WikiLeaks: Právo na informace nebo anarchismus?

01. 12. 2010 | 09:26
Přečteno 7406 krát
Zveřejnění tisíců dosud utajovaných nebo důvěrných dokumentů serverem Wikileaks je v médiích nejčastěji portrétováno s trochou zlomyslnosti jako „11. září světové diplomacie“. Ač média vesměs souhlasí s varováními, že únik citlivých informací může kompromitovat některé politiky, zhoršit vztahy mezi státy, nebo dokonce ohrozit životy lidí, zároveň mnoho komentářů vyznívá tak, že WikiLeaks je projevem práva na informace.

Podíváme-li se ale trochu hlouběji, nabízí se otázka, zda internetová svoboda, tak jak ji chápe WikiLeaks, není jen dalším hřebíčkem do rakve národního státu. Pokud ano, nelze se nezeptat, zda je to dobře.

Moderní národní státy se v posledních desetiletích ocitly pod obrovským náporem hned na několika frontách. Na jedné straně je oslabuje proces globalizace, který je staví proti mocným, globálně působícím korporacím a finančním trhům, a který si vynucuje nejrůznější formy politické integrace, v jejímž rámci se státy dobrovolně zbavují části své suverenity.

Na straně druhé jsou státy pod náporem neoliberální ideologie stále více „privatizovány“. Terčem privatizačních snah jsou nejen doposud státní penzijní a zdravotnické systémy, kde se kapitálu nabízí snadno získatelné „měkké peníze“, ale také mnohé další veřejné statky. Kapitál také privatizuje stále častěji i veřejný prostor a demokratickou politiku, v podobě obrovského vlivu peněz na politické strany a volby, nebo v podobě různých kmotrovských a oligarchických vazeb.

K tomu přistupuje vzrůstající tlak na národní státy, aby v podobě tzv. outsourcingu předávaly do soukromých rukou i ty státní funkce, které byly dříve přímo definičním znakem státní moci. Privatizována je tak například vnitřní bezpečnost, včetně vězeňství, armádní funkce, i poštovnictví. Privatizaci se neubránila i řada strategických odvětví, v nichž si stát dříve ponechával rozhodující roli.

Prozrazení státem chráněných informací na internetu je svého druhu také „privatizace“. WikiLeaks není veřejná služba, je to soukromá iniciativa několika anarchisticky orientovaných jedinců. Bez určitého stupně utajování se přitom mohou zhroutit i další funkce moderního státu, jimiž jsou zahraniční politika, diplomacie a vnější bezpečnost.

Před tím, než začneme nad počinem WikiLeaks nekriticky jásat, měli bychom si odpovědět na otázku, zda se s takto rapidním „ubýváním“ státu na všech frontách dokážeme vyrovnat bez velkých otřesů. Nemluvě o nebezpečí pro demokracie: autoritářské státy si totiž informace, jež jsou pro ně důležité, určitě ohlídají lépe.

Právo, 1.12.2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

honza a. napsal(a):

Snad první článek autora se kterým lze souhlasit...
01. 12. 2010 | 09:39

Pavel Krajtl napsal(a):

Co odhalilo odhalení?

Jedině to, že v nejvyšších patrech to vypadá stejně jako na komunálu, s tím rozdílem, že když se pohádají sousedi z ulice, maximálně to odnese lak na autě, otrávená kočka... Když se stejně malicherně pohádají celebrity moci, následují pravidelně lidská jatka. Blbost je v populaci rozdělena poměrně homogenně.
01. 12. 2010 | 09:41

Sladký napsal(a):

Zajímavý a podnětný komentář, jako ostatně vždy.Škoda,že pan Pehe komentáře zásadně nečte-byť se mu až tak nevidím. Číst hulvátské komentáře nevzdělaných či nanejvýš polovzdělaných primitivů není nic povznášejícího a inspirujícího.Přesto si myslím,že dělá chybu.Zpětná vazba je zpětná vazba a jako sociologa by ho mohla zajímat i (intelektuální?) spodina.
Jinak-pokud jde o ty "průsaky" asi je třeba hodnotit případ od případu..nicméně vnímám je spíše pozitivně. Pro jisté lidi je dobré vědět,že "nic není tak utajeno,aby to jednoho dne nevyšlo najevo- a že neví ani dne,ani hodiny."
01. 12. 2010 | 09:43

Sladký napsal(a):

Honza a Mluvte za sebe.Slůvko "lze" nahraďte slůvkem "mohu".Můžete si sice myslet,že jste "měrou všech věcí" ale to je jen a jen vaše domněnka.
01. 12. 2010 | 09:45

Občan napsal(a):

Žádný anarchismus a už vůbec ne privatizace.
Američané (a ještě jedna "skupina, jejíž jméno se nesmí vyslovovat") jsou jen celí jurodiví z toho, že vyšlo najevo, JAK MOC pohrdají všemi, jež označují za své přátele a spojence. Že jsou to naprostí neotesanci a hulváti, kterým nejde o nic jiného než o hegemonii a kteří považují všechny ostatní jen za užitečné idioty.
Že je prostě pravda všechno špatné, co si o nich kdekdo myslí. A za pravdu se lidé vždycky nejvíc zlobí - zvlášť agresivní hlupáci, ti řvou vždycky nejvíc.
Nad odhaleními Wikileaks niekriticky nejásám, ale vnímám je spíše pozitivně. Lidé mají mozky a informace si umějí přebrat. No a informace o tom, že je někdo diktátorský křivák a buran, ta je čitelná víc než dobře :o))
01. 12. 2010 | 09:54

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
šoupni něco k věci, nemusíš jen salutovat nebo urážet.
01. 12. 2010 | 09:54

Pavel Krajtl napsal(a):

S tou privatiazací by se na to dalo nahlížet také tak, že oficiálně daklarovaní mocní tohoto světa systematicky privatizují jim svěřenou moc států naprosto dobrovolně. Prostě ji kapitálu prodávají výměnou za finanční výpomoci ve volebních kampaních, či dobře placené sezení v nejrůznějších radách. Není to nic jiného než korupce, co rozkládá tenhle neoliberalizovaný svět.
01. 12. 2010 | 09:55

vasja napsal(a):

Sladký napsal(a):
Číst hulvátské komentáře nevzdělaných či nanejvýš polovzdělaných primitivů není nic povznášejícího a inspirujícího........
---------------------------------------------
Hele, Tvuj VUML je co?
01. 12. 2010 | 09:57

jozka napsal(a):

Husty... Ladik napomina nekoho aby psal k veci. Tak to uz muze prijit Rumcajs a nabadat k premysleni :-)

A k WikiLeaks asi jen tolik... pokud se budou chlapci snazit utajovat kazdej prd, nesmi se divit, ze zacnou vznikat tlaky opacnym smerem.
01. 12. 2010 | 10:12

Ládik!!! napsal(a):

Tak k věci: podle čeho lze soudit, že WL jsou anarchisti? Podle poučky "republiku si rozvracet nedáme"? Spíše bych si myslel, že pokud je něco utajované, nikdo nepovolaný se k tomu nedostane. Mohu vypustit "kontrolního chrousta" - pustit nějaké informace záměrně. V ČSLA byl nejvyšší stupeň utajení ZRU-PTZD; amíci budou mít svoji stupnici.
01. 12. 2010 | 10:19

schlimbach napsal(a):

V tomto případě bych to neviděl jako něco špatného, spíše naopak. Občané mají alespoň možnost přesvědčit se o "kvalitě" přátelství spojenců a kvalitě jejich myšlenek.
01. 12. 2010 | 10:22

Bara napsal(a):

Pavel Krajtl - vystihl jste to naprosto přesně. Sama bych to nepopsala lépe :-))
01. 12. 2010 | 10:23

Miflonides napsal(a):

WikiLeaks považuji za jednu z projevů obrany proti bohorovnosti státního aparátu. Ten nynější případ je primárně namířen proti JEDNOMU státu; snaží se podle mne vyvolat určitou roztržku mezi ním a „zbytkem světa“. Proces globalizace v tomto případě umožňuje rychleji a účinněji šířit informace po celém světě - přiznávám, že jej teď do značné míry spojuji s vlivem „globálního“ internetu. V blogu jsem však nenašel adekvátní argumentaci souvislosti dané kauzy s jakýmsi „ubýváním státu“ či dokonce s „autoritářskými státy“.

Současně však nemohu neříci, že se podle mého názoru pan Pehe v celé řadě svých blogů dotýká aktuálních a palčivých problémů; navíc jeho názory jsou vnitřně konzistentní. Rád bych se od něj někdy dozvěděl něco o jeho pohledu na zatajování informací NAŠÍM státním byrokratickým aparátem, předtím ovšem aparátem politickým. Dnes bych to považoval - znovu opakuji - v rámci našeho „národního státu“ za docela aktuální. Hodím teď špek do placu: co kdyby se objevil podobný únik informací u nás? Odpověď na to nemám, a pochybuji že by ji někdo měl. Ale jak říkám, je to jen takový špek, vějička, návnada k diskusi.
01. 12. 2010 | 10:25

Bara napsal(a):

Diplomacie je odjakživa založena na lžích a utajování. Nechápu, co se kdo diví, že diplomati říkají něco jiného na veřejnosti a něco jiného v soukromí. I náš úžasný diplomat Kohout nám zamlčel, že Kanada nám chystá zavést vízovou povinnost a lhal české veřejnosti do očí, protože ho prý o to kanadská strana požádala. A nikdo se nad tím nijak zvlášť nepozastavil.
01. 12. 2010 | 10:27

Alna napsal(a):

Pokud bych se tedy držela logiky Peheho, tak aféra Wetergate, odhalení mučení vězňů v Iráku, odhalování válečných zločinů, korupce, atd. je "svého druhu také privatizace". To je fakt zvrhlost !
01. 12. 2010 | 10:30

Dáša N napsal(a):

Je dobré vědět, jak se chová a vyjadřuje politik tehdy, kdy si myslí, že jej voliči nevidí a také jaké vyvíjí aktivity. To, že např. paní Clinton snaží ospravedlnit své výroky tím, že jí jiný politik řekne, ať si z toho nic nedělá, že oni o ní mluví stejně, je katastrofální zprávou pro voliče. Likvidují se spíše než národní stát poslední iluze obyčejného občana, které o politicích měl. Možná jej to donutí k zamyšlení nad tím, zda bude volit politiky, které mu nabízejí média a zájmové skupiny a nebo se začne ve svém okolí poohlížet po vhodnější alternativě.
Proto tyto snahy o informovanost lidí na celém světě jednoznačně vítám.
01. 12. 2010 | 10:31

KM napsal(a):

Občane,
vy si vážně myslíte, že takto se interně baví pouze diplomaté USA (a ještě jedné "skupiny, jejíž jméno se nesmí vyslovovat")???
Chcete-li tohoto psa mocí mermo bít, najděte si lepší klacek.
Než se holt vypustí nějaké to oficiální diplomatické memorandum, nebo se někomu vyhlásí válka, nebo se s ním uzavře ofiko spojenecká smlouva, je prostě potřeba si to doma přežvejkat vlastními slovy, aby bylo jasné, o co vlastně jde. Dělají to tak všichni, protože to ani jinak nejde. Pohrdání spojenci v tom lze vidět jen s notnou dávkou fantazie.

Počin Wikileaks se mi zdá stejně ubohý, jako kdyby někdo vynesl z kuchyně nóbl podniku "šokující" informaci, že to bramborové pyré v michelinském menu bylo ještě nedávno v podobě jakési rostlinné hlízy pokryté hlínou a oblemptané žížalami.

Na utajování strategických informací nevidím nic špatného. Nikdo nemá právo vědět, jaké mám na domě zámky, systém alarmu a jeho deaktivační kód, o soukromých hovorech s přáteli a příbuznými nemluvě, a totéž platí o vládě jakéhokoli státu.
01. 12. 2010 | 10:34

Miflonides napsal(a):

To Dáša N:
Uvádíte příklad z USA, nicméně jak v úvodu tak v závěru se zmiňujete o politicích a občanech. Vysvětluji si to tak, že nebudu s Vámi v rozporu, když něco připodotknu k NAŠÍ situaci. Záměrně tedy opouštím téma WIKILEAKS CABLE jak je dnes prezentováno na světovém internetu; zaměřuji se spíš dovnitř a ptám se:
Kolik svérázných výkladů zákonů“ se na úřadech potuluje? Kolik ještě svéráznějších školení jak mají úředníci postupovat? A kolik ústních pokynů vysokých politiků a úředníků? V tom posledním případě lze ovšem jen stěží očekávat nějaký masivní únik informací.
A ještě něco na závěr. Uvádím pouze příklad toho, co jsem zažil, proti čemu jsem bojoval a co mne trápí již osmým rokem.
01. 12. 2010 | 10:40

veverka napsal(a):

Pronásledujte toho lumpa z Wikileaks tak jako bin Ládina, vyzývá Palinová

http://zahranicni.ihned.cz/...

Tak tu máme další politické procesy a Pehe se je pokouší omlouvat? Assangeho najednou obvinili ze znásilnění a možná se ukáže že někde v USA kdysi zašlápl berušku.
01. 12. 2010 | 10:41

Marcus Agrippa napsal(a):

Politické mezinárodní intriky byly, jsou a budou a rozhodně je lepší být alespoň trochu v obraze ( WikiLeaks je jen špička ledovce ). Ale ta reakce - http://www.novinky.cz/zahra...
01. 12. 2010 | 10:43

JenTak napsal(a):

Právo na informace má své hranice. Nedokážu si představit, že by v roce 1938 někdo otiskl mobilizační plány Československa s poukazem na právo báýt informován.
Takový únik informací by byl nepochybně nímán jako vlastizrada. Pokud se něco podobného stane Američanům, pak někteří potměšile deklarují své právo vědět úplně, ale úplně vše.
01. 12. 2010 | 10:48

alesdrobek napsal(a):

To je ovšem naprosto absurdní blog, pana Peheho jsem kdysi četl hrozně rád, ještě v době, kdy se skvěle trefoval do těch nejhorších stránek české pravice, ale v poslední době je jeho téměř autistická posedlost "neoliberalismem" a "spiknutím nadnárodního velkokapitálu" už opravdu únavná a iritující.

A tímhle příspěvkem tomu tedy nasadil korunu. Pan Pehe zřejmě považuje snahu o transparentnost a o osvětlování zatuchlých koutů státní správy za útok na demokracii, státní moc a...projev privatizace?! (radši nad tím nehloubat.)

Pan Pehe se bohužel projevil jako opak zaslepených tržních ideologů, kteří nesnášejí stát a tvrdí, že nejlepším řešení problémů nabízí co nejvolnější trh, který má vždycky nebo většinou pravdu.

Opakem je státní ideolog - etatista - který nesnáší trh a tvrdí, že nejlepším řešením problémů je stát, který má vždycky nebo většinou pravdu. A každý útok na stát je anarchie, podrývání demokracie, občanské společnosti a velezrada lidské rasy (a v případě pana Pehe...privatizace :))

Omlouvám se za ostřejší tón příspěvku, je to z frustrace nad tím, jak moc se změnil kdysi můj oblíbený autor.
01. 12. 2010 | 10:49

Sladký napsal(a):

Vasjo, rozhodl jsem se,že hloupé a agresivní příspěvky budu ignorovat.To abys byl v obraze.
01. 12. 2010 | 10:54

Sladký napsal(a):

Marcusi, zdravím.MYslím,že máme na věc téměř stejný názor.
01. 12. 2010 | 10:56

skura napsal(a):

Pokud autor nepodepře svá tvrzení uvedením příkladu toho, co že se má tajit a proč, a co že z tohoto posvátně tajeného zveřejnila Wikileaks, je nutno brát jeho text jako pouhé rétorické cvičení, potažmo jako prázdné proklamace bez reálného obsahu.
Bohužel!
01. 12. 2010 | 11:03

Vysedlina pathologická napsal(a):

Nejsem politička, ani omylem jinak na výsluní, a přesto mě to nepřekvapilo - názory amerických politiků. Dokonce jsem se pobavila. Některé připomínky mi připadají trefné. Překvapila mě opět americká naivita, že se diví, že se jim někdo dostal na tajné informace. To jediné mě překvapilo. Za Čechy se neurážím, zajímalo by mě, co je obdivuhodného na našich mnohých politicích, kteří v jednání po volbách se chovají jako přisáté pijavice. Ale je jich naopak ještě dost, kterých si vážím. Myslíte si, že do nás a dalších Američané nevidí? Nutí nás snad abychom jim lezli někam? Co říkají o švýcarských politicích, nevíte? To by mě zajímalo. Malá ale silná zemička... A copak si myslí o nás bratři Rusové, víte?
01. 12. 2010 | 11:04

Marcus Agrippa napsal(a):

Sladký:
taky zdravím. Jsou určitě informace, které je lepší nechat pod pokličkou. Ale čas od času není od věci nalít si čistého vína - především v případě politických zákulisních machinací. Ono to světovým politikům jen a jen prospěje, když se na ně něco tu a tam"provalí"( jinak si totiž často myslí, že můžou všechno ).
01. 12. 2010 | 11:06

Drzá zrzka napsal(a):

Uvědomil si ten, kdo tajné informace zveřejnil, že bude muset nést následky za jejich zveřejnění nebo je to jen takové vrtění psem?
01. 12. 2010 | 11:08

Sladký napsal(a):

Čtu příspěvky a konstatuji,že musím přehodnotit své původní stanovisko. Nebylo odmítavé, psal jsem případ od případu.Mýlil jsem se.LEAKS nyní považuji za jednoznačně pozitivní věc.
01. 12. 2010 | 11:09

jozka napsal(a):

Pronasledovat Assange jako bin Ladina? No tak toho ceka dlouhy a spokojeny zivot :-)
01. 12. 2010 | 11:10

Sladký napsal(a):

Zrzi, s tím zveřejněním a uvědoměním jsi tentokrát trochu mimo.

Vysedlino,máte odpudivý nick a přitažlivé komentáře. To je nesrovnatelně lepší,než kdyby tomu bylo naopak.Stojí za to vás číst.
01. 12. 2010 | 11:13

alesdrobek napsal(a):

Sladký - Tak to smekám, přiznání změny názoru jsem na internetových fórech viděl naposled, když Mrtvé moře bylo ještě nemocné.
01. 12. 2010 | 11:13

Dáša N napsal(a):

Miflonides
Není to jen otázka času, kdy se otevřou i podobné "hrobky"?
A co Vás konkrétně tak dlouho trápí?
01. 12. 2010 | 11:17

Kamil napsal(a):

Aleši Drobkovi a dalším:

P. Pehe nehájí dle mého soudu etatismus. Varuje jen, že stát plní ještě stále jisté důležité funkce (v sociální politice, bezpečnosti, atd.), a pokud ho "rozebereme" na kusy, co pak?
Možná je to nevyhnutelné, ale p. Pehe na konci textu nebrojí proti samotnému procesu, jen se ptát, zda jsem připraveni na následky tak rychlého "ubývání" státu.

Pokud jde o WikiLeaks, je možná zábavné přečíst si "drby" ze zakulisí, ale všechno má svoje důsledky. Pokud se i mezinárodní politika změní v jakousi reality show, v níž nic už není soukromé, a každý má právo vědět hned všechno, včetně informací, které mají bezpečnostní dopady, jsme v loji...
01. 12. 2010 | 11:18

Drzá zrzka napsal(a):

Sladký

Podle Vás jsem vedle stále. Napište mi až se trefim. Dík. :o)
01. 12. 2010 | 11:19

Karel napsal(a):

Marcus Agrippa
Ona byla Palinová ve Švédsku?
01. 12. 2010 | 11:22

scallop napsal(a):

alesdrobek

V mnohem se o Peheho clanich shodnem (me prijdou extremne frazovite). Ale
"snahu o transparentnost a o osvětlování zatuchlých koutů státní správy "
- je toto snahou Wikileaks ? Pak posledni dokumenty tykajici se diplomacie jdou zcela mimo.

Pan Pehe spravne pise
"Bez určitého stupně utajování se přitom mohou zhroutit i další funkce moderního státu, jimiž jsou zahraniční politika, diplomacie a vnější bezpečnost."
Toto utajovani vniklo jako nutnost, aby se jednotlive staty byly schopny alespon nejak domluvit.

Jiste mate v praci kolegy a obcas zajdete na pivo. Holt se "neco kecne" (casto vystizne, ale urazlive), ale u piva to nevadi. Neni lepsi tohle upravdu "utajit" ?

PS Wikileaks timto dela jednoznacne dojem, ze cilem je osobni Assangeho vendeta proti USA. Bohuzel.
01. 12. 2010 | 11:23

wiked leaks napsal(a):

Proč se divit dnešním "wiki leaks"?
Proč se nedivit jak USA již od 2.sv války svou diplomacii,činy provádí skutečné „viked deeds“ při prosazování "demokracie“ :
- úsměvné jak USA velvyslanec v Gruzii,dle "wiki leaks", hlásil týden předem, že se gruzínské vojska soustřeďují na hranicích Abcházie a Již Oseti a připravují se na útok, a že Moskva zareaguje na válku jen diplomatickou cestou. A pak USA daly světu ve známost, že varují Rusko, aby zastavily válku.
A co minulost :
- po válce ozbrojené přechody z NSR do ČSR (přes čs. 300 pohraničníků zabito)
- přímé i nepřímé vyvolávání a ovlivňování politických procesů ve východní Evropě (plukovník CIA Josef Swiatlo seděl přímo v porotě a pomáhal „odhalovat“ špiony. Důkazy operativně podstrkovala i stanice Svobodna Evropa a Hlas Ameriky i naši dobří hlasatele rádio SE (Wikipedia - Splinter factor od Stewart Steven, http://www.novysmer.cz/cont... nebo kniha Daniel Strož – Dokázat se vzepřít – k disposici 1 výtisk,zatím v Měst knihovně,),
- posílání balonů na území vých Evropy s mandelinkou bramborovou a hladovými bankovkami, havárie čs letadla při střetu s balonom nad V.Tatrami atd.,
- atentáty CIA na vlastní neposlušné prezidenty (Kennedy, Rooswelt,atd.),
- vražda prezidenta Chille a převrat v réžii CIA
- vyvolání stovek polit převratů ve světě, Korejská válka. Vietnamskou válku předcházel incident v Tonkinském zálivu, kdy amer vojáci zinscenovali přepadení v Tonk zálivu, a tím začala vietnamská válka, (dnešních události na jihokorejském poloostrově podobnost čistě náhodná? ),
- inscenace teroristického napadení USA 11.9. 2001 (http://www.patriotsquestion...)
- válka Irák, Afganistan, nyní inscenace války na korej poloostrově za účelem odvrácení pozornosti od vlastních katastrofálních problémů USA.
Co jsou dnešní „vicked leaks“ oproti uvedeným válkám a mrtvým ? Nic. Mnoho povyku pro nic! Jede se dál a je nám to fuk.
01. 12. 2010 | 11:42

NedamSeObalamutit napsal(a):

WikiLeaks pochopitelně JE veřejná služba. Tečka.
01. 12. 2010 | 11:51

Jan napsal(a):

Přidávám se k většině.
Některé úniky informací mohou být plodné a zdravé.
Takže nesouhlas s panem Pehe v bodě wikileaks.
Ale byl bych nerad , kdyby zapadla jeho otázka "likvidace státu". To je velké tema.
Všechny projevy co popisuje jsou přítomné. Moc státu se blíží nule. Někteří , třeba pan Keller tvrdí, že národní stát je příčinou řady zel. Má nevhodnou velikost a 20 té století bylo tak tragické možná právě proto.
Mě ten proces , ale docela děsí. Je celá knihovna science fiction, kde je budoucnost bez státu ještě daleko horší. Když něco jakž takž funguje, a nemáme to čím nahradit, je moudré to likvidovat?
A jak je to s demokracií ve světě kde vládne korporace? Není to jen iluze? A budeme s tím něco dělat, chceme? A vidím to tak jenom já a Pehe?
01. 12. 2010 | 11:55

Liberál napsal(a):

Internet dokáže být živnou půdou jednostraného pohledu na svět, jako například Wikileaks který má jediný účel poškodit USA. Proto nelze brát všechny informace na internetu zveřejněné jako seriózní.

"Utopistům z Wikileaks nedochází že nová várka dokumentů ukazuje, že je li někde rozpor mezi veřejnou tváří diplomacie a její zákulisní podobou křiklavý není to v USA"

Martin Weiss LN

Zajmavé je, že autoři Wikileaks žádají transparentnost, přitom autor Assagne je ve Švédsku obviněn ze znásilnění dvou žen. Místo toho aby žádal transparentnost tak se začal vymlouvat na to že nařčení jsou účelová a zavádějící.

Proč Assagne chce po USA aby bylo transparentní přitom sám tto nepožaduje ve svém případě? Není to pokrytectví?
01. 12. 2010 | 11:55

Miflonides napsal(a):

Dáša N:
Díky za zájem, pro odpověď použiji vaše slova: až otevřou i podobné "hrobky". Dodávám, že u nás, ne jinde.
01. 12. 2010 | 12:00

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm
autor měl světlejší chvilku, zbývá jen spekulovat, co ho k tomu vede.

Zatím jsme se z Wikileaks dozvěděli pouze to, co dávno víme, jen není PC to říkat.
Možná se trochu pobavíme, nic víc.

Hillary prý řekl diplomat pomlouvané země:Nic si z toho nedělejte, kdybyste věděla jak my o Vás mluvíme.

Mluví se mluví, ale v soukromí, v důvěrných rozhovorech.

Existuje vůbec soukromí?
Kde není soukromí, není důvěra!!!

Ke slušnému chování patřilo zveřejnění soukromé korespondence až s odstupem po smrti autora.

Nedávno se rozčílil Tomáš Hanák, domnívající se, že se mu někdo naboural do soukromé pošty, tuším, že s Hnízdilem.
Rozohní se i nyní?

Někdo namítne, že nešlo o poštu soukromou, ale státní.
Ani ta není veřejným majetkem.
Ti kdo mají prověrku NBÚ ví o čem mluvím. Vyžaduje nejen loayalitu, mlčenlivost, ale i ohlášení větších fimančních transakcí včetně soukromých.

Ten, kdo si údaje nahrával a vynášel by zasloužil pálku jako hrom.Musel obdobnou prověrku mít a zadarmo to jistě nebylo. Platí se i za podřadné databáze.

Bylo by zajímavé sledovat, jak by ječeli na. př. Drobek s Kozinou či Bédou, kdyby Stejskal zveřejnil pikantnosti z jejich soukromé korespondence, kterou by si tajně nahrával jako lady Gaga.
A to prověrku-možná(?)-nemá.
Asi bychom se pobavili víc než na Wikileaks.

Zbývá ještě verze zpravodajských her.
Nechám uniknou tisíc přiblblých informací, které každý ví, abych pustil jednu informaci či desinformaci klíčovou.
01. 12. 2010 | 12:01

Liberál napsal(a):

wiked leaks:

To máte z komunistické propagandy. Těm balónům s mandelinkou bramborovou jsem se opravdu zasmál stejně jako vaším jednostraným desinformacím a polopravd.
01. 12. 2010 | 12:02

Pepa Řepa napsal(a):

Perdon Hanáku, Tomáš Halík
01. 12. 2010 | 12:03

Tenco napsal(a):

Ať tedy mocní/odpovědní z řad establishmentu/ vystoupí a sdělí veřejnosti PROČ musí(el) být ten a ten dokument veden v režimu "tajný" či "důvěrný".

To považuji za legitimní a zásadní požadavek.

Jinak nemohu souhlasit, že jde o jakousi privatizaci informací.

Já zase mohu tvrdit, že jde o dobrý krok ve směru narovnání asymetričnosti v sdílení informací a posílení demokratických prvků ve společnosti.

Jakési temnotou zahalené "národní zájmy" také mohou totiž představovat zcela "konkrétní zájmy" určitých privilegovaných jedinců či skupin, kteří vlastně díky výlučnému přístupu k takovým informacím iniciují a šíří korupci.
Ve smyslu nezákonné a nemorální výhody na volném trhu.
01. 12. 2010 | 12:03

Sladký napsal(a):

Liberál,cituji" Internet dokáže být živnou půdou jednostranného pohledu na věc." chahacha, vy jste mne rozesmál,liberále,ačkoli jste spíše k pláči.Především s tím jednostranným pohledem,kovářova kobylo,jednostrannější pohled na věci,než zde prezentujete vy se jen tak nevidí,a to je co říct.Podejste si ruku s Hovnem,a Rumcajsem další podobný exot mne nenapadá.
Je to samozřejmě PŘESNĚ NAOPAK. Internet je JEDINÉ médium, které může být a je MNOHOSTRANNÉ. Obávám se ale,že při vašem vzdělání a rozhledu je tento fakt pro vás naprosto mimo shcopnost pochopit.
01. 12. 2010 | 12:05

Liberál napsal(a):

Jan:

O likvidaci a odumírání státu mluvili už komunisté a nějak to nenastalo. Je vidět že Pehe přemýšlí podobně jako dnešní komunisté a s nimi radikálové jako Keller.
Národní stát je zárukou svobody a suverénity obyvatel a proto ho nelze odbourat.
01. 12. 2010 | 12:05

Sladký napsal(a):

Omlouvám se za překlepy, při liberálových "myšlenkách" jsem se popadal za bříško.:o)))
01. 12. 2010 | 12:07

Sladký napsal(a):

Liberále, vy jste myslitel a génius ze zvláštní školy.Výstižnější charakteristika mne nenapadá.Před časem zde byl váš mentální dvojník, BC Martin.:o)))
01. 12. 2010 | 12:09

Karel napsal(a):

Jan
Není volební program strany TOP jakýmsi obrazem státu, kde vládnou korporace? Není nakonec celá včerejší maškaráda na pražském magistrátu jen jekotem korporátních jezinek, když Smolíček přiklapnul vrátka?
01. 12. 2010 | 12:09

stejskal napsal(a):

Nahrávám, ale nezveřejňuji (tedy ne hned, až se to hodí ;-) l.s.
01. 12. 2010 | 12:10

Dáša N napsal(a):

Miflonides
njn)
01. 12. 2010 | 12:12

Al Jouda napsal(a):

Je dobrý ten počin Wiki Leads, alespoň si diplomaté budou dávat víc pozor na hubu !
01. 12. 2010 | 12:13

Sladký napsal(a):

Naprosto mimo schopnost pochopit.. to jsem zplodil paskvil.Fuj Jak pregnantně vyjádřit liberálovu intelektuální impotenci? Pomozte mi.
01. 12. 2010 | 12:13

Sladký napsal(a):

Řepo, jsi krasořečník.Bohužel, tvé girlandy a kudrlinky jen zastírají myšlenkovou prázdnotu.Tvé příspšvky jsou jako cukrová vata.Nafouklé,ochucené NIC.
Výjimky potvrzují pravidlo.
01. 12. 2010 | 12:15

PatientO.T. napsal(a):

2 Sladký:

Příště raději napište:

"Myslím, že ty, Markus, a já, Sladký, máme na věc téměř stejný názor."

Vyhnete se tak tomu, že vás bude napomínat kdejaký brusič jazyka českého.
Vaše věta "MYslím,že máme na věc téměř stejný názor" by totiž mohla budit dojem , že se snažíte mluvit za všechny a že si myslíte že jste "měrou všech věcí".
01. 12. 2010 | 12:15

alesdrobek napsal(a):

Pepa Řepa - srovnávat soukromou poštu a diplomatické depeše veřejně činných osob a úředníků? Vážně? Ale no tak :)

Mimochodem, WikiLeaks odhaluje víc než jen státní a korporátní tajemství, jak vidno. Leckdo se tady odhalí v pravém světle.

Kdo je pravičák a levičák, to už je tady stará vesta. Málokdy se ale objeví téma, u kterého se ukáže, kdo myslí autoritativně/etatisticky a kdo společensky liberálně :)

Viz například nedávný blog Jiřího Pehe, kde se bil v prsa řka, že je kovaný liberál. To určitě :))
01. 12. 2010 | 12:16

Drzá zrzka napsal(a):

Pokaždé, když ukážeme jedním prstem na druhého člověka a
řekneme: "To je tvá vina!", tři prsty zůstanou obráceny
proti nám.
01. 12. 2010 | 12:17

Vysedlina pathologická napsal(a):

Pepa Řepa
co je tedy podle Vás zoufalejší ubožejší - že to bylo napsáno nebo že se to prozradilo? Já si myslím, že to zvěřejněno nemělo být. Že je to podraz. Ale nechce se mi bečet při zjištění, že Amerika není takový náš přítel, jak jsme si mysleli. Nebo jiných přítel.
V politice už čistou korektnost nehledám.
Pamatuji si, jak americký prezident Reagan při nějaké oslavě prohlásil, že zítra začne válka. Mohl nebo neměl to říkat, když už měl (asi i špičku) dost toho obviňování někým, že tu válku Amerika chystá. Někým, kdo ji chystal sám, a štval proti nim? A propadl panice a šílel. Mé názory jsou možná naivní, já vím. Zdravím Vás.
01. 12. 2010 | 12:18

Karel napsal(a):

Drzá zrzka
Řekněte to Kalouskovi, až zas bude rozesílat složenky.
01. 12. 2010 | 12:23

Sladký napsal(a):

Patiente,jdi se léčit.Nebo je psaní (hloupých) poznámek součástí vaší terapie?
01. 12. 2010 | 12:33

Michal Macek napsal(a):

nejdrsnejsi je ten hon na Assagne...sexualni delikty,klasicke svinstvo pouzivane tajnymi sluzbami na zdiskreditovani...nejvic me stve svedsko ze se na tom podili....
01. 12. 2010 | 12:34

Otazka napsal(a):

Jestli nekdo ohrozil existenci moderniho statu, tak to byl predevsim ten, kdo zfalsoval a podstrcil satelitni snimky neexistujicich irackych laboratori do Rady bezpecnosti OSN. To byla panecku medialni masaz prvniho stupne. Copak asi brani nasim blogerum v debate o tomto evidentne valecnem zlocinci? Kdyz dame na vahy negativa toho, co gangsterska sebranka zorganizovala v Iraku a zverejneni oficialnich dokumentu, vychazi jedinne. Pan Pehe v tom jede take.
"Všichni jsou si rovni, někteří jsou si rovnější"
Farma zvířat
01. 12. 2010 | 12:34

Sladký napsal(a):

Patiente- když oslovuji marcuse a píšu my, znamená to samozřejmě my dva-tedy on a já.Nechte si změřit IQ.
01. 12. 2010 | 12:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik textů dvou vzájemně se napadajících čtenářů, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 12. 2010 | 12:39

JF napsal(a):

řekl bych, že zatím unikly spíš dojmy a pojmy (drby), což není na škodu, ale je to spíše pokrm pro další bulvarizaci medií.

Asi nic co spadá do nějakého extra utajení si nemůže nikdo dovolit zveřejnit s ohledem na způsobené škody a vytvoření si dost vlivných nepřátel. Ale každopádně si to mají líp hlídat, což není chyba WikiLeaks, spíš naopak jejich přínos.
01. 12. 2010 | 12:43

Pepa Řepa napsal(a):

To Drobek
a na co jsou prověrky a sliby mlčenlivosti?
Přišel jste někdy s utajovanými informacemi do styku?
Pokud ano, vyblil jste je?

Problém už je, když úředník druhý den bouchne důvěrnou informaci, protože je sám proti sobě. Nikdy nebude zákon o státní službě, každá nová klika vymete ouřady coby neloayální skřety.

Natož, púokud jde o údaje označené jako Tajné či Přísně tajné.

Vy kdybyste na místě krtka-s příslušnou prověrkou a slibem- byl, tak byste vynesl a bouchnul podobné údaje?

Račte konkrétně odpovědět ANO či NE.

A Vy jste nevěděl, že existuje ruský alfa-samec, čí nahý Bonaparte? Wikileaks Vám otevřely oči.
Překvapujete mě.

Tož prozradím Vám jednu z českých luhů a hájů.
Za ohrožení světové stability je považován Ten co tančí na hnoji a Ten co všem-do roka ha do dne- hukáže.

Od aféry Wikileaks nesmíme jmenovat.Byli bychom vymazáni agenty konkurence.
Od r.2012 vyfasujeme Enigmu. Každý svou.
To je jediný dopad této bubliny.

No nic, odpouštím Vám, neb jste mne výrokem, že pan Pehe, vyznavač centrální celosvětové "Světosprávy" označuje sám sebe za "liberála" mimořádně pobavil.
01. 12. 2010 | 12:51

Tenco napsal(a):

DRzá zrzka
To je z Vaší hlavy ?
Dobréééé. :))
01. 12. 2010 | 12:53

Belgičan napsal(a):

Suveréní stát bych přirovnal k hnojišti a kohoutovi. Pokud jsou na hnojišti dva kohouti, musí jeden pryč, nebo se musí hnojiště rozdělit. Bez ohledu na slepičky, hnízdiště... Prostě jen proto, že je více kohoutů.

Žádný jiný smysl rozdělení světa na státy nemělo, nemá a mít nebude. Viz Československo. Klaus by se musel dělit o moc s Mečiarem? Nikdy, pryč s Československem!

Z tohoto hlediska je jasné, že diplomatická pošta je pro Otu Normálního zapovězeným čtením, protože by mohla být moc mocných v nějakém suveréním státě ohrožena.

Nějaké pindy o nadnárodních společnostech usurpujících moc na úkor samostatných států, privatizace...
Bu bu bu... Spíše je za takovýmy strašáky neschopnost autora se přispůsobit, než reálná hrozba.

A internet,
pane Pehe, kde by jste publikoval? Myslíte, že by někdo Vaše spisky kupoval v trafice? Nebuďte směšný. Snad jednou. Vícekráte ne.

P.S.
Národní stát, jak suveréní stát ve Vašem blogu pane Pehe zavádějíc nazýváte, tak ten existuje sotva kde.
Např. naše republika je státem jakého že národa? Keltského, českého (slovanského), cigánského...?
Víte, že za třicetileté války byla každá žena žijící na území tvořícím dnešní ČR několikanásobně znásilněna (a nebo nenásilně oplodněna) cizámy vijáky? Jak chcete vědět co jsme za národ?
Nebo jsme od r. 1918 Češi, od r. 1939 Němci, od r. 1945 zase Češi...
Národní stát je lež, kterou odstraníme pouze globalizací. Jasně, že spousta na tzv. národním státě parazitujících ztratí hostitele.
01. 12. 2010 | 12:53

Vladimíra napsal(a):

Autore,
souhlasím opět s Vaším názorem.

A.Drobku,
máte jiný názor, prosím, ale ač se jeví odhalená infa jako "banálitky a provětrávačky", pro diplomacii je to průšvih. Pro amer. zlodějíčka čin- skoro vlasti zrada. Jsou věci na světě, které se nedělají, protože........ani bohatá CV vizitka vám nestačí k pronikavějšímu myšlení a na myslitele Peheho nebudete mít nikdy. Pozná se to, víte?
01. 12. 2010 | 12:57

Sladký napsal(a):

Belgičane, jakým jazykem to vlastně píšete? Je to keltština,cikánština,nebo jakási slovanština? Děkuji za odpověď.
01. 12. 2010 | 12:59

Liberál napsal(a):

Michal Macek:

Tak proč se Assagne tak brání vyšetřování a stále se skrývá. Proč nevyžaduje transparentnost?
01. 12. 2010 | 13:00

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě dodatek.
Vystupuje tu nick Lex. Zaznamenal jste od něho, čí od Samkové nebo Sokola někdy puštění důvěrné pikantnosti od soudu?

A tady se pohybujete na mnohem vyšším levelu.
Co takhle zveřejnit adresy vojáků z Afgha a adresy, kde bydlí jejich rodiny.
01. 12. 2010 | 13:02

Sladký napsal(a):

Pane Stejkale, bohudík,že tu jste.Bez Vás by se to zvrhlo natolik, že žádná (acionální) diskuse by nebyla možná.Nešetřete mne! Hezký den!
01. 12. 2010 | 13:02

Liberál napsal(a):

Pehe nejdříve píše o Wikileaks ale pak odbíhá k naprosto jinému tématu, který přímo s tím nesouvisý.
Tak si vyberte buď pište o Wikileaks nebo o zániku národnostního státu.
Tento blog působý trochu zmateně.
01. 12. 2010 | 13:04

Belgičan napsal(a):

Pane Pehe,

možná by jste mohl zavést povinnou genetickou zkoušku "příslušnosti k národu". Něco jako Hitler Nachweiss der Zugehrigkeit zur arischen Rasse.
Ale co by jste potom dělal s lidmi co by do Vašeho národního státu nepasovali? Gulag? Plyn? Násilné přesídlení? Nebo by jste nechal lidem v národním státě vyměnit gheny, aby vše pasovalo?

To je taková hovadina, ten Váš národní stát. A to nemyslím třeba na USA, nebo např. na Austrálii.
01. 12. 2010 | 13:06

Belgičan napsal(a):

Sladký,
stejně jako Vy.
01. 12. 2010 | 13:07

Liberál napsal(a):

Zveřejnění informací na Wikileaks není veřejná služba ale zločin.
Co kdyby někdo zveřejnil osobní údaje nebo kolik máte na účtu někoho z diskutujících nebo politiků?
Existují informace na které prostě veřejnost nemá právo.
Informace o opereci v Afghánistánu a Iráku patří mezi ně, protože mohou posloužit teroristům a díky tomu zabít mnoho vojáků.
Jak potom to Assagne vysvětlí rodinám? Už vidím jak stojí před plačícím otcem a matkou nebo manželkou vojáka a vysvětluje mu proč kvůli němu její syn/manžel zemřel.
01. 12. 2010 | 13:15

stejskal napsal(a):

Já tu vlastně ani nejsem, pane Sladký ;-)

A navíc jsem přesvědčen, že celá řada lidí dokáže vést úplně normální debatu i beze mne.

Hezký den Vám i panu Belgičanovi. A všem ostatním nakonec též.

Libor Stejskal
01. 12. 2010 | 13:16

Sladký napsal(a):

Ne stejně,ale stejným, Belgičane,jinak vaše poznámka nemá smysl.Ano,píšeme ČESKY. Tak to račte vzít na vědomí A nepište nesmysly o keltském,cikánském nebo jakémsi slovanském národě.
01. 12. 2010 | 13:17

Kanalnik napsal(a):

S autorem lze docela souhlasit v jeho tezich o narodnich statech na strane jedne a privatizaci na strane druhe, nicmene nepochytil jsem onu souvislost s aktualnim pripadem WikiLeaks.

Ja spise vidim privatizaci narodnich statu tak, ze pote, co jsou zvoleni obycejnymi volici, stavaji se politici lidmi mocnymi, kteri nevyuzivaji statni aparat pro blaho lidu, ale pro blaho svoje a na ne navazanych firem (casto ruku v ruce s nejakou pochybnou ideologii).

Takze nakonec mnoha rozhodovani politiku jsou o volicich (osud zeme) ale bez volicu. Totez se deje v USA, kde nadto velmi efektivne funguji medialni kampane a tim snadna manipulace, ktera udrzuje volice v sladke nevedomosti. (Krom toho zde to neni jen o vlivu USA administrativy na USA samotne ale na cely svet.)

Soucany unik WikiLeaks vidim jako krok v postupu k omezeni politicke a vojenske privatizace moci uvnitr i vne USA (kterou USA uvnitr i vne ma) odhalenim necestnosti a pokrivenosti casti americkeho statniho aparatu.

To je jen dobre. Jak pro okolni svet, tak pro americke volice (pro ty, kteri jsou schopni toto uvidet).
01. 12. 2010 | 13:18

Tenco napsal(a):

Pepa Řepa
Zaznamenal jste snad Vy, že Lex, Samková či Sokol jsou placeni z peněz daňových poplatníků ?
Tedy přímou cestou, o sekundárních platbách samozřejmě jedině diskrétně !

Nebylo by to poprvé, kdy by se ukázalo že vládní agentury shromažďují informace nelegální cestou nebo za účelem diskreditace režimů či osob.

Je na jejich představitelích a administrativě preuidenta Obamy, ať celou věc obhájí a zdůvodní.
Včetně nedostatečného zabezpečení.

Wiki leaks beru jako investigativní novinařinu.
Možná na hraně zákona, ale rozhodně je to menší zlo, než zatáhnout stát do vleklé války, navíc pod falešnou záminkou.

Loajalita vůči autoritě není bezbřehá.
Má své meze.
A to i v případě, kdy - a já současnou americkou vládu za takovou považuji - se jedná o autoritu autentickou, ne jakousi karikaturu v podobě tunajšej demokrácii.
01. 12. 2010 | 13:19

jozka napsal(a):

Pepa Repa:

Proverky? To je takovy to dulezity, co musej mit i hasici? Nebo takovy to, co dostanou i bvyvali agenti StB?
01. 12. 2010 | 13:19

Sladký napsal(a):

Sdílím Vaše přesvědčení,pane Stejskale.Vy tu fungujete jako pojistka, jako stopka pro ty, kteří normálně diskutovat nedokážou.Čest práci každé,která dobro plodí,tedy i té Vaší.:o))
01. 12. 2010 | 13:20

jozka napsal(a):

Liberal:

ad Informace o opereci v Afghánistánu a Iráku patří mezi ně, protože mohou posloužit teroristům a díky tomu zabít mnoho vojáků.

Tak uz sakra nekoho takoveho najdete! Sermujete tady s tim od rana do vecera, ale kde nic, tu nic...
01. 12. 2010 | 13:21

Bara napsal(a):

Liberál - zveřejnění určitých informací by opravdu byl zločin, ale to se nestalo. Informaco o tom, že nějaký diplomat nazývá politika alfa samcem nebo teflonovou lady mi nepřipadá jako trestný čin. A informace o Afghanistánu? Především tam cizí vojska nemají co dělat. To byste měl vysvětlit těm "plačícím matkám".
01. 12. 2010 | 13:27

Belgičan napsal(a):

Sladký,

pod blogem pana Tomského jste mne nazval der Fachidiot, takže píšete i německy. Já v německém jazyce (a nejen) komunikuji stejně jako v jazyce českém. Přesto jsem občanem ČR.

K těm keltům,
ve střední Evropě je přes 70% lidí původu keltského. Nikoliv indogermánského!!! Indogermáni se dělí na Germány, Slovany... Cigáni k nim nepatří. Stejně jako Turci, Maďaři...
Umíte si spočítat, kolik asi bude v ČR potomků Praotce Čecha?
01. 12. 2010 | 13:35

Michal Macek napsal(a):

Liberal:

znate to o hurvinkovi a valce?kdyz po vas dou tak po vas dou...transparentnost?zlaty voci!
01. 12. 2010 | 13:36

Sladký napsal(a):

NESOUVISÝ..:O)))) Liberále,je zcela jasně vidět,že volič pravice patří ke vzdělanější a inteligentnější části populace.Dík za názornou ukázku.
01. 12. 2010 | 13:36

Hlas_z_Vysočiny napsal(a):

Sladký: vaše názory respektuji víceméně i souhlasím. Nicméně s tím internetem měl Liberál v určitém ohledu pravdu.

Na internet totiž může pověsit kdokoliv cokoliv. Proto nakonec převládnou většinové myšlenky, fámy, dogmata, i jasné nepravdy a jejich opakováním, kopírováním, přejímáním vznikne tak silný dojem opravdovosti, že mohou být považovány za pravdu. Každé trošku profesionálnější video je většinou přijímáno za fakta presentující dokument. A lidé (nepřemýšlející většina) pak jsou ochotní věřit čemukoliv, stejně jako zprávám z Blesku. Vhodně podaná myšlenka nejenže dokáže oslovit to pravé publikum, ale stejně tak stále víc nepravdivých informací vede k nedůvěře a k zpochybňování i těch pravdivých myšlenek. Spousta lidí nedokáže s takovým množstvím (protichůdných) informací pracovat. Navíc u nás je silně rozšířena až zarážející neschopnost porozumět psanému textu a z toho plynoucí neschopnost vyvozovat závěry a dělat si vlastní úsudek na základě faktů. Namísto toho stále častěji lidé přejímají nejhlasitější (nejopakovanější) myšlenku bez zapojení vlastního mozku.

Takže ona svoboda a mnohopohlednost internetu je sice zřejmá, ale faktická využitelnost informací je (právě kvůli vlastnostem internetu) slabší. Do jisté míry se dá spoléhat na "osvědčené" zdroje a ověřováním z různých "nezávislých" (na internetu?) zdrojů minimalizovat pravděpodobnost fabulace či překroucení informace, ale stoprocentní to není.

Takže ve světle věčné nedůvěry mohu na celou WikiLeaks nahlížet jako na hru tajných služeb, která se "odkrýváním" snaží něco zakrýt. Třeba se dočkáme toho, že s odvoláním na nebezpečné úniky informací an internet musí státy zavést přísnější zabezpečení a další zásahy do soukromí a osobní svobody občanů .. pro větší a větší dobro.

V každém případě jsou pro mne tyto informace zajímavé. Tím či oným způsobem budou užitečné. Někomu. Já jsem z pozice uživatele za informace rád, ale ten, kdo je vynesl by měl být nalezen a potrestán. Stejně jako jsem vděčný za filmy uploadované na internet, ale šíření a "kradení" filmů odsuzuji. Možná je to pokrytecké, ale já se snažím neporušovat i hloupé zákony. Takové pouze obcházím.
01. 12. 2010 | 13:37

Sladký napsal(a):

Poslyšte, Belgičane, vaše pochybná genetika mne vůbec nezajímá.Mluvíme česky, tudíž jsme příslušníky národa českého.Plky o Keltech si nechejte na beltain,samhain nebo halloween.:o))
01. 12. 2010 | 13:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Liberál

Stránka nefunguje, tak pár odkazů, abyste nemusel okolí dál strašit. Což liberál přeci nedělá. Ani modrý liberál - znáte to - řešení místo strašení, ne ? :))
http://cs.wikipedia.org/wik...

http://zpravy.idnes.cz/wiki...

"Úkolem médií není chránit mocné před ztrapněním. Pokud američtí špioni porušují pravidla OSN a snaží se získat DNA jejího šéfa, má právo se to dozvědět," napsal britský list The Guardian. Tajná hlášení měly k dispozici ještě americký The New York Times, francouzský Le Monde, španělský El País a německý Der Spiegel.

Italský ministr zahraničí Frank Frattini označil zveřejnění americké diplomatické korespondence za "11. září světové diplomacie".

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/wiki...

Vyhledejte si na žebříčku korupce TI Itálii a Británii/UK/, liberále.
Co hlava, to názor. Čím liberálnější hlava, tím konformnější názor. :))

Čím exkluzivnější informace, tím méně je liberální trh.
To Vás v LI neučili ?

Smutné.
01. 12. 2010 | 13:40

Liberál napsal(a):

jozka:

Wikileaks zveřejnila mnoho informací o Afghánistánu. Stačí se podívat na jejich stránky.

Bára:

Ti vojáci jsou tam aby teroristé nezabíjeli civilisty v jejich domovině. To by si hlavně měli uvědomit pomatení antiameričtí levičáci. Jak by se vám líbilo kdyby do vašeho rodného baráku kde žije vaše rodina nabouralo letadlo s teroristy a zabilo celou vaší rodinu?
01. 12. 2010 | 13:40

Pepa Řepa napsal(a):

Liberále, že Vás překvapuje nekonzistentnost a dvokolejnost autora?

Inu ráno je Jekyllem na NYU, kontroluje, zda všichni zaplatili pár set tisíc za školné a večer Hydem hlásajícím sociální jistoty.

Ráno propaguje Globální světosprávu nad planetou, večer pláče nad oslabováním role států.

Ráno liberál, v poledne konzervativec, večer neomarxista.
Děd Vševěd byl taky ráno pachole, v poledne sluníčko a večer stařec.
01. 12. 2010 | 13:41

Tencokida Hnuj napsal(a):

Liberál

Stránka nefunguje, tak pár odkazů, abyste nemusel okolí dál strašit. Což liberál přeci nedělá. Ani modrý liberál - znáte to - řešení místo strašení, ne ? :))
http://cs.wikipedia.org/wik...

http://zpravy.idnes.cz/wiki...

"Úkolem médií není chránit mocné před ztrapněním. Pokud američtí špioni porušují pravidla OSN a snaží se získat DNA jejího šéfa, má právo se to dozvědět," napsal britský list The Guardian. Tajná hlášení měly k dispozici ještě americký The New York Times, francouzský Le Monde, španělský El País a německý Der Spiegel.

Italský ministr zahraničí Frank Frattini označil zveřejnění americké diplomatické korespondence za "11. září světové diplomacie".

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/wiki...

Vyhledejte si na žebříčku korupce TI Itálii a Británii/UK/, liberále.
Co hlava, to názor. Čím liberálnější hlava, tím konformnější názor. :))

Čím exkluzivnější informace, tím méně je liberální trh.
To Vás v LI neučili ?

Smutné.
01. 12. 2010 | 13:42

Sladký napsal(a):

Hlas z Vysočiny - dík za precisní příspěvek, obsahující řadu zajímavých podnětů.Vaše připomínky rozhodně stojí za zamyšlení- nicméně, jsem přesvědčen,že dokud budou lidé schopni kriticky a samostatně uvažovat a myslet a budou moci reagovat na informace nacházející se na Síti, nemůžeme a nemáme k dispozici silnější záruku toho,že se dobereme (co nejblíž) k pravdě.
Lidem nepřemýšlejícím prostě není rady ani pomoci.bohužel mám neodbytný pocit,že jich neustále přibývá.Ješčtě nepříjemnější je tušení,že jde o (něčí) záměr.
01. 12. 2010 | 13:44

jozka napsal(a):

Liberal:

Dobry pokus. Ale znova - odskakal to nekdo?
01. 12. 2010 | 13:45

Pepa Řepa napsal(a):

Jo Jozko, prověrku NBÚ dostává každej hasič.
Snad Vám to nepřipomíná něco po r.68?
To byla fuška, co?
01. 12. 2010 | 13:46

jozka napsal(a):

Liberal:

ad Jak by se vám líbilo kdyby do vašeho rodného baráku kde žije vaše rodina nabouralo letadlo s teroristy a zabilo celou vaší rodinu?

No co by, vzal bych kalasnikova a sel bych po tech, co za to muzou a co me zrovna okupujou. American, Brit, Cech... vsechno jedno :-)
01. 12. 2010 | 13:47

Liberál napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Proč je Wikileaks tak jednostraně zaměřená proti USA a nezveřejňuje taky šokující informace z jiných států. Například jak v Rusku vraždí aktivisty za lidská práva, novináře vládnoucí elita v Kremlu, nebo jak se v Číně potlačují základní lidská práva a vyrábí se tam jedovaté potraviny s melaninem? Nebo třeba jak se v některých Latinsko-amerických státech potlačuje demokracie.
01. 12. 2010 | 13:48

Liberál napsal(a):

jozka:

Zatím ne ale mohl by to někdo odskákat. Proto jsou ty informace tajné a jejich zveřejnění je trestné.
01. 12. 2010 | 13:50

Já nic já muzikant napsal(a):

Pepa Řepa,
01.12.2010 13:41:14
Dokonalost sama :-))
01. 12. 2010 | 13:52

Pepa Řepa napsal(a):

Jozko
a co když najdete zapečetěný dopis, vaší vlastní dcery Máňi-živené z Vašich mozolů- Kadlovi o tom jaký byl včera sex?

Taky jej rozlepíte, s gustem přečtete a vylepíte na net, ať si všichni pošmáknou?
Asi by tam také nebylo nic, co by národ neznal.

Já bych ho nechal spíš ležet.
Ještě jednou: tam, kde není soukromí a spoleh na dikrétnost není důvěra.
01. 12. 2010 | 13:58

jozka napsal(a):

Liberal:

Takze prd. Ja to vedel... Dekuji za uprimnost.

Jen tak mezi nami devcaty. Sveho casu byly tajne i mapy kdeceho a nesmelo se fotit na nadrazich. Pak to padlo a nic se nestalo. Nekdo, kdo si rika Liberal by to mohl pochopit.
01. 12. 2010 | 13:58

Marcus Agrippa napsal(a):

Liberál:
něco o zakladateli WikiLeaks - jeho rodiče se seznámili na demonstraci proti válce ve Vietnamu. Jeho otec synovi zdůrazňoval, že "úkolem dobrého člověka je oběti chránit, ne je vytvářet". Matka v mladistvém věku vjela na protest proti městským radním na koni přímo do radnice. Tady se ptáte špatně proč je WikiLeaks zaměřená proti excesům USA - to směřujte na WikiLeaks.
01. 12. 2010 | 13:59

Petr z Tábora napsal(a):

to Aleš Drobek:
Považuji Vaše názory za extremistické.
Na světlo vyšlo to co si mnozí myslí, vlastně svého druhu drby. Nic tak objevného co by mělo něco společného se svobodou na tom nevidím. Prostě někdo (můžeme se dohadovat kdo) někomu zaplatil, aby ukradl a zveřejnil interní informace jednoho státu.Je to kriminální čin a nikoli něco hodného oslavování.
Navíc - to Vám skutečně nevadí, že tato zveřejnění budou v některých diktátorských státech znamenat smrt zmiňovaných lidí - stačilo jejich jména začernit, to by ovšem ukojení zvědavosti nebylo úplné, že?
01. 12. 2010 | 14:04

Belgičan napsal(a):

Pane Sladký,
ne já, ale Vy jste ten, co si tady často stěžuje na úroveň diskutérů. Tak jsem Vám jen chtěl rozšířit obzory a při té příležitosti sdělit, že věci jsou komplikovanější, než jste ochoten připustit. To, že mluvím česky a basta neřeší nesmyslný teminus "národní stát".
Ani to, že je panem Pehem toto sousloví zneužíváno k propagandě proti globalizaci a mnozí "inteligenti" mu to zde žerou.
Toť vše.
01. 12. 2010 | 14:06

jozka napsal(a):

Pepa Repa:

Duvera? Ta uz tu neni davno. A rozhodne ne z viny obcana. Kuprikladu odposlouchavani telefonu a emailu vam nevadi?

A vztahy mezi dvema fyzickymi osobami neni totez jako mezi obcanem a statem (nota bene cizim statem). Jeden by si myslel, ze uz je Pepa Repa dost starej na to, aby to poznal...

Obcana kuprikladu zajima i takova "drobnost", ze mu tady horem dolem hustili do hlavy, ze radar po nas chce NATO, jinak ze povinna vojenska sluzba. A co se ted nedozvida? Ze ti sami lide sami dolejzali za spratelenou mocnosti, aby kapnul nejakej ten radarek...

Jak uz jsem napsal nahore. Kdyby se nesnazili utajit kdejaky prd, nikdo by se po tom nepidil.
01. 12. 2010 | 14:06

Karel Mueller napsal(a):

Pane Pehe,

o odumírání národních států jsme debatovali mockrát i o tom, jaké to bude mít dopady.

Pokud jde o onen únik informací, tak jsem jich pár četl na aktuálně. To je spíš pro zasmátí ...

Kdo zná americký styl, tak si snadno spočítá, co asi američtí diplomaté píší. Spíš trapné je to, že se to v USA nedokáže utajit. Každá taková informace má snad v záhlaví tajné či důvěrné.

Když budu dělat audit u nějaké firmy a šéfovi napíši o tom, že tamní ředitel je blb, tak to také nebude vytrubovat do světa.
01. 12. 2010 | 14:24

hovorka11 napsal(a):

Pane Pehe:
Na základě zpřístupněných dokumentů které WikiLeaks získalo a zveřejnilo lze prokázat, že řada reportérů a občanů nebyla zavražděna v Íráku a Íránu místními "vzbouřenci", ale americkými vojáky, kteří jsou v těchto případech beztrestní, proto mohli v této praxi nadále pokračovat.
Válka proti islámismu byla započata po 11.9.2001, kdy pád tří mrakodrapů v New Yorku byl připsán na účet Tálibánu. V rámci ochrany mapadeného člena "obranného" paktu NATO byl napaden Afgánistán a do války zavlečena i ČR!
Marné snahy obnovit vyšetřování z 11 září pozůstalými, podpořená více jak 1000 podpisy amerických projektantů a inženýrů (WTC7 nemohla spadnout samovolně bez nárazu letedla rozpadem základů budovy) nejde udržet do nekonečna.
Dokud nebudeme podporovat svou vlastní informovanost a bojovat proti nepravdám, kterými jsme krmeni, tak se nic nezlepší a budeme mít menší právo na bránění nejenom rozkrádaček, ale neřádstva, od kterého to vzniká.

WikiLeaks žádný stát nerozkládá, ale pomáhá lidem vyjít z obruče lží a záměrně vyvolávané nenávisti mezi lidmi různých etnických skupin !
Čím více bude obdobných serverů s informacemi, které nás zbaví nánosu lží oficiální propagandou, tím více budeme svobodnější a významější pro své vlastní demokratické zájmy.
Proto, čím více serverů jako WikiLeaks, tím bude více demokracie a tím i svobody.
To jste nepochopil ?
01. 12. 2010 | 14:29

hovorka11 napsal(a):

Opráva má být:
"nebyla zavražděna v Íráku a Afgánistánu"
01. 12. 2010 | 14:43

alesdrobek napsal(a):

Petr z Tábora - to si asi vykládáte význam slova "extremistický" jinak než já.

A pokud jde o ohrožení těch informátorů - bohužel jste podlehl propagandě. Ani v Iráku ani v Afghánistánu ani nikde jinde nepřišel kvůli činnosti WikiLeaks nikdo nikdy o život (http://www.mcclatchydc.com/...).

Tahle fáma ("Assange má ruce od krve!!") se zrodila v hysterické atmosféře hned po zveřejnění dokumentů z Afghu a v médiích ji vytrubovali foxoví výtečníci ála Palinová nebo O'Reilly.

Mimochodem Robert Gates, americký ministr obrany (republikán!), k diplomatické aféře s klidem poznamenal, že výroky o ohrožení národních zájmů USA jsou "silně přehnané" a že dopady na americkou zahraniční politiku "nebudou příliš velké".

Tolik k hysterickému křiku o údajné společenské a národní nebezpečnosti WikiLeaks.
01. 12. 2010 | 14:47

Tenco napsal(a):

Liberál
To se musíte zeptat jich.
Ale čistě mezi námi - já když pojedu do Brna na zápas Brno-Sparta, tak taky nebudu další den psát reportáž o zápasu Plzeň - Liberec.
:((

Možná že v tom bude ten zakopaný pes a zároveň i odpověď na Vaši otázku.
01. 12. 2010 | 14:53

Jan napsal(a):

Liberál :
Nevím nic o tom, že by komunisté chtěli likvidovAT STÁT. nEVÍM jak by to mělo souviset s dneškem, máme rok 2010. Jako komunisté uvažují podle mne jiní. Ideová zaslepenost, nesnášenlivost, přesvědčení o své jediné pravdě, a jít si zatím přes mrtvoly.... ideologii si už můžete zdůvodnit libovolně. Jsou to titíž, chtějí být u moci, vládnout jiným. Ideologii vymění jako kabát, hlavně , když jsou nahoře. Tisíce let se to nezměnilo.
Keller je radikál, ale také brilantní sociolog. Je někde psáno, že radikál nemůže mít pravdu?
Národní stát není zárukou ani svobody ani demokracie. Historie to jasně ukázala. Národní stát můžete vyplnit komunismem fašismem nebo naším neofeudalismem. O čem se tu bavíme je ztráta moci státu tvářá v tvář nadnárodnímu kapitálu. S komunisty to nemá společného nic.
Karel
no. TOP 09 je asi prokorporátní strana, i když jsem jejich program nečetl. Ale spíš to je prostě skupina lidí, kterí chtějí dále parazitovat na občanech, vyměnili umně kabátky a jede se dál. Severa, Kalousek.
Ale v Praze je tak neuvěřitelná situace, že je to opačně. Viděno z venku 20 let vládla v Praze ODS /socani občas si taky chrochtli/ a podle mne se tenzto system vlády dá označit za vládu mafie proti občanům. Ve jménu budování světlých pravicových zítřků je 20 let volili. Neuvěřitelné, a nyní volili změnu. A mafie jasně ukázala, kdo je to pánem.
01. 12. 2010 | 15:06

paco napsal(a):

Je zajimave sledovat, jak zivot dokaze udelat z Gutmensche Peheho jindy vystavujiciho na obdiv svoji lasku ke vsem hmotnym a dusevnim proletarum tohoto sveta, opatrneho konzervativce. Zrejme vycitil, ze na New York University in Prague nebo podobne instituci, na niz existencne zavisi, se jiz nenosi obdiv k exhibujicim antiamerickym anarchistum. Stejne jako kdysi cela debilni liberalni Amerika zobala z ruky Jane Fondove, ale az ta uplne ztratila sebekontrolu a odjela do Severniho Vietnamu symbolicky strilet na americke pozice sovetskymi granaty, tak humanisti zaradili zpatecku. Toz kazde prozreni je dobre, treba i (hodne) pozdni jako toto Peheho. Jinak jiz prvni verejne kroky Juliana Assange a jeho serveru jasne ukazovaly, co je zac. A vsichni kavarensti anarchisti na techto diskusnich strankach by si meli uvedomit, ze tento kus zamindrakovaneho levicackeho lejna, kdyby neco podobneho co provadi USA delal Cine nebo Iranu, tak by uz byl davno pod drnem (ovsem po predchozim krutem muceni). A jeho stoupenci jak v realite tak v kyberprostoru by skoncili bud take na popravistich anebo v lepsim pripade v lagrech. Az budu zase nekde cist zapadni medialni mudrovani o tom, jak se mame poucit od Ciny, tak si budu prat, abychom se poucili zrovna v tomto ohledu a par antizapadnich saboteru nekde verejne popravili na stadionu.
01. 12. 2010 | 15:06

jozka napsal(a):

paco:

Spravne! System si rozvracet nedame!
01. 12. 2010 | 15:17

Tencokida Hnuj napsal(a):

paco
"tak si budu prat, abychom se poucili zrovna v tomto ohledu a par antizapadnich saboteru nekde verejne popravili na stadionu."

Pan ráčí býti komunista ?
Formálním - jen tak na oko, nebo přesvědčeným ?

Ale jinak hezká propagandistická agitka :

"Jinak jiz prvni verejne kroky Juliana Assange a jeho serveru jasne ukazovaly, co je zac."

"A vsichni kavarensti anarchisti na techto diskusnich strankach by si meli uvedomit, ze tento kus zamindrakovaneho levicackeho lejna"

Jako z 50. let.

Ale pro velkou část pravicového lejna to zase naopak může znamenat potvrzení jejich slov.

Znovu :
"Úkolem médií není chránit mocné před ztrapněním. Pokud američtí špioni porušují pravidla OSN a snaží se získat DNA jejího šéfa, má právo se to dozvědět," napsal britský list The Guardian.

Udělejte si pořádek v mozku. Pozpřeházely se Vám tam pojmy jako levice, pravice, konzervativismus, liberalismus...o slušném vyjadřování ani nemluvě.

Anebo je to jev stálý - až nadosmrti definitivní ?

Ou, tak to je zlé. To je velmi zlé.

Každá rada dobrá.
01. 12. 2010 | 15:19

paco napsal(a):

jozka:
Uhodl jste, rozvracet nedame. Pamatuji si z utleho mladi povinne nastudovany citat z Lenina: "Kazda revoluce jen tehdy za neco stoji, pokud se umi branit." (Omlouvam se za Leninovu kostrbatou gramatickou konstrukci, ona je hodne pitoma jak v ruskem originale, tak v jakemkoli prekladu, ma-li byt verny.) Vy jste asi revolucionar, Vase srdce bije jaksepatri nalevo, takze ten citat Vam muze znit lahodne. Nedivte se, pokud se zbroji rozvraceci, zacnou se zbrojit i konzervativci a ponevadz v prumeru maji lepsi mozky tak rudochy ceka cesta od porazky k porazce.
01. 12. 2010 | 15:24

JF napsal(a):

hovorka11: asi dost hloupý dotaz - Wikileaks zveřejňuje i jinak než přes média? Zatím jsem se tím moc nezabýval.

ps: Člověk je spíš asi zvyklý že info více méně doputuje přes media.
01. 12. 2010 | 15:28

Hlas_z_Vysočiny napsal(a):

Sladký: to s tím záměrem zavání konspirační teorií, nicméně při pohledu (nejen) na reformy a trendy v našem školství, si to také začínám myslet stále častěji.

Liberál: Třeba proto, že mají informátoři WikiLeaks své zdroje právě v USA? Máte-li vy kontakty v Rusku, můžete si založit server a informovat o nepravostech na východě.
01. 12. 2010 | 15:28

jozka napsal(a):

paco:

Libi se mi vase ideova pevnost a tridni uvedomelost. Jak vidim i citaty si jeste pamatujete :-)
01. 12. 2010 | 15:35

jozka napsal(a):

JF:

wikileaks.org

No, pocitam s tim, ze jim to stejne moc dlouho nepujde...
01. 12. 2010 | 15:39

Rejpal napsal(a):

No, "neoliberalismus" (co to proboha je?) zcela určitě může za vše negativní na tomto světě a zveřejňování "diplomatické" komunikace govermentu je rozhodně apriori ultraechtóbrnebezpečnou anarchií.
Škoda, že pan Pehe nepotkal někde cestou životem Rozum.
Možná by pochopil, že právě korporativizmus je základem fašismu a z něho vycházejícího socialismu, a proto je pro liberální ekonomiku nepřijatelný a stát je tu právě proto, aby vzniku monopolního korporativizmu zabránil. Možná by pochopil, že právě právo na svobodný přístup k informacím a právo svobody slova jsou pojistnými ventily demokracie proti pronikání korporativistické oligarchie do vládních postů a vzniku fašistických a socialistických diktatur.
Nic z toho ale ubohému panu Pehemu, který zoufale míchá příčiny s důsledky a vytváří pak z takového mixu naprosto nesmyslné a zcestné závěry, nemá asi smysl vysvětlovat. Kdyby chápal vztah příčiny a důsledku, věnoval by se asi exaktním vědám...
Bylo období, kdy pan Pehe psal docela dobré blogy, kdy bylo možno s některými jeho závěry dokonce i souhlasit(!), a i vzděaný člověk znalý nedávné historie a jeho osobní role v ní žasnul nad jeho nečekaným racionálním prohlédnutím.
Tak je to v pohodě, to byl jen chvilkový záchvěv racionality a logiky. Omyl v programu, softwarový bug.
Tento blog, to je již klasický a známý pan Pehe. Iracionální, neschopný porozumět vztahu příčina-důsledek a tudíž nesmyslně tápající ve vlastní nevědomosti s potřebou žvanit a osočovat. Tak je to zase v pořádku.
01. 12. 2010 | 15:41

Ing.N. napsal(a):

Hovorka11 (rozšiřuji)
Doporučuji na Googlu vyhledat video "ZERO italský film", který se snaží o nový pohled na útok na WTC centrum 9.září 2001.
01. 12. 2010 | 15:43

Liberál napsal(a):

Marcus Agrippa:

Tau už se to vyjasňuje. Takže rodiče pomatení radikálové takže synek tohle zdědil.

Jan:
Pokud vím tak to říkal Marx že stát časem odumře protože už nebude potřeba, ale jeho vize se nenaplnili.
Jako komunisté především myslí členové a voliči ČSSD, protože drtivá většina z nich byla za normalizace přisluhovači režimu.

Podle mého názoru je Keller pomatenec já bych ho za brilantního sociologa nepovažoval, ale je to můj názor a přiznávám že vy můžete mít jiný.

Národní stát je zárukou svobody jak dokazuje Francie nebo USA.
Diktatury typu nacismu a komunismu vytvářejí sami obyvatelé toho státu. Většinou ta méně vzdělaná a méně majetná vrstva, která se nechá velice rychle zmanipulovat. Jak nacismus v Německu, tak fašismus v Itálii, tak komunismus u nás se dostal k moci volbama.

Že pronikají k nám nadnárodní korporace je správné protože přinášejí zisky. Snaha o nezávislý stát na těchto korporacích vede k státní diktatuře, kde stát znárodní všechen majetek a to vede k útlumu občanské společnosti. Stát pak může přes státní podniky ovládat takřka celou společnost protože neexistuje soukromí sektor.

Pro mě je zas ČSSD neomarxistická strana s mnoha lidmi, kteří sloužili za minulého režimu zolčincům.
01. 12. 2010 | 15:43

paco napsal(a):

Tencokida:
neracim byt komunista, racim byt jedinec co se rad pouci z dobreho prikladu. Komuniste (v Rusku, Spanelsku 30ch let, Na vychod od Zelezne opony po valce, dodnes v Cine, Vietnamu, na Kube atd.) predvadeji priklad dobre zvladnute represe odpurcu: zaviraji a popravuji nikoli za doprovudu oskliveho nacistickeho "bububu", ale za zvuku budovatelskych pisni a reci o vseobecnem stesti. Na domaci luzu zabira perfektne a take zapadni ufnukani snilkove maji pro vec nekonecnou zasobu pochopeni. Takze represi vuci antizapadnim saboterum si opravdu preji, jen doporucuji doprovodit ji patricnou davkou blabolu o lepsim svete, aby zapusobilo na hloupe Gutmenschen. A nakonec: nestraste 50mi lety a dalsimi nalepkami, na mne nefunguji. Netrpim obvyklym neduhem ceskych pseudovzdelancu, kteri pro etiketu nevnimaji obsah, takze pri zmince o 50ch letech pod gauc strachy nezalezu.
01. 12. 2010 | 15:44

Tencokida Hnuj napsal(a):

Bc Martin alias Liberál
"nenaplnily"

Člověče, Vy jste jak chodící příručka Liberálního Institutu s názvem "Jak je možno v mateřské školce stavěti se na odiv a nevypadat při tom jako úplný hlupák".

Větší guláš vět jsem naposledy viděl, když jsem byl na návětěvě v psychiatrické léčebně. Ten člověk trpěl fixní ideou, že je Ottův slovník naučný a po každém chtěl, ať ho obrátí na stranu 55, heslo Liberál.

Apropo - nepobýval jste, Bc Martine, někdy v Opavě ? Tak asi před 12 roky ?
01. 12. 2010 | 15:52

hoven napsal(a):

internet je mocný nástroj, ale nemyslim si, že bude znamenat konec národních států. ted si to akorát budou všichni líp hlídat a zabezpečovat. taky si nemyslim, že bty informace zhorší vztahy mezi státy. akorát se zveřejnilo to, co všichni davno věděli a jenom tvářili, že to neví. já si myslim, že to naopak skvěle pročistilo vzduch a vztahy mezi státy budou lepší. neni nic lepšího, žeš když se dá pravda napovrh.
01. 12. 2010 | 15:54

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
jakou máš hodnost? Já mám nadporučíka.
01. 12. 2010 | 16:39

daewoo napsal(a):

Řekl bych to asi takto. Technologický vývoj jde mílovými kroky kupředy, duševní tragicky zaostává - vlastně u něj se žádný vývoj nekoná. Internet tu je příliš brzy nato, aby ho lidé mentálně strávili. V podstatě je pomyslným cílem, kam bychom se, jako my, lidstvo, měli ubírat - totiž k jednotné jakési nadnárodní intentitě. Demokracie je špatná, ale nic lepšího tu nemáme. Kapitalismus je špatný, ale nic lepšího tu nemáme. Vzdáváme se svobody, za větší bezpečí a jsme stále lepšími ovcemi, které čím dál poslušněji zaběhnou tam, kam vlk (média) štěkne. Odsuzujeme detaily na druhých namísto toho, abychom se s nimi spojili. Věříme v neexistující jsoucna, nevzděláváme se, nepřemýšlíme a nejsme kritičtí. Nevím, co se všechno ještě musí stát, abychom se přestali navzájem s*át a ani nevím, jak to bude dlouho trvat. Vím však, že než s tím začneme něco dělat, Internet, takový jaký ho známe, přestane existovat. Kdyby byl svět ideální, WikiLeaks by nemusel existovat. Dokavad existují státy, občané mají právo vědět, poněvadž to financují, co se za jejich zády děje. Ovšem do té míry, aby to neohrozilo jejich bezpečnost. V dnešním světě, radši nevědět a žít s rodinou, než vědět a nežít bez rodiny. To za předpokladu, že s tím jako jedinec nic nenaděláme.
01. 12. 2010 | 16:43

vlk napsal(a):

Souhlasím s panem Pehem.... někde musí být hranice, kdy už prostě nelze jít dál. Kdy je ohrožena sama podstata fungování státu. Kdy jeho existence a funkce musí být nadřazena "právu na informace". Aby mi bylo správně rozuměno nejsme příznivec utajování všeho možného. Stát má být co nejvíce transparentní. Ale stát nesmí být přinucen k veřejné prezentaci svých "genitálií" .
01. 12. 2010 | 17:12

Liberál napsal(a):

Hlas_z_Vysočiny:

Děkuji za váš věcný příspěvek. Skutečně dnes se na internetu dá najít mnoho věcí a ty nemusejí být pravidvé a tak vznikají různé nesmyslné konspirační teorie, které by přemýšlející člověk musel odmítnout jako nesmysl. Proto je nesmysl se tu ohánět nějakýma stránkama s internetu jako to dělá Tencokida Hnuj, o kterých nemůžu vědět jesli jsou pravdivé.

Sladký:

Jenom kritické myšlení nestačí. Navíc člověk má tendenci věřit jen informacím, které se mu hodí a ty ostatní přechází. Když budete zastáncem nějaké konspirační teorie tak budete spíš hledat informace, které tuto teorii potvrzují a ty co jí vyvrací budou zastnánci teorie přecházet i kdyby byla z sebedůvěryhodnějších zdrojů.
01. 12. 2010 | 17:25

Liberál napsal(a):

daewoo:

Souhlasím a lidé kterým se současná demokracie nelíbí se můžou jít podívat do Severní Korei kde nemají ani demokracii ani kapitalismus.
01. 12. 2010 | 17:32

Béda napsal(a):

V případě prvního zveřejnění na Wikileaks šlo o únik vojenských informací, které měly určitou informační hodnotu a potvrdily to, co se neoficielně již dávno tušilo a předpokládalo.

Pak byl Assange pár dnů ve vazbě, posléze je marně hledán podobně jako Usáma bin Ládin. Další série informací jsou z naprosté většiny diplomatocké drby a bulvár bez větší informační hodnoty.

Suprspecializovaní tzv. teroristé schopni oblafnout NORAD a všechny tajné služby světa, provádět pilotní ekvilibristiku nejsou schopni provést jediný útok na nekryté symboly politické moci - kteréhokoliv politika Bushovy administrativy a dokonce ani odpálit bombu v letadle, na letišti a pod..

Jestlipak občasné průsaky informací o přípravách teroristů, zveřejňování "suprtajných" klepů mezi kterými se občas mihne nějaká skutečná informace - na pokračování, nemají v podstatě za cíl proniknout celou tzv. euroatlantickou civilizaci Patriot Actem a zahustit všeobsáhlou kontrolu počínaje internetem, skrze pohyb osob...

Taková nenápadná přípravička na omezení formální demokracie a plíživý nástup tvrdé ruky.
01. 12. 2010 | 17:41

Tenco napsal(a):

ad Liberál alias Bc Martin
Ano, jistě. List Guardian je obskurní plátek, který po svém vypuzení z vyžírkovské organizace Liberální Institut založili Mat a Pat. Využívajíc svého know how v oblasti budování grantových a dotačních penězovodů pak nanesli na prázdnou webovou stránku vznosnou fasádu - portál Guardianu a několik let tak mystifikují značnou část populace v UK i jinde.

Jen díky zevrubnému, kritickému pohledu a vědecké analýze Bc Martina alias Liberála se konečně veřejnost dozvěděla pravdu.

Také žebříčky TI jsou jen výplodem chorého mozku, chovance psychiatrické léčebny v Opavě, který o sobě tvrdí, že je Ottův slovník naučný a každého úpěnlivě prosí, ať jej otočí na str. 55, heslo Liberál.

A naše noviny - Idnes etc. ?
Tak snad jedině zde má náš Bc Martin alias Liberál pravdu, tedy co se týče jejich důvěryhodnosti a pravdivosti.

Má to však jeden háček - ty jeho úvahy a soudy jako by Idnesu z webu vypadly.
01. 12. 2010 | 17:42

Tenco napsal(a):

Liberál
To že se mi něco nelíbí, nesmí být důvodem k tomu, aby mě někdo vyzýval k emigraci.

To není, Bc Martine alias Liberále, totiž vůbec liberální.

Selektivně liberální přístup je pak BOLŠEVISMEM.

Ano - čtete dobře , BOLŠEVIK.

Otočte se tedy na stranu 4 - heslo Bolševik a pokračujte ve své kvaziliberalizačně salónní propagandě.

Čest.

:((
01. 12. 2010 | 17:45

Tenco napsal(a):

paco
Nálepkování ?
Sám jich máte ve svém původním příspěvku na tucet. Paco 01.12.2010 15:06:56
Ono to bude jinak, že ?
Pán nálepkovat smí, ale jakmile někdo správným termínem označí jej, tak je to bebínko, co ?

Takže příště si tu jejich propagandu strčej za burku.
:---()
01. 12. 2010 | 17:50

Julian A napsal(a):

Počin Wiki leaks je jednoznačně pozitivní. Chápejte, svoboda slova a tak....Ale na tu kupodivu zejména pravá strana zdejšího politického a diskusního pareniště nevěří, to je samé " ne všechno se může říci", " co ti nebozí agenti", "my víme, že máte WMD,ale nemůže říct, kde a jaké", atd. atd. zajímavé bylo, že žádný ze zdejších hlídacích psů demokracie si neklade nepříjemné dotazy typu: co děláme v Afghánistánu, nebyli Gruzínci náhodou agresory, a tak podobně. wiki je reakce na lenost, hloupost, lehkoživnost novinářů ( i těch místních škrabáků).
01. 12. 2010 | 18:08

hovorka11 napsal(a):

vlk:
S panem Pehem by se dalo souhlasit, pokud by stát zajišťoval přístup k pravdivým informacím všeho druhu. Na základě přístupu k těmto informacím by potom probíhali demokratické volby, místo aby se rozšiřoval nesmysly z peněz daňových poplatníků.
To se u nás neděje. Přesvědčil jsem se o opaku m.j. při propagaci amerického radaru a při informacích ohledně válečných akcí v kterých jsme zapojeni.
Proto mají všechny nezávislé informace obrovský význam.
WikiLeaks je takovým zdrojem, který lidi velmi správně odvrací od pohádek.

http://www.guardian.co.uk/w...
----------------------------
V pátek 26.listopadu přišel britský Guardian s titulkem: „Americký generál McChrystal posvětil mírové rozhovory s vůdcem Talibanu“. Článek popisuje měsíce probíhající rozhovory na americké základně v Kandaháru, které za Taliban vedl jeho velitel Mulla Akhtar Mohammad Mansúr. Pro větší motivaci mu byly vyplaceny statisíce dolarů. Poté, co skandál zveřejnil Washington Post, americká strana striktně odmítla, že by Talibanu platila a odkázala na Karzáího vládu. Ta odpovědnost shodila na Brity a MI6.
obránci míru a zachránci světové demokracie z NATO neváhali zasednout za stůl a podplácet ďábelské teroristy. Teroristům platí také Američané prostřednictvím své loutkové kábulské vlády, aby s nimi jednali.

Za situace, kdy Angličané s Američany hledají cestu, jak z Afghánistánu utéci, sem česká vláda posílá stále více českých vojáků. Sněmovna řekla ano 3.listopadu a zvýšila počet Čechů na 720. Za českou účast na okupaci agitoval vášnivě ministr Schwarzenberg: „To, co se děje v Afghánistánu, se dotýká globální bezpečnosti, a proto se týká přímo také nás, naší republiky.“ Přišel se zajímavou tezí, že zapojení ČR v Afghánistánu zvyšuje náš kredit. Na závěr ministr pronesl větu: „Tato mise je zásadní pro naši společnou bezpečnost i budoucnost a my v ní musíme uspět.“

Co dodat: jak říkal chudák zesnulý docent Plzák: zatloukat, zatloukat, zatloukat !

S tím důchodovým připojištěním je to daleko horší a jistý tunel, než se obvykle píše. To má Pehe pravdu.
01. 12. 2010 | 18:28

Pavel2 napsal(a):

Nemějte obavy, soukromé společnosti jsou už v pořadí, informace o nich mají wikileaks připravené na leden.

Bez otevřenosti se stát začne pomalu zvrhávat v diktaturu a (nejen) USA už k tomu mají nebezpečně blízko.
01. 12. 2010 | 19:01

DB-Kalifornie napsal(a):

souhlasim s autorem.
na tohle tema vysel velice dobry clanek od Davida Brookse v NYT, ktery presne rozebira v cem jsou nebezpeci podobnych uletu jako Wikileaks.Doporucuji precist.
Mj. charakteristika sefa wikileaks v prvnim odstavci Brooksova clanku je podstatna pro pochopeni jeho psychologie a tudiz i cele podstaty wikileaks.kazdy si musi odpovedet, jestli chce zit ve svete kde podobne osobnosti maji vyrazny vliv.

http://www.nytimes.com/2010...
01. 12. 2010 | 19:02

Marcus Agrippa napsal(a):

Liberál:
opravdu myslíte, že protestující proti válce ve Vietnamu byli pomatení radikálové - oops. Něco málo od Lennona - Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...
01. 12. 2010 | 19:16

Tenco napsal(a):

DB-Kalifornie
Co má společného charakteristika http://en.wikipedia.org/wik...
šéfa WL s meritem věci.
Mě osobně je jedno, jestli je Assange černoch, muslim, republikán, gay, z rozvrácené rodiny či synek arcibiskupa z Canterbury. :))

O to přeci vůbec nejde.
Tedy pokud ten článek není součástí kampaně , jak šéfa WL zdiskreditovat.

Nerozumím, jaký je tedy negativní vliv této osobnosti na svět, v kterém chci žít.

Přibližte mi to prosím.

Mějte se.
01. 12. 2010 | 19:23

hovorka11 napsal(a):

DB-Kalifornie:
Ten článek je k pousmání.
Autor se rozepisuje o Assangovi a o jeho výchově v dětství a o tom co provedl a vysvětluje, jak se má dělat zpravodajství, potom nám ještě vysvětluje, jak zveřejnění některých poznámek jedněch o jiných narušuje vztahy.
cituji:
"Kvalita konverzace je určená úrovní víry. Jeho směr je ovlivněný přesvědčováním a pocity o přátelích a nepřátelích".
Zároveň varuje poškozením globální konverzace !
------------------------
Žasnu a divím se. Zároveň se v duchu omlouvám všem Husákům, Bilakům, Jakešům a pod., kteří obdobným způsobem nám vysvětlovali, že veřejné mluvení pravdy poškozuje a ohrožuje demokracii v naší socialistické společnosti.
Je to zoufale stejné a zase se to vrací.
-------------

Naprosto mě nezajímá dětství kohokoliv, ale zajímá mě co dělá pro to, aby se nemanipulovalo s lidmi. Jenom skutečný primitiv, nebo těžce nemocný člověk si může přát, aby se mu lhalo.
01. 12. 2010 | 19:44

hovorka11 napsal(a):

Velmi krásně o tom, co jsem napsal před chvílí vypráví i toto video s vyjádřením o nutnosti tajit informace !!
http://www.novinky.cz/zahra...
CCA se tvrdě ohradila proti publikování videa: „Zveřejnění videa vyvolává zbytečné bezpečností riziko pro naše zaměstnance, pro vězně svěřené do naší péče, a nakonec i pro veřejnost.
----------------
Proč veřejnost nesmí vědět- aby se mohlo v praktikách pokračovat ?
Proč kultivujeme tyto nedemokratické praktiky i u nás ?
01. 12. 2010 | 20:11

Karel Mueller napsal(a):

hovorka11:

Pane hovorka,

informace, které jsem četl na aktuálně, jsou toho druhu, že je v daném státě dodá každá pavlačová drbna. Skutečnou cenu by mělo např. to, kteří politici pracují pro americké zájmy a za jakých podmínek. To by jste tam asi sotva našel. Byť by Vám i to ona pavlačová drbna nejspíš sdělila.

STát má samozejmě povinnost chránit nejrůznější informace před zveřejním. Obráceně však nemůže zabránit novináři v jejich zveřejní, pokud se k nim nějakým způsobem dostane. Novinář není pod přísahou a nikomu není zavázaný loayalitou. ALe samozřejmě, i on bude mít "odsud-potud", pokud není placený zahraničím. Protože nebude chtít poškodit stát, jehož je příslušníkem, důvodem nemusí být jen strach.

A to je právě slabost současných demokracií. Nikomu nemůžete zabránit v ovládnutí některých medií. A pak může působit jak chce.

Ale jistě, jsou zákony psané a nepsané. Platí i pro demokracie :).
01. 12. 2010 | 20:13

hovorka11 napsal(a):

Karel Mueller:
Souhlasím s tím, co píšete.
Proč teda mají tolik strachu?
Osobně se domnívám, že potřebují udusit zájem lidí o skutečnosti a těsně je semknout okolo "zdravého vládnoucího jádra"
Mě by např velmi zajímali lobbystické aktivity pana Vondry. To nám těžko WikiLeaks nabídne.
01. 12. 2010 | 20:27

KN napsal(a):

Tento článek si objednala CIA?
Trošku to tak vypadá...
01. 12. 2010 | 20:59

DB-Kalifornie napsal(a):

to hovorka 11:

urcita mira duvery je potreba. Kde neni duvera nemuzou byt ani dobre vztahy(a tudiz treba i ta konverzace). To je zcela presne.

Chapu ze kdyz se na to divate z ceske perspektivy, kde hladina cynismu a neduvery je vysoka, tak Vam to prijde smesne.

Nekdy je dobre vedet, cim nekteri lide v zivote prosli-muzete tak pochopit aspon cast jejich chovani a motivace
01. 12. 2010 | 21:18

Pepa z depa napsal(a):

Milá Dášo, tam v úvodu jsi pronesla svatá slova a myslíme, že by měly býti motem pro schůzku pracujících občanů ČR v Praze a na dalších místech ČR. Myslíme, že to bude cca 8.12.2010 nebo nějak kolem, v místech předem určených, aby nedocházelo k přerušování dopravy a ušlapání v davu. Organizátoři prostě mysleli na vše, hlavně na život pracujících v dnešních poměrech a i tom informačním marastu, kde nikdo neví kdo je přítel a kdo je nepřítel a o přátelství a kamarádství radši ani nemluvě. Ale za vše si můžeme sami a to protože jsme umožnili naší zahraniční politice se ve světě prezentovat, tak jak nám to současná vláda předvádí s plnou parádou, že? My jsme vám všem pořád říkali, pojďme se ke všem národům chovat jako k sobě rovným, neprovokovat je, nedělat na ně žádné habaďúry a žít s nimi v přátelství a výsledek by pro NÁS BYL, že by Nás nikdo zbytečně nenapadal a nepřepadal ani vojensky a tím by jsme ušetřili za drahou armádu již teď k ničemu, že? A ještě by jsme u Nás mohli otevříti střediska výuky, jak se chovati k ostatním a ctíti státní zřízení jeho a lid jejich také, hlavně civilní. A to by byl začátek vzniku MÍRU NA CELÉ PLANETĚ. Kdo je pro, nechť se vyjádří a nebo vylepší tuto zahraniční politiku BUDOUCNOSTI. Tak to vidí 4. odboj a Pepa z depa.
01. 12. 2010 | 21:33

Pepa z depa napsal(a):

Milý Rejpale, jen tě chci upozornit, že existuje filozofická kategorie: příčina a účinek, což je nutné označení genetické souvislosti jevů a důsledek je to co tady říkáš, protože neznáš základní filozofické kategorie, zákonnitosti, zásady, metody aj., proto doporučujeme se seznámit s již získanými vědeckými základy starých filozofů např. Platóna, Aristotelése aj. A upozorňujeme, že před příčinou a účinkem musí existovat souhrn okolností, které již existovaly před vznikem účinku a tvoří podmínky pro působení příčiny. A kolem tohoto problému příčinnosti probíhá ostrý boj mezi materialismem a idealismem, je ti to již jasné, že né? Tak si z toho nic nedělej, protože to není jasné mnoha diskutujícím zde na internetu. To je totiž ta věčná válka o to co bylo první, jest-li slepice nebo vejce, nebuď smutný a zatím než se vědci dohodnou, tak používejme SELSKÝ ROZUM A TO CO NÁM ŘÍKÁ SRDCE, VÍŠ? Nám srdcařům srdce velí dělej vše co nejlépe pro spokojenost své rodiny, příbuzných, kolektivu, města, vesnice, národa včetně lásky, citu a pomoci slabším a obraně bezbraných. A to by mělo uspokojit snad každého dobrého ČLOVĚKA. Tak to vidí 4. odboj a Pepa z depa.
01. 12. 2010 | 22:44

Pepa z depa napsal(a):

Chlapi, kde jste, že nediskutujete, těch co myslí tím selským rozumem se již našlo na VJP pro to přátelské setkání příští týden, je 576.292 občanů ČR a to ještě si přijdou popovídat i odboráři, protože to zpunktovali a jest-li teda jen nekecaj, no uvidíme jaká je ta dělnická nátura, tak to bude hukot. Jste všichni srdečně vítáni, kdo s dobrým úmyslem přicházíte a když se vás rozhodne vyjíti do ulic a na náměstí cca avizovaných 400-600.000, tak těm nezbedníkům moc nezávidím. Dobrou noc, zítra je také den, přeje 4. odboj a Pepa z depa.
01. 12. 2010 | 23:05

Pavel2 napsal(a):

DB-Kalifornie: Ten úvodník se vám nelíbí? Úcta k autoritám je největší riziko pro demokracii. A kdo neříká nic za co by se musel stydět se nemá čeho bát.
01. 12. 2010 | 23:11

Lena napsal(a):

Informace byly ukradeny. S ukradenou věcí by slušný člověk či slušný server neměl chtít mít nic společného. Jediné, co by to omlouvalo, by bylo to, že by ukradené informace mohly někomu zachránit život, zdraví, dobré jméno či těžce vydělané peníze. Ani jedno z toho u těchto ukradených informací neplatí.
Myslím, že tohle zveřejnění by mělo být zcela jasně odmítnuto a odsouzeno.
01. 12. 2010 | 23:30

Dáša N napsal(a):

Pepa z depa
Svatá slova, to je moje.)))
Co se té armády týká, měly by to být spíše mírové sbory, ale rozhodně by měly mít aspoň jednu pořádnou letadlovou loď, nebo raději dvě a taky ponorku. Pan Vondra by mi jistě dal za pravdu. D.
01. 12. 2010 | 23:37

Noah napsal(a):

Wikyleak s zadnymi svetobornymi informacemi neprisli. Ciste nazory ruznych uredniku. Da se cist akorat pro zabavu.
Co mne ale zajima - jak se do tech e-mailu nabouravaji ?
Ponevadz jestli jsou takovi dobri hackeri na svete - potom neni muj bankovni ucet bezpecny !
02. 12. 2010 | 00:03

kabala napsal(a):

Pejhe máte veliký problém s tou demogracií ,že?
NAVÍC TY INFORMACE NEJSOU TAJNÉ A NIKDY NEBYLY ,TO JE ŽIDOVSKÁ LŽIVÁ NÁVNADA PRO BLBY.
02. 12. 2010 | 05:52

Mike napsal(a):

Souhlasím s Vámi, pane Pehe, ale proč chodit tak daleko? Myslím si, že 11. zářím pro Česko byla Kurviceho zpráva. Tehdy se měl tento národ zachvět až do třetího kolena zpět a TOP lúza vyrazit do ulic k protestům. To jen abych doplnil, co všechno se již podařilo zprivatizovat - lidské svědomí, pocit studu a smysl pro fair. Jak je možné, že si tuto snůšku nesmyslů, které prý údajně shromáždil mrtvý Mrázek (a může dnes mrtvý Mrázek třeba tvrdit, že mu to tam jen Kurvice nepodsunul? – nemůže). Nicméně, tuto snůšku urážejících tvrzení odnesli (Vidím + Severa) do novin a nechali zneuctít privátního občana. Potom nám věnovali politikové (ODS, KDÚ a Zelení – kdo dnes z nich stále sedí v parlamentu?) mnoho úsilí tomu, aby se a) případ nevyšetřoval parlamentní komisí b) nikdo nebyl potrestán c) nikdo se nikomu nemusel omluvit. A aby toho nebylo málo, potom jsme ještě Kurviceho vodili po školách, aby mohl mládeži dále povídat o tom, jak ten Paroubek zneužíval …..
Výsledek: 1) Kurvice nebyl nikdy popohnán k zodpovědnosti 2) nemusel se omluvit 3) modrý tisk tento precedens do dneška považuje za čestný nástroj předvolebního boje a snaží se dokonce vytvářet tajemnou mlhu kolem toho, jak vlastně Kurvice za své odvážné a spravedlivé vyšetřování čelil perzekuci nějakých tajemných politiků. To jen pro doplnění toho, co se nám již vše podařilo zprivatizovat. Když nám Schwarzenberg byl ochoten potom investovat milion do morálního očistění Čunka, proč tato osoba "neinvestovala" svůj hlas v parlamentu do toho, aby se alespoń Kurvice Paroubkovi musel omluvit? očstění
02. 12. 2010 | 05:54

Realista napsal(a):

Pane Pehe, Váš názor mě překvapil. Já jako libertarián považuju Julian Assange za hrdinu, který by měl být navržen na Nobelovu cenu míru (což se nestane,protože ta je vyhrazena pro válečná zločince, kteří naopak s lidmi manipulovali a informace jim zatajovali jako Henry Kissinger). Celý nápad Wikileks je skvělý - ukazuje lidem v pravém světle, co reálně stojí za spoustu akcí vlád. Gauneř by neměli mít pocit sebejistoty a unikat, protože chodí ve smokingu, mají hezké uniformy a prohlašují, že jejich činy diktují "národní zájmy". Mimochodem, víte, že jste na stejné lodi jako je Sarah Palin ? Ta dokonce prohlásila, že je překvapena, že ještě nikdo nehakoval (je to české slovo to hack) a nezničil Wikileaks, aby je zastavil. Typická reakce konzervativce a la Pavlovův pes, který ukazuje, že v hloubi duše těmto lidem vůbec nejde o svobodu (která je bez reálných e nezkreslených informací nemožná),nýbrž o to, s lidmi manipulovat. Jde jim o jejich svobodu, asi tak jako jde zemědělci o svobodu svých krav, které občas podojí.
02. 12. 2010 | 06:29

tom napsal(a):

pro p.Sladkého , do které skupiny se počítáte vy?
02. 12. 2010 | 06:33

jokles napsal(a):

To, co napsal Liberal je proamerický lobistický zmetek, který nelze brát vážně. U pana Pehe je třeba připustit, že je to diskutabilní názor i když já jej v tomto případě považuji za mylný. Připustím-li, že pokud někdo odhalí špiona, který je tímto zákonitě ohrožen na životě, neděje se niczvláštního, neboť špion s tím musí od začátku počítat. Nebo si snad někdo myslí, že v takovém případě se má odhalený špion pouze přísně pokárat ? Ale v případě názoru pana Pehe spíš napadá jiný priměr. A to je princip "menšího zla" typu, že pana továrníka (dosaď kalibr jakýkoliv), vraha, defraudanta a podvodníka, přece nemůžeme zavřít, neboť pak by se musela zavřít jeho fabrika (banka, zbrojní komplex, vláda) a o práci by přišlo tisíce lidí ! Tedy vlastně zájem potecionálních nezaměstnaných je proti takovému postupu, že ! Jaký zájem nezaměstnaných byl ale v případě, když Jan Ruml předával po roce 1989 celé seznamy naších rozvědčíků do rukou američanů ? Pana Pehe bych rád upozornil, že pravda by měla vyjít vždy najevo i když dopady mohou být, pro někoho, katastrofální ! Jen princip utajování pravdy vedl k tomu, že miliony němců ani netušilo nic o skutečných záměrech Hitlera a existenci koncentráků. Škoda jen, že pan Pehe se nijak zvlášť nepozastavoval nad celosvětovým honem p. Assanga pod zjevnou taktovkou američanů. Neboť nepochybně se za chvílí objeví dalších několik "znásilněných švédských žen" !
02. 12. 2010 | 08:21

Oholena voda napsal(a):

* Pro pana Pehe:
* Díky za myšlenku: "únik státních dat = privatizace". Nakonec máte pravdu - předmět privatizace přechází z rukou státu do rukou veřejnosti. To je i tento případ a tím předmětem jsou informace. Chtěl bych vzbudit do světa, kde by podobné zveřejnění vzbudilo jen pocit trapnosti (vůči WikiLeaks), protože by vlastně nebylo co zveřejňovat (tedy - obsah depeší by byl stejně korektní jako veřejná diplomatická korespondence).
* Ad informace, které schopné ohrozit lidské životy - můžete uvést příklad?
* Ad "anarchisticky orientovaní jedinci" - toto je jednoznačně váš omyl - lidé stojící za WikiLeaks určitě neprahnou po bezvládí. Nebojují proti autoritě - bojují proti zkorumpované, boharovné až psychopatické autoritě, lhostejné k lidem a opojené mocí. Zcela určitě chtějí, aby jejich děti vyrůstali právě v takovém prostředí ještě různými vlivy neerodovaného národního státu, o kterém píšete ve vašem článku.
* Stručně řečeno, WikiLeaks není hrozbou národního státu a není to náš nepřítel (tedy, není potřeba proti němu brojit) - neodsuzujme ho jedním šmahem a zaměřme se místo toho na ty, které odhaluje.
02. 12. 2010 | 08:59

Tom Louka napsal(a):

Zveřejňování diplomatické pošty je nejen pošlapání práva, ale je to i zbabělost a anarchie. Pošta je vždy soukromá a je jedno jestli ji píše diplomat nebo soukromá osoba. Občané namají žádné morální právo tuto korespondenci znát. Pakliže diplomatům toto vezmeme, vytvoří si jiné kanalý neoficiální komunikace, protože ji prostě potřebují. Kdo toto nepochopil, je další debata zbytečná.

Nicméně tím podstatnějším bodem článku pana Pehe je jeho evergreen - privatizace státu. Zajímavá myšlenka, nicméně jako i v jiných případech plete hrušky s jabkama.

Podle pana Pehe se stát zbavuje některých funkcí, např. nechce garantovat průběžný důchodový systém v jeho současném rozsahu. Stát (někteří politici) pochopili, že dlouhodobě důchody neumí lidem zajistit. Co je lepší, držet průběžný systém tak dlouho dokud nezkolabuje (anebo budou muset lidé chodit do penze v 75 letech) nebo přejít na fondový systém. Nejsem si jist, jestli tomu Pehe tak rozumí, aby mohl vynášet tak příkré soudy.

Nicméně platí, že politici jsou pod obrovským tlakem soukromých nebo nadnárodních firem. To ale byli vždy, tlaky ale byly více lokální. Jenomže dříve, pane Pehe, platilo desatero. Dnes, když moderní levice celou tradiční morálku rozkopala, se nemůžete divit, že lidé nemají žádné zábrany, jak přijít k penězům. Chce to tak nějak obnovit morálku, pane Pehe, protože, když ta chybí, tak nepomohou sebelepší zákony. Ale jak?? O tom zkuste, prosím, přemýšlet. Erupce právních norem nepomůže, to věděli už klasičtí římští právníci.

Tom Louka
02. 12. 2010 | 09:03

Tenco napsal(a):

Trochu jiný pohlad na věc, takříkajíc z druhé strany :
ttp://www.nytimes.com/2010/12/02/business/media/02privacy.html?partner=rss&emc=rss
Taky špionáž a krádež informací. A dokonce prodej. Každodenní.
Vadí, nevadí ?
:---()
02. 12. 2010 | 09:10

Tenco napsal(a):

02. 12. 2010 | 09:12

Oholena voda napsal(a):

pardon - ...děti vyrůstalY...

Ještě bych dodal: existuje jedna lidská vlastnost (nebo spíš ctnost) zvaná "morální integrita". Znamená to zjednodušeně říkat to, co si myslím, a dělat to, co jsem řekl. A to bez ohledu na to, jestli se s někým bavím mezi čtyřma očima nebo veřejně. Lidí (natož politiků), kteří by tuto ctnost měli, je jako šafránu.
02. 12. 2010 | 09:18

Rejpal napsal(a):

Pepa z depa:
1. nerozumím Vašemu příspěvku ve vztahu k tématu (existence či neexistence práva zveřejňovat komunikaci govermentu, i když to může mít závažné následky - potažmo aplikace svobody slova ad absurdum)
2. rozumím Vašemu ideologickému postoji a v principu s Vámi v lecčems souhlasím. Ostatně i Hitler ve svém boji říkal, že v historii lidstva nelze nalézt jediný stát, který by vznikl z důvodů ekonomických, ale vždy a výhradně z důvodů ideových. Ač jsem jeho tvrzení nezkoumal do hloubky a nezkoušel jej prokázat či popřít, myslím si, že v principu se jedná o myšlenku správnou.
3. problém vnímání světa nikoli rozumem, ale srdcem, vidím v celé historii lidstva. Kdykoli se lidstvo řídilo rozumem a tedy zásluhovým systémem (na němž je mimo jiné postaven i například Vámi tak nenáviděný kapitalizmus), bylo docela dobře, zatímco v okamžiku, kdy se - byť jen částečně - začalo uchylovat pod tíhou srdce a proti rozumu k rovnostářství, následovala katastrofa. Toto rovnostářské vidění světa s Vámi tedy zásadně nesdílím.
4. pokud se řídíte heslem "dělat něco co nejlépe a starat se o bližní své", nechápu Váš současný odpor k zásluhovému systému postavenému na rovnosti příležitostí? To je přece přesně totéž! Naopak přeci rovnostářký (fašistický, socialistický, komunistický) systém stavějící na rovnosti statků bez ohledu na zásluhy rozhodně neodpovídá snaze dělat cokoli dobře a o něco či někoho (krom sebe) se starat. Necítíte zde ve svých příspěvcích obrovský rozpor?
02. 12. 2010 | 10:13

wiked leaks napsal(a):

pro Liberála
"wiked leaks:
To máte z komunistické propagandy. Těm balónům s mandelinkou bramborovou jsem se opravdu zasmál stejně jako vaším jednostraným desinformacím a polopravd.
01.12.2010 12:02:07
pro Liberál,
Jestli Vy a další zájemci, a samozřejmě také p.Stejskal dovolí, tak si můžeme udělat malý testík pro zábavu a snad pro mladší i poučení (přiznávám mám i zištné sběratelské důvody). Test jednoduchý:
Prosil bych, aby několik dobrovolných a laskavých blogeřů udělalo průzkum paměti svých dědečků a babiček (věk kolem 70 let), a tak zjistili, zda ve šk. l. 1949 - 55 se náhodou ve škole neúčastnili sběru „ brouka - mandelinky americké“, a zda při té příležitosti také nenašli tzv. „hladové peníze československé“ . Zejména ve venkovských školách byl sběr mandelinky „oblíbenou“ náplní sobotního vyučování. (Osobní zkušenost, ano, jsem tak starý, je tady někdo ještě v mém věku ?). Jako děti jsme nacházely také nylonové balony, což po válce bylo něco (šili se z toho halenky), našel jsem také papírovou 3 Kčs, z jedné strany uvedeno
„toto je hladová bankovka československá“.

A teď to hlavní (trošku se stydím, že to dělám tímto způsobem, snad p. Stejskal promine). Mám zájem o koupi pár takových bankovek (nikoliv však všech, protože se jednalo snad o stovky balonů, a falešných bankovek, těžko bych to zaplatil). Byly v hodnotách 3 Kčs (ta byla modrá), 5 a 10 Kčs. Za nepoškozený kus bych zaplatil Kč 200,- . (uvítal bych 2 – 3ks od druhu).

Takže vážení, jestli souhlasíte trošku se zabavíme a snad i poučíme (asi by to chtělo „wiki wiked leaks“ také na poválečnou dobu, otevřít archivy také na západě. Já osobně si už nedělám iluze, také jsem byl „nepříjemně probuzen z amer snu“ přiznávám. Ale po válce to tak bohužel prostě bylo. Co je však horší je tomu tak i dnes. Proč jinak ty války v Jugoslavii, Iráku např 1,421.933 zabitých Iráčanů -(http://www.informationclear...) atd., To by mne zajímalo i v mém věku. Snad to vystihl spisovatel Egon Bondy v jedné básní říká
„„Smrt mi už leze do postele
Maj mi proto být dějiny u zadele ?
Za pár let umřu –
Je to snad omluvení pro pravdy zamlčení.“
Říkat pravdu, myslet je povinnost,
Co je třeba chtít jiná společnost““.

Vážení omlouvám se a čekám na „síti“.
02. 12. 2010 | 10:40

Tenco napsal(a):

Oholena voda
Když ale on je celý ten náš západní svět prošpikovaný různými zakuklenými anarchisty, protokomunistickými přeběhlíky, artifikálními ruskými oligarchy, muslimskými teroristkami, podivínskými nihilisty s plnovousy /apropo, musím napsat panu Peregrinovi ať si občas prohrábne vousy, zda v nich nemá štěnici :))/ a další chamradí, která beztak může i za tu finanční krizi a zanedbanou Maddofovu výchovu ve školce.

P.S. Pamatujete na ty zlaté doby - několik let před krizí, kdy planetě vládl kurevník a notorický alkoholik ?
Nebylo nám tehdy všem lépe ?
:))

Dobře jste to napsal.
Právě jsem se koukal na zprávy z Emeriky, kde vykopávají asi 90 let starý paragraf, aby mohli toho anarchisticko-bolševicko-kryptoliberálního fundamentalistu čapnout, zavřít na Guantanamo a pak pustit na svobodu.
:---()
02. 12. 2010 | 13:42

Chuck napsal(a):

Nechápu proč tolik křiku. WL pouze ukázaly, že politici všech zemí lžou a že se jim nedá věřit. např."náš" Kohout, Tupol atd. Nebo že se v Iráku a AFG dějí stejná zvěrstva jako se děla v Čečensku nebo Kosovu. Jen to dělá nejdemokratičtější země asi 10 000 km od svých hranic v daleko větším měřítku. Odhalení nemá s privatizací státu nic společného, spíše naopak ukazuje,pro koho občas státy pracují. Myslím že hodně lidem otevřelo odhalení oči a to je největší provinění. Trest bude náležitě tvrdý a odstrašující.
02. 12. 2010 | 14:46

Chuck napsal(a):

Nechápu proč tolik křiku. WL pouze ukázaly, že politici všech zemí lžou a že se jim nedá věřit. např."náš" Kohout, Tupol atd. Nebo že se v Iráku a AFG dějí stejná zvěrstva jako se děla v Čečensku nebo Kosovu. Jen to dělá nejdemokratičtější země asi 10 000 km od svých hranic v daleko větším měřítku. Odhalení nemá s privatizací státu nic společného, spíše naopak ukazuje,pro koho občas státy pracují. Myslím že hodně lidem otevřelo odhalení oči a to je největší provinění. Trest bude náležitě tvrdý a odstrašující.
02. 12. 2010 | 14:47

žena napsal(a):

Osobně považuju zveřejnění osobních údajů a hlavně osobní korespondence za trestuhodné.
Stejně tak odsuzuju toho, kdo osobní korespondenci někomu předá.

Pokud si vzpomínám, tak jsem psala, když jsem byla v mánii (doba se dá ověřit). Moje rodina ví, kdy jsem bláznila.

JE TO SVINSTVO !!!
02. 12. 2010 | 15:38

žena napsal(a):

Mám ráda County rádio. Po poledni tam mají slogan Slova jen v písni.
Asi před čtyřmi roky jsem byla v mánii. Vzala jsem to, že si se mnou povídají skrz písně, tak jsem na ně formou SMS odpovídala. Jednou pouštěl písně Miloš Keller a pustil nějakou písničku (tuším že Franty Nedvěda) kde bylo něco jako - chci si Tě vzít. Tak jsem se rozhodla, že se za něho provdám.

To jen pro dokreslení toho, jakou vypovídací hodnotu má moje korespondence (když jsem OK, tak nepíšu).
Můžete si to u Counry rádia ověřit. Těch SMS ode mě bylo tolik, že si na to jistě vzpomenou.

Znovu opakuju - SVINSTVO NEJVYŠŠÍHO KALIBRU !!!
02. 12. 2010 | 16:01

camponotus napsal(a):

Ja si myslím, že únik citlivých informací souvisí s fikcí všechno nacpat do počítačových databází. Kdyby amíci ty dokumenty nechali v listinné formě pod zámkem v archívu, tak by to Wiki nikdy nemohla v takovém rozsahu publikovat. Lze z depozitáře vynést jeden spis nebo šanon, ale ne statisíce šanonů. Moderní technologie nejsou zcela bezpečné a to si asi nikdo v Bílém domě neuvědomuje. Já na rozdíl od nich ano a proto v laptopu, ze kterého píši mám jen operační systém, legální, kvalitní antivir a pár utilit nutných k provozu. Citlivá data mám na jiném počítači a do laptopu je přenáším přes USB klíčenku jen v potřebné míře. Nevěřím nikomu, ani Microsoftu, že produkuje spolehlivý software, ani sobě, že jsem udělal pro bezpečnost dat dost. Tak nechť si hackeři a podobná svoloč klidně mým laptopem brouzdají, nic nenajdou.
Jestliže někdo může z důvěrné databáze kopírovat na DVD mraky důvěrných dokumentů, tak správce sítě je vůl a měl by dostat doživotí.
02. 12. 2010 | 16:27

ironik napsal(a):

Vidím to jednoznačně, v utajování je základ korupce promítající se do zákoných úprav, souhlas s návrhem na NOBELOVKU za boj pro demokracii, vládu lidu bez přívlastku.
02. 12. 2010 | 17:00

Tenco napsal(a):

žena
http://zahranicni.ihned.cz/...

Logika a morálka. Morálka a logika.
Jak se to hezky rýmuje.
Podle toho, jak KOMU to štimuje.

:---()
02. 12. 2010 | 17:04

Kritik napsal(a):

Pěkný článek, jako vždy.

Než však začneme odsuzovat zveřejnění pravdivých informací ze světa vládnoucích elit, měli bychom si říci: Je chování těchto elit morální? Jsou v právu, když se zalykají zlostí nad tím, že někdo o nich zveřejnil pravdivé údaje?

Odpověď na tyto otázky zní: Chování těchto elit je amorální, v právu nejsou.

Poslechněte si o síle slova a jeho zničující moci pořad "Kormidlo" na http://www.twr.cz/zvukovy-a...
02. 12. 2010 | 17:27

žena napsal(a):

Kritik

Jak byste označil člověka, který dá k zveřejnění osobní dopisy, které OBDRŽEL ?
03. 12. 2010 | 06:43

žena napsal(a):

Svou první lásku jsem poprvé a zároveň naposledy milovala na ZŠ. Pak jsem na ni nostalgicky zavzpomínala na srazu po 35 letech.

Trpím bipolární poruchou. Když jsem v mánii, pohybuju se mimo realitu a píšu dopisy. Asi protože to bylo v období kolem školního srazu, tak jsem to začala takto prožívat.

Že to u mě není nic nového viz výše s Country rádiem.
03. 12. 2010 | 06:54

Fn0rd napsal(a):

Účastníci konferencí Bilderberg Group nejásají nad vlastním produktem? Účelem WikiLeaks je přece imanentizace eschatonu a tudíž šance zavést Nový světový pořádek.
03. 12. 2010 | 11:44

skura napsal(a):

To žena:
Milá ženo,
stále dokola tady píšete o zveřejňování OSOBNÍCH dopisů. Obávám se, že to, co bylo zveřejněno má zcela jiný charakter než můj milý deníček schovaný pod polštářem.
Diplomaté jsou zaměstnanci státu, potažmo daňových poplatníků, mají jednat v jejich zájmu a jejich služba je VEŘEJNÁ. Když nám všem lžou a schovávají se přitom za razítko TAJNÉ, je jenom dobře, když je někdo konfrontuje s pravdou.
Trváte-li však na paralele s mým milým deníčkem, tak si zkuste představit situaci, že dnes a denně pácháte zločiny a vše si pečlivě zaznamenáváte do deníčku. Ten je následně zcela OPRÁVNĚNĚ zveřejněn u soudu jako důkaz..
04. 12. 2010 | 08:00

Abuelo napsal(a):

Julian Assange, zakladatel Wiki Leaks, je dnes psanec. Včera ho dokonce v Londýně posadili do vydávací vazby. Všechny banky na světě mu na příkaz Američanů okamžitě zablokovaly konta. Jeho vlast Austrálie ho chce dokonce po návratu domů zavřít do kriminálu a vydat Američanům. Jdou po něm nejmocnější "západní demokraté a bojovníci za svobodu slova a volný tok informací". Vkládá se otázka: Jaký je rozdíl mezi pronásledováním čínských "Wiki Leaks" čínskou vládou a originálních Wiki Leaks pronásledovaných "západními demokraciemi"? Proti pronásledování čínských všichni "demokraté" protestují. Budou protestovat také proti pronásledování Juliana Assangea? Kdo má, vlastně, právo diktovat a určovat ostatním, kde končí svoboda slova a začíná ohrožení společnosti? Američané? Číňané? Bůh? A nebo nám pravidla demokracie a svobody slova diktuje globální kriminální finanční oligarchie? Na základě zkušeností z posledních let se domnívám, že ti posledně jmenovaní. Co si myslíte, pane Pehe?
08. 12. 2010 | 01:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy