Předsevzetí pro republiku: otevřenost

07. 01. 2008 | 11:30
Přečteno 30629 krát
Česká republika minulý týden vstoupila do roku plného výročí osudových událostí našich národních dějin. Je to příležitost k přemýšlení a diskusím o naší minulosti, a já doufám i budoucnosti. Svět kolem nás se rychle mění a stát na místě nebo usínat na vavřínech je dnes pro kteroukoli společnost mnohem nebezpečnější než dříve.

Kdybych mohl naší republice něco konkrétního v tomto roce přát nebo kdyby si sama země mohla dát své předsevzetí, měla by to být otevřenost. Jsem přesvědčen, že otevřenost byla a je klíčem k dosavadním úspěchům, k úspěšnému příštímu roku i k dlouhodobé úspěšnosti naší země.

Otevřenost znamená přijetí férové konkurence jako klíčového principu, který stimuluje a posouvá každou společnost vpřed. Je to schopnost otevřít se světu - ekonomicky, ale také politicky, kulturně, ideově - a maximálně využít toho, že svět se stejně tak otevírá nám. Je to schopnost vážit si a umět využít toho, že mnoho mladých Čechů dnes může studovat na nejlepších zahraničních školách - a zároveň se snažit přitáhnout na naše špičkové školy nadané zahraniční studenty i vystudované profesionály.

Z ekonomického hlediska stojí za připomenutí skutečnost, že v uplynulém roce naše hospodářství táhly vpřed především dva faktory: zahraniční investice, tedy výsledek našeho otevření se světu. A rozmach českých, zejména nově založených firem, které skvěle využívají příležitostí otevřeného evropského a celosvětového trhu. Otevřenost vůči světu a našemu evropskému okolí má pozitivní vliv i na naši politiku. Z pravidelného kontaktu s evropskou politikou česká politická elita, od krajských hejtmanů po ministry, získává nové zkušenosti, příležitosti - i odpovědnost.

Otevřenost znamená schopnost přijímat nové výzvy, ne pouze bránit to, čeho jsme již dosáhli. To je dvojnásob důležité v dnešním světě, který mnohem více funguje na dynamickém principu přesunů kapitálu, technologií a pracovních sil než na statickém principu dlouhodobého udržení a využívání nashromážděných statků. Země, která se dnes pouze snaží uchránit své bohatství, neobstojí. Země, která usiluje jen o udržení existujících podniků, brzy ve světové soutěži prohraje. Porazí ji země, kterým nevadí odchod montážních průmyslových podniků za levnější pracovní silou, neboť dokáží ve stejném období tuto ztrátu kompenzovat přilákáním nových investic s vyšší přidanou hodnotou.

Proto je důležité investovat do "lidského kapitálu" například tím, že budeme posilovat kvalitu a otevřenost našeho vzdělávacího systému. Proto je pro Českou republiku důležité nenechat ujet vlak "nové ekonomiky", založené na znalostech, na rozvoji vědy, na informačních a komunikačních technologiích, na investicích zaměřených na zvyšování kvality života a životního prostředí.

Podobné je to v politické rovině: dynamické tvoření prospěšných spojenectví přináší větší dlouhodobé výhody než krátkozrace zatvrzelé setrvávání pouze ve statusu quo. Země, která například do krve bojuje o udržení nějaké dílčí výhody v systému Evropské unie, jako to někdy předvádělo třeba Polsko, se oslabuje ve srovnání se zeměmi, které umí v dílčích věcech strategicky ustoupit a budovat si tím dlouhodobou pozici respektovaného a vlivného partnera.

Otevřenost také znamená překlenutí dogmatismu, politické a ideové nesmiřitelnosti. Chceme-li uspět v dnešním světě, musíme vytvářet širší politickou shodu v klíčových tématech: jak budeme efektivně financovat slušný a funkční důchodový systém, jak zajistíme novým generacím to nejlepší vzdělání, které zajistí naši budoucí konkurenceschopnost, jak docílíme sociální a mezigenerační soudržnosti národa, jaké priority budeme prosazovat v Evropské unii, které začneme přesně za rok předsedat.

V těchto výzvách lze uspět pouze tehdy, pokud je vláda schopna elementární otevřenosti vůči opozici a naopak. Boj do politiky určitě patří. Ale pokud je politika jen a jen sérií nesmiřitelných střetů na úkor globálně strategického uvažování, země jako celek ztrácí ve srovnání se zeměmi, které se dokáží v klíčových momentech sjednotit na svých prioritách.

Dobrým příkladem je Slovinsko: tamější politická scéna není o nic méně vyhraněná než naše. Avšak ve věci přípravy země na vstup do eurozóny se slovinští politici zachovali státnicky a dokázali se dohodnout. Cíle bylo dosaženo a politické střety mohly pokračovat (a vskutku pokračovaly) jako dřív. Budeme v nadcházejících letech takovéto otevřenosti - a strategické velkorysosti - v klíčových otázkách schopni? Bylo by to pro naši zemi velmi prospěšné.

Naději mi dává moje osobní zkušenost z konce uplynulého roku. Měl jsem příležitost vést s parlamentními kluby, které mne přijaly, i s jednotlivými poslanci a senátory velmi otevřené rozhovory. Někde jsme narazili i na nemálo názorových rozdílů. To nám ale neznemožnilo otevřenou výměnu názorů.

Tato zkušenost doplnila a posílila mou důvěru v obrovský potenciál otevřenosti v naší společnosti, v naší politické reprezentaci. V tom je největší šance pro novou éru, do které jsme vykročili zakončením polistopadové transformace a vstupem do Evropské unie. Nesmí nám stačit, že jsme se dokázali dostat do společnosti nejvyspělejších zemí. Musíme se mezi nimi začít prosazovat jako konstruktivní a sebevědomý partner, který získává přirozený respekt, tvoří silné koalice a předkládá úspěšné návrhy na řešení klíčových problémů. Zkrátka partner, se kterým se počítá.

Začínající "osmičkový" rok nás povede k častému zamýšlení se nad naší minulostí. Měli bychom z něj též udělat rok, který nás obrátí k budoucnosti.

www.jansvejnar.cz
Text vyšel také v HN 2.1.2008

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Saliven napsal(a):

Hezký článek, plně souhlasím a držím Vám palce ve volbě pane Švejnare (jakkoliv si myslím, že už si to ODS "pošéfovala").
07. 01. 2008 | 11:36

whocares napsal(a):

Hezké řeči, jako ve vašem CV, pane Švejnare ?
07. 01. 2008 | 11:43

Tupelo napsal(a):

naprosty souhlas, po cerno-bilem videni je otevrenost dalsi oblasti, kde ma CR co dohanet. Kez byste ji v tom mohl pomoci z pozice prezidenta CR.
07. 01. 2008 | 11:49

Ročník 53 napsal(a):

Naši dosavadní politici a kapitál kolem nich se raději budou držet "statického principu dlouhodobého udržení a využívání nashromážděných statků".
Což jim zaručuje jejich hradní pán. Vy nabízíte pravý opak, jak jsem pochopil.
07. 01. 2008 | 11:53

Al Jouda napsal(a):

Důležitost otevřenosti vnitřní politiky potvrdila ODS, když z úst Mirka Topolánka uniklo, že kdyby občané věděli, co strana zamýšlí, tak by ji nikdo nevolil ! Teď už to občané pociťují na vlastní kůži a tak se jistě ODS takového volebního výsledku dočká.
07. 01. 2008 | 12:02

neo napsal(a):

Al Jouda:

Nesmyslné tvrzení. Občané pocítí reformy a určitě budou dál rozumně volit ODS, protože reformy budou mít vesměs pozitivní dopady
07. 01. 2008 | 12:06

Tupelo napsal(a):

@Al Jouda: ze srdce bych to ODS pral :). Svejnar se diky zakulisnim cachrum zrejme prezidentem nestane, ale kdyby ho to vedlo k zalozeni nove, normalni pravicove strany, mohla by to byt v pristich volbach tutovka. Levice zrejme posili tak jak tak, ale pokud by byl na pravici verohodny subjekt, nemuselo by to vest k vlade za ucasti komunistu. ODS by se vydala po modre nekam do neznama.
07. 01. 2008 | 12:10

Václav napsal(a):

Vo vo vo vo co vám jde? Řekněte raději rozumné ná ná ná zory. Toto přece musí každý podepsat.
07. 01. 2008 | 12:16

Jarda napsal(a):

to Tupelo
"ale kdyby ho to vedlo k zalozeni nove, normalni pravicove strany, mohla by to byt v pristich volbach tutovka" jakou by mela asi takova strana podporu, kdyz tady lide sili kvuli 30,- u lekare???
Kolik % volicu da hlas opravdu pravicove strane, ktera konecne zrusi socialni a zdravotni dan? Ktera zavede system osobnich uctu? Ktera snizi dane, prevede zdaneni na spotrebu, zrusi vsechny odecitatelne polozky, aby dane byly konecne jasne a jednoduche? Ktera zrusi statni duchody, ktera zrusi hranici veku pro odchod do duchodu? Tak aby si lide sami rozhodovali kdy odejdou na odpocinek, hlavne na zaklade toho kolik budou mit nasetreno?
07. 01. 2008 | 12:20

Saliven napsal(a):

Jarda:
Takovou stranu i kdyby vznikla by moc lidí nevolilo - naštěstí.
07. 01. 2008 | 12:26

bigjirka napsal(a):

Vidím Tupelo, že se začínáte přiklánět ke mně: ať se tady politicky angažuje a pak může kandidovat.
07. 01. 2008 | 12:28

Meňo napsal(a):

VIVAT ŠVEJNAR !
07. 01. 2008 | 12:30

Věžák napsal(a):

Takto si představuji novoroční projev prezidenta naší republiky. Porovnejme si to s tou Klausovou "pomstou faraonů".
07. 01. 2008 | 12:30

komentátor napsal(a):

Kde jste byl celou tu dobu profesore!Všechno o čem píšete je již vyřešeno.Nevím jak se bude tvářit náš milovaný vůdce Kam -čum -iš Pohrobek, až si přečte vaši zlou kritiku.ČSSD je přece otevřenou ,čestnou pozitivní stranou,nevím, ale asi vás za váš názor naši oranžíni vynesou na dlažbu v umělých chrupech.Jste velmi naivní a zblblý z toho USA a o tom to je.
07. 01. 2008 | 12:32

hu napsal(a):

Otevřenost je velmi důležitá a podmínkou jejího uplatnění je,že se zbavíme mindráků,které jsou v české společnosti velmi zakořeněné.Právě nedostatek sebevědomí znemožňuje Čechům být rovnoprávnými partnery se západoevropany.Pan Švejnar tyto komplexy nemá,neboť na Západě žije celý dospělý život a velmi dobře se tam prosadil.Jeho pozitivní příklad by v tomto směru mohl být zejména pro mladé lidi u nás velkým povzbuzením.Velmi spoléhám na mladé lidi,kteří jsou jazykově dobře vybaveni,studují v zahraničí a pak samozřejmě mindráky nemají.Ty jsou budoucností ČR.Mimochodem,snad nejzamindrákovanějším Čechem je Klaus,jehož směšná a mizerná angličtina je lidem venku pro smích.Klaus si nedostatek sebevědomí pak vybíjí v malicherných sporech se západoevropany i s lidmi u nás(je to přirozeně pouze jeden z důvodů jeho postoje vúči EU,ty další jsou významnější a bohužel i nebezpečnější).Klaus je v tomto směru pravým opakem zdravě sebevědomého Švejnara a je tím nejhorším příkladem pro naše spoluobčany.
07. 01. 2008 | 12:37

Tupelo napsal(a):

@Jarda:mozna narazite na tu tutovku, nemyslel jsem ji jako viteze voleb, spis jako to ze by mela velke sance na prave casti spektra. Cast nespokojenych volicu ODS (a neni jich malo, soude i podle diskuzi zde) ji bude dal volit, cast k volbam nepujde, cast se podiva po jinych stranach - ale jakych?. Pokud by vznikla strana uznavaneho ekonoma (nechci se prit o to jak moc, myslim ze kredit ma velky), navic cloveka zvenci, coz je prave vyhoda (nestihl nacichnout zatuchlosti ceske politicke sceny, svymi jasnymi nazory to dokazuje i zde na blozich), pak by sance mel. Spoleham na efekt snehove koule, procistila by se snad cela scena.
A k Vasim dotazum, pokud by se ony zalezitosti provedly slusnou formou, pokud by posilily stredni tridu (coz je zaklad stability jakehokoliv statu) a braly ohled na potrebne, tak by si jiste volicstvo nasly. Ovsem nemyslim si ze by mel zrovna p. Svejnar zapotrebi rusit socialni a zdravotni pojisteni...mimochodem, kde to tak funguje? Na experimentu tu prece mame uz ODS...

@BigJirka: ale vubec ne :), za prve si myslim, ze muze kandidovat kdokoliv, politicke zsluhy nejsou zadne plus (navic jak jsem psal, zavan zvenci by mohl vest k procisteni)a za druhe, radsi bych sobecky volil zisk v kratsim casovem horizontu - to je p. Svejnar na hrade, nastineny model je jen varianta v pripade nezvoleni ;)
07. 01. 2008 | 12:37

Jarda napsal(a):

to Tupelo
"A k Vasim dotazum, pokud by se ony zalezitosti provedly slusnou formou, pokud by posilily stredni tridu (coz je zaklad stability jakehokoliv statu) a braly ohled na potrebne, tak by si jiste volicstvo nasly."
Aha, chapu. Dalsi "pravicak", na ktereho jdou mdloby, kdyz si predstavi ze by prisel o stravenky... Tak nic...
07. 01. 2008 | 12:41

Miki napsal(a):

Jardo,
těch 30,- Kč u lékaře je úplná kravina:
Vypsat doklad a zaúčtovat doklad v účetnictví také něco stojí. Odhaduji, že z těch 30,- Kč potom zůstane s bídou 10, možná i méně. Navíc prostředkem směny jsou peníze, t.j. bankovky a mince na kterých jsou miliardy bakterií a je to tedy i z hygienického hlediska úplně zcestné.
Kolik lidí nepůjde kvůli těm 30 korunám k lékaři a nakazí ty ostatní?
Při vymýšlení takových ptákovin je nutné zvážit všechna hlediska a dopady - pokud by to skutečně odpovědní lidé udělali, tak by poplatky v této formě nezaváděli, případně je zavedli ve formě ročního výúčtování a bezhotovostního styku.
Chtít po těch, kteří nemají příjmy, t.j. nezletilých, peníze je rovněž nemravné. Fandím řediteli Drymlovi a panu Alexandru Seidlovi, aby jejich nemocnice ve Vrchlabí bitvu o poplatky vyhrála.
To, co uvádíte nezruší žádná strana, ani "pseudopravicová" ODS, ani levicová.
A k čemu by Vám byl systém osobních účtů se zrušenou sociální a zdravotní daní? Tyto daně musí být, otázkou však je, v jaké mají být výši. Odstranit systém solidarity zdravých s nemocnými, kteří nemohou platit ze svého nákladnou léčbu, je cestou do pekla. Je ostudné, když se na takovou léčbu musí vybírat peníze sbírkami a nadacemi.
07. 01. 2008 | 12:42

Jarda napsal(a):

to Miki
"Odstranit systém solidarity zdravých s nemocnými, kteří nemohou platit ze svého nákladnou léčbu, je cestou do pekla. Je ostudné, když se na takovou léčbu musí vybírat peníze sbírkami a nadacemi." souhlasim. Proto jsem vsemi deseti pro preorani toho postbolsevickeho bordelu, ktery si ve zdravotnictvi lekari drzi a rozmetani na prach... Napad s 30,- je fakt ulet. Protoze je to malo razantni a moc toho neresi...
07. 01. 2008 | 12:47

Tupelo napsal(a):

@Jarda: tak jste si me zaskatulkoval a ted uz jenom odpovedet na otazku , ktere zeme funguji bez zdr. a soc. pojisteni. Mate na mysli napr. nejake staty africke?
07. 01. 2008 | 12:51

Jarda napsal(a):

to Tupelo
Mozna by neskodilo lepe si muj prispevek precist... Ja zadam zruseni zdravotni a socialni dane a nahrazeni tohoto opravdovym pojistenim... Ale samozrejme dobrovolnym. Pokud nekdo usoudi, ze je nepotrebuje, prosim. At ma na to pravo, at nese to riziko...
07. 01. 2008 | 12:53

PAUL napsal(a):

No ty jsi nám toho řekl!!!! Úplně jsem z tebe paf, na to nikdo nemohl přijít, jen ty!!! Chtělo by se říci"Běž domů Švejnare"(Ivane).?.?.? Cizáku! Tady už tě holky nemaj rády!!!
07. 01. 2008 | 12:54

Tupelo napsal(a):

@Jarda: ok, sam snad uznate, po precteni Vaseho prispevku, ze se dalo pochopit vicero zpusoby. Ale budiz, co byste delal s lidmi, kteri by nebyly tak zodpovedni a ze by si zadne pojisteni neplatily a chytli napr. slepak nebo tyfus?
07. 01. 2008 | 12:58

Jarda napsal(a):

to Tupelo
"Ale budiz, co byste delal s lidmi, kteri by nebyly tak zodpovedni a ze by si zadne pojisteni neplatily a chytli napr. slepak nebo tyfus?" Co by. Jiste zvazili rizika sveho pocinani. Takze si potrebnou pomoc zaplati sami... Jako pravicak, volajici po opravdu pravicove strane, jiste vis, ze zodpovednost obcanu za sve jednani a konani je prvorada...
07. 01. 2008 | 13:01

Saliven napsal(a):

Jarda:
Pokud máte na mysli systém pojištění jako v US, potom vězte, že je to nejdražší zdravotní systém světa, stojící 16 procent HDP (u nás 8), kde 45 procent lidí má problémy s dostupností péče a 15 procent na péči nedosáhne vůbec.

Mimochodem onen sociální smír, který když slyšíte vy pravičáci (a který s tímto výše uvedeným souvisí), tak se křižujete má svůj smysl - zejména drží kriminalitu v rozumné míře.

Osobně jsem pro fungování státu v mezích jako třeba Holandsko nebo Dánsko - v US nevidím příliš pozitiv.
07. 01. 2008 | 13:04

Miki napsal(a):

Jardo,
a jak přesvědčíte (nikoliv přinutíte) mladého člověka, který dnes nemocný není, že je nutné do systému vkládat peníze potřebné ve velmi vzdálené budoucnosti?
Postoje mladých jsou bohužel jednoznačné :
- jsem zdravý, tak nic platit nebudu,
- jsem mladý a důchodu se třeba nedožiju,
- staré a nemocné shazujme třeba ze skály (skutečně slyším takové postoje)
Návrat středověku a praktik Aténské společnosti snad proboha nechceme!!!
07. 01. 2008 | 13:07

PAUL napsal(a):

Je pěkné porovnávat Slovinsko s Českem, když to porovnat nelze, vrať se do USA anedělej z nás hlupáky!!!!!!!!
07. 01. 2008 | 13:07

Tupelo napsal(a):

@Jarda: dokazi pochopit ze jako pravicak byste nechal cloveka sice se zapalem slepeho streva, zato bez pojisteni nekde umrit, ale co s tim druhym pripadem, ze ma tyfus (jen napovim ze je nakazlivy, dokonce i pro pravicove obcany schopne postarat se sami o sebe). Nechcete snad poprit, ze jako pravicovy obcan mam pravo pestovat si ve svem tele choroby, jez uznam za vhodne, ze ne?
07. 01. 2008 | 13:08

Jarda napsal(a):

to Miki
Vychova k zodpovednosti, neni to o nicem jinem... :-)
07. 01. 2008 | 13:09

Miki napsal(a):

PAULe,
jseš skutečně primitiv. Kde máš modrou legitimaci?
07. 01. 2008 | 13:10

Saliven napsal(a):

Jarda:
A co když někdo nemá na to, aby se nákladně pojistil, protože má naléhavější životní potřeby (jídlo, střecha nad hlavou, léky)? Vy rádobypravičáci pořád vycházíte z toho, že každý svého štěstí strůjcem - což je monstrblábol vzhledem k tomu, že již okamžikem narozdení vzniká mezi lidmi obrovská nerovnost nemluvě o vlivu sociálního prostředí.

Ano - člověk s předpoklady a dobrým rodinným zázemím může být zodpovědný a může si platit nákladné pojištění. Ten, kdo ovšem daný potenciál nemá (nemá možnost dosáhnout vyšší vzdělání ani nemá obchodní talent) tomu nezbyde než makat ve fabrice nebo v supermarketu a to o čem tady píšete od něj bude vzdálené na míle daleko.
07. 01. 2008 | 13:13

Saliven napsal(a):

PAUL:
A co lze porovnat s ČR?
07. 01. 2008 | 13:14

Jarda napsal(a):

to Tupelo
Chapu. Argumentace extremy je ta nejlepsi na dokazani jak nic nefunguje a fungovat nebude...
Nuze vez ze pred dvema lety (zhruba, nepamatuji presne ?) se na svobode, mezi lidmi, prohanel clovek, nakazeny tuberkulozou. A nakazil i jine...
Jak je mozne ze se to stalo? V systemu bezplatne zdravotni pece? Kdyz mel moznost zajit za jakymkoliv lekarem, do jakekoliv nemocnice a byl by osetren a to zdarma? Beru to jako "dukaz" toho ze system bezplatne zdravotni pece nefunguje a je nutne jej razantne zmenit...
A ted si pojdme popovidat treba o ochrnute matce samozivitelce, nebo dalsich standardnich prikladech. Co rikas? :-)
07. 01. 2008 | 13:14

Miki napsal(a):

Jardo,
ta výchova k odpovědnosti, nebo spíše pochopení nevyhnutelného, nějakou dobu trvá. Plnoletost neznamená automaticky zkušenost!
07. 01. 2008 | 13:15

hernandez napsal(a):

Kvalitní článek na aktuální téma.
Srovnání s novoročním projevem našeho diluviálního, metrosexuálního France Josefa je na snadě.
07. 01. 2008 | 13:16

Jarda napsal(a):

to Saliven
Spravne. Uz od okamziku narozeni zacina nespravedlivy, zakerny souboj se zivotem... Spravne jsi to napsal...
Ja nejsem ten, kdo tvrdi ze vsichni mohou mit vsechno a mit se vsichni dobre a zit v dobre zivotni urovni... To je vysada vas, levicaku.... Jen smula ze po cela staleti, na celem svete, se ty vase plany a vize o spravedlive spolecnosti, kde se maji vsichni dobre, nepodarilo naplnit. Cim to asi je :-))
07. 01. 2008 | 13:17

StandaT napsal(a):

Hezké, ale k ničemu. Pokud pan Švejnar není dostatečně silný bránit se manipulacím se svou osobou dnes (kdo ho ještě bere jako kandidáta zelených, a ne Paroubkova koně?), nebude dost silný, aby svá slova naplnil. Bude jen figurkou.
07. 01. 2008 | 13:20

bigjirka napsal(a):

No jasně. Nejlepší je začít tvrzením bez důkazu a pokračovat nadávkami. Buď v práci v šest!
07. 01. 2008 | 13:20

František Matějka napsal(a):

Vážený pane Švejnare, díky, že jste přestal své blogy psát o protikandidátovi a snažíte se je psát o sobě. Nicméně vše, co jste zde napsal, jakkoli s tím do posledního písmene souhlasím, jsou pouze obecné idealistické teze. Jakkoli bych si to tak, jak to píšete, přál, nebude to nikdy fungovat nikde na Zemi. Jsme prostě lidé a čím nás bude víc, tím hůře se shodneme. A to jsem v životě velkým optimistou :-)
07. 01. 2008 | 13:21

Tupelo napsal(a):

@Jarda: ted jste na to kapl, me opravdu prilis nezajimaji fraze o tom jak pravicovost prinasi svobodu, nebo ze ma kazdy stejne moznosti se o sebe postarat. Me zajimaji pokud mozno realne situace, a jejich reseni.Takze me bleskove napadly dve, ktere jsem uvedl (zamerne prvni bez vlivu na spolecnost, druhy jako rizikovy faktor). A podle toho co jste uvedl, totiz ze se ten pripad stal tak nikterak extremni.
Napiste co se stalo s tim clovekem co mel tyfus pored dvema roky. Podle me byl osetren a pak mozna potrestan za sireni nemoci (coz jsou dve ruzne veci, to leceni bych rek ze probehlo temer urcite, o tom druhem nejsem presvedcen). A pak konecne napiste, jake reseni by prichazel v uvahu ve Vasem svete. Obecne fraze jsou jen obecne fraze.
07. 01. 2008 | 13:21

Saliven napsal(a):

Jarda:
Kdybych chtěl bejt vtipnej - napsal bych, že se to nepovedlo kvůli lidem jako jsi ty.

Já bych si skutečně přál, aby všichni mohli mít životní úroveň slušnou - aby mohli plnit svoje základní potřeby a mít jakýsi životní standard. Pokud chce někdo něco víc, nechť si na to vydělá, nikdo v tom člověku nebrání.

Ty to chceš naopak - ať se máš za co nejmíň práce co nejlíp a přitom si zaplatíš pojištění abys měl onu (pseudo)jistotu plynuoucí z tvé zodpovědnosti. Tohle mohlo fungovat v USA během posledních 30ti let. Nyní se dostáváme do věku genetiky a hrdina jako seš ty až třeba předloží svůj genetický test (a já věřím, že se toho dočkáme) - tak mu pojišťovák řekne - sorry máš 40ti procentní šanci, že budeš mít rakovinu a tak se tě nevyplatí pojistit. Co ty na to?
07. 01. 2008 | 13:25

Jarda napsal(a):

to Tupelo
Ten clovek byl obzalovan z obecneho ohrozeni a lecen... To same by se mu dostalo pri systemu, popisovanem mnou... Byl by obzalovan, odsouzen a lecen ve veznici. A svou lecbu a pobyt by si odpracoval... Je toto reseni spatne? Asi je, ja vim. Mel byt osetren na naklady ostatnich a propusten. A za svou nezodpovednost a bezohlednost jeste odmenen. :-))
07. 01. 2008 | 13:26

Miki napsal(a):

Tupelo,
zkusím to odhadnout, co by na to Jarda :
- zastřelit
- uvěznit (koncentrovat)
- odsunout
Bohužel všechny uvedené způsoby stojí peníze, na to přišli už nacisti...
07. 01. 2008 | 13:29

Hernandez napsal(a):

To Komentátor.
Utři se.
07. 01. 2008 | 13:29

Saliven napsal(a):

Jarda:
Daný člověk se ale sám nenakazil - byl nakažen a platil si pojištění - proč by měl být léčen méně než ty když budeš nakažen? Nějak ten rozdíl nechápu - kriminál ano, ale platit si léčbu?
07. 01. 2008 | 13:30

Jarda napsal(a):

to Saliven
No, tak budu setrit, abych si nasetril na leky, kdyz mam tak velkou pravdepodobnost onemocneni...
Jak to dopada v realu? V bezplatnem zdravotnictvi? Staci se preci podivat. Nemocni onkologicti pacienti jsou odkazani na prostredky, ktere zrovna jsou. A protoze jich pro vsechny neni dost, doktori rozhoduji kdo lek dostane a kdo ne...
Chapu, to je tvuj sen. Pravidla trhu zustavaji, jen se posouvaji do pozadi. Pacient si nemuze legalne priplatit za peci, nemuze si legalne priplatit za lepsi leky. A tak si priplati. Primo doktorovi. Nadherny system... Ten kdo ma prachy tak jako tak dostane dobrou peci. Ten kdo je nema tak jako tak chcipne... :-)
07. 01. 2008 | 13:31

Tupelo napsal(a):

@Jardu:puzivate klasickjou metodu ze mi vkladate do ust neco co jsem nerekl a podstrkujete mi neco ci si nemyslim. Proste jsem se ptal na pristup jaky by byl zvolen ve Vasem svete. Clovek bez pojisteni se slepakem by mel smulu a nechal by se zemrit (aspon jste mi tento muj navrh nevyvracel) a clovek roznasejici tyfus by byl lecen a v napravnim zarizeni by dostal praci, diky ktery by zaplatil lecbu. A to je vse oc jsem chtel vedet.
07. 01. 2008 | 13:32

Saliven napsal(a):

Jardo - ty by sis našetřil na léky? Tak to jsi dobrej humorista. To co zaplatíš na pojistném za celej život ti dnes vystačí sotva na rok léčby. Ty vůbec netušíš kolik co stojí.

Když už není život spravedlivý, alespoň přístup ke zdravotní péči by spravedlivý být mohl, protože to může mít mnohem horší dopady (šíření nemocí, vyšší kriminalita atd.)

Osobně mi současný systém nepřijde ideální - ale rozhodně bych jej neměnil směrem ke zrušení povinnému zdravotnímu a sociálnímu pojištění. A to, že mi podsouváš to co sem nikdy nenapsal, to ti ke cti zrovna neslouží. Ty tvoje poslední dvě věty jsou přesně typem USA - kde je ten tvůj všeřešící trh.
07. 01. 2008 | 13:36

Jarda napsal(a):

to Saliven
Pristup ke zdravotni peci by byt mohl, ale neni. Nikde na svete. Jestli o takove zemi vis, podel se s nama :-D
Trh vse resil a resi vsude, v kazdem systemu a za kazde vlady. Jen nekde je to trh oficialni a nekde je to trh kde se davaji obalky do kapes, pod pultem a tak... Ale princip zustava stejny. Kdo zaplati, dostane. Kdo nezaplati, ma smulu... Tenhle pristup fungoval vzdy a vsude a ani zarytym levicakum se to nepodarilo zmenit. Naopak... :-))
07. 01. 2008 | 13:39

Jarda napsal(a):

to Miki
Muzu se zeptat jak ty bys postupoval vuci nekomu kdo siri nakazlivou chorobu? Upozornuji ze i dnes, v dobach bezplatneho zdravotnictvi, jde o trestny cin s urcitou sazbou :-)))
07. 01. 2008 | 13:42

Saliven napsal(a):

Jarda:
No onen systém pojištění o kterém mluvím funguje (samozřejmě nedokonale) v celé západní Evropě. Ten tvůj funguje jen v USA a je to systém nejdražší - 2x dražší než systém třeba ve Francii. Vedle toho je to systém, kde nejvíc dochází k selháním doktorů (jakpak to??) a kde 45 procent lidí má problémy na péči dosáhnout a 15 ho nemá vůbec. Výdaje na zdravotnictví v USA dosahují 16 procent HDP, u nás 8, ve Francii asi 12. Takže to má být onen ideální systém? V californii už se systém povinného pojištění uzákonil - pročpak, když současný systém je tak super?
07. 01. 2008 | 13:43

Jarda napsal(a):

to Saliven
Nefunguje nikde. Pokud myslis ze ano, konkretizuj. Vsude v zapadni Evrope to funguje podobne jako u nas. Neefektivni pece, draha, ne pro vsechny, s kolisajici kvalitou. Nejtezsi pripady se nechavaji umrit, protoze na jejich lecbu se nevyplati utracet tolik penez. Pokud chce nekdo drahou lecbu ci specializovanou operaci v zahranici, shani penize po sbirkach, skemra v televizi... Je to stejne at uz se podivas do Francie, Anglie, Nemecka, k nam...
Ja chci vedet kde je ten tvuj vysneny raj. Kde je zdravotni pece pro vsechny, kvalitni a bezplatne, na zaklade zdravotniho pojisteni (nebo aspon za par supu)... Konkretizuj, neboj se toho... :-)))
07. 01. 2008 | 13:47

Dan napsal(a):

Pane Švejnare, proč jste lhal ve Vašem životopisu? V čem ještě nám lžete a budete lhát?
07. 01. 2008 | 13:51

Saliven napsal(a):

Jarda:
A co kdybys tu neefektivní a drahou léčku nějak dokázal? Nějakým výzkumem a statistikou? Nebo je to jen nějaký neoliberální feeling? V souladu se statistikou, kterou jsem uvedl výše (můžu dodat i odkaz po troše hledání) je to co říkáš hloupost. O žádném ráji jsem tuším nic nepsal - píšu o nedokonalém světe, přibližující se ideálu, kde je péče pro všechny.

Podívejme se na tvůj vzor USA - ty chceš tvrdit, že se nejtěžší případy nenechají umřít (nemají-li prachy)? V USA má možnost se léčit (pravda kvalitně, ale za obrovské peníze) jen ten, kdo má dobré pojištění (ale to taky nemá každý) nebo kdo má velké peníze.
07. 01. 2008 | 13:53

hanah napsal(a):

Jestli bude pan Švejnar tak otevřený prezident, jako otevřeně lže ve svém životopisu o své účasti v komisi pro udělování Nobelovy ceny a otevřeně o tom lhal i v TV v pořadu J. Krause, pak nás před tímto upřímným lhářem pánbůh ochraňuj.Tohle uvádění nepravdivých informací bude zřejmě nějaká americká otevřenost, tak ať žije nová krev a změny v české politice.Zdravím jeho příznivce :-)))))
07. 01. 2008 | 13:54

Miki napsal(a):

Hezké teorie.
Praxe je však taková, že už v dnešním systému "bezplatné" péče dostane jeden nemocný to, a druhý stejně nemocný něco jiného.
Klasické je to u léčby velmi "drahých" chorob - začne se zjišťovat "perspektivnost" léčby a tak starší pacient dostane horší, ale levné léky. Že se těmi levnými léky způsobí další zdravotní komplikace, které povedou k mnohem nákladnější léčbě už nikdo, zejména revizní lékař, nevidí. Mluvím o tom z vlastní zkušenosti, když mi doktoři zabili tátu tím, že mu nedali švýcarské léky, ale nějakou náhražku. Nějak si bohužel nevšimli, že podávaný lék má jako kontraindikaci špatnou srážlivost krve. Výsledek? Od toho okamžiku musel táta dostávat každý druhý den krevní destičky od cca deseti dárců a tento stav (na hranici smrti) trval až do konce jeho života, tedy do okamžiku, kdy řekl, že už do nemocnice nepojede. Léčba, či spíše udržování stavu, probíhala ambulantně - ráno jsme ho přivezli do nemocnice a odpoledne ho vzali opět domů. Kdybychom to tak nedělali, tak by zemřel na infekce mnohem dřív. Upozorňuji, že pořád přitom pracoval a nečerpal žádné dávky!!!
Transfuze stály miliony - pouze proto, že nějaký kripl zastupující pojišťovnu "šetřil".
Systém, který se tady snaží zavést ODS bude mnohem větší katastrofa a bohužel pro většinu občanů.
07. 01. 2008 | 13:54

bigjirka napsal(a):

Salivene, svět prostě spravedlivý není a všechny pokusy o Ostrovy Utopia a Sluneční Státy skončili terorem v krvi, případně na úbytě. Dnešní stav nám z výplaty nuceně odebírá podle mého výpočtu 53% (ke zdanění totiž patří i DPH, kterou platíme ve zboží. To je podle mne asi tak dvojnásobek přijatelného zdanění. Příjemcem sociálních transferů by nemělo být víc než 5% obyvatelstva, jinak se systém zvrhává. Jinak do USA se vrátil náš kamarád, černoch kolem 50 s cukrovkou a pojištěn je... nevím přesně jak, ale je. Svobody mají být omezovány co nejméně a odevzdání nadpoloviční části svých příjmů považuji za přehnané. Naše rodina se pohybuje v oblasti, že jsme nedostali nikdy nic a zaplatili vždycky všechno.
07. 01. 2008 | 13:55

Saliven napsal(a):

Jarda:
Mimochodem je velice zvláštní, jak se bereš za trpící, přitom na ně ze svého nehodláš přispívat ani korunu :-))))
07. 01. 2008 | 13:55

Miki napsal(a):

Salivene,
upřesnil bych - v USA také pojišťovna, u které jste dobře pojištěn, třeba čeká na okamžik, kdy už pojištěný peníze nemá. Chraň nás pánbůh před takovým systémem!
07. 01. 2008 | 13:57

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Na rozdíl od Jardy tě nepovažuju za prostého plácala - máš pravdu v tom, že zdanění je relativně vysoké, jenže bohužel náš stát a nejen náš je byrokraticky přebujelý a co je nejhorší - utápí peníze zbytečně v kapsách pseudopodnikatelů. Stát by se měl plánovitě zeštihlovat a zefektivňovat - jenže jak to dostat do reality?

Sociální transfery by měly být co nejnižší (vyjma důchodů dle mého), ovšem v našich podmínkách relativně chudého státu to asi jinak udělat nejde. Holt to bude trvat třeba 20 let, než se dostanem na úroveň západních států a pak bude možné ty různé podpory maximálně odbourat.

Jak už jsem psal výše - jsem pro systém, kdy stát garantuje standardy a kdo chce cokoliv nad standard, nechť si na to vydělá a zaplatí.
07. 01. 2008 | 13:59

Jarda napsal(a):

"píšu o nedokonalém světe, přibližující se ideálu, kde je péče pro všechny." Pece pro vsechny je i v tech tebou zatracovanych USA... Zakladni pece, pokud je clovek v ohrozeni zivota, je pro vsechny bez rozdilu...
Takze je to vlastne nedokonaly svet, ale priblizujici se idealu :-D
Ja mam jen srandu z toho ze nedokonalost tveho modelu klidne a bohorovne omlouvas, nic nemuze byt dokonale. Zatimco system jiny musi byt dokonaly a na 100% funkcni, jinak je hoden zatraceni... :-D
07. 01. 2008 | 13:59

bigjirka napsal(a):

Ohledně zdravotního pojištění vidím jedinou cestu: zdravotní péči zdarma na úrovni emergency, zdravotní daň mnohem nižší než dnes. Další produkty na úrovni normálního pojištění. Je třeba jasně definovat standardy péče. Když to funguje pro auta, nevidím důvod, proč by to nefungovalo pro lidi. Včetně spolúčasti atd.
07. 01. 2008 | 14:00

PAUL napsal(a):

Miky je prostě KIKI!
07. 01. 2008 | 14:01

Luboš napsal(a):

pěkné, líbivé řeči pane Švejnare, s kterými každý rozumný člověk musí souhlasit. Dosud jste se ale nevyjádřil k méně populárním tématům jako je přítomnost americké armády na našem území, jednostrané jednání s USA mimo rámec NATO nebo jakou přikládáte důležitost vztahům s Ruskem?
A myslíte, že je vhodné kandidovat na post prezidenta jiné země, než ke které jste vázán loajalitou?
07. 01. 2008 | 14:02

Saliven napsal(a):

Jarda:
Chybí mi u tebe konkrétnost - opravdu chybí. Co takhle nějaká čísla o dostupnosti péče? Nedokázal jsi jediné své tvrzení a ani jsi neodpověděl na jedinou mou otázku. Plácáš si ty svoje neoliberální "pravdy" ovšem s nulovou argumentací.
A když jsi u toho ohrožení života - ohrožení života je mnohem dražší léčit než začátek nemoci. Možná proto je USA nejdražší zdravotní systém světa.
07. 01. 2008 | 14:04

bigjirka napsal(a):

Salivene, důchod není socálním transferem! To pojištěnec konzumuje pojistný produkt! (Vyjma dávky pro lidi, kteří na skutečný důchod nemají nárok). Samozřejmě stát je potřeba zeštíhlovat. Ale zdanění nad 50% mi připadá zcela nesmyslné.
07. 01. 2008 | 14:04

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Aha tak to jo. Uznávám, že 50 je hodně - proto se domnívám, že náš stát zeštíhlit musí. Bohužel součásná vláda v tomto dělá málo a radši se vydala jednodušší cestou snížení daní. Tedy ne, že bych byl proti snížení daní, ale myslím, že to mohlo chvíli počkat.
07. 01. 2008 | 14:08

psycho-logic napsal(a):

Pane Švejnar, slova pana Havla "nejsme jako oni" nás také naplňovala pocitem zvláštní něhy. Stejně tak, jako vaše slova o otevřenosti. Mám z vás a vaší paní neodbytný pocit, že nás máte za nesvéprávné hlupáky. Věru neříkáte nic převratného. Jistě jako bývalý liberál uznáte, že nositelem reforem je ODS, zatímco ČSSD se mafiánskou destrukční činností snaží jakékoliv reformě zabránit, popírá její nutnost, jejím cílem bylo dosažení státního dluhu 60% HDP. Nepeskujte tedy ODS, aby vedla s opozicí dialog. O čem s Paroubkem. Vy to brzy zažijete na vlastní kůži. Vy se nejste schopen zbavit své profesionální deformace hraběcích rad.
07. 01. 2008 | 14:09

psycho-logic napsal(a):

Vstupem do Evropy, jsme nedosáhli toho, že jsme si rovni. Pro Němce, Francouze, ale i Rakušany budeme vždycky jenom chudí příbuzní. To jestli budeme hodní a poslušní, nám nepomůže. Politici budou štěkat, investorům jde o kšeft, těm je to jedno. Mám zmapovanou německou taktiku. Platí do EU nejvíc a když se jim to hodí připomenou ti to. Všechno se jim mnohonásobně vrátí. Oni jsou cílevědomí. Mají obsazeny všechny rozhodovací posty. Jejich pakt s Francouzy není z lásky, ale je účelový, proti Anglii. Považují se za Evropskou velmoc a bez 3 světové války chtějí ovládnout Evropu ekonomicky. Hlavní město je Berlín, hlavní operační štáb sídlí v Bruselu.
Němci si svoje předsednictví odbyli. Připravili „lisabonskou smlouvu“ a ti ostatní už předsedat nemusí.Nepřipustí ani pokus o samostatnost těch malých. Prosazují jednostranné výhody pro sebe. Rozhodovací pravomoc mají oni, nepodstatnou poradní pravomoc nechají těm malým. A ti nesmějí zlobit. Právo veta je pryč, ostatní je fraška.
My jsme pro ně pouze odbytiště druhořadého zboží a levné pracovní síly. Montovat a tím zatěžovat naši infrastrukturu budou u nás, zisky jdou pak mimo nás.
Helmut Kohl v době světového embarga proti Číně, v reakci na události masakru protestujících studentů a opozice „na náměstí nebeského klidu“ v německém duchu, kdy morálka je jenom pro blbce, tohoto zneužil a vyrazil s hejnem asi 3 tisíc podnikatelů do „izolované“ Číny. Založili tam firmy, které dle čínského práva musí mít FORMÁLNĚ čínského majitele a začali chrlit levné zboží do Evropy. To je ta příčina, proč u nás zanikl textilní průmysl, proč má Evropa pasivní obchodní bilanci s Čínou. Pro Evropu je to likvidační, pro Němce ne. A to už mají připraven projek s Rusy na tranzit zemního plynu a ropy, kdy v konečném efektu to budou oni, kdo bude diktovat ceny za tyto strategické komodity. Naše zemědělství vinou administrativních opatření zkomírá, náš vnitřní trh je dávno mimo hru. Klaus jim vidí do karet, vidí jim až do žaludku a je jim nepohodlný. Potřebují se ho zbavit. Protože mají u nás ve svých rukou většinu medií a vždy ochotnou opozici, kdykoliv se zakousnout do nepřítele, daří se jim to. Němci nepotřebují ekonomicky silnou CZ nýbrž závislou , s občany, dodotovanými ČSSDKSČM, kteří budou utrácet horentní sumy v jejich supermarketech. Až bude Paroubek Rath a nově vy pane Švejnar kritizovat Klausův euroskeptismus zamyslete se nad tím. U vás pane Švejnar bych doporučil, aby jste ve svém tažení po vlastech českých zmínil své působení v Bruselu, konkrétně za koho kopete. Pane Švejnar byljste, jste a budete především typickým představitelem mezinárodního bankovního velkokapitálu. Euro je výhodné pro velké firmy, pro obyvatelstvo to představuje enormní zátěž, všude, bez výjimky. Uznáte, že napřed reformy a pak Euro?
07. 01. 2008 | 14:16

bigjirka napsal(a):

Salivene, stát je třeba přezkoumat položku po položce a na každém jednotlivci ponechat maximum přínosů/zodpovědností. S možností se pojistit, ale bez paternalistického názoru, že úředník umí s mými penězi nakládat lépe než já.
07. 01. 2008 | 14:16

Saliven napsal(a):

psycho-logic:
Tak takový blábol, to se člověku jen tak číst nepodaří. Všechna čest.
07. 01. 2008 | 14:18

bigjirka napsal(a):

Co se týče EU, tak její hodnota pro nás je 50%. Nebo jak lépe matematicky vyjádřit, že ze čtyř základních svobod, na nichž EU stojí, jsou vůči nám dvě brutálně pošlapány a my poskytujeme všechny? No to se Klausovi nedivím, že říká no no no...
Není to euroHujer.
07. 01. 2008 | 14:20

Saliven napsal(a):

bigjirka:
Ano - stát je třeba přezkoumat položku po položce - s tím zbytkem nemohu uplně souhlasit (ale to otázka pohledu - vy jste napravo, já nalevo). Úředník samozřejmě s penězi nenakládá vždy lépe než člověk, ovšem do některých oblastí ty peníze může dát jen úředník, protože člověk by je tam jinak nedal.
07. 01. 2008 | 14:21

honza napsal(a):

Ha, ha..........
Tenhle článek se bude jistě líbit pí. Jacques + 5 zeleným, ale co ČSSD, KSČ, odbory ještě chcete volit pana Švejnara ? Který šmahem pošle montovny, na kterých založila pobídkami svou prosperitu ČSSD, někam na východ? Z druhé strany má pan Švejnar pravdu, stejně se vše bude za chvíli montovat v Asii. Takže nám, co to víme, může být jedno kdo bude zvolen.
Ale co na to soudruzi?
07. 01. 2008 | 14:25

psycho-logic napsal(a):

Salivene jste typický levicový nýmand. Zmůžete se pouze na 100x opakované shození "blábolem" , že si někdo šlehnul, prober se a eergrýn modrý vypatlanec. Můj příspěvek byl ostatně adresován Švejnarovi. To že se vám tento psaný text nelíbí, je jenom dobře. Ostatně jste stejně tak pohotový s kritikou jako Paroubek.
07. 01. 2008 | 14:26

Saliven napsal(a):

bigjirka:
To pošlapání jak vy říkáte je ale z důvodu naší nevyspělosti. Vždyť jsme se teprv před pár lety dostali ze skupiny rozvojových zemí. Krom toho volný trh pracovních sil už bude do pár let všude - teď snad zbývá už jen Rakousko.

My nemůžem chtít být rovnocenným partnerem při rozhodování EU jako velké země typu Německa. Náš hlas samozřejmě nesmí zaniknout, ale taky nemůžem chtít všechno. I přes jisté obtíže máme z EU jednoznačně užitek a je každopádně lepší být uvnitř než venku.
07. 01. 2008 | 14:27

Saliven napsal(a):

psycho-logic:
Možná jsem levicový nýmand a vy jste možná bývalý redaktor Rudého práva. Minimálně podle ladění Vašeho příspěvku to tak vypadá. Jinak než propagandistický a "německofobní" blábol to nazvat neumím.
07. 01. 2008 | 14:28

bigjirka napsal(a):

Salivene, od toho je v parlamentu pravice i levice, aby vytvářely nějaký společenský konsensus na hodnotách nějak přijatelných pro všechny strany. Jestliže já v podstatě chudý, jsem zdaněn 53 procenty, něco prostě není v pořádku. A v parlamentě, místo aby se dohodli, tak se kokoti přetahují o jeden hlas. Jedni dají nesmysly do zákoníku práce, druzí zas jinam, pak se přetahují, co z těch perel zrušit, stabilita právního systému pláče. A ta je základem právního povědomí.
07. 01. 2008 | 14:30

Jarda napsal(a):

to Saliven
Cisla, cisla, cisla... Jaka cisla chces?
Sam tady hazis uryvky z Blistu a povazujes je za argumenty... :-)
Pises: "Pokud máte na mysli systém pojištění jako v US, potom vězte, že je to nejdražší zdravotní systém světa, stojící 16 procent HDP (u nás 8), kde 45 procent lidí má problémy s dostupností péče a 15 procent na péči nedosáhne vůbec." coz je pravda. Nicmene nepises uz ze zdravotni pece v USA je draha take diky zachovani solidarity s nemocnymi. Ti, kteri jsou pojisteni jisty dil davaji na ty, kterym bude osetreni poskytnuto, ackoliv nemaji pojistku. Zdravotni pece v USA je draha, mas pravdu. Uz ale nepises, ze v USA maji pacienti k dispozici nejmodernejsi leky a nejmodernejsi vybaveni. O vybaveni americkych klinik se muze evropskym nemocnicim jen zdat. Je to dano tim ze USA je hlavnim tahounem vyzkumu a vyvoje. Americke farmaceuticke firmy vynakladaji miliardy dolaru a evropane "se vezou", aniz by vyzkum financovali. Staci se podivat na to kolik USA stahuje vedcu, kolik drzitelu Nobelovych cen ma, oproti okolnimu svetu. USA proste vyvoj a vyzkum dokazi zafinancovat. Evropa ne. No a v neposledni rade za cenou zdravotnickeho osetreni v USA stoji mzdy lekarum. Francouzsti ci britsti lekari berou cca tretinu ci ctvrtinu toho co jejich americti kolegove...
07. 01. 2008 | 14:31

Jiří Beránek napsal(a):

Kandidát „levice“ Jan Švejnar sice také hovoří o potřebě změny, ale při vší úctě si nemyslím, že by tato slovní proklamace měla v našich končinách naději na úspěch. Osobně jsem toho názoru, že není nutné za každou cenu měnit něco, co je vyzkoušené a docela dobře funguje.

V roce 1980 jsem v Paříži vážně uvažoval o emigraci, ale kvůli svým rodičům jsem se domů vrátil, protože jsem měl strach, že by jim to zlomilo srdce. (...)

Bez ohledu na globalizaci světa je mi ale košile vždycky bližší než kabát, a tudíž je legitimní klást si otázku, jakou změnu a naději nám přináší pan Švejnar. Já o jeho názorech vím stejně tak málo jako o vizích Baracka Obamy.
Jiří Beránek, beranek.bigbloger. lidovky.cz
07. 01. 2008 | 14:32

psycho-logic napsal(a):

honzo máš plnou pravdu. Švejnar poukazem na montovny, které odčerpaly mnoho kapacit a se svými daňovými prázdninami hraje proti Paroubkovi, jako klukovi pod plakátem "Jistoty a prosperita" osobně a dává prostor změně levice, kterou avizuje i Filip ve svém dopise Paroubkovi.
07. 01. 2008 | 14:34

bigjirka napsal(a):

Za první republiky jsme Salivene byli 8. nejvyspělejší země na světě. Na místo, kam jsme se dostali, nás dostaly dva socialismy: nacionální a internacionální. Pošlapání to je a žádný racionální důvod k němu není, jen šikana. Ale my jsme jako správní blbečkové poskytli všechny.
07. 01. 2008 | 14:35

Saliven napsal(a):

Jarda:
To nejsou žádná čísla vymyšlená Blisty - je to standardní studie od The Commonwealth Fund - viz. http://www.commonwealthfund...

Úspěchy ve výzkumu farmaceutických firem vůbec nemají nic společného s nějakým pojištěním - ty jsou financovány z nakoupených léků. Tenhle argument tedy je opravdu out. Vybavení klinik v USA je opravdu an vysoké úrovni - ty ale nejsou dostupné každému.

Ó ano - mzdy lékařů. Samozřejmě, že US lékaři berou mnohem víc - ale to zas nevidím jako rozhodující pozitivum ve vztahu k tomu, kdo přijímá péči. To, že bere američan víc neznamená, že víc umí.

Dočkám se tedy nějaké statistiky v čem je US zdravotnictví lepší než evropské nebo zůstaneme u neoliberálních feelingů? Ještě jsi mi neodpověděl, proč v Californii (kdyby byla Californie stát, byla by 8. nejbohatší ekonomikou světa) zavádají povinné pojištění.
07. 01. 2008 | 14:38

Jarda napsal(a):

to Saliven
"ty jsou financovány z nakoupených léků." ktere nekdo musi zaplatit. A zaplati je pacienti, kdo jiny. Na oplatku dostane novy, moderni lek.
"Samozřejmě, že US lékaři berou mnohem víc - ale to zas nevidím jako rozhodující pozitivum ve vztahu k tomu, kdo přijímá péči. To, že bere američan víc neznamená, že víc umí." bere vic, nekdo mu musi onu praci zaplatit. Pacient... Mimochodem, co na to nasi stavkujici doktori? Jak ti do tech cisel zapada to ze nasi odbornici utikaji pryc, protoze u nas nedostanou zaplaceno? A jak se stavis k faktu ze nejvetsi svetove spicky pusobi v USA? Chapu, to prejdeme potichu, protoze se to nehodi. Uz sis nasel pomer drzitelu Nobelovych cen? :-D
"Ještě jsi mi neodpověděl, proč v Californii (kdyby byla Californie stát, byla by 8. nejbohatší ekonomikou světa) zavádají povinné pojištění." protoze jejich system ma i kritiky. Je to normalni a prirozene. Pokud kritici maji dostatecnou silu, system zmeni. Deje se to u nich i u nas... To jen levicaci v tom vidi neco neprirozeneho :-))
07. 01. 2008 | 14:44

Bohouš napsal(a):

Kdy už si do životopisu připíšete působení v ČSOB, čímane?
Jděte do háje.
07. 01. 2008 | 14:45

psycho-logic napsal(a):

Salivene uklidněte se. Pobýval jsem 25 let v BRD. Znám jejich myšlení do posledního šroubku. Já vím jak němec dokáže odsoudit hitlera, když se flaška otvírá a jak krizuje chyby ve vedení války když se flaška dopíjí. Jsem Čech a nikdy jsem nepřijal německé občanství.
Dokážu ocenit jejich smysl pro pořádek, vážím si toho, že jsem tam neměl problém osobně se svojí firmou se hospodářsky velmi dobře uplatnit. Externě jsem svojí troškou přispěl svým názorem před uzavřením smlouvy se Škodou. Tady uvádím pouze objektivní fakta.
07. 01. 2008 | 14:45

RUMCAJS napsal(a):

Růžovou ti krinolínku koupím dítě mé,
abys mohlo na taneční bál....

Pořád stále stejná písnička pane Švejnare. Nenacházíte odvahu dotknout se nějakého tématu. To nám jako prezident chcete neustále vykládat, že se máme mít rádi?
Že máme druhému naslouchat, máme být otevřený a vzdělaný ?

Trochu laciné ne ?

Co Váš názor na radar ?
Co Váš názor na Julínkovu reformu ?
Co Váš názor na důchodovou reformu v podání pana Nečase ?
Co ekoteroristi ?
Irák ?

Možná že levičákům stačí hesla. Ostatně to bylo jediné, co za totáče mohli nabídnout. My jsme ale urazili už kus cesty a hesla nám nestačí!

Buďte konkrétní ! Nebo Vám to Paroubek zakázal?
07. 01. 2008 | 14:49

Honza napsal(a):

Jako filozofická úvaha je to hezké, ale co s tím budeme dělat? Pan Švejnar se stane (pokud bude zvolen) loutkou pana Paroubka (proto ho tak vehementně prosazuje) a skutečnost bude potom úplně jiná.
07. 01. 2008 | 14:51

Saliven napsal(a):

Jarda:
Zaplatí se - ale zaplatí se klidně z onoho pojištění v US - ty platíme i my. Krom toho to není jen USA, kdo má špičkové vědecké ústavy.

Největší světové špičky působí v USA je spekulativní tvrzení - spousta špiček působí v Evropě - tohle objektivně neposoudíme a počet Nobelových cen brát jako něco čím lze měřit výkon US zdravotnictví? Nechápu.

Co se týče pojištění v Californii - a proč vítězí kritici? Není to tím, že současný systém není dobrý? To jen asi pravičák tvého ražení nevidí tento evidentní fakt - zvláště, když to zavádí republikán Schwarzenegger.
07. 01. 2008 | 14:51

Honza napsal(a):

Jako filozofická úvaha je to hezké, ale co s tím budeme dělat? Pan Švejnar se stane (pokud bude zvolen) loutkou pana Paroubka (proto ho tak vehementně prosazuje) a skutečnost bude potom úplně jiná.
07. 01. 2008 | 14:51

Saliven napsal(a):

Honza:
Z jakého důvodu se domníváte, že bude Švejnar loutka Paroubka? Prezident se z ústavy nikomu nezodpovídá, takže Vaše tvrzení je z mého pohledu pitomost.
07. 01. 2008 | 14:55

Martin napsal(a):

Rumcajsi to ze ctete jen to co chcete je vas problem, dnes treba idnes resi to, ze ten co se nikoho nechce dotknout ma jiny nazor na jadro nez zeleni.

stejne tak bych mohl tvrdit, ze klaus se za posledni mesice pribrzdil a kazdemu nahrava od komunistu az k ods
07. 01. 2008 | 14:56

Martin napsal(a):

Salivene, kazdy kdo by se postavil klausovi by byl nazvan loutkou paroubka, imperialistickym zaprodancem atd. Pritom staci si precist ustavu a kazdemu je jasne ze loutkou byt prezident nemuze.
07. 01. 2008 | 14:57

Saliven napsal(a):

Martin:
No jo - jednoduchá a úderná hesla prostě fungují.
07. 01. 2008 | 14:59

Jarda napsal(a):

to Saliven
"Krom toho to není jen USA, kdo má špičkové vědecké ústavy." to ne. Ale pomer je asi takovy jako pomer mezi onemi drziteli Nobelovych cen. Evropa nema ani na to, aby ufinancovala zdravotni peci, kde by vzala miliary na vyzkumy? Se podivej kolik se dava na vyzkum u nas...
"spousta špiček působí v Evropě - tohle objektivně neposoudíme" ale ano, posoudime. Jen se ti do toho nechce, protoze je to tristni porovnani...
"a počet Nobelových cen brát jako něco čím lze měřit výkon US zdravotnictví? Nechápu." nedivim se...
"a proč vítězí kritici? Není to tím, že současný systém není dobrý? " a ktery system je dobry? Nas? Evropsky? Ten snad nema kritiky? Nereformuje se? Nemeni? :-D :-D :-D
Sam jsi rikal ze nikde to idealne nefunguje. Jenze nedokonalost systemu, ktery branis proste tolerujes. System, ktery kritizujes ale musi byt idealni a slapat na 100% :-D :-D :-D
07. 01. 2008 | 14:59

Martin napsal(a):

Nejde jen jednoducha hesla, jde o princip inspirovany komunismem. Je jen jeden povoleny kandidat, na kazdeho drzouna kdo by se nasi modle postavil nahazime tolik spiny, ze snad se neco udrzi.
07. 01. 2008 | 15:00

Martin napsal(a):

Jardo, asi moc nevite o cem mluvite. V evrope leti spousta novych vyzkumu, prichazi nove patenty atd.

Faktem je, ze podle objektivnich cisel americky system je prumerny za temer dvakrat vice penez. - v tom nejsou penize na vyzkum, ty jsou soukromou investici co se do nakladu zdravotnictvi nezapocitava
07. 01. 2008 | 15:02

Jarda napsal(a):

to Martin
A jaky je pomer cele Evropy ku USA?
07. 01. 2008 | 15:06

psycho-logic napsal(a):

Pánové Paroubka už neřešme. To už je minulost. To už ví i Švejnar. Copak jste si nevšimli, jak se mění jeho slovník?
Ostatně Švýcarsko a Monaco staví na exkluzivitě malého státu. Daří se jim náramně dobře.Tajemství je v tom, že prý nejsou velikánům nebezpeční. Jak dlouho budou samostatní? Dávám tomu rok, kdy nám Evropa nadiktuje rovné daně - evropské.
07. 01. 2008 | 15:06

Saliven napsal(a):

Jarda:
Kritiku systému v USA už jsem konkrétně popsal - popiš ty konkrétně svojí kritiku poměrů v Evropě - zatím pořád jen tvoje pocity.

Co se týče posouzení špiček - do toho já se nepouštím, protože čísla neznám. Ty ano? Tak sem s nimi.

Náš evropský systém samozřejmě výtky má - ale rozhodně se nechce reformovat v US zdravotnictví.

Ideálně to samozřejmě nefunguje nikdy, ale je pořád lepší systém ve kterém se nedostane na pár tisíc lidí, než systém, ve kterém se nedostane na miliony lidí.
07. 01. 2008 | 15:06

Saliven napsal(a):

Jarda:
A jaký je poměr celé Evropy ku USA? Uvedete konečně nějaké konkrétní číslo?
07. 01. 2008 | 15:07

Martin napsal(a):

Jardo, doufam ze mi uvedete ta drtiva cisla i se zdrojem :))) A doufam, ze v globalnim svete budete pocitat podle pobocek ktere co vynalezly a ne podle sidla firmy.
07. 01. 2008 | 15:07

Emil napsal(a):

Doporučuji všem přečíst tento článek:

http://schol-methodicus.eu/...
07. 01. 2008 | 15:08

Saliven napsal(a):

psycho-logic:
Švýcarsko, jakožto neutrální firma hlavně těží z politiky embarga Evropy vůči krizovým zemím. Namátkou můžu uvést Iránskou jadernou energetiku, kterou bude spolu s Ruskem budovat Švýcarsko. O židovském zlatě ani nemluvit raději - záznamy k němu už Švýcarští bankéři dávno zničili. Monaco má turistický ruch - vzhledem ke svojí velikosti tak obrovský, že se tam ani neplatí příjmové daně. Srovnávejte prosím srovnatelné.
07. 01. 2008 | 15:09

Martin napsal(a):

Kdyz se delaji statistiky, ve ktere zemi je nejvice nespokojenych lidi se zdravotni peci, tak na prvnim miste je USA pak 10 procent pauza a za ni je Kanada. Jak je to mozne, kdyz to maji tam tak skvele ? Proc v Americe je reforma zdravotnictvi jiz deset dvacet let jednim z nejdiskutovanejsich temat a v Evrope, ktera pry na tom je hrozne neni - a americka reforma ma jit evropskym smerem ne k vetsimu zesoukromeni, republikani haji stavajici stav, demokrati tlaci na poevropsteni
07. 01. 2008 | 15:10

Jarda napsal(a):

to Saliven
Ach tak. Takze ty dokonce uz zachazis tak daleko, ze rozdelujes dobry a spatny system podle toho jestli se nedostane na tisice lidi nebo na miliony... No to je parada... :-D :-D :-D A mas ta cisla podlozena exektnimi statistikami, ze? :-D :-D :-D Hlavne ze ja se ridim podle dojmu :-D :-D :-D
07. 01. 2008 | 15:10

Saliven napsal(a):

Jarda:
Já už jsem svoje statistiky uvedl - 15 procent lidí v USA nedosáhne na zdravotní péči, protože nemají pojištění (to je nějakých 45 milionů) a 45 procent má problémy s dosažením, což je nějakých 135 milionů. Vedle toho 32 procent se setkalo s lékařským selháním.

To,že nechceš akceptovat tato čísla, přičemž nemá žádný velidní protiargument je skutečně jen tvůj problém a těžko s tebou diskutovat.
07. 01. 2008 | 15:13

Saliven napsal(a):

Švýcarsko - jakožto neutrální stát samozřejmě.
07. 01. 2008 | 15:14

Martin napsal(a):

Hlavne je tu staly paradox, proc americane s udajne nejlepsim systemem zdravotnictvi premysleji o zmenach jdoucich k udajne jeho jasnemu zhorseni ?

Zrovna tak racionalni narod, ktery vzdy umi spocitat zisky a ztraty chce se mit hure ?
07. 01. 2008 | 15:15

Saliven napsal(a):

Martin:
A je navýsost zvláštní, že povinné pojištění chce zavádět republikán Schwarzenegger. Jaký větší důkaz, že současný systém v USA nefunguje chtít?
07. 01. 2008 | 15:17

Jarda napsal(a):

to Saliven
1) Uvedl jsi dve cisla, nic vic ty statistiko :-D
2) system pojisteni je dobrovolny, ovsem ty kazdeho, kdo pojisteni nema sjednane rovnou radis do skupiny chudaku, kteri na nej nedosahnou z duvodu financnich. Coz asi nebude uplne koser, ze? :-)
Kuprikladu kolik % ridicu u nas ma sjednane havarijni pojisteni? Ten kdo jezdi bez nej na nej nema nebo si proste spocital ze se mu nevyplati? ;-) To jsou kouzla, ta "statistika"... :-D
07. 01. 2008 | 15:18

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:
Kdyby jsi měl pravdu, tak problém s emigranty by nemělo USA ale Mexiko!

Pokud přeci jenom máš pravdu, pan Švejnar je může pozvat k nám. Stejně je tu veliký nedostatek pracovní síly.
07. 01. 2008 | 15:18

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Loupežníku - tohle se ti moc nepovedlo, protože rozdíl Mexiko vs. USA není jen v pojištění. Mexikáni chodí do USA kvůli tomu, že je to mnohem bohatší země a ne kvůli zdravotnictví.
07. 01. 2008 | 15:20

Tupelo napsal(a):

Myslite ze Topolanek v unoru vezme do vlady zpet Cunka nebo radeji Klause? Oba maji sve kvality, kterymi se mohou trumfovat a oba do soucasne vlady bezesporu patri! :))) Tedy, pokud by komunisti nevolili Klause...
07. 01. 2008 | 15:20

psycho-logic napsal(a):

Salivene, poukazem na Švýcarsko a Monaco jsem chtěl pouze naznačit že dělat svoji politiku je možno i bez EU. Tím nechci říct že bychom my měli rezignovat na EU. Hlavně v oblasti práva je to pro nás přínosné, Bohužel jsme propásli možnost jednoduché snížené daňové zátěže, snížení přímých daní a zvýšené zisky z čerpání nepřímých daní. Možná bychom byli trvaleji atraktivním státem a nikoliv státem, který lze vycucnout a odhodit.
07. 01. 2008 | 15:21

Martin napsal(a):

Salivene, presne. Jenze se bojim, ze nositele pochodne liberalismu fakta nepresvedci. Americky system proste musi byt nejlepsi a tecka. Pokud ho nekdo chce menit, tak to radeji zameteme pod koberec a nebudeme si toho vsimat. A hlavne si neumazeme ruce podanim nejakych konkretnich argumentu, budeme se pohybovat na urovni frazi "trh resi vse" "cim vice trhu tim lepe" atd.
07. 01. 2008 | 15:21

Saliven napsal(a):

Jarda:
Dal jsem ti odkaz, kde se srovnávají zdravotnictví v různých zemích. To, že jsi línej se tam podívat je věc druhá. Kolik konkrétních čísel jsi uvedl ty, na podpoření svých tvrzení? Já ti řeknu kolik - 0.
07. 01. 2008 | 15:22

Englishman napsal(a):

Well, bývala doba, kdy jsem Švejnarovi fandil (pro volbu v roce 2013, samozřejmě). Bohužel však musím konstatovat, že čím víc o něm vím, tím méně se mi líbí. Od (údajně) liberálního ekonoma kandidujícího na prezidenta bych čekal spíše rezignaci na post v ČSOB než blog s bezobsažnými líbivými plky zaznamenanými poněkud zvláštní formou češtiny.
07. 01. 2008 | 15:23

Jarda napsal(a):

to Martin
A co je zvlastniho na tom ze kritikove systemu v USA sbiraji silu na jeho zmenu?
Ja se zeptam opacne. Jak je mozne, ze jejich system dosud bezi a nebyl davno zmenen, kdyz je tak spatny a tak strasne nakladny a vlastne neni nikdo pojisten? :-))
07. 01. 2008 | 15:23

Brundibár napsal(a):

Vážený pane Švejnare, zajímají mě tři věci: 1. Jak se slučuje přísaha, kterou skládá nabyvatel amerického občanství, s kandidaturou na prezidenta jiného státu?
2. Z jakého důvodu se liší vaše životopisy v angličtině a v češtině, zejména ohledně "nominačního výboru pro Nobelovu cenu za ekonomii?"
3. Viděl jste projev pana Paroubka, který pronesl hned po červnových volbách 2006?

Věřím, že si ještě do prezidentských voleb najdete čas, abyste (např. v tomto blogu) odpověděl a předem za odpovědi děkuji.
07. 01. 2008 | 15:24

Saliven napsal(a):

psycho-logic:
A já jsem tím chtěl napsat, že podmínky v ČR jsou diametrálně odlišné od Monaca a Švýcarska. Oni si svojí neutralitu mohou dovolit. My ne. Neutrální státy v Evropě jsou jen jednoho druhu -jsou to státy extrémně bohaté. My bohatí nejsme. My se tam nejdřív musíme skrze unii dostat.
07. 01. 2008 | 15:24

REK napsal(a):

Dobrý den pane Švejnare. Stále chci věřit, že po rozsáhlé relativizaci pojmů, která souvisela s procesy, které tady v této zemi proběhly po roce 1989, jsou zde lidé, kteří umí stát za svým slovem. U Vás mě zaujalo zejména to, že jste dovedl v úvodu své stránka změnit obsah, který se týkal Nobelovy ceny a zároveň jste se omluvil. Ekonomická transformace naší země = také výrobek Václava Klause má řadu vad, za které se tento politik neomluvil a odmítá je (na rozdíl třeba od pana Ježka). Vám bych přál, se Vám Váš záměr v naší České republice vydařil. Nicméně mám obavy, aby jste nedopadl úplně stejně jako řada amerických firem, jejichž působení zde nedopadlo dobře. Nicméně je potřeba si uvědomit, že obhajujete credit nejen svůj, ale i USA. Na Váš neúspěch nebo nedodržení slibů čekají a budou vehementně poukazovat Vaši odpůrci a vůbec odpůrci s černobílým viděním světa z řad zdejších rusofilů. Obzvláště citlivý je zde střet mezi křesťanským a marxistickým humanismem.
07. 01. 2008 | 15:24

Jarda napsal(a):

to Saliven
Dal jsem argumenty stejne vahy jako ty. To ze je nechces slyset neni muj problem :-D
07. 01. 2008 | 15:27

Martin napsal(a):

Jardo protoze za nim stoji polovicka parlamentu - republikani. A i proto, ze v americe maji soukrome spolecnosti ohromny vliv na politiku, myslite si ze je to tak jednoduche odriznout partajni kasy od milionu od firem ? A navic postupne sily pro zmenu pribyva, jiste jste si vsiml, ze i republikan se dokazal odriznout od financni pupecni snury v kalifornii a vice hajit zajem svych volicu - ktery ho hlupaci v tom podporuji a nechapou, ze jsou leceni nejlepe :))) mel byste jim to tam jit vysvetlit

Je zajimave, ze nikdo nechce americkym smerem a americane chteji evropskym. Neni to divne, ze se nikomu nechce mit udajne nejdokonalejsi system ?
07. 01. 2008 | 15:27

psycho-logic napsal(a):

Pánové nechci vám skákat do diskuze. Jedno si neodpustím. Systémy jednotlivých zemí jsou nepřenosné a nesrovnatelné. Vychází se s s celkové úrovně a a kulturního podhoubí obyvatelstva absorbovat systémy dle povahy. Nelze tedy aplikovat anglický model na italský a americký, kde se potkávají všechny kultury světa.
07. 01. 2008 | 15:31

Saliven napsal(a):

Jarda:
A čím jsi ty argumenty podpořil? Ničím. Podpoř je studií nebo statistikou.

Tvrdíš, že se v zemích EU plýtvá atd. a že je US systém lepší - dokaž to něčím. Zatím jsi nic takového neudělal. Já naproti tobě ano.
07. 01. 2008 | 15:31

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:
Neumím si představit, co by tak mohlo ty lidi táhnout, když by neměli na doktora ?

Srovnávání s číslama je únavné, můžeš ale "nalistovat" Kohouta. Ten uvádí konkrétní údaje.

Taky si můžeš zjistit čekací doby na složitější operace u nás. Nepopírám, že je "ekonomicky" výhodnější náš model, páč se většina pacientů operace nedožije. Ale i dle mého zatvrzelého pravicového srdce (bijícího bohužel nalevo) je to dosti drsný způsob na vyrovnaní rozpočtu.
07. 01. 2008 | 15:32

Jarda napsal(a):

to Martin
A CIA v tom prsty nema? :-D
btw je zvlastni ze ne do Evropy, ale do USA proudi vedci, lekari a lide... Vzdyt vsichni nemocni by meli rychle letet do Evropy, ne? Jen tady dostanou nejlepsi peci za nejmene penez. V USA je preci kapitaliste nechaji chcipnout. Jak to ze to ti amici nevedi? :-)))
btw bavi me to tvoje podsouvani ze americky system je udajne nejdokonalejsi. To zde nikdo nerekl, ani ja ne... ;-)
07. 01. 2008 | 15:33

Martin napsal(a):

Brundibare:
1. amerika akceptuje dvoji obcanstvi, logicke dusledky si dosadte sam :)

2. uz to vysvetloval, pohledejte trochu na netu

3. co ma paroubkuv projev do jeho kandidatury, zvlaste kdyz se de facto potvrdil :)))
07. 01. 2008 | 15:35

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Kohout argumentačně vyhořel - argumentoval jen na základě jedné statistiky úmrtnosti na rakovinu a to ještě statistikou, kterou si nějací hejskové vycucali z prstu a kterou následně označil za lživou i její propagátor Giuliani. Následně argumentoval statistikou, kterou naprosto odmítla česká onkologická společnost jako nesmyslnou.

To, že většina pacientů se operace nedožije - to je značně silné tvzení. Kolik takových je?
07. 01. 2008 | 15:36

Saliven napsal(a):

Jarda:
Vidím, že jste sklouznul k "humoru". No jo - dělat si z někoho legraci je nesmírně jednoduší než předložit argumenty, to je jasné. Já to chápu.
07. 01. 2008 | 15:37

Saliven napsal(a):

Jarda:
Krucifix..mi tam pořád skáče to vykání - holt zvyk.
07. 01. 2008 | 15:38

Martin napsal(a):

Jardo, jak to ze ta dokonala amerika si nemuze ty vedce vyskolit a musi je za tezky prachy skupovat z nedokonalych zemi :) ? Nikdo nerika o chcipani ale o extremne drahe sluzbe s prumernymi vykony.

Americky system je nejvice soukromy, ze by byl dokonalejsi nejaky system, kde vetsi roli odehrava stat ? Och vy heretiku :)))
07. 01. 2008 | 15:38

Martin napsal(a):

Salivene sklouzl asi k "humoru" protoze netusi jak obrovske penize se v americkych volbach prelevaji a jak ovlivnuji rozhodnuti zakonodarcu a to z obou stran.
07. 01. 2008 | 15:40

bigjirka napsal(a):

Z Paroubkova projevu se potvrdila akorát tak vláda s Marťany. Pixie-dixie už je tu.
07. 01. 2008 | 15:40

george napsal(a):

Neustále se opakující články, neustále se opakující souboje zastánců obou kandidátů. A všichni se nám smějí, jak autoři článků, blogů, tak samotní novináři. Já jsem zvědav jen na výsledek 8. února. A pak jsem zvědav, jak se zvedne vlna urážek na ty, co "prohráli" - co jsou to za blbce, když se to dalo čekat - a vlna urážek z druhého břehu na ty, co "zvítězili" - my jedině jsme měli pravdu a vy jste blbci. Výsledkem toho ovšem bude, že se pro každého z nás ale vůbec nic nezmění a koukat do peněženky budeme stejně jako dnes. Za nějaký čas zde bude nová vlna hodnocení, že a) my jsme vám to říkali, že Klaus je .... b) my jsme vám to říkali, že Švejnar je ..... Tak co. stojí to za to se nyní urážet mezi sebou, nebo urážet svého dosavadního prezidenta?
07. 01. 2008 | 15:42

Jarda napsal(a):

to Saliven
Jake argumenty chces? Kdyz ty mas po ruce Moora, Blisty a podobne... :-D
Kdyz se tady ohanis cislama a zapocitas do nich i to co neni. Kdyz rikas ze 15% lidi v USA nema na pojisteni, ale uz nerikas ze pojisteni je dobrovolne, takze tech 15% nejsou lide kteri na pojisteni nemaji, ale jsou to ti kteri si je nesjednali a plati cash?
Ty se tady ohanis penezma, kdo kolik vyda, ale uz uplne klidne odmitas ze by napriklad platy zdravotniku, v Evrope tragicke, mely nejaky vliv na cenu pojisteni v USA. Z ceho jsou asi tak placeni a kdo je plati?
Ja si z tebe a tobe podobnych muzu delat akorat prdel, protoze racionalni debaty nejste schopni... Bagatelizujes vse co se ti nehodi do toho tveho namalovaneho obrazku :-D
07. 01. 2008 | 15:42

Libor napsal(a):

Jako prezidenta chci cloveka, kterej bude víc Cechem............
07. 01. 2008 | 15:43

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:
Kdo finacuje vývoj farmaceutický vývoj a výzkum?
Naše Zentiva maximálně čeká, až vyprší licence a pak to teprve začne míchat.
Pokud vím, tak většinu výzkumu financují američané.

Taky je mi s podivem, že američani se drží systému, který je hůře společensky a politicky prosaditelný. Proč radši nezvolí náš zázračný systém ? Na odpor u pacientů nenarazí a u zdravotnických lobby už teprve ne.

Tak kde je ten zakopaný pes ?

Jinak se omlouvám p.Švejnarovi, že tady plácáme mimo téma.
07. 01. 2008 | 15:44

Saliven napsal(a):

Jarda:
O Blistech tady píšeš ty, já čerpal z někoho jiného. Holt máš asi neučený svoje fráze na který umíš reagovat. Laskavě si přečti tu studii na níž jsem ti házel odkaz (umíš-li anglicky) a pak se můžem bavit dál.
07. 01. 2008 | 15:45

psycho-logic napsal(a):

Martine pochopil jsem Brundibara, když říká, že mu nejde dohromady, když má pan Švejnar nápad, být presidentem všech, když volá po politickém usmíření a politické kultuře, po důkladnějších reformách, po otevřenosti a průhlednosti a přitom si podává ruku s Paroubkem, který je symbolem protikladu. Přitom pan Švejnar je ochoten dát kandidatuře na českého prezidenta necelé dva měsíce a chce to shrábnout za ušmudlaných 500 000. Tedy Kč A to mu Kraus a Havel ještě dávají slevu.
07. 01. 2008 | 15:45

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Ale ten výzkum a vývoj přece dělají farmaceutické firmy sami - za peníze, které utrží za prodej svých výrobků, mj. i v Evropě. Kdyby to bylo celé jen z US peněz - řekl bych budiž, jenže to není pravda.

Američané už začali přecházet na evropský systém - dokonce s tím v Californii začal republikán(!) Schwarzenegger.
07. 01. 2008 | 15:47

Jarda napsal(a):

to Martin
"Americky system je nejvice soukromy, ze by byl dokonalejsi nejaky system, kde vetsi roli odehrava stat ? Och vy heretiku :)))" jasne. Treba nas. Nebo britsky. Nebo kanadsky. Poradniky na operace, dlouhe cekaci doby. V Britanii polovina zen umira na rakovinu prsu, v USA ctvrtina... Ale USA maji proste hrozne zdravotnictvi. A kdyby hloupi amici vedeli kde je Evropa, hned by emigrovali. A svuj system zdravotniho pojisteni nechteji, ale spiknuti nadnarodnich korporaci a imperialistu z Wall Stteetu je drzi v sachu :-D Jen nevim co se stalo, kdyz treba California se z toho vymanila? Ze by tam imperialiste nasypali malo penez pri volbach? Asi selhala CIA a zidozednarska loze, co? :-D :-D :-D
07. 01. 2008 | 15:47

Martin napsal(a):

Klaus jako cestny predseda ODS, ktera je nepruhleda, zkorumpovana, pouziva policii ve volbach a rozhadala spolecnost na nebyvalou miru ma jiste vetsi pravo byt prezidentem. Zvlast kdyz mu gratis dela kampan skoro cela mafra a putin mu uz posila rubliky :)

Bavme se na vasi urovni :))) jeste do toho domontujte spiknuti kgb-gru kde klaus hraje velkou roli
07. 01. 2008 | 15:48

IN napsal(a):

Pane Svejnare, chcete povznest CR na vyssi uroven ,chcete nam pomahat. Ptam se, pomohl jste nekdy nejakemu ceskemu emigrantu v USA?
07. 01. 2008 | 15:49

Emil40 napsal(a):

Nejsem vzdělanec, ale článek se mě líbil i když si myslím, že aplikovat systém zdravotnictví USA u nás by bylo horší, nežli Topolánkův baťoh.Neumím si také představit vygradulování prezidenta při přímé volbě a je mě líto, že nemáme výrazné osobnosti, které by český národ oslovili.Možná se mýlím.V současné době jsem pro pana Švejnara.To je můj názor.
07. 01. 2008 | 15:49

Martin napsal(a):

Vidim jardo, ze jste jen zvanil. Kdyz od vas chci teda dokonalejsi system nez americky (sam jste sugeroval, ze americky pro vas nejdokonalejsi neni), tak misto jasneho prikladu mate pubertalni vtipky :)

Chapu, kohout neporadil, tak ted nevite co rici.
07. 01. 2008 | 15:50

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:
Tak proč ty peníze netržíme my ?

"Švarcík" pouze chce zavést povinné pojištění. Jinak to má k našemu modelu hodně daleko.
07. 01. 2008 | 15:53

Jarda napsal(a):

to Martin
Mozna to bude tim, ze neexistuje nejdokonalejsi system. To jen jednodusi lide potrebuji jednoducha a jasna reseni, aby byli schopni je pojmout, pri sve omezene inteligencni kapacite, co? :-D
Takze americky, i podle meho, neni nejdokonalejsi, neni ani dokonaly. Smula je ze ani zadny jiny system na svete, natoz ten nas v Evrope, nelze oznacit za nejdokonalejsi...
Pokud ty takovy znas, sem s nim...
07. 01. 2008 | 15:55

Martin napsal(a):

Návrh zavádí povinnost koupit si pojištění, na které stát chudým rodinám bude přispívat dotacemi. Zdravotní pojišťovny nebudou moci - jak je tomu nyní - odmítnout pojištění nikomu na základě věku nebo jeho zdravotního stavu. Stejně tak budou muset aspoň 85 procent částky vybrané na pojištění věnovat na zdravotní péči.

Návrh také počítá s podporou místních klinik ve snaze snížit tlak na přeplněné pohotovosti. Ty jsou sice nejnákladnější zdravotní péčí, ale bývají jediným útočištěm nepojištěných.
07. 01. 2008 | 15:57

Martin napsal(a):

Nejdokonalejsi se vzdy vztahuje k necemu v teto diskusi. Neni to absolut. Uvedete lepsi priklad zdravotniho systemu nez v americe, nebo budete se dal zbabele vymlouvat ?
07. 01. 2008 | 15:58

psycho-logic napsal(a):

Martin ODS není jen slovo. Klaus tuto stranu založil, aby porazila ve volbách KSČM. lISTOPADEM SKONČIL SOCIALISMUS A ZAČAL KAPITALISMUS S LIDSKOU TVÁŘÍ. Tento směr drží Klaus dodnes i proti snahám levice vrátit všechno zpět. Na tom nemůžu vidět nic nepochopitelného.Od roku 1997 tady máme opět tvrdý třídní boj. Kubiceho zpráva byla uveřejněna na webu 4 dny před volbami. Četlo ji asi tolik lidí, jako 2000 slov. O korupci ČSSD se ani nebudu bavit.
07. 01. 2008 | 15:58

Martin napsal(a):

Psychologicu, Klaus ODS zalozil aby pretahla hlasy z OF, ktere by bez problemu porazelo komunisty. Zalozil ho za penize GRU-KGB-STB a do dnesniho dne reprezentuje jejich zajmy. Dokonce byl i Putinem za vlastizradu odmenen. V druhem volebnim odbdobi nas zaproda Moskve jeste vice.

Stale se drzim vasi velmi moudre urovne :)
07. 01. 2008 | 16:01

Jarda napsal(a):

to Martin
nejdokonalejsi neni absolut? :-D :-D :-D
A to jsi vymyslel hlavou? :-D
Ja myslim ze nejdokonalejsi je nas system. Protoze umoznuje, diky uplatkum do spravnych kapes a lety budovanym kontaktum, ziskat peci srovnatelnou s peci v USA a to levneji, protoze ten uplatek nemusi hradit celou peci. Zbytek mi prispeji ostatni pojistnici. No neberte to, za ty prachy :-D Neco takoveho jsi chtel slyset?
07. 01. 2008 | 16:01

Martin napsal(a):

Jiste, jardo, to jsem cekal, zbabele pubertalni vtipky. Je zajimave, jake promile faktu jsou obranci americkeho systemu dodat :) Asi sami podvedome chapou, ze neni co branit.
07. 01. 2008 | 16:04

Jarda napsal(a):

to Martin
Pokud jsi za celou dobu diskuse nepochopil, ze americky system povazuji za lepsi nez napriklad evropsky, tak se fakt neni o cem bavit a dokazuje to ze mas IQ betonoveho patniku v zatacce... :-D :-D :-D
07. 01. 2008 | 16:06

Martin napsal(a):

A jardo, pokud neco mam za nejdokonalejsi na svete, tak to neznamena, ze neni mozno vytvorit jeste dokonalejsi, ale ze na svete neexistuje dokonalejsi system. To jen tak mimochodem, ale obavam se, ze ani toto nepochopite :)
07. 01. 2008 | 16:06

RUMCAJS napsal(a):

"Honza málem králem".
To jsem zvědavej, jestli autor této pohádky byl vizionář.
07. 01. 2008 | 16:07

Martin napsal(a):

Jardo ja to pochopil, a proto se te ptam, proc americane jsou tak hloupi, ze reformy smeruji k horsimu systemu a ne ke svemu nejdokonalejsimu :)
07. 01. 2008 | 16:07

psycho-logic napsal(a):

Martine Havel nechtěl aby OF byla politická strany hm, že?
Cose týče vaší snahy rozhodit mně poukazem na moji úroveň pak vám doporučuji přečíst si po sobě váš poslední příspěvek. Tam se to jenom hemží Gru-KGB-STB , vlastizrada zaprodá........Jdu na kafe.
07. 01. 2008 | 16:08

Jarda napsal(a):

to Martin
Abych mohl neco prohlasit za nejdokonalejsi, musel bych mit relevantni informace o vsech systemech na Zemi a z nich pak bych mohl vybirat. Nevim napriklad detailni informace o zdravotni peci v Australii. Takze netusim, zda neni na druhe polokouli neco lepsiho...
Ty znas asi vsechny systemy dokonale a dopodrobna, takze soudit muzes... Anebou soudis i bez onech informaci... Coz je ale tvoje vec...
07. 01. 2008 | 16:09

Martin napsal(a):

Psycho logicu, ctu vase skvele prispevky a proto vim na jak paranoidni urovni se s vami mam bavit :)

Pro kazde sve tvrzeni mam stejne argumentu jako vy mate pro ty sve elaboraty o dabelskem svejnarovi, germanskych spiknutich a jinych kouzelnych drobnostech :)
07. 01. 2008 | 16:10

Jarda napsal(a):

to Martin
"a proto se te ptam, proc americane jsou tak hloupi, ze reformy smeruji k horsimu systemu a ne ke svemu nejdokonalejsimu :)" a ja se ptam jak je mozne ze uz to davno neudelali, kdyz je ten jejich system tak spatny, neufinancovatelny a v podstate nikdo neni pojisten?
07. 01. 2008 | 16:11

Martin napsal(a):

Ale prosim pekne, jen se jardo doucte :)

http://www.medhunters.com/a...
07. 01. 2008 | 16:12

Martin napsal(a):

Jardo, uz jsem vam na to odpovedel a vy jste racil reagovat pubertalnim vtipkem o CIA. O tom, ze na americkou politiku maji vliv finance vi i male dite, vy ale asi ne.
07. 01. 2008 | 16:12

Karl von Bahnhof napsal(a):

Předsevzetí pro republiku:

přestaňte se hádat o kokotiny, akorát přesně hrajete do karet našim zákonodárcům, kteří potřebují mezi lidmi rozbroje a závist. Toho bohatě využívali a v některých zemích stále využívají komunisté.
žijeme v období bez válek, bez okupací, bez totality. Můžete psát co chcete a říkat co se vám zlíbí. Můžete jet kamkoli a kdykoli, můžete pracovat kdekoli a za jakoukoli odměnu. Nikdo vám nenutí práci ani výši platu a už vůbec ne místo. Můžete bydlet kdekoli a jste prostě svobodní.

životní úroveň je na nejvyšší úrovni v historii státu, ale lidé budou pořád nadávat.

Někdo se má prostě líp a někdo hůř, ale pokud necháme ty lidi "nahoře" aby nás poštvávali proti sobě, tak vše skončí tak jak to začalo.

Lidské hodnoty se hodně posunuly: já jsem bohatý, protože mám kde bydlet, mám co jíst, mám rodinu a přátele a jsem díkybohu zdravý. Ovšem pro hodně z vás je největší hodnota máslo za 30kč, mlíko za 15 a rohlík za 2 kč.
07. 01. 2008 | 16:17

Jarda napsal(a):

to Martin
Ok, vypotil jsi konspiraci o tom jak za vsechno mohou prachy....
Tak mi vysvetli, jak je mozne ze se vubec uvazuje o zmene systemu? Oni to ti mocni s plnyma penezenkama dopusti? Dochazi jim penize? Jak to ze dosud amiky drzeli pod krkem a nutili je pouzivat tento spatny system a ted se zda ze system bude zmenen?
Logiku uz ste brali? :-D :-D :-D
07. 01. 2008 | 16:18

Martina K napsal(a):

Pane Svejnare,
dekuji za pekny clanek. Osvezujici, zejmena v porovnani s novorocnim projevem Vaseho protivnika. To, ze se libil poznate i podle toho, jak moc z toho vyvadeji Klusovi Smoulove.

Hodne stesti...
07. 01. 2008 | 16:19

Martin napsal(a):

Jardo, umite rozlisit mezi konspiraci a realitou ? To je vec obecne znama a na tom stoji americky system, nijak to nehodnotim, ale projevuje se to v mnoha jinych aspektech jejich zivota, jako napriklad i zbrane.

Navic prokazujete, ze jste analfabet, tento system lze obejit, jen to trva velmi dlouho a strany musi zjistit, ze politicky zisk vyrazne previsuje financni.
07. 01. 2008 | 16:21

Martin napsal(a):

Mimochodem jardo, vy si vazne myslite, ze kdyz firmy naliji x milionu nejakemu politikovi a politicke strane, tak to nema zadny vliv a upozornovani na takovy vliv je konspiracni teorii ?
07. 01. 2008 | 16:23

Jarda napsal(a):

to Martin
Stale cekam na odpoved. Jak je mozne, ze nyni snad i dojde ke zmene systemu? Copak to ti mocni s dolarama v kapsach dovoli? Kdyz to nedovolili dosud, proc ted najednou ano? Dochazi jim penize?
07. 01. 2008 | 16:23

Martin napsal(a):

Jardo, prosim pekne, nedelejte si srandu. Vzdyt uz vam zde bylo odpovezeno nekolikrat, dokonce i o par radku vyse. Vite, slabikar vam kupovat nehodlam o to si reknete rodicum
07. 01. 2008 | 16:25

Ivo napsal(a):

Všem kteří tak láteří nad těmi "nemravnými" poplatky 30,- Kč u lékaře: V sociálním Švédsku každá návštěva u lékaře stojí 300,- SEK, to znamená v přepočtu asi 900,- Kč. A teď to dejme do správných relací k příjmům: Průměrné příjmy ve Švédsku jsou 24.300,- SEK (necelých 73.000,- Kč) měsíčně, ovšem jen daně z příjmů jsou průměrně na 33%. K tomu připočítejte odvody za sociální a zdravotní pojištění a dostanete se zhruba na 50% v čisté mzdě. Takže jedna návštěva lékaře stojí ve Švédsku asi 2,5% z čisté měsíční mzdy. V ČR bude návštěva lékaře za 30,- Kč činit pouze asi 0,2% z průměrné čisté mzdy (cca. 15.000,- Kč). Kdo nevěří, ať se podívá na oficiální stránky švédského statistického úřadu:http://www.scb.se/statistik/_publikationer/OV0904_2007A01_BR_A01SA0701.pdf. Je tam i anglická verze.
07. 01. 2008 | 16:27

Jarda napsal(a):

to Martin
Cekam na odpoved... Odpovezeno mi nebylo...
07. 01. 2008 | 16:27

Martin napsal(a):

Ivo, az budeme mit sluzby, dane, socialni zajisteni a tisice dalsich veci jako ve svedsku, tak jsem pro poplatky na jejich vysi :)
07. 01. 2008 | 16:27

Martin napsal(a):

Jardo, tak se prihlaste tak za rok jak skoncite prvni tridu zakladni skoly, pak si prectete diskusi a mozna ji pochopite. Zatim papa :)
07. 01. 2008 | 16:28

Jarda napsal(a):

to Martin
Nic jineho, nez utek, jsem od tebe necekal. Nazdar :-D
07. 01. 2008 | 16:30

Martin napsal(a):

Na to abych si od vas precetl par nesmyslnych frazi, se mi jiz opakovat nechce, zvlast kdyz jste dokazal, ze neumite cist a to ani slova o par radku vyse :) Proto se s vami loucim, vam mozna dela poteseni psat prihlouple vtipky bez argumentu, ale ja nevidim duvod proc bych mel ztracet cas na hlouposti :) Radeji si pockam, jak se objevi nekdo aspon s jednim argumentem, vy to nejste, zvlast kdyz vas presahuji znalosti zaka prvni tridy zakladni skoly.

Ale to vite, utikam :) Rad utikam pred blbci
07. 01. 2008 | 16:33

psycho-logic napsal(a):

Martine moje příspěvky nejsou o ďábelském Švejnarovi, ale o Švejnarovi, který sem přijel laciným způsobem chopit se nejvyššího úřadu za pomoci aliance mstivých a který svoji kampaň otevřel na podpásovém způsobu znemožnit populistickými metodami socanské propagandy. Oblbuje povrchní občany staví se do světla, které mu napřísluší. To co nzýváte germánským spiknutím je bohužel ještě horší. Je s podivem, že vy, levicově zaměřený člověk toto nechcete vidět. Důležité je, že mnozí politici znají pravý stav věci. Já se o tom bavím jenom kvůli tzv. euroskepticizmu Klause ve srovnání s euro-euforií protistrany. Jak říká Klasik ŠVEJNAR. Nic není černobílé.
07. 01. 2008 | 16:35

Ivo napsal(a):

to Martin:
služby: asi 3 x tak drahé jako v ČR,(vše počítáno na délku průměrné práce která je nutná na koupení si těch služeb)
daně: o hodně vyšší než v ČR
například školka: cca. 2.000,- SEK, což odpovídá 6.000,- Kč
a tak bych mohl pokračovat
07. 01. 2008 | 16:36

Martin napsal(a):

Ivo muzete brat celek, ne jen vami vybrane veci, ja psal o tom, ze az tu budeme mit system jako ve svedsku, tak at mame pomerove i stejne poplatky :)
07. 01. 2008 | 16:42

Martin napsal(a):

Psycho logicu, ja vam jen pripominam, ze Klaus je u moci diky alianci vlastizradcu, tajnych sluzeb, zlodeju, vrahu a jinych podvodniku. A podarilo se mu oblbnout obcany tak, ze veri stale na heslo doleva nebo s Klausem, ktere je jen variantou stareho dobreho s Zidy nebo s Hitlerem.
07. 01. 2008 | 16:44

Martin napsal(a):

Hmm a Ivo nezapomnel jste o doplaceni statu treba u tech skolek ? :) O hranici plateb stanovenych procentem z prijmu a take pevnym limitem ovlivnenym poctem deti ? :)

Ono se da jednoduse postrasit vybranim par udaju, ale jakmile se ukaze celek, tak najednou se pravici do svedskeho systemu nechce :)
07. 01. 2008 | 16:54

Brundibár napsal(a):

Pro Martina:

Chápu vaši snahu, ale přece jen očekávám odpovědi od pana Švejnara, nikoliv od vás. Děkuji za porozumění.
07. 01. 2008 | 17:14

Martin napsal(a):

Brundibare, ale vy nemate zajem o odpovedi pana Svejnara. Dokazuje to i otazka na vec, na kterou jiz odpovedel nebo problem s dvojim obcanstvim - jak ho muze vubec ta amerika mit :).
07. 01. 2008 | 17:15

Ficko napsal(a):

Můj president nebudete i kdyby se vám náhodou podařilo vyhrát.Věřím že né.Žijete totiž v jiném světě a podporuji vás socialisti s komunisty.Je to celé nechutná fraška
07. 01. 2008 | 17:21

Martin napsal(a):

Ficko, doufam, ale ze jako clovek podporujici Klause v pripade vyhry sveho favorita zase nezmlatite lidi, kteri tvrdili, ze Klaus nebude jejich prezidentem :)

https://www.youtube.com/watc...
07. 01. 2008 | 17:28

Ladik napsal(a):

Kdyz to nevyjde ted, vyjde to priste, az budeme volit MY. Tahle volba je stejne jen o tom, kdo koho v KSCM jakym slibem "uplati" tim ci onym smerem.
07. 01. 2008 | 17:55

Brundibár napsal(a):

Martine,

pokud bych odpovědi neměl zájem, tak se neptám.
Přečtěte si pořádně onu přísahu (třeba zde: http://www.ncsl.org/program...) a odpovězte si sám, jestli člověk, který takovou přísahu složí, může pracovat ve státní správě jakéhokoliv jiného státu, natož v nejvyšší státní funkci.
Stále mi také není jasné, proč oficiální životopis pana Švejnara na stránkách University of Michigan (redigovaný naposledy loni v květnu, dostupný zde: http://sitemaker.umich.edu/...) jakoukoliv účast při nominacích na Nobelovy ceny nezmiňuje - to je poněkud překvapivé, spojitost s Nobelovými cenami se na amerických univerzitách netají - životopisy v češtině spojitost s Nobelovou cenou zmiňují stále - dosavadní vysvětlení pana Švejnara tento rozpor neobjasňují.
Pokud máte na věc jiný názor, je to vaše právo. Respektujte prosím mé právo se pana Švejnara zeptat na tři (z mého pohledu klíčové) otázky a nechat výlučně na něm, zda a jak mi na ně odpoví. Děkuji za pochopení.
07. 01. 2008 | 17:56

Saliven napsal(a):

Brundibár:
"Moudrý muž nemůže stát v slově, je-li mu to na škodu a jestli pominuly okolnosti, za nichž je dal." - to před pár lety prohlásil Nicolo Machiavelli. Uvědomte si, že Švejnar tuto přísahu prohlásil v době, kdy byla v ČSSR hluboká totalita. Tehdy určitě nepředpokládál, že se někdy vrátí a tedy mu těžko mít za zlé, že nechtěl být v USA občanem druhé kategorie. To, že se vrátit do vlasti hned po revoluci myslím ukazuje, že mu na Čechách nepřestalo záležet.
07. 01. 2008 | 18:43

hamar napsal(a):

Panu Švejnarovi držím palce - chce to změnu! A pro Ficka - p. Klause zase podporují ODS s komunisty :-(
07. 01. 2008 | 18:45

bigjirka napsal(a):

No ale já Machiavelistu za presidenta nechci. Navíc je to člověk z komunistické šlechty, jako Pithart - to jsou synci diplomatů, nejrovnějších z rovných. Prostě dnes má Švejnar občanství USA, které mu zabraňuje být vysokým činitelem ČR, zejména vrchním velitelem armády. Puntik, není k tomu co dodat.
07. 01. 2008 | 18:52

Kateřina napsal(a):

Tak jako RUMCAJSE, i mne zajímá názor pana Švejnara na radar.
Odkaz na prezentaci o radaru:
http://video.google.com/vid...
07. 01. 2008 | 18:53

Saliven napsal(a):

bigjirko:
Jde spíš o tu pasáž "pominuly okolnosti za nichž je dal". Na vojně se taky přísahalo, že budete bránit socialistickou vlast proti imperialistům. Tohle bych mu tak uplně nazazlíval - byla prostě jiná doba.
07. 01. 2008 | 18:55

Ficko napsal(a):

Milý Martine nejsem násilník a nepamatuji žeby ODS nechala na rozdíl od ČSSD zmlátit viz technopárty a soudruh Paroubek který Švejnara podporuje co si mám myslet nic víc jen že je to odporná fraška.
07. 01. 2008 | 19:10

Ficko oprava napsal(a):

Milý Martine nejsem násilník a nepamatuji že by ODS nechala na rozdíl od ČSSD někoho zmlátit viz technopárty a soudruh Paroubek který Švejnara podporuje co si mám myslet nic víc jen že je to odporná fraška
07. 01. 2008 | 19:14

adem napsal(a):

Dobrý den pane Švejnare,
chtěl bych se zeptat, myslítte si, že jedinec může ovlivnit někoho na dálku?..Myslím to tak, že jsem četl blog pana ERS http://www.ers.blog.cz a tento pán počátkem kariery pana Grosse, Standu proklel, také prokletí padlo na Dostála a také na pana Luxe, stím co se těmto lidem stalo soucítím, ale mohla zato klatba onoho pána ERS ? Také něco psal o panu Klausovi a také Paroubkovi, ani jeden jej nerespektovali a na jeho slova dedal ani jeden, to co napsal o Klausovi bylo slušné a dokonce jej podpořil, jenže...jenže Klaus zradil a tak se klatba ujala moci a pořád obtáčí svojí sílou smyčku kolem těchto lidí, co zradili..Zrada- brát jako podraz na lidi který těmto lidem věřili, myslíte, že může pan ERS mít moc klatební? Je až podivuhodné, kolik věcí z blogu pana ers se stala skutečnou realitou..Někdy mne až mrazí..Děkuji Ad
07. 01. 2008 | 19:21

Saliven napsal(a):

Ficko:
To, že nepamatujete neznamená, že se nic takového nestalo. Jedna menší technoparty v říjnu loňského roku byla též rozehnána - viz. http://www.blisty.cz/art/30...
07. 01. 2008 | 19:24

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den Salivene
Citujete:
Moudrý muž nemůže stát v slově, je-li mu to na škodu a jestli pominuly okolnosti, za nichž je dal."

Proč nepokračujete v citaci?

"....protože všichni lidé nejsou čestní a sami dané slovo neplní, rozumný panovník je nemůže dodržovat.Byl by sám proti sobě. o vhodné záminky není nikdy nouze.....lidé jsou přece tak naivní, že rádi uvěří tomu, co chtějí slyšet."
Machiavelli Vladař.
To už má poněkud jiný význam, že ano.

Pokud stavíte na Machiavelliho výrocích, tak jste tedy Švejnarovi "pomohl".Zvláště pokud je řeč o slavnostní přísaze. Nebo že by se přísahalo na ten Machiavelliho citát?
07. 01. 2008 | 19:28

Jirka napsal(a):

Amerika je na pokraji zhrouceni, tak proc nepomuzete jim. Jestli jste takovy Cech, tak se vzdejte Americkeho obcanstvi, hori vam koudel za morem, tak honem domu..Neznate dostatecne pomery v Cechach, protoze jiz dlouho zijete v cizine a nemate poneti o zivote obycejneho cloveka.
07. 01. 2008 | 19:29

Saliven napsal(a):

Pepa Řepa:
Proč bych pokračoval v citaci, když to zásadně nemění význam? Tu ošklivost, kterou v tom hledáte už máte v té druhé větě (je-li mu to na škodu), takže jste se spíš asi jen chtěl předvést.

Říkám to, že Švejnar přísahal v době, kdy ČSSR byl hluboce totalitní stát a těžko se dalo ještě uvažovat o návratu.
07. 01. 2008 | 19:37

Martin napsal(a):

Brundibare, v kazdem zivotopise ma vypsano to, co zrovna pro dany institut ci situaci je dulezite.

Napriklad ten zlocinec asi Michiganu zatajuje manzelku, Wericha, Kunderu nebo i lyzovani :)

U prisahy je mi to celkem jedno, dokud nevysvetlite jak to ze americane pripousteji dvoji obcanstvi :)

Jen se ptejte, jenom kdyz se ptate na zodpovezene, tak to pusobi, ze vam vubec nejde o odpoved.
07. 01. 2008 | 19:51

Jirka napsal(a):

Martine, dvoji obcanstvi uz davno amici nepripousti(Cechum), ale treba mu nekdo plati kandidovat,protoze chce mit rakety v Cesku a evropu tim padem pod kontrolou.
07. 01. 2008 | 20:08

Martin napsal(a):

Jirko, neni to nahodou opacne s tim obcanstvim ? Nejsem si jist, ale myslim, ze to CR nepripousti dvoji obcanstvi (s vyjimkami) ne amerika.
07. 01. 2008 | 20:13

bigjirka napsal(a):

No.. jenže amerika pořád existuje a proto ta přísaha platí. Kdežto socialismus už není a není čemu být věren. Ostatek k Machiavellimu dodal Pepa Řepa. Prostě přísaha a funkce presidenta ČR jsou v antagonistickém rozporu.
07. 01. 2008 | 20:16

Martin napsal(a):

http://www.richw.org/dualci...

Doufam, ze to uklidni velike starosti vsech o obcanstvi pana Svejnara :)
07. 01. 2008 | 20:24

Ficko napsal(a):

Ruku na srdce dámy a pánové kdo z vás před rokem věděl že existuje nějaký Švejnar?Není to žádný kandidát ale antiKlaus socialistů,červených a pana Bursíka.Pořád tady řešíte něco co si ani řešení nezaslouží.Nechť zůstane tento pán tam kde říká jsem tu doma.Tady rozhodně doma není.18 let měl možnost a tu nevyužil.Jedná se o vypočítavou ambici a frašku
07. 01. 2008 | 20:29

Martin napsal(a):

Ficko, ja ziji v teto zemi a jmeno Svejnar pro mne neni zadnou novinkou. Jiz treba v roce 97 se o nem spekulovalo jako o premierovi. Po poslednich volbach jeho jmeno padalo take jako mozny urednicky kandidat. A jeho spor s Klausem o transformaci ma take jiz mnoho let.
07. 01. 2008 | 20:37

Jirka napsal(a):

Ziju v americe a vim, ze do urciteho roku, nevim presne, cesi mohli mit dvoji obcanstvi. amici jsou ti, kdo chce, aby ti lide,kteri maji jine obcanstvi a zazadaji o Americke, se vzdali puvodniho. To je jedno, me jde o to, ze slovek, ktery zije od svych 17let v cizine a mozna obcas navstevoval svoji vlast, chce byt prezidentem, ale stratil ceske mysleni (jsem pryc vic jak 20let, tak to mohu posoudit),a nezna opravdove pomery ve sve "vlasti" a nema asi ani trvaly pobyt. Copak nato neni zakon? Nikdy bych nikomu nedoporucoval se ridit podle ameriky, protoze to by byla cesta do zahuby. Vsak uvidite, jak amici budou ekonomicky na dne velice brzo. a vy by jste chteli americky mysliciho prezidenta!! uprimnou soustrast.
07. 01. 2008 | 20:40

bigjirka napsal(a):

Souhlasím, Ficko. Martine, citujete irelevantní bláboly. Názory neprávníka na dvojí občanství USA. To nic nemění na textu přísahy, kterou se dotyčný chystá porušit a která by ho zavazovala jednat v zájmu USA a ne v zájmu ČR. To je balíček rozporů, který nelze vydržkovat.
07. 01. 2008 | 20:43

bigjirka napsal(a):

Spekulovalo se o něm, protože je to Veškrnův příručí.
07. 01. 2008 | 20:45

Martin napsal(a):

Bigjirko, proctete si to laskave, to nejsou irelevantni blaboly ale hlavne odkazy na zakon. Vse si muzete overit s fakty, presneji s nalinkovanym zakonem ci nalinkovanym precedentem.

Kdyz jste si to ale nebyl schopen najit, tak vam dam presneji http://www.richw.org/dualci...
07. 01. 2008 | 20:45

Martin napsal(a):

Bigjirko ono se o nem spekulovalo protoze byl blablablabla jiz pred deseti lety ? Jak je to mozny, vzdyt ho nikdo pred rokem neznal :)))
07. 01. 2008 | 20:46

ondra napsal(a):

Pane Švejnare,
Váš článek pokračuje ve Vašem trendu keců a lží.Chcete otevřenost a neumíte ani odpovědět na mailové neanonymní dotazy. Četl jsem v MF Dnes rozhovor s Vaší manželkou, kde nám čechům radíte, aby jsme zapoměli na komunismus a normalizaci, že se komunisté polepšili!! To je vrchol drzosti a neomalenosti od američanky, která to nezažila a která o tom nic neví. Když toto dovolíté jste u mne doslova bezcharekterní hajzl.
07. 01. 2008 | 20:51

Martin napsal(a):

Ondro, mel ztlouct svoji zenu ? Zakazat ji jeji nazory ? Hmm zajimave si predstavuji ten zivot fandove Klause :)
07. 01. 2008 | 20:54

Kateřina napsal(a):

Jan Švejnar je prý pro Olympijské hry v Praze. Zatím to jediné mi vadí. Cítím v rodné Praze vzácnou krásnou atmosféru, do které se sportbyznys megalomanských rozměrů jako jsou OH podle mne nehodí.
07. 01. 2008 | 21:09

Jirka napsal(a):

Dne 27. února 2006 nabyl účinnost zákon č. 46/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 193/1999 Sb., o státním občanství některých bývalých československých státních občanů. Od tohoto data je opět možné požádat o navrácení českého státního občanství. Novela zakotvuje právo opětovně činit prohlášení o státním občanství České republiky tentokrát bez časového omezení. I po novelizaci se zákon týká pouze osob, u nichž došlo ke ztrátě občanství například z důvodu naturalizace v USA v rozhodném období od 25. února 1948 do 28. března 1990.

Zákon č. 46/2006 Sb. byl publikován v částce 22 Sbírky zákonů a jeho text je možno nalézt na internetové stránce http://www.sbirka.cz nebo na stránkách Ministerstva vnitra ČR http://www.mvcr.cz. Bližší informace k podání žádosti naleznete zde.
07. 01. 2008 | 21:25

Martin napsal(a):

Jirko, ale Svejnar jiz obcanstvi v te dobe mel - zpet ho ziskal v roce 99
07. 01. 2008 | 21:29

Zdeněk R. napsal(a):

V normální zemi, tedy přesněji za normální politické situace, by to byla ODS, která by navrhovala a všestranně podporovala kandidáta jako je prof. Švejnar.

V normální zemi by nikdy komunisté nevolili údajného "liberála" Klause, svůj údajný "ideologogický protipól" tak, jak to posledně před volbou národu sdělil soudruh Grebeníček, když po marx-leniské analýze prohlásil, že "pro KSČM je Václav Klaus nejlépe vyhovujícím kandidátem" a proto ho jejich poslanecký klub, známý svoji vnitrostranickou disciplinou "svými hlasy podpoří".

Víme jak nejtěsněji volba dopadla a dnes také víme, když se jen některé komunistky, jako Rubrová, už veřejně vyznaly z toho, že pro Klause hlasovaly, kdo doopravdy Klause svými hlasy na Hrad dosadil, neb jen tyto potvrzené hlasy komunistek na to stačily.

KSČM a Klaus mají základní, dlouhodobé, společné priority, proto se s KSČM vzájemně nekritizují, Klaus navíc za horší než komunismus označuje europeismus, ngoismus, šablonovitý antikomunismus.

Příklady: Klaus i KSČM 1) proti všem restitucím

2) pro českou cestu privatizace, ikdyž ta přinesla hlavně tunely, sanace mld švindl úvěrů, zato na generace zaopatřila rodiny nomenklatury

3) sabotáž integrace EU, blokace zavádění evropského právního prostředí

4) Klausova ODS a KSČM proti vracení občanství úprchlíkům před komunismem,
proti volbám v zahraničí. Naštěstí oboje prohrály.

Stále blokují možnost volby korespondenční, nebo, jako již 2x Estonci, internetem

5) atd. atd.
07. 01. 2008 | 21:32

vlaďa napsal(a):

Pane Švejnare, jsem rád, že jste se našel :) Držím palce, jinak ani nelze :)))
07. 01. 2008 | 21:32

Jirka napsal(a):

Proc lidi nevoli prezidenta, jako jinde na svete?
07. 01. 2008 | 21:41

KaRel napsal(a):

Když v roce 1985 přišel v tehdejším SSSR k moci Michail Gorbačov, zahájil perestrojku a asi nejčastěji používaným mottem, možná frází, se stalo slovo glasnosť. Pan profesor Švejnar používá jako své motto termín otevřenost. Trochu míchá pojmy otevřenost a otevření se, ale to je pro mě jen malá vada na kráse. Naše politická scéna, za ty roky od "sametové revoluce" již celkem pěkně usazená, dostala první ťafku ve volbách v roce 2006, kdy se do Sněmovny dostali i Zelení. A teď se zdá, že díky nominaci - a kandidatuře - pana Švejnara by se ledy mohly pohnout ještě víc a ti staří matadoři, lhostejno, jestli růžoví, červení nebo modří, by svá teplá místečka nemuseli mít doživotně. Proto fandím panu Švejnarovi.
07. 01. 2008 | 21:49

KaRel napsal(a):

Pro Jirku (dnes 21,41,43): každá země má způsob ustanovení hlavy státu určena trochu jinak. U nás se ústavodárci v roce 1993 dohodli, že prezidenta budou volit naši vyvolení. JIM to zřejmě vyhovuje, takže nějakou změnu bych neočekával, bohužel.
07. 01. 2008 | 21:54

Kateřina napsal(a):

A nikdo z diskutujících by nechtěl být prezidentem (nebo prezidentkou)? Proč svoji úctu a peníze poslušně směrovat k pár vyvoleným?
07. 01. 2008 | 22:13

KaRel napsal(a):

Kateřino (22,13,25), já ne. Oficiální protokoly bych asi nepřežil, prezidenta v džínách by asi nikde nebrali moc vážně, a navíc: kdo by mi dělat kancléře? Wajgla nebrat, pan Mathé by celkem ušel, ale tituloval by mě "pan prezent" (lehce drmolí). Takže?
07. 01. 2008 | 22:21

Jáne Toty napsal(a):

To Jarda,Saliven,Tupelo a další:
O tom, zda má ten či onen pravdu nebo ne, není až tak důležité, ale jenom nemůžu pochopit jedno: jste fakt tak fundovaní odborníci na téma,které jste tak bravurně rozvinuli,to je odborníci na nemoci všeho druhu,pojištění různých typů, znalci vnitřních problémů zdravotnictví a pojišťovnictví v USA a ostatních státech? Možná ano, možná ne, ale ptáme se, nakolik to má přímou souvislost se Švejnarovým článkem? Nic proti tomu, ale jde o to, že je to od věci, jinak dobrý a zajímavý počteníčko.
To Nanah:
No dobře, ať je po Vašem, Švejnar zalhal. Jednak to v takových případech není nic až tak mimořádného, každý lže a když nelže, nemluví pravdu. A co Klaus, ten je jen a jen pravda, že ano! Takže buďme více spravedliví, úlety se vždycky přihodí, ale proto ještě nemusíme člověka zatracovat. Pokud Vám to ovšem dělá dobře, poslužte si.
To Rumcajs:
Dobrý,jen toho chcete od Švejnara moc najednou. Otázky či nadhozené témata k odpovědi jsou na místě, ale kde má na to vzít čas, když je do voleb měsíc? Prostě v tomto i kdyby chtěl, nemá šanci uspět a vyhovět všem. Jinak ta omluva, to je OK, snad si toho všimne! A vůbec, i to ostaní,coj ste napsal není špatné. No, uvidíme za měsíc.
07. 01. 2008 | 22:39

Jiri Vanek napsal(a):

Jmenem Spolecnosti slusnych krajanu vyjadruji podporu v kandidature Jana Svejnara na post presidenta CR.

Tohodle uz bylo dost:
PROFESOR VÁCLAV KLAUS A BÍDA DUCHA
http://profesor-klaus.osoba...
07. 01. 2008 | 23:20

Hliník z Humpolce napsal(a):

Hezky sepsané, myšlenka má hlavu a patu. Jen by mě zajímalo, jestli se dá zvítězit nad mafiánskými praktikami politiků napříč pol.spekterem, kterým nejde v žádném případě o obecné blaho a prosperitu. Připomíná mě to jít hlavou proti zdi pane Švejnare. Nicméně držím palce aby jste si pro to naše blaho hlavu v tomto nerovném boji rychle nerozbil. Jestli tu zeď prorazíte, jste opravdu king.
07. 01. 2008 | 23:46

Brundibár napsal(a):

Pro Martina

Dvojí občanství připouští více zemí, nejen USA nebo ČR - obvykle za velmi přísných podmínek. Opakuji, nemám problém s dvojím občanstvím, myslím si, že by člověk s dvojím občanstvím neměl přímo pracovat ve státní správě, natož v nejvyšší státní funkci. Nemohu za to, že nejste schopen (či ochoten) tyto dvě věci od sebe odlišit; budiž, je to vaše svobodné rozhodnutí a já ho respektuji.

Jinak si dovoluji tvrdit, že jakákoliv spojitost s Nobelovou cenou je pro KAŽDOU (nejen) americkou univerzitu obrovská reference, takže je velmi překvapivé, že v oficiálním životopise pana Švejnara tato zmínka chybí. To je (alespoň pro mě) poněkud překvapivé a pan Švejnar to dosud nevysvětlil a věřím, že to napraví (prostoru na to má dost, naštěstí žijeme ve svobodné zemi).

Pro Salivena:
Tomu rozumím, nic panu Švejnarovi nebrání se zachovat jako čestný muž, odvolat onu přísahu a vzdát se tedy amerického občanství. Je na něm, jak se rozhodne a co má pro něj větší cenu - jestli americké občanství, nebo funkce prezidenta.
08. 01. 2008 | 03:35

Martin napsal(a):

"Výhrady vůči dvojímu Švejnarovu občanství mají komunisté, jejichž hlasy bude tento ekonom ke zvolení potřebovat. "Toto nyní právě zvažuji," řekl Švejnar na dotaz, zda a kdy se amerického občanství vzdá. Připomněl, že jak v tuzemsku, také v různých jiných státech zastávali například funkce ministra lidé, kteří mají dvojí občanství. Ze Švejnarova vyjádření vyplynulo, že si zjišťuje, jaká je teď přesná právní interpretace závazků ze slibu, který se skládá při zisku amerického občanství."

http://www.ceskenoviny.cz/i...

S nobelovkou bych se jiz opakoval.
08. 01. 2008 | 05:45

Brundibár napsal(a):

Pro Martina
"zvažuji" není "vzdal", nejasnosti kolem nominací na Nobelovu cenu za ekonomii přetrvávají také, věřím, že i vy uvítáte, když pan Švejnar tyto pochybnosti rozptýlí. Vyčkejme proto jeho reakce.

Přeji hezký den.
08. 01. 2008 | 06:57

Martin napsal(a):

Brundibare, takze on se ma vzdat vseho jeste predem ? Asi jako pani Klausova se predem vzdala clenstvi v dozorcich radach ? :)
08. 01. 2008 | 09:59

Robert napsal(a):

Otevřenost je základním znakem
každé vyspělé demokracie a to naše republika není. Podívejte se jak tato vláda za pomocí vrchní státní zástupkyně a nečiností ministra spravedlnosti zametla pod koberec korupční aféru Jiřího Čunka a zabránila parlamentnímu vyšetření.To by se v civilizované zemi nemohlo stát. Evropa nás pozuzuje podle
našich činů a ne podle naších řečí.
08. 01. 2008 | 10:22

samuraj napsal(a):

Tak se na to podívejme. Pan Švejnar je více Čechem než se zdá. Odstoupit z DR ČSOB - no ani náhodou až jak to dopade. Vzdát se občanství USA - no počkáme jak to dopadne, co kdyby to nedopadlo. Jsem v komisi pro udělování Nobelových cen- sorry to je jen špatný překlad za který já nemohu. Tak to je typický Paroubkův kůň.
08. 01. 2008 | 10:33

petr napsal(a):

Poslouchal jsem rozhlasovou debatu s p.Švejnarem. Otázka: kdo složil Hymnu ČR a ze které hry je ? Odpovéď: NEVÍM. Otázka: Vyjmenujte panovníky a prezidenty Českých zemí. Odpověď: Karel IV., Masaryk a V.Klaus. Otázka: znáte ústavu ČR ? Odpověď: Neznám, měl bych si ji přečíst. Atd. Tyto znalosti nebo lépe neznalosti by v U.S.A. zdaleka nestačily a ni na získání občanství. U nás by si pan Švejnar pod ideovým vedením pana Paroubka chtěl hrát na spasitele ? A to se všemi kašpařinami a roztleskávačkami jako při volbě prezidenta v U.S.A. ? Snad by měl vědět alespoň tolik, že u nás není přímá volba prezidenta a tedy taha prezidenta současného do pouličních show je zbytečné. Nejsem žádný příznivec V. Klause ani volič ODS, ale současného prezidenta považuji za důstojnou hlavu státu který nám nedělal po dobu svého úřadu ostudu. Nevím jestli by měl být znovu zvolen, ale pan Švejnarovi říkám ROZHODNĚ NE !!!!!!!!!
08. 01. 2008 | 10:35

Miki napsal(a):

Petře,
a jak by jste odpovídal na podobné stupidity Vy sám? Například na otázku o Ústavě ČR? Je čestné říct neznám, než mlžit?
08. 01. 2008 | 10:42

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících. Kodex též zapovídá psaní textů velkými písmeny.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 01. 2008 | 10:47

PAUL napsal(a):

Proč neradí jak se má otevřít USA, asi ho tam nechtějí!
08. 01. 2008 | 10:55

Jana Bl. napsal(a):

Nevím, co bylo urážlivého na tom, že jsem napsala:
OPRAVDU VÁS NECHCI ZA PREZIDENTA?
Jiné texty velkými písmeny jste totiž nesmazal. Nebo je to cenzura??????????
Takže pro pořádek a v souladu s kodexem:
Opravdu nechci pana Švejnara za prezidenta!!!!!!
08. 01. 2008 | 11:01

Miki napsal(a):

Skutečně nechápu, jak může někdo chtít za prezidenta Václava Klause.
Jde o nemravného člověka, který při svých statisícových příjmech není schopen pochopit, že nsi emůže pořizovat nemovitý majetek s dotacemi a zvýhodněním od Magistrátu hl. m. Prahy!!!!
V roce 2005 odkoupili manželé Klausovi spoluvlastnický podíl o velikosti 20624/121286 k pozemku parc. č. 670/10, 670/11, 670/20, 670/21, 670/22 a 670/23 zapsané na LV č. 1923 v katastrálním území Libeň, obec Praha. Cena za 1 m2 byla 280,50 Kč (!!!) a celkově tak uhradili 23.181,- Kč.
Při prodeji bylo předstíráno, že jde o družstevní výstavbu a že se na uvedené objekty vztahuje usnesení zastupitelstva hl.m. Prahy č. 45/37 ze dne 12.9.2002.
Stavební povolení pro objekty č.p. 2185 až 2189 však bylo vydáno až v roce 1994 a nešlo tedy o družstevní výstavbu, na kterou se vztahovalo uvedené usnesení z roku 2002. Manželé Klausovi měli odkoupit pozemek za tržní cenu, tj. přinejmenším za 1870,- Kč za 1 m2. Cena tohoto pozemku byla na uvedené cene zřejmě úmyslně udržována už od roku 2000, kdy ji lze zjistit. Okolní pozemky přitom již v roce 2000 stály například 5000,- Kč za 1 m2!!!!!!!!!!!
08. 01. 2008 | 11:34

Miki napsal(a):

Všem, kteří si to chtějí ověřit na vlastní bulvy :
http://wgp.praha-mesto.cz/t...
08. 01. 2008 | 11:37

Miki napsal(a):

Předsedkyní dozorčí rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových, IČ 27082857 je ing. Alena Vitásková, která řekla odpověděla na dotaz HN dne 14.4.2005 :

HN: Devizou politika je jeho důvěryhodnost, politik reprezentuje občany, své voliče. Myslíte, že by měl obezřetně navazovat své kontakty a nestýkat se třeba s majitelkou domu, v němž funguje nevěstinec?
Určitě. Takové kontakty by žádný politik mít neměl, to by se nemělo stát.

Takže dotyčné dámě vadí, že se manželka pana Grosse stýkala s majitelkou nevěstince, ale vůbec jí nevadí, že ona sama, bývalá agentka STB, pracuje pro manžele Klausovy a kontroluje jejich Nadaci.

Vskutku pozoruhodné !!!
08. 01. 2008 | 11:51

Miki napsal(a):

Co je horší?
- být majitelkou nevěstince
- být agentem STB

Co má na společnost horší dopady? Nechť si každý odpoví sám....
08. 01. 2008 | 11:53

Jan Novák napsal(a):

Mezi "dobré nápady" patří i přímá volba prezidenta.
Pan Švejnar konvenuje takovýmto novinářům, kteří potřebují do svých plátků zas nějakou "šou". Ať to stojí co to stojí.

Asi se sluší poučit, že v USA nemají ani "předsedu vlády", tím je vlastně prezident. Taková to je tam šarže! A pokud bychom tady (s ohromným rachotem) předělali celou (opakuji celou!) Ústavu, tak potom by v posledních letech byl zvolen tento soubor "populárních" prezidentů:

Vladimír Dlouhý, Petra Buzková, Koloťuk (pan Gross) či Karel Gott nebo Aneta Langerová. Václav Klaus dělá funkci prezidenta velmi dobře, pan Švejnar se vžívá do role antiklause. V případě neúspěchu (který je nasnadě) si na CD stáhne svoje TV vystoupení a bude si moci přirazit 3O procent k ceně svých přednášek v USA a v chudých zemích. Kterým zatím k ničemu za 30 let přednášení nepomohl (viz celá Jižní a Střední Amerika)

Pan Švejnar je proto ochoten slíbit všechno všem: zbourat Temelín, komanče ve vládě, oranžovou barvu na státní vlajku, připojení k Vatikánu atd. Dobře ví, že slibem člověk neurazí.
08. 01. 2008 | 12:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Jano Bl.,

na Vašem textu skutečně není nic urážlivého. Smazal jsem jej jen proto, že byl celý napsán velkými písmeny, což je v rozporu s Kodexem diskutujících http://blog.aktualne.centru...

Takové texty mažu všechny, byť je možné, že mi sem tam nějaký unikne.

Jinak samozřejmě vítám, že jste kvůli tomu na tyto stránky nezanevřela a napsala svůj příspěvek znovu a podle zde zavedených pravidel.

Děkuji.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 01. 2008 | 13:56

Vladimír napsal(a):

Jan Novák napsal(a): Václav Klaus dělá funkci prezidenta velmi dobře

Jan Novák napsal(a):
V případě neúspěchu (který je nasnadě) si na CD stáhne svoje TV vystoupení a bude si moci přirazit 3O procent k ceně svých přednášek v USA a v chudých zemích. Kterým zatím k ničemu za 30 let přednášení nepomohl (viz celá Jižní a Střední Amerika)

------

Na tyhle stránky jsem se dostal, protože jsem se chtěl dozvědět něco víc o Janu Švejnarovi. Když jsem si ale přečetl tenhle komentář, tak mě to naštvalo,že jsem se okamžitě rozhodl přidat svůj.
Podle mě totiž tenhle příspěvěk jen ukazuje, že Švejnar není zrovna tím, kdo by neznal poměry v ČR, že pane NOVÁKU...
Václav Klaus zostuzuje ČR od svého nástupu do funkce. Tady se neustále řeší Švejnarova minulost, no v tom případě ja asi každý spokojený s tím, jak Václav Klaus postupoval na začátku 90. let, kdy byl rozkraden majetek ve stovkách miliard...

1) Klaus i Švejnar jsou vzdělaní lidé, ale bohužel Klausovo EGO je mnohem větší než jeho vzdělání. Odmítá EU, protože kdybychom v ní nebyli, ON by byl tím hlavním, nejvyšším, neomylným - prostě by se naplnil jeho egoistický sen tady tomu všemu vládnout. Takhle je jen jeden z mnoha a to nedokáže přenést přes srdce.

2)Co se týče V. Klause a jeho názorů na životní prostředí (glob. oteplování), to je asi ta největší hloupost, co jsem kdy slyšel. Pan Klaus si myslí, že ekonomie vyřeší všechno. To jeho slavné prohlášení jsem četl a je to snůška výmyslů a laickosti ve spojení s jeho všemohoucí ekonomií. Když jsem ho dočetl, bylo mi na zvracení. On se totiž asi sám pasoval na znalce ekologie.
Názorná ukázka Klausovy logiky...Z ekonomického hlediska je nejlepší legalizovat všechny drogy, protože tím klesnou nesmyslně vysoké ceny způsobené ilegalitou a všichni si budou moct kupovat heroin v obchodech, na tržišti atd. Tím se krásně srovná poptávka s nabídkou a budeme tu mít takový ráj, žeano?

Souhlasím, že politická scéna je prohnilá, ale nemohu se smířit s tím, že ta nejarogantnější a nejegoističtější osoba stojí v čele našeho státu.

P. Švejnar zde sice dlouho nežil, ale to je podle mě jenom plus. Narozdíl od Klause neseděl celé roky ve vládě a nenapomáhal rozkrádání tak jako on...

Švejnar prezidentem!!!!!
08. 01. 2008 | 14:06

Vladimír napsal(a):

A vrcholem všeho je, že teď Klaus nechce vystoupit v debatě. Ani tak to, že nechce, jako jeho odůvodnění. Obyčejný člověk je pro něj totiž nicka. Pro něho teď existují pouze lidi, kteří ho mohou dostat do funkce (poslanci,senátoři). Celou dobu se o ně nestaral a teď, když se schyluje k volbám, začíná jim zase lézt do zadku.
Při posledních volbách mu křeslo presidenta zařídili komunisté, ke kterým se ON SÁM ŠEL DOPROŠOVAT O HLASY. F-U-J
08. 01. 2008 | 14:10

petr napsal(a):

Pro MIKI. Nevím proč by mělo být stupiditou znát historii, jazyk a základní atibuty své země. Já jako řadový občan (a za nic víc se nepovažuji) odpovědi na otázky kolem hymny, historie opvědět umím. samozřejmě ne na všechny stoprocentně, ale také NEKANDIDUJI na hlavu státu. Jak by se tvářili třeba v U.S.A. nebo kdekoli jinde kdyby mne tam přivezli a já bych řekl, že o této zemi nic moc nevím a chci vám dělat prezidenta. Proč se zase hledá kdo by v zahraničí kdo by nám vládnul. I když v tomto případě je to funkce spíš čestná. Stejně dobtým prezidentem můžete být třeba vy MIKI ne kdokoli jiný. Tady ale ani tak nejde o pana ŠVEJNARA jako o pana PAROUBKA (pro men nejméně důvěryhodná osoba na naší politické scéně. Společně s panem RATHEM který pro kariéru udělal už také několik kotrmelců) a jeho touhu po moci. Když ne přímou tak aspoň tahat za nitky z Hradu. Prostě si myslím, že člověk který zde nežil namůže mít k naší vlasti vztah. Možná mu to přispěje k dobrým historkám nebo i ke kariéře až DOMA v U.S.A. bude vykládat jak tady bačoval.
08. 01. 2008 | 14:14

Saliven napsal(a):

petr:
Nepletete si prezidenta s učitelem dějepisu a občanské nauky v jedné osobě? Myslím, že než konkrétní vlastnosti je důležitý morální profil uchazeče.
08. 01. 2008 | 14:22

Milan - občan České republiky napsal(a):

Pořád čekám, kdy se probudím a zjistím, že Švejnarova kandidatura byl jen hloupý sen. Kandidatura je pouze dobrá reklama do jeho CV. V USA se to počítá. Toť vše. Klaus for president !
08. 01. 2008 | 14:28

petr napsal(a):

pro SALIVEN. Nejde o učitele dějepisu, ale přece jen si myslím, že pokud chci být hlavou nějaké země, měl bych o ní vědět aspoň základy. Když pro nic jiného, tak abych ze zahraniční cesty trefil zpět. A morální profil ? Vy jej znáte ? Odkud ? Z předvolebních vystoupení ? Nemyslím tím nic zlého ! Pouze že za těch pár týdnů předvolební kampaně bych si netroufal odhadovat morální profil kohokoli.
08. 01. 2008 | 14:31

mra napsal(a):

Pokud jde o to odmítnutí"ideologické a politické nesmiřitelnosti..."atd. Jsem pro toleranci,ale všechno má své meze. Pan Švejnar tu prostě nežil a nemá to pod kůží,Nemyslím jen popravy,mučení,gangsterské metody StB,ale i vyhazování z práce a ze studia,kádrové stropy,cenzuru,šikanování rodin,ekonomické zaostávání,postavení sovětské kolonie,celý ten odporný šedivý příkrov na celé společnosti.Toto nelze "odpustit"ani zapomenout a ty,kdo to zavinili a jejich pohrobky tolerovat odmítám.A jestli chce pan Švejnar v tomto směru uzavírat nějaké obchody,,jsem s ním za svou osobu hotov.Nemám rad Klause a jeho povrchní všeználkovství,ale s velkou lítostí musím plédovat pro něj. Nebezpečí,které hrozí od komunistů a fašistoidního Ruska snad vnímá intenzivněji. I když se mu za totality houby stalo - byl tady a má to pod kůží.
08. 01. 2008 | 15:02

karton napsal(a):

Prezident nemusí být vynikající ekonom, ale musí to být státník. Státníkem se člověk zpravidla nerodí, ale stává. Prezident musí vědět o své zemi alespoň to, co se učil v základní škole. Švejnar to všechno zapomněl a zapomněl i svoji mateřštinu, protože zřejmě v USA s nikým (dokonce ani s dětmi, ani s manželkou) česky nemluvil. V důsledku toho je jeho výslovnost americká a ne česká. Pokud se týká občanství USA, pochopil jsem jeho výrok, že se musí zeptat tak, že si vyžádá povolení z USA, aby mohl být naším prezidentem. Ale o to vůbec nejde; jde o náš stát a naší ústavu a o tom, jesli vůbec může občan USA kandidovat na funkci prezidenta by měl rozhodnout Ústavní soud, protože takovou drzost jsme tu ještě neměli.
08. 01. 2008 | 15:45

petr napsal(a):

karton:
Sohlasím. Jak a kdy získal pan Švejnar zpět České občanství ? Myslím,že pro kandidaturu je jednou z podmínek České občanství. A nějaké: "Budu-li zvolen, zruším občanství U.S.A." to mi zavání nějakou taškařicí. To je jako: "VYLPAŤTE MI VÝHRU, JÁ SI PAK KOUPÍM LOS."
08. 01. 2008 | 17:00

Michals napsal(a):

k občanství:
petr má bezesporu pravdu v tom, že k tomu, aby se někdo mohl stát prezidentem je třeba být občanem ČR. To ale pan Švejnar je a mám za to, že občanem ČR (ČSSR) nikdy být nepřestal. To že je zároveň občanem USA je věc druhá.
Mimochodem k té analogii s výhrou a losem: funkce prezidenta je například také neslučitelná s funkcí poslance. V první volbě se však také Václav Klaus mandátu poslance nevzdal před volbou. mandát si pro případ neúspěchu ponechal.

Mylsím si, že pan Švejnar by se v případě úspěchu měl am. občanství vzdát. Nevidím ale důvod, proč bychom ho měli nutit, aby nám tady v březnu stál nezvolený Švejnar, žádající o vízum, aby mohl jet do práce...
08. 01. 2008 | 17:26

Goofy napsal(a):

zajimalo by me jak ziskal Jan Svejnar profesuru nebo titul kterym se jeho stranky hemzi?
08. 01. 2008 | 17:35

Michals napsal(a):

pro Goofy:
myslíte, že profesuru získal trapnějším způsobem než Václav Klaus?
08. 01. 2008 | 17:46

Průzkumník napsal(a):

Doporučuji všem podívat se na uvedený link a zamyslet se nad tím, proč byly svazky "zničeny" v prosinci 1989. V souvislosti s tím se také zamyslet, proč se dvě velmi známé osoby uvedené na této jedné straně obklopily lidmi z STB (Zeman-Šlouf, Klaus-Vitásková). Dále nad tím, co znamená u obou osob písmeno S nad písmeny PO. Podle vysvětlivek by tam měla být písmena SZ. S mohlo znamenat něco úplně jiného...
Je zajímavé, že na stránkách českého ministerstva vnitra nelze nic podobného dohledat...
Pro zajímavost doporučuji každému vyhledat si člověka jménem Mečiar Vladimír - tyto stránky byly rekonstruovány i přesto, že si Vladko zařídil vytržení stránky ze svazku...
http://www.upn.gov.sk/regpr...
08. 01. 2008 | 18:13

Průzkumník napsal(a):

Václav Klaus má ve svazcích ještě jeden záznam, kde je uvedeno "Zničeno 8.12.1989". Bylo nutné v prosinci 1989 "ničit" svazky pouze prověřované osoby? Odpověď zní - NE :
http://www.upn.gov.sk/regpr...
08. 01. 2008 | 18:18

Michals napsal(a):

nemám v úmyslu se zastávat Václava Klause - na druhé straně zničení svazku prověřované osoby mohlo být motivováno tím, že dotyčný příslušník Stb viděl, že Klaus jde nahoru a bál se, že se mu pomstí za to, co o něm psal...
to jen, abychom se z těch konspirací nezbláznili :)
08. 01. 2008 | 18:28

Průzkumník napsal(a):

Michalsi,
to co píšeš je sice možné vysvětlení, ale mnohem pravděpodobnější vysvětlení je to, že svazek byl "jako" zničen a později byl použit k vydírání. To, že se v okolí pana Klause vyskytují bývalí agenti STB, např. ing. Alena Vitásková, JUDr. Ivan Přikryl (ten měl velmi zajímavé obchodní styky s manželi Klausovými), Bořivoj Tušl a mnoho a mnoho dalších. Například nejbližší spolupracovník a kamarád pana Klause, Vladimír Dlouhý je také na výše uvedených stránkách....
08. 01. 2008 | 18:33

Průzkumník napsal(a):

Klaus už vycítil nebezpečí a tak byla založena webová stránka jeho údajnými příznivci, kde lze údajně poslat názor volitelům, t.j. poslancům. Má to ale jeden háček, není to názor odesilatele, ale názor údajného autora těchto stránek. Vskutku příkladné klamání......
08. 01. 2008 | 18:36

Michals napsal(a):

víte průzkumníku tady nejde o to, co je pravděpodobnější a co méně. Ostatně v životě málokdy nastane ta nejpravděpodobnější varianta, to by byl ten život docela nuda. Tady jde o to, zda máme jistotu, že došlo k Vámi popisované konspiraci. A pokud tu jistotu nemáme, byl bych velmi opatrný...
08. 01. 2008 | 18:50

karton napsal(a):

K občanství Švejnara:
V roce 1928 byla podepsána mezi vládou USA a ČSR dohoda, podle které každý, kdo získal občanství USA, ztratil občanství ČSR, která playila min. do roku 1989, ne-li déle. Švejnar tedy tím, že získal občanství USA české občanství ztratil. Po roce 1989 začala vláda USA dvojí občanství tolerovat; Švejnar ovšem požádal o občanství ČR až v roce 2001. Proto také nemohl být Havlem navržen jako předseda úřednické vlády a byl jmenován Tošovský.
08. 01. 2008 | 19:34

Michals napsal(a):

takže občanství má.... a je po problému :)
08. 01. 2008 | 19:38

petr napsal(a):

k občanství:
Pokud vím a znám lidi kteří z ČSSR emigrovali, ti o občanství přišli. Tedy předpokládám i pan ŠVEJNAR.
08. 01. 2008 | 19:47

petr napsal(a):

Nehldě k tomu, že toto Předsevzetí pro republiku: otevřenost, jsem četl několikrát a nemohu si pomoci, připadá mi to jako obrovský nicneříkající blábol. Auto zjevně neví o čem zde píše. pochybuji, že tímto autorem je právě pan ŠVEJNAR. Nejspíš tento text připravil nějaký volební tým a pan ŠVEJNAR to ani nečetl
08. 01. 2008 | 19:57

karton napsal(a):

Michalsovi:
Občanství získal v roce 2001; před tím ho ztratil, protože získal občanství USA. Problém je v tom že mu zůstalo i občanství USA (teď už se to může) a nedovedu si přestavit vrchního velitele našich vojsk, který má platnou přísahu, v které se m.j. zavázal, že bude věrně a oddaně sloužit ozbrojeným silám USA a že se naprosto a cele zříká a vzdává vší oddanosti a věrnosti vůči všem cizím vládcům, mocnářům, státům a svrchovaným osobám, jejichž doposud byl poddaným nebo občanem. Z toho vyplývá, že na něj neplatí naše zákony a nesmí být věrný ani oddaný našemu státu, tak jak ho má řídit? A on nechce to USA občanství zrušit; říká, že jemu to nevadí.
08. 01. 2008 | 21:55

vlk napsal(a):

Vážený pane profesore, díky za příspěvek! Je psán tak, jak čekám ho ho na píšete. Tedy s nadhledem, objektivně. A dává naději.
naději, že snad ode dneška za měsíc....
Byl byste dobrý president.
08. 01. 2008 | 21:59

Petr B. napsal(a):

I kdybyste, pane profesore, nějakým zázrakem vyhrál tzn. přesvědčil řadu lidovců, stejně by vás Topolánek nenechal rozhodovat o ekonomických otázkách. Mnoho lidí doufá v předčasné parlamentní volby, ke kterým by snad mohlo dojít po odmítnutí vládního balíku Ústavním soudem. Ale i za nové vládní konstelace bude platit, že vaše presidentské pravomoce vám nedovolí zasahovat do odborných záležitostí.
08. 01. 2008 | 22:27

Michals napsal(a):

pro kartona:
to máte pravdu, taky si myslím, že v případě zvolení prezidentem by se měl US občanství vzdát. Jen nepokládám za nutné chtít po něm, aby tady v březnu stál nezvolený Švejnar, který musí žádat o vízum, aby mohl jít do práce...
09. 01. 2008 | 00:08

Brundibár napsal(a):

Pro Goofy:

Ne, nemyslím si, že by pan Švejnar získal profesuru "stejně jako pan Klaus". University of Michigan rozhodně nemá potřebu "dávat" profesuru vrcholným českým politikům (či kandidátům na vrcholné politické funkce v ČR). Jeho profesní životopis (viz odkaz výše v diskusi) myslím jasně ukazuje, že akademická kariéra pana Švejnara je podložena tvrdou prací.
Na panu Švejnarovi (a to pouze coby kandidátovi na prezidenta) mě zajímají jiné věci (viz výše v této diskuzi) a rád si počkám na jeho odpovědi.
09. 01. 2008 | 02:46

petr napsal(a):

já myslím, že ani není nutné, aby prezident byl profesorem ekonomie ěi čehokoli jiného. Bžyť skutečné akademické vzdělání (nepočítám-li komunistické politické školy) měli poze tito prezidenti T.G.Masaryk, E.Beneš, E.Hácha, L.Svoboda a V.Klaus.
09. 01. 2008 | 08:04

Michals napsal(a):

pro petra:
nechci s Vámi polemizovat o úrovni komunistického školství, ale akademicky vzdělám v demokracii byl prezident Husák, zatímco VK má právě ono komunistické akademické vzdělání. To jen pro upřesnění, netvrdím, že to něco vypovídá o jejich kvalitách.
09. 01. 2008 | 14:01

Michals napsal(a):

PS Petrovi:
předválečnou akademickou průpravou L.Svobody si naopak nejsem jist.
09. 01. 2008 | 14:03

petr napsal(a):

Michalis:
L.Svoboda měl vojenskou akademii již před 2.sv. válkou. Důstojník byl již v 1.sv. válce. Dokonce ještě v SSSR nebyl ani komunista. K tomu byl parvděpodobně donucen ?????????? Ale to nesouvisí s tématem.
09. 01. 2008 | 15:11

Michals napsal(a):

pro petra:
ok, to jsem nevěděl. Každopádně u Václava Klause je to více než sporné. Ona totiž ta jeho opěvovaná profesura se obvykle získává jinak, než jen tak jako bokovka při výkonu funkce předsedy vlády. Řada jiných - např. Švejnar kvůli tomu museli učit, publikovat a bádat...
Nezpochybňuji schopnosti, či erudici Václava Klause, jen ono nešťastné a podle mne poněkud trapné jmenování profesorem.
10. 01. 2008 | 00:44

petr napsal(a):

Michals
Jen doplním, abych nevynechal Dr.G.Husák také dostudoval již před nástupem komunismu. Ale o to zde opravdu nejde.
10. 01. 2008 | 08:04

petr napsal(a):

Abych zde nějak napsal svůj názor. Sám za sebe nechci za prezidenta ani Američana , Rusa, Mongola, Číňana či Papuánce. Myslím, že z 10-ti milionů obyvatel by se ten JEDEN snad dal vybrat. Navíc KDO znal pana Švejnara před půl rokem ? Zkuste se zeptat na ulicích. Já a lidé z mého okolí by asi nevěděli kam toto jméno zařadit. Tím chci říci, že si myslím, že u nás občané přikládají osobě prezidenta větší důležitost než jakou ze zákona má. mají ho za takového TÁTU. Někdy lepšího, někdy horšího, někdy třeba směšného, někdy se ho bojí. Většinou když se vzpomene nějaká událost, řekne se: ,,To bylo za Husáka." nebo ,,Antoníne Novotný cos to s námi udělal,žes tu naši republiku bolševikům zaprodal." atd. A podle ohlasů nejen zde se mi zdá postoj občanů k p.Švejnarovi spíše negativní. A pokud je pozitivní tak to není ani tak PRO p.Švejnara, ale PROTI p.Klausovi. Pokud bude p.Švejnar zvolen mylím, že nebude mít důvěru a úctu lidu prostého. Ani komunisté si nedovolili dosadi za prezidenta někoho ze SSSR a ani Hitler nebyl Českým prezidentem.Otázka zní, při vší té proklamované otevřenosti: ,,Pane Švejnare stojíte vůbec o důvěru všech občanů ? Neni to jen takové Americké dobrodružství ?" Zodpovězte si to jen pro sebe. Dnes se kdekdo ohání T.G. Masarykem a odkazy 1.republiky. Základ byl CHCEME SI VLÁDNOUT SAMI. Myslíte, že kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpadlo, žili bychom hůře než dnes ? Pravděpodobně ne. Určitě by zde nebyla éra komunismu. Možná by ani 2.sv. válka nebyla. A dnes jsme s velkou slávou zpět ve společenství jakým Rakousk-Uhersko bylo. Samozřejmě v trochu jiné, modernější podobě. Tedy v EU.
10. 01. 2008 | 09:19

bigjirka napsal(a):

Nový žalář národů.
10. 01. 2008 | 16:59

petr napsal(a):

bigjirka:
nerozumím ?????????
10. 01. 2008 | 18:24

J. Vachuda napsal(a):

Pan profesor Ing. Václav Klaus, CSc., je můj president a není důvodu na tom nic měnit ani v budoucnu.

Pokud pan profesor Švejnar odcestoval v roce 1970 legálně za svým otcem, prokádrovaným diplomatem ve službách zločineckého režimu - u MOP v Ženevě - (pokud se pamatuji, v roce 1970 byly již prověrky a dle Dr. Husáka hranice nebyly korzem), pak já jsem nemohl již 5 let vídat svého otce, zrádného emigranta, a nemohl jsem jej vídat ještě dalších 20 let. O cestě za ním vlakem s kytarou se mi tehdy mohlo jen zdát, obzvláště když jsem byl vyhozen ze školy a očišťoval jsem se v bahně u lopaty.
Zatímco já, zanechaný zde, jsem absolvoval školu života, bratr ve svobodných podmínkách vystudoval "jalovou školu (Yalovou)" a sestřička "kolej sv. Antoníčka (St. Anthony)". A nakonec ani ta karlovka vystudovaná ve vysokém stáří (45) není špatná Alma mater.

Svého otce i proto obdivuji a jsem mu zavázán za to, že nikdy ani neuvažoval o tom být spřažený s komunisty, natož aby se je snažil učinit "salofahig", a přitom dal nám všem sourozencům příklad vysoké morálky a také i skvělé vzdělání.
A také imperativ, že některé věci nepatří mezi výbavu slušného člověka, který o sobě chce prohlásit, že je zásadový - např. neusilovat o přízeň a místo vedle členů zločinecké organizace.

Nahlédne-li pan profesor Švejnar, že by si mohl zadat a stát se tak směšným (a chápavý člověk by tak nahlédnout měl), není namístě, aby figuroval jako tzv. Antiklaus.

Jaroslav Vachuda, prostý státní úředník
10. 01. 2008 | 19:38

Michals napsal(a):

je zajímavé, že vyměníme-li v textu pana Vachudy jméno Švejnar za Klaus, tak text stále dává smysl...
11. 01. 2008 | 00:28

Holula napsal(a):

Stojím při Vás, pane Švejnare, a držím Vám palce
11. 01. 2008 | 10:31

hernandez napsal(a):

Hodně štěstí pane Švejnare!
11. 01. 2008 | 12:55

Kamil napsal(a):

Nechci hodnotit, jestli byste byl lepší, nebo horší prezident, on si Klaus zase tak špatně nevede. Že najít vhodného kandidáta není jednoduché, svědčí fakt, že Klaus nemá konkurenta uvnitř státu a tak Paroubek musel zapomenout na původní averzi vůči Vám. Vždyť vy jste taky vždy dával za pravdu Paroubkové opozici. To mi ale na srdci neleží. Myslím si, že na tu trafiku nahradě ještě máte dost času a více by Vás bylo potřeba ve výkonné politice, abyste námpředvedl, že si post na hradě zasloužíte. S pozdravem Kamil.
11. 01. 2008 | 13:33

petr napsal(a):

Stejně se tu dohadujeme zbytečně protože p. Švejnar tyto připomínky určitě nečte. To je celé jen taková taškařice pro lidi. Hlupáky jako jsme my. Kdyby to četl, položil bych mu například dotaz, co by dělal kdyby byl zvolen a v U.S.A. by mu nepovolili tady to prezidentování. Kdesi totiž uvedl, že o to povolení musí žádat. Dále co máme očekávat jak se popasuje s prezidentským slibem u nás, když pro svůj prospěch a kariéru dokáže porušit slib složený při přijímání občanství v U.S.A. Stojím při Vás pane Švejnare a držím Vám palce, abyste tu volbu NEVYHRÁL. Mým prezidentem NEBUDETE.
11. 01. 2008 | 17:00

Helena napsal(a):

To Saliven

Svycari zaznami o zidovskem zlate neznicili. Pred par lety vysly ve vsech dulezitych svetovych novinach seznamy jmen, kteri se nehlasi ke kontum od 2. valky.
11. 01. 2008 | 18:05

Jan Novák napsal(a):

Dovolte výňatky z článku "Švejnarovo eurobláznění – MFD 11/1/2008. Na závěr si přečtete, že toto napsal odborník.
"Švejnar nás nabádá k rychlému nahrazení koruny eurem.. Dovolím si o každém z jeho tvrzení polemizovat.
Na euro nejsme připraveni. Česká cenová hladina zatím dosahuje jen přibližně 57 procent cenové hladiny vyspělých zemí Evropské unie (v roce 1998 to bylo asi 48 procent). Přibližování cenových hladin se nyní děje prostřednictvím posilování koruny k euru. Jakmile bychom přijali euro, česká cenová hladina by se od toho okamžiku začala přibližovat té evropské prostřednictvím vyšší české inflace.
Přitom bychom však žili již s evropskými úrokovými sazbami, které by pak nepochybně byly vzhledem k vyšší domácí inflaci příliš nízké. Naše ekonomika by se přehřívala, což by mohlo mít fatální důsledky. Pokud Jan Švejnar nebere tyto skutečnosti v úvahu, nezná české ekonomické reálie a nahlíží na nás z dálky americké univerzity.
Přijetím eura vešeré ekonomické šoky se pak budou promítat pouze do nezaměstnanosti a inflace. To není dobrá alternativa pro naše zaměstnance a spotřebitele. Lépe je mít domácí měnu s flexibilním kurzem." Podepsán: Robert Holman člen bankovní rady ČNB. CO VY NA TO, ŠVEJKNAROVI ŘIŤOLEZCI?
11. 01. 2008 | 20:40

bigjirka napsal(a):

otevřenost... hlavy sekerou?
11. 01. 2008 | 21:17

Hernandez napsal(a):

Kleptomanská sebranka s igelitkami napakovanými od neexistujících sponzorů, mezi které jsme rozpustili 1 bilion z kuponové tomboly pana Klause, a která se ve svém prvním volebním období pokusila přivést naši ekonomiku k státnímu bankrotu, brázdí poslanecké a senátorské kluby opozice ve snaze zajistit hlasy pro svého nenažraného prospěcháře. Pro velký úspěch se pokusí zopakovat "vítězství" podmíněné zákroky typu Kubice, Melčák, Pohanka, s jejímiž výsledky se zcela bezostyšně chlubí a modří omezenci ji tleskají, aniž by jim vadilo, jakou praktikou na ně strana tunelářů, korupčníků a ekonomických diletantů dosáhla. Doufám jste se v mém příspěvku nalezl i v něm našel odpověď na svou otázku pane modrý intelektuále Jane Nováku.
12. 01. 2008 | 13:13

alarik napsal(a):

pane Švejnar, jak Vám mám uvěřit, že nejste jen dalším trojským koněm USA, který přišel občany přesvědčovat o jejich naivitě a hlouposti, jako to dělají např. pánové Havel nebo Vondra .. jediné, co jste vy emigranti a disidenti zatím předvedli v ČR je to, jak dokážete lidem mazat med kolem huby a pak si s nimi vytírat víte co...
12. 01. 2008 | 13:26

Miki napsal(a):

alariku,
ještě mi ve Vašem projevu chybí slova zrádce, zaprodanec, ideodiverzní centrály, slouha kapitálu, škůdce, rozvraceč atd. atd.
Vrať se tam, kam patříš, t.j. do 50. let minulého století.
12. 01. 2008 | 13:38

Miki napsal(a):

Hernandezi,
pozor - sponzoři existovali. Rodištěm Lájose Bácze nebylo Maďarsko a Rádžíva Singhy Indie. Rodištěm bylo jedno tunelované bytové družstvo, ze kterého peníze tekly směrem ke Šrejberovi.
V bývalém majetku družstva, t.j. bytech, které měli správně získat nebydlící členové družstva, dnes bydlí i první dáma! Byty byly bez vědomí cca 99% neinformovaných členů pod cenou "prodány", družstvo zadluženo a dluhy záměrně prodány jako "třešnička na dortu" obchodníkům s pohledávkami s tím, že bydlící členové družstva budou o byty připraveni. Vedení Konsolidační agentury o tomto záměru údajně vědělo a jistě si za ochotu "prodat" nechalo dobře zaplatit. Pod prodejem je podepsána také Radka Kafková.....
12. 01. 2008 | 13:50

Miki napsal(a):

Hernandezi,
Peníze tekly z družstva zřejmě prostřednictvím společnosti VIRIBUS UNITIS - investiční společnost, s.r.o. - viz odkaz
http://www.justice.cz/xqw/x...

Stačí se podívat, kdo je zapsán ve statutárních orgánech této bohulibé společnosti - ing. Jiří Schwarz a ing. Miroslav Ševčík z Liberálního institutu.
Oba výtečníci jsou jednatelé společnosti Šakal, s.r.o. IČ 48538809 (jak výstižné pojmenování) a jsou mimo jiné společníci Milana Šrejbera ve společnosti MILAN ŠREJBER INVESTING spol. s r.o.
12. 01. 2008 | 14:03

alarik napsal(a):

otevři oči Miki a přestaň si hrát na něco, co nejseš ... nebo jsi jen potrefená husa?
12. 01. 2008 | 14:11

Miki napsal(a):

Hernandezi,
předseda družstva byl JUDr. Karel Vašíček, agent STB s krycím jménem "Mojmír", společník uvedených pánů ekonomů z Liberálního institutu !!!
12. 01. 2008 | 14:16

Miki napsal(a):

alariku,
nejseš náhodou také na seznamech STB ?
Nerozumím Tvému výrazu o potrefené huse. A do gastronomického zařízení "Potrefená husa" nechodím.
12. 01. 2008 | 14:22

alarik napsal(a):

Miki, podle toho, jak se vyjadřuješ, seš prostě člověk, kterej je nespokojenej sám se sebou a díky tomu se v životě nenaučil nic víc než plivat kolem sebe a dokazovat si něco na úkor ostatních .. je na čase se sebrat, najít v sobě opravdovou sebedůvěru a přijmout sám sebe takovýho jakej seš a přestat si na něco hrát, toť vše... potom nebudeš mít potřebu si tady něco dokazovat ..
12. 01. 2008 | 14:28

bigjirka napsal(a):

alariku, bohužel si myslím, že Miki má v ruce informace a důkazy, které řadě lidí vč. Klause čest nedělají. Nakolik je spokojen sám se sebou, neumím odhadnout. Vzhledem k tomu, že útočíte na jeho osobu a nepolemizujete s jeho informacemi,.....
12. 01. 2008 | 14:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy