Korespondenční sněmovní a prezidentské volby. Už brzy?
Poslanec TOP 09 Marek Ženíšek předložil návrh zákona, který by měl zavést korespondenční hlasování ve volbách do sněmovny, evropského parlamentu a prvního kola prezidentských voleb.
Peníze nebo život
Jako advokát jsem se naučil nekomentovat dosud nepravomocné rozsudky soudů. Druhá instance je může změnit. Jako zákonodárce jsem se naučil nekomentovat ani ty pravomocné, abych nenarušoval rovnost mocí ve státě. Rozsudky z poslední doby mě však nutí udělat výjimku a k některým se nejen vyjádřit a podivit se, ale navrhnout i změnu zákonů.
Malá sázka o velké peníze
Sázet se je lidské. Kdo z nás může říct, že se nikdy s nikým o něco nevsadil. Sázky v politice nejsou ničím ojedinělým. Asi nejtrapnější sázku prohrál předseda strany Důchodci za životní jistoty Eduard Kremlička. Po neúspěšných volbách v roce 1998 byl nucen sníst živého brouka. Vsadil se totiž, že se jeho strana dostane do parlamentu.
Uprchlíci, uprchlíci, uprchlíci
Uprchlík je kandidátem na nejčastěji užívané slovo roku 2015. Migrační vlna se stala tématem domácností, hospod i vážných politických jednání. A v krátké době ji asi nic překonat nedokáže. Už proto, že na intenzitě spíše nabírá, než naopak. Jako politici se nemůžeme tvářit, že neexistuje nebo ji vyřeší jiní za nás. A nemůžeme se ani v záchvatu snahy o politickou korektnost zcela rozejít s názory veřejnosti. V takovém případě problém nejen nebude vyřešen, ale jeho řešení se po opadnutí důvěry v současné politiky chopí radikálové slibující jednoduchá a populární řešení.
Poslanci vs. „šmejdi“ - další dějství
Poslední jednání ústavně-právního výboru podpořilo mou snahu výrazněji zasáhnout do nekalých praktik organizátorů předváděcích akcí, pro které se ujalo označení „šmejdi“. Nebyla a nebude to poslední úprava zákonů, která se této oblasti dotýká. Pořadatelé těchto akcí jsou přizpůsobiví. A především vynalézaví ve způsobech, jak zákon obejít nebo se alespoň pohybovat na jeho hraně. Nahrává jim bohužel i riskování ze strany návštěvníků podobných akcí a výletů. Snad v přesvědčení, že oni přece nejsou hloupí a určitě „nenaletí“ nebo z pocitu osamělosti podobné akce stále vyhledávají. Často tak pokouší své štěstí a dostávají se do adrenalinových situací, ve kterých podlehnou lákadlu „výhodné“ nabídky nebo enormnímu psychickému nátlaku.
Může být exekuce přiměřená?
Nikdy jsem nepatřil k těm, kteří by bez rozmyslu kritizovali institut exekuce a nepodporoval černobílé vidění. Dluhy se mají platit. Ale jejich vymáhání má být přísně regulováno. A stejně tak musí být exekuce přiměřená. Kyvadlo nakloněné ve prospěch nepoctivých dlužníků v devadesátých letech se bohužel nebezpečně vychýlilo nikoliv ve prospěch poctivých věřitelů, ale věřitelů často klamajících a podvádějících spotřebitele. Odpovědné jsou za to všechny vlády, které zaspaly.
Přibude změnou zákona milion českých občanů?
Udělení státního občanství má vážné následky. Zatímco Barack Obama nabádá ke zjednodušení podmínek pro získání amerického občanství, naše země jde opačným směrem. Alespoň podle ve sněmovně právě projednávaného zákona o státním občanství vytvořeného ministerstvem vnitra. A protože nelze srovnávat situaci naší země a USA, dal by se tento zpřísněný návrh pochopit. Až na jednu výjimku, která naopak podmínky pro udělení občanství rozvolňuje. Až příliš!
Moderní volby nebo jen další e-tunel?
Vláda se stále nevzdala snahy zavést tzv. elektronické volby. I když na první pohled se může elektronické hlasování zdát krokem vpřed, jeho nevýhody a rizika převažují nad jeho přínosy. Přestože je jasné, že v příštích deseti letech elektronicky volit nebudeme, chystá se zřejmě vláda v dalších letech vynaložit na přípravu projektu e-Volby desítky, spíše však stovky milionů. Vláda sice nerozhodla o zavedení e-voleb, ale uložila vnitru "vytvářet mechanismy v elektronické podobě, které by byly potřebné ve všech druzích voleb při zachování současného systému hlasování, ale také v případě budoucího rozhodnutí o realizaci elektronických voleb". Riziko e-tunelu je po projektech jako IZIP, systém výplaty sociálních dávek nebo registru vozidel vysoké.
Zdražování jménem DPH aneb hloupá „pravice“
Současný spor tzv. rebelů v ODS s premiérem Nečasem se odehrává na pozadí schvalování vládního daňového balíčku. V této souvislosti stojí za připomenutí historie zvyšování daně z přidané hodnoty, zejména její nižší sazby, pravicovými vládami. Fakta usvědčují pravici z naprostého chaosu a neumětelství v daňové politice.
Koalice chce propouštět vězně po třetině trestu!
Není to tak dávno, kdy byl z vlády odvolán ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle premiéra Nečase nebyl rozpočtově odpovědný. Není tajemstvím, že dlouhodobě nezvládal problém přeplněnosti věznic. Řešit tento stav se rozhodli i koaliční poslanci svým návrhem na změnu trestního zákona. Ten mj. zavádí možnost podmínečně propustit vězně v některých případech nikoliv po vykonání poloviny trestu, ale nově už po jedné třetině. To v případě, že odsouzený nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin a dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody (to neznamená, že nebyl vícekrát odsouzen). Navíc nová úprava omezuje práva soudce na posouzení konkrétní situace a posiluje v této věci práva ředitele věznice. Soud totiž podle zákona nevyhoví návrhu ředitele věznice na podmíněné propuštění jen je-li zjevné, že by odsouzený po propuštění na svobodu nevedl řádný život. Je logické, že zájmem ředitelů věznic bude uvolnit místo ve svém zařízení více, než zkoumat jakékoliv jiné důvody.