisti neustále drželi při zemi a okrádali o zasloužený výdělek. Po roce 1989 mi šel plat strmě vzhůru a pochopitelně jsem se necítil okrádaný. Ani teď necítím, že by náš stát byl jak u snědeného krámu, právě naopak.
18. 12. 2007 | 18:43

bigjirka napsal(a):

Takže pane Stejskale, to, co napsal Klekner už se nemaže? Jen tak pro pořádek, aby bylo jasno...
18. 12. 2007 | 23:11

Myšák napsal(a):

Dobrý den,

pokud má někdo ambice posuzovat, zda se Jan Švejnar hodí na post prezidenta či nikoliv, měl by mít v prvé řadě minimálně stejnou a vyšší kvalifikaci, jako samotný kandidát.

V naší zemi totiž bývá nechvalným zvykem, že každý chalupář si osvojuje právo se závistivě navážet do kdekoho, což s chováním uvědomělého občana ČR nemá nic společného. To je důsledek nedostatečného sebevědomí národa, jež bylo pochroumáno dlouholetým útiskem.

Proto potřebujeme někoho, kdo není zatížen minulostí ani místními chalupářskými vztahy a kdo dohlédne dále, nežli jenom na hranici svého dvorku.
Většina slavných Čechů, kteří se v historii měli šanci výraznějí prosadit, musela buď z ciziny přijít (Karel IV., částečně i T.G.M.), nebo naopak kvůli útlaku do ciziny odejít.

Z postoje tohoto kandidáta je patrné, že jeho profil si prošel uceleným osobnostním i kariérním vývojem, až nakonec dospěl k závěru, že na nejvyšším žebříčku hodnot stojí vědění, resp. pedagogická činnost. Který další politik takto smýšlí, hlásá i koná?
Vážně si myslíte, že Jan Švenjar kandiduje proto, aby mohl jezdit zadarmo tramvají či čerpat jiné výhody, o kterých si sice průměrný Čech může nechat jen zdát, ale které jsou v porovnání s platem profesora na americké univerzitě naprosto směšné?

Každý národ si zaslouží vůdce, které má. Takže otázka nestojí, zda Jan Švejnar má být prezidentem, ale zda my si zasloužíme Jana Švejnara jako prezidenta. A to se brzy uvidí.
19. 12. 2007 | 16:50

bigjirka napsal(a):

Myšáku, Loverňáci by nepřijali Velraňáka jako starostu a naopak. Nechci přespolního starostu rezidenta. Neumím posoudit, jak dobrým profesorem ekonomie je, ale nebrání mi to v tom, abych ho nechtěl. Tramvají zadarmo jezdit nechce a nebude, chce hezký řádeček do CV, třeba mu to pomůže i k místu rektora.
19. 12. 2007 | 20:48

Canuck napsal(a):

Re:Myšák napsal(a):
Mysaku ja se bojim,ze doba lidi jako Svejnar jeste nenastala.Mozna dalsich 20 let vam bude vladnout politicka spodina.
20. 12. 2007 | 03:28

Canuck napsal(a):

Mr.Svejnar,with all my heart I wish you a victory in the oncoming presidential race.I believe,would that be up to the general population you would win and with a big margin too.But it's up to the politicos who are governed by greed and personal profit only.What are the wishes and needs of the nation doesn't concern them at all.The welfare of the people is their secondary objective.V.Klaus up in his castle is just grinning instead of admonishing them.I believe you are aware of that.You are new kid on the block,you play by different rules.They play dirty.I am afraid that you are about 20 years too early.It's a pity though.But hopefully I am wrong and you will get in.God bless you.
20. 12. 2007 | 03:36

david adamec napsal(a):

panu kartonovi.
zdravim vas, dekuji za podnet k diskusi. predesilam, ze nejsem emigrant, i kdyz to nehraje podstatnou roli. k vasemu prispevku bych chtel jen podotknout, ze jana svejnara rozhodne nijak slepe neadoruji, ani si o nem nedelam nejake blaznive mesianisticke predstavy. vychazim pouze z toho, ze prave jan svejnar je jedinym realnym protikandidatem vaclava klause, ktereho fakt nemusim.
srdecne pozdravy, hezke vanoce, d.a.
20. 12. 2007 | 07:38

Jan napsal(a):

Pane Švejnare,

Je neuvěřitelná drzost od vás a od vašich chlebodárců (vlády USA) snažit se o to , mít naší malou, ale přesto strategicky velmi dobře položenou zemičku takto v ruce. To už skutečně nemá obdoby. Vždyť už naše vynikající vláda líba USA p... více než je vůbec možné. Proč z nás chcete udělat stádo s hnědou hlavou ? Nabízí se odpověď, že si to zasloužíme, že ? Nemyslím si, ale že to bude tak jak si představujete. protože zdaleka ne celá země chce tyto šipky do p... USA skákat. Jsou tady jistě i lidé, kteří si uvědomují jak destruktivní politiku USA vedou a nesouhlasí s tím, udělat ze sebe poslušné roboty pod zaštitou demokracie, která už dávno přestala demokracií být. Nepřijde vám zcela nevkusné, že po tolika letech mimo republiku chcete najednou rozumět našim lidem a jejich potřebám ? Nepřijde vám zcela nevkusné, že naše budoucí první dáma neumí ani lidi, které chce reprezentovat, pozdravit v jejich jazyce ? Jistě, že ne protože v této frašce zcela jistě o toto nejde. Pokud vás zvolí ta banda mocichtivích ignorantů, kterým jsme bohužel tu moc dali my, tak bůh buď milostiv naší zemi ! Bude to taková ostuda, že nikde neřeknu, že jsem čech. Přeji vám po pokryteckém americkém způsobu hezký den !
20. 12. 2007 | 09:31

Canuck napsal(a):

Re:Jan napsal(a)

And you have a nice day too.
20. 12. 2007 | 15:49

Pavel MICHAL napsal(a):

Pokud vím, kapacita člověka je omezená. Čím více zná a koná, tém menší prostor mu zbývá. Služba prezidenta je prostá, znalost prostředí, instinktivní orientace v něm, schopnost nadhledu.Tak i zralost stáří.

Váš mandát je zřejmě ještě dost daleko. Omezená polemika se sociálně demokratickým - p.Paroubkem řízeným světem...přehlížení přínosu komunistické strany v dnešních dnech...neznalost venkova....národní kulturní dědictví, resp. jeho 90%, tedy sakrální část...praktická ekologie...Ještě hodně studia a času naslouchání zemi. Kéž jej dokážete využít.
20. 12. 2007 | 19:37

Jan Novák napsal(a):

Tak aby to bylo zcela jasné: Teď v pondělí vyšel velký rozhovor s p. Švejnarem, ve kterém mj. redaktor MFD pan Buchert říká /zcela náhodou/ o tom, co je napsáno na prezidentské standartě. Rozhovor se uskutečnil v SOBOTU VEČER. V NEDĚLI ve 13,30 dostal p. Švejnar na totéž již otázku. Nezabral ani na druhý pokus. Co tím chci říci: ten pán má docela pěknou sklerozu..... Máme tu takovou tradici (v USA také..), že se pan prezident, coby symbol z těch fotografií, objeví i v nějaké té škole. Předpokládá se, že pan prezident toho ví o "jeho" České republice o hodně víc než žáci. TO BY TADY ZCELA ZŘEJMĚ SPLNĚNO NEBYLO. Jímá mne hrůza a děs.
20. 12. 2007 | 21:46

šj napsal(a):

Komunisté mají podle mě ve volbách stále tolik příznivců, protože, byť máme demokracii a internet, nedokázali jsme skutečnou demokracii, tedy spravedlivý a průhledný systém pro všechny (nejen pro voliče ODS), zavést. Možná, že je to proto, že mnoho z nás nedokáže ani říct, co to vlastně ta demokracie je.
Možná, že jako první krok by bylo dobré vědět, jak poznat špinavé peníze. Zřejmě by to bylo důležitější než znalost nápisu na prezidentské standartě.
21. 12. 2007 | 17:06

Miki napsal(a):

Ano mnohem důležitější, než bohužel nepravdivý nápis na prezidentské standartě, je definovat co jsou to "špinavé" peníze. To pan Klaus záměrně neudělal, protože by potom musel zůstat ve skutečnosti chudý...
A proto by měl odejít, protože v tomto zásadně selhal.
21. 12. 2007 | 20:32

jan ungár napsal(a):

Nemá smysl něco složitého poznamenávat. Stačí prostá juxtaposice: Je na vybranou na straně jedné osoba navýsost zkompromitovaná, spojená se starými strukturami, s těmi nejhoršími hospodářskými a politickými skandály a aférami, které posílily pokračování mravního rozvratu československé a české společnosti v krátké době v míře nezmenšené, možná i větší, než následky komunistického puče za čtyři desítky let - tedy osoba ze příliš velkého počtu hledisek krajně pochybná a také podezřelá, osoba samolibá, posérská, mocichtivá a pletichářská, schopná se účelově spojovat pro vlastní prospěch v podstatě se kdejakými politickými silami, ostuda české politiky před zahraničím, osoba na mezinárodním politickém jevišti jako představitel ČR, ale i jako ekonom a politik pokleslá. A na straně druhé osoba zcela nezkompromitovaná, aférami nezatížená, mezinárodně uznávaný odborník v ekonomii, vlastenec přispěchavší ihned po pádu bolševismu v Československu koncepčně pomáhat své rodné zemi přes své dlouhodobé působení a pobyt v zahraničí, osoba zakladatelského typu, osoba ochotná vnésti do presidentské funkce ve prospěch vlasti své mezinárodní zkušenosti a dobré jméno. Navíc, osoba, zde nevídaně čistým, zcela průhledným a čestným způsobem přistupující k vlastní kampani za zvolení do funkce představitele státu.
21. 12. 2007 | 21:58

jan ungár napsal(a):

Nemá smysl něco složitého poznamenávat. Stačí prostá juxtaposice: Je na vybranou na straně jedné osoba navýsost zkompromitovaná, spojená se starými strukturami, s těmi nejhoršími hospodářskými a politickými skandály a aférami, které posílily pokračování mravního rozvratu československé a české společnosti v krátké době v míře nezmenšené, možná i větší, než následky komunistického puče za čtyři desítky let - tedy osoba ze příliš velkého počtu hledisek krajně pochybná a také podezřelá, osoba samolibá, posérská, mocichtivá a pletichářská, schopná se účelově spojovat pro vlastní prospěch v podstatě se kdejakými politickými silami, ostuda české politiky před zahraničím, osoba na mezinárodním politickém jevišti jako představitel ČR, ale i jako ekonom a politik pokleslá. A na straně druhé osoba zcela nezkompromitovaná, aférami nezatížená, mezinárodně uznávaný odborník v ekonomii, vlastenec přispěchavší ihned po pádu bolševismu v Československu koncepčně pomáhat své rodné zemi přes své dlouhodobé působení a pobyt v zahraničí, osoba zakladatelského typu, osoba ochotná vnésti do presidentské funkce ve prospěch vlasti své mezinárodní zkušenosti a dobré jméno. Navíc, osoba, zde nevídaně čistým, zcela průhledným a čestným způsobem přistupující k vlastní kampani za zvolení do funkce představitele státu.
21. 12. 2007 | 21:59

Brabec napsal(a):

Švejnarovy názory na KSČM jsou hloupé, nebezpečné a uráží všechny oběti, všechny Ty,kteří tady celou dobu žili a nekolaborovali s režimem. Švejnar je synem komouše, který v 68 prozřel a spletl se! Přišel o vyslanecký post. Jaký je Švejnar vlastenec. Možná, že neví co to slovo znamená.
21. 12. 2007 | 23:46

psycho-logic napsal(a):

Chceme volbu prezidenta jako vážný státní akt nebo show?
Začínají se vršit náznaky, výroky a situace v tom krátkém vývoji, které ukazují na to, že existuje jistá spojitost a logika v konání v zdánlivě náhodných situacích, vytvořenými vazbami mezi jednotlivými hráči. Jsem si jist že načasování kampaně, kterou Švejnar odstartoval zdánlivě tak pozdě, je tvrdý kalkul. Pan „Import“ přináší všechny strategie amerického stylu. Využívá momentu překvapení, počítá s nízkou úrovní nezkušené, velmi labilní a nevyzrálé české občanské společnosti. Experti STB znají duši průměrného člověka, jeho tolerantnost k nespravedlnosti, sklony k povrchnosti, jeho snadnou náchylnost k manipulovatelnosti. Průzkumy rostoucí popularity před nedávnem neznámého Čechoameričana to dokazují. Pan Švejnar využívá inteligentní narážkou stejné populistické slogany proti V. Klausovi, na jaké je „obyčejný člověk „ zvyklý u Paroubka a jeho štábu. To stejné platí o slibech které dává, když mluví o tom, jak tuto naši pokleslou společnost pozvedne morálně, ekonomicky a vytáhne ji na výsluní evropy, ne-li světa. A to v jediné funkci prezidenta, který na to nemá žádný mandát. Tady se vytváří image velkého vůdce. Může se spolehnout na to, že se media budou předhánět být při tom, v zájmu sledovanosti se postarají, aby na pana mesiáše byli hodní, jinak by nemusel znovu přijít. A spirála popularity se bude šroubovat. Bylo by nepřístojné zabývat se v této výtečné náladě úvahami o tom , zda ten V. Klaus opravdu všechno dělal tak špatně a ostatní jsou bez viny. Při oslavách velikána je nemístný rušivý názor, že V. Klaus šel s kůží na trh, nesluší se zdůrazňovat kolik angažovanosti se skrývá za pojmem transformace ekonomiky od plánovaného socialistického hospodářství, s těžkým průmyslem bez přírodních zdrojů a z technologicky zastaralými podniky, k tržní ekonomice, konvertibilita koruny, pronikání na západní trhy a privatizace. Všechno za pochodu, za současného klidného rozchodu od kasy a státu se Slovenskem. Myslím, že si každý dovede představit, že rozdělení států je trochu složitější než inventura v samoobsluz. A to vše při silném protivětru páté kolony ve všech sférách, která kryta ze všech stran a pro kterou zákony neplatily, prováděla destrukci, kterou nechali uhnízdit pánové Havel – prezident pravdy a lásky a premiér Pithart – moralista všech dob
21. 12. 2007 | 23:56

psycho-logic napsal(a):

A nejde jen o oblast ekonomiky. V.Klaus byl také velmi odolný proti snahám BRD o zrušení Benešových dekretů, německým nárokům na odškodnění za vyhnání, kdy naopak byla ratifikována mezistátní smlouva, která postavila tyto nároky mimo mezistátní úroveň To je nuda, hmm,že? V dnešní době je německá strategie ukrytá v houští Unie ubrat malým na suverenitě a rozhodovat o důležitých omezeních z Unie z četných předsednických pozic a hlasovacím právem výhodným pro mocné. Klaus jim vidí až do žaludku, brání zájmy menších a sklízí ostrou kritiku, bohužel i z domácí scény, která tím získává pochybné body.
Najdou se a stihnou se do voleb někteří šťouralové ptát,
jak chce pan ŠVEJNAR prosazovat potřeby státu, když se v 90-tých letech evidentně nedokázal, (nebo nechtěl ?) prosadit ani osobně? Proč se nestal československým občanem, nepřevzal zodpovědnost v prosazování svých vizí architekta, jejichž cesta, jak naznačuje, by zaručeně vyloučila všechny vlivy českého kriminálního prostředí.
Pan Švejnar se vyznačuje tím, že neustále evidentně hraje svoji hru na jedné šachovnici oběma figurami. Pro svoje ukojení ješitnosti akademika zneužil jistou exkluzivitu český původu tím, že byl předurčen publikovat a přednášet v různých odborných ekonomických kruzích o naší „české cestě transformace“ Co ho vedlo k tomu, že prodával ekonomické zprávy světové bance, které nás poškodili (nejen V. Klause,
21. 12. 2007 | 23:58

Volič napsal(a):

Fadim vám a držím palce že nad Klausem vyhrajete, s vnejšího pohledu vypadáte jako rozumný človek a věřím že jím ste. ja jsem Ekolog, vy jste ekolog. Nemáte zde minulost v naší vlasti.. je pravda že vám to lidé vyčítají ale zároven sk lidným srdcem nemáme co dočinení s komunisty a s komunistickou minulosti jako vetsina politiků, tím padem na vás nebudou tahat veci z totalitniho režimu .. Doufám že pokud vás zvolí jako hlavu státu bude vaše priorita Ekologie,ekonomika a celkove dát česku vetší angažma do více mezinarodnich vecí a hlavne se zprivatizovat. upřednostit důležite veci a prospěšne veci.. Váš pritikandodát Pan Klaus nás težce ponižil po ekologické stránce a nezaznamenal jsem skoro nic úspěšneho anebo prospěšneho za jeho vlády.. zviditelněte nás Ekologickým BUMEM a čistotou prostředí , a celkoveho pořádku - beru vzor rakousko... nic přebitečného, nic zkorumpovaného.. PS: to je asi vše.. Přeji hodne Zdaru a jdete pevně za svým cílem.. Spozdravem volič
21. 12. 2007 | 23:59

psycho-logic napsal(a):

Kdo si první nahlas začne spojovat úzké vazby pana Švejnara na Zielence, Havla, Tošovského, kteří tak vytvořili bratrstvo kočičí pracky a kteří nesmyslnou politikou ČNB v r. 1966 – 7 způsobili problémy české ekonomice (V. KLaus byl vedlejší produkt), což vyústilo v neslavný sarajevský atentát, prezentovaný nastrčenými a bezvýznamnými figurkami Pilipem a Rumlem. Důsledky. Havlem naordinované Tošovského premiérské křeslo, přerušení reforem, nástup čistorukých a úpřímných co měli zdrojů na rozdávání svému voličstvu dost. To vše korunováno skupinou, která sice naskočila do dávno rozjetého vlaku, ale která úspěšně operuje pod krycím názvem „JISTOTY A PROSPERITA“, jejichž destrukční a vytrvalé akce, podporované záložní jednotkou „ODBORY“,si našly přízeň skupiny obyvatel, která si říká OBYČEJNÝ ČLOVĚK - ochoten protestovat proti všemu, co ohrožuje jeho pohodlí a který není ochoten ani v zájmu svém přispět k vytvoření moderní a opravdu prosperující společnosti.
Typickým příkladem sezení na dvou židlích je činnost v ČSOB VE SPORU PROTI České republice a zároveň kandidatura na prezidenta této země. Tady jde především o morální aspekt této situace, který pan Švejnar vůbec nevnímá. Přece vůbec nejde o to, že by z této funkce odstoupil, aby ne. V této funkci již určitě vydal pár pokynů a provedl některá rozhodnutí, která se projeví až v době, kdy by vykonával svůj úřad.
Tyto manévry mají své vyvrcholení v bezostyšné, veřejné rehabilitaci KSČM dnešních dnů. Připustíme-li, že je pan Švejnar inteligentní a snaží-li se nás pan Švejnar přesvědčovat o tom, že má přesnou vizi pro svůj prezidentský úřad, pak se musíme ptát, jestli jeho rehabilitace KSČM svědčí o jeho naivitě, ignoraci historických ideových faktů, nebo o jeho úmyslu vrátit proklamovaný polistopadový vývoj nazpět. Je to ten hlavní motiv, pro který pan Švejnar kandiduje?
Na těchto málo příkladech lze demonstrovat, že panu Švejnarovi nedělalo problém, vydělávat peníze za činnost proti našemu
22. 12. 2007 | 00:01

psycho-logic napsal(a):

státu.
Co, nebo kdo je vlastně pan ŠVEJNAR? Pravý emigrant prchající před komunistickým terorem a persekucí určitě není, proti tomu svědčí zázemí rodiny a „TECHNIKA ÚTĚKU“ a neskutečná snadnost průniku do americké společnosti nějakým dopisem-žádostí o studium. Pravý emigrant, odkázaný sám na sebe, který se musí prokousávat nahoru kroutí hlavou a to ze dvou důvodů. Snad každý byl v zahraničí kontaktován utajeným agentem STB, s různým výsledkem. Není pochyb o tom, že vlivný tatík zametal. Proslýchá se, že rychlý odchod ze Ženevy nebyl pro rodinu Švejnarovu dobrovolný.
To je možná otázka pro pana Žáčka a jeho ústavu. Už jsme měli jednou takového ekonomického premiéra.Také byl jmenován Havlem a nebýt později, mnohem později prokázaných těsných vazeb na STB, nemělo to chybu Nechme to na tom, že pan Švejnar se projevuje jako korouhvička, která rozehrála českou hru vadí -nevadí.
Bursíkovi vadili komunisté a Paroubek - se Švejnarem mu to nevadí. Švejnara teatrálně vede jako doprovod přímo do jámy lvové. VADÍ MU KLAUS, KTERÝ BY MOHL OHROZIT JEHO EKOLOGICKÉ LOBBY NA VŠECH FRONTÁCH.
Paroubkovi Švejnar vadil hodně. Potvrdil to, když při prvním nadechnutí z něho nejprve vyjelo kategorické odmítnutí Švejnara za jeho názory a postoje. Až mu Bursík z jedné a Havel z druhé strany nakukali, že to je jedno, hlavně, že tím mohou porazit Klause, náhle mu to nevadí a dělá, že zapomněl na svoje ukryté eso a horuje pro Švejnara. Ten se mu odvděčí a na sjezdu vybraných toto s americkým šarmem a sebejistotou jeho hýkalům potvrdí. PAROUBKOVI VADÍ KLAUS, PROTOŽE MU NENALETĚL NA JEHO TRIK 100 NA 100 TÍM, ŽE MU KOMUNISTY NEUZNAL, POKUD NEJSOU VE VLÁDNÍ KOALICI
22. 12. 2007 | 00:02

psycho-logic napsal(a):

Filipovi a jeho „etablované“ straně kterým normálně vadí všechno co se jenom otřelo o imperialistickou Ameriku, tedy radar, referendum, reformy, v koncovce nebude vadit nic. Předtím si vyzkouší koňský handl se svými 5-ti ultimáty. A tady máme další absurditu. KSČM prověřuje, tedy vyděračsky kádruje názor kandidáta na budoucího prezidenta, který má velmi ideologické pozadí, souvisí úzce s obranou státu a zasahuje do zahraniční politiky. Tento příklad ukazuje, jak „apolitický a nezávislý“ by byl prezident.
FILIPOVI VADÍ KLAUS, PROTOŽE NESPLNIL JEJICH OČEKÁVÁNÍ. MÁLO JE ZVAL NA HRAD, KDE BYLI 40 LET DOMA.
To nejsou zdaleka všechny nepříjemné otázky, které by si měl každý občan a volitel položit a žádat na ně od pana Švejnara odpověď. Ujištění Švejnara- „já vás zbavím Klause“ je sice výstižné motto celé této taškařice, ale to by neměla být podstata kandidatury. A tady se dostáváme k meritu věci.
Tato země má jiné problémy než ten, zda bude na hradě Klaus, nebo Švejnar. Klaus ve svém prvním prezidentském období dokázal že je dobrým, důvěryhodným prezidentem. Se vými 70% byl dokonce na špici oblíbenosti. Proč tedy ta náhlá schizofrenie u jisté části populace? Proč to urputné zvažování volitelů, komu dám hlas? Mně na tomto divadle vadí to, jak si Paroubek a levice postupně budují zpátky pozice, po té, co celou dobu jako pátá kolona vedli zákopovou válku, pod heslem, čím hůř pro stát, tím líp pro nás.
Jak si pan Švejnar představuje reformaci KSČM. To by komunisté prohlásili někde, nebo uveřejnili v Právu informaci, že se přejmenovali a jejich existence bude nadále v souladu s ústavním čl. 5 a že hluboce litují nepravostí, které produkovala její předchůdkyně a které jejich pohrobci a bývalí agenti STB v jejich službách provozují do dnešních dnů? To by bylo jistě milé, pokud by tato strana prostřednictvím bývalých STB expertů a fanatických členů neprováděla již zmiňovanou diverzní činnost páté kolony od listopadu 1989 až po dnešek. Za jediný smysluplný krok reformy bych považoval vydání všech skrytých agentů, jejich potrestání ve smyslu poškozování republiky a vrácení peněz do státního rozpočtu rozdaných na tuto činnost z účtu 611. Každému je jasné, že toto je absurdní, tak jako reálná a skutečná reformace KSČM.
22. 12. 2007 | 00:04

psycho-logic napsal(a):

Filipovi a jeho „etablované“ straně kterým normálně vadí všechno co se jenom otřelo o imperialistickou Ameriku, tedy radar, referendum, reformy, v koncovce nebude vadit nic. Předtím si vyzkouší koňský handl se svými 5-ti ultimáty. A tady máme další absurditu. KSČM prověřuje, tedy vyděračsky kádruje názor kandidáta na budoucího prezidenta, který má velmi ideologické pozadí, souvisí úzce s obranou státu a zasahuje do zahraniční politiky. Tento příklad ukazuje, jak „apolitický a nezávislý“ by byl prezident.
FILIPOVI VADÍ KLAUS, PROTOŽE NESPLNIL JEJICH OČEKÁVÁNÍ. MÁLO JE ZVAL NA HRAD, KDE BYLI 40 LET DOMA.
To nejsou zdaleka všechny nepříjemné otázky, které by si měl každý občan a volitel položit a žádat na ně od pana Švejnara odpověď. Ujištění Švejnara- „já vás zbavím Klause“ je sice výstižné motto celé této taškařice, ale to by neměla být podstata kandidatury. A tady se dostáváme k meritu věci.
Tato země má jiné problémy než ten, zda bude na hradě Klaus, nebo Švejnar. Klaus ve svém prvním prezidentském období dokázal že je dobrým, důvěryhodným prezidentem. Se vými 70% byl dokonce na špici oblíbenosti. Proč tedy ta náhlá schizofrenie u jisté části populace? Proč to urputné zvažování volitelů, komu dám hlas? Mně na tomto divadle vadí to, jak si Paroubek a levice postupně budují zpátky pozice, po té, co celou dobu jako pátá kolona vedli zákopovou válku, pod heslem, čím hůř pro stát, tím líp pro nás.
Jak si pan Švejnar představuje reformaci KSČM. To by komunisté prohlásili někde, nebo uveřejnili v Právu informaci, že se přejmenovali a jejich existence bude nadále v souladu s ústavním čl. 5 a že hluboce litují nepravostí, které produkovala její předchůdkyně a které jejich pohrobci a bývalí agenti STB v jejich službách provozují do dnešních dnů? To by bylo jistě milé, pokud by tato strana prostřednictvím bývalých STB expertů a fanatických členů neprováděla již zmiňovanou diverzní činnost páté kolony od listopadu 1989 až po dnešek. Za jediný smysluplný krok reformy bych považoval vydání všech skrytých agentů, jejich potrestání ve smyslu poškozování republiky a vrácení peněz do státního rozpočtu rozdaných na tuto činnost z účtu 611. Každému je jasné, že toto je absurdní, tak jako reálná a skutečná reformace KSČM.
22. 12. 2007 | 00:05

Volič napsal(a):

PanA ŠvejnarA neberte jako Emigranta.. Pana švejnara berte JAKO NEPOSKRVENÉHO ČLOVEKA TOTALITNÍ VLÁDOU A TOTALITNÍM MYŠLENÍM. jeto človek který má mladý rozum, 1 človek kterého nemůžeme podezdřívat se spolurpácí stb nebo jinnými složkami komunsitické vlády.. Konečně necpeme na post prezidenta Důchodce který si vše odříkal zamlada.. nekoho kdo nás neuvede do trapných situaci okolo ekologie a začne pro ní neco delat .. s nynejší hlavou státu můžeme jen nečine čekat než dojde k jeho odchodu ,protože pokroky v zemi sou rapidně nízké a nepravděpodobné.. Vyzkoušejme Švejnara a uvidíme.. ja vám proto VADÍM PANE ŠVEJNARE A VEŘÍM ŽE ČTETE KOMENTÁŘE PROTOŽE I Z TECH DOBRÝCH ZPÁV A KOMENTÁŘU SE UCELÍTE A POVZBUDÍTE A Z TECH ŠPATNYCH NAPRAVÍTE A OPRAVÍTE CHYBY.. na minulost vzhlížejí lidé kterým nejde o rozvoj státu, jde jim jen o prestiž Hlavy státu a to už bohužel není dnešní .. a k prosperite státu nam to nepomůže ,to zda umíte český dejepis nebo né.. NEMYLSLEME NA MINULOST A HISTORII.. DNEŠNÍ VĚC JE TAKOVÁ ŽE ČÍM VÍC MYSLÍME DOPŘEDU TÍM LÉPE PRO NÁS .. držím palce , se vší uctou k panu Klausovi , Máte 90% šance na "spěch ,, tech 10 % je jen hrstka dejepisných fanatiků jak jsme již výše zminoval
22. 12. 2007 | 00:25

Volič napsal(a):

Fandím* spletl jsem se prominte
22. 12. 2007 | 00:27

psycho-logic napsal(a):

O příští volbě českého prezidenta má tedy rozhodnout to, jak zapůsobí měsíc trvající SHOW, jejímž vyvrcholením by byl live duel mladšího jelena s vůdcem stáda. Už se těším jak se k Bursíkovi přidají Paroubek a Filip a demonstrativně uvedou na scénu svého gladiátora. Už se těším na ten kýč, který nám pan Čechoameričan představí v americkém stylu, který by byl jistě pro žvýkajícího kowboye sedícího v baru někde v Texasu dobrým povyražením. To vše ve vlastní režii, podle vlastního scénáře. To má zalepit oči a smysly a především zakrýt absenci sounáležitosti k této zemi. To má zaslepit tak, aby si nikdo neuvědomil, že tento politický elév nemá ani zkušenosti radního někde v Horní-Dolní. Zubař, či kadeřník nevypovídá nic o státní příslušnosti.
Léta působnosti a práce v české politice druhého kandidáta, jsou zřejmě nepodstatná, nudná. Můžu mít výhrady k V. Klausovi, ale musím umět oddělit podstatné od nepodstatného. Volba prezidenta je vážný státní akt. Aktéři by se měli vystříhat.osobní animozity a dehonestace protivníka. A to je přesně to s čím pan Švejnar zahájil kampaň. Navíc se nás snaží vmanipulovat do doby minulé, která nabyla vůbec hodnověrně zpracována, především kdo s kým a na kterém úřadě a v které bance měl své kumpány, kteří byli kdykoliv schopni zařídit jakýkoliv úvěr na telefon, u kterého bylo předem jasno, že nebude nikdy splacen, listy vlastníka na katastrálním úřadu atd. Nasadit V. Klausovi oslí hlavu je velmi laciné.
Až budeme hledat prezidenta Akademie věd, nebo ústavu pro ekonomii, bude pan Švejnar dobrý kandidát. To je jeho parketa, tam to zná, jak sám říká. Tam by jistě uplatnil schopnosti ukočírovat věčně se handrkující akademiky.
Nechtějme od pana Švejnara slyšet jeho představy o jeho působení ve funkci presidenta. To pan Švejnar přece sám neví a to co nám dosud zjevil, je dost naivní představa.
Má náš občan a volitel vyšší úroveň než americký kowboy? Rozhodnou nakonec zase politické kšefty o budoucí hlavě státu?
Občan
22. 12. 2007 | 00:54

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy napsal(a):

Švejnarův výrok: "Za dobu své třicetileté kariéry jsem také působil jako poradce vlád řady...zemí a projezdil svět křížem krážem. Jsem přesvědčen, že nyní přišla vhodná doba na to, abych zúročil nabyté znalosti a zkušenosti ve prospěch mé rodné země", připomíná John F. Kennedyho: "Ask not, what can do your coutry for you. Ask, what can you do for your country" (Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro tvojí zem). Klaus se stává v dnešní době samoůčelem. Jeho pozice je pouze stranicko-politická. Pro národ není žádnou perspektivní alternativou. Poslanci ODS: Apelujte na Klause, aby se vzdal kandidatury! Zabraňte, aby budoucnost naší země byla závislá na hlasech komunistů. Volte vy sami českého "Kennedyho" Jana Švejnara. Dejte hlas budoucnosti vlastního národa. Demonstrujte, že umíte demokraticky myslet a jednat!
22. 12. 2007 | 01:00

psycho-logic napsal(a):

pane voliči, vám vadí, že Klaus o ekologii hovoří ve smyslu, že varuje před přehnanou hysterií vlivu člověka. Mimo jiné, pan Švejar na tuto otázku redaktora Mf dnes nebyl schopen dát konkréttní odpověď. Neznáte jeho názor. To je totiž střet názorů ekologů a ekonomů. Pan Švejnar je ekonom. Fiasko konference na Bali ukazuje pravý stav věci. Proč vám nevadili komunisté, kteří léta v honbě za plněním pochybných plánů ekologicky likvidovali naši zem. Pan Švejnar je chce posadit na koně, aby jako etablovaná strana mohli zcela oficielně s Paroubkem vládnout této zemi vládnout této zemi. Já jsem ve svém příspěvku zkusil reálný pohled na současnou situaci, kdo to nechce pochopit ať nechá.
22. 12. 2007 | 01:08

Kachna,Paul , Helena napsal(a):

Klaus vede 75% !!!!!!!!!!!!!!!!!!
22. 12. 2007 | 07:33

SICHR JE SICHR napsal(a):

Vážený pane Švejnare. Jsem, jako už většina naší veřejnosti, pro nutnost obměny na Hradě. Váš program politicko-ekonomického směřování naší země se mi jeví, jako moderní a konečně potřebná cesta. Věřím, že v komunikaci s partnery a potažmo s obyvateli země konečně uslyšíme konkrétní a věcné teze a ne, jako dosud, mentorování, unylé vážné pokyvování, a projevy své sebestřednosti. Moji podporu máte!! (pro jistotu: SL62TTD7 bude heslo,kterým se Vám přihlásím po Vašem příchodu na Hrad. Poslal bych Vám pár švestiček ze své zahrádky ....)
22. 12. 2007 | 10:39

Nezávislý napsal(a):

Pane profesore děkuji za vaši kandidaturu. Mám pocit že s vámi přišel čerstvý vítr, který by mohl odvát alespoň část té politické zatuchliny, která zde nyní panuje a ve které se čestným a pracovitým lidem těžko dýchá. Mnoho poctivých lidí vám drží palce, bohužel zvítězit nad těmi, kteří dnes téměř již vše opanovali bude velmi těžké. Plevel je vždy velmi životaschopný.
22. 12. 2007 | 11:01

bigjirka napsal(a):

Je docela zajímavé, kolik lidí trpí disociativními poruchami osobnosti. Mluví o sobě v množném čísle, považují se za většinu... veselé :-)))
22. 12. 2007 | 16:36

Roman Šmíd napsal(a):

To nechápu! Rozumím tomu, že chcete změnu! Ale fandit a sympatizovat s člověkem, o kterém nic nevíte, mi přijde čistě české (švejkovské)! Od začátku měl pan Paroubek kanidáta vybraného a jen hrál hru s nastrčenými figurkami! Pan Paroubek je velký hráč!
22. 12. 2007 | 18:13

David Hemala napsal(a):

Tak jsem to tu cetl. A zjistil jsem ,ze jsem ztratil zbytecne cast zivota. :)
22. 12. 2007 | 19:53

bigjirka napsal(a):

Romane, první písmeno posledního slova poslední věty jsou mimikry? Skvělé! Toto pan Stejskal neprokoukne! Musím na sobě pracovat!
22. 12. 2007 | 20:46

barich napsal(a):

Situace se pomalu otáčí a dle dnešního průzkum už je to málem fifty-fifty. Tedy jenom u veřejnosti. Ale co kdyby chtěl její hlas vyslyšet, či se svést na vlně populismu. - Strana modrých bolševiků je v ohrožení: na Švejnara nestačí syčet jako na Luxe, diagnostikovat autistu Špidlu, či znemožnit jako Grosse. Ani Kubice nestačí.
Mají smůlu - prof.Švejnar je tak trochu Seellerovský Chancey Gardner - pro naši politiku člověk bez minulosti. - A to bude nakonec vadit všem bez rozdílu, tím je nebezpečný pro naše politické bahno...
23. 12. 2007 | 00:04

bigjirka napsal(a):

Mě připadá až jako Musilovský Člověk bez vlastností... ale... ono slovní výpotek modrý bolševik, to může napsat jen člověk určitého typu... jakého? to se tu nesmí psát, pan sensor nespí :-)
23. 12. 2007 | 00:10

Paul , který kašle na Švejnara napsal(a):

Pro Švenara se hodí jediné:Běž domu Ivane, čeká tě Nataša!
23. 12. 2007 | 07:40

hodne stesti napsal(a):

pane Svejnare,
Obdivuji vas, ze mate chut jit do neceho takoveho......Kdyz se podivame na slozeni ve vlade.....ale preji vam hodne stesti a pokud usednete v kreslo presidenta CR - jednejte pro dobro naroda i sveta - zda-li je to jeste mozne.
23. 12. 2007 | 16:23

bigjirka napsal(a):

chuť má, ale neusedne... :-D
23. 12. 2007 | 16:40

pamětník napsal(a):

pro Baricha
Nemohl jste to říct lépe a přesněji! Cítím,že přesně v této poloze se
dnes nacházíme.VK má dost
bohatou minulost,aby se nepředváděl před TV se
soupeřem,který by mohl mít pár,ale jen opravdu
pár otázek k studijním létům na VŠE,fakultě zahraničního obchodu v létech 1958-1959.
23. 12. 2007 | 17:29

bigjirka napsal(a):

no. mohl by také dostat zajímavé otázky na život synka komunistického diplomata. jenže jaksi Klaus nemá zájem mu dělat squashovou zeď...
23. 12. 2007 | 18:48

Pepa napsal(a):

Kdyby byl soudruh Švejnar tak vzdělaný, nemohl by ze sebe dělat takového vola. Pokud chtěl našemu státu pomoci, tak měl na to skoro dvacet let. Vstoupit do politiky tím, že hned začnu dělat presidenta je hodné banánové republiky. Navíc ještě za pomoci Paroubka a bolševiků. Fuj!!
23. 12. 2007 | 18:56

Myrek napsal(a):

Pane Švejnare, pokud jste stoupencem US radaru a přítomnosti cizích vojáků (a nadto postavených mimo naši jurisdikci) a pokud jste stoupencem změn v postavení jednotlivých států v EU a oslabení pozic menších států, potom nemůžete být dobrým presidentem. Nechci Vás a je mi líto, že Vás nominovali. Snad si uvědomujete, že pro Vás hraje pouze hluboký odpor některých politických uskupení proti Václavu Klausovi. Pokud náhodou stanete v čele státu, buďte si jist, že to nebude proto, že poslanci zvedli ruku pro Vás. Oni ji by ji zvedli pro kohokoli proti Klausovi.
23. 12. 2007 | 19:40

bigjirka napsal(a):

ani náhodou nestane :-)
23. 12. 2007 | 20:58

Miki napsal(a):

Bigjirko, stane a usedne. Vsaď se!
24. 12. 2007 | 10:56

bigjirka napsal(a):

Dobrá, o Balantinku? Stejně pak někdy musíme dát řeč.
24. 12. 2007 | 11:16

Miki napsal(a):

Dobrá o Balantinku. Co s ní budu ale dělat, když nepiju?
24. 12. 2007 | 14:46

bigjirka napsal(a):

Cos to za člověka, člověče? Tak dostaneš ekvivalent v zeleném čaji, či čo konzumuješ (teda já myslím, že to stejně nehrozí :-) ). Tak ať někdo přemluví knížete. Já nechci přespolního starostu. Všichni Velraňáci jsou impotenti!
24. 12. 2007 | 14:51

Miki napsal(a):

Nepiju, protože nechci přijít o řidičák. MHD nejezdím ze zásady a tak je k napití příliš málo příležitostí.
Balantinka je ale rozhodně lepší pití, než Jan Chodec, tak bych snad mohl pro výhru přijet taxíkem....
A je to výhra takřka jistá, protože Klaus bude zřejmě smeten a jiného kandidáta nemá ODS v zásobě. Už se těším na tu jejich bezradnost, až zjistí, že je nevoliteloný....
24. 12. 2007 | 15:46

bigjirka napsal(a):

Nerad Ti odčerpám tak kvalitní zdroj :-)))))))
Každopádně se toho nepití drž, protože při tom, cos mi líčil, by si na Tebe mohli i počkat....
24. 12. 2007 | 16:38

faron napsal(a):

Dobry den pane Švejnare.
Zajima me Vas na nazor na nasledujici veci:

Václav Klaus odmíta multikulturalismus. Rika "doplácíme. Pokud chce někdo imigrovat, měl by se přihlásit k úplné asimilaci v nové zemi a nezůstávat zakotven ve svém původním prostředí"
Zajimalo by me jestli sovektisice cechu vcetne Vy zjici v Americe a jinde jste uplne prihlasili k uplne asimilaci tam. Podle statistickeho udaje 1% Cechoslovaku trvale zilo mimo uzemi CSSR na zacatku sametove revoluce.
24. 12. 2007 | 16:49

bigjirka napsal(a):

farone, všichni Češi a Slováci žijící kdekoli se asimilovali úplně - ani nemuseli, oni asimilovaní byli. Vylepšili si jazyk a znalosti reálií, někteří dokonce, jako prof. Švejnar ani nenaučili děti česky. Nemuseli se odnaučovat kakat na ulici pod galápkou, vyhazovat lejno z oken, řezat hlavy kinžálem. Měli vesměs dobrou kvalifikaci, takže všude zapadli a jen a jen na nich zůstalo, nakolik se budou identifikovat s krajanskými spolky, písněmi a tanci atd. Ale všichni měli společný základ euroamerické kultury. To, co se vydává za multikulturu zde, je příchod ne-kultury do evropské kultury, se vkladem kmenových obyčejů, jako je zabíjení dívek, které se spustili. Roztomilá multikultura.
24. 12. 2007 | 17:18

Nová napsal(a):

Vážený pane!
Jste-li opravdu pro demokracii a ne pro dikaturu několika osob, dejte si jako podmínku pro volby, že každý poslanec a senátor bude volit podle svého názoru a ne podle názoru
jeho partajšéfa a pár nohsledů. Jinak to nejsou volby, ale totalitní divadlo.
Když to dokážete prosadit, opravu si zasluhujete být našim presidentem.
Diktatura v kterékoli straně se věšine lidem příčí.
24. 12. 2007 | 18:14

Hudryper napsal(a):

bigjirkovi
zdá se,že trávíte štědrý den na tomto blogu jiné společníky nemaje.Smutné,
však poučné.Zvláště,když se pouštíte do kultury.
Totálně se asimilující Čechy nelze odsuzovat.Když se v kotlině narodí umělec,geniální učitel či vědec,o statečném vojákovi raději nemluvě,
je jak se zdá první povinností průměrných v
jeho okolí posbírat všechny klacky,co se jich vejde a házet mu je pod nohy a ještě lépe na hlavu.Pokud má takový nešťastník kliku,
uteče a proslaví se tam.
Největší životní chybu ale udělá,když se vrátí
"domů".U umělců to ještě jde,to se mu nedovolí nějaký projekt a on zmizí
a neohrožuje svým uměním zavedené rodiny a jejich pořádek.Když jde o podni
katele,dopadnou v Čechách jako Baťa nebo
Fischer a když o vojáky,
pak třeba jako naši letci ze světové války.
Když o člověka,který má
tu "drzost" zajímat se
o politický post,dopadá
jako Švejnar u velikánů
tohoto blogu typu RA,Novák,Karton,Novák či Prokopič.Vás,bigjirko beru za osamělého člověka,který je vděčný za jakýkoliv provázek,by
se mohl navázat a proto
se snaží provokovat. Občas docela roztomile.
25. 12. 2007 | 00:44

PAUL napsal(a):

Mám krásné svátky, přeji vám všem ještě kásnější !
25. 12. 2007 | 11:24

Pave Rihak napsal(a):

Dobrý den,
už za to, že jste přijal kandidaturu do prezidentské soutěže, která není a čím dál více nebude vůči Vám férová, máte můj nesmírný obdiv a velmi si toho vážím.
Doufám, že poslanci a senátoři nepromarní šanci, aby Česká republika měla prezidenta politicky nezkorumpovaného a zároveň respektovaného v zahraničí.
Přeji Vám hezké prožití vánočních svátků a do Novém roce 2008 hodně zdraví a úspěchů ať již na hradě, univerzitě nebo kdekoliv jinde.
25. 12. 2007 | 20:15

Dědoušek napsal(a):

Pane Pave Rihak.
Vyjádřil jste velice výstižně i cítění moje a mých dcer, syna a jejich partnerů. Dovolte prosím, abychom se k Vašemu přání připojili.
Pane profesore Švejnare.
Přejeme Vám také to, co pan Pave Rihak v předešlém příspěvku. Vy to víte a my také, jak Vás potřebujem.
26. 12. 2007 | 03:33

Nečitelný napsal(a):

Vidím,že řada pisatelů má bohatý slovní rejstřík,bezohleduna to, z kterého šuplíku jej zrvna vytáhli. Respetuji jednotlivé názory,byť jsou ne vždy opodstatněné nebo pravdivé. Ale obecně řečeno, chybí jim to podstatné: co tím sledují? Na jednoho i druhéo kandidáta mají celou řadu argumentů, faktů a poznatků, trumfují se v síle své přesvědčivosti, ale k čemu to je? Pravda, vyříkají si,co si o jednotlivých kandidátech myslí, tu a tam je bezostyšně uráží nebo o nich mluví zcela tendenčně,ale pravdy se v nich dá dopbrat jen stěží. Jsem toho názoru, že je to ždímání špinavého hadru,kýbl se špínou nakonec vylije někdo jiný. Také si nejsem jist, zda když jeden ani druhý není vhodný, beru-li to obecně jako průřez citovaným koentáři,pak se naskýtá otázka, kdo další je vhodný na kandidáta na post presidenta? Ti, co nechtějí Klause i ti, co nechtějí Švejnara,nemají žádnou jinou,lepší, čistší,kvalitnější náhradu! Takže stejně zůstane u dua V.K. versus J.Š. A to nemluvě o tom, že rozhodnutí o tom, kdo bude presidentem, bez ohledu na všechna zde výše uvedená fakta, padne ne voličskými hlasy občaů, ale v parlamentě! A nemyslím si, že poslanci budou studovat tyto komentáře, aby si uděli jasno, ti mají jiné důvody, proč tak a ne onak. To teprve bude fraška, až se budeme dovídat jejich důvody! Pokud nebude prident volen přímo,tedy občany této republiky, nikdy to nebude lepší. Ale i pak to nebude jednoduché, protože najít vhodného kandidáty nebo kandidáty bez poskvrny, bude jen obtížné. Bude-li to za pět let,ani takoví kandidáti nebudou oproštěni z řady podezíravostí,nejasností z jejich minulosti. Pokud ovšem nebude z věkové kategorie čtyřicetiletých (tedy věkem), protože každý jiný žil a konal v období, z nichž pochází dneší kandidáti. Nicméně, upřednostňuji na Hrad Švejnara,neboť nevidím jediný důvod pro znovuzvolení Klause. Protože každý chodíme s máslem na hlavě, někdo ho má větší, někdo menší. To na hlavě Klause však už silně zapáchá.
26. 12. 2007 | 11:09

Karel Prokopič napsal(a):

Proč se p.Švejnar plete do politiky? Protože jednak o té české takřka nic neví a jednak mu to přinese bodíky při dalších přednáškových turné. To ví velmi dobře. Takže coby správný škrtil tady do toho moc nevrazí, parlament ho vyrazí a on si na ceně přirazí. Nashle.
26. 12. 2007 | 15:21

Nečitelný napsal(a):

Obdivuji Vaše básnické "střevo",ale nechcete mi říct jinou personu, která by mohla kandidovat na presidenta a která Vám nebude vadit, že se plete do politiky? Vidím, že jste taky jeden z těch, co to posuzuje z principu, ale kdyby to měl být třeba hodinář, ten nej z nej,(nemyslím z hodinářů,ale kandidátů) tak ať už bude nebo nebude chtít, tak do té politiky se plést musí. Ale já chápu, Vám osobně vadí pan Švejnar, proto ty invektivy. Tak doufám, že někoho apolitického hodíte do placu, Karle Prokopiči!
26. 12. 2007 | 20:19

richard napsal(a):

Proč ale pane Švejnare potřebujete ke svémuvstupu popularitu Václava klause. Tedy jinak řečeno, proč by Václav Klaus měl s vámi debatovat v televizním duelu ?!? On a jeho záměry jsou všem lidem známe. Klaus je konzistentní a čitelný. Vy si musíte udělat vlastní renomé a k tomu vám Klaus pomáhat nebude. Apropos u nás je zastupitelská demokracie tedy lapidárně řečeno prezidenta budou volit politici tak proč chcete televizní opičárnu, když my občané o tom nerozhodneme.
26. 12. 2007 | 21:11

kokon napsal(a):

Bože, bože, ať vyhrajete :) Přestanu být ateistou.
26. 12. 2007 | 21:36

Nečitelný napsal(a):

Richardovi:
Použil jste pro pro televizní duel V.K. versus J.Ś. výraz "televizní opičárna" s tím,že presidenta budou volit politici a my, občané o tom nebudeme rozhodovat. Drsné a nevhodné pojmenování tohoto neuskutečněného duelu. Jen na okraj, nevím, zda sledujete nedělní Otázky Václava Moravce, ale jen připomenu, kolik politiků, tedy převážně politiků, si pan Moravec zve na své debaty! Politici se vyjadřují, slibují, vysvětlují a oblbují. A co divák-občan? Ten také může hodnotit jejich vystoupení za "opičárnu" (a mnohdy to tak vypadá, ale nazval bych to fraškou!),nicmé-
ně rád si poslechne byť třeba i "žvásty",
ale zase ví, s kým má tu čest a jaký ten či onen je. I když bude presidenta volit par-
lament, není na škodu, když se nám,občanům, druhý kandidát blíže představí. To, že pan Klaus je lidem známý,o tom nelze vůbec,ale vůbec pochybovat,(zvlášt co se týká globálního oteplování),ale máme mít panu Švejnarovi za zlé, že absenci své domácí věhlasnosti chce svou osobu přiblížit lidem, kterým chce být presidentem? Nebo by se Vám hodilo při jeho event.zvolení mu vytýkat, že nebyl schopen představit svou maličkost lidu českému? Ba ne, Vám vadí Švejnar jako takový.Vždyt jediný, kdo má podle Vás být presidentem může být opravdu,ale opravdu jen samozvaný profesor Klaus (téměř Santa).
26. 12. 2007 | 21:53

ABE napsal(a):

Pane Švejnare, Vám a tím i sobě držím palce Vašemu úsilí, aby se zaujetí k věcem veřejným u nás změnilo. Myslím že všichni rozumní v celém politickém spektru potřebuji změnu. Určitě máte čím dál větší šance přesvědčí volitele o správné volbě prezidenta.V plebiscitu by to byla dnes už jednoznačná záležitost.
27. 12. 2007 | 00:21

Tonda napsal(a):

Vážený pane profesore,nenechte se otrávit či dokonce odradit od
svých záměrů a rozhodnutí.Prokázal jste že vám nejde jen o moc a natřásání peří
jako tomu nynějšímu pánu hradu
a věřím že budete prezidentem všech lidí.Bylo by tragédií tohoto státu kdyby jste se hlavou
státu nestal vy,protože váš protikandidát bude působit jako
neřízenástřela a nikdo nebude vědět čeho se dočkáme.
27. 12. 2007 | 07:09

Karel Prokopič napsal(a):

to: NEČITELNÝ.
Nebudu "navrhovat" nikoho. Asi se shodneme, že největší blbost by byla, kdyby proti p. Klausovi nekandidoval nikdo. Ale při současném politickém rozložení sil bych vůbec nepředpokládal, že bude zvolen kdokoliv jiný než současný pan prezident. Nenávist proti p. Klausovi není v ostatních politických stranách (mimo poturčené Zelené) tak silná, aby se tam nenašli jeho příznivci. Včetně socanů. Proto také by chtěli typicky "českým způsobem" udělat tajné volby netajné. Ústava neústava. ODS má tolik rozumu, že páchat politickou sebevraždu nebude. A pan Klaus svoji roli prezidenta zastával a bude zastávat dobře.
27. 12. 2007 | 10:04

Nečitelný napsal(a):

TO:Karel
Nejde o to, někoho navrhovat,na to my nemáme ani možnosti,ani mandát.Jsme -li však u diskuse, potažmo kritiky jednoho či druhého, je třeba se zmínit, že kromě těchto dvou kandidátů,by mohl být na příklad XY, protože.
.... a zmínit se či zdůvodnit, proč zrovna tento by mohl být kandidátem atd. A jsme u problému,který je de facto neřešitelný. Aby takový (případný třetí či další)člověk mohl kandidovat, musel by být v současné době přijatelný pro všechny politické strany, musel či měl by to být člověk známý a angažovaný,s neposkvrněnou minulostí(což bude asi problém pro každého) s podporou (byť pasivní) občanů, a také by MUSEL sám se o tento post zajímat. Proto se ptám, když je tolik kritiky,připomínek či pochybností k oběma současnm kandidátům, lze takového člověka nalézt? Záměrně se nezmiňuji o uvažovaných kandidátech Pačesovi, Diensgbierovi,a pod., ti jsou již mimo možnosti. Vámi zmíněná "nenávist" proti p. Klausovi, to není výstižné vyjádření, jde o "nesouhlas" s jeho další kandidaturou pro celou řadu důvodů. Pochybnosti, že nemůže být zvolen nikdo jiný než současný pan president, nejsou na místě. To je totiž jeden z mnoha negativních výrazných osobních prvků jak samotného V.K.,tedy jeho sebejistota,samolibost a pod., ale stejnou rétorikou oplývá celá ODS,resp. jejich a presidentova příznivců. Tvrzení, že pan president svou roli zastával a bude zastávat dobře, je zbožné přání pravice,protože si vůbec nemůže a ani nechce představit, že by tuto funkci mohl stejně dobře, ne-li lépe, zástávat i někdo jiý.Nicméně, dle mého soudu to k tomu spěje(viz příspěvky výše).
27. 12. 2007 | 11:52

Honza37 napsal(a):

To richard:
Z toho, jak oponujete televizní debatě a nazýváte ji opičárnou jsou zcela zřejmé dvě věci:
1. Je vám jasné, že "váš" kandidát na tu debatu prostě nemá. To je ovšem jasné i samotnému V.K., nebo mu to jeho poradci řekli a on to i přes svoji téměř nekonečnou samolibost uznal. V televizní debatě by prostě propadl, protože J.Š. by ho sndno utloukl srozumitelnými, jasnými a stručně vyjádřenými argumenty. J.Š. je prostě mediálně, odborně, ale hlavně morálně lepší a současný proezident si nemůže dovolit se mu postavit tváří v tvář na obrazovce.
2. Označení televizní debty za oppičárnu také znamená, že pohrdáte demokracií. Zástupci lidu jsou totiž povinni prosazovat názory svých voličů. O tom je demokracie. Tyto názory by měly být ovšem co nejvíce informované a znalé možných alternativ. Proto by bylo navýsost potřebné, aby názory a postoje nejen současného prezidenta, ale i jeho protikandidáta byly co nejlépe známé. Je to prostě v zájmu země, aby voliči (volitelů) byli co nejlépe informováni. Váš zájem ovšem je protikandidáta pokud možno umlčet, nepřipustit ho k médiím,aby si nemohl svými názory, postoji a vystupováním získat přízeň občanů, zvláště pak ne v přímém střetu tváří v tvář současným prezidentem, který by s největší proavděpodobností šeredně prohrál a aby byl zachován status quo, kdy V.K. je nejznámějším a v důsledku absence jakékoliv známé hodnověrné alternativy také nejpopulárnějším kandidátem.

bigjirko, máte představy o asimilaci a poměru vystěhovalců k jejich vlasti jako Hurvínek o válce. To nechte na nás. byvalých emigrantech. Jak jste mohl postřehnout z druhého blogu na tomto serveru, na kterém diskutoval s Kartonem, mám s tím osobní zkušenost. Mohl bych vyprávět, ale bylo by to přes slušnou úroveň délky příspěvku.
27. 12. 2007 | 22:28

bigjirka napsal(a):

Hudrypere, proč si myslíte, že by mne mohl zajímat váš názor na mne? Jen pro vaše info, naprosto se mýlíte, ale nijak vyvracet vám to nepotřebuju...
27. 12. 2007 | 22:42

bigjirka napsal(a):

Honzo37, není mi jasné, v čem se mnou nesouhlasíte. Já jsem v podstatě řekl, že Češi přicházeli do hostitelských natolik asimilovaní, že nepotřebovali doučování základům kultury. Poměr k bývalé vlasti je ovšem věcí zcela individuální.

Ohledně debaty on idiot board opravdu nechápu, proč by měl Klaus svému soupeři dělat squashovou zeď a pomáhat mu se zviditelnit.
27. 12. 2007 | 22:47

Karel Prokopič napsal(a):

TO: NEČITELNÝ. Tak jistě se navzájem nebudeme poučovat, že sám občan kandidáta navrhnout nemůže. Ale můžeme si zkusit, "kdo by to mohl nebo měl" být. Já prostě vycházím z toho, že V. Klaus je podstatně lepším prezidentem než byl premiérem a byl bych pro to, aby sloužil i další volební období. A také, (což jsem PŘESVĚDČEN, že se splní) aby ani další prezident nebyl volen obyvateli. Český prezident nemá tak velké pravomoci, proto by se musela předělat Ústava a každý systém má svoje plus a mínus. Budou-li lidé volit "populární" osobu, tak bude prezidentem Bém, K. Gott nebo L. Bílá. V minulosti pak V. Dlouhý či S. Gross...... Pochopitelně, kdyby nedejbože např. V. Klaus zemřel, dokázal bych vyjmenovat i 10 "svých" kandidátů, ale p. Švejnar by mezi nimi nebyl. On p. Švejnar zase nebude taková hvězda, jak se dělá a jak "je dělán". Učí tam asi 9 (devět!) studentů v docela nevýznamné funkci. Ale hlavně: jeho stanovisko, že bychom měli CO NEJDŘÍVE zavést euro, je pro mne velkým zklamáním. Je to totiž hloupost, když SOUČASNĚ (a po Klausovsku znova zopakovat: současně) roste kurz Kč a současně trvá boom v EU. A přičemž je na nejbližší období 5 let prognoza, že to bude pokračovat. Takže Švejnar může být dobrý kantor, ale o měnové politice (a v té má prezident velké pravomoci přes bankovní radu ČNB) bych ho nenechal rozhodovat ani chvíli.
On se opakuje stejný syndrom, jako měli V. Klaus a V. Dlouhý po "revoluci": pracovali v zahraničí, tak to ASI budou velcí odborníci..
Ale V. Klaus plní roli prezidenta tak jak má, neleze EU do zadku, takže jako ve sportu: o poločase se vyhrávající tým nemění. A máme 5 let na přemýšlení.
28. 12. 2007 | 09:40

Miki napsal(a):

Prokopiči, pěkně tady blábolíte. Zejména ty argumenty proč otálet s přijetím Eura jsou úplně mimo mísu. Kdyby se o přijetí Eura rozhodovalo podle směnných kurzů, tak by v EU dodnes žádné Euro neměli.
Vyčkávat s přijetím dokud stoupá kurz koruny, t.j. dokud nezačne směnný kurz koruny klesat je skutečně typicky česká vychytralost....
A k tomu panu Švejnaroví - kolik kdo učí studentů je úplně irelevantní. Záleží spíš na tom, jak je za to kdo placen.
28. 12. 2007 | 10:21

Miki napsal(a):

Všeználek před pár dny dostal z Ruska pěkné ocenění - zřejmě za svůj vlezdoprdelizmus, když se snažil zalíbit svojí znalostí ruštiny. Právě kvůli dvacet let trvající okupaci "spřátelenou zemí" to náš prezident dělat neměl. Všeználek je však úplně mimo realitu - vždyť je obklopen podobnými hlupáky jako je on sám.
28. 12. 2007 | 10:27

Rejpal napsal(a):

Změna je život a možná že jako prezidentu se Vám budou při sestavování úřednické vlády Vaše ekonomické názory hodit.
Předpokládám totiž, že po Vašem zvolení to lidovci odpískají a tak už ODS další vládu nepostaví.
28. 12. 2007 | 11:09

Michal napsal(a):

No nějak nechápu, že se jako americký občan chcete ucházet o prezidentský úřad jiného státu, aniž jste se předtím amerického občanství vzdal. To je naprosto v příkrém rozporu s přísahou, kterou jste při nabývání občanství USA musel skládat.
Cituji z českého překladu:
Tímto místopřísežně prohlašuji, že se naprosto a cele zříkám a vzdávám vší oddanosti a věrnosti vůči všem cizím vládcům, mocnářům, státům a svrchovaným osobám, jejichž jsem doposud byl poddaným nebo občanem, že budu podporovat a bránit Ústavu a zákony Spojených států amerických přede všemi nepřáteli, cizími i domácími, že budu věrným a oddaným Ústavě a zákonům, že budu věrně a oddaně sloužit Ozbrojeným silám Spojených států, když k nim budu zákonně odveden, že budu vykonávat všechny nebojové služby pro Ozbrojené síly Spojených států, pokud mi to bude zákonně nařízeno, že budu pracovat pro národ v rámci jednání civilisty *, kdykoli mi to bude zákonně nařízeno, a že jsem tuto přísahu složil svobodně a bez jakýchkoli skrytých či otevřených výhrad či úmyslů ji později nedodržet. K tomu mi dopomáhej Bůh.
28. 12. 2007 | 12:10

Karel Prokopič napsal(a):

TO MIKI:
Naštěstí se přístup na euro nebude řešit podle Miki-ho. Do roku 2012 se nic dít nebude. A pak - pak se uvidí. Švejnar nešvejnar. Tenhle pán coby prezident ČR by právě přes tu ČNB byl nebezpečný. Ale to se také nestane. Jestli někdo učí 9 studentů, je za to i v USA placen mizerně. Je fakt, že když si to Miki přepočítá podle kurzu, tak se mu protáčí bulvy. ČSOB si Švejnara vybrala právě proto, že ví o jeho propojenosti na Václava Veškrnu and his melody boys. Švejnar mi stále více (jak ho postupně poznávám) připomíná vyžírku, který se nechá za prachy získat pro cokoliv. Sorry. Pro něj bude výhodná i jakákoliv porážka. Zvedne se jeho "cena". Miky a jemu podobní: klidně si můžete žít v bludu. Stejně nebude po vašem. Nazdar bazar.
28. 12. 2007 | 17:24

Miki napsal(a):

Prokopiči, výborně! Tak teď už jenom začít tvrdit, že pana Švejnara platí CIA, když je za učení 9 studentů mizerně placený!
Nebezpečný je pan Všeználek, který udělá všechno pro to, aby se stal opakovaně prezidentem. Tomu šlo vždy pouze o prachy!!!
28. 12. 2007 | 19:25

Honza37 napsal(a):

Pro bigjirku: Poměr ke "staré vlasti" je opravdu věcí individuální, ale z dlouhodobé zkušenosti vím, že lidí, kteří buď cílevědomě omezí jakékoliv styky, vzpomínky a zájem o starou vlast, nebo jsou prostě tak zaujati svým novým ptostředím, že se prostš nezajímají (což považuji za znamení primitivizmu a ignorantství) je nevelké procento. Velká většna se ještě po desetiletích svého pobytu v nové vlasti stále zajímá, co je "u nás doma" nového. Zájem je opravdový s jakýmsi fandovstvím, aby "stará vlast" vypadala dobře. Vždyť i okolí imigranty hodnotí také trochu podle toho, co se o jejich zemi dozví z médií. (Alespoň tak je to vnímáno samotnými přistěhovalci.) Proto hlasy "Ať se angažuje jen ve své nové vlasti a nám se do toho tady neplete" považuji za zaujaté, krátkozraké a xenofobní. Další moje názory na toto téma viz příspěvky v blogu aktualne.cz Jan Švejnar:
"Vaclav Klaus nemluvi pravdu" 8.1.2007 a další.

Pokud jde o tu pomyslnou squashovou zeď, tu by ovšem dělal jenom (Švejnarův) oponent, který by měl inteligenci squashové zdi. Tak zlé to snad s V.K. přece jen není. Nebo ho opravdu nehodnotíte lépe? Že se ale stoupenci V.K. evidentně oprávněně bojí drtivé porážky svého favorita ve férovém změření sil na obrazovce je zřejmé i z toho, že si i pro přirovnání zvolili předmět tak neinteligentní, jako je squashová zeď.
28. 12. 2007 | 23:51

Mila napsal(a):

Preji Good luck!!! Chce to zmenu, s Klausem se ztrati jen dalsi roky a spis se nadelaji skody. Skoda,ze neni prima volba prezidenta, byla by vetsi sance. Klause lidi nemaji radi, proto take byl horko-tezko zvolen az v desatem kole za pomoci komunistu. V CR je stale protiamericka nalada, sirena medii snad vice nezli v 50 letech a to nebude pro vas lehke. ODS spolecne s KSCM zamitli rukou nerozdilnou novy volebni zakon, ktery by umoznoval primou volbu a take korespondencni volby pro obcany v zahranioci. Klaus to pred 5 lety sliboval, pak nasledne cela jeho strana toto zamitla. klaus je nebezpecny lhar nejen u me, ale u milionu lidi. Chce to zmenu. Drzim palce. uz jsem napsala svemu poslanci Kafkovi(ODS), aby volil tak, jak si preji jeho volici a ne jak mu naridi Topolanek, ci Klaus. odpovedel, ze to bere na vedomi. uvidime. Ani lide,kteri verili ODS a volili ji, nechteji Klause.
29. 12. 2007 | 07:59

bigjirka napsal(a):

Honzo, možná jsem ve své hlouposti zvolil nepřesný příměr. A já jsem ani neřekl, ať se angažuje ve své nové vlasti. Chce-li, ať se angažuje tady. ať jde do poslaneckých voleb, ať jde do senátních voleb, ať tu s námi žije a pracuje. Jako Loraňák prostě nechci Velraňáka presidentem. Nechci presidenta s přísahou věrnosti USA - jakkoli mám USA rád. A ta squashová zeď byla třeba příliš zjednodušující? Rozhodně já bych také nešel do aktivity, která by zcela jednoznačně pomáhala ve zviditelnění mému soupeři.
29. 12. 2007 | 09:14

Karton napsal(a):

Švejnar podle jeho slov ještě ani neuvažoval o tom, že by se vzdal občanství USA. Pokud nezasáhne Ústavní soud a Švejnar by vyhrál, bylo by nutné volby anulovat. Dále mě není jasné, proč se nechává nazývat profesorem, když jeho nejvyšší kvalifikace je Doktor filozofie. Profesorem je nazýván každý učitel na střední škole. OI své manželce nám ještě nic neřekl; styždí se zajejí původ?
Pro mne je to nepopsaný list papíru a hlavně člověk, kterému jde jen o kariéru a o prachy.
29. 12. 2007 | 17:43

slunecnice napsal(a):

pane Svejnare,
pokud mate tak rad cesky narod, ze se chcete stat jeho prezidentem, potom je s podivem, ze jste nenaucil sve deti cesky. Nezdalo by se vam trapne, kdyby prvni dama ceske republiky neumela vetu cesky? Mne ano.
29. 12. 2007 | 20:49

Karel Prokopič napsal(a):

TO: MIKI
Nevkládej mi do úst tajné služby. Já Ti sdělím něco, co možná nevíš. A co drtivá většina Čechů ani netuší. Když si najdeš http://www.jansvejnar.cz, tak tam hned na úvodní stránce a dále najdeš "profesor sem, profesor tam". Převedeno do české prostředí však PAN ŠVEJNAR ŽÁDNÝM PROFESOREM EKONOMIE NENÍ. Označení profesor resp. profesor ekonomie je v USA chápáno jako "vysokoškolský učitel". Proto také tam můžeš najít, že byl "profesorem" "OD - DO". Profesorem ekonomie byl vědeckou radou jmenován pan Václav Klaus. V Česku se na tituly hodně dá a jakýsi Jan Kalvoda (promovaný právník) si nechal kdysi říkat JUDr. a dojel na to.
Pan Švejnar by si měl nechat svoje webové stránky předělat. Že mu nejde o tituly? Ale kdeže! Občas se tam uprostřed věty objeví označení "Profesor", tedy s velkým písmenem. Kdybych byl mediálním poradcem toho pána, pak bych velice (právě se znalostí českých poměrů a zvyklostí) to předělat nechal. A to hned. Nazdar Mikuláši.
29. 12. 2007 | 21:03

Karel Prokopič napsal(a):

TO: KARTON
Omlouvám se, že jsem si nepřečetl Tvůj příspěvek, který byl dříve. Máš plnou pravdu, je to označení i pro středoškolského učitele. Takže i manželka pana Švejnara je občas "profesor". Se mnou bouřlivě a s "nálepkováním" diskutuje jakýsi Miki, tak jsem četl jenom jeho příspěvek. Jsem rád, že jsi to "profesorování" objevil dříve než a že jsi na to upozornil. Ahoj a promiň.
29. 12. 2007 | 21:09

Honza37 napsal(a):

Michalovi, bigjirkovi, Kartonovi:
Nechápu, proč požadujeete od Švejnara vzát se amerického občanství. USA je totiž země s vyspělou demokracií, která je naším spojencem. Žádná dmokracie ovšem není dokonalá, ani ta americká, tím méně ta česká. Máme se od nich co učit, i když přebírat vše rozhodně není moudré. Američané to od nás také nepožadují a nikdy, narozdíl od Rusů, požadovat nebudou. Býti věrný ústavě i zákonům Spojenných států znamená´tedy asi tolik, jako býti věrný Listině lidských práv a svobod a rozhodně není v rozporu s e smyslem ústavy České republiky.
Kartonovi: Na americkém kontinentě je profesorem nazýván jen učitel na univerzitě s "definitivou". Je to tedy označení funkce, kterou Švejnar zastává (neměřte českými měřítky c.k. Rakouska). dle amerických měřítek. Ale i u nás je univerzitní učitel s definitivou nazýván profesorem. Tak nevím, co vám vadí.

Jeho manželka přijela včera do Č.R. tak se jí zeptejte! Dokažte, že mu jde jen o kariéru a prachy! Můj dojem je zcela opačný.
29. 12. 2007 | 21:57

Honza37 napsal(a):

slunecnici: Mluvíte o něčem o čem zřejmě vůbec nic nevíte. Jazyk učí matka a ne otec. A co když (blbá) učitelka základní školy řekne vám i vašim dětem, "Neučte je vašemu rodnému jazyku! Pletete je." (Stalo se mně a mým dětem.) Máte rozpor autority rodičů a školy. Na vaši otázku odpovídám: Nezdálo. Bylo by chvalitebné a úctyhodné, kdyby se chtěla našemu extrémně těžkému jazyku alespoň částečně naučit.
29. 12. 2007 | 22:21

bigjirka napsal(a):

Honzo, vadí nám Švejnar. Například na svých osobních stránkách má odkazy na články, negativně se vyjadřující ke Klausovi.. atd.. děti nenaučil pořádně česky... já ho prostě a jednoduše nechci, nechci přespolního starostu. Když je dobrým profesorem ekonomie, ať ji učí dál. Když nikomu nevadí, že je angažován v miliardových sporech ČSOB se státem, ať mu to nevadí. Mikimu vadí, že Klaus je angažován v jakýchsi netransparentních nákupech pozemků, a toto nevadí... já za mou osobu Švejnara prostě nechci. Kromě jiného je to komunistická zlatá mládež - diplomatem se za bolševika opravdu nemohl stát každý a Švejnarova emigrace je plynulý odchod na lepší.. nelíbí...
29. 12. 2007 | 22:26

Kamjdu napsal(a):

Co darebáků se zde na tomto chetu bojí, že by se mohla nadzvednout poklička toho našeho hrnce sraček a že by pak něco z těch svých darebných výhod mohli něco ztratit.
29. 12. 2007 | 23:10

Kamjdu napsal(a):

Co darebáků se zde na tomto chetu bojí, že by se mohla nadzvednout poklička toho našeho hrnce sraček a že by pak něco z těch svých darebných výhod mohli ztratit.
29. 12. 2007 | 23:13

Honza37 napsal(a):

bigjirko:
Dobře, že někdo napíše pravdu o Klausovi. Děti učí mluvit máma.. Že ho nechcete je vaše právo. Já mu dávám před Klausem přednost. Jde o to, kde je ve sporech se státem pravda. Připouštíte vůbec, že by (náš) stát mohl nemít pravdu? Kde opravdu jde o spravedlnost? Je vlastenectvím postavit se za stát, který nemá ve sporu pravdu? krade? podvádí? Nejedná férově? Kam takové vlastenectví takový stát dovede? Proč nemít přespolního starostu, nemáme-li nikoho lepšího ve vlastní vsi?
Nalepit na někoho nálepku komunistické zlaté mládeže, když v 18ti létech vycestoval za svými rodiči do svobodného světa a od té doby byl plně ovlivňován tímto světem je stejná zrůdnost, jako nepustit někoho na studia, protože jeho otec byl ševcem a tudž živnostníkem...!
Ano. Být angažován v netransparentním financování rodné strany je opravdu o mnoho horší. O vašem (a Kartonově) "odchodu za lepším", jak emigraci nazýváte, bych také mohl napsat pár odstavců. Zamyslete se prosím a nemyslete v komunistických klišé, jak soudruzi naformátovali vaše mozky!
29. 12. 2007 | 23:32

Miki napsal(a):

Bigjirko, pan Klaus je namočen nikoliv v "netransparentních" nákupech pozemků, ale právě že ty nákupy jsou velmi, skutečně velmi transparentní. Jde podle mne jednoznačně o podvod, který zřejmě bude muset vyšetřit Policie ČR.
Je skutečně úsměvné, že máme dnes prezidentem člověka, který musí "šetřit" svoje peníze tímto hanebným způsobem, a navíc šlo o peníze občanů města Prahy. Prezident republiky má tak malý plat, že si nemůže dovolit zaplatit za pozemek tržní cenu?
30. 12. 2007 | 11:22

bigjirka napsal(a):

Miki, já jsem pro to, aby to přišlo před soud. Prozatím je to pro mne netransparentní, jakož asi pro každého, kdo neprozkoumal důkazy.

Honzo, tato aféra se týká něčeho jiného než financování stran. Je to konkrétnější a byl by to osobní prospěch. Honzo, syn diplomata JE KOMUNISTICKÁ ZLATÁ MLÁDEŽ. To si překrucujte jak chcete. Neberu to plošně - Třešňáka mučili a vyhnali, Hutku vyhnali, někteří (možná i Vy) obtížně utekli a začínali z ničeho. Pan Švejnar za svými rodiči prostě a jednoduše odešel za lepším, tak to prostě a jednoduše je. Přesto proti němu nic nemám. Ať se sem vrátí, kandiduje na poslance nebo senátora a po těch alespoň 5 letech s námi ať klidně kandiduje na presidenta. Já vůbec nechápu, proč by měl přiletět Marťan z druhé strany planety a dělat nám zničehonoc presidenta. Ale nic ve zlém, je to názor proti názoru.
30. 12. 2007 | 13:37

Honza37 napsal(a):

bigjirko, já myslel ještě na ty dva sponzory z Maďarska a jakéhosi ostrova. Jinak je ale hezké, že se my tady, staří pánové, jak jsem pochopil,nakonec s těmi svými rozdílnými názory nějak pohodneme, a dokážeme se tolerovat. Čekal jsem totiž kanonádu za ty naformátované mozky. Emigrace (zrádná, odrozenci), církev (zpátečnická, chamtivá, zbytečná), navrácení majetku (co by ještě nechtěli, zvláště ti emigranti, vždyť si tolik nahrabali) a jiné a jiné.
Jak jinak se staví ke svým emigrantům Poláci, kteří (mají ovšem mnohem silnější menšiny v cizině), umí jejich potenciálu využít pro blaho vlasti. Ne tedy tím, že je oškubou, ale že využijí jejich potenciálu dobré vůle a ochoty pro vlastní zemi něco udělat. Právě do této kategorie řadím Švejnara, pro kterého další zformátovaný mozek má přezdívku švajneraj, aniž by na nějakou tu prasárnu dovedl ukázat. V Americkém akademickém prostředí by mu prostě neprošla. Zlatá mládež nevěděla nic o skutečném životě a ani se moc nesnažila něčeho dosáhnout v pozitivním smyslu. Jistěže to pan Švejnar asi měl lehčí než většina emigrantů. Všiměte si ale, že po kraátkém pobytu na nějaké méně známé škole dostal nabídku stipendia na jedné z nejprestižnějších univerzit v Americe. Takové nabídky se stipendiem se nedávají prominentům a za peníze, ale kandidátům, kteří svými schopnostmi slibují, že budou chloubou mezi absolventy jejich university. Takový postup také ale zavazuje se určitým morálně čistým způsobem chovat. To znamená upřednostnit dobro společnosti před svým osobním prospěchem. Takové myšlení je ovšem mozkům zformátovaným ... nepochopitelné. Proto vkládám svoji důvěru i naděje do Švejnara.
30. 12. 2007 | 16:16

bigjirka napsal(a):

Honzo, kolegyňka psycholožka říká, že jsem docela dobrej vyjednávač :-) Není potřeba naskakovat na kdejakou kravinu. Tím, že Švejnar byl zlatá mládež, nemyslím, že je to blb. Prostě byl. Příležitosti dokázal využít, OK, to je mu ke cti. Ke cti mu není, že plive na soupeře, což Klaus nikdy nedělal. A opakuji - ať se zapojí jako poslanec, bude-li zvolen, pak může kandidovat na presidenta. Já prostě nechci, aby přiletěl Pixie-Dixie a dělal nám presidenta. Myslím, že i ve světové historii by to bylo bezprecedentní. Také já vkládám důvěru ve Švejnara, že řádečka našeho kandidátství v CV mu pomůže v rektorské volbě v Michiganu. Z lidí, kteří jsou v dohledu, bych asi dokázal skousnout knížete. Nemyslím si, že Švajner by rozděloval lidi míň než Klaus.
30. 12. 2007 | 16:32

bigjirka napsal(a):

A Báczi a Singh? To, co řeknu, omluvou není.. ale.. nevím jak v Americe, obdobné evropské průšvihy se odlišují tím, že jsou větší. Třeba vrtulníky Agusta pro belgickou armádu... míň se mi líbí soukromý průšvih, o kterém píše Miki - jakési machinace s pozemky..
30. 12. 2007 | 16:35

budoucnost napsal(a):

pane Svejnare,
Divim se, ze se Vam chce jit do neceho takoveho, kdyz se podivate na slozeni ve vlade......pokud usednete v kreslo prezidenta, preji vam hodne stesti, protoze s lidmi, kteri jsou v CR v politice, to nebudete mit jednoduche.........ale verim, ze byste predevsim myslel na narod cesky a zmenil spoustu veci a rovnez nepripustil umisteni radaru na uzemi CR
30. 12. 2007 | 16:56

bigjirka napsal(a):

@budoucnost: neusedne. pokud by usedl, radaru a) nemůže bránit z hlediska své funkce
b) nesmí bránit jako občan USA
30. 12. 2007 | 17:09

Karton napsal(a):

Jednoho člověka, který odsud emigroval s rodiči přes Německo do USA a tam vystudoval vysokou školu a po roce 1989 se vrátil, dělal poradce a všichni z něj byli podělaní jsme tu už měli. Samozřejmě spasitel z USA je něco. Hádejte kdo to byl? Schválně jsem nejmenoval školu, aby to bylo obtížnější.
30. 12. 2007 | 18:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik hrubě urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 12. 2007 | 20:35

Janecek napsal(a):

Odpověď prezidenta republiky na otázku časopisu Týden ohledně toho, proč nepřipojil svůj podpis pod petiční omluvu MUDr. E.Z. Uzunogluovi

"Lidsky mne velmi mrzí vše, co musel pan Uzunoglu u nás vytrpět. Nikdy jsem se tím netajil a nepřišel jsem k tomuto názoru až nyní.

Nemohu se však jako prezident republiky omlouvat za postupy justice, která je u nás pravděpodobně nejnezávislejší na celém světě. Mimo jiné tak nemohu učinit i proto, že by to opět mohlo být interpretováno jako – z mé strany – nepřípustné ovlivňování soudů. Proto jsem ve své ústavní funkci podpis k petičnímu archu Františka Janoucha, Libuše Šilhánové a dalších nemohl připojit."

Václav Klaus, 30. října 2007
30. 12. 2007 | 20:40

Pavel napsal(a):

Dne 31.7.2007 skončil osvobozujícím rozsudkem soudní proces MUDr. Ergüna Yekty Uzunoglua, trvající skoro 13 let.

Česká justice nejen že držela nevinné osoby 2,5 roku ve vazbě, ale též protahovala neúměrně celé řízení, snažila se trestní stíhání proti Kurdům předat do Turecka (!), ukončit je bez osvobozujícího rozsudku atd.

My, kteří jsme proces bedlivě a kriticky sledovali, jsme přivítali tento spravedlivý výrok pražského Městského soudu, i když přichází s nepřípustným zpožděním.
Celá kauza byla bezesporu způsobena neschopností či nevůlí Obvodního soudu pro Prahu 4 rozpoznat skutečné příčiny zatčení a obvinění dr. Uzunoglua, které tkvěly v ekonomicko-policejním komplotu starých komunistických struktur, jehož záměrnou obětí se dr. Uzunoglu stal.

Skončilo mnohaleté policejní a soudní martyrium tohoto člověka, Kurda s německým občanstvím, lékaře, podnikatele, publicisty a humanisty, jež by mělo být do budoucna pro naše státní orgány velikým varováním.

Domníváme se, že dr. Uzunogluovi kromě osvobozujícího rozsudku náleží též omluva státu, jehož orgány to vše způsobily a jsou tedy za všechna ta příkoří nejen morálně, ale i politicky a ekonomicky odpovědné.

Začátkem srpna t.r. jsme oslovili v této věci prezidenta ČR, pana Václava Klause, se žádostí, aby se mu omluvil jako představitel státu. Před 100 lety se tak omluvil francouzský prezident Armand Fallières Alfredu Dreyfusovi a zcela nedávno se v televizi omluvil předseda kanadské vlády Stephen Harper kanadskému občanovi syrského původu Maharu Ararovi za příkoří, které mu kanadské úřady způsobily (Kanada mu navíc vyplatila kompenzaci 10,5 milionu kan.$ za utrpení, jež bylo nesrovnatelně kratší než bylo v Česku policejně-soudní martyrium dr. Uzunoglua).

Domníváme se totiž, že zásadní chyby českého policejního aparátu a soudního systému poznamenaly život dr. Uzunoglua tak vážným způsobem, že je takové omluvy zapotřebí. Žel, pan prezident takovou omluvu ve svém dopise s podrobným vysvětlením odmítl, mimo jiné s odůvodněním, že by se musel omlouvat více lidem podobně nařčeným a postiženým.

Jako veřejně angažovaní občané, kteří se v průběhu dlouhého pronásledování v případě Y.Uzunoglua angažovali, proto považujeme za nutné ujmout se této role místo pana prezidenta.

Vážený pane MUDr. E.Y. Uzunoglu, odpusťte nám, že jsme dovolovali, aby o našem a Vašem osudu rozhodovali špatní lidé, kteří Vám způsobili takové strádání, ztráty a hanobení. Odpusťte, že jsme proti jejich konání neprotestovali rozhodněji.

A děkujeme Vám za to, že jste svůj boj s českou „spravedlností“ nevzdal. Pomohl jste tím i nám všem.

V Praze dne 22.září 2007

Podepsáni:


František Janouch a Libuše Šilhánová


Tento dopis podepsali (abecedně):
Pavol Balgavý, Libuše Bělohlávková, Karel Boček, Arnošt Burget, Jan Čermák, Milena Černá, Martin Černohorský, Jana Červenková, Václav Daněk, Jan Zeno Dus, Táňa Fischerová, Marie Fojtíková, Fedor Gál, Pavla Hájková, Václav Havel, Vlasta Chramostová, Daniela Jarušková, Květa Jechová, Kateřina Jechová, Karel Jech starší, Karel Jech mladší, Petr Jirounek, Ivan Martin Jirous, Milan Jungmann, Tomáš Jurčík, Svatopluk Karásek, Anna Kareninová, Jaroslav Kos, Mojmír Kovář, Egon T. Lánský, Václav Mandák, Pavel Martásek, Stanislav Milota, Josef Pepa Nos, Markus Pape, Iveta Pape, Lea Pape, Jan Payne, Karel Pětioký, František Pinc, Zdeněk Pinc, Miloš Rejchrt, Jan Rejžek, Renata Roedlová, Hana Růžičková, Dana Seidlová, Jan Sokol, Jarmila Stibicová, Jana Šilhanová, Věněk Šilhán, Jitka Šilhánová, Jiřina Šiklová, Pavel Štěpánek, Jaromír Štětina, Věra Tydlitátová, Martin Vadas, Eva Vavroušková, Otakar Vojtěch, Jiří Voves, Sáša Vovsová, Jiří Zlatuška, Monika Žárská, Viktor Žárský

(celkem 65 podpisů)
30. 12. 2007 | 20:44

Honza37 napsal(a):

Přidejte můj podpis
Ing. Jan Moravec
30. 12. 2007 | 21:55

bigjirka napsal(a):

Pošlu Vám Pavle svůj posdpis mejlem. Váš mejl zde je chybný
30. 12. 2007 | 22:59

karel napsal(a):

Mily bigjirko "Maly Velikyjirko" :-)
nejsi nahodou odpadlik od byvale Sladkovy strany. Promin tvoje chovani nema uroven. Navic nemuzes clovek jako jses Ty navrhnout jestli pan Profesor Svejnar ma byt presidentem nebo jenom pouhym rezidentem. Vytvorit nejaky blog, ktery umi dnes kazdy skolak ze zakladni skoly tobe dava tolik sebevedomi?Stydim se za tebe nemyslim si, ze kazdemu musi byt na zvraceni co blabolis tady. Proc ma jit pan profesor na Mirov? Snad ma na svedomi vytunelovani narodniho majetku. Opravdu je mi to jedno kdo bude presidentem. Oba kandidaty jsou kapacita svetoveho kalibru. Ale at' nevylecime svoje m..... timto tematem. toto je moje posledni slovo prosim nech prostor pro normalni navstevniky. Dekuji
Karel
31. 12. 2007 | 06:48

karel napsal(a):

bigjirko,
Jsem v cizine v Curychu vic nez jak 12let (od svych 11) a pomalu az tak me moc nezajima kdo bude presidentem v Cesku. Ramcove sleduji deni v cesku. big....o myslim si,ze bys mel jit do sveta a poradne se podivat a naucit se normlani chovani abys nezustal omezeny v nazorech nepresahujici z tvoje oblbne hospody. Mam ceske koreny a nedela mi problem tobe pozvat sem ma tydnu pokud mas zajem.
Omloivam se vsem normalnim ctenarum moji slabou cestinu.
Karel
31. 12. 2007 | 07:12

bigjirka napsal(a):

karle, nejsem zvyklý si tykat s každým hajzlem, promiňte, fuj. Nechápu, proč se zde nepřítomný Curyšan hlásí z IP adresy Telecomu a má mejl na Centru. Nechápu, proč se tak slušně vychovyný Švýcar vyžívá v útoku na druhé. Pokud si vzpomínám, Mírov byla otázka, odpověď na předchozí Švejnar na hrad. Já ve světě pravidelně jsem, jenže tam nepotkávám takové pitomce. Snad je to vaší nezralostí, že jste takový ubožák. Z mladého vola obvykle vyroste starý vůl. Nemám zájem o komunikaci s vámi, již mne neoslovujte. EOC
31. 12. 2007 | 09:07

Karel Prokopič napsal(a):

Karton - se výše zeptal:
Jednoho člověka, který odsud emigroval s rodiči přes Německo do USA a tam vystudoval vysokou školu a po roce 1989 se vrátil, dělal poradce a všichni z něj byli podělaní jsme tu už měli. Samozřejmě spasitel z USA je něco. Hádejte kdo to byl?
Odpověď: Byl to Viktor Kožený. Pan Švejnar může být ale také Janem Kalvodou II, protože si píše titul, který mu nepatří. Nechá si říkat profesor, přitom je doktor - ale nikoliv ekonomie, ale filosofie. To jsou ale paradoxy...
31. 12. 2007 | 14:21

bigjirka napsal(a):

Karle Prokopiči, nevím, jestli máte pravdu. Vyslovujete jen pochybnost, nebo máte fakta? PhD je totiž normální doktorský titul pro všechno od Šumavy k Tatrám. A na Švejnarových stránkách se rozlišuje Assistant Professor, Associate Professor a Professor. Takže omylem to není - pak by to byla vyslovená lež. Máte pro to tvrzení důkazy? Já Švejnara také nemusím, ale abychom byli spravedliví...
31. 12. 2007 | 15:19

Spačka napsal(a):

Pane profesore,opravdu profesore velmi Vám fandím a přeji úspěšné zvolení do čela našeho státu- konečně po dlouhé době budeme mít dobrého prezidenta.Budou výhrady,že manželka není češka,vždyť to nevadí -paní Masaryková taktéž nebyla a Masaryk byl zvolen.Kdyby tenkrát byli ti naší jako politici u volby-nevím zdali by byl Masaryk zvolen.........
31. 12. 2007 | 17:50

bigjirka napsal(a):

A vy Spačko víte bezpečně, že pan profesor je echt profesor? Snad budeme mít dobrého presidenta, ale Švejnara ne. Copak potřebujeme, aby přiletěl Pixie-Dixie a stal se presidentem?
31. 12. 2007 | 18:10

Karton napsal(a):

Ještě k tomu titulu. On idělal bakaláře, potom magistra a nakonnec doktorát. PhD je dokotor filozofie. Něco jiného je ale zaměstnání; professor je je učitel. Podle mého názoru, kdyby jeho změstnání bylo na př. dlaždič, určitě by si neříkal dlaždič Švejnar. To že si říká profesor není lež, ale v našich končinách to působí dojmem jako by měl titul profesora. Zrovna tak, když se řekne, že jeho manželka je Američanká, působí to, jako by se narodila v USA, zatím co se narodila na Kubě. On tedy nelže, ale účelově zamlčuje fakta. My jsme také na škole říkali učitelům soudruhu profesore. Ještě k Masarykovi; on se s manželkou seznámil v Lipsku; měli svatbu sice v USA, ale potom žila trvale ve Vídni, zatím co on v USA trvale bojoval za osvobození našeho státu od Rakousko-Uherské nadvlády.
31. 12. 2007 | 18:19

bigjirka napsal(a):

Kartone, ale na jeho www stránkách se rozlišuje Assistant Professor, Associate Professor a Professor. Takže je to buď pravda, nebo lež, ale nic mezi. Takže by mne docela zajímalo, jak to je.
31. 12. 2007 | 18:47

Nečitelný napsal(a):

To bigjirka"
Bože jak Vy se bojíte možnosti, že pan Švejnar by mohl být presidentem a děláte děláte všechno proto, aby jste ho deklasoval svými nechutnými knockouty! Dalo by se souhlasit s námitkami, oponenturou ba jednoznačným nesouhlasem, no způsobem, jaký vedete Vy, to není adekvátní úroveň debaty na toto téma. Příliš často sklouzáváte do nechutných příměrů,opovrhování s Vámi nesouhlasícího, ba dokonce je urážíte sprostým nadávkami. Ani případná omluva ne jeho adresu neomluví Vaše hulvátské vyjadřování. Poznamenávám, že nnenapadám Vaše nesouhlasné, opnující argumenty, jen mi vadí Vámi vedená diskuse. PF 2008
31. 12. 2007 | 18:55

ctenar z USA napsal(a):

Zajima me, jaky je konflikt mezi obcanstvim USA a obcanstvim CR. Dle me informace z USA je obcan USA povinnen uprednostnit obcanstvi USA nad vsemi dalsimi. V praxi to znamena, ze obcanstci USA je superior tedy jako president CR budete podlehat hlavne ustave USA a az potom ustave CR. Muzete na toto tema reagovat.
31. 12. 2007 | 18:56

Jan napsal(a):

President je osoba, která by měla budit respekt, úctu. Jste dobrý kandidát pane Švejnare. Držím Vám i nám palce.
31. 12. 2007 | 19:25

karel napsal(a):

Pane big….o,
vas slovnik, hajzlem,Mirov, nezralostí, ubožák, z mladého vola, starý vůl... o Vas vypovida hodne.

1)jako stranicky aktivista a vytvarly brigadnik a babysitter toho pred volebneho blogu vice poskozujes pana profesora Klause nez pomahas. Na miste tveho sponsora z tulenarske miliardy napred bych Te posilal na kurz zaklady slusneho chovani nez pronajimat tebe zde pro takvou cinnost. To co tady delas je poleticka sebevrazda nez prezentace nazoru o pana prezidenta a cestneho presedu ODS. Tvym jednanim pana presidenta vazne poskozujes nez pomahas.
2)Oba dva kandidaty jsou kvalita sevtoveho formatu proto by ta diskuze tady by mela byt o porovnani "programu" nebo myslenkovych proudu a nazory jak resit konkretnich problematik teto zeme a porovnani jak budou presentovat Cesko na venek nez jestli ten pobyval v Ostrave, v Kanade, v Zline nebo v Praze primo v tve ctverti. Momochodem T.G. Masaryk nepobyval jenom v Cesku ale vedel, ze je potreba neco delat pro Ceskoslovenske statnosti.
3)Rozhodne ja bych neposlal zadneho z nich do Mirova protoze jsou potrebni pro Cesko jako "rezidenti" nebo presidenti, protoze jsou nesmirne schopni jedinci a ani jeden z nich si nezaslouzi takove nezrale odpovedi jako je posilani jednoho nepreferovaneho kandidata do Mirova a druheo na Hrad. Tohle vypovida o zralosti toho co bloguje zde.
4)Cim vice zde blabolis zde tim prochazujes platnost me predchozi komentare o tve zkusenoti mimo tve ctverti . Svym zpusobem jsi chudak kdyz uz kvuli tomu, ze se divas kandidaturu presidenta stejnym pohledem jako kandidatura primátora Prahy s bydlištěm v Ostravě. Vis vubec o cem mluvis?President republiky neresi komunalni odpady ani komunalni socio-ekonomicke otazky na kazdo denni bazi. Toto hodne rika, o tvem jednoduchym omezenim obzoru videni veci. Porovnas nesrovnatelne :-) Jeste k tomu se snazis zalozit nejakou stranu. Ty jsi se zblaznil nebo mas nejake neukojene touhy?Ty nemas rad socani, komnisty a pochybuji jestli si uvedomujes co pises zde. Proc nesji v ODS ve strane, ktera dela neco praktictejsiho pro tuto zemi nez zalozeny nove strany. Nebo se bavis dobre v tvem nic nerikajicim blogu. Tvuj blog je jak technicky tak formalne i obsahove kravobina co tam placas.
5)Podivej na nasledujici tvuj prispevek podle tebe je to nromalni takove vyjadreni? bigjirka napsal(a): Nebude prezidentem, bude rezidentem (pokud něčím) 16.12.2007 12:48:59 . Je to podle tebe zrala odpoved.
6)Clevek ma pravo zadat jak ma byt osloven. Ale postivost a pravdomluvnost prinese vice respekt nez pouhych prani byt vykan. Nemyslis to? Je mi uplne jedno jestli tady nekdo mi vyka nebo ne. Ja vim, ze v anonymite jsou nekteri lvem s vice hlavou a osasem nez ve skutecnosti.
7)Z vseho nejvice jsem se smal nad tve komentare o IP adresy od telekomu a emailu na centrum.cz Nebudu tebe skolit ani vysvetlit na toto tema ale muzes o tom premyslet jak by nekdo mhol byt tady pritomen a zaroven zit v Curychu.
8)Jak jsem uz napsal me nezajima jestli pan prezident mohl nahodou/omylem delat neco vice k minimalizaci dlouheho tunelu nebo se Svejnarova mohla naucit Cesky a nebo jestli by mel tady zit dele nez pet let nez bude kandidovat na presidenta. Vzdyt manzelka zakladatele Ceskoslovenska T,G, Masaryk nemluvila cesky snad to melo nejakou vadu na vykon presidenta prvni republiky. BTW on take pobyval nemalo casu v Americe.
9)Vem si Cesko jako veliky prosiperujici podnik. A ten potrebuje schopneho managera se svetovou zkusenosti a ne stranicky kabat.
10)Jako desaty bod s dovolnem vyuzji nasledujici tvoje komentarie z 13.12.2007 22:59:33
„ Pane Švejnare...... . I když Vy dáváte přednost socanům a komančům.“ bigjirka napsal(a) A dovol mi se ptat nasledujici. Kolik je podle tebe tech nepriajtelnych socanu a komancu? Stejne bys nevedel odpovedet tak, odpovidam za tebe jich je 50% v parlamentu a po pristich volbach mozna bude jich vyrazne vice. Tak, ze podle tebe pan budouci president ma ignorovat podle vic polovinu naroda a splnit jenom tvoje ubohe a slepe prani. Jeste jsem zapomel, ze take nesneses Bursikovou stranu. Jestli si pamatujes dobre pan Klaus byl jednou take zvolen diky hlasum komunistu. Urcite je dost chytrej na to aby mel radost z toho co pises blabolis tady. Zkus vice v te tve hospode rozebrat vice a pak mozna prijedes na rozum a pochopis, ze spravny president ma byt nestranik.
Cheers to the New Year 2008 !
Karel
31. 12. 2007 | 19:57

Meluzina napsal(a):

Berete to vsichni moc važně, je to jen politicka hra, jsme strategicke uzemí. Budeme Malá Amerika....
31. 12. 2007 | 20:56

Ráček napsal(a):

Být zvolen v těchto volbách není nic. Výhra neznamená žádné uznání od lidí v ČR, kteří na ni nemají vliv ( snad může dát falešné osobní uspokojení ) a prohra Vás může otrávit propříště - uvědomme si kdo a jak volí! Počkejte na volbu lidmi - jedině pak se lze o něco opřít a hovořit o mandátu. Většina světa asi netuší, jak byl zvolen Klaus a proto mě mrzí, že jeho názory mohou být brány jako stanovisko národa.
31. 12. 2007 | 22:43

Karel Prokopič napsal(a):

TO: Ráček
KDYŽ MÁME TOHO SILVESTRA - TAK PRAVDIVÁ VZPOMÍNKA: Za sociku pracoval na VHJ PKG, na odboru investičním, jakýsi Ráček. Protože to bylo za sociku, tak se do zápisů dávalo: ing.Tenaten, Dr.Tenaten. Ale protože p. Ráček nebyl graduovaný, tak se tam psalo: s.Ráček...............
31. 12. 2007 | 23:24

Hippo napsal(a):

Mr. Svejnar, sleduji vaše projevy již od chvíle kdy se začalo mluvi o vaší kandidatuře. Omluvte mě, ale dříve tady v Čechách o vás nebylo slyšet zbla nic. Podle mého názoru jste typický školomet, který o reálném životě neví nic a o skutečném životě a problémech běžných lidí v Česku nemáte ani potuchy. Takže prosím, zůstaňte tam kde jste, myslím, že se tady jen chcete zviditelňovat... nechci vás za prezidenta! Že se cpete do politiky je jen důkazem toho, že jste ješitný, samolibý náfuka a nic na tom nezmění vaše hezké řečičky...
31. 12. 2007 | 23:47

Hanyšová Miroslava napsal(a):

Vážený pane Švejnare.
Dokáži pochopit, proč se chcete stát prezidentem vlasti, která byla kdysi Vaší rodnou zemí. Ale bohužel již dávno tomu tak není. Vaší rodnou zemí již Česká republika není. Tu už vůbec nemůžete znát. Vaše bývalá rodná zem se dusila mnoho let a bohužel spolu dusila i všechny své obyvatele. Nedusila jen ty dole, ale i ty nahoře. Neměnila charakter jen těch nahoře, ale i těch dole. Vy vůbec nemůžete rozumět této zemi a těmto lidem. Nikdy nepochopíte ty lidi, kteří odmítli zdrhnou ze své rodné vlasti. Také nikdy nepochopíte, že mohou být hrdi na to, že jsou Češi. Druhá věc, proč si myslím, že nemůžete být Českým prezidentem je, že Vás nikdy nedojme Česká hymna. Pokud jí vůbec umíte zazpívat.
Nehodnotím, jestli současní Čeští politici mají vhodné vlastnosti, aby se stali Českým prezidentem, ale velmi pochybuji, že je kdy budete mít Vy, který dokázal svoji vlast hodit za hlavu a který mohl existovat mimo ni.
01. 01. 2008 | 01:06

Honza37 napsal(a):

Hippo ať jde radit dalším hrochům, úroveň jeho příspěvku odpovídá přezdívce. Asi nemá sám potuchy, co se okolo něho děje.
Hanyšocé Miroslavě: Bože, jak já nenávidím kladení křestního jména za příjmení! Dokážete pochopit, že když se v určité zemi někdo narodí, tak je to jednou provždy jeho rodná země??? Důkaz, že lidé, žijící v této zemi často nerozumí,, co se s touto zemí děje a že lidé, kteří žijí šest časových pásem daleko jí mohou rozumnět lépe! Hanyšová Miroslavo, jedinlu Vaší předností je, že se neskrýváte za přezdívkou, ale že Vy, která v této zemi žije nevíte zhola nic o velké skupivě věrných Čechů, kteří opustili tuto zemi, aby ji mohli v budoucnosti přinést hodnoty, které zde za totality prostě nebyly a kteří mají schopnosti to skutečně udělat, pakliže jim tomu lidé typu hrocha a Hanyšové DOVOLÍ!!!
01. 01. 2008 | 02:05

Vladimír napsal(a):

Za ty prachy? Klidně budu pezidentem čehokoli! Oni nás na našem emerickém univerzitetu platí vzhledem k mým božským kvalitám dost mizerně.
Váš...
01. 01. 2008 | 09:09

Zdenek Rosenblum napsal(a):

Svatá prostoto! Paní Hanyšová, vy jste opravdu tou ideální členkou komparsu, onou "babičkou v slzách", která dojetím nevidí, když k nim, na vesnici přijede ach tak moudrý a fešně oblečený, dokonce ruštiny znalý Klaus s chotí (co už, nekomunisticky, nosí klobouk "dočista jako královna Alžběta"). Nic ve z lém, na svůj názor i emoce máte právo, ikdyž nám všem Klaus sugeruje myšlenku, že to vše a svobodu nám jaksi vyrval z tlamy rudé totality on. --- Jsem také uprchlík před komunismem (nesprávně, nebo účelově zvaný "vystěhovalec", tedy "emigrant"). Táta nám umřel v rekreačním zařízení zvaném Bory, zatímco 17-letého Klausouvi strana a vláda v krvavých 50. letech poprvé dala přijetím na nejvíce prokádrovaný směr, zahraniční obchod na stalinské VŠE zelenou. Prý za to, že se dobře učil, tak jim záleželo na rozvoji lidských talentů, už tehdy. --- Když Václav Fischer úspěšně kandidoval do Senátu ČR, rádoby liberál Klaus jej, jako KSČM nebo KSČ pouštěl nepěknými úrážkami, včetně závist spodiny vědomě budícím hláškám, jak si to "rozhazuje na kampaň své milióny". Zasloužilá exkomunistka Jirásková, kterou si Klaus sám vybral jako kandidátku za ODS, si "umělecky", jako vy brnkajíc na emoce, pžisazovala, že by, jako Fischer "nedokázala zemi zradit". Náš echte demokrat Klaus, šéf ODS, si pak "nedokázal vzopmenout" kdože to vyvěšuje po Praze plakáty ODS poukazující na údajnou homosexualitu Fischera. Víte jak to dopadlo: Jirásková drtivě prohrála. --- Já ČSFR a ČR hlavně po 89. pomáhám myslím dost. Své děti učím češtině, dějinám a ano, i hymnu je učím: Internet je bezva. Myslím, že nejen sledováním a účastí na dění v ČSFR-ČR a s ní souvisejícím, jistou znalostí světa, rozumím potřebám spoluobčanů v rodné zemi. Jsem rád, že cizinci těď mohou poznávat, jak krásná je moje rodná Praha. A, ikdyž se Klausova ODS a Grebeníčkova KSČM, osamocené, o to pilnější, snažily, abychom my, uprchlíci před komunismem nemohli dostat občanství zpět, aby se nedalo volit v zahraničí, nakonec prohrály. Takže v roce 2002 jen 2% voličů "vewnku" oproti neuveřitelným 18% doma dalo hlasy KSČM, v roce 2006 to bylo obdobné. Klaus a Grebeníček, ODS a KSČM tvrdí, podobně jako vy, že občan hlasujíc v zahraničí "nemmůže dobře rozumět a tedy volit" co je pro něj, jeho rodinu, republiku dobré nebo nejlepší. Myslím si, že i výsledky voleb 2002 a 2006 v zahraničí odpověď napovídají. Tedy pokud nejste pžíznivec KSČM. Hezký Nový rok. A podívejme se, já přes internet, jak Klaus bude emoce národovectví zase lacině ždímat.
01. 01. 2008 | 09:29

Jan napsal(a):

to: Zdenek Rosenblum
Ideologickou blízkost KSČ a ODS sleduji již roky. Vždy, když to v podobných forech zmíním dostane se mi odezvy, že jsem kreten, případně nicnechápající hlupák. Mám velkou radost pane Rosenblume, že to z odstupu vidíte stejně.
01. 01. 2008 | 10:06

Inka napsal(a):

Pane Švejnare,

již při Vašem prvním mediálním vystoupení, které jsem měla možnost sledovat, jsem si nemohla nevšimnout, jak moc se svým postojem od zdejší převládající politické kultury lišíte. Slušnost, kultivovanost, korektnost; respekt k druhému člověku a k jeho odlišnému názoru; krátká a výstižná vyjádření, mířící k podstatě věci. Jak pozitivní a osvěžující v porovnání s jinými!

Této zemi, dle mého názoru, převelice schází několik důležitých vlastností: důvěra ve vlastní schopnosti, zdravá hrdost na již dokázané, a dále také - naděje a přesvědčení, že společnost může a má směřovat i k jiným hodnotám, než je okamžitý zisk a vlastní hmotný prospěch jedince za každou cenu. (Na rozdíl od toho, o čem nás přesvědčuje naše všednodenní zkušenost a naše takzvané společenské elity - tyto "jiné" hodnoty nejsou luxusem, na který si musíme nejdřív vydělat; naopak: jsou nezbytné, chceme-li ve své zemi žít -pro změnu- alespoň trochu důstojně.)

Prokázal jste, že těmito vlastnostmi disponujete; své kvality jste i obhájil ve světové konkurenci. Paradoxně i logicky právě tento nepopiratelný fakt je momentem, přes který se někteří oponenti stále nějak nemohou přenést. Proč asi...

Naše vlast potřebuje mít ve svém čele člověka, který vidí dál, než na břehy malého českého rybníčku, jehož voda už nějaký čas pořádně zahnívá a svými jedy tráví pomalu, ale jistě mysl všech, kdo v ní žijí.

Právě pro Váši odlišnou životní zkušenost a osobnostní přesah se domnívám, že by pro tuto zemi bylo více než prospěšné, kdybyste stanul v jejím čele.

Držím Vám palce a přeji Vám i všem Vašim blízkým jen to dobré. Ostatně jako i nám všem...
01. 01. 2008 | 14:23

mojendaos napsal(a):

V panu profesoru Švejnarovi vidím určitou návaznost na profesora T.G.Masaryka. Je to svým spůsobem rovněž světoběžník, znalý světa , který vidí dobře kam svět směřuje. Že je ekonom, to je v dnešním globálním světě výhodou. Znalost amerického prostředí, nejrozvinutější země světa, které můžeme jen závidět, je obrovskou výhodou pro ČR a tím i pro nás občany. Kdo volá, aby se vzdal amerického občanství, neví co žádá. Je to bohužel jen nízká úroveň myšlení některých konzervativních komunistů, kteří lpí na starých protiamerických a jak říkali protiimperialistických tradicích. A je to škoda. Dnešní svět opět potřebuje semknutost a sjednocení sil lidství, pokroku a demokracie. Amerika jistě není dokonalá, není to žádný bůh, ale má v sobě mechanizmy, které můžeme obdivovat, a ze kterých se můžeme učit. Doufám jen, že rozumní poslanci a senátoři napříč politickým spektrem pochopí,co je lepší pro budoucnost naší republiky. Máme ale všichni ještě jednu naději, kdyby pan profesor Švejnar náhodou v těchto volbách přece jen nezvítězil, za 5 let může kandidovat znovu! A tam to bude mít mnohém jistější. Staré se zruší samo, možná i já tady již nebudu. Ale nevadí! Pane proferore Švejnare zachovejte si klid a chladnou hlavu jako doposud. :)
01. 01. 2008 | 14:44

karel napsal(a):

Pi Hanyšová a spol,
nevim jestli nasleduijic Vase veta na adresu pana Svejnare je myslena vazne.
1) Vase veta:“Vaší rodnou zemí již Česká republika není.“ Timto chcete rict, ze asi 10% Czechu, kteri ziji a pracuji trvale mimo Ceka stratili republiku jako svoji rodnou zem a maji jiny rod list a prepsane misto narozeni?
2) Vase veta:“Vy vůbec nemůžete rozumět této zemi a těmto lidem.“ Jestli je v teto zemi 10 milonu Hanysovcu a vicemene podobne myslejicich tady pak mozna asi mate pravdu nejenom pan Svejnar ale kazdy normalni Cech tomu nebude rozumet teto zemi ani jeji obyvatelum.
3) Vase veta: „Také nikdy nepochopíte, že mohou být hrdi na to, že jsou Češi.“ Ja nesdiilim stejnou hrdost vaseho kalibiru. Podle toho jak jsem sledoval vetsinou ty co nahlas vykriknou o narodni hrdosti jsou ti co nic nedelali tech minluych 40 let a spokojeni s levnym pivem a zaroven kilometrovymi frontami na banany. Ti co nebyli spokojeni bojovali doma i z cizine o svobodu republiku. Na oplatku soudruzi je zbavili obcanstvi a nejhorsi je to, ze podobna myslenka jeste zije v podobe Hanysovcu a jinych jedince, kteri nejsou stale svobodni a ziji ve sve velmi omezenem hnizdo predstavy. Rikaji nejs byl tady za komunistu tak tato zem neni tva rodna zem. Myslim si, ze jste nejvetsi produkt te bez mala pul stolete temnoty. Diky bohu Ceska republika dohani ty materialni/ekonomicke a technologicke straty, ktere byly preruseni naslim. Problem je v mysleni nekterych lidi, kteri zaostavaji jeste 100 let zpatky za opiceme.

Po preciteni tech ruznych komentaru a mysleni lidi jsem presvceni, ze vyhraje Pan Klaus, protoze tyto nazory nejsou nahodne ale representuji jejich poslancu, kteri mysleji stejne a slibuji stejne a pak spi v parlamentu do dalsich voleb pokud nepreskacou od jedne strany do druhe.
Zdravi rozum v novem roce.
Omlouvam se za spatnou cestinu ale ma rodna zem je Ceska a doufam, ze zastupci Hanysovcu a podbnych nevymysli zakon zase o zbaveni ceske identity vsech Cechu zijicich v cizine
01. 01. 2008 | 15:14

pan Chytry napsal(a):

Cela tato Svejnariada je opravdu,ale opravdu k smichu.Paroubek vyhrabal nekde v Americe pravicackyho profesurka,ted nam jeste predstavil madam.No to je taky neco,pani dulezita ,jeste musi opsat ,opsane ,a poto se bude venovat charite v Cesku az po volbach.Prosim vas jdete do p....e s touto saskarnou a postavte dustojneho kandidata proti V.K.nebo ho zvolte znovu.
01. 01. 2008 | 17:06

bigjirka napsal(a):

Jako jediného důstojného protikandidáta k VK z lidí, co jsou v dohledu, bych viděl knížete. Osobně bych ho byl schopen přijmout asi tak stejně ochotně, jako VK.. jenže jeho šance by asi byly malé.
01. 01. 2008 | 17:17

Honza37 napsal(a):

Jeste že pan Chytry se hled pochválí, že je chytrý. Jeden by si z úrovně "příspěvku" hned udělal úplně opačný závěr
01. 01. 2008 | 18:34

Skaut napsal(a):

I kdyby jste ve funkci presidenta udělal jen jednu věc - vrátil do politiky slušnost a seriosnost - byl byste dobrým presidentem.
01. 01. 2008 | 21:13

Blbeček napsal(a):

Pane Švejnare,
nikdy bych si za prezidenta nevybral emigranta nebo člověka, který žije a živí se mimo naši zem. Kdo zde nežije, nemůže pochopit, jak se zde žije, nezažil to.
01. 01. 2008 | 21:19

karel napsal(a):

"U profesora Švejnara je ohromné plus, že tu ta léta nežil, nebyl zapleten do těch všech zdejších sítí, nemusel chodit volit kandidáty Národní fronty, jezdil po světě, studoval ekonomické reformy a posléze napsal hned v roce 90 určitou alternativní koncepci naší reformy, kde tvorba toho právního prostředí měla předcházet těm velkým transferům majetku," dodal Havel, podle kterého Češi touto cestou nešli a doplatili na to.
01. 01. 2008 | 21:47

karel napsal(a):

"Vlastenectví se zřejmě dle těchto komentátorů měří znalostí toho, co je napsáno na presidentské standartě a dalších podobných banalit To, že Švejnar u nás v 90.letech založil a sehnal půl miliardy na výzkumný institut CERGE, který vychoval velkou část dnešní finanční a ekonomické elity, neznamenalo nic. Na diváky Primy to na rozdíl od komentátorů moc nezapůsobilo, protože v hlasování během pořadu, o tom, koho by si přáli za presidenta, zvítězil Švejnar nad Klausem v poměru 60 ku 40. Zkoprnělý moderátor „opomněl“ na konci pořadu tento výsledek ohlásit. Inu i prohrávat se musí umět."
01. 01. 2008 | 23:09

karel napsal(a):

"... je nutné říci, že v soutěži ve vlastenecké horlivosti nemůže inteligentní člověk vyhrát. Nejen Švejnar, ale ani Klaus nemají v tomto oboru šanci. Vždycky se najdou lidé, kteří sice kromě vlastenectví nemají co nabídnout, ale o to víc přidají na té horlivosti. Konec konců po ulicích nám tu pobíhá řada lidí pokřikujících Čechy Čechům a na ně, co se vlastenecké horlivosti týče, nemá nikdo. Rozhodně bychom si asi nikdo nepřáli, aby tu měli nějaký vliv. " Jan Štern
01. 01. 2008 | 23:11

bigjirka napsal(a):

V pohodě, ať pan Švejnar kandiduje na poslance nebo senátora, zúčastní se ve zdejší politice a pak kandiduje na presidenta. Zatím je to pořád Paroubkův Marťan, Pixie-Dixie.
02. 01. 2008 | 08:53

Hanz napsal(a):

Dobrý den a vše nejlepší v novém roce panu profesorovi- nemyslím toho "čestného" :-) a všem občanům světa.
Je velká škoda, že si naše politická "elita" "demokraticky" zajistila volbu prezidenta a nás hloupé občany odsunula do pozadí.A nejen to. Na druhou stranu je na to za těch 40 let naučená a dalších 20 let v tom úspěšně pokračuje a naučili to i své děti - nástupce. Je to jak v tom vtipu - bor.del jiný, ale ku.rvičky jsou stále stejné. Nedělám si iluze, ale ať chceme nebo ne, morální devastace se dotkla každého z nás. Někoho více, někoho méně. A bohužel ti největší bolšouni se jako vždy nacpali opět k moci. Jen uschovali rudé knížky a jsou z nich vážení občané - kapitalisté :-). Takže si nedělám iluze, že by pan Švejnar měl šanci na zvolení. Slušného člověka mezi sebou nepotřebují. Ještě by jim koukal pod pokličku a mohl by odhalit jejich "ekonomické" aktivity. To se nehodí.
A pro ty křiklouny, kteří prezentují názor, že to pan profesor dělá pro peníze, důchod, moc. Soudí asi podle sebe. Jsou tak naučeni a nechápou, že by to mohl dělat i z nezištných důvodů - pro ně něco naprosto nepochopitelného. A také se pravděpodobně bojí, že by třeba mohli přijít o své "zasloužené" výhody. Takto by se dalo pokračovat na několik stran, ale nechci vás již unavovat. Hezký den.
02. 01. 2008 | 09:34

bigjirka napsal(a):

Inu, v tomto máme asi každý své názory, bez šance na sblížení. Poslanci rozhodnou...
02. 01. 2008 | 10:11

Václav Potůček napsal(a):

Pane Švejnare držíme palce,
konečně někdo normální na prezidenta,je to hrůza děs,že by měl být Klaus znova prezidentem,je to vrchol arogance,ješita a všeználek,hlavně co se týče oteplování planety,korunu všemu dal novoročním projevem,
že jsme na vrcholu spokojenosti,on sned se nedívá z okna na normální lidi,mlčky přihlíží zdražování a důchodci a invalidé u něj neexistují,čestný předseda ODS,který by si nejradši hrál na tatíčka Masarika,kterémo nesahá ani po paty.
02. 01. 2008 | 10:31

Hanz napsal(a):

bigjirka: to je právě ta smůla, že o nás bez nás se zase rozhodne. A sbližovat se s postbolšouny rozhodně nechci. Tak morálně zdevastovaný za těch 50 let ještě nejsem. Jen jsem neměl odvahu z této sovětské gubernie odejít i když o tom nyní vážně uvažuji.
02. 01. 2008 | 10:40

Hanz napsal(a):

Bigjirka: P.S. Toho postbolšouna nemyslím zrovna Vás.
02. 01. 2008 | 10:45

bigjirka napsal(a):

Hanzi, nejsem tak vztahovačný. Mne už to dnes mrzí, že jsem neodešel, chtělo to odejít po revoluci, když to bylo svobodně možné. Jenže děti byly malinké... Tady lidi neumí nic než nadávat, viz děda Potůček. Svůj názor směle vydávají za pravdu, chjo.. kde to jsme.. Klaus se tady namáhal a něco udělal a něco zkazil, někomu se zamlouvá a někomu zas ne.. No ale takové ty výblitky jako všeználek... to jsou emise chudáků duševních. Jeho varování před ekoběsněním je zesměšňováno.. přitom falešný prorok Gore spotřebovává 20x víc energie než průměrný (náročný!) Američan a vydělal už na té chujovině miliardy... je to bída..
02. 01. 2008 | 11:37

karel napsal(a):

Nekdo zas vymlouva,ze neodesel po revoluci. Jini se normalne vraceli a vraceji se po revoluci. Moc nechapu!!! Asi protoze tu zacal normalni trzni mechanismus tim padem drahy tabak,pivo atd... proc kvuli tomu rizikovat a stracet rodnou republiku?
Ale kazdopadne nikdy neni pozdej na odchazeni. Americane rikaji za mym plotem take roste zelena trava.
Ono ten pohyb zivot i voda smrdi kdyz na jednom miste stagnuje.
Hodne to pomaha na premysleni nad nasich hodnotovych priorit a mysleni.
02. 01. 2008 | 12:05

karton napsal(a):

Nemám nic proti Švejnarovi, ale překvapuje mě, odkud berou jeho příznivci jistotu, že je morálně zcela čistý, že sebechvála, kterou oplývá na svých stránkách je opravdová, že mu nejde o slávu a o peníze a jen o pomoc svojí (první) vlasti, které se nikdy nevzdal a vždy s ní cítil, zejména v době okupace. Českoslovenkého občanství se dobrovolně vzdal, protože v té době existovala mezistátní dohoda mezi USA a ČSR, uzavřená už v roce 1920, která vylučuvala současné občanství USA a ČSR. Mohl být stále občanem ČSR, ale proč by to dělal, když občanství USA více vynáší. Pokud se jeho titulů týká, tak Assistant Professor je lidově řečeno asák, Associate professor je docent a profesor je učitel na vysoké škole (nebo také mistr - viz mistr Jan Hus). Jeho americký web (www-personal/umich.edu/~svejnar) se ztratil; existuje nyni http://sitemaker.umich.edu/... V jeho CV je jasně uvedena jeho kvalifikace a také jeho zaměstnání.
Jeho vystupování v mediích ve mě nevzbuzuje důvěru, působí na mě jako americká reklama na prací prášky; zřelmě pochytil marketingové móresy své druhé vlasti - prodat za každou cenu a komukoliv.
02. 01. 2008 | 13:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další hrubě urážlivý příspěvek, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 01. 2008 | 13:03

bigjirka napsal(a):

Kartone, funguje http://sitemaker.umich.edu/...
Ony ty akademické hodnosti jsou těžko porovnatelné, ale mělo by být cca
assistant professor cca asistent, odborný asistent
associate professor cca docent
professor cca profesor...
Pokud se tedy tyto tituly použijí všechny. Pokud se použije jen všeobjímající professor, může to znamenat cokoli z toho. Protože ve Švejnarově CV se používají tyto termíny všechny, zdá se, že je profesorem v podobném smyslu jako naši profesoři. Pokud by to tak nebylo, byl by to podfuk.

Nicméně to celé je o tom, že o dotyčném víme pramálo a že je to Paroubkův Pixie-Dixie. A nápad to asi bude Veškrnův. Ať kandiduje do PS nebo do Senátu, nebo ať pracuje v tom CERGE a angažuje se ve veřejném životě a pak teprve kandiduje na presidenta.
02. 01. 2008 | 14:26

Nečitelný napsal(a):

Čtu a respektuji všechny příspěvky na toto téma, jen si pochopitelně, dělám o každém svůj úsudek. Jak o obsahu, tak o způsobu podání. Co se toho podání týká, někdy je to opravdu ubohé, no zřejmě záleží na úrovni daného autora. Ale co bych chtěl (spíše je zbožné přání) je to, kdyby tyto komentáře četli i ti, co o volbě presidenta budou rozhodovat, resp. jej volit. Ve směsi různých názorů by si snad vybrali to podstatné, co běžný člověk, žijící mimo politiku v typické realitě běžného občana, t.j. lidí všech profesí,pohlaví, stáří atd. prožívá a cítí. Pak by snad bylo možné říci, že jsou to lidem zvolení poslanci, kteří obhajují jejich práva a nároky. Leč jak jsem již naznačil, je to spíše zbožné přání, protože po vstupu do PS za sebou velmi důrazně zabouchli dveře. Proto se k nim hlas lidu,jeho názory atd. k nim nemohou dostat. A to je to podstatné, my zde si navzá-
jem vyříkáme co by, jak by, kdo by, čím by a pod., někdy si nerozumíme, jindy se na sebe zlobíme, když už pominu, že sem tam je někdo i , slušně řečeno, hulvát. Přesto všechno si myslím, že změna na hradě neuškodí, snad jen čestnému předsedovi Modré letky.( a prý tak si přál umřít jako president!!!)
02. 01. 2008 | 15:04

petr napsal(a):

Pane Sˇvejnare modlím se aby jste se stal naším prezidentem adržím palce.při pomyšlení že by tam zase byl ten aroganztní stařík,ten vlastenec je pro mě naprosto nepřijatelná.
02. 01. 2008 | 16:31

Blbeček napsal(a):

Karle,
vy asi velmi věříte v to, co řekl Havel. Víte, moje zesnulá babička varovala moji dnes již prastarou maminku před rodinou Havlů. Bydleli ve stejné čtvrti, bylo to na začátku druhé světové války. Havel byl svého času modlou, ale naší ekonomice nepomohl. Naší zemi by více prospělo, kdyby byl ombudsmanem nebo zůstal divadelníkem než když se stal podruhé prezidentem. O co dříve jsme byly v EU, než země bez Havla, odpovězte si sám. Zřejmě Vám také poněkud uniká velikost čísel. V hospodaření státu je totiž půl miliardy relativně směšná suma. Vsázíte na praxi a vzdělání v zahraničí, tu měl třeba jistý pan Kožený a nebyl jediný toho typu. Já zase věřím tomu, že slušných nadstranických lidí, schopných vykonávat funkci prezidenta, tady žilo a žije dost a jsou to lidé, kteří nikdy necítili potřebu žít jinde. Lidé lepší než pan Švejnar.
02. 01. 2008 | 19:37

Honza37 napsal(a):

Opět pro kolegu Kartona:
Jistotu o Švejnarově čistotě ovšem nemá nikdo. Každý člověk může udělat špinavou věc. Ovšem v americké otevřené společnosti je takové chování daleko snáze rozpoznatelné a pak jsou důsledky rychle vyvozeny. Dlouhodobě se to vždy pozná a následky už nesl i proezident (Nixon). To je u nás neslýchané. Americká akademická komnita by takového člověka snadno identifikovala a ostrakizovala. To se zřejmě neděje, jinak by se o tom zde už dávno vědělo. Osobní stránky kohokoliv jsou ovšem psány tak, aby ukázaly tu nejlepší tvář dodtyčného. Z internetu nezmizely, jak jste nedávno napsal, ale jssou stále na adrese: http://sitemaker.umich.edu/...
Nenalézám v nich nic, co bych Švejnarovi mohl vytknout, naopak svědčí o jeho kvalitách. Není myslitelné, že by tak známý člověk tam napsal nepravdu, chvástání, nebo že by cokoliv bylo napadnutelné. Konkurence by se postarala o rychlý konec. Pro srovnání prostudujte si dobře následující sránku: http://profesor-klaus.osoba.cz
To je síla, co? Povinně čtení pro všechny Klausovce. Přítel Miki má a na požádání v kopii mailem poskytne ještě další perličky o "čistotě" "našeho" českého kandidáta. Po zveřejnění něčeho takového by byl profesor v Americe znemožněn. Chodil by kanály/ama.
Korunu všemu jste ale pane Kartone nasadil, když jste prohlásil takovou blbost, že se rozhodl pro občanství, které více VYNÁŠÍ! Ono totiž občanství, jak to české, tak to americké nevynáší finančně zhola nic. To americké může ovšem pro mladého amerického chlapce "vynést" povinnost nastoupit do války v nějakém odlehlém konci světa za myšlenky, které považovány za zcestné třeba i většinou národa. Třeba za postavení hráze komunismu ve Vietnamu, nebo exportu demokracie do Iraku (opravdu pochybné, vzhledem k výhledu na úsúěch) To mu může vynést i smrt. Finančně vynáší v Americe jen poctivé úsilí a práce. U nás je to horší, vzhledem k historickým podmínkám a současnému právnímu a morálnímu marasmu, který zde vládne. V tomto ohledu je to v Americe přece jen o dost lepší. Ta vlastní práce a úsilí je ovšem nutná a ve spravedlivějším prostředí i spravedlivěji oceněna.
A protože se Prof. Švejnar dokázal v takovém prostředí vypracovat k mezinárodnímu respektu, proto bych chtěl, aby takový člověk stanul v čele našeho státu.
02. 01. 2008 | 21:03

Honza37 napsal(a):

Oprava: http://sitemaker.umich.edu/... tedy místo tří teček ještě svejnar/home
02. 01. 2008 | 21:08

bigjirka napsal(a):

tedy.. srovnávat vlastní stránky někoho se stránkami bůchvíčeho.. to snad taky moc korektní není...
02. 01. 2008 | 21:29

bigjirka napsal(a):

ale jo, nemám vůbec nic proti tomu, aby pan Švejnar kandidoval na guvernéra Michiganu...
02. 01. 2008 | 21:37

Kratochvíl Slávek napsal(a):

Pane profesore Švejnare,moc Vás prosím:kandidujte,jednejte s lidmi a vysvětlujtevšechny otázky a problémy týkající se naší republiky.
Už je nezbytná výměna prezidenta ,který poškozuje naši zem v zahraničí,ať už se jedná o EU,ekologii a veškerá jeho vystupování doma i v zahraničí.
Drží Vám palce ke zvolení prezidenta.
02. 01. 2008 | 23:00

Karel napsal(a):

Ani dnes tu nebyla zadna ruzmna modra rec ale stale kolem dokola nic rikajici blaboli.Nejvice z vsech obdivuji tem co maji odvahu hodnotit CVicko pana Svejnara. Zajima jim jen jeho titul. Nechapou, ze on neni pouhym absloventem politicke ekonomie Marxismus-leninismus.Pokud si pamatuji to CV ma asi 16 str. Z toho jako dulezitejsi tema na blaboleni bylo jen jeho titul jestli je to profesor nebo neprofesor. Ale proc se nekdo odvazi rozebrat jeho knihy a clanky pokud je tak chytrej jako neskazeneji cistej Czech made. Nekteri brigadnici spatne splnuji svoji ulohu tady. Myslim si, ze neodostanou zaplaceno :-)
Jeste by si chteli hodnotit pana byvaleho prezidenta, ktery je svetove uznanou figurou. Myslim tady radi nejaci anti-ceske sily nez lide co preji pro tuto zeme dobro.
Pan Prezident VK je jediny clovek co ma ODS a jako spravny prognostik vse dulezite rekl uz ve svem novorocnim projevu. Tento rok skonci 8.
1918
1938
1948
1968
1998-to nechal logicky myslejicim
2008 - ze, by konec jedine z vsech instituci kde plne ovlada modra sance? Asi to nebude jednoduche protoze, kandiduje clovek, ktery nezil tady za totality tim padem podle nekterech stratil rodnou republiku nebo podle druhych je to stejne jako kdy by Ostravach kandidoval na primatora Prahy. Podle te logiky on je stejne jako Kozeny. Kdy by Radovan Krejcir neutekl byl by lepsi nez Kozeny a tim padem mozna i lepsim kandidatem nez nejaky imigrant.

Prosim, at' premyslejime a berme urcitou osobni zodpovednost nez neco tady napiseme.
Dekuji.
At' rozhodne rozum ve smyslu vse nejlepsim pro tuto zeme nad stranickym a soukromym egoistickym zajmum hajicich urcite partialni barvy.
03. 01. 2008 | 00:14

Nečitelný napsal(a):

Opravdu,ale opravdu smysluplný komentář,jen májednu vadu:je zcela neojektivní a tak jako všechny předchozí komentáře jsou jednostranně zaměřeny ,fandí V.K. a Modré šanci. Nevím,za co má brát zodpovědnost obyčejný diskutér tohoto blogu, když všechno mají v rukách poslanci. To je pouze výzva k umlčení těch,co majjiný názor a upřednostňují jiného kandidáta (J.Š),než je "náš pan president V.K.,jediný člověkco má ODS a jako správný prognostik vše důležité řekl....bla,bla,bla!"To jsem ocitoval slova pana Karla, ty mluví za všechno. Vybízí k přemýšlení a rozumu,ale nebyloby na škodu,aby se zamyslel sám nad sebou. Vnucovat někomu svůj demagogický názor mě připadá nutit ostatní k poslušnosti, stádu ovcí, co pújdou za jedním beranem. Tak to snad ne, nebo se na to cítíte?
03. 01. 2008 | 08:37

bigjirka napsal(a):

Bohužel máme jen dva kandidáty a pro mne je Švejnar z již uvedených důvodů nepřijatelný. Bohužel naše politická scéna nedokázala vygenerovat dalšího přijatelného kandidáta.
03. 01. 2008 | 08:57

Karel napsal(a):

V podstate je mi osobne nejde jestli kdo z tech dvou nesmirne kvaltvnich dvou kandidatu bude prezidentem Vami preferovany pan V.K. nebo ten imigrant pan J.S., protoze, bezpochyby oba jsou schonpni vykonat tuto ulohu kvalifikovane. Presto ja jsem osobne presvedcen, ze by Jan Svejnar byl lepsim nez pan Vaclav Klaus. Pan V.K. delal kus prace pro tuto zemi od sametove revoluce az do ted’ ale je nejvetssi cas aby si uz konecne odpocnul. Nechci jeho plusy a minusy/chyby, ktere jsou verejne zname tady rozebrat stejne jsou k nicemu. Minimalne, kazdemu by melo byt jasne cestny preseda nejake starny nemuze byt prezidentem vsech.
Ale jemi neni jedno kdyz nekteri hodnoti a rozebiraji jednotlive kandidaty velmi lacne. Snaha rozdelit lidi v podobe imigranta a domaciho apod... bez hlubsich znalosti oklonosti proc nekdo musel utect pred totalitou je absloutni hluopa demagogie. Nelibi se mi hrube zachazeni byt' je to slovni s clovekem jako je pan Svejnar, ktery dela dobre jmeno pro tuto republiku ve svete.Kdo jeho prace cte nebo tam kde on radi na svete berou jeho predevsim jako Cech zijici v Americe a ne jako Cech, ktery prisel o jeho "rodnou republiku" jak nekteri se snazi infikovat vami uvedene stado ovcu svymi demagogickym nazory. Jestli maji talent tak at' rozeberou akadamicke tak prakticke prace tech dvou kandidatu v poslednich letech a uvedou tady porovnani fairove misto reci a komentare typu ne imigranta na hrad ale do Mirova, je profesorem nebo neni profesorem. Vite co je vubec demagogie? Pro me v kontextu zdejsi komentare demagogie je tvrzeni typu. Cituji…
Vážený pane Švejnare.Dokáži pochopit, proč se chcete stát prezidentem vlasti, která byla kdysi Vaší rodnou zemí. Ale bohužel již dávno tomu tak není. Vaší rodnou zemí již Česká republika není.
Jak by ses díval na primátora Prahy s bydlištěm v Ostravě? :-)))
Pane Necitelny pokud nejste demagog a fairove komentujici demokrat a pokud jste clovekem uprednostujici dialogu misto demagogie a stranicke barvy kde jsou vase stanoviska na vice uvedene citaty zdejssich komentatoru.
Pane Nečitelný ja se necitim byt beranem stadu ovcu tech komentujicich tady a proto v klidu muzete vykonat tu ulohu tady.
Nemuzem vse svazet na poletiky, protoze svymi zpusoby oni reflektuji volice a tim padem v parlamentu jsou zradcalem kazdeho kdo tu komentuje.
03. 01. 2008 | 15:35

bigjirka napsal(a):

Neznám příklad žádné země, kde by se stal presidentem člověk právě vystoupivší z letadla. Jestli to pan Švejnar myslí vážně, ať kandiduje do parlamentu, pracuje tam a za pět let kandiduje na presidenta.
03. 01. 2008 | 16:27

Karel napsal(a):

1) Pan Svejnar aktivne pusobi v Cesku od zacatku znovu zrozeni svobody/demokracie v Cesku tedy od roku 1990.
2) Prace v parlamentu neni nutna kvalifikace na role prezidenta. 3) Cesko je dost dobre na to aby byl prikladem pro jine zeme. Nemusime vecne hledat priklad jinde. Ani priklad z Sovietu nebyl dobrym prikladem pro nas.
03. 01. 2008 | 18:20

Karton napsal(a):

Byl jsem osloven a proto odpovídám. Ten odkaz http://sitemaker.umich.edu/... samozřejmě znám a uvedl jsem jej jako platný, ale postrádal jsem odkaz, který je uvedený na jeho životopise; ten se ztratil. O Klausovi toho vím dost, i to, že jeho rodiče se přistěhovali do Prahy z Ukrajiny a že to byli komunisté. V tom si nemá se Švejnarem co vyčítat. O členství v komunistické straně rodičů manželky Švejnara bohužel nic nevím, takže nejde srovnávat. Co se titulů týče, tu diskuzi jsem tu nezačal já, ale kdosi, kdo se rozčiloval nad tím, že si Klaus dovolit označit Švejnara pouze znevažujícím titulem doktor, když každý blbec ví že byl jmenován profesorem, ale mě nejde vůbec o tituly; já to také nepoužívám, ani o to, kolik papíru kdo popsal, spíše o to co dokázal (kdo pracuje jen virtuálně, nemůže nic zkazit). Pokud se týká povahových vlastností, nemají si oba pánové co vyčítat; oba jsou ješitní, ctižádostiví, touží po úspěchu i po penězích. Pro Švejnara má občanství USA zřejmě velkou cenu, když se ho v době, kdy dostal české občanství nevzdal; a určitě to nebylo kvůli tomu, aby mohl bojovat pod vlajkou USA v Iráku. To samé platí o výdělečných aktivitách v ČR; stejně jako Klaus, který si svými publikacemi vydělává více než je jeho prezidentský plat, i Švejnar se snaží vydělat co se dá. Jenom ta tolerance je významné Švejnarovo plus a zejména ta politická mu pomůže se dostat do prezidentské funkce. Škoda jen, že si na nás vzpomněl až po sovětské okupaci.
04. 01. 2008 | 10:52

Miki napsal(a):

To Karton:
Zdá se, že neumíte počítat - pan Švenar odešel v roce 1970, když mu bylo myslím 18. Takže s tím "vzpomínáním až po sovětské okupaci" jse vedle jak ta jedle.
Pokud jde o výdělky z "publikační" a přednáškové činnosti pana Klause, tak si o tom myslím svoje - takto označenými "příjmy" se zřejmě zakrývá skutečný původ peněz. Jde pouze o hezky narafičenou a povedenou "pračku" na špinavé peníze, které přece neexistují!
04. 01. 2008 | 21:18

Honza37 napsal(a):

To Karton:
Na tohle se ovšem zase musí odpovědět. Mně by ovšem titul doktor neurazil v žádném případě, znamená to prý učitel a já věřím, že to ani J.Š. neurazilo. Já totiž věřím, že ani není moc ješitný. Prosím pane Kartone máte o tom nějaké bližší informace? (Aby to nebylo nepodložené a nespravedlivé obvinění.)Ptal jste se na příklad jeho studentů? O V.K. to říká mnoho lidí, kteří s ním měli co do činění.
Pokud jde o popsaný papír, tak je důležité, čím je popsaný. Když to chtějí tisknout renomované zahranční ODBORNÉ časopisy, tak je to o něčem jiném, než když to napíše servilní tisk vydávaný v regionu nahého krále.
Ctižádost je ovšem vlastnost, která je nutná k tomu, aby člověk stoupal vzhůru a myslím to v tom dobrém smyslu. Ne po zádech jiných a ponižováním jiných, ale svoji dobrou prací, která je eventuálně odměněna postupem. Známe přece sousloví "zdravá ctižádost". Totéž platí o úspěchu. Jiné je to s touhou po penězích. Pokud vím, tak se předpokládá, že J.Š. bude mít ve funkci prezidenta nižší příjem, než ve funkci zdatně publikujícího univerzitního profesora známé americké univerzity. To ještě ani neuvažuji, co řekla v interview jeho žena, že v nedávné minulosti dostal několik nabídek z jiných amerických univerzit stát se jejich děkanem. Tedy tady bych řekl, že je to zcela nehorázné a nespravedlivé obvinění, že touží po penězích. V etice amerického systému je funkce pro vlast záležitostí osobní cti a ne korytem, jak je to vnímáno u nás. A právě proto, že J.Š. prošel tímto prostředím, které ho formovalo v létech, kdy člověk o takovýchto věcech přemýšlí, věřím, že je podstatně lepším kandidátem, než V.K., který zde něco takového zažít nemohl.
Chápu, že pro Švejnara má americké občanství velkou cenu. I já mám dvojí občanství a také bych se nechtěl toho kanadského vzdát. Jak Kanada, tak USA jsou státy, které přijímají lidi, kteří chtějí odejít do lepšího světa, než je ten, ve kterém před tím žili. Přijímají je mnohem vlídněji, než xenofóbní Češi dokážou přijímat příslušníky jiných národů, dají jim pokud možno, nebo téměř rovnou šanci a nechají je stoupat dle jejich schopností až na místa ministrů (na př. "naše" Mgdalénka, nebo Kissinger, který měl ještě k tomu těžký německý přízvuk!) a proto tito lidé potom dokážou vybudovat společnost, která dle ústavy zaručuje nikoliv štěstí, jak slibovali komunisté, ale právo svobodně si hledat své štěstí, pokd neomezí svobodu někoho jiného. Není to společnost dokonalá, ale má díky principům, na kterých je založena a které jsou praktikovány možnost dále se zlepšovat. Já nevidím nic špatného, je-li český občan hrdý na to, že je občanem takovéto země. Může přinést mnoho těch nejcennějších zkušeností. A jsme zase u toho českého Honzy, s kterým jsem kdysi začal. (8.12. v blogu J.Š.: "Klaus nemluví pravdu." na tomto serveru.)
05. 01. 2008 | 00:56

Jan Vecka napsal(a):

Vážený p. Profesore Jane Švejnare !
Velmi oceňuji Vaše rozhodnutí kandidovat na prezidenta ČR a věřím, že máte předpoklady být nejméně závislým a nejvíce sjednocujícím, moudrým, vysoce inteligentním prezidentem z kandidátů, které dosud politické strany navrhly. Přesto, že ne každý občan nebo politická strana, souhlasí s Vaším přístupem k hlavním problémům naší politiky, ekonomiky, ekologie aj. důležitých problémů, které se dotýkají naší společnosti, Evropy i Světa a i já a moji kamarádi jsme vyrůstali a žili v jiném prostředí než Vy, nevidím důvod proč Vás ve Vaší kandidatuře nepodporovat a rád pomohu Vám osobně i Vašim spolupracovníkům při veřejných vystoupeních a v získávání podpory těch, kteří Vás mohou zvolit, pokud budete mít o to zájem. Již jsem odeslal v tomto duchu různé e-maily a vyjádřil jsem to i na webových stránkách HELP - K 2001: http://www.klub2001.wz.cz, v části POLITIKA PRO OBČANY (Příloha výzvy).
Hodně zdraví, štěstí a úspěchů Vám přeje Honza Vecka.
05. 01. 2008 | 11:56

Jan Vecka napsal(a):

Dovolte, abych Vám do nového roku 2008 i do všech roků následujících popřál dlouhý krásný, šťastný, úspěšný i veselý život a hlavně pevné zdraví. Zdraví získané hlavně z přírody a méně od stále „dražších“ a ne vždy dost obětavých lékařů a ještě méně z ještě dražších, převážně chemických, farmaceutických přípravků.
Přeji Vám zdravotnictví, ve kterém se méně úřaduje, zdůvodňuje, účtuje, “tuneluje“, schůzuje a více času i prostředků věnuje prevenci a léčení těla i „duše“, v jednotě používání staré i moderní medicíny a výsledků vědy a techniky, při spolupráci kvalitních lékařů a kvalitních léčitelů, nejlépe v ucelených zdravotních zařízeních.
Podobně Vám i sobě přeji, aby byly léčeny i ostatní oblasti života lidí a přírody u nás i jinde ve světě a rád bych se k tomu připojil s využitím všech svých znalostí a schopností i já, když najdu lidi - mladé v každém věku - kteří mi pomohou a já se pokusím pomoci jim.
05. 01. 2008 | 12:18

Jan Vecka napsal(a):

Myslím, že by se mělo více času, energie i prostředků věnovat postupnému odvykání špatných a nezdravých zvyků jednotlivců i společnosti, odstraňování následků nevhodné lidské činnosti a prosazování příslušných zákonů, které mohou vše v budoucnu zlepšovat.
Více úsilí a prostředků by bylo vhodné postupně věnovat do rozvoje kvalitního školství, vědy a techniky (ne zbytečně složité, ošklivé a drahé), která minimálně škodí lidem i přírodě a maximálně pomáhá zlepšovat život lidí i přírody. Nerozlišovat tolik co je „západní“ nebo „východní“, co je „pravé“ nebo „levé“, „rozvojové“ či „rozvinuté“, „intelektuální“ nebo prosté, módní nebo „zastaralé“, ale hlavně hledět na to co je moudré, dobré pro všechny, všestranně promyšlené a v celém komplexu globálně-ekologické i ekonomické, co více hledí do budoucnosti a méně zdůrazňuje důvody ke konfliktům.

Přeji nám všem, abychom měli moudrého nového prezidenta, vládu i ostatní představitele a zástupce lidu, kteří jsou opravdovými POLITIKY PRO OBČANY i manažery, kteří umí spolupracovat, neokrádají obyčejné lidi a nenapomáhají k většímu zisku lidem nepoctivým na různých místech v naší společnosti.
Přeji, aby náš vstup do „otevřené“ Evropy a Světa nebyl spojen s preferováním zájmů těch, kteří tam vstoupili dříve a jsou již na ekonomické úrovni a konkurenceschopnosti vyšší. Ne však ve všem jsou na vyšší úrovni.
05. 01. 2008 | 12:20

Jan Vecka napsal(a):

Moc by mě těšilo, kdybych k tomu všemu mohl přispět i já, moji blízcí a přátelé svými nápady a návrhy z mnoha oblastí.
Nejvíce návrhů, které je třeba více odborně propracovat a vyzkoušet, mám hlavně z oblasti ekologických a ekonomických jednoduchých i hybridních pohonných jednotek pro dopravu i pro relativně jednoduchou a pružnou kombinovanou energetiku, včetně jaderné a jiných alternativních zdrojů i akumulace energie, s využitím některých známých principů a dříve málo využitých řešení na nové úrovni, vědy, techniky, technologie, materiálů, ovládání, regulace a řízení.
Věnoval jsem se však i řešení různých dopravních prostředků a potřeb pro sport a volný čas, ale i jednoduchému přímému vstřikování, postřikování, zavlažování, zvlhčování vzduchu, fontány apod.

Velmi nerad totiž dýchám vzduch, který je cítit (podobně jako v „pekle“) od sloučenin a směsí kyslíku, dusíku, síry, uhlíku a jiných jedů, protože nebydlím na Hradě ani jiném vyvýšeném a zplodinám vzdáleném místě. Nevlastním ani jiné sídlo oddělené hradbou zbytků přírody od míst plných prachu, dýmů a sazí.
Rád mám i vodu, pokud možno, čistou, stejně jako potraviny a byliny, které požívám raději v prostředí bez kouře cigaret nebo silného pachu alkoholu. Ne, že bych absolutní abstinent, ale nemusím se proměnit v „primáta“.

TADY SE NEJEDNÁ „JENOM“ O GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nelíbí se mi proto, když „pomazané hlavy“ mocí a penězi zaslepené, dávají přednost pochybnému dočasnému zisku, bez ohledu na životy a zdraví mnoha lidí i přírody nebo bídu a hlad v současnosti i v budoucnosti.

Věřme však, že nejen mocní o všem rozhodují.

Když odstraníme „zmatení jazyků“, naučíme se více dorozumívat mezi sebou, nedovolíme mocným rozdělovat nás stále do různých skupin a rozhodovat „o nás bez nás“, jak to známe z historie, můžeme najít cestu a způsoby, jak jim v tom zabránit nebo je zbavit moci i bez krve a násilí.

TAK TEDY ŠŤASTNÝ A VESELÝ !
05. 01. 2008 | 12:22

Jan Vecka napsal(a):

POLITIK PRO OBČANY

1. Dřív červený čepice,
v modrý teď jsou straně.
„Podnikají velice“,
značně odhodlaně. „Prorážejí tunely“,
bez bázně a Hany.
Politiky se stali …
… ne však pro občany.
2. S bleděmodrou kravatou,
„kupónový bossi“,
zdobí rifle záplatou,
nejsou ale bosí. Vláda hledá v reformách
„velkou zlatou žílu“.
Kde jen přidat a kde brát … ?
… kterou „zacpat díru“ ?
3. Důchod, lázně, prevenci …
pro EHeS zmrazit,
či za prášky peněz víc
do lékáren vrazit ? Ať i pilný doktoři,
nejsou ještě chudší.
Nebo péči omezí …
což se však nesluši.
4. Ať důchodci nemusí
sbírat v lese klestí !
Věda ať se rozvíjí,
příroda má štěstí ! Školám, dětem ať je líp´
a rodičům taky !
Ať je záře slunce víc,
míň nás trápěj´ mraky !
5. Byrokratů všude moc,
„rudý, modrý krysy“.
Ministerstva, EHeS … ,
i tam v přítmí spí si. A když nespí, byrokrat,
krade čas, peníze.
Stejně jako „tunelář“,
rychle musí zmizet !!!!!
6. Kdopak, z Pánů poslanců,
má myšlenky „ryzí“,
co naplní hodně snů,
a odstraní krizi ?!?!?! I Vám Páni bude líp´,
… nebo nejste lidi ?
Moudrý „modrý“, „červený“
určitě to vidí.
7. Na Hrad ctného Rytíře,
s „pravou moudrou krví,“
co rád s „ořem“ zavítá
třeba do hospody ! „Osvícený monarcha“ ,
lidem jmenovaný … .
Kdyby lid nemiloval,
Bude odvolaný.
8. Pozor !!!!! Člověk, příroda,
maj´ moc velký rány.
Teď hned musí udělat,
něco všechny STRANY ! Politici, přátelé,
ať nezblbne svět !
[: Věk ZELENO - DŽÍNOVEJ
potřebuje „HELP“ !!!!! :]
V Praze 21.9.2007 Honza Vecka
05. 01. 2008 | 12:27

Jan Vecka napsal(a):

SNĚNÍ

1) [: Lásko :], naplň nás,
ovládni náš věk, Navíc, v horách vysokých,
dodej teplo, dodej jas, moudrost pramení.
pro všechny buď lék !
Ta nám s láskou napoví
pro svět řešení.

REFRÉN: [: Lásko :], sílu dej,
[: lásko :], dej naděj´,
Až se snění vyplní,
víru, štěstí rozdávej, zvony až se rozezní,
ať svět lidí není zlej´ ! [: že je doba sblížení,
dají nám všem znamení. :]

2) Nemůžem´ si dovolit
tolik plýtvání,
Jako kámen studený
když se jinde musí žít srdce zahřát chcem´,
v bídě, strádání. spolu lidem potřebným
rozdat pomoc všem.

REFRÉN: [: Lásko :], sílu dej, . . .
Až se snění vyplní, . . .

3) Proč se navždy neskončí
boj s vírou jinou,
Ať si zbraně „pekelný“
závist, pomsta, sobectví ? zpátky vezme Ďas !
Proč lidi hynou ? Mocný co jsou „nemocný“
ať netrápěj´ nás !

REFRÉN: [: Lásko :], sílu dej, . . .
Až se snění vyplní, . . .

4) Ať se brzy zbaví svět,
válek smrtících,
Ať mír krásně zavoní,
špíny, dýmů z cigaret lidem pro štěstí,
i aut kouřících !
v sadech s květy jabloní,
kde zpěv ptáků zní !

REFRÉN: [: Lásko :], sílu dej, . . .
Až se snění vyplní, . . .

V Praze 30.11.2007
Honza Vecka
05. 01. 2008 | 12:34

Jan Vecka napsal(a):

(graficky opraveno)
SNĚNÍ

[: Lásko :], naplň nás,
ovládni náš věk,
dodej teplo, dodej jas,
pro všechny buď lék !

Navíc, v horách vysokých,
moudrost pramení.
Ta nám s láskou napoví
pro svět řešení.

REFRÉN:
[: Lásko :], sílu dej,
[: lásko :], dej naděj´,
víru, štěstí rozdávej,
ať svět lidí není zlej´ !

Až se snění vyplní,
zvony až se rozezní,
[: že je doba sblížení,
dají nám všem znamení. :]

Nemůžem´ si dovolit
tolik plýtvání,
když se jinde musí žít
v bídě, strádání.

Jako kámen studený
srdce zahřát chcem´,
spolu lidem potřebným
rozdat pomoc všem.

REFRÉN:
[: Lásko :], sílu dej, . . .
Až se snění vyplní, . . .

Proč se navždy neskončí
boj s vírou jinou,
závist, pomsta, sobectví ?
Proč lidi hynou ?

Ať si zbraně „pekelný“
zpátky vezme Ďas !
Mocný co jsou „nemocný“
ať netrápěj´ nás !

REFRÉN:
[: Lásko :], sílu dej, . . .
Až se snění vyplní, . . .

Ať se brzy zbaví svět,
válek smrtících,
špíny, dýmů z cigaret
i aut kouřících !

Ať mír krásně zavoní,
lidem pro štěstí,
v sadech s květy jabloní,
kde zpěv ptáků zní !

REFRÉN:
[: Lásko :], sílu dej, . . .
Až se snění vyplní, . . .

V Praze 30.11.2007
Honza Vecka
05. 01. 2008 | 12:53

fiala napsal(a):

Jane Vecko,
myslím, že blbců tady bylo už dost. Stáhni vocas mezi nohy a zapadni. V téhle době s veršema.....
05. 01. 2008 | 22:38

Karton napsal(a):

Mikimu se omlouvám; v mém příspěvku, na který reagoval, mělo být, že si na nás vzpomněl až po skončení sovětské okupace. Pokud se týká špinavých peněz, jsou to peníze, které vznikají z trestné činnosti a proto se jim říká špinavé; bez trestné činnosti nemohou vznikat ani špinavé peníze. Pokud někdo má t.zv. špinavé peníze, dopustil se trestného činu a měl by být odsouzen. Podejte prosím na Klause žalobu a po skončení prezidentského období bude souzen (skončí mu imunita), ale neplácejte tady nesmysly. Co se týká dvojího občanství, nic proti tomu nemám, čím více občanství máš, tím více jsi člověkem, ale kandidát na prezidenta by být jen občanem ČR. Je mi jasné, že Švejnar przidentskou funkcí ztratí na platě, ale za to získá na slávě a to mu pomůže v jeho další kariéře.
06. 01. 2008 | 15:07

Miki napsal(a):

Kartone,
už to chápu - Vy nemáte nic proti panu Švejnarovi, Vy prostě přejete tu pochybnou "slávu" Papá Tunelovi.
Máte pravdu, připravuje se žaloba, ale ne pro nějaké "špinavé" peníze, a ani pro nějaké trestné činy.
Bude to spor o vlastnictví nemovitosti, protože se před nedávnem zjistilo, nemohl získat jeden z bytů v Libni do vlastnictví, protože práva k němu byla převedena zřejmým a prokazatelným podvodem jednoho známého bývalého agenta STB, což je na celé věci skutečně velmi pikantní.
06. 01. 2008 | 15:44

Karton napsal(a):

Mikimu - mýlíte se; mě je úplně jedno, kdo bude prezidentem; oba kandidáti jsou ješitní; mě jen vadí toto:
Profesor Jan Švejnar je světově uznávaný ekonom v oborech ekonomie rozvojových zemí, práce a strategie transformací. Napsal více než sto článků, knih a studií, vyškolil několik generací ekonomů po celém světě, je členem četných profesních asociací, včetně nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie, je poradcem mezinárodních institucí, vlád a velkých podniků. Od počátku devadesátých let též působil v řadě správních a dozorčích rad, například ČSOB, Společnosti pro vědu a umění, GE Capital, Česká republika a SPT Telekom. Podobně jako mnoho špičkových sportovců, umělců i vědců má už několik desetiletí více než jedno působiště. Nerozumím na příklad tomu, co je několik generací ekonomů po celém světě (generace je 25 let) a také nevím, co to je nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie. V USA by takový člověk jako Švejnar nemohl pomýšlet ani na funkci senátora.
06. 01. 2008 | 20:48

Miki napsal(a):

Kartone,
termín "generace ekonomů" lze asi chápat tak, že tou generací se zřejmě myslí celá doba jednoho studia (4 či více let). Tak to chápu já, ale třeba se mýlím. Není to ale jedno? Proč hledáte hnidy?
S tou komisí je to pěkný humbuk. Líbí se mi, jak z takové hlouposti udělají naši redaktoři málem událost století. Bylo to zřejmě poněkud nešťastně formulováno.
Kdybychom takhle začali pitvat habilitační práci papá Tunela, to bychom se asi všichni divili k jakým závěrům bychom došli.
Tak, jak se tady stal senátorem populista Čunek, tak se i v Americe může stát senátorem ten, kdo má peníze na kampaň - nezáleží na tom co umí, stačí, že dobře vypadá a má peníze na kampaň.
06. 01. 2008 | 22:02

Kamjdu napsal(a):

Pan Švejnar mnohonásobně morálně převyšuje Klause. Kdo to nevidí, nebo nechce vidět, tak je morálně nevyspělý člověk. Dalo se čekat, že zbabělec, který se vyhýbá přímému střetu před miliony svědků bude zoufale se svým týmem podobných vymýšlet kdejaký podtrh.
06. 01. 2008 | 22:37

fiala napsal(a):

to: Kamjdu
Nevím, co víš o morální úrovni jednoho či druhého a zda to umíš posoudit. Nebude to tak jednoduché, protože tě neznáme. Se statistickou pravděpodobností máš poloviční šanci být z rozvedené rodiny a tutéž obdivuhodnou šanci, že sám jsi rozvedený. Když to vynásobím, tak máš tříčtvrtinovou šanci do toho nekecat. Pan Švejnar si nechá říkat Profesore ekonomie, i když tento titul na rozdíl od V. Klause nemá. Pak si napindal na webové stránky, že je členem komise pro udělování Nobelovy ceny za ekonomii. Ještě v době, kdy toto píšu, tato lež tam straší. Ono mu nejde o nic jiného než o prachy. Když mu to nevyjde - jako že NE - tak si udělá sestřih z TV a rázem se v USA zvedne cena za jeho přednášky. Takže, proč by postupoval jinak. Byl vybrán jako antiklaus a tak i v žoldu pracuje. Morálka nemorálka.
06. 01. 2008 | 22:57

karton napsal(a):

Já nepitvám, nejsem chirurg, ani patolog. Jenom nechci, aby ze měněkdo dělal blbce. Vzhledem k tomu, že jsem důchodce, tak mi z hlediska finančního více vyhovuje Švejnar, protože je to politické nedochůdče, nezažil období okupace, má s komunisty jen dobré zkušenosti a proto jim umožní vládnout, což mi v konečném důsledku přinese propěch (ale za jakou cenu). Tím případem senátora v USA, kterým jsem nahrál Mikimu na smeč jsem jen chtěl ukázat, jak je to s vyspělostí demokracie v USA a nadstranickostí guvernérů a prezidenta. Tam se může stát i prezidentem úplný blbec.
07. 01. 2008 | 09:53

Miki napsal(a):

Každá demokracie má chyby, ta americká také.

Fialo, 0,5 x 0,5 není 0,75 !!!
Nauč se počítat a neblábol a neopakuj každý nesmyl, který někde vidíš.
07. 01. 2008 | 11:17

Zdeněk R. napsal(a):

V normální zemi, tedy přesněji za normální politické situace, by to byla ODS, která by navrhovala a všestranně podporovala kandidáta jako je prof. Švejnar.

V normální zemi by nikdy komunisté nevolili údajného "liberála" Klause, svůj údajný "ideologogický protipól" tak, jak to posledně před volbou národu sdělil soudruh Grebeníček, když po marx-leniské analýze prohlásil, že "pro KSČM je Václav Klaus nejlépe vyhovujícím kandidátem" a proto ho jejich poslanecký klub, známý svoji vnitrostranickou disciplinou "svými hlasy podpoří".

Víme jak nejtěsněji volba dopadla a dnes také víme, když se jen některé komunistky, jako Rubrová, už veřejně vyznaly z toho, že pro Klause hlasovaly, kdo doopravdy Klause svými hlasy na Hrad dosadil, neb jen tyto potvrzené hlasy komunistek na to stačily.

KSČM a Klaus mají základní, dlouhodobé, společné priority, proto se s KSČM vzájemně nekritizují, Klaus navíc za horší než komunismus označuje europeismus, ngoismus, šablonovitý antikomunismus.

Příklady: Klaus i KSČM, společně

1) proti všem restitucím

2) pro českou cestu privatizace, ikdyž ta přinesla hlavně tunely, sanace mld švindl úvěrů, zato na generace zaopatřila rodiny nomenklatury

3) sabotáž integrace EU, blokace zavádění evropského právního prostředí

4) Klausova ODS a KSČM proti vracení občanství úprchlíkům před komunismem,
proti volbám v zahraničí. Naštěstí oboje prohrály.

Stále blokují možnost volby korespondenční, nebo, jako již 2x Estonci, internetem

5) atd. atd.
07. 01. 2008 | 21:38

Roman napsal(a):

Nejlepsi pro ODS by bylo pdporovat Svejnara na Presidenta. Tam jedine bude pro ODS jistota , ze Svejnar nebude ovlivnovat jejich zkorumpovane vladnuti. Co ODS nevi je , ze Svejnara dela velmi popularni osobu a pral bych si aby Svejnar se nestal presidentem ale aby se stal premierem a Klaus stratil diky Svejnarovi, vsechny ty ODS pitomce co Klausovi posluhujou.
07. 01. 2008 | 22:37

Jirka Topolanek napsal(a):

Kdo je to Svejnar ? Neznam. Ja toho vazne moc neznam vsdyt nedavno jsem rozhodoval o tom kdo bude mit klice od kocarkarny v nasem panelaku a ani nevim jak se mohlo stat ze sem premier. Ty lidi sou fakt tak blby.
Svejnara neznam nebydlel u nas v panelaku a tak nebudu volit pro neho, jeste by na me promluvil anglicky jako na ty EU a byl bych ztracenej. Ja potrebuju jen blbce kolem sebe aby nepoznali ze sem nedochodil zakladku. Jezis co to tady pisu ja sem ale vul. No nic dokud sem premier tak si to uziju.
07. 01. 2008 | 22:45

Michal napsal(a):

Pane Švejnare blahopřeji Vám ke všem dosavadním úspěchům a věřím že volba prezidenta proběhne korektně a vy zvítězíte. Avšak bohužel jsou tu jen dva kandidáti a to vy a pan Klaus. Pokud v letošních volbách nezvítězíte pak si myslím že v dalších volbách budete mít značný náskok a byla by škoda to nezkusit znovu a vyhrát.
09. 01. 2008 | 10:15

Keny napsal(a):

to Fiala: "Pan Švejnar si nechá říkat Profesore ekonomie, i když tento titul na rozdíl od V. Klause nemá. Pak si napindal na webové stránky, že je členem komise pro udělování Nobelovy ceny za ekonomii. Ještě v době, kdy toto píšu, tato lež tam straší. Ono mu nejde o nic jiného než o prachy."
- naprosto souhlasím!
Neprosazuji ani jednoho, ani druhého. Ale touha po popularitě, moci a penězích mnohem víc čiší z Čecha-nečecha Švejnara. Jak by se tvářili jeho zastánci, kdyby místo něj byl prosazován Němec, Francouz, Španěl...?
Osobně si myslím, že v Čechách máme dost svých, kvalitních lidí, na vysoké morální úrovni. Nepotřebujeme importovat lidi, kterým Čechy nevoněly a teď by se tlačili do popředí (potažmo k politickému nebo ekonmomickému korytu. Takových tam už máme dost). Takže páni Švejnarové, Kapličtí a jim podobní - díky, ale zůstaňte si v těch zemích, které jste před časem upřednostnili před Českou republikou. Tam o vaše kvality možná bude někdo stát.
09. 01. 2008 | 10:57

Jan Novák napsal(a):

Dovolte výňatky z článku "Švejnarovo eurobláznění – MFD 11/1/2008. Na závěr si přečtete, že toto napsal odborník.
"Švejnar nás nabádá k rychlému nahrazení koruny eurem.. Dovolím si o každém z jeho tvrzení polemizovat.
Na euro nejsme připraveni. Česká cenová hladina zatím dosahuje jen přibližně 57 procent cenové hladiny vyspělých zemí Evropské unie (v roce 1998 to bylo asi 48 procent). Přibližování cenových hladin se nyní děje prostřednictvím posilování koruny k euru. Jakmile bychom přijali euro, česká cenová hladina by se od toho okamžiku začala přibližovat té evropské prostřednictvím vyšší české inflace.
Přitom bychom však žili již s evropskými úrokovými sazbami, které by pak nepochybně byly vzhledem k vyšší domácí inflaci příliš nízké. Naše ekonomika by se přehřívala, což by mohlo mít fatální důsledky. Pokud Jan Švejnar nebere tyto skutečnosti v úvahu, nezná české ekonomické reálie a nahlíží na nás z dálky americké univerzity.
Přijetím eura vešeré ekonomické šoky se pak budou promítat pouze do nezaměstnanosti a inflace. To není dobrá alternativa pro naše zaměstnance a spotřebitele. Lépe je mít domácí měnu s flexibilním kurzem." Podepsán: Robert Holman člen bankovní rady ČNB. CO VY NA TO, ŠVEJKNAROVI ŘIŤOLEZCI?
11. 01. 2008 | 20:43

Honza37 napsal(a):

Klausovu řiťolezci, Janu Novákovi:
Z toho Holmanova článku o výhodnosti zachováni koruny a nebezpečí přijetí eura mě jímá taková hrůza před eurem, jako mě jímala při Klausových chmurných výhledech pro nás, staneme-li se členy EU (rozplyneme se, nepostačíme jim atd.). A jak to dopadlo? Dnes se Klaus chlubí, že to jsou nejlepší roky ...viz Novoroční projev. A to dokonce za vlády ČSSD! Jaký to PROGNOSTIK?! Já víc věřím Švejnarovi. Jestli vy ne, přečtěte si něco o těch dvou.
13. 01. 2008 | 17:13

Jan Novák napsal(a):

to: Honza37
Pokud jsi ten článek pana Holmana dobře četl, tak musíš uznat, že tam nebyla slova: "na euro nikdy nepřejdeme".
Je to tam podle mne napsáno jasně i pro ty, kteří ekonomiku nestudovali. Mám VŠE a profesi v ekonomice vykonávám se společníkem ve firmě, která 80 procent produkce vyváží. Takže vím, co to je posilování koruny. A moc by se mi líbilo, kdyby nám-tj. mojí firmě to někdo "dotoval" a že by pomohlo, kdyby tady bylo euro už před 5 lety...
Jenomže - pan Švejnar by měl vědět, že exportéři se mohou pojistit proti tomuto trendu (což také stále více dělají). A velcí výrobci tady řadu subdodávek dovážejí, takže i toto jim kompenzuje ztráty.
A na závěr: Slovinsko mělo proti nám daleko více než my už historicky "přizpůsobené" ceny na vnitřním trhu. A koukej, jaká je tam inflace! Mám Slováky rád a proto jim nepřeji, aby na ten zrychlený přechod nedoplatili. Ono by to mělo negativní dopad i na Česko - dodavatelsky jsme hodně propojeni.
Takže p. Klaus má pravdu v tom, že kdybychom už byli v eurozóně, tak bychom na tom byli o hodně hůř.
A toho řiťolezce si nech od cesty, ty knechte.
14. 01. 2008 | 12:18

Honza37 napsal(a):

Janu Novákovi:
Milý hochu, s tím hulvátstvím o "řiťolezcích" jsi začal ty včetně toho hulvátského tykání. (V civilizovaných společnostech starší nabízí tykání mladšímu a z dalších mých příspěvků je zřejmé, že starší jsem a já jsem ti ve svém příspěvku vykal.) Inu pravý ODSák a Klausovec. Asi taky jezdíš se silným autem a zákony pro tebe nic neznamenají. Já jsem proti svým zvyklostem jenom napodobil tvůj přístup k oponentům v diskusi, který se mi hnusí. Viz řadu mých příspěvků ve dvou blogách, (nebo blozích?), kde jsem diskutoval s lidmi na úrovni. Ty ale takové oslovení , kterým urážíš druhé nejsi ochoten přijmout. Jaká ubohost a jaká arogance! Celý papá. Sorry, ale ani deset titulů z VŠE z tebe halt inteligenta neudělá.
14. 01. 2008 | 20:30

Jan Novák napsal(a):

to: Honza37: Dovol, abych se představil. Ing. Jan Novák, Náchod, 63 let, celoživotní praxe v ekonomice a obchodu, vč. zahraničního /32 zemí/ Volil jsem KDU-ČSL (např. pana Hanuše z Č. Kostelce). A blbounům tykám vždycky.
22. 01. 2008 | 19:00

Honza37 napsal(a):

Janu Novákovi:
"Kdo to říká, ten to je, tomu se to šikuje." To byla dětská říkánka, tedy folklór, a určitě lidová moudrost. Slušnost mi velí, abych se Ti také představil. Ing. Jan Moravec, fakulta strojní ČVUT Praha, stáří 71 let. Data vysledovatelná ze dvou švejnarovských blogů tohoto severu. Praxe: celkem 8 let v ČSSR a ČR a mezi tím 30 let v Kanadě. K nadávkám, jako označováním skupin jako řiťolezců, nebo jedinců jako knechtů, nebo blbounů se nesnižuji. V tom je mezi námi ten podstatný rozdíl. U Tebe zřejmě důsledek mozku zformovaného 40ti léty totality. Oceňuji, že se alespoň neskrýváš za značkou, nebo přezdívkou blogu. Trvám na tom, že už dále nemohu volit KDU-ČSL jako dříve, protože se postavili za Klause. Ty sám jsi důkazem, že tato společnost potřebuje, aby ji občas vedli i lidé, kteří mají zkušenost odjinud, než z našeho malého českého rybníčku. Lidé, kteří dovedou ocenit to, co je u nás dobré a co je dobré v zemích, kde svoji zkušenost získali a naopak, co je zde třeba změnit a co ze západu nepřejímat. Tak by se nemohlo stát, že by zde pan Ing. Klaus, protože je "pravičák", chtěl stavět kapitalismus konce 19. století, o kterém se učil v hodinách marxismu-leninismu, a který je dávno překonaný. Vede to nakonec k tomu, že i hlasuje většinou s komunisty a působí tím škodu našemu národu i státu. Domnívám se, že Švejnar je o dvě třídy lepším kandidátem. To ovšem nic nezmění na předem vyhandlovaném výsledku, nezohledňujícím veřejné mínění.
22. 01. 2008 | 20:56

mirka napsal(a):

Pane Švejnare,proč chcete vstoupit do politiky teprve teď a rovnou na nejvyšší post, bez jakýchkoliv zásluh o náš stát? Proč si nezaložíte stranu,kde byste mohl ukázat své vůdčí schopnosti, máte-li nějaké. Zřejmě ne, jinak byste to už dávno udělal. Je tu volné místo napravo od středu.Za Vámi je klika bývalých politiků a část socdem a Zelených, kteří nenávidí Klause. To jste ještě nepochopil, jako řadu věcí v tomhle státě.Myslím, že byste nejlépe udělal, kdybyste se vrátil do Ameriky¨i stou Vaší Kačkou, vždyť ani nestojíte o to tady žít a nechat si jen jedno občanství. Prezident by měl mít jen jedno občanství, to snad pochopíte. Také se tomu říká střet zájmů. A ještě k tomu, jak se vytahujete, že jste renomovaný ekonom - to na prezidenta nestačí. Chybí Vám politická zkušenost. Václav Klaus narozdíl od Vás nesl svou kůži na trh, ikdyž se mu vše nepovedlo. Měl odvahu, založil stranu, rozdělil klidnou cestou stát a vedl transformaci. Ale teď ho kritizujete a kritizují ho i Vaši přívrženci, kteří byli v tu dobu na rozhodujících funkcí a mohli do toho mluvit. Pro mne jste jen loutka, sloužící zájmům jiných lidí a na Hrad Vás nechci. Už nechte té hnusné marketingové akce,využíváte nízké pudy hloupých lidí, kteří nepřemýšlejí. Necháte se fotit jako prezident, ale jste ošklivý, vychrtlý a máte ošklivé ruce.
23. 01. 2008 | 16:40

Jana napsal(a):

Naprosto souhlasím s Mirkou. Navíc má pan Švejnar červený nos (od čeho asi?). Je lhář a podvodník - viz jeho životopis. Do Ameriky utekl z prospěchářských a ne z politických důvodů. Nesahá prezidentu Klausovi ani po kotníky.
23. 01. 2008 | 22:39

Jan Novák napsal(a):

to: Honza37
Jestli je Ti tolik, potom pardon. Pokud tedy někdo z "kolemjdoucích" sleduje skřehotání dvou starců, tak mám pro ně dobrou zprávu: Pokud se někdo z Vás, mladých, dožije věku nad 60 let, potom vězte: po 6O-ce "to" jde líp než ve třiceti.
Celkem by mi bylo jedno, jestli bude prezidentem Klaus nebo Švejnar. Prezident má tady malé pravomoci a měnit to by byla blbost. Zúčastnil jsem se "předvolebního boje" pana Švejnara. Snažil se "vyhovět všem" Ale - proč to píšu: Z nepochopitelných důvodů má Švejnar snahu zavést euro co nejdříve. A to není jen tak. Protože prezident, jak známo, jmenuje členy bankovní rady ČNB. A dva z členů Švejnara otevřeně kritizovali. Já jsem také přesvědčen, že ČR není DOSUD
na přijetí eura připravena. Rozdíl v cenové hladině je ohromný. I v roce 2012 toho budeme mít plné kecky. Obávám se, že Slovensko na to doplatí a potažmo s tím i Česko. Ergo: Máme Moravcovy v příbuzenstvu - na Kutnohorsku.. Já vím, že Moravců je skoro tolik jako Nováků, ale co kdyby. čaves.
24. 01. 2008 | 13:59

Honza37 napsal(a):

Janu Novákovi
Tolik mi opravdu je. 37 ve značce je rok narození. To jsem uvedl už jednou v druhém blogu, ve kterém jsem se už do Tebe taky jednou pustil. Začal jsem tam 8.1. povídáním o českém Honzovi. Potom jsem postupně na obou blogách vyjmenoval důvody, proč je Švejnar pro mne hodnověrnější a proč věřím, že Klaus na prezidentské funkci už po několik let škodí zájmúm tohoto státu. Dnes mě pobavil, jak ve svém rozhovoru před chvílí na Nově nenápadně, ale podstatně změnil svoji formulaci o ztrátě suverenity jako důsledku našeho vstupu do EU. Dříve ji považoval za Ztrátu s vekkým Z. Dnes ji formuloval: "...ale dostali jsme za to něco cennějšího". To byla také jediná novinka, kterou jsem od něj za celou půlhodinu slyšel. Můj názor je, že máme-li v čele státu takovéhle "suverény", tak jim tu suverenitu vemte třeba všechnu. Být Britem, tak bych se té ztráty suverenity taky bál.
Teď bych chtěl, aby byla Nova také jednou vyvážená a dala obdobný čas v prime timu Švejnarovi. Napsal jsem jim maila. Myslím že by diváci takovou vyváženost od medií měli vyžadovat. Je to ostatně v zákoně o sdělovacích prostředcích.
Nejsem ekonom a nemohu odborně posoudit závažnost problému předčasného vstupu do eurozóny, ale nevěřím Klausovu strašení s tím, jako jsem nevěřil jeho strašení s předčasným vstupem do EU. A kdo měl pravdu? Snad Velký Prognostik? No, uvidíme, co se stane na Slovensku.
24. 01. 2008 | 23:36

Průzkumník napsal(a):

Jano,

ano pan Švenar nesahá panu Klausovi po kotníky, protože je to naopak. Pan Švejnar nekoupil od Magistrátu hl.m. Prahy spoluvlastnický podíl na pozemku za zlomek skutečné hodnoty jako pan prezident Klaus s manželkou. Stalo se tak na základě podvodu, který bude za pár dnů vyšetřován Policí ČR. Trestní oznámení bude podáno příští týden !!!
25. 01. 2008 | 11:08

Jan Novák napsal(a):

to: Honza37
Ono na tom v řadě věcí nezáleží, kdo je prezident v ČR. Ale Švejnar pořád vypravuje jaký je ekonom a přitom by mohl najmenováním "poddajných" členů bankovní rady ČNB opravdu zbytečně urychlit vstup do eurozóny.
Rozdíl cen v EU a u nás je řádově 100 ku necelým 60. To se musí nejdřív trochu více srovnat (neříkám, že úplně). Takže s ním nesouhlasím, že JSME PŘIPRAVENI. Zatím ne. Pochopitelně, že exportéři řvou, ale protože v takové firmě dlouho pracuji, tak vím, že: 1/ceny se dají sjednat, případně cenu kombinovat USD/EUR a podobně 2/hodně subdodávek se zase dováží, to koriguje tento vliv a 3/proti růstu kurzu se firmy pojišťují.
V čem by mohl mít Švejnar pravdu, je určitá možnost V BUDOUCNU tzv. "útoku" na korunu. Ale to je hodně slabý argument ve srovnání s tím, že bychom se museli zbytečně uvázat do určitého kurzového pásma a ona ta koruna bude ještě hodně dlouho posilovat. Nebezpečí české ekonomiky je velká orientace na automobilový průmysl. To by se po takových 5 - 10 letech mohlo vymstít. Ale v tom už vliv koruny nebo eura nehraje podstatnou roli.
Švejnar radí tady, nevím, proč neradí Bushovi - schodek v USA je příšerný. Jeho žena je původem kombinovaná Jihoameričanka (všimli jste si, že o tom se mlčí?). Tak proč neradí těm chudým zemím, které jsou stále chudší. A bohužel i na úkor USA. Jak slábne ekonomika v USA, slábne i Jižní Amerika. Fakt se divím, že Švejnar by s tím eurem spěchal. To by mohlo přinést stamiliardové ztráty. Fakt.
25. 01. 2008 | 11:55

Honza37 napsal(a):

Janu Novákovi.
Milý Jendo! (všimni si, že ačkoliv jsi mě nazval přímo pacholkem /německy der Knecht/ a nepřímo řiťolezcem a blbounem, tak Tě oslovuji takto přátelsky a familiárně.) Myslíš, že opravdu nejsme připraveni? A kdy opravdu budeme? Bude vždy dost bázlivců, kteří budou říkat "Ještě není čas." Ono totiž je opravdu někdy třeba sebrat odvahu, skočit do vody a naučit se plavat. My, bývalí emigranti to známe. Ne, zbrklost se nevyplácí, ale podstoupit určitý risk je přirozené při každém větším rozhodnutí, životním nebo investičním. My Češi v emigraci jsme se většinou neztratili. Nedrželi jsme se v úzké etnické skupině, tak jako Poláci, nebo Portugalci, naučili jsme se relativně rychle řeč a uplatnili jsme se v prostředí hostitelského národa. Tak jako jsme se neztratili jako národ v EU. (Automobilky se o nás perou a souhlasím, že je chybou jednostranná orientace průmyslu, nebo ekonomie vůbec, ale i ostatní odvětví průmyslu vzkvétají.) Věřím, že rychlé přijetí eura zamezí špinavým rejdům lidí, kteří na prozatimní situaci chtějí nečestným způsobem vydělávat. Totéž, totiž pozvolné uplatňování vyspělé legislativy se začíná uplatňovat i v ostatních oblastech života. To ovšem není zájmem skupin a lidí, za které kope současný prezident. Ti profitovali z toho, že bylo nějaký čas "zhasnuto", potom jsme ještě nebyli členy Unie a tudíž zde její zákony neplatily. Teď ještě nejsme připraveni na euro. Vždy je možné vymyslet nějakého strašáka, ale určité výkyvy v inflaci i nezaměstnanosti jsou v tržním hospodářství normálním jevem a na srovnání cen, bude-li (a ono bude) vyrovnáno také srovnáním výdělků prodělají nakonec jen lidé jako já,kteří mají penze ze zámoří. Ale já jsem pro, protože moje děti už budou žít v jiném spravedlivějším a normálnějším světě. Tak to je zase jeden důvod, proč podporuji Švejnara.
25. 01. 2008 | 22:08

Jan Novák napsal(a):

to: Honza37
Díky za poklonu a nápodobně. K věci samé - podle mého názoru: Ono se nic nemá brát zas tak hr. Česká koruna tady zůstane minimálně do roku 2012, s tím už nikdo nic neudělá, ani kdyby nastoupil car gosudar. To, co řekl někdo z ČNB - že to bude rok 2019, to si dělal prču. Bude to někdy mezi tím, spíš blíže k roku 2014, takže se toho možná dožijeme.
Ale já tvrdím i jiné doufám přijatelné věci: že vláda (pokud není úplně blbá) ať pravá či levá, musí dělat nepopulární opatření. Takže Klausovy vlády udělaly hodně "sociálních" opatření a např. ústupků odborům. A socanské vlády (možná i proto, že k tomu byly vývojem "donuceny") musely také reformovat.
To předhánění se ve slibech před minulými volbami, to by se už nemělo opakovat. Proto si myslím, že by se měl změnit volební systém, aby vznikla silná vláda (ať pravá či levá), aby měla sílu něco udělat a nemusela pořád koukat na zelené nápady Zelených. A je fakt, že tak důležité zákony s dlouhodobou působností, (jako je např. důchodová reforma), by se měly projednávat v širším spektru než dosud. Já z toho viním Havla, ten má rád tyhle absurdní situace. A také si myslím, že duo Zeman/Klaus co do úrovně vzdělanosti nemá v současné politické skladbě konkurenci. A pokud se někde přísně stranickost tahá i do městské komunální politiky, tak to je vrchol hovadismu a ty obce to pocítí - v negativním slova smyslu. Zdravím.
26. 01. 2008 | 17:47

Jan Novák napsal(a):

to: Honza37 podruhé: Pokud máš zájem o projednání některých otázek podrobněji, navrhuji tento postup: Prozvoň mi na mobil - číslo: 732,671,1XY. Číslo XY si doplníš tak, že vezmeš svůj věk, který dovršuješ letos a odečteš 13. Já bych ti sdělil speciální mailovou adresu a mohu Ti sdělil její kód: Rostislav (dodržet velká a malá písmena). Pak by sis na té adrese přečetl další podrobnosti. Mám rozpracované diskuse na zajímavější témata, jako je např. romská problematika v Česku, radarová stanice USA v Česku či například zálohování PET-lahví. Ale i cokoliv jiného. Zdravím.
27. 01. 2008 | 19:22

petr napsal(a):

Dobry den,
osobne mi je jedno kolik ma pan Svejnar obcanstvi, pokud je clovek slusny je to jedno a pan Svejnar pusobi jako slusny clovek bez politickych vazeb je to osobnost, ktera bojuje o funkci, o kterou se uchazi narozdil od ostatnich, kteri si sedli a cekali co bude, je to novy impuls pro tuto zemi a ja panu Svejnarovi fandim a doufam, ze vyhraje a spoustu tech „politickych penzistu” se lekne, ze to treba nemaji nadosmrti, protoze muze prijit novy pracovity a inteligentni clovek co je sesadi z jejich prosezene zidle :)
30. 01. 2008 | 14:19

Švejnar je lepší napsal(a):

Jsem strašně rád, že pan prof.Švejnar se obětovává a jde do toho, ač by mu to asi nebylo zapotřebí.Ale on je nadějí,že tím, že byl delší dobu mimo tuto republiku, vidí věci s daleko větším odstupem a nadhledem,je zbaven malého českého myšlení a morálního nihilismu,co tady zbylo z období komunismu.Moc si přeju,aby volbu presidenta vyhrál.
30. 01. 2008 | 15:34

Petr napsal(a):

Segafredo bych nedoporučoval. Neni to zrovna zajímavý kafe. Ale kdyz má někdo rád vyloženě hořkou kávu, tak proč ne.
04. 02. 2008 | 23:24

Marie napsal(a):

Pane Švejnare, držím Vám palce, a přála bych si, abyste vyhrál. Když se dívám na vrtošivého staříka, jak strašně moc chce být opět prezidentem, protože vyšší funkce už není, tak je mi ho líto. Líbíte se mi, jste elegantní, chytrý, jazykově vybavený, umíte se chovat a máte věru mezinárodní přehled. Proto si přeji, abyste byl mým prezidentem. Jen mi je líto, že se na ten bordel při volbě prezidenta musíte dívat. Já osobně bych si koupila letenku a do tohodle Absurdistánu se již nikdy nevracela. Tento pronárod hašteřivý si nezaslouží nic jiného, než bič.
09. 02. 2008 | 21:26

Keny napsal(a):

velmi výstižné:

http://jirimlejnek.blog.idn...
11. 02. 2008 | 12:39

Keny napsal(a):

... a dnes opět něco, tentokrát s přímým oslovením p. Švejnara:
http://saleh.blog.idnes.cz/...
12. 02. 2008 | 13:31

Jan Lehmann napsal(a):

Pane Švejnare, nevadí Vám z jaké oblasti politického spektra jsou Vaši volitelé a že jste emigrantem z republiky, kde vládli komunité a nyní je žádáte o hlasy proti kandidátovi české pravice,což je prostředí, do kterého by jste měl logicky patřit Vy?
Proč chcete snižovat svou autoritu prostřednictvím lidí,kteří jako pánové Paroubek a Bursík o své cti mohou hovořit pouze s s imunitou?
Děkuji za odpověď
Jan Lehmann
14. 02. 2008 | 11:37

vasik napsal(a):

Já si myslím.že by pan Švejnar měl odjet nazpět do států a byl by klídek,tady se montuje chlapům do politikya ví o tom H---O. ...jo a do našeho presidenta nám čechům nekecej - Honzo měl by si jet domůůůůůůů
10. 09. 2008 | 11:58

Nike shoes napsal(a):

22. 11. 2008 | 15:35

Arnulf napsal(a):

Protože jsem ctižádostivej a blbej
20. 05. 2009 | 03:51

omega watches napsal(a):

In the summer, own a omega watches, Tag Heuer watches., is the fashion of people's yearning choose , come on, join the omega watches range。
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 09:05

jordan shoes napsal(a):

03. 07. 2009 | 03:51

cheap tiffany jewelry napsal(a):

Pri cteni radku me napada, zda soucasna politicka reprezentace chce prezidenta angazovaneho, ktery nebude stranit zadnemu z hracu, ale bude usilovat o kompromis se zdravym jadrem? Neni to spise diskvalifikace u vasich volitelu? Prave z jednani dolni komory ma vetsina lidi pocit, ze vyhravaji zajmy partikularni a nikoliv zajmy vseobecne, v Senatu je to o mnoho lepsi. Neni to tedy duvod lamat hul, ale ani to neni velky duvod k optimismu.
31. 07. 2009 | 13:54

Petr Běhounek napsal(a):

Kdo je ing. Václav Klaus, CSc.?
Člověk, který ve značné míře dělal (v devadesátých letech) to co teď kritizuje (subvence, protekcionismus, přímá a nepřímá regulace, lobbying). Člověk, který se habilitoval a skládal profesuru, za stejných podmínek jako komunističtí pohlaváři v padesátých letech, ve zrychleném řízení. Člověk, kterého habilitační a profesorskou práci nikdo neviděl. Člověk, kterého předlistopadová publikační činnost není k nalezení. Kdopak tak pečlivě uklidil? Člověk, který v době kdy vysokoškolské vzdělání mělo 16% obyvatel (studenti byli kádrováni, výlet na západ byl pro většinu národa nemožný), tráví několik let studiem na zahraničních školách, měsíční školné ve výši několika ročních platů občana ČSSR mu platilo ministerstvo zahraničí a školství. Člověk, kterého spolupracovníci a přátelé jsou agenti komunistické kontrarozvědky, KGB nebo lidé na Rusko silně napojení. Člověk, který se snažil zamezit (mimo jiné) plynovodu z Německa a prosazuje ruské zájmy. Člověk, který se vydává za odborníka, ale jeho praktické kroky vedly k devastaci české ekonomiky (Margaret Thatcherová prohlásila, že je odpovědný za vytunelování ČR). Rozkrádání a právní vakuum využil k podpoře Kožených a spol., kteří do rukou STB převedli majetky státu (většina členů představenstva HF byla důstojníky STB). Člověk, který razil mafiánskou myšlenku českého stříbra do českých rukou (Stehlík, Soudek, Charouz aj.), která vedla k devastaci českých podniků. Člověk, který lhal českým občanům o výjimečných kvalitách ekonomické reformy (viceprezident Světové banky a nositel Nobelovi ceny Josef Stieglitz jej označil odpovědným za katastrofální ekonomickou reformu). Člověk, který odstoupil z politiky kdy makroekonomická čísla byla na nejnižších hodnotách v dějinách. Člověk, který odstoupil z politiky za finanční skandály a podvody s penězi. Člověk, kterému chybí sebekritika a chorobně touží po moci, je bez soudnosti (za kupónovku pro sebe inicioval návrh na udělení ceny Alfréda Nobela). Člověk, který se chorobně bojí EU, kultivace právního prostředí a zavádění transparentních metodik. Kdyby byla ČR v EU v devadesátých letech, nerozkradlo by se (v dnešních cenách) 1,8-2,1 bil. korun, dva roční rozpočty. Víte proč musel být Václav Klaus zvolen prezidentem? Odpověděl Ivan Langer: „…já ti povím kolik lidí by šlo bručet“. Člověk, kterého hlasy komunistů, lobbyistů a mafiánů volí za prezidenta. Člověk, který se zasadil o pád vlády v době předsednictví EU, jedna z největších novodobých ostud ČR. Člověk, který nepředložil žádné validní řešení na ekonomickou krizi. Člověk, který je bez étosu a vize, uchýlil se k nacionalismu a extremismu, aby si získal oblibu a zájem o svou osobu. Člověk, který je bisexuál (za to by neměl být kritizován, to je soukromá věc), prosazuje své milence (Bém, Chalupa - starosta Prahy 6). Tak takového prezidenta si naši lidé (jimi volení zástupci) zvolili. Jak říká pan prezident Klaus: Národ má takového prezidenta, jakého si zaslouží. Pokud se mýlím, prosím o opravu.
http://profesor-klaus.osoba...
11. 08. 2009 | 13:18

Petr Běhounek napsal(a):

Utajený komunistický puč 1994
Níže uvedené je nadsázka a lež!
Od roku 1945 do roku 1948 převedli komunisté do svých rukou majetek milionů lidí.
Znárodněné podniky, mezi lety 1945 a 1947, byly v rukách komunistického vedení.
Časem jim vykořisťování přestalo přinášet tížený efekt. V šedesátých letech si spočítali, že vydělají daleko víc, když tu bude „demokracie“ a „kapitalismus“ komunistického střihu.
Jak to udělat, aby si zachovali vůdčí roli ve státě a nepřišli o majetek? Začali si pěstovat nadějné kádry, kterým svěří tento úkol. První pokus nebyl úspěšný. První vlna kádrů se neosvědčila, nadšení komunisté se ukázali jako nespolehlivý. Na konci šedesátých let začali pracovat na nové třídě kádrů. Kartu vsadili na levičácké liberály západního střihu. Mnozí o této lsti neměli tušení a nechali se zmanipulovat. Mnozí byli jejich tajní agenti, kteří mají jen ústní smlouvu o spolupráci a kontakt udržují přes jednu osobu. Jezdí do zahraničí studovat kapitalistické VŠ za kapitalistické školné i přesto, že doma se kádrují i studenti středních škol. V osmdesátých letech mají již slušný počet vychovaných kádrů, začínají utahovat smyčku. Užiteční blbečci z řad kavárenských povalečů se konečně proberou z opilství a „zorganizují sametovou revoluci“. Hlavně, aby to komunisty nebolelo. Mezi lidmi panuje naivní nadšení, zbídačené masy jsou nakrmeny nadějí a využiti stejným scénářem jako po roce 1945. Oficiální politická moc začíná být předávána do rukou nové třídy. Přichází osudový okamžik 1992, malá kuponová privatizace, lidu je rozdáván majetek, který komunisté neuměli využít a který jim nepřinášel profit. Podobně jako v roce 1945 kdy rozdali bezzemkům půdu (německá, židovská, panská). Lid jim věří, v roce 1946 komunisté vyhrávají volby, pevně uchopí moc a o dva roky později přijde hlavní úder, znárodnění, kolektivizace. Po malé kuponové privatizaci v roce 1992 jim lidé věří, pevně uchopí moc a o dva roky později přichází hlavní úder, velká privatizace. Zabalená, podobně jako velký únor, do frází o ještě větším užitku pro lid. 100% všech privatizačních fondů (již při svém vzniku, nebo po fúzích s jinými fondy) bylo ovládáno agenty STB (představenstvo Harvardských fondů aj.), nebo kapitálem z bývalého SSSR (PPF Kellner aj.).
Dokonáno! Puč v roce 1994 se zdařil. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí. Ivan Langer před prezidentskou volbou Václava Klause upozorňuje Martina Bursíka na důsledky prohry: „…já ti povím kolik lidí by šlo bručet“.
Co bude dál? Budou silní, pomalu budou kultivovat právní prostředí, vymáhat zákon, aby jim majetek někdo nevzal. Budou slabí, začnou se okrádat mezi sebou. Kultivace prostředí je v nedohlednu.
Národ, který odmítá znát pravdu o své historii, bude historii opakovat, až do té doby kdy se poučí, nebo zanikne.
http://profesor-klaus.osoba...
11. 08. 2009 | 13:19

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 03:57

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
05. 03. 2010 | 02:48

armani classic napsal(a):

I can't agree with you more.
13. 03. 2010 | 02:58

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 03:00

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:41

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:40

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:06

brand shoes on sale napsal(a):

http://www.jordansfitting.com
cheap air max
air jordan 11
air jordan 13
air jordan shoes
nike air jordan
air jordans 2011
sale air jordan
cheap jordan shoes
nike air jordan shoes
cheap air jordan shoes
air jordan shoes online

http://www.jordansfitting.com
15. 12. 2010 | 15:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy