Tajemství evropského rozpočtu

05. 12. 2011 | 21:33
Přečteno 3859 krát
Základním prvkem většiny silných názorů o Evropské unii je věcná neznalost. Lidé vesele kritizují to, o čem nemají páru. To je ostatně obecná charakteristika soudobé debaty. Kdysi se diskutovalo proto, abychom se dozvěděli pravdu. Dnes "diskutujeme" hlavně proto, abychom partnera urazili a řekli nějaký ten nesmysl. Dovolte proto i mně sdělit cosi v tomto moderním stylu.

Pokud jde o rozpočet Evropské unie, většina lidí u nás věří tomu, že do Bruselu posíláme strašný peníze. Věří, že ten rozpočet je strašlivě veliký a "katastrofálisté" melou o tom, že evropské výdaje jsou pomalu příčinou dluhové krize. Podle dalších trumberů je Evropská unie strašlivě zadlužená a stejně brzy zkrachuje.

Ve skutečnosti Evropská unie dluhy nemá a její rozpočet každoročně končí přebytkem. Evropský rozpočet je v porovnání s americkým federálním rozpočtem titěrný. Představuje kolem procenta hrubého domácího důchodu Unie. Přes devadesát procent objemu rozpočtu se podle daného klíče dává k utracení členským zemím.

Česká republika má z Bruselem složitý koloběh peněz. Výsledkem je to, že jsme v pozici čistého příjemce. Tedy naše republika z Bruselu v konečném zúčtování peníze dostává. A ne málo. V posledních letech je to kolem padesáti miliard korun ročně. Tyto peníze nám poskytují čistí plátci a z nich zejména Německo. Kdyby se naše vláda o čerpání peněz z Evropské unie víc starala, mohla by být naše pozice ještě mnohem lepší, v čerpání jsme na jednom z úplně posledních míst. Ztráta pro zemi je ročně přes třicet miliard korun, tedy více než výnos zvýšené DPH.

I evropský rozpočet je předurčen a míra jeho variability je minimální. Tak je tomu s většinou rozpočtů. Ten evropský se řídí víceletým finančním rámcem, který si členské země schvalují na sedm let. Jednání o novém finančním rámci na roky 2014-20 je jedním z nejdůležitějších momentů evropské politiky, který už nyní formuje většinu zásadních postojů členských zemí.

Každoroční schvalování rozpočtu je složitým rituálem, jemuž ani po dvouleté přítomnosti v rozpočtovém výboru Evropského parlamentu nerozumím do detailu. Nejde o formální pravidla, ta jde sestudovat a jejich dodržování hlídá technický aparát. Důležité jsou neformální vazby, které umožňují dosáhnout dílčích cílů.

V kostce lze popsat sestavování ročního rozpočtu tak, že Komise rozpočet sestaví podle pravidel daných víceletým rámcem a podle rozhodnutí Rady, složené z premiérů. A protože premiéři rádi slibují, úředníci Komise jim jejich velkoústé sliby s nezakrývanou ironií předloží ve finanční podobě. Rozpočet tak nabobtná.

A tu Rada reprezentovaná ministry financí začne křičet, že ten rozpočet z Komise je příliš vysoký. Komise s Parlamentem strouhají Radě mrkvičku: je tam holenkové jen to, co jste si sami jako národní papaláši odhlasovali. A tak nakonec seškrtají v Radě své vlastní sliby a novinářům vykládají báchorky o tom, jak zkrotili marnotratné plány Komise a Parlamentu. Dojatý lid tleská.

Úloha Parlamentu je v této přetlačované zásadní. Schvaluje rozpočet. Méně se už ví, že pokud ale nedojde při vyjednávání Parlamentu a Rady ke shodě, hlasuje Parlament o konečném návrhu ve znění, které připraví Rada. Parlament ho může už jen schválit nebo odmítnout. Odmítnutí ovšem znamená provizórium, které by natolik negativně postihlo všechny státy, že je spíše teoretickou možností.

Rozpočet na příští rok je schválen. Udatným bojovníkům Rady se podařilo zvítězit a konečný rozpočet je jako vždy nižší než návrh Komise. Posílejte svým vládám děkovné dopisy. Vaše vlády jsou moudré a myslí to s vámi dobře.

Škrtalo se v oblasti výzkumu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kormoran napsal(a):

EU urednici>
https://www.youtube.com/watch?v=IqhlQfXUk7w
05. 12. 2011 | 21:45

věru pěkné napsal(a):

p docente,
jaké to černé mraky vovíjejí střed svět.pokroku???
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/evropa-na-pokraji-i-kontinent-hledi-do-propasti/

huž i Der Spiegel:
Situace snad již nemůže být vážnější.
Pokud se brzy něco nestane, evropská měnová uniese zhroutí. Ambiciózní projekt, který měl nadobro sjednotit
Starý kontinent, skončí neslavně, s dramatickými důsledky pro Evropu i zbytek světa.
Celé státy zbankrotují, zase se budou muset zachraňovat banky
a světová ekonomika se propadne do recese, která potrvá dlouhá léta.

Poslední dějství eurodramatu začalo a okamžik pravdy se kvapem blíží.
Čeho se tedy můžeme nadít?
Během několika následujících týdnů,
avšak zejména v prvním čtvrtletí roku 2012,
budou muset strádající
evropské země prodat obrovské množství dluhopisů.
Jen samotná Itálie bude muset refinancovat 110 miliard eur starých dluhů (viz obrázek).
Kdo ale bude těmto zemím ochotný půjčit?

Investoři ztratili důvěru v eurozónu,
jakož i schopnost společnou měnu zachránit.
Ani nedávné změny v italské, řecké a španělské vládě je nepřilákají zpátky.
Strach na finančních trzích i v sídlech vlád narůstá.
Dokonce i seriózní bankéři, kteří na veřejnosti srší sebevědomím,
v soukromí přiznávají, že se měnová unie může každou chvíli rozpadnout.
Předchozí pokusy o záchranu eurozóny nebyly k ničemu, tvrdí, a dodávají, že Evropa musí konečně sáhnout k jediné zbrani s nevyčerpatelnou municí, tedy Evropské centrální bance.
Ta prý musí začít financovat zadlužené státy, i když jí to její stanovy zakazují.
Centrální banka má jako jediná peněz dost a v případě potřeby může dotisknout další.
Téhož názoru je dnes již většina evropských vůdců – kromě Angely Merkelové.
Ta se takovému řešení brání, neboť se obává o nezávislost centrální banky a měnovou stabilitu.
Zároveň se kategoricky staví proti všem návrhům
sjednotit dluhy zemí eurozóny do společně vydávaných dluhopisů zvaných eurobondy.

http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/evropa-na-pokraji-i-kontinent-hledi-do-propasti/Contents/0/dluhopisy_dozravajici_ke_splaceni.jpg
05. 12. 2011 | 21:53

český maloměšťák napsal(a):

Jiří Havel
30 miliard je docela dost. Připočtěme neefektivní výběr daní domácích /nyní se prý ale podařil majstrštyk - zabránění daňovému úniku v řádech několik set ,il. Kč (že by toto byl důvod nevraživosti Policie/MV ??)/, nekonání Kalouska via spotřební daŇ z nafty, korupci partajkleptokratů a nehospodárnosti ve státním establishmentu...a nemusel by Kalousek se svými drábky jít po krku chudým lidem a středním vrstvám.
Těch 30 miliard je navždy ztracených ?
05. 12. 2011 | 21:53

Ládik!!! napsal(a):

Odhaduji 2,5 promile.
05. 12. 2011 | 21:54

jirihavel napsal(a):

Ládíku, čeho 2,5 promile?
05. 12. 2011 | 21:56

Zacheus napsal(a):

Nechci se plést, ale mám nejasný pocit, že jakýsi účetní auditor ještě stále neschválil věcnou správnost ani minulých evropských rozpočtů. Snad by nám k tomu pan docent Havel - pokud je to pravda - mohl něco konkrétnějšího říci. V každém případě jej zdravím do Bruselu: -).
05. 12. 2011 | 21:59

Ládik!!! napsal(a):

Norma alkoholu v krvi průměrného europoslance.
05. 12. 2011 | 22:04

Ládik!!! napsal(a):

Přece mikulášská nadílka nemohla být dietní.
05. 12. 2011 | 22:09

jirihavel napsal(a):

Ládík: Myslel jsem, že mluvíte o navýšení rozpočtu. V Evropském Parlamentu se k obědu pije voda z vodovodu a chlastem tam dojem neuděláte.

Zacheus: Jde o chybovost v účetních zápisech. Nejde o to, že by někdo něco ukradl, ale, že to není zcela přesně zaúčtováno. Jednou ze zemí, která má největší chybovost při užití evropských peněz je Česká republika. Do budoucna by se to mělo řešit tak, že nějaké drobné účetní chyby by se v nějakém měřítku tolerovaly. Nemá smysl donekonečna opravovat účty. Neznamená to v žádném případě toleranci zlodějny.
05. 12. 2011 | 22:15

ghándí napsal(a):

neska hodil pěkný čelo soudruh ransdorf. už dohání tátu pracujícího lidu. docente, napište vašim voličům, jestli podporujete návrh merkozyho o povinnosti členských států mít vyrovnaný rozpočet. nestydte se.
05. 12. 2011 | 22:18

stále rebel napsal(a):

Když je řeč o dluzích, dnes jsem viděl jeden zajímavý graf.

Britský dluh za zhruba posledních dvě stě let
British Debt History
http://krugman.blogs.nytimes.com/2011/12/04/british-debt-history/
05. 12. 2011 | 22:30

jarpor napsal(a):

Ó, kdyby nám Nejvyšší to dobrodiní Německa zachovati ráčil... chtělo by se zvolat, když autor vysvětluje jak jsme čistí příjemci evropských, sory německých peněz... a ti posílající za to nic nechtějí a ani chtít nebudou...
Takové lítání pečených holubů do huby... a mohlo by jich být ještě více... jak lká autor.

Já nevím... leč tuším, že na té staré pravdě - Má dáti-Dal - se nic nezměnilo.
Od učitele na Institutu ekonomickýc studií bych očekával, že to zná... tedy, že zná konce .. těch pečených holubů...

Ale co, jsou tací, co se o ty pečené holuby jimiž si plní žaludky /i peněženky/ nezajímají.
Šak on to někdo zaplatí... o tom, že to europoslaci nebudou, to jsem si jist.

"Lidé vesele kritizují to, o čem nemají páru."
To je špatný... stejně jako dělat z lidí voly...

Hezký den
05. 12. 2011 | 22:32

laik napsal(a):

Fámy jsou dobré pouze pro spekulanty a podvodníky, které tiskem dolarů podporuje FED, aby se americká krize inflací zaplatila z celého světa. Chtějí se hojit i na euru. Mají smrtelný strach z toho, že dolar ztrácí pozici rezervní měny. Sami si to ale způsobili.
05. 12. 2011 | 23:02

ijn napsal(a):

Euro bude okolkované podle země (užití-SRN) a pak vyměněné za národní měny a bude konec iluze společné měny , možnost pohyblivých kurzů umožní kurzy pokrýt rozdíl ekonomik!!!
05. 12. 2011 | 23:05

český maloměšťák napsal(a):

Ještě jedna konsekvence ohledně evropských peněz. /měli by dávat pozor zejména členové statutárnícb orgánů obchodních společností - např. zastupitel za ODS jarpor/.
Ony dotace umožnily mj. také celkem dost nefér daňovou politiku vůči donátorským zemím - polštář dotací zafungoval ve směru snížení daňové zátěže firmám(obchodním společnostem) v ČR (například). Tedy cosi jako daňový dumping.

Hezký ....den ? No - u nás už je noc (pokud jsem teda střízlivý). Ale dobře teda - "hezký den".

P.S. Jarpore - svět je plný paradoxů, že ? A souvislostí....Co fotovoltaika na vašem baráku - teď jsou krátké dni - cash flow asi nic moc, co ?
Apropo - vy budete něco z téfotovoltaiky a daňového dumpingu platit ?
Vy osobně ?
A jak se to bude jmenovat - ten akt ?
" Národní oběť lázeňských šviháků" ? NOLŠ ?
Hezké. Moc hezké....přijdu se podívat. Na které kolonádě to bude ?
:)
Ha, ha, ha.....
05. 12. 2011 | 23:06

alkofribas napsal(a):

Evropská unie je zcela záměrně konstruována tak, aby její existenci nebylo možno během života vyměřeného jednomu člověku porozumět. Podobně je to s návrhy jejích Ústav a jiných základních dokumentů.
V srdci její existence leží demokratický deficit (pan europoslanec by nám někdy mohl vyjevit, kolik hlasů jednotlivých skutečně fyzicky existujících voličů bylo potřeba k tomu, aby byl katapultován do Bruselu) a periodické šikanování úředníků Účetního dvora.
Věta "Každoroční schvalování rozpočtu je složitým rituálem, jemuž ani po dvouleté přítomnosti v rozpočtovém výboru Evropského parlamentu nerozumím do detailu" by mohla být vytesána do žuly a vztyčena vedle Atomia minimálně do stejné výšky.
Babylonské věže se nezřídka nedožijí dokončení. Vzpříčí se Hospodinovi v hrdle.
05. 12. 2011 | 23:11

Cestovatel napsal(a):

Pane Havle chtělo by to celou pravdu

EU má vyrovnaný rozpočet protože narozdíl od narodních států má v zákoně stanoveno že musí být vždy vyrovnaný a výdaje nesmí překročit příjmy.
EU funguje na principu že jedni jen platí a druzí jen příjímají. ČR,Rumunsko,Maďarsko jsou čistí příjemci zatímco Německo,Francie nebo Velká Británie jsou čistí plátci. Jednoduše řečeno žijene na úkor Němců,Britů a Francouzů, kteří za nás platí.
05. 12. 2011 | 23:28

český maloměšťák napsal(a):

Musím zdejší osazenstvo upozornit, že po 22 hodině propuká u pana zastupitele za ODS a statutára obchodní společnosti těšící se z daňového dumpingu a majitele fotovoltaiky dotované státem - pana jarpora...tedy po 22 hodině u něj dochází k občasným záchvatům samomluvy /nazývá se šlapkou a sebeobviňuje se, někdy si i sám sobě vulgárně nadává - například do hovad - více viz rozbor tohoto nešťastníka pod blogem pana Havlíka/.
Takže se mu nedivte - pokud by to vypadalo, že je mimo.
On je totiž fakt mimo. :))

Dobrou noc , všem, zejména pak těm, co po 22 hodině odkrývají své nitro /tužba být prostitutkou je tak silná, že překonává i takové zábrany jako je stud či zachování si tváře/.

Pardon, ale bylo třeba uvést věci na pravou míru.
/ale dost dobře že se mýlím ....možná za to můžou jen chlast a drogy/
05. 12. 2011 | 23:32

Divobyj napsal(a):

Pane Havle,

Vy rozhodně NEJSTE blb.
Není však od Vás hezké,že se snažíte dělat blby z nás,občanů ČR.
Dnes již přece není možné,aby i obyčejní lidé neviděli,že jednotlivé státy Evropské Unie působí ve vztahu ke smrtelnému zadlužení jako jeden obrovský KOSTLIVEC,kterému jste vy,evropští poslanci svým přebytkovým rozpočtem jen nasadili slušivý kabátek podle poslední mody!
Touto šaškárnou chcete zapůsobit na čínské komunistické aparátčíky? Vaše naivita nezná mezí.Každý z těch Číňanů je mnohem moudřejší,než ta naše Bruselská squadra dohromady!
05. 12. 2011 | 23:35

český maloměšťák napsal(a):

cestovatel
Není to tak. I my platíme. Zrovínka před nedávnem se tuším korigoval údaj o HDP za příslušné období - a tak budeme/ČR/ platit o něco více.
Součet, pane cestovatel.Popřípadě rozdíl.
Říká se tomu solidarita. Ale i ta má jisté meze. Pokud jsou dary přijímány tak, že se využijí pro podraz/např. daňový dumping/ - může to za čas donátory naštvat.

Více zde :
http://www.euroskop.cz/8921/sekce/problemy-rozpoctu-eu/
05. 12. 2011 | 23:40

Ládik!!! napsal(a):

Merkozy chtějí měnit Lisabonskou smlouvu. Ale stačí 17 států...
06. 12. 2011 | 00:16

Doug Badman napsal(a):

Milý docente,
jediným "příjemcem" jste tu Vy. Plátci jsou ti, kterým se tady tak škodolibě posmíváte.
06. 12. 2011 | 00:40

Mac napsal(a):

český maloměšťák

kouzelné :-))

ale moc toho statutára a zastupitele (jinak též zasloužilého politruka) nedrážděte, aby mu nedej bože nepraskla nějaká cévka....

když čtu jeho reakce na Vás, myslím, že k tomu nemá daleko. Dokonce odhazuje i tu pracně budovanou pózu slušňáka seriozního z čeledi intelektuálské :-)))
06. 12. 2011 | 00:48

landyn napsal(a):

Hnací kolo směru od následku k příčině,od socialismu ke kapitalismu nazpět cosi opět napsalo.O společenské smlouvě v Evropě.Z ušmudlánka zastrčeného,oddstrčeného pracovníčka ústavu marxismu-lenismu J.J.Rousseauem v Evropském parlamentu za půlmilionový plat.Tomu říkám Maův velký skok.Přes funkci ředitele FNM.Takže veselý docent na základě základního zákona socialismu v Stalinově interpretaci privatizoval ČR směrem ke skutečné tržní ekonomice ? Ala západ,kde pár týdnů pobýval v roce 1968.Od Socialismu s dnes již zrušenými ústavy marxismu leninismu a pokračující papírovými tygry-Akademiemi věd k vládám typu Václava II Pružinského Nervoviče.Administrací státního majetku do soukromých rukou.Součet kapacity intelektů Václava I-Havloviše-Háchoviče,Václava II Pružinského -Nervoviče inspirovaný překrásnou ruskou feudální duší (800 let carské setrvačnosti) a Boasovou-Breivikovou idealistickou duší Indiánů se rovná minus deset na desátou bitů plus BAKALOVY BYTY.BAKALOVY BYTY TO NÁHODOU NEBYL BYPRODUKT ČINNOSTI ŘEDITELE fnm-VESELÉHO DOCENTA j.j.ROUSSEAU ?
Takže pokud Západ bude někdy zachraňovat ČR,tak ve svém zájmu a pro sebe.A.Jirásek.
06. 12. 2011 | 06:51

Petr napsal(a):

Pane europoslanče,
Vaším blogem chcete říct, že aparát EU je nejšetřivějším článkem Unie, nebo snad i světa. V dnešní době kdy snad všechny státy Evropy šetří dostanou úředníci i ostatní aparát k obrovským platům opět přidáno. Na kvalitě jejich práce to zatím není vidět. Opakovat chyby přebubřelého aparátu je snad už zbytečné. Udělat tolik chyb řidič, lékař, pilot, zdravotní sestřička, strojvůdce, hasič, hygienik, pekař, operátor, horník, obsluha elektráren včetně atomových a pracovníci dalších a dalších profesí, už by seděli, ale k obrovským odměnám euroúředníkům, žádná odpovědnost nepřináleží. Ani stálé cestování Brusel - Strasburk se nezruší ač to stojí miliardy, protože to cestujícím byrokratům nosí značné diety.
06. 12. 2011 | 08:17

Cech napsal(a):

Je to smutné změna LS bude,pokud se podaři Radoslawu Sikorskému jeho tah tak klobouk dolů.
Voni ti poláci sice přistávat s letadlem neumí ale jinak jim to fakt myslí.

Vítejte pane Havel v 1NP Evropy za to poděkujte těm co nehodlají myslet.
Těch 17 s vyšší rychlostí již má pozice ve startovacích boxech.Vypadá to že to zvládne i ten vrtulníkář.

Potom již nebude potřeba naříkat nad neschopností našeho M.K. protože těch 30 mili nebude ani náhodou a o to panu M.K. jde.
Prostě se snaží dokázat,že žádné dotace nepotřebujeme,protože jak říká stejně se rozplynou v daňovém dumpingu.
06. 12. 2011 | 08:27

neo napsal(a):

Dobrý den pane Havle, jak se na to tváří ty státy, které nejsou v přebytku, ale do unie víc sypou než dostávaj?

Znáte to jak jdou do hospody Řek , Portugalec, Ital a Španěl? Kdo zaplatí útratu? ............Němec.

Navíc nemohu se ubránit dojmu, že ten tzv přebytkový rozpočet EU zadlužuje jednotlivé členské státy. V tom bych pozitivum neviděl a bohužel asi patřím k těm trumberům, podle kterých eu zkrachuje. (ve smyslu rozpadne se a euro padne)

Oni němci jednou nedostojí svému jménu a promluví a vrátí se k marce a EU scípne jak čokl i s přebytkovým rozpočtem.
06. 12. 2011 | 08:33

aga napsal(a):

Jak někdo mohl vůbec uvěřit, že by mohl fungovat nesourodý slepenec států a národů, jejichž společný "zájem" byl jen průhledná PR iluze? Internacionální princip slouží vždy jen internacionálním elitám, nikdy internacionálnímu plebsu. Ale plebs přes všechny historické zkušenosti vždy znovu slepě kráčí v jednom houfu za krysařem směr propast..
06. 12. 2011 | 08:57

Fa napsal(a):

Zdravím Vás, pane Havel. V místním regionálním tisku jsem se dnes dočetl, že zdražování vodného a stočného pro příští rok je u nás prováděno z toho důvodu, že na to tlačí Brusel. Tvrdí to ředitel místní vodárenské společnosti. Nemohl by jste se k tomu prosím vajádřit. Omlouvám se, že to není k tematu blogu.
S pozdravem
06. 12. 2011 | 09:08

claudius napsal(a):

cete říci!Kdesi jsem četl,že současná česká pravice nemá žádného vzdělaného politologa nebo sociologa,natož osvíceného politika.No já nevím.Ale určitě vím,že pravicově diskutující proti p.docentovi používají jen emotivní dehonestující nadávky a žádný z nich není schopen solidní protiargumentace.O trumbelích ládících ani nemluvě.Je to bída!Pane docente,váš jazyk je brilantní-i naše sousedka by to pochopila.
06. 12. 2011 | 09:14

zemedelec napsal(a):

Pane Havel.
Správně.
Mě taky mrzí ty profláknuté dotace.Bylo řečeno,že jsou vázány na zakázky státu s určitým procentem peněz od státu.Někde bylo uváděno,že je to více mld.Když o tom uvažuji,to by bylo práce pro tisíce lidí.
06. 12. 2011 | 09:48

ahoj napsal(a):

autor,
český maloměšťák

jupííí, soudruzi,jaké to neustávající úspěchy .-)))
Ratingová agentura Standard & Poor’s varovala před možným snížením úvěrového hodnocení 15 zemí eurozóny. Jejich součástí je přitom například i Německo nebo Francie. Důvodem jsou neshody politiků nad řešením dluhové krize, což ohrožuje finanční stabilitu jednotlivých zemí. Agentura upozornila, že pokud blížící se summit nepřinese uspokojivé výsledky, tak může v průběhu tří měsíců snížit o jeden stupeň rating Rakousku, Belgii, Finsku, Německu, Nizozemí a Lucembursku. V případě ostatních zemí hrozí snížení úvěrového hodnocení o dva stupně. Případné snížení ratingu by mělo vliv na státní dluhy v hodnotě více jak 8,1 bilionu dolarů.

Jako u blbejch:
Sarkozy prohlásil, že společné eurobondy rozhodně nejsou řešením krize,tak proč je, xakru, týdny a měsíce požadoval? Merkelová prohlásila, že je nezbytné přijmout tvrdé sankce vůči zemím, které překročí deficit o 3%. Ale to už tu přece bylo a právě Německo, aby nebylo sankcionováno, tehdy prosadilo beztrestné porušovíní tohoto pravidla!
06. 12. 2011 | 09:50

simson napsal(a):

to Ahoj:

mimochodem dojem z videa zachycující Sarkozyho vystoupení v EU parlamentu:
gesta,gestikulace prokurátora Urválka z padesátých let.Vášnivý projev.Nedlouho předtím dostal Petr Pithart ve Francii Řád čestné legie (jeho otec tam za Novotného velvyslancoval),nedlouho poté začal soud s předsedou MMF-socialistou -opozičním presidentským kandidátem. Kardinál Vlk soudí nedávno,že virus Velké Francouzské revoluce se později rozšířil do Německa a Ruska až k nacismu a komunismu.Později Sarkozy potrestal ještě Kaddáfího.Jinak oslavil i výročí pádu Bastilly společnou přehlídkou francouzských a indických jednotek vojáků.
Omluvou:ve Francii 1789 mohl zase být virus Cromwellův.Štafetka ,infekcionismus.
06. 12. 2011 | 10:23

ahoj napsal(a):

at chcem nebo nechcem,
poslední dějství eurodramatu začalo
a okamžik pravdy se kvapem blíží.

Čeho se tedy můžeme nadít?
Během několika následujících týdnů,
avšak zejména v prvním čtvrtletí roku 2012, budou muset strádající (vyspšlé, rozvinuté,demokratické)
evropské země prodat obrovské množství dluhopisů.
Jen samotná Itálie bude muset refinancovat 110 miliard eur starých dluhů (viz obrázek)
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/evropa-na-pokraji-i-kontinent-hledi-do-propasti/Contents/0/dluhopisy_dozravajici_ke_splaceni.jpg

Kdo ale bude těmto zemím ochotný půjčit?
06. 12. 2011 | 10:30

český maloměšťák napsal(a):

ahoj
S někým si mě pletete. Nikdy jsem /na rozdíl od vás/ členem KSČ nebyl.
Váš projev má jednu vadu - je opakováním několikrát přežvýkaných mouder z tisku. /ale tak tomu většinou u projevů na schůzích bývá, proto to neodsuzuji/
Jistě - společnosti budou skákat podle toho, co o nich napíšou ratingové agentury. Vůbec nejlepší by bylo takovou ratingovou agenturu vlastnit a pak shortovat dluhopisy dotyčných společností. Takový koncept bych já - spolu s tím, že před tím jsem dlouhá leta vydělával na výnosech takových dluhopisů - považoval za nirvánu podnikání (zlé jazyky to nazvou parazitováním - ale y opomineme, že..../

Příště - až budete chtít diskutovat nad něčím, co napsal Blesk - obraťte se prosím na své soudruhy - mě to dost nudí.....

Ahoj. / a od té doby se hojím.../
06. 12. 2011 | 10:37

intoška napsal(a):

Osobně jsem vzdor všemu pro jednotnou Evropu, i když zjevně oproti ostatním diskutujícím nemám k dispozici přesná čísla a v ekonomii se nevyznám. Pořád se domnívám, že před Asiaty nemůžou dobudoucna evropské státy jednotlivě obstát. Přestože si taky o "elitách" myslím své. Některé exempláře jsem měla tu čest pozorovat v reálu a byla jsem zděšená, kohože to do eu (i jinam) posíláme. A někdy si myslím, že vyslané elity i ti, co nám tu zůstali a jsou u moci, jsou na svých postech jen proto, aby eu ušetřila (když - jak se ukazuje, ani ty dotace nedokážeme vybrat).
Pokud se mýlím a jde jen a jen o neschopnost, tak si představte, že nám budou vládnout - jen oni - dalších dvacet třicet let. Hrůza pomyslet.
06. 12. 2011 | 10:51

die strasse frei napsal(a):

simson
Německo, jak je známe, je nemanželským pohrobkem Napoleona Bonaparta. Z volné inspirace a jakýchsi germánských pr.ů vytvořil jeho základní součásti a Fridrichu Vilémovi III. nakukal ideu pruského krále jako císaře. A odstranil mu z cesty Františka I.
Co by Evropa byla bez jednoho korsického kaprála.
06. 12. 2011 | 10:51

analízátor napsal(a):

jarpor
Uvážíme-li, že evropský rozpočet je titěrný ve vztahu k celkovému HP, potom i přerozdělování směrem od Německa směrem k nám je více než titěrné.
Na rozdíl od přerozdělování opačným směrem, které nedávno popsal Admirál takto:
Přesné - při převaze montoven jsou si vzhledem k dodavatelů, k zaměstnancům, schopni u nás udržet/snížit nízké mzdy. Navíc při vztahu "česká dcera prodává německé matce" nastaví ceny tak, že zisk čeké dcery je 0 a daně se neplatí. O důsledcích není třeba mluvit.

Takže ti pečení holubi lítají opačným směrem, dezorientovaný pane.
06. 12. 2011 | 10:55

ahoj napsal(a):

http://finweb.hnonline.sk/c3-53996400-kP0000_d-s-p-ukazala-merkozyho-reformam-zrkadlo-span-class-koment-komentar-span
.....Európski politici dostali jasnú odpoveď na svoje plány,
ktoré nie sú akceptovateľné.
Iné ratingové agentúry sa zatiaľ nevyjadrili, ale svetové banky začínajú byť veľmi znepokojené.

Deutsche bank radí svojím klientom predávať aktíva a euro
a Nomura varuje, že riziko dezintegrácie je veľmi vysoké. Súčasný sentiment nepodporil ani Nowotny z ECB, ktorý sa obáva stratenej dekády v Európe a doplnil obavy finančných analytikov po celom svete. Európski politici na konci tohto týždňa rozhodnú o osude EMU a musia si uvedomiť, že žiadne ďalšie summity v tomto zložení už nemusia byť.
06. 12. 2011 | 11:02

český maloměšťák napsal(a):

http://www.financninoviny.cz/zpravy/ft-merkelova-a-sarkozy-se-zase-minou-s-problemem-krize/724165

To je střízlivý, i když zběžný pohled.
06. 12. 2011 | 11:06

jarpor napsal(a):

analízátor

"Takže ti pečení holubi lítají opačným směrem, dezorientovaný pane."

Tož to pak je i dezorientovaný autor... nemyslíte ?

Hezký den
06. 12. 2011 | 11:59

analízátor napsal(a):

A proč byste nemohli být dezorientovaní oba dva. To se snad nevylučuje.
Přeju vám ještě krásnější den, dezorientovaný pane.
06. 12. 2011 | 12:08

jarpor napsal(a):

analízator

Dezorientovaný europoslanec a ještě vyučující... na Institutu... bývalý člen vlády ČSSD ???
To nemůžete myslet vážně... orientovaný pane.

Hezký den
06. 12. 2011 | 12:15

analízátor napsal(a):

Budete patrně zároveň i nechápavý a nebudu tedy výše uvedené znova opakovat.
Berte to tak, že bychom si navzájem měli pomáhat orientovat se.
Děkuji vám za projevený respekt. Očekávám totiž, že vaše "orientovaný pane" je stejně upřímné jako přání hezkého dne.
06. 12. 2011 | 12:42

jarpor napsal(a):

Tak abychom to tak nějak uzavřeli, pane analízátore.

Já si s dezorientovaným nebo oreintovaným nezačal. To zaprvé.
Pohled, že matky ze zahraničí vyssávají zdější dcery, že zde se daně neplatí, protože zisky jsou jinde... je zcela v rozporu s naříkáním jiných, kteří lkají na placení dividend mimo republiku... /jak známo, dividendy se platí ze zisku, tedy z prostředků zdaněných... to za druhé.
Nemám pocit, že bych měl souhlasit s Vaším pohledem a nesouhlasím ani s pohledem těch jiných.

A za třetí - jsem tak orientován, že vím, že zadarmo nám nikdo nic nedá... tedy ani ti hodní Němci, kteří nám platí, abychom se měli lépe, jak se snaží tím "čistým příjemcem" navodit pocit autor, jsa ekonomicky vzdělán...

Tož tak asi...

A ten můj pozdrav - nebrání mi nic slušně, naprosto normálně pozdravit i toho s nímž nenacházím v jiných pohledech "společnou řeč".
Je jen na tom druhém, když si mé pozdravení vysvětlí jinak, než jsem výše uvedl..

Hezké odpoledne
06. 12. 2011 | 12:59

anti politik napsal(a):

Hm, aby mohl například jen tento jediný bloger brát za svoje korýtko v EU parlamentu svých půl mega měsíčně, musí se na něj složit tak počítám minimálně sto lidiček z výrobní sféry. A jak to tak chodí, ve výrobní sféře je lidiček čím dál míň, zato máme každým rokem krásný nárůst lidí jako bloger-ničím nepřínosné, zato královsky placené. Tohle Havel ufinancovat prostě už nejde bez dluhů, ale to vás netrápí, že? Jeho trápí naše neznalost jak je potřebný a tak nám bloguje, že je vše OK!
06. 12. 2011 | 14:02

analízátor napsal(a):

jarpor
A víte, že se tentokrát i názorově sejdeme.
Bezvýznamné drobty se skutečně zdaňují u nás. Kdyby totiž dcerky vykazovaly dlouhodobě nulovou daň, mohlo by to být za chvíli divný i típkům, jako jste vy.
Hlavní daňový výnos ovšem plyne ze zdaňování zaměstnanců . Kdyby totiž neprobíhaly nákladové čachry mezi matkou a dcerou, nemohly by německé matky své řadové zaměstnance platit násobně více než zaměstnance svých dcer a to za v podstatě stejnou práci.
06. 12. 2011 | 14:25

RA napsal(a):

i při tom šíleně malém rozpočtu Evropské unie bohužel tato organizace způsobuje šíleně velké hospodářské a politické škody.
Takže asi takhle, ta smečka socialistických byrokratů typu Havla a Špidly dokázala naprosto rozvrátit svými zásahy tržní systém v Evropě, svými dotacemi, granty, kvotami na výrobu , zákazy a příkazy vehnala evropské státy do této desetileté krize.
06. 12. 2011 | 14:41

patriot napsal(a):

Tajemství evropského rozpočtu?

Jaképak tajemství – daňoví poplatníci přispívají, europapaláši spotřebovávají a kradou…

Jak europoslanci kradou – německá reportáž s českými titulky:
http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55
06. 12. 2011 | 16:32

santawizard napsal(a):

Jestli že Rozpočet unie obsahuje i evropské dotace,tak se ptám,kolik z toho dostávají němci?
07. 12. 2011 | 00:15

Mard napsal(a):

EU je největší korupčník v tomto prostoru. Roční úplatky ve výši 50 miliard korun jsou nehorázné a hnusné.
07. 12. 2011 | 01:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy