Mašínovské drama

17. 07. 2008 | 08:56
Přečteno 11018 krát
Ctirad a Josef Mašínové rozdělují českou společnost. Část jim chce budovat pomníky a vyznamenat jejich statečné činy nejvyššími vyznamenáními. Jiní se nemohou smířit s tím, že zabili při přepadení policejní stanice službukonajícího Oldřicha Kašíka, nožem podřízli svázaného četaře Honzátka jako podsvinče a zastřelili naivně se bránícího účetního Rošického, kterému vzali jménem jimi započaté revoluce necelý milión. Hořkým vtipem je, že ty sebrané peníze záhy ztratily cenu díky peněžní reformě. Mašínové prý ze zálohy zastřelili i dva německé policisty. Řada lidí si myslí, že byli v právu.

Lidé jsou na mrtvé zvyklí z filmů o Jamesi Bondovi a krev jim nevadí. Stalinisté také popravovali, což plně ospravedlňuje metody, které jinak chápeme jako teror. Když ovšem americký voják postřílí zajatce v Afghánistánu, od premiéra či prezidenta žádnou medaili nedostane a jde před soud. A když vojanda nutí Saddámovy hrdlořezy v iráckém vězení chodit nahaté, hrozí jí za to deset let. Reálný svět se od těch filmů s Bondem přece jen trochu liší. Ve světě fantasmagorií právo chybí, ale v kulturním světě tvrdě vymáhá.

Mašíny posunuje na hrdinský piedestal nedostatek jiných akčních hrdinů. Desítky prominentních popravených měly komunistickou legitimaci, takže se k příkladům nehodí. Ostatní zlomila vazba, takže přiznali vinu, kterou nenesli. Hrdinou taky nemůže být nikdo, kdo při vlastní popravě provolal slávu KSČ. To Milada Horáková při procesu nepopiratelnou dávku hrdosti prokázala a část viny statečně přebírala na sebe, aby ulehčila ostatním. Chvíli snad měla iluzi, že jí jako ženě nehrozí nejvyšší trest. Mnoho iluzí mít ale jistě nemohla.

Ani Dr. Horáková není správnou hrdinkou. Byla socialistka. Souhlasila s budováním jiné než kapitalistické budoucnosti. Hlasovala pro znárodnění. To se už pro neokonzervativní čítanky nehodí. Pravdou je, že při stalinistických procesech se jeden obžalovaný právník nepřiznal a účinně se bránil. Nezlomili ho ani agresivní vazbou a zřejmě mu to nakonec zachránilo život, dostal „jen“ dlouhý kriminál. Tenhle člověk je ovšem historicky už úplný vyvrhel. Jmenoval se Gustáv Husák.

Moderní české dějiny jsou plné hrdinů, kteří jsou spíše jako Gándhí, bojují hlavně slovem a hrotem pera. Masaryk, Beneš, Tigrid, Havel, Uhl. Jiní bojují pohrdáním, ale dávají si náramný pozor, aby to na nich nebylo moc vidět. Skuteční novodobí vojenští hrdinové dbali úzkostlivě na svou čest. Otec Mašín bojoval příkladně u Zborova. A v ilegalitě druhé války hledal důstojné cíle jako byla centrála gestapa (bomba v briketě) či Himmler. Posílal cenné zprávy. Nikdy nepřepadl protektorátní četníky, ačkoli právě ti ho pomáhali dopadnout. Vystřelil v obraně, když kryl úspěšný útěk spolubojovníků. Gestapu rytířsky řekl, že je jako československý důstojník vázán přísahou a nic neprozradí. Neprozradil. Zato se několikrát pokusil útěk a sebevraždu. Popravili ho za heydrichiády.

Otázka viny nebo hrdinství bratří Mašínů nemůže být zodpovězena. Patří totiž do řeckého dramatu. Má Orestes právo zabít vlastní matku? Jistě, Klytaimnéstra s milencem zabila jeho otce, ale má právě syn právo či dokonce povinnost být soudcem a katem? Provinil se Oidipus zabitím otce a incestem? Když netušil, že nerudný stařec, kterému vrátil ránu, byl jeho otec? Spáchal incest ten, kdo neznal svoji matku? A jak s tím teď má žít?

Nezávidím těm, kdo v tom mají jasno. Přes dva tisíce let na to není odpověď.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marty napsal(a):

Je od Vas skutecne navysost drze, ze tento clanek predklade a tvarite se, ze nemate jasno.
17. 07. 2008 | 09:39

Charlie napsal(a):

pane Havle

V zemi kde, kde nebyl připuštěn jakýkoli jiný názor a popravovali se i naprosto nevinní lidé, i ti kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě.

Já myslím, že pokud se vydali na cestu protikomunistického odboje už nebylo cesty zpět.
Co by se Mašínům stalo pokud by ponechali naživu ony lidi.Museli zabíjet nebo se nechat zabít. Co by asi při této jistotě každý z nás??
Viníkem byl hlavně totalitní režim, který sám terorizoval své obyvatelstvo. Otázkou je jakou formu odporu zvolit.

A z Vašeho článku vyplývá, že nijakou a má se zalézt pod peřinu.
17. 07. 2008 | 09:42

Ročník 53 napsal(a):

Já mám jasno v posouzení jedné morální skutečnosti, pane Havle. Člověk, který žádá svobodu pro sebe a za tuto svobodu bojuje, nemá právo v zájmu své své svobody připravit o život nevinného člověka.
To jsou odpovědi, které byly určitě správné i před více než dvěma tisíci lety. Třeba takový Chammurapiho zákoník to řešil docela logicky, i když drakonicky.
17. 07. 2008 | 09:43

Eva napsal(a):

Mašínové byli hrdinové. Režim vyhlásil části obyvatel válku, Mašínové tuto hozenou rukavici zvedli a nebyli sami.
Čest jejich památce!
17. 07. 2008 | 09:46

karel napsal(a):

Připomněl bych ještě vystřelené oko venkovského hasiče hasícího stoh zapálený Mašíny.
17. 07. 2008 | 09:47

Ročník 53 napsal(a):

To Eva.
A tichou vzpomínku jimi zavražděným obětem.
17. 07. 2008 | 09:48

neo napsal(a):

Ročník 53: každá válka má své oběti
17. 07. 2008 | 09:52

juvel napsal(a):

Již dva tisíce let existuje na Vámi položené otázky odpověď. Hříchy učiněné z nevědomosti a lidské slabosti mohou být smazány na základě výkupní oběti Ježíše Krista, pokud ovšem hříšník tuto oběť přijme a uplatní. T.j. pokání a obrácení. Tak může opět získat dobré svědomí a vnitřní klid a spravedlnost v očích nevyšší spravedlnosti.
17. 07. 2008 | 09:52

Eva napsal(a):

Ručník 53: Jejich oběti byli kolaboranti. Byli to lidé sloužící režimu.
17. 07. 2008 | 09:55

Ročník 53 napsal(a):

To Neo, válka ano, toto však byl bezesporu banditismus. Nebo tu byla válka?
17. 07. 2008 | 09:56

Ročník 53 napsal(a):

Evo, vy jste pravděpodobně sloužila předchozímu režimu a sloužíte tomuto režimu.
Jste kolaborant, který zaslouží smrt?!
17. 07. 2008 | 09:58

Charlie napsal(a):

Ročník53

člověče, Vy to asi moc jasné nemáte.
To se snad dopouštěli ruští (sovětští) vojáci na německých vojácích vražd ??

Každý stál (a bojoval) na jiné straně a ozbrojený esembák nebo pokladní není určitě neutrální komickou postavičkou. I když je dnes vydáván za dobrotivého strýce s pistolkou jen tak v kapse.
Za toho režimu nosili zbraň jen oddaní...
17. 07. 2008 | 10:02

prirodovedec_II napsal(a):

Stinovy ministr skolstvi promluvil!

"Ani Dr. Horáková není správnou hrdinkou. Byla socialistka. Souhlasila s budováním jiné než kapitalistické budoucnosti. Hlasovala pro znárodnění. To se už pro neokonzervativní čítanky nehodí". No neni to nadhera?
A ted opravdu neco mimo hranice snu: "Pravdou je, že při stalinistických procesech se jeden obžalovaný právník nepřiznal a účinně se bránil. Nezlomili ho ani agresivní vazbou a zřejmě mu to nakonec zachránilo život, dostal „jen“ dlouhý kriminál. Tenhle člověk je ovšem historicky už úplný vyvrhel. Jmenoval se Gustáv Husák."

Konecne jsem prohledl a uzrel "hrdiny minula".Uz se tesim na opravene ucebnice
(novy ministr, nove ucebnice!!!!!).
Skoda jen, ze soudruh docent zapomenul zminit hrdinske prihlaseni mladeho Jiriho Paroubka k Velkemu Unoru! Ano, TOT SKUTECNY CESKY HRDINA!!!!!
Jake stesti, ze mame takoveho mistra ironie a uzasneho bijce kapitalizmusu!!!!!
17. 07. 2008 | 10:03

SansLogique napsal(a):

Já znám chlapa, který byl 3x v lochu za ublížení na zdraví, jednou s následkem smrti, vždycky to byli policajti (ten jeden holt vzal druhou o zem a umřel). Ten pán byl totiž boxer. Bylo to za bývalého režimu a policajti tudíž byli hnusní přisluhovači zločineckýho režimu.
Budu ho muset navrhnout p. Topolánkovi, aby mu taky uplácal medaili z moduritu a lidi jako Eva nebo Neo budou mít novýho hrdinu, až se to rozmázne v novinách.
Nebo snad ne???
17. 07. 2008 | 10:05

neo napsal(a):

Ročník 53:

byla tu válka. Postavit se na odpor tyranii považuji za válku.

ale já chápu že bolševickým zmetkům se stýská po ostnatých drátech, devizových příslibech a pivu za 1.60 .

Klidně se vohákněte do tesilek, cviček a k uchu místo mp3 přiložte tranzistorák...
17. 07. 2008 | 10:05

karel napsal(a):

Eva: co je to za blábol? Venkovský hasič byl kolaborantem režimu?
17. 07. 2008 | 10:10

Demosthenes napsal(a):

Predstavuju si, jak kazdy kdo tu vykrikuje o kolaborantstvi obeti Masinovskych vrazd bere do ruky pistoli a strili sveho otce, strýce, dedecka, syna, kamarada za to, ze take kolaboroval s rezimem, protoze byli v SSM, KSC, SCSP, ROH nebo jen vyrabely rohliky, ktere pak snidali soudruzi na OV KSC. Tahle logika je fakticky vrazedna :(
17. 07. 2008 | 10:15

max napsal(a):

Pan Havel opomenul několik faktů. Otec bratrů Mašínů byl důstojník za války popravený nacisty. Matku utýrali komunisté po převratu v r.48 ve vězení. Co by čekalo Mašíny? Doživotí nebo oprátka jako ostatní? Mohli Gándhiovsky (ale ten měl jiné, poněkud slušnější nepřátele - Brity) čekat a být dalšími "slavnými" oběťmi třídního boje. Je dnes velmi obtížné hodnotit způsob jejich útěku,který určitě nebyl dle etických pravidel. Ale,kdo na to má právo? Kdo z dnešních "soudců" zažil něco podobného? Pravdu má p.Havel v tom,že to jen kladně nebo jen záporně hodnotit nelze (pokud někdo nepřemýšlí trochu jednodušším způsobem). Nevím ale jedno,proč p.Havel do hodnocení lidí,jejich osudů a činů zase tahá ideologii a do konkrétního činu v konkrétní době se snaží chaoticky naroubovat Afghanistán,Irák,atd. To už zavání zase politikou dnešní doby,bohužel. A ještě jednu podstatnou skutečnost p.Havel zamlčel nebo neuvedl: jednoznačným viníkem všech těchto událostí byl totalitní režim po roce 1948, ti lidé si na Bonda dobrovolně nehráli pane Havle.
17. 07. 2008 | 10:18

Filipi napsal(a):

Soudruhu docente, pokud nekdo prosazuje zrudnou ideologii a pak se sam stane obeti teto zrudnosti a ve chvili kdy mu jeho vlastni vytvor stoji na krku se zacne branit neni hrdina. Opravdu ne. Co mu taky zbyvalo. Hrdina je ten, ktery ten strasny system nikdy nepodporoval a snazil se ho podkopat jak nejlepe umel od zacatku. Pokladnik a i ostatni byly komunisti, a to samo o sobe v te dobe stacilo na kvalifikaci jako nepritel. Uplne stejne jako nacista v pripade druhe svetove valky. Ve standardni valecne situaci kdy dve strany maji alespon radove podobne podminky se daji brat zajatci a je prostor pro urcitou rytirskost. Ale v situaci kdy jste veznem ve vlastni zemi a statni moc spolu s vetsinou obyvatelstva je proti vam tak se chovate uplne jinak.

Ad otes masinu: Tri Kralove byly samozrejme na uplne jine urovni ale to nijak nediskvalifikuje skupinu mladych masinu. Byly mladsi, neprosli takovym treninkem a byla to jina situace.

Problem Vas a vetsiny tech, kteri se obcas az histericky proti masinum stavi je ten, ze Vas hloda svedomi. At tak nebo jinak na urcite urovni jste s minulim rezimem totiz kolaborovali. Minimalne tim ze jste se mu nepostavili a uz vubec ne se zbrani v ruce. Masinove Vam tedy nastavuji zrcadlo a neni prijemne se do nej koukat. Daleko jednodusi je onalepkovat je jako vrahy a mit na chvili klid i pred svym svedomim.
17. 07. 2008 | 10:23

Boatman napsal(a):

No to je debata!? Bratři Mašínové ať jsou tam kde jsou. Ať jsou rádi, že už dnes není moc co by je za jejich skutky odsoudila. Boj za svobodu!? Kolik takových lidí odešlo z této republiky a nikoho při tom nezabili? Bylo jich mnoho. Ti nikoho nazajímají. Protože to neudělá dobré body do popularity politika. Otázkou je kdo byl statečnější a kdo udělal více pro to aby se tady poměry zmněnily? Jestli ti co odešli za tím "lepším" nebo ti co zde zůstali? Ty odchody byly různé, ekonomické, politické, neuvážené a jistě i útěky pro jinou věc jako třeba před trestem, před partnerem. Ale mnoho jich nebylo co zabíjeli. Bratři Mašínové ano! Proto je odsuzuji a nesoulasím s tím jejich vysazením na obdiv.
17. 07. 2008 | 10:26

jojo napsal(a):

Pise komunista, marxista, colen zlocinneho seksupeni lidi zvlastniho razeni.

Trocha pocatecniho zlehcovani, trocha pocatecnich nepresnosti, pote pouakzani na slozitost, trocha poukazani na udajnou nevhodnost a nezanaseni do udajnych konzervativnich ucebnic. Kde na to pan docent prisel? Jalo neokonzervativni citanku mate na mysli, soudruhu docente?
17. 07. 2008 | 10:27

Charlie napsal(a):

Filipi

napsal jste to skvěle :-))
17. 07. 2008 | 10:29

jojo napsal(a):

On vubec soudruh docent zapomnel na nekolik detailu. Ze napriklad komuniste zavreli matku do vezeni, ze jeden z bratru rubal uran v Jachymove, kdyz se nektera ta prepadeni stala atd.

Proste soudruh ironicky docent ma jen maslo na hlave, ze byl clenem zlocinneho spolku, takze potrebuje udalosti trochu zrelativizovat, neco ocitovat z neoonzervativnich ucebnic, ketre si sam vydumal. Jako tresnicka na dortu pak vykukuje pripad Gustava Husaka, toho, jehoz ani komuniste nezlomili...

Absurdni, co to ta Paroubkova sebranka je za typky
17. 07. 2008 | 10:35

Filipi napsal(a):

Jen tak mimochodem soudruhu docente, celkova uroven prispevku je opravdu hrozna. Chapu ze Vam Greenberg s Carvillem radi ze do kazde Vasi komunikace se svetem musite zakomponovat nejake 3 "issues", ale napalit enblock celou pravici v clanku o masinech a jeste takovym tim slizkym zpusobem. To jsou ty nevyrcene argumenty, naznacovani.... Hlavne aby se na to nedalo reagovat.... Tohleto Vas na tech coachingech uci? Ono je problem ze vypadate potom vsichni dost podobne. Vzdycky kdyz vidim nekoho s CSSD otvirat usta tak mam takove to simrani v zaludku, jako na vode....
17. 07. 2008 | 10:37

lock napsal(a):

Bratři Mašínové bojovali proti režimu tak, že z této země utekli. Nikomu kromě sebe samých nepomohli, jakmile byli za hranicemi, boj s režimem rázem ustal. Něco mi v tom sakra nehraje... asi v tom nemůžu najít to hrdinství. Pravděpodobně proto, že tam žádné není. Pochybnosti jsou rozhodně na místě.
17. 07. 2008 | 10:41

Nevermind napsal(a):

Pane havle, učil jste syna a ten si vás po určitou dobu vážil. Než jste vstoupil do politiky!!!! od té chjvíle jste prý byl úplně jiný člověk! To, co jste napsal v tomto blogu je snůška demagogie, nepravd a vyložených lží. Vaše exkurze do nedávné historie mají - bohužel - nulovou hodnotu. A je mi docela jedno, jestli jste přesvědčený socan nebo zelený lidovec. V ODS soudím asi nejste.
17. 07. 2008 | 10:43

Ročník 53 napsal(a):

Charlie, vy nemáte moc věcí jasno a je vyidět, že bolševický režim neznáte, nebo si nechcete pamatovat.

Pistoli měla i ta poslední vrátná. Pistoli dostal i můj známý kurátor muzejních sbírek. Pistoli měl i pokladník JZD. Dostal ji i ten, kdo ji nechtěl, protože někdo rozhodl, že patří k výkonu práce. Možná to víte, ale máte charakterový kaz, který vám nebrání vraždit civilisty.

Právě vy máte uvažování bolševika, který má ve všem jasno a když se kácí les, tak lítají třísky a bla bla bla. Já nikoho nezavraždil, nehodlám tak učinit a nikdy vraždu neomlouvám. Vy ano. Vy máte tedy přímo čekistickou morálku...
17. 07. 2008 | 10:46

Golem napsal(a):

To pan Eva:
vaši prarodiče a rodiče hlasovali 40 let za totalitní pořádky, neboť ve volbách ony vitězily vždy na 99,995 procenta.Tak kde najednou v jejich potomkovi tolik hrdinství? Přeji hodně zdaru v podřezávání krků a trhání nožiček bezbranným broučkům..
17. 07. 2008 | 10:48

historik napsal(a):

Kdyby každý slušný a zdravý chlap byl jako bratří Mašínové, tak by tady komunismus neexistoval.Během nacistické okupace a potom během Rusko bolševické nadvlády se ukázalo, jak se většina národa rychle zmanipuluje a kolaboruje dobrovolně.Věčná sláva všem bojovníkům za demokracii.Věčná hanba všem milicionářům a zbabělcům.
17. 07. 2008 | 10:48

neo napsal(a):

Golem:
někdo je volil nedobrovolně, Golem a Havel je volili rádi.
17. 07. 2008 | 10:50

Ročník 53 napsal(a):

"takyhistoriku", v tom případě bychom mohli být přesídleni na Kavkaz, někam za Ural a tady by byl jiný národ, který by měl větší pochopení pro Stalina.

Jakou historii jste studoval? Historii sýrů?!
17. 07. 2008 | 10:51

george napsal(a):

"....Hlasovala pro znárodnění. To se už pro neokonzervativní čítanky nehodí...."

Tohle snad už nemyslíte vážně. Samozřejmě ,že se to nehodí. Až vám někdo bude chtít sebrat ehm. pardon znárodnit majetek, tak to snad pochopíte.
17. 07. 2008 | 10:54

Golem napsal(a):

Mašínové byli odchovanci kapitalistické společnosti a bojovali především za sebe a navrácení majetku. Národ jim byl ukradený. Proto jim dnes ta kapitalistická půlka národa fandí a ta druhá půlka, která neměla majetek, ale měla morálku, s tím nesouhlasí.
Tento problém je v současných podmínkách neřešitelný a raději sklapněte, než vyvoláte občanskou válku.
17. 07. 2008 | 10:55

jojo napsal(a):

Pistoli za bolsevika meli jen porvereni lide, nemelte nesmysly rocniku 53. Prvni vec co komuniste, stejne jako naciste udelali a vzdy udelaji, ze seberou lidem zbrane. Pod mnohymi zaminkami, duvod je vsak jediny, spatne se zatyka nekdo, kdo muze mit pistoli, nebot komuniste jsou hrdinove jen v presile a proti neozbrojenym lidem.

Shrnuto, podtrzeno:
Ti zabiti byli prisluhovaci rezimu, vcetne pokladnika. Ostatnim lidem, napriklad te kucharce se nic nestalo.
17. 07. 2008 | 10:56

SansLogique napsal(a):

jj, přepadnout pokladníka, ukrást mu prachy, koupit si za něj nábytek, udělat vodovod a tak podobně, tomu říkám přímo válečnej odboj! Přímo čítankoví hrdinové, hlavně ten Paumer!
17. 07. 2008 | 10:56

lock napsal(a):

neo: máte modrou ideologií vymytý mozek (a nejste tady sám). Vaše komentáře jsou klasickou ukázkou primitivismu: Kdo není s námi, je proti nám. Mimochodem, jsem pravicový volič, abychom si rozuměli - ale trvám na tom, že myslím zásadně vlastní hlavou a jak známo, nic není černé nebo bílé - vy, Mašínové, pan Havel nebo kdokoliv jiný. Tak trochu uberte plyn, ať nejste směšný.
17. 07. 2008 | 10:57

Charlie napsal(a):

historik

nezlobte se, ale to jste naivní - podívejte se co udělali Rusové v Maďarsku...... na Urale i za Uralem bylo místa habaděj....R53

To by musel být v Americe prezidenten vážený pan Ronald Reagan.... a vrchním velitelem amerických sil v Evropě vážený gen.G.Patton................
17. 07. 2008 | 10:59

jarpor napsal(a):

Maxi a Filipi

Není co dodat. Vše podstatné bylo řečeno. Dík.

Hezký den
P.S.
Bude zde asi husto. Ostatně jako vždy u tohoto tématu.
17. 07. 2008 | 10:59

JC napsal(a):

Ročník 53,
Ono to s těmi hrdiny a bandity není tak jednoduché.Mám takový dojem, že pod křídla Třetí Říše jsme vklouzli také tak nějak "dobrovolně", takže ti kdo zabili Heydricha byli co ?
17. 07. 2008 | 11:00

jojo napsal(a):

Goleme, to je priserny co pises. Lide co blaboli jako ty jsou zblbli komunistickou propagandou, ktera jakykoliv majetek pkaldala za neco nemravneho a priposutela pouze majetek osobni, na ktery by doslo pozdeji.

Ja nejsme ani kapitalista, ani majetny, presto obdivuji Masiny co udelali, stejne jako obdivuji i protinacisticky postoj v Nemecku, coz dodavam proto, ze vidim krasne vzrusene Golemy, jak pisi do Voelkischer Beobachter o kapitalisticke pulce naroda.
17. 07. 2008 | 11:00

neo napsal(a):

lock:

co vám připadá konkrétně ideologické a navíc modré??

že schvaluji odpor proti tyranii?
odpor proti nacismu, komunismu...?
17. 07. 2008 | 11:01

jojo napsal(a):

Povezte nam neco o modre ideologii locku? V cem spociva?
17. 07. 2008 | 11:02

twa napsal(a):

koukam, ze spousta lidi v tom jasno ma. Za komunistu mohl kdokoli zabit kohokoli, kdyz mel tedy ty spravne idealy

strasne! opravdu strasne!
17. 07. 2008 | 11:04

Golem napsal(a):

To Neo:
těch, co je volili nedobrovolně (asi s revolverem nebo kudlou u krku?),je minimálně 90 procent našeho slavného národa, a soudě podle pana Topolánka a spol.,(který také jistě volil nedobrovolně, neb mu bylo jistě přes 18 let) obsadili ty nejvyšší posty v ODS a vyznamenali Mašíny asi proto, aby smyli hříchy svých rodičů.
Jen tak dál ke světlé morální budoucnosti.
17. 07. 2008 | 11:04

twardowski napsal(a):

koukam, ze spousta lidi v tom jasno ma. Za komunistu mohl kdokoli zabit kohokoli, kdyz mel tedy ty spravne idealy

strasne! opravdu strasne!
17. 07. 2008 | 11:05

jojo napsal(a):

O cem to melete twa? jediny, kdo zabijel pro "idealy" byli komuniste.

Proc to rpekrucujete. Kdy se stalo ze kdokoliv kdykoliv zabil kohokoliv?
17. 07. 2008 | 11:07

Lea napsal(a):

Boatman
lock

S o u h l a s í m
17. 07. 2008 | 11:08

Golem napsal(a):

To Jojo:
JOJOJO
17. 07. 2008 | 11:09

SansLogique napsal(a):

lock - tohle není modrá ideologie, protože otec zakladatel Vašík I. Neomylný odmítá ty zločince vyznamenat. To je jedna z mála věcí, ve který se s ním shodnu.
17. 07. 2008 | 11:10

neo napsal(a):

Golem:

nedobrovolně neznamená z kudlou u krku jantare.

jak víte, volit bylo povinné a volit KSČ také.

Kdo se vzepřel, byl odsouzen : děti nemohli studovat, práci sehnal akorát tak na hajzlu, nemohl vycestovat už ani do Bulharska...
17. 07. 2008 | 11:11

jr napsal(a):

To Boatman.
Napsal jste to celkem přesně.Jestli jsou Mašínové hrdinové nechám být.Ale jinak je to můj případ.Nic jsem v podstatě neudělal(opuštění republiky)ale pomsta byla krutá.Opakované vězení,propouštění ze zaměstnání,opakované šikanování ze strany StB.
Když jsem úplně zdrbaný ze života dal žádost o vystěhování,tak mě přišel dopis z Min,vnitra že jsem nepřítel socialistického zřízení.Ani jsem nevěděl co to je.Fakt závidím dnešním mladým.Tak reparát v příštím životě.
17. 07. 2008 | 11:13

twardowski napsal(a):

jojo:

Masinove (kdokoli, zadni hrdinove, proste kdokoli) zabili kohokoli kdo jim prisel do cesty (viz. clanek p. Havla).

Schvaluje se to, jen protoze se pri tom tvarili spravne ideologicky. Predpokladam, ze byste ty vrazdy neschvaloval, kdyby nebyly ve jmenu "antikomunismu". Ale to bylo jen ve jmenu.
17. 07. 2008 | 11:14

Pobo napsal(a):

(nádech - výdech, nádech - výdech, nádech - výdech ....)

Tak už jsem to trochu rozdýchal, jinak bych se asi neudržel.

Článek se Vám příliš nepovedl. Už vůbec klást na misky jedněch vah Miladu Horákovou s Gustavem Husákem mi přijde docela ošidné (ne-li troufalé a netaktní), nemyslíte Vážený pane (docente)?
17. 07. 2008 | 11:15

ok napsal(a):

Konečně panu Havlovi něco věřím a to je to, "že nemá jasno". Všichni, kteří jeho ideologii sdílejí, nemají totiž jasno, co je dobro a co je zlo. Pan Havel má problém i trochu jiného rázu. Sleduji jeho články a vystoupení v TV a odvažuji se tvrdit, že nemá jasno vůbec v ničem.
17. 07. 2008 | 11:17

tng napsal(a):

A jeje, to zas bude diskuse ... Masini vyhlasili vrazednemu rezimu valku a v kazde valce, at uz ji vede kdokoliv "dobry", to odnaseji nevinni civiliste jeste vice nez bojovnici. Valka se neda vest v bilych rukavickach, pokud neni vasim cilem spachat sebevrazdu. Byli vrazi posadky spojeneckych bombarderu shazujicich bomby na nevinne nemecke deti ? Chovani Masinu bylo proste nesebevrazedne. Ale at uz si o nich myslime co chceme: pokud by bylo 5% CS populace jako Masinove, nikdy tu zadny komunismus nevznikl.
17. 07. 2008 | 11:17

twardowski napsal(a):

jojo:

1) kdyz nekdo zabije komunistu dneska, je to zlocin?

2) byl Hitler alespon z pulky take hrdina, kdyz sel proti komousum (a socialistum) stejne tvrde jako proti zidum?
17. 07. 2008 | 11:18

twardowski napsal(a):

tng:

pokud by bylo 5procent lidi jako masinovci, tak je 15procent populace vyvrazdeno
17. 07. 2008 | 11:20

ulik napsal(a):

Ja myslim, ze bratri Masinove jsou obrazem sve doby, ktere na zivoty lidi moc nehledela, to plati jak pro komunisty tak antikomunisty. Hon na antikomuisty v komunistickych zemich ci hon na komunisty v tech nekomunistickych (napr. USA), by dnes rozhodne neprosel z hlediska lidskych prav. Jak napsal Marx, spolecnost se meni revolucemi a za pouziti nasili, a to tenkrat prostupovalo celym svetem, tim komunistickym i tim anti-komunistickym.
17. 07. 2008 | 11:20

twardowski napsal(a):

Marty:

to rikate jako fasista nebo jako neoliberalista?
17. 07. 2008 | 11:21

Vítek napsal(a):

To neo a spol. > nemáte vy náhodou nějaké bratry?
17. 07. 2008 | 11:22

Marty napsal(a):

twardowski: to rikam jako slusnej clovek. Smeti se holt musi zamest.
17. 07. 2008 | 11:23

neo napsal(a):

Vítek: proč?
17. 07. 2008 | 11:24

doktor napsal(a):

EVĚ(53), že jejich oběti byli kolaboranti. To byli všichni, kteří neemigrovali (také vaši rodiče), a mnozí z těch, kteří emigrovali (a "upravili" si pak styk s Československem). Jejich jedinou omluvou je, že byli tak mladí. Dnes už nejsou: že se svým obětem a jejich rodinám nikdy neomluvili, svědčí o jejich charakteru.
17. 07. 2008 | 11:26

twardowski napsal(a):

to Marty:

aha, doufam, ze se nikdy nepotkame. Ne ze bych byl komunista, ale jde z Vas, slusneho cloveka (jak se sam nazyvate), strach. Nevim totiz, kdo Vas kdy presvedci, ze je treba zabijet zrovna lidi "meho typu". Ve Vas by rezimy ala Hitler nasli obrovskou podporu. Oni by Vam to smeti ukazaly, ze je treba zamest jiz vite.

Sbohem
17. 07. 2008 | 11:26

Rumburak napsal(a):

Pro dotyčné, kteří obhajují vraždu hlavního účetního Kovolisu Josefa Rošického. Pokud máte doklady, že byl členem KSČ, tak sem s nimi. Co vím, tak to byl velmi akurátní cifršpión prvorepublikového ražení, kterého komunistický ředitel znárodněného podniku zdědil po původním majiteli a moc z něj tedy šťastný nebyl, neboť dotyčný nehodlal kamuflovat čachry a chyby v evidenci. Navíc on jako hlavní účetní vůbec neměl jet, to byla starost pokladníka firmy, ale ten byl podezřelý z krádeže. Tak si, prosím, odpusťte ty vyjádření o prověřených a věrných. Smrt účetního Rošického byla obyčejná loupežná vražda, nic jiného!
17. 07. 2008 | 11:27

Marty napsal(a):

twardowski: je zajimave, jak hned mluvite o potrebe zabijet a Hitlerovi. Jestli Vy nebudete archetyp ceskeho prizdisrace, co jako prvni hajluje na namesti (pripadne mava rudym satkem). A Masinove Vam lezi v zaludku, prtooze presne takovym typem lidi pohrdaji a pripominaji jim jejich vlastni zbabelost.
17. 07. 2008 | 11:33

JC napsal(a):

Rumburaku, jasně v tomto Mašínové nikdy kvalitativně nedosáhli na bolševiky.Ti než někomu dali provaz,tak si ujasnili na které straně barikády ten hajzl tak nějak stojí že? A když to nešlo po dobrém tak to z něho vymlátili.Hlavně, že to bylo podle práva.:-((
17. 07. 2008 | 11:33

tony napsal(a):

to lock
Mašínové po emigraci vstoupili do US Army a asi naivně čekali že budou dále bojovat. Takže váš příspěvek o okamžitém ochabnutí odporu Mašínů je blbost.
17. 07. 2008 | 11:34

tng napsal(a):

twardowski:

"Nevim totiz, kdo Vas kdy presvedci, ze je treba zabijet zrovna lidi "meho typu""
-- pokud byste byl ten typ ktery chce nastolit diktaturu a za timto ucelem zavira, muci a popravuje lidi, tak proc ne
17. 07. 2008 | 11:34

jojo napsal(a):

Jaky hon na antikomunisty mate na mysli Uliku. Jak muzete srovnavat tyto dva stavy? Soukromou aktivitu senatora kontra agentum KGB spionum (viz A. Hiss) proti vrazdeni milionu odpurcu? Kam jsme to dosli, kdyz lide relativizuji dva protikladne pojmy. Jsem antikomunista stejne jako antinacista, mate neco proti? Jsme stejny jako komunisticti vrazi?
17. 07. 2008 | 11:39

twardowski napsal(a):

Marty:

presne to jsem chtel napsat o Vas: Jestli Vy nebudete archetyp ceskeho prizdisrace, co jako prvni hajluje na namesti (pripadne mava rudym satkem).

Pro me byli skutecni hrdinove prof. Hejdanek, prof. Zverina a dalsi. Pro Vas urcite ne, to nebyli lide Vaseho "kalibru".
17. 07. 2008 | 11:43

jojo napsal(a):

Kde jste bral lekce z demagogie pane Twardowski?

Kdyz nekdo zabije komunistu v sebeobrane, kdyz jej nuti odevzdavat majetek a vzit si kartacek na zuby, neni to zlocin. Je snad zlocin zabit nacistu?

Hitler nebyl hrdina samozrejme, Hitler byl zlocinec, ketry stejne jako komuniste zblbli mnoho lidi a zabijel take dalsi miliony lidi. Jen proto, ze nechteli hned raj na zemi. Mimochodem, Hitler se dokonce i s komun isty spojil, kdyz mu to vyhovovalo a mnohe se od nich naucil.

Vas eo tazky ukazuji, ze jste vemeno, co se nic nenaucilo.
17. 07. 2008 | 11:43

Rumburak napsal(a):

to tony:

Jejich otec byl tedy důstojníkem par excellence, o tom neni sporu. Ale kam to Mašínové v US ARMY dotáhli? Proč Američané zamítli jejich požadavky na výsadek? Jak dlouho v US ARMY setrvali a proč své zkušenosti nezúročili poté třeba prací pro CIA?
17. 07. 2008 | 11:46

PatientO.T. napsal(a):

Rád bych věděl, proč pan Havel napsal tento článek. Lze se snad nadít, že se dozvíme něco jiného než v diskusi "u pana Hořejšího"?
17. 07. 2008 | 11:48

mleziva napsal(a):

Mašínové si ocenění zaslouží. Jako jedni z mála něco proti totalitě dělali. Kdyby bylo víc takových, tento režim by si zdaleka tak nevyskakoval, protože i ten poslední kolaborant (to jsou právě ti nejdůležitější) s tímto režimem by měl nahnáno...
17. 07. 2008 | 11:48

jojo napsal(a):

Tak nam to reknete Rumburaku, nenapinejte nas...:-)
17. 07. 2008 | 11:49

Zdenek napsal(a):

To Jojo
trošku si něco občas pročtěte.Dle ideologie vraždili nacisté.V komunistické ideologii(tedy v té původní)není o konečných řešeních ani zmínky.To,co prováděli pseudokomunističtí hrdlořezové ve jménu komunismu,komunismus nehlásal.Tak to dopadá,když někdo zneužije ideály a pak vytvoří ideologii.A přátelé,to platí dodnes.Když se podíváte neideologicky kam momentálně směřují USA tak se nám to začíná opakovat.U nás bylo v padesátých letech zhruba tak mnoho aktivních,zapálených komsomolců,jako jich je dnes.Ten zápal pro dobrou věc měli identický.
17. 07. 2008 | 11:51

lurker napsal(a):

Všem diskutujícím doporučuji, aby si před tím, než zaujmou svá "silná stanoviska", přečetli studii "Mašínové" Jana Kalouse připravenou pro senátní slyšení v roce 2004, http://www.svedomi.cz/aktua...
Dále pak vyšetřovací svazek strýce Mašínů Ctibora Nováka, zveřejněný Ústavem pro studium totalitních režimů http://www.ustrcr.cz/data/p...
To proto, aby pochopili, že některé věci nejsou tak černobílé a hranice, kdy se legitimní protkomunistický odboj proměnil v účelový terorismus (jako vstupenka do svobodného světa), je někdy tenká. Možná také proto nikdy nebyl v ČR vysílán německý televizní dokument z roku 2001 (http://www.boen-end.de/luck...), kde je útěk Mašínů v NDR rekonstruován na základě dokumentů a výpovědí pamětníků.
Já osobně se stavím za názor Ivana Medka, který kdysi kdesi řekl: "Myslím si, že Mašínům by prospělo, kdyby dokázali projevit lítost, že zabili i nevinné lidi. Kdyby řekli, to jsme neměli dělat, pak mají právo na medaili."
17. 07. 2008 | 11:53

Vico napsal(a):

Přijít znovu s Mašíny a ještě k tomu o letních prázdninách je SadoMaso.Vše co k tomu mělo být řečeno, už před měsíci v emocemi vypjatých diskuzích řečeno bylo.Jdu se zregenerovat na blog plný lotosových květů slečny Lin.
17. 07. 2008 | 11:54

StandaT napsal(a):

Hádky o Mašínech jsou jako kdybychom se hádali co bylo dříve: vejce nabo slepice? Odpověď nenajdeme, a pan docent to ví velice dobře!!! Tahle hádka (o Mašinech to nikdy nezůstane v rovině diskuse) je umělá a zbytečná - psacuje zde příliš asociací, osobních/rodiných zážitků a ideologie.

Není to diskuse (a ani nemůže) o morálce několika jedinců, ale celého politického systému.

Ani tu zmíňku o Dr. Horákové komentovatř nebudu - abych byl vulgární a cynický - za to mi pane Havle nestojíte. Stačí se kouknout KDO nemůže dodnes Dr. Horákové přijít na jméno a kdo hledá důvod, jak její vraždu i dnes nazývat spravedlivým trestem.

Pane Havle. Kousek pod vámi je blog "Que aneb návrat do vesnice, odkud opravdu jsem". Přečtě te si ho. Vážně! Protože ta dívčina má na rozdíl od Vás dvě věci - obyčejnou lidskou moudrost (a ta, jak nám tady osobně ukazujete, s věkem nepříjde) a schopnost dělat svět hezčím (klid - to se taky už nenaučíte).
17. 07. 2008 | 11:55

tng napsal(a):

"Když ovšem americký voják postřílí zajatce v Afghánistánu, od premiéra či prezidenta žádnou medaili nedostane a jde před soud."

To se neda s Masiny srovnavat - americane nejsou v Afghanistanu v roli povstalcu, prave naopak. Ti sve zajatce jednoduse strci do lochu a uz vubec se nemusi schovavat pred policii. Do jakeho vezeni meli Masine zavirat sve zajatce ?

"A když vojanda nutí Saddámovy hrdlořezy v iráckém vězení chodit nahaté, hrozí jí za to deset let."

Az na to, ze tato vojanda to dostala befehlem neprimo az od Rumsfelda a pak se stala obetnim berankem - vrcholkem ledovce programoveho muceni.
17. 07. 2008 | 11:55

StandaT napsal(a):

Vico: byl jste rychlejší. plný souhlas.
17. 07. 2008 | 11:55

lurker napsal(a):

Ad internetové odkazy: Pokud linky nefungují, odstraňte z adresy tečku na konci.
Zde je to ještě jednou
http://www.svedomi.cz/aktua...
http://www.ustrcr.cz/data/p...
17. 07. 2008 | 11:57

jojo napsal(a):

Zdenku, myslim, ze v tomto mam nacteno nekolikanasoben vice nez vy, takze pribrzdete s poucovanim. Ale to je jedno. Komunismus je mozna jeste zrudnejsi a jak vidno ucinejsi, nebot si na prapory dava holubicku a vrazdi stejne jako ten kdo ma na cepici krizene hnaty.

Nikdo idealy nezneucil, idealy jsou samy o sobe zrudne. predstava lidi jako stada nakolonovanych ovci je mozna nadherna pro vas, ktery tak chce zit,
ale ne pro mne.

A kdyz uz neco, tak ten "opravdovy" verozvest MArx, kdyz uz chete tu puvodnost hlasal nasili stejne jako jini verozvesti. Kdyz tak si nekdy precete jeho novinarske clanky o vyhlazeni Slovanu v NRZ, a nepoucujte, ano? Mozna to nei o konecnem reseni, ale o vrazdach rozhodne.
17. 07. 2008 | 11:57

Marty napsal(a):

twardowski : tak funkci CTRl+C pouzivat umite :)
17. 07. 2008 | 11:58

JC napsal(a):

Zdeňku - najivo - Revoluce a třídní boj, z toho normálnímu člověku naskakuje husí kůže. Prý ideály :-((
17. 07. 2008 | 11:59

twardowski napsal(a):

jojo:
Vy sam sebe nechapete. Nevim, kolik Vam je let, ale jestli jste zil v dobe komunismu, bylo by vporadku: kdyby Vas pred Vasim domem nekdo zabil, vybrakoval penezenku, za "vydelane" penize si koupil treba auto a odjel do ciziny? A kdyby takto zabil treba Vasi zenu (maminku, otce)? To je vpohode jo? Na to mi prosim reknete svuj nazor.
17. 07. 2008 | 11:59

twardowski napsal(a):

Marty:

jake mate pate vzdelani? konkretne z pocitacovych ved?
17. 07. 2008 | 12:00

tng napsal(a):

StandaT: To je fakt, Havel ma kecy o Horakove a sam chce vladnout za pomoci nasledovniku jejich vrahu. Jinak samozrejme bylo prvni vejce ;)

Zdenek: tridni boj vam nic nerika ?
17. 07. 2008 | 12:01

Pepík napsal(a):

to twardkowski:

Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem...
17. 07. 2008 | 12:03

Darock napsal(a):

Mašínové se v roce 1950 hlásili na vojenskou akademii. Chyba komunistů byla, že jim to neumožnili. Po vystudování by z nich byly věrné ocelové pěsti dělnické třídy, ochotné kdykoliv podříznout hrtáň nějakému západnímu kapitalistovi. Oni totiž po tom podřezávání tak nějak pudově toužili a když jim to komanči neumožnili, tak začali podřezávat krky jim. Na nějakou morálku zapomeňme, v roce 1950 jim muselo být naprosto zřejmé, jak je to s demokracií a lidskými právy. A přece se na tu bolševickou školu hlásili!
17. 07. 2008 | 12:05

twardowski napsal(a):

to Pepík:

ja vim a tyranem byl lid
17. 07. 2008 | 12:06

Marty napsal(a):

twardowski: o me vzdelani si starosti nedelejte. Spis si delejte starosti z toho, jak moc se ideologicky zakousnete do 100x propraneho tematu.
17. 07. 2008 | 12:06

Zdenek napsal(a):

To Jojo
teď už se na to vykašlete.Zlej jste měl být do sameťáku.Dnes už to nedoženete kdyby jste se posral.
17. 07. 2008 | 12:06

twardowski napsal(a):

Marty:

schazovat jste me zacal Vy, a vysel jsem z poctu pravdepodobnosti: je mala pravdepodobnost, ze byste byl prave v pocitacovych vedach vzdelanejsi, proto jsem se takto branil
Toto tema nebude nikdy probrany. Je tu pripad Masinu, ktery ho jaksi zhmotnuje, ale tema samo o sobe je to jedno z nejzavaznejsich.

Proc ideologicky? Polozim Vam stejnou otazku, kterou jsem polozil panu jojo (a reknete co je na ni ideologickeho): Nevim, kolik Vam je let, ale jestli jste zil v dobe komunismu, bylo by vporadku: kdyby Vas pred Vasim domem nekdo zabil, vybrakoval penezenku, za "vydelane" penize si koupil treba auto a odjel do ciziny? A kdyby takto zabil treba Vasi zenu (maminku, otce)? To je vpohode jo? Na to mi prosim reknete svuj nazor.
17. 07. 2008 | 12:10

BRT napsal(a):

A zase nám tu o morálce káže vrcholný představitel politické strany,která si do svého sídla pozve ruského generála,aby nám vojensky vyhrožoval a to nestydatě přímo v naší zemi.Neberu od lidí z čssd ani pozdarv.VY nemáte právo kohokoliv kritizovat.
17. 07. 2008 | 12:10

passant napsal(a):

Rád bych se zeptal těch co do toho tahají ideologie.

jak pojmenujete usmrcení omámeneho,bezbranného člověka podříznutím? Jak nazvat usmrcení člověka,po jeho odzbrojení jeho služební zbraní,a to pro krádež peněz i na své soukromé použití?
Líbí se Vám videa na kterých arabský teroristé podřezávají rukojmí? Vedou přece svatou válku..
Prosím jen ne žádnou ideologii. Neztrapňujte se.
17. 07. 2008 | 12:11

jojo napsal(a):

O cem to melete Zdenku? Proste jsme vam vyvratil vase nemsyly, kter ejste psal o puvdni idee.
17. 07. 2008 | 12:11

JC napsal(a):

twardowski,
No každá doba má své hrdiny,jak říká klasik.Jak byste vysvětli matce, které zezadu jako zajíce odstřelili neozbrojeného kluka na hranicích ? Že neměl utíkat z pracovního tábora ? A těch medailí co bylo za to rozdáno že ? A vůbec byli ti pohraničáři vrazi nebo hrdinové ? Co na to docent ?
17. 07. 2008 | 12:11

tng napsal(a):

"tyranem byl lid" -- W T F ? ? komous zacina vystrkovat ruzky ?
17. 07. 2008 | 12:12

twardowski napsal(a):

tng:

toho komunistu myslite jako me?
17. 07. 2008 | 12:14

Marty napsal(a):

twardowski: nekdo Vam sdeli, ze umite pouzivat zakladni funkci a Vy se hned chcete porovnavat, kdo je lepsi v pocitacovych vedach?
17. 07. 2008 | 12:14

Ivan napsal(a):

Ano oponenti tohoto článku, jistě šli za cílem Mašínové z nějakého přesvědčení. Nevyšlo to tak, jak si představovali a dokonce chybovali. Z dnešního pohledu to lze pochopit, byli mladí. Ovšem nesmyslný boj, který přináší oběti, vždyť západ je pouze přijal a nezavřel, ale jejich představy nesplnil. Takže rozum do hrsti, stavět takovéto pomníky, tyto vyznamenávat je velmi nebezpečné. Pokud ne, navrhuji, aby podnikatel Kožený dostal čestný doktorát ekonomické fakulty s velkými díky pana prezidenta. Nestíhejte ho, ale postavte mu pomník za podporu změny režimu a privatizaci.
17. 07. 2008 | 12:15

Zdenek napsal(a):

To JC
samzřejmě dnes jsou ty třídní boje poněku pasé.Když si ale ty Marxovy věci spojíte s dobou ve které to sepisoval,tož to je trochu jiná.Mimochodem ,četl jsem kdesi,že na univerzitách z Karlíka ještě v mnohém čerpají obzvláště v politické ekonomii a mimo jiné celkem přesně předvídal dnešní společensko politické problémy.Apropos,ty univerzity o kterých se v tom článku hovořilo jsou od nás na západ.
17. 07. 2008 | 12:15

twardowski napsal(a):

JC:

ja bych se ji nepokusil vysvetlovat, ze to nebyl zlocin. Byl to zlocin. Pohranicari nebyli urcite hrdinove, vrazi take ne, spise proste zabijaci (prikladem vrahu jsou Masinove).
17. 07. 2008 | 12:16

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Havle, dobrovolně jste si vybral složité téma. Neškodilo by vyjádřit více osobní názor.
Ač předkládáte řadu paralel, tak se díváte dnešníma očima na události minulosti. Já si myslím, že soudit takovéto činy lidí mají právo jen lidé té doby a v té době ač nemají všechny informace. Jinak je to zkreslené.
Levicová paní Horáková bojovala jen politickými prostředky a tehdejší režim ji zavraždil. Takže v dnešní době bych si netroufal Mašíny ani zatracovat a ani velebit.
Svět a historie jsou plné podobných dilemat. Kdo bojuje proti útlaku tak se neubrání zabití i nevinných lidí, kde je ta hranice - např.máme fandit turecké vládě (která je demokratičtější než ta naše po roce 1948) nebo tureckým Kurdům?
17. 07. 2008 | 12:16

tng napsal(a):

jak si mam prelozit "tyranem byl lid" - tak ze to okradani, zavirani, popravovani atd. byla vule obcanu CS ?
17. 07. 2008 | 12:16

jojo napsal(a):

Twardovski, kdyby byly v ...ryby....

Situace se ma takot. Resime tu konkretni pripad Masinu, nedavejte i sugestivni otazky kdyby nekdo vykradl auto a zabil moji mamu. Ani by se to nemohlo stat. Auto jsme za komunistu nemeli, a amm nebyla proverena a nemela zbran. Mozna jste chtel napsat, zda bych souhlasil, kdyby nejaky svobodomyslny obcan chtel odjet do zahranici a postavio by se mu ozbrojeny milicionar...Tak tady jiz musim odpovedet ano, ze by mi to nevadilo, stejne jako mi nevadi zabiti prislusnika verejne bezpecnosti a stejne mi nevadi zabiti prislusnika Schutzpolizei.

Snazite se proste srovnavat Masimy s kriminalniky, coz je obvykla metoda komunistu.
Oni take kvalifikovali ruzne ciny jako kriminalni, z ustavniho hlediska mby jim to totiz neproslo. NO a ja tvrdim, ze Masinove kriminalnici nebyli. Takovy je mezi nami rozdil.
17. 07. 2008 | 12:16

twardowski napsal(a):

Marty:

ne to fakt vubec nechci. Diskutuji tu o hodnote lidskeho zivota.
17. 07. 2008 | 12:17

Charlie napsal(a):

pane Havle,

podezřívám Vás z toho, že chcete trumfnout v klikání na článek pana Žížalu.

Ten si také, když už nemá co kloudného k napsání vybere pana Čunka, napíše přihlouplý článek a úspěch je zaručen.

I Vy jste zvolil vděčné téma bratrů Mašínů napsal také přihlouplý článek a o nekonečnou diskusi je postaráno.

Zase jako z učebnice psané mektofonie. Vykašlete se na soupeření s Žížalou, humor Vám jde lépe a teď v létě by byl užitečnější.
17. 07. 2008 | 12:18

twardowski napsal(a):

tng:

ja jsem se PTAL (otaznik mi vyskocil), jestli byl tyranem lid (aby na nem bylo mozne pachat vrazdy)
17. 07. 2008 | 12:19

JC napsal(a):

Zdeněk,
Je jedna věta ve které měl Marx 100% pravdu a která z celého jeho učení dělá blábol. Ta věta zní " Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly".
17. 07. 2008 | 12:19

Marty napsal(a):

twardowski: tak zkuste vzit potaz i hodnotu sveho zivota a jak moc si ho vazite.
17. 07. 2008 | 12:24

JC napsal(a):

twardowski,
Ale ti hraničáři snad medaile dostali ne ?
17. 07. 2008 | 12:24

Pepík napsal(a):

jojo:

On ten účetní Rošický ale žádný milicionář nebyl, takže vám to trochu nesedí...
17. 07. 2008 | 12:24

twardowski napsal(a):

jojo:

(nejen) ten pokladni byl normalni clovek, jako v dobe komunismu (napriklad) muj ci Vas deda (otec). umite se vzit do cloveka, kteru takto zabili otce (pokladniho), ma to take schvalovat? Ma proste rici: dekuji, zabili jste tyrana, chvala hrdinum?

Nevychazi Vas postoj z toho, ze se prave do toho cloveka nedokazete vzit? A uplne stejne by se to mohlo stat Vam ci me. Ale touz je to Vase "kdyby", ze? Vam se to nestalo. Tecka. Zlocin to nebyl. Tecka.

Myslite si, ze se komousove postarali o rodinu, ktere Masinovci zabili otce? Ne. Kaslali na ne stejne jako Masinovci. O lidi tu totiz neslo. A Vy mluvite o hrdinstvi. Ale opravdove hrdiny nezminujete.
17. 07. 2008 | 12:24

twardowski napsal(a):

JC:

asi jo, ja nevim. Proc? Co s medajlema od zlocincu, ze?
17. 07. 2008 | 12:26

twardowski napsal(a):

Marty:

beru tuto hodnotu vpotaz, proc?
17. 07. 2008 | 12:27

JC napsal(a):

twardowski,
No tak je ten režim, který střílí zezadu své občany zločiný nebo není ?
17. 07. 2008 | 12:33

fudoshin napsal(a):

mašínové pro mě nejsou hrdinové.pro mě to jsou cyničtí puberťáci, kteří hledali adrenalin, zviditelnění a řešení svých osobních problémů takovýmto zavrženíhodným způsobem, bez ohledu na újmu druhým...souhlasím s ročníkem.
17. 07. 2008 | 12:34

Zdenek napsal(a):

To JC
Klobouk dolů.Jste u mne mistr zkratek.
17. 07. 2008 | 12:34

twardowski napsal(a):

JC:

no jiste, rezim byl non plus ultra zlociny
17. 07. 2008 | 12:34

tng napsal(a):

twardowski: Umite se vzit do situace cloveka jemuz spojenecka bomba pohrbila celou rodinu v troskach domu ? Meli se misto toho vsichni nechat od Nemcu "konecne vyresit" ? Obetmi valky se stavaji hlavne nevinni civiliste. A tuto valku nezacali Masinove. Analogie s Masiny je nedokonala, ale do znacne miry plati.
17. 07. 2008 | 12:34

JarkaB. napsal(a):

No poslyšte pane Havle, vy nevíte, že vražda zůstává vraždou ať už je spácháná ve jméno čehokoli?! to mě dost udivujete!!a bratři Mašínové jsou vrazi ať se vám to líbí či nikoli. Bojovníci proti komunismu - pche - nedejte se vysmát - hrdinové , to si děláte legraci ne?! jo jejich tatínek to byl hrdina a to doslova, ale synci se mu nějak nevyvedli ... a vy byste udělal lépe, kdybyste psal třeba o pěstování žížal nebo tak podobně. přeji vám hodně úspěchů.
17. 07. 2008 | 12:35

youth moltke napsal(a):

Zdeněk,
Uznejte, že kdyby tato Marxova věta byla na titulní straně RP místo Proletáři všech zemí spojte se, nemuselo to trvat 40 let.:-))
17. 07. 2008 | 12:37

JC napsal(a):

zděněk,
To s tím RP bylo ode mě.Nevím jak se tam dostala ta hesla.
17. 07. 2008 | 12:39

twardowski napsal(a):

tng:

vazeny pane kolego, valka je porad. Mozna to tak nechapete, ale treti svetova valka se vpodstate odehrava. Jen to neni obrovsky konflikt, ale nekolik ruzne rozesetych (tezkych) valecnych konfliktu. Spolecnym jmenovatelem je Asie.

My jsme take ve valce, jenom jsou jeji linie (zatim) daleko (to ale dnes nic neznamena). Nicmene i valka ma sve zakony, existuji valecne zlociny atd.

Trochu se do situace tech lidi vzit umim. Nikdy jsem lidi zabijejici jine lidi za hrdiny nemel. Sam bych zabil, kdyby mi slo o zivot nebo i o neco zavaznejsiho, ale zadna vrazda ci zabiti neni duvod k vyznamenavani ci opevovani. Je to smutne.
17. 07. 2008 | 12:41

Marty napsal(a):

twardowski: nezda se. Kazdy normalni clovek by v pripade ohrozeni sveho zivota zabijel.

Masiny by rezim nicil, dokud by je nezlomil nebo nezabil. Meli proste utect a uz se nevracet. Ale udelali tu blbost, ze proti rezimu chteli bojovat a neco takoveho se u nas neodpousti.
17. 07. 2008 | 12:42

BoboHml napsal(a):

činy Mašínů by se měli posuzovat s ohledem na dobu kdy se stali a hlavně s ohledem na informace,které v té době byli.Rozhodli se bojovat s komu nistickým režimem se zbraněmi v ruce.Pro jedny budou hrdiny,pro jiné vrahy.Posuzovat jejich činy s ohledem co je dnes známo o naší minulosti je špatné.Kolik lidí v tu dobu vědělo o zmanipulovaných politických procesech,trestných táborech jak u nás tak v tehdejším Sovětském svazu.Stejně jako pro Mašíny byl pokladník přisluhovač režimu,pro pohraničníka byli lidi,kteří šli přes čáru narušitelé a někdy ozbrojení.Nebo si snad myslíte,že v tu dobu všichni lidi věděli o zločinech,které páchali představitelé komunistické strany?Mě se na jednu stranu chce říci-ano jsou to hrdinové na druhou stranu nejsem schopen pochopit,proč zabíjeli někoho kdo se bránit nemohl.To je nikoliv boj,ale poprava.
17. 07. 2008 | 12:49

twardowski napsal(a):

Marty:

oni bojovali proti rezimu? Zabili par lidi. Zeptam se takto:

1) jake skody rezimu udelali?
2) oslabili rezim?

Co byste rekl na lidi z Charty 77, nebyli to (mnozi z nich) opravodvi hrdinove?
17. 07. 2008 | 12:54

Marty napsal(a):

twardowski: svymi otazkami nezpochybnujete boj, ale jeho vysledek. Aby jejich boj byl uspesny, tak by musel mit tento narod odvahu. Ale kazdy radeji tvari v tvar bezpravi sklopil hlavu a delal, ze nic nevidi.

Takle byt Charta 55, to by byla odvaha.
17. 07. 2008 | 13:01

juvel napsal(a):

Do roku 1968 jsme se ze stalinismu vymanili sami, bez dalších Mašínů a střílení a USA. Jenom vojenská intervence SSSR tento proces u nás zastavila.
17. 07. 2008 | 13:03

Cochis napsal(a):

Kdyby Mašínové v té době zabili alespoň jenoho skutečného komunistu Topolánka staršího, tak by jim sice dnes neměl kdo dávat metály, ale třeba by nám bylo líp.
17. 07. 2008 | 13:04

prirodovedec napsal(a):

Zbytecne opakovane tema, zbytecna diskuse. Ale asi je dobre tema pripominat a ty vasne vyvolavat.

Sirkami autor opet zaskrtal dosti, mozna i vice nez mel. Aby ucinek pojistil, neotrele pripomenul Horakovou jako socialistku (pro dnes "neoliberalne fasisticky ladeneho" :) Martyho upozornuji, ze narodni :) ). A jako tresnicku pridal Husaka jako do urcite miry odolavajiciho vyslechum. Pane kolego prirodovedce II, ze mu na to skacete. To Vam ten jeho WoS tolik vadi? :) Proc tu jeho zkratku radeji neutrete a neuvedete podle Vas jiste presvedciva fakta a kontext?

Puvodni nazory diskutujici samozrejme v takove diskusi nezmeni a v pomerne emocionalne vypjate atmosfere pripadny pokus o shromazdeni a trideni faktu musi zakonite skoncit hysterickym nalepkovanim. Jen si to otestuji na sobe:

Divim se lidem, kteri veri v hrdiny Masiny, ze musi z pokladnika jeste delat komunistu, kdyz se dlouze psalo o opaku, atd. Pokud se zkresluji prokazana fakta, staci je prece vynechat a pouze psat: Pro mne jsou hrdinove. A druzi mohou psat: Pro mne jsou vrazi. Jedni jim daji medaile, druzi je odsoudi.

Problemem tedy pro mne je naprosta neznalost i davno a drive zde diskutovanych faktu (Rumburak, lurker - dekuji za trpelivost s uvadenim faktu, lze rovnez dohledat Rambouska, novou knihu dcery jednoho z Masinu i hovory s pozustalymi a pametniky - myslim, ze se tomu venoval casopis Tyden). Takove neznale ignorantstvi samozrejme diskvalifikuje kazdy nazor at pro nebo proti, protoze take pachne zamlcovanim a zamernou manipulaci. Dostatek faktu a odkazu byl shromazden i v diskusich zde:

http://blog.aktualne.centru...

Pokud si chce nekdo fakta upresnit, at si tedy dohleda odkazy ve zdejsich bohatych diskusich v dobe, kdyz premier dal medaile.

Jinak to dle mne skonci, jak jsme u nas zvykli: nejprve vyznamenavani, tabule cti, prejmenovani ulic jednou tlupou a nasledne odebirani vyznamenani, ruseni tabuli cti a prejmenovani ulic pro zmenu druhou tlupou tech, kteri z toho chteji tezit. Prijemnou zabavu.
17. 07. 2008 | 13:05

twardowski napsal(a):

Marty:
vyjadruji naprosty souhlas s juvelem, berte to i jako mou odpoved
17. 07. 2008 | 13:05

tng napsal(a):

twardowski: Oni se mohli sebrat a relativne jednoduse utect, ale misto toho zjevne chteli sehnat prostredky a s nimi vest boj, pro utek se rozhodli az kdyz jim zacala horet puda pod nohama.
17. 07. 2008 | 13:06

Johan napsal(a):

Pane docente souhlasím s Vámi. Mašínové jsou sprostí vrazi a to jim nikdo nesundá. A že jim dá někdo medaily ? Stupidita. Premiér také byl na vojenské škole a jak by dopadl dnes ? Taky ba sloužil, jak říkáte, totslitnímu režimu. nechtě všichni keců, každý má máslo na hlavě i ti nejhorlivější pracvičáci a disidenti. Ty kecy ostatních jsou nemožné. Jak bojovali Mašínové po útěku proti režimu ? zalezli a mysleli si, že jsou kovbojové. Jen se chtěli dostat ven, protože tady by museli makat. Venku taky žádnou kariéru neudělali, tak co.
17. 07. 2008 | 13:07

petka napsal(a):

to: Vico
100% souhlas, ale nemohu si pomoci...připadá mi, že téma článku nebylo zvoleno bezúčelně. Něco za tím bude...o:)) Nebo si chce autor pouze zvednou "sledovanost" - jinak tomu nerozumím.
Jediné co mě překvapilo je fakt, že přírodovědec považuje články tohoto pána za věcné a povedené. Budu si patrně muset přečíst nějaké předešlé, abych si popravila názor.

P.S. Generál Mašín byl jedním z největších hrdinů protinacistického odboje, své děti vedl v tomto duchu a nabádal je k celoživotnímu boji proti totalitním režimům. Oba bratry (ještě neplnoleté) vyznamenal již prezident Beneš za hrdinství v protinacistickém odboji, oni od malička vyrůstali v prostředí, které je vedlo určitým směrem. Možná byli výbušní a některé věci řešili spíše intuitivně, ale myšlenka jejich konání, dle mého názoru, byla správná.
17. 07. 2008 | 13:08

Marty napsal(a):

prirodovedec: ze byla Horakova narodni socialistka samozrejme vim. To vsak nijak nesnizuje jeji lidskou odvahu.
Me ladeni slouzilo ciste jako popichovani zdejsiho rudheo panoptika, protoze od takto propraneho tematu nelze ocekavat nic noveho.

twardowski: je skoda, ze ta odpoved je ocividne na neco jineho.

V 68 se chtel nastolit komunismus "s lidskou" tvari. Zadna demokracie se nekonala. Bylo by to z blata do louze. Jen bychom snad byli usetreni normalizace.
17. 07. 2008 | 13:12

twardowski napsal(a):

tng:

sami nemeli proti rezimu sanci a co cekali? ze se tady zacnou lide podrezavat? Jen si predstavte, jak by to dopadlo, kdyby se takto choval kazdy druhy.
17. 07. 2008 | 13:13

twardowski napsal(a):

marty:

To je prece jedno ne? Nebo ztraci platnost?

Aha, a ted jako zijeme v demokracii jo? Mate zajimavy smysl pro humor. Uz nejednou jste me rozesmal.
17. 07. 2008 | 13:14

Marty napsal(a):

twardowski: ne, zijeme v modre totalite. Tak to urcite rad rikate, ze?
17. 07. 2008 | 13:16

twardowski napsal(a):

Marty:

ne, proc slysel jste to odemne? Pokud vim, tak jsem to nikdy nerekl.
17. 07. 2008 | 13:19

IO napsal(a):

Dámy a pánové, záležitost ozbrojené teroristické skupiny bratří Mašínů je jen špička ledovce. Jejich vychvalování slouží několika účelům, uvedu pro stručnost jen dva. Především jde o uznání takzvaného třetího odboje. Jakmile bude uznán tzv. 3. odboj, bude to šance pro ty, kteří se ke své někdejší účasti na něm přihlásí. Budou mít otevřenou cestu k vyznamenáním, státním trafikám, doživotním rentám, pašalíkům, politickým a jiným prebendám a sinekurám. Zásluhy nás ostatních budou přezářeny, zatlačeny do pozadí, na výsluní institucionalizované přízně (zákon o 3. odboji) se budou vyhřívat nejrůznější existence včetně těch (a bude jich asi nejvíc), kteří budou za svoji bojovou zásluhu vydávat dokonce i svoji pouhou lenost a lemplovství za socialismu, svoje tehdejší odporné krádeže, kterými „podrývali režim“. Kradli ovšem ze státního, tedy našeho společného majetku, do svého soukromého: byl to tedy boj anebo jen sprostá krádež, byť bohužel patrně již promlčená? Ať si tedy každý, kdo je obdivuje, laskavě zváží, zda chce, aby jej a nás ostatní převálcovala nová elitní kasta Nedotknutelných, „bojovníků 3. odboje“, jejichž slovo bude zákonem, kteří nás budou podle svých subjektivních měřítek mistrovat, kádrovat a buzerovat. Kdy měřítkem pro naše činy a kompasem pro naši budoucnost bude, jak by na ně a na ni asi nazírala dr. Milada Horáková? A druhý účel je, jak správně naznačuje pan docent Havel, potřeba vytvořit nové státní, institucionalizované hrdiny, když ti dosavadní jsou buď už opotřebovaní nebo úplně nevhodní. Mají-li své památníky Svatý Václav na Václaváku, Jan Hus na Staromáku, Jan Žižka z Trocnova na Vítkově, bude prosím pro Národní památník Bratří Mašínů a Milana Paumera dostačovat Pražský hrad, nebo bude jediné dost důstojné místo až na Řípu? Vrchol Sněžky neberu v úvahu, protože by to naši značně šovinističtí bratři Poláci určitě nerozdýchali. Z rysů obličeje Milana Paumera a bratří Mašínů ční dodnes inteligence, povýšenost, chlad a krutost: krajně nebezpečná, vražedná kombinace. Není divu, že značná část našich spoluobčanů už jen z těchto čistě pocitových, intuitivních důvodů nechce a nemůže tyto vražedné kreatury po dobrém přijmout za hrdiny.
17. 07. 2008 | 13:21

Marty napsal(a):

twardowski: tak kdyz se vytasite s hovadinou o tom, ze zpochybnujete soucasnou demokracii, tak se rovnou muzete vytasit i s hovadinou o modre totalite.
17. 07. 2008 | 13:21

Jan napsal(a):

Ten konec byl krásný pane Havel. Hřebíček na hlavičku.
17. 07. 2008 | 13:26

tng napsal(a):

twardowski:

Ani jejich otec nemel proti nacistum sanci. Co vlastne cekal ?

Pokud by se takto choval kazdy druhy, nebyla by nase zeme na 40 let zotrocena.
17. 07. 2008 | 13:26

twardowski napsal(a):

Marty:

demokracie ve ktere je 70procent obyvatel proti umisteni radaru a politikum je to jedno
ale to nema cenu... prectete si Kellerovu knihu "Az na dno blahobitu". Ja vim, stejne nebudete souhlasit, doufam ve Vase pevne zdravi, abyste se stihl dozit nasledku, ktere popirate
17. 07. 2008 | 13:33

twardowski napsal(a):

tng:

dobre, v tomto mate pravdu
17. 07. 2008 | 13:35

Stařeček napsal(a):

lépe než IO už to snad ani nelze vyjádřit. Plně souhlasím. V minulé době toho bylo o Mašínech již napsáno dost a kdo se chce něco dozvědět ať si přečte hlavně odpovědi od lidí kteří je znali a popisují jejich konání po získání peněz tou loupeží. Já si ještě velmi dobře pamatuji vyprávění pamětníků o lidech kteří obrali za války utíkající přes hranice o vše (původně si šperky u nich uschovaly), po válce jim nic nedaly a doživotně užívají nebo užívaly odbojářský důchod spolu s navzájem si ručícími také odbojáři, kteří v té době ještě chodili mnohdy s plénkou u zadku. Tak dopadne i odboj třetí a o nic jiného nejde. Jako vžy jen o peníze. A samozřejmě ti co do roku 89 poctivě pracovali aby uživili rodinu jsou teď kolaboranti kteří budovaly podniky které se ještě dodnes přesouvají k těm co v hospodách pomáhali režim podvracet. Skuteční hrdinové.
17. 07. 2008 | 13:46

petka napsal(a):

to: IO
Jsou pro vás stejnými kreaturami i Gabčík s Kubišem, Josef Mašín, Josef Balabán, ti bezejmenní chlapci, kteří odešli do Anglie aby bojovali za vlast, výsadkáři, kteří bezpochyby museli leckdy použít různé prostředky v zájmu zachování utajení...

A nebo jsou ve vašich očích hrdinové lidi typu p.Grebeníčka? Nebo hodinkami vyznamenaní vojáci, kteří zabránili narušení hranice, milicionáři, kteří se zbraní v ruce přišli říct majiteli továrny, že je bezdomovec...Eh

Chtělo by to ve všech směrech hlubší poznatky, snahu dozvědět se maximum a umět z toho vyvodit nezaujaté závěry. To je ovšem pro nás, jako živočišný druh, patrně stejně reálné jako dosažení rychlosti světla...o:((
17. 07. 2008 | 13:51

Gerd napsal(a):

Činy bratří Mašínů posoudí až historie. Faktem je, že každý člověk má vždy na vybranou, zda někoho zabít či nikoliv. Mašínové se rozhodli podle svého. Otázka je příliš složitá na rozřešení. Proto neměli být ani vyznamenáni.
17. 07. 2008 | 13:54

IO napsal(a):

Národní památník bratří Mašínů a Milana Paumera, ať už by byl kdekoli, doporučuji provést jako mauzoleum a doporučuji, aby ti, co do něj patří, tam byli umístěni co nejdříve.
17. 07. 2008 | 13:56

mleziva napsal(a):

twardowski: Nevím za kterých 70% obyvatel mluvíte. Třeba zrovna mne jste se na to neptal...
17. 07. 2008 | 13:57

peka napsal(a):

to: IO

Ano, rychlosti světla člověk dosáhnout opravdu nikdy nemůže. Příhoději jste svůj souhlas s mojí teorií ani nemohl vyjádřit.
17. 07. 2008 | 14:02

Imhotep napsal(a):

pro přírodovědce

Myslím, že v té šílené smršti emocí snad ani nemá příliš cenu snažit se o věcný tón, ale pokusím se.

Nástup KSČ k moci v únoru 1948 postavil Československo do zvláštní situace. Vše sice proběhlo v rámci platných zákonů a nešlo tudíž o žádnou revoluci a převrat. Nicméně KSČ zcela prokazatelně použila nátlakových vyděračských metod a rozhodně dala jasně na vědomí, co se bude dál dít.
V tu chvíli měli odpůrci nově nastoupivší moci dosti svázané ruce. ČSR byla ve sféře moci SSSR a pomoc ze strany USA se nedala očekávat. Navíc KSČ svůj nástup skutečně provedla, bohužel, tak "mistrně", že právní zpochybnění její samovlády bylo těžko proveditelné a napadnutelné.
Odpůrci režimu volili několik cest, jak se s celou situací vyrovnat:
a) mnozí co nejdříve emigrovali
b)další se snažili zachránit co nejvíce svobody a v rámci právních možností klást odpor rozpínající se KSČ. V této skupině je mnoho velkých osobností - známých i neznámých, kteří v ČSR vydrželi až do svého tíživého konce, případně na poslední chvíli se jim podařilo utéci.
c) postavili se na ozbrojený odpor.V okolí Milevska např. vznikla skupina Černý lev 777, kteří stříleli nad hlavu zakladatelům JZD, vyhodili do povětří sekretariát KSČ v Sedlčanech a v Milevsku, kde ale zabili nechtěně policistu, který tento objekt strážil. Nikdy ale nebrali peníze a nezabíjeli cíleně, natož bezbranné. Všichni členové této skupiny zůstali v ČSR a po zatčení byli popraveni nebo dlouhodobě vězněni. Zabití policisty litovali.
Jsou to hrdinové nebo ne? Na odpověď si věru netroufám.
A teď bratři Mašínové. Co bylo vlastně cílem jejich "odboje" proti KSČ. Loupež peněz? Zabíjení policistů? Ozbrojený útěk? Četl jsem mnoho vzpomínek a dostupných dokumentů. Mimochodem, nedávno promluvil i syn zavražděného pokladníka, ale málokdo se tady jeho svědectví věnuje. Po tomto studiu musím napsat jediné. Bratři Mašínové prostě chtěli z této země pryč a zvolili velmi extrémní způsob odchodu, kterému se příchuť boje proti KSČ dává až dodatečně. jejich způsob zabíjení mi navíc připadá velmi sporný a mám při něm spíše pocit kriminálního činu s příchutí sadismu než odboje, ale to je pouze můj soukromý názor.
Nicméně by se pan Havel měl držet své ekonomie, případně školství. Výsledkem jeho povrchního článku nemohlo být nic jiného než tato emocemi poznamenaná debata.
17. 07. 2008 | 14:02

juvel napsal(a):

pro Marty: V r. 1968 byla např. zrušená cenzura, nebylo to "z bláta do louže", kvůli tomu by sem Rusové nepřišli, pro ně tato intervence nebyla žádné terno. Vy jste zřejmě ale se vším brzy hotov/á.
17. 07. 2008 | 14:03

IO napsal(a):

Pro značku petka
Kladete mi divné, zavádějící otázky, které nesouvisejí s obsahem tohoto blogu. Neumíte se prosím držet tématu anebo chcete záměrně svést tuto demokratickou rozpravu na scestí? Domnívám se, že z úvodního příspěvku pana Havla i z mých slov jasně vyplývá, co si přeju: abychom poté, co nám nekonečně dlouho čurali na nohy Neomylní a Nekritizovatelní komunisté, konečně co nejdéle setrvali ve stavu demokracie, v níž jsme si všichni alespoň formálně rovni a máme právo na svůj názor, aby nás znovu nepřeválcovala parta jakýchsi povalečů, kteří samozvaně prohlásí, že byli a jsou naším předvojem a jako Jediní mají právo myslet, vědět a rozhodovat.
17. 07. 2008 | 14:13

prirodovedec napsal(a):

imhotep: Dekuji za obetavou vecnost a velice peclive a poctive osobne napsany text. Tim se mi velmi libil.

Omlouvam se, ze neoplatim podobnym, ale jak vite, tema jsem sledoval i drive a do diskusi jsem jiz podle sebe prispel vsim, co jsem za sebe povazoval za podstatne. Cili tema mne dnes nelaka.

Asi si pockam na dalsi impuls, napr. az vznikne ten akcni film zminovany Marhoulem, ci tou dcerou. Pokud nam to ovsem drive nenatoci Slovaci stylem Hotylek ci Bathory.
17. 07. 2008 | 14:16

twardowski napsal(a):

mleziva:

70procent +- 5procent (Vas se ptat nikdo nemusi)
17. 07. 2008 | 14:17

Ročník 53 napsal(a):

To JC.
Napsal jste "...takže ti kdo zabili Heydricha byli co?"
To myslíte vážně? Zrovna ten pokladník měl funkci jako Heydrich?!
Kdyby Mašínové zavaždili představitele totalitního režimu utlačujícího občany jako byl Gottwald (paralela na Heydricha), nebo někoho ze špiček STB, SNB či KSČ, díval bych se na jejich čin jinak. To by byl opravdu odboj.

Prý jsem levičák, jak tu mnoho lidí tvrí. Považoval byste za správné, abych vyloupil banku, zavraždil pokladní a ještě dostal vyznamenání? Je to totiž absolutně stejné.

Logika některých z vás je na úrovni malých dětí, nebo jako z příručky: "Pravičák nemyslí, pravičák ví."
17. 07. 2008 | 14:19

žaba napsal(a):

Nevím, jestli to už někdo zmínil, téma je žhavé, příspěvků moc. Bratři Mašínové byli ekonomičtí emigranti, kteří chtěli mermomocí na Západ a neváhali se tam prostřílet. Jejich boj proti komunismu by byl úsměvný, kdyby nestál lidské životy, zmrzačení, zničené materiální hodnoty+strach obyčejných lidí, když spálili stohy na Kroměřížsku. Opravdu hrdinské!:)))))

Oni se totiž k útěku rozhodli poté, co jeden z nich nebyl přijat na komunistickou vojenskou školu. Pokud by ho byli přijali nebo dokonce oba, co by z nich bylo ? Úplně tuctoví komunističtí lampasáci.

BTW. do Německa nesmějí přijet dosud, byli by souzeni, tam se vraždy nepromlčují po pár letech.A ještě .... za ten krvavý ukradený milion si mimo jiné věci koupili motorku.
17. 07. 2008 | 14:24

jojo napsal(a):

Twardowski.
Kdyz neudelali rezimu zadne skody, proc je rezim pronasledoval?

Jake skody udelali rezimu sourozenci Schollovi?

Vy jste dobri cynikove. Ale jedno ma tato debata dobre, krasne plasticky ukazuje lide s komunistickym pochroumanym myslenim, jedno ukazuje kdo je svobodomyslny clovek.

Masinove proste komunistum sahli na posvatne myslenky, proto komuniste tak zuri, a debatu redukuji an zabiteho pokladnika, ktery na Masina vytahl schovanou pistoli. Zrejme slusnej pracovitej nevinej clovicek. A ty esenbaci pod rpisahou, co se zavazali chranit ustavu lidove demokratickeho rezimu, to byli take slusni lide. Nakonec i ten Heydrichuv ridic byl slusnej clovek, a ten pan co chtel Kubicse zadrzet byl jiste tatinek od deti a nevinnej clovek.

Ach jo. Debata s komunisty o svobode....
17. 07. 2008 | 14:25

mleziva napsal(a):

Ročník 53: Když chcete dělat odboj na úrovni, potřebujete napřed 2 věci. Peníze a zbraně...
17. 07. 2008 | 14:25

twardowski napsal(a):

to Rocnik 53:

souhlasim s Vami, dneska mi to diskutovani moc nejde. Napsal jste to lepe a v jednom prispevku.

Ja sam sebe povazuji za pravicaka (ale vetsinou se muj nazar v podstatnych bodech shoduje s Vasim)... zajimave, ze :-)
17. 07. 2008 | 14:25

jojo napsal(a):

Proc lzes ropucho? Odkud to cerpas ty bludy?
17. 07. 2008 | 14:26

Marty napsal(a):

twardowski: zadnych 70% obyvatel proti radaru neni. To je leda vysledek pruzkumu verejneho mineni, pri kterem je zasadni jak, koho a na co se ptate.

Keller je ideolog a navic levicovy. Kdyz si budu chtit cist ideologicky balast, tak si prectu Halo noviny.
17. 07. 2008 | 14:26

twardowski napsal(a):

Ja to teda nechapu. To fakt meli Masinovci pravo zabit kolik lidi chteli? Kdy chteli a jak chteli? Proste mohli jit a zabijet, zabijet a zabijet?
17. 07. 2008 | 14:26

mleziva napsal(a):

twardowski: A kolika lidí jste se tedy ptal, že jste si těmi procenty tak jistý? :o)
17. 07. 2008 | 14:27

twardowski napsal(a):

Marty:

to, ze je 2/3 obyvatelstva PROTI radaru tvrdil i Topolanek, ukazuje to i pruzkum nezakladnam

Keller je ideolog, stejne asi podle Vas jako prof. Kohak co?
17. 07. 2008 | 14:28

Marty napsal(a):

juvel: chteli tehdy komunisti vratit lidem jejich majetek? Ja o tom tedy neslysel. Proti tomu je cenzura etska hra. A otazkou je, jak dlouho by soudruhum to velkodusstvi vydrzelo. Moc dlouho asi ne.
17. 07. 2008 | 14:29

twardowski napsal(a):

mleziva

tvrdil to Topolanek
17. 07. 2008 | 14:29

jojo napsal(a):

Naivni rocnik 53 by Masinum odpustil, kdyby zabili sameho Stalina, jinak ne.

Nejak jsme prehlidli, ze Masini planovali i atentaty na komunisticke predstavitele (mj. Cepicka. Ale proc byt skromny, ze ano?? Slusnej clovek prece si vypujci tank a postupuje na Prahu, jinak to nema cenu...

jen tak mimochodem, pistoli vytahl pokladnik, nikoliv Masini. Dokonce jej zastrelil ve rvacce o pistoli. Takze doplnit materialu , abyste priste mohl lepe plnit ukoly.
17. 07. 2008 | 14:29

jojo napsal(a):

Keller je komunista a jeste se za to nestydi. Proste lidsky zmetek, Kohak je pomatenec, ketry si ale pro jistotu sva moudra sel hlasat do USA, prece jen povykovat proti konzumu je lepsi za dolary, nez za rubly.
17. 07. 2008 | 14:31

žaba napsal(a):

JOJO, zkus si sem tam něco přečíst,a zkus i něco nezávislého, nejen oslavné tendenční ódy , aby ses tak moc nedivil, když někdo ví i něco víc než víš ty.

Mimochodem, jaký jejich čin považuješ za hrdinský, který nějak podkopal komunistický režim??:)))
17. 07. 2008 | 14:32

twardowski napsal(a):

jojo:

koukam, ze v tom mate jasno. Kohak je pomatenec (Patocka taky, ne?) a Masinove jsou hrdinove. Kohak sel do USA hlasat kecy, zatimco Masinovci tam utekli zalozit armadu.
17. 07. 2008 | 14:35

mleziva napsal(a):

twardowski: Mně je srdečně jedno, že to řekl Topolánek. Prostě si objednal nějaký průzkum, aby měl v ruce nějaká čísla. Pokud to ale někdo začne tohle číslo brát vážně, tak je to na pováženou.
17. 07. 2008 | 14:35

jojo napsal(a):

Casto se pise a hodnoti, ze Masinove udajne chteli pryc ze zeme a nemohli a proto tedy zvolili extremni pristup. Nic takoveho neni pravda, jeden z bratri byl v koncentracnim tabore, ktere provozovali komuniste. Kdybyste nekdo nevedel, kde to bylo, tak to bylo v CR v Jachymove atd. Cili valku proti nim zavedl rezim, ktery je a okoli a dlasi slusne lidi enustale perzekuoval, okradal a zabavoval majetek. Kazdy slusny clovek se proti tomu ozve, nekdo alepson pasivnim odporem, nekdo aktivnim (viz dalsi odbojari), kteri bohuzel casto kocili an sibenici. Nicmene, clovek, ktery slozi prisahu, ze tomuto rezimu bude slouzit, dostane na jeho obranu zbran neni slusny clovek. Muzete se zaklinat jak chcete, ale neni. Stejne jako clen NSDAP prisahal DOBROVOLNE na svuj zivot za furera, tak clen KSC prisahal ze svuj zivot za socialismus polozi. No a ono na to jednou doslo....
17. 07. 2008 | 14:37

twardowski napsal(a):

mleziva:

hm, kdyby tady byla demokraci, tak se nemusime dohadovat kdo jakej pruzkum udelal a kdo se koho ptal, proste se jde hlasovat (+se musi vasnive diskutovat, ale to se deje)

takze nevim, s velkou pravdepodobnosti je to doopravdy 2/3 obyvatelstva, nikdy se to samozrejme nedozvime
17. 07. 2008 | 14:38

juvel napsal(a):

pro Marty: Rusové sem poslali armádu, protože tady došlo k dětskému hraní, které by nás nakonec přešlo. Ještě mi potvrďte, že to myslíte vážně.
17. 07. 2008 | 14:39

jojo napsal(a):

Mam v tom jasno. Kohak je pomatenec, je to blouznivy socialni ekolog, jehoz nesmysly lze lehounce vyvratit. Reknete nejaky jeho vejsplecht, vyvratim ho a konretne ukazu jaky je to blabol.

O Patockovi pisete vy, z nejakeho jen vam znameho duvodu, ktery vubec nechapu. Zrejme mne chete ohromit, ze znate vic jak jedboho ceskeho filozofa.

Jinak jak jsem napsal, v demagogi jste mistr.
17. 07. 2008 | 14:40

žaba napsal(a):

TWARDOWSKI, myslím, že nemá cenu tu diskutovat s některými nicky, komu prostě není shůry dáno a ještě nebyl schopen vylézt ze své černobílé ideologické ulity,na svět se kouká jak z ponorky periskopem ideologií, není ani schopen diskuse.Ti lidé o osobnostech, které jmenujete prostě nic nevědí, tak reagují tak, jak reagují.
17. 07. 2008 | 14:40

Marty napsal(a):

twardowski: tak kdyz to tvrdi Ne zakladnam, tak to musi byt pravda :) 2/3 obyvatelstva se nikdo neptal. Podle jinych pruzkumu je 50% lidi ochotno zmenit nazor a pak me oblibene, ze vetsina ldii si mysli, ze je potreba zvysit nasi bezpecnost, ale radar tu nechteji. Me napriklad stacilo videt minuly tyden v Udalostech nazory obyvatel Trokavce. Jejich prumerne IQ bych tipoval na 80.
17. 07. 2008 | 14:41

jojo napsal(a):

Ale ropucho, mohla byste alepson napsat, odkud cerpate vy sve "znalosti". Z doboveho tisku?
17. 07. 2008 | 14:41

Marty napsal(a):

juvel: vojska Varsavske smlouvy sem vtrhla, protoze SSSR chtel mit jistotu, ze si tu udrzi svuj vliv.
17. 07. 2008 | 14:43

mleziva napsal(a):

twardowski: To by to tady jednou dopadlo hodně špatně, kdyby se o otázkách obrany veřejně hlasovalo...
17. 07. 2008 | 14:44

mleziva napsal(a):

žaba: Podkopávat socialismus nebylo tak jednoduché a navíc kolaborantů bylo o hodně víc než za protektorátu...
17. 07. 2008 | 14:54

prirodovedec napsal(a):

Marty: To o tom IQ opet neni prilis liberalni. :) Nebo je? Trosku misesovsky pohrdave. :)Kazdopadne pokud bych mel usuzovat na uroven dnes diskutujicich zde podle dnes napsaneho (bez ohledu na barvy), obavam se, ze obcane Trokavce by zde dnes byli naprosta intelektualni elita. :)

Bylo by mozne, aby Ti, kteri uvadeji objevna a nova fakta je podporili odkazy na zdroje a udelali tak neco pro nase zkulturneni? (zaba: neprijeti na vojenskou skolu, jojo: pripravovany atentat na Cepicku plus fakta o komunistickem zamereni s nim nesouhlasicich diskutujicich ... upozornuji napr. ze napr. Rocnik53 je jinde pro radar). Dekuji.
17. 07. 2008 | 14:55

twardowski napsal(a):

mleziva:

jasne, at o tom rozhodne ing. Topolanek a Vondra. To je fakt.
17. 07. 2008 | 14:57

Marty napsal(a):

prirodovedec: ty jejich komentare se museji videt. Jestli si dobre pamatuji, tak napr. jeden z nich s radarem nesouhlasil, protoze tam podle nejakych informaci budou urcite jaderne rakety ... uz, uz jsem cekal, ze nekdo zacne tvrdit, ze radar je ve skutecnosti na sledovani UFO.
17. 07. 2008 | 14:58

juvel napsal(a):

pro Marty: to už je lepší. A tyto jejich obavy nezpůsobili žádní Mašínové a ozbrojený odpor, ale časem se jasně projevilo, že stalinismus a ruský model komunismu zde bez použití síly zvenčí nemá šanci. Naopak, Mašínové a jim podobní by v té době jen dodali ruské intervenci zdání legitimnosti.
17. 07. 2008 | 14:59

twardowski napsal(a):

jojo:

uz se s Vami nebudu bavit
17. 07. 2008 | 15:00

twardowski napsal(a):

Marty:

ano, proste nejlepsim pruzkumem by bylo referendum
17. 07. 2008 | 15:02

jojo napsal(a):

To jste mne potrestal, clovece twardowski. ted z toho nebudu spat, ze se se mnou nejaky soudruh nechce bavit:-))
17. 07. 2008 | 15:02

jojo napsal(a):

Juvel, to je logika clovece. Kde ja jsme to jenom slysel....

Aha, vzdyt jiz soudruh Stalin rikal, ze cistky jsou opravnene, nebot jak se dostavuji usoechy socialismu, burzoazie zostruje svuj tridni boj.

Jezismarja, to je neuveritelny, co vam levicakum ten minuly rezim naskladal do hlavy nesmyslu. Jako ovce, klonovane ovce opakujete mantry z rudeho prava.
17. 07. 2008 | 15:05

Ročník 53 napsal(a):

Jojo, vaše argumentace je nelogická. Prý bych odpustil, kdyby zabili samotného Stalina.

Vy vůbec nechápete podstatu jako mnoho jiných diskutujících. Já nemohu odpustit vraždu nevinného člověka. Je to dost jasné?!

Dám vám nesouvisející příklad, ale výstižný.
Pojedu nepřiměřenou rychlostí a dostanu se do situace, kdy mohu zemřít. Abych se té hrozbě vyhnul, strhnu volant a zabiji několik chodců. Svůj život jsem si zachránil za cenu smrti nevinných osob.

Něco podobného udělali Mašínové. Aby si zachránili život, vraždili nevinné. V tom je vše a kdo se s tím ztotožňuje, usí mít zvláštní náhled na spravedlnost.

To Mleziva.
Někteří občané jsou za každého režimu v odboji. Podle vás potřebují peníze a zbraně. Zveřejněte, kdy půjdete domů s výplatou, a věřte, že existují lidé, kteří vás jsou schopni zavraždit pro peníze. Jsou to však odbojáři, že.
17. 07. 2008 | 15:06

pgjed napsal(a):

Vážený pane Havle, nezávidím vám. Musíte mít v hlavě hrozný zmatek. Především v tom, jak si matete pojmy a dojmy. Je to vidět na některých skutečně až neskutečně hloupých tvrzeních, která používáte. Píšete např."...účetního Rošického, kterému vzali jménem jimi započaté revoluce necelý milión...." Revoluci přece nezapočali Mašínové. Revoluci selou válku a léta po ní připravovali za podpory rusů naši bolševici. Ti ji zahájili, ti vedli diktaruru proletariátu a rudý teror (vše oficiální pojmy té doby). Mašínové se jenom postavili silou mocenskému násilí, jako mnoho jiných!

Dále, samotná vazba nezlomila téměř nikoho. Nevinně zatčené často zlomilo mučení, teror, výhrůžky, často i drogy aplikované při výsleších. O běžném průběhu vyšetřování svědčí, mimo jiné počty umučených při výsleších. Pokud to nevíte, JSTE VELMI NECHYTRÝ A MÁTE IGNORANTNÍ PŘÍSTUP K REALITĚ! Nepište protoo věcech, kterým nejste schopen, nebo anad ani ochoten se zpříma podívat do tváře. Je to hloupé a nízké. A ti, jimž se takto hloupě vysmíváte si to nezaslouží!

Vycházíte-li z mylných tezí, nemůžete dojít ani ke správným závěrům. Otázku viny a hrdinství všech kteří se i se zbraní i bez ní postavili rudému zlu je zodpověditelná zcela jednoznačně. Nepatří do antiky. Je věcí současnosti. Zlu, násilí a teroru je třeba odporovat i násilnými prostředky. Zvláště, jde-li o obranu hodnot, jako je svoboda a demokracie.
17. 07. 2008 | 15:08

Marty napsal(a):

juvel: plest Masiny a rok 68 je naprosty nesmysl.
Stalinismus opustil i SSSR.
I kdyby tu tehdy byli sebevic kovani komuniste, kteri by se ale chteli osamostatnit, stejne by sem SSSR vtrhl.
17. 07. 2008 | 15:09

mleziva napsal(a):

Prirodovědec: Třeba tady?
http://zpravy.idnes.cz/zace...
17. 07. 2008 | 15:09

juvel napsal(a):

pro jojo: pane, já o voze, vy o koze. Není na co reagovat.
17. 07. 2008 | 15:12

jojo napsal(a):

Nechapete vy, zatimco ironie soudruha HAvla je asi pripustna, tak ironie kdyz napisu, ze pro vas by snad jedinym moznym vysledkem bylo zabiti Stalina je nejak nepochopitelna. Takze pane rocniku, to byla ironie a samozrejme jsme to tak nemyslel.

Ja podstatu chapu naramne. Podstata spociva v tom, ze Masinove byli clenove rodiny, jiz komunismus systematicky pripravoval o majetek, jez komunismus zaviral jako ostatne mnoho jinych lidi.

Nemelte nesmysly o vrazde. Vrazda, cili ukaldne zabiti je pravnicky termin, oktery ale vucbec neslo. Davejte slovum sve vyznamy a nevypujcujte si je pro jine.

Slo o zabiti, navic ve rvacce, kdy nevinny pokladnik vytahl pistoli na jendoho z Masinu. V ansledne rvacce padl vystrel a pokladnika zabil. Tolik k teto "vrazde". Ostatnim se nic nestalo, mozna je na zavodni rade nepochvalili ze se zachovali komunisticky zbabele, ale tot vse.

Ostatni nebyli nevini, nybrz slo o policicsty pod prisahou komunisticke strane, tedy zlocineckemu spolku.

To ze Masinove nevrazdili beze smyslu potvrzuje i dalsi anabaze v NDR, kde nezabili nikoho, krome lidovych policistu.

takze se vzpamatujte a nedavejet mi destke ulohy ve stylu, kdo ma mit vice kulicek, jestli hodny Jara
nebo zly Franta. Nebavime se o absurdnich pripadech, nybrz o komunistickem utlaku vuci vlastnim obcanum, o obcanske valce proti vlastnim obcanum.
17. 07. 2008 | 15:14

juvel napsal(a):

pro Marty: asi setrváme každý ve svém hodnocení. I tak mě bylo potěšením s Vámi diskutovat.
17. 07. 2008 | 15:15

mleziva napsal(a):

Ročník 53: Dost velká demagogie. Tehdejší režim byla v podstatě občanská válka, takže odboj byl zcela opodstatněný. Proti které třídě bojuje dnešní vláda dnes to opravdu netuším :o)
17. 07. 2008 | 15:15

jojo napsal(a):

Jaky o voze, psal jste ze Masinove se jeste krome vseho dopustili provokace Sovetske moci, ktera opravnene pak mohla zasahnout.
17. 07. 2008 | 15:17

Gru napsal(a):

Byla válka?
Nějaká podivná, nicméně ne tak vzácná. Taková se vyskytovala občas u nás i v zahraničí.
Předchůdci Mašínů na našem území byli Martin Lecián, Ondráš, Andrássy a podobní (Andrássy dokonce vypracoval Mašíny použitou metodu podřezání svázaného "přisluhovače režimu"). Ve Francii byl podobným bojovníkem Emile Buisson - mimo jiné též přepadl transport peněz, zastřelil přiutom jednoho kolaboranta nacistů - francouzského strážného.
Dosud se tato činnost nazývala banditismem. Nyní je to "boj za svobodu" - a to na útěku ze zadrátované vlasti.
Trochu rušivé ovšem je, že Mašíni nezabili pokladníka a esenbáka na útěku na západ, oni utekli teprve až skoro 2 roky po těchto činech. O této časové neshodě se u nás většinou cüdně mlčí.
Zato se hledají "důkazy" o tom, že Mašínové neměli políčeno jen na pokladníky, které likvidovali jen tak cvičně, než se jim podaří zlikvidovat Čepičku či Gottwalda. Což byly plány tak zakonspirované a tajné, že je i samotní Mašínové zapomněli a po odhalení těchto plánů policejními historiky nového režimu zmateně prophlásili, že o takových plánech nevědí...
17. 07. 2008 | 15:22

IO napsal(a):

Pro značku petka:
Vaše kádrovácké dotazy na to, co si myslím o tom či onom, svědčí o Vašem nedemokratickém způsobu myšlení, vedení diskuse a předpojatosti, o vylučování těch, kteří podle Vašich domněnek mají názor, který se Vám nelíbí. Jde prosím o Vaše soukromé postoje anebo jste za tuto svoji destruktivní účast na naší rozpravě placena(a)? Neumíte-li myslet a diskutovat demokraticky, buďte obezřetný/obezřetná a pamatujte na to, že stokrát více účastníků naše řádky čte než píše. A většina z nich určitě má, podobně jako já, s kádrováky velmi špatné zkušenosti. Je totiž dost možné, že jste jim se svým věčněvčerejším přístupem kádrováka – zupáka – bachaře – v nejlepším případě pro smích!
17. 07. 2008 | 15:27

Ročník 53 napsal(a):

Mlezivo, asi nevíte jak vypadá občanská válka. Ta byla třeba v Řecku, nikoli ČSR.

Jenže člověk to může psát dokola, že nic neospravedňuje vraždu nevinného člověka.

Můj sourozenec byl před několika lety zavražděn pro peníze. Nebyl mafián, nebyl pokladník, ale prostě vzbudil u někoho dojem, že by mohl mít peníze. Byl proto zavražděn. Vrah nebyl nikdy dopaden. Co myslíte, omlouval by vrahův čin snaha získání peněz na odboj?

Podle této disku jsem zřejmě naivní člověk, protože tvrdím že ne. Dokonce se chovám i podivně; jsem odpůrcem trestu smrti.

Asi je zbytečné předkládat argumenty, nad kterými nikdo nepřemýšlí...
17. 07. 2008 | 15:29

lill napsal(a):

COpak je vyznamenáníhodného na lidech, kteří nikoliv v sebeobraně někoho zavraždí z čistě politických důvodů? Jaký je rozdíl mezi hrdinnými Mašíny a neméně hrdinným borci z Al Kajdy (pokud něco takového existuje)? Že by subjektivní pohled s odstupem 40 let? A kampak vede řetězec politicky korektních vražd s dobrým cílem?

Představuji si to asi takto: sednu si do přijemné kavárny na hlavní pražské třídě, dám si kafe a ... buuuuuuuuum.... jsem na cestě Domů. Ano to kafe sem si nedopila... Ne že bych si to vybrala, či se rozhodla, že v tomto životě to už stačilo. Ne. To si jen nějaký Mašín vybral mou kavárnu ke své politicky korektní manifestaci svého oprávněného názoru. Asi bych se cítila poněkud nemile zaskočena... Vzhledem k tomu, že mi žádný subjektivní postoj k jakémukoli tématu na světě nestojí za vraždu očekávám, že mě s vražděním mé osoby ze stejných důvodů nikdo nebude obtěžovat. A to bez ohledu na to, že si smrtí mohu jen polepšit. To je totiž moje věc.
17. 07. 2008 | 15:38

mleziva napsal(a):

Ročník 53: Třídní boj je s občanskou válkou srovnatelný. Jen nebyl tak vidět, protože zbraně a jiné likvidační prostředky byly jen na jedné straně.

Mašínové nepřepadli jen tak někoho na ulici ani nikoho bezdůvodně nezavraždili. Zase demagogie.

A proti trestu smrti jsem také, jen nechápu souvislost.
17. 07. 2008 | 15:41

SansLogique napsal(a):

mleziva - jasně že si nevybrali někoho náhodně, vybrali si někoho, kdo má u sebe spoustu peněz!!! Ježišmarjá ty seš kus!!! A ještě budeš Ročníkovi vykládat něco o demagogii!!! To se fakt nedá tohleto...
17. 07. 2008 | 15:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Rozumný člověk už na Tvoje blogy Havle nepáchne.Splácat dohromady Mašíny,Horákovou(navíc jen tak horákovou),Bonda,Stalina,Saddáma,s Oidipem může jen člověk duševně chorý.

Jen jsi mi potvrdil moje úvahu o kvalitách příslušníků levice.
Jen jsi mi potvrdil,že vzdělání má pramálo společného s intelibencí.

Ivan.
17. 07. 2008 | 15:44

mleziva napsal(a):

SansLogique: Ne, to se fakt nedá :o)
17. 07. 2008 | 15:46

Gru napsal(a):

IO

K návrhu na uctění Mašínů bych se přiklonil, ovšem ne památník na Hradě či na Řípu. Pojmenujem po nich symbolicky celou čtvrt. Jedna by se hodila báječně. Přejmenujme Prahu-Hrdlořezy na Prahu-Mašínov.
17. 07. 2008 | 15:47

Ročník 53 napsal(a):

To Gru.

Jak by k tomu Hrdlořezy přišly? Tam byli vžy slušní lidé. Samozřejmě až na pohotovostní pluky VB.
17. 07. 2008 | 15:53

IO napsal(a):

Pro značku Gru:
nevím, zda jste mi správně porozuměl(a). Já památník pro Mašíny a jejich komplice nenavrhuju. Jen nezávazně uvažuju, co a jak, kdyby byl, a nezávazně doporučuju, kdyby byl, kde a jaký by měl být. Pokud by snad měl být na Pražském hradě, je pak jistě otázkou, zda by tam pak směl ještě zůstat náš státní prezident. Z těchto praktických důvodů by tedy asi byla lepší ta vrcholová oblina Řípu, jako další možnosti se naskýtají jen namátkou Vyšehrad nebo Velehrad. V celkovém kontextu našich dějin bych ale já soukromě doporučoval nitro Blaníku (myslím tím onu horu, nikoli větroně)!
17. 07. 2008 | 15:59

prirodovedec napsal(a):

mleziva: Dekuji za "relativne" PRESNOU citaci. Ano, tak jsem si to pral a uvedeni zdroje mi pak umoznuje doplnit si svuj nazor na zaklade napr. srovnsni puvodniho pramene a jeho vyuziti jojo zde v diskusi.
17. 07. 2008 | 16:04

Gru napsal(a):

Uznejte, že přejmenovat Hrdlořezy na Mašínov by bylo jednak stylové pěkně symbolizjící, a kromě toho i neotřelé.

Pokud se hovoří o vyznamenání, byl bych pro to, aby se zavedlo nové vysoké státní vyznamení - Řád Martina Leciána (nejlépe s dubovými ratolestmi a brilianty) pro uctění zvláště zasloužilých bojovníků, jako byli samotný Lecián, dále F. Ondráš, R, Andrássy, samozřejmě skupina Mašínů - a nezapomínat ani na Olgu Hepnarovou.
17. 07. 2008 | 16:04

petka napsal(a):

to ročník53:
Tady nebyla občanská válka, tady byl po r. 48 vyhlášen třídní boj !
Zajímalo by mě, zda znáte ve svém okolí nějakého politického vězně vězněného v 50. letech? Zkuste se zeptat na jeho názor ohledně činů bratří Mašínů.
Měli bychom na jejich činy nazírat komplexně-srovnávat s případem automobilisty je, promiňte mi, nehodno vaší inteligence. Mašínové přece žili ve zcela odlišném prostředí než obyčejní lidé tehdejší doby, utváření jejich světonázoru ovlivnil nacisty popravený otec (mimochodem v r.39 byl jako důstojníck armády za neuposlechnutí rozkazu nebránit vlast před fašisty myslím suspendován?),
nacisty vězněná a komunisty popravená matka, komunisty popravený strýc, oni sami byli po válce jako 15letí vyznamenani za chrabrost a po 48r. vězněni za neoznámení plánovaného překročení hranice jakéhosi člověka....Já nechci obhajovat, jen si myslím, že je správné vidět věci v kontextu. Ať se nám to líbí nebo ne, oni nebyli řadoví občané, na to měli kolem sebe mnoho "netradičních myšlenek, názorů a zásad".

Někdo výše napsal, že pravdu nám vyjeví až historie...nevím? Mě zase napadá slavná věta Che Guevary: Doba se mění a s ní i její hrdinové..
17. 07. 2008 | 16:06

Ročník 53 napsal(a):

Petko, kolikrát to ještě musím napsat?

Nikoho neopravňuje boj, odboj, pokus o záchranu svého života a jiné v době míru, k vraždám civilistů. Na tom přece stojí morálka.

Jsou známé příběhy jako ten z Waršavského gheta, kde vedoucí židovské rady pověřený sestavením transportu do Osvětimi napsal na první místo seznamu sebe a svoji rodinu. Nebo třeba Holanský vychovatel, který měl uklidnit děti před popravou,a proto šel s nimi dobrovolně do plynu. Nevím, zda kdy byly tyto činy odměněny alespoň in memoriam. Vedle těchto činů je ocenění Mašínů výsměchem hrdinství.

Srovnání automobilisty strhnuvšího volant mezi chodce aby sám nepřišel o život byl opravdu špatný příklad. Ten řidič totiž nemá čas a musí se rozhodnout ve zlomku vteřiny. Mašínové nevraždili zkratkovitě, ale plánovitě.

Chápejte, že neodsuzuji Mašíny za střelbu na německé pohraničníky a policisty. Ti jim totiž chtěli vzít život a každý člověk má právo se bránit. Ne ovšem za cenu smrti nevinného člověka.

Zde už končím. Došel mi hrách...
17. 07. 2008 | 16:23

IO napsal(a):

Pro značku Gru:
uznávám, že Vaše myšlenky a podněty jsou pozoruhodné. K Vašemu skvělému návrhu na nové vyznamenání bych si jen přál, aby to bylo státní a stranické vyznamenání a jakmile po osvědčeném totalitním způsobu splyne státní a stranické, zůstalo by už Navěky jen stranickým. Osobně si myslím, že by byla velká škoda nezachovat tak hezké místní jméno jako jsou Hrdlořezy. A protože Praha je už dávno státem ve státě, a to dokonce tím silnějším z těch dvou států, my Nepražští jsme všichni jen venkované, přimlouval bych se za následující věčné uspořádání: ustavit Prahu jako městský stát typu Vatikánu a pro bezvýznamný zbytek státu - ať už bude republikou, monarchií nebo třeba teokracií - konstituovat jako hlavní město Hrdlořezy - Mašínov. I cizinci pak bude hned jasné, wo co gou!
17. 07. 2008 | 16:27

passant napsal(a):

Dávám to sem ještě jednou,skutečně rád bych nějakou odpověď. Rád bych se zeptal těch co do toho tahají ideologie.

jak pojmenujete usmrcení omámeneho,bezbranného člověka podříznutím? Jak nazvat usmrcení člověka,po jeho odzbrojení jeho služební zbraní,a to pro krádež peněz i na své soukromé použití?
Líbí se Vám videa na kterých arabský teroristé podřezávají rukojmí? Vedou přece svatou válku..
Prosím jen ne žádnou ideologii. Neztrapňujte se.
17. 07. 2008 | 16:35

mleziva napsal(a):

Ročník 53: Ale tady nebyl mír, tady se potichu a systematicky likvidovala třída těch, kteří něco vlastnili nebo byli prostě jen nějak nepohodlní režimu. Takže odboj proti takovému režimu byl oprávněný a získávání prostředků a zbraní na vedení odboje rovněž.

A tenkrát určitě žádný obyčejný civilista nemohl mít zbraň. Takový člověk musel být minimálně "spolehlivý".
17. 07. 2008 | 16:38

Gru napsal(a):

Mleziva

Skandální! Zvážíme-li, že tehdy u nás, na rozdíl od všech demokratických zemí, měly transporty peněz ozbrojený doprovod! Kdo to kdy slyšel?
17. 07. 2008 | 16:45

Ročník 53 napsal(a):

To Mleziva.
Vždyť jsem napsal, došel mi hrách...
17. 07. 2008 | 16:45

petka napsal(a):

to: ročník53
Tak si skočte pro perly..o:))

S tím vyznamenaním si také nejsem 100% jistá, ale pohnutky bratří Mašínů (viděno v souvislostech) jsem schopná akceptovat.
17. 07. 2008 | 16:49

JC napsal(a):

passant,
Myslím, že ideologie je v tom vždy, takže se od ní nelze odprostit. Zajímavé, že ti kteří mají problém s Mašíny obvykle nemívají problém s podřezáváním rukojmích v Iráku.
17. 07. 2008 | 16:51

tata napsal(a):

pane Ročník 53
Na toto téma už bylo dříve vše řečeno.Těžko se v tomto sjednotí názory.Pro skupinu lidí kam patříte vy i ja ,je neomluvitelné,,lepe řečeno nemožno tohoto člověka považovat za hrdinu.,,Podřezaní svázaného člověka.Pro tu druhou skupinu sou tyto činy přijatelné v rámci boje za ideu,boj proti tyranovi.

Tady žádné argumenty neplatí a nejsou.To je rozpor chápaní co je možno podle nás a podle nich.

To se nedá vy argumentovat kdo má pravdu.TO prostě nejde.
17. 07. 2008 | 16:53

mleziva napsal(a):

Gru: Ale ten ozbrojený člověk musel být oddaný režimu, jinak by nedostal zbraň.
A Mašínové také nesebrali peníze nějaké soukromé osobě (přitom klidně mohli, bylo by to určitě snažší), ale režimu a zabili přitom někoho, kdo bránil režimní peníze - on si nemusel hrát na kovboje a střílet, když viděl jasnou převahu a zůstal by tedy nejspíš naživu.
17. 07. 2008 | 16:57

Gru napsal(a):

Mleziva

V tom je ta tragedie. Mašíni tvrdili, že on byl milicionář (asi ho s předstihem kádrovali?). Malér je v tom, že Mašínova skupina byla při přepadu převlečena za milicionáře. Tudíž si nešťastný Rošický mohl též myslet, že odporuje ozbrojené pěsti režimu - ?

Každopádně je fakt, že v diktaturách se věřuje ozbrojený doprovod oddaným a spolehlivým lidem, zatímco v demokraciích na tuto činnost posílají nespolehlivé neozbrojené civilisty.
17. 07. 2008 | 17:02

petka napsal(a):

tata:
Vážený, kdyby jste tuto myšlenku prezentoval zhruba dnes v 9.30, nebylo již více o čem psát a panu Havlovi by tak rapidně nevzostl "počet přečtených."
Pro mě jste tuto diskuzi tímto uzavřel. Díky
17. 07. 2008 | 17:04

JC napsal(a):

petka - tata,
Ano s tím také souhlasím
17. 07. 2008 | 17:06

Gru napsal(a):

Francouzský Mašín

Emile Buisson zahájil odbojovou činnost v raném věku, podobně jako Mašínové. I on měl obtíže s neautorizovaným ozbrojováním, i on utekl za svobodou, a to do Šanghaje. Když to tam začalo být moc husté, vrátil se do Francie a obnovil ozbrojený odboj. V r. 1941 zastřelil při přepadu transportu peněz přisluhovače nacistů, byl ale chycen - a kupodivu ho nacisté nepopravili, nýbrž zavřeli na psychiatrii. Po válce utekl, shromáždil kolem sebe odbojovou skupinu a bojoval proti utlačovatelskému francouzskému režimu. Stíhaly ho všechny ozbrojené složky režimu, stovky přisluhovačů a kolaborantů. Buisson hrdinsky vystoupil proti celkem 3 režimům ve více než 30 akcích a zlikvidoval řadu přisluhovačů, kteří zbaběle neodporovali režimu, nýbrž chodili jako ovce do práce. V r. 1958 mu za to usekli hlavu.
17. 07. 2008 | 17:19

mleziva napsal(a):

Gru: Vašim závěrům se opravdu nedá nesmát :o)
17. 07. 2008 | 17:21

Gru napsal(a):

Mleziva

To jsem rád, snažil jsem se přizpůsobit Vašemu makabrosnímu humoru, tak se mi to zřejmě daří.
17. 07. 2008 | 17:25

IO napsal(a):

Pro značku Gru:
tady bohužel vidím určitou potíž: jak bychom měli decentně vystavit uťaté hlavy v mauzoleu? Museli by tam ležet/sedět/stát místo ve fraku s motýlkem v roláku? Ale rolák je přece charakteristický pro toho padoucha Fantomase!!
17. 07. 2008 | 17:44

stále rebel napsal(a):

Než jsem si vyslechl rozhovory s Mašíny a Paulmerem, tak jsem je pokládal za oběti té doby. Dnes se na ně dívám dost kriticky a nechápu, proč se je někdo snaží vyzvedávat. Podle mne spíše diskreditují protikomunistický odboj, než že by byli něčím prospěšní . Pokud bych byl v té době na světě a musel se přiklonit buď ke komunistům nebo Mašínům, asi bych se přiklonil ke komunistům. Mašínové svými nesmyslnými kroky napomáhali režimu a na následky represí jistě doplatilo nejen mnoho nevinných lidí, ale pomohlo to taky režimu ospravedlňovat tvrdost vůči opozici.
17. 07. 2008 | 18:01

Gru napsal(a):

Nevděk

Taky jsem slyšel Paumera, jak si stěžuje, že obyvatelstvo si moc necení hrdinů odboje.

Chápu, že to pociťuje jako nespravedlnost.

O předchůdci Mašínů Leciánovi kolovala spousta oslavných a obdivných písní, ještě za jeho života, byl zkrátka populární. A není to jen tím, že Lecián byl ještě lepší než Mašínové a zamordoval víc lidí, toho posledního dokonce ve vězení. Nemte si takového babinského, který se zmohl na podobný rozsah odboje jako Mašínové, tedy méně zamordovaných než Lecián, ovšem v paměti lidu zůstává nesmazatelně. O Mašínech ale nezpívá dokonce ani Parkanová s Vyčítalem. To musí zamrzet.
17. 07. 2008 | 18:24

Slávek napsal(a):

Jsem z onoho kraje pod Lichnicí a pana prokuristu Rosického jsem osobně znal.Byl to přítel a spolubojovník od partyzánů konce války/1944-1945/mého otce.Pamatujisi jak po onom přepadení můj otec řekl matce,že to je akce Picha-Tůmy tak jako zastřelení hajného Vrkoslava,vypálení/i s lidmi uvnitř/hájenky pod Míčovem a mlýna v Lovětíně.Tedy zametání stop onoho zuřivého agenta NKVD.Protože p.Rosický byl jeden z posledních svědků právě probíhajícího vyšetřování,jsem tohoto názoru dosud.Jinak to byla sprostá vražda,žádný odboj.Mašínové nejsou pro mne žádní odbojáři,zvláště když mám pochybnosti o tom komu vlastně sloužili.A na konec:můj otec se nikdy s žádným komunistou nepřátelil a zvláště ne v letech 1948-1960.
17. 07. 2008 | 18:37

jojo napsal(a):

proc porad rocniku 53 opakujete jednu a tu samou lez. Pokladnik vytahl na Masina pistoli, nebylo to opacne a chtel ho strelit. Kdyby nic endelal, nic by se mu enstalo.
17. 07. 2008 | 18:50

stále rebel napsal(a):

Doporučuji přečíst..
http://www.novinky.cz/clane...
17. 07. 2008 | 18:53

Kritik napsal(a):

Mašínové - každý člověk, v němž zůstala špetka zdravého rozumu a schpnosti rozlišit dobro od zla, musí jejich činy odsoudit jako sprosté vraždy.
17. 07. 2008 | 19:09

jojo napsal(a):

Ve mne zustala spetka zdraveho rozumu a schopnosti rozlisit zlo a dobro a rikam, ze nejvetsi zlo je komunismus. Proto kazdy, kdo se mu postavil je chvalyhodny.
Masinove nikoho nezavrazdili, zabili prisluhovace rezimu a jednoho cloveka, jez byl ozborjen a napadl je.
17. 07. 2008 | 19:34

nautilius napsal(a):

To proste musim z toho clanku z novinek nakopirovat (mluvi sy zavrazdeneho pokladniho): „Mašín mi zavraždil tátu a komunisti nás pak vyhnali z bytu a ožebračili,“ říká.
17. 07. 2008 | 19:47

Gru napsal(a):

Jojo

Takže vlasxtně, jestli dobře rozumím Vaši slovům, nepřepadli Mašínové Rošického, nýbrž naopak ozbrojený Rošický si počíhal na (neozbrojené) Mašíny. Možná jim chtěl uloupit ty milicionářské uniformy, do kterých byli přestrojeni?
17. 07. 2008 | 19:59

stále rebel napsal(a):

Pro jojo, dobře míněná rada.
Pokud jsou vaše slova upřímná, promluvte si s lékařem, potřebujete jej.
17. 07. 2008 | 20:31

Ročník 53 napsal(a):

Jojo, právě jsem se vrátil z hra... hospody, kde jsem požil tak, že by pan primář Nešpor neměl ze mě radost. Cestou jsem také koupil trochu hrachu.

Tvrdíte, že opakuji pořád "tu samou lež".

Prý pokladník vytáhl na Mašína pistoli... Víte že to bylo povinností každého pokladníka a zároveň člena ochranky? Zrovna tak je to povinností i dnešních ohraných služeb při přepadení. Za to jsou totiž placeni.
Co ten omámený a podříznutý policajt? To bylo co, když ne vražda?

Za tehdejších téměř milion korun si tito "odbojáři" nakoupili motorky (nyní by to byly značková auta), spotřební zboží a podobně. Prostě si vylepšili svůj životní standard. Jak dnes, tak tehdy, se dopustili loupežné vraždy podle civilizovaných zákonů. Dopustili se proto jednoho z nejhorších zločinu.

Zločin neumenšuje vláda totalitní strany. Ruský sériový vrah Čikatylo není o nic méně zločincem je proto, že vraždil za tyranie.

Když toto ještě nepochopíte, nereagujte na mě, neboť s vámi nejde diskutovat.
17. 07. 2008 | 20:57

Ročník 53 napsal(a):

Tato, všiml jsem si až teď vaší reakce.

Nepřemýšlejte o pravdách u Mašínů. Přemýšlejte o morálce. Dopustil byste se jejich vražd vy? Chtěl byste, aby bylo takové jednání považováno za přijatelné, či dokonce za normu?

Názor jak se mají lidé chovat mezi sebou, je typická logika Immanuela Kanta. Většina lidí si bere za své jeho: "Jednej tak, jako by se maxima tvého jednání měla na základě tvé vůle stát obecným přírodním zákonem."

Kdo to nechápe ani citem, tomu je zbytečné tuto Kantovu myšlenku vysvětlovat.
17. 07. 2008 | 21:09

Gru napsal(a):

Ročník 53

Uvědomujete si, že tato společnost se dostala už tak daleko, že se tu dlouhé měsíce vede stále kolem dokola naprosto bizarní debata, zda brutální a zákeřné zabití lidí, kterým se dodatečně přisoudí příslušnost k ideovým oponentům, je morální či nikoliv? Že už se nenajde dostatečně silný hlas veřejnosti, který by jasně řekl, že takový motiv je zcela nediskutovatelný? Že není rozdíl proti nacistům, kteří si libovali excesy proti židům, komunistům, socialistům, atp... s odůvodněním, že to přece byli pouze židé, komunisté, socialisté...atp... ?

Kdo by tomu ještě před pár lety věřil, že je něco takového myslitelné?
17. 07. 2008 | 21:17

StandaT napsal(a):

No, vidím zde UMĚLE vyvolanou, úplně zbytečnou a nic neřešící bitku.

Pane Havle, připomínáte mi Malé Pívo, které se v hospodě baví tím, že poštvává chlapy proti sobě, aby si navzájem rozbili huby. Že zrovna Vy to máte zapotřebí.
17. 07. 2008 | 21:24

Ročník 53 napsal(a):

Gru.

Souhlasím, ale o to je to ve svobodě a demokracii smutnější. Věřil jsem ve zdravý rozum lidí.
Naivně mi uniklo, že průměrný počet pedofilů, inteligence, lenochů, gayů a co si lze jen představit, bude v demokracii zhruba stejný.

Jenže netolerantní a nemyslící jsou spíše více viditelní, neboť konečně mají možnost své realizace kde se jim zamane. Musí to tak však být, protože je to demokratické, i když je to někdy únavné.
17. 07. 2008 | 21:34

Petr B. napsal(a):

Dobrá úvaha docenta Havla, nicméně myslím, že je na ty Mašíny až příliš mírný. Jakýkoliv "antikomunismus" nemůže odůvodnit vraždy nevinných lidí. Pokud Mašínové chtěli svobodu, neměli do svého počínání zaplétat lidi, kteří s politikou měli pramálo společného. Určitě by nikdo nic neřekl tomu, kdyby nějaký nevinně odsouzený člověk zabil na útěku např. z Jáchymova nějakého násilnického dozorce, ale causa Mašínové je o něčem jiném. Vůbec je zajímavé, kolik různých hromadných vrahů se kdy holedbalo svým "antikomunismem" a očekávalo kvůli tomu ty největší výhody a metály. Už Himmler začátkem roku 1945 vyjednával s Američany a Brity a nabízel jim svou pomoc proti komunistům. Masového vraha Franca nechali Američané v čele španělského státu až do 70. let kvůli jeho antikomunismu. To samé Pinochet. Chorvatští sadističtí pohlaváři z 2. světové války Pavelič a Artukovič po svém útěku na Západ svou špatnou pověst v Jugoslávii sváděli na komunisty, stejně tak někteří fašističtí politici Slovenského štátu. Antikomunismus je zřejmě dobré alibi i pro ty nejodpornější zločiny.
17. 07. 2008 | 21:43

Gru napsal(a):

Ročník 53

Nesouhlasím - není to demokratické. Je to podněcované, nebo přinejmenším tolerované, ač jiné extrémní postoje tolerovány nejsou. Má rodina byla za komunistického režimu dost postižená, ale tento stupidní pokřik, jaký tu stále nestydatěji provozují "antikomunisté", se mi pro svou primitivnost a zbabělost bytostně příčí. Taková spodina se projevovala snad pouze ve Stürmerovi nebo v Tribuně.
17. 07. 2008 | 21:44

Ročník 53 napsal(a):

Petře B.

Nemáte pravdu. Nedělejte z USA hybatele všech věcí na zeměkouli.

Američané nemohli do španělských záležitostí mluvit. Španělsko nevedlo válku se spojenci a byl to suverénní stát. Jedině kdyby mělo Španělsko společné hranice se SSSR, pravděpodobně by mělo smůlu. Franco sám nabídl Juanu Carlosovi vládu pro své stáří, a po jeho smrti se stal Carlos králem.

Himmler nenabízel nic proti komunistům. Jen doufal, že by mohlo dojít ke konfliktu západních spojenců versus SSSR. Úvaha to byla naivně špatná.

S válečnými zločinci ze II. sv války je to tak, že pokud nebyli masově poškozeni obyvatelé cizích států, spadali tito zločinci pod národní soudy, kam je i spojenci vydávali. Němci byli souzeni přirozeně v Norimberku.

Na Pinocheta nemělo USA vliv. Kdyby tomu tak bylo, potom by dnešní bolivijský prezident Morales už dávno nebyl u moci.
to Gru:
Demokratické to je. Moje rodina, ale i já osobně jsem byl komunisty pronásledován tak, že by se mnozí zdejší "pravičáci" divili. Přesto musím obhajovat právo i na hloupý názor.
Co kdybch se mýlil já?
17. 07. 2008 | 22:06

Gru napsal(a):

Pak je to velice výběrová demokracie,. Nejde o jnázor, ale o propagaci nenávisti - což je ve všech "civilizovaných" zemích trestáno. Ovšem šíření nenávisti proti některým vybraným skupinám je nejen dovoleno, nýbrž i podporováno.
17. 07. 2008 | 22:13

mleziva napsal(a):

Petr B.: Vaše srovnání Mašínů s hromadnými vrahy kulhá na obě nohy. Nebyli to hromadní vrazi, nezabíjeli na potkání ani nějakým jiným vyšinutým způsobem (jak tady pořád pan Gru dokola omílá loupeživé vrahy a Hepnarovou - je to k smíchu).
17. 07. 2008 | 22:15

Gru napsal(a):

Ročník 53

Pokud jde o USA a antikomunismus jako "omluvu" zločinů, pak připomenu tzv. malmédský masakr - jednotka SS sumárně popravila bez soudu skoro 100 US zajatců. Po válce byli souzení a 43 esesáků bylo za to odsouzeno k smrti, včetně velitele Jochena Peipera. Všichni ale byli omilostněni a propuštěni, na zákrok senátora McCarthyho, vrchního antikomunisty té doby. McCarthy označil odsouzené esesáky za "bojovníky proti komunismu", podnítil vznik komise, která přezkoumala proces, obvinila US vojáky z "křivého svědectví", svou vlastní vojenskou justici ze zmanipulování procesu. Může být křiklavější příklad? Toto se odehrálo právě v době, kdy dostali od USA ochranu a "odměnu" taky Mašínové - bylo to ze stejných pohnutek.
17. 07. 2008 | 22:23

Gru napsal(a):

Mleziva
Vidíte, v tom se lišíme. Skutečně patřím k lidem, kteří považují podřezávání spoutaných lidí za vyšinutý způsob.
A manýry, kde platí, že kdo nikoho nezabil nebo alespoň nevystřelil někomu oko, tak nemá co mluvit a má se co stydět, považuji za etiku loupežnické jeskyně.
17. 07. 2008 | 22:27

mleziva napsal(a):

Gru: V demokracii je toto samozřejmě neomluvitelné a v tom se s Vámi shoduji. Tekrát ale nebyla demokracie.
17. 07. 2008 | 22:38

Gru napsal(a):

Ročník 53

Ohledně bezmocnosti USA vzhledem k Bolivii bych byl velkice zdrženlivý, protože právě toho se týká další velice známý skandál. Esesák Klaus Barbie, známý jako "řezník z Lyonu", odsouzený v nepřítomnosti 3x k smrti, byl v r. 1946 naverbován US tajnou službou, jako jejich agent nasazen do Bolivie, kde působil jako pukovníék ministerstva vnitra se specializací na boj proti komunistům. S podporou US tajné služby, na jejíž výplatní listině byl až do svého zatčení v 80. letech, zorganizoval puč diktátora Menzeho. 1982 byla ale vydán do Francie, kde ve veřejném procesu všechna tato skandální fakta odhalil.
17. 07. 2008 | 22:45

mp napsal(a):

Ocenil by premiér Mašínovy jako hrdiny medailí i tehdy, pokud by mezi jimi zavražděnými občany byl třeba i jeho otec?
17. 07. 2008 | 22:56

Gru napsal(a):

mp

Chybně konstruovaná optázka. Topolánkův otec, jhakožto funkcionář KSČ, byl před Mašíny bezpečný, na ty oni se netroufali. Oni si to vyřizovali jen s obyčejnýmilidmi - "přisluhovači". Tento slogan po nich pořevazli kosovští albánci, kteří likvidovali všechn "přisluhovače jugoslávského režimu" - to byl každý, kdo byl zaměstnmanec státního podniku, třeba v lesním závodě, nebo listonoš, popřípadě učil na státní škole.
17. 07. 2008 | 23:21

mleziva napsal(a):

Gru: Komunisti dělali přesně to samé...
17. 07. 2008 | 23:38

Gru napsal(a):

Přesně to stejné, co dnes tvrdí Mašínové a jejich družina, tvrdili po¨válce souzení nacisté. Irma Grese, Juana Bormann,Otto Ohlendorf poukazovali na to,že šlo přece o "nepřátele říše", o "zločince", o lidi, kteří "zastávali jiný názor" - a tedy že mučení a vraždění bylo v tom případě záslužné (taky za to byli vyznamenáni). Tehdy po válce za to dostali oprátku. Dnes by s nimi udělali uctivé rozhovory, takovým chápavým a vstřícným tónem, jako s Paumerem,
18. 07. 2008 | 00:06

mleziva napsal(a):

Gru: Tak ještě jednou a ještě jednou, třeba se Vám v té hlavě plné demagogie rozsvítí.. Nacisté byli jako komunisté u moci, nastolili totalitní režim a likvidovali ty, kteří se jim zdáli nepohodlní. Proti takovému režimu se dá vést jen partyzánský způsob boje, to jest sabotáže, likvidace kolaborantů a přisluhovačů, atentáty na nějaké ty pohlaváry... - prostě podkopávat ten režim ze všech stran jak se dá. A nebo chcete snad říct, že partyzáni byli také zločinci?
18. 07. 2008 | 00:30

Anba napsal(a):

ZN. LURKER V 11.57.35 - nám doporučila k přečtení zdroje, které jsem opravdu do této doby přečetla a asi do rána neusnu. Zejména protokol STB s Ctiborem Novákem, strýcem Mašínů. Čtěte zastánci obou názorů, hlavně JOJO, ať jen stupidně, s odpuštěním, nemele.Snad i on pocítí z přečteného tu hrůzu z dvacetiletých odhodlaných zabijáků, plánujících při všech možných příležitostech fyzickou likvidaci lidí, atentáty výbušninami naloženými v autě, přepadávání pošt, poštovních vlaků pro peníze s možností likvidace osádky, s cílem získat peníze pro BOJ. Snad i on pocítí rozpaky nad tím, jak peníze získané loupeží a vraždou, ve skutečnosti použili - 4 motocykly , kuřivo, část peněz prohýřili, to co mělo být na podporu rodin se zmrsklo na 200 Kčs pro p. Švédovou. A samotná osoba C.Nováka - zpravodajského důstojníka, 6 let v nac. káznici a po válce velitel našeho sběrného (koncentracion) tábora v Jeseníkách, kde připustil popravy bez soudu.
Jde po mně husí kůže - tohle všechno totiž dělá z lidí válka. I z Mašínů to co byli, udělala válka.
Tím spíš je pro mne nejtragičtější a neodpustitelné, že své činy prováděli ve vlastní zemi s touhou po nové válce, když od té hrozné, kterou prožili a jejich otec v ní položil život, uplynulo pouhých 6 let.
Ano, politický útlak byl hrozný, ztráta majetků, existencí postihla velké množství lidí, ale dovedete si představit, kdyby tak jak Mašínové plánovali, došlo k 3. světové, která by začala a odehrála se převážně na našem území a s podporou podobných odbojových skupin? Kdo si myslí, že by to bylo fajn, kdyby armády Rudá a armády záp.spojenců (snad s podporou vlasovců a zajatých a zdevastovaných německých vojáků?) se začaly znovu zabíjet a rozdupaly by tu naši nesvornou kotlinku?
To byl ale hnusný plán, hnusnější než ty vraždy.
18. 07. 2008 | 03:13

jojo napsal(a):

Blaboly pisete vy Anbo, nesmyslne predstavy jak z tisku z padesatych let. Ja pisu skutecna fakta. Komunisticky rezim zacal okradat sve obcany vcetne cele rodiny Masinu, takz enemelte nesmylsy.

Divam se, ze zde je jeste hiodne Urvalku. Ta role by vam slusela, vam, ketri se tak rozohnujete nad tim, ze nekdo chtel zit svobodne a ze se branil.
18. 07. 2008 | 07:55

jojo napsal(a):

GRU:

Tak jste to pekne pomotal, rpootoze jste chtel rici neco jineho, ale nakonec vam to vyslo tak, jak to bylo. Ano, Oto Ohlendorf se prece hajil stejne jako vy, poukazovanim, ze ti zavrazdeni byli bandite. S jednim rozdilem, ceskym Ohlendorfum se ty hlavni "bandity" chytit nepodarilo. Takze s emuseli spokojit s "kriminalnimi zivly" Janatou a spol.

Vyborne
18. 07. 2008 | 07:58

jojo napsal(a):

GRU:

J. Mc Carthy nebyl vrchnim antikomunistou te doby, ale zacinajicim senatorem. Neprekrucujte.
18. 07. 2008 | 08:06

jojo napsal(a):

Rocniku 53, ta vase demagogie je opravdu uzasna. S tim Cikatylem to opravdu nema chybu. Porovnavat uchylneho vraha cca 60 lidi s MAsiny, jimz komuimsus sebral dum, majetek, posadil jednoho do koncentraku atd atd, to uz je hodne nechutne.

Nebyla to povinnost, nebyla to povinnost delat to ze zalohy, nelzete.

To co by si dnes za to koupili, to je jen fabulace, to neni argument. Bavme se o faktech.

Spoutany a svazany esenbak byl clovekl slouzici rezimu, tedy neco jako Masin starsi zabil gestapaka Lammera na chodbe. Vubnec mne to nedojima. Mne dojimaji lide nevine zbaveni opbzivy, zatazeni do koncetraku, do evzeni. NEzajima mne komunistickej fizl pod prisahou.
18. 07. 2008 | 08:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Ročníku 53,

"jste blbec" je na těchto stránkách nepřípustný argument. Váš text jsem smazal.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 07. 2008 | 10:25

IO napsal(a):

Poté, co bylo poslední konkláve seznámeno s tím, co v boji proti totalitě a proti diktaturám vykonal náš zapomenutý Nezapomenutelný Velký Jára, dostalo bádání Lateránské univerzity v Římě silný podnět a úplně nový směr. Není už jen pouhou domněnkou, že příští Přinašeč – jak zvěstovala proroctví – bude zrozen na prahu věku Vodnáře, 2000 let po Kristu, do Vyvoleného národa obývajícího kotlinu, která je impaktem po dávném dopadu malé komety. Za oporu byla vzata domněnka, že skutečné jméno Boha otce je tvořeno jen samohláskami: I-A-U-E (zkomoleno: Jáhve) a že lze předpokládat, že skutečné jméno Ducha svatého zní: I-E-O-A (zkomoleno: Jehova). Na otázku, jak znělo a zní skutečné jméno Boha syna, odpovídají badatelé vatikánského vysokého učení, že před 2000 lety znělo I-E-U-A (zkomoleno Ješu/Ješua, Ježíš) a v našem věku je třeba se opřít o to, jak mluví děti v České kotlině, dokud neumějí vyslovit „r“ a místo něj říkají „u“: „Uáááá, nikdo si se mnou nechce huáát, nikdo mě nemá uáát!“ Pak už je ve jménu našeho Járy da zřejmé aktuální jméno Syna božího: I-A-U-A (Jára)!!! Skutečné jméno Boží trojjedinosti tedy zní: I-A-U-E-I-E-O-A-I-A-U-A!!! Doufejme, že si tento můj příspěvěk nikdo z vás nečte nahlas, protože může platit dosud neověřené varování proroků, že poznáme-li a vyslovíme skutečné jméno svého Boha, náš Vesmír se vzápětí zhroutí zpět do svého původního stavu singularity bez časoprostoru (ohne Raumzeitgefüge)! Pokud by k tomu došlo, všem P.T. ctěným účastníkům této internetové rozpravy, kteří si z toho důvodu tento můj poslední diskusní příspěvek na věky věků už nebudou moci dočíst, se omlouvám za toto malé, ale dost nepříjemné nedopatření... ... ... ... ... ...
...
...
--------
18. 07. 2008 | 10:27

prirodovedec napsal(a):

Je neuveritelne a smutne, jak zarytost a zvlastni schopnost diskuse, spojena s nalepkovanim druhych, zcela spolehlive poskodi vec, kterou diskutujici haji.
18. 07. 2008 | 11:05

Ročník 53 napsal(a):

Pane Stejskale, konstatování, že jojo je blbec, nebylo argumentem, ale prostým a pravdivým konstatováním.

Já jsem prý demagog, tvrdí jakýsi jojo. Jaký je rozdíl při posuzování ne/závadnosti textu mezi demagogema a blbcem? Jaká jsou vaše kritéria?
18. 07. 2008 | 11:15

jojo napsal(a):

Rocniku: Jste demagog, jenom demagog muze v diskusi o Masinech uvadet pripad vysinuteho vraha Cikatila. Stejne tak uvadet,z e by si dnes nekdo koupil luxusni auta, je demagogie. Tech prikladu je vice, ale tyto jsou nejvetsi. Argumentu pouzivate totiz hodne malo, spise hrani na city, kdyz neustale narazite na udajne vrazdy. Pouzivate demagogii, prekrucovani a jste tedy demagog.

Pro pana Stejskala: Klidne to tam nechte, mne to nevadi, ze nejaky levicak si mysli, ze jsem blbec. Kdyby tomu bylo jinak, musel bych se zamyslet.
18. 07. 2008 | 11:28

jojo napsal(a):

Jeste neco Rocniku:

Jak muzete rici o konstatovani, ze je nekdo, koho znate jen z diskuse na netu blbec a hlavne to vydavat za pravdive konstatovani? Vy mne znate?
18. 07. 2008 | 11:30

Ročník 53 napsal(a):

Jojo, znám vás z diskuze to té míry, že vás mohu hodnotit. Nejsem určitě jediný, kdo si to o vás myslí.

Jojo, nemáte mi co říci. Debata s malými dětmi by byla užitečnější.
18. 07. 2008 | 11:40

bigjirka napsal(a):

Už se tu o tom psalo a má to několik vrstev. Ta hlavní - podle mne jsou Mašínové hlavně oběti nacismu a komunismu. K hrdinství jim hodně schází - přinejmenším důstojné odbojové cíle.

Další vrstvou je divná motivace docenta, jehož mazaná blábolivost je ironicky staví do role šílených vrahů a málem obdivuje normalizačního génia Husáka. Výsledkem je dosti hnusná směska a tomu odpovídající diskuse. Jaký blog, taký smog. Za tuhle odpornost vám docente přeji, abyste svými blitky a lejny udávil. Mácta.
18. 07. 2008 | 12:29

bigjirka napsal(a):

...abyste se...
18. 07. 2008 | 12:44

Anba napsal(a):

JOJO: umíte číst? Asi jen velmi krátké diskusní příspěvky.Přečtěte si LURKEREM doporučovaný originální protokol C.Nováka, strýce Mašínových (člena KSČ 1945-1950). Bude to pro vás přínosnější, než neustále opakovat právě moderní hesla. Tak nějak asi museli svazáci v 50. letech opakovat rudé mantry, aby se později někteří z nich nemohli na sebe podívat do zrcadla.Nařkl jste mne z demagogie, což je eufemismus pro lež. Přitom jste neuvedl nic, než bohapusté plácání. Chápu, že jste zřejmě vzděláním a životními zkušenostmi nepolíben, ale doporučuji před zapojením do diskuse co nejvíce číst, rozmnouvat s lidmi různých osudů, porovnávat jejich slova a činy, porovnávat minulost a přítomnost a zejména pokuste se vžít do poválečné doby. Pokud se vám to nepovede, zeptejte se dědečka a babičky, jak se oni dívali na akce Mašínů. Pokud souhlasili, pak se s vámi nedá nic dělat.
18. 07. 2008 | 13:35

Gru napsal(a):

Už je to tak, to se mohou mašínisté třeba postavit na hlavu, ale lidi pohlížejí na Mašíny spíše s ošklivostí než s jinými pocity.
Skutečnost je, že mezi českými bandity zaujímají pozici béček. Jejich předchůdci Lecián a Babinský sice lidi děsili, současně ale měli jistý šarm a veřejnost zaujali. S Leciánem a Babinským se nemohou měřit a nepomůže jim v tom ani bramborový metál od premiéra.
18. 07. 2008 | 15:16

PEP napsal(a):

JOJO:
Souhlasím s konstatováním ročníku 53 na Vaši adresu a po pravdě bych zašel ještě trochu dál.
Schvalovat chladnokrevné podřezání omámeného a spoutaného člověka nesmí být oceňováno nikdy a pohnutky nehrají roli. Motiv vraždy, nebo zabití je podstatný pro výši trestu, ale neovlivní naplnění skutkové podstaty (s výjimkou nutné obrany o kterou 100% nešlo).
Můžeme se bavit o tom, jestli jsou Mašíni vrahové a zasluhují zavřít, nebo jestli to byl ozbrojený odboj proti režimu, který se zvrtnul a trest jim odpustíme. Rozhodně ale nezaslouží žádnou glorifikaci.
18. 07. 2008 | 15:23

stejskal napsal(a):

Velký, pane Ročníku 53,

blbec je hrubá a vulgární urážka, za níž lze dotyčného teoreticky i zažalovat. Demagog je subjektivní ohodnocení způsobu, jakým oponent vede argumentaci. S vulgaritou to nemá nic společného (maximálně je to neomalené).

Obé je podle mne ve věcně vedené diskusi zcela zbytečné hodnocení. Kontraproduktivní. Ale Vámi použité označení je hrubost a poprušené Kodexu diskutujících.

Myslím, že jste si již za tu dobu, co sem chodíte, všiml, že zde hrubé vulgární urážky mažu.

Libor Stejskal
18. 07. 2008 | 15:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane jojo,

promiňte, ale nenechám. A nemá to osobně nic společného s Vámi, ani s panem Ročníkem 53 a dokonce ani s diskutovaným tématem.

Hrubě urážet zde nenechám nikoho, i kdybych s ním naprosto kategoricky nesouhlasil.

Libor Stejskal
18. 07. 2008 | 15:47

Ročník 53 napsal(a):

Po přečtení vaší reakce na mě nechápu pane Stejskale, proč jste nechal bez povšimnutí hrubý výpad Nea vůči mně, tohoto znění:
"Ročník 53:

byla tu válka. Postavit se na odpor tyranii považuji za válku.

ale já chápu že bolševickým zmetkům se stýská po ostnatých drátech, devizových příslibech a pivu za 1.60 ."

Byl jsem tímto označen za bolševického zmetka a vás to ponechalo chladným, nebo to nepovažujete za vulgaritu. Vedle toho je mé konstatování výšky IQ nějakého jojo velmi slušná záležitost.

Udělal jste pane Stejskale chybu, když jste smazal můj příspěvek a ten Neův ponechal. Jenže jak znám zase já vás za tu dobu co jsem na diskuzi, tak vím, že si najdete výmluvu, proč ten příspěvek Nea je v "normě".

Odhadněte procetuálně počet mých "hrubých" příspěvků na jejich celkový počet. Vyjde spíše promile, než procento. Měl byste vědět, že patřím mezi ty slušnější.

Já nejsem žádný hulvát, ale jojo nastřádal v jedné diskuzi tolik nesmyslů, že si toto označení udělil sám. Já jen udělal součet a vyšlo mi uvedené hodnocení. A jednoduché počty ještě umím, pane Stejskale.
18. 07. 2008 | 16:16

stejskal napsal(a):

V pořádku, pane Ročníku 53,

pokud považujete má vysvětlení za výmluvy, je vcelku zbytečné, abychom v této debatě dále pokračovali.

Přeji Vám i nadále věcnou a korektní diskusi.

A jen pro pořádek: nadále tyto diskuse moderuji a vulgarismy či hrubé urážky podle svého posouzení a možností daných stále se zvyšujícím počtem textů nadále mažu.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 07. 2008 | 16:34

Ročník 53 napsal(a):

Faktem však je, že ten bolševický zmetek tam zůstal. Dokonce bez výmluvy.

Také nehodlám s vámi diskutovat, protože zde máte moc výkonnou vy a já to neovlivním. O spravedlnosti však nemůže být řeč...
18. 07. 2008 | 16:49

Saliven napsal(a):

PEP:
Ve svém posledním příspěvku (v posledním odstavci) jste přesně vystihl můj názor. Rozhodně jsem proti jejich glorifikaci jakkoliv můžu mít pro jejich činy pochopení.
18. 07. 2008 | 16:53

Saliven napsal(a):

Osobně považuji za horší urážku bolševický zmetek než blbec. Do blbců a volů si občas nadávám i sám. :-)
18. 07. 2008 | 16:54

Gru napsal(a):

Pane Ročníku 53,

popravdě, trochu mě udivuje, jak jste se dal vykolejit zásahem pana editora.
Na jedné straně lze, zvláště, pokud je Váš argumentační arzenál zjevně bohatší než oponentův, jistě najít elegantnější cestu, jak mu zprostředkovat Váš názor na jeho možnosti vedení diskuze.
Na druhé straně je třeba být uznalý a vidět, že pan Stejskal má poměrně těžký úkol, když si dobrovolně naložil na bedra břemeno dvojjediné role arbitra a současně účastníka diskuze. S ohledem na tuto skutečnost je nutno mu přiznat poměrně malou frekvenci úletů, a pokud už se dopustí nespravedlností, pak jsou to nespravedlnosti malé a neúmyslné, spíše intuitivní než kalkulované. Tak se na něho tak nezlobte.
18. 07. 2008 | 16:54

Ročník 53 napsal(a):

Pane Gru.
Já jsem celkem kliďas a spíše takový fatalista. Věřte, že vykolejený nejsem. Jen jsem považoval za nutné sdělit svůj názor panu Stejskalovi, protože někdy nechává být daleko horší prohřešky u některých lidí. Dokonce i těch, kde je urážlivý a vulgární každý druhý příspěvek.
Já to beru úplně normálně.
18. 07. 2008 | 17:01

Gru napsal(a):

Pane Ročníku 53,

právě proto, že jsem Vás dosud poznal jako člověka schopného nadhledu, bych se přimlouval za určitou shovívavost k pane editorovi bloků. Je pravda, že toto je jeho pískoviště a hůl tu drží on. Současně mu to ale vynáší známý důsledek, že doma není prorokem nikdo.
18. 07. 2008 | 17:06

Gru napsal(a):

Bože - editora blogů, samozřejmě. Ne "bloků".

Tedy jinými slovy: podporujte svého editora!
18. 07. 2008 | 17:09

Luk napsal(a):

to Saliven:
Připojuji se k Vám, bolševický zmetek zní mnohem pejorativněji než blbec. Tímto věnuji nepřímo tento příspěvek panu Stejskalovi. :)
18. 07. 2008 | 17:27

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

naposledy se zde pokusím vysvětlit způsob, jakým administruji tyto diskuse (a pro pořádek, mazání a udržování určité úrovně diskuse nemám v popisu práce a dělám ho jaksi navíc, řekněme ve svém volném čase).

Dávno už nestíhám číst úplně všechno, co se zde píše. Mám určitý systém, jímž se mi podaří stále docela dost zachytit a odrazovat tak lidi, aby si nadávali. Zejména ty, co sem přijdou poprvé a začnou to "stírat", jak jsou zvyklí v jiných diskusích. Ale určitě mi leccos unikne a popravdě řečeno mne to vůbec netrápí.

Pokud by nějaký příspěvek začínal slovy "pane XY, jste bolševický zmetek" dost pravděpodobně bych ho zachytil. Uprostřed textu snad též. Žádný takovýto adresný útok tu nezazněl, našel jsem obecný výlev o "bolševických zmetcích", který zpětně považuji za velmi nevkusný, ale zdaleka ne ojedinělý (viz např. "pánové s modrám ptákem").

Za to tu zaznělo zcela adresně "Pane XY, jste blbec". I když jednotlivé příspěvky nestuduji, tohle mi zpravidla neunikne (stejně tak hajzl, svině, magor atd - autory, kteří toto opakovaně používají asi všichni známe).

Je mi úplně jedno, jestli se někdo sprostotou brání jiné sprostotě. Na těchto stránkách se prostě nebude diskutovat stylem "na hrubý pytel hrubá záplata" (panové bigjirka či Ivan Hochmann by Vám o tom mohli dost vyprávět).

A jediné, co sleduji, je, aby nově příchozí hnjed nenabyli dojem, že nazývat lidi blbci je na těchto stránkách normou. A zcela úpřímně říkám, že mi jde především obecně o zachování dost pracně vydobyté úrovně těchto stránek než o to, zda jsem náhodou něco nepřehlédl či někomu neukřivdil.

Nemám důvod brát nějaké zvláštní ohledy na lidi, kteří dokáží druhého (byť v zápalu debaty)sprostě urazit, a tím mi mimojiné značně ztěžovat moji práci. Nebo spíše mařit to, co chci na těchto stránkách udržet.

Přeji Vám všem zajímavou, korektní a věcnou diskusi. Tímto ze své strany debatu o administrování pod tímto blogem končím.

Libor Stejskal

P.S. Pane Salivene, Vy jste zde někdy někoho nazval blbcem? Nevzpomínám si. Také si nevzpomínám, že bych Vás musel někdy mazat.
18. 07. 2008 | 17:56

Saliven napsal(a):

Stejskal:
Blbcem asi ne, ale věřte mi, že jsem mockrát chtěl. :-)) Já to nebral na sebe, ale pokud mažete blbce (poprávu), tak by jste mohl mazat i tak zlý termín jako je bolševický zmetek, zvláště pak, když víte, jak je ten příspěvek od pana nea cílen.
18. 07. 2008 | 19:02

Oni napsal(a):

pane Ročník 53

Co sem Vám psal,to opravdu nemá cenu.Můžete se jen,snížit k nadávkám.Tady opravdu není možno dojít k dohodě.my nepochopíme je,protože náš názor je že svázaného není morální zabít nikdy,za žadnych okolností.Oni to dokážou protože pro ně to nebyli lidi a ve jmenu boje proti komunismu je dovoleno naprosto všechno.To není možno se dohodnout.Tady ani jedna strana neustoupí,takže vše je marné
18. 07. 2008 | 19:15

tata napsal(a):

omluva Oni je muj příspěvek,nak sem to přepsal ani nevým jak
18. 07. 2008 | 19:16

tata napsal(a):

pánové nebuďme malicherní není v lidských silách uhlídat vše,a buďme rádi za to co zde pan Stejskal uhlídá,nechme na něm co pustí at vědomě nebo přehlédnutím je to jeho právo.Pořad je to jeden blog,myslím celek,,kde se udržuje kultura psaní.
18. 07. 2008 | 19:37

jojo napsal(a):

Nezastitujte se pane Rocniku53 ostatnimi lidmi, mluvte za sebe. Jak jsem napsal, jestli mne clovek, ktery plete vrazednika Cikatila, s bratry Masiny jez se postavili komunistum ve valce, kterou sami vyhlasili oznaci jako blbce, pak mne to vubec neurazi, spise naopak. Blbcem nazycval Reagana a dlasi cely ustredni vybor, takze bych v kvantite argumenty neshledaval.
To ze se vas tu priznivcu relativizace zlocinu komunismu a lidi nebo lidi se spatnym kvuli sve minulosti seslo vice neni nic noveho. Komuniste a ostatni levicaci vyhledavaji takove diskuse, kde mohou vinu hazet na ostatni obcany, aby zakryli sve maslo na hlave.

Pro ostatni blabolisty jako pan docent to plati jakbysmet.
18. 07. 2008 | 20:03

jojo napsal(a):

Nacisticky zmetek je pripustny??
18. 07. 2008 | 20:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy